Crucial M500 (နှင့် OEM-tailored Micron M500 ) တို့သည် SATA 6Gb/s interface၊ Marvell controller၊ 7mm drive height နှင့် Micron ၏ နောက်ဆုံးပေါ် 20nm MLC NAND တို့ပါဝင်သော mainstream SSD မိသားစုအသစ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ အဆင့်မြင့် hardware အစိတ်အပိုင်းများနှင့်အတူ Crucial M500 တွင် Micron ၏ firmware ပါဝင်ပြီး ၎င်းကို in-house ပြုလုပ်ထားသည်။ M500 သည် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုဆိုင်ရာ ရေရှည်အမွေအနှစ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသည် - Micron ၏ consumer နှင့် enterprise SSD နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် အသုံးပြုနိုင်သည်။ M500 မိသားစုကို ထူးခြားစေသည့်အရာမှာ blazing burst speeds မဟုတ်ဘဲ ယခုတစ်ကြိမ်တွင် ဇာတ်လမ်းသည် ဈေးနှုန်းနှင့် စွမ်းရည်အကြောင်း ပိုမိုဖြစ်သည်။ M500 သည် terabyte နီးပါး စွမ်းရည်ရှိသော 960GB drive ကို ပေးဆောင်သည့် ပထမဆုံး mainstream SSD ဖြစ်သည် ။ အကြံပြုထားသော MSRP သည် $600 အောက်ဖြစ်ပြီး ဈေးကြီးသော်လည်း ယုံကြည်စိတ်ချရသော brand တစ်ခုမှ SSD-only အသုံးပြုရန် ပထမဆုံးအခွင့်အရေးကို ဈေးကွက်တွင် ပေးဆောင်သည်။ ထို့အပြင်၊ ဤအရာအားလုံးသည် 7mm drive body အတွင်းရှိသောကြောင့် M500 ကို မည်သည့် client computing platform နှင့်မဆို သင့်လျော်စေပါသည်။
Crucial M500 မှာ ယခင်မော်ဒယ်တွေထက် ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေအပြင် မတူညီတဲ့ application တွေအတွက် မတူညီတဲ့ form factor option တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ အစပိုင်းမှာတော့ M500 မှာ device sleep (DEVSLP) ပါဝင်လာပြီး Micron က active use မှာ ပျမ်းမျှ 150mW နဲ့ sleep mode မှာ 5mW သာ အသုံးပြုတယ်လို့ ပြောပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Micron က M500 အတွက် အဆင်သင့်ဖြစ်ဖို့ အချိန်ဟာ ယခင်မျိုးဆက် မော်ဒယ်တွေထက် သိသိသာသာ ပိုမြန်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ အချိန်ကတော့ 0.2s အထိ လျော့ကျသွားပြီး ငါးဆ ပိုမြန်ပါတယ်။ မတူညီတဲ့ မော်ဒယ်တွေအတွက် enterprise market မှာ Crucial M500 မှာ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ထားတဲ့ Micron M500 မှာ ညီအစ်မတစ်ယောက်လည်း ရှိပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Crucial က Crucial M500 ကို ၂၀၁၃ ခုနှစ် ဒုတိယသုံးလပတ်မှာ မတူညီတဲ့ form factor တွေနဲ့ ရောင်းချပေးသွားမှာပါ။ ဒီ drive ကို mSATA နဲ့ M.2 form factor နဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ Micron နဲ့ Crucial SSD မိသားစုအသစ်ရဲ့ သတင်းမှာ ဖော်ပြခဲ့တဲ့ M.2 form factor က 80mm x 22mm ဖြစ်ပါတယ်။ ထို mSATA နှင့် M.2 drives များကို 960GB မော်ဒယ်မှလွဲ၍ စွမ်းရည်အားလုံးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။
Crucial M500 ကို 120GB၊ 240GB၊ 480GB နှင့် 960GB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး သုံးနှစ်အာမခံပါရှိသည်။ MSRP ဈေးနှုန်းမှာ အသီးသီး $129.99၊ $219.99၊ $399.99 နှင့် $599.99 ဖြစ်သည်။
