Corsair ဟာ ပြီးခဲ့တဲ့နှစ်က MP700 Pro နဲ့ consumer PCIe Gen5 SSD တွေကို ပထမဆုံးအကြိမ်အဖြစ် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး အခု MP700 Pro SE ဆိုတဲ့ drive အသစ်နဲ့ ပြန်လည်ရောက်ရှိလာပါပြီ။ ဒီ refresh မှာ NAND အသစ်နဲ့ firmware tuning တွေ ပါဝင်လာပြီး MP700 Pro ထွက်ရှိချိန်မှာ ရရှိနိုင်တဲ့ မြန်နှုန်းထက် ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ မြန်နှုန်းတွေကို ရရှိအောင် လုပ်ဆောင်ထားပါတယ်။ MP700 PRO SE မှာ Phison PS5026-E26 controller ကို ထပ်မံအသုံးပြုထားပြီး SSD ကို 2TB နဲ့ 4TB capacities တွေနဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။
Corsair MP700 PRO SE ရဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေ
MP700 Pro SE ကို bare drive၊ air-cooled နဲ့ water-cooled ဆိုပြီး ဗားရှင်းသုံးမျိုးနဲ့ ရောင်းချပေးသွားမှာပါ။ ဒါပေမယ့် ဒီတစ်ခါတော့ bare drive ကိုပဲ ကျွန်တော်တို့ ရခဲ့ပါတယ်။ ရေနဲ့အအေးပေးတဲ့ Hydro X ဗားရှင်းမှာ MP700 Pro Hydro X မှာ ပွဲဦးထွက်တုန်းကလိုပဲ custom loop setup နဲ့ ချိတ်ဆက်ဖို့ thread တွေပါတဲ့ water block တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ လွန်ကဲတယ်လို့ ငြင်းခုံနိုင်ပေမယ့် loop က အမြင်အာရုံအရ အံ့မခန်းပါပဲ။ air-cooled ဗားရှင်းမှာ MP700 နဲ့ အလားတူ heatsink နဲ့ fan setup ပါဝင်ပြီး တစ်ခုတည်းသော ကွာခြားချက်ကတော့ အပေါ်မှာ brand ပါရှိတာပါပဲ။
အညွှန်းအောက်မှာ Phison PS5026-E26 controller နဲ့ Micron NAND တို့ကို တွဲဖက်မြင်တွေ့နိုင်ပြီး SK Hynix DRAM ကိုလည်း မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။ ဒါကလည်း double-sided SSD ဖြစ်တာကြောင့် NAND ပိုများပြီး DRAM ပိုများပါတယ်။ နောက်ကွယ်မှာ နှိုင်းယှဉ်မှုတွေ လုပ်ကြည့်တော့ MP700 Pro နဲ့ MP700 Pro SE တို့ဟာ NAND ကွဲပြားပေမယ့် PCB နဲ့ controller တူညီတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ မြန်နှုန်းကို မြှင့်တင်ဖို့အတွက် firmware ပြောင်းလဲမှုတွေလည်း ရှိနိုင်ပါတယ်။
နောက်ဘက်မှာ အရင်ကဖော်ပြခဲ့တဲ့ တခြား DRAM နဲ့ NAND ကို တခြားတစ်ဖက်နဲ့ ဆင်တူတဲ့ ပုံစံနဲ့ မြင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီဘက်မှာလည်း drive ကို ဖော်ပြထားတဲ့ label နဲ့ မော်ဒယ်နံပါတ်၊ serial number၊ capacity နဲ့ စည်းမျဉ်းစည်းကမ်းဆိုင်ရာ အချက်အလက်တွေကို ပြသထားတာကို တွေ့ရပါတယ်။
ဒါပေမယ့် တခြား PCIE Gen5 SSD အများစုလိုပဲ heatsink တစ်မျိုးမျိုး လိုအပ်ပါတယ်။ ဒါကို SSD ထုပ်ပိုးမှုမှာ တိုက်ရိုက်ဖော်ပြထားပါတယ်။ motherboard ထဲမှာ ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ cooler နဲ့ dedicated M.2 cooler လည်း အလုပ်လုပ်တယ်လို့ label မှာ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ထပ်ပြောပါရစေ၊ တခြား cooler ဝယ်မယ်ဆိုရင် drive ရဲ့ အထူကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားဖို့ သေချာပါစေ။
Corsair MP700 PRO SE ရွေးချယ်စရာများနှင့် ဈေးနှုန်းများ
MP700 Pro SE ဟာ SE မဟုတ်တဲ့ မော်ဒယ်တွေထက် ဈေးနှုန်းအနည်းငယ်ပိုများပါတယ်။ ဒီစာရေးနေချိန်မှာ Corsair မှာ MP700 Pro SE အတွက် heatsink မော်ဒယ်မရှိသေးပေမယ့် ဒီနှစ် ဇွန်လမှာ ရရှိနိုင်မယ်လို့ ခန့်မှန်းထားပါတယ်။ Hydro X option ကတော့ base drive ထက် ဒေါ်လာ ၂၀ ပဲပိုများပါတယ်။
Amazon မှာ Corsair MP700 PRO SE (တွဲဖက်လင့်ခ်)
| ပုံစံ | MSRP |
|---|---|
| MP700 Pro SE 2TB (Heatsink မပါ) | မကြာမှီလာမည် |
| MP700 Pro SE 4TB (Heatsink မပါ) | $634.99 |
| MP 700 Pro SE 2TB (အပူစုပ်စက်ပါဝင်သည်) | မကြာမှီလာမည် |
| MP 700 Pro SE 4TB (အပူစုပ်စက်ပါဝင်သည်) | မကြာမှီလာမည် |
| MP700 Pro SE 2TB Hydro X | $354.99 |
| MP700 Pro SE 4TB Hydro X | $654.99 |
Corsair MP700 PRO SE သတ်မှတ်ချက်များ
2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေကြားမှာ ကွာခြားချက်တွေ သိပ်မရှိပါဘူး။ အကြီးမားဆုံး ကွာခြားချက်ကတော့ TBW အဆင့်သတ်မှတ်ချက်နဲ့ DRAM Cache အရွယ်အစားပါ။ ဒီ drive နှစ်ခုက စာရွက်ပေါ်မှာတော့ အတော်လေး ဆင်တူပါတယ်။
| စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် | 2TB | 4TB |
|---|---|---|
| အပိုင်းအရေအတွက် | CSSD-F2000GBMP700PHXS CSSD-F2000GBMP700PROS |
CSSD-F4000GBMP700PNHS
CSSD-F4000GBMP700PROS |
| သိုလှောင်မှုပုံစံ | M.2 2280 | |
| controller ကို | Phison PS5026-E26 | |
| interface | PCIE Gen5 x4 | |
| Nande | 3d TLC | |
| DRAM ကက်ရှ် အရွယ်အစား | 4096 ကို MB | 8192 ကို MB |
| NAND ကက်ရှ် အရွယ်အစား | ဒိုင်းနမစ် SLC | |
| encryption | AES 256-ဘစ် | |
| TBW အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | 1,400 | 3,000 |
| MTBF | နာရီ ၁ သန်း | |
| စမတ်ပံ့ပိုးမှု | ထောက်ပံ့ထား | |
| ဖြတ်တောက်မှု ပံ့ပိုးမှု | ထောက်ပံ့ထား | |
| အမှိုက်သိမ်းဆည်းခြင်း | ထောက်ပံ့ထား | |
| အများဆုံး အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (CDM) စွမ်းဆောင်ရည် | 14,000 ကို MB / s up | |
| အများဆုံး အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု (CDM) စွမ်းဆောင်ရည် | 12,000 ကို MB / s up | |
| 4KB ကျပန်းဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည် | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | |
| 4KB ကျပန်းရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည် | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | |
| operating စို | ၉၃% စိုထိုင်းဆ (၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်) | |
| သိုလှောင်ခြင်းစို | ၉၃% စိုထိုင်းဆ (၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်) | |
| SSD လည်ပတ်မှုအပူချိန် | 0C - 70C | |
| သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် | -၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် – ၈၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် | |
| SSD Shock | 1500G | |
| တုန်ခါမှု | 20Hz-80Hz/1.52 mm, 80Hz-2000Hz/20G | |
| DEV SLP ပါဝါ | PS4 < 85mW | |
| ပျမ်းမျှဖတ်နိုင်စွမ်း | 11.5W | |
| ပျမ်းမျှရေးသားနိုင်စွမ်း | 11.5W | |
Corsair MP700 PRO SE စွမ်းဆောင်ရည်
စာရွက်ပေါ်က သတ်မှတ်ချက်တွေက ဇာတ်လမ်းတစ်ခုလုံးကို မပြောပြနိုင်ဘူးဆိုတာ ကျွန်တော်တို့အားလုံး သိပါတယ်၊ ဒါကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းတွေဆီ သွားကြရအောင်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေက လက်တွေ့ကမ္ဘာအသုံးပြုမှုကို တုပဖို့ ရည်ရွယ်ပြီး ဝန်ပိနေချိန်မှာ ဘယ်လိုလက်တွေ့စွမ်းဆောင်ရည်မျိုး ရရှိမလဲဆိုတာကို အကြံဥာဏ်ပေးပါလိမ့်မယ်။
ဤ benchmarks များတွင်၊ MP700 PRO SE ကို အောက်ပါ drives များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါမည်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
VDBench Workload Analysis စမ်းသပ်မှုများသည် drive များစွာတွင် အခြေခံ၊ ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်သော အခြေအနေများ ပေးစွမ်းရန် ကူညီပေးသည့် synthetic workloads အစုံတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများသည် drive မျက်နှာပြင်ကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workloads များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ တစ်ရာခိုင်နှုန်းနှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးမည်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် drive ၏ ၁၀၀% ကို အသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားမည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။
ဒီမှာ ကျွန်တော်တို့ လေ့လာကြည့်မယ့် စမ်းသပ်မှု ၇ မျိုးရှိပါတယ်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- VDI ဘွတ်
- VDI ကနဦးဝင်ရောက်ခြင်း
- VDI တနင်္လာနေ့ ဝင်ရောက်ခြင်း
4K random read ကနေစပြီး MP700 Pro SE ဟာ MP700 Pro ထက် ပိုကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ MP700 Pro SE ဟာ IOPS ၁.၁ သန်းကျော်နဲ့ 114 microseconds ရရှိခဲ့ပါတယ်။ နောက်ဆုံးထွက် Gigabyte Aorus 12000 ကတော့ 768k IOPS နဲ့ latency 165.5μs ရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Gigabyte Aorus 1.1 ပါ။
4K random write အကြောင်းဆက်ပြောရရင် 990 Pro မှာ IOPS အများဆုံးရှိပြီး အလယ်လိုင်းက MP700 Pro SE ပါ။ MP700 Pro SE က 338k IOPS လောက်နဲ့ latency 381μs ရှိပါတယ်။ Samsung 990 Pro က 573k IOPS အထိရောက်ရှိခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးအချိန်မှာ latency 241μs အထိရှိခဲ့ပါတယ်။ နောက်ထပ်ထူးခြားတဲ့အချက်ကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ sky line ဖြစ်တဲ့ Solidigm P44 Pro ဖြစ်ပြီး 248k IOPS နဲ့ 510μs ရှိခဲ့ပါတယ်။
sequential read 64k စမ်းသပ်မှုမှာ MP700 Pro SE ဟာ 231μs latency နဲ့ 8.6GB/s ဝန်းကျင်ကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ Crucial T705 ဟာ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ 9.8GB/s နဲ့ 202μs သာ မြန်နှုန်းနဲ့ ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။
MP700 Pro SE မှာ 1.6GB/s နဲ့ 662μs ပြသခဲ့ပြီး Adata Legend မှာတော့ sequential write 64K ကို ဆက်သုံးပါတယ်။ Samsung 990 Pro ကိုလည်း 2.2GB/s နဲ့ 436μs နဲ့ ရှေ့ဆုံးမှာ တွေ့ရပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI စမ်းသပ်မှုတွေရဲ့ ပထမဆုံးအပိုင်းကို VDI Boot စမ်းသပ်မှုနဲ့ စကြရအောင်။ MP700 Pro SE က 246k IOPS နဲ့ 135μs နဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Corsair ရဲ့ နောက်မှာတော့ 235k IOPS နဲ့ 146μs latency ရှိတဲ့ Crucial T705 ပါ။
နောက်တစ်ခုကတော့ VDI Initial Login စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး အဲဒီမှာ ရံဖန်ရံခါလုပ်ဆောင်မှုတွေကို တွေ့ရပါတယ်။ latency အမြင့်ဆုံးက P44 Pro ဖြစ်ပြီး 23k IOPS နဲ့ 1456μs မှာ ရှိနေပြီး 990 Pro က 71k IOPS နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး latency 813μs လောက်မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ MP700 Pro SE က 52K IOPS ရရှိခဲ့ပြီး 724μs မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI စမ်းသပ်မှုရဲ့ နောက်ဆုံးအပိုင်းကတော့ VDI Monday Login ပါ။ P44 Pro ဟာ latency 937 IOPS မှာ ထပ်မံထင်ရှားပါတယ်။ MP700 Pro SE ဟာ တခြား drive တွေထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပေမယ့် 42k IOPS ယူဆောင်လာပြီး 413μs မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ ဦးဆောင်နေတာတွေကတော့ MP700 Pro (non-SE) နဲ့ 50.5k နဲ့ 51.1k IOPS ရှိတဲ့ ADATA Legend 970 တို့ဖြစ်ပါတယ်။
ဘွတ်ဘုတ်
BOOT-BENCH-1 သည် OCP မှ server boot duty အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော SSD များကို profile လုပ်ရန် လက်ခံကျင့်သုံးသော workload profile တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် enterprise SSD များအတွက် အလိုလိုသိနိုင်သော အလုပ်တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း၊ client SSD များကို ၎င်းတို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်၊ စွမ်းရည်နှင့် ကုန်ကျစရိတ်ပေါင်းစပ်မှုကြောင့် မကြာခဏ ရွေးချယ်လေ့ရှိသည်။ boot drive ပြဿနာသည် hyperscaler များနှင့်သာမက server နှင့် storage system provider များနှင့်ပါ သက်ဆိုင်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းတို့သည် အလားတူစိန်ခေါ်မှုများနှင့် ရင်ဆိုင်နေရသောကြောင့်ဖြစ်သည်။
ဤ boot workload သည် read-heavy workload sequence ကို မစမ်းသပ်မီ drive တစ်ခုလုံးကို write များဖြင့် ဖြည့်ပေးသည့် အတော်လေး ပြင်းထန်သော test plan ကို လုပ်ဆောင်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီအတွက်၊ ၎င်းသည် 15MiB/s synchronous 128k random write နှင့် 5MiB/s synchronous 128k random write/trim background workload တို့နှင့်အတူ 32K random read async operation ကို လုပ်ဆောင်သည်။ script သည် 4-job level တွင် random-read activity ဖြင့် စတင်ပြီး ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံးအချိန်တွင် 256-jobs အထိ တိုးချဲ့သည်။ နောက်ဆုံးရလဒ်မှာ ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံးလည်ပတ်မှုအတွင်း လုပ်ဆောင်သော read-operations ဖြစ်သည်။
Bootbench အတွက် Crucial T705 နဲ့ MP700 Pro SE တို့ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ အတော်လေး နီးစပ်ပြီး 32K IOPS ကွာခြားချက်ရှိပါတယ်။ T705 က ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Aorus 12000 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က ဒီစမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်နိုင်လောက်အောင် နိမ့်လွန်းတာကြောင့် DNF နဲ့ စာရင်းသွင်းထားပါတယ်။
| ဘွတ်ဘုတ် | IOPS ကိုဖတ်ပါ |
|---|---|
| Corsair MP700 Pro SE | 269,752 IOPS |
| Corsair MP700 Pro | 51,521 IOPS |
| အရေးကြီးသော T705 | 302,496 IOPS |
| Gigabyte Aorus 12000 | DNF |
| ADATA Legend 970 | 65,632 IOPS |
CrystalDiskMark မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
CrystalDiskMark မှာဆိုရင် MP700 Pro SE ဟာ read speeds 14.1GB/s နဲ့ write speeds 12.2 GB/s ရှိပါတယ်။
နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် MP700 Pro SE သည် write speed တွင် အငြင်းပွားစရာမရှိ ဦးဆောင်နေသော်လည်း Crucial T705 သည် read speed တွင် အနည်းငယ် ယှဉ်ပြိုင်သည်။
| Crystal Disk Mark | Corsair MP700 Pro SE | Corsair MP700 Pro | အရေးကြီးသော T705 | Gigabyte Aorus 12000 | ADATA Legend 970 | Seagate Firecuda 540 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ရေးသား | 12.21 GB ကို / s နဲ့ | 11.8 GB ကို / s နဲ့ | 4.02 GB ကို / s နဲ့ | 9.5 GB ကို / s နဲ့ | 10.08 GB ကို / s နဲ့ | 10.09 GB ကို / s နဲ့ |
| ဖတ် | 14.12 GB ကို / s နဲ့ | 12.4 GB ကို / s နဲ့ | 14.05 GB ကို / s နဲ့ | 11.7 GB ကို / s နဲ့ | 10.16 GB ကို / s နဲ့ | 10.17 GB ကို / s နဲ့ |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ Blackmagic Disk Speed Test ကို ဆက်ကြည့်ရအောင်။ MP700 Pro SE ဟာ Write 9.8GB/s နဲ့ Read 8.5GB/s လောက် ရနိုင်ပါတယ်။ CrystalDiskMark ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းမှုဟာ စမ်းသပ်မှုရဲ့ သဘောသဘာဝကြောင့်ပါ။ Blackmagic ကတော့ ဒီစမ်းသပ်မှုအတွက် thread တစ်ခုတည်းကိုပဲ အသုံးပြုပြီး တချို့ကတော့ drive ရဲ့ အမြင့်ဆုံးအလားအလာနဲ့ ပိုနီးစပ်အောင် ပိုသုံးပါတယ်။
နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် MP700 Pro SE သည် ရေးသားမှုတွင် ထပ်မံဦးဆောင်နေပြီး ဖတ်ရှုမှုတွင် Crucial T705 ၏ ယှဉ်ပြိုင်မှုတွင် အနည်းငယ်သာ နောက်ကျကျန်နေပါသည်။ ဤ drive ခြောက်ခုစလုံးသည် ရေးသားမှုဘက်တွင် အတော်လေး နီးကပ်စွာ ရှိနေခဲ့ပြီး ဖတ်ရှုမှုအမြန်နှုန်းတွင်သာ အမှန်တကယ် ကွာခြားပါသည်။
| Disk Speed Test | Corsair MP700 Pro SE | Corsair MP700 Pro | အရေးကြီးသော T705 | Gigabyte Aorus 12000 | ADATA Legend 970 | Seagate Firecuda 540 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ရေးသား | 9,881.2 MB / s | 9,645 MB / s | 9,823.2 MB / s | 9,113.3 MB / s | 9,634.7 MB / s | 9,575.6 MB / s |
| ဖတ် | 8,523.3 MB / s | 7,439 MB / s | 8,568.1 MB / s | 7,491.3 MB / s | 6,755.6 MB / s | 6,746.5 MB / s |
ကောက်ချက်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုမှာ MP700 PRO SE ဟာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး သူ့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးနိုင်တဲ့ နေရာတွေမှာ တခြား drive တွေထက် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ အငြင်းပွားစရာ မရှိဘူးလို့ မဆိုလိုပေမယ့် workload ပေါ်မူတည်ပြီး ကွဲပြားပါတယ်။ Phison-powered drive အတွက် ဒါဟာ ကောင်းမွန်တဲ့ တိုးတက်တဲ့ ခြေလှမ်းတစ်ခုပါ၊ ဒီ “ပိုကောင်းတဲ့” NAND ကို ကနဦး မိတ်ဆက်ပွဲမှာ မရရှိနိုင်တာက ဝမ်းနည်းစရာပါပဲ။ အထူးသဖြင့် Gen5 SSD နှစ်ခုကို တစ်နှစ်ခွဲအတွင်း မိတ်ဆက်ခဲ့တဲ့ drive အများအပြား ရှိနေတာက သုံးစွဲသူတွေအတွက် ရှုပ်ထွေးစေနိုင်ပါတယ်။
အဆုံးမှာတော့ MP700 PRO SE က Gen5 SSD တွေရဲ့ပုံစံကို သုံးစွဲသူတွေအတွက် ပေါ်လွင်စေပါတယ်။ radiator heatsink နဲ့ liquid loop တွေက အလွန်အကျွံဖြစ်နေနိုင်ပေမယ့် ဒီလိုအရာတွေကို နှစ်သက်သူတွေအတွက်တော့ အမြင်အာရုံကို ပိုပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။ အသုံးပြုသူအများစုကတော့ ငွေအနည်းငယ်ချွေတာပြီး gaming system တွေနဲ့ PC တွေအတွက် Gen4 drive ကို ရွေးချယ်တာက ပိုကောင်းပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် သူတို့ရဲ့ rig တွေကနေ စွမ်းဆောင်ရည်တိုင်းကို အပြည့်အဝအသုံးချချင်သူတွေအတွက်တော့ Corsair MP700 PRO SE က ဒီအလုပ်အတွက် သင့်တော်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။
Amazon မှာ Corsair MP700 PRO SE (တွဲဖက်လင့်ခ်)





အမေဇုံ