Intel SSD 910 သည် Intel ၏ PCIe-based application accelerator တွင် ပထမဆုံးကြိုးပမ်းမှုဖြစ်သည်။ Intel မှ နောက်ဆုံးပေါ် data center SSD အဖြစ် မိတ်ဆက်ထားသော SSD 910 သည် ဤပုံစံဖြင့် Intel ၏ ပထမဆုံးကြိုးပမ်းမှုဖြစ်နိုင်သော်လည်း အသုံးပြုထားသော အစိတ်အပိုင်းများသည် လူသိများသည်။ 910 ရှိ controller သည် Intel/Hitachi ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး Hitachi enterprise SSD အနည်းငယ် ( SSD400M ၊ SSD400S.B ) တွင် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး workload စွမ်းဆောင်ရည် ရောနှောထားသော သမိုင်းကြောင်းရှိသည်။ Intel ၏ကိုယ်ပိုင် 25nm MLC NAND နှင့် firmware လည်း ပါဝင်သောကြောင့် Intel storage IP အပြည့်ပါဝင်သော integrated application accelerator တစ်ခုကို ဖန်တီးပေးပါသည်။ အသားတင်ရလဒ်မှာ SSD 910 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ဖြစ်ပြီး normal mode တွင် 2GB/s sequential reads နှင့် 1GB/s sequential writes နှင့် high performance mode တွင် 1.5GB/s အထိ writes ပြုလုပ်နိုင်သည်။
Intel က 910 ကို 400GB နဲ့ 800GB ဆိုတဲ့ စွမ်းရည်နှစ်မျိုးနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးက PCIe x8 interface ကို အသုံးပြုတဲ့ half-height, half-length (HHHL) ကတ်တွေ ဖြစ်ပါတယ်။ 400GB ဗားရှင်းမှာ NAND module နှစ်ခု ပါဝင်ပြီး 800GB မှာတော့ လေးခု ပါဝင်ပါတယ်။ မော်ဂျူးတစ်ခုစီမှာ ကိုယ်ပိုင် ASIC နဲ့ SAS interface ပါဝင်တဲ့ 200GB ပါရှိပါတယ်။ on-board PCIe to SAS bridge chip က PCIe 2.0 x8 interface ကို ဘာသာပြန်ဆိုပေးပါလိမ့်မယ်။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက Intel က max performance mode ကို enable လုပ်ဖို့အတွက် 800GB ကတ်အတွက် software switch တစ်ခု ပေးထားပါတယ်။ ဒီ mode မှာ 800GB drive ဟာ write performance 50% boost ရရှိပါတယ်။ ဒီလုပ်ဆောင်ချက်ကို default အနေနဲ့ disable လုပ်ထားပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ကတ်က drive ကို ကာကွယ်ဖို့နဲ့ PCIe bus ကနေ over-spec power ကို ကာကွယ်ဖို့ server-grade cooling လိုအပ်လို့ပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် Intel ရဲ့ software tools တွေကနေတစ်ဆင့် ဖွင့်နိုင်ပါတယ်။
အခြားသိုလှောင်မှုရောင်းချသူများကဲ့သို့ပင် Intel သည် NAND စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်အားကို အများဆုံးရရှိရန် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် NAND စီမံခန့်ခွဲမှုအစီအစဉ်ရှိသည်။ Intel သည် ၎င်းတို့၏ High Endurance Technology (HET) ဟုခေါ်ပြီး ၎င်းသည် Intel ၏ NAND ယိုယွင်းမှုလျှော့ချရေးနည်းပညာများနှင့် NAND လက္ခဏာရပ်များကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။ HET နှင့် ပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် Intel ၏ controller ဒီဇိုင်းနှင့် firmware ကို ခံနိုင်ရည်ရှိစေရန် ချိန်ညှိထားပြီး 400GB ကတ်သို့ 7PB (8KB) နှင့် 800GB ကတ်အတွက် 14PB ရေးသားနိုင်သည်။ ထို့အပြင် SSD 910 သည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ပါဝါဆုံးရှုံးမှုဒေတာကာကွယ်မှု၊ ဒေတာလမ်းကြောင်းအမှားကာကွယ်မှု၊ parity ကာကွယ်မှုအတွက် redundant array of surplus NAND၊ power-on တွင် self-diagnostics နှင့် thermal sensor များကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ဤအင်္ဂါရပ်အားလုံးသည် ဒေတာများ၏ ပြည့်စုံမှုနှင့် သက်တမ်းတစ်လျှောက် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို သေချာစေရန် ပေါင်းစပ်ထားသည်။
Intel SSD 910 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်
- 400GB
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု: 1,000 MB/s (128KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု: 750 MB/s (128KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- ကျပန်းဖတ်ရှုမှု: 90,000 IOPS (4KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- ကျပန်းရေးသားမှု: 38,000 IOPS (4KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- 800GB
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု: 2,000 MB/s (128KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု: 1,000/1,500 MB/s (128KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- ကျပန်းဖတ်ရှုမှု: 180,000 IOPS (4KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- ကျပန်းရေးသားမှု: 75,000 IOPS (4KB၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
- 400GB
- မြင့်မားသောခံနိုင်ရည်နည်းပညာ (HET) ပါရှိသော 25nm Intel NAND Flash Memory Multi-Level Cell (MLC)
- ဖတ်ရှုချိန်: < 65μs (512b)
- ရေးသားချိန်: < 65μs (512b)
- အင်တာဖေ့စ်: PCI Express 2.0 x8
- Power Consumption
- တက်ကြွသော: ပုံမှန်စတော့ရှယ်ယာ <25W၊ ပုံမှန်အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်မုဒ် <28W
- အားလပ်ချိန်: 8 / 12W ပုံမှန် (400 / 800GB)
