StorageReview.com

OCZ Vertex 4 SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

OCZ Vertex 4 SSD ဟာ ကုမ္ပဏီအတွက် ရဲရင့်တဲ့ ခြေလှမ်းတစ်ခုပါပဲ။ OCZ ဟာ ထိပ်တန်း LSI SandForce controller ကို စွန့်လွှတ်ပြီး flagship Vertex 4 client SSD မှာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် Indilinx Everest 2 ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ OCZ ဟာ SandForce ရဲ့ အောင်မြင်မှုနဲ့ ဆက်စပ်နေသလိုပဲ OCZ ဟာ OCZ ရဲ့ အောင်မြင်မှုနဲ့လည်း သက်ဆိုင်တယ်လို့ ပြောလို့ရပါတယ်။ ဒါပေမယ့် OCZ ဟာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် controller နည်းပညာကို ပိုင်ဆိုင်ချင်နေတာကြာပြီဖြစ်ပြီး Indilinx ကို ဝယ်ယူပြီး အဲဒီ key IP ကို ​​ကုမ္ပဏီအတွင်း ယူဆောင်လာခဲ့ပါတယ်။ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားတဲ့ Indlinx controller ရဲ့ ပထမဆုံး consumer ထုတ်ကုန်တွေကတော့ Octane နဲ့ Petrol SSD တွေဖြစ်ပြီး ဈေးကွက်အတည်ပြုချက်နဲ့လည်း ကိုက်ညီခဲ့ပါတယ်။ Everest 2 မှာ Vertex 4 ပါဝင်လာတာကြောင့် OCZ ဟာ အပြည့်အဝ အာရုံစိုက်ပြီး အနည်းဆုံးတော့ consumer နယ်ပယ်မှာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် controller တွေနဲ့ နည်းပညာတွေနဲ့ ရှေ့ဆက်သွားနိုင်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် အကြောင်းအမျိုးမျိုးကြောင့် ကိုယ်ပိုင် controller များပိုင်ဆိုင်သူများကို ကြာမြင့်စွာ ချီးကျူးဂုဏ်ပြုခဲ့ပြီး အဓိကအားဖြင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် ပံ့ပိုးမှု တိုးတက်လာခြင်းဖြစ်သည်။ controller နှင့် board ၏ ကျန်အစိတ်အပိုင်းများကို နားလည်သော အင်ဂျင်နီယာအဖွဲ့များ ရှိနေခြင်းကြောင့် drive နှင့် firmware ကို ၎င်းတို့နှစ်သက်သလို တိကျစွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ရန်အပြင် ပြဿနာတစ်စုံတစ်ရာ ပေါ်ပေါက်လာပါက တုံ့ပြန်မှုရှိသော ပံ့ပိုးမှုကို ပေးဆောင်ရန် ပိုမိုလွယ်ကူပါသည်။ OCZ သည် SandForce controller များကို ဝယ်ယူသော အခြားသူများကဲ့သို့ စင်ပေါ်မှ ဝယ်ယူရမည့်အစား ၎င်းတို့နှစ်သက်သည့်အတိုင်း တိကျစွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ရန် အခွင့်အရေးကိုလည်း ရရှိပါသည်။

OCZ သည် Vertex 4 ကို နည်းပညာနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် အခြား enthusiast အဆင့် SSD များနှင့် ခွဲခြားထားသည်။ နည်းပညာဘက်တွင် Everest 2 SSD များသည် OCZ မှ Ndurance 2.0 ဟုခေါ်သော နည်းပညာစုစည်းမှုမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိပြီး ၎င်းတွင် ချုံ့ခြင်းမရှိဘဲ လျှော့ချထားသော write amplification၊ multi-level EDD၊ adaptive NAND flash management တို့ ပါဝင်သည်။ ၎င်းတို့သည် auto-encryption၊ AES-256 support နှင့် Redundant NAND Array နည်းပညာကိုလည်း ပေးဆောင်ပြီး parity data information ကိုထုတ်ပေးခြင်းဖြင့် NAND cell များစွာတွင် striping လုပ်ခြင်းဖြင့် NAND flash failure များနှင့် ပြင်ဆင်၍မရသော data error များမှ ကာကွယ်ပေးသည်။

စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာတော့ စွမ်းရည်နဲ့အညီ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။ ထိပ်တန်း 512GB Vertex 4 က 535MB/s အထိ ဖတ်ရှုနှုန်း၊ 475MB/s အထိ ရေးသားနှုန်းနဲ့ random read IOPS 95,000 (4K QD32) နဲ့ 85,000 ရေးသားနှုန်းတွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ OCZ က Vertex 4 ကို အခြေခံအဆင့်တွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တစ်ခုအဖြစ် ကြော်ငြာထားပြီး လုပ်ငန်းမှာ ဦးဆောင်နေတဲ့ 4K ဖတ်ရှုနှုန်းနဲ့ ဖိသိပ်နိုင်တဲ့နဲ့ မဖိသိပ်နိုင်တဲ့ ဒေတာတွေကို တူညီတဲ့ အတိုင်းအတာနဲ့ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။

OCZ Vertex 4 ကို 128GB၊ 256GB နှင့် 512GB ဟူ၍ စွမ်းရည်သုံးမျိုးဖြင့် ကနဦးတွင် တင်ပို့ရောင်းချမည်ဖြစ်ပြီး MSRP ဈေးနှုန်းများမှာ အသီးသီး $179၊ $349 နှင့် $699 ဖြစ်သည်။ Vertex 4 တွင် SATA 6Gb/s interface ပါရှိသော စံ 9.5mm 2.5″ form factor ပါဝင်ပြီး 3.5″ desktop bay adapter ပါရှိသည်။ OCZ သည် client SSD များအတွက် အမြင့်ဆုံးအချက်ဖြစ်သည့် ငါးနှစ်အာမခံပေးထားသည်။

