Dell သည် မကြာသေးမီက PowerEdge R260 နှင့် PowerEdge T160 မော်ဒယ်အသစ်နှစ်ခုဖြင့် ၎င်း၏ server လိုင်းကို တိုးချဲ့ခဲ့သည် ။ နှစ်မျိုးစလုံးကို လက်လီရောင်းချသည့်ပတ်ဝန်းကျင်များနှင့် ရုံးခန်းငယ်များကဲ့သို့သော edge computing အခြေအနေများအတွက် ဖန်တီးထားခြင်းဖြစ်သည်။ သို့သော် PowerEdge R260 တွင် short-depth rack ဒီဇိုင်းပါရှိပြီး PowerEdge T160 သည် သီးခြားအသုံးပြုရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသော ချောမွေ့ပြီး ကျစ်လစ်သော tower server တစ်ခုဖြစ်သည်။ မော်ဒယ်နှစ်ခုစလုံးတွင် Intel Xeon E-2400 processor တစ်ခုတည်း တပ်ဆင်ထားပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ကုန်ကျစရိတ်သက်သာမှုကို ဟန်ချက်ညီစေပါသည်။
မော်ဒယ်နှစ်ခုစလုံးကို Intel Xeon E2400 စီးရီးဖြင့် ပါဝါပေးထားပြီး 128GB DDR5 မှတ်ဉာဏ်၊ iDRAC9 နှင့် ပါဝါထောက်ပံ့မှုနှင့် သိုလှောင်မှုပုံစံအမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်းတို့၏ပုံစံအပြင်၊ ဆာဗာနှစ်ခုကြား အဓိကကွာခြားချက်မှာ ၎င်းတို့၏ သိုလှောင်မှုရွေးချယ်မှုများဖြစ်သည်။
Instagram ကိုပေါ်မှာဤ post ကို View
Dell PowerEdge R260 နှင့် R250
PowerEdge R250 ရဲ့ တိုက်ရိုက်ဆက်ခံသူဖြစ်တဲ့ R260 ကို ကျစ်လစ်တဲ့ပုံစံနဲ့ အစွမ်းထက်ပြီး သိပ်သည်းတဲ့ဖွဲ့စည်းပုံတွေကို ပေးဆောင်ခြင်းဖြင့် အသေးစားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများနှင့် ဝေးလံခေါင်သီသောရုံးများ၏ တိုးပွားလာနေသော လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ Dell PowerEdge R260 နှင့် R250 တို့သည် အသေးစားမှ အလတ်စားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော 1U rack server များဖြစ်သော်လည်း အဓိကကွာခြားချက်အချို့ရှိသည်။
သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွာခြားချက်တစ်ခုကတော့ သူတို့ရဲ့ အရွယ်အစားပါ။ server နှစ်ခုစလုံးဟာ အမြင့်နဲ့ အနံ အတူတူပဲ (၁.၆၈ လက်မ x ၁၈.၉၇ လက်မ)၊ R260 ဟာ R250 ရဲ့ ၂၃.၀၆ လက်မနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၁၇ လက်မ အနက်ရှိပြီး ပီဇာဘူးအရွယ်အစားလောက် ရှိပါတယ်၊ ကံကောင်းထောက်မစွာပဲ ဒိန်ခဲဆီ အစွန်းအထင်းတွေ မပါပါဘူး။ ဒီအနက်ကွာခြားချက်က server space ကို သိသိသာသာ သက်ရောက်မှုရှိနိုင်ပါတယ်၊ R260 ရဲ့ ပိုကျစ်လစ်တဲ့ ဒီဇိုင်းက ကျဉ်းမြောင်းတဲ့ rack ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ ပိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပြီး data center တွေမှာ ရရှိနိုင်တဲ့ server space ကို ပိုမိုထိရောက်စွာ အသုံးပြုနိုင်စေပါတယ်။
အရွယ်အစားသေးငယ်သော်လည်း R260 သည် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော သိုလှောင်မှုရွေးချယ်စရာများကို ပေးစွမ်းပြီး ထိရောက်ပြီး နေရာချွေတာသော ဖြေရှင်းချက်များ လိုအပ်သော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏ဆွဲဆောင်မှုကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ R260 သည် boot optimization အတွက် နောက်ကျောတွင် hot plug BOSS-N1 အပါအဝင် 2 x 3.5'' SATA HDDs နှစ်ခုအထိနှင့် 2.5'' SATA/SAS HDD/SSD drives 6 ခုအထိ ထည့်သွင်းနိုင်သည်။ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေဖြင့် R250 သည် အဆင့်နိမ့် (hot-swappable မဟုတ်သော) BOSS-S1 option ပါရှိသော 4 x 3.5'' သို့မဟုတ် 2.5'' SATA/SAS HDD/SSD drives များကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
R260 ကို Intel Xeon E-2400 series processors အသစ်များဖြင့် ပါဝါပေးထားသောကြောင့် R250 ၏ Intel Xeon E-2300 series ထက် စွမ်းဆောင်ရည်ပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။ ဤပရိုဆက်ဆာစွမ်းအား အဆင့်မြှင့်တင်မှုသည် R260 အား ပိုမိုတောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို ပိုမိုထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်စေပါသည်။ ထို့အပြင်၊ R260 သည် 4400 MT/s အထိ အမြန်နှုန်းရှိသော DDR5 memory ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး R250 သည် 3200 MT/s အထိ အမြန်နှုန်းရှိသော DDR4 memory ကို အသုံးပြုပါသည်။
Dell PowerEdge R260 သတ်မှတ်ချက်များ
| အင်္ဂါရပ်များ | PowerEdge R260 |
| စီပီယူ |
|
| မှတ်ဉာဏ် |
|
| သိုလှောင်ခြင်း (ကိုယ်ထည်ရွေးချယ်စရာများ) |
|
| PCIe အပေါက်များ | PCIe Gen 4 slot ၂ ခု |
| သိုလှောင်မှု ထိန်းချုပ်ကိရိယာ |
|
| Network | ၂ x 1GbE LOM |
| bezel | လုံခြုံရေးဘောင်နှင့် စစ်ထုတ်ဘောင် |
| GPU ကို | မထောက်ခံပါ။ |
| ပေါင်းစပ်ဆိပ်ကမ်းများ |
|
| စနစ်စီမံခန့်ခွဲမှု | Lifecycle Controller ပါဝင်သော iDRAC9; Express၊ Enterprise၊ Datacenter နှင့် OME အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များ |
| power supply | 450W ကြိုး ပလက်တီနမ်၊ 700W တိုက်တေနီယမ် |
| ရှုထောင့် | အမြင့် x အနံ x အနက်: ၄၂.၈ မီလီမီတာ (၁.၆၈ လက်မ) x ၄၈၂ မီလီမီတာ (၁၈.၉၇ လက်မ) x ၄၃၁ မီလီမီတာ (၁၇ လက်မ) |
| form ကို Factor | 1U Rack |
Dell PowerEdge R260 တည်ဆောက်မှု
Dell PowerEdge R260 ရဲ့ ဒီဇိုင်းကို ပိုမိုလေ့လာကြည့်ရအောင်။ ထူးခြားတဲ့ အင်္ဂါရပ်တစ်ခုကတော့ server ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာစာကို ဖုံးအုပ်ထားတဲ့ filter bezel ပါ။ ဒီအစိတ်အပိုင်းက အတွင်းပိုင်းအစိတ်အပိုင်းတွေမှာ ဖုန်မှုန့်တွေစုပုံလာမှုကနေ မရှိမဖြစ်ကာကွယ်မှုပေးပြီး server တစ်လျှောက် လေစီးဆင်းမှုကို ကောင်းမွန်စွာထိန်းသိမ်းပေးပါတယ်။ ဒီလိုလေစီးဆင်းမှုစီမံခန့်ခွဲမှုက အကောင်းဆုံးရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ filter bezel မပါတဲ့ ဖုန်မှုန့်တွေက အစိတ်အပိုင်းတွေကို အပူလွန်ကဲစေနိုင်သလို ပန်ကာအမြန်နှုန်းမြင့်မားလာစေပြီး စွမ်းအင်သုံးစွဲမှုတိုးလာစေပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit မှာ standard bezel ပါရှိပါတယ်။
ရှေ့ဘက် panel ကိုကြည့်ရင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိတဲ့ storage option တွေကို တွေ့ရပါတယ်။ ယခင်ဗားရှင်းနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်တဲ့အခါ ဖော်ပြခဲ့သလိုပဲ 3.5” SATA/SAS HDD/SSD ၂ ခုအထိနဲ့ 2.5” SATA/SAS HDD/SSD drive ၆ ခုအထိ ထည့်သွင်းနိုင်ပါတယ်။
ဆာဗာရဲ့နောက်ကျောမှာ 450W Platinum ဒါမှမဟုတ် 700W Titanium-replaceable PSU တစ်ခုတည်းကို တွေ့ရမှာဖြစ်ပြီး စွမ်းအင်ထိရောက်မှုနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက်အမျိုးမျိုးကို ဖြည့်ဆည်းပေးပါတယ်။ PSU မှာ “Cold Swap Only” tag ပါရှိပေမယ့် power supply တစ်ခုတည်းသာရှိတာကြောင့် IT admin က ဒီသတိပေးချက်ကို မလိုအပ်ဘူးလို့ မျှော်လင့်ပါတယ်။
R260 မှာ ပလပ် BOSS-N1 slot ပါရှိတာကြောင့် boot လုပ်ငန်းစဉ်ကို ကိုင်တွယ်ဖို့ dedicated SSD တွေကို အသုံးပြုပြီး main storage ကို အခြားအလုပ်တွေအတွက် လွတ်စေပါတယ်။ ဒီ setup က စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုးတက်စေပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရမှု ပိုမိုကောင်းမွန်စေဖို့ storage redundancy ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ SSD တွေကို ပြင်ပကနေ ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်တာကြောင့် server chassis ကို မဖွင့်ဘဲ ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုနဲ့ အစားထိုးမှုတွေကို အလွယ်တကူ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။
နောက်ဘက် panel မှာလည်း ချိတ်ဆက်မှု port တွေနဲ့ slot အမျိုးမျိုးရှိပါတယ်။ ဘယ်ကနေ ညာကို VGA/serial port တွေ၊ iDRAC port တစ်ခု၊ USB port နှစ်ခု၊ Ethernet port နှစ်ခု၊ USB port နှစ်ခု၊ serial port တစ်ခုနဲ့ network card တွေ ဒါမှမဟုတ် တခြား peripheral တွေအတွက် expansion slot တွေ ပါဝင်ပါတယ်။
R260 ကို Intel Xeon E-2400 ပရိုဆက်ဆာဖြင့် မောင်းနှင်ထားပြီး ယခင်ဗားရှင်းများထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်များ ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။
ဆာဗာသည် UDDR5 slot လေးခုအထိပါရှိသော DDR5 မှတ်ဉာဏ်ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး အများဆုံး 128GB အထိ ခွင့်ပြုသောကြောင့် edge application များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။
Dell PowerEdge R260 စီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှု
PowerEdge R260 ကို Dell ၏ ပေါင်းစပ်ထားသော Dell Remote Access Controller (iDRAC) ကို အသုံးပြု၍ စီမံခန့်ခွဲသည်။ iDRAC သည် ပြည့်စုံသော အဝေးထိန်းစီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည်များကို ပေးစွမ်းသောကြောင့် administrator များသည် ဆာဗာ၏ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာတည်နေရာမခွဲခြားဘဲ ၎င်းကို စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ အပ်ဒိတ်လုပ်ခြင်းနှင့် ပြဿနာရှာဖွေခြင်းတို့ကို လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။
အဓိကအကျိုးကျေးဇူးများတွင် ဆာဗာဖြန့်ကျက်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေခြင်း၊ လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုထိရောက်မှု တိုးမြှင့်ခြင်းနှင့် စနစ် lockdown နှင့် drift detection ကဲ့သို့သော အင်္ဂါရပ်များမှတစ်ဆင့် လုံခြုံရေးတိုးမြှင့်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပြီး ဆာဗာအခြေခံအဆောက်အအုံကို ခိုင်မာပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော စီမံခန့်ခွဲမှုကို သေချာစေသည်။
Dell PowerEdge R260 စွမ်းဆောင်ရည်
Dell PowerEdge R260 ရဲ့ စစ်မှန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို အကဲဖြတ်ဖို့အတွက်၊ 3D rendering အတွက် Blender 4.0၊ computational performance အတွက် Y-Cruncher၊ overall system benchmarking အတွက် Geekbench 6၊ CPU rendering အတွက် Cinebench R23၊ compression နဲ့ decompression performance အတွက် 7-Zip နဲ့ storage read/write speed အတွက် Blackmagic Disk Speed Test အပါအဝင် တင်းကျပ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် စမ်းသပ်မှုတွေကို ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ ထို့အပြင်၊ ရလဒ်တွေကို T160 tower form factor ဗားရှင်းနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ခဲ့ပါတယ်။
ဤစမ်းသပ်မှုများကို မတူညီသော workloads များအောက်တွင် processing power၊ memory efficiency နှင့် storage handling အပါအဝင် server စွမ်းဆောင်ရည်၏ ရှုထောင့်အမျိုးမျိုးကို အကဲဖြတ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါသည်။ R260 ကို T160 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ခြင်းဖြင့်၊ လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများတွင် ၎င်းတို့၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြည့်စုံစွာခြုံငုံသုံးသပ်ပေးသည့် မော်ဒယ်တစ်ခုစီ၏ အားသာချက်များနှင့် တိုးတက်မှုအလားအလာရှိသောနေရာများကို မီးမောင်းထိုးပြရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ server နှစ်ခုစလုံးတွင် CPU တူညီသော်လည်း R260 တွင် 64GB RAM ပါရှိပြီး T160 တွင် 32GB သာပါဝင်သည်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ R260 server ရဲ့ တည်ဆောက်ပုံက ဒီလိုပါ။
- Intel Xeon E-2488 (8c/16t) ပရိုဆက်ဆာ
- 64GB DDR5 RAM ကို
- RAID1 မှာ 1x 960GB BOSS SSD
- Samsung PM883a ၆ လုံး
Blender 4.0 CPU
Blender 4.1 ကို R260 နှင့် T160 နှစ်ခုလုံးတွင် ကောင်းစွာ ထည့်သွင်းနိုင်မည် မဟုတ်သော်လည်း၊ ယခင်ဗားရှင်း (4.0) ကို အလုပ်လုပ်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါသည်။ Blender OptiX–open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark CLI utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်မှာ တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Blender 4.0 benchmark ရလဒ်များတွင် Dell R260 သည် T160 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး စမ်းသပ်ထားသော မြင်ကွင်းအားလုံးတွင် ရမှတ်များ ပိုမိုမြင့်မားသည်- Monster (99.64 vs. 80.51), Junkshop (66.65 vs. 56.20) နှင့် Classroom (51.19 vs. 40.85)။ R260 ၏ ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်သည် core count မြင့်မားခြင်း၊ clock speed များ ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်းနှင့် ပိုမိုထိရောက်သော thermal management အပါအဝင် ၎င်း၏ အဆင့်မြင့် သတ်မှတ်ချက်များကြောင့် ဖြစ်နိုင်သည်။ ထို့ကြောင့် T160 ထက် ရှုပ်ထွေးသော rendering လုပ်ငန်းများကို ပိုမိုထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။
| Blender 4.0 CPU | R260 | T160 |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 99.64 | 80.51 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 66.65 | 56.20 |
| စာသင်ခန်း | 51.19 | 40.85 |
Y-Cruncher ၀.၈.၃
Y-Cruncher 0.8.3 သည် pi ကဲ့သို့သော ကြီးမားသော သင်္ချာကိန်းသေများကို အလွန်တိကျစွာ တွက်ချက်ခြင်းဖြင့် ဆာဗာ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးသည်။ ၎င်းသည် မြင့်မားသော တွက်ချက်မှုဝန်အောက်တွင် ဆာဗာ၏ CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည်များကို စမ်းသပ်ပြီး ၎င်း၏ လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းနှင့် ထိရောက်မှုဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။
စက်နှစ်ခုစလုံးတွင် CPU နှင့် 4400 MT/s RAM တူညီသောကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်များသည် စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းပါသည်။ အဓိကကွာခြားချက်မှာ R260 တွင် DDR5 RAM 64GB ပါရှိပြီး T160 တွင် DDR5 RAM 32GB ပါရှိပြီး Y Cruncher တွင် overhead အပိုပါရှိပုံရပြီး စမ်းသပ်မှုငယ်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ RAM channel များပိုမိုအသုံးပြုခြင်းသည် Y Cruncher ၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ယေဘုယျအားဖြင့် မြှင့်တင်ပေးသော်လည်း စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် DIMM နှစ်ခုသာ ကန့်သတ်ထားသည်။
| Y Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) |
R260 | T160 |
| 1 ဘီလီယံ | 35.118 စက္ကန့် | 42.303 စက္ကန့် |
| 2.5 ဘီလီယံ | 100.2 စက္ကန့် | 119.206 စက္ကန့် |
| 5 ဘီလီယံ | 220.128 စက္ကန့် | 263.0 စက္ကန့် |
Geekbench 6 CPU
Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ သို့သော် single-core နှင့် multi-core နှင့် OpenCL benchmark တို့ကို နှိုင်းယှဉ်ခြင်းသည် စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းပါသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Geekbench 6 ကိုအသုံးပြု၍ R260 နှင့် T160 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်စံနှုန်းများက သိသာထင်ရှားသော ကွာခြားချက်များကို ဖော်ပြသည်။ Single-Core ရမှတ်တွင် R260 သည် T160 ထက် ရမှတ် 2,747 ဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး 2,483 ဖြင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ အလားတူပင် Multi-Core ရမှတ်တွင် R260 သည် ရမှတ် 14,384 ရရှိခဲ့ပြီး T160 ၏ ရမှတ် 13,132 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ CPU များနှင့် 4400 MT/s RAM တူညီသော်လည်း R260 ၏ 64GB DDR5 RAM သည် single-core နှင့် multi-core စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးတွင် T160 ၏ 32GB DDR5 RAM ထက် စွမ်းဆောင်ရည်သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း တွေ့ရှိရသည်။
| Geekbench 6 CPU | R260 | T160 |
| Single-Core ရမှတ် | 2,747 | 2,483 |
| Multi-Core ရမှတ် | 14,384 | 13,132 |
Cinebench R23
Maxon ရဲ့ Cinebench R23 ဟာ CPU core နဲ့ thread အားလုံးကို အသုံးပြုတဲ့ CPU rendering benchmark တစ်ခုပါ။ multi-core နဲ့ single-core စမ်းသပ်မှု နှစ်ခုလုံးအတွက် ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။
ဤနေရာတွင် ရလဒ်များက R260 သည် T160 ထက် သိသာထင်ရှားသော စွမ်းဆောင်ရည်အားသာချက်ကို ပြသထားသည်။ CPU Multi-Core စမ်းသပ်မှုတွင် R260 သည် T160 ၏ ၁၂,၈၈၅ မှတ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၁၆,၀၅၆ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ CPU Single-Core စမ်းသပ်မှုအတွက် R260 သည် ၂,၀၀၀ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး T160 သည် ၁,၇၇၅ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ထို့အပြင် R260 အတွက် MP Ratio သည် 8.03x ရှိပြီး T160 ၏ ၁.၂၆x ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားသည်။ ဤရလဒ်များက R260 ၏ မှတ်ဉာဏ်ဖွဲ့စည်းပုံသည် ၎င်း၏ သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့ကြောင်း အကြံပြုထားသည်။
| Cinebench ၂ | R260 | T160 |
| CPU Multi-Core | 16,056 | 12,885 |
| CPU Single-Core | 2,000 | 1,775 |
| MP အချိုး | 8.03x | 1.26x |
Cinebench ၂
Maxon ရဲ့ Cinebench 2024 သည် CPU core နှင့် thread အားလုံးကို အသုံးပြုသည့် CPU နှင့် GPU rendering benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းကို multi-core နှင့် single-core စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးအတွက် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။
| Cinebench ၂ | R260 | T160 |
| CPU Multi-Core | 898 | 730 |
| CPU Single-Core | 117 | 104 |
| MP အချိုး | 7.71x | 7.04x |
7-Zip
လူကြိုက်များသော 7-Zip utility တွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကိုပြသသည့် built-in memory benchmark ပါရှိသည်။
ဤနေရာတွင် ရလဒ်များအရ R260 သည် T160 ထက် အနည်းငယ် စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက်ရှိကြောင်း ပြသထားသည်။ ဖိသိပ်မှုအတွင်း R260 သည် လက်ရှိအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 78.716 GIPS နှင့် ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 78.809 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး T160 ၏ 70.194 GIPS နှင့် 70.353 GIPS အသီးသီးရရှိခဲ့သည်။ ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်းတွင် R260 သည် လက်ရှိအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 87.013 GIPS နှင့် ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 85.517 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး T160 ၏ 71.450 GIPS နှင့် 71.302 GIPS တို့ကို ကျော်လွန်ခဲ့သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် R260 အတွက် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်မှာ 82.163 GIPS ရှိပြီး T160 သည် 70.692 GIPS ရရှိခဲ့သည်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | R260 | T160 |
| ချုံ့ | ||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1336% | 1376% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1342% | 1378% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ဖိသိပ်ခြင်း | ||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1591% | 1588% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1569% | 1587% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 1456% | 1482% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
Blackmagic Raw မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းကို တိုးချဲ့ရန် Blackmagic ၏ RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်နေပါသည်။ ၎င်းသည် လက်တွေ့ RAW ကုဒ်ဖြည်ခြင်းအတွက် CPU နှင့် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ပါဝင်သော hybrid စမ်းသပ်မှုတစ်ခုနှင့် ပိုတူပါသည်။
| Blackmagic Raw မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | R260 | T160 |
| စီပီယူ | 65 FPS | 54 FPS |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ read နှင့် write speed များကို တိုင်းတာပြီး ၎င်းတို့၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် T160 သည် write speed တွင် R260 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး R260 ၏ 904.8 MB/s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 1,075 MB/s ရရှိခဲ့သည်။ သို့သော် read speed တွင် R260 သည် T160 ထက် 2,704 MB/s ဖြင့် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပြီး 2,676.7 MB/s ရှိသည်။
| Blackmagic Disk မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | R260 | T160 |
| ရေးသား | 904.8 MB / s | 1,075 MB / s |
| ဖတ် | 2,704 MB / s | 2,676.7 MB / s |
UL Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် စံနှုန်း (ဗားရှင်း 2.7.564)
UL Procyon AI Inference ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများတွင် workstation တစ်ခု၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် CPU စွမ်းရည်များစွာကို အခွင့်ကောင်းမယူကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။ အထူးသဖြင့် ဤကိရိယာသည် workstation ၏ AI-driven အလုပ်များနှင့် workflow များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို benchmark လုပ်ကာ ရှုပ်ထွေးသော AI algorithms များနှင့် အပလီကေးရှင်းများကို လုပ်ဆောင်ရာတွင် ၎င်း၏ ထိရောက်မှုနှင့် အမြန်နှုန်းကို အသေးစိတ်အကဲဖြတ်ပေးသည်။
ရလဒ်များသည် AI မော်ဒယ်အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားပြီး AI အလုပ်ပမာဏအမျိုးမျိုးကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် server ၏ စွယ်စုံရနိုင်မှုကို ညွှန်ပြနေသည်။
R260 သည် မော်ဒယ်အများစုတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်သော inference အချိန်များကို ပြသခဲ့သည်- MobileNet V3 (1.10 ms vs. 1.16 ms), ResNet 50 (14.90 ms vs. 16.58 ms), Inception V4 (44.42 ms vs. 48.31 ms) နှင့် YOLO V3 (117.50 ms vs. 126.69 ms)။ T160 သည် DeepLab V3 (45.65 ms vs. 46.80 ms) တွင် အနည်းငယ်သာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။ REAL-ESRGAN အတွက် R260 သည် ပိုမိုမြန်ဆန်သည် (4617.61 ms vs. 4981.11 ms)။ အလုံးစုံအားဖြင့် R260 သည် 97 မှတ်ရခဲ့ပြီး T160 သည် 91 မှတ်ရခဲ့သည်။
| UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ | R260 | T160 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.10 ms | 1.16 ms |
| ResNet 50 | 14.90 ms | 16.58 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 44.42 ms | 48.31 ms |
| DeepLab V3 | 46.80 ms | 45.65 ms |
| ယိုလို V3 | 117.50 ms | 126.69 ms |
| REAL-ESRGAN | 4617.61 ms | 4981.11 ms |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 97 | 91 |
ကောက်ချက်
Dell PowerEdge R260 သည် အသေးစားနှင့် အလတ်စား စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ကျစ်လစ်သော “ပီဇာဘူး” အရွယ်အစားရှိသော ပုံစံဖြင့် ခိုင်မာပြီး ထိရောက်သော ဖြေရှင်းချက်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ၎င်း၏ အနက်တိုသော ဒီဇိုင်းကြောင့် နေရာကျဉ်းသော ပတ်ဝန်းကျင်များ၊ အသေးစား စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများနှင့် အနားသတ် ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် အကောင်းဆုံး ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။
R260 ရဲ့ Boot Optimized Storage Solution (BOSS) slot က ပြင်ပကနေ ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်တဲ့ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ redundant storage ကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းအားဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို မြှင့်တင်ပေးပြီး server မှာ remote management အတွက် iDRAC ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီအချက်နဲ့ ၎င်းရဲ့ ခိုင်မာတဲ့ အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ $1,500 အောက် စတင်ဈေးနှုန်းတို့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ R260 ဟာ ပိုကြီးပြီး ပိုအစွမ်းထက်တဲ့ server တွေ မလိုအပ်တဲ့ edge workload အမျိုးမျိုးအတွက် ထိရောက်တဲ့ ဖြေရှင်းချက်တစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။




အမေဇုံ