Crucial M500 သတ်မှတ်ချက်များ
- မိုက်ခရွန် 20nm MLC NAND ဖလက်ရှ်
- RoHS နှင့် ကိုက်ညီသော ပက်ကေ့ချ်
- SATA 6 Gb/s အင်တာဖေ့စ်
- TCG/Opal 2.0 နှင့် ကိုက်ညီသော ကိုယ်တိုင်ကုဒ်ဝှက်သည့် ဒရိုက် (SED)
- ဟာ့ဒ်ဝဲအခြေခံ AES-256 ကုဒ်ဝှက်ခြင်းအင်ဂျင်
- ATA မုဒ်များကို ထောက်ပံ့ပေးထားသည်
- PIO မုဒ် ၃၊ ၄
- Multiword DMA မုဒ် ၀၊ ၁၊ ၂
- Ultra DMA မုဒ် ၀၊ ၁၊ ၂၊ ၃၊ ၄၊ ၅
- စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း၊ 512-byte sector size support
- Hot-plug/hot-remove လုပ်နိုင်သည်
- စက်ပစ္စည်း အိပ်စက်ခြင်း (DEVSLP)၊ အလွန်နိမ့်သော ပါဝါမုဒ်
- 32-command slot support ပါရှိသော native command queuing support
- ATA-8 ACS2 command set နှင့် ကိုက်ညီမှုရှိသည်။
- ATA လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ် command set နှင့် password login ပံ့ပိုးမှု
- လုံခြုံစွာ ဖျက်ခြင်း (ဒေတာစာမျက်နှာ) command set: မြန်ဆန်လုံခြုံစွာ ဖျက်ခြင်း
- ကိရိယာအင်္ဂါရပ်အစုံပံ့ပိုးမှုကို သန့်ရှင်းရေးလုပ်ပါ
- ကိုယ်တိုင်စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းနှင့် အစီရင်ခံခြင်းနည်းပညာ (SMART) အမိန့်ပေးစနစ်
- Windows 8 drive telemetry
- အလိုက်သင့်အပူစောင့်ကြည့်ခြင်း။
- performance
- PCMark® Vantage (HDD စမ်းသပ်မှု suite ရမှတ်): IOPS ၈၀,၀၀၀ အထိ
- စဉ်ဆက်မပြတ် 128KB ဖတ်ရှုမှု- 500 MB/s အထိ
- စဉ်ဆက်မပြတ် 128KB WRITE: 400 MB/s အထိ
- ကျပန်း 4KB ဖတ်ရှုမှု- IOPS ၈၀,၀၀၀ အထိ
- ကျပန်း 4KB WRITE: IOPS ၈၀,၀၀၀ အထိ
- ဖတ်/ရေး နှောင့်နှေးမှု: 5ms/25ms (အမြင့်ဆုံး)
- ယုံကြည်စိတ်ချရသော
- MTTF: စက်ပစ္စည်း ၁.၂ သန်း နာရီ
- Static နှင့် dynamic wear leveling
- ပြင်မရသော bit error rate (UBER): bit ၁၀၁၅ ဖတ်ရှုလျှင် sector ၁ ခုထက်နည်းသည်
- ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းခြင်း- 150mW TYP
- ခံနိုင်ရည်: ရေးသားထားသော စုစုပေါင်းဘိုက် (TBW): 72TB
- စွမ်းရည် (ဖော်မတ်မချရသေးပါ): 120GB၊ 240GB၊ 480GB၊ 960GB
- စက်နှင့်ဆိုင်သော
- SATA ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: 5V ±10%
- အရွယ်အစား: 100.45mm x 69.85mm x 7.0mm
- အလေးချိန်: 70g
- ဒစ်ဂျစ်တယ် လက်မှတ်ရေးထိုးထားသော firmware image ဖြင့် လုံခြုံသော firmware အပ်ဒိတ်
- လည်ပတ်မှုအပူချိန်: စီးပွားဖြစ် (0°C မှ +70°C)
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Crucial M500 မှာ ယခင်မျိုးဆက် m4 နဲ့ ဆင်တူပေမယ့် ပိုပြီး သပ်ရပ်လှပတဲ့ အပြင်ပိုင်းရှိပါတယ် ။ ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ Crucial မော်ဒယ်အမှတ်တံဆိပ်ပါတဲ့ စတစ်ကာအသစ်တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ ဘူးခွံရဲ့ အပေါ်ပိုင်းမှာ ချောမွေ့ပေမယ့် တာရှည်ခံတဲ့ ဘူးခွံတစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ SSD မှာလည်း အပေါ်နဲ့အောက် လက်ဗွေရာ ကင်းစင်ပါတယ်။ SSD ရဲ့ ပုံမှန်ရိုးရှင်းတဲ့ ဘားကုဒ်စတစ်ကာက ဒီမှာပါ။ မော်ဒယ်အကြောင်း အချက်အလက်တွေကို အသုံးပြုသူတွေကို ပေးစွမ်းပြီး အမေရိကန်ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်တယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။
ဘေးပရိုဖိုင်များတွင် ဒရိုက်ကို ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်နိုင်စေရန် ဝက်အူပေါက်များပါရှိသည်။ နောက်ဆုံးအနေဖြင့် ဒရိုက်အများစုသည် 9.5mm အရွယ်အစားရှိနေဆဲဖြစ်သော်လည်း M500 တွင် 7mm ပရိုဖိုင်ပါးလွှာသည်။ ၎င်းကို 9.5mm အသုံးချမှုများအတွက် ပါ၀င်သော spacer နှင့် ချိတ်ဆက်လိုက်သောအခါ M500 သည် 7mm ultrabook နေရာတွင် သို့မဟုတ် အခြားအသုံးချမှုအများစုတွင် ကောင်းစွာကိုက်ညီသည်။ ဒရိုက်ကို ရှေ့ဘက်တွင် စံ SATA ပါဝါနှင့် ဒေတာချိတ်ဆက်ကိရိယာများဖြင့် ပြည့်စုံစွာတပ်ဆင်ထားသည်။
Micron M500 မော်ဒယ်ဟာ Crucial M500 နဲ့ ဒီဇိုင်း တစ်ထပ်တည်းနီးပါး တူညီပါတယ်။ အောက်ခြေမှာလည်း ရိုးရှင်းတဲ့ ဘားကုဒ်စတစ်ကာ ပါရှိပြီး တစ်ခုတည်းသော ကွာခြားချက်ကတော့ စက်ရဲ့ အပေါ်ပိုင်းပါပဲ။ Crucial မော်ဒယ်မှာ အမှတ်တံဆိပ်စတစ်ကာ ပါပေမယ့် Micron မှာတော့ ဘာမှ မပါဘူး။
တပ်ဖြူ
Crucial M500 ကိုဖွင့်ဖို့က အရမ်းရိုးရှင်းပြီး screw လေးခုကိုဖြုတ်လိုက်ရုံပါပဲ။ casing ကိုဖြုတ်လိုက်တဲ့အခါ circuit မှာ screw လေးခုပါရှိပြီး ဖြုတ်လိုက်တဲ့အခါ အပြည့်အဝကြည့်ရှုနိုင်ပါတယ်။ Crucial M500 960GB မော်ဒယ်မှာ Marvell 9187 controller နဲ့ NAND die စုစုပေါင်း ၁၆ ခုကို အသုံးပြုထားပြီး NAND die တစ်ခုစီမှာ 64GB ပါရှိပါတယ်။ အဲဒါက 1024GB capacity ရရှိပေမယ့် drive မှာတော့ 960GB ပါရှိပါတယ်။ ကွာခြားချက်ကတော့ NAND ချို့ယွင်းမှုမှာ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို ထည့်သွင်းခြင်းအားဖြင့် Crucial erring လုပ်ခြင်းကနေ လာတာပါ။ Micron ဟာ ဒီ feature ကို ရှိပြီးသား Micron enterprise SSD တွေမှာ ထည့်သွင်းအသုံးပြုနေပြီး ဒါဟာ Crucial SSD မှာ ပထမဆုံးအကြိမ် မိတ်ဆက်ခြင်းပဲ ဖြစ်ပါတယ်။
နောက်ထပ်အရေးကြီးတဲ့အချက်တစ်ခုကတော့ M500 မော်ဒယ်အားလုံးက 128Gb NAND die ကို အသုံးပြုထားပြီး SSD တွေမှာ ရိုးရာအတိုင်းတွေ့ရတဲ့ 64Gb NAND die ကတော့ အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒီ NAND die ရွေးချယ်မှုက Micron ကို သူတို့ရဲ့ drive တွေကို ဈေးနှုန်းသင့်တင့်စွာနဲ့ ရောင်းချနိုင်စေတဲ့ အကြောင်းရင်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး drive တွေရဲ့ သိပ်သည်းဆကို တိုးမြှင့်နိုင်စေကာ စွမ်းရည်မြင့်မားတဲ့ မော်ဒယ်တွေကို ထုတ်လုပ်ပေးနိုင်ပါတယ်။
အတွင်းပိုင်းမှာ M500 မှာ ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ 64GB NAND package ၁၆ ခုကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ SSD ကို ပါဝါပေးတာကတော့ Micron-optimized firmware ကို အသုံးပြုထားတဲ့ Marvell 9187 controller ပါ။
စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ
စားသုံးသူ SSD စံနှုန်းအားလုံးကို StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်ပါသည် ။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-
- Corsair Neutron GTX (240GB၊ LAMD LM87800၊ Toshiba 24nm NAND၊ SATA ပြောင်းရန်)
