StorageReview.com

Dell Pro Precision 5 14s AMD သုံးသပ်ချက်- ပေါင် ၃.၀၈ အလေးချိန်ရှိတဲ့ Workstation မှာ Thread ၂၄ ခု ပါဝင်ပါတယ်။

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell Pro Precision 5 14s AMD ဟာ Dell ရဲ့ အသစ်ထွက်ရှိထားတဲ့ ၁၄ လက်မ မိုဘိုင်း workstation ရဲ့ Ryzen တစ်ဝက်ပါ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ Ryzen AI 9 HX PRO 475 ပါဝင်ပြီး 12-core၊ 24-thread processor ပါဝင်ပြီး 60 TOPS NPU နဲ့အတူ Radeon 890M integrated graphics၊ 64GB LPDDR5x memory၊ 1TB Gen4 SSD နဲ့ 120Hz မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ ၁၄ လက်မ QHD+ display တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါက Dell က Intel silicon နဲ့ ရောင်းချတဲ့ chassis တူညီပေမယ့် shared shell က အကြံပြုထားတာထက် configuration နှစ်ခုက ပိုပြီး ကွဲပြားပါတယ်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD သည် QHD+ မျက်နှာပြင်ဖွင့်ထားပြီး လေးပုံသုံးပုံထောင့်ဖြင့် ပွင့်နေသည်

ဒီတစ်ခုရဲ့ ခေါင်းစဉ်က threads ပါ။ ဒီအတန်းအစားထဲက ၁၄ လက်မ workstation အများစုဟာ တစ်ပြိုင်နက်တည်း multithreading မလုပ်ဘဲ 16 cores ပါရှိပေမယ့် HX PRO 475 မှာတော့ 24 threads ပါရှိပြီး rendering နဲ့ compression workloads တွေရဲ့ scale တိုင်းမှာ ပေါ်လွင်နေပါတယ်။ panel က နောက်ထပ်ကွာခြားချက်တစ်ခုပါ- ဒီ configuration က 2560 x 1600 120Hz screen ရရှိပြီး ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ထားတဲ့ Intel build ကတော့ high-refresh option မပါတဲ့ 1920 x 1200 panel ကို ပါရှိပါတယ်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD သည် ဒေါ်လာ ၂,၂၅၃ မှစတင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက် configuration ဈေးနှုန်းများသည် Dell.com တွင် ယူနစ်တစ်ခုတည်းဝယ်ယူမှုအနေဖြင့် ဒေါ်လာ ၅,၄၀၄ မှစတင်ကာ 16GB မှ 64GB LPDDR5x ခုန်တက်မှုသည် ဒေါ်လာ ၁,၇၀၀ ဖြင့် အများဆုံးဖြစ်သည်။ အခြားစီးပွားဖြစ်စနစ်များကဲ့သို့ပင်၊ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းဝယ်ယူသူအများစုသည် အကောင့်အဖွဲ့မှတစ်ဆင့် လျှော့စျေးများဖြင့် ဝယ်ယူကြသောကြောင့် ဝဘ်ဈေးနှုန်းကို ပုံမှန် fleet ကုန်ကျစရိတ်ထက် reference ceiling အဖြစ်သာ ရှုမြင်သင့်သည်။ ဤစနစ်ကို Dell Pro Precision 5 Series 14S ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာတွင် ယခုရရှိနိုင်ပါပြီ ။

Dell Pro Precision 5 14s AMD သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro Precision 5 14s AMD (PW514265)
processor ​​ကို AMD Ryzen AI 9 HX PRO 475 (12 cores/24 threads၊ 5.2GHz အထိ၊ 36MB cache၊ 60 TOPS NPU)
ဂရပ်ဖစ် AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPDDR5x၊ 8533 MT/s အဆင့်သတ်မှတ်ချက်၊ dual-channel၊ non-ECC
သိုလှောင်ခြင်း 1TB SSD၊ PCIe Gen4
မျက်နှာပြင် ၁၄ လက်မ QHD+/WQXGA (2560 x 1600)၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ 120Hz၊ 500 nits၊ IPS၊ 100% sRGB၊ ComfortView Plus၊ အလင်းပြန်မှုကာကွယ်ခြင်း
ကင်မရာ အသုံးပြုသူရှိနေခြင်းကို ထောက်လှမ်းခြင်းပါရှိသော 8MP HDR RGB + IR
ကြိုးမဲ့ MediaTek Wi-Fi 7 MT7925၊ ဘလူးတုသ် 5.4
keyboard ကို အင်္ဂလိပ် အမေရိကန် mini-LED backlit ပါရှိသော Copilot key
လုံခွုံရေး လက်ဗွေဖတ်စက်၊ စမတ်ကတ်ဖတ်စက်၊ ControlVault 3+၊ TPM 2.0၊ FIPS 140-3 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်၊ post-quantum cryptography၊ chassis intrusion detection
ဘက်ထရီ 3-cell၊ 70Wh ကြာရှည်ခံသော သက်တမ်း၊ ExpressCharge နှင့် ExpressCharge Boost
စွမ်းအား 100W USB-C အဒက်တာ
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
ကိုယ်ထည် လူမီနီယံအလွိုင်း
လက်မှတ် ENERGY STAR၊ Climate+ ပါရှိသော EPEAT Gold
အာမခံချက် အဝေးထိန်းရောဂါရှာဖွေပြီးနောက် အခြေခံ ၃၆ လ ဝန်ဆောင်မှု
စျေးနှုန်း ဒေါ်လာ ၂,၂၂၈ မှစတင်၍; စမ်းသပ်ပြီးအဖြစ် ဒေါ်လာ ၅,၇၂၅.၁၁ (Dell.com တစ်လုံးတည်း)

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Dell Pro 5 14 AMD သည် ချောမွေ့သော matte finish နှင့် အဖုံးအလယ်တွင် သိမ်မွေ့သော Dell logo ပါရှိသော မီးခိုးရောင်အလူမီနီယမ်-အလွိုင်းကိုယ်ထည်ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသည်။ အထူ ၀.၇၅ လက်မသာရှိပြီး အလေးချိန် ၃.၀၈ ပေါင်ခန့်ရှိသောကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မထိခိုက်စေဘဲ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ဒီဇိုင်းကို ပေးစွမ်းသည်။ Processor ရွေးချယ်စရာများတွင် AMD Ryzen AI 5 PRO မှ Ryzen AI 9 HX PRO အထိ အမျိုးမျိုးရှိပြီး configuration ပေါ်မူတည်၍ AMD Radeon 840M မှ 890M ဂရပ်ဖစ်များနှင့် တွဲဖက်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit တွင် Radeon 890M ဂရပ်ဖစ်များပါရှိသော Ryzen AI 9 HX PRO 475 processor ပါဝင်သည်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD ၏ နောက်ဘက် လေးပုံသုံးပုံမြင်ကွင်းတွင် အဖုံးနှင့် ဘယ်ဘက်ခြမ်း port များ ပါဝင်ပါသည်။