- အမြင့်ဆုံး- အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်မုဒ်တွင် 38W
- ပုံစံအချက်: HHHL
- တစ်သက်တာခံနိုင်ရည် (400GB / 800GB): 8K ရေးသားမှုဖြင့် 7/14 PB၊ 4K ရေးသားမှုဖြင့် 5/10 PB
- dimensions: 69 x ကို 168 x ကို 19mm
- အလေးချိန်: ၁၂၅ / ၁၉၀ ဂရမ် (၄၀၀ / ၈၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက်)
- Operating အပူချိန်
- ၀°C မှ ၅၅°C အထိ 200 LFM (တစ်မိနစ်လျှင် linear feet) လေစီးဆင်းမှု
- ၀°C မှ ၅၅°C အထိ လေစီးဆင်းမှု ၃၀၀ LFM (တစ်မိနစ်လျှင် linear feet) (အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်မုဒ်)
- OS ကိုအသုံးပြုပုံများ
- မိုက်ခရိုဆော့ဖ်- ဝင်းဒိုးဆာဗာ 2008 R2 SP1/SP2၊ ဝင်းဒိုးဆာဗာ 2003 R2 SP2၊ ဝင်းဒိုး 7
- Linux: RHEL 5.5, 5.6, 6.1, SUSE Server 11
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
Intel SSD 910 သည် Half-Height Half-Length x8 PCI-Express ကတ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး main board နှင့် flash-loaded daughter board နှစ်ခုပါဝင်သော three-layer ဒီဇိုင်းပါရှိသည်။ Intel သည် Intel SAS controller လေးခုကို ချိတ်ဆက်ပေးသည့် Windows နှင့် Linux driver support ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ပါရှိသော LSI PCIe-to-SAS bridge ကို အသုံးပြု၍ SSD 910 Series နှင့် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ရန် ရည်ရွယ်သည်။ Fusion ioMemory devices များမှအပ အခြား multi-controller PCIe Application Accelerator layouts များနှင့်မတူဘဲ Intel SSD 910 သည် JBOD mode တွင် report လုပ်သည်။ ဆိုလိုသည်မှာ onboard SSD တစ်ခုစီ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဖယ်ရှားရန် operating system သည် RAID0 ရှိ devices များကို ချိတ်ဆက်ပေးရမည်။
LSI SAS2008 PCIe-to-SAS bridge သည် SSD တစ်ခုစီကို motherboard နှင့် ချိတ်ဆက်ပေးသော်လည်း LSI Nytro WarpDrive တွင် အကောင်အထည်ဖော်မှုနှင့်မတူဘဲ၊ ၎င်းသည် hardware RAID0 ကို အသုံးမပြုဘဲ 800GB SSD ကြီးတစ်ခု ဖန်တီးပါသည်။ ဤ chipset ၏ အကြီးမားဆုံး အားသာချက်များထဲမှ တစ်ခုမှာ အဓိက operating system အများစုတွင် built-in driver support ပါဝင်ခြင်း ဖြစ်သည်။
Intel SSD 910 ရဲ့ အဓိကအချက်ကတော့ Intel EW29AA31AA1 controller လေးခုဖြစ်ပြီး 910 မတိုင်ခင်အထိ SLC-based SSD400S.B ဒါမှမဟုတ် eMLC-based SSD400M လိုမျိုး Hitachi Ultrastar SSD တွေမှာသာ ရှာတွေ့နိုင်ပါတယ်။ ဒီ configuration မှာ eMLC NAND နဲ့အတူလည်း အသုံးပြုခဲ့ပေမယ့် controller တစ်ခုစီမှာ NAND နည်းပါးခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီ SAS configuration တွေမှာ Hitachi ဟာ controller တစ်ခုစီမှာ အသုံးပြုနိုင်တဲ့ နေရာ 400GB ကျော် တပ်ဆင်ထားပြီး SSD 910 မှာတော့ segment တစ်ခုစီမှာ 200GB ပဲ ပါရှိပါတယ်။
အလုံးစုံ အစိတ်အပိုင်းများအရ Intel SSD 910 ၏ 800GB ဗားရှင်းတွင် 32GB eMLC NAND ၅၆ ခု (daughter board တစ်ခုလျှင် ၂၈ ခု) နှင့် cache အတွက် RAM 2GB ကိုအသုံးပြုထားသည်။ ၎င်းသည် 800GB SSD 910 ကို 1,792GB ပမာဏရှိသော raw capacity ကိုပေးစွမ်းပြီး ၎င်း၏အသုံးဝင်သောသက်တမ်းကို ကြာရှည်စေပြီး workload အမျိုးအစားပေါ် မူတည်၍ 10-14PB ခံနိုင်ရည်ကို ရှင်းပြသည်။
စီမံခန့်ခွဲမှုဆော့ဝဲ
စီမံခန့်ခွဲမှုဆော့ဖ်ဝဲလ်နဲ့ပတ်သက်လာရင် Intel မှာ သူတို့ရဲ့ SSD DataCenter Tool ပါဝင်ပြီး Windows နဲ့ Linux နှစ်မျိုးလုံးမှာ CLI interface ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည်နဲ့ အသုံးပြုရလွယ်ကူမှုအရ Intel ဟာ LSI မှာ အဆင့်နိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပြီး Fusion-io နဲ့ Micron တို့မှာတော့ ပိုကောင်းတဲ့ ကမ်းလှမ်းချက်တွေနဲ့ graphical interface တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ Intel utility က အသုံးပြုသူတွေကို SMART health stats ကို စောင့်ကြည့်နိုင်စေပြီး secure erase function ကို ပေးစွမ်းနိုင်သလို PCIe device ရဲ့ allowable power draw ကို ပြောင်းလဲပေးတဲ့ attributes တွေကိုလည်း ပြောင်းလဲနိုင်ပါတယ်။ နောက်ဆုံးလုပ်ဆောင်ချက်က 800GB SSD 910 ရဲ့ write performance မှာ ပါဝင်ပြီး 1GB/s ကနေ 1.5GB/s အထိ မြင့်တက်လာပါတယ်။
SSD DataCenter Tool ရဲ့ နောက်ထပ် feature တွေထဲမှာ device ရဲ့ firmware ကို update လုပ်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည်အပြင်၊ အချို့ကိစ္စတွေမှာ ခံနိုင်ရည်နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးနိုင်တဲ့ over-provisioning tool တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ အပူချိန်ကို hexadecimal value နဲ့သာ ဖော်ပြပေးပါတယ်။ tool မှာ ပျောက်ဆုံးနေတာကတော့ device ရဲ့ real-time traffic ကို စောင့်ကြည့်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည် ဒါမှမဟုတ် network တစ်လျှောက်မှာ remote ကနေ device တွေကို စောင့်ကြည့်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည်တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ အဆင့်မြင့် user တွေအတွက် အသုံးအများဆုံး feature တွေ အများစု ရရှိနိုင်ပေမယ့် controller-by-controller basis နဲ့ access လုပ်ရတာက အရာတွေကို အလွန်ခက်ခဲစေပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
