StorageReview.com

AMI StorTrends 3500i Hybrid Array သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  လုပ်ငန်းသိုလှောင်မှု

AMI StorTrends 3500i သည် SSD အရှိန်မြှင့်တင်မှု၏ အကျိုးကျေးဇူးများနှင့် HDD များ၏ စွမ်းရည်နှင့် ဈေးနှုန်းအကျိုးကျေးဇူးများကို ပေါင်းစပ်ထားသော 3U၊ 16-bay hybrid storage array တစ်ခုဖြစ်သည်။ StorTrends 3500i သည် active/passive အဖြစ်သတ်မှတ်ထားသော dual-controller configuration တစ်ခုဖြစ်ပြီး တစ်ခုချင်းစီကို Dual Intel Xeon 2.4GHz E5620 processors နှင့် 16GB memory တို့ဖြင့် မောင်းနှင်သည်။ သို့သော် 3500i သည် ဖောက်သည်များအား ပေးဆောင်သော ထိန်းချုပ်မှုတွင် အစစ်အမှန်ဖြစ်သည်။ array သည် SSD caching နှင့် tiering နှစ်မျိုးလုံးကို ပံ့ပိုးပေးပြီး ၎င်းသည် hybrid နယ်ပယ်တွင် အနည်းငယ်ထူးခြားပြီး Automatically Tuned Volumes (ATV) ဟုခေါ်သော feature တစ်ခုဖြစ်သည်။ ATV သည် user များအား တစ်ဦးချင်းစီ volume တစ်ခု ရရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်အမျိုးအစားကို ၎င်းတွင်ရှိသော storage ကို ရွေးချယ်ခြင်းဖြင့် မြင့်မားသောထိန်းချုပ်မှုကို ပေးစွမ်းပြီး admin များသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေး (သို့မဟုတ် မဦးစားပေး) နိုင်စေပါသည်။ StorTrends array များတွင် ခိုင်မာသော enterprise-ready data service အစုံနှင့် အပို disk enclosures များဖြင့် scale up လုပ်နိုင်စွမ်းတို့လည်း ပါဝင်သည်။

3500i ရဲ့ အကြီးမားဆုံး အရောင်းရဆုံးအချက်ကတော့ hybrid နဲ့ full SSD configuration နှစ်မျိုးလုံးမှာ ရရှိနိုင်ခြင်းအပြင် SSD Caching နဲ့ Tiering လုပ်ဆောင်ချက်နှစ်မျိုးလုံးကို array တစ်ခုတည်းမှာ ထည့်သွင်းထားတာကြောင့် hybrid storage ဈေးကွက်မှာ ထူးခြားပါတယ်။ AMI က 3500i အတွက် configuration အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ tiering အတွက် SSD လေးလုံးနဲ့ caching အတွက် နှစ်ခုကို အသုံးပြုတဲ့ ပုံမှန် accelerated configuration ပါ။ array က HDD tier အများအပြားကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးတာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေဟာ performance ဒါမှမဟုတ် capacity oriented configuration တွေကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ expansion shelf နဲ့ဆိုရင် နှစ်ခုစလုံးအတွက် ချိန်ညှိနိုင်ပြီး rapid flash layer ပါဝင်တဲ့ capacity နဲ့ performance HDD တွေရဲ့ အားသာချက်ကို ရယူနိုင်ပါတယ်။ performance ပိုလိုအပ်သူတွေအတွက် 3500i ကို caching နဲ့ tiering လုံးဝမလုပ်ဘဲ flash နဲ့ အပြည့်အဝ configure လုပ်နိုင်ပါတယ်။

မြင့်မားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ storage က ဆွဲဆောင်မှုရှိပေမယ့် array အများစု ကျဆင်းသွားတဲ့နေရာကတော့ data services ဘက်မှာပါ။ AMI ဟာ enterprise features အများအပြားကို ထည့်သွင်းခြင်းအားဖြင့် အဲဒီစိုးရိမ်မှုတွေကို လျှော့ချဖို့ ကောင်းကောင်းလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ snapshots၊ thin provisioning၊ replication၊ WAN data services နဲ့ archiving with deduplication တွေကို support လုပ်ခြင်းအားဖြင့် မီးမောင်းထိုးပြထားပါတယ်။ ဒီ system က RAID 5၊ 6၊ 10၊ 50 နဲ့ 60 တို့ကို support လုပ်ထားပြီး အသုံးပြုရလွယ်ကူတဲ့ web-based GUI ကနေတစ်ဆင့် manage လုပ်နိုင်ပါတယ်။ အတွင်းပိုင်း SSD တွေရဲ့ အားသာချက်အပြည့်အဝကို ရယူလိုသူတွေအတွက် StorTrends က optional 10GbE card ကို support လုပ်ပါတယ်။