ဒီယူနစ်မှာ ၁၄ လက်မ non-touch QHD+ IPS မျက်နှာပြင် ပါဝင်ပြီး 120Hz refresh rate နဲ့ 35ms response time ပါရှိပါတယ်။ 500-nit brightness နဲ့ anti-glare finish က အလင်းရောင်အခြေအနေအမျိုးမျိုးမှာ ကြည်လင်ပြတ်သားပြီး အလွယ်တကူမြင်နိုင်တဲ့ ပုံရိပ်ကို ဖန်တီးပေးပြီး 100% sRGB coverage က ကြည်လင်ပြတ်သားပြီး တိကျတဲ့အရောင်တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ AMD FreeSync support က ချောမွေ့တဲ့ motion ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Dell ComfortView Plus က အရောင်တိကျမှုကို သိသိသာသာမထိခိုက်စေဘဲ အန္တရာယ်ရှိတဲ့ blue-light ထုတ်လွှတ်မှုကို လျှော့ချပေးပါတယ်။

အလူမီနီယမ်အဖုံးနှင့် Dell လိုဂိုကိုပြသထားသော Dell Pro Precision 5 14s AMD ပိတ်ထားသည်

ကီးဘုတ်တွင် သီးသန့် Copilot ခလုတ်ပါရှိသော mini-LED backlit ကီးဘုတ်တစ်ခု ပါရှိသည်။ ကျစ်လစ်သော ၁၄ လက်မစနစ်အတွက် မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း ဂဏန်းကီးပတ်မပါရှိသောကြောင့် သက်တောင့်သက်သာရှိပြီး နေရာလွတ်ကောင်းသော အပြင်အဆင်အတွက် နေရာအလုံအလောက်ရှိသည်။ ပေါင်းစပ်ထားသော လက်ဗွေဖတ်စက်ပါရှိသော စတုရန်းပါဝါခလုတ်သည် အပေါ်ညာဘက်ထောင့်တွင် တည်ရှိပြီး အဆင်ပြေသော ဇီဝမက်ထရစ်အထောက်အထားစိစစ်ခြင်းကို ပေးစွမ်းသည်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD ကီးဘုတ်ပြားတွင် mini-LED backlit ခလုတ်များနှင့် လက်ဗွေဖတ်စက်တို့ ပါဝင်သည်။

ကီးဘုတ်အောက်တွင် လမ်းညွှန်နှင့် multitouch gestures များအတွက် နေရာအလုံအလောက်ပေးစွမ်းသည့် ကြီးမားသော၊ အလယ်ဗဟိုတွင်ရှိသော ဖန် touchpad ရှိသည်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD trackpad နှင့် Copilot key ပါရှိသော palm rest

Dell Pro 5 ရဲ့ ညာဘက်ခြမ်းမှာ 1GbE RJ-45 port တစ်ခု၊ USB 3.2 Gen 1 Type-A port တစ်ခုနဲ့ universal audio jack တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် laptop ကို လုံခြုံအောင် လုံခြုံအောင် ပြုလုပ်ဖို့အတွက် wedge-shaped lock slot တစ်ခုနဲ့ mobile broadband ချိတ်ဆက်မှုအတွက် optional eSIM support တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

နားကြပ်ပေါက်၊ USB-A၊ RJ45 Ethernet နှင့် သော့ခတ်ပေါက်ပါသည့် Dell Pro Precision 5 14s AMD ညာဘက်ပေါက်များ

ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာ Power Delivery နဲ့ DisplayPort 1.4 ပါဝင်တဲ့ Thunderbolt 4 USB-C port နှစ်ခု အပါအဝင် laptop ရဲ့ ကျန်ချိတ်ဆက်မှုတွေကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ PowerShare ပါဝင်တဲ့ USB 3.2 Gen 1 Type-A port တစ်ခုနဲ့ full-size HDMI 2.1 output တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ card-based authentication လိုအပ်တဲ့ အဖွဲ့အစည်းတွေအတွက် optional Smart Card reader တစ်ခုလည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။

HDMI၊ USB-A နှင့် USB-C နှစ်ခုပါသည့် Dell Pro Precision 5 14s AMD ဘယ်ဘက်ပေါက်များ

မျက်နှာပြင်အထက်တွင် user-presence detection ပါရှိသော 8MP HDR RGB+IR ကင်မရာတစ်လုံးပါဝင်ပြီး high-resolution video conferencing၊ Windows Hello facial authentication နှင့် presence-aware security features များကို အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ Dual-array microphones များသည် ဖုန်းခေါ်ဆိုမှုများအတွင်း ကြည်လင်ပြတ်သားသော အသံကို ဖမ်းယူနိုင်စေပြီး built-in sliding privacy shutter ကလည်း ကင်မရာကို အသုံးမပြုသည့်အခါတွင် ရိုးရှင်းသော ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနည်းလမ်းဖြင့် block လုပ်နိုင်ပါသည်။

ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ privacy shutter ပါရှိသော Dell Pro Precision 5 14s AMD 8MP IR ဝက်ဘ်ကင်မရာ

အောက်ခြေ panel ကိုဖယ်ရှားခြင်းဖြင့် Dell Pro 5 ရဲ့ အတွင်းပိုင်း အပြင်အဆင်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။ အအေးပေးစနစ်မှာ processor ရဲ့ အပူကို စီမံခန့်ခွဲဖို့အတွက် fan တစ်ခုနဲ့ heat-pipe assembly တစ်ခုကို အသုံးပြုထားပြီး chassis ရဲ့ အောက်ထောင့်တွေမှာ 2W speaker နှစ်ခုကို တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ဒီစနစ်ကို ပါဝါပေးဖို့အတွက် three-cell, 70Wh lithium-ion battery pack ကို အသုံးပြုထားပြီး unit ရဲ့ အောက်ပိုင်းအများစုကို နေရာယူထားပါတယ်။

ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုကို 2×2 802.11be MIMO နှင့် Bluetooth 5.4 ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် အစားထိုးနိုင်သော MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 ကတ်ဖြင့် ကိုင်တွယ်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ configuration တွင် အစားထိုးနိုင်သော 1TB Kioxia TLC PCIe Gen4 SSD လည်း ပါဝင်သည်။ system memory ကို motherboard နှင့် ချိတ်ဆက်ထားပြီး အသုံးပြုသူမှ အဆင့်မြှင့်တင်၍မရသောကြောင့် ကနဦး configuration ကို ဝယ်ယူရာတွင် အရေးကြီးသော ဆုံးဖြတ်ချက်တစ်ခု ဖြစ်စေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit တွင် 8,533MT/s ဖြင့် လုပ်ဆောင်သော dual-channel LPDDR5 memory 64GB ပါရှိသည်။

70Wh ဘက်ထရီ၊ single blower fan နှင့် M.2 SSD slot ပါဝင်သော Dell Pro Precision 5 14s AMD internals