Enterprise hardware ကို စမ်းသပ်တဲ့အခါ၊ ပတ်ဝန်းကျင်ဟာ အကဲဖြတ်ဖို့အသုံးပြုတဲ့ စမ်းသပ်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်တွေလိုပဲ အရေးကြီးပါတယ်။ StorageReview မှာ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်တဲ့ device တွေဟာ နောက်ဆုံးမှာ ဦးတည်သွားမယ့် datacenter အများစုမှာတွေ့ရတဲ့ hardware နဲ့ infrastructure တွေကို ကျွန်ုပ်တို့ ပေးဆောင်ပါတယ်။ ၎င်းမှာ enterprise server တွေနဲ့ စမ်းသပ်ခြင်းအပြင် enterprise networking၊ rack space၊ power conditioning/monitoring နဲ့ device တစ်ခုရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ဖို့အတွက် အတန်းအစားတူ comparable hardware လိုမျိုး သင့်လျော်တဲ့ infrastructure equipment တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေတဲ့ equipment ရဲ့ ထုတ်လုပ်သူက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review တွေကို ငွေပေးချေတာ ဒါမှမဟုတ် ထိန်းချုပ်တာ မရှိပါဘူး။ သက်ဆိုင်ရာ comparable တွေကို ကျွန်ုပ်တို့ ရဲ့ lab မှာရှိတဲ့ product တွေကနေ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဆုံးဖြတ်ချက်အရ ရွေးချယ်ပါတယ် ။
StorageReview Enterprise စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း-
- ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
- Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
- Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ ထုတ်ကုန်တွေကို ရွေးချယ်တဲ့အခါ ထုတ်လုပ်သူတစ်ဦးချင်းစီက ရှေ့ဆုံးက ပြိုင်ဘက်တွေကို ရွေးချယ်ခဲ့ပေမယ့် eMLC တပ်ဆင်ထားတဲ့ Intel SSD 910 နဲ့ ယှဉ်ရင် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်တဲ့ နေရာတွေမှာသာ ရွေးချယ်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီအတွက်ကြောင့် ပထမမျိုးဆက် LSI WarpDrive ကို ဒုတိယမျိုးဆက် Nytro WarpDrive နဲ့ အစားထိုးလိုက်တဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် enterprise storage ဈေးကွက်ရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေအတွက် latency curve အပြင်ဘက်ကို ရောက်သွားခဲ့တဲ့ OCZ Z-Drive R4 တို့ကို ချန်လှပ်ထားခဲ့ပါတယ်။
640GB Fusion-io ioDrive Duo
- ထုတ်ဝေသည့်ခုနှစ်: ၂ နာရီခွဲ၊ ၂၀၁၁
- NAND အမျိုးအစား: MLC
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: 2 x ကိုယ်ပိုင်
- စက်ပစ္စည်းမြင်နိုင်စွမ်း- JBOD၊ OS ပေါ်မူတည်၍ software RAID
- Fusion-io VSL ဝင်းဒိုး: 3.1.1
- Fusion-io VSL Linux 3.1.1
800GB Intel SSD 910
- ထုတ်ဝေသည့်ခုနှစ်: ၂ နာရီခွဲ၊ ၂၀၁၁
- NAND အမျိုးအစား: eMLC
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: Intel EW29AA31AA1 4 ခုကို LSI SAS2008 PCIe မှ SAS Bridge သို့ ဖြတ်၍ တပ်ဆင်နိုင်သည်
- စက်ပစ္စည်းမြင်နိုင်စွမ်း- JBOD၊ OS ပေါ်မူတည်၍ software RAID
- အင်တယ် ဝင်းဒိုး: 13.0
- Intel Linux: မူရင်း CentOS 6.2 ဒရိုက်ဘာ
200GB LSI Nytro WarpDrive WLP4-200
- ထုတ်ဝေသည့်ခုနှစ်: ၂ နာရီခွဲ၊ ၂၀၁၁
- NAND အမျိုးအစား: SLC
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: LSI SandForce SF-2500 မှတစ်ဆင့် LSI SAS2008 PCIe မှ SAS Bridge အထိ 4 x LSI
- စက်ပစ္စည်း မြင်နိုင်စွမ်း- ပြင်ဆင်ထားသော ဟာ့ဒ်ဝဲ RAID0
- LSI ဝင်းဒိုး: ၂.၁၀.၅၁.၀
- LSI Linux: မူရင်း CentOS 6.2 ဒရိုက်ဘာ
700GB မိုက်ခရွန် RealSSD P320h
- ထုတ်ဝေသည့်ခုနှစ်: ၂ နာရီခွဲ၊ ၂၀၁၁
- NAND အမျိုးအစား: SLC
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: 1 x ကိုယ်ပိုင်
- စက်ပစ္စည်း မြင်နိုင်စွမ်း- စက်ပစ္စည်းတစ်ခုတည်း
- မိုက်ခရွန် ဝင်းဒိုးများ: 7.03.3452.00
- မိုက်ခရွန် လင်းနစ်ဇ်: ၁.၃.၇-၁
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း (စတော့ရှယ်ယာဆက်တင်များ)
PCIe သိုလှောင်မှု ဖြေရှင်းချက်များကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုပုံသည် ရိုးရာ burst သို့မဟုတ် steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ထက် ပိုမိုနက်ရှိုင်းပါသည်။ ရှည်လျားသောကာလတစ်ခုအတွင်း ပျမ်းမျှစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုသောအခါ၊ ထိုကာလအတွင်း စက်ပစ္စည်းမည်သို့လုပ်ဆောင်ပုံအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို သင်မေ့သွားပါလိမ့်မည်။ flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ များစွာကွဲပြားသောကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarking လုပ်ငန်းစဉ်အသစ်သည် စုစုပေါင်း throughput၊ ပျမ်းမျှ latency၊ peak latency နှင့် စက်ပစ္စည်းတစ်ခုစီ၏ preconditioning အဆင့်တစ်ခုလုံးတွင် standard deviation အပါအဝင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာပါသည်။ high-end enterprise ထုတ်ကုန်များတွင် latency သည် throughput ထက် မကြာခဏပိုအရေးကြီးပါသည်။ ဤအကြောင်းကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Test Lab မှတစ်ဆင့် ကျွန်ုပ်တို့ထည့်သွင်းထားသော စက်ပစ္စည်းတစ်ခုစီ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို ပြသရန် ကျွန်ုပ်တို့သည် ကြိုးစားအားထုတ်ပါသည် ။
