Corsair Force LS SSD စီးရီးကို တန်ဖိုးကိုဦးတည်တဲ့ ရွေးချယ်စရာတစ်ခုအဖြစ် အဓိကအားဖြင့် သူတို့ရဲ့ PC တွေ ဒါမှမဟုတ် Notebook တွေကို သင့်တင့်တဲ့ဈေးနှုန်းနဲ့ အဆင့်မြှင့်တင်လိုတဲ့ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာဈေးကွက်စားသုံးသူတွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ Corsair ဟာ သူတို့ရဲ့ အရည်အသွေးကောင်းမွန်ပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ မန်မိုရီမော်ဂျူးတွေကြောင့် လူသိများပေမယ့် လက်လီဈေးကွက်ကို ဝင်ရောက်လာတဲ့ ပထမဆုံး SSD ထုတ်လုပ်သူတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ရရှိနိုင်တဲ့ အကောင်းဆုံး SSD တွေထဲက အချို့ကို တည်ဆောက်ခြင်းအပြင် ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အားလုံးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ drive တွေကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းအဖြစ် နာမည်ကောင်းရခဲ့ပါတယ်။ Force LS ကို ဒီ spectrum ရဲ့ အောက်ဆုံးအပိုင်းမှာ ထားပြီး Corsair က ဘတ်ဂျက် SSD အဖြစ် သတ်မှတ်ပါတယ်။
Corsair ဟာ SandForce၊ Marvell နဲ့ LAMD အပါအဝင် controller အမျိုးမျိုးပါဝင်တဲ့ ယခင် SSD တွေကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ controller agnostic ဖြစ်တယ်လို့ ထပ်မံသက်သေပြနေတဲ့အတွက် LS အတွက် Phison နဲ့ ပူးပေါင်းဖို့ ဆုံးဖြတ်လိုက်ပါတယ်။ Force LS ကို သင့်တင့်တဲ့ဈေးနှုန်းနဲ့ mainstream performance နဲ့ ကိုက်ညီအောင် တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ controller ဟာ မည်သည့် SSD မှာမဆို အဓိကကုန်ကျစရိတ်အချက်ဖြစ်တဲ့အတွက် Phison PS3108 controller ကို ရွေးချယ်တာက စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်တဲ့ ဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကောင်းမွန်တဲ့ ဖြေရှင်းချက်တစ်ခုလို့ ယူဆရပါတယ်။
Corsair Force LS ကို 60 GB၊ 120 GB နှင့် 240 GB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်နေသော ယူနစ်မှာ 240GB ဖြစ်ပြီး အွန်လိုင်းတွင် ဒေါ်လာ ၂၀၀ ခန့်ဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ဝမ်းနည်းစရာကောင်းသည်မှာ Force LS စီးရီးကို ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာဈေးကွက်များအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားသောကြောင့် အမေရိကန်တွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် မရရှိနိုင်ပါ။ သို့သော် မြောက်အမေရိကတွင် ရံဖန်ရံခါ ဖြန့်ဖြူးရောင်းချနိုင်ပါသည်။
အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်
- စွမ်းရည်များ- 60GB၊ 120GB၊ 240GB
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: Phison PS3108
- NAND: 19nm Toshiba MLC
- စွမ်းဆောင်ရည်:
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု: 560MB/s
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု: 535MB/s
- 4KB ကျပန်းဖတ်ရှုမှု: 50,000 IOPS
- 4KB ကျပန်းရေးသားမှု: 62,000 IOPS
- ပါဝါစားသုံးမှု
- အများဆုံး: 4.6W
- အားလပ်ချိန်: 0.6W
- အာမခံ: 3 နှစ်ပေါင်း
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Force LS Series SSD ကို သတ္တုအပြည့်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားသော အပေါ်ပိုင်းအဖုံးဖြင့် ကာရံထားပြီး ဆားကစ်ဘုတ်ကို ရာသီဥတုဒဏ်မှ ကောင်းစွာကာကွယ်ပေးသည့် တာရှည်ခံ drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ အပေါ်အဖုံး၏ အညွှန်းတွင် အနက်ရောင်၊ အဖြူရောင်နှင့် အပြာရောင်တို့ ပေါင်းစပ်ထားပြီး ထောင့်တိုင်းတွင် Phillips-head screw လေးခုဖြင့် အောက်အဖုံးတွင် တပ်ဆင်ထားသည်။
