Dell Pro 5 16 ဟာ Dell ရဲ့ commercial Pro laptop လိုင်းမှာ မျက်နှာပြင်ကြီးကြီးနဲ့ ဝင်ရောက်လာတဲ့ ထုတ်ကုန်ဖြစ်ပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုထက် တန်ဖိုးကို အဓိကထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12 cores, 24 threads, 55 TOPS NPU) နဲ့ AMD Radeon 890M integrated graphics၊ 64 GB DDR5-5600 RAM၊ 1 TB SSD နဲ့ 16-inch WQXGA display တို့ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ configure လုပ်ထားတဲ့ ဈေးနှုန်းအရ $4,648 (Dell.com single-unit, volume discount တွေ မပါဝင်ခင် fleet အများစုမှာ တကယ်ပေးဆောင်ရတဲ့ ဈေးနှုန်း) က ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ Pro မိသားစုရဲ့ ကျန်တဲ့ဈေးနှုန်းထက် နိမ့်ပါတယ်။
တရားမျှတစွာပြောရရင် ဒါက စီးပွားဖြစ်ယာဉ်တင်ယာဉ်တစ်စီးပါ။ အရေးကြီးတဲ့မေးခွန်းတွေက ရေရှည်တည်တံ့တဲ့ ထုတ်လုပ်မှု၊ စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု၊ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှု၊ ဘက်ထရီနဲ့ ပိုင်ဆိုင်မှုစုစုပေါင်းကုန်ကျစရိတ်တွေပါ။ AMD PRO စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု၊ Dell SafeBIOS နဲ့ SafeID၊ quantum-resistant BIOS verification နဲ့ ProSupport Next Business Day Onsite coverage တို့နဲ့ တင်ပို့ပါတယ်။ IT ဝယ်ယူသူတွေရဲ့ အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေက spec-sheet clock speed ထက် ပိုလေးလံပါတယ်။
Pro 5 16 ကို စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းစေတာက ၁၄ လက်မ Pro 7 AMD လိုပဲ silicon ကိုပဲ အသုံးပြုထားပေမယ့် အချက်နှစ်ချက်ကို ပြောင်းလဲထားပါတယ်။ ပိုနှေးတဲ့ DDR5-5600 memory ကို အသုံးပြုထားပြီး ပိုပါးတဲ့ unit တွေမှာ LPDDR5x-8533 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် chip ကို ပိုကြီးတဲ့ ၁၆ လက်မ chassis မှာ ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ အဲဒီရွေးချယ်မှုနှစ်ခုက သူ့ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို သတ်မှတ်ပေးပြီး တူညီတဲ့ ဦးတည်ချက်မဟုတ်ပါဘူး။ ပိုကြီးတဲ့ chassis က Ryzen AI 9 HX PRO 470 ကို ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ clock တွေကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်စေပါတယ်။ Pro 5 16 က ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ Dell unit လေးခုထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး multi-core Cinebench ရလဒ်ကို ရရှိထားပါတယ်။ နှေးကွေးတဲ့ memory က integrated graphics အတွက် အဓိကအားသာချက်ဖြစ်ပြီး ၁၆ လက်မ panel ကြောင့် ဘက်ထရီသက်တမ်းမှာ အုပ်စုထဲမှာ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ full numeric keypad နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် စားပွဲတင် productivity စက်တစ်လုံးဖြစ်ပါတယ်။ CPU အလုပ်လုပ်ရာမှာ ကြာရှည်ခံပြီး နေ့စဉ် multitasking မှာ အားကောင်းပြီး memory bandwidth ဒါမှမဟုတ် တစ်နေကုန် unplugged runtime က အရေးကြီးဆုံးနေရာမှာ အားနည်းပါတယ်။
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
၁၆ လက်မ မျက်နှာပြင်နဲ့ full-size ကီးဘုတ်ပါဝင်တဲ့ Dell Pro 5 16 ဟာ ဒီအုပ်စုထဲမှာ အကြီးဆုံးလက်တော့ပ်ဖြစ်ပြီး အကျယ် ၁၄.၁၂ လက်မ၊ အနက် ၉.၉၈ လက်မနဲ့ အထူ ၀.၇၅ လက်မအထိ ရှိပြီး အလေးချိန် ၄.၀၂ ပေါင်ရှိပါတယ်။ အဲဒါက ၁၄ လက်မ မော်ဒယ်တွေထက် သိသိသာသာ ခုန်တက်မှုတစ်ခုပါပဲ၊ အထူးသဖြင့် အားသွင်းကိရိယာကို အိတ်ထဲထည့်လိုက်တဲ့အခါ၊ ဒါပေမယ့် မျက်နှာပြင်နေရာပိုကျယ်လာပြီး ကီးဘုတ်ကလည်း ပိုကျယ်ဝန်းလာပါတယ်။
Magnetite အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်သည် အဖုံး၊ ကီးဘုတ်မျက်နှာပြင်နှင့် အောက်ခြေအဖုံးတစ်လျှောက်တွင် ပေါ့ပါးသောအသွင်အပြင်ဖြင့် မှောင်မိုက်သောအပြီးသတ်ရှိသည်။ ၎င်းတွင် ငွေရောင် Dell လိုဂိုမှလွဲ၍ သာမန်ရိုးရှင်းသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းကိုဦးတည်သည့် အသွင်အပြင်ရှိသည်။ အပြီးသတ်သည် လက်ဗွေရာများကိုလည်း ကောင်းစွာဖုံးကွယ်ထားသည်။
အောက်ခြေအဖုံးကို ဖယ်ရှားလိုက်သည်နှင့် DDR5 SODIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 SSD၊ ကြိုးမဲ့ကတ်၊ အအေးပေးပန်ကာနှင့် 70Wh ဘက်ထရီအားလုံးကို အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ မန်မိုရီမော်ဂျူးနှစ်ခုလုံးကို အစားထိုးနိုင်ပြီး ဘက်ထရီကိုလည်း ဖောက်သည်အစားထိုးရန်အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသောကြောင့် လက်ပ်တော့ပ်သက်တမ်းကြာလာသည်နှင့်အမျှ ပြုပြင်မှုနှင့် အဆင့်မြှင့်တင်မှုများအတွက် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ရွေးချယ်စရာများ ပိုမိုရရှိစေပါသည်။ အအေးပေးရန်အတွက် ပန်ကာကြီးတစ်ခုနှင့် အပူပိုက်တစ်ခုပါရှိပြီး အောက်ခြေအများစုကို ဖုံးအုပ်ထားသော ကျယ်ပြန့်သော intake grille နှင့် နောက်ဘက်တစ်လျှောက်တွင် exhaust vent တစ်ခုပါရှိသည်။
Display နှင့် Input
