StorageReview.com

Seagate Barracuda 7200.9

Użytkownik końcowy


Seagate Barracuda 7200.9 Dostępne pojemności
Numer modelu Pojemność
ST3808110AS 80 GB
ST3120813AS 120 GB
ST3160812AS 160 GB
ST3200827AS 200 GB
ST3250824AS 250 GB
ST3300622AS 300 GB
ST3400633AS 400 GB
ST3500641AS 500 GB
Najniższa cena w czasie rzeczywistym (500 GB):

 

Wprowadzenie

Rodzina dysków Barracuda ATA firmy Seagate zyskała na przestrzeni lat wierną rzeszę zwolenników. Niektóre wcześniejsze generacje dysków pozostawiły jednak niektórych zagorzałych fanów znudzonych. W tamtym czasie marka Barracuda nadal kojarzyła się z solidną konstrukcją SCSI, a wielu potencjalnych użytkowników było rozczarowanych, że rodzina dysków nie zachowała designu „dysku SCSI w odzieniu ATA”, który zdefiniował premierę linii. Czas jednak mijał, a Seagate ostatecznie wprowadził do swojej linii wiele ze swoich wiodących na rynku technologii.

Na przykład Barracuda ATA IV była pierwszym dyskiem (pomijając osobliwy Medalist Pro 7200 obr./min z dawnych lat), który wprowadził nowoczesne silniki z łożyskami hydrodynamicznymi (FDLA). Jej następca, Barracuda ATA V, był pierwszym urządzeniem wyposażonym w interfejs SATA (i to w natywnym, niemostkowanym projekcie!). Co ciekawe, gdzieś w tym zamieszaniu zaginęła „Barracuda 6”. Zmodernizowana wersja 7200.7 wprowadziła jednak długo oczekiwaną funkcję Native Command Queuing (NCQ) SATA.

Na górze napęduJakie nowe funkcje wnosi zatem Seagate Barracuda 7200.9? Najbardziej rzucającym się w oczy jest powrót Barracudy do konstrukcji z czterema talerzami, co nie było kojarzone z tą rodziną dysków od czasu premiery z 1999 roku. Zwiększona liczba talerzy pozwala Seagate znaleźć się wśród pierwszych producentów, którzy osiągnęli granicę pół terabajta. Niestety, problemy z gęstością zapisu stają się coraz bardziej widoczne… flagowy model 7200.9 mieści w rzeczywistości mniej (125 GB) na talerz niż 7200.8 (133 GB). Mniejsze modele 7200.9 mają talerze, które mieszczą do 160 dysków na powierzchni; jednak zastosowanie tych dysków z większą liczbą talerzy pozostaje problemem.

Zaawansowane (ponad 300 GB) dyski 7200.9 mają większy, 16-megabajtowy bufor, który można znaleźć we współczesnych dyskach SATA. Większość mniejszych wersji ma standardowo 8 megabajtów, podczas gdy kilka stosunkowo małych dysków PATA oferuje 2 megabajty. Seagate podaje, że średni czas wyszukiwania w modelu 7200.9 wynosi dość wysokie 11 milisekund. Model 7200.9 jest również jednym z pierwszych dysków wyposażonych w interfejs SATA II o prędkości 300 MB/s.

Seagate kieruje Barracudę 7200.9 niemal wyłącznie do komputerów stacjonarnych, gdzie normą są mniejsze obciążenia i 8-godzinne cykle pracy przez 5 dni w tygodniu. Mimo że jest to komputer stacjonarny, 7200.9 oferuje najlepszą gwarancję na rynku… 5 lat ochrony.

Jako współczesny dysk 7200 obr./min, Barracuda 7200.9 zostanie porównany z tymi dyskami w poniższych testach:

Hitachi Deskstar 7K400 (400 GB) Konkurencyjna jednostka stacjonarna o dużej pojemności (80 GB/talerz)
Maxtor MaXLine III (300 GB) Jednostka korporacyjna o dużej pojemności (100 GB/talerz)
Samsung SpinPoint P80 (160 GB) Konkurencyjna jednostka stacjonarna (80 GB/talerz)
Seagate Barracuda 7200.8 (400 GB) Poprzednia generacja jednostki stacjonarnej producenta (133 GB/talerz)
Western Digital Caviar RE2 WD4000YR (400 GB) Jednostka korporacyjna o dużej pojemności (100 GB/talerz)