အောက်ခြေအဖုံးတွင် အအေးပေးစနစ်အား လတ်ဆတ်သောလေကို အဆက်မပြတ်ထောက်ပံ့ပေးသည့် ကြီးမားသော လေဝင်လေထွက်အပိုင်းပါရှိသည်။ ရှေ့နှင့်နောက်အစွန်းများတွင် ရှည်လျားသော ရော်ဘာခြေထောက်များ တပ်ဆင်ထားပြီး လက်ပ်တော့ကို အနည်းငယ်မြှင့်တင်ပေးခြင်းဖြင့် လေစီးဆင်းမှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေပြီး တည်ငြိမ်စွာထိန်းထားကာ စားပွဲပေါ်တွင် လျှောကျခြင်းမှ ကာကွယ်ပေးပါသည်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD အောက်ခြေတွင် Pro Precision အမှတ်တံဆိပ်နှင့် intake grille ပါရှိသည်။

Dell Pro Precision 5 14s AMD စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit က Radeon 890M graphics ပါဝင်တဲ့ Ryzen AI 9 HX PRO 475၊ LPDDR5x 64GB နဲ့ Windows 11 Pro မှာ 1TB Gen4 SSD တို့ကို အသုံးပြုထားပြီး benchmark တွေကို Best Performance power mode မှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။ battery life testing အတွက် system တွေကို Balanced power mode မှာ configure လုပ်ပြီး screen brightness ကို 50% ထားရှိပါတယ်။ memory အကြောင်း မှတ်ချက်တစ်ခုကတော့ Dell က ဒီ configuration ကို 8533 MT/s လို့ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပေမယ့် Task Manager၊ system BIOS နဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SPEC ကတော့ review unit မှာ 8000 MT/s report ပေးပါတယ်။

နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် တူညီသောစက်၏ Intel ဗားရှင်းဖြစ်သည့် Dell Pro Precision 5 14s Intel (Core Ultra X9 388H၊ Arc Pro B390၊ 64GB)၊ ၁၆ လက်မ Dell Pro Precision 5 16s AMD (Ryzen AI 9 HX PRO 475၊ Radeon 890M၊ 64GB) နှင့် ယခင်မျိုးဆက် Dell Pro 5 16 AMD (Ryzen AI 9 HX PRO 470၊ Radeon 890M၊ 64GB) တို့ကို မျိုးဆက်အလိုက် ရည်ညွှန်းချက်အဖြစ် ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ယခင် Pro 5 လိုင်းတွင် ၁၄ လက်မ AMD စနစ် မရှိသောကြောင့် AMD နှိုင်းယှဉ်မှုနှစ်ခုစလုံးသည် ၁၆ လက်မ စက်များဖြစ်သည်။ ဤနေရာတွင် နှိုင်းယှဉ်မှုများသည် ကိုယ်ထည်အရွယ်အစားထက် ဆီလီကွန်နှင့် ပလက်ဖောင်းအကြောင်းဖြစ်သည်။

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် ယေဘုယျစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အလုံးစုံရမှတ်ကို Essentials၊ Productivity နှင့် Digital Content Creation subscores များက ထောက်ခံထားပြီး စနစ်တစ်ခု၏ အားသာချက်များကို ပြသသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

PCMark ၀၄ Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
ယေဘုယျအားရမှတ် 8,762 10,019 8,627 8,268
Essentials 11,442 12,188 10,744 10,870
productivity 14,272 15,827 14,574 14,322
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 11,178 14,147 11,127 9,852

သုံးသပ်ချက်ယူနစ်သည် စုစုပေါင်း ၈,၇၆၂ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD ထက် ၆% ပိုများပြီး ၎င်း၏ ၁၆ လက်မညီအစ်ကိုနှင့် ထိရောက်စွာ တူညီနေသည်။ Intel twin သည် ဤနေရာတွင် ၁၄% ပိုများပြီး Arc Pro B390 ဂရပ်ဖစ်များက အလုပ်အများစုကို လုပ်ဆောင်ပေးသည့် Digital Content Creation တွင် အာရုံစိုက်ထားသည်။

PCMark 10 ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ

PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ cutoff point သို့ရောက်ရှိသည်အထိ ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်ပြီး Balanced mode တွင် 50% display brightness တွင် လုပ်ဆောင်သည်။ ၎င်းသည် ဓာတုဗေဒနည်းဖြင့် idle drain လုပ်ခြင်းထက် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ အကျဉ်းချုပ်ဖြစ်သောကြောင့် တစ်နေ့လုံး ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းအားရှိသော အလုပ်သည် ဘက်ထရီအား မည်မျှလုပ်ဆောင်သည်ကို အနီးကပ်ခြေရာခံသည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုရှည်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
လည်ပတ်ချိန် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 14 နာရီ 26 မိနစ် 23 နာရီ 50 မိနစ် 15 နာရီ 5 မိနစ် 15 နာရီ 22 မိနစ်

ဒါက သုံးသပ်ချက်ယူနစ်ရဲ့ အားအနည်းဆုံးပြသမှုပါ။ ၁၄ နာရီနဲ့ ၂၆ မိနစ်မှာ ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD ထက် တစ်နာရီနီးပါး နောက်ကျနေပြီး သူ့ရဲ့ ၁၆ လက်မညီအစ်မအတွက် ၃၉ မိနစ် လျော့နည်းနေပြီး Intel ဗားရှင်းတူ လက်တော့ပ်ထက် ကိုးနာရီကျော် လျော့နည်းနေပါတယ်။ 120Hz QHD+ panel က Intel ယူနစ်ရဲ့ resolution နိမ့်တဲ့ မျက်နှာပြင်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် အဲဒီပမာဏရဲ့ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းကို တွက်ချက်ပေးပေမယ့် ကိုးနာရီတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ တစ်နေကုန် unplugged runtime ကို တန်ဖိုးထားသူတွေအနေနဲ့ Intel build ကို သေချာလေ့လာသင့်ပါတယ်။

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဘုံလုပ်ဆောင်ချက်များ ရောနှောအသုံးပြု၍ တိုင်းတာပြီး single-core နှင့် multi-core workloads များအတွက် သီးခြားရမှတ်များအပြင် OpenCL နှင့် Vulkan မှတစ်ဆင့် GPU compute ရမှတ်များပါ ပေးပါသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Geekbench 6 Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
CPU Single-Core 2,831 3,010 2,854 2,989
CPU Multi-Core 14,611 17,396 14,169 14,348
GPU OpenCL 36,322 56,745 37,520 33,449
GPU Vulkan 49,868 55,581 53,969 48,348