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review build မှာ အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ ၁၆ လက်မ WQXGA display ပါဝင်ပြီး 2560 x 1600 resolution၊ variable refresh rate support၊ 500-nit brightness နဲ့ full sRGB coverage ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီပေါင်းစပ်မှုကြောင့် Windows၊ ဓာတ်ပုံနဲ့ ဗီဒီယိုတွေဟာ Dell ရဲ့ lower-resolution display option တွေထက် ပိုပြီး ကြည်လင်ပြတ်သားပြီး အရောင်အသွေးစုံလင်တဲ့ အသွင်အပြင်ကို ရရှိစေပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ anti-glare coating က ရုံးမီးရောင်အောက်မှာ ရောင်ပြန်ဟပ်မှုကို လျှော့ချပေးပြီး အလုပ်ချိန်ကြာရှည်စေဖို့ Low Blue Light နည်းပညာကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါတယ်။
16:10 panel ရှိခြင်းက စာရွက်စာတမ်းများ၊ spreadsheet များ၊ ဝဘ်စာမျက်နှာများနှင့် interface များပြည့်ကျပ်နေသော application များအတွက် vertical နေရာအလုံအလောက်ရရှိစေပါသည်။ အထူးသဖြင့် laptop ကို external monitor မှဝေးရာသို့ အသုံးပြုသည့်အခါတွင် အပိုအကျယ်သည် အသုံးဝင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ panel သည် touch ကို မပံ့ပိုးသော်လည်း ဤ configuration ကို တည်ဆောက်ထားသော စီးပွားရေးအသုံးပြုသူများအတွက် ၎င်းသည် ကြီးကြီးမားမားပြဿနာတစ်ခုမဟုတ်ပါ။
Dell က ပိုကျယ်ပြန့်တဲ့ ကီးဘုတ် deck ကို အသုံးပြုထားပြီး ဒီသုံးသပ်ချက်အုပ်စုထဲက ၁၄ လက်မ လက်ပ်တော့သုံးလုံးနဲ့ အသုံးဝင်တဲ့ ကွာခြားချက်တစ်ခုပါ။ spreadsheet၊ accounting software ဒါမှမဟုတ် ဂဏန်းဒေတာအစုအဝေးကြီးတွေနဲ့ ပုံမှန်အလုပ်လုပ်သူတိုင်းဟာ ဂဏန်းတန်းကို အားကိုးတာထက် အများကြီးပိုမြန်ပါလိမ့်မယ်။ Mini-LED backlighting က ခလုတ်တွေပတ်လည်မှာ ညီညာတဲ့အလင်းရောင်ကို ပေးစွမ်းပြီး ကီးဘုတ်မှာ Copilot key နဲ့ power button မှာ fingerprint reader လည်း ပါဝင်ပါတယ်။
ကီးဘုတ်အောက်တွင် လမ်းညွှန်မှုနှင့် လက်ချောင်းများစွာဖြင့် လှုပ်ရှားနိုင်သော လက်ဟန်ခြေဟန်များအတွက် နေရာအလုံအလောက်ပေးသည့် ကြီးမားသော clickpad ပါရှိသည်။ နံပါတ်ပြားသည် အဓိကစာရိုက်ဧရိယာကို ဘယ်ဘက်သို့ ရွှေ့ထားသောကြောင့် clickpad သည် လက်တော့ပ်၏ အလယ်မျဉ်း၏ ဘယ်ဘက်တွင်လည်း တည်ရှိပါသည်။ အနီအောက်ရောင်ခြည် ပံ့ပိုးမှု၊ ရှိနေခြင်း ထောက်လှမ်းခြင်း၊ Windows Hello မျက်နှာမှတ်မိခြင်းနှင့် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ privacy shutter တို့ဖြင့် မျက်နှာပြင်အထက်တွင် 8MP HDR ကင်မရာတစ်ခု တပ်ဆင်ထားသည်။
ဆိပ်ကမ်းများနှင့်ဆက်သွယ်မှု
Dell Pro 5 16 မှာ ကိုယ်ထည်ရဲ့ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ port ကောင်းကောင်းတွေ ရွေးချယ်စရာ အများကြီးရှိပါတယ်။ ဘယ်ဘက်မှာ HDMI 2.1၊ USB 3.2 Gen 1 Type-A port တစ်ခုနဲ့ DisplayPort 2.1 နဲ့ USB Power Delivery ပါတဲ့ 40Gbps Thunderbolt 4 Type-C port နှစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ Type-C port တစ်ခုခုကို ပါ၀င်တဲ့ 65W charger နဲ့ တွဲသုံးလို့ရတာကြောင့် စားပွဲပေါ်မှာ ကြိုးကို ဘယ်ကို တပ်ဆင်ရမလဲဆိုတာ ဆုံးဖြတ်တဲ့အခါ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ် ရှိပါတယ်။
ညာဘက်ခြမ်းတွင် PowerShare၊ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ နားကြပ်ပေါက်၊ Gigabit Ethernet နှင့် Kensington သပ်ပုံသဏ္ဍာန် သော့ခတ်ပေါက်တို့ပါရှိသော ဒုတိယ USB 3.2 Gen 1 Type-A ပေါက်တစ်ခု ပါရှိသည်။ ရွေးချယ်ထားသော ပုံစံပေါ်မူတည်၍ Smart-card နှင့် nano-SIM slot များကို ရွေးချယ်နိုင်သော အပိုပစ္စည်းများအဖြစ် ရရှိနိုင်ပါသည်။ built-in RJ45 ချိတ်ဆက်မှုသည် USB Ethernet adapter သယ်ဆောင်ခြင်းထက် ဝါယာကြိုးကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုကို ပိုမိုနှစ်သက်သည့် ရုံးခန်း သို့မဟုတ် စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် အထူးအသုံးဝင်ပါသည်။
ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုတွင် Wi-Fi 7 နှင့် Bluetooth 5.4 ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် MediaTek MT7925 adapter ပါဝင်သည်။ 70Wh ဘက်ထရီသည် Dell ExpressCharge ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး ExpressCharge Boost ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းဝယ်ယူသူများသည် ၎င်းတို့လိုအပ်ဖွယ်ရှိသော လုံခြုံရေးနှင့် fleet-management အင်္ဂါရပ်အများစုကို ဤ configuration တွင် ထည့်သွင်းပြီးသားဖြစ်ကြောင်း တွေ့ရှိနိုင်ပါသည်။ Ryzen AI 9 HX PRO 470 သည် AMD PRO စီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များကို ယူဆောင်လာပေးပြီး Dell Management Portal သည် Microsoft Intune နှင့် ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်ကာ IT အဖွဲ့များအား စနစ်များကို configure လုပ်ရန်၊ အပ်ဒိတ်များဖြန့်ဝေရန်နှင့် ပိုမိုကြီးမားသော device fleet ကို ကြီးကြပ်ရန် ကူညီပေးနိုင်ပါသည်။
