StorageReview.com

Micron M600 SSD သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  SSD ကို

Micron သည် ၎င်း၏ solid state drive များစာရင်းတွင် အသစ်ထွက်ရှိလာသော M600 SATA SSD ကို client computing environments များတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးစေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး M550 ၏ တိုက်ရိုက်ဆက်ခံသူ ဖြစ်သည်။ M600 ကို Micron ၏ in-house 16nm NAND Flash ကို အသုံးပြု၍ တည်ဆောက်ထားပြီး ကုမ္ပဏီ၏ dynamic write acceleration အသစ်ပါရှိပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် ၎င်း၏ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် တာရှည်ခံမှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေမည်ဖြစ်သည်။ Micron သည် Opal 2.0 self-encryption၊ RAIN ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနည်းပညာ၊ ပါဝါဆုံးရှုံးမှုကာကွယ်မှုနှင့် adaptive thermal monitoring အပါအဝင် ၎င်း၏လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် ဦးဆောင်နေသော encryption နှင့် လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များကိုလည်း M600 အတွင်း ထည့်သွင်းထားသည်။

Micron က M600 ဟာ SATA interface က ခွင့်ပြုသလောက် data တွေကို ဖတ်ရှုနိုင်တယ်လို့ ဖော်ပြထားပြီး random reads 100,000 IOPS အထိနဲ့ capacity အားလုံးအတွက် sequential read speeds 560MB/s အထိ ရှိပါတယ်။ ထို့အပြင် Micron က M600 ဟာ သူတို့ရဲ့ dynamic write acceleration ကြောင့် write performance မှာလည်း အလွန်ကောင်းမွန်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ user capacity ကို permanent cache အတွက် စွန့်လွှတ်မယ့်အစား ဒီနည်းပညာက NAND cell တွေကို high-grade flash (MLC မှ SLC-like profile) လိုမျိုး လုပ်ဆောင်နိုင်အောင် ပြောင်းလဲပေးပြီး drive လိုအပ်ချက်အလိုက် အရွယ်အစားသတ်မှတ်ထားတဲ့ cache ကို ဖန်တီးပေးပါတယ်။ Micron က ဒီ acceleration zone ကို drive ပေါ်မှာ ရွှေ့ပြီး အလွန်အကျွံ ဟောင်းနွမ်းမှုကို ကာကွယ်နိုင်ပါတယ်။ ရလဒ်အနေနဲ့ non-cached system တွေထက် power consumption လျော့ကျစေပြီး write performance ကို 2.8 ဆ အထိ တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါတယ်။

M600 မှာ အစိုးရရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေနဲ့ ကိုက်ညီအောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ self-encryption နည်းပညာ တပ်ဆင်ထားပြီး ခိုးယူခံရတဲ့အခါ ဒါမှမဟုတ် ပျောက်ဆုံးသွားတဲ့အခါမှာတောင် အဖိုးတန် မိုဘိုင်းဒေတာတွေ လုံခြုံစိတ်ချရအောင် လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။ M600 မှာ AES-256-bit hardware encryption engine ကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် TCG Opal 2.0 စံနှုန်းတွေနဲ့ Microsoft eDrive protocol တွေကို လိုက်နာပြီး စွမ်းဆောင်ရည် မဆုံးရှုံးဘဲ ဒေတာတွေကို encrypt လုပ်နိုင်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် management tools တွေကို အသုံးပြုတာ ဒါမှမဟုတ် Windows 8 အတွင်းမှာ အသုံးပြုရတာ လွယ်ကူစေပါတယ်။

Micron M600 ကို standard 2.5″ drive မှာ 128GB, 256GB, 512GB နဲ့ 1TB အထိ သိုလှောင်နိုင်ပြီး M.2 နဲ့ mSATA form factor မှာတော့ 512Gb အထိ သိုလှောင်နိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review အတွက် 2.5″ 256GB နဲ့ 1TB unit တွေကို ကြည့်ကြရအောင်။