Geekbench 6 သည် ဤသုံးသပ်ချက်တွင် Intel twin ၏ 16 cores သည် 24 threads ထက် အပြည့်အဝ သာလွန်ပြီး multi-core ကို 19% ဖြင့် ရယူထားသည့် CPU စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ HX PRO 470 ထက် မျိုးဆက်တိုးတက်မှုမှာ 2% multi-core တွင် အသင့်အတင့်သာရှိပြီး single-core သည် chip အဟောင်းအတွက်ဖြစ်သည်။ GPU compute တွင် Radeon 890M သည် OpenCL တွင် Arc Pro B390 ၏ သုံးပုံနှစ်ပုံခန့်ရှိပြီး Vulkan တွင် 90% နီးပါးရှိသည်။

Geekbench 7

နှိုင်းယှဉ်ဒေတာတည်ဆောက်နေစဉ် Geekbench 7 သည် Geekbench 6 နှင့်အတူ ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ၎င်း၏ CPU ရမှတ်များကို AMD Ryzen 7700 မှ သတ်မှတ်ထားသော 2,500 အခြေခံအမှတ်ဖြင့် ချိန်ညှိထားပြီး GPU ရမှတ်များကို NVIDIA GeForce RTX 4060 မှ သတ်မှတ်ထားသော 100,000 အခြေခံအမှတ်ဖြင့် ချိန်ညှိထားသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး ရမှတ်နှစ်ဆတိုးလေ စွမ်းဆောင်ရည်နှစ်ဆတိုးလေဖြစ်သည်။ Geekbench 7 သည် workload အသစ်များနှင့် အခြေခံအမှတ်အသစ်များကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ၎င်း၏ရမှတ်များသည် Geekbench 6 ရလဒ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။

Geekbench 7 Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
CPU Single-Core 2,571 2,702 2,659 2,602
CPU Multi-Core 15,514 18,788 16,641 14,860
GPU OpenCL 31,423 54,854 31,874 29,645
GPU Vulkan * 46,906 * 14,451

*Precision AMD ယူနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Geekbench 7 Vulkan လည်ပတ်မှုတွင် workload validation မအောင်မြင်ခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် သက်ဆိုင်ရာ subtest ကို သုညရမှတ်သတ်မှတ်ပေးပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းကို fluid simulation workload သို့ ခြေရာခံခဲ့ပြီး clean run များပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း ရလဒ်နှစ်ခုလုံးကို စွန့်ပစ်ခဲ့ပါသည်။

အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ suite က Geekbench 6 နဲ့ အတူတူပဲဖြစ်ပြီး Intel twin က multi-core မှာ ၂၁% သာလွန်နေပါတယ်။ သတိပြုရမှာက ၁၆ လက်မ AMD က ဒီ unit ထက် ၇% ပိုများပြီး review မှာ အရှင်းလင်းဆုံး thermal-headroom signal ဖြစ်ပါတယ်။

Cinebench ၂

Cinebench 2026 သည် Cinebench လိုင်း၏ လက်ရှိထွက်ရှိမှုဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ အစီရင်ခံသည့် တစ်ခုတည်းသော ဗားရှင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Maxon ၏ Redshift render engine ကို အသုံးပြု၍ CPU နှင့် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်သည်။ ၎င်းကို နောက်ဆုံးပေါ် Cinema 4D 2026 ကုဒ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားပြီး CPU ဝန်အားမြင့်မားသောအခါတွင် စက်တစ်ခုသည် တည်ငြိမ်မှုရှိမရှိ၊ notebook ၏ အအေးပေးစနစ်သည် ပိုမိုရှည်လျားသော render အလုပ်များကို ခံနိုင်ရည်ရှိမှုရှိမရှိနှင့် ၎င်းသည် လိုအပ်ချက်များသော လက်တွေ့ကမ္ဘာ 3D အလုပ်များကို မည်သို့ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို ပြသရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ကုဒ်နှင့် compiler သည် အရှိန်မြှင့်ထားသော scene rendering ကို ပြောင်းလဲစေသောကြောင့် Cinebench 2026 ရမှတ်များသည် ချိန်ညှိထားသော အကွာအဝေးကို အသုံးပြုပြီး ယခင် Cinebench ဗားရှင်းများမှ ရမှတ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။ ၎င်း၏ GPU စမ်းသပ်မှုသည် လက်ရှိ AMD နှင့် NVIDIA hardware ကို ပံ့ပိုးပေးသော်လည်း Intel integrated graphics များတွင် မလည်ပတ်နိုင်သေးဘဲ Dell Pro 5 16 AMD သည် GPU လည်ပတ်မှုကို မပြီးမြောက်သေးပါ။

Cinebench ၂ Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
CPU Single Thread 466 513 471 485
CPU မျိုးစုံ Thread များ 4,230 4,513 4,767 4,407
GPU ကို 5,313 N / A 5,667 N / A

Radeon 890 M ရဲ့ GPU စမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းက Arc Pro B390 ထက် လက်တွေ့အားသာချက်တစ်ခုပါပဲ၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ Cinebench 2026 က Intel integrated graphics ကို မထောက်ပံ့သေးလို့ပါ။ CPU ဘက်မှာဆိုရင် ၁၆ လက်မ AMD ညီအစ်ကိုက review unit ထက် ၁၃% သာလွန်နေပြီး silicon ကွာခြားချက်ထက် sustained-load headroom ကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

7-Zip ချုံ့ခြင်း

built-in 7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပေးပြီး၊ 128MB dictionary ဖြင့် ဆယ်ကြိမ် pass များအတွင်း လုပ်ဆောင်သည်။ Decompression သည် thread အရေအတွက်နှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်ပြီး compression သည် memory latency ပေါ်တွင် မူတည်သောကြောင့် တစ်ဝက်စီသည် မကြာခဏ မတူညီသော ဇာတ်လမ်းများကို ပြောပြလေ့ရှိသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

7-Zip ၂၄.၀၉ (GIPS) Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
ချုံ့ 89.099 92.836 85.627 92.443
ဖိသိပ်ခြင်း 117.545 93.089 117.863 115.362
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 103.322 92.963 101.745 103.903

Decompression သည် thread အရေအတွက်နှင့် အပြည့်အဝ ချိန်ညှိနိုင်ပြီး 24-thread AMD စနစ်သုံးခုစလုံးသည် GIPS 116 နီးပါး ရရှိပြီး 16-thread Intel unit သည် 93 ရရှိခဲ့သည်။ ယင်းသည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်ဖြစ်သည်- review unit အတွက် 103.322 ရှိပြီး Intel twin အတွက် 92.963 ရရှိပြီး 11% အနိုင်ရသည်။ memory latency ပေါ်တွင် ပိုမိုမှီခိုသော Compression သည် ပြောင်းပြန်ဖြစ်သည်။