ဒီ drive ဟာ ၂.၅ လက်မ form factor ရဲ့ အတိုင်းအတာနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ Force LS Series SSD ရဲ့ အမြင့်က ၇ မီလီမီတာပဲ ရှိတာကြောင့် Ultrabook တွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုလို့ရပါတယ်။
ယနေ့ခေတ် SSD များကဲ့သို့ပင် Force LS သည် SATA 6 Gbp/s interface ကိုအသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် SATA စံနှုန်းဟောင်းများနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်ကျနေမည်ဖြစ်သည်။
Phillips-head screw လေးခုကို ဖြုတ်လိုက်တဲ့အခါ Force LS ကို တွေ့ရမှာဖြစ်ပြီး အဲဒီမှာ NAND package ၁၆ ခုပါဝင်ပြီး တစ်ဖက်ကို channel ရှစ်ခုစီ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါက package တစ်ခုကို 16GB ရှိပြီး package တစ်ခုစီမှာ 8GB die နှစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။
စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ
စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို အလယ်အလတ်တန်းစား StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါ သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-
- Crucial M500 (480GB၊ Marvell 9187၊ Micron 20nm MLC NAND၊ SATA)
- OCZ ဗက်တာ (256GB၊ Indilinx IDX500M00-BC Barefoot 3၊ 25nm MLC NAND၊ SATA)
- Samsung SSD 840 EVO (250GB၊ 400MHz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 1x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)
- Seagate 600 SSD (120GB၊ Link-a-Media LM87800၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
- OCZ Vertex 450 (256GB၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10၊ 20nm MLC NAND၊ SATA)
- OCZ Vector 150 240GB (lndilinx Barefoot 3၊ 19nm Toshiba Multi-Level Cell၊ SATA)
- OCZ Vector 150 120GB (lndilinx Barefoot 3၊ 19nm Toshiba Multi-Level Cell၊ SATA)
IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။
2MB sequential performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ Force LS က 509.8MB/s read နဲ့ 381.8MB/s write ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး read column မှာရှိတဲ့ ပြိုင်ဘက်အားလုံးထက် သာလွန်ခဲ့ပေမယ့် write activity performance မှာတော့ သိသိသာသာ ကွာခြားချက်နဲ့ နောက်ဆုံးနေရာမှာပဲ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင် Force LS သည် 396.6 MB/s read နှင့် 380.2MB/s write ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး ၎င်းသည် pack ၏ အောက်ဆုံးတွင် ရှိသည်။
ပိုသေးငယ်တဲ့ 4K random transfer တွေကို ပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ Force LS ဟာ 5,885 IOPS read activity သာရှိပေမယ့် write column မှာတော့ 21,198 IOPS write activity နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 1QD မှ 64QD အထိ အတိုင်းအတာရှိသော 100% read activity ပါရှိသော ပိုသေးငယ်သော 4k random workload သို့ ပြောင်းလဲပါသည်။ ဤ setting တွင် Force LS သည် 5,882 IOPS မှ 34,477 IOPS အထိသာ အတိုင်းအတာပြောင်းလဲခဲ့သည်။