Dell Pro 5 16 (AMD) သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | Dell Pro 5 16 (P516265) |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| processor ကို | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12 cores / 24 threads၊ 5.2 GHz အထိ ၅၅ TOPS NPU (ပူးတွဲပါ+ PC) |
| ဂရပ်ဖစ် | AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသည်) |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows 11 Pro (Copilot+ PC) |
| Memory နှင့် Storage | |
| မှတ်ဉာဏ် | 64 GB DDR5-5600 (2 × 32 GB)၊ ချန်နယ်နှစ်ခု |
| သိုလှောင်ခြင်း | 1 TB SSD (SanDisk PC SN5100S) |
| မျက်နှာပြင်နှင့် ကင်မရာ | |
| မျက်နှာပြင် | 16 လက်မ WQXGA (2560 × 1600)၊ ထိတွေ့မှုမရှိသော၊ VRR ၅၀၀ နစ်စ်၊ ၁၀၀% sRGB၊ တောက်ပမှု ဆန့်ကျင်ပေးခြင်း၊ အပြာရောင် အလင်းနည်းခြင်း |
| ကင်မရာ | 8 MP + IR (Windows Hello) |
| ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ထည့်သွင်းမှု | |
| ကြိုးမဲ့ | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925၊ ဘလူးတုသ် 5.4 |
| keyboard ကို | အမေရိကန် အင်္ဂလိပ် မီနီ-LED နောက်ခံမီးပါ ဂဏန်းကီးပတ် |
| ဆိပ်ကမ်းများ | ၂ x Thunderbolt 4 40Gbps Type-C (DisplayPort 2.1၊ Power Delivery)၊ ၂ x USB 3.2 Gen 1 Type-A (PowerShare ပါသော တစ်ခု)၊ HDMI 2.1၊ Gigabit Ethernet (RJ45)၊ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ နားကြပ်ပေါက်၊ သပ်ပုံသဏ္ဍာန် သော့ခတ်ပေါက်။ ရွေးချယ်နိုင်သော smart-card reader နှင့် nano-SIM slot။ |
| လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု | |
| လုံခွုံရေး | လက်ဗွေစာဖတ်သူကို Dell SafeBIOS၊ SafeID၊ ယုံကြည်စိတ်ချရသော စက်ပစ္စည်း ကွမ်တမ်ခံနိုင်ရည်ရှိသော BIOS အတည်ပြုခြင်း |
| စီမံခန့်ခွဲမှု | AMD PRO စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည် Dell စီမံခန့်ခွဲမှုပေါ်တယ်၊ မိုက်ခရိုဆော့ဖ် Intune |
| တန်ခိုးနှင့်ရုပ် | |
| ဘက်ထရီ | ၃-ဆဲလ်၊ ၇၀ Wh၊ အမြန်အားသွင်းခြင်း / အမြန်အားသွင်းခြင်း မြှင့်တင်ခြင်း |
| ပါဝါစ Adapter ကို | ၆၅ ဝပ် USB-C |
| အလေးချိန် / အတိုင်းအတာ | ၄.၀၂ ပေါင်မှစတင်၍ ၁၄.၁၂ x ၉.၉၈ x ၀.၇၅ လက်မအထိ။ |
| အာမခံနှင့် ဈေးနှုန်း | |
| ဝန်ဆောင်မှု | Dell ProSupport၊ နောက်လာမည့် လုပ်ငန်းရက်တွင် Onsite ဝန်ဆောင်မှု၊ ၃၆ လ |
| အခြေစိုက်စခန်းစျေး | $2,089 |
| စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း | $၄,၆၄၈ (Dell.com တစ်လုံးဝယ်၊ လျှော့စျေးမရှိ) |
စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း
စမ်းသပ်စနစ်များ
| specification | Dell Pro 5 16 (AMD) | Dell Pro 7 14 (AMD) | Dell Pro 7 14 (Intel) | Dell Pro 5 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| စီပီယူ | Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) | Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) | Core Ultra 7 366H (16C) | Core Ultra X7 368H (16C) |
| GPU ကို | Radeon 890M | Radeon 890M | Intel ကဂရစ်ဖစ် | Intel Arc B390 |
| မှတ်ဉာဏ် | GB ကို-64 5 DDR5600 | ၃၂ GB LPDDR5x-8533 | ၃၂ GB LPDDR5x-8533 | ၆၄ ဂစ်ဂါဘိုက် LPCAMM၂-၈၅၃၃ |
| သိုလှောင်ခြင်း | SanDisk PC SN5100S 1 TB | Samsung BM9C1a 1 TB သိုလှောင်မှု | SK hynix PCB01 1 TB | SK hynix PCB01 1 TB |
| မျက်နှာပြင် | ၁၆ လက်မ WQXGA | ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA | ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA | ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA |
| စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း | $4,648 | $5,377 | $5,600 | $5,492 |
UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင်
Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။
Dell Pro 5 16 ဟာ CPU စမ်းသပ်မှုမှာ ၉၁ မှတ်ရခဲ့ပြီး Pro 7 14 AMD ထက် ၇၇ မှတ်ပိုရပေမယ့် Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် နောက်ကျနေပါတယ်။ သူ့ရဲ့ Ryzen processor ဟာ Pro 7 14 မှာရှိတဲ့ တူညီတဲ့ chip ထက် မော်ဒယ်တိုင်းကို ပိုမြန်စွာ ပြီးမြောက်အောင်မြင်ခဲ့ပြီး YOLO V3 က ၉၉.၃၈ ms နဲ့ ၁၂၂.၃၅ ms နဲ့ REAL-ESRGAN က ၄၅၀၄.၃၅ ms နဲ့ ၅၃၈၃.၂၁ ms အပါအဝင်ပါ။ သူ့ရဲ့ Radeon 890M က GPU ရမှတ်ကို ၂၁၄ အထိ မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပြီး Pro 7 14 Intel ကို ၂၀၅ မှတ်နဲ့ ကျော်တက်သွားပေမယ့် Pro 7 14 AMD က ၂၄၃ မှတ်နဲ့ Pro 5 14 Intel က ၃၉၈ မှတ်နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ AMD လက်တော့ပ်ငယ်လေးရဲ့ ပိုမြန်တဲ့ LPDDR5x-8533 memory က သူ့ရဲ့ integrated graphics ကို အထောက်အကူပြုပုံရပြီး Arc B390 က Pro 5 14 Intel ကို ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အားသာချက်ကြီးတစ်ခု ပေးစွမ်းပါတယ်။
| CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 91 | 77 | 121 | 119 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.57 ms | 1.79 ms | 1.24 ms | 1.09 ms |
| ResNet 50 | 13.64 ms | 16.46 ms | 11.57 ms | 10.11 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 40.43 ms | 51.10 ms | 34.01 ms | 29.77 ms |
| DeepLab V3 | 69.73 ms | 74.74 ms | 37.98 ms | 50.18 ms |
| ယိုလို V3 | 99.38 ms | 122.35 ms | 81.22 ms | 112.64 ms |
| REAL-ESRGAN | 4,504.35 ms | 5,383.21ms | 3,163.45 ms | 2,884.51 ms |
| GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 214 | 243 | 205 | 398 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.56 ms | 1.17 ms | 1.04 ms | 0.84 ms |
| ResNet 50 | 8.76 ms | 7.93 ms | 6.52 ms | 2.94 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 22.46 ms | 20.06 ms | 20.72 ms | 8.38 ms |
| DeepLab V3 | 38.40 ms | 34.04 ms | 26.53 ms | 17.54 ms |
| ယိုလို V3 | 23.56 ms | 21.92 ms | 43.07 ms | 19.14 ms |
| REAL-ESRGAN | 570.35 ms | 536.81 ms | 1,309.49 ms | 562.87 ms |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။
Dell Pro 5 16 အတွက် ဒေသတွင်းစာသားထုတ်လုပ်ခြင်းသည် အားနည်းသောနေရာတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဘာသာစကားမော်ဒယ်လေးခုလုံးတွင် နောက်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ Llama3 ဖြင့် ရမှတ် ၃၀၆ မှ Phi ဖြင့် ၃၇၁ အထိ ရှိပြီး Pro 7 14 AMD သည် တူညီသော processor ဖြင့် ၃၄၅ နှင့် ၄၂၇ အထိ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းတွင်လည်း ကွာခြားချက်ပေါ်လာပြီး Dell Pro 5 16 သည် Phi တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၇.၁၆၃ တိုကင်နှင့် Llama3 တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၅.၀၅၀ တိုကင်ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး Pro 7 14 AMD တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၃၀.၄၉၂ နှင့် ၁၆.၇၂၅ တိုကင်များရရှိခဲ့သည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော မှတ်ဉာဏ်သည် အခြားစနစ်များကို bandwidth များသော ဒေသတွင်း AI workloads များတွင် အားသာချက်ပေးခဲ့ပြီး Intel ၏ Arc B390 သည် အကောင်းဆုံးရလဒ်များကို ကျယ်ပြန့်သော အကွာအဝေးဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။
| UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| phi | ||||
| Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 371 | 427 | 689 | 904 |
| ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် | 5.052 ့ | 4.286 ့ | 1.843 ့ | 1.158 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ | 27.163 တိုကင်/s | 30.492 တိုကင်/s | 34.172 တိုကင်/s | 36.952 တိုကင်/s |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 135.343 ့ | 118 ့ | 92.273 ့ | 81.304 ့ |
| Mistral | ||||
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 346 | 389 | 525 | 716 |
| Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 6.929 ့ | 6.060 ့ | 3.778 ့ | 2.195 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ | 18.174 တိုကင်/s | ၅၆.၆၄၇ တိုကင်/စက္ကန့် | 22.843 တိုကင်/s | 24.724 တိုကင်/s |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 196.185 ့ | 176 ့ | 143.831 ့ | 123.773 ့ |
| လာမာ ၂ | ||||
| Llama3 အလုံးစုံရမှတ် | 306 | 345 | 509 | 708 |
| Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 6.518 ့ | 5.707 | 2.992 ့ | 1.657 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ | 15.050 တိုကင်/s | 16.725 တိုကင်/s | 19.104 တိုကင်/s | 20.421 တိုကင်/s |
| Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 224.176 ့ | 199 ့ | 161.290 ့ | 142.814 ့ |
| လာမာ ၂ | ||||
| Llama2 အလုံးစုံရမှတ် | 329 | 367 | 530 | 641 |
| Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 11.089 ့ | 10.307 ့ | 5.412 ့ | 4.082 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ | 8.878 တိုကင်/s | 10.260 တိုကင်/s | 11.230 တိုကင်/s | 12.397 တိုကင်/s |
| Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 381.464 ့ | 334 ့ | 278.109 ့ | 245.572 ့ |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