 


 

 

Czas dostępu i szybkość transferu

Wyłącznie w celach diagnostycznych StorageReview mierzy następujące parametry niskiego poziomu:

Średni czas dostępu do odczytu – średnio 25 000 losowych odczytów pojedynczego sektora, każdy przeprowadzonych za pomocą pakietu AnalyzeDisk firmy IPEAK SPT. Duża wielkość próby pozwala na znacznie dokładniejszy odczyt niż w przypadku większości typowych testów porównawczych i stanowi doskonały wynik, z którym można porównać deklarowany czas dostępu (deklarowany czas wyszukiwania + średnie opóźnienie obrotowe wrzeciona dysku) podawany przez producentów.

Średni czas dostępu do zapisu – średnio 25 000 losowych prób zapisu pojedynczego sektora, każda przeprowadzona za pomocą pakietu AnalyzeDisk firmy IPEAK SPT. Duża wielkość próby pozwala na znacznie dokładniejszy odczyt niż w przypadku większości typowych testów porównawczych. Ze względu na różnice w technologii głowic odczytujących i zapisujących, wyszukiwanie z zapisem zajmuje zazwyczaj więcej czasu niż dostęp z odczytem.

WB99 Prędkość transferu danych z dysku/odczytu – początkowa – sekwencyjna prędkość transferu osiągana przez najbardziej oddalone strefy dysku twardego. Wartość ta zazwyczaj reprezentuje najwyższą stałą prędkość transferu generowaną przez dysk.

WB99 Szybkość transferu danych z dysku/odczytu – koniec – sekwencyjna szybkość transferu osiągana przez najbardziej wewnętrzne strefy dysku twardego. Wartość ta zazwyczaj przedstawia najniższą stałą szybkość transferu generowaną przez dysk.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Z czasem dostępu 13.7 milisekundy, Barracuda 7200.9 osiąga praktycznie taki sam wynik jak jej poprzednik. Odejmując wymagane 4.2 ms na opóźnienie rotacyjne, otrzymujemy zmierzony czas wyszukiwania wynoszący 9.5 milisekundy. Seagate podaje dla dysku 7200.9 dość zachowawczą wartość 11 ms, więc zmierzony wynik jest znacznie poniżej deklarowanego przez firmę. W przeciwieństwie do modelu 7200.8, najnowszy Barracuda oferuje stosunkowo rozsądny średni czas dostępu do zapisu wynoszący 14.9 milisekundy. Choć wciąż jest to wynik wysoki w porównaniu z większością konkurencyjnych dysków, stanowi on znaczną poprawę w porównaniu z wynikiem 23.3 ms uzyskanym przez dysk 7200.8.

Przy 125 GB/talerz w porównaniu do 133 GB/talerz modelu 7200.8, 7200.9 nieznacznie traci pod względem gęstości powierzchniowej. W rezultacie nowszy dysk ma nieco gorsze wyniki w zakresie sekwencyjnego transferu danych. Pomiary w strefie zewnętrznej wynoszą 62.0 MB/s, czyli aż o 10 MB/s mniej niż rekordowy 7200.8. Co więcej, maksymalny wynik 7200.9 również spada poniżej jednostek 100 GB/talerz, takich jak MaXLine i Caviar RE2. W miarę przepływu danych do wewnątrz, wyniki spadają do 34.4 MB/s i przewyższają jedynie 80 GB/talerz Deskstar firmy Hitachi. Wygląda na to, że Seagate wybrał całkiem… konserwatywny wzór strefowania w przeniesieniu linii Barracuda z powrotem do zespołu czterech dysków.

 

Jakaś perspektywa

Należy pamiętać, że pomiary czasu wyszukiwania i szybkości transferu danych mają głównie charakter diagnostyczny, a nie są pomiarami „wydajności” jako takiej. Ocena tych dwóch parametrów jest dość podobna do przeprowadzenia „benchmarku” procesora, który potwierdza: „tak, ten procesor rzeczywiście działa z częstotliwością 2.4 GHz i rzeczywiście posiada magistralę FSB 400 MHz”. Wiele dodatkowych czynników składa się na łączną wydajność dysku twardego na wysokim poziomie, przewyższającą te dwa łatwo mierzalne, ale w dużej mierze nieistotne wskaźniki. Ostatecznie dyski, podobnie jak wszystkie inne komponenty komputera, powinny być oceniane pod kątem wydajności na poziomie aplikacji. Właśnie to zrobimy na kolejnych stronach. Czytaj dalej!