ရေးသားလုပ်ဆောင်ချက်ဆီသို့ အာရုံစိုက်မှုပြောင်းလဲလိုက်သော်လည်း Force LS သည် QD1 တွင် IOPS 19,946 ရှိပြီး IOPS 55,332 သာရှိခဲ့သည့် အခြား drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ညံ့ဖျင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။
သုံးစွဲသူ SSD တစ်ခုစီ၏ ပျမ်းမျှရေးသားမှု latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Force LS သည် ပျမ်းမျှ latency 0.047ms ဖြင့် အမြင့်ဆုံး latency 3.352ms ဖြင့် ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးတွေက server mixed-workloads စီးရီးတွေမှာ hard drive တွေကို queue depth ၁ ကနေ ၁၂၈ အထိ နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ server profile စမ်းသပ်မှုတိုင်းဟာ read activity ကို ဦးစားပေးမှု မြင့်မားပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile နဲ့ 67% read ကနေ web server profile မှာ 100% read အထိ ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ mixed workloads အားလုံးမှာ LS Force ဟာ profile အားလုံးမှာ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ။ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Force LS ဟာ ပထမသုံးလပတ်မှာ 3600 IOPS မှာ ရှိနေပြီး ပထမသုံးလပတ်မှာ 15,672 IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
နောက်ပရိုဖိုင်က ဖိုင်ဆာဗာတစ်ခုကို ကြည့်တယ်၊ 80% read နဲ့ 20% write workload က 512-byte ကနေ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size တွေမှာ ပြန့်ကျဲနေတယ်။ Corsair Force LS က Q1 throughput 3,419 IOPS နဲ့ 13,360 IOPS ကို Q128 မှာ ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး တခြား drive တွေထက် သိသိသာသာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်သည် workstation activity ကိုကြည့်ရှုပြီး 8K transfers များကိုအသုံးပြု၍ 20% write နှင့် 80% read mixture ဖြင့်ကြည့်ရှုသည်။ QD1 တွင် Force LS drive သည် 3,534 IOPS mark မှစတင်ခဲ့ပြီး Q128 တွင် 17,628 သို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။
စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ
ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ဤအခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။
ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC profile မှာ Force LS က 6967 IOPS အထိ မြန်နှုန်းရှိပါတယ်။ ထို့အပြင် ပျမ်းမျှ latency 1.10ms ရှိပြီး 322.0MB/s သာ ရှိပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှုနှုန်းမှာ Force LS က 188.6MB/s မှတ်ပုံတင်ထားပြီး ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပြီး Crucial M500 ထက် အနည်းငယ်သာ ပိုများပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ Gaming လမ်းကြောင်းမှာ Force LS ဟာ 389.6MB/s သာ ထုတ်လုပ်ပေမယ့် ပျမ်းမျှ latency 1.02ms ရှိပါတယ်။
Power Consumption
SSD များသည် ၎င်းတို့၏အချိန်အများစုကို idle state တွင်ကုန်ဆုံးသောကြောင့်၊ idle power consumption နည်းပါးခြင်းသည် SSD ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အဓိကအချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများတွင်၊ အစဉ်လိုက် ရေးသားခြင်းနှင့် ဖတ်ရှုခြင်း လုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း Force LS မှ အားလပ်ချိန် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 0.30W နှင့် 4.58W နှင့် 2.36W တွင် တိုင်းတာခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Corsair ကို 60 GB၊ 120 GB နှင့် 240 GB စွမ်းရည်များဖြင့် တင်ပို့ရောင်းချပြီး ကုမ္ပဏီ၏ ပထမဆုံး အလယ်အလတ်တန်းစား စွမ်းရည်၊ တန်ဖိုးမြင့် SSD ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့ ခန့်မှန်းထားသည့်အတိုင်း Corsair Force LS သည် Phison PS3108 controller ဖြင့် high-end drive အများစုနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန် စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းတွင် တစ်ခါတစ်ရံ ရုန်းကန်ခဲ့ရပြီး အချို့နေရာများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းများတွင် ကြီးမားသော ကွာခြားချက်ကို ပြသခဲ့သည်။ သို့သော် ၎င်းသည် sequential read column တွင် အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး ၎င်း၏ပြိုင်ဘက်များကို အလွယ်တကူ အနိုင်ယူခဲ့သည်။ Corsair Force LS SSD သည် ယှဉ်ပြိုင်မှုပြင်းထန်သော ဈေးကွက်တစ်ခုတွင် ၎င်းကိုယ်တိုင် နေရာယူထားသော်လည်း Phison controller သည် ပြိုင်ဘက်များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန် ကြီးမားသော ခြေလှမ်းများ စတင်လှမ်းနေပြီမှာ ထင်ရှားပါသည်။
Force LS ရဲ့ အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်က အဆင့်မြင့်ယူနစ်တွေနဲ့ တန်းတူမဟုတ်ပေမယ့် ၎င်းရဲ့အမျိုးအစားအတွက် ကောင်းမွန်စွာအလုပ်လုပ်ခဲ့ပြီး ဒီ SSD ကို ပျမ်းမျှအသုံးပြုသူတစ်ယောက်အတွက် အကြံပြုနိုင်ပေမယ့် ဝယ်ယူဖို့ အာမခံချက်ရဖို့ စျေးပိုသက်သာရမယ် (ဒါမှမဟုတ် 840 EVO လိုမျိုး အခြားဘတ်ဂျက် drive တွေနဲ့ ဈေးနှုန်းဆင်တူရမယ်)။ ဒေါ်လာအနည်းငယ် သက်သာရုံနဲ့ "ဘတ်ဂျက်" တံဆိပ်နဲ့ ထိုက်တန်တယ်လို့ မဆိုနိုင်ပါဘူး။ 240GB ဗားရှင်းအတွက် နိုင်ငံတကာဈေးနှုန်း $200 နဲ့ဆိုရင် အထူးသဖြင့် တစ်ဒေါ်လာရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ဒါမှမဟုတ် GB ရဲ့ ဈေးနှုန်းကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် ဈေးသက်သာတဲ့ drive တော့ မဟုတ်ပါဘူး။ စားသုံးသူတွေဟာ Corsair Force LS ရဲ့ လမ်းဘေးဈေးနှုန်းထက် နည်းနိုင်တဲ့ မျိုးဆက်ဟောင်း high-end drive တွေမှာ ကောင်းမွန်တဲ့ ရောင်းချမှုကို ရှာတွေ့နိုင်ပါတယ်။ ဒီအချက်တွေအားလုံးကို ပြောရရင် Force Series LS SSD တွေကို မြောက်အမေရိကမှာတောင် မရရှိနိုင်သေးသလို အမေရိကန် Corsair ဝက်ဘ်ဆိုက်မှာလည်း မဖော်ပြထားတဲ့အတွက် ဈေးနှုန်းကို အကဲဖြတ်ဖို့ အနည်းငယ်ခက်ခဲနေဆဲပါ။ နောက်ဆုံးမှာ ဝယ်ယူမှုဆုံးဖြတ်ချက်က ဈေးနှုန်းပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ LS ကို လက်ရှိမျိုးဆက် အခြား drive တွေထက် သိသိသာသာ သက်သာတဲ့ဈေးနဲ့ ရနိုင်မယ်ဆိုရင် HDD သုံးနေတဲ့ ပျမ်းမျှအသုံးပြုသူဟာ စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်တက်လာတာကို သဘောကျမှာပါ။ Corsair ရဲ့ အဆင့်မြင့် SSD တွေ အပါအဝင် တခြား ဦးဆောင် SSD တွေနဲ့ ဈေးနှုန်းတန်းတူ ရှိနေမယ်ဆိုရင် ဝယ်ယူသူတွေဟာ စွမ်းဆောင်ရည် ပိုကောင်းတဲ့ drive အတွက် နည်းနည်းပိုသုံးဖို့ အသင့်တော်ဆုံးပါပဲ။
Pros
- ဒီဇိုင်းလှပပြီး ခိုင်ခံ့တဲ့ပုံပေါက်တဲ့
- အထင်ကြီးလောက်စရာ စာဖတ်စွမ်းဆောင်ရည်
အားနည်းချက်များ
- ဈေးနှုန်းက ဘတ်ဂျက်တံဆိပ်အတွက် မြင့်လွန်းတယ်လို့ ထင်ရတယ်
အောက်ဆုံးလိုင်း
Corsair LS သည် SSD လုပ်ငန်းတွင် ယုံကြည်စိတ်ချရသော အမည်တစ်ခုမှ ဆင်းသက်လာပြီး လက်ရှိမျိုးဆက် SSD များထက် ဈေးနှုန်းသိသိသာသာ သက်သာသောအခါ ၎င်းတို့၏ လက်ရှိ hard-drive အခြေခံစက်များမှ ပိုမိုရယူလိုသော ဝယ်ယူသူများအတွက် အဓိပ္ပာယ်များစွာရှိသည်။




အမေဇုံ