Dell Pro 5 16 ဟာ Stable Diffusion 1.5 စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုမှာ Pro 7 14 AMD နဲ့ Pro 7 14 Intel တို့နဲ့ နီးစပ်နေခဲ့ပါတယ်။ FP16 မှာ ၂၅၅ မှတ်ရခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံကို ၂၄.၄၇၄ စက္ကန့်အတွင်း ထုတ်လုပ်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး INT8 ရမှတ် ၃၅၉၈ ကတော့ အဲဒီလက်တော့ပ်သုံးလုံးထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။ Stable Diffusion XL ကတော့ အများကြီးပိုတောင်းဆိုမှုရှိပြီး ပုံတစ်ပုံကို ၂၁၅.၅၃၀ စက္ကန့်ကြာတာကြောင့် ၁၇၃ မှတ်ရခဲ့ပြီး Pro 7 14 AMD ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် အများကြီးနောက်ကျနေပါတယ်။ Radeon 890M ဟာ Stable Diffusion 1.5 နဲ့ ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ပေမယ့် SDXL မော်ဒယ်ကြီးနဲ့ဆိုရင် ထုတ်လုပ်ချိန်က ပိုကြာပါတယ်။
| UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) | ||||
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် | 255 | 247 | 258 | 635 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 391.577 ့ | 404.455 ့ | 386.614 ့ | 157.296 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) | ||||
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် | 3,598 | 3,521 | 3,575 | 7,693 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 69.478 ့ | 70.985 ့ | 69.911 ့ | 32.495 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) | ||||
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် | 173 | 177 | 268 | 646 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 3,448.478 ့ | 3,379.388 ့ | 2,230.563 ့ | 928.747 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
PCMark ၀၄
PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အထွေထွေစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 သည် PCMark 10 ရမှတ် စုစုပေါင်း ၈,၂၆၈ ရရှိခဲ့ပြီး Pro 7 14 Intel ထက် ၁၇၀ မှတ်သာ နောက်ကျပြီး Pro 7 14 AMD ထက် ၃၁ မှတ် နောက်ကျခဲ့သည်။ ၎င်း၏ ထုတ်လုပ်မှုရမှတ် ၁၄,၃၂၂ သည် Intel လက်ပ်တော့နှစ်လုံးစလုံးကို အနိုင်ယူခဲ့ပြီး AMD စနစ်ငယ်ထက် ၄၄ မှတ်သာ နောက်ကျခဲ့ပြီး Digital Content Creation သည် ၉,၈၅၂ ရရှိကာ ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ PCMark 10 တွင် ကိုယ်စားပြုထားသော ရုံး၊ ဆက်သွယ်ရေးနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ အပလီကေးရှင်းများတွင် ၎င်းသည် ခိုင်မာသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။
| PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအား | 8,268 | 8,237 | 8,438 | 7,945 |
| Essentials | 10,870 | 10,783 | 10,981 | 10,751 |
| productivity | 14,322 | 14,366 | 13,992 | 13,821 |
| ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု | 9,852 | 9,792 | 10,610 | 9,158 |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် single-core နှင့် multi-core workloads များအတွက် သီးခြားရမှတ်များဖြင့် အသုံးများသော အလုပ်များကို ရောနှောအသုံးပြု၍ ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 ဟာ အုပ်စုထဲမှာ Geekbench 6 single-core ရမှတ် 2,989 နဲ့ အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 14 Intel ရမှတ် 2,968 ကို ကပ်ပြီး အနိုင်ယူခဲ့ပါတယ်။ multi-core ရမှတ် 14,348 ကြောင့် နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် Pro 7 14 AMD ရမှတ် 14,768 ထက် ၃% သာ လျော့နည်းခဲ့ပါတယ်။ Intel စနစ်နှစ်ခုစလုံးဟာ 16,700 အထက်မှာ ရပ်တည်ခဲ့တာကြောင့် Geekbench ရဲ့ multi-core workloads တိုတိုတွေထဲမှာ ရလဒ်ပိုကောင်းခဲ့ပါတယ်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Single-Core ဖြစ်သည် | 2,989 | 2,888 | 2,862 | 2,968 |
| Multi-Core ပါ | 14,348 | 14,768 | 16,787 | 16,874 |
Cinebench R23 နှင့် 2024
Cinebench သည် single-core နှင့် multi-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် သီးခြားစမ်းသပ်မှုများဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန်ပုံဖော်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
CPU rendering စမ်းသပ်မှု ကြာရှည်လာခြင်းကြောင့် Dell Pro 5 16 သည် ၎င်း၏ ပိုကြီးသော အအေးပေးစနစ်၏ အားသာချက်ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ရယူနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Cinebench R23 multi-core တွင် 18,764 မှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး Pro 5 14 Intel ထက် 11% ခန့်နှင့် Pro 7 14 AMD ထက် 24% နီးပါး သာလွန်နေပြီး single-core ရမှတ် 2,029 မှတ်သည် ဦးဆောင်သူထက် 14 မှတ်သာ လျော့နည်းနေသည်။ Cinebench 2024 သည် multi-core ကွာဟချက်ကို ပိုမိုကျယ်ပြန့်စေခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 သည် 1,055 မှတ်ဖြင့် Pro 7 14 AMD အတွက် 847 မှတ်နှင့် Pro 5 14 Intel အတွက် 807 မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် Ryzen AI 9 HX PRO 470 သည် ပိုကြီးသော 16-လက်မ ကိုယ်ထည်တွင် တပ်ဆင်သောအခါ ရေရှည် rendering အတွင်း မည်မျှပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်ကို ပြသနေသည်။
