StorageReview.com

Dell Pro Max 18 Plus: Blackwell RTX PRO 5000 စွမ်းဆောင်ရည် ရရှိနိုင်ပါပြီ!

end User  ◇  Workstation နှင့်

ဒီနှစ်အစောပိုင်းမှာ Intel ရဲ့ Lunar Lake CPU တွေ၊ OLED display option တွေနဲ့ အမှုဆောင်အရာရှိတွေနဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ ဒီဇိုင်းကို ပြသထားတဲ့ ကျစ်လျစ်တဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး notebook တစ်လုံးဖြစ်တဲ့ Dell Pro 14 Premium ကို ကျွန်တော်တို့ ကြည့်ရှုခဲ့ပါတယ် ။ အဲဒီစနစ်က သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှု၊ ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ပရီမီယံအင်္ဂါရပ်တွေကို ပိုသေးငယ်တဲ့ပုံစံနဲ့ အလေးပေးဖော်ပြခဲ့ပါတယ်။ တစ်ဖက်မှာတော့ Dell Pro Max 18 Plus က Dell ရဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် မိုဘိုင်းထုတ်ကုန်တွေရဲ့ ဆန့်ကျင်ဘက်အပိုင်းကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။

Pro 14 Premium က မိုဘိုင်းလ်အသုံးပြုမှုကို အဓိကထားပေမယ့် Pro Max 18 Plus ကတော့ အမြင့်ဆုံး compute power၊ ကျယ်ပြန့်တဲ့ display real estate နဲ့ enterprise-grade reliability လိုအပ်တဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ desktop-replacement class workstation တစ်ခုပါ။ vPro နည်းပညာပါဝင်တဲ့ Intel Arrow Lake Core Ultra HX-series processors တွေနဲ့ NVIDIA ရဲ့ RTX PRO GPU တွေ၊ RTX PRO 5000 အပါအဝင် တွဲဖက်အသုံးပြုထားတဲ့ ဒီ platform ဟာ AI inference၊ rendering၊ engineering နဲ့ တခြား data-intensive workflow တွေအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။

Dell Pro Max 18 Plus ရှေ့မြင်ကွင်း။

Pro Max 18 Plus သည် CAMM2 မှတ်ဉာဏ် 256GB အထိ ပံ့ပိုးပေးသည့်အပြင် Gen5 SSD သိုလှောင်မှု ပံ့ပိုးမှုနှင့် အဆင့်မြင့် အပူချိန်ဒီဇိုင်းတို့ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြာရှည်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်စေပါသည်။ ၎င်း၏ ကျယ်ပြန့်သော ၁၈ လက်မ QHD+ 120 Hz မျက်နှာပြင်သည် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများအတွက် အရောင်တိကျသော အလုပ်ခွင်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ vPro စီမံခန့်ခွဲမှု၊ လုံခြုံရေးရွေးချယ်မှုများနှင့် ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကဲ့သို့သော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းဆိုင်ရာ အင်္ဂါရပ်များသည် စီးပွားရေးပတ်ဝန်းကျင်များနှင့် ချောမွေ့စွာ ကိုက်ညီမှုရှိစေရန် သေချာစေပါသည်။

Dell က ပြန်လည်သုံးသပ်ဖို့အတွက် အပြည့်အဝ configure လုပ်ထားတဲ့ system တစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့ပါတယ်။ ပြန်လည်သုံးသပ်ချိန်မှာ dell.com မှာ base configuration က $3,488 ကနေ စတင်ပေမယ့်၊ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ အပြည့်အဝ configure လုပ်ထားတဲ့ system ရဲ့ ဈေးနှုန်းကတော့ သုံးသပ်ထားတဲ့အတိုင်း $9,245.52 ဖြစ်ပါတယ် ။ ဒါကြောင့် Pro Max 18 Plus ကို Dell ရဲ့ professional mobile lineup ရဲ့ flagship အဖြစ် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး single, mobile form factor မှာ tower-class capability ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

Dell Pro Max 18 Plus ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ

အောက်ဖော်ပြပါဇယားတွင် Dell Pro Max 18 Plus စီးရီးအတွင်း ရရှိနိုင်သော အင်္ဂါရပ်အပြည့်အစုံ၊ နည်းပညာဆိုင်ရာသတ်မှတ်ချက်များနှင့် አዲስဖွဲ့စည်းပုံရွေးချယ်စရာများကို မီးမောင်းထိုးပြထားသည်။

လက္ခဏာ နည်းပညာဆိုင်ရာ Specification
မော်ဒယ်နံပါတ် Dell Pro Max 18 PLUS, MB18250
processor ​​ကို
  • Intel Core Ultra 5 245HX (13 TOPS NPU၊ 14C/14T၊ 5.1 GHz အထိ၊ 55 W)
  • Intel Core Ultra 7 265HX (13 TOPS NPU၊ 20C/20T၊ 5.3 GHz အထိ၊ 55 W)
  • Intel Core Ultra 9 285HX (13 TOPS NPU၊ 24C/24T၊ 5.5 GHz အထိ၊ 55 W)
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်
  • Windows ကို 11 Pro ကို
  • Windows ကို 11 မူလစာမျက်နှာ
  • Ubuntu Linux 24.04

မှတ်ချက်- Windows 10 22H2 ကို အသုံးပြုသူများက အဆင့်လျှော့ချသည့်အခါတွင်သာ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ပံ့ပိုးမှုသည် Microsoft Windows 10 End of Support အစီအစဉ်အပေါ် မူတည်ပါသည်။

မှတ်ဉာဏ်
  • CAMM မော်ဂျူးများ (RTS ပြီးနောက်): 64 GB (1×64 GB၊ 7200 MT/s၊ dual-channel)၊ 128 GB (1×128 GB၊ 7200 MT/s၊ dual-channel)၊ 256 GB (2×128 GB၊ ≥4400 MT/s၊ single-channel)
  • CAMM မော်ဂျူးများ (ကနဦး)- 64 GB (1×64 GB၊ 6400 MT/s)၊ 128 GB (1×128 GB၊ 6400 MT/s)
  • CSoDIMM မော်ဂျူးများ (RTS): 16 GB (1×16 GB၊ DDR5-6400၊ Non-ECC)၊ 32 GB (2×16 GB)၊ 64 GB (2×32 GB)
  • CSoDIMM (RTS နောက်ပိုင်း): ၉၆ ဂစ်ဂါဘိုက် (၂ × ၄၈ ဂစ်ဂါဘိုက်)
အဓိကသိုလှောင်ခြင်း
  • Gen4 SSD များ- 512 GB / 512 GB SED / 1 TB SED / 2 TB SED / 4 TB SED
  • Gen5 SSD များ- 1 TB SED / 2 TB SED
ဂရပ်ဖစ်
  • ပေါင်းစပ်ထားသည်- Intel ဂရပ်ဖစ်
  • သီးခြား (Blackwell): RTX PRO 1000 (8 GB GDDR7)၊ RTX PRO 2000 (8 GB GDDR7)၊ RTX PRO 3000 (12 GB GDDR7)၊ RTX PRO 4000 (16 GB GDDR7)၊ RTX PRO 5000 (24 GB GDDR7)
မျက်နှာပြင် ၄၅.၇ စင်တီမီတာ (၁၈ လက်မ)၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ QHD+ (၂၅၆၀×၁၆၀၀)၊ ၁၂၀ Hz၊ WVA၊ ၁၀၀% DCI-P3၊ ၅၀၀ nits၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းခြင်း
ဖြစ်ရပ်မှန်အရောင် သံလိုက်
keyboard ကို Copilot ခလုတ်၊ ဂဏန်းကီးပတ်၊ ၉၉ မှ ၁၀၃ ခလုတ်အပြင်အဆင်များပါရှိသော ကျယ်ပြန့်သော ဒေသဆိုင်ရာ/နောက်ခံမလင်းသော/နောက်ခံလင်းရွေးချယ်မှုများ။