မှတ်သားထားသင့်သည်မှာ StorTrends သည် AMI ၏ ဒေတာသိုလှောင်မှုဌာနခွဲဖြစ်သော American Megatrends ဖြစ်သည်။ AMI သည် ၁၉၈၅ ခုနှစ်မှစ၍ လုပ်ငန်းလည်ပတ်ခဲ့ပြီး ကမ္ဘာတစ်ဝှမ်းတွင် ဝန်ထမ်း ၁၃၀၀ ကျော်ရှိသည်။ သိုလှောင်မှုဦးဆောင်သူအဖြစ် မသိရှိသော်လည်း ၎င်းတို့တွင် စနစ် ၁၂၀၀ နီးပါးရှိပြီး လွန်ခဲ့သောနှစ်အနည်းငယ်အတွင်း ၎င်းတို့၏လုပ်ငန်းကို တိတ်တဆိတ်လုပ်ဆောင်နေခဲ့သည်။ AMI တွင် အလွန်ခိုင်မာသော ဘဏ္ဍာရေးရှင်းတမ်းရှိပြီး ၎င်းသည် ဆန်းသစ်တီထွင်မှုနှင့် ပံ့ပိုးမှုနှစ်မျိုးလုံးတွင် အထောက်အကူဖြစ်စေသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ဝယ်သူများစွာသည် ပုံမှန် Tier 1 သိုလှောင်မှုရောင်းချသူများနှင့် ကွဲပြားသောအခါ ၎င်းတို့ဝယ်ယူနေသောကုမ္ပဏီ၏ ရှင်သန်နိုင်မှုအပေါ် စိုးရိမ်မှုများရှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့သည် RAID ဗိသုကာတွင် နက်ရှိုင်းသောသမိုင်းကြောင်းရှိပြီး ကြွယ်ဝသောနည်းပညာအခြေခံတစ်ခုဖွဲ့စည်းရန် StorTrends မူပိုင်ခွင့် ၁၁၄ ခုနှင့်အတူ ကြွယ်ဝသောနည်းပညာအခြေခံတစ်ခုဖွဲ့စည်းထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ StorTrends 3500i ပုံစံတွင် SSD cache: 200GB (200GB SSDs x 2 RAID1)၊ SSD အဆင့်: 1.6TB အသုံးပြုနိုင်သော (800GB SSDs x 4 RAID10) နှင့် HDD အဆင့် 10TB အသုံးပြုနိုင်သော (2TB HDDs x 10 RAID10) နှင့် optional 10GbE တို့ ပါဝင်သည်။ ဤပုံစံ၏ ဈေးနှုန်းမှာ $87,999 ဖြစ်သည်။

အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်

  • ဟာ့ဒ်ဝဲ- StorTrends 3500i Dual Controller SAN
  • ပုံစံအချက်အချာ: 3U၊ 16 bay
  • အလေးချိန် - 96 ပေါင် (43.5 ကီလိုဂရမ်)
  • အတိုင်းအတာ: ၁၇.၂ လက်မ x ၅.၂ လက်မ x ၂၅.၅ လက်မ (၄၃၇ x ၁၃၂ x ၆၄၈ မီလီမီတာ)
  • ပါဝါထောက်ပံ့မှု ထပ်ဆင့်အသုံးပြုမှု: ဟုတ်ကဲ့
  • ပါဝါထောက်ပံ့မှုကို ပူပြင်းစွာလဲလှယ်နိုင်သည်- ဟုတ်ကဲ့
  • ဟာ့ဒ်ဒရိုက်ဘေ့စ်များ: ၁၆ ခု
  • ဟာ့ဒ်ဒရိုက် အင်တာဖေ့စ်: NL-SAS၊ SAS၊ Solid State Drive (Flash)
  • ပူပြင်းစွာလဲလှယ်နိုင်သော ဟာ့ဒ်ဒရိုက်များ- ဟုတ်ကဲ့
  • Drive Configuration Options: Hybrid နှင့် Full Flash (SSD) Configurations များတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။
  • ပရိုဆက်ဆာအရေအတွက်- ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခု (၂) ခုပါရှိသော (၄) Intel QuadCore ပရိုဆက်ဆာများ
  • မှတ်ဉာဏ်: 32 GB (ကွန်ထရိုလာတစ်ခုလျှင် 16 GB)
  • SSD: 200 GB၊ 400 GB၊ 800 GB၊ 2 TB Solid State Drives (SSD)
  • SAS: 300 GB, 450 GB, 600 GB Hard Disk Drives (15000 RPM SAS)
  • NL-SAS 1TB၊ 2 TB၊ 3 TB၊ 4 TB ဟာ့ဒ်ဒစ်ဒရိုက်များ (7200 RPM NL-SAS)
  • ကွန်ရက် အင်တာဖေ့စ် ထိန်းချုပ်ကိရိယာ- (NIC) GbE LAN ပေါက် လေး (၄) ခု (ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် NIC ၂ ခု) ရွေးချယ်နိုင်သော 1GbE သို့မဟုတ် 10GbE အဆင့်မြှင့်တင်မှု ပါရှိသည်
  • RAID ပံ့ပိုးမှု- RAID 5, 6, 10, 50, 60 ကို ပံ့ပိုးပေးသော RAID-RT