| Cinebench (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| R23 Single-Core | 2,029 | 1,946 | 2,043 | 2,010 |
| R23 မာလ်တီ-ကော် | 18,764 | 15,173 | 14,640 | 16,915 |
| ၂၀၂၄ Single-Core | 119 | 105 | 116 | 122 |
| ၂၀၂၄ မာလ်တီ-ကော်ပိုရိတ် | 1,055 | 847 | 683 | 807 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 သည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 103.9 GIPS ဖြင့် 7-Zip benchmark တွင် ဦးဆောင်နေသည်။ ယင်းကြောင့် Pro 7 14 AMD ထက် ၁၅% ခန့်၊ Pro 5 14 Intel ထက် ၁၆% နှင့် Pro 7 14 Intel ထက် ၂၈% ခန့် သာလွန်ခဲ့သည်။ ကြီးမားသော archive များကို ပုံမှန် compress လုပ်ခြင်း သို့မဟုတ် extract လုပ်ခြင်းသည် အရွယ်အစားသေးငယ်သော laptop သုံးလုံးနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက processing time တွင် အသုံးဝင်သော လျှော့ချမှုကို မြင်တွေ့ရမည်ဖြစ်သည်။
| 7-Zip (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် (GIPS) | 103.9 | 90.2 | 81.2 | 89.4 |
y-cruncher
y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ဂဏန်းများစွာကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ ရလဒ်များကို စက္ကန့်ပိုင်းဖြင့် တိုင်းတာသောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 သည် y-cruncher တွက်ချက်မှုသုံးခုလုံးကို အတိုဆုံးအချိန်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ဂဏန်းတစ်ဘီလီယံစမ်းသပ်မှုတွင် ၂၅.၁၆၀ စက္ကန့်ဖြင့် စတင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Pro 7 14 AMD နှင့် ၂၅.၁၉၉ စက္ကန့်ဖြင့် တူညီသော်လည်း၊ ပိုကြီးသောစနစ်သည် workload တိုးလာသည်နှင့်အမျှ ပိုမိုကျယ်ပြန့်သောကွာဟချက်ကို ဖွင့်လှစ်ပေးခဲ့သည်။ ၎င်း၏ ဂဏန်းငါးဘီလီယံရလဒ် ၁၆၃.၇၆၈ စက္ကန့်သည် အရွယ်အစားသေးငယ်သော AMD လက်ပ်တော့ထက် ၁၄ စက္ကန့်ပိုမြန်ပြီး Pro 5 14 Intel ထက် ၄၁ စက္ကန့်ပိုမြန်ကာ Pro 7 14 Intel ထက် ၇၇ စက္ကန့်နီးပါးပိုမြန်သည်။
| y-cruncher — စက္ကန့်များ (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 25.160 | 25.199 | 34.775 | 29.405 |
| 2.5 ဘီလီယံ | 73.320 | 79.393 | 104.586 | 90.719 |
| 5 ဘီလီယံ | 163.768 | 177.776 | 240.554 | 204.685 |
Blender 5.1.1 (GPU)
Blender benchmark သည် GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom ဟူသော 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Blender GPU rendering သည် Intel ဂရပ်ဖစ်များကို ဦးစားပေးခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 သည် မြင်ကွင်းသုံးခုလုံး၏ အောက်ဆုံးတွင် ရှိနေသည်။ Radeon 890M သည် Monster တွင် တစ်မိနစ်လျှင် samples 129.8 ခု၊ Junkshop တွင် 103.1 ခု နှင့် Classroom တွင် 91.1 ခု ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။ Pro 7 14 AMD သည် ကိုးရာခိုင်နှုန်းမှ ၁၈ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး Pro 5 14 Intel ရှိ Arc B390 သည် Junkshop နှင့် Classroom တွင် စွမ်းဆောင်ရည် သုံးဆနီးပါး ပေးစွမ်းခဲ့သည်။
| Blender 5.1.1 GPU — နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 129.8 | 140.9 | 253.6 | 366.6 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 103.1 | 122.0 | 189.3 | 312.6 |
| စာသင်ခန်း | 91.1 | 105.6 | 153.0 | 244.4 |
V-Ray နှင့် LuxMark
LuxMark သည် OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသော မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး V-Ray GPU သည် V-Ray အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်ပရိုဆက်ဆာသည် မြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန် ဖန်တီးနိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
GPU compute စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ Blender ရလဒ်တွေထက် ပိုကောင်းပြီး Dell Pro 5 16 ဟာ LuxMark Hall မှာ 2,125 မှတ်၊ LuxMark Food မှာ 982 မှတ်နဲ့ V-Ray GPU မှာ 861 vpaths ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Hall ရလဒ်ကြောင့် Pro 7 14 Intel ထက် 2,168 မှတ်သာ ရရှိခဲ့ပြီး V-Ray ရမှတ်ကတော့ Pro 5 14 Intel ထက် 919 မှတ်သာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Radeon 890M ဟာ Blender ရဲ့ renderer နဲ့ သိပ်မကွာခြားပေမယ့် OpenCL နဲ့ V-Ray workloads တွေမှာ စမ်းသပ်ထားတာထက် အများကြီး ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပါတယ်။
| GPU တွက်ချက်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| LuxMark — ခန်းမ | 2,125 | 2,042 | 2,168 | 3,287 |
| LuxMark — အစားအစာ | 982 | 1,050 | 880 | 1,585 |
| V-Ray GPU (vpaths) | 861 | 784 | 775 | 919 |
SPECviewperf ၁၅
SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization အတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများအပေါ် အခြေခံ၍ viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည်မှာ သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 သည် Energy (25.39)၊ Medical (65.45) နှင့် SolidWorks (33.12) အပါအဝင် အင်ဂျင်နီယာနှင့် သိပ္ပံနည်းကျ ရှုထောင့်များစွာကို ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း 3ds Max (23.21)၊ CATIA (20.16)၊ Creo (44.27) နှင့် SNX (51.67) တို့တွင် Pro 7 14 AMD နှင့် နီးစပ်နေခဲ့သည်။ visualization စမ်းသပ်မှုများတွင် ရလဒ်များ ပြောင်းလဲသွားခဲ့ပြီး Arc B390 သည် Blender၊ Enscape၊ Maya နှင့် Unreal Engine တို့ကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 သည် 19.89၊ 8.02၊ 48.67 နှင့် 26.61 အသီးသီး ရရှိခဲ့သည်။ Radeon 890M သည် ဤနေရာတွင် ဖော်ပြထားသော CAD၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ workloads အများစုတွင် အကောင်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည် ရှိပြီး Intel ၏ Arc B390 သည် rendering applications အများအပြားတွင် အားသာချက် ရှိသည်။
| SPECviewperf 15 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 23.21 | 24.69 | 9.58 | 20.21 |
| ဘလင်းဒါ-၀၁ | 19.89 | 20.85 | 9.11 | 21.19 |
| ကာတီယာ-၀၇ | 20.16 | 21.21 | 5.27 | 10.27 |
| creo-04 | 44.27 | 45.70 | 18.27 | 32.53 |
| စွမ်းအင်-၁ | 25.39 | 25.08 | 3.68 | 10.78 |
| လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ | 8.02 | 8.29 | 6.22 | 14.28 |
| မာယာ-၀၇ | 48.67 | 53.64 | 49.54 | 82.42 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ | 65.45 | 60.50 | 9.91 | 22.96 |
| snx-05 | 51.67 | 51.84 | 37.74 | 46.22 |
| solidworks-၂၀၁၁ | 33.12 | 32.02 | 11.86 | 23.60 |
| unreal_engine-01 | 26.61 | 26.29 | 21.36 | 38.77 |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး DNF သည် စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်ဟု ဆိုလိုသည်။
Dell Pro 5 16 ဟာ AI နဲ့ Machine Learning မှာ 1.37 မှတ်၊ Energy မှာ 1.24 မှတ် နဲ့ Financial Services မှာ 0.98 မှတ် အမြင့်ဆုံး ရရှိခဲ့ပြီး Life Sciences မှာ Pro 5 14 Intel နဲ့ 1.34 မှတ် တူညီခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ Graphics ရမှတ် 2.36 မှတ်ဟာ Pro 7 14 AMD နဲ့ 2.41 မှတ် ကွာဟနေပြီး Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် များစွာသာလွန်နေပြီး CPU subsystem ကတော့ 1.09 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Storage ကတော့ 0.89 မှတ် အားနည်းပြီး Product Design နဲ့ Productivity and Development မှာလည်း Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ နောက်မှာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ Media နဲ့ Entertainment ကတော့ တခြား AMD စနစ်တွေလို အောင်မြင်မှု မရခဲ့ပါဘူး။
| SPECworkstation 4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| CPU (လက်အောက်ခံစနစ်) | 1.09 | 1.00 | 1.08 | 1.19 |
| ဂရပ်ဖစ် (စနစ်ခွဲ) | 2.36 | 2.41 | 0.82 | 1.68 |
| သိုလှောင်မှု (စနစ်ခွဲ) | 0.89 | 0.55 | 1.68 | 1.76 |
| AI & စက်သင်ယူမှု | 1.37 | 1.29 | 1.18 | 1.36 |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 1.24 | 1.13 | 0.90 | 1.18 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 0.98 | 0.88 | 0.78 | 0.78 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 1.34 | 1.08 | 1.04 | 1.34 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | DNF | DNF | 1.16 | DNF |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 1.34 | 1.18 | 1.41 | 1.64 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 0.78 | 0.72 | 1.04 | 1.10 |
သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု
3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။
1TB SanDisk PC SN5100S သည် 3DMark Storage ရမှတ် 2,477 ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 သည် Intel စနစ်နှစ်ခုထက် နောက်ကျနေသော်လည်း Pro 7 14 AMD ထက် 894 ဖြင့် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ Blackmagic သည် sequential read နှင့် write speeds များကို 4,758.0 MB/s နှင့် 5,166.5 MB/s အသီးသီး တိုင်းတာခဲ့သည်။ Intel လက်တော့ပ်များရှိ SK hynix drives များသည် နှစ်ဖက်စလုံးတွင် 8,400 MB/s နီးပါး သို့မဟုတ် ကျော်လွန်သော်လည်း ထိုမြန်နှုန်းများသည် ရုံးလုပ်ငန်း၊ ဖိုင်ကြီးကြီးမားမားလွှဲပြောင်းခြင်းနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ application များအတွက် လုံလောက်သင့်သည်။
| သိုလှောင်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 3DMark သိုလှောင်မှု (ရမှတ်) | 2,477 | 894 | 3,259 | 3,144 |
| Blackmagic ဒစ်ခ် — ဖတ်ရှုမှု (MB/s) | 4,758.0 | 3,103.4 | 8,398.6 | 8,609.6 |
| Blackmagic Disk — ရေးသားရန် (MB/s) | 5,166.5 | 4,034.3 | 8,934.5 | 8,747.3 |
ဘက်ထရီ
PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ ဖြတ်တောက်မှုအမှတ်သို့ ရောက်ရှိသည်အထိ ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်သည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Dell Pro 5 16 ဟာ PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုမှာ ၁၅ နာရီနဲ့ ၂၂ မိနစ် အသုံးခံခဲ့ပြီး လက်တော့ပ်လေးလုံးထဲမှာ အတိုဆုံး လည်ပတ်မှုအချိန်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 AMD က လေးနာရီနဲ့ ခြောက်မိနစ် ပိုကြာပြီး Intel စနစ်နှစ်ခုစလုံးက ၂၆ နာရီ အသုံးခံခဲ့ပါတယ်။ 70Wh ဘက်ထရီက ပုံမှန်အလုပ်ချိန်တစ်ရက်ကို လုံလောက်ပေမယ့် ၁၄ လက်မ မော်ဒယ်သုံးမျိုးထက်တော့ အတော်လေး နည်းပါးပါတယ်။
| ဘက်ထရီ — PCMark 10 Modern Office (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| runtime | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် |
ကောက်ချက်
Dell Pro 5 16 သည် မျက်နှာပြင်ပိုကြီး၊ သီးသန့်ဂဏန်းကီးပတ်နှင့် CPU မြင့်မားသော workload များအတွင်း ပိုမိုအားကောင်းသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုချင်သော ဝယ်ယူသူများအတွက် စမ်းသပ်ထားသော လက်ပ်တော့များထဲတွင် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ Ryzen AI 9 HX PRO 470 သည် Cinebench multi-core စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး R23 တွင် 18,764 ရမှတ်ဖြင့် 14-လက်မစနစ်တိုင်းကို 11% သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပို၍ အနိုင်ယူနိုင်ခဲ့ခြင်း၊ 7-Zip တွင် 103.9 GIPS ဖြင့် ကျော်လွန်ခြင်းနှင့် y-cruncher တွက်ချက်မှုသုံးခုလုံးကို အနိုင်ယူနိုင်ခဲ့ခြင်းအပါအဝင်ဖြစ်သည်။ ပိုကြီးသောအအေးပေးစနစ်သည် ပရိုဆက်ဆာအား ပိုပါးလွှာသောကိုယ်ထည်မပေးနိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန် နေရာပေးကြောင်းပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အဖွဲ့၏ အကောင်းဆုံး Geekbench single-core ရမှတ် 2,989 ဖြင့်ပင် ရရှိခဲ့သည်။ 16-လက်မ WQXGA မျက်နှာပြင်သည် 14-လက်မ အခြားရွေးချယ်စရာသုံးခုထက် spreadsheet များ၊ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာအပလီကေးရှင်းများနှင့် ဘေးချင်းယှဉ်ဝင်းဒိုးများအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော workspace ကို ပေးစွမ်းသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်တည်ဆောက်မှုကုန်ကျစရိတ်က ဒေါ်လာ ၄၆၄၈ ဖြစ်ပြီး အစားထိုးနိုင်တဲ့ မန်မိုရီ 64GB၊ 1TB SSD၊ Wi-Fi 7၊ 70Wh ဘက်ထရီနဲ့ နောက်လုပ်ငန်းရက် သုံးနှစ်ကြာ onsite support ပါဝင်ပေမယ့် စမ်းသပ်ထားတဲ့ Dell configuration လေးခုထဲမှာ အဈေးအသက်သာဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ အဲဒါက ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှု အတော်လေးများပေမယ့် Dell ရဲ့ managed fleet ထဲမှာတော့ Pro 5 16 ဟာ CPU စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှု၊ မျက်နှာပြင်အရွယ်အစားနဲ့ ဈေးနှုန်းတွေကို အကောင်းဆုံးပေါင်းစပ်ပေးထားပါတယ်။ ရံဖန်ရံခါ သွားလာရပေမယ့် ရုံးသုံးပစ္စည်းတွေနဲ့ ချိတ်ဆက်အသုံးပြုရတဲ့ desk-replacement system အနေနဲ့ အထူးသဖြင့် ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်ပါတယ်။
အမြန်ဆုံး integrated graphics လိုအပ်သူတိုင်းဟာ DDR5-5600 memory က Radeon 890M ရဲ့ Blender၊ local AI နဲ့ တခြား bandwidth-heavy workloads တွေမှာ လုပ်ဆောင်နိုင်တာကို ကန့်သတ်ထားတဲ့အတွက် မိသားစုထဲက တခြားနေရာကို ရှာဖွေသင့်ပါတယ်။ Pro 7 14 AMD က သူ့ရဲ့ LPDDR5x-8533 memory နဲ့ ပိုကောင်းတဲ့ Radeon စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Pro 5 14 Intel ရဲ့ Arc B390 ကတော့ Blender နဲ့ AI generation မှာ သိသိသာသာ ပိုမြန်ပါတယ်။ Dell Pro 5 16 မှာလည်း ဒီအုပ်စုထဲမှာ ဘက်ထရီသက်တမ်း အတိုဆုံးနဲ့ အမြင့်ဆုံး စတင်အလေးချိန်ရှိတာကြောင့် ၁၄ လက်မ မော်ဒယ်တွေထဲက တစ်ခုက စားပွဲကနေ ဝေးရာမှာ တစ်နေ့လုံး အချိန်အများစု ကုန်ဆုံးရတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ပိုကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်ပါလိမ့်မယ်။
မျက်နှာပြင်နေရာ၊ ဂဏန်းကီးပတ်နဲ့ ဂရပ်ဖစ်အမြန်နှုန်းနဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုထက် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေးတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေအတွက် Dell Pro 5 16 က ဒီအုပ်စုထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး စားပွဲအစားထိုး ရွေးချယ်မှုပါပဲ။
Dell Pro 5 16 ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro 5 16 AMD သည် အကောင်းဆုံးစီးပွားရေးလက်တော့ပ်များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ၁၆ လက်မနေရာကို ရယူထားသည်။




အမေဇုံ