Dell ရဲ့ Pro Max 16 Plus ဟာ Intel ရဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် “Arrow Lake” Core HX ပရိုဆက်ဆာတွေနဲ့ NVIDIA ရဲ့ ကြောက်မက်ဖွယ်ကောင်းတဲ့ Blackwell RTX PRO GPU တွေကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပြီး ၁၆ လက်မ မိုဘိုင်းလ် workstation တွေအတွက် စံနှုန်းသစ်တစ်ခုကို သတ်မှတ်ပေးခဲ့ပါတယ်။ သွားလာရင်း desktop အဆင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုလားတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ ဒီစက်ကို ပြင်းထန်တဲ့ အင်ဂျင်နီယာ၊ ဒီဇိုင်းနဲ့ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ အလုပ်ဝန်တွေကို ထိခိုက်မှုမရှိဘဲ ကိုင်တွယ်နိုင်အောင် တည်ဆောက်ထားပါတယ်။
Pro Max 16 Plus ဟာ Dell ရဲ့ Pro Max workstation laptop တွေထဲမှာ ထိပ်ဆုံးက ရပ်တည်နေပြီး entry-level Pro Max 16 နဲ့ ပိုပါးတဲ့ Pro Max 16 Premium နှစ်ခုလုံးထက် ပိုပြီး စွမ်းအင်ပြည့်ဝတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ အဓိကအားဖြင့် 55-watt, 24-core chip တစ်ခုဖြစ်တဲ့ 5.5GHz turbo boost ပါဝင်တဲ့ Intel Core Ultra 9 285HX ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ CPU configuration အားလုံးက Intel vPro Enterprise ကို ထောက်ပံ့ပေးထားပြီး enterprise-grade credentials တွေကို ပိုမိုအားကောင်းစေပါတယ်။ ဒီ feature အားလုံးကို $2,779 ကနေစတင်ပြီး ရရှိနိုင်ပါတယ်။
ဂရပ်ဖစ်ရွေးချယ်မှုများသည် integrated graphics (အခြေခံမော်ဒယ်တွင် ထူးဆန်းစွာပါဝင်သည်) မှ NVIDIA ၏ Blackwell RTX PRO 1000 အထိ အမျိုးမျိုးရှိပြီး အမြင့်ဆုံးရွေးချယ်မှုမှာ အထင်ကြီးလောက်သော 24GB GDDR7 မှတ်ဉာဏ်ပါရှိသော RTX PRO 5000 ဖြစ်သည်။ သိုလှောင်မှုနှင့် မှတ်ဉာဏ်သတ်မှတ်ချက်များသည်လည်း မှတ်သားဖွယ်ကောင်းပြီး M.2 Gen5 slot သုံးခုမှတစ်ဆင့် သိုလှောင်မှု 12TB အထိ ပံ့ပိုးပေးပြီး Dell ၏ CAMM2 မော်ဂျူးမှတစ်ဆင့် DDR5-6400 မှတ်ဉာဏ် 128GB ကို ပေးဆောင်သည်။
မျက်နှာပြင်ရွေးချယ်မှုများတွင် အခြေခံ 1920 x 1200 IPS panel မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ယူနစ်တွင် ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း ကြည်လင်ပြတ်သားသော 3840 x 2400 OLED touchscreen အထိ အမျိုးမျိုးရှိသည်။ အလယ်အလတ်အဆင့် 1920 x 1200 panel သည် 500 nits brightness၊ 120Hz variable refresh rate နှင့် DCI-P3 coverage အပြည့်အဝ ပါဝင်သည်။ ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ် ၁၀၀ ကျော်ဖြင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များသည် ၎င်းတို့၏ အက်ပ်များကို ချောမွေ့စွာ လည်ပတ်နိုင်မည်ဟု မျှော်လင့်နိုင်သည်။
လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များသည် လုပ်ငန်းသုံးအတွက် အသင့်ဖြစ်ပြီး လက်ဗွေဖတ်စက်၊ Smart Card ပံ့ပိုးမှု၊ NFC၊ မျက်နှာမှတ်မိခြင်းအတွက် 8MP IR ကင်မရာနှင့် Dell ၏ Control Vault 3 အပါအဝင်ဖြစ်သည်။ စံသုံးနှစ်အာမခံသည် ပက်ကေ့ချ်ကို ဖြည့်စွက်ပေးပြီး လေးနက်သောအလုပ်အတွက် ၎င်း၏အရေးပါသောကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ၎င်း၏အခန်းကဏ္ဍကို အလေးပေးဖော်ပြသည်။
Dell Pro Max 16 Plus ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ
| processor ကို | Intel Core Ultra 5 245HX
Intel Core Ultra 7 265HX Intel Core Ultra 9 285HX Intel vPro Enterprise အားလုံးပါဝင်သည် |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows ကို 11 Pro ကို
Ubuntu Linux 24.04 LTS |
| မှတ်ဉာဏ် | 16GB–128GB CSoDIMM သို့မဟုတ် CAMM2၊ အပေါက် ၁ ခု |
| ဂရပ်ဖစ်ကဒ် | Intel ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်
NVIDIA RTX PRO 1000 8GB NVIDIA RTX PRO 2000 8GB NVIDIA RTX PRO 3000 12GB NVIDIA RTX PRO 4000 16GB NVIDIA RTX PRO 5000 24GB |