ထိထိကွက်- တိကျသော ထိထိကွက်။

ဆိပ်ကမ်းများ
  • ၁ × Thunderbolt 5 (80 Gbps, PD, DP)
  • ၁ × Thunderbolt 4 (40 Gbps, PD, DP)
  • ၂ × USB 3.2 Gen 1 (PowerShare ပါသော တစ်ခု)
  • 1× HDMI 2.1
  • ၁ × RJ45 (2.5 Gbps)
  • 1 × ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ နားကြပ်ပေါက်
slots ၁ × SD ကတ်၊ ၁ × စမတ်ကတ်ဖတ်စက်၊ ၁ × Noble သော့
အတိုင်းအတာ (အမေရိကန်) အမြင့် (နောက်ဘက်): 0.77 လက်မ (19.56 မီလီမီတာ)
အမြင့် (ရှေ့): 0.71 လက်မ (17.92 မီလီမီတာ)
အမြင့် (ထိပ်): ၁.၂၅ လက်မ (၃၁.၇၀ မီလီမီတာ၊ အမြန်ဝင်ရောက်ခွင့်တံခါး အပါအဝင်၊ မပါဘဲ ၃၀.၂ မီလီမီတာ)
အကျယ်: ၇.၉ လက်မ (၂၀၀ မီလီမီတာ)
အနက်: ၄.၇၂ လက်မ (၁၂၀ မီလီမီတာ)
အလေးချိန် (အနည်းဆုံး): ၇.၁၇ ပေါင် (၃.၂၅ ကီလိုဂရမ်)
ကင်မရာ
  • 1080p FHD HDR RGB ကင်မရာ၊ မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံး
  • 8MP HDR RGB+IR ကင်မရာ၊ မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံး၊ ပတ်ဝန်းကျင်အလင်းရောင်အာရုံခံကိရိယာ
audio Cirrus Logic CS42L43 ပါရှိသော စတီရီယိုစပီကာများ၊ 2 W ×2 = စုစုပေါင်း 4 W
ကြိုးမဲ့
  • WLAN- Intel Wi-Fi 7 BE200 (2×2၊ MU-MIMO), Bluetooth 5.4
  • WWAN: Qualcomm Snapdragon X72 Global 5G (DW5934e)၊ eSIM
ဘက်ထရီ 6-cell, 96 Wh လီသီယမ်အိုင်းယွန်း၊ ExpressCharge မြှင့်တင်ခြင်း
စွမ်းအား ၁၆၅ ဝပ် AC (USB-C)၊ ၂၈၀ ဝပ် AC (USB-C)
chipset Intel ARL-HX WM880
လုံခွုံရေး
  • TPM 2.0 (FIPS 140-2၊ TCG အသိအမှတ်ပြု)
  • Windows Hello (လက်ဗွေဖတ်စက်၊ ControlVault 3 Plus ပါ/မပါ)
  • ControlVault 3 Plus (အဆင့်မြင့် Auth၊ FIPS 140-3 L3)
  • စမတ်ကတ် (ထိတွေ့မှုရှိသော နှင့် ထိတွေ့မှုမဲ့၊ NFC)
  • ကိုယ်ထည်ကျူးကျော်ဝင်ရောက်မှု ထောက်လှမ်းခြင်း (ရွေးချယ်ထားသော config များ)
  • SED (Opal 2.0 သာ၊ PCIe)
ဆိပ်ကမ်း ရွေးချယ်စရာများ ဒဲလ် WD19DCS၊ DA305၊ SD25TB5၊ WD25TB5
ဆော့ဖ်ဝဲနှင့် စီမံခန့်ခွဲမှု Dell Command Suite (Configure လုပ်ခြင်း၊ Monitor လုပ်ခြင်း၊ Update လုပ်ခြင်း၊ Deploy လုပ်ခြင်း၊ Intel vPro OOB စသည်)၊ Dell Optimizer 6.0၊ Proactive Systems Management
အာမခံချက်
  • ၁-၅ နှစ် အခြေခံ ဟာ့ဒ်ဝဲ ဝန်ဆောင်မှုများ
  • ၁-၅ နှစ် ProSupport NBD ဝက်ဘ်ဆိုက်တွင်
  • ၁-၅ နှစ် ProSupport Plus တစ်ရက်တည်း
  • ၁-၅ နှစ် မတော်တဆပျက်စီးမှုဝန်ဆောင်မှု
ကိုယ်ထည် သံလိုက်
စည်းမျဉ်း Dell ထုတ်ကုန်ဘေးကင်းရေး၊ EMC နှင့် ပတ်ဝန်းကျင်ဆိုင်ရာ အချက်အလက်စာရွက်များ၊ တာဝန်သိစီးပွားရေး မဟာမိတ်မူဝါဒ
မာလ်တီမီဒီယာ ဆက်စပ်ပစ္စည်းများ Dell SP3022 စပီကာဖုန်း၊ WL7024 ANC နားကြပ်၊ U2724D/U3221Q မျက်နှာပြင်များ၊ WB7022 ဝက်ဘ်ကင်မရာ
ထည့်သွင်းမှု ဆက်စပ်ပစ္စည်းများ KB900/KM900 ကီးဘုတ်များ၊ MS900 မောက်စ်
sensors Accelerometer၊ Gyro၊ Ambient Light (8MP config)၊ Sensor Hub၊ Hall Effect၊ Windows Auto Brightness၊ Adaptive Thermal

Dell Pro Max 18 Plus တည်ဆောက်ပုံနှင့် ဒီဇိုင်း

Dell Pro Max 18 Plus (MB18250) ကို အရွယ်အစားကြီးမားသော မိုဘိုင်းလ် workstation အဖြစ် တည်ဆောက်ထားပြီး desktop အစားထိုးစနစ်တွင် မျှော်လင့်ထားသည့် ပါဝါနှင့် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုကို ဟန်ချက်ညီအောင် ပြုလုပ်ထားသည်။ အတိုင်းအတာ 15.83 × 11.02 × 0.71–1.25 လက်မ (402 × 279.95 × 17.92–31.7 မီလီမီတာ) နှင့် အနည်းဆုံး 7.17 ပေါင် (3.25 ကီလိုဂရမ်) အလေးချိန်ရှိကာ ၎င်းသည် သိသိသာသာ ခိုင်ခံ့သော်လည်း ပရီမီယံ ကိုယ်ထည်နှင့် အပြီးသတ်ဖြင့် တည်ဆောက်ထားသည်။ ကိုယ်ထည်ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် Magnetite အရောင်ပေါင်းစပ်မှုဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားပြီး ၎င်း၏တည်ဆောက်ပုံတွင် ရိုးရှင်းသော အဆင့်မြှင့်တင်မှုများနှင့် ဝန်ဆောင်မှုများအတွက် အမြန်ဝင်ရောက်နိုင်သော တံခါးတစ်ခု ပါဝင်သည်။

Dell Pro Max 18 Plus အပေါ်အဖုံး။

မျက်နှာပြင်နှင့် ရှေ့

Pro Max 18 Plus ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်ကို ၁၈ လက်မ QHD+ (2560×1600) panel က အဓိကထားပြီး 120 Hz refresh rate၊ wide-viewing-angle (WVA) နည်းပညာ၊ 100% DCI-P3 color gamut နဲ့ 500-nit brightness တို့နဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီပေါင်းစပ်မှုကြောင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ workflow တွေနဲ့ ယေဘုယျ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အသုံးပြုမှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် သင့်တော်ပါတယ်။ မျက်နှာပြင်က touch မပါဝင်ပေမယ့် မျက်လုံးညောင်းညာမှုကို လျှော့ချပေးဖို့အတွက် Low Blue Light နည်းပညာနဲ့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ မျက်နှာပြင်ရဲ့ အပေါ်ဘက်မှာ Dell က ကင်မရာ ရွေးချယ်စရာ နှစ်ခု ပေးထားပါတယ်။ မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံးပါတဲ့ 1080p HDR FHD webcam ဒါမှမဟုတ် Windows Hello IR authentication နဲ့ ambient light sensing လို အဆင့်မြင့် feature တွေ ထည့်သွင်းထားတဲ့ 8MP HDR RGB+IR sensor တို့ ဖြစ်ပါတယ်။