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

AMI StorTrends 3500i သည် 3U သိုလှောင်မှုအစုအဝေးတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဒေါင်လိုက်စီထားပြီး သတ္တုကိုယ်ထည်တစ်ခုလုံးအတွင်း ထည့်သွင်းထားသည်။ StorTrends 3500i ၏ ရှေ့ဘက်အစွန်တစ်ဖက်စီတွင် ပါဝါခလုတ်နှင့် ပါဝါ၊ ကျန်းမာရေးနှင့် ကွန်ရက်လှုပ်ရှားမှု အပါအဝင် အခြေအနေ LED အညွှန်းများစွာပါရှိသည်။ StorTrends 3500i ၏ ဘေးနှစ်ဖက်တွင် ပါဝင်သော လျှောလမ်းကြောင်းများနှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော အတွင်းခံ rack လက်ရန်းများကို ကိုင်ဆောင်ထားသည်။ drive တပ်ဆင်မှုနှင့်ပတ်သက်ပြီး အသုံးပြုသူများသည် disk များကို သီးခြားစီ ပို့ဆောင်ပေးပါက ကိုယ်ထည်၏ထိပ်တွင် ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း drive များကို တပ်ဆင်ရမည်။ ထို့အပြင် drive များတွင် hard drive များ၏ slot နံပါတ်များကို ပြသသည့် ပုံနှိပ်တံဆိပ်များလည်း ပါရှိသောကြောင့် အလွန်အသုံးဝင်ပါသည်။

StorTrends 3500i ရဲ့ နောက်ဘက် panel ကို အပိုင်းနှစ်ပိုင်းခွဲထားပြီး ကိုယ်ပိုင် controller နဲ့ power supply ပါဝင်ပါတယ်။ controller တစ်ခုစီမှာ ပန်ကာသုံးခုနဲ့ NIC port နှစ်ခုအပြင် တိုးချဲ့ဖို့အတွက် KVM နဲ့ SAS port တစ်ခုပါရှိပါတယ်။ အတွင်းပိုင်းမှာ controller တစ်ခုစီမှာ dual Intel Xeon 2.4GHz E5620 processors နဲ့အတူ 16GB memory (စုစုပေါင်း 32GB) ပါဝင်ပါတယ်။

အသုံးဝင်မှု

StorTrends iTX ဗိသုကာကို 3500i တွင် ကြိုတင်ထည့်သွင်းထားပြီး အသုံးပြုသူများအား အပြည့်အဝထည့်သွင်းထားသော၊ enterprise-class feature set ကို ပေးစွမ်းသည်။ ဤလုပ်ဆောင်ချက်အချို့တွင် intelligent application aware snapshots၊ auto data tiering၊ အသုံးပြုရလွယ်ကူသော GUI interface၊ စီမံခန့်ခွဲမှုလွယ်ကူစေရန် VMware vSphere Plugin၊ ၎င်းတို့၏ Storage Appliance Management ManageTrends web GUI နှင့် မူပိုင် WAN Optimization engine တို့ ပါဝင်သည်။

Snapshots များသည် enterprise တစ်ခု၏ storage pool ၏ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို သေချာစေရန် အလွန်အသုံးဝင်သော feature တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ StorTrends 3500i တွင် ဤကဲ့သို့သော functionality များ ရှားပါးမှုမရှိပါ။ Advanced Snapshots (SnapTrends) နှင့် snapshot scheduling အပါအဝင် အလွန်အသုံးဝင်သော snapshot နည်းပညာအမျိုးမျိုး ပါဝင်ပြီး၊ နောက်ပိုင်းတွင် appliance တစ်ခုလျှင် read-only နှင့် writeable snapshots 8,048 အထိ စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းမှု မရှိသလောက်ပင်။ Redirect on Write (ROW) Snapshot နည်းပညာကိုလည်း အသုံးပြုထားသည် (ရိုးရာ copy-on-write နည်းလမ်းနှင့် ဆန့်ကျင်ဘက်)၊ ၎င်းသည် master volume နှင့် မူလက ချိတ်ဆက်ထားသော data များကို နေရာတွင် ရှိနေစေပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် အမှန်တကယ် snapshot data activity ကို သိသိသာသာ လျှော့ချပေးပါသည်။ အခြား snapshot feature များတွင် မည်သည့် snapshot ကိုမဆို instantaneous rollback၊ file recovery အတွက် snapshot mounting၊ Windows Server များအတွက် VSS-based backup support နှင့် Microsoft Exchange Server နှင့် Oracle ကဲ့သို့သော လူကြိုက်များသော application server များအတွက် backup agent များ ပါဝင်သည်။

StorTrends iTX တွင် Snap Assisted Replication (SAR) လည်း ပါရှိသောကြောင့် ဒေသတွင်းနှင့် ဝေးလံခေါင်သီသော နေရာများတွင် StorTrends appliances များစွာတွင် ဒေတာများကို ပုံတူကူးယူပြီး သိမ်းဆည်းနိုင်သည်။ SAR replication module သည် snapshots များကို အသုံးပြုပြီး snapshot deltas များကိုသာ ဝေးလံခေါင်သီသော StorTrends array သို့ ပေးပို့သည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ၎င်းသည် ကွန်ရက်အသုံးပြုမှု ထိရောက်မှုကို မြှင့်တင်ပေးပြီး bandwidth ကုန်ကျစရိတ်ကို လျှော့ချပေးသည်။ ထို့အပြင် WAN Data Services (WDS) ကို ဖွင့်ခြင်းဖြင့် data deduplication၊ compression နှင့် link optimization တို့ကို လုပ်ဆောင်ပြီး bandwidth ကို သိသိသာသာ လျှော့ချပေးပြီး replication window ကို လျှော့ချပေးသည်။ SAR သည် DR တည်နေရာတွင် နေရာချွေတာရန် secondary appliances တွင် Data Archive mode ကိုလည်း ခွင့်ပြုသည်။

StorTrends 3500i စနစ်အရင်းအမြစ်စီမံခန့်ခွဲမှုဆော့ဖ်ဝဲ ManageTrends သည် စနစ်ထည့်သွင်းရန်လွယ်ကူပြီး GUI သည် လေ့လာအသုံးပြုရန်နှင့် အသုံးပြုရလွယ်ကူပါသည်။ StorTrends 3500i စတင်လည်ပတ်သည့်အခါ IP address ပါရှိသော မျက်နှာပြင်ကို သင်တွေ့ရပါလိမ့်မည်။ သင့်ကွန်ရက်နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော NIC နှစ်ခုလုံးရှိပါက IP Address နှစ်ခုကို သင်တွေ့ရပါလိမ့်မည်။ 3500i ၏ IP Address ကို ကူးယူပြီး သင့်အင်တာနက်ဘရောက်ဆာတွင် ရိုက်ထည့်ပါ။ ထို့နောက် အသုံးပြုသူအမည်နှင့် စကားဝှက်တစ်ခုပေးရန် တောင်းဆိုပါလိမ့်မည်။ ၎င်းပြီးသည်နှင့် သင်သည် အပြည့်အဝ စီမံခန့်ခွဲခွင့်ရှိပြီး ManageTrends dashboard သို့ ရောက်ရှိသွားမည်ဖြစ်သည်။ StorTrends 3500i တွင် သိုလှောင်မှုကို configure မလုပ်ရသေးပါက အသုံးပြုသူများကို Quick and Easy Setup Wizard ကို အသုံးပြုရန် ရွေးချယ်ခွင့်ဖြင့် မေးမြန်းမည်ဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် မိနစ်ငါးမိနစ်အတွင်း စတင်လည်ပတ်စေမည်ဖြစ်သည်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်စာရင်း ၊ ဓာတ်ခွဲခန်း၏ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်နိုင်စွမ်းများအကြောင်း ခြုံငုံသုံးသပ်ချက် နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုပရိုတိုကောများအကြောင်း အခြားအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ထုတ်ဝေပါသည် ၊ ထို့ကြောင့် စီမံခန့်ခွဲသူများနှင့် ပစ္စည်းကိရိယာရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် ကျွန်ုပ်တို့ ထုတ်ဝေထားသောရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို တရားမျှတစွာ တိုင်းတာနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ လွတ်လပ်မှုကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များကို ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော ပစ္စည်းကိရိယာထုတ်လုပ်သူမှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် စီမံခန့်ခွဲခြင်း မရှိပါ။

ကျွန်ုပ်တို့သည် StorTrends 3500i cluster ကို X-IO ISE 710၊ Dell EqualLogic PS6110XS နှင့် Dell EqualLogic PS6210XS တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်သွားပါမည် ။

ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်တဲ့ hybrid platform တစ်ခုချင်းစီမှာ vendor တစ်ခုချင်းစီက unit ကို workload အမျိုးမျိုးအတွက် ဘယ်လို configure လုပ်သလဲဆိုတာနဲ့ testing အတွက်အသုံးပြုတဲ့ networking interface ကို နားလည်ဖို့ အရမ်းအရေးကြီးပါတယ်။ ပေးထားတဲ့ workload မှာ ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်းလုပ်ဆောင်နိုင်မလဲဆိုတာနဲ့ ပတ်သက်လာရင် အသုံးပြုတဲ့ flash ပမာဏဟာ အခြေခံ caching ဒါမှမဟုတ် tiering process လိုပဲ အရေးကြီးပါတယ်။ အောက်ပါစာရင်းမှာ flash နဲ့ HDD ပမာဏ၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သီးခြား configuration မှာ ဘယ်လောက်အသုံးပြုနိုင်လဲ နဲ့ ဘယ် networking interconnect တွေကို leverage လုပ်ခဲ့လဲဆိုတာကို ပြသထားပါတယ်။

  • AMI StorTrends 3500i
    • စာရင်းပါဈေးနှုန်း: $87,999
    • ဖလက်ရှ် ကက်ရှ်: 200GB (200GB SSDs x 2 RAID1)
    • Flash Tier: အသုံးပြုနိုင်သော 1.6TB (800GB SSDs x 4 RAID10)
    • HDD: 10TB အသုံးပြုနိုင်ပါသည် (2TB HDDs x 10 RAID10)
    • ကွန်ရက်အပြန်အလှန်ချိတ်ဆက်မှု- ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် 10GbE iSCSI၊ 2 x 10GbE Twinax
  • HP StoreVirtual 4335 – နုတ် ၃ ခု
    • စာရင်းပါဈေးနှုန်း- node တစ်ခုလျှင် $၄၁,၀၀၀၊ $၁၂၃,၀၀၀
    • Flash: အသုံးပြုနိုင်သော 1.2TB (400GB SSDs x 3 RAID5 တစ်ခုစီ၊ cluster တစ်လျှောက် network RAID10)
    • HDD: အသုံးပြုနိုင်သော 10.8TB (900GB 10K HDDs x 7 RAID5 ကို node တစ်ခုလျှင်၊ cluster တစ်လျှောက် network RAID10)
    • ကွန်ရက်အပြန်အလှန်ချိတ်ဆက်မှု- ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် 10GbE iSCSI၊ 1 x 10GbE Twinax
  • Dell EqualLogic PS6210XS
    • စာရင်းပါဈေးနှုန်း: $134,000
    • ဖလက်ရှ်: 4TB အသုံးပြုနိုင်သည် (800GB SSDs x 7 RAID6)
    • HDD: အသုံးပြုနိုင်သော 18TB (1.2TB 10K HDDs x 17 RAID6)
    • ကွန်ရက်အပြန်အလှန်ချိတ်ဆက်မှု- ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် 10GbE iSCSI၊ 2 x 10GbE Twinax
  • X-IO ISE 710
    • စာရင်းပါဈေးနှုန်း: $115,000
    • 800GB ဖလက်ရှ် (200GB SSDs x 10 RAID10)
    • 3.6TB HDD (300GB 10K HDD x 30 RAID10)
    • ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု- 8Gb FC၊ ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် 8Gb FC ၂ ခု

နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော array တစ်ခုစီကို ကျွန်ုပ်တို့၏ Lenovo ThinkServer RD630 Testbed ဖြင့်လည်း benchmark လုပ်ခဲ့သည်-

  • ၂ x Intel Xeon E5-2690 (2.9GHz, 20MB Cache, 8-cores)
  • Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit၊ Windows Server 2012 Standard၊ CentOS 6.3 64-bit
    • Boot SSD: 100GB Micron RealSSD P400e
  • LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (boot SSDs အတွက်)
  • LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (SSD သို့မဟုတ် HDD များကို benchmarking လုပ်ရန်အတွက်)
  • Emulex LightPulse LPe16202 Gen 5 Fibre Channel (8GFC၊ 16GFC သို့မဟုတ် 10GbE FCoE) PCIe 3.0 Dual-Port CFA

Mellanox SX1036 10/40Gb Ethernet Switch နှင့် Hardware

  • 40GbE port ၃၆ ခု (10GbE port ၆၄ ခုအထိ)
  • QSFP splitter ကြိုးများ 40GbE မှ 4x10GbE အထိ

အပလီကေးရှင်း စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

HP StoreVirtual 4335 3-node cluster ၏ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး benchmark နှစ်ခုမှာ VMware VMmark Virtualization Benchmark နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ Microsoft SQL Server OLTP Benchmark တို့ဖြစ်ပြီး ၎င်းတို့နှစ်ခုစလုံးသည် StoreVirtual နှင့် ၎င်း၏နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များက ဝန်ဆောင်မှုပေးရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည့် application workloads များနှင့် ဆင်တူသည်။

StorageReview VMmark protocol သည် အသုံးများသော virtualization workloads များနှင့် administrative tasks များအပေါ်အခြေခံ၍ sub-tests အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြုပြီး tile-based unit ကို အသုံးပြု၍ ရလဒ်များကို တိုင်းတာသည်။ Tiles များသည် VMs များကို cloning နှင့် deploying လုပ်ခြင်း၊ datacenter တစ်လျှောက် automatic VM load balancing၊ VM live migration (vMotion) နှင့် dynamic datastore relocation (storage vMotion) ကဲ့သို့သော virtual workloads အမျိုးမျိုးကို လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ StorTrends 3500i သည် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုလုံးအတွင်း 10th tile အထိ pack ၏ထိပ်ဆုံးနှင့် နီးကပ်စွာရှိနေခဲ့သည်။ HP StoreVirtual 4335 သည် 8-tile mark ကို ကျော်လွန်နိုင်ခြင်းမရှိပါ။

StorageReview ရဲ့ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်ခြင်း protocol ဟာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ application environment တွေမှာတွေ့ရတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို တုပတဲ့ online transaction processing benchmark တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Transaction Processing Performance Council ရဲ့ Benchmark C (TPC-C) ရဲ့ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ TPC-C benchmark ဟာ database environment တွေမှာ storage infrastructure ရဲ့ performance strengths နဲ့ bottlenecks တွေကို တိုင်းတာတာနဲ့ synthetic performance benchmarks တွေထက် ပိုနီးစပ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SQL Server protocol ဟာ 685GB (3,000 scale) SQL Server database ကို အသုံးပြုပြီး virtual user 30,000 အောက်မှာ transactional performance နဲ့ latency ကို တိုင်းတာပြီး virtual user 15,000 ရဲ့ half-size database နဲ့ တိုင်းတာပါတယ်။

virtual user 15k ပါဝင်တဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ StorTrends 3500i ဟာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပြီး 3,152.2TPS ရရှိခဲ့ပြီး XIO ISE 710 ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency တွေကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် virtual user 15k ရှိတယ်လို့ တွေ့ရပါတယ်။ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ နှစ်ခုဖြစ်တဲ့ StorTrends 3500i (15ms) နဲ့ XIO 710 (19ms) ကြားမှာ ကွာဟချက်က အကျဉ်းဆုံးပါ။ နောက်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ သုံးခုကတော့ Dell EqualLogic PS6110XS မှာ အတော်လေး ကွာဟချက်ကြီးတာကို တွေ့ရပါတယ်။

virtual user ၃၀,၀၀၀ အထိ workload တိုးမြှင့်လိုက်တဲ့အခါ StorTrends 3500i ဟာ XIO 710 နဲ့ Dell EqualLogic PS6210XS (6,153.1TPS နဲ့ 6,135.5TPS အသီးသီး) တို့ကို ကျော်လွန်ပြီး အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 6272.4TPS နဲ့ ၎င်းရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Dell EqualLogic PS6110XS ဟာ အနှေးဆုံး array ဖြစ်ပြီး 5,794.1TPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency benchmark ရလဒ်များသည် အလားတူဇာတ်လမ်းကို ပြောပြခဲ့ပြီး StorTrends 3500i သည် 41ms သာဖြင့် သိသိသာသာ ကွာခြားချက်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာမှ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး XIO 710 နှင့် HP StoreVirtual 4335 တို့သည် 133ms နှင့် 142ms အသီးသီးဖြင့် ဒုတိယနှင့် တတိယနေရာ ရရှိခဲ့သည်။ Dell EqualLogic PS6110XS သည် အုပ်စုတွင် အနှေးဆုံးဖြစ်သည်။

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

fio synthetic benchmarks တစ်ခုချင်းစီကို မစတင်မီ ၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းသည် device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခု queue ထူးချွန်စွာဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်သည်။ ထို့နောက် storage ကို thread/queue depth profile များစွာဖြင့် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များပြားသောအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ဤပေါင်းစပ်ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုတွင် ထုတ်လုပ်သူ၏ သတ်မှတ်ချက်များနှင့် စံနှုန်းများတွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် ပရိုဖိုင်နှစ်ခု ပါဝင်သည်။

  • ၁၂၈,၀၀၀ – ၁၀၀% ဖတ်ရှုပြီး ၁၀၀% ရေးသား
  • ၈၀၀၀ – ၇၀% ဖတ်/၃၀% ရေးသား

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး benchmark ဟာ random 4k transfer တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို 100% write နဲ့ 100% read activity ပါဝင်တဲ့ တိုင်းတာမှု ဖြစ်ပါတယ်။ ခြောက်နာရီကြာ preconditioning ကာလအတွင်းမှာ ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာနေတဲ့ data ဟာ SSD တွေမှာ fully tiered ဖြစ်တယ်လို့ အတည်ပြုခဲ့ပြီး LUN ရှစ်ခုအဖြစ် configure လုပ်တဲ့အခါ array ပြင်ပမှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ StorTrends 3500i ဟာ အမြင့်ဆုံး write performance 43,420 IOPS ရရှိခဲ့ပေမဲ့ read column မှာတော့ သိသိသာသာ နှေးကွေးသွားခဲ့ပြီး တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ အမြင့်ဆုံး read performer ကတော့ 141,141 IOPS ရှိတဲ့ HP StoreVirtual 4335 ပါ။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ပျမ်းမျှ latency စမ်းသပ်မှုများတွင် StorTrends 3500i သည် အမြန်ဆုံး write performance ကို ထပ်မံပြသခဲ့ပြီး XIO ISE 710 သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော တစ်ခုတည်းသော စွမ်းဆောင်ရည်ဖြစ်သည်။ အမြန်ဆုံး read performance ကို HP StoreVirtual 4335 မှ မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။

StorTrends 3500i သည် အများဆုံး latency 142.1ms ဖြင့် write performance တွင် ပထမနေရာရရှိခဲ့သည်။ သို့သော် read column တွင် အချို့နေရာ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ XIO ISE 710 သည် အကောင်းဆုံး read ရလဒ်များကို 51.9ms ဖြင့် ဖော်ပြခဲ့ပြီး StoreVirtual 4335 သည် 96.5ms ဖြင့် ဒုတိယအကောင်းဆုံးနေရာကို ရရှိခဲ့သော်လည်း StoreVirtual 4335 သည် 516.1ms ဖြင့် အနှေးဆုံး write performance ရရှိခဲ့သည်။

StorTrends 3500i သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation စမ်းသပ်မှုများတွင် 3.5ms တွင် အတည်ငြိမ်ဆုံး write performance ရှိသော်လည်း read performance (3.6ms) တွင် တည်ငြိမ်မှုနည်းပါးခဲ့သည်။ HP StoreVirtual 4335 သည် 0.93ms ဖြင့် အကောင်းဆုံး read function တည်ငြိမ်မှုကို ဂုဏ်ယူစွာ ပြသခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ၇၀% read ၃၀% write random workload အကြောင်း ဆက်ပြောရရင် StorTrends 3500i ဟာ သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွာခြားချက်နဲ့ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိခဲ့ပေမယ့် သူ့ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်စွမ်းရည်ကိုပြသဖို့ queue depths မြင့်မားဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။ Dell EqualLogic PS6110XS ဟာ မျှော်လင့်ထားသလောက် အနှေးကွေးဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် အနှေးဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်တော့ ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ပျမ်းမျှ latency စမ်းသပ်မှုများတွင် StorTrends 3500i သည် 16T/16Q ဖြင့် အမြန်ဆုံး device ဖြစ်သော်လည်း ကနဦးဖတ်ရှုမှုများအတွင်း အထုပ်၏အောက်ခြေတွင် စတင်ခဲ့သည်။

အမြင့်ဆုံး latency စမ်းသပ်မှုရလဒ်များအရ StorTrends 3500i က လွှမ်းမိုးထားကြောင်း ပြသခဲ့ပြီး ယခုတစ်ကြိမ်တွင် benchmark တစ်လျှောက်လုံးတွင် latency မြင့်တက်မှု အနည်းငယ်သာ တွေ့ရှိရသေးသည်။ latency မြင့်တက်မှု ကြီးမားသော်လည်း XIO 710 က ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

standard deviation benchmark ကလည်း အလားတူဇာတ်လမ်းတစ်ပုဒ်ကို ပြောပြခဲ့ပါတယ်။ StorTrends 3500i က တစ်ဖန် ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပြီး 0.2ms နဲ့ စတင်ပြီး 3.42ms နဲ့ အဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် XIO 710 က နောက်ဆုံး queue depth မှာ 3.94ms နဲ့ ဒုတိယနေရာကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ StoreVirtual 4335 ကလည်း ကောင်းမွန်တဲ့ ရလဒ်နဲ့ အဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

AMI StorTrends 3500i သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအား မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်အတွက် တည်ဆောက်ထားသော အစွမ်းထက်ပြီး အလွယ်တကူ ဖြန့်ကျက်နိုင်သော 3U hybrid storage platform ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ StorTrends 3500i တွင် hybrid configuration အမျိုးမျိုးဖြင့် တပ်ဆင်နိုင်သော bay ၁၆ ခု သို့မဟုတ် SSD ၁၆ ခုပါသော all-flash array ပါရှိသည်။ dual-controller စနစ်တွင် optional 1GbE သို့မဟုတ် 10GbE upgrade ပါရှိသော 4 GbE LAN Ports (controller တစ်ခုလျှင် NIC ၂ ခု) ပါဝင်ပြီး ၎င်းကို ပံ့ပိုးပေးနိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ထိုက်တန်သော upgrade တစ်ခုဖြစ်စေသည်။ data service များအတွက် StorTrends 3500i တွင် unit pricing တွင်ပါဝင်သော fully-loaded, enterprise-class feature set ပါရှိသည်။

StorTrends 3500i ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ benchmarking အတွင်းမှာ သူ့ရဲ့ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသဖို့ အချိန်သိပ်မယူခဲ့ပါဘူး။ VMmark နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာခဲ့တဲ့ ပထမဆုံး application test မှာ StorTrends 3500i ဟာ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ ရလဒ်တွေကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ StorTrends 3500i cluster ဟာ pack ရဲ့ ထိပ်ဆုံး ဒါမှမဟုတ် အနီးမှာ ရှိပြီး 10th tile မှာ အနည်းငယ် ချော်ထွက်ခဲ့ပါတယ်။ 15k နဲ့ 30k virtual-user SQL Server benchmark မှာ 3500i ဟာ အထူးသဖြင့် ပျမ်းမျှ latency ကို တိုင်းတာတဲ့အခါ အကောင်းဆုံးပါပဲ။ 30k virtual users benchmark မှာ 3500i ဟာ 41ms latency သာ မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး ဒုတိယနေရာက 133ms မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ တုံ့ပြန်မှုမှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွာဟချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။