y-cruncher

y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ၏ ဂဏန်းများစွာကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ခွဲစနစ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ BBP သည် Pi ၏ hexadecimal ဂဏန်းများကို ထုတ်ယူရန် လုပ်ဆောင်သည်။ ရလဒ်များသည် စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်းဖြစ်သောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ Pro Precision AMD ယူနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံ သို့မဟုတ် ၁၀ ဘီလီယံကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ဤပလက်ဖောင်းများသည် integrated GPU အတွက် သီးသန့်ထားရှိထားသော မှတ်ဉာဏ်သည် ထိုပြဿနာအရွယ်အစားများ လိုအပ်သည်ထက် ရရှိနိုင်မှု နည်းပါးစေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD သည် ၅ ဘီလီယံကို ပြီးမြောက်ခဲ့သော်လည်း ၁၀ ဘီလီယံကို မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

y-cruncher (စက္ကန့်၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
ပိုင် ၁၀ဘီ 24.648 28.404 22.840 25.160
ပိုင် ၁၀ဘီ 71.084 83.968 64.242 73.320
ပိုင် ၁၀ဘီ N / A 190.356 N / A 163.768
ပိုင် ၁၀ဘီ N / A 417.224 N / A N / A
ပိုင် BBP 1B 1.104 1.684 1.100 1.249
ပိုင် BBP 10B 14.333 20.028 12.277 14.141
ပိုင် BBP 100B 166.762 241.409 140.284 161.401

၎င်းလည်ပတ်နိုင်သည့် အရွယ်အစားများတွင်၊ ပြန်လည်သုံးသပ်သည့်ယူနစ်သည် Intel twin ထက် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး Pi သည် ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံအထိ ၁၅% ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်ပြီး BBP ၁၀၀ ဘီလီယံထုတ်ယူမှုကို ၃၁% ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်သည်။ ကြယ်ပွင့်ပါအချက်မှာ Intel စက်သည် အကြီးမားဆုံးလုပ်ဆောင်မှုနှစ်ခုကို ပြီးမြောက်စေသောကြောင့်ဖြစ်ပြီး shared memory pool ခွင့်ပြုထားသည်ထက် ကျော်လွန်သော workloads များ scale ရှိသော မည်သူမဆိုအတွက် အရေးကြီးပါသည်။

Blender

Blender benchmark သည် Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom ဟူသော 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးကို အသုံးပြု၍ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး CPU နှင့် GPU နှစ်မျိုးလုံးတွင် စမ်းသပ်ပါသည်။ Blender ဗားရှင်းများတွင် ရမှတ်များကို နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ၊ ထို့ကြောင့် လက်ရှိ 5.2 ဗားရှင်းကို ဤနေရာတွင် တင်ပြပါသည်။

ဘလင်းဒါ ၅.၂ (နမူနာ/မိနစ်) Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
GPU ကို
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 124.50 567.52 123.00 118.77
အမှိုက်ဆိုင် 101.06 463.30 101.21 95.75
စာသင်ခန်း 82.95 417.38 82.84 78.42
စီပီယူ
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 127.02 133.46 130.86 127.45
အမှိုက်ဆိုင် 95.84 94.27 99.74 98.89
စာသင်ခန်း 71.63 64.26 74.18 69.52

Blender က ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ အပေးအယူလုပ်မှုကို အရှင်းလင်းဆုံး သရုပ်ဖော်ပုံပါပဲ။ Radeon 890M က Monster ကို တစ်မိနစ်ကို နမူနာ 124.50 နဲ့ render လုပ်နိုင်ပြီး Arc Pro B390 ကတော့ တစ်မိနစ်ကို နမူနာ 567.52 နဲ့ render လုပ်နိုင်ပြီး Intel twin မှာတော့ လေးဆခွဲကျော် ပိုမြန်ပါတယ်။ CPU rendering က ပြောင်းပြန်ဖြစ်ပေမယ့် thread count မှာ Intel twin ကနေ Junkshop နဲ့ Classroom ကို ယှဉ်ရင် အများကြီး ကွာပါတယ်။ အရင်မျိုးဆက်နဲ့ ယှဉ်ရင် GPU gain က 5% ဆိုတော့ ဒီ platform မှာရှိတဲ့ 890M က ပြီးခဲ့တဲ့ round လိုပဲ အခြေခံအားဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ်။

LuxMark

LuxMark သည် LuxCoreRender ကိုအခြေခံ၍ OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းများကို render လုပ်ခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် စနစ်တစ်ခုစီရှိ ရရှိနိုင်သော OpenCL စက်ပစ္စည်းအားလုံးတွင် Food နှင့် Hall မြင်ကွင်းများကို လုပ်ဆောင်သောကြောင့် ကော်လံတစ်ခုစီ၏ header တွင်ဖော်ပြထားသော GPU သည် rendering ကိုပြုလုပ်ခဲ့သည်။ ရမှတ်များမြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

LuxMark v4 Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
ခန်းမ 2,077 3,494 2,058 2,125
အစားအသောက်များ 1,041 1,705 1,034 982

Arc Pro B390 ဟာ Hall မှာ 68% ပိုမြန်ပြီး Food မှာ 64% ပိုမြန်ပါတယ်။ ယခင်ဗားရှင်းနဲ့ ယှဉ်ရင် Hall မှာ ပြားချပ်ပြီး Food မှာ 6% ပိုမြင့်ပြီး Blender နဲ့ တူညီပါတယ်။ ဒါက GPU မျိုးဆက်တစ်ခုတည်းပါပဲ၊ နောက်တစ်ဆင့်တက်သွားတာ မဟုတ်ပါဘူး။

V Ray

Chaos V-Ray သည် ray-traced rendering throughput ကို vpaths များတွင် အစီရင်ခံပြီး မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် CUDA နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော engine ကို စနစ်တိုင်းတွင် လည်ပတ်သောကြောင့် discrete graphics ပါသည့် notebook များနှင့် ရလဒ်များကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။ discrete GPU မပါဝင်သော စနစ်များတွင် V-Ray သည် processor name ကို ၎င်း၏ device field တွင် အစီရင်ခံသော်လည်း ထိုလမ်းကြောင်းသည် integrated graphics တွင် execute လုပ်သည်။

V-Ray GPU (vpaths) Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
CUDA အင်ဂျင် 897 890 1,039 861

စနစ်လေးခုသည် တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ၂၀% အတွင်းရှိပြီး ပြန်လည်သုံးသပ်ရေးယူနစ်သည် Intel twin ထက် ၁% အောက်သာလွန်သည်။ ထိုတင်းကျပ်သောအုပ်စုဖွဲ့မှုသည် Precision မိသားစုတစ်လျှောက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည့်အရာနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ ဤလိုက်ဖက်ညီမှုလမ်းကြောင်းသည် GPU ကဲ့သို့ပင် CPU နှင့် memory subsystem ပေါ်တွင် များစွာမူတည်သောကြောင့် LuxMark နှင့် Blender ကဲ့သို့ ဤပလက်ဖောင်းများကို ခွဲခြားမထားပါ။