- Intel SSD ၇၅၀ (240GB၊ SandForce SF-2281၊ Intel 25nm NAND၊ SATA)
- Samsung SSD 840 Pro (512GB၊ 300mhz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 2x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)
- Plextor PX-M5S (256GB၊ Marvell 9174၊ Micron 25nm MLC NAND၊ SATA)
- အရေးကြီးသော m4 (256GB၊ Marvell 9174၊ Micron 25nm MLC NAND၊ SATA)
- OCZ ဗက်တာ (256GB၊ Indilinx IDX500M00-BC Barefoot 3၊ 25nm MLC NAND၊ SATA)
IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။
2MB sequential performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ 960GB Crucial M500 ဟာ 481MB/s read နဲ့ 416MB/s write တို့ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး Corsair Neutron GTX ကလွဲရင် တခြားမော်ဒယ်တွေထက် read speed အနည်းငယ်နည်းပါတယ်။ m4 နဲ့ Plextor M5S ထက် write speed ပိုကောင်းလာပေမယ့် mainstream မော်ဒယ်တချို့ထက်တော့ နောက်ကျနေဆဲပါ။
2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင် 960GB M500 သည် 473MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 426MB/s ရေးသားမှုကို တိုင်းတာခဲ့သည်။
ပိုသေးငယ်တဲ့ 4K ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုတွေဆီ ပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ 960GB Crucial M500 ဟာ QD1 မှာ 18,098 IOPS read ရရှိခဲ့ပြီး pack ရဲ့ အပေါ်ဆုံးအဆင့်မှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ Write speed ကတော့ 6,567 IOPS ရရှိခဲ့ပြီး pack ရဲ့ အောက်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 1QD မှ 64QD အထိ 100% read activity ရှိသော ပိုသေးငယ်သော 4k random workload သို့ ပြောင်းလဲလုပ်ဆောင်ပါသည်။ ဤ setting တွင် 960GB M500 သည် 6,500 IOPS မှ 83,000 IOPS နီးပါးအထိ ချိန်ညှိခဲ့သည်။
ရေးသားလုပ်ဆောင်ချက်ဆီသို့ အာရုံစိုက်မှုပြောင်းလဲလိုက်သည့် M500 သည် m4 ထက် ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး QD1 တွင် 18,000 IOPS ဖြင့် အုပ်စု၏ အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး QD32 တွင် 83,000 IOPS ကျော်ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
mainstream consumer SSD တစ်ခုစီ၏ ပျမ်းမျှ write latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Crucial M500 သည် 0.0547ms အချိန်နှင့် အလွန်နိမ့်သော peak latency 2.62ms ဖြင့် packet တွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးတွေက server mixed-workloads စီးရီးတွေမှာ hard drive တွေကို queue depth ၁ ကနေ ၁၂၈ အထိ နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ server profile စမ်းသပ်မှုတိုင်းဟာ read activity ကို ဦးစားပေးမှု မြင့်မားပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile နဲ့ 67% read ကနေ web server profile မှာ 100% read အထိ ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ mixed workloads အားလုံးမှာ Crucial M500 ဟာ m4 နဲ့ incompressible data ပါတဲ့ Intel SSD 520 ကလွဲရင် ကျန်တဲ့ web server profile အားလုံးရဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။
နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်သည် 8K transfers များကို အသုံးပြု၍ 20% write နှင့် 80% read ရောနှောထားသော workstation activity ကို ကြည့်ရှုသည်။
စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ
ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ၎င်းတို့၏အခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။
ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ HTPC ပရိုဖိုင်တွင် Crucial M500 သည် m4 ထက် စွမ်းဆောင်ရည်ပိုမိုကောင်းမွန်သော်လည်း ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 232MB/s ဖြင့် အခြားယှဉ်ပြိုင်သည့် စားသုံးသူ SSD များထက် နိမ့်ကျနေဆဲဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ထုတ်လုပ်မှု စမ်းသပ်မှုတွင် M500 သည် m4 ထက် ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 109MB/s ဖြင့် များစွာပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း ပြိုင်ဘက်မော်ဒယ်များ၏ အမြန်နှုန်းမှာ 201-342MB/s အကြားရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ ဂိမ်းကစားမှုလမ်းကြောင်းမှာ Crucial M500 ဟာ ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 460MB/s နဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပြီး Plextor M5S နဲ့ Corsair Neutron GTX တို့ထက် သာလွန်နေပါတယ်။
Power Consumption
SSD များသည် ၎င်းတို့၏အချိန်အများစုကို idle state တွင်ကုန်ဆုံးသောကြောင့်၊ idle ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းသည် SSD ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အဓိကအချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ M500 သည် ပုံမှန်ပါဝါသုံးစွဲမှု 150mW ရှိသည်ဟု ဖော်ပြထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများတွင် Crucial M500 960GB မှ အားလပ်ချိန် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 1.15 ဝပ်ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာမှုမှာ sequential write activity အတွင်း 4.63 ဝပ်ဖြစ်သည်။ M500 480GB ဖြင့်၊ ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှု အနည်းငယ်လျော့နည်းကြောင်း သတိပြုမိခဲ့သော်လည်း မော်ဒယ်နှစ်ခုလုံးအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ desktop environment တွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုမှာ 150mW ထက်ပိုများကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Crucial M500 ဟာ ဒေါ်လာ ၆၀၀ အောက်နဲ့ 960GB အထိ သိုလှောင်နိုင်တဲ့ mainstream SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ SSD ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရယူချင်ပေမယ့် HDD တွေနဲ့ ရိုးရာအစဉ်အလာအရ တွေ့ရှိရလေ့ရှိတဲ့ စွမ်းရည်ကွာဟချက်ကို ဖြည့်ဆည်းဖို့ ကြိုးစားနေတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။ M500 မှာ NAND die ၁၆ ခုစီမှာ 64GB ပါဝင်ပြီး NAND ချို့ယွင်းမှုဖြစ်ပွားရင် drive ကို လုံခြုံစေနိုင်တဲ့ 1024GB အစား 960GB သိုလှောင်မှု ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် လုံခြုံရေးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ 1TB နီးပါး သိုလှောင်မှုပမာဏကို ရောက်ရှိဖို့အတွက် Micron ဟာ 64Gb အမျိုးအစားအစား 128Gb NAND ကို အသုံးပြုထားပြီး ဈေးနှုန်းအရ အားသာချက်ရှိစေရုံသာမက စွမ်းဆောင်ရည် ကန့်သတ်ချက်အချို့ရဲ့ အကြောင်းရင်းလည်း ဖြစ်ပါတယ်။
ဒီ drive ကို ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းရည်ကို အဓိက အင်္ဂါရပ်အဖြစ် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည်လည်း အသင့်အတင့်ပဲ ရှိပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ 600 TB နီးပါးရှိတဲ့ full capacity အတွက် ဒေါ်လာ ၆၀၀ အောက်နဲ့ ရောင်းချပါတယ်။ တခြား brand တွေတောင် အခိုင်အမာ ပြောဆိုနိုင်တဲ့ အထင်ကြီးစရာ အခိုင်အမာ ပြောဆိုချက်တစ်ခုပါ။ ဒါ့အပြင် 481MB/s read နဲ့ 425MB/s write တို့ကို တွန်းအားပေးပြီး အမြင့်ဆုံး random I/O throughput clock ကို 83,000 IOPS read and write ဖြင့် ရရှိခဲ့တာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားနေဆဲပါ။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ရောနှောထားတဲ့ workload တွေမှာ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပေမယ့် တကယ့်လက်တွေ့မှာတော့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းရည်ကို အဓိက လိုအပ်ချက်အဖြစ် ဦးစားပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကို နောက်ဦးစားပေးအဖြစ် ရွေးချယ်ဝယ်ယူတဲ့ ဝယ်သူအများစုအတွက် M500 ဟာ value-SSD segment မှာတောင် ယှဉ်ဖို့ ခက်ခဲပါတယ်။
M500 ကို မိတ်ဆက်ခြင်းနှင့်အတူ Crucial သည် ဈေးနှုန်းသက်သာပြီး စွမ်းရည်မြင့် SSD များအတွက် အခြေခံအုတ်မြစ်ချပေးခဲ့သည်။ စွမ်းရည်မြင့်သော Boutique SSD များရှိခဲ့သော်လည်း ဈေးနှုန်းမှာ သိသိသာသာမြင့်မားသည့်အပြင် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် ပံ့ပိုးမှုမှာလည်း မေးခွန်းထုတ်စရာဖြစ်သည်။ M500 ကို စတင်ရောင်းချချိန်တွင် ၎င်း၏ 960GB ဗားရှင်းအတွက် တစ်ဂစ်ဂါဘိုက်လျှင် ဒေါ်လာ ၀.၆၁ ဖြင့် ရောင်းချပေးခဲ့ပြီး ယခုအချိန်အထိ အလွန်အမင်းရောင်းချမှု သို့မဟုတ် အလွန်အကျွံဈေးနှုန်းများဖြင့်သာ ထိတွေ့ခဲ့ရသည်။
Pros
- mainstream consumer SSD တွေထဲမှာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်
- ဈေးနှုန်းက အရမ်းဆွဲဆောင်မှုရှိတယ်၊ 960GB ကို ဒေါ်လာ ၆၀၀ အောက်နဲ့ ရနိုင်တယ်
- အလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်/ကုန်ကျစရိတ် အချိုး
အားနည်းချက်များ
- အခြား mainstream SSD များထက် စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းခြင်း
အောက်ဆုံးလိုင်း
Crucial M500 သည် terabyte နီးပါးစွမ်းရည်ရှိသော ပထမဆုံး consumer SSD မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် အလွန်နိမ့်သောစျေးနှုန်းကို ပေးဆောင်သည်။
Amazon.com မှာ Crucial M500



အမေဇုံ