 


 

 

Wydajność pojedynczego użytkownika

StorageReview używa następujących testów do oceny użytkowania poza serwerem:

StorageReview.com Office DriveMark 2006 – analiza pakietu Business Winstone 2004 firmy VeriTest. Aplikacje obejmują pakiet Microsoft Office XP (Word, Excel, Access, Outlook i Project), Internet Explorer 6.0, Symantec Antivirus 2002 i Winzip 9.0, wykonywane w lekko wielozadaniowy sposób.

StorageReview.com High-End DriveMark 2006 – zrzut ekranu pakietu Multimedia Content Creation Winstone 2004 firmy VeriTest. Aplikacje obejmują Adobe Photoshop v7.01, Adobe Premiere v6.5, Macromedia Director MX v9.0, Macromedia Dreamweaver MX v6.1, Microsoft Windows Media Encoder 9.0, Newtek Lightwave 3D 7.5b i Steinberg Wavelab 4.0f, działające w lekko wielozadaniowy sposób.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dysk Barracuda 7200.9 osiąga w teście SR Office DriveMark wartość 610 IO/s na sekundę z wyłączoną funkcją NCQ. Pomimo znaczącego, 10-procentowego wzrostu w porównaniu z modelem 7200.8, dysk Seagate dziewiątej generacji ustępuje konkurencji pod względem typowej, codziennej wydajności. Wyniki spadają zaledwie o niezauważalny 1% margines z włączoną funkcją NCQ, co stanowi kontrast ze znacznym spadkiem, jaki odnotowuje dysk 7200.8 z włączoną funkcją.

Najnowszy dysk Seagate robi znaczne postępy w zakresie obsługi dużych plików danych, powszechnych w teście SR High-End DriveMark. Wynik 556 operacji wejścia/wyjścia na sekundę bez NCQ ustępuje jedynie imponującemu dyskowi Caviar RE2 firmy WD. Ulepszenia są na tyle znaczące, że pozwalają wyprzedzić dotychczas zwinną konkurencję, taką jak Hitachi i Maxtor. Również w tym przypadku włączenie NCQ powoduje minimalny spadek wydajności.

 


 

Wydajność gier

W zestawie testów StorageReview omówiono trzy zupełnie różne tytuły pod kątem wydajności gier.

FarCry, gra strzelankowa z perspektywy pierwszej osoby, jest znana ze względu na długi czas ładowania map podczas zmiany poziomów.

Choć The Sims 2 często nazywane jest „symulatorem życia”, w gruncie rzeczy jest grą strategiczną i spędza sporo czasu na dostępie do dysku podczas ładowania domów i działek.

Na koniec warto wspomnieć, że World of Warcraft jest testową wersją gry RPG; wymaga ona dostępu do dysku podczas zmiany kontynentów/lochów, a także podczas wczytywania na bieżąco nowych tekstur do pamięci RAM.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wynik 667 operacji wejścia/wyjścia na sekundę w naszym przechwycie FarCry jest lepszy od wyniku Barracudy 7200.8 o około 7% i daje 7200.9 z wyłączonym NCQ, który wyprzedza MaXLine III i jest o krok od Deskstara 7K400. Oczywiście, aktywacja NCQ nie podnosi wydajności 7200.9, ale też nie pogarsza jej znacząco.

Z wyłączoną funkcją NCQ, Barracuda 7200.9 ponownie zajmuje trzecie miejsce za dyskami WD i Hitachi w naszym teście dostępu do dysku w niezwykle popularnej grze Sims 2. 5% poprawa w porównaniu ze starszym modelem 7200.8 pozwala najnowszemu dyskowi Seagate wyprzedzić dysk Maxtor w tym teście. Ponownie, włączenie funkcji NCQ powoduje minimalny spadek wydajności.

Jeśli chodzi o World of Warcraft, dysk 7200.9 pokonuje nawet Deskstara i ustępuje jedynie Caviarowi. Jak zawsze, aktywacja NCQ powoduje niewielki, ale niezauważalny spadek wyniku dysku.

 


 

 

Wydajność wielu użytkowników

W przeciwieństwie do komputerów jedno- i wielodostępnych (zarówno stacjonarnych, jak i stacji roboczych), serwery podlegają wysoce losowemu, niezlokalizowanemu dostępowi. StorageReview symuluje obciążenia wielodostępne za pomocą IOMeter. Wzorzec serwera plików IOMeter równoważy większość odczytów i mniejszość zapisów, obejmując żądania o różnej wielkości.

IOMeter umożliwia również konfigurowalne przez użytkownika poziomy obciążenia poprzez utrzymywanie poziomów kolejek (zaległych operacji wejścia/wyjścia) o określonej głębokości. Nasze testy rozpoczynają się od wzorca serwera plików o głębokości 1 i są podwajane, aż do osiągnięcia 128 zaległych operacji wejścia/wyjścia.

Dyski z jakąkolwiek funkcją kolejkowania poleceń będą zawsze testowane z włączoną taką funkcją. W przeciwieństwie do wzorców pojedynczego użytkownika, obciążenia wielodostępne zawsze przynoszą korzyści, gdy żądania są porządkowane w celu wydajniejszego pobierania.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Przy minimalnym obciążeniu, Barracuda 7200.9 oferuje zauważalnie mniej operacji wejścia/wyjścia na sekundę niż jego poprzednik w tej symulacji dostępu do dysku serwera plików. Najnowszy model Seagate wypada gorzej, osiągając 1, 2, a nawet 4 operacje wejścia/wyjścia. Jednak gdy głębokość kolejki osiągnie 8, funkcja reorderowania NCQ zaczyna działać, a różnica między jednostkami ósmej i dziewiątej generacji firmy staje się nieistotna. Niemniej jednak, wydajność ta znacznie odbiega od wydajności oferowanej przez konkurencję, zwłaszcza przy dużym obciążeniu.

 


 

 

Pomiary hałasu i mocy

Hałas bezczynności – ciśnienie akustyczne emitowane przez napęd mierzone z odległości 3 milimetrów. Pomiar w bliskim polu pozwala na lepszą rozdzielczość między ciśnieniami akustycznymi napędu i eliminuje interakcje z hałasem otoczenia. Należy pamiętać, że chociaż pomiar jest wartością decybeli ważoną A , która określa częstotliwość proporcjonalnie do wrażliwości ludzkiego ucha, niski wynik niekoniecznie przewiduje, czy napęd będzie wydawał pisk o wysokiej częstotliwości, który niektórzy mogą uznać za uciążliwy. Z drugiej strony, wysoki wynik nie oznacza, że ​​napęd charakteryzuje się uciążliwym profilem hałasu.

Rozpraszanie mocy podczas pracy – Moc pobierana przez dysk, mierzona zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas całkowicie losowego wyszukiwania. W stosunkowo zamkniętym środowisku obudowy komputera rozpraszanie mocy jest silnie skorelowane z temperaturą dysku. Im większy pobór mocy przez dysk, tym większy jego wpływ na temperaturę wewnątrz obudowy.

Rozruchowe (szczytowe) rozpraszanie mocy – Maksymalna moc rozpraszana przez napęd podczas początkowego rozruchu. Wartość ta ma znaczenie w przypadku systemu z dużą liczbą napędów. Chociaż większość kontrolerów wykorzystuje logikę umożliwiającą stopniowe rozpędzanie poszczególnych napędów, szczytowe rozpraszanie mocy może być jednak problemem w przypadku bardzo dużych macierzy lub w przypadkach, gdy rozpędzanie nie jest możliwe. Ogólnie rzecz biorąc, napędy osiągają szczytowy pobór mocy w różnych momentach na szynach 5 V i 12 V. Szczytowe napięcie 12 V występuje zazwyczaj w trakcie początkowego rozruchu. Natomiast szyna 5 V zazwyczaj osiąga maksimum po inicjalizacji siłownika.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Barracuda 7200.9 generuje kilka dodatkowych decybeli w naszym obiektywnym pomiarze ciśnienia akustycznego. Odczyt 43.6 dB/A oznacza, że ​​seria Barracuda przechodzi z cichej do, cóż, nieco mniej cichej. Subiektywnie rzecz biorąc, na biegu jałowym dysk podtrzymuje tradycję dojrzałych silników FDB firmy Seagate i jest niesłyszalny po zainstalowaniu w typowym urządzeniu. Szukanie jest ledwo słyszalne ponad wentylatorami naszego stanowiska testowego, zaledwie na tyle, byśmy wiedzieli, że żądania są obsługiwane.