3DMark CPU ပရိုဖိုင်

3DMark CPU Profile benchmark သည် fixed thread count များတွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို single thread မှ ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးအထိ တိုင်းတာပြီး core များ ပိုမိုအသုံးပြုလာသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့တိုးတက်လာသည်ကို ပြသသည်။ ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
မက်စ်ချည်များ 8,778 10,277 9,267 6,696
8 တွင် Threads 6,270 6,441 6,573 5,153
4 တွင် Threads 4,047 4,176 4,238 3,513
1 Thread 1,160 1,174 1,178 1,176

လေးခုစလုံးဟာ thread တစ်ခုတည်းမှာ ၂% အတွင်းမှာ ရှိပြီး thread တွေထည့်တဲ့အခါမှသာ field ကွဲသွားပါတယ်။ မျိုးဆက်အလိုက် တိုးတက်မှုကတော့ ဒီမှာပါ။ အများဆုံး thread မှာ ၈,၇၇၈ ခုက ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD ထက် ၃၁% ပိုများပြီး ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ မျိုးဆက်အလိုက် CPU တိုးတက်မှု အများဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ Intel twin က ၁၀,၂၇၇ ခုနဲ့ ဦးဆောင်နေဆဲပါ။

3DMark သိုလှောင်မှုနှင့် Blackmagic ဒစ်ခ်အမြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။ နှစ်မျိုးလုံးတွင် မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

သိုလှောင်ခြင်း Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
3DMark သိုလှောင်မှု 2,424 3,093 2,325 2,477
Blackmagic ရေးသားမှု (MB/s) 4,772.0 9,000.8 5,070.5 5,166.5
Blackmagic ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 4,900.4 9,809.2 5,071.2 4,758.0

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်ကို Gen4 Kioxia BG7 နဲ့ တင်ပို့ခဲ့ပြီး၊ sequential throughput က နှစ်ဖက်စလုံးမှာ 4.8 GB/s နီးပါးရှိပြီး Intel configuration ရဲ့ Gen5 drive က 9.8 GB/s နီးပါးနဲ့ ဖတ်နိုင်ပြီး ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် နှစ်ဆမြန်ပါတယ်။ Dell ရဲ့ configurator က ဒီ AMD build ကို Gen4 storage နဲ့ စာရင်းသွင်းထားပြီး Intel build က Gen5 ဖြစ်တာကြောင့် ဒါက မကောင်းတဲ့ နမူနာတစ်ခုထက် platform ကွာခြားချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး မီဒီယာဖိုင်ကြီးတွေကို ရွှေ့ပြောင်းသူတိုင်း အာရုံစိုက်သင့်ပါတယ်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် CPU နှင့် GPU တွင် စနစ်တစ်ခုသည် Blackmagic RAW ဗီဒီယိုကို တစ်စက္ကန့်လျှင် မည်မျှဖရိမ်များကို ကုဒ်ဖွင့်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် 12:1 ဖိသိပ်မှုတွင် 8K ရလဒ်များကို ကိုးကားပြီး မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
8K 12:1 CPU (fps) 77 79 74 72
8K 12:1 GPU (fps) 49 85 49 45

CPU decode ဟာ အုပ်စုတစ်ခုလုံးမှာ 72 မှ 79 fps မှာ နီးကပ်စွာ ရှိနေပါတယ်။ GPU လမ်းကြောင်းမှာ Radeon 890M ဟာ 49 fps မှာ ရုန်းကန်နေရပြီး Arc Pro B390 ကတော့ 85 fps မှာ ရုန်းကန်နေရပြီး ဒါက real-time 8K playback မအောင်မြင်တာနဲ့ အဆင်ပြေပြေ ကြည်လင်ပြတ်သားတာရဲ့ ကွာခြားချက်ပါပဲ။

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI benchmark သည် အပလီကေးရှင်း၏ မြှင့်တင်မှုမော်ဒယ်များတစ်လျှောက် frames per second ဖြင့် AI ဗီဒီယို upscaling နှင့် frame-interpolation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးပြီး 1080p input တွင် လည်ပတ်ကာ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD ကို Topaz ဖြင့် မစမ်းသပ်ရသေးပါ။

Topaz ဗီဒီယို AI (fps) Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 3.75 / 2.24 / 0.79 6.22 / 5.28 / 1.89 3.72 / 2.21 / 0.78 3.25 / 1.94 / 0.68
အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X 4.86 / 2.70 / 0.86 5.18 / 3.14 / 0.94 4.91 / 2.72 / 0.92 4.20 / 2.38 / 0.78
ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 3.93 / 2.69 / 1.19 6.43 / 6.08 / 2.46 3.99 / 2.70 / 1.18 3.42 / 2.35 / 1.03
ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X 1.90 / 1.35 / 0.94 3.24 / 2.25 / 1.50 1.87 / 1.34 / 0.96 1.66 / 1.15 / 0.83
Nyx 1X / 2X 1.86 / 1.56 1.57 / 1.54 1.87 / 1.53 1.56 / 1.34
Hyperion HDR 1X 11.34 3.22 11.48 9.49
၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast 6.05 / 17.72 8.57 / 22.13 6.08 / 17.59 5.72 / 16.11
16X Slowmo Aion 9.13 DNF 9.05 7.98

Intel twin ကတ်က upscaling မော်ဒယ်အများစုမှာ အနိုင်ရပြီး တချို့ကိစ္စတွေမှာ အမြတ်အစွန်းများပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Radeon 890M က AMD ဝယ်ယူသူတွေအတွက် အရေးပါတဲ့နေရာနှစ်ခုကို ပိုင်ဆိုင်ထားပါတယ်။ 11.34 fps မှာ Hyperion HDR က 3.22 fps နဲ့ သုံးဆကျော်ပိုများပြီး 16X Slowmo Aion မော်ဒယ်ကတော့ 16-inch မော်ဒယ်မှာ အောင်မြင်ခဲ့ပေမယ့် Intel twin မှာတော့ မအောင်မြင်ခဲ့ပါဘူး။ သင့်ရဲ့ pipeline က အဲဒီနှစ်ခုထဲက တစ်ခုခုပေါ်မှာ မူတည်နေတယ်ဆိုရင် AMD build က ပိုလုံခြုံပါတယ်။

UL Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် Phi၊ Mistral၊ Llama3 နှင့် Llama2 ကဲ့သို့သော ဒေသတွင်းမော်ဒယ်လေးခုတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပြီး မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ စနစ်လေးခုစလုံးသည် ၎င်းတို့၏ GPU များတွင် DirectML ဖြင့် ONNX Runtime မှတစ်ဆင့် မော်ဒယ်များကို လည်ပတ်စေခဲ့သည်။

Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
phi 424 887 434 371
Mistral 396 646 403 346
လာမာ ၂ 352 674 357 306
လာမာ ၂ 379 786 390 329

Arc Pro B390 သည် Phi၊ Llama2 နှင့် Llama3 တို့တွင် Radeon 890M ထက် နှစ်ဆခန့်ပိုများပြီး Mistral ကို 63% ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး ၎င်းသည် သုံးသပ်ချက်တွင် AI ကွာဟချက် အကျယ်ဆုံးဖြစ်သည်။ မျိုးဆက်အလိုက် သုံးသပ်ချက်ယူနစ်သည် HX PRO 470 တွင် 14% မှ 15% အထိ တိုးလာပြီး စနစ်လေးခုစလုံးသည် ၎င်းတို့၏ 64GB shared memory pools ကြောင့် Llama2 ကို ပြီးပြည့်စုံစေခဲ့ပြီး ၎င်းသည် integrated platform များသည် local inference အတွက် small-VRAM discrete card များထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော လက်တွေ့အားသာချက်ဖြစ်သည်။

UL Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာပြီး MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များဖြင့် image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ WinML runs များသည် CPU နှင့် GPU တွင် float32 ကိုအသုံးပြုပြီး vendors များတစ်လျှောက် အလားတူမြင်ကွင်းကို ပေးစွမ်းသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် vendors တစ်ခုချင်းစီ၏ native path မှတစ်ဆင့် Computer Vision 2 suite အသစ်ကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါသည်။ AMD NPU များတွင် Ryzen AI in int8 နှင့် Intel NPU နှင့် iGPU တွင် OpenVINO တို့ကို လုပ်ဆောင်ပါသည်။ တိကျမှုနှင့် runtime သည် platform အလိုက်ကွဲပြားသောကြောင့် ထိုရလဒ်များကို သီးခြားစီဖော်ပြထားပါသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် (WinML) Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
စီပီယူ 106 141 114 91
GPU ကို 247 404 245 214

 

Procyon AI ကွန်ပျူတာ Vision 2 (မူရင်း runtimes) Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
NPU 1,176 1,647 1,189 611
iGPU N / A 1,517 N / A N / A

မျိုးဆက် NPU အမြတ်အစွန်းသည် ထင်ရှားသောနံပါတ်ဖြစ်သည်- HX PRO 470 အတွက် ၆၁၁ နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၁,၁၇၆ ရှိပြီး နှစ်ဆနီးပါးရှိပြီး 50 TOPS မှ 60 TOPS အင်ဂျင်နှင့် Ryzen AI runtime အသစ်သို့ ရွေ့လျားမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ Intel twin သည် 50 TOPS အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိသော်လည်း 1,647 တွင် ရမှတ်ပိုမိုမြင့်မားနေဆဲဖြစ်ကြောင်း သတိပြုသင့်ပြီး ရောင်းချသူ TOPS ကိန်းဂဏန်းများသည် benchmark throughput အဖြစ် တိုက်ရိုက်မပြောင်းလဲနိုင်ကြောင်း သတိပေးချက်ဖြစ်သည်။

UL Procyon AI ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ ပါဝါမြင့် GPU များအထိ AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနည်းလမ်းတစ်ခုကို ပေးစွမ်းပြီး စမ်းသပ်မှုသုံးခုဖြင့် ပံ့ပိုးပေးသည်- ပါဝါမြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL FP16၊ ပါဝါအသင့်အတင့်ရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 FP16 နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 INT8။ benchmark သည် platform တစ်ခုချင်းစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference path ကို အသုံးပြုသည်၊ ဆိုလိုသည်မှာ Radeon system များပေါ်ရှိ AMD-optimized DirectML pipeline နှင့် Intel unit ပေါ်ရှိ OpenVINO တို့ဖြစ်သည်။ INT8 စမ်းသပ်မှုကို support လုပ်ထားသော quantized model ရှိသော NPU တွင် လုပ်ဆောင်သည်။ လက်ရှိ Pro Precision AMD unit များတွင် Procyon မှတစ်ဆင့် ရရှိနိုင်သော တစ်ခုမရှိသေးသောကြောင့် ထို cell များသည် support လုပ်ထားသော path ကို စောင့်ဆိုင်းနေစဉ် ဗလာဖြစ်နေသည်။

Procyon AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
SD ၁.၅ FP၁၆ 281 632 316 255
SDXL FP16 197 731 200 173
SD 1.5 INT8 (iGPU) N / A 7,873 N / A N / A
SD 1.5 INT8 (NPU) N / A 3,003 N / A 3,598

FP16 မှာဆိုရင် Arc Pro B390 ဟာ SD 1.5 မှာ နှစ်ဆကျော်နဲ့ SDXL မှာ လေးဆနီးပါး မြန်တာကြောင့် ဒေသတွင်းမှာ ရုပ်ပုံတွေ ဖန်တီးနေတဲ့ မည်သူမဆိုအတွက် တကယ့်ကွာဟချက်တစ်ခုပါပဲ။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ cell ကတော့ NPU row ပါ။ ယခင်မျိုးဆက် Pro 5 16 AMD မှာ Intel twin ရဲ့ 3,003 ထက် AMD ရဲ့ Ryzen AI path ကို အသုံးပြုပြီး 3,598 မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ စစ်မှန်တဲ့ quantized NPU ရှိပြီး ဒီ unit ရဲ့ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ 60 TOPS NPU ဟာ Procyon က platform အတွက် support လုပ်ထားတဲ့ quantized model ကို ဖော်ထုတ်လိုက်တဲ့အခါ ဒီ unit ရဲ့ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ 60 TOPS NPU က ဒီထက် သာလွန်လာမယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization တို့တွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရရှိသော viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို 1080p တွင် ဤနေရာတွင် ပြန်လည်ပြသသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ enscape-01 viewset သည် review unit တွင် အကြိမ်များစွာ ပြီးမြောက်ရန် မအောင်မြင်ခဲ့ဘဲ catia-07 သည် Intel twin တွင် မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

SPECviewperf 15 (FHD) Dell Pro Precision 5 14s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M)
3dsmax-08 26.30 19.51 26.23 23.21
ဘလင်းဒါ-၀၁ 23.01 21.55 23.17 19.89
ကာတီယာ-၀၇ 22.70 DNF 22.70 20.16
creo-04 49.27 63.57 49.42 44.27
စွမ်းအင်-၁ 29.51 38.07 29.69 25.39
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ DNF 14.92 8.45 8.02
မာယာ-၀၇ 53.30 83.86 53.48 48.67
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 73.42 69.41 73.31 65.45
snx-05 59.58 78.74 61.33 51.67
solidworks-၂၀၁၁ 36.66 33.38 36.40 33.12
unreal_engine-01 27.31 41.38 27.38 26.61

ဒီဇယားက raw GPU compute ရလဒ်တွေက ညွှန်ပြထားတာထက် ပိုပြီးယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။ review unit ဟာ Intel twin ကို viewset ကိုးခုထဲက လေးခုမှာ အနိုင်ယူထားပြီး နှစ်ခုစလုံးကို 3dsmax၊ blender၊ medical နဲ့ solidworks တွေကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ Intel ရဲ့ certified driver အားသာချက်က CAD နဲ့ engineering traces တွေမှာ ၂၉% မှ ၅၇% အထိ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ သူ့ရဲ့ရှေ့ကဟာနဲ့ ယှဉ်ရင် review unit ဟာ သူပြီးမြောက်ခဲ့တဲ့ viewset ဆယ်ခုစလုံးမှာ ပျမ်းမျှ ၁၂% လောက် တိုးတက်လာပါတယ်။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို စက်မှုလုပ်ငန်း verticals ခုနစ်ခုအဖြစ် အုပ်စုဖွဲ့ထားသော အစစ်အမှန် application များကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး N/A ဆိုသည်မှာ စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်ဟု ဆိုလိုသည်။

SPEC workstation ၄ Dell Pro Precision 5 14s AMD Dell Pro Precision 5 14s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro 5 16 AMD
ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ်များ
စီပီယူ 1.15 N / A N / A 1.09
ဂရပ်ဖစ် 2.57 2.70 2.65 2.36
တိုး။ မြန်စေသောအရာ 2.22 2.29 2.31 N / A
သိုလှောင်ခြင်း 0.93 1.70 1.00 0.89
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.38 1.45 1.45 1.37
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.28 1.67 1.38 1.24
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 1.07 0.93 1.29 0.98
ဘဝကသိပ္ပံ 1.41 N / A 1.47 1.34
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.39 1.53 1.48 N / A
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.34 1.80 1.41 1.34
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.03 1.32 N / A 0.78

သုံးသပ်ချက်ယူနစ်သည် Financial Services တွင် Intel twin ကို အနိုင်ယူခဲ့ပြီး ၁၆ လက်မ AMD ညီအစ်ကိုသည် အုပ်စုကို ဦးဆောင်နေပြီး ဂရပ်ဖစ်အလေးချိန်တွင် Intel ၏နောက်တွင် ရှိနေပြီး ၎င်း၏ 0.93 Storage subsystem ရမှတ်သည် Gen4 drive တွင် ရှိနေသည်။

ကောက်ချက်

Dell Pro Precision 5 14s AMD သည် အလေးချိန် ၃.၀၈ ပေါင်ရှိသော ကိုယ်ထည်တွင် multi-threaded စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာ ထည့်သွင်းထားသည်။ ၎င်း၏ Ryzen AI 9 HX PRO 475 သည် CPU-intensive workloads များတွင် ၎င်း၏ အကောင်းဆုံးရလဒ်များကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး 7-Zip benchmark တွင် Intel ဗားရှင်းထက် ၁၁% သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ၎င်း၏ရရှိနိုင်သော memory အတွင်းရှိ y-cruncher workload တိုင်းကို ပြီးမြောက်အောင်မြင်စေခဲ့သည်။ ယခင်မျိုးဆက် AMD platform နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 3DMark CPU Profile တွင် ၃၁% တိုးတက်မှုနှင့် NPU စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်ဆနီးပါး မြင့်တက်လာခြင်းသည် အဓိပ္ပာယ်ရှိသော တိုးတက်မှုကို ကိုယ်စားပြုသည်။

အပေးအယူတွေလည်း အတူတူပါပဲ။ Radeon 890M ဂရပ်ဖစ်တွေက GPU compute, rendering နဲ့ AI workloads အများစုမှာ Intel မော်ဒယ်ရဲ့ Arc Pro B390 ထက် အများကြီးနောက်ကျနေပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ Gen4 Kioxia SSD က Intel configuration ရဲ့ Gen5 drive ရဲ့ sequential throughput ရဲ့ ထက်ဝက်လောက်ကို ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းက ၁၄ နာရီနဲ့ ၂၆ မိနစ်လောက် ခံနိုင်ရည်ရှိပေမယ့် Intel ဗားရှင်းထက် ကိုးနာရီကျော် နောက်ကျနေပါတယ်။ AMD စနစ်မှာ workload-specific အားသာချက်အနည်းငယ်ရှိပြီး Cinebench 2026 GPU စမ်းသပ်မှုကို ပံ့ပိုးမှုနဲ့ Topaz Video AI ရဲ့ 16X Slowmo Aion မော်ဒယ်ကို အောင်မြင်စွာ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခြင်း အပါအဝင်ပါ။

ကိုယ်ထည်အပြည့်အစုံနှင့် ဘယ်ဘက် port များကိုပြသသည့် Dell Pro Precision 5 14s AMD ဘေးဘက်ပရိုဖိုင်

စွမ်းဆောင်ရည်အပြင်၊ AMD configuration သည် အလွန်ကောင်းမွန်သော ၁၄ လက်မ QHD+ 120Hz display၊ တာရှည်ခံ အလူမီနီယမ်-အလွိုင်း ကိုယ်ထည်၊ ခိုင်မာသော port ရွေးချယ်မှု၊ Wi-Fi 7 နှင့် ပြီးပြည့်စုံသော စီးပွားရေးလုံခြုံရေး feature များမှ အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိပါသည်။ ဂဟေဆက်ထားသော memory သည် မှန်ကန်သော capacity ကို ကနဦးရွေးချယ်ရန် အရေးကြီးစေပြီး၊ အထူးသဖြင့် Dell ၏ အွန်လိုင်း configurator တွင် 64GB သို့ ဒေါ်လာ ၁,၇၀၀ ဖြင့် အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် ပို၍အရေးကြီးပါသည်။

Dell Store မှာ configuration တွေက $2,253 ကနေစပြီး စမ်းသပ်ပြီးသား $5,404 အထိ ရှိပါတယ်။ Dell Pro Precision 5 14s AMD ဟာ single-unit ဈေးနှုန်းမြင့်မားပေမယ့် commercial customer တွေက ညှိနှိုင်းထားတဲ့ volume agreement တွေကနေ ဝယ်ယူလေ့ရှိပါတယ်။ workload တွေကို 24 CPU threads၊ shared memory အများအပြားနဲ့ high-resolution display တွေ ပါဝင်တဲ့ mobile professional တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံးပါ။ GPU acceleration၊ maximum battery life ဒါမှမဟုတ် ပိုမြန်တဲ့ storage ကို ဦးစားပေးတဲ့ customer တွေက Intel configuration ကို ပိုစိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတယ်လို့ ထင်ကြပေမယ့် CPU များတဲ့ workstation task တွေအတွက်တော့ AMD version က အားသာချက်တစ်ခုပါပဲ။

ဖွဲ့စည်းပုံ ရွေးချယ်စရာများနှင့် လက်ရှိဈေးနှုန်းများအတွက်၊ ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုပါ Dell Pro Precision 5 Series 14S ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ.

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Precision 5 14s AMD သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Laptop Battery Life Leaderboard တွင် ၁၄ နာရီ ၂၆ မိနစ်ဖြင့် #၁၃ နေရာတွင် ရပ်တည်လျက်ရှိသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Dylan Dougherty

ကွန်ရက်စီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အထူးပြုသော IT ပညာရှင်နှင့် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦး။