Dell PowerEdge R770AP ဟာ အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် server တစ်ခုမဟုတ်ပါဘူး၊ အဲဒါက အဓိကအချက်ပါပဲ။ 2U dual-socket platform အများစုဟာ flexibility ကို လိုက်စားကြပေမယ့် R770AP ကတော့ GPU support၊ mixed storage options နဲ့ raw memory capacity တွေကို အစားထိုးပြီး Dell ရဲ့ လက်ရှိ Intel lineup မှာ ရရှိနိုင်တဲ့ အမြင့်ဆုံး core density၊ memory bandwidth နဲ့ execution determinism တွေအတွက် အစားထိုးလိုက်ပါတယ်။ ဒါဟာ သတ်မှတ်ထားတဲ့ workloads class အတွက် သီးခြား processor architecture တစ်ခုကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ server တစ်ခုဖြစ်ပြီး ၎င်းမှာ ချန်လှပ်ထားတဲ့အရာတွေအတွက် ဆင်ခြေပေးစရာမရှိပါဘူး။
ဘာကြောင့်ရှိနေတယ်ဆိုတာကို နားလည်ဖို့အတွက် ၎င်းနဲ့အတူရှိနေတဲ့ ပလက်ဖောင်းကနေ စတင်လိုက်ပါ။ Dell ရဲ့ PowerEdge R7x0 လိုင်းဟာ သမိုင်းကြောင်းအရ ကုမ္ပဏီရဲ့ အသုံးအဝင်ဆုံး 2U Intel server တစ်ခုဖြစ်ခဲ့ပြီး AMD စွမ်းအင်သုံး PowerEdge R7725 ကတော့ EPYC ဘက်မှာ တူညီတဲ့အခန်းကဏ္ဍကနေ ပါဝင်ပါတယ်။ PowerEdge R770 ဟာ Xeon 6 P-core နဲ့ E-core processors နှစ်မျိုးလုံး၊ GPU accelerators တွေ၊ mixed SAS/SATA/NVMe storage၊ DIMM slot ၃၂ ခုမှာ 8 TB အထိ memory နဲ့ virtualization ကနေ AI inference အထိ အရာအားလုံးကို လွှမ်းခြုံဖို့ လုံလောက်တဲ့ PCIe Gen5 expansion တို့နဲ့ Intel ရဲ့ အစဉ်အလာကို ရှေ့ဆက်သယ်ဆောင်သွားပါတယ်။
PowerEdge R770AP က အဲဒီ server မဟုတ်ပါဘူး။
“AP” သတ်မှတ်ချက်က Advanced Performance ကို ကိုယ်စားပြုပေမယ့် ဒီနာမည်က ဒီစက်ရဲ့ ကွာခြားချက်ကို လျှော့တွက်ထားတာပါ။ R770 က Intel ရဲ့ Granite Rapids-SP silicon ကို LGA 4710 socket မှာ memory channel ၈ ခုနဲ့ P-core ၈၆ ခုအထိ ပါဝင်ပြီး R770AP ကတော့ LGA 7529 socket မှာရှိတဲ့ Granite Rapids-AP platform ကို ပြောင်းရွှေ့သွားပြီး socket တစ်ခုလျှင် P-core ၁၂၈ ခုအထိ (ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ test configuration မှာ cores ၁၂၀) နဲ့ DDR5 memory channel ၁၂ ခုအထိ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါက Intel က သူ့ရဲ့ Xeon 6 6900-series strategy တစ်ခုလုံးမှာ အသုံးပြုထားတဲ့ ခြားနားချက်ပါပဲ။ AP platform မှာရှိတဲ့ 6900P အစိတ်အပိုင်းတွေက Intel ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ server silicon ကို ကိုယ်စားပြုပြီး server configuration flexibility ထက် per-core performance၊ memory bandwidth နဲ့ execution determinism က ပိုအရေးကြီးတဲ့ workloads တွေအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ တည်ဆောက်ထားတာပါ။

Intel ရဲ့ Granite Rapids-AP LGA 7529 Socket အသစ်
Intel ရဲ့ ပိုမိုကျယ်ပြန့်တဲ့ Xeon 6 ဗိသုကာပုံစံဟာ ဒေတာစင်တာကို လမ်းကြောင်းနှစ်ခုအဖြစ် ပိုင်းခြားထားပါတယ်။ E-core ပရိုဆက်ဆာတွေဟာ cloud-native၊ microservices နဲ့ content delivery လိုမျိုး scale-out workloads တွေအတွက် သိပ်သည်းဆနဲ့ ပါဝါထိရောက်မှုကို ပစ်မှတ်ထားပါတယ်။ P-core ပရိုဆက်ဆာတွေဟာ thread တစ်ခုစီရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် တသမတ်တည်းရှိဖို့ အရေးကြီးတဲ့နေရာမှာ compute-intensive အလုပ်ကို ပစ်မှတ်ထားပါတယ်- HPC simulations၊ real-time analytics၊ large in-memory databases နဲ့ latency-sensitive financial compute။ 6900P စီးရီးဟာ P-core stack ရဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိပြီး ရရှိနိုင်တဲ့ အမြင့်ဆုံး core count တွေကို 12-channel memory bandwidth၊ socket တစ်ခုစီအတွက် PCIe Gen5 လမ်းကြောင်း ၉၆ ခုအထိ၊ UPI 2.0 links ၆ ခုအထိနဲ့ Intel Xeon 6978P လို ထိပ်တန်း SKU တွေမှာ 504MB အထိရောက်ရှိတဲ့ L3 cache pools တွေနဲ့ တွဲဖက်ထားပါတယ်။ ဗိသုကာပုံစံရဲ့ ရည်မှန်းချက်က raw throughput တစ်ခုတည်းမဟုတ်ဘဲ ခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ throughput ဖြစ်ဖို့၊ အချိန်အခါ-အရေးကြီးတဲ့ ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိခိုက်စေတဲ့ scheduling jitter နဲ့ memory-access variability ကို လျှော့ချဖို့ပါ။
R770AP သည် Dell ၏ ထိုအတွေးအခေါ်ကို ဖော်ပြသည့် ကိုယ်ထည်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Granite Rapids-AP ပလက်ဖောင်း မလိုအပ်သည့်အရာအားလုံးကို ဖယ်ရှားပေးသည်- GPU ပံ့ပိုးမှုကို လုံးဝဖယ်ရှားလိုက်ပြီ၊ SAS နှင့် SATA သိုလှောင်မှုရွေးချယ်မှုများကို ဖယ်ရှားလိုက်ပြီး NVMe-only configuration များကို အစားထိုးလိုက်သည် (2.5-inch Gen5 NVMe 16x အထိ သို့မဟုတ် 32x E3.S Gen5 NVMe အထိ၊ configuration ပေါ်မူတည်သည်)၊ မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည်သည် DIMM slot ၂၄ ခုတွင် 3 TB အထိ အမြင့်ဆုံးရှိသည် (socket တစ်ခုလျှင် 12 ခု၊ channel တစ်ခုလျှင် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်းအတွက် 1DPC) နှင့် PCIe ချဲ့ထွင်မှုကို Gen5 x16 slot ငါးခုအပြင် dual OCP NIC 3.0 အထိ လျှော့ချထားသည်။ ကျန်ရှိနေသည်မှာ compute density၊ memory bandwidth နှင့် high-frequency trading၊ real-time risk analysis နှင့် massively parallel simulation ကဲ့သို့သော workloads များမှ လိုအပ်သော deterministic behavior အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသော 2U dual-socket platform တစ်ခုဖြစ်သည်။

Kevin သည် Intel 6900 Series ချစ်ပ်ပါသည့် R770AP Heatsink ကို ကိုင်ထားသည်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Intel Xeon 6978P ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခုကို တွဲဖက်ထားပြီး တစ်ခုချင်းစီမှာ 2.1 GHz base နဲ့ 3.2 GHz all-core turbo မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ 120 P-cores တွေ ပါဝင်ပြီး DIMM slot ၂၄ ခုလုံးမှာ DDR5-6400 မန်မိုရီ 3TB ပါဝင်ပါတယ်။ R770 မှာ dual Xeon 6787P ပရိုဆက်ဆာတွေ (တစ်ခုချင်းစီမှာ 86 cores၊ 8 memory channels၊ 2 TB DDR5) တပ်ဆင်ထားတာနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် R770AP မှာ 39.5% ပိုများတဲ့ မန်မိုရီ channels တွေနဲ့ 50% ပိုများတဲ့ မန်မိုရီ channels တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ မေးခွန်းကတော့ အဲဒီဗိသုကာပိုင်းဆိုင်ရာ အားသာချက်တွေက လက်တွေ့ကမ္ဘာမှာ အချိုးကျတဲ့ အကျိုးအမြတ်တွေအဖြစ် ပြောင်းလဲပေးနိုင်မလား၊ Dell နဲ့ Intel တို့ ပစ်မှတ်ထားတဲ့ workloads တွေအတွက် platform trade-offs တွေက တန်သလားဆိုတာပါပဲ။
Dell PowerEdge R770AP သတ်မှတ်ချက်များ
အောက်ဖော်ပြပါဇယားတွင် Dell PowerEdge R770AP Platform အတွက် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် ပံ့ပိုးပေးထားသော configuration သတ်မှတ်ချက်များကို မီးမောင်းထိုးပြထားသည်။
| specification | Dell PowerEdge R770AP |
|---|---|
| processor ကို | |
| processor ကို | P-Cores ပါရှိသော Intel® Xeon® 6 6900-series ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခု၊ တစ်ခုလျှင် 128 Cores အထိ |
| မှတ်ဉာဏ် | |
| DIMM slot များ | DDR5 DIMM slot ၂၄ ခု |
| အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် | 3 တီဘီ |
| Memory Speed | 6400 MT/s အထိ |
| memory အမျိုးအစား | မှတ်ပုံတင်ထားသော ECC DDR5 RDIMM များသာ |
| သိုလှောင်ခြင်း | |
| သိုလှောင်မှု ထိန်းချုပ်ကိရိယာများ (RAID) | PERC H975i DC-MHS ရှေ့ (အတွင်းပိုင်း) |
| အတွင်းပိုင်း Boot | BOSS-N1 DC-MHS: HWRAID 1၊ 2x M.2 NVMe SSD များ သို့မဟုတ် USB |
| ရှေ့ Drive Bay များ | ၂.၅ လက်မ G5 x4 NVMe SSD ၁၆ ခုအထိ (အများဆုံး ၂၄၅.၇၆ TB) ၂.၅ လက်မ G5 x2 NVMe SSD ၁၆ ခုအထိ (အများဆုံး ၂၄၅.၇၆ TB) 32x EDSFF E3.S Gen5 NVMe SSD အထိ (အများဆုံး 491.52 TB) |
| နောက်ဘက် Drive Bay များ | N / A |
| စွမ်းအား | |
| power supply | ၂၄၀၀ ဝပ် တိုက်တေနီယမ်၊ ၁၀၀-၁၂၀ LLAC သို့မဟုတ် ၂၀၀-၂၄၀ HLAC၊ ၂၄၀ VDC၊ hot swap redundant ၁၈၀၀ ဝပ် တိုက်တေနီယမ်၊ ၂၀၀-၂၄၀ HLAC၊ ၂၄၀ VDC၊ hot swap redundant ၂၄၀၀ ဝပ် တိုက်တေနီယမ်၊ ၁၀၀-၁၂၀ LLAC သို့မဟုတ် ၂၀၀-၂၄၀ HLAC၊ ၂၄၀ VDC၊ hot swap redundant ၃၂၀၀ ဝပ် တိုက်တေနီယမ်၊ ၂၀၀-၂၂၀ HLAC သို့မဟုတ် ၂၂၀.၁-၂၄၀ HLAC၊ ၂၄၀ VDC၊ hot swap redundant ၃၂၀၀ ဝပ် တိုက်တေနီယမ်၊ ၂၇၇ ဗို့အားနှင့် HVDC၊ hot swap redundant* |
| အအေးပေးစက်နှင့် ပန်ကာများ | |
| အအေးခံရွေးချယ်မှုများ | air ကိုအအေး |
| ပရိသတ်များ | အပူပေးလဲလှယ်နိုင်သော ပန်ကာ ၆ လုံးအထိ |
| ပုံစံနှင့် အတိုင်းအတာ | |
| form ကို Factor | ဆာဗာ 2U ထိန်သိမ်း |
| အမြင့် | ၇၆ မီလီမီတာ (၃ လက်မ) |
| width | ၇၆ မီလီမီတာ (၃ လက်မ) |
| အနက် (ဘောင်ပါ) | ၇၆ မီလီမီတာ (၃ လက်မ) |
| အနက် (ဘောင်မပါ) | ၇၆ မီလီမီတာ (၃ လက်မ) |
| bezel | ရွေးချယ်နိုင်သော သတ္တုဘောင် |
| ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်ခြင်းနှင့် ချဲ့ထွင်ခြင်း | |
| OCP ကွန်ရက် ရွေးချယ်စရာများ | OCP NIC 3.0 ကတ်နှစ်ခုအထိ အပေါက် ၄: 1×8 သို့မဟုတ် 1×16 Gen5 OCP 3.0 အပေါက် ၁၀: ၁×၁၆ Gen5 OCP 3.0 |
| ထည့်သွင်းထားသော NIC | 1 Gb သီးသန့် BMC Ethernet port |
| PCIe slot | Gen5 PCIe slot ၅ ခုအထိ (x16 connectors) အပေါက် ၇: ၁×၁၆ Gen၅၊ အမြင့်အပြည့်၊ အရှည်တစ်ဝက် အပေါက် ၉: ၁×၁၆ Gen၅၊ အမြင့်အပြည့်/နိမ့်ပရိုဖိုင်၊ အရှည်တစ်ဝက် အပေါက် ၇: ၁×၁၆ Gen၅၊ အမြင့်အပြည့်၊ အရှည်တစ်ဝက် အပေါက် ၇: ၁×၁၆ Gen၅၊ အမြင့်အပြည့်၊ အရှည်တစ်ဝက် အပေါက် ၉: ၁×၁၆ Gen၅၊ အမြင့်အပြည့်/နိမ့်ပရိုဖိုင်၊ အရှည်တစ်ဝက် |
| GPU ရွေးချယ်စရာများ | N / A |
| ဆိပ်ကမ်းများ | |
| ရှေ့ပေါက်များ | USB 2.0 Type-C ၁ ပေါက် |
| နောက်ဘက်လာနီညာများ | သီးသန့် BMC Ethernet port ၁ ခု 2x ကို USB 3.1 အမျိုးအစား-တစ်ဦးက 1xVGA |
| Internal Ports များ | 1x ကို USB 3.1 အမျိုးအစား-တစ်ဦးက |
| စီမံခန့်ခွဲမှု | |
| ထည့်သွင်းထားသော စီမံခန့်ခွဲမှု | iDRAC10၊ iDRAC Direct၊ Redfish ပါဝင်သော iDRAC RESTful API၊ RACADM CLI၊ iDRAC ဝန်ဆောင်မှုမော်ဂျူး |
| လုံခွုံရေး | |
| လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ | ကုဒ်ဝှက်စနစ်ဖြင့် လက်မှတ်ရေးထိုးထားသော firmware၊ Data at Rest Encryption (local သို့မဟုတ် external key mangmt ပါရှိသော SED များ)၊ Secure Boot၊ Secured Component Verification (hardware integrity check)၊ Secure Erase၊ Silicon Root of Trust၊ System Lockdown (iDRAC10 Enterprise သို့မဟုတ် Datacenter လိုအပ်သည်)၊ TPM 2.0 FIPS/CC-TCG အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်၊ Chassis Intrusion Detection |
| လည်ပတ်မှုစနစ်များနှင့် ဟိုက်ပါဗ্যান ...များ | |
| ပံ့ပိုးပေးထားသော OS / Hypervisor များ | Canonical Ubuntu Server LTS၊ Red Hat Enterprise Linux၊ SUSE Linux Enterprise Server၊ VMware vSAN / VMware ESXi*၊ Microsoft Windows၊ Microsoft Windows Server၊ Microsoft Windows Server Datacenter |
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Dell PowerEdge 770AP သည် Dell ၏ ၁၇ မျိုးဆက် PowerEdge လိုင်းတွင်ပါဝင်သော 2U rack server တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ ကျွန်ုပ်တို့သုံးသပ်ခဲ့သော R770 ကဲ့သို့ပင် အလှအပဒီဇိုင်းဘာသာစကားကို မျှဝေထားသည်။ ၎င်း၏အတိုင်းအတာမှာ အမြင့် ၃.၄၂ လက်မ၊ အကျယ် ၁၉.၀ လက်မနှင့် အနက် ၃၁.၅၉ လက်မဖြစ်သည်။ ရှေ့ bezel သည် ရွေးချယ်နိုင်သည်။ ရှေ့နားကြပ်တွင် iDRAC Direct access၊ USB 2.0 Type-C port၊ ပါဝါခလုတ်နှင့် system ID ခလုတ်တို့ ပါဝင်သည်။
သိုလှောင်ခြင်း
770AP သည် သိုလှောင်မှုပုံစံသုံးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ယူနစ်တွင် အများဆုံးစွမ်းရည် 245.76 TB ရှိသော 2.5-inch Gen 5 x4 NVMe SSD ၁၆ ခုအထိ ပါရှိသည်။ 245.76 TB အထိ ကန့်သတ်ထားသော 2.5-inch Gen 5 x2 NVMe SSD ၁၆ ခုအထိ နှင့် 491.52 TB အထိ တိုးချဲ့နိုင်သော EDSFF E3.S Gen 5 NVMe SSD ၃၂ ခုအထိလည်း ရရှိနိုင်ပါသည်။ 16-bay ပုံစံများတွင် Dell သည် drive များကို server ၏ ဘယ်ဘက်နှင့် ညာဘက်တွင် ရှစ်ခုစီပါသော bank နှစ်ခုအဖြစ် ပိုင်းခြားထားပြီး အလယ်ဗဟိုတွင် လေဝင်လေထွက်အတွက် intake ရှိသည်။
ကိုယ်ထည်ထဲကို ပြန်ကြည့်ရင် 770AP မှာ သန့်ရှင်းပြီး တိုက်ရိုက် NVMe ကြိုးပုံစံ ပါရှိပါတယ်။ ကြိုးတွေက storage backplane ကနေ motherboard ရဲ့ ရှေ့အစွန်းအထိ တည့်တည့်သွယ်တန်းထားပြီး signal path ကို တိုတိုနဲ့ အတွင်းပိုင်းကို စနစ်တကျဖြစ်စေပါတယ်။
နောက်ဘက် I/O နှင့် ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု
770AP ၏နောက်ဘက်တွင် အပို 2400W PSU နှစ်ခုကို အဆုံးတစ်ဖက်တစ်ချက်စီတွင် ချိတ်ဆက်ထားသည်။ BOSS-N1 မော်ဂျူးသည် boot တာဝန်များကို ကိုင်တွယ်ပြီး OS အတွက် 480GB drive နှစ်ခု ပါရှိသည်။
တိုးချဲ့မှုအတွက်၊ server သည် slot 2၊ 3၊ 5၊ 7 နှင့် 9 တစ်လျှောက်တွင် Gen 5 PCIe slot ငါးခုအထိ ပေးဆောင်ထားပြီး၊ အားလုံးသည် full-height configuration များတွင် x16 connectors များကို အသုံးပြုထားသည်။ OCP 3.0 ကွန်ရက်ကို ကတ်နှစ်ကတ်အထိ ကိုင်တွယ်သည်- slot 4 သည် x8 သို့မဟုတ် x16 Gen 5 ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး slot 10 သည် သီးသန့် x16 Gen 5 ချိတ်ဆက်မှုကို ပေးဆောင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်ကို 100GbE ကတ်များစွာနှင့်အတူ 200GbE OCP ကတ်တစ်ခုနှင့်အတူ ပို့ဆောင်ပေးသောကြောင့် ကွန်ရက် bandwidth မလုံလောက်ပါ။
စံသတ်မှတ်ထားသော အနောက်ဘက် I/O တွင် သီးသန့် BMC Ethernet port တစ်ခု၊ USB 3.1 Type-A port နှစ်ခုနှင့် VGA port တစ်ခု ပါဝင်သည်။
BOSS-N1 မော်ဂျူးကို အနီးကပ်ကြည့်လိုက်ရင် 480GB boot drive နှစ်ခုကို ဘေးချင်းယှဉ်ထားတာကို တွေ့ရပြီး နှစ်ခုစလုံးကို hot-swappable ဖြစ်သလို လိုအပ်တဲ့အခါ မြန်မြန်ဆန်ဆန် ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်ပြီး အစားထိုးနိုင်ပါတယ်။
အပေါ်ဆုံးအဖုံးနှင့် လေစီးဆင်းမှုအကာများကို ဖယ်ရှားလိုက်သောအခါ R770AP ၏ အတွင်းပိုင်းအပြင်အဆင်သည် သန့်ရှင်းသပ်ရပ်ပြီး ကောင်းမွန်စွာစီစဉ်ထားသည်။ hot-swappable ပန်ကာခြောက်လုံးသည် Xeon 6900 series processors များကို အအေးပေးသည့် ကြီးမားသော heatsinks များတစ်လျှောက် လေကိုတွန်းပို့ပြီး dual-CPU နှင့် memory configuration ကို board တစ်လျှောက်တွင် ညီမျှစွာ ခင်းကျင်းထားသည်။ ကေဘယ်လ်ဖြုတ်ခြင်းနှင့် အစိတ်အပိုင်းဝင်ရောက်ခြင်းအတွက် ဖြုတ်တပ်လမ်းညွှန်များအဖြစ် ဆောင်ရွက်သည့် chassis တစ်လျှောက်ရှိ အပြာရောင် tabs များကိုလည်း မြင်နိုင်သည်။
processor ကို
CPU ကို ဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ Intel Xeon 6900 series ချစ်ပ်ရဲ့ အရွယ်အစားကြီးမားမှုကို ချက်ချင်းသိသာထင်ရှားစေပါတယ်။ R770AP မှာ LGA 7529 socket ကို အသုံးပြုထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Intel Xeon 6978P processors နှစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ချစ်ပ်တစ်ခုစီမှာ 500W TDP နဲ့ 120 cores ပါရှိတာကြောင့် socket နှစ်ခုလုံးမှာ စုစုပေါင်း core အရေအတွက် 240 အထိ ရှိလာပါတယ်။
အအေးခံခြင်းနှင့် မှတ်ဉာဏ်
လေအေးပေးစနစ်တစ်ခုတည်းဖြင့် CPU အပူထွက်ရှိမှု 1000W ကို စီမံခန့်ခွဲရန်အတွက် Dell သည် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ heatsink ဒီဇိုင်းကို တီထွင်ခဲ့သည်။ ရှေ့နှင့်နောက် heatsink များသည် အပူကို ထိရောက်စွာ ရွှေ့ပြောင်းရန်အတွက် အပူပိုက်များပါရှိသော အလျားလိုက် fins များကို အသုံးပြုသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ အလယ်ဗဟိုတွင် လေစီးဆင်းမှုကြာချိန်နှင့် မျက်နှာပြင်ဧရိယာကို တိုးမြှင့်ပေးသည့် vertical fin stack ပါရှိပြီး ပန်ကာများသည် ကိုယ်ထည်မှ မထွက်ခွာမီ အပူကို ဆွဲထုတ်ရန် အခွင့်အရေးပိုမိုရရှိစေသည်။ coolers များကြားတွင် DIMM slot ၂၄ ခု ရှိပြီး CPU တစ်ခုစီတွင် slot ၁၂ ခုစီဖြင့် ဘေးတစ်ဖက်စီတွင် ခြောက်ခုစီ ခွဲထားသည်။
စွမ်းအား
R770AP သည် PSU ရွေးချယ်စရာလေးခုကို ပံ့ပိုးပေးပြီး အားလုံးသည် 80 Plus Titanium-rated နှင့် hot-swap redundant ဖြစ်သည်- 1500W၊ 1800W၊ 2400W နှင့် 3200W။ CPU များတစ်ခုတည်းမှ 1000W အထိ သုံးစွဲသောကြောင့်၊ 1500W အခြေခံသည် drive များနှင့် expansion card များကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားသည်နှင့် နေရာလွတ်အနည်းငယ်သာ ချန်ထားခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် 96% စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော 2400W ယူနစ်များဖြင့် တင်ပို့ထားပြီး ၎င်းသည် အပြည့်အဝ loaded storage configuration အတွက် လက်တွေ့အနိမ့်ဆုံးဖြစ်သည်။
iDRAC 10 စီမံခန့်ခွဲမှု
R770AP အတွက် အဝေးထိန်းစီမံခန့်ခွဲမှုကို iDRAC10 မှ ကိုင်တွယ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ယခင်က သုံးသပ်ခဲ့သော PowerEdge R770 နှင့် PowerEdge R7725 အပါအဝင် Dell ၏ ၁၇ မျိုးဆက် PowerEdge စီးရီးတစ်ခုလုံးတွင် စံအဖြစ် ပံ့ပိုးပေးသည့် ပလက်ဖောင်းတစ်ခုတည်းသာ ဖြစ်သည်။ interface သည် portfolio တစ်ခုလုံးတွင် တသမတ်တည်းရှိသောကြောင့် အခြား PowerEdge ပလက်ဖောင်းများတွင် iDRAC နှင့် ရင်းနှီးပြီးသား administrator များသည် အိမ်တွင်ရှိသကဲ့သို့ ခံစားရလိမ့်မည်။
iDRAC10 dashboard သည် အဓိက subsystem တိုင်း၏ အပြည့်အစုံ၊ တစ်ချက်ကြည့်လိုက်ရုံဖြင့် ကျန်းမာရေးအကျဉ်းချုပ်ကို ပေးစွမ်းသည်- System Health၊ Processor၊ Memory၊ Cooling၊ Storage၊ Voltages၊ Power Supplies၊ Batteries နှင့် Intrusion Detection။ review unit သည် subsystem အားလုံးသည် စမ်းသပ်ချိန်တွင် ကျန်းမာရေးကောင်းမွန်ကြောင်း အစီရင်ခံနေကြောင်း ပြသသည်။ System information နှင့် firmware version အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို dashboard တွင် license status နှင့်အတူ တိုက်ရိုက်ပြသထားပြီး review unit တွင် Enterprise အဖြစ် အတည်ပြုထားသည်။ Task Summary panel သည် pending၊ inprocess နှင့် ပြီးဆုံးသွားသော jobs များကို ခြေရာခံပြီး review unit တွင် initial provisioning cycle မှ ပြီးဆုံးသွားသော jobs များကို ပြသထားပြီး၊ error အနည်းငယ်နှင့် failed တစ်ခု (အသစ် deployment ၏ ပုံမှန်) ပါဝင်သည်။
System Environments အပိုင်းကို လေ့လာကြည့်လျှင် ပန်ကာတစ်ခုချင်းစီ၏ အခြေအနေ၊ PWM အမြန်နှုန်း၊ အပူချိန်ပရိုဖိုင်ဆက်တင်များနှင့် အဝင်အပူချိန်ဖတ်ရှုမှုများ အပါအဝင် အအေးပေးသည့်အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို အချိန်နှင့်တပြေးညီ ဖော်ပြပေးပါသည်။ ၎င်းသည် သိပ်သည်းသော rack ပုံစံများတွင် လေစီးဆင်းမှုကို အတည်ပြုခြင်း သို့မဟုတ် server သို့ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာဝင်ရောက်ခွင့်မလိုအပ်ဘဲ အပူချိန်ပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် အထူးအသုံးဝင်ပါသည်။
ပါဝါမြင်နိုင်စွမ်းသည်လည်း ထိုပုံစံအတိုင်းပင်ဖြစ်သည်။ Power Info အပိုင်းသည် PSU ကျန်းမာရေး၊ လက်ရှိသုံးစွဲမှုနှင့် စွမ်းရည်အသုံးပြုမှုတို့ကို လှိမ့်နေသော သမိုင်းဝင်ခေတ်ရေစီးကြောင်းဇယားနှင့်အတူ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာထားသည်။ စီမံခန့်ခွဲသူများသည် အချိန်နှင့်အမျှ ပျမ်းမျှနှင့် အမြင့်ဆုံးဝပ်အားကို လျင်မြန်စွာမြင်တွေ့နိုင်ပြီး ၎င်းသည် စွမ်းရည်စီမံကိန်းရေးဆွဲခြင်းနှင့် သီးခြားပါဝါစောင့်ကြည့်ရေးကိရိယာမလိုအပ်ဘဲ workload-driven ပါဝါမြင့်တက်မှုများကို ဖော်ထုတ်ရန်အတွက် အဖိုးတန်ပါသည်။
ဤအမြင်များပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် iDRAC10 ကို browser သို့မဟုတ် RESTful Redfish API မှတစ်ဆင့် အဝေးမှဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်သည့် R770AP ၏ လည်ပတ်မှုစက်ဝန်းတစ်ခုလုံးကို လွှမ်းခြုံထားသည့် စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော out-of-band စီမံခန့်ခွဲမှုဖြေရှင်းချက်တစ်ခု ဖြစ်လာစေသည်။
Dell PowerEdge R770AP စွမ်းဆောင်ရည်
R770AP ကို အကဲဖြတ်ဖို့အတွက် R770 နဲ့ တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ R770AP မှာ dual Intel Xeon 6978P processors တွေ တပ်ဆင်ထားပြီး တစ်ခုချင်းစီမှာ 120 cores ပါဝင်ပြီး စုစုပေါင်း 240 cores နဲ့ 3 TB DDR5 memory ပါဝင်ပါတယ်။ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေနဲ့ R770 မှာတော့ dual Intel Xeon 6787P processors တွေ တပ်ဆင်ထားပြီး စုစုပေါင်း 172 cores နဲ့ 2 TB DDR5 memory ပါဝင်ပါတယ်။
စနစ်နှစ်ခုလုံးရှိ CPU များကို အလေးပေးရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် compute benchmark အစုံကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ y-cruncher ကို raw arithmetic throughput နှင့် multithreaded floating point စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် အသုံးပြုခဲ့သည်။ Blender သည် ရရှိနိုင်သော cores နှင့် memory bandwidth နှင့်အတူ ချိန်ညှိနိုင်သော real-world rendering workload ကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့သည်။ Phoronix Test Suite သည် CPU-bound workloads များ ပိုမိုကျယ်ပြန့်စွာ စုစည်းမှုဖြင့် benchmark အစုံကို ပြီးပြည့်စုံစေခဲ့ပြီး platform နှစ်ခုလုံးတွင် ရေရှည်တည်တံ့သော compute စွမ်းဆောင်ရည်၏ ပိုမိုပြီးပြည့်စုံသော ရုပ်ပုံကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။
စမ်းသပ်စနစ် သတ်မှတ်ချက်များ
- ပလက်ဖောင်း: Dell PowerEdge R770AP
- CPU ကို: Intel နှစ်ထပ် Xeon 6978P၊ 120 cores
- မှတ်ဉာဏ်: 3TB DDR5
- သိုလှောင်မှု: ဘော့စ် RAID1
y-cruncher
y-cruncher သည် ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ခဲ့သော လူကြိုက်များသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် multithreaded နှင့် scalable ဖြစ်ပြီး Pi နှင့် အခြား constant များကို trillions of digits အထိ တွက်ချက်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မြန်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ဤဆော့ဖ်ဝဲသည် high-core-count platform များကို စမ်းသပ်ရန်နှင့် single- နှင့် dual-socket platform များအကြား compute အားသာချက်များကို ပြသရန်အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။
y-cruncher benchmark မှာ R770AP ဟာ စမ်းသပ်မှုအရွယ်အစားအားလုံးမှာ R770 ထက် အမြဲတမ်းသာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံအဆင့်မှာ R770AP ဟာ ၂.၆၉၂ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး R770 မှာ ၂.၇၅၃ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံအဆင့်မှာ R770AP ဟာ ၃၀.၃၉၉ စက္ကန့်နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး R770 မှာ ၃၄.၈၇၃ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ ဂဏန်း ၅၀ ဘီလီယံအဆင့်မှာ R770AP ဟာ ၁၉၂.၁၂၈ စက္ကန့်နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး R770 မှာ ၂၂၁.၂၅၅ စက္ကန့်နဲ့ ညီမျှခဲ့ပါတယ်။ workload အများဆုံးမှာ ကွာဟချက် ပိုမိုကြီးမားလာပြီး R770AP မှာ ဂဏန်း ၁၀၀ ဘီလီယံအဆင့်မှာ ၄၃၀.၂၀၈ စက္ကန့်နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး R770 မှာ ၄၉၁.၇၃၇ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ၆၁ စက္ကန့်ခန့် ကွာခြားပြီး R770AP အတွက် ၁၂.၅% ခန့် စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက် ရှိပါတယ်။
| Y-cruncher (ကြာချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | Dell PowerEdge R770 (Intel Xeon 6787P ၂ လုံး | RAM ၂ လုံး) | Dell PowerEdge R770AP (Intel Xeon 6978P ၂ လုံး | RAM ၃ လုံး) |
|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 2.753 စက္ကန့် | 2.692 စက္ကန့် |
| 2.5 ဘီလီယံ | 7.365 စက္ကန့် | 6.747 စက္ကန့် |
| 5 ဘီလီယံ | 16.223 စက္ကန့် | 14.235 စက္ကန့် |
| 10 ဘီလီယံ | 34.873 စက္ကန့် | 30.399 စက္ကန့် |
| 25 ဘီလီယံ | 99.324 စက္ကန့် | 86.298 စက္ကန့် |
| 50 ဘီလီယံ | 221.255 စက္ကန့် | 192.128 စက္ကန့် |
| 100 ဘီလီယံ | 491.737 စက္ကန့် | 430.208 စက္ကန့် |
Blender
open-source 3D modeling application တစ်ခု။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Blender 4.3 benchmark မှာ R770AP ဟာ scene သုံးခုလုံးမှာ R770 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ Monster scene မှာ R770AP ဟာ တစ်မိနစ်ကို sample ၂,၂၀၀.၁၁၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး R770 မှာ ၁,၇၀၆.၀၀၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Junkshop scene မှာ R770AP ဟာ တစ်မိနစ်ကို sample ၁,၅၆၅.၆၄၃ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး R770 မှာ ၁၁၆၉.၃၇၀ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Classroom scene မှာ R770AP ဟာ တစ်မိနစ်ကို sample ၁,၀၇၆.၁၂၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး R770 မှာ ၇၉၁.၄၇၅ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး အဲဒီ workload မှာ ၃၆% ခန့် စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက် ရှိပါတယ်။
| Blender 4.3 CPU Benchmark (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများလေ ပိုကောင်းလေ) | Dell PowerEdge R770 (Intel Xeon 6787P ၂ လုံး | RAM ၂ လုံး) | Dell PowerEdge R770AP (Intel Xeon 6978P ၂ လုံး | RAM ၃ လုံး) |
|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု |
| အမှိုက်ဆိုင် | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု |
| စာသင်ခန်း | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု | တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁,၀၇၆.၁၂၂ ခု |
Phoronix စံနှုန်းများ
Phoronix Test Suite သည် OpenBenchmarking.org မှတစ်ဆင့် စမ်းသပ်မှုပရိုဖိုင် ၄၅၀ ကျော်နှင့် စမ်းသပ်မှုအစုံ ၁၀၀+ ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် open-source၊ အလိုအလျောက် benchmarking ပလပ်ဖောင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် dependencies များထည့်သွင်းခြင်းမှသည် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ခြင်းနှင့် ရလဒ်များစုဆောင်းခြင်းအထိ အရာအားလုံးကို ကိုင်တွယ်ဆောင်ရွက်ပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှိုင်းယှဉ်ခြင်း၊ hardware validation နှင့် စဉ်ဆက်မပြတ်ပေါင်းစပ်ခြင်းအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်စေသည်။ R770AP နှင့် R770 ကို Stream၊ 7-Zip၊ Linux kernel build၊ Apache နှင့် OpenSSL စမ်းသပ်မှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ခြင်းအပေါ် အာရုံစိုက်ပါမည်။
stream
Stream မှတ်ဉာဏ် bandwidth စမ်းသပ်မှုတွင် R770AP သည် R770 ထက် သိသိသာသာ ခုန်ပျံကျော်လွှားနိုင်ခဲ့ပြီး 472,135.6 MB/s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 869,965.3 MB/s ရရှိခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် baseline စနစ်၏ မှတ်ဉာဏ် bandwidth ထက် နှစ်ဆနီးပါး ပိုများပြီး R770AP ၏ ပိုကြီးပြီး ပိုမြန်သော မှတ်ဉာဏ်ဖွဲ့စည်းပုံကို ထင်ဟပ်စေပါသည်။
7-Zip
7-Zip compression benchmark မှာ R770AP ဟာ 806,375 MIPS ရရှိခဲ့ပြီး R770 မှာ 628,206 MIPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါဟာ 6978P processors တွေရဲ့ core count မြင့်မားမှုကြောင့် ခိုင်မာတဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုပဲ ဖြစ်ပါတယ်။
Kernel စုစည်းမှု
Linux kernel compile test မှာ အချိန်နည်းနည်းနဲ့ ပိုကောင်းတာက R770AP ဟာ allmod build ကို ၁၇၆.၃၉၁ စက္ကန့်နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး R770 မှာ ၁၈၈.၇၉၃ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် compile time ထက် ၁၂ စက္ကန့်လောက် လျော့နည်းသွားပါတယ်။
Apache ကို
Apache စမ်းသပ်မှုသည် R770 ထက် တစ်စက္ကန့်လျှင် request ၆၀,၂၅၈.၅ ခု ရရှိခဲ့ပြီး R770AP တွင် ၄၈,၇၂၉.၆၃ ခုသာ ရရှိခဲ့ပြီး R770AP တွင်မူ ၄၈,၇၂၉.၆၃ ခုသာ ရရှိခဲ့ကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။ web-serving workloads များသည် core အရေအတွက်နှင့်အတူ အမြဲတမ်း linearly scale မဖြစ်ဘဲ memory latency နှင့် I/O လက္ခဏာများ၏ လွှမ်းမိုးမှုခံရနိုင်သောကြောင့် ဤအချက်ကို သတိပြုသင့်သည်။
OpenSSL ကို
OpenSSL အတည်ပြုချက်စမ်းသပ်မှုတွင် R770AP သည် verify/s ၂,၅၁၅,၂၇၀,၃၉၀,၈၅၃ ရရှိခဲ့ပြီး R770 တွင် ၂,၂၁၆,၈၈၃,၅၅၄,၃၅၀ ရရှိခဲ့ပြီး cryptographic throughput တွင် သိသိသာသာတိုးတက်မှုရှိခဲ့ပြီး 6978P ၏ compute စွမ်းဆောင်ရည်ကို အတိုင်းအတာတစ်ခုအထိ မီးမောင်းထိုးပြနေပါသည်။
| Phoronix စံနှုန်းများ | Dell PowerEdge R770 (2x Intel Xeon 6787P 86C) | Dell PowerEdge R770AP (Intel Xeon 6978P ၂ လုံး | RAM ၃ လုံး) |
|---|---|---|
| stream | 472,135.6 MB / s | 869,965.3 MB / s |
| 7- ZIP | ၃၀၄,၉၀၇ MIP/s | ၃၀၄,၉၀၇ MIP/s |
| Kernel Compile (allmod) (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 188.793 စက္ကန့် | 176.391 စက္ကန့် |
| Apache (တစ်စက္ကန့်လျှင် တောင်းဆိုမှုများ) | တစ်စက္ကန့်လျှင် ၉၄,၃၄၇.၅၂ ရူပီး | တစ်စက္ကန့်လျှင် ၉၄,၃၄၇.၅၂ ရူပီး |
| OpenSSL ကို | ၂,၅၁၅,၂၇၀,၃၉၀,၈၅၃ အတည်ပြု/မှုများ | ၂,၅၁၅,၂၇၀,၃၉၀,၈၅၃ အတည်ပြု/မှုများ |
Dell PowerEdge R770AP: မြင့်မားသောကြိမ်နှုန်းဖြင့် ရောင်းဝယ်ဖောက်ကားခြင်းနှင့် ဆုံးဖြတ်နိုင်သောစွမ်းဆောင်ရည်
ကျွန်ုပ်တို့၏ စံ benchmark suite သည် compute throughput၊ memory bandwidth နှင့် အထွေထွေ workload scaling တို့ကို အာရုံစိုက်သော်လည်း၊ R770AP ၏ ဒီဇိုင်းဦးစားပေးများသည် ကျွန်ုပ်တို့ ပုံမှန်စမ်းသပ်လေ့မရှိသော နယ်ပယ်သို့ တိုးချဲ့သွားသည်- microsecond-level execution determinism။ ဤ platform သည် ၎င်း၏ အတောင်းဆိုဆုံး ပစ်မှတ်ထားသော ပရိသတ်အတွက် ဘာလုပ်နိုင်သည်ကို သရုပ်ပြရန်အတွက်၊ Dell သည် Metrum AI နှင့် ပူးပေါင်း၍ high-frequency trading workloads များအတွက် R770AP ကို အကဲဖြတ်သည့် နည်းပညာဆိုင်ရာ အကျဉ်းချုပ်တစ်ခုကို ထုတ်ဝေခဲ့သည် ။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤစမ်းသပ်မှုကို မပြုလုပ်ခဲ့သလို ရလဒ်များကိုလည်း လွတ်လပ်စွာ စစ်ဆေးခြင်းလည်း မပြုခဲ့ပါ။ သို့သော်၊ ဤ server သည် R770 နှင့် အဘယ်ကြောင့် ကွဲပြားသော ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်သည်ကို အတိုက်ရိုက်ဆုံး သရုပ်ပြပေးသောကြောင့် ဤနေရာတွင် အကျဉ်းချုပ်တစ်ခုကို ထည့်သွင်းထားပါသည်။
Metrum AI နည်းလမ်းသည် jitter-c ဟုခေါ်သော custom tool တစ်ခုကို အခြေခံထားပြီး၊ ၎င်းသည် per-core wake-up latency jitter ကို တိုင်းတာပေးပြီး၊ အခြေခံအားဖြင့် thread တစ်ခုသည် တိကျသောအချိန်တွင် မည်မျှတသမတ်တည်း လုပ်ဆောင်ရန် စီစဉ်ထားသည်ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ metric သည် CPU scheduling variability ကို network၊ memory နှင့် application-level factors များမှ ခွဲခြားသိရှိနိုင်ပြီး processor မျိုးဆက်များတွင် နှိုင်းယှဉ်ရန် အကောင်းဆုံးအချက်တစ်ခု ဖြစ်စေသည်။ dual Xeon 6980P processors (256 total core) ပါသည့် R770AP ကို dual Xeon Platinum 8592+ processors (128 total core) ပါသည့် ယခင်မျိုးဆက် R760 နှင့် အသုံးပြုခြင်းဖြင့်၊ လေ့လာမှုအရ Granite Rapids-AP architecture သည် p99 wake-up jitter ကို 1 microsecond ခန့်အထိ လျှော့ချပေးပြီး၊ ယခင် platform ၏ ထက်ဝက်ခန့်သာရှိပြီး၊ တစ်ချိန်တည်းမှာပင် core density ကို နှစ်ဆတိုးစေကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့သည်။ ထို့နောက် ထို jitter profile များကို backtesting simulation engine ထဲသို့ ထိုးသွင်းကာ ငွေကြေးဆိုင်ရာ သက်ရောက်မှုကို ပုံစံထုတ်ပြီး ရလဒ်များကို အောက်တွင် အကျဉ်းချုပ်ဖော်ပြထားသည်။
| Metrum AI HFT Backtest ရလဒ်များ | Dell PowerEdge R760 (2x Xeon 8592+၊ 128 cores) | Dell PowerEdge R770AP (၂x Xeon 6980P၊ ၂၅၆ cores) |
|---|---|---|
| p99 နိုးထခြင်း တုန်ခါမှု | ~2 µs | ~1 µs |
| ပျမ်းမျှပြောင်းပြန်လှန်မှု- စုစုပေါင်းကုန်သွယ်မှုများ | 5,175 | 6,229 (+ 20.4%) |
| ပျမ်းမျှပြောင်းပြန်လှန်မှု- အရောင်းအဝယ်/စက္ကန့် | 819 | 991 (+ 21.1%) |
| ဈေးကွက်ဖော်ဆောင်ခြင်း- စုစုပေါင်းကုန်သွယ်မှုများ | 21,765 | 32,491 (+ 49.3%) |
| ဈေးကွက်ဖော်ဆောင်ခြင်း- အရောင်းအဝယ်များ/စက္ကန့် | 2,067 | 3,072 (+ 48.6%) |
Dell မှ Seamus Jones သည် ၎င်း၏လေ့လာမှုအပေါ် မှတ်ချက်တွင် ဘောင်ခတ်ထားသကဲ့သို့ပင်၊ တန်ဖိုးအဆိုပြုချက်သည် မြန်ဆန်ခြင်းနှင့် မဟုတ်ဘဲ ခန့်မှန်းနိုင်သော မြန်ဆန်ခြင်းအကြောင်းဖြစ်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ကုန်သွယ်မှုတွင် မြန်ဆန်သော်လည်း မတည်မငြိမ်ဖြစ်သော စနစ်သည် အန္တရာယ်၏ အရင်းအမြစ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဆန့်ကျင်ဘက်အားဖြင့်၊ ဆုံးဖြတ်နိုင်သော စနစ်သည် မဟာဗျူဟာမြောက် ပိုင်ဆိုင်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။
ကောက်ချက်
Dell PowerEdge R770AP သည် ၁၇ မျိုးဆက် PowerEdge စီးရီးတွင် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိနှင့် ကျဉ်းမြောင်းသော အနေအထားတွင် ရှိနေသည်။ ၎င်းသည် R770 အတွက် အစားထိုးခြင်းမဟုတ်သလို Dell ကလည်း ၎င်းကို အစားထိုးတစ်ခုအဖြစ် မသတ်မှတ်ပါ။ R770 သည် GPU ပံ့ပိုးမှု၊ ရောနှောထားသော SAS/SATA/NVMe သိုလှောင်မှု၊ E-core နှင့် P-core processor ရွေးချယ်မှုများနှင့် DIMM slot ၃၂ ခုတွင် 8TB မှတ်ဉာဏ်အထိ ပါဝင်သည့် စွယ်စုံရ၊ ကျယ်ပြန့်စွာ ပြင်ဆင်နိုင်သော 2U Intel platform အဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါသည်။ အထွေထွေ virtualization ကို လုပ်ဆောင်နေသော အဖွဲ့အစည်းများ၊ ရောနှောထားသော enterprise application များ သို့မဟုတ် configuration တွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိသော workloads များအတွက် R770 သည် မှန်ကန်သောရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်နေဆဲပင်။
R770AP သည် R770 ကို ဘယ်သောအခါမှ ဝန်ဆောင်မှုပေးရန် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် မလုပ်ခဲ့သော workloads များအတွက် ရှိနေပါသည်။ ၎င်း၏ 12-channel memory architecture၊ socket တစ်ခုလျှင် P-cores 128 ခုအထိ နှင့် L3 cache 504 MB ရှိသော Granite Rapids-AP platform သို့ ပြောင်းရွှေ့ခြင်းဖြင့် Dell သည် ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှုထက် compute density၊ memory bandwidth နှင့် execution determinism ကို ဦးစားပေးသည့် 2U system တစ်ခုကို တည်ဆောက်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarks များသည် ထိုအာရုံစိုက်မှုကို ထင်ဟပ်စေသည်- STREAM bandwidth သည် နှစ်ဆနီးပါးတိုးလာပြီး၊ Blender rendering သည် 29-36% တိုးတက်ကောင်းမွန်လာပြီး၊ working set များသည် cache ထက်ကျော်လွန်လာသည်နှင့်အမျှ y-cruncher scaling သည် အဆက်မပြတ်ကျယ်ပြန့်လာသည်။ Apache regression သည် သတိပြုသင့်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် R770AP ၏ NUMA topology သည် အပြည့်အဝစွမ်းဆောင်ရည်ရရှိရန် workload awareness လိုအပ်ပြီး tuning မပါဘဲ application အားလုံးသည် platform shift မှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိမည်မဟုတ်ကြောင်း ပြသသောကြောင့်ဖြစ်သည်။
ဤပလက်ဖောင်းနှင့်အတူထုတ်ဝေခဲ့သော Dell ၏ Metrum AI စမ်းသပ်ခြင်းသည် ဆုံးဖြတ်ချက်ချမှတ်ခြင်းဇာတ်လမ်းတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သောအချက်တစ်ချက်ကို ပေါ်လွင်စေသည်။ p99 အချိန်ဇယားဆွဲခြင်း jitter ကို ထက်ဝက်လျှော့ချပြီး core density ကို နှစ်ဆတိုးစေခြင်းသည် high-frequency trading၊ real-time risk engine များ၊ large-scale in-memory analytics နှင့် massively parallel simulation များကို လုပ်ဆောင်နေသော ကုမ္ပဏီများအတွက် အဓိပ္ပာယ်ရှိသော ဗိသုကာဆိုင်ရာတိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ထို workloads များအတွက် R770AP သည် ကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်ပြီး ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိတည်ဆောက်ထားသော ပလက်ဖောင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျန်အရာအားလုံးအတွက် R770 နှင့် R7725 တို့သည် အဓိက PowerEdge portfolio တွင် ပိုမိုသင့်လျော်သော ရွေးချယ်မှုများအဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါသည်။




အမေဇုံ