StorageReview.com

Micron/Crucial M550 SSD သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  SSD ကို

Micron ရဲ့ 20nm 128Gb MLC NAND ကို ၂၀၁၃ ခုနှစ်မှာ ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ပထမဆုံး terabyte-class M500 SSD အနေနဲ့ ဈေးကွက်ထဲကို consumable နည်းလမ်းနဲ့ ဝင်ရောက်လာခဲ့ပါတယ် ။ ဒီ drive ဟာ ဒေါ်လာ ၆၀၀ အောက် ဈေးနှုန်းနဲ့ ပွဲဦးထွက်ခဲ့ပြီး ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပေမယ့် Crucial အမှတ်တံဆိပ်အောက်က စားသုံးသူတွေနဲ့ OEM တွေနဲ့ Micron flag ရှိတဲ့ system builder တွေအတွက် mainstream drive တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဒီနေ့ထွက်ရှိလာတဲ့ အလားတူ အမှတ်တံဆိပ် Crucial/Micron M550 ဟာ သူတို့ရဲ့ personal storage line ကို ပိုမိုကောင်းမွန်လာတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဘက်ထရီသက်တမ်း ပိုရှည်လာခြင်း၊ စွမ်းရည်အသစ်နဲ့ form factor option အသစ်တွေအပြင် အဆင့်မြင့် feature တွေ ပါဝင်လာပါတယ်။ M550 SSD ကို high-performance computing၊ ultrathin နဲ့ media/video application တွေနဲ့ အဓိကပါဝင်ပတ်သက်နေတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေနဲ့ စိတ်အားထက်သန်သူတွေအတွက် လိုအပ်ချက်တွေကို ဖြည့်ဆည်းပေးဖို့ အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ M500 ဟာ ဈေးကွက်ထဲမှာ ဆက်လက်ရှိနေမှာဖြစ်ပြီး ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မျှတအောင် ပံ့ပိုးပေးသွားမှာပါ။

စွမ်းဆောင်ရည်အရ M550 သည် sequential read အတွက် 550MB/s နှင့် sequential write အတွက် 500MB/s ပေးစွမ်းနိုင်သည့်အပြင် 95K IOPS random read နှင့် 85K IOPS random write တို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်မည်ဟု ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။ ဤအမြန်နှုန်းများကို ရောက်ရှိရန်အတွက် ၎င်း၏ အဓိကနည်းပညာတွင် Micron 20nm 64GB with 128GB NAND နှင့် Marvell 88SS9189 controller ကိုအသုံးပြုထားသော Micron custom firmware တို့ ပါဝင်သည်။ ထို့အပြင် M550 သည် ဖိုင်ချုံ့ခြင်း၊ NAND buffer သို့မဟုတ် system DRAM မလိုအပ်ပါ။

Micron သည် ၎င်း၏ SSD အသစ်တွင် ၎င်း၏ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် ဦးဆောင်နေသော encryption ကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး၊ ၎င်းတွင် AES 256-bit hardware encryption ပါဝင်ပြီး TCG Opal 2.0 နှင့် IEEE-1667 စံနှုန်းများနှင့် ကိုက်ညီသည့်အပြင် Microsoft eDrive နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်။ နောက်ထပ်ကာကွယ်မှုအတွက် M550 တွင် လွတ်လပ်သော NAND (RAIN) ၏ redundant array ပါရှိပြီး၊ ၎င်းသည် drive များစွာဖြင့် RAID အသုံးပြုသည့်ပုံစံနှင့် အလွန်ဆင်တူသည်။ Crucial ၏ SSD အသစ်သည် ဒေတာ၏ မှန်ကန်မှုကို ကာကွယ်ရန် component level တွင် ဒေတာပျက်စီးမှုကို ကာကွယ်ရန် အလွှာလေးလွှာပါရှိသော data integrity algorithm ကိုလည်း အသုံးပြုသည်။ M550 ၏ adaptive thermal protection သည် အကောင်းဆုံး operating temperature များကို ထိန်းသိမ်းပေးသောကြောင့် drive သည် အသုံးပြုမှုလိုအပ်ချက်အပေါ် အခြေခံ၍ NAND activity ကို dynamically ချိန်ညှိနိုင်စေပါသည်။

ကွဲပြားခြားနားသော လုပ်ငန်းအမျိုးအစားများစွာ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန်အတွက် Micron M550 ကို ပုံစံသုံးမျိုးနှင့် စွမ်းရည်များစွာဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။

  • ၂.၅ လက်မ: 64GB၊ 128GB၊ 256GB၊ 512GB နှင့် 1024GB
  • mSATA: 64GB၊ 128GB၊ 256GB နှင့် 512GB
  • M.2 အမျိုးအစား ၂၂၈၀: 64GB၊ 128GB၊ 256GB နှင့် 512GB

ပိုသက်ဆိုင်ရာ "2.5 drives" တွေရဲ့ ဈေးနှုန်းက $99.99 (128GB), $168.99 (256GB), $336.99 (512GB), $530.99 (1TB) တို့ ဖြစ်ပါတယ်။ drives အားလုံးမှာ သုံးနှစ်အာမခံ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 256GB, 512GB, နဲ့ 1024GB (ဆိုလိုသည်မှာ 1TB) စွမ်းရည်တွေနဲ့ 2.5" SATA form factor ကို ကြည့်ပါမယ်။

M550 သတ်မှတ်ချက်များ

  • NAND နည်းပညာ: 20nm 64Gb/128Gb MLC
  • ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: Marvell 88SS9189
  • အင်တာဖေ့စ်: SATA 6Gbps (SATA III)
  • အမျိုးအစားများ/စွမ်းရည်များ              
    • ၁၈”  64 / 128 /256 / 512 / 1024GB
    • mSATA: 64/128/256/512GB
    • M.2:  64/128/256/512GB
  • DEVSLP: <3mW
  • အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု (အထိ): 550 MB/s
  • အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု (အထိ): 350 မှ 500 MB/s
  • အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များ- Native Write Acceleration၊ Redundant Multistep Data integrity Algorithm၊ Ada Protection၊ Active Garbage Collection၊ Sleep Support
  • သုံးနှစ်အာမခံ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Crucial M550 ရဲ့ ဒီဇိုင်းက ယခင် M500 နဲ့ အတူတူပါပဲ။ ချောမွေ့ပြီး သန့်စင်ထားတဲ့ သတ္တုနဲ့ ပြုလုပ်ထားပေမယ့် ခိုင်ခံ့ပါတယ်။ သတ္တုနဲ့ တည်ဆောက်ထားတာကြောင့် လက်ဗွေရာ မဝင်အောင်လည်း ကာကွယ်ပေးပါတယ်။ Drive ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ Crucial လိုဂိုနဲ့ မော်ဒယ်နံပါတ် ပါတဲ့ စတစ်ကာ ပါရှိပါတယ်။

ဘေးဘက်ပရိုဖိုင်များတွင် ဒရိုက်ကို ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်နိုင်စေရန် ဝက်အူပေါက်များပါရှိသည်။ ဒရိုက်အများစုသည် 9.5mm အရွယ်အစားရှိနေဆဲဖြစ်သော်လည်း M550 တွင် 7mm ပရိုဖိုင်ပါးလွှာသည်။ M550 သည် 7mm Ultrabook နေရာတွင် သို့မဟုတ် အခြားအသုံးချမှုအများစုတွင် ကောင်းစွာကိုက်ညီသည်။ ဒရိုက်ကို ရှေ့ဘက်တွင် စံ SATA ပါဝါနှင့် ဒေတာချိတ်ဆက်ကိရိယာများဖြင့် ပြည့်စုံစွာတပ်ဆင်ထားသည်။

Crucial M550 1TB မော်ဒယ်မှာ Marvell 9189 controller အသစ်နဲ့ NAND die စုစုပေါင်း ၁၆ ခုကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် NAND die တစ်ခုစီမှာ 64GB ပါဝင်ပါတယ်။ မော်ဒယ်အသစ်တွေက အသုံးပြုသူတွေကို စွမ်းရည်ပိုမိုရရှိစေပြီး ဥပမာ M500 မှာ ပေးစွမ်းခဲ့တဲ့ 960GB မှာ 480GB ဒါမှမဟုတ် 1024GB အစား 512GB စွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို အလယ်အလတ်တန်းစား StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါ သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-

  • Crucial M500 (480GB၊ Marvell 9187၊ Micron 20nm MLC NAND၊ SATA)
  • OCZ Vertex 150 SSD (240GB၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
  • OCZ Vertex 460 (၂၄၀ ဂစ်ဂါဘိုက်၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10, Toshiba 19nm MLC ဖလက်ရှ်၊ SATA)
  • Samsung SSD 840 EVO (250GB၊ 400MHz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 1x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)
  • Seagate 600 SSD (120GB၊ Link-a-Media LM87800၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
  • Corsair Force LS (240GB၊ 19nm Toshiba MLC၊ SATA)
  • Intel SSD ၇၅၀ (၄၈၀GB၊ Intel PC29AS21CA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ ၂၀nm Intel MLC NAND၊ SATA)

IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက 2MB sequential performance ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ Crucial/Micron M550 256GB SSD ဟာ read နဲ့ write speeds 500.2MB/s နဲ့ write speeds 471.8MB/s အသီးသီးနဲ့ တိုင်းတာတဲ့ ထိပ်တန်း M550 မော်ဒယ်ဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ စွမ်းရည်မြင့် ညီအစ်ကိုတွေဖြစ်တဲ့ 512GB နဲ့ 1TB တို့ဟာ read speeds 493.6MB/s နဲ့ write speeds 471.0MB/s နဲ့ read speeds 486.1MB/s နဲ့ 470.8MB/s အသီးသီးနဲ့ တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ read column မှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသူက OCZ Vector 150 240GB ဖြစ်ပြီး write column ရဲ့ အနိုင်ရသူက Samsung SSD Evo 250GB ဖြစ်ပါတယ်။

2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်လျှင် M550 256GB သည် 488.2MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 473.0MB/s ရေးသားမှုရမှတ်များရရှိခဲ့ပြီး M550 512GB သည် 491.6MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 468.6MB/s ရေးသားမှုရမှတ်များရရှိခဲ့ပြီး M550 1TB သည် 480.5MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 472.7MB/s ရေးသားမှုရမှတ်များရရှိခဲ့သည်။ Samsung SSD Evo 250GB သည် 492.9MB/s ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်အတွက် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း ၎င်း၏ ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုများအတွက် ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် အခြားနှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD အားလုံးထက် သိသိသာသာနိမ့်ကျပြီး 240.0MB/s သာရှိသည်။

4K ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုများသို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ M550 drives များသည် 256GB မော်ဒယ်အတွက် 7,806 IOPS read activity နှင့် 19,704 IOPS write activity ဖြင့် ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည် ဆက်လက်ပြသနေပါသည်။ 512GB နှင့် 1TB capacities များသည် 7,349 IOPS read၊ 20,443 IOPS write၊ 7,279 IOPS read နှင့် 18,618 write အသီးသီးဖြင့် အလားတူရလဒ်များကို ပြသခဲ့သည်။

ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်အတွက် M550 SSD များသည် ၎င်းတို့၏ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး အထူးသဖြင့် 1TB မော်ဒယ်သည် 7,333 IOPS မှ 100,405 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် 4K စမ်းသပ်မှုမှာ၊ 1QD မှ 64QD အထိ တိုင်းတာတဲ့ 100% write activity ရှိတဲ့ workload ကို ရွှေ့လိုက်ပါတယ်။ aligned write setting မှာ M550 256GB ဟာ 21,249 IOPS မှ 88,064 IOPS အထိ၊ M550 512GB ဟာ 20,037 IOPS မှ 88,166 IOPS အထိ၊ နဲ့ M550 1TB ဟာ 21,045 မှ 88,260 IOPS အထိ တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ အားလုံးက leaderboard ရဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ 64QD နဲ့ ရပ်တည်နေပါတယ်။

ပျမ်းမျှရေးသားမှု latency နှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် M550 SSD များသည် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး 512GB မော်ဒယ်သည် မိသားစုတွင် အကောင်းဆုံးရလဒ်များကို ပေးဆောင်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးတွေက server mixed-workloads စီးရီးတွေမှာ hard drive တွေကို queue depth ၁ ကနေ ၁၂၈ အထိ နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုချင်းစီမှာ read activity ကို ဦးစားပေးမှုရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile နဲ့ 67% read ကနေ web server profile မှာ 100% read အထိ ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ mixed workloads အားလုံးမှာ M550 SSD တွေဟာ leaderboard ရဲ့ အပေါ်ပိုင်းအလယ်လောက်ကနေ အောက်ပိုင်းအထိ အဆင့်သတ်မှတ်ခံထားရပါတယ်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ database profile ပါ။ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။ ဒီ benchmark အတွက် M550 drives တွေဟာ 256GB, 512GB နဲ့ 1TB အတွက် IOPS အသီးသီး 41,729, 40,467 နဲ့ 42,489 အသီးသီး ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ဖိုင်ဆာဗာပရိုဖိုင်တွင် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစားများတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသည်။ M550 1TB သည် Micron SSD များထဲတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြစ်ပြီး Q128 IOPS 29,245 ရှိသည်။ 

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ကွဲပြားမှုဖြင့် ဖတ်ရှုရန်သာဖြစ်သည်။ M550 SSD မိသားစုသည် ဤအမျိုးအစားတွင် Q128 အမှတ်ဖြင့် 256GB၊ 512GB နှင့် 1TB အတွက် IOPS 21,533၊ IOPS 21,133 နှင့် 23952 အသီးသီးဖြင့် အောက်ဆုံးတွင် ရှိနေသည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်သည် workstation လုပ်ဆောင်ချက်ကို ကြည့်ရှုပြီး 8K transfers များကို အသုံးပြု၍ 20% write နှင့် 80% read ရောနှောထားသည်။ ၁၂၈ သုံးလပတ်တွင် M550 မိသားစုသည် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်၏ အလယ်အလတ်နီးပါးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့သည်။

စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ဤအခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။

ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ဖြစ်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပြီး IOps မြင့်မားခြင်းနှင့် MB/s နှုန်းထားများ မြင့်မားခြင်းကို ဦးစားပေးပါတယ်။ 

ကျွန်ုပ်တို့၏ HTPC ပရိုဖိုင်တွင် M550 မိသားစုသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုအားလုံးတွင် pack ၏ အောက်ဆုံးနှင့် အောက်ဆုံးတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ခံခဲ့ရပြီး 512GB သည် အမျိုးအစားအားလုံးတွင် ဒုတိယနောက်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ 

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတကို နှစ်နာရီကြာ ထပ်မံနားထောင်ခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ 

ကျွန်ုပ်တို့၏ ထုတ်လုပ်မှုလမ်းကြောင်းတွင် M550 SSD များသည် OCZ drive များနှင့် လိုက်မီရန် ဆက်လက်ရုန်းကန်နေရပြီး ၎င်း၏ M500 ညီအစ်ကိုများနှင့် Intel drive ကိုသာ အနိုင်ယူနိုင်သည့် pack ၏အောက်ခြေအနီးသို့ ရောက်ရှိလာခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ဖြစ်ပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ဖြစ်ပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်ကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ 

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ Gaming လမ်းကြောင်းမှာ M550 SSD မိသားစုဟာ သူ့ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို အမှန်တကယ်မြှင့်တင်ခဲ့ပြီး ရလဒ်တွေကို ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်စေခဲ့ပါတယ်။ 256GB မော်ဒယ်ဟာ 488.6MB/s နဲ့ IOPS 9,250 နဲ့အတူ အမျိုးအစားတိုင်းမှာ ထိပ်ဆုံးက ရပ်တည်နေပါတယ်။

Power Consumption

SSD များသည် ၎င်းတို့၏ သက်တမ်းအများစုကို idle state တွင် ကုန်ဆုံးစေသောကြောင့် idle ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းသည် SSD များ နှင့် ၎င်းတို့၏ အလုံးစုံပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုအတွက် အလွန်အရေးကြီးသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်သည် ။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ပါဝါစမ်းသပ်မှုများတွင်၊ 256GB၊ 512GB နှင့် 1TB အတွက် M550 SSD မိသားစုမှ အားလပ်ချိန် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 1.11W၊ 1.04W နှင့် 1.00W ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့သည်။ အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်းနှင့် ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း drive များသည် 3.93W/2.52W၊ 4.37W/2.46W နှင့် 4.53W/2.46W အသီးသီးရရှိခဲ့သည်။

ကောက်ချက်

Crucial/Micron M550 စီးရီး (Crucial for retail, Micron for OEMs) ကို စိတ်အားထက်သန်သူများအတွက် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော SSD အဖြစ် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး SATA 6Gb/s၊ 20nm NAND၊ duty-optimized firmware နှင့် Marvell 88SS9189 controller တို့ တပ်ဆင်ထားပါသည်။ M550 မိသားစု၏ အကြီးမားဆုံးအားသာချက်များထဲမှတစ်ခုမှာ မတူညီသောစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် ပုံစံသုံးမျိုးဖြင့် စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားခြင်းဖြစ်သည်- 2.5-inch, mSATA နှင့် M.2 (64GB, 128GB, 256GB, 512GB, နှင့် 1024GB)။

စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ပတ်သက်ရင် Micron M550 SSD တွေဟာ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ အမျိုးအစားအများစုမှာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး အမျိုးအစားတိုင်းလိုလိုမှာ ၎င်းရဲ့ ရှေ့ပြေး M500 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပေမယ့် M550 ကတော့ အများစုမှာ အနည်းငယ်သာ တိုးတက်မှုရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်တွေ့ကမ္ဘာ workload တွေမှာ ယေဘုယျအားဖြင့် ပျမ်းမျှထက် နိမ့်ကျတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပေမယ့် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ read-intensive gaming benchmark မှာတော့ အားအကောင်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ single workload တွေမှာ ၎င်းရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာတဲ့အခါ M550 လိုင်းဟာ 2MB sequential speeds မှာ အပေါ်ဆုံးအဆင့်မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုတွေမှာလည်း အဲဒီအတိုင်း ဆက်လက်ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ရောနှောထားတဲ့ workload performance benchmark တွေအတွင်းမှာ M550 ဟာ အခြားရောင်းချသူတွေဆီက မကြာသေးမီက ထွက်ရှိထားတဲ့ SSD အများစုရဲ့ နောက်မှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။

အလုံးစုံပြောရရင် Micron M550 မိသားစုဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်တဲ့ SSD စီးရီးတစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် computing စွမ်းရည်ရှိတဲ့ drive လိုအပ်နေတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေနဲ့ စားသုံးသူတွေအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားပေမယ့် ပြိုင်ဘက်တွေထက်တော့ သာလွန်ကောင်းမွန်မှုမရှိပါဘူး။ ဒါပေမယ့် Micron SSD MO ကတော့ m4 နဲ့ M500 တို့က စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ SSD တွေဖြစ်ကြောင်း ပြသထားပေမယ့် ယေဘုယျအားဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကဏ္ဍမှာ ဦးဆောင်သူတွေတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ Micron က ဒီ drive တွေကို ယှဉ်ပြိုင်နိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ရောင်းချပေးနေပြီး လိုက်ဖက်ညီမှု၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနဲ့ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုတို့ရဲ့ အရည်အသွေးတွေကြောင့် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ကမ်းလှမ်းချက်တစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။

Pros

  • စျေးနှုန်းကောင်း
  • စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် သင်္ဘောများ
  • ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် ပံ့ပိုးမှုဆိုင်ရာ သက်သေပြနိုင်သော သမိုင်းကြောင်း

အားနည်းချက်များ

  • ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းတွေနဲ့ လုံးဝမကိုက်ညီပါဘူး

အောက်ဆုံးလိုင်း

Crucial/Micron M550 သည် M500 ထက် တိုးတက်သော အဆင့်မြှင့်တင်မှုကို ပေးစွမ်းပြီး စားသုံးသူများနှင့် OEM များအား ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် ခံနိုင်ရည်ရှိသော ရှည်လျားသောသမိုင်းကြောင်းရှိသော drive platform တစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။ 

Amazon မှာ Crucial M550 ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။