Pomimo dodania kolejnego talerza, model 7200.9 dorównuje swojemu poprzednikowi, rozpraszając 8.6 wata mocy w stanie spoczynku. Jednak podczas aktywnego wyszukiwania, większy zespół siłowników pobiera nieco więcej energii, zużywając 12.6 wata w porównaniu z 12.1 wata w modelu 7200.8. Ostatecznie jednak, najnowszy model Barracuda utrzymuje pozycję serii w środku stawki ATA.

Rozkręcenie dodatkowego talerza najwyraźniej nie wymaga dodatkowej mocy. Pomimo czterech talerzy, szyna 12 V w 7200.9 osiąga moc szczytową 27.9 W i jest nieco bardziej wydajna niż w 7200.8. Mimo to, podobnie jak jego poprzednik i model NL35 (niewidoczny na zdjęciu, patrz Baza danych wydajnościNajnowszy model Barracuda wpisuje się w trend Seagate SATA, który charakteryzuje się wysokim szczytowym poborem mocy.

 


 

 

Niezawodność

Badanie niezawodności StorageReview.com ma na celu połączenie indywidualnych doświadczeń czytelników z różnymi dyskami twardymi w kompleksowy magazyn informacji, z którego można wyodrębnić wartościowe wyniki. Wielowarstwowy filtr przesiewa zebrane dane, po cichu ignorując wyniki wątpliwe lub pochodzące od wątpliwych uczestników. Następnie zastrzeżony silnik analityczny przetwarza zakwalifikowany zbiór danych. SR prezentuje czytelnikom wyniki za pomocą systemu rankingowego opartego na percentylach.

 

Zgodnie z przefiltrowanymi i przeanalizowanymi danymi zebranymi od czytelników uczestniczących w badaniu StorageReview.com,
Seagate Barracuda 7200.9
jest bardziej niezawodny niż

spośród innych napędów uwzględnionych w badaniu, które spełniają określone minimalne wymagania dotyczące uczestnictwa.

Zgodnie z przefiltrowanymi i przeanalizowanymi danymi zebranymi od czytelników uczestniczących w badaniu StorageReview.com, poprzednik
Seagate Barracuda 7200.9,

Seagate Barracuda 7200.8
, jest bardziej niezawodny niż

spośród innych napędów uwzględnionych w badaniu, które spełniają określone minimalne wymagania dotyczące uczestnictwa.

Należy pamiętać, że pogrubione powyżej wartości procentowe mogą ulec zmianie w miarę gromadzenia i analizowania kolejnych informacji. Aby uzyskać więcej informacji, podzielić się swoimi doświadczeniami z tymi i/lub innymi napędami oraz zapoznać się z pełnymi wynikami, odwiedź stronę Ankiety Niezawodności Napędów SR.

 


 

 

Wniosek

Być może dzięki 16-megabajtowemu buforowi, dysk Seagate Barracuda 7200.9 charakteryzuje się znaczną poprawą wydajności w całym zakresie, co ostatecznie czyni tę rodzinę konkurencyjną wobec zorientowanych na wydajność konstrukcji takich firm jak Maxtor i Hitachi. Choć puryści niewątpliwie będą rozczarowani niższą szybkością transferu danych w flagowym modelu, faktem pozostaje, że szybkość transferu danych jest porównywalna z przepustowością pamięci w przypadku procesorów – to specyfikacja, a nie „rzeczywisty” test, taki jak SR DriveMarks.

Nie robi jednak wiele, aby poprawić wyniki swojego poprzednika w trybie wielodostępnym, gdzie konkurencja utrzymuje zdecydowaną przewagę. Seagate oczywiście argumentuje, że model 7200.9 nie jest przeznaczony do zastosowań wielodostępnych i kieruje użytkowników poszukujących wydajności serwerowej do linii Cheetah i Savvio.

Na korzyść rodziny przemawia fakt, że model 7200.9 to gruntowna odświeżona linia produktów, łącząca interfejsy i pojemności, które wcześniej były dostępne w wielu generacjach. Jeśli jesteś lojalnym klientem Seagate i podoba Ci się to, co tu widzisz, dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje model 7200.9 z interfejsem i pojemnością spełniającą Twoje potrzeby.


Dyskusja przeglądowa

 


Skontaktuj się z StorageReview

Biuletyn | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | Kanał RSS

przegląd pamięci masowej

Poprzedni post:

Następny post: