Microsoft Surface Laptop Ultra for Business to pierwszy laptop Surface zbudowany na procesorze NVIDIA i pierwszy system RTX Spark, który został przez nas zrecenzowany. Nasz egzemplarz posiada pełen zestaw układów: 20-rdzeniowy procesor Grace Arm, 6,144-rdzeniowy procesor graficzny Blackwell RTX i 128 GB zunifikowanej pamięci LPDDR5X, z możliwością przydzielenia do 96 GB pamięci dla procesora graficznego. W sklepie Microsoft Consumer Store dostępne są konfiguracje w cenach od 2,599.99 USD za model z 18-rdzeniowym dyskiem SSD o pojemności 24 GB i 512 GB do 5,899.99 USD za model z 20-rdzeniowym dyskiem SSD o pojemności 128 GB i 1 TB. Ceny naszej konfiguracji biznesowej nie były dostępne w momencie pisania tej recenzji.
Niniejsza recenzja obejmuje osiągi N1X w testach porównawczych: lokalną sztuczną inteligencję, procesor, pamięć, gry, chłodzenie i pamięć masową, w porównaniu z czterema obecnymi laptopami x64, obejmującymi Intel Panther Lake i Arrow Lake H, AMD Strix Point oraz laptopowe karty graficzne NVIDIA RTX 5090 i RTX PRO 2000. Wrażenia z projektu, wyświetlacza, klawiatury, czasu pracy na baterii i pozostałych podzespołów zostaną zachowane do późniejszej analizy po zakończeniu testów obudowy, dlatego poniżej przedstawiamy platformę i wyniki.
20-rdzeniowy procesor N1X wygrał niemal każdy test wielowątkowego procesora w tej grupie, zazwyczaj o 30 procent lub więcej, i pozwala użytkownikowi na wykorzystanie 64 GB pamięci GPU NVIDIA, więcej niż jakakolwiek wcześniejsza karta graficzna NVIDIA do laptopów, co pozwala na obsługę modelu 35-bajtowego z użyteczną prędkością. Należy jednak pamiętać, że ciągłe rozwiązanie z podwójną precyzją na wszystkich rdzeniach trzykrotnie zmniejszyło moc tego laptopa w ciągu jednego wieczoru, po tym jak wcześniejszy egzemplarz testowy uległ awarii w ten sam sposób i musiał zostać wymieniony, przez co sekcja termiczna jest bardziej krytyczna niż zwykle.
Na wynos
- 64 GB pamięci GPU, z możliwością rozszerzenia do 96 GB, zmienia to, co działa: gpt-oss:20b i Qwen3.6-35B-A3B ładują się i generują z prędkością 58–89 tokenów na sekundę; karta RTX 5090 Blade 16 jest 2.3 razy szybsza w porównaniu z innymi modelami mieszczącymi się w obudowie o pojemności 24 GB i wyróżnia się na tle większych modeli.
- Najszybszy wielordzeniowy procesor w grupie: 6,963 w teście wielordzeniowym Cinebench 2026, o 34 procent więcej niż Razer Blade 16 i o 47 procent więcej niż Dell Pro Precision 5 16S, przy czym kompilacja LLVM zajęła 206 sekund, podczas gdy w przypadku kolejnego najszybszego systemu zajęło to 327 sekund.
- Przepustowość pamięci 122 GB/s przy koszcie opóźnienia: STREAM Triad osiągnął 122 114 MB/s, czyli o 48 procent więcej niż Precision 5 16S, podczas gdy opóźnienie pamięci wynoszące 251 ns i opóźnienie między rdzeniami wynoszące 172 ns były najgorszymi wynikami w grupie i występowały w przypadku zadań jednowątkowych.
- Jedno obciążenie powoduje odcięcie zasilania: Całkowicie rdzeniowa jednostka LU OpenBLAS rozwiązała problem z N=20000, wyłączając urządzenie trzykrotnie 14 października, przy temperaturze 95°C, po tym jak układ utrzymywał 98°C przez 31 minut w innych testach. Dwa egzemplarze Surface Laptop Ultra uległy identycznej awarii; dane z logów wskazują na problem z zasilaniem lub ochroną oprogramowania układowego, a nie na przegrzanie.
- System Windows na platformie Arm ogranicza losowe operacje wejścia/wyjścia: Dysk Gen5 SK hynix odczytuje sekwencyjnie 14.1 GB/s i 1.67 M IOPS z surowego urządzenia, ale w przypadku NTFS i BitLockera 4K losowe operacje wejścia/wyjścia zatrzymują się na poziomie około 300 tys. IOPS, czyli poniżej połowy wartości uzyskiwanych przez systemy x64.
Platforma RTX Spark N1X
RTX Spark to nazwa firmy NVIDIA dla rodziny komputerów PC z systemem Windows, zbudowanych na superchipie N1X, laptopie i kompaktowym odpowiedniku GB10 w DGX Spark . O rodzinie pisaliśmy na targach Computex w czerwcu , a szczegóły premiery w przedsprzedaży pojawiły się w zeszłym tygodniu, więc ta sekcja omawia to, co jest istotne dla zrozumienia wyników.
NVIDIA oferuje dwa warianty laptopa N1X; górny wariant łączy 20-rdzeniowy procesor Grace z 6,144-rdzeniowym układem graficznym Blackwell RTX i maksymalnie 128 GB pamięci LPDDR5X; drugi łączy 18-rdzeniowy procesor z 5,120-rdzeniowym układem graficznym i maksymalnie 64 GB pamięci. Oba modele charakteryzują się TDP na poziomie 45–80 W, pokrywając zarówno procesor, jak i układ graficzny, w porównaniu do 140 W w przypadku stacjonarnego N1X i GB10. Nasz Surface ma 20-rdzeniowy procesor, który według systemu Windows ma 10 szybszych rdzeni i 10 rdzeni energooszczędnych bez technologii SMT.
Pamięć to cecha, która wyróżnia platformę spośród wszystkich laptopów x64 w tej recenzji, ponieważ jedna pula 128 GB pamięci LPDDR5-9400 obsługuje obie połówki układu przez NVLink-C2C, a na 256-bitowym interfejsie 9,400 MT/s przekłada się na teoretyczną przepustowość około 300 GB/s. System Windows prezentuje ją jako kartę dyskretną, ze stałym, dedykowanym przydziałem i współdzieloną pulą.
W naszym urządzeniu ustawiliśmy podział na 64/64: pakiet zmierzył 62.5 GB pamięci RAM dostępnej dla GPU, co kwalifikuje laptopa do obu naszych lokalnych modeli AI. Ilość pamięci LPDDR5X jest regulowana przez użytkownika za pomocą aplikacji NVIDIA, choć oczywiście jest ograniczona przez całkowitą ilość wybraną przy zakupie systemu. Dlatego Surface z 32 GB lub 48 GB pamięci RAM nie uzyska takich samych wyników w testach porównawczych AI, jeśli nie zmieści się w nim ten sam większy model.
Procesor graficzny to Blackwell z rdzeniami Tensor piątej generacji i rdzeniami RT czwartej generacji, jednym NVENC dziewiątej generacji i jednym NVDEC szóstej generacji oraz standardową dla NVIDII mocą obliczeniową FP4 „do 1 petaflopa”, którą Microsoft w przypisach opisuje jako teoretyczny TOPS FP4 z niewielką liczbą błędów. Wszystkie testy NVIDII w tej recenzji zostały przeprowadzone na platformie CUDA z wykorzystaniem natywnych kompilacji llama.cpp i Ollama dla Arm64, ze sterownikiem w wersji 32.0.16.1742.
Windows to druga ważna część platformy. Surface działa w systemie Windows 11 Pro 26H1 na architekturze Arm64, więc aplikacje x64 działają poprzez emulację Prism, a cały nasz pakiet kliencki zbudowaliśmy w oparciu o natywne pliki binarne Arm64, aby wyniki procesora porównywały krzem, a nie warstwy translacyjne. Jeśli natywny port Arm64 jest niedojrzały lub kompilacja x64 jest jedyną opcją, zaznaczamy to w wynikach, ponieważ te przypadki determinują kilka wierszy poniżej.
Specyfikacja laptopa Microsoft Surface Ultra dla firm
| Specyfikacja | Microsoft Surface Laptop Ultra dla firm |
|---|---|
| Omówienie platformy | |
| Procesor | NVIDIA RTX Spark N1X, 20-rdzeniowy procesor Grace z 6,144-rdzeniowym procesorem graficznym Blackwell RTX (według testów) NVIDIA RTX Spark N1X, 18-rdzeniowy procesor Grace z 5,120-rdzeniowym procesorem graficznym Blackwell RTX |
| NPU | Procesor NPU NVIDIA |
| Pamięć | Pamięć ujednolicona LPDDR5X o pojemności 24 GB, 32 GB, 48 GB, 64 GB lub 128 GB 128 GB LPDDR5-9400, podział oprogramowania układowego 64/64 GB (zgodnie z testem) |
| Dyski | Wymienny dysk SSD: 512 GB (PCIe Gen4), 1 TB lub 2 TB (PCIe Gen5) 1TB SK hynix HFS001TFM9X189N, Gen5 x4 (testowany) |
| System operacyjny | Windows 11 Pro (Arm64); Windows 11 Home w konfiguracji 24 GB |
| Wyświetlacz i wejście/wyjście | |
| Wyświetlacz | 15-calowy ekran dotykowy PixelSense Ultra, 3270 x 2180, do 120 Hz, 100% DCI-P3, Dolby Vision IQ 1,000 nitów SDR (typowo), 2,000 nitów szczytowych HDR (dane Microsoft) |
| porty | 2x USB-C / USB4 1x USB-C / USB4 z połączeniem magnetycznym 1x HDMI 2.1b 1x USB-A 3.1 Czytnik kart SD 3.5mm gniazdo słuchawkowe |
| Bezprzewodowy | Wi-Fi 7 (MediaTek MT7925), Bluetooth |
| Aparat fotograficzny | 1080p Full HD |
| Moc i Fizyczność | |
| Czas pracy baterii (twierdzenia firmy Microsoft) | Do 15 godzin odtwarzania lokalnego wideo Do 12 godzin aktywnego korzystania z Internetu (wersja przedprodukcyjna, 20-rdzeniowy, 64 GB, 1 TB, 150 nitów) |
| Opłaty | USB-C; szybkie ładowanie za pomocą zasilacza Surface lub USB-C PD o mocy 115 W lub wyższej |
| Waga | 4.41 lb (2.0 kg) |
| Kolory | Platyna, Zmierzch |
| Bezpieczeństwo i ceny | |
| Ochrona | Komputer z zabezpieczonym rdzeniem, Windows Hello, szyfrowanie urządzenia (BitLocker XTS-AES-128 na naszym urządzeniu) |
| Cena (sklep konsumencki Microsoft) | Od 2,599.99 USD (18 rdzeni, 24 GB, 512 GB) do 5,899.99 USD (20 rdzeni, 128 GB, 1 TB, zgodnie z testem) |
Konfiguracja i metodologia testów
W naszym egzemplarzu testowym zastosowano kartę graficzną RTX Spark N1X z 6,144-rdzeniowym procesorem graficznym Blackwell, 128 GB pamięci LPDDR5-9400 podzielonej w proporcjach 64/64 między systemem a procesorem graficznym oraz dysk SSD SK hynix Gen5 o pojemności 1 TB z systemem Windows 11 Pro 26H1 (Arm64). Testy przeprowadzono w trybie najlepszej wydajności i przy podłączonym zasilaniu. Testy żywotności baterii zostaną dodane później wraz z pozostałymi wrażeniami dotyczącymi sprzętu.
Każdy system w tym porównaniu został przetestowany w sr-client 1.2, naszym skryptowym pakiecie testowym dla klientów Windows, w pełnym trybie działania i profilu szczytowym. Każdy system został przetestowany na fabrycznym obrazie systemu Windows ze sterownikami i narzędziami producenta, ustawionym na najwyższy tryb wydajności producenta i podłączonym do zasilania. Pakiet stosuje te same ustawienia laboratoryjne: tryb zasilania systemu Windows z najwyższą wydajnością, jasność ekranu 50%, wszystkie timery uśpienia i wyłączenia ekranu wyłączone, a Zapora systemu Windows i monity Kontroli konta użytkownika wyłączone. Test jest przeprowadzany bez nadzoru od początku do końca; każdy wynik jest medianą powtórzonych przebiegów, a pakiet ponownie uruchamia test, którego rozrzut przekracza 2%, przed zaakceptowaniem go.
Pakiet został napisany przy użyciu natywnych plików binarnych Arm64 i x64 dla każdego obciążenia typu open source, dzięki czemu Surface może konkurować na krzemie.
| Konfiguracja | CPU | Pamięć | Procesor graficzny używany do testów GPU i AI | SSD | System operacyjny i tryb wydajności |
|---|---|---|---|---|---|
| Microsoft Surface Laptop Ultra | NVIDIA RTX Spark N1X, 20C / 20T | 128 GB LPDDR5-9400 (podział 64/64) | 6,144-rdzeniowy Blackwell RTX (zintegrowany, 62.5 GB pamięci użytkowej) | SK hynix HFS001TFM9X 1TB, Gen5 x4 | Windows 11 Pro 26H1 (Arm64), najlepsza wydajność |
| Dell Pro Precision 5 16S | Intel Core Ultra X9 388H, 16 rdzeni / 16 wątków | 64GB LPDDR5-8533 | Intel Arc Pro B390 (zintegrowany) | SK hynix PCB01 1TB, Gen5 x4 | Windows 11 Pro 25H2 (x64), Dell Optimizer Ultra Performance |
| Dell Pro 7 14 | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470, 12 rdzeni / 24 wątki | 64GB LPDDR5-8000 | AMD Radeon 890M (zintegrowana, 32 GB VGM) | Samsung BM9C1a 1TB, Gen4 x4 | Windows 11 Pro 25H2 (x64), profil termiczny Dell Wydajność |
| Razer Blade 16 | AMD Ryzen AI 9 HX 370, 12 rdzeni / 24 wątki | 32GB LPDDR5-8000 | Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090 do laptopa, 24 GB | Samsung MZVL22T0 2TB, Gen4 x4 | Windows 11 Home 25H2 (x64), wydajność Razer Synapse |
| Dell Pro Max 14 Premium | Intel Core Ultra 9 285H, 16 rdzeni / 16 wątków | 64GB LPDDR5-8400 | Karta graficzna NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell do laptopa, 8 GB | SK hynix PC811 2TB | Windows 11 Pro 25H2 (x64), Dell Optimizer Ultra Performance |
W tabelach powtarzają się trzy etykiety, a różnica między dwiema pierwszymi ma znaczenie dla lektury sekcji poświęconej sztucznej inteligencji. DNF oznacza, że test został uruchomiony na tym systemie i nie został ukończony lub został pominięty po awarii, co w tej recenzji dotyczy zarówno scenariuszy OpenBLAS na Surface, jak i scenariuszy agentowego MLPerf na Dell Pro 7 14.
„Nieuruchomiony” oznacza, że pakiet odmówił rozpoczęcia testu, ponieważ sprzęt się nie kwalifikuje, najczęściej dlatego, że model przekracza pamięć GPU, jaką system może zaoferować. 7.7 GB użytecznej pamięci GPU w urządzeniu Dell Pro Max 14 Premium wyklucza go z każdego testu obciążenia modelu i agenta, a 24 GB w urządzeniu Blade 16 plasuje go poniżej naszych modeli z poziomu M. „N/A” oznacza, że test nie ma zastosowania, np. SMT jednordzeniowy na chipie bez SMT.
Lokalna wydajność sztucznej inteligencji
Lokalna sztuczna inteligencja w tych notebookach sprowadza się do dwóch pytań: jak szybko GPU może uruchomić model i czy model w ogóle się zmieści. Karta RTX 5090 w Blade 16 odpowiada na pierwsze pytanie lepiej niż jakikolwiek inny, generując tokeny z szybkością około 2.3 razy większą niż Surface na każdym modelu mieszczącym się w 24 GB pamięci. Surface odpowiada na drugie pytanie, ponieważ z 64 GB pamięci zunifikowanej przekazanej GPU, jest to jedyny system, który obsługuje nasze modele z poziomu M z użyteczną prędkością.
Karta graficzna RTX PRO 2000 z 8 GB pamięci RAM w modelu Pro Max 14 dorównuje modelom Surface w mniejszych modelach, ale jest za mała dla większych, a dwa zintegrowane systemy GPU x64 obsługują wszystkie funkcje, choć wolno.
Klient MLPerf w wersji 2.0
Klient MLPerf uruchamia Llama 3.1 8B i Phi-4-mini w pięciu kategoriach poleceń (generowanie treści, pisanie kreatywne, streszczanie, tekst strukturalny i analiza kodu) i raportuje czas do pierwszego tokena oraz częstotliwość tokenów po pierwszym tokenie jako średnią geometryczną. Każdy system korzysta ze ścieżki GPU swojego dostawcy: Intel OpenVINO w Precision 5 16S, AMD Windows ML z DirectML w Pro 7 14 oraz llama.cpp z CUDA w trzech systemach NVIDIA, więc silniki różnią się, a wiersze porównują platformy w stanie dostawy.
| Klient MLPerf w wersji 2.0 | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B, czas do pierwszego tokena, średnia geograficzna (s, im niższy tym lepszy) | 0.284 | 0.214 | 3.140 | 0.149 | 0.439 |
| Phi-4-mini, czas do pierwszego żetonu, średnia geograficzna (s, im niższy tym lepszy) | 0.127 | 0.181 | 1.954 | 0.074 | 0.212 |
| Agent analityka danych, kompleksowy (s, im niższy tym lepszy) | 52.6 | 84.7 | DNF | 27.8 | 61.8 |
| Agent analityka danych, stawka tokena (tok/s) | 48.9 | 25.6 | DNF | 108.3 | 45.4 |
| Agent SWE, end-to-end (s, im niższy tym lepszy) | 46.0 | 65.6 | DNF | 24.6 | 52.6 |
| Agent SWE, stawka tokena (tok/s) | 46.4 | 25.0 | DNF | 102.5 | 42.8 |
Blade 16 wygenerował Llama 3.1 8B z prędkością 128.8 tok/s, a Phi-4-mini z 222.7 tok/s, 2.3 razy więcej niż Surface z przepustowością 56.4 i 97.5. Karta graficzna RTX PRO 2000 w Pro Max 14, z ułamkiem przepustowości 5090, nadal plasowała się w okolicach 5% przepustowości Surface'a w Llama 3.1 i poniżej 12% w Phi-4-mini, co sugeruje, że zintegrowany procesor graficzny N1X działa jak mała, dyskretna karta w modelach tej wielkości.
Spośród zintegrowanych procesorów graficznych x64, Arc Pro B390 komputera Precision 5 16S wygenerował pierwszy token szybko w systemie Llama 3.1, ale z szybkością o połowę mniejszą niż w przypadku Surface, a ścieżka DirectML komputera Pro 7 14 była najwolniejsza i potrzebowała 3.1 sekundy na wygenerowanie pierwszego tokena.
Scenariusze agentowe MLPerf uruchamiają Llamę 3.1 8B jako agenta inżynierii oprogramowania i agenta analityka danych, z których każdy wywołuje narzędzia w wielu turach. Blade 16 ukończył oba scenariusze w mniej niż 28 sekund, o połowę krócej niż Surface i mniej niż jedną trzecią czasu Precision 5 16S. Pro 7 14 nie ukończył żadnego ze scenariuszy: DirectML wyczerpał pamięć na monitach agentowych, nawet z 32 GB zarezerwowanymi dla GPU, co jest błędem w przebiegu i z tego powodu jest oznaczone jako DNF.
Ładowanie modelu
Ten test mierzy czas odczytu modelu lokalnego z dysku SSD do pierwszego wygenerowanego tokena w Ollama, zimnego (plik opróżniony z pamięci podręcznej) i ciepłego (plik już w pamięci), a także raportuje, jak szybko dysk SSD został odczytany w tym momencie. Warstwa S używa gpt-oss:20b (12.8 GB) w systemach z co najmniej 16 GB pamięci RAM dostępnej dla GPU; warstwa M dodaje Qwen3.6-35B-A3B (21.1 GB) w systemach z około 40 GB lub większą pamięcią RAM. Test wymiany ładuje Qwen3.6, przełącza na gpt-oss i mierzy czas powrotu do Qwen3.6.
| Ładowanie modelu (włączone mapowanie pamięci) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| gpt-oss:20b, przepustowość odczytu podczas ładowania na zimno (MB/s) | 3,080 | 3,251 | 1,246 | 3,874 | Nie uruchomiono (pamięć GPU 7.7 GB) |
| Qwen3.6-35B-A3B, przeładowanie po zamianie modelu (s, im niższy tym lepszy) | 5.01 | 13.38 | 22.38 | Nie uruchomiono (24 GB pamięci VRAM, poniżej poziomu M) | Nie uruchomiono (pamięć GPU 7.7 GB) |
Zimne obciążenia to test pamięci masowej, a dwa systemy Gen5 były w nim najskuteczniejsze: Precision 5 16S dostarczył gpt-oss:20b do swojego pierwszego tokena w 5.98 sekundy, a Surface w 6.57. Surface wygrał w każdym rzędzie „ciepłym” i w rzędzie M, a jego 5.0-sekundowy powrót do Qwen3.6 po wymianie, w porównaniu z 13.4 sekundy w Precision, to zaleta utrzymania obu modeli w 64 GB pamięci GPU. Blade 16 odczytał plik modelu najszybciej z prędkością 3.9 GB/s, ale dotarł do pierwszego tokena później, ponieważ wagi muszą przejść przez PCIe do pamięci VRAM, podczas gdy w systemach zunifikowanej pamięci są one dostępne od razu po odczycie.
Brak wierszy dla Blade 16 i Pro Max 14 to problem z pamięcią. Blade 16 nie kwalifikuje się do poziomu M z 24 GB pamięci VRAM, a 7.7 GB użytecznej pamięci GPU w Pro Max 14 nie kwalifikuje się do żadnego poziomu, więc pakiet nigdy nie rozpoczął na nich testów. Dysk SSD Pro 7 14, którego problem z zapisem danych został omówiony w sekcji dotyczącej pamięci masowej, odczytywał dane z prędkością zaledwie 1.2 GB/s i potrzebował 13.7 sekundy na zamrożenie.
Agent kodujący
Codex CLI steruje lokalnym modelem obsługiwanym przez Ollamę za pomocą stałego zadania kodowania w przypiętym repozytorium; uruchomienie kończy się sukcesem, gdy 11 testów w repozytorium przejdzie pomyślnie. Podajemy medianę czasu trwania trzech uruchomień, liczbę udanych uruchomień oraz szybkość generowania. Test agent-obok-użytkownika uruchamia agenta i Speedometer jednocześnie i raportuje, o ile każdy z nich zwalnia w porównaniu z testem wykonywanym osobno, co jest istotne, jeśli agent działa w tym samym czasie.
| Agent kodujący Codex CLI | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Poziom S, gpt-oss:20b 64K: czas na ścianie (s, im niższy, tym lepiej) | 191.8 | 584.2 | 376.0 | 64.4 | Nie uruchomiono (pamięć GPU 7.7 GB) |
| Poziom S: sukcesy (z 3) | 3 | 3 | 2 | 2 | Nie uruchomiono |
| Poziom M, gpt-oss:20b 128K: czas na ścianie (s, im niższy, tym lepiej) | 87.5 | 276.1 | 585.4 | Nieuruchomiony (poniżej poziomu M) | Nie uruchomiono |
| Tier M, gpt-oss:20b 128K: sukcesy (z 3) | 2 | 2 | 3 | Nie uruchomiono | Nie uruchomiono |
| Poziom M, Qwen3.6-35B-A3B 64K: czas na ścianie (s, im niższy, tym lepiej) | 88.6 | 351.7 | 678.2 | Nieuruchomiony (poniżej poziomu M) | Nie uruchomiono |
| Poziom M, Qwen3.6-35B-A3B 64 tys.: sukcesy (z 3) | 3 | 3 | 3 | Nie uruchomiono | Nie uruchomiono |
| Prędkościomierz obok agenta (wynik) | 18.1 | 26.6 | 19.2 | 36.3 | Nie uruchomiono |
| Spowolnienie prędkościomierza obok agenta (x, im niżej, tym lepiej) | 1.92 | 1.61 | 1.92 | 1.06 | Nie uruchomiono |
| Spowolnienie agenta obok prędkościomierza (x, im mniej tym lepiej) | 1.10 | 1.00 | 1.11 | 1.05 | Nie uruchomiono |
Blade 16 ukończył zadanie poziomu S w 64 sekundy z prędkością 137.9 tok/s, trzy razy szybciej niż Surface i dziewięć razy szybciej niż Precision 5 16S, choć dwa z trzech przebiegów okazały się lepsze od Surface i trzech od Precision. W poziomie M Surface ukończył oba zadania w czasie krótszym niż 90 sekund, trzy do czterech razy szybciej niż Precision 5 16S i siedem do ośmiu razy szybciej niż Pro 7 14, który potrzebował od 10 do 11 minut na zadanie. Czas generowania zależy również od liczby wywołań narzędzi przez model, więc szybkość generowania jest liczbą czystszego sprzętu.
Test współbieżności to miejsce, w którym dyskretny procesor graficzny błyszczy. Z uruchomionym agentem, wynik przeglądarki Blade 16 spadł o 6 procent, ponieważ model ten bazuje na karcie graficznej RTX 5090 i pozostawia procesor w spokoju. Na Surface, gdzie agent współdzieli zintegrowany procesor graficzny i magistralę pamięci z resztą, wynik Speedometer spadł prawie o połowę, z 34.7 do 18.1, a Pro 7 14 stracił ten sam udział. Sam agent ledwo zauważał przeglądarkę na jakimkolwiek systemie.
Generacja rozszerzona o odzyskiwanie
Nasz test RAG zawiera 20 963 fragmenty SQuAD v1.1 z wykorzystaniem nomic-embed-text, pobiera pięć najlepszych fragmentów dla każdego z 2,000 pytań i odpowiada na nie za pomocą Phi-4-mini, uzyskując ocenę F1 w porównaniu z odpowiedziami referencyjnymi. Te same małe modele działają na każdym systemie, więc jest to porównanie wyłącznie szybkości.
| RAG | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Czas wchłaniania na ścianie, 20 963 przejścia (s, im mniej tym lepiej) | 189.8 | 271.7 | 425.9 | 131.0 | 153.9 |
| Czas zapytania pobierania, p50 (ms, im niższy, tym lepiej) | 23.4 | 22.2 | 31.3 | 20.9 | 21.6 |
| Odpowiedź: czas Phi-4-mini do pierwszego żetonu, p50 (s, im niższy tym lepszy) | 0.161 | 0.855 | 1.527 | 0.109 | 0.260 |
| Odpowiedź, szybkie przetwarzanie (tok/s) | 6,955 | 2,151 | 863 | 11,560 | 4,031 |
| Pytanie do odpowiedzi, p50 (s, im niżej tym lepiej) | 0.235 | 0.997 | 1.688 | 0.159 | 0.341 |
| Odpowiedź F1 (%) | 73.97 | 74.24 | 74.36 | 74.47 | 74.40 |
Blade 16 pobrał dane w 131 sekund i odpowiedział na typowe pytanie w 0.16 sekundy, sześć razy szybciej niż Precision 5 16S. Pro Max 14 zajął drugie miejsce w pobraniu danych z czasem 154 sekund, wyprzedzając Surface'a 190, ponieważ 8 GB to wystarczająca ilość pamięci dla modelu z wbudowanym systemem i Phi-4-mini. Dokładność była identyczna z dokładnością do pół punktu F1 na każdym systemie, co powinno być prawdą w przypadku tych samych modeli w temperaturze 0, więc jedyną rzeczą, która różni te notebooki w teście RAG, jest czas oczekiwania.
Wydajność procesora
Dwie platformy definiują wyniki procesorów, ponieważ 20-rdzeniowy procesor N1X Surface'a wygrywa niemal każdy test wielowątkowy, często o 30 procent lub więcej, podczas gdy Core Ultra X9 388H w Dell Pro Precision 5 16S to najszybszy procesor x64 w trybie jednowątkowym i prowadzi w testach Pythona, przeglądarek i OpenBLAS. Spośród nich, Ryzen AI 9 HX 370 w Razer Blade 16 wyprzedza Stockfish i GROMACS, zajmując drugie miejsce w większości testów renderowania i kompilacji, a Dell Pro 7 14 i Dell Pro Max 14 Premium plasują się na drugim miejscu w testach wszystkich rdzeni.
Cinebench 2026 i obciążenie ciągłe
Cinebench 2026 renderuje scenę z silnikiem Redshift firmy Maxon na procesorze i ocenia przepustowość dla pojedynczego rdzenia, pojedynczego rdzenia SMT (dwa wątki na jednym rdzeniu fizycznym) oraz przepustowość wielordzeniową. Następnie przeprowadzamy pętlę, która powtarza przebieg wielordzeniowy przez około 30 minut i porównuje wynik w stanie ustalonym z pierwszym przebiegiem, pokazując, ile notebook oddaje po nagrzaniu.
Surface uzyskał 6,963 punkty w teście wielordzeniowym, wyprzedzając Blade 16 o 34 procent i Precision 5 16S o 47 procent, wyprzedzając Precision w teście jednordzeniowym z wynikiem 558.5 do 534.8. Dwa układy AMD były w tyle w teście jednowątkowym – Blade 16 uzyskał 480.0, a Pro 7 14 464.4, 16 i 20 procent mniej niż Surface. Jednordzeniowy test SMT dotyczy tylko tych dwóch, gdzie drugi wątek zwiększa go o 33 procent w Pro 7 14 i 38 procent w Blade 16.
Utrzymana pętla rozdziela pole bardziej niż surowe wyniki. Surface zakończył dziesięć przebiegów z wynikiem 7,016, o 1 procent powyżej punktu początkowego, z procesorem pracującym przez cały czas w temperaturze 98°C i taktowaniu 3.28 GHz; Blade 16 również utrzymał się na tym samym poziomie. Pro 7 14 i Pro Max 14 straciły około 2 procent, a Precision 5 16S stracił 6.2 procent po około 10 minutach i utrzymał ten wynik.
| Cinebench 2026 (punkty, im więcej tym lepiej) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Pojedynczy rdzeń | 558.5 | 534.8 | 464.4 | 480.0 | 482.6 |
| SMT pojedynczy rdzeń | N / A | N / A | 617.1 | 661.3 | N / A |
| Wielordzeniowy | 6,963 | 4,739 | 4,028 | 5,179 | 4,160 |
| Pętla podtrzymywana, pierwsze przejście | 6,938 | 4,765 | 4,040 | 5,162 | 4,314 |
| Pętla podtrzymywana, stan ustalony | 7,016 | 4,468 | 3,976 | 5,206 | 4,228 |
| Stan stacjonarny / pierwsze przejście | 1.011 | 0.938 | 0.984 | 1.009 | 0.980 |
7-Zip
Wbudowany test porównawczy 7-Zip raportuje przepustowość kompresji i dekompresji LZMA w giga-instrukcjach na sekundę, raz na każdy wątek i raz przypisany do pojedynczego rdzenia.
Surface wygrał test wielowątkowy z wynikiem 151.0 GIPS, wyprzedzając Blade 16 o 20 procent, a jego współczynnik kompresji wyniósł 156.9 GIPS, co daje mu 35 procent przewagi nad kolejnym systemem. Precision 5 16S prowadził w teście jednowątkowym z wynikiem 9.8 GIPS.
Wartość 7.16 GIPS dla pojedynczego wątku w Surface wymaga zastrzeżenia. W tym urządzeniu rdzeń pod obciążeniem przez kilka minut przechodzi w stan wolniejszy o około 20 procent poniżej początkowego tempa i pozostaje w nim do momentu ustania obciążenia; przebiegi pojedynczego wątku w 7-Zip trwają wystarczająco długo, aby wywołać ten stan, w temperaturze od 47 do 67°C, więc ciepło nie jest przyczyną. Ten sam stan występuje w przebiegach pojedynczego wątku w PyPerformance i Stockfish, które następują kolejno w kolejności pakietu.
| 7-Zip, jeden wątek (GIPS, im wyższy tym lepszy) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Cena produktu z VAT: | 7.16 | 9.80 | 9.01 | 9.24 | 8.84 |
| Kompresować | 4.62 | 8.71 | 6.72 | 7.28 | 7.02 |
| Rozprężać | 9.70 | 10.88 | 11.31 | 11.20 | 10.73 |
mikser
Blender 4.5 renderuje trzy standardowe sceny testowe (Monster, Junkshop i Classroom) przy użyciu Cycles na procesorze i raportuje liczbę próbek na minutę.
Kolejność ta utrzymała się we wszystkich trzech scenach: Surface, Blade 16, a następnie Precision 5 16S. Przewaga Surface'a nad Blade 16 wyniosła 47 procent w Monsterze z 207.6 próbkami na minutę i zmniejszyła się do 18 procent w Classroomie, scenie o największej intensywności, gdzie osiągnęła 93.2. Pro 7 14 i Pro Max 14 zamieniły się dwoma ostatnimi miejscami.
Hamulec ręczny
HandBrake koduje 60 sekund klipu 4K60 Big Buck Bunny w oprogramowaniu z kodekiem x265 (HEVC, ustawienie średnie, jakość 22) i SVT-AV1 (ustawienie 8, jakość 30), raportując liczbę klatek na sekundę.
Oba enkodery przedstawiają odmienne historie dotyczące Surface'a. Jego wynik x265 wynoszący 41.7 kl./s był o 25 procent lepszy w grupie, ale natywna kompilacja SVT-AV1 z architekturą Arm64 osiągnęła 15.4 kl./s, czyli mniej więcej jedną piątą tego, co osiągnęły systemy x64. Rdzenie, które przewodziły x265, nie mogą być pięciokrotnie wolniejsze w układzie scalonym, więc różnica leży w kodzie Arm64 SVT-AV1 i jest to najwyraźniejszy przykład w naszym zestawie oprogramowania decydujący o wyniku. Wśród systemów x64, Precision 5 16S wyprzedził SVT-AV1 z wynikiem 80.8 kl./s, a Pro Max 14 i Blade 16 z różnicą 5 procent.
Kompilacja LLVM
Ten test kompiluje pełne drzewo LLVM 21.1.4 z Clang i Ninja przy domyślnej liczbie zadań. Jest to najdłuższe obciążenie wszystkich rdzeni w pakiecie i obciąża pamięć operacyjną i dyskową, a także procesor.
Surface skompilował LLVM w 206.4 sekundy, o 37 procent szybciej niż Blade 16, który potrzebował 327.0 sekund. Wynik Precision 5 16S, wynoszący 340.1 sekundy, pochodzi z ponownego testu z wyłączoną funkcją Smart App Control, ponieważ ta funkcja zablokowała narzędzie przy pierwszej próbie. Pro 7 14 był najwolniejszy – 410.5 sekundy.
Stockfish, sito główne, Python i przeglądarka
Wbudowana funkcja Stockfish raportuje szybkość wyszukiwania w szachach w milionach węzłów na sekundę. Primesieve zlicza liczby pierwsze poniżej 10^12 we wszystkich wątkach i poniżej 10^11 w jednym wątku, z czasem mierzonym w sekundach. PyPerformance uruchamia trzy testy porównawcze CPython (go, nbody i regex_compile) przypisane do jednego rdzenia i raportuje średni czas na iterację, a Speedometer 3.1 mierzy responsywność aplikacji internetowych w przeglądarce Microsoft Edge.
| Testowanie | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Ławka do stockfisha, wszystkie wątki (Mnps, im wyżej tym lepiej) | 15.51 | 14.81 | 14.71 | 17.96 | 12.01 |
| Ławka do stockfisha, jeden wątek (Mnps, im wyżej tym lepiej) | 1.33 | 1.86 | 1.94 | 2.04 | 1.70 |
| primesieve 1e12, wszystkie wątki (s, im niższy tym lepszy) | 9.82 | 11.31 | 14.80 | 10.60 | 14.30 |
| sito główne 1e11, jednonitkowe (s, im niżej, tym lepiej) | 12.03 | 9.56 | 6.66 | 6.67 | 9.82 |
| PyPerformance go (ms, im niższy tym lepiej) | 123.9 | 69.2 | 75.9 | 75.2 | 74.1 |
| PyPerformance nbody (ms, im mniej tym lepiej) | 89.8 | 53.2 | 62.3 | 60.8 | 61.3 |
| PyPerformance regex_compile (ms, im mniej tym lepiej) | 94.1 | 65.1 | 71.1 | 69.7 | 69.8 |
| Prędkościomierz 3.1, Edge (wynik, im wyższy tym lepiej) | 34.7 | 42.7 | 36.8 | 38.4 | 42.0 |
Stockfish to jeden z niewielu testów wszystkich rdzeni, w których Surface nie wygrał; Blade 16 prowadził w obu przebiegach, uzyskując 16-procentową przewagę na wszystkich wątkach, a wynik Surface'a w teście jednego wątku zawiera zastrzeżenie dotyczące wolnych rdzeni od 7-Zip. Primesieve rozłożył się w drugą stronę - Surface był najszybszy na wszystkich wątkach (9.82 sekundy), a dwa procesory AMD były o około 30 procent szybsze od systemów Intela w jednym wątku.
Precision 5 16S zdominował Pythona i przeglądarki, a Pro Max 14 był o 2 procent gorszy od niego w Speedometerze. Surface zajął ostatnie miejsce we wszystkich czterech. Jego testy PyPerformance są zgodne z 7-Zip na tym samym rdzeniu z przypiętym rdzeniem i dziedziczą stan spowolnienia, a Speedometer uruchamia kompilację Arm64 Edge'a w porównaniu z kompilacjami x64 na pozostałych, więc te rzędy mierzą oprogramowanie układowe i oprogramowanie Surface'a w takim samym stopniu, jak jego rdzenie. Wyniki jednowątkowe na tej platformie, razem wzięte, plasują się od 15 do 30 procent niżej w porównaniu z x64, nawet tam, gdzie nie występuje stan spowolnienia rdzenia, a poniższe dane dotyczące opóźnień pamięci częściowo to wyjaśniają.
GROMACS i OpenBLAS
GROMACS uruchamia przypadek dynamiki molekularnej benchMEM na wszystkich rdzeniach w czterech układach rangowo-wątkowych i raportuje nanosekundy symulowanego czasu na dzień; nagłówek to najlepszy układ. Nasz test OpenBLAS uruchamia rozwiązanie LU podwójnej precyzji w stylu HPL dla trzech rozmiarów problemu i mnożenie macierzy DGEMM, każde na wszystkich rdzeniach i ponownie tylko na najwyższej klasie rdzeni. Jest to największe stałe obciążenie zmiennoprzecinkowe w pakiecie.
| Testowanie | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| GROMACS benchMEM, najlepszy układ (ns/dzień, im wyższy tym lepszy) | 17.29 | 24.87 | 21.58 | 26.41 | 22.74 |
| GROMACS, 1 wątek na rangę (ns/dzień) | 17.21 | 25.01 | 21.58 | 26.59 | 0.84 |
| GROMACS, 2 wątki na rangę (ns/dzień) | 16.80 | 24.02 | 21.22 | 24.83 | 22.88 |
| OpenBLAS DGEMM M=8000, wszystkie rdzenie (GFLOPS, im więcej tym lepiej) | DNF | 527.4 | 358.6 | 455.4 | 367.5 |
| OpenBLAS DGEMM M=8000, najwyższa klasa rdzeni (GFLOPS) | DNF | 262.1 | 228.0 | 252.4 | 266.0 |
| OpenBLAS LU N=10000, wszystkie rdzenie (GFLOPS) | DNF | 435.3 | 384.3 | 400.9 | 194.2 |
| OpenBLAS LU N=20000, wszystkie rdzenie (GFLOPS) | DNF | 503.8 | 375.6 | 454.4 | 327.5 |
| OpenBLAS LU N=40000, wszystkie rdzenie (GFLOPS) | DNF | 459.6 | 397.6 | 498.5 | 394.1 |
| OpenBLAS LU N=40000, najwyższa klasa rdzenia (GFLOPS) | DNF | 255.2 | 221.9 | 250.9 | 271.6 |
Blade 16 prowadził w każdym układzie GROMACS z wynikiem 26.4 ns/dzień, a Precision 5 16S pozostawał 6 procent w tyle. Surface, dominujący w innych układach, był najwolniejszy z wynikiem 17.3 ns/dzień, ponieważ kompilacja GROMACS Arm64 nie posiada jąder AVX2, z których korzystają systemy x64. Osiągnięte przez Pro Max 14 0.84 ns/dzień w układzie jeden wątek na rangę to patologiczny przypadek, który spędzał prawie cały czas na komunikacji między rangami; jego najlepszy układ, 22.7 ns/dzień, jest wartością do porównania.
Surface nie ma wyników OpenBLAS. Rozwiązanie problemu N=20000 LU dla wszystkich rdzeni spowodowało trzykrotne zmniejszenie mocy systemu, a także w dwóch próbkach notebooków, dlatego pominęliśmy ten krok w ostatnim przebiegu, aby umożliwić dokończenie pozostałych 29 obliczeń; problem został omówiony w sekcji dotyczącej temperatury. Wśród systemów x64, Precision 5 16S prowadził w teście DGEMM dla wszystkich rdzeni z wynikiem 527 GFLOPS i dwoma mniejszymi rozwiązaniami LU; Blade 16 uzyskał najlepszy wynik, a Pro Max 14 był najszybszy w swojej najwyższej klasie rdzeni, a dodanie rdzeni o wysokiej wydajności obniżyło wynik N=10000 do 194 GFLOPS.
Przepustowość pamięci i opóźnienie
STREAM mierzy stałą przepustowość pamięci. Opóźnienie pamięci wykorzystuje bufor 1 GB na stronach 4 KB, a opóźnienie między rdzeniami mierzy czas transmisji danych między każdą parą rdzeni.
| Opóźnienie (ns, im niższe, tym lepiej) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Opóźnienie pamięci, strony 4KiB | 251.1 | 115.5 | 146.7 | 129.6 | 170.7 |
| Rdzeń do rdzenia, średnia | 171.6 | 88.2 | 49.7 | 57.0 | 58.3 |
| Rdzeń do rdzenia, maks. | 362.6 | 129.4 | 74.6 | 95.9 | 153.1 |
Układ LPDDR5-9400 w Surface'ie osiągnął 122 114 MB/s w teście STREAM Triad i 130 516 MB/s w teście Copy, czyli o 48% więcej niż Precision 5 16S i około 2.6 razy więcej niż oba systemy AMD. Ta przepustowość w dużej mierze decyduje o tym, że N1X wygrywa testy renderowania i kompilacji. Kosztem jest opóźnienie: 251 ns do pamięci i 172 ns średnio między rdzeniami, co jest zdecydowanie najgorszym wynikiem w grupie, co wynika z wyników w trybie jednowątkowym i wrażliwości na opóźnienia. Precision 5 16S miał najniższe opóźnienie pamięci – 116 ns, a Pro 7 14 miał najciaśniejszą siatkę rdzeniową – 50 ns.
Gry i kodowanie GPU
SuperTuxKart to jedyna gra w tej wersji pakietu, a w rozdzielczości 1080p jest na tyle lekka, że wynik mówi tyle samo o procesorze i sterowniku, co o karcie graficznej. Wbudowany test wydajności działa w rozdzielczości 1920×1080 w trybie pełnoekranowym, z ustawieniami Ultra i wyłączoną synchronizacją pionową, przypięty do oddzielnego układu GPU, jeśli jest dostępny. Raportuje średnią liczbę klatek na sekundę oraz typowe dla gry, w większości stabilne i stabilne wartości, które opisują stopniowo niższe punkty rozkładu czasu wyświetlania klatek. Na komputerze Surface uruchomiliśmy wersję x64 w emulacji Prism.
Surface osiągnął średnio 235.9 kl./s natywnie i 264.6 kl./s w wersji x64 z emulacją, co przewyższa 200 kl./s Blade 16. Przy takiej liczbie klatek na sekundę, RTX 5090 jest jeszcze daleko od swojego limitu; Blade 16 jest ograniczony przez procesor i sterownik OpenGL i działa w trybie hybrydowym z wyświetlaczem podłączonym do karty graficznej Radeon 890M, która dodaje kopię na klatkę.
Bardziej wymowny wynik odnotowano w przypadku Dellów, gdzie zintegrowana karta Arc Pro B390 w Precision 5 16S osiągnęła średnio 166.8 kl./s w porównaniu ze 150.8 kl./s w Pro Max 14 z oddzielną kartą RTX PRO 2000, a Pro Max 14 uzyskał najniższą stabilną wartość w grupie – 53 kl./s. Mocniejszy tytuł wyróżniłby 5090 na tle pozostałych.
FFmpeg koduje ten sam klip 4K60 do formatu HEVC z szybkością 8 Mb/s za pomocą sprzętowego kodera każdego z dostawców (Intel QSV, AMD AMF lub NVIDIA NVENC) oraz oddzielnie za pośrednictwem Windows Media Foundation.
| Sprzętowe kodowanie HEVC (fps, im więcej tym lepiej) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Koder dostawcy GPU, HEVC 8Mb/s | 135 (NVENC) | 128 (QSV) | 137 (AMF) | 132 (NVENC) | N/A (sterownik starszy niż wymagany przez kompilację FFmpeg) |
| Koder Media Foundation, HEVC 8Mb/s | 55 | N/A (nie znaleziono kodera HEVC MF) | 110 | N/A (grafika hybrydowa) | N/A (grafika hybrydowa) |
Kodery o stałej funkcji są niemal zamienne przy tej przepływności, od 128 do 137 kl./s w QSV, AMF i NVENC, z pojedynczym koderem NVENC dziewiątej generacji w Surface o przepływności 135. Pro Max 14 nie uzyskał żadnych wyników, ponieważ NVENC odmówił otwarcia na swoim sterowniku 597.16, który jest starszy niż 617.42 w dwóch pozostałych systemach NVIDIA. Media Foundation przedstawiła wyniki tylko dla Pro 7 14 i Surface; nie znalazła kodera HEVC w Precision 5 16S, a pominęliśmy dwa systemy z hybrydową grafiką, ponieważ wybierają one własny adapter i nie mogą być zobowiązane do korzystania z oddzielnego układu GPU.
Termiczne i wyłączanie zasilania OpenBLAS
Surface osiągał średnią temperaturę od 92 do 97 stopni Celsjusza podczas najdłuższych obciążeń i ukończył 30-minutową pętlę o 1 procent szybciej niż na początku; Blade 16 osiągnął szczytową temperaturę od 98 do 99 stopni Celsjusza z tym samym rezultatem. Jedyny system, który obniża temperaturę, Precision 5 16S, robi to na podstawie timera. DNF OpenBLAS Surface'a, pomimo panujących temperatur, nie był łagodnym spowolnieniem termicznym: system całkowicie stracił moc pod największym obciążeniem zmiennoprzecinkowym w zestawie.
Co moglibyśmy monitorować
sr-client co kilka sekund pobiera dane z czujników za pomocą LibreHardwareMonitor i liczników wydajności systemu Windows, a następnie podsumowuje okno każdego testu. Pokrycie jest bardziej zróżnicowane, niż byśmy sobie tego życzyli na obecnych platformach. Oba systemy Intela w ogóle nie zgłaszają temperatury procesora do LibreHardwareMonitor, co powoduje, że pakiet zatrzymuje się w ustalonych odstępach czasu między testami.
Temperatura i zegary procesora według obciążenia
| Obciążenie (maksymalne / średnie obciążenie procesora, C) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Cinebench 2026 | 98 / 88 | Brak czujnika | 83 / 74 | 96 / 78 | Brak czujnika |
| 7-Zip | 98 / 65 | Brak czujnika | 75 / 70 | 99 / 84 | Brak czujnika |
| Sztokfisz | 98 / 96 | Brak czujnika | 69 / 68 | 92 / 90 | Brak czujnika |
| mikser | 98 / 93 | Brak czujnika | 76 / 70 | 95 / 87 | Brak czujnika |
| Hamulec ręczny | 98 / 84 | Brak czujnika | 82 / 72 | 92 / 86 | Brak czujnika |
| Kompilacja LLVM | 98 / 92 | Brak czujnika | 74 / 68 | 98 / 93 | Brak czujnika |
| GROMACS | 98 / 96 | Brak czujnika | 71 / 70 | 97 / 94 | Brak czujnika |
| OtwórzBLAS | DNF | Brak czujnika | 83 / 78 | 91 / 87 | Brak czujnika |
| STRUMIEŃ | 98 / 92 | Brak czujnika | 69 / 66 | 75 / 71 | Brak czujnika |
| Super Tux Kart | 90 / 80 | Brak czujnika | 69 / 64 | 89 / 83 | Brak czujnika |
| Klient MLPerf | 93 / 77 | Brak czujnika | 71 / 67 | 97 / 76 | Brak czujnika |
| Agent kodujący | 86 / 78 | Brak czujnika | 78 / 68 | 91 / 84 | Brak czujnika |
Surface osiągnął temperaturę 97–98°C w każdym teście obciążenia wszystkich rdzeni, a jego średnia w Stockfish, GROMACS i Blenderze utrzymywała się powyżej 93°C, co sugeruje, że większość testów spędził na granicy swoich możliwości. Nawet STREAM, test pamięci, osiągnął 98°C. Blade 16 działał niemal tak samo, osiągając temperaturę szczytową 98–99°C w 7-Zip i kompilacji LLVM, ale jego średnia była o 5–10°C niższa w większości testów. Pro 7 14 był najchłodniejszy, osiągając temperaturę szczytową 89°C w całym teście, co jest zgodne zarówno z jego niższymi taktowaniami, jak i niższymi wynikami dla wszystkich rdzeni.
| Obciążenie (średnie taktowanie procesora, MHz) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Cinebench 2026 | 2,952 | 3,792 | 3,879 | 4,158 | 3,734 |
| 7-Zip | 2,405 | 3,936 | 3,767 | 4,014 | 3,710 |
| mikser | 3,174 | 3,665 | 3,086 | 3,729 | 3,469 |
| Kompilacja LLVM | 3,160 | 3,631 | 3,043 | 3,697 | 3,379 |
| GROMACS | 3,325 | 3,525 | 3,023 | 3,874 | 3,458 |
| STRUMIEŃ | 3,255 | 4,014 | 3,590 | 3,684 | 4,057 |
| Klient MLPerf | 2,165 | 2,632 | 3,036 | 3,593 | 3,861 |
| Pętla podtrzymywana, stan ustalony | 3,276 | 3,294 | 2,914 | 3,742 | 3,393 |
Taktowanie zegara ma różne znaczenie w różnych architekturach, więc przeczytaj kolumnę niżej, aby dowiedzieć się, jak taktowanie procesora zmienia się od lekkiego do intensywnego. Surface ustalił się na 3.2–3.3 GHz dla wszystkich rdzeni, co pozwala mu utrzymać prędkość w temperaturze 98°C, a jego 20 rdzeni przy tym taktowaniu nadal przewyższa 12 lub 16 rdzeni x64 przy wyższych taktowaniach. Blade 16 osiągnął najwyższe taktowanie w niemal każdym teście i utrzymywał się powyżej 3.6 GHz w najbardziej gorących testach, dzięki czemu wyprzedza Stockfish i GROMACS na tej samej rodzinie układów scalonych co Pro 7 14, którego taktowanie spadło do 2.8–3.1 GHz przy stałym obciążeniu wszystkich rdzeni.
Pętla podtrzymania to najwyraźniejszy obraz strategii każdego oprogramowania sprzętowego. Surface utrzymał temperaturę 98°C we wszystkich dziesięciu przejściach i zakończył test o 1 procent powyżej swojego pierwszego; Blade 16 osiągnął ten sam wynik, osiągając 94°C. Żadna z obudów nie ma w tym momencie rezerwy termicznej, ale żadna jej nie potrzebuje, ponieważ ich oprogramowanie sprzętowe utrzymuje zegary na stałym poziomie.
Precision 5 16S to jedyny system, który obniża wydajność, i robi to za każdym razem w ten sam sposób: po 10–14 minutach wynik spada o około 6 procent i utrzymuje się na tym poziomie, a drugi pełny test powtórzył spadek do trzech miejsc po przecinku (0.938 w porównaniu z 0.939). Spadek, który wystąpił w tej samej minucie w dwóch testach, wygląda na długotrwały limit mocy w oprogramowaniu układowym Della, a nie na utratę mocy przez układ chłodzenia.
Surface to nie jedyny laptop z RTX Spark, który się nagrzewa. Inne laptopy N1X w laboratorium również osiągają temperaturę od 90°C do ponad 37°C pod obciążeniem wszystkich rdzeni i jak dotąd żaden z nich nie zawiódł. Nasza teoria, której nie możemy udowodnić, jest taka, że NVIDIA ustaliła parametry zasilania i temperatury laptopa N1X na tyle blisko krawędzi, że utrzymanie ich w ryzach zależy od chłodzenia i oprogramowania układowego każdego producenta OEM, i to właśnie w tym Surface różni się od innych. Temperatury to coś, na co warto zwrócić uwagę podczas pisania tych recenzji, ponieważ konstrukcja chłodzenia będzie czynnikiem decydującym o odrębności tych platform.
Bieganie na gorąco i wyłączanie zasilania OpenBLAS
Nasz Surface Laptop Ultra stracił zasilanie trzykrotnie, za każdym razem, gdy rozwiązanie OpenBLAS LU na wszystkich rdzeniach przechodziło do problemu N=20000 w 20 wątkach. Pominęliśmy OpenBLAS w ostatnim uruchomieniu, aby umożliwić ukończenie pozostałych 29 testów, dlatego w sekcji CPU widnieje komunikat DNF. To już druga jednostka, która uległa awarii w ten sposób: pierwsza jednostka testowa zawiesiła się w tym samym obciążeniu, wróciła z defektem wyświetlacza OLED na krawędzi wydechu oraz usterką procesora, którą mogliśmy odtworzyć na żądanie, i została wymieniona.
| wydarzenie | Co działało | Ostatnie czytanie przed stratą | Potem |
|---|---|---|---|
| Około 20:06 | Pełny przebieg, 26-otwartych wątków: wykonano oba zestawy LU N=10000 (319.7 i 368.1 GFLOPS), następnie N=20000 na 20 wątkach | Procesor 95.7°C, 3.2 GHz (53°C na początku kroku) | Wyłączone do włączenia o 21:11 |
| Około 21:30 | Powtórka, przejście 1: 12 N=10000 rozwiązanych pomyślnie, N=20000 w 20 wątkach rozpoczętych 21:30:13 | Najgorętsza strefa 95.2 C, 3.1 GHz | Zrestartowano samoistnie o 21:31 |
| Około 21:35 | Powtórka, przebieg 1: ta sama sekwencja, N=20000 na 20 wątkach rozpoczętych 21:35:10 | Najgorętsza strefa 95.5 C, 3.2 GHz | Powrót o 22:05 |
Początkowo sądziliśmy, że laptop pracujący w temperaturze 98°C sam się upalił; nie wydaje się, aby to był prawdziwy problem. Temperatura Surface spadła z 95.2 do 95.7°C po utrzymaniu 98°C przez 31 minut w pętli podtrzymania i 12 minut w Cinebench bez błędu. System Windows odnotował awarię zasilania, a nie wyłączenie: każde ponowne uruchomienie rejestrowało Kernel-Power 41 z kodem błędu 0 i bez naciśnięcia przycisku zasilania. Nie odnotowano żadnego zrzutu pamięci, żadnego rekordu krytycznego błędu sprzętowego ani zdarzenia wyłączenia termicznego, które normalnie powodowałoby wyłączenie termiczne.
Moment ten powtarza się co do sekundy: obie reprodukcje utraciły zasilanie podczas pierwszego przejścia, 42–46 sekund po rozpoczęciu ładowania i 14–16 sekund po rozpoczęciu rozwiązywania N=20000, a każde rozwiązanie przed utratą przeszło kontrolę resztkową HPL, więc sprzęt obliczał poprawnie aż do momentu cięcia.
Licznik platformy również osiągnął szczyt na tym samym poziomie w obu przypadkach: strefa termiczna PSYS nie jest temperaturą, ale stale rośnie pod obciążeniem, od około 1,000 do 1,200 w stanie spoczynku, i wskazuje 4,419 i 4,406 w obu przypadkach utraty reprodukcji. Pierwszy Surface zanotował spadek przy znacznie niższym odczycie PSYS, wynoszącym 2,808, więc jest to sygnał dla posiadaczy oprogramowania sprzętowego platformy, a nie próg.
Błąd nie jest również deterministyczny, ponieważ po pierwszym restarcie, pełna próba wykonania kroku przeszła wszystkie osiem konfiguracji do N=40000, przy 336 i 370 GFLOPS dla N=20000 i N=40000, rozwiązując problem na 20 wątkach, więc trzy z czterech prób na tym urządzeniu straciły zasilanie. Oba urządzenia były zasilane prądem zmiennym; bateria tego urządzenia była naładowana w 100% przed i po.
Dwa egzemplarze Surface Laptop Ultra, które uległy identycznej awarii, przy różnym podziale pamięci (96/32 w pierwszym, 64/64 w tym), wskazują na problemy z zasilaniem, chłodzeniem lub ochroną oprogramowania układowego tego modelu przy stałym obciążeniu wszystkich rdzeni procesora FP64, a nie na pojedynczy wadliwy egzemplarz. Zgłosiliśmy to zachowanie i zaktualizujemy tę recenzję, jeśli pojawi się poprawka.
Odtwarzanie wyłączenia zasilania
Nasza reprodukcja wykonała sześć prób rozwiązania N=10000 LU w 20 wątkach, sześć kolejnych w 10 wątkach, a następnie N=20000 w 20 wątkach. OpenBLAS dostarcza benchmark LINPACK (benchmark/linpack.c), który wykonuje tę samą pracę: wypełnia losową macierz N x N, rozkłada ją na czynniki za pomocą dgetrf, rozwiązuje za pomocą dgetrs i raportuje MFlops na rozmiar, dzięki czemu każdy może powtórzyć sekwencję bez naszego pakietu.
W systemie Windows na platformie Arm istotne są dwa szczegóły, począwszy od liczby wątków: oficjalna wersja OpenBLAS dla systemu Windows na platformie Arm ogranicza się do 12 wątków, więc nie może załadować wszystkich 20 rdzeni; biblioteka musi zostać skompilowana ze źródła 0.3.34 z wyższym limitem. Ponadto timer systemu Windows w benchmarku kompiluje się tylko w ramach łańcucha narzędzi w stylu MinGW, więc należy go skompilować w powłoce CLANGARM64 systemu MSYS2. Z rozpakowanego źródła OpenBLAS 0.3.34:
pacman -S --needed mingw-w64-clang-aarch64-clang mingw-w64-clang-aarch64-cmake mingw-w64-clang-aarch64-ninja cmake -S . -B build -G Ninja -DCMAKE_BUILD_TYPE=Wydanie -DTARGET=NEOVERSEN1 -DNUM_THREADS=256 -DNOFORTRAN=1 -DC_LAPACK=1 -DBUILD_BENCHMARKS=ON -DBUILD_TESTING=OFF cmake --build build --target benchmark_linpack_DOUBLE
Następnie, po podłączeniu z systemem Windows ustawionym na najlepszą wydajność, ta sekwencja powtarza przebieg poprzedzający każdą utratę zasilania. Na naszym Surface nastąpiło odcięcie zasilania podczas ostatniego rozwiązania N=20000.
cd build OPENBLAS_LOOPS=6 OPENBLAS_NUM_THREADS=20 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 10000 10000 1 OPENBLAS_LOOPS=6 OPENBLAS_NUM_THREADS=10 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 10000 10000 1 OPENBLAS_NUM_THREADS=20 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 20000 20000 1
Dwa przebiegi OPENBLAS_LOOPS=6 rozgrzewają system dwunastoma rozwiązaniami N=10000, pasującymi do naszej reprodukcji, a ostatnie polecenie uruchamia rozwiązanie N=20000 na wszystkich 20 rdzeniach, w których nasz Surface stracił zasilanie w ciągu 14–16 sekund.
Wydajność pamięci masowej
Wyniki testów pamięci masowej dzielą pięć dysków SSD na trzy grupy. Dysk Surface Gen5 SK Hynix zapisał sekwencyjne rekordy z prędkością odczytu 14.1 GB/s i zapisu 11.5 GB/s; Precision 5 16S, Pro Max 14 i Blade 16 zapewniły od 650 tys. do 780 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) dla losowych operacji wejścia/wyjścia 4K w systemie plików; a dysk Samsung BM9C1a w Pro 7 14 odczytał dane jak normalny dysk Gen4, ale zapisał z prędkością około 120 MB/s, co jest wynikiem powiązanym z dyskiem QLC.
fio Four Corners
Nasz test pamięci masowej klienta uruchamia fio na pliku na woluminie rozruchowym, przez NTFS i BitLocker, dokładnie tak, jak system został dostarczony, więc wyniki uwzględniają koszt systemu operacyjnego i szyfrowania. Mierzy on 128 KB sekwencyjnych odczytów i zapisów z szybkością QD32 oraz 4 KB losowych odczytów i zapisów z szybkością QD32 dla 4, 8 i 16 zadań, generując najlepszy wynik z trzech. Każdy narożnik działa na 5 GB, a następnie ponownie na 25 GB, aby sprawdzić, czy wynik zostanie zachowany, gdy zestaw roboczy przekroczy najszybszą pamięć podręczną dysku; do porównania służą wiersze o rozmiarze 25 GB.
| fio, 5 GB pamięci | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Odczyt sekwencyjny 128K QD32 (MB/s) | 14,175 | 10,275 | 3,747 | 7,099 | 7,025 |
| Sekwencyjny zapis 128K QD32 (MB/s) | 11,475 | 8,909 | 123 | 5,248 | 6,645 |
| Losowy odczyt 4K QD32, szczyt (IOPS) | 307,738 | 778,080 | 363,988 | 700,883 | 756,704 |
| Losowy zapis 4K QD32, szczyt (IOPS) | 284,680 | 676,963 | 25,465 | 651,651 | 697,110 |
Dwa dyski Gen5 obsługują sekwencyjne rzędy. Surface osiągnął 14 134 MB/s odczytu i 11 461 MB/s zapisu na 25 GB pamięci, a Precision 5 16S osiągnął 9,216 MB/s i 9,009 MB/s, podczas gdy trzy systemy Gen4 uzyskały klaster od 7.0 do 7.1 GB/s odczytu. Losowe operacje wejścia/wyjścia zmieniają kolejność w grupie: Precision 5 16S, Pro Max 14 i Blade 16 osiągnęły od 648 tys. do 780 tys. IOPS w obu kierunkach, podczas gdy Surface zatrzymał się na poziomie blisko 300 tys. IOPS odczytu i zapisu, poniżej połowy wartości systemów x64, pomimo szybszego dysku.
Wiersze z danymi z surowego urządzenia pokazują, skąd bierze się ten limit: powtarzając losowy odczyt 4 KB bezpośrednio z dysku fizycznego, z pominięciem NTFS i BitLockera, dysk SSD Surface'a dostarczył 1 670 736 IOPS, czyli 5.6 razy więcej niż wynik z systemu plików, więc limit 300 KB jest ustalany przez ścieżkę pamięci masowej Windows on Arm, a nie przez sam dysk. Najbardziej prawdopodobnym kosztem jest oprogramowanie BitLocker XTS-AES-128 z włączoną funkcją integralności pamięci, które utrzymywało obciążenie procesora na poziomie 57% podczas zestawu 4 zadań.
Systemy x64 tracą mniej, ale nadal mają niższe IOPS: Pro Max 14 o 1.94x, Precision 5 16S o 1.57x, a Blade 16 o 1.43x. Tylko Pro 7 14 nie zauważył różnicy.
Opóźnienie pamięci masowej i pułap obciążenia modelu
Opóźnienia ukończenia zadania fio na obszarze 25 GB w mikrosekundach oraz górny limit dysku, który test obciążenia modelu AI wykorzystuje jako swoją górną granicę: sekwencyjny odczyt pliku modelu za pomocą DiskSpd 1 MB.
| Testowanie | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | Dell Pro 7 14 | Razer Blade 16 | Dell Pro Max 14 Premium |
|---|---|---|---|---|---|
| Odczyt sekwencyjny 128K, p99 (µs, im mniej tym lepiej) | 391 | 971 | 2,179 | 1,384 | 873 |
| Sekwencyjny zapis 128K, p99 (µs, im mniej tym lepiej) | 766 | 3,490 | 120,062 | 889 | 1,036 |
| Losowy odczyt 4K, 16 zadań, średnia (µs, im niższa wartość, tym lepiej) | 1,839 | 368 | 1,410 | 472 | 635 |
| Losowy zapis 4K, 16 zadań, średnia (µs, im niższa tym lepsza) | 1,984 | 444 | 23,703 | 470 | 636 |
| Surowy losowy odczyt 4K QD32, szczyt, 25 GB (IOPS) | 1,670,736 | 1,224,270 | 361,344 | 993,050 | 1,472,021 |
| Pułap obciążenia modelu, DiskSpd 1M sekwencyjny odczyt (MB/s) | 10,588 | 11,402 | 1,689 | 6,246 | Nie uruchomiono (test obciążenia modelu nie został zakwalifikowany) |
Surface miał najwęższe ogony sekwencyjne, a Precision 5 16S miał najniższe średnie opóźnienie 4K w obu kierunkach. 16-zadaniowe losowe zestawy Surface'a również miały ogon, którego nie widzieliśmy w systemach x64: opóźnienie p99.99 wynoszące 4.8 sekundy dla odczytu i 5.6 sekundy dla zapisu, przy średnich 1.8 i 2.3 ms, co oznacza, że około jedna operacja wejścia/wyjścia na 10 000 sekund czeka na ścieżce Windows na ARM. Pominęliśmy wartości p99 4K dla Surface'a w tabeli, ponieważ były one poniżej ich własnych średnich, co nie może być prawdą, a my chcemy potwierdzić, jak fio raportuje percentyle na ARM64 przed ich wydrukowaniem.
Wniosek
RTX Spark N1X w Surface Laptop Ultra for Business to najmocniejszy wielowątkowy procesor, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w notebooku. Łączy on w sobie przepustowość pamięci 122 GB/s i 64 GB alokacji GPU z możliwością regulacji do 96 GB, co daje więcej pamięci niż jakikolwiek inny laptop przed nim. Wygrał on z dużym zapasem w testach Cinebench, 7-Zip, Blender, x265 i kompilacji LLVM, osiągając sekwencyjne rekordy pamięci na poziomie 14.1 GB/s odczytu i 11.5 GB/s zapisu i był jedynym systemem, który obsługiwał nasze 35-bitowe modele warstwy M z użyteczną prędkością, kończąc zadania agenta kodującego w czasie poniżej 90 sekund, podczas gdy zintegrowane systemy x64 potrzebowały od pięciu do jedenastu minut.
Ostrzeżenia dotyczą platformy w jej obecnym stanie. Ścieżka pamięci masowej Windows on Arm ogranicza losowe operacje wejścia/wyjścia do jednej piątej możliwości dysku, a opóźnienie pamięci jest dwukrotnie wyższe niż w systemach x64. Wyniki testów jednowątkowych są gorsze od wyników testów x64, a kilka portów Arm64 (SVT-AV1, GROMACS) znacznie opóźnia swoje wersje x64. Zintegrowany procesor graficzny współdzieli również magistralę pamięci z resztą systemu, więc komputer stacjonarny zwalnia o połowę, gdy działa agent.
W przypadku modelu mieszczącego się w obudowie o pojemności 24 GB karta graficzna RTX 5090 Razer Blade 16 generuje tokeny 2.3 razy szybciej i pozostaje responsywna podczas wykonywania tej czynności; najlepszym przykładem wykorzystania Surface'a jest model, który nie mieści się na mniejszych platformach.
Pomijając te zastrzeżenia, dwa egzemplarze Surface Laptop Ultra odcięły zasilanie pod tym samym obciążeniem wszystkich rdzeni w trybie podwójnej precyzji, niezależnie od temperatury, a w logach widnieje informacja o twardym odcięciu zasilania, a nie o przegrzaniu. Większość kupujących nigdy nie przeprowadzi testu w stylu HPL na 20 wątkach, a laptop wytrzymał 98°C w każdym innym teście bez utraty punktu. Laptop klasy stacji roboczej powinien jednak wytrzymać największe obciążenie i dopóki Microsoft lub NVIDIA nie wyjaśnią, co spowodowało błąd, pozostaje to kwestią otwartą w przypadku tego urządzenia.
Dla deweloperów i analityków, którzy chcą lokalnie uruchamiać modele o rozmiarach od 20 do 35 B, kompilować duże drzewa lub renderować na procesorze w laptopie, N1X w tym urządzeniu Surface potrafi to, czego nie potrafi żaden notebook x64 w tym porównaniu, a konfiguracja 128 GB spełnia tę obietnicę nadzwyczaj dobrze.
Dla każdego, kto pracuje jednowątkowo, w przeglądarce lub na modelu z oddzielną kartą graficzną mieszczącą się w 24 GB, architektura x64 jest prawdopodobnie lepszym wyborem, a Precision 5 16S i Blade 16 oferują ten sam wybór. O wrażeniach ze sprzętu i czasie pracy na baterii poinformujemy po zakończeniu testów obudowy w laboratorium, a także o odpowiedziach producentów na temat wyłączania zasilania, gdy tylko je otrzymamy.
Ranking: Surface Laptop Ultra for Business został przetestowany w sekcji RTX Spark naszego rankingu Najlepszych laptopów do lokalnej sztucznej inteligencji , obok innych systemów N1X, które przetestowaliśmy w naszym nowym pakiecie klienckim, a także w sekcji Przetestowane również w naszym rankingu Najlepszych laptopów biznesowych.




Amazon