Fio workload generator ကို အသုံးပြု၍ Windows နှင့် Linux လည်ပတ်မှုစနစ်နှစ်ခုလုံးတွင် မတူညီသော driver set တစ်ခုအောက်တွင် device တစ်ခုစီ မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကိုပြသရန် စွမ်းဆောင်ရည်နှိုင်းယှဉ်ချက်များကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါသည်။ Windows အတွက်၊ မူလပြန်လည်သုံးသပ်ချိန်တွင် နောက်ဆုံးပေါ် driver များကို အသုံးပြုပြီး၊ ထို့နောက် device တစ်ခုစီကို 64-bit Windows Server 2008 R2 ပတ်ဝန်းကျင်အောက်တွင် စမ်းသပ်ပါသည်။ Linux အတွက်၊ Enterprise PCIe Application Accelerator တစ်ခုချင်းစီက ပံ့ပိုးပေးသော 64-bit CentOS 6.2 ပတ်ဝန်းကျင်ကို အသုံးပြုပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုနှင့်ပတ်သက်သည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိကရည်မှန်းချက်မှာ OS စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့ကွာခြားသည်ကို ပြသရန်ဖြစ်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ထုတ်ကုန်စာရွက်တွင် operating system တစ်ခုကို compatible အဖြစ် စာရင်းသွင်းထားခြင်းသည် ၎င်းတို့အားလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်သည် အမြဲတမ်းတူညီသည်ဟု မဆိုလိုသောကြောင့်ဖြစ်သည်။
စမ်းသပ်ထားသော စက်ပစ္စည်းအားလုံးကို အစမှအဆုံးအထိ တူညီသော စမ်းသပ်မှုမူဝါဒအောက်တွင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ လက်ရှိတွင်၊ တစ်ဦးချင်း workload တစ်ခုချင်းစီအတွက်၊ ရောင်းချသူမှ ထောက်ပံ့ပေးသောကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ စက်ပစ္စည်းများကို လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ တူညီသော workload ဖြင့် steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးဖြစ်သည်။ စက်ပစ္စည်းကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည်ဖြစ်ပြီး၊ ထို့နောက် အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် လေးလံသောအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကိုပြသရန် thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသောကြားကာလများတွင် စမ်းသပ်မည်ဖြစ်သည်။ 100% read activity ရှိသော စမ်းသပ်မှုများအတွက်၊ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းသည် 100% write သို့ပြောင်းသွားသော်လည်း တူညီသော workload ဖြင့်ဖြစ်သည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ဤအချိန်တွင် Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့ကမ္ဘာလှုပ်ရှားမှုကို ထင်ဟပ်စေရန် ကြိုးစားနိုင်သည့် full-random profile လေးခု ပါဝင်သည်။ ၎င်းတို့ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များနှင့် ဆင်တူမှုအချို့ရှိစေရန်အပြင် အများဆုံး 4K read နှင့် write speed ကဲ့သို့သော ကျယ်ပြန့်စွာထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန်အတွက် ဘုံအခြေခံတစ်ခုအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော 8K 70/30 ကဲ့သို့သော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန် ဘုံအခြေခံတစ်ခုအတွက် ရွေးချယ်ခဲ့ခြင်းဖြစ်သည်။ transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည့် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver အပါအဝင် legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ဤနောက်ဆုံးနှစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့၏ဆိုက်တွင် မိတ်ဆက်ပြီးသည်နှင့် ထိုအမျိုးအစားများတွင် application benchmark များဖြင့် အဆင့်လိုက်ဖယ်ရှားပြီး synthetic workloads အသစ်များဖြင့် အစားထိုးသွားမည်ဖြစ်သည်။
- 4K
- ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၈K ၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး workload မှာ 16T/16Q (effective queue depth of 256) နဲ့ 4K 100% random write saturation test ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပါတယ်။ Intel က ဒီလိုအခြေအနေမျိုးမှာ SSD 910 ရဲ့ steady-state performance ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 800GB capacity အတွက် 75,000 IOPS မှာ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း 910 ကနေ 80,000 IOPS နီးပါးကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။
throughput မှ average latency သို့ပြောင်းလဲရာတွင် Intel SSD 910 သည် steady-state သို့ဝင်ရောက်သည်နှင့် response time 3ms ကျော်သာရှိကြောင်း ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် လက်ရှိမျိုးဆက် LSI Nytro WarpDrive နှင့် ယခင်မျိုးဆက် Fusion ioDrive Duo ထက် သာလွန်စေပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်တွင် အချိန်အပိုင်းအခြားအလိုက် အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် eMLC NAND ပါရှိသော Intel SSD 910 သည် SLC-based Nytro WarpDrive နှင့် Micron P320h နှင့်အညီ အတော်လေး ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation chart ရှိ 4K 100% write preconditioning test တွင် latency တစ်ခုလုံး ပျံ့နှံ့သွားသည်ကို ကြည့်လျှင် eMLC-based Intel SSD 910 သည် SLC LSI Nytro WarpDrive ထက် ရှေ့ရောက်နေပြီး Micron P320h ထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါသည်။