အပေါ်ဘက်

အပေါ်ဘက်ခြမ်းမှာ ပါဝါခလုတ် (ညာဘက်) ပါရှိပြီး လုံခြုံတဲ့ ဇီဝမက်ထရစ်စနစ်နဲ့ login ဝင်ဖို့အတွက် လက်ဗွေဖတ်ကိရိယာအဖြစ်လည်း အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ အောက်မှာ ဒေသအလိုက် ပုံစံအမျိုးမျိုးနဲ့ ရွေးချယ်နိုင်တဲ့ 99-key backlit keyboard၊ ဂဏန်းကီးပတ်နဲ့ Dell ရဲ့ Copilot ခလုတ်တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ Dell Pro Max 18 Plus ကီးဘုတ်။

၎င်းကို multitouch gestures များကို ပံ့ပိုးပေးသည့် အရွယ်အစားကြီးမားသော တိကျသည့် touchpad နှင့် တွဲဖက်ထားပြီး ချောမွေ့ပြီး တုံ့ပြန်မှုကောင်းသော navigation ကို ပေးစွမ်းသည့်အပြင် စနစ်၏ အလုံးစုံသန့်ရှင်းပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဆန်သော အသွင်အပြင်ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

Dell Pro Max 18 Plus တို့ထိမျက်နှာပြင်။

အတွင်းပိုင်းတွင် Pro Max 18 Plus ကို Intel ၏ Core Ultra HX-series ပရိုဆက်ဆာများဖြင့် မောင်းနှင်ထားပြီး Core Ultra 5 245HX မှ Core Ultra 9 285HX အထိ ရွေးချယ်စရာများ ရှိပါသည်။ ဂရပ်ဖစ်များကို NVIDIA ၏ Blackwell-based RTX PRO စီးရီးဖြင့် ကိုင်တွယ်ထားပြီး RTX PRO 1000 (8 GB GDDR7) မှ အဆင့်မြင့် RTX PRO 5000 (24 GB GDDR7) အထိ တိုးချဲ့ထားပြီး workload နှင့် ဘတ်ဂျက်ပေါ် မူတည်၍ ကျယ်ပြန့်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေပါသည်။

ဘယ်ဘက်

Dell Pro Max 18 Plus ဘယ်ဘက် ပေါက်များ။

ကိုယ်ထည်၏ ဘယ်ဘက်အစွန်းတွင် အောက်ပါတို့အပါအဝင် မြန်နှုန်းမြင့် I/O အများစုကို ပေါင်းစပ်ထားသည်-

  • RJ45 Ethernet port သည် 2.5 Gbps အထိ ကြိုးတပ်ကွန်ရက်မြန်နှုန်းကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
  • ပြင်ပ မျက်နှာပြင်များနှင့် တီဗီများအတွက် HDMI 2.1 FRL port။
  • Power Delivery နှင့် DisplayPort 2.1 ပံ့ပိုးမှုပါရှိသော Thunderbolt 5 port နှစ်ခု (80 Gbps) ရှိပြီး external GPU များ၊ dock များ သို့မဟုတ် high-resolution monitor များနှင့် ချိတ်ဆက်နိုင်စေပါသည်။
  • ဘက်ထရီအခြေအနေမီး၊ အားသွင်းခြင်းနှင့် အရေးကြီးသော ပါဝါအခြေအနေများအပေါ် မြင်သာသော တုံ့ပြန်ချက်ကို ပေးပါသည်။
  • SD၊ SDHC နှင့် SDXC ကတ်များကို ပံ့ပိုးပေးသော SD ကတ် slot။
  • လုပ်ငန်းသုံး အထောက်အထားစိစစ်ခြင်းအတွက် Smart card reader slot။

ညာဘက်ဘေးထွက်

Dell Pro Max 18 Plus ညာဘက် port များ။

ညာဘက်အစွန်းသည် အောက်ပါတို့အပါအဝင် နောက်ထပ်ချိတ်ဆက်မှုနှင့် အမွေအနှစ်ပံ့ပိုးမှုကို ပေးစွမ်းသည်-

  • နားကြပ်ပေါက် (နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်)။
  • Power Delivery နှင့် DisplayPort 2.1 ပါရှိသော Thunderbolt 4 port တစ်ခု (40 Gbps)။
  • USB 3.2 Gen 1 port နှစ်ခု၊ တစ်ခုမှာ စနစ်ပိတ်ထားစဉ် သို့မဟုတ် အိပ်နေချိန်တွင် စက်ပစ္စည်းများကို အားသွင်းရန်အတွက် PowerShare လုပ်ဆောင်ချက်ပါရှိသည်။
  • ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ စက်ပစ္စည်းကာကွယ်မှုအတွက် လုံခြုံရေးကြိုးအပေါက် (Noble lock)။

အောကျခွေ

အောက်ဘက်တွင် Dell တွင် စုစုပေါင်း 4 W output ကို ထုတ်ပေးသည့် dual stereo speakers များ ပါဝင်သည်။ ဖွင့်လိုက်သည်နှင့် ဤ panel တွင် storage drives၊ system battery နှင့် အခြားအစားထိုးနိုင်သော hardware ကဲ့သို့သော အရေးကြီးသော internal components များကို ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်ပြီး အပြည့်အဝဖြုတ်စရာမလိုဘဲ upgrade လုပ်ခြင်းနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းခြင်းကို လွယ်ကူစေသည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် SSD slot လေးခု၊ WWAN card တစ်ခု၊ Wi-Fi card တစ်ခု နှင့် 96 Wh battery တို့ကို မြင်နိုင်သည်။ အအေးပေးစနစ်ကို ကြီးမားသော heatsink array နှင့် တွဲဖက်လုပ်ဆောင်သော ပန်ကာသုံးခုဖြင့် ကိုင်တွယ်ထားပြီး system ၏ GPU နှင့် CPU ကို heavy load အောက်တွင် တည်ငြိမ်စေရန်အတွက် သိသာထင်ရှားသော airflow နှင့် thermal capacity ကို ပေးစွမ်းသည်။

အဖုံးဖြုတ်ထားသော Dell Pro Max 18 Plus နောက်ကျောဘက်။

ကျွန်ုပ်တို့လက်ခံရရှိခဲ့သော Dell Pro Max 18 Plus တွင် CAMM2 မှတ်ဉာဏ်တပ်ဆင်ထားပြီး 6400 MT/s dual-channel ဖြင့်လည်ပတ်သော single 128 GB module အဖြစ် configure လုပ်ထားသည်။ Dell သည် single-channel ဒီဇိုင်းဖြင့် 64 GB မှစတင်၍ 256 GB အထိ တိုးချဲ့နိုင်သော CAMM2-based configurations များကို ပေးဆောင်ထားပြီး အသုံးပြုသူများအား ကျစ်လစ်သောပုံစံဖြင့် မြင့်မားသောစွမ်းရည်နှင့် bandwidth ကို ဟန်ချက်ညီစေပါသည်။ CAMM2 module ကို ရေရှည် workloads များအောက်တွင် တည်ငြိမ်စေရန်အတွက် dedicated heatsink ဖြင့်တပ်ဆင်ထားပြီး ၎င်း၏ဒီဇိုင်းသည် DIMM slot များစွာမလိုအပ်ဘဲ အနာဂတ်အဆင့်မြှင့်တင်မှုကို ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါသည်။

Dell Pro Max 18 Plus CAMM2 မော်ဂျူး။

Dell Pro Thunderbolt 5 စမတ်ဒေါ့ခ်

Dell က Pro Max 18 Plus နဲ့အတူ Pro Thunderbolt 5 Smart Dock (SD25TB5) ကိုလည်း ထည့်သွင်းပေးထားပါတယ်။ ဒီ docking solution က စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် mobile workstation တွေရဲ့ bandwidth နဲ့ power လိုအပ်ချက်တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းပေးဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာပါ။ Thunderbolt 5 interface ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားတဲ့ ဒီ dock က dual Thunderbolt 5 ports၊ dual DisplayPort 2.1 outputs၊ HDMI 2.1၊ USB-C 3.2 Gen 2 multifunction port၊ PowerShare ပါတဲ့ USB-A 3.2 Gen 2 ports လေးခုနဲ့ 2.5 GbE networking အပါအဝင် ကျယ်ပြန့်တဲ့ ချိတ်ဆက်မှုတွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီပေါင်းစပ်မှုက 120 Hz မှာ 4K display လေးခုအထိ ဒါမှမဟုတ် Display Stream Compression ပါတဲ့ 8K monitor တစ်ခုတည်းကိုတောင် တစ်ပြိုင်နက်တည်း support လုပ်ပေးနိုင်စေပြီး မြန်နှုန်းမြင့် peripheral တွေအတွက် နေရာလွတ်တွေ ချန်ထားပေးပါတယ်။

Dell Thunderbolt 5 Smart Dock ရှေ့မျက်နှာပြင်များ။

အဓိကအထူးခြားချက်ကတော့ dock ရဲ့ 330W AC power brick ဖြစ်ပြီး Dell commercial notebook တွေကို 300W အထိ ပါဝါပေးနိုင်တယ် (Dell မဟုတ်တဲ့ system တွေအတွက် 240W)။ ဒါကြောင့် Pro Max 18 Plus ကို အပြည့်အဝ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပြီး 280W adapter ပါရှိတာကြောင့် ကြိုးတစ်ချောင်းတည်းနဲ့ system power နဲ့ full I/O expansion နှစ်မျိုးလုံးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ချိတ်ဆက်မှုအပြင် SD25TB5 မှာ Dell Device Management Console ကနေတစ်ဆင့် remote firmware update တွေ၊ MAC address pass-through၊ PXE boot နဲ့ hardware-based encryption အပါအဝင် enterprise-grade manageability နဲ့ security feature တွေကို ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ 632 g သာရှိတဲ့ ကျစ်လစ်ပြီး တာရှည်ခံတဲ့အပြင် ambidextrous USB-C cable routing နဲ့ VESA mount option တွေပါဝင်တဲ့ dock ဟာ Pro Max 18 Plus ကို စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ desk စီစဉ်မှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် ကြိုးတစ်ချောင်းတည်းနဲ့ solution အဖြစ် သပ်ရပ်စွာ ဖြည့်စွက်ပေးပါတယ်။

Dell Thunderbolt 5 Smart Dock နောက်ဘက် အင်တာဖေ့စ်များ။

Dell Pro Max 18 Plus စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း

benchmark တွေနဲ့ မစခင်မှာ Dell Pro Max 18 Plus နဲ့ HP ZBook Fury G1i 18 တို့ ဟာ တူညီတဲ့ core configuration ကို အသုံးပြုထားပြီး Intel Core Ultra 9 285HX processor နဲ့ NVIDIA RTX PRO 5000 GPU တို့ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကို ထောက်ပြဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ ဒါကြောင့် compute ဒါမှမဟုတ် graphics မှာ hardware ကွာခြားချက်တွေထက် platform-level performance ကို အာရုံစိုက်ပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်မှာဖြစ်ပါတယ်။ စနစ်နှစ်ခု ကွဲပြားတဲ့ နေရာတွေကတော့ memory နဲ့ storage မှာပဲ ရှိပြီး installed RAM capacity နဲ့ drive size ကွဲပြားမှုတွေက CPU နဲ့ GPU ရလဒ်တွေရဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စွမ်းကို မထိခိုက်စေပါဘူး။

CPU နှင့် GPU အခြေခံများကို ချိန်ညှိထားသော်လည်း၊ မှတ်ဉာဏ်နှင့် ပါဝါအဖုံးများသည် ရောင်းချသူတစ်ဦးချင်းစီက ပလက်ဖောင်းချိန်ညှိမှုကို မည်သို့ချဉ်းကပ်ပုံတွင် သိမ်မွေ့သော်လည်း စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော ကွာခြားချက်များကို ဖော်ပြသည်။ Dell သည် ၎င်း၏ RTX PRO 5000 ကို 175 W ceiling နှင့် 1807 MHz ဂရပ်ဖစ်နာရီဖြင့် ပြင်ဆင်ထားပြီး HP သည် 1740 MHz clock ဖြင့် 150 W အမြင့်ဆုံး TDP တွင် တူညီသော GPU ကို သတ်မှတ်သည်။ မှတ်ဉာဏ်ဘက်တွင်၊ Dell သည် ၎င်း၏ 7200MT/s CAMM2 အကောင်အထည်ဖော်မှုကို 6400 MT/s တွင် အသုံးချပြီး HP သည် 4400 MT/s clocked ရှိသည့် ပိုမိုရိုးရာ 5600 MT/s SODIMM မော်ဂျူးများကို ဆက်လက်အသုံးပြုထားသည်။ ဤဆုံးဖြတ်ချက်များသည် ကွဲပြားသော ဒီဇိုင်းအတွေးအခေါ်များကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။

System Configuration
  • CPU ကို: Intel Core Ultra 9 285HX (16 Cores, 24 Threads, 5.5 GHz Turbo, 55W)
  • မှတ်ဉာဏ်: CAMM2 6400MHz (1x128GB) 128GB
  • GPU ကို: 24GB GDDR7 ပါရှိသော NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell
  • သိုလှောင်မှု: RAID 0 နှင့်အတူ 2 X 1TB Gen5 SSD
  • ဖန်သားပြင်: ၁၈ လက်မ QHD+ LCD 2560×1600
Dell Pro Max 18 Plus လက်ဗွေဖတ်စက်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များဖြင့် image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အစီရင်ခံထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်းနှင့် လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်သည်။

CPU မှာဆိုရင် Dell Pro Max 18 Plus ဟာ HP ZBook Fury G1i မှာ ၁၈၅ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၁၉၅ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ResNet 50 (6.98 ms vs. 7.46 ms), Inception V4 (19.53 ms vs. 20.47 ms), DeepLab V3 (24.15 ms vs. 25.74 ms) နဲ့ YOLO V3 (44.53 ms vs. 45.50 ms) အပါအဝင် Dell ဟာ မော်ဒယ်အများစုကို အနည်းငယ်ပိုမြန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ HP ဟာ MobileNet V3 (0.94 ms vs. 1.00 ms) မှာ အားသာချက်အနည်းငယ်သာ ရရှိခဲ့ပြီး၊ Dell ကတော့ Real ESRGAN (1,934.18 ms vs. 2,281.80 ms) မှာ အားသာချက်ပိုများခဲ့ပြီး လေးလံတဲ့ workload တွေမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