StorTrends 3500i ဟာ synthetic 4k random transfer workloads တွေမှာ write speed အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် AMI ရဲ့ hybrid array ဟာ benchmarks တွေမှာ read performance throughput ရဲ့ mid-of-the-run ရလဒ်တွေကိုသာ ပြသခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် 8k random mixed workloads စမ်းသပ်မှုတွေမှာ သူ့ရဲ့ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြန်ဆုံးပြန်လည်ရရှိခဲ့ပြီး StorTrends 3500i ဟာ benchmarks အားလုံးမှာ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါဟာ IO မှာ အထင်ရှားဆုံးဖြစ်ပြီး နောက် array ထက် 16T/16Q အားဖြင့် IOPS 10,000 နီးပါးပိုများပါတယ်။

StorTrends 3500i ဟာ ဒီအထင်ကြီးစရာကောင်းတဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေအားလုံးကို ရရှိနိုင်တာက အကြောင်းရင်းအမျိုးမျိုးကြောင့်ပါ။ အကြီးမားဆုံးအချက်တစ်ခုကတော့ flash ကို ဘယ်လိုကိုင်တွယ်သလဲဆိုတာပါပဲ။ ပထမဦးစွာ၊ array က caching (SSD ပေါ်က hot data ရဲ့ မိတ္တူ) နဲ့ tiering (SSD ပေါ်က hot data ရဲ့ အမြဲတမ်းတည်နေရာ) နှစ်မျိုးလုံးကို ပေးစွမ်းပြီး hybrid storage array ရောင်းချသူတွေကြားမှာ ရှားပါတယ်။ အများစုက တစ်မျိုးမဟုတ်တစ်မျိုး ပေးစွမ်းတာကြောင့် top-line performance ကို တိုးစေပေမယ့် ဒီမှာ ကျွန်တော်တို့မြင်ရတဲ့အတိုင်း နှစ်မျိုးလုံးကို အသုံးပြုခြင်းက အကျိုးကျေးဇူးရှိနိုင်ပါတယ်။ AMI ဟာ RAID10 မှာ 4x800GB ရှိတဲ့ tiering အတွက် စွမ်းရည်မြင့် SSD တွေကိုလည်း အသုံးပြုနေပြီး 1.6-bay system မှာ အသုံးပြုနိုင်တဲ့ 16TB ဟာ ယှဉ်ပြိုင်မှုစနစ်အများစုထက် အများကြီးသာလွန်ပါတယ်။ drive တွေကလည်း ခေတ်မီပြီး storage ရောင်းချသူကြီးအများစုက အလွန်တည်ငြိမ်ပေမယ့် နှစ်အနည်းငယ်ကြာတဲ့ SSD နည်းပညာကို အသုံးပြုနေကြပါတယ်။ 3500i ကို အမှန်တကယ် ဆန့်ကျင်တဲ့တစ်ခုတည်းသောအရာက လူစည်ကားတဲ့ဈေးကွက်မှာ အသိပညာနည်းပါးခြင်းပါပဲ။ ဒါပေမယ့် 3500i က တကယ်ကို ထွန်းတောက်နေတာကြောင့် အဲဒါက ကြာရှည်မခံပါဘူး။

Pros

  • အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ကောင်းမွန်သည်
  • ကက်ရှ်လုပ်ခြင်းနှင့် အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်
  • ယှဉ်ပြိုင်စျေးနှုန်း
  • StorTrends ထုတ်ကုန်များ၏ နောက်ကွယ်မှ ကြီးမားသော ကုမ္ပဏီ

အားနည်းချက်များ

  • 4K ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှု workloads များအတွင်း ဖတ်ရှုမှုမြန်နှုန်းများ နှေးကွေးသွားသည်

အောက်ဆုံးလိုင်း

AMI StorTrends 3500i hybrid array သည် dual-controller, 3U, 16-bay chassis ဖြင့် SSD caching နှင့် tiering ကို ဈေးကွက်သို့ ယူဆောင်လာပါသည်။ 3500i သည် နေရာတိုင်းတွင် ထူးချွန်ခဲ့ပြီး hybrid အမျိုးအစားအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်စံနှုန်းအသစ်များကို ဖန်တီးပေးခဲ့ပြီး လူစည်ကားသောနယ်ပယ်တွင် ထင်ရှားပေါ်လွင်စေခဲ့သည်။

StorTrends 3500i ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

StorageReview Enterprise Lab