drive တစ်ခုစီသည် ၎င်း၏ preconditioning အဆင့်မှ ထွက်ခွာပြီးနောက်၊ steady-state သို့ ရောက်ရှိပြီးနောက် drive တစ်ခုစီသည် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို ပြသရန် စွမ်းဆောင်ရည်နမူနာရှည်တစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုပါသည်။ Windows တွင် 225,301 IOPS read နှင့် 79,536 IOPS write စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် Linux တွင် 222,633 IOPS read နှင့် 79,308 IOPS write စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ 800GB capacity မော်ဒယ်အတွက် 4K workload ဖြင့် Intel မှ ဖော်ပြထားသော တရားဝင်စွမ်းဆောင်ရည် spec မှာ 180,000 IOPS read နှင့် 75,000 IOPS write ဖြစ်သောကြောင့် SSD 910 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ကနဦးမျှော်လင့်ချက်များထက် များစွာသာလွန်ကောင်းမွန်သည်ဟု အလွယ်တကူ ပြောနိုင်ပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 4K ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းစမ်းသပ်မှုတွင် Intel SSD 910 မှ တိုင်းတာထားသော ပျမ်းမျှနှောင့်နှေးမှုသည် Linux နှင့် Windows နှစ်မျိုးလုံးတွင် အလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ဤအမျိုးအစားတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်သော ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည့် တစ်ခုတည်းသော drive မှာ Micron P320h ဖြစ်သည်။
ပျမ်းမျှ latency မှ အမြင့်ဆုံး response time သို့ ကျွန်ုပ်တို့၏အမြင်ကို ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Intel SSD 910 အတွက် Linux driverset သည် read performance အတွက် အနိမ့်ဆုံး peak response time ကို ပေးဆောင်ကြောင်း ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့ရှိခဲ့ပြီး Windows သည် write performance တွင် အနည်းငယ် အားသာချက်ရှိသည်။
latency standard deviation ကိုကြည့်လျှင် Linux သည် Intel SSD 910 အတွက် ပိုမိုတည်ငြိမ်သော platform တစ်ခုကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး read and write response time များသည် အနည်းငယ်ပိုမိုတသမတ်တည်းရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုက အာရုံစိုက်မှုကို 8K 70/30 workload ဆီ ရွှေ့ပြောင်းပေးခဲ့ပြီး Intel SSD 910 ဟာ LSI Nytro WarpDrive ထက် အားသာချက် လျော့နည်းသွားပေမယ့် ယခင်မျိုးဆက် Fusion ioDrive Duo နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာတော့ တိုးတက်မှု ရှိခဲ့ပါတယ်။
100% 4K ကျပန်းရေးသားမှုကြိုတင်အခြေအနေသတ်မှတ်ခြင်းအဆင့်နှင့်ဆင်တူစွာ၊ Intel SSD 910 သည် Linux နှင့် Windows နှစ်မျိုးလုံးတွင် အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သော်လည်း ဤအပိုင်းတွင် Windows သည် အနည်းငယ်ဦးဆောင်နေသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်လာရပါသည်။
8K 70/30 workload မှာ Intel SSD 910 နဲ့ LSI Nytro WarpDrive (Windows မှာ) တို့ဟာ အနိမ့်ဆုံး peak response time တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး Micron RealSSD P320h ထက်တောင် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း latency ကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာ လေ့လာကြည့်မယ်ဆိုရင် Intel SSD 910 ဟာ အခြား PCIe Application Accelerator တွေမှာ မလုပ်ပေးနိုင်တဲ့အရာတွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Windows နဲ့ Linux driversset နှစ်ခုလုံးမှာ latency consistency တူညီမှုပါပဲ။ တခြားပြိုင်ဘက် PCIe AA မော်ဒယ်တွေက operating system နှစ်ခုလုံးမှာ latency profile တွေ အများကြီးကွဲပြားပေမယ့် 910 ကတော့ Server 2008 R2 နဲ့ CentOS 6.2 မှာ ညီမျှတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ထွက်ရှိလာခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4K write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread၊ 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ workload intensity ကို 2 threads နှင့် 2 queue မှ 16 threads နှင့် 16 queue အထိ တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8K 70/30 test တွင် Intel SSD 910 သည် SLC-based current-generation Micron RealSSD P320h နှင့် LSI NytroWarpDrive ထက် နောက်ကျကျန်နေပါသည်။ ၎င်းသည် Fusion ioDrive Duo ထက် throughput အနည်းငယ်သာ ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း အစားထိုးနေသော ထုတ်ကုန်ထက်လည်း များစွာအသစ်ဖြစ်သည်။