ပေါင်းစပ်ထားသော Intel ARC ဂရပ်ဖစ်များဖြင့် Dell သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၅၆ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး HP သည် ၁၁၆ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ResNet 50 (8.86 ms vs. 13.00 ms)၊ Inception V4 (22.71 ms vs. 30.54 ms) နှင့် YOLO V3 (54.03 ms vs. 127.34 ms) အပါအဝင် မော်ဒယ်တိုင်းနီးပါးတွင် Dell သည် ပိုမိုမြန်ဆန်သောအချိန်များကို အဆက်မပြတ်ပြန်ပေးခဲ့သည်။ ရလဒ်များအရ Dell ၏ ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်များသည် အမြင်အာရုံဆိုင်ရာ အလုပ်များအတွက် ပိုမိုတည်ငြိမ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် MobileNet V3 ကဲ့သို့သော ပေါ့ပါးသော workloads များတွင် အလားတူအချိန်များကို ပြသခဲ့သည်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 195 185
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.00 ms 0.94 ms
ResNet 50 6.98 ms 7.46 ms
စတင်ခြင်း V4 19.53 ms 20.47 ms
DeepLab V3 24.15 ms 25.74 ms
ယိုလို V3 44.53 ms 45.50 ms
REAL-ESRGAN 1,934.18 ms 2,281.80 ms
CPU ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 156 116
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.35 ms 1.45 ms
ResNet 50 8.86 ms 13.00 ms
စတင်ခြင်း V4 22.71 ms 30.54 ms
DeepLab V3 37.80 ms 42.53 ms
ယိုလို V3 54.03 ms 127.34 ms
REAL-ESRGAN 1,878.42 ms 1,980.22 ms

မိုဘိုင်းပလက်ဖောင်းများအတွက် GPU သီးသန့်သို့ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ Dell သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၀၃၂ ရရှိခဲ့ပြီး HP သည် ၈၉၀ သာရရှိခဲ့သည်။ ResNet 50 (1.20 ms vs. 1.54 ms)၊ Inception V4 (3.00 ms vs. 4.11 ms) နှင့် YOLO V3 (5.63 ms vs. 6.78 ms) အပါအဝင် စမ်းသပ်မှုအများစုတွင် Dell သည် ပျမ်းမျှအချိန်နည်းပါးမှုကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ MobileNet V3 (0.55 ms vs. 0.57 ms) နှင့် DeepLab V3 (13.05 ms vs. 12.78 ms) တို့တွင် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုနီးကပ်ခဲ့ပြီး HP တွင် အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိခဲ့သည်။ Real ESRGAN workload တွင် Dell သည် 88.56 ms vs. 100.18 ms ဖြင့် ပိုမိုမြန်ဆန်သော ရလဒ်များကို ထပ်မံရရှိခဲ့သည်။

GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 1,032 890
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.55 ms 0.57 ms
ResNet 50 1.20 ms 1.54 ms
စတင်ခြင်း V4 3.00 ms 4.11 ms
DeepLab V3 13.05 ms 12.78 ms
ယိုလို V3 5.63 ms 6.78 ms
REAL-ESRGAN 88.56 ms 100.18 ms

Nvidia RTX PRO 5000 မှာ NVIDIA TensorRT ကိုအသုံးပြုတဲ့အခါ Dell ဟာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် ၁၆၀၉ ရရှိခဲ့ပြီး HP မှာ ၁၀၁၄ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ MobileNet V3 (0.26 ms vs. 0.43 ms)၊ ResNet 50 (0.98 ms vs. 1.69 ms)၊ Inception V4 (3.01 ms vs. 5.26 ms)၊ DeepLab V3 (3.97 ms vs. 5.89 ms) နဲ့ YOLO V3 (3.22 ms vs. 5.76 ms) အပါအဝင် စမ်းသပ်ထားတဲ့ မော်ဒယ်အားလုံးမှာ Dell ဟာ ပိုမိုမြန်ဆန်တဲ့ ကောက်ချက်ချမှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ပိုလေးတဲ့ Real ESRGAN လုပ်ငန်းမှာတောင် Dell ဟာ 90.17 ms vs. 110.30 ms မှာ ပိုမိုနိမ့်ကျတဲ့ အချိန်တွေကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ အရှိန်မြှင့်တင်မှုကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

TensorRT ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 1,609 1,014
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.26 ms 0.43 ms
ResNet 50 0.98 ms 1.69 ms
စတင်ခြင်း V4 3.01 ms 5.26 ms
DeepLab V3 3.97 ms 5.89 ms
ယိုလို V3 3.22 ms 5.76 ms
REAL-ESRGAN 90.17 ms 110.30 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် variable factor များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများအတွက် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

UL Procyon AI Text Generation benchmark မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ စမ်းသပ်ထားတဲ့ မော်ဒယ်အားလုံးမှာ အလုံးစုံရမှတ်တွေ ပိုမိုမြင့်မားခဲ့ပါတယ်။ Phi မှာ ၃၉၀၄ နဲ့ ယှဉ်ရင် ၄၄၇၅ မှတ်၊ Mistral မှာ ၃၈၂၃ နဲ့ ယှဉ်ရင် ၄၂၉၅ မှတ်၊ Llama3 မှာ ၃၄၁၈ နဲ့ ယှဉ်ရင် ၃၇၆၃ မှတ်၊ Llama2 မှာ ၄၁၅၅ နဲ့ ယှဉ်ရင် ၃၇၁၁ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက HP ZBook Fury G1i နဲ့ ယှဉ်ရင် Dell ဟာ AI text generation workloads တွေမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဆက်မပြတ် ပေးစွမ်းနိုင်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 4,475 3,904
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.237 ့ 0.265 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 185.118 တိုကင်/s 157.446 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 16.314 ့ 19.025 ့
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 4,295 3,823
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.347 ့ 0.379 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 140.546 တိုကင်/s 121.511 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 21.665 ့ 24.843 ့
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 3,763 3,418
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.344 ့ 0.357 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ 119.741 တိုကင်/s 102.637 တိုကင်/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 25.165 ့ 29.068 ့
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် 4,155 3,711
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.546 ့ 0.566 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ 69.709 တိုကင်/s 57.620 တိုကင်/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 42.506 ့ 50.608 ့

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ မတူညီသော ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

UL Procyon AI Image Generation benchmark မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ Stable Diffusion စမ်းသပ်မှု သုံးခုစလုံးမှာ ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ ရလဒ်တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Stable Diffusion 1.5 (FP16) မှာ Dell ဟာ ပုံတစ်ပုံကို 1.695 s/image နဲ့ 3,687 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး HP ရဲ့ 3,120 နဲ့ 2.003 s/image တို့နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Stable Diffusion 1.5 ရဲ့ INT8 ဗားရှင်းမှာ Dell ဟာ 0.709 s/image နဲ့ 44,101 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး HP ဟာ 0.952 s/image နဲ့ 32,824 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ Stable Diffusion XL (FP16) မှာ Dell ဟာ 3,170 နဲ့ 11.829 s/image ရရှိခဲ့ပြီး HP ထက် 2,701 နဲ့ 13.883 s/image သာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။

စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် workloads များကို ထိရောက်စွာကိုင်တွယ်ခဲ့သော်လည်း Dell သည် ရုပ်ပုံများကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာနှင့် benchmark ရမှတ်များမြင့်မားစွာ ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် INT8 စမ်းသပ်မှုတွင် သိသာထင်ရှားသော ထိရောက်မှုအားသာချက်ကို ပြသခဲ့သည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 3,687 3,120
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 27.119 ့ 32.043 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 44,101 32,824
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 5.669 ့ 7.616 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 3,170 2,701
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 189.260 ့ 222.133 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်ပြီး ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECworkstation 4.0 မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ စက်မှုလုပ်ငန်း ခုနစ်ခုအနက် ခြောက်ခုမှာ ရလဒ်တွေ ပိုမိုမြင့်မားစွာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ AI & Machine Learning မှာ HP ZBook Fury G1i မှာ ၂.၂၆ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၂.၄၈ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး စွမ်းအင် (၂.၄၉ vs. ၂.၂၀)၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှု (၁.၆၆ vs. ၁.၆၃)၊ မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး (၂.၆၆ vs. ၂.၅၁)၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း (၂.၃၅ vs. ၂.၁၆) နဲ့ ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု (၁.၃၅ vs. ၁.၁၉) တို့မှာ တန်ဖိုးတွေ ပိုမိုမြင့်မားခဲ့ပါတယ်။ HP စနစ်ဟာ Life Sciences မှာ ပိုမိုမြင့်မားစွာ ရရှိခဲ့ပြီး Dell မှာ ၁.၅၀ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၂.၄၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI & စက်သင်ယူမှု 2.48 2.26
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 2.49 2.20
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 1.66 1.63
ဘဝကသိပ္ပံ 1.50 2.46
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 2.66 2.51
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 2.35 2.16
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.35 1.19

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) ကဲ့သို့သော workloads အသစ်များအပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် Solidworks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကို မိတ်ဆက်ပေးသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECviewperf 15 မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ HP ZBook Fury G1i နဲ့ ယှဉ်ရင် workload အားလုံးမှာ အဆက်မပြတ် ဦးဆောင်နေပေမယ့် စနစ်နှစ်ခုစလုံးမှာ Intel Core Ultra 9 285HX CPU နဲ့ NVIDIA RTX PRO 5000 GPU တူညီတာ တွေ့ရပါတယ်။ Dell က စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ရမှတ်ပိုမြင့်ခဲ့ပြီး 3dsmax-08 (98.71 vs. 87.03၊ 13.4% ပိုမြန်)၊ blender-01 (83.23 vs. 78.03၊ 6.7% ပိုမြန်)၊ catia-07 (113.18 vs. 100.55၊ 12.6% ပိုမြန်)၊ creo-04 (247.79 vs. 238.38၊ 3.9% ပိုမြန်)၊ energy-04 (170.27 vs. 153.43၊ 11% ပိုမြန်)၊ enscape-01 (86.70 vs. 77.57၊ 11.8% ပိုမြန်)၊ maya-07 (232.48 vs. 217.67၊ 6.8% ပိုမြန်)၊ medical-04 (210.51 vs. 183.39၊ 14.8% ပိုမြန်)၊ solidworks-08 တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ (၁၄၅.၅၆ vs. ၁၁၀.၆၆၊ ၃၁.၅% ပိုမြန်) နှင့် unreal_engine-01 (၉၃.၄၆ vs. ၇၉.၈၅၊ ၁၇.၁% ပိုမြန်)။

အလုံးစုံသော် Dell သည် ပိုမိုအားကောင်းပြီး ပိုမိုတသမတ်တည်းရှိသော ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး Solidworks၊ Medical နှင့် Unreal Engine workloads များတွင် အထူးသဖြင့် ကြီးမားသော တိုးတက်မှုများကြောင့် ၎င်းသည် တောင်းဆိုမှုများသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ် 3D workflows များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာစေခဲ့သည်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
3dsmax-08 98.71 87.03
ဘလင်းဒါ-၀၁ 83.23 78.03
ကာတီယာ-၀၇ 113.18 100.55
creo-04 247.79 238.38
စွမ်းအင်-၁ 170.27 153.43
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 86.70 77.57
မာယာ-၀၇ 232.48 217.67
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 210.51 183.39
solidworks-၂၀၁၁ 145.56 110.66
unreal_engine-01 93.46 79.85

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကို အသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် ဆာဗာများနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

LuxMark benchmark မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ စမ်းသပ်မှုမြင်ကွင်းနှစ်ခုလုံးမှာ ရမှတ်ပိုမိုမြင့်မားစွာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Hallbench မှာ Dell ဟာ ၂၉,၆၀၅ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i ကတော့ ၂၆,၅၉၄ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ၁၁.၃% ခန့် ကွာခြားခဲ့ပါတယ်။ ပိုမိုရှုပ်ထွေးတဲ့ အစားအသောက်မြင်ကွင်းမှာ Dell ဟာ ၁၃,၀၄၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး HP ကတော့ ၁၁,၅၀၀ မှတ် ရရှိခဲ့တာကြောင့် Dell ဟာ ၁၃.၄% အားသာချက် ရရှိခဲ့ပါတယ်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဟောလ်ဘန်ချ် 29,605 26,594
အစားအသောက်များ 13,042 11,500

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

7-Zip Compression Benchmark မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ compression နဲ့ decompression စမ်းသပ်မှု နှစ်ခုလုံးမှာ ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ ရလဒ်တွေကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ compression အတွက် Dell ဟာ HP ZBook Fury G1i မှာ GIPS ၁၀၂.၀၁၂ ရရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်ရင် ၁၃၇.၄၅၉ GIPS ရရှိခဲ့ပြီး Dell ဟာ ၃၄.၇% အားသာချက် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ decompression မှာတော့ Dell ဟာ ၁၆၃.၁၄၉ GIPS ရရှိခဲ့ပြီး HP ဟာ ၁၄၆.၂၀၈ GIPS ရရှိခဲ့ပြီး ၁၁.၆% အားသာချက် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ စုစုပေါင်း ရလဒ်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Dell ဟာ HP ရဲ့ ၁၂၄.၁၁၀ GIPS နဲ့ ယှဉ်ရင် ၁၅၀.၃၀၄ GIPS ရရှိခဲ့ပြီး စုစုပေါင်း ရမှတ် ၂၁.၁% ပိုမို မြင့်မားခဲ့ပါတယ်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,905% 1,796%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,891% 1,780%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 2,226% 2,208%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,242% 2,213%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 2,067% 1,997%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။

Blackmagic RAW Speed ​​Test မှာ ရလဒ်တွေကို စနစ်နှစ်ခုကြားမှာ ရောထွေးနေပါတယ်။ CPU ဘက်မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ 8K ဗီဒီယိုကို 128 fps မှာ စီမံဆောင်ရွက်ခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i ထက် 112 fps မှာ သာလွန်ခဲ့တာကြောင့် Dell ဟာ CPU-based decoding မှာ ၁၄% လောက် အားသာချက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် OpenCL နဲ့ GPU acceleration ကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုတဲ့အခါ HP ဟာ Dell ရဲ့ 168 fps နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 182 fps အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး 8.3% အားသာချက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
8K CPU 128 112
8K OPENCL 168 182

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

Blackmagic Disk Speed ​​Test မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ 7,776.1 MB/s read နဲ့ 6,022.0 MB/s write တို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i ထက် 6,554.2 MB/s read နဲ့ 5,728.0 MB/s write ထက် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက Dell အတွက် 18.6% ပိုမြန်တဲ့ read speed နဲ့ 5.1% ပိုမြန်တဲ့ write speed ရှိတယ်လို့ တွက်ချက်နိုင်တာကြောင့် ဖိုင်ကြီးတွေ လွှဲပြောင်းတာနဲ့ storage workload တွေကို ကိုင်တွယ်ရာမှာ အားသာချက် ပိုရှိစေပါတယ်။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးက Gen 5 M.2 SSD တွေကို ထောက်ပံ့ပေးတာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်က unit တစ်ခုချင်းစီမှာ configure လုပ်ထားတဲ့ သီးခြား drive တွေပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။

Disk Speed ​​​​Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဖတ် 7,776.1 MB / s 6,554.2 MB / s
ရေးသား 6,022.0 MB / s 5,728.0 MB / s

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

Blender CPU စမ်းသပ်မှုတွင်၊ စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Intel Core Ultra 9 285HX processor တူညီစွာအသုံးပြုထားသော်လည်း၊ Dell Pro Max 18 Plus သည် HP ZBook Fury G1i ထက် workload သုံးခုအနက် နှစ်ခုတွင် သာလွန်ခဲ့သည်။ Dell သည် Monster တွင် 237.1 vs. 203.91 (16.3% ဦးဆောင်နေသည်) နှင့် Junkshop တွင် 150.7 vs. 132.23 (14% ဦးဆောင်နေသည်) ရမှတ်များ ရရှိခဲ့သည်။ ပိုမိုတောင်းဆိုမှုများသော Classroom မြင်ကွင်းတွင်၊ Dell သည် 94.5 vs. 88 ဖြင့် သေးငယ်သော်လည်း တိုင်းတာနိုင်သော အားသာချက်ကို ထိန်းသိမ်းထားခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် တသမတ်တည်း အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် မြင်ကွင်းရှုပ်ထွေးမှုနှင့် optimization သည် တူညီသော hardware တွင်ပင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို မည်သို့အကျိုးသက်ရောက်နိုင်သည်ကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 237.1 203.91
အမှိုက်ဆိုင် 150.7 132.23
စာသင်ခန်း 94.5 88.19

NVIDIA RTX PRO 5000 ဖြင့် Blender GPU rendering သို့ပြောင်းလဲသောအခါ Dell Pro Max 18 Plus သည် workload သုံးခုလုံးတွင် တသမတ်တည်း ဦးဆောင်နေခဲ့သည်။ Dell သည် Monster တွင် 3,928.6 vs. 3,710.99 (5.9% ဦးဆောင်)၊ Junkshop တွင် 2,150.1 vs. 2,056.19 (4.6% ဦးဆောင်) နှင့် Classroom တွင် 2,010.2 vs. 1,888.38 (6.5% ဦးဆောင်) ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် Dell သည် GPU rendering throughput ကို ပိုမိုအားကောင်းပြီး တည်ငြိမ်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ပြသနေပြီး GPU အရှိန်မြှင့်ထားသော Blender workflows များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုဖြစ်စေသည်။

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 3,928.6 3,710.99
အမှိုက်ဆိုင် 2150.1 2056.19
စာသင်ခန်း 2010.2 1,888.38

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

y-cruncher ရမှတ်များကိုကြည့်လျှင် စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Intel Core Ultra 9 285HX ပရိုဆက်ဆာတူညီသော်လည်း Dell Pro Max 18 Plus သည် HP ZBook Fury G1i ထက် y-cruncher စမ်းသပ်မှုတိုင်းကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံတွင် Dell သည် စက္ကန့် ၂၀.၀၈၁ ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး HP သည် စက္ကန့် ၂၂.၀၄၂ ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ၉% ခန့် ပိုမိုမြန်ဆန်ခဲ့သည်။ workload များသောအခါတွင် အားသာချက်မှာ တိုးလာပြီး Dell သည် စက္ကန့် ၃၁၁.၈၀၅ ဖြင့် ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံကို ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး HP သည် စက္ကန့် ၃၅၉.၄၈၉ ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ၁၃% တိုးတက်မှုရှိသည်။ ၎င်းသည် CPU သည် အတူတူပင်ဖြစ်သော်လည်း အအေးပေးခြင်း၊ ပါဝါချိန်ညှိခြင်း သို့မဟုတ် မှတ်ဉာဏ်ဖွဲ့စည်းပုံကဲ့သို့သော စနစ်အဆင့်ကွာခြားချက်များသည် Dell အား ရေရှည်တည်တံ့သော multithreaded workloads များတွင် အားသာချက်ရှိစေကြောင်း ပြသနေသည်။

Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
1 ဘီလီယံ 20.081 ့ 22.042 ့
2.5 ဘီလီယံ 59.228 ့ 64.911 ့
5 ဘီလီယံ 142.822 ့ 161.295 ့
10 ဘီလီယံ 311.805 ့ 359.489 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 မှာ HP ZBook Fury G1i ဟာ single-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ Dell Pro Max 18 Plus ထက် ရမှတ် ၃၀၁၀ ရရှိခဲ့ပြီး ၂၉၇၇ မှတ်နဲ့ ၁.၁% ကွာခြားချက်ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Dell ကတော့ multi-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ ဦးဆောင်မှုကို ပြသခဲ့ပြီး HP ကတော့ ၁၈၆၉၄ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၂၀၇၁၇ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ၁၀.၈% အားသာချက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ GPU စွမ်းဆောင်ရည်က ပိုပြီးကွာခြားချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး OpenCL မှာ Dell က ၂၄၀၅၃၀ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး HP ရဲ့ ၁၉၄၇၄၀ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် Dell က ၂၃.၅% ဦးဆောင်နေပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက Dell ဟာ လေးလံတဲ့ multi-core workloads တွေနဲ့ GPU-accelerated task တွေအတွက် ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်မှုဖြစ်ကြောင်း ပေါ်လွင်စေပြီး HP ကတော့ single-thread စွမ်းဆောင်ရည်မှာ အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိပါတယ်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
CPU Single-Core 2,977 3,010
CPU Multi-Core 20,717 18,694
GPU OpenCL 240,530 194,740

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

V-Ray Benchmark မှာ GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Dell Pro Max 18 Plus က 8,191 မှတ်ရထားပြီး HP ZBook Fury G1i ထက် 7,820 မှတ်ပိုရထားပါတယ်။ ဒါက Dell အတွက် 4.7% လောက် အားသာချက်ရှိပြီး RTX PRO 5000 GPU က rendering throughput ပိုကောင်းတာကို ပြသနေပါတယ်။ GPU-accelerated rendering ကို အားကိုးနေတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် Dell က ဒီ workload မှာ အသင့်အတင့်ပဲ အားသာချက်ရှိပါတယ်။

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 8,191 7,820

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ပိုမိုချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်းကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-enhancing algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

စမ်းသပ်မှုတွင်၊ Dell Pro Max 18 Plus သည် HP ZBook Fury G1i နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက မော်ဒယ်တိုင်းနီးပါးတွင် frame rate များ ပိုမိုမြင့်မားစွာ ထုတ်လုပ်နိုင်ခဲ့သော်လည်း၊ စနစ်နှစ်ခုစလုံးတွင် Intel Core Ultra 9 285HX processor နှင့် NVIDIA RTX PRO 5000 GPU တူညီစွာ အသုံးပြုထားသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ Dell သည် Artemis (1X) တွင် 31.10 fps vs. 25.22 fps၊ Gaia (1X) တွင် 38.53 fps vs. 27.18 fps နှင့် APFast တွင် 43.90 fps vs. 38.21 fps ရရှိခဲ့သည်။ Hyperion HDR (19.39 fps vs. 18.76 fps) နှင့် Rhea (4X) ကဲ့သို့သော မော်ဒယ်ငယ်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်မှာ နီးစပ်ခဲ့ပြီး Dell သည် 3.20 fps vs. 2.81 fps ရရှိခဲ့သည်။

Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ပုံစံ 1X 2X 4X 1X 2X 4X
အာတေမိ 31.10 16.94 4.22 25.22 10.87 3.42
Iris က 27.77 16.07 4.16 23.31 12.85 3.43
Proteus 28.56 18.70 4.70 24.45 13.22 3.68
GAIA 38.53 5.88 4.27 27.18 5.06 3.21
Nyx 0.86 - - 0.78 - -
နစ်စ် ဖာ့စ် 19.64 - - 17.39 - -
Rhea - - 3.20 - - 2.81
RXL - - 3.06 - - 2.74
Hyperion HDR 19.39 - - 18.76 - -
Apollo 33.49 - - 28.35 - -
AION တို့ဖြစ်တယ် 25.06 - - 22.73 - -
အေပီဖတ်စ် 43.90 - - 38.21 - -
Chronos 20.43 - - 18.25 - -
CHFast 30.88 - - 26.17 - -

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

PCMark 10 မှာ Dell Pro Max 18 Plus က ၈,၅၈၁ မှတ်ရခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i က ၈,၆၆၇ မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက HP ထက် ၁.၀% လောက် ကွာခြားပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးက နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာတွေမှာ အတူတူနီးပါး လုပ်ဆောင်နိုင်တယ်ဆိုတာကို ပြသနေပါတယ်။

Pmark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 8,581 8,667

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီတွင် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တူညီစွာ လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် gaming၊ content creation နှင့် rendering ကဲ့သို့သော task များအတွက် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 gaming စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီသော်လည်း thread 1-4 ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

3DMark CPU Profile မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ thread အများဆုံး 16,497 နဲ့ thread ရှစ်ခုမှာ 7,658 ရရှိခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i ကတော့ တူညီတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ 16,297 နဲ့ 7,275 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ပေါ့ပါးတဲ့ load တွေမှာ HP ဟာ thread လေးခုမှာ 4,865၊ thread နှစ်ခုမှာ 2,476 နဲ့ thread တစ်ခုမှာ 1,264 တွေနဲ့ lead အသေးလေးတွေကို ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး Dell ကတော့ 4,583၊ 2,435 နဲ့ 1,234 တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ရမှတ်တွေ အရမ်းနီးစပ်နေတာကို တွေ့ရပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက စနစ်နှစ်ခုလုံးဟာ thread လေးခုမှာ အနည်းငယ်ပိုအားကောင်းပြီး HP ကတော့ workload ပေါ့ပါးတဲ့နေရာမှာ ဦးဆောင်နေပြီး အလုံးစုံရမှတ်တွေက အလွန်နီးစပ်ကြောင်း ပြသနေပါတယ်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
မက်စ်ချည်များ  16,497 16,297
16 တွင် Threads 13,224 13,868
8 တွင် Threads 7,658 7,275
4 ချည် 4,583 4,865
2 ချည် 2,435 2,476
1 ချည် 1,234 1,264

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။

3DMark Storage Benchmark မှာ Dell Pro Max 18 Plus ဟာ ရမှတ် ၂,၃၆၈ ရရှိခဲ့ပြီး HP ZBook Fury G1i ထက် ၂,၃၀၄ မှတ်သာ ပိုများခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက Dell ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ၂.၈% လောက် အားသာချက်ဖြစ်ပြီး loading နဲ့ saving လိုမျိုး ဂိမ်းနဲ့ ဆက်စပ်နေတဲ့ storage အလုပ်တွေကို အနည်းငယ် ပိုမြန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်တာကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 2,368 2,304

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များ၏ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် PCMark 10 ကို အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အတွက်သာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်သည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် အထောက်အကူဖြစ်စေပါသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤချဉ်းကပ်မှုသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုတွင် HP ZBook Fury G1i သည် Dell Pro Max 18 Plus သည် ၃ နာရီ ၃၉ မိနစ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၄ နာရီ ၄၈ မိနစ်အထိ ပိုမိုကြာရှည်ခံခဲ့သည်။ သို့သော်၊ Dell သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark စမ်းသပ်မှုအများစုတွင် ပိုမိုမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို အဆက်မပြတ်ပြသခဲ့ပြီး၊ စွမ်းအင်အစစ်နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်အချို့ကို လဲလှယ်ခဲ့ကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေးသော အသုံးပြုသူများအတွက် Dell ကို ပိုမိုအားကောင်းသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုအဖြစ် ရပ်တည်စေပြီး HP သည် တိုးချဲ့သွားလာနိုင်သော လိုအပ်ချက်များအတွက် ပိုမိုဆွဲဆောင်မှုရှိနိုင်သည်။

Pmark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

ကောက်ချက်

Dell Pro Max 18 Plus သည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို တောင်းဆိုသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ တည်ဆောက်ထားသော စနစ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ benchmarking ကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုသောအခါ၊ ၎င်းသည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော HP ZBook Fury G1i ထက် GPU rendering၊ AI inference နှင့် multi-threaded CPU workloads များတွင် ပိုမိုအားကောင်းသော ရလဒ်များကို အဆက်မပြတ် ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး၊ ထို raw performance ကို Intel vPro manageability နှင့် ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကဲ့သို့သော enterprise essentials များနှင့် တွဲဖက်ပေးထားသည်။ ၎င်းသည် casual use အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စနစ်မဟုတ်ဘဲ၊ တွက်ချက်မှုနှင့် render တိုင်းတွင် တိကျမှု၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် တည်ငြိမ်မှု လိုအပ်သော အင်ဂျင်နီယာများ၊ ဖန်တီးသူများနှင့် analyst များအတွက်ဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် Dell သည် certified drivers များအသုံးပြုသည့် workstation-class RTX PRO GPU များ၊ 256GB အထိ CAMM2 memory configurations၊ Gen5 SSDs နှင့် M.2 drives လေးခုအထိ ပံ့ပိုးမှုတို့ဖြင့် platform ကို တပ်ဆင်ပေးခြင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့သည် CAD၊ simulation၊ medical imaging နှင့် အမှားများကို လက်မခံနိုင်သော အခြား mission-critical applications များကို ကိုင်တွယ်ရန် ရည်ရွယ်သည့် အစိတ်အပိုင်းများဖြစ်သည်။

Dell Pro Max 18 Plus အောက်ခြေမြင်ကွင်း။

ခုနစ်ပေါင်ကျော်အလေးချိန်ရှိပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်း အသင့်အတင့်ရှိတာကြောင့် ရွေ့လျားနိုင်မှုက နှိုင်းရပေမယ့် အဲဒါက အဓိကအချက်မဟုတ်ပါဘူး။ Pro Max 18 Plus ဟာ ရုံးခန်း၊ ဓာတ်ခွဲခန်း ဒါမှမဟုတ် အလုပ်ခွင်ကြားမှာ ရွှေ့ပြောင်းနိုင်တဲ့ပုံစံနဲ့ တာဝါအဆင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းဖို့ ရည်ရွယ်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အပြည့်အဝပြင်ဆင်ထားတဲ့ ယူနစ်ရဲ့ဈေးနှုန်းက $9,245.52 ဖြစ်တာကြောင့် ဈေးနှုန်းက မြင့်မားပေမယ့် ယူနစ်အများစုကို အရေအတွက်လျှော့စျေးတွေက ထိခိုက်မှုသက်သာစေတဲ့ enterprise channel တွေကနေ ပို့ဆောင်ပေးပါလိမ့်မယ်။ Dell ရဲ့ သုံးနှစ်တာ Next Business Day onsite support နဲ့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ ဒီ platform ဟာ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေအတွက် နှစ်ပေါင်းများစွာ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ မိုဘိုင်း workstation တစ်ခု ပေးအပ်ဖို့ Dell ရဲ့ ရည်ရွယ်ချက်ကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။

သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုနှင့် အလျှော့မပေးသော workstation ပါဝါတို့၏ အကောင်းဆုံးဟန်ချက်ညီမှုကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် Dell Pro Max 18 Plus သည် Dell ၏ စီးပွားဖြစ်ထုတ်ကုန်စာရင်းတွင် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်နေပြီး မိုဘိုင်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် စံနှုန်းသစ်တစ်ခုကို သတ်မှတ်ပေးပါသည်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Laptop StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး Desktop အစားထိုး Workstation

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 18 Plus သည် အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Desktop Replacement ရွေးချယ်မှုဖြစ်သည်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 18 Plus သည် ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Laptop တစ်ခုဖြစ်သည် ။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- ဤစနစ်အမျိုးအစားအတွက် အရွယ်အစားလမ်းညွှန်ချက်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ RAM၊ GPU နှင့် Agentic AI အတွက်သိုလှောင်မှု လမ်းညွှန်တွင်ရှိသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Dylan Dougherty

ကွန်ရက်စီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အထူးပြုသော IT ပညာရှင်နှင့် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦး။