OCZ ARC 100 Series SSD တွေကို ဈေးနှုန်းကြီးမြင့်မှုမရှိဘဲ flash storage ရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးတွေကို လိုချင်တဲ့ mainstream consumers တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ ARC 100 က .50/GB အကြံပြုထားတဲ့ ဈေးနှုန်းကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ SSD တွေ လက်လီရောင်းချလာတာနဲ့အမျှ ဈေးနှုန်းတွေက ပိုပြီးကျဆင်းလာမှာပါ။ OCZ က ARC 100 နဲ့ ဈေးနှုန်းသက်သာတာ မဟုတ်ပါဘူး၊ ဈေးနှုန်းရဲ့ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းကတော့ မိခင်ကုမ္ပဏီ Toshiba နဲ့ vertical integration ကြောင့်ပါ။ controller နဲ့ Toshiba MLC NAND အပါအဝင် drive ထဲက core components အားလုံးကို သူတို့ ပူးတွဲပိုင်ဆိုင်ထားပါတယ်။ ARC 100 က ကောင်းမွန်တဲ့ endurance profile ကို ပေးစွမ်းပြီး တစ်နေ့ကို 20GB writes (Vertex 3 နဲ့ အတူတူပါပဲ) ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး drive တွေမှာ သုံးနှစ်အာမခံ ပါဝင်ပါတယ်။
၎င်း၏သတ်မှတ်ချက်များကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာကြည့်လျှင် ARC 100 စီးရီးသည် Toshiba ၏ နောက်မျိုးဆက် A19nm NAND flash ကိုအသုံးပြုသည့် ပထမဆုံး OCZ drive ဖြစ်ပြီး OCZ Barefoot 3 M10 controller နှင့် firmware ပါရှိသည်။ ကိုယ်ထည်သည် အလွန်ပါးလွှာသော 2.5-inch 7mm form factor ဖြစ်သောကြောင့် မည်သည့် notebook နီးပါးနှင့်မဆို ကိုက်ညီပါသည်။ OCZ တွင် ဤ drive နှင့်အတူ 3.5″ bracket မပါဝင်ပါ။ OCZ သည် 480GB စွမ်းရည်အတွက် read နှင့် write speeds များကို 490MB/s နှင့် 450MB/s အထိ အသီးသီး ကိုးကားထားပြီး 75,000 IOPS နှင့် 80,000 IOPS ၏ random read နှင့် write ကိုလည်း ပေးထားသည်။
ARC 100 SSD အားလုံးတွင် OCZ ၏ ShieldPlus အာမခံအသစ်ဖြင့် ပို့ဆောင်ပေးထားပြီး ၎င်းသည် သုံးစွဲသူများ ပံ့ပိုးမှုနှင့် အာမခံတောင်းဆိုမှုများနှင့်ပတ်သက်လာလျှင် ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရမည့် အခက်အခဲအများစုကို ဖယ်ရှားပေးပါသည်။ OCZ ၏ ShieldPlus အာမခံသည် ဝယ်ယူမှု၏ မူရင်းအထောက်အထား မလိုအပ်ပါ။ အသုံးပြုသူများသည် ၎င်းတို့၏ ARC 100 SSD serial number ကိုသာ လိုအပ်ပြီး ဖောက်သည်ဝန်ဆောင်မှုကိုယ်စားလှယ်တစ်ဦးက ပြဿနာရှာဖွေဖြေရှင်းခြင်းနှင့် ပံ့ပိုးမှုပေးပါမည်။ ချို့ယွင်းချက်ရှိသည်ဟု ယူဆပါက၊ SSD အသစ်စက်စက်ကို ကြိုတင်ငွေပေးချေပြီး ပြန်ပို့သည့်တံဆိပ်နှင့်အတူ ဖောက်သည်ထံ ပို့ဆောင်ပေးမည်ဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူများသည် မူရင်းချို့ယွင်းနေသော drive ကို အခမဲ့ပြန်ပို့နိုင်ပါသည်။
OCZ ARC 100 Series SSD တွေကို 120GB, 240GB နဲ့ 480GB ဆိုပြီး စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပြီး ဈေးနှုန်းကတော့ အသီးသီး $75, $120 နဲ့ $240 ဖြစ်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 240GB ယူနစ်ကို ကျွန်တော်တို့ ကြည့်ရှုသွားပါမယ်။
OCZ ARC 100 Series SSD သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်
- 120GB
- 240GB
- 480GB
- စွမ်းဆောင်ရည်:
- အများဆုံးဖတ်ရှုမှုအမြန်နှုန်း: 475MB/s (120GB)၊ 480MB/s (240GB)၊ 490MB/s (480GB)
- အများဆုံးရေးသားမှုအမြန်နှုန်း: 395MB/s (120GB)၊ 430MB/s (240GB)၊ 450MB/s (480GB)
- အများဆုံး ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS (4K QD32): ၇၅,၀၀၀
- အများဆုံး ကျပန်းရေးသားမှု IOPS (4K QD32): ၉၀,၀၀၀
- Steady-State Random Write IOPS (4K QD32): 12,000 (120GB)၊ 18,000 (240GB)၊ 20,000 (480GB)
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: OCZ Barefoot 3 M10
- NAND အစိတ်အပိုင်းများ- A19nm Toshiba Multi-Level Cell (MLC) Flash
- အင်တာဖေ့စ်- SATA III 6Gb/s
- ပုံစံအညွှန်းကိန်း: ၂.၅ လက်မ (၁၀၀.၂ x ၆၉.၇၅ x ၆.၇ မီလီမီတာ)
- ကုဒ်ဝှက်ခြင်း- 256-bit AES နှင့် ကိုက်ညီမှု
- ဒေတာလမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု- BCH ECC သည် ကျပန်းဘစ် ၄၄ ခု/1KB အထိ ပြင်ပေးသည်
- ထုတ်ကုန်ကျန်းမာရေးစောင့်ကြည့်ခြင်း- ကိုယ်တိုင်စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းနှင့် အစီရင်ခံခြင်းနည်းပညာ (SMART)
- Power Consumption:
- အားလပ်ချိန်: 0.6W
- တက်ကြွသော: 3.45W
- လည်ပတ်အပူချိန်: 0°C ~ 70°C
- ရှော့ခ်ခံနိုင်ရည်: 1000G/0.5ms
- တုန်ခါမှု (လည်ပတ်မှု): 2.17Grms (7-800Hz)
- တုန်ခါမှု (အလုပ်မလုပ်ပါ): 3.13Grms (5-800Hz)
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
ARC 100 သည် အလွန်ပါးလွှာသောပုံစံဖြင့် all-alloy တည်ဆောက်မှုဖြင့် ဖွဲ့စည်းထားသည်။ OCZ ARC 100 Series SSD ၏ ဒီဇိုင်းသည် ၎င်း၏ယခင်ထုတ်ကုန်များနှင့် ကွဲပြားပြီး ၎င်း၏ အပြာနှင့် အဖြူရောင်အရောင်ပေါင်းစပ်မှုအသစ် ( Vector 150 ၏ အနက်၊ အဖြူနှင့် အပြာရောင်ဒီဇိုင်းနှင့် ဆန့်ကျင်ဘက်) ရှိသည်။ ရှေ့ဘက်ခြမ်းသည် ၎င်း၏ ရိုးရှင်းသောအသွင်အပြင်ကြောင့် အလွန်ဆွဲဆောင်မှုရှိပြီး drive ၏အမည်ကိုသာ ပါဝင်သည်။
နောက်ကျောဘက်တွင် စံသတ်မှတ်ထားသော အချက်အလက်တံဆိပ်တစ်ခုပါရှိပြီး အသုံးပြုသူများအား စီးရီးနံပါတ်များ၊ မော်ဒယ်၊ PN များ စသည်တို့ အပါအဝင် ARC 100 အကြောင်း သိလိုသမျှကို ပေးပါသည်။
ဒရိုက်ဗ်၏ တစ်ဖက်စီတွင် တပ်ဆင်ရလွယ်ကူစေရန်အတွက် ဝက်အူပေါက်နှစ်ခု ပါရှိသည်။
၎င်း၏ 7mm 2.5-inch form-factor ကြောင့် ARC 100 ကို ultrabook များနှင့် embedded solution များကဲ့သို့သော မည်သည့် platform အမျိုးအစားတွင်မဆို တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။ SSD ၏ ရှေ့ဘက်တွင် စံ SATA power နှင့် data interface ပါရှိသည်။
Phillips ခေါင်းစွပ်လေးခုမှတစ်ဆင့် drive ကိုဖွင့်လိုက်သည်နှင့် ARC 100 ၏အဓိကနေရာတွင် OCZ Barefoot 3 M10 controller နှင့် Toshiba A19nm MLC NAND ကိုတွေ့ရလိမ့်မည်။
စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ
စားသုံးသူ SSD စံနှုန်းအားလုံးကို StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည် ။ OCZ ARC 100 Series SSD သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စံနှုန်းများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-
- Samsung SSD EVO 250GB (Samsung MEX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ 19nm Samsung TLC NAND၊ SATA)
- Crucial M500 480GB (မိုက်ခရွန် 20nm MLC NAND Flash၊ Marvell 9187 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ SATA)
- OCZ Vertex 460 240GB (Toshiba 19nm MLC Flash NAND၊ Barefoot 3 M10 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ SATA)
- Crucial/Micron M550 512GB (20nm 64Gb/128Gb MLC NAND၊ Marvell 88SS9189၊ SATA)
- Corsair Force LX 256GB (28Gbit Micron 20nm ONFI MLC NAND၊ Silicon Motion SM2246EN ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ SATA)
- Corsair Force LS 240GB (19nm Toshiba MLC NAND၊ Phison PS3108 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ SATA)
- အရေးပါ MX100 512GB (မိုက်ခရွန် 20nm MLC NAND၊ Marvell 88SS9189 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ SATA)
IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။
2MB sequential performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ OCZ ARC 100 ဟာ 448.7MB/s read နဲ့ 392.0MB/s write တို့ကို ရရှိခဲ့ပြီး ဒါဟာ အနောက်ဘက်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုက 2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုပါတယ်။ ဒီမှာ OCZ ARC 100 က 397.6MB/s read နဲ့ 390MB/s write ရရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ ထုတ်ကုန်တွေထဲမှာ အောက်ဆုံးနဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သေးငယ်တဲ့ 4K ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစမ်းသပ်မှုကို ဆက်သွားတဲ့အခါ OCZ ARC 100 ဟာ QD1 မှာ 6,661 IOPS read ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး အဆင့်ရဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပြီး 21,979 IOPS write speed လည်း ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေထဲမှာ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင်၊ 1QD မှ 64QD အထိ အတိုင်းအတာရှိသော 100% write activity ပါသည့် workload သို့ ကျွန်ုပ်တို့ ပြောင်းလဲလိုက်ပါသည်။ ဤ setting တွင် OCZ ARC 100 သည် 19,792 IOPS မှ 80,885 IOPS အထိ အတိုင်းအတာရှိသည်။
စာဖတ်ခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်သို့ ရွေ့လျားသွားလျှင် OCZ ARC 100 သည် 1QD တွင် 6,637 IOPS နှင့် 64QD တွင် 81,985 IOPS အထိ ရရှိထားသည်။
နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ ARC 100 ရဲ့ ပျမ်းမျှရေးသားမှု latency ကို mainstream/value consumer SSD တစ်ခုချင်းစီနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါမယ်။ ဒီနေရာမှာတော့ ပျမ်းမျှ latency 0.045ms နဲ့ အမြင့်ဆုံး latency 2.76ms ရှိတဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ SSD တွေထဲမှာ အတော်လေး ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် queue depth ၁ မှ ၁၂၈ အထိရှိသော server ရောနှော workload စီးရီးများရှိ hard drive များကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်းမှသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် ၁၀၀% ဖတ်ရှုခြင်းအထိ ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ။ အဲဒီမှာ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ပါဝင်ပါတယ်။ OCZ ARC 100 ဟာ QD1 မှာ 6697IOPS ရှိပြီး QD128 41301 IOPS ရရှိထားပြီး pack ထဲမှာ ထိပ်ဆုံးနားမှာ ရှိနေပါတယ်။
512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ဖြန့်ကျက်ထားသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော ကျွန်ုပ်တို့၏ file server တွင် OCZ ARC 100 သည် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။ ဤတွင် OCZ ARC 100 သည် တတိယနေရာကို ထပ်မံရရှိခဲ့သည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်မှာ workstation activity ကိုကြည့်မှာဖြစ်ပြီး 8K transfers တွေကိုအသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read mixture ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ OCZ ARC 100 ဟာ QD128 မှာ 44,328 IOPS နဲ့ leaderboard ရဲ့ထိပ်ဆုံးနားမှာရပ်တည်နေပါတယ်။
စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ
ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ၎င်းတို့၏အခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။
ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720p HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480p SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ HTPC ပရိုဖိုင်မှာ OCZ ARC 100 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိပြီး ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 217.3MB/s၊ IOPS 4,685 နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 1.65ms ရှိပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှု မှတ်တမ်းမှာ အနည်းငယ် တိုးတက်မှု ပြသခဲ့ပေမယ့် OCZ ARC 100 ဟာ ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 139.0MB/s နဲ့ IOPS 4,745 ရှိတဲ့ ရလဒ်တွေနဲ့ နိမ့်ကျနေခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ Gaming trace မှာ OCZ ARC ဟာ အခြား profile တွေနဲ့ ဆင်တူပြီး 430MB/s အမြန်နှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိခဲ့ပါတယ်။
Power Consumption
SSD ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုနဲ့ ပတ်သက်လာရင် အားလပ်ချိန်မှာ ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းတာက အရမ်းအရေးကြီးပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ စားသုံးသူအဆင့် SSD တွေဟာ အားလပ်ချိန်မှာ အချိန်အများစုကုန်ဆုံးလေ့ရှိလို့ပါ။ ARC 100 ကို OCZ က အားလပ်ချိန်မှာ 0.6W နဲ့ အားလပ်ချိန်မှာ 3.45W ရှိတယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများတွင် OCZ ARC 100 မှ အားလပ်ချိန် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 0.61 watts ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာမှုမှာ 3.35 watts ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့ပြီး ၎င်းသည် write activity အတွင်း ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။ ဤဖတ်ရှုမှုများသည် OCZ ကိုးကားထားသည်နှင့် ကိုက်ညီပါသည်။
ကောက်ချက်
OCZ ARC 100 ကို တန်ဖိုးကိုဦးတည်တဲ့ SSD နဲ့ flash storage ရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးအားလုံးကို ရယူလိုတဲ့ mainstream consumers တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ ၎င်းမှာ SATA 6Gb/s၊ OCZ Barefoot 3 M10SS9189 controller ပါဝင်ပြီး Toshiba ရဲ့ A19nm MLC Flash ပါဝင်တဲ့ ပထမဆုံး OCZ drive လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ အလွန်ပါးလွှာတဲ့ 2.5-inch, 7mm form factor က မည်သည့် device အမျိုးအစားမှာမဆို ထည့်သွင်းအသုံးပြုနိုင်စေရုံသာမက ယှဉ်ပြိုင်နိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းကြောင့် HDD-based system ကနေ solid-state rig ကို အဆင့်မြှင့်တင်လိုသူတိုင်းအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။
စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ပတ်သက်လို့ OCZ ARC 100 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားတဲ့ အမျိုးအစားတွေမှာ ရောထွေးနေတဲ့ ရလဒ်တွေကို ပြသခဲ့ပေမယ့် ဒီ SSD အမျိုးအစားအတွက်တော့ ဒီလိုပဲ မျှော်လင့်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ consumer workloads တွေမှာ single 4K နဲ့ 2MB transfer benchmarks တွေမှာ ပုံမှန်ထက် စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်ကျနေပေမယ့် 100% read/write-intensive စမ်းသပ်မှုတွေမှာ စွမ်းဆောင်ရည်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ synthetic workloads တွေကို စမ်းသပ်ကြည့်တဲ့အခါ OCZ ARC 100 ဟာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ profile တစ်ခုချင်းစီမှာ ထိပ်တန်း drive သုံးခုထဲမှာ ပါဝင်ခဲ့ပါတယ်။ consumer real-world benchmarks မှာတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေထဲမှာ အားအနည်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး profile သုံးခုလုံးမှာ drive ကို pack ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ ထားရှိခဲ့တဲ့ ရလဒ်တွေကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ တစ်ခါတစ်ရံမှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ အနားသတ်တစ်ခုနဲ့လည်း ရှိနေပါတယ်။
ဒါပေမယ့် တကယ်တမ်းကျတော့ ARC 100 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က သူ့ရဲ့ တတ်နိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ပစ်မှတ်ထားတဲ့ လူဦးရေနဲ့ ကိုက်ညီပြီး OCZ က SSD ဈေးကွက်မှာ ဘယ်နေရာမှာ သင့်တော်လဲဆိုတာကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသထားပါတယ်။ 120GB, 240GB, 480GB တွေရဲ့ ဈေးနှုန်းက $75, $120 နဲ့ $240 အသီးသီးဖြစ်ပြီး အမြင့်ဆုံး စွမ်းရည်နှစ်ခုအတွက် $0.50/GB အချိုးနဲ့ ရောင်းချပါတယ်။ ဒါက အစပဲ ရှိပါသေးတယ်။ ဒီ drive တွေ ဈေးကွက်ထဲ ရောက်လာတာနဲ့အမျှ ဈေးနှုန်းက ပိုပြီး ကျဆင်းလာမှာဖြစ်ပြီး OCZ drive ဟာ value market မှာ အသုံးဝင်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ HDD ကနေ ပြောင်းသုံးဖို့ စဉ်းစားနေသူတွေအတွက် ARC 100 က power saving နဲ့ တခြား classic SSD benefits တွေနဲ့အတူ နေ့ရောညပါ စွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်ပေးမှာပါ။ ဒီ drive မှာ ShieldPlus Warranty plan အသစ်လည်း ပါရှိတာကြောင့် ပိုင်ဆိုင်ရတာလည်း လွယ်ကူပါတယ်။
Pros
- စျေးနှုန်းသင့်တင့်သည်
- ကောင်းမွန်သောအာမခံအစီအစဉ်
- ဒေါင်လိုက်ပေါင်းစပ်ထားသော ဖြေရှင်းချက်
အားနည်းချက်များ
- ရောနှောစွမ်းဆောင်ရည်
အောက်ဆုံးလိုင်း
OCZ ARC 100 သည် SSD ၏ အကျိုးကျေးဇူးများကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ဈေးနှုန်းသင့်တင့်သောကြောင့် HDD-based system ကို အဆင့်မြှင့်တင်လိုသော mainstream user များအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။
OCZ ARC 100 ကို Amazon မှာ ဝယ်ယူရရှိနိုင်ပါတယ်။



အမေဇုံ