OCZ Vertex 4 အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်များ-

  • စွမ်းရည်
    • 128GB (VTX4-25SAT3-128G)
      • အများဆုံးဖတ်ရှုမှုပမာဏ: 535MB/s
      • အများဆုံးရေးသားမှု: 200MB/s
      • ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS: ၉၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • ကျပန်းရေးသားမှု IOPS: ၈၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • အများဆုံး IOPS: 120,000 (512B ကျပန်းဖတ်ရှုမှု)
    • 256GB (VTX4-25SAT3-256G)
      • အများဆုံးဖတ်ရှုမှုပမာဏ: 535MB/s
      • အများဆုံးရေးသားမှု: 380MB/s
      • ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS: ၉၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • ကျပန်းရေးသားမှု IOPS: ၈၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • အများဆုံး IOPS: 120,000 (512B ကျပန်းဖတ်ရှုမှု)
    • 512GB (VTX4-25SAT3-512G)
      • အများဆုံးဖတ်ရှုမှုပမာဏ: 535MB/s
      • အများဆုံးရေးသားမှု: 475MB/s
      • ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS: ၉၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • ကျပန်းရေးသားမှု IOPS: ၈၅,၀၀၀ (4K QD32)
      • အများဆုံး IOPS: 120,000 (512B ကျပန်းဖတ်ရှုမှု)
  • Indlilinx Everest 2 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
  • 2Xnm တစ်ပြိုင်နက်တည်း MLC NAND
  • DRAM ကက်ရှ် – 1GB အထိ
  • SATA 6Gb/s အင်တာဖေ့စ်
  • ၂.၅ လက်မ ပုံစံအချက်
  • ၉.၅ မီလီမီတာ မောင်းနှင်အား အမြင့်
  • အတိုင်းအတာ - ၉၉.၈ x ၆၉.၆၃ x ၉.၃ မီလီမီတာ
  • အလေးချိန် - 101g
  • MTBF – ၂ သန်း နာရီ
  • ဒေတာလမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု – BCH ECC သည် ကျပန်းဘစ် ၁၂၈ ခု/1KB အထိ ပြင်ပေးသည်
  • ကုဒ်ဝှက်ခြင်း – 256-bit AES နှင့် ကိုက်ညီသော၊ ATA လုံခြုံရေးမုဒ် အင်္ဂါရပ်များ
  • ပါဝါသုံးစွဲမှု – အားလပ်ချိန်: 1.3 W တက်ကြွ: 2.5 W
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန် – ၀°C ~ ၇၀°C
  • ပတ်ဝန်းကျင်အပူချိန် – ၀°C ~ ၅၅°C
  • သိုလှောင်မှုအပူချိန် – -၄၅°C ~ ၈၅°C
  • တုန်ခါမှုဒဏ်ခံနိုင်မှု – ၁၅၀၀ ဂရမ်
  • ငါးနှစ်တွင်အာမခံ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

OCZ ဟာ သူတို့ရဲ့ လူကြိုက်များတဲ့ SSD တွေရဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ တည်ဆောက်ပုံကို အဆက်မပြတ် တိုးတက်အောင် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ သတ္တုနောက်ခံပြားပါတဲ့ သတ္တုကိုယ်ထည်နဲ့ စတင်ခဲ့ပြီး OCZ ဟာ Vertex 3 ထုတ်ကုန်လိုင်းရဲ့ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအနေနဲ့ ပလတ်စတစ်အပေါ်အဖုံးနဲ့ သတ္တုအောက်ခံတပ်ဆင်မှုကို အဆင့်မြှင့်တင်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီဒီဇိုင်းဟာ OCZ Vertex 4 အသစ်မှာလည်း ပါရှိခဲ့ပေမယ့် ඔප දැමීමීමීමීමීමမှာ တစ်ဝက်ကြမ်းတမ်းတဲ့ brushed metal finish ရှိပါတယ်။ ဒါ့အပြင် semi-matte finish ပါတဲ့ cover နဲ့ texturing အနည်းငယ်ကွာခြားချက်ရှိတာကလွဲရင် ဒီ drive ဟာ sticker အရောင်ကလွဲရင် တခြား OCZ ထုတ်ကုန်မိသားစုတွေမှာ တွေ့ရတဲ့ မော်ဒယ်တွေနဲ့ အတော်လေးဆင်တူပါတယ်။

ထုတ်ကုန်မိသားစုဒီဇိုင်းများနှင့် မရင်းနှီးသူများအတွက် Vertex လိုင်းသည် အနက်နှင့်ငွေရောင်၊ Agility လိုင်းသည် အနက်နှင့်အစိမ်းရောင်၊ Synapse Cache သည် အနက်နှင့်အပြာရောင်ဖြစ်ပြီး အခြား Indilinx-powered Octane SSD သည် အနက်နှင့်လိမ္မော်ရောင်ဖြစ်သည်။ ဤတသမတ်တည်းရှိသောအရောင်ဒီဇိုင်းသည် အထူးသဖြင့် Vertex သို့မဟုတ် Agility-series ကဲ့သို့သော တည်ထောင်ပြီးသားထုတ်ကုန်မိသားစုများနှင့် ထုတ်ကုန်အသစ်များကို ရှိပြီးသားလိုင်းများနှင့် ချိတ်ဆက်ရန် ကူညီပေးခဲ့သည်။

 

OCZ Vertex 4 ရဲ့ ဘေးနဲ့ ရှေ့ပိုင်းက ရိုးရှင်းပါတယ်။ drive caddy တွေအတွက် အလျားလိုက် mounting အပေါက်တွေ ဒါမှမဟုတ် SSD ကို ကွန်ပျူတာနဲ့ ချိတ်ဆက်ဖို့ ရှေ့မှာရှိတဲ့ power နဲ့ SATA ချိတ်ဆက်မှုတွေကလွဲရင်ပေါ့။ software update အားလုံးအတွက် OCZ က OCZToolbox ကို ပေးထားပါတယ်။ ဒီ toolbox က user တွေကို SSD ရဲ့ အခြေအနေကို စစ်ဆေးနိုင်၊ လုံခြုံစွာ ဖျက်နိုင်၊ အနာဂတ် software update တွေကိုလည်း လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ SSD update မလုပ်ခင်မှာ user တိုင်း စစ်ဆေးသင့်တဲ့ အချက်တစ်ခုကတော့ firmware update က ပျက်စီးမှုရှိမရှိပါပဲ။ အဲဒီလိုဖြစ်ခဲ့ရင် data အားလုံးကို backup လုပ်ထားဖို့ လိုပါတယ်။ မဟုတ်ရင် ဖျက်ပစ်ခံရမှာပါ (ဒါက update မလုပ်ခင် အရေးကြီးတဲ့ အကြံဉာဏ်တစ်ခုဖြစ်ပေမယ့်)။

Vertex 4 ရဲ့အောက်ခြေမှာ အရေးကြီးတဲ့ drive သတင်းအချက်အလက်တွေကို serial number နဲ့ part number အပါအဝင် sticker တစ်ခုနဲ့ ပြသထားပါတယ်။ ဒါ့အပြင် screw လေးခုထဲက တစ်ခုပေါ်မှာ warranty voiding sticker တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပြီး ခိုးယူခံရရင် drive ရဲ့ warranty နဲ့ support ကို ပျက်ပြယ်စေပါတယ်။

တပ်ဖြူ

OCZ Vertex 4 အသစ်ကို ဖြုတ်တပ်ဖို့ စဉ်းစားနေသူတွေအတွက် သတိပေးချက်အနေနဲ့ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်မှာ သင့်ရဲ့ အာမခံကို ပျက်ပြယ်စေတယ်ဆိုတာ သိထားပါ။ အတွင်းပိုင်းပစ္စည်းတွေကို ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ အတည်ပြုချက်ရယူဖို့ ကြိုးစားရုံသာမက ပုံမှန်အသုံးပြုနေချိန်မှာ ဒီဟာတွေထဲက တစ်ခုကို ဖွင့်ဖို့ အကြောင်းပြချက်မရှိပါဘူး။

OCZ Vertex 4 ကို Phillips-head screwdriver နဲ့ ဖြုတ်ရတာ အရမ်းလွယ်ပါတယ်။ ပတ်လည်က screw လေးခုကို ဖြုတ်ပြီး warranty sticker ကို ဖောက်ထုတ်လိုက်တဲ့အခါ အပေါ်အဖုံးက လွတ်သွားပြီး အတွင်းပိုင်း PCB ကို ပေါ်လွင်စေပါတယ်။ circuit board ကို screw နှစ်ခုနဲ့ တပ်ဆင်ထားပြီး metal bottom cover နဲ့ Indilinx processor ကြားမှာ thermal pad တစ်ခုပဲ ပါရှိပါတယ်။ consumer နဲ့ enterprise SSD တွေက စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ သာလွန်ကောင်းမွန်လာတာနဲ့အမျှ drive thermal တွေကို အာရုံစိုက်ဖို့က ပိုပိုပြီး အရေးကြီးလာပါတယ်။

OCZ Vertex 4 အသစ်ရဲ့ အဓိကအချက်ကတော့ Indilinx IDX400M00-BC processor ပါ။ ရင်းနှီးမြှုပ်နှံသူဟောင်းတွေရဲ့ ဖုန်းခေါ်ဆိုမှုတွေနဲ့ CES မှာ ပြသခဲ့တဲ့ preview တွေကြောင့် ဒါဟာ အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပေမယ့် OCZ အတွက် ကြီးမားတဲ့ ပြောင်းလဲမှုတစ်ခုကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ Vertex SSD တွေရဲ့ နောက်ဆုံးမျိုးဆက်နှစ်ခုမှာ SATA 3Gbs SF-1200 နဲ့ နောက်ပိုင်း SATA 6Gbs SF-2200 အပါအဝင် LSI SandForce processor တွေရဲ့ နောက်ဆုံးမျိုးဆက်နှစ်ခုကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ပထမဆုံး Vertex SSD မှာ Indilinx ကို အသုံးပြုပြီးကတည်းက OCZ ဟာ ကုမ္ပဏီကို ဝယ်ယူခဲ့ပြီး သုတေသနနဲ့ ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေးအားလုံးကို ကုမ္ပဏီအတွင်းမှာပဲ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ LSI ကနေ သင့်ရဲ့ flagship ထုတ်ကုန်မှာ controller အသစ်တစ်ခုကို ပြောင်းရွှေ့လိုက်တာဟာ အနည်းဆုံးပြောရရင် သတ္တိရှိတဲ့ လှုပ်ရှားမှုတစ်ခုပါပဲ။

ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်ချက်အတွက် ရရှိခဲ့သော 512GB နှင့် 256GB Vertex 4 မော်ဒယ်များတွင် နှစ်မျိုးစလုံးသည် Intel IMFT synchronous 25nm NAND အပိုင်းအစ ဆယ့်ခြောက်ခုကို အသုံးပြုထားပြီး စုစုပေါင်း စွမ်းရည်ပေါ် မူတည်၍ 32GB မှ 16GB အထိ ကွဲပြားသည်။ ၎င်းသည် စံ Vertex 3 နှင့် Octane SSD တွင် တွေ့ရှိရသော NAND တစ်ခုတည်းဖြစ်သည်။ OCZ Vertex 3 Max IOPS ကဲ့သို့သော Toggle NAND ကို အသုံးပြုသည့် မြှင့်တင်ထားသော Vertex 4 ကို ကြေညာထားခြင်း မရှိသော်လည်း အနာဂတ်တွင် ထိုပေါင်းစပ်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့ ငြင်းပယ်မည်မဟုတ်ပါ။

ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ

OCZ Vertex 4 သည် Intel ၏ 25nm synchronous MLC NAND၊ Indilinx Everest 2 controller နှင့် 6.0Gb/s SATA interface ကိုအသုံးပြုသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်ယူနစ်များသည် 256GB နှင့် 512GB ဖြစ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD များတွင် မကြာသေးမီကစမ်းသပ်ထားသော SSD များပါဝင်သည်- Intel SSD 520 (240GB၊ SandForce SF-2281၊ Intel 25nm NAND၊ SATA), OCZ Vertex 3 MAX IOPS (240GB၊ SandForce SF-2281၊ Toshiba 32nm MLC NAND၊ SATA), OCZ Octane (512MB၊ Everest၊ Intel 25nm MLC NAND၊ SATA), Plextor PX-M3P (256GB၊ Marvell 9174၊ Toshiba 24nm MLC Toggle NAND၊ SATA) နှင့် Samsung 830 (256GB၊ Samsung 3-core MCX controller၊ Samsung 2x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုထားသည်။ SSD အားလုံးကို ကျွန်ုပ်တို့၏ client testing platform တွင် စမ်းသပ်ခဲ့သည် ။

OCZ က Vertex 4 ကို အမြင့်ဆုံး sequential read speed 535MB/s နဲ့ write speed 475MB/s ရှိတယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ consumer test rig မှာ drive ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ဖို့ large-block transfer နဲ့ IOMeter ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။

512GB OCZ Vertex 4 သည် 468MB/s read နှင့် 440MB/s write ရရှိခဲ့သည်။ 256GB Vertex 4 သည် 469MB/s read နှင့် 357MB/s write ရရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုသည် တူညီသော large-block transfer ဖြင့်သာ ဆက်လက်တည်ရှိနေသော်လည်း sequential transaction မှ random transaction သို့ ပြောင်းလဲပါသည်။

512GB မော်ဒယ်နဲ့ OCZ Vertex 4 ရဲ့ read speed က 399MB/s ဖြစ်ပြီး write speed က 439MB/s ဖြစ်ပါတယ်။ 256GB Vertex 4 ကတော့ read speed က 365MB/s ဖြစ်ပြီး write speed က 353MB/s ဖြစ်ပါတယ်။

SSD တွေရဲ့ အဓိကအားသာချက်က 4K random I/O speed ဖြစ်တာကြောင့် queue depth နိမ့်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် queue နက်နဲမှုမြင့်တဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည်ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း ချိန်ညှိနိုင်လဲဆိုတာကို ကြည့်ဖို့ တိုးချဲ့ထားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကိုပါ ကြည့်ပါတယ်။

queue depth 1 မှာ OCZ Vertex 4 ဟာ ဒီအုပ်စုထဲမှာ အမြင့်ဆုံး 4K read နဲ့ write speed တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ 512GB Vertex 4 ကတော့ 8,064 IOPS (4K read) ဒါမှမဟုတ် 31.5MB/s နဲ့ 21,396 IOPS (4K write) ဒါမှမဟုတ် 83.58MB/s တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုအစုံတွင် တိုးချဲ့ထားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုပြီး burst 4K read နှင့် write speed ကိုတိုင်းတာခြင်းအပြင် အမြင့်ဆုံး I/O အဆင့်များကို တိုင်းတာသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တိုးချဲ့ထားတဲ့ 4K read chart မှာ OCZ Vertex 4 ဟာ queue depth နိမ့်တဲ့နေရာမှာ ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ မြန်မြန်ဆန်ဆန် ကွဲပြားသွားခဲ့ပြီး queue depth 32 မှာ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 85,363 IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ramped 4K write chart မှာ 512GB OCZ Vertex 4 ဟာ queue depth ၄ မှာ 82,091 IOPS အမြန်နှုန်းနဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ queue depth မြင့်တဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည်က 78,000 IOPS အထက်မှာ ရှိနေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ QD1 4K စမ်းသပ်မှုကို တိုးချဲ့လိုက်သောအခါ၊ SSD တစ်ခုစီ၏ ရေးသားချိန် latency ကို ကျွန်ုပ်တို့ လေ့လာကြည့်ပါသည်။ လုပ်ဆောင်ချက်ကို လုပ်ဆောင်ရန် စောင့်ဆိုင်းချိန် နည်းပါးသောကြောင့် နံပါတ်နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ အမြင့်ဆုံး latency သည်လည်း အရေးကြီးသော်လည်း၊ NAND အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ ထိုနံပါတ်သည် ပြောင်းလဲနိုင်သည်။ OCZ Vertex 4 သည် IOMeter ရှိ QD1 တွင် အနိမ့်ဆုံးပျမ်းမျှနှင့် အမြင့်ဆုံး latency ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ 256GB မော်ဒယ်မှ ပျမ်းမျှ latency 0.0462ms နှင့် 512GB မော်ဒယ်မှ 0.0467ms တို့ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး latency မှာ အလွန်နိမ့်သော 0.99ms နှင့် 1.01ms အသီးသီးဖြစ်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး consumer IOMeter synthetic benchmarks အုပ်စုဟာ Database၊ Workstation၊ File Server နဲ့ Webserver အပါအဝင် mixed-load server profiles တွေကို လေ့လာပါတယ်။ mixed-workload setting မှာ OCZ Vertex 4 ဟာ ဒီအုပ်စုထဲက တခြား drives တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သလို၊ incompressible data နဲ့ အလုပ်လုပ်တဲ့ SandForce-powered SSDs တွေကလည်း စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားပါတယ်။

လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ၎င်းတို့၏အခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။

OCZ Vertex 4 နှင့် Indilinx firmware ၏ အင်္ဂါရပ်အသစ်များထဲမှ တစ်ခုမှာ ATA8 read look-ahead support ဖြစ်သည်။ ပျမ်းမျှအသုံးပြုသူအတွက် ၎င်းသည် သင်၏ပုံမှန်လုပ်ဆောင်မှုများကို လုပ်ဆောင်နေရုံဖြင့် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေသော်လည်း၊ reviewer တစ်ဦးအတွက် ၎င်းသည် သင်၏ benchmark များသည် လိုက်ဖက်ညီမှုရှိမရှိနှင့် ဤစွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများကို မှန်ကန်စွာပြသကြောင်း သေချာစေရန် ဆိုလိုသည်။ ယနေ့အထိ၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ traces များသည် unformatted state တွင် SSD များနှင့် hard drive များနှင့် အပြန်အလှန် ဆက်သွယ်နေပါသည်။ ဤနည်းလမ်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark များနှင့် OS အပြန်အလှန် ဆက်သွယ်မှုများကို ဖယ်ထုတ်ရန် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်သော်လည်း Vertex 4 အသစ်တွင်တွေ့ရှိရသည့် file system အကျိုးကျေးဇူးအသစ်များကို disable လုပ်ရန်လည်း ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်ပါသည်။ ထို့ကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ standard trace run နှင့် စမ်းသပ်နေသော drive တွင်ရှိသော file system ဖြင့် လုပ်ဆောင်သော trace run နှစ်ခုလုံးကို ထည့်သွင်းထားပါသည်။

ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်း၊ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ထုတ်လွှင့်မှုကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်း။ latency အချိန်နည်းပါးသော IOps နှင့် MB/s နှုန်းမြင့်မားခြင်းကို ဦးစားပေးပါသည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive ထဲသို့ 2,986MB ရေးသားပြီး 1,924MB ဖတ်ရှုကြောင်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါသည်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဒုတိယ လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုမှာ productivity အခြေအနေမှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဒီစမ်းသပ်မှုက အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်မှာ drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- 32-bit Vista ကို Outlook 2007 ဖြင့် Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော 15-bit Vista ဖြင့် ရုံးတွင်း productivity ပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် local music playback တစ်နာရီနှင့် online music နှစ်နာရီ ထပ်မံနားထောင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ ဤခြေရာခံချက်တွင် drive ထဲသို့ ရေးသားထားသော 4,830MB နှင့် ဖတ်ရှုထားသော 2,758MB ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ HTPC စမ်းသပ်မှုတွင် OCZ Vertex 4 သည် ဖော်မတ်မချရသေးသော အခြေအနေတွင် 512GB နှင့် 256GB စွမ်းရည်များအတွက် ပျမ်းမျှအားဖြင့် 248.95MB/s နှင့် 236.80MB/s အသီးသီး တိုင်းတာခဲ့သည်။ ဖိုင်စနစ်အတွင်း အလုပ်လုပ်သောအခါ မြန်နှုန်းများသည် 274.16MB/s နှင့် 247.34MB/s အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Productivity trace မှာ 512GB OCZ Vertex 4 ဟာ unformat state မှာ စမ်းသပ်တဲ့အခါ ပျမ်းမျှ 168MB/s နဲ့ file-system ရှိရင် 174MB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 256GB မော်ဒယ်ကတော့ unformat မှာ စမ်းသပ်တဲ့အခါ ပျမ်းမျှ 163MB/s နဲ့ file-system ရှိရင် 164MB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ဖတ်ရှုခြင်းကို အဓိကထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Gaming trace မှာ 512GB OCZ Vertex 4 ဟာ format မလုပ်ရသေးခင် ပျမ်းမျှအားဖြင့် 228MB/s ရှိပြီး file-system နဲ့ဆိုရင် 323MB/s အထိ မြန်ပါတယ်။ 256GB ကတော့ 228MB/s ရှိပြီး 323MB/s အထိ မြန်ပါတယ်။

နှောင့်နှေးမှု စံနှုန်းများ

စားသုံးသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး အပလီကေးရှင်းများတွင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများကို ထိခိုက်စေသည့် ကျွန်ုပ်တို့မြင်တွေ့ရသည့် ပေါ်ပေါက်လာသည့် ခေတ်ရေစီးကြောင်းများထဲမှ တစ်ခုမှာ IOPS သို့မဟုတ် MB/s နှင့် latency အကြား ပြတ်တောက်မှုဖြစ်သည်။ ဈေးကွက်ရှိ flash ထုတ်ကုန်များသည် 500MB/s+ sequential read သို့မဟုတ် write speeds ဖြင့် SATA 6Gb/s interfaces များကို ပြည့်နှက်နေလေ့ရှိခြင်း သို့မဟုတ် IOPS ကိန်းဂဏန်းများ မြင့်မားနေခြင်းကြောင့် ၎င်းအားလုံးကို အဓိပ္ပာယ်ရှိသော နည်းလမ်းဖြင့် စီစစ်ရန် ကြိုးစားရန် ခက်ခဲနိုင်ပါသည်။ ထိုရည်ရွယ်ချက်အတွက် ထုတ်ကုန်များသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် မြင်တွေ့ရသည့်အရာကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ တုပနိုင်သည့် နည်းလမ်းဖြင့် drive latency ကို ပြသရန် ရည်ရွယ်သည့် စမ်းသပ်မှုအသစ်တစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့ မိတ်ဆက်ပေးနေပါသည်။ ပုံမှန်ပတ်ဝန်းကျင်တွင် peak queue depth load အောက်တွင် စားသုံးသူ drive အနည်းငယ်သာရှိမည်ဆိုလျှင်၊ ထို့ကြောင့် ထိုအခြေအနေများတွင်သာ အဘယ်ကြောင့် drive များကို စမ်းသပ်ရမည်နည်း။

ကျွန်ုပ်တို့ မိတ်ဆက်ပေးနေတဲ့ latency benchmark အသစ်တွေရဲ့ ပထမဆုံးအစုံက သတ်မှတ်ထားတဲ့ I/O ရည်မှန်းချက်တစ်ခုကို ကြည့်ရှုပါတယ်။ 4K read or write 40,000 IOPS ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ parameters တွေအောက်မှာ ရောက်ရှိဖို့ပါ။ ကျွန်ုပ်တို့က queue depth ကို 10 မှာ သတ်မှတ်ထားပြီး drive တစ်ခုစီက အဲဒီကိန်းဂဏန်းကို ရောက်ဖို့ ဘယ်လောက်ကြိုးစားရမလဲဆိုတာ ကြည့်ရှုပါတယ်။ ပျမ်းမျှနဲ့ peak latency ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာပြီး SSD တွေကို အဆင့်သတ်မှတ်တဲ့အပြင် target ကို ရောက်ဖို့ လိုအပ်တဲ့ queue depth ကို မှတ်သားထားပါတယ်။ target နဲ့ လွဲချော်တော့မယ့် drive တွေကို အနီရောင် ဒါမှမဟုတ် gradient အရောင်နဲ့ ခြယ်ထားပြီး အလုပ်နည်းနည်းနဲ့ အဲဒီရည်မှန်းချက်ကို ပြည့်မီနိုင်တဲ့ drive တွေကို အပြာရောင်နဲ့ နီးစပ်စေပါတယ်။ compressible data နဲ့ ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ SSD တွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားဖို့အတွက် real world ကို တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းတုပဖို့ 85% incompressibility level ရှိတဲ့ data-pattern ကို အသုံးပြုပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး latency benchmark သည် 4K read latency ကို 40,000 IOPS ပစ်မှတ်ဖြင့် ကြည့်ရှုသည်။

Marvell-powered Plextor PX-M3P သည် ပျမ်းမျှ latency 0.097ms နှင့် queue depth 4 ဖြင့် ဦးဆောင်နေသည်။ OCZ Vertex 4 သည် 256GB နှင့် 512GB capacities အတွက် အသီးသီး 0.166ms နှင့် 0.167ms ရှိပြီး queue depth 6.5 လိုအပ်သည်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ယင်းပမာဏကို တွေ့ရှိရသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ် latency benchmarks များသည် 4K write latency ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး IOPS 40,000 ပစ်မှတ်လည်း ရရှိခဲ့သည်။

OCZ Vertex 4 သည် ပြင်ပတွင် I/O စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားစွာဖြင့် ၎င်း၏အစွမ်းသတ္တိကို ကျယ်ပြန့်သော အားသာချက်ဖြင့် ဦးဆောင်နေကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ 256GB နှင့် 512GB Vertex 4 သည် ပျမ်းမျှ latency 0.096ms နှင့် 0.102ms ရှိပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် queue depth 4 ရှိကြောင်း တိုင်းတာခဲ့သည်။ ၎င်းကို Intel SSD 520 သည် 0.146ms သို့မဟုတ် Vertex 3 MAX IOPS သည် တူညီသောအလုပ်ကို ပြီးမြောက်ရန် ပျမ်းမျှ 0.189ms ရှိသည်။

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းစံနှုန်းများ

Enterprise setting မှာ တစ်နာရီအသုံးပြုပြီးနောက် drive က အဲဒီအမြန်နှုန်းကို ဘယ်တော့မှ ပြန်မမြင်ရတော့ဘူးဆိုရင် initial burst က အရေးမကြီးပါဘူး။ ဒီနေရာမှာ steady state benchmarking ပါဝင်လာပြီး 24/7 load အောက်မှာ drive ဘယ်လိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိလဲဆိုတာကို ပြသပါတယ်။ ဒီအကြောင်းကြောင့် အောက်ပါ benchmarks အားလုံးကို steady-state mode မှာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားပြီး မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် OCZ Vertex 4 ကို benchmark လုပ်ရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageReview Enterprise Testing Environment ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး ၎င်း၏စွမ်းရည်များကို enterprise environment တွင် တိကျစွာဖော်ပြခဲ့ပါသည်။ enterprise testing platform သည် dual Intel Xeon X5650 processors များတပ်ဆင်ထားပြီး Windows Server 2008 R2 ကို အသုံးပြုသည့် Lenovo ThinkServer RD240 ကို အခြေခံထားပါသည် ။ single-drive benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့သည် SSD တစ်ခုစီကို LSI SAS 9211-8i HBA မှတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ပြီး caching ၏လွှမ်းမိုးမှုမရှိဘဲ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပါသည်။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုပါသည်။ စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို steady-state တွင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် 67% read မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် 100% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်ပါသည်။

SSD များပေါ်ရှိ steady-state benchmarking အကြောင်း နားလည်ရမည့်အချက်တစ်ခုမှာ ယေဘုယျအားဖြင့် over-provisioning အဆင့်မြင့်မားသော မော်ဒယ်များသည် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိခြင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် OCZ Vertex 4 သို့မဟုတ် Plextor M3P ကဲ့သို့သော drive တစ်ခုကို အားနည်းချက်ဖြစ်စေနိုင်သော်လည်း၊ ညီမျှခြင်း၏ အခြားတစ်ဖက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤနယ်ပယ်တွင် အပြည့်အဝ မချုံ့နိုင်သော data ဖြင့် စမ်းသပ်ခြင်းဖြစ်ပြီး၊ ၎င်းသည် data ကို ချုံ့ခြင်းဖြင့် မြန်နှုန်းကို မြှင့်တင်ပေးသည့် SandForce-equipped drive များအတွက် အဆိုးဆုံးအခြေအနေဖြစ်သည်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။

Enterprise Database setting မှာ OCZ Vertex 4 ဟာ တခြား client SSD တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 512GB Vertex 4 ဟာ Plextor PX-M3P မှာ 10,636 I/O ဒါမှမဟုတ် SandForce-powered SSD တွေမှာ 3,000 I/O သာ ရှိတဲ့ မြန်နှုန်းနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 8,374 I/O မြန်နှုန်းကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။

File Server setting မှာ 512GB OCZ Vertex 4 ဟာ Vertex 3 MAX IOPS နဲ့ Intel SSD 520 တို့ထက် ပျမ်းမျှ I/O 9,460 နဲ့ သာလွန်နေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။

ဝဘ်ဆာဗာအခြေအနေတွင် Vertex 4 သည် 512GB မော်ဒယ်မှ ပျမ်းမျှ I/O အမြန်နှုန်း 18,784 ဖြင့် အလယ်အလတ်နေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က 8K transfers တွေကို အသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read ရောနှောထားတဲ့ workstation တစ်ခုကို ကြည့်ပါတယ်။

workstation setting မှာ OCZ Vertex 4 ဟာ Samsung SSD 830, OCZ Vertex 3 MI နဲ့ Intel SSD 820 တွေထက် ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 10,558 ရှိပြီး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပါတယ်။ Plextor PX-M3P ဟာ ဒီ benchmark မှာ 16,195 I/O နဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။

Power Consumption

ခေတ်မီ SSD တစ်ခုခုကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် မိုဘိုင်းဝယ်ယူသူအများစုအတွက် ပါဝါသုံးစွဲမှုဟာ အဓိကဆုံးဖြတ်ချက်ချရမယ့်အချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ drive ကိုယ်တိုင်က notebook တစ်လုံးမှာ အသုံးပြုတဲ့ ပါဝါစုစုပေါင်းရဲ့ အများစုကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်လို့ပါ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပါဝါသုံးစွဲမှုစမ်းသပ်မှုတွေမှာ drive တစ်ခုဟာ read နဲ့ write လုပ်ဆောင်ချက်တွေအတွင်း ဘယ်လောက်သုံးစွဲလဲ၊ startup လိုအပ်ချက်တွေနဲ့ idle လုပ်ဆောင်ချက်တွေအတွင်းမှာ ဘယ်လောက်သုံးစွဲလဲဆိုတာကို ကြည့်ပါတယ်။

OCZ မှာ idle power consumption 1.3 watts နဲ့ active power usage 2.5 watts ရှိတယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ 512GB နဲ့ 256GB မော်ဒယ်အတွက် idle power usage 1.26 မှ 1.28 watt value ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ sequential write load အောက်မှာ 256GB မော်ဒယ်ရဲ့ peak value 3.93 watts နဲ့ 512GB Vertex 4 ရဲ့ peak value 4.83 watts ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ Sequential read မှာ 2.33 watts နဲ့ 2.37 watts ရှိပြီး random 4K read မှာတော့ 1.55 watts နဲ့ 1.56 watts ပဲ လိုအပ်ပါတယ်။ မော်ဒယ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ startup မှာ 2.5 watts ဝန်းကျင်ရှိပါတယ်။

ကောက်ချက်

OCZ က flagship Vertex 4 SSD အတွက် Everest 2 ကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုမယ်ဆိုတဲ့ သတင်းကို ပထမဆုံးထုတ်ပြန်ခဲ့တုန်းက ဒါဟာ ရဲရင့်တဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခုဖြစ်သလို ကုမ္ပဏီရဲ့ ရေရှည်တည်တံ့မှုအတွက်လည်း လိုအပ်တယ်ဆိုတာ ကျွန်တော်တို့ သိခဲ့ပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ သူတို့ရဲ့ SSD တွေကို ထူးခြားတဲ့နည်းပညာတွေနဲ့ ခွဲခြားနိုင်သူတွေသာ ဈေးကွက်ဝေစုကို သိသိသာသာ တိုးချဲ့နိုင်မှာဖြစ်လို့ပါ။ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် controller နည်းပညာတွေကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် OCZ ဟာ controller နဲ့ firmware ကို သူတို့စိတ်ကြိုက် ချိန်ညှိနိုင်ရုံသာမက ပေါ်ပေါက်လာတဲ့ ပံ့ပိုးမှုလိုအပ်ချက်တွေကိုလည်း ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ တုံ့ပြန်နိုင်ပြီး တခြားနည်းနဲ့ ဖြစ်ပေါ်နိုင်တဲ့ အတားအဆီးတွေကို ဖယ်ရှားပေးနိုင်ပါတယ်။ Vertex 4 အတွက် MSRP တွေမှာ သက်သေပြထားတဲ့အတိုင်း OCZ မှာ ဈေးနှုန်းပိုမြင့်တဲ့အတွက် အပိုအမြတ်အစွန်းရရှိမှုက စားသုံးသူတွေအတွက် အကျိုးရှိစေမှာပါ။ Vertex 3 Max IOPS ရဲ့ လမ်းဘေးဈေးနှုန်းထက် အများကြီးနည်းပြီး standard Vertex 3 နဲ့ reseller ပေါ်မူတည်ပြီး parity နီးပါးရှိပါတယ်။ client SSD နေရာမှာ မကြာခဏ လျှော့စျေးနဲ့ အခြားပရိုမိုးရှင်းတွေ ပေးနေတာကြောင့် Vertex 4 အတွက် လမ်းဘေးဈေးနှုန်းတွေ ပိုပြီး ပြင်းထန်လာတာကို မကြာခင်မှာ မြင်တွေ့ရတော့မှာပါ။

OCZ Vertex 4 နှင့် Indilinx Everest 2 controller တို့၏ အဓိကအားသာချက်များမှာ ၎င်း၏ ချုံ့၍မရသော write speed များနှင့် လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် ဦးဆောင်နေသော low-queue depth random I/O speed များဖြစ်သည်။ Vertex 4 သည် ၎င်း၏ ramped 4K write speed များကိုကြည့်လျှင် အခြား SSD များထက် သာလွန်ခဲ့ပြီး 512GB မော်ဒယ်အတွက် queue depth လေးခုတွင် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 82,000 IOPS ကိုရောက်ရှိခဲ့ပြီး အချို့မှာ ၎င်းတို့၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကိုရောက်ရှိရန် queue depth 16 သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပို၍ လိုအပ်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ fixed I/O latency စမ်းသပ်မှုအသစ်များတွင် Vertex 4 သည် 40,000 IOPS ပစ်မှတ်ကိုရောက်ရှိခဲ့ပြီး response time 0.096ms တိုင်းတာခဲ့သော်လည်း ပျမ်းမျှ latency အချိန်များ သိသိသာသာနည်းပါးသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့ရှိခဲ့ရသည်။ ၎င်းသည် IOPS ကိန်းဂဏန်းကိုရောက်ရှိသော်လည်း response time များနှေးကွေးသော အခြား controller များနှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် ပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။

OCZ ဟာ Vertex 4 ကို အနည်းဆုံး နှစ်လစောပြီး ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး သူတို့ရဲ့ အင်ဂျင်နီယာစွမ်းရည်ကို ယုံကြည်မှုရှိကြောင်း ပြသခဲ့ပါတယ်။ စမ်းသပ်ချိန်ပိုရရင် အချို့နေရာတွေမှာ စွမ်းဆောင်ရည် ပိုကောင်းလာနိုင်ပေမယ့် OCZ ကတော့ Vertex 4 ဟာ ယေဘုယျအားဖြင့် linear behavior ရှိတဲ့ consumer workloads အများစုအတွက် အသင့်ဖြစ်နေပြီလို့ ခံစားခဲ့ရတယ်လို့ ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြောပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ မြင်တွေ့ခဲ့ရသလိုပဲ၊ Productivity နဲ့ HTPC traces ဒါမှမဟုတ် IOMeter Workstation profile အပါအဝင် ရောနှောထားတဲ့ workloads တွေကို မိတ်ဆက်တဲ့အခါ Vertex 4 ဟာ ကျဆင်းသွားပါတယ်။ ဒီစွမ်းဆောင်ရည်နယ်ပယ်တွေအပေါ် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ညည်းညူမှုတွေ ရှိနေပေမယ့် Vertex 4 ကို firmware updates တွေကတစ်ဆင့် အဆက်မပြတ် မြှင့်တင်ပေးနေမယ်ဆိုတာ မမေ့ဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ OCZ Octane ထွက်ရှိပြီးကတည်းက ကျွန်တော်တို့ မြင်တွေ့ခဲ့ရတဲ့ updates တွေနဲ့ ဆင်တူပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်မှုတွေထက် ကျော်လွန်ပြီး bug fixes တွေကို ကြည့်တဲ့အခါ ဒါက အရေးကြီးတဲ့ ထည့်သွင်းစဉ်းစားရမယ့်အချက်ပါ။ third party controller ထုတ်လုပ်သူက SSD ရောင်းချသူနဲ့ ဦးစားပေးမှုတွေ မတူနိုင်ပါဘူး။

Pros

  • ချုံ့၍မရသောဒေတာဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းမှုမရှိပါ
  • တည်ငြိမ်သောအမြန်နှုန်းများပင်
  • အကောင်းဆုံး ကျပန်း 4K စွမ်းဆောင်ရည်
  • စွမ်းရည်နှင့်အတူ စွမ်းဆောင်ရည်စကေးများ

အားနည်းချက်များ

  • ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများတွင် ထူးချွန်မှုမရှိခဲ့ပါ
  • Client ရောနှောထားသော အလုပ်ဝန်များသည် ပိုကောင်းနိုင်သည်

အောက်ဆုံးလိုင်း

Vertex 4 က OCZ ရဲ့ SSD ကမ်းလှမ်းမှုတွေကို ပိုမိုမြှင့်တင်ဖို့အတွက် နက်ရှိုင်းတဲ့ IP portfolio တစ်ခု တည်ဆောက်ဖို့ ကတိကဝတ်ကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် Vertex 4 ဟာ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျပန်း 4K စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ထင်ရှားပါတယ်။ ထို့အပြင် Vertex 4 ဟာ ချုံ့လို့မရတဲ့ဒေတာတွေနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းမသွားဘဲ steady state testing တစ်လျှောက်လုံးမှာတောင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ဇယားရဲ့ထိပ်ဆုံးနားမှာ နောက်ထပ်ဝင်ရောက်လာမယ့် entry အနည်းငယ်ကို မျှော်လင့်နေပေမယ့် mainstream consumer တွေအတွက် Vertex 4 ဟာ အလုပ်ကို ပြီးမြောက်အောင်မြင်စေမှာဖြစ်ပြီး ယှဉ်ပြိုင်ရွေးချယ်စရာတွေအတွက် drive ကို ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်စရာတစ်ခုဖြစ်စေမယ့် ဈေးနှုန်းနဲ့ လုပ်ဆောင်ပေးသွားမှာပါ။

Amazon.com မှာ OCZ Vertex 4 ကို ဝယ်ယူရရှိနိုင်ပါတယ်။

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview-Twitter

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။