| သိုလှောင်ခြင်း | M.2 SSD ၃ ခုအထိ၊ တစ်ခုလျှင် 4TB
ရရှိနိုင်သော RAID 0/1/5 |
| မျက်နှာပြင် | ၁၆ လက်မ ၁၆:၁၀
1920×1200၊ 300-nit၊ 45% NTSC၊ 60Hz ထိတွေ့မှုမရှိ 1920×1200၊ 500-nit၊ 100% DCI-P3၊ 120Hz VRR၊ ထိတွေ့မှုမရှိသော ၃၈၄၀ × ၂၄၀၀၊ ၅၀၀-nit၊ OLED၊ ထိတွေ့မှု |
| ကင်မရာ | 8MP အနီအောက်ရောင်ခြည် |
| ကြိုးမဲ့ကွန်ယက်အဖွဲ့ | Intel Wi-Fi 7 BE200၊ Bluetooth 5.4 ပါရှိ/မပါရှိ
ရရှိနိုင်သော မိုဘိုင်းဘရော့ဘန်း |
| ဘက်ထရီ | ၆-ဆဲလ် ၉၆Whr |
| ပါဝါစ Adapter ကို | 165W သို့မဟုတ် 280W |
| လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ | အနီအောက်ရောင်ခြည် ဝက်ဘ်ကင်မရာ
လက်ဗွေစာဖတ်သူကို စမတ်ကတ်ဖတ်စက် NFC ကို ထိန်းချုပ်ရေးသေတ္တာ ၃ |
| ရှုထောင့်နှင့်အလေးချိန် | 1.22 x 10.18 x 14.17 လက်မ
စတင်အလေးချိန်: ၅.၆၃ ပေါင် |
| အာမခံချက် | ပုံမှန်သုံးနှစ်၊ နောက်တစ်နေ့တွင် ဆိုက်တွင်းပြုပြင်ခြင်း |
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
Pro Max 16 Plus ဟာ ခိုင်ခံ့မှုရှိပြီး MIL-STD-810H အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရရှိထားတာကြောင့် လိုအပ်ချက်များတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ တာရှည်ခံပါတယ်။ Dell ရဲ့ ပစ္စည်းပေါင်းစပ်မှုဟာ ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို အခြေခံထားပြီး အသုံးပြုပြီးသား ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ ပလတ်စတစ်၊ ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ မဂ္ဂနီဆီယမ်နဲ့ ကိုဘော့တ်နဲ့ ဇီဝအခြေခံ ပလတ်စတစ်တွေကို ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ လက်ထဲမှာကိုင်ထားရင် ကိုယ်ထည်က အလွန်အမင်းတောင့်တင်းပြီး ကွေးညွှတ်မှုမရှိတာကို ခံစားရပါတယ်။ အတိုချုပ်ပြောရရင် တိုင်ကီတစ်ခုလို တည်ဆောက်ထားပါတယ်။
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအရဆိုရင် ဒါက ကြီးမားတဲ့စက်တစ်လုံးဖြစ်ပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုက စွမ်းဆောင်ရည်ကို နောက်တန်းမှာထားလိုက်ပါတယ်။ အထူ ၁.၂၂ လက်မ (ခြေထောက်တွေအပါအဝင်) နဲ့ ၅.၆၃ ပေါင်ကနေစတင်တဲ့ ဒီကွန်ပျူတာကို မကြာခဏခရီးသွားလာဖို့အတွက် တည်ဆောက်ထားတာမဟုတ်ပါဘူး။ ဒါပေမယ့် သူ့ရဲ့ ၁၀.၁၈ x ၁၄.၁၇ လက်မ အရွယ်အစားက ၁၆ လက်မ၊ ၁၆:၁၀ မျက်နှာပြင်အတွက် အတော်လေးသေးငယ်ပါတယ်။ ဝက်ဘ်ကင်မရာက အပေါ်ဘက်မှာရှိပြီး လျှောကျတဲ့ privacy shutter ပါရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ biometric စွမ်းရည် (မျက်နှာမှတ်မိခြင်း) အတွက် IR ဗားရှင်းပါရှိပါတယ်။
Dell ရဲ့ ဒီဇိုင်းဘာသာစကားဟာ အလှအပပိုင်းဆိုင်ရာမှာ ချို့ယွင်းချက်တစ်ခုအထိ လျော့တွက်ထားပါတယ်။ မီးခိုးရောင်-အနက်ရောင် အပြင်ပိုင်းနဲ့ သိမ်မွေ့တဲ့ အမှတ်တံဆိပ်က ဒါဟာ ပုံသဏ္ဍာန်ထက် လုပ်ဆောင်ချက်ရဲ့ ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်တယ်ဆိုတာကို ပေါ်လွင်စေပါတယ်။ Pro Max Premium လိုင်းဟာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ချဲ့ထွင်မှုတွေအစား ပိုပြီး ဆွဲဆောင်မှုရှိပါတယ်။
ပြည့်စုံသော port ရွေးချယ်မှုသည် ဘယ်ဘက်အစွန်းမှ စတင်သည်-
- 2.5Gbps RJ45 အီသာနက်
- HDMI 2.1 အထွက်
- Thunderbolt 5 (USB-C) port နှစ်ခု
- SD ကဒ်စာဖတ်သူကို
- ရွေးချယ်နိုင်သော SmartCard slot
ပါဝါအဒက်တာသည် Thunderbolt 5 ပေါက်များထဲမှ တစ်ခုခုနှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။
ညာဘက်တွင်:
- 3.5mm audio jack
- Thunderbolt 4 (က USB ကို C)
- USB 3.2 Gen1 Type-A port နှစ်ခု
- သော့ခတ်ပေါက်
နောက်ဘက်အစွန်းမှာ port တွေ မပါပါဘူး။ ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုကို Intel ရဲ့ BE200 မော်ဂျူးကနေ ကိုင်တွယ်ပြီး Wi-Fi 7 နဲ့ Bluetooth 5.4 တို့ကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ စိတ်ကြိုက် configuration တွေမှာ Bluetooth ချိတ်ဆက်မှုကို ချန်လှပ်ထားနိုင်ပါတယ်။ 5G မိုဘိုင်း broadband လည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။
မျက်နှာပြင်နှင့် ထည့်သွင်းကိရိယာများ
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Dell ရဲ့ flagship OLED panel ကို ပြသထားပါတယ်။ 3840 x 2400 touch-enabled display က visual fidelity အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ အရောင်တွေက တောက်ပပြီး calibrate လုပ်လိုက်တာနဲ့ color-critical workflow တွေအတွက် သင့်တော်ပါတယ်။ 500 nits မှာ OLED အများစုထက် ပိုလင်းပြီး အလင်းရောင်ကောင်းတဲ့ ပတ်ဝန်းကျင်မှာ အသုံးပြုရလွယ်ကူစေပါတယ်။ premium ဖြစ်ပေမယ့် display က အရမ်းကြည့်ကောင်းတာကြောင့် option list ကနေ ရွေးချယ်ဖို့ တွန့်ဆုတ်မှာ မဟုတ်ပါဘူး။
Dell ရဲ့ ကီးဘုတ်ဟာ ပေါ့ပါးပြီး တုံ့ပြန်မှုကောင်းတဲ့ full-size key တွေကြောင့် စာရိုက်ချိန်ကြာမြင့်စွာ အသုံးပြုဖို့အတွက် သင့်တော်ပါတယ်။ အဖြူရောင် backlight က မှောင်နေတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ မြင်နိုင်အောင် သေချာစေပါတယ်။ အပြင်အဆင်က အများအားဖြင့် သမားရိုးကျဖြစ်ပေမယ့် မြှားခလုတ်တွေရဲ့ အရွယ်အစား မညီမျှမှုက ရံဖန်ရံခါ မှားယွင်းနှိပ်မိစေနိုင်ပါတယ်။ ထူးခြားတဲ့ အားနည်းချက်တစ်ခုကတော့ F11 နဲ့ F12 ခလုတ်တွေနဲ့ အတူတူပဲ Home နဲ့ End ခလုတ်တွေရဲ့ နေရာချထားမှုပါ။ Fn-Lock (Fn + Esc) ကို function row ကို ဦးစားပေးဖို့ ဖွင့်ထားရင် Fn + F11 ဒါမှမဟုတ် F12 ကို နှိပ်ပြီး ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုရပါတယ်။ Page Up နဲ့ Page Down ခလုတ်တွေကို သီးသန့်နှိပ်ရင် ကြိုဆိုရမှာဖြစ်ပေမယ့် အဲဒီအစား up နဲ့ down မြှားတွေမှာ ဒုတိယလုပ်ဆောင်ချက်တွေဖြစ်ပြီး cluster ထဲမှာ အခက်ခဲဆုံးခလုတ်တွေပါ။ ညာဘက်အပေါ်ထောင့်မှာ ရှိတဲ့ power ခလုတ်ကလည်း fingerprint sensor အဖြစ်လည်း အသုံးပြုပါတယ်။
အရွယ်အစားကြီးမားသော touchpad သည် ၁၆ လက်မပုံစံကို ဖြည့်စွက်ပေးပြီး ချောမွေ့သော anti-glare မျက်နှာပြင်က တိကျသောခြေရာခံမှုနှင့် သက်တောင့်သက်သာရှိသော navigation ကိုသေချာစေသည်။ palm rejection နှင့်ပတ်သက်သည့် ပြဿနာတစ်စုံတစ်ရာမကြုံတွေ့ခဲ့ရပါ။
အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု
Pro Max 16 Plus ကို တိုးချဲ့အသုံးပြုနိုင်ရန် ရည်ရွယ်၍ တည်ဆောက်ထားပြီး အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု အလားအလာကောင်းများ ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ ၎င်းတွင် သိုလှောင်မှုအတွက် M.2 Gen5 slot သုံးခု၊ မှတ်ဉာဏ်အဆင့်မြှင့်တင်မှုအတွက် CAMM2 slot တစ်ခုနှင့် အစားထိုးနိုင်သော USB-C port များအပါအဝင် မော်ဂျူလာအစိတ်အပိုင်းများစွာ ပါဝင်သည်။
အတွင်းပိုင်းကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုရန်မှာ ရိုးရှင်းပါသည်- ပတ်လည်ရှိ ဝက်အူများကို ဖယ်ရှားပြီး အောက်ခြေ panel ကို နောက်မှ ရှေ့သို့ မြှောက်ပါ။ အထဲတွင် ခိုင်ခံ့သော ပန်ကာသုံးလုံးပါ အအေးပေးစနစ်နှင့် ကြီးမားသော 96Whr ဘက်ထရီတစ်ခု ပါရှိသည်။ CAMM2 မှတ်ဉာဏ် module သည် အောက်ခြေညာဘက်တွင် တည်ရှိပြီး သီးသန့် heatsink အောက်တွင် တည်ရှိပြီး M.2 slot များဖြင့် ဘေးတွင် တည်ရှိသည်။ ဓာတ်ပုံမှ ပြောရန်ခက်ခဲသော်လည်း ဘယ်ဘက်ရှိ M.2 slot သည် အမှန်တကယ်တွင် အထပ်လိုက် slot တစ်ခုဖြစ်ပြီး M.2 drive နှစ်ခုကို တစ်နေရာတည်းတွင် တပ်ဆင်ထားသည်။ အသုံးပြုသူမှ အစားထိုးနိုင်သော M.2 wireless card သည်လည်း ဘက်ထရီအပေါ်တွင် ရှိသည်။
လည်ပတ်နေစဉ်အတွင်း အပူချိန်အရ Dell Pro Max 16 Plus သည် ဆူညံသံနှင့် အပူချိန်ထိန်းချုပ်မှု နှစ်မျိုးလုံးတွင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ GPU နှင့် CPU-intensive စမ်းသပ်မှုများတွင် ပလက်ဖောင်းသည် နွေးထွေးလာသော်လည်း အသုံးပြုရာတွင် ပြဿနာဖြစ်စေမည့် အလွန်အကျွံ မရှိပါ။ ပန်ကာများသည် စနစ်အပူချိန်ကို ထိန်းချုပ်ထားပြီး လေလှုပ်ရှားမှုကို ကြားနိုင်သော်လည်း ဆူညံသံများ မရှိပါ။
performance benchmark
ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေတဲ့ Pro Max 16 Plus ကို အောက်ပါအတိုင်း ပြင်ဆင်ထားပါတယ်။
- Intel Core Ultra 9 285HX
- NVIDIA RTX PRO 5000 (175W TDP)
- 128GB DDR5-6400 CAMM2
- ၂ x 4TB Gen5 SSD RAID 0
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်က ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် ဒေါ်လာ ၈၉၀၀ ကျသင့်ပေမယ့် အဲဒါက Dell.com မှာ တစ်ယူနစ်ဈေးနှုန်းပါ ။ ရောင်းအားအများစုကို channel partner တွေကနေတစ်ဆင့် ရောင်းချတာဖြစ်ပြီး ပိုကောင်းတဲ့ဈေးနှုန်းကို ရရှိနိုင်ခြေများပါတယ်။
နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ရန် ကျွန်ုပ်တို့သည် ၁၈ လက်မ workstation နှစ်ခုကို အသုံးပြုနေပါသည်။ HP ZBook Fury G1i 18 မှစတင်၍ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Pro Max 16 Plus နှင့် CPU နှင့် GPU တူညီသော်လည်း 64GB DDR5-5600 RAM နှင့် 2TB Gen5 SSD တစ်လုံးတည်းသာ ပါရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Pro Max 16 Plus နှင့် တူညီသော configuration ရှိသော Dell ၏ Pro Max 18 Plus ကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါသည်။
Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်
Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များဖြင့် image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အစီရင်ခံထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်းနှင့် လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်သည်။
ဤစက်များ၏ ဆင်တူသော ဝန်တင်မှုများကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် အလားတူရလဒ်များ ထွက်ပေါ်လာခြင်းမှာ အံ့သြစရာမဟုတ်ပါ။
| CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 195 | 185 | 190 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.00 ms | 0.94 ms | 0.97 ms |
| ResNet 50 | 6.98 ms | 7.46 ms | 7.29 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 19.53 ms | 20.47 ms | 20.76 ms |
| DeepLab V3 | 24.15 ms | 25.74 ms | 24.02 ms |
| ယိုလို V3 | 44.53 ms | 45.50 ms | 44.59 ms |
| REAL-ESRGAN | 1,934.18 ms | 2,281.80 ms | 2,043.35 ms |
| CPU ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | |||
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 156 | 116 | 149 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.35 ms | 1.45 ms | 1.35 ms |
| ResNet 50 | 8.86 ms | 13.00 ms | 8.90 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 22.71 ms | 30.54 ms | 27.60 ms |
| DeepLab V3 | 37.80 ms | 42.53 ms | 38.68 ms |
| ယိုလို V3 | 54.03 ms | 127.34 ms | 57.56 ms |
| REAL-ESRGAN | 1,878.42 ms | 1,980.22 ms | 1,910.57 ms |
| GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 1,032 | 890 | 1,023 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.55 ms | 0.57 ms | 0.54 ms |
| ResNet 50 | 1.20 ms | 1.54 ms | 1.22 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 3.00 ms | 4.11 ms | 3.05 ms |
| DeepLab V3 | 13.05 ms | 12.78 ms | 12.82 ms |
| ယိုလို V3 | 5.63 ms | 6.78 ms | 5.80 ms |
| REAL-ESRGAN | 88.56 ms | 100.18 ms | 90.35 ms |
| TensorRT ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 1,609 | 1,014 | 985 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.26 ms | 0.43 ms | 0.50 ms |
| ResNet 50 | 0.98 ms | 1.69 ms | 1.86 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 3.01 ms | 5.26 ms | 6.01 ms |
| DeepLab V3 | 3.97 ms | 5.89 ms | 5.34 ms |
| ယိုလို V3 | 3.22 ms | 5.76 ms | 6.19 ms |
| REAL-ESRGAN | 90.17 ms | 110.30 ms | 91.66 ms |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် variable factor များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများအတွက် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
ဒီမှာ Dell နှစ်ခုစလုံးဟာ HP ထက် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေတာကို တွေ့ရပြီး Dell ရဲ့ GPU မှာ အမြင့်ဆုံးပါဝါကန့်သတ်ချက် ပိုများပြီး သာလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနိုင်ပါတယ်။
| UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 4,475 | 3,904 | 4,083 |
| ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် | 0.237 ့ | 0.265 ့ | 0.274 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ | 185.118 တိုကင်/s | 157.446 တိုကင်/s | 178.614 တိုကင်/s |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 16.314 ့ | 19.025 ့ | 17.133 ့ |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 4,295 | 3,823 | 3,993 |
| Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.347 ့ | 0.379 ့ | 0.370 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ | 140.546 တိုကင်/s | 121.511 တိုကင်/s | 134.228 တိုကင်/s |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 21.665 ့ | 24.843 ့ | 22.887 ့ |
| Llama3 အလုံးစုံရမှတ် | 3,763 | 3,418 | 3,547 |
| Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.344 ့ | 0.357 ့ | 0.370 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ | 119.741 တိုကင်/s | 102.637 တိုကင်/s | 114.741 တိုကင်/s |
| Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 25.165 ့ | 29.068 ့ | 26.319 ့ |
| Llama2 အလုံးစုံရမှတ် | 4,155 | 3,711 | 4,044 |
| Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.546 ့ | 0.566 ့ | 0.558 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ | 69.709 တိုကင်/s | 57.620 တိုကင်/s | 67.484 တိုကင်/s |
| Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 42.506 ့ | 50.608 ့ | 43.855 ့ |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ မတူညီသော ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
ယခင် benchmark မှာလိုပဲ Dell က HP ကို ထပ်မံဦးဆောင်နေပါတယ်။ Pro Max 18 Plus ဟာ သူ့ရဲ့ အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့ ညီအစ်မထက် ရမှတ်အနည်းငယ် ပိုကောင်းပြီး thermal headroom ပိုများတာကြောင့် ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။
| UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် | 3,687 | 3,120 | 3,540 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 27.119 ့ | 32.043 ့ | 28.245 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် | 44,101 | 32,824 | 39,329 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 5.669 ့ | 7.616 ့ | 6.356 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် | 3,170 | 2,701 | 3,017 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 189.260 ့ | 222.133 ့ | 198.869 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်ပြီး ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။
ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ စက်သုံးလုံးစလုံးက အတူတူပဲ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး Dells ကတော့ တစ်ခါတစ်ရံမှာ အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိပါတယ်။
| SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| AI & စက်သင်ယူမှု | 2.48 | 2.26 | 2.49 |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 2.49 | 2.20 | 2.31 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 1.66 | 1.63 | 1.64 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 1.50 | 2.46 | 2.64 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 2.66 | 2.51 | 2.23 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 2.35 | 2.16 | 2.39 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.35 | 1.19 | 1.37 |
SPECviewperf ၁၅
SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) ကဲ့သို့သော workloads အသစ်များအပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် Solidworks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကို မိတ်ဆက်ပေးသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။
Dell လက်ပ်တော့များမှ ရမှတ်များ အဆက်မပြတ် ပိုမိုကောင်းမွန်လာခြင်းက ၎င်းတို့တွင် GPU စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုရရှိနိုင်ကြောင်း ထပ်မံညွှန်ပြနေပါသည်။
| SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| 3dsmax-08 | 98.71 | 87.03 | 97.60 |
| ဘလင်းဒါ-၀၁ | 83.23 | 78.03 | 79.46 |
| ကာတီယာ-၀၇ | 113.18 | 100.55 | 107.91 |
| creo-04 | 247.79 | 238.38 | 238.60 |
| စွမ်းအင်-၁ | 170.27 | 153.43 | 161.60 |
| လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ | 86.70 | 77.57 | 84.84 |
| မာယာ-၀၇ | 232.48 | 217.67 | 224.80 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ | 210.51 | 183.39 | 206.08 |
| solidworks-၂၀၁၁ | 145.56 | 110.66 | 143.13 |
| unreal_engine-01 | 93.46 | 79.85 | 87.22 |
LuxMark
LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကို အသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် ဆာဗာများနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။
| LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 29,605 | 26,594 | 29,019 |
| အစားအသောက်များ | 13,042 | 11,500 | 12,684 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
Dells ရဲ့ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် မြင့်မားတာက သူတို့ရဲ့ CAMM2 မှတ်ဉာဏ်ဟာ HP ရဲ့ SODIMM စနစ်ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနေပေမယ့် Dells မှာ CPU စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုမြင့်မားတာလည်း ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် Pro Max 16 Plus ကတော့ သူ့ရဲ့ အရွယ်အစားကြီးမားတဲ့ stablemate ထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | ||
| compression | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1,905% | 1,796% | 1,769% | ||
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1,891% | 1,780% | 1,805% | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| decompress | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,226% | 2,208% | 2,187% | ||
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,242% | 2,213% | 2,202% | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | |||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 2,067% | 1,997% | 2,004% | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW Speed Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| 8K CPU | 128 | 112 | 130 |
| 8K OPENCL | 168 | 182 | 184 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။
| Disk Speed Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| ဖတ် | 7,776.1 MB / s | 6,554.2 MB / s | 7,755.6 MB / s |
| ရေးသား | 6,022.0 MB / s | 5,728.0 MB / s | 5,734.7 MB / s |
Blender ၂.၆၅
Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
| Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 237.1 | 203.91 | 208.48 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 150.7 | 132.23 | 131.17 |
| စာသင်ခန်း | 94.5 | 88.19 | 92.26 |
| Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 3,928.6 | 3,710.99 | 3,875.04 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 2150.1 | 2056.19 | 2,149.53 |
| စာသင်ခန်း | 2010.2 | 1,888.38 | 2000.89 |
y-cruncher
y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။
Pro Max 16 Plus ဟာ ZBook မှာ အတော်လေး စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပေမယ့် Pro Max 18 Plus ကိုတော့ ကောင်းကောင်း မယှဉ်နိုင်ပါဘူး။
| Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 20.081 ့ | 22.042 ့ | 22.782 ့ |
| 2.5 ဘီလီယံ | 59.228 ့ | 64.911 ့ | 64.209 ့ |
| 5 ဘီလီယံ | 142.822 ့ | 161.295 ့ | 150.615 ့ |
| 10 ဘီလီယံ | 311.805 ့ | 359.489 ့ | 332.901 ့ |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| CPU Single-Core | 2,977 | 3,010 | 3,032 |
| CPU Multi-Core | 20,717 | 18,694 | 20,978 |
| GPU OpenCL | 240,530 | 194,740 | 245,286 |
V Ray
V-Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။
| Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| နိုင်ပြီ | 8,191 | 7,820 | 7,804 |
ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI
Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ပိုမိုချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်းကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-enhancing algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။
| Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ပုံစံ | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X |
| အာတေမိ | 31.10 | 16.94 | 4.22 | 25.22 | 10.87 | 3.42 | 29.50 | 12.34 | 3.36 |
| Iris က | 27.77 | 16.07 | 4.16 | 23.31 | 12.85 | 3.43 | 27.25 | 4.40 | 3.74 |
| Proteus | 28.56 | 18.70 | 4.70 | 24.45 | 13.22 | 3.68 | 27.34 | 16.92 | 4.66 |
| GAIA | 38.53 | 5.88 | 4.27 | 27.18 | 5.06 | 3.21 | 7.85 | 5.61 | 3.91 |
| Nyx | 0.86 | - | - | 0.78 | - | - | 7.86 | - | - |
| နစ်စ် ဖာ့စ် | 19.64 | - | - | 17.39 | - | - | 18.31 | - | - |
| Rhea | - | - | 3.20 | - | - | 2.81 | - | - | 3.14 |
| RXL | - | - | 3.06 | - | - | 2.74 | - | - | 3.03 |
| Hyperion HDR | 19.39 | - | - | 18.76 | - | - | 19.12 | - | - |
| Apollo | 33.49 | - | - | 28.35 | - | - | 33.14 | - | - |
| AION တို့ဖြစ်တယ် | 25.06 | - | - | 22.73 | - | - | 24.35 | - | - |
| အေပီဖတ်စ် | 43.90 | - | - | 38.21 | - | - | 59.29 | - | - |
| Chronos | 20.43 | - | - | 18.25 | - | - | 19.92 | - | - |
| CHFast | 30.88 | - | - | 26.17 | - | - | 27.82 | - | - |
PCMark ၀၄
PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအပါအဝင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။
| PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| နိုင်ပြီ | 8,581 | 8,667 | 8,471 |
3DMark CPU
3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီတွင် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တူညီစွာ လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် gaming၊ content creation နှင့် rendering ကဲ့သို့သော task များအတွက် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 gaming စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီသော်လည်း thread 1-4 ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| မက်စ်ချည်များ | 16,497 | 16,297 | 16,832 |
| 16 တွင် Threads | 13,224 | 13,868 | 13,658 |
| 8 တွင် Threads | 7,658 | 7,275 | 9,028 |
| 4 ချည် | 4,583 | 4,865 | 4,799 |
| 2 ချည် | 2,435 | 2,476 | 2,464 |
| 1 ချည် | 1,234 | 1,264 | 1,263 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
| 3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| နိုင်ပြီ | 2,368 | 2,304 | 2,172 |
PCMark ဘက်ထရီ
မိုဘိုင်းစနစ်များ၏ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် PCMark 10 ကို အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်ပါသည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် ကူညီပေးပါသည်။
benchmark တွေမှာ ထင်ရှားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းချက် အနည်းငယ်ရှိပေမယ့် Pro Max 16 Plus ရဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်းက Pro Max 18 Plus ထက် သိသာထင်ရှားတဲ့ အားသာချက်တစ်ခုပါ။ ZBook က နှစ်ခုကြားမှာ ရှိနေပါတယ်။
| Pmark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| အချိန်ကုန်သွားပြီ | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် |
နောက်ဆုံးထင်မြင်ချက်များ
Dell Pro Max 16 Plus သည် ၁၆ လက်မ မိုဘိုင်း workstation များအတွက် စံနှုန်းသစ်တစ်ခုကို သတ်မှတ်ပေးခဲ့ပြီး ၎င်း၏ ၁၈ လက်မ ညီအစ်မထက် များစွာပိုမိုသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ပုံစံဖြင့် desktop အဆင့်နီးပါး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ အလွန်ပေါ့ပါးခြင်းမရှိသော်လည်း ပါဝါနှင့် ရွေ့လျားနိုင်မှုကြားတွင် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ဟန်ချက်ညီမှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Pro Max 18 Plus နှင့် ဘက်ထရီသက်တမ်း နှစ်ဆပိုမိုကြာရှည်ခံသည်။ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးသည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး OLED မျက်နှာပြင်သည် အံ့မခန်းဖြစ်သည်။ မှတ်ဉာဏ်အဆင့်မြှင့်တင်မှုလွယ်ကူစေရန် CAMM2 slot နှင့် သိုလှောင်မှုအတွက် M.2 slot သုံးခုပါဝင်သောကြောင့် ချဲ့ထွင်မှုရွေးချယ်မှုများသည်လည်း အထင်ကြီးစရာကောင်းပါသည်။ ကီးဘုတ်သည် တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း ချီးကျူးခံရပြီး ထိတွေ့မှုနှင့် တုံ့ပြန်မှုကောင်းမွန်သော်လည်း အချို့သော အလိုလိုမသိသော အပြင်အဆင်ဆုံးဖြတ်ချက်များကြောင့် ချို့ယွင်းနေပါသည်။ အားလုံးပေါင်းလိုက်လျှင် Pro Max 16 Plus သည် သွားရင်းလာရင်း workstation အဆင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကတိကဝတ်ပြုထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အမြင့်ဆုံးအကြံပြုချက်ကို ရရှိခဲ့သည်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 16 Plus သည် အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstation စာရင်းတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး အလုံးစုံ မိုဘိုင်း Workstation ဖြစ်သည်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 16 Plus သည် ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Laptop များစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ၁၆ လက်မ Balance နေရာကို ရယူထားသည်။




အမေဇုံ