ပျမ်းမျှ latency နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Intel SSD 910 သည် 8K 70/30 thread/queue ပေါင်းစပ်မှုတိုင်းတွင် တူညီသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုများတွင် thread နှင့် queue depth ပေါင်းစပ်မှုအားလုံး၏ peak response time များကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Intel SSD 910 တွင် Windows ဘက်တွင် 1,000ms blips အနည်းငယ်ရှိပြီး Linux တွင် အတော်လေးတည်ငြိမ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation test တွင် latency consistency သို့ အာရုံစိုက်မှုကို ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Intel SSD 910 သည် ပေါ့ပါးသော workloads များတွင် pack ၏အလယ်တွင် ရောက်ရှိလာပြီး 16T/16Q load တွင် pack ၏ထိပ်သို့ ရွေ့လျားသွားခဲ့သည်။
File Server workload ဟာ device တစ်ခုချင်းစီကို ထိခိုက်စေတဲ့ transfer-size spectrum ပိုကြီးတဲ့အတွက် static 4k ဒါမှမဟုတ် 8k workload အတွက် အခြေချမယ့်အစား drive ဟာ 512b ကနေ 64K အထိ request တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရပါမယ်။ ဒီ workload မှာ Intel SSD 910 ဟာ transfer size အမျိုးမျိုးကို ပိုမိုကျယ်ပြန့်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရတော့မှာဖြစ်တဲ့အတွက် Windows နဲ့ Linux drivers တွေကြားက performance gap ပိုကျယ်လာပြီး Windows က ဦးဆောင်နေပါတယ်။ ဈေးကွက်ထဲက တခြား PCIe AA တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် performance ပိုင်းမှာ LSI Nytro WarpDrive (Windows မှာ) အောက်နဲ့ Fusion ioDrive Duo အထက်မှာ ရှိပေမယ့် Micron RealSSD P320h ရဲ့ performance ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံလောက်သာ ရှိပါတယ်။
Intel SSD 910 ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency ကို File Server preconditioning phase မှာ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် Linux နဲ့ Windows အကြား စွမ်းဆောင်ရည်ကွာဟချက်က မြင်သာလာပေမယ့် LSI Nytro WarpDrive နဲ့ ယှဉ်ရင် အရမ်းနီးစပ်နေပါသေးတယ်။
16T/16Q load မှာ 1,000ms blips အနည်းငယ်ကလွဲရင် Intel SSD 910 ဟာ File Server preconditioning segment အများစုမှာ 100ms အောက် float လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
မော်ဒယ်များအကြား latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် workload အမျိုးအစား ပိုမိုခက်ခဲလာသည်နှင့်အမျှ Intel SSD 910 ၏ တသမတ်တည်းဖြစ်မှုသည် 4K သို့မဟုတ် 8K workloads များတွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်ထက် အနည်းငယ် လျော့နည်းသွားခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် SSD 910 သည် Windows နှင့် Linux တွင် Micron P320h၊ Windows တွင် LSI Nytro WarpDrive နှင့် Linux တွင် Fusion ioDrive Duo တို့ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ သို့သော် ဤအုပ်စုရှိ drive တစ်ခုစီတွင် Linux နှင့် Windows အကြား latency curve အတူညီဆုံးရှိနေဆဲဖြစ်သည်။
File Server ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်သည် 16T/16Q ဝန်ဖြင့် ပြီးဆုံးသွားပြီးနောက်၊ 2T/2Q နှင့် 16T/16Q အကြား သတ်မှတ်ထားသောအဆင့်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိကစမ်းသပ်မှုများသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ဆင်းသွားခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server workload တွင် Intel SSD 910 သည် Fusion ioDrive Duo ထက် ထိရောက်သော queue depth တွင် အဆင့်တိုင်းတွင် စွမ်းဆောင်ရည်အနည်းငယ်သာ ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း (2T/2Q နှင့် 4T/2Q မှလွဲ၍) LSI Nytro WarpDrive ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ သို့သော် Micron RealSSD P320h နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SSD 910 ထက် မြန်နှုန်း 3-4 ဆ မြင့်မားသောကြောင့် နှိုင်းယှဉ်မှု အနည်းငယ်သာ ရှိခဲ့သည်။
Intel SSD 910 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ File Server စမ်းသပ်မှုမှာ ပျမ်းမျှ latency အရ high-endurance PCIe Application Accelerators တွေထဲမှာ အောက်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ Windows နဲ့ Linux စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် ကွာခြားချက် အလွန်နည်းပါးတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပြီး PCIe-to-SAS bridge တစ်ခုတည်းကို အသုံးပြုထားတဲ့ LSI Nytro WarpDrive မှာလည်း အဲဒီလို ကွာခြားချက် မရှိပါဘူး။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server workload အတွင်း ဝန်အမျိုးမျိုးတွင် Intel SSD 910 သည် 1,000ms latency spike တစ်ခုတည်းကိုသာ တွေ့ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation ကို အနီးကပ်လေ့လာကြည့်လျှင် Intel SSD 910 တွင် high-latency blip တစ်ခုတည်းသာရှိသော်လည်း ၎င်း၏ overall latency consistency သည် load နည်းသော drive များထက် ပိုမိုပြန့်ကျဲနေပါသည်။ အမြင့်ဆုံး 16T/16Q load တွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင်ရှိပြီး Windows နှင့် Linux အကြား စွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ဆင်တူပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic workload တွင်၊ ၎င်းသည် ရိုးရာအားဖြင့် 100% read test တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိကစမ်းသပ်မှုများမပြုလုပ်မီ drive တစ်ခုစီကို အပြည့်အဝကြိုတင်ပြင်ဆင်ရန် 100% write activity ကို အသုံးပြုပါသည်။ ဤဖိစီးမှုများသော preconditioning test တွင် Intel SSD 910 သည် ဤအုပ်စုတွင် Micron RealSSD P320h အောက်တွင် ဒုတိယနေရာတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ခံခဲ့ရသည်။ ယခင်စမ်းသပ်မှုများတွင် နီးပါးတူညီသော cross-OS စွမ်းဆောင်ရည်သည် ကွဲပြားလာပြီး ပိုမိုထင်ရှားလာခဲ့သည်။
ပျမ်းမျှ latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် SSD 910 ရဲ့ ထူးခြားတဲ့ steady-state heart-beat ကို ကျွန်ုပ်တို့ ယနေ့အထိ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ အခြား PCIe AA တွေနဲ့ မတူဘဲ မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။ Web Server စမ်းသပ်မှုရဲ့ ဒီအဆင့်မှာ Windows က စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ အားသာချက်တွေ ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
Intel SSD 910 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Web Server စမ်းသပ်မှုရဲ့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်မှာ အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်တွေအရ အလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ ၆ နာရီကြာ လုပ်ငန်းစဉ်အတွင်းမှာ lax latency ဟာ 100-300ms အကြား ကွဲပြားခဲ့ပြီး SLC-based Micron RealSSD P320h ထက်သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation test တွင် latency ကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာကြည့်လျှင် Intel SSD 910 သည် Micron RealSSD P320h ထက်သာလွန်သော တည်ငြိမ်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။ Fusion ioDrive Duo နှင့် LSI Nytro WarpDrive နှစ်ခုလုံးနှင့်မတူဘဲ standard deviation ကို ၎င်း၏ Windows နှင့် Linux စွမ်းဆောင်ရည်အကြား ကိုက်ညီစေခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Web Server စမ်းသပ်မှုရဲ့ အဓိကအပိုင်းကို 100% read profile နဲ့ ပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ Intel SSD 910 ဟာ SLC-based LSI Nytro WarpDrive နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တူညီပြီး Fusion ioDrive Duo ထက်သာလွန်ပါတယ်။ Micron RealSSD P320h ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မယှဉ်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် အမြင့်ဆုံး IOPS 170,000 ရှိပြီး SSD 910 ရဲ့ အမြင့်ဆုံး IOPS 70,000 အောက်ပဲ ရှိပါတယ်။
Intel SSD 910 နှင့် LSI Nytro WarpDrive နှစ်ခုလုံး၏ အလားတူ controller လေးခုပါ layout ဖြင့် တူညီသော PCIe-to-SAS bridge ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ၎င်းတို့သည် load range တစ်ခုလုံးတွင် အပြန်အလှန် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်မှုကို မြင်တွေ့ရခြင်းမှာ အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါ။ ယခင်စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့ပင် Intel 910 သည် Linux နှင့် Windows အကြား သိသိသာသာ ဆင်တူသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
အမြင့်ဆုံး latency သို့ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Intel SSD 910 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် 1,000ms အထက် အနည်းငယ်ရှိခဲ့ပြီး ဤအုပ်စုရှိ အခြား drive များနှင့် ရောနှောသွားစေသည်။
အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်တစ်ခုတည်းကိုကြည့်၍ latency ၏စုစုပေါင်းမြင်ကွင်းကိုသတ်မှတ်ရန်ခက်ခဲသော်လည်း၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation test သည် စမ်းသပ်မှုကာလတစ်လျှောက်လုံးတွင် တုံ့ပြန်မှုအချိန်များ၏အလုံးစုံတသမတ်တည်းရှိမှုကိုကြည့်ရှုသည်။ ဤအမြင်တွင် Intel SSD 910 သည် read-only Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် အလွန်တသမတ်တည်း latency ကိုပေးစွမ်းခဲ့ပြီး thread/queue load အမျိုးမျိုးတွင် pack ၏အလယ်တွင်ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Intel SSD 910 ဟာ enterprise application accelerator နယ်ပယ်မှာ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ ကမ်းလှမ်းချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ပထမအချက်အနေနဲ့ ဈေးနှုန်းမြင့်မားမှုကြောင့် Intel ဟာ entry-enterprise PCIe storage space ကို commoditize လုပ်ဖို့ ကြိုးစားနေပြီး read performance (ဒီဈေးနှုန်းအဆင့်မှာ) မှာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်တဲ့ card တစ်ခုနဲ့ ရောင်းချဖို့ ကြိုးစားနေပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့် 400GB မော်ဒယ်ဟာ high-end ဝါသနာရှင်တွေနဲ့ creative နယ်ပယ်မှာ လုပ်ကိုင်နေသူတွေအတွက် ဒီကတ်ကို ဆွဲဆောင်မှုရှိစေမှာဖြစ်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် 800GB ဗားရှင်းကတော့ read-based workloads အများစုအတွက် PCIe flash market မှာ ခြေကုပ်ယူလိုတဲ့ enterprise တွေအတွက် သင့်တော်ပါတယ်။ 910 ဟာလည်း software management tools အကန့်အသတ်ရှိပြီး Linux နဲ့ plug-and-play တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်တာကြောင့် commodity message ကို ပိုမိုပေါ်လွင်စေပါတယ်။ ဒါတွေအားလုံးက မကောင်းတဲ့အရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး၊ 910 ဟာ entry-enterprise SATA နဲ့ SAS-based ကမ်းလှမ်းချက်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် PCIe form factor နဲ့ ပိုကောင်းတဲ့ performance ကို လိုချင်တဲ့သူတွေအတွက် အလားအလာရှိတဲ့ တံတားတစ်ခု ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ 910 သည် LSI SAS2008 PCIe-to-SAS bridge ၏နောက်ကွယ်တွင် driver compatibility နှင့် Intel controller၊ NAND နှင့် firmware stack မှရရှိသောတည်ငြိမ်မှုကိုလည်းပေးစွမ်းသောကြောင့် application acceleration ကို ပထမဆုံးအကြိမ်ဝယ်ယူသူများအတွက် ပိုမိုလွယ်ကူစွာလက်ခံအသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Windows Server 2008 R2 နှင့် CentOS 6.2 စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်နှစ်ခုလုံးတွင် Intel SSD 910 သည် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ latency ကဲ့သို့သော enterprise user များအတွက် အရေးကြီးဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နယ်ပယ်များတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလွန်နိမ့်သော peak latency နှင့် အလွန်တသမတ်တည်းရှိသော latency standard deviation ကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ တုံ့ပြန်မှုအချိန်များအရ Intel SSD 910 သည် SLC ကဲ့သို့သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သော်လည်း solution များအကြား throughput နှိုင်းယှဉ်သောအခါ 910 ၏အားသာချက်မှာ read performance တွင် ထင်ရှားပါသည်။
အထက်မှာဖော်ပြခဲ့တဲ့အတိုင်း SSD 910 ဟာ တခြား flash card တွေနဲ့ယှဉ်ရင် တစ်ဒေါ်လာကို ဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ သတင်းကောင်းပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် အလယ်အလတ်ကနေ လေးလံတဲ့ write activity ကို ထည့်သွင်းတဲ့ ရောနှောထားတဲ့ workload တွေမှာ SSD 910 ဟာ လက်ရှိမျိုးဆက် PCIe AA ယှဉ်ပြိုင်မှုထက် နောက်ကျနေပါတယ်။ LSI Nytro WarpDrive နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် SSD 910 ဟာ Linux နဲ့ Windows အကြား OS တည်ငြိမ်မှု အနည်းငယ်ပိုကောင်းပေမယ့် write activity ကို မိတ်ဆက်တဲ့အခါ နောက်ကျနေပါတယ်။ Micron RealSSD P320h နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် P320h ဟာ workload ပေါ်မူတည်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည် ၃-၄ ဆ မြင့်မားတာကြောင့် နေ့ရောညပါ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပါတယ်။ entry-level PCIe solution အတွက် ဒါက မဆိုးပါဘူး၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ လက်ရှိမျိုးဆက် PCIe AA နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ အများစုဟာ စတင်ကုန်ကျစရိတ် မြင့်မားလို့ပါ။ ဒါပေမယ့် အားနည်းချက်ကတော့ Intel ရဲ့ ပထမဆုံး PCIe entry ဟာ လွန်ခဲ့တဲ့ နှစ်နှစ် ဒါမှမဟုတ် နှစ်နှစ်ကျော်က ပြိုင်ဘက်တွေ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ အဆင့်မှာ စတင်လုပ်ဆောင်နေပါပြီ။
Pros
- 2GB/s sequential မြန်နှုန်းဖြင့် အထွတ်အထိပ်သို့ ရောက်ရှိနိုင်သော မြင့်မားသော ဖတ်ရှုစွမ်းဆောင်ရည်
- ခံနိုင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး ဝင်ကြေးအလွန်နည်းပါးသည်
- LSI SAS2008 နှင့် built-in OS တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှု
- ယုံကြည်စိတ်ချရသော Intel enterprise controller
အားနည်းချက်များ
- စီမံခန့်ခွဲမှုဆော့ဖ်ဝဲ အားနည်းခြင်း
- ရေးသားမှုမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်သည် လက်ရှိမျိုးဆက် PCIe ယှဉ်ပြိုင်မှုထက် ကျဆင်းသွားသည်
အောက်ဆုံးလိုင်း
Intel SSD 910 သည် PCIe interface ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အကျိုးကျေးဇူးများ၊ Intel မှ ပေးဆောင်သော တည်ငြိမ်မှုအမွေအနှစ်နှင့် မြင့်မားသောစျေးနှုန်းဖွဲ့စည်းပုံ - read-centric workloads များအတွက် နှစ်သက်သော လုပ်ငန်းများအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ အလယ်အလတ်မှ လေးလံသော write workloads များကို မိတ်ဆက်သောအခါ ကတ်သည် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ သို့သော် လုပ်ငန်းတစ်ခုအတွက် ကုန်စည် သို့မဟုတ် ပထမဆုံးအကြိမ် PCIe flash device အနေဖြင့် 910 သည် ခန့်မှန်းထားသော workload ပေါ် မူတည်၍ အသုံးဝင်သော အစပြုရာနေရာတစ်ခု ဖြစ်နိုင်သည်။
Amazon.com မှာ Intel SSD 910 ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။



အမေဇုံ