မိုက်ခရွန် M600 သတ်မှတ်ချက်များ

  • ပုံစံအချက်
    • 2.5 လက်မအရွယ်
    • mSATA
    • M.2
  • စွမ်းဆောင်ရည်များ -
    • 128GB၊ 256GB၊ 512GB၊ 1TB (၂.၅ လက်မ)
    • ၁၂၈GB၊ ၂၅၆GB၊ ၅၁၂GB (mSATA၊ M.2)
  • အင်တာဖေ့စ်: SATA 6Gb/s
  • စဉ်ဆက်မပြတ် စွမ်းဆောင်ရည် (အထိ):
    • ဖတ်ရှုမှု: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၅၆၀MB
    • ရေးရန်- 510MB/s
  • ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည် (အထိ):
    • ဖတ်ရှုခြင်း: 100,000IOPS
    • ရေးသားမှု: 88,000IOPS
  • PCMark Vantage ရမှတ် (အထိ): ၈၇,၀၀၀
  • တက်ကြွသော ပျမ်းမျှပါဝါသုံးစွဲမှု (TYP): 150mW
  • ပျင်းရိခြင်းပျမ်းမျှပါဝါသုံးစွဲမှု: <100mW
  • စက်ပစ္စည်း အိပ်စက်ခြင်း ပါဝါသုံးစွဲမှု- <2mW
  • ခံနိုင်ရည် (TBW)
    • 128GB: 100TB၊ 256GB: 200TB၊
    • 512GB: 300TB၊ 1TB: 400TB
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0°C မှ +70°C အထိ
  • ရှုထောင့်:
    • ၂.၅ လက်မ: ၁၀၀.၄၅ မီလီမီတာ x ၆၉.၈၅ မီလီမီတာ x ၇ မီလီမီတာ
    • mSATA: ၅၀.၈၀ မီလီမီတာ x ၂၉.၈၅ မီလီမီတာ x ၃.၇၅ မီလီမီတာ
    • M.2 2280: 80mm x 22mm x 3.58mm
    • M.2 2260: 60mm x 22mm x 2.3mm
  • MTTF: ၁.၅ သန်း နာရီ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်

Micron M600 SSD မှာ သတ္တုကိုယ်ထည်နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး အနက်ရောင်ဘောင်ကြောင့် ယခင် M-class SSD တွေနဲ့ ဒီဇိုင်းအတော်လေးကွာခြားပါတယ်။ ၂.၅ လက်မ၊ ၇ မီလီမီတာ SSD ဘောင်မှာ ထုတ်ကုန်အချက်အလက်တံဆိပ်နဲ့အတူ ရှေ့ဘက်မှာ စတစ်ကာကပ်ထားပြီး စွမ်းရည်နဲ့ serial number လိုမျိုး အချက်အလက်တွေကို အသုံးပြုသူတွေကို ပေးပါတယ်။

ဘေးပရိုဖိုင်များတွင် တစ်ဖက်စီတွင် ဝက်အူပေါက်နှစ်ခုပါရှိသောကြောင့် drive ကို ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်နိုင်ပါသည်။ ၎င်း၏ ပါးလွှာသော 7mm ပရိုဖိုင်ကြောင့် M600 ကို corporate notebook များ၊ workstation များ၊ အလွန်ပါးလွှာသော tablet PC များနှင့် ultrabook များအပါအဝင် enterprise client application များနှင့် အခြား application အများစုတွင် တပ်ဆင်နိုင်စေပါသည်။ drive ကို အနားသတ်များတွင်လည်း ဝိုင်းစက်ပြီး ရှေ့ဘက်တွင် standard SATA power နှင့် data connector များ တပ်ဆင်ထားပါသည်။

M600 ရဲ့ ရှေ့နဲ့အလယ်ဗဟိုမှာ ယခင်မျိုးဆက် M550 နဲ့ အတူတူပဲ Marvell 88SS9189-BLD2 controller ပါရှိပါတယ်။

Micron သည် M600 အတွင်းရှိ ၎င်း၏ နောက်ဆုံးပေါ် NAND နည်းပညာကို အသုံးပြုထားပြီး firmware နှင့် ပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် drive သည် MLC နှင့် SLC profile များအကြား NAND component အပြုအမူကို ချက်ချင်းပြောင်းလဲနိုင်စေပါသည်။ Micron သည် ၎င်းသည် data အသစ်များအတွက် ရည်စူးထားသော SLC-mode NAND ၏ dynamic pool ကို ပေးဆောင်ရန် အလားအလာရှိကြောင်း ညွှန်ပြနေပြီး ၎င်းသည် စွမ်းရည်နည်းပါးသော သို့မဟုတ် drive တွင် storage အနည်းငယ်သာရှိသည့်အခါတွင်ပင် write speeds ကို မြှင့်တင်ပေးနိုင်ပါသည်။

စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို အလယ်အလတ်တန်းစား StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါ သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-

IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။

2MB sequential performance ကိုတိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ Micron M600 1TB ဟာ read နဲ့ write speed တွေကို 485.4MB/s နဲ့ 450.4MB/s အသီးသီးရရှိခဲ့ပြီး pack ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာရပ်တည်နေပါတယ်။ 256GB version ကတော့ 503.4MB/s read နဲ့ 450.3MB/s write တွေနဲ့ ပိုကောင်းခဲ့ပြီး pack ရဲ့ အပေါ်ဆုံးမှာရပ်တည်နေပါတယ်။ read column မှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသူက Samsung drive ဖြစ်ပြီး Vertex ကတော့ အကောင်းဆုံး write ရှိခဲ့ပါတယ်။

ဖိုင်အရွယ်အစားတူ ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်မှာ M600 1TB က 419.6MB/s read နဲ့ 450.2MB/s မှာ အောက်ဆုံးနေရာတစ်ခုနဲ့ ရပ်တည်နေပါတယ်။ 256GB M600 မော်ဒယ်က အမြင့်ဆုံး read performance (495.7MB/s) ရှိပြီး write ကတော့ pack ရဲ့ အလယ်လောက်မှာ (449.0MB/s) ရှိပါတယ်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ M600 256GB မော်ဒယ်အတွက် ဖတ်ရှုမှု 8,218.3IOPS နဲ့ ရေးသားမှု 19,873.8IOPS ရလဒ်တွေကို မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ 4K random transfer တွေကို ပြောင်းသုံးကြည့်မယ်ဆိုရင် အလယ်အလတ်တန်းစားအတွက် ကောင်းပါတယ်။ M600 1TB မော်ဒယ်မှာတော့ ဖတ်ရှုမှု 7,644.1IOPS နဲ့ ရေးသားမှု 20,068IOPS ပဲ ရှိတာကြောင့် ရလဒ်တွေက ပိုနှေးပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင်၊ 1QD မှ 64QD အထိ အတိုင်းအတာရှိသော 100% write activity ပါသည့် workload သို့ ကျွန်ုပ်တို့ ပြောင်းလဲခဲ့ပါသည်။ ဤနေရာတွင် M600 1TB မော်ဒယ်သည် ၎င်း၏ 18,624IOPS မှ 89,029IOPS အထိ IOPS ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး Crucial နှင့် Micron drives အားလုံးထက်လည်း သာလွန်ခဲ့သည်။ 256GB မော်ဒယ်သည် 20,444.0IOPS မှ 72,497.5IOPS အထိ ရှိသည်။

read activity ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ 1TB M600 ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်က သိသိသာသာကျဆင်းသွားပြီး 1QD မှာ 7,577.7IOPS ရှိပြီး 64QD IOPS မှာတော့ 53,404 ပဲရှိပါတယ်။ 256GB မော်ဒယ်က 1QD မှာ 7,171.4IOPS နဲ့ 64QD မှာ 74,022IOPS ရရှိခဲ့ပေမယ့် package ရဲ့ အောက်-အလယ်အလတ်အပိုင်းမှာပဲ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Samsung drive က ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။

M600 ကို စမ်းသပ်ရာမှာ SSD က ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သီးခြားစမ်းသပ်ချက်အခြေအနေအပေါ် တုံ့ပြန်ပုံမှာ စွမ်းဆောင်ရည် ပုံမှန်မဟုတ်တဲ့ ချို့ယွင်းချက်တစ်ခုကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်တွေမှာ burst-specific data ကို တိုင်းတာဖို့အတွက် drive ရဲ့ 512MB အပိုင်းကို write activity နဲ့ စမ်းသပ်ပြီးနောက် read test မှာ အဲဒီအပိုင်းကို ပြန်ဖတ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ M600 ဟာ ဒီစမ်းသပ်မှုအခြေအနေကို ကောင်းကောင်း မတုံ့ပြန်နိုင်ဘဲ၊ ကျွန်ုပ်တို့ အရင်က စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ တခြား SSD တွေထက် စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ နိမ့်ကျခဲ့ပါတယ်။ စမ်းသပ်နမူနာအရွယ်အစားကို ပြောင်းလဲခြင်း ဒါမှမဟုတ် အပိုင်းတစ်ခုကို ရေးသားပြီး နောက်အပိုင်းတစ်ခုကနေ ဖတ်ခြင်းက ရလဒ်ကို ပြောင်းလဲစေပုံရပါတယ်။ Micron နဲ့ ဆက်သွယ်ရာမှာ သူတို့ဟာ ဒီပုံမှန်မဟုတ်တဲ့ ချို့ယွင်းချက်ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်ချက် အခြေအနေအရ ပုံတူကူးယူနိုင်ခဲ့ပေမယ့် drive ရဲ့ အပြည့်အဝကာလတစ်လျှောက် drive ကို စမ်းသပ်တဲ့ သူတို့ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် internal စမ်းသပ်မှုတွေမှာ ဒီပြဿနာကို မပြသပါဘူး။ SSD ရဲ့ စမ်းသပ်အပိုင်းကို ပြောင်းလဲခြင်းက စွမ်းဆောင်ရည် ဘာကြောင့် ကွဲပြားစေတာလဲ၊ firmware ပြင်ဆင်မှု လိုအပ်လားဆိုတာကိုလည်း စုံစမ်းစစ်ဆေးနေပါတယ်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နေတဲ့ drive တစ်ခုစီရဲ့ ပျမ်းမျှ write latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါမယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ Micron M600 ဟာ 256GB အတွက် 0.0498ms နဲ့ 1TB အတွက် 0.493ms ရှိတဲ့ ပျမ်းမျှ latency အတွက် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိခဲ့ပါတယ်။ 256GB မော်ဒယ်ဟာ အကောင်းဆုံး max latency score 0.873ms သာ ရှိပြီး ဒုတိယနေရာမှာရှိတဲ့ Intel drive ထက် သိသိသာသာ နိမ့်ကျပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် queue depth ၁ မှ ၁၂၈ အထိရှိသော server ရောနှော workload စီးရီးများရှိ hard drive များကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်းမှသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် ၁၀၀% ဖတ်ရှုခြင်းအထိ ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ database profile ပါ။ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး read 67% နဲ့ write 33% workload mix ရှိပါတယ်။ M600 ရဲ့ capacity နှစ်ခုစလုံးဟာ ဇယားရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ performance ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ 256GB model က QD1 7,656.1IOPS နဲ့ QD128 က 30754.8IOPS ရှိပြီး 1TB model က QD1 7661.8IOPS နဲ့ QD128 က 33242.2IOPS ရှိပါတယ်။

512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော ကျွန်ုပ်တို့၏ file server စမ်းသပ်မှုတွင် M600 သည် 1TB မော်ဒယ်အတွက် pack ၏အောက်ခြေတွင် ရလဒ်များကို တင်ခဲ့သည်။ 256GB ဗားရှင်းသည် pack ၏အလယ်အလတ်စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ပတ်သက်၍ အနည်းငယ်ပိုကောင်းခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစားများ ပျံ့နှံ့နေပြီး M600 စွမ်းရည်နှစ်ခုစလုံးသည် ဇယားများ၏ အောက်ဆုံးတွင် ရပ်တည်လျက်ရှိသည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်မှာ workstation activity ကိုကြည့်မှာဖြစ်ပြီး 8K transfers ကိုအသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read mixture ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ M600 ကတော့ pack ထဲမှာ အောက်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဆက်လက်ရပ်တည်နေပြီး 256GB မော်ဒယ်ကတော့ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။

စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ၎င်းတို့၏အခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။

ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720p HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480p SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ HTPC ပရိုဖိုင်မှာ Crucial M600 256GB မော်ဒယ်က အလယ်အလတ်အဆင့်ရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 302.76MB/s၊ ပျမ်းမျှ latency 1.182ms နဲ့ IOPS 6,536 IOPS ရှိခဲ့ပါတယ်။ 1TB ဗားရှင်းကတော့ အောက်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှုနှုန်းမှာ M600 1TB မော်ဒယ်က အောက်ဆုံးနားမှာ ရလဒ်အဆင့်ကို ဖော်ပြခဲ့ပေမယ့် 256GB ဗားရှင်းကတော့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်ကို အနည်းငယ်မြှင့်တင်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ဇယားရဲ့အလယ်မှာ 174.39MB/s၊ IOPS 5,962 နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 1.302ms ရှိခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ရလဒ်တွေက ၎င်းရဲ့ညီတွေဖြစ်တဲ့ M550 နဲ့ MX100 ထက် သိသိသာသာပိုကောင်းပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ ဂိမ်းကစားမှုလမ်းကြောင်းမှာ M600 256GB မော်ဒယ်ဟာ 488MB/s မြန်နှုန်း၊ IOPS နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 9,249.6 နဲ့ 0.85ms ရှိပြီး ထိပ်တန်း Samsung SSD ကိုတောင် ကျော်လွန်ပြီး ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။ 1TB မော်ဒယ်ကလည်း အရှိန်အဟုန်နဲ့ ရှိနေပါတယ်။

Power Consumption

Micron က M600 drives တွေမှာ DIPM ဖွင့်ထားတဲ့ 2.5′ capacities အားလုံးအတွက် 150mW power consumption ရှိတယ်လို့ ကိုးကားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ (Windows 7)၊ M600 1TB ရဲ့ အားလပ်ချိန်မှာ ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 0.89W သာ တိုင်းတာခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာထားတဲ့ စုစုပေါင်းပမာဏက write လုပ်နေချိန်မှာ 3.99W ဖြစ်ပါတယ်။ 256GB မော်ဒယ်မှာ အလားတူ အားလပ်ချိန်မှာ ပါဝါသုံးစွဲမှု 0.88W ရှိပါတယ်။ အမြင့်ဆုံးသုံးစွဲမှုကတော့ write လုပ်နေချိန်မှာလည်း ဖြစ်ပေမယ့် ပျမ်းမျှအားဖြင့် 2.53W သာ လျော့နည်းပါတယ်။

ကောက်ချက်

M600 စီးရီး SSD များသည် Micron ၏ နောက်ဆုံးပေါ် solid state drive များဖြစ်ပြီး ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို အဓိကထား၍ enterprise client computing အတွက် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ M600 သည် Micron ၏ အဆင့်မြင့်ဆုံး Flash နည်းပညာဖြစ်သော 16nm process နည်းပညာကို အသုံးပြုထားပြီး Marvell 9189 controller နှင့် encryption နှင့် dynamic write acceleration ကဲ့သို့သော အင်္ဂါရပ်များ တပ်ဆင်ထားသည်။ system builders၊ OEMs၊ upgraders စသည်တို့၏ လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် drives များကို ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။

အလုံးစုံယုံကြည်စိတ်ချရသော drive များအဖြစ် သတ်မှတ်ခံထားရသည့် Micron flagship M-series SSD များ၏ နောက်ဆုံးထွက်ရှိမှုအနည်းငယ်သည် ယနေ့ခေတ်ဈေးကွက်တွင် မျှော်လင့်ထားသည့် တိုးတက်မှုအဆင့်ကို မပြသနိုင်ခဲ့ပါ၊ အထူးသဖြင့် ဦးဆောင်ရောင်းချသူများ၏ ကမ်းလှမ်းချက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဖြစ်သည်။ M600 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ထားသော အမျိုးအစားအများစုတွင် အလားတူအတန်းအစားရှိသော လက်ရှိမျိုးဆက် SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ယေဘုယျအားဖြင့် အားရစရာမရှိပါ။ နောက်ဆုံးတွင် M600 SSD သည် ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်ထားသော စွမ်းရည်နှစ်မျိုးလုံးတွင် ရလဒ်များကို ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် ရရှိခဲ့သည်။ 256GB မော်ဒယ်သည် 2MB sequential performance benchmarks တွင် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး leaderboard ၏ ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သော်လည်း ၎င်း၏ စွမ်းရည်မြင့်မော်ဒယ်သည် အောက်ဆုံးတွင် ရှိနေသည်။ 256GB စွမ်းရည်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ gaming profile workload တွင်လည်း အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး ကျန်ရမှတ်များကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် အံ့အားသင့်စရာဖြစ်သည်။ သို့သော် အခြား benchmarks အများစုသည် အားရစရာရလဒ်များကို ပြသခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workloads များတွင် စွမ်းရည်နှစ်မျိုးလုံးသည် ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် အောက်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။

Micron က သူတို့ရဲ့ M600 drive အသစ်ရဲ့ အဓိကဆွဲဆောင်မှုကတော့ လုပ်ဆောင်ချက်အသစ်တွေအပြင် ပါးလွှာပေါ့ပါးတဲ့ computing space အတွက် တိုးချဲ့ထားတဲ့ form factor portfolio၊ ပိုမိုကောင်းမွန်လာတဲ့ ခံနိုင်ရည်နဲ့ SED နဲ့ Non-SED အတွက် မျိုးကွဲတွေဖြစ်တယ်လို့ ဖော်ပြခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီလုပ်ဆောင်ချက်တွေက အားသာချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး Micron ရဲ့ အမွေအနှစ်က သူတို့ကို ဖြန့်ကျက်မှုတွေမှာ သေချာပေါက် အနိုင်ရရှိစေမှာပါ။ ဒါပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာတော့ drive ဟာ ဈေးနှုန်းအရ အနိုင်ရဖို့ လိုအပ်လာနိုင်ပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ write acceleration နည်းပညာ၊ firmware နဲ့ NAND အသစ်တွေဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark တွေမှာ သိပ်မကောင်းခဲ့လို့ပါ။

Pros

  • စွမ်းရည်နှင့် ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်
  • အနိမ့်ပါဝါစားသုံးမှု
  • ကောင်းမွန်သော ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည် (256GB ပမာဏ)

အားနည်းချက်များ

  • စွမ်းဆောင်ရည်ရလဒ်များ မတည်မငြိမ်ဖြစ်ခြင်း၊ ရောနှောထားသော အလုပ်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများ ညံ့ဖျင်းခြင်း
  • လက်ရှိမျိုးဆက် ယှဉ်ပြိုင်မှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းဆောင်ရည် ညံ့ဖျင်းခြင်း

အောက်ဆုံးလိုင်း

Micron M600 မှာ လုပ်ဆောင်ချက်အသစ်တွေနဲ့ Micron ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ ပံ့ပိုးမှုနဲ့ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးတွေကို ပေးစွမ်းထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် drive ကိုယ်တိုင်က လူအုပ်ကြားထဲမှာ ထူးခြားမနေဘဲ mainstream SSD အတန်းအစားမှာ အနိုင်ရဖို့ သိသာထင်ရှားတဲ့ ဈေးနှုန်းအားသာချက် လိုအပ်နိုင်ပါတယ်။

Amazon မှာ Micron M600 SSD

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။