StorageReview.com

Dell Pro Precision 5 16s Intel သုံးသပ်ချက်- ၁၆ လက်မ workstation တွင် ၂၄ နာရီကြာ ဘက်ထရီခံ

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell Pro Precision 5 16s Intel သည် မျက်နှာပြင်နေရာပိုမိုလိုချင်ပြီး စနစ်ကို သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူစေရန်အတွက် တည်ဆောက်ထားသော ၁၆ လက်မ မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်တွင် Core Ultra X9 388H ကို Intel Arc Pro B390 ဂရပ်ဖစ်၊ 64GB LPCAMM2-8533 မှတ်ဉာဏ်နှင့် 1TB Gen5 SED SSD တို့ဖြင့် တွဲဖက်အသုံးပြုထားသည်။ 2560 x 1600 IPS မျက်နှာပြင်သည် spreadsheet ကြီးများ၊ development tools များနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ application များအတွက် နေရာအလုံအလောက်ပေးစွမ်းပြီး ဂဏန်း keypad ထည့်သွင်းထားခြင်းကြောင့် ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော chassis ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ အသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။ ၎င်းသည် ဘက်ထရီသက်တမ်း ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည့်အပြင် ဤအရာအားလုံးကို ပေါင်းစပ်ထားနိုင်သည်။

16s ကို အင်ဂျင်နီယာများ၊ ဆော့ဖ်ဝဲရေးသားသူများ၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူများ၊ ဖန်တီးသူများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် တည်ဆောက်ထားပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော စနစ်တစ်ခုတွင် workstation အဆင့်စွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်ပါသည်။ Intel vPro Enterprise၊ Wi-Fi 7၊ လက်ဗွေဖတ်စက်၊ smart card ပံ့ပိုးမှု၊ TPM 2.0 နှင့် Dell ၏ စီမံခန့်ခွဲမှုကိရိယာများကလည်း ၎င်းကို စီမံခန့်ခွဲထားသော စီးပွားရေးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် သင့်လျော်စေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ 64GB LPCAMM2 ဖွဲ့စည်းမှုတွင် ပိုမိုလေးလံသော multitasking၊ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဒေသတွင်း AI workloads များအတွက် မှတ်ဉာဏ်များစွာ ပါရှိသည်။ Dell သည် AMD Ryzen AI 9 HX PRO 475 နှင့်အတူ တူညီသောကိုယ်ထည်ကိုလည်း ပေးဆောင်သောကြောင့် ဝယ်ယူလိုသူများသည် အလွန်ဆင်တူသော ဒီဇိုင်းရှိသော အခြားပလက်ဖောင်းရွေးချယ်မှုတစ်ခု ရှိနိုင်ပါသည်။

အလူမီနီယမ်အဖုံးနှင့် ဘယ်ဘက်ခြမ်း port များကိုပြသထားသည့် Dell Pro Precision 5 16s Intel ၏ နောက်ဘက် လေးပုံသုံးပုံမြင်ကွင်း

Arc Pro B390 သည် integrated graphics ပါရှိသော business laptop အများစုထက် 16s တွင် သိသိသာသာ ပိုမိုကောင်းမွန်သော ဂရပ်ဖစ်စွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းသည့်အပြင် 12 Xe cores နှင့် professional application များအတွက် certified drivers များပါရှိသည်။ Core Ultra X9 388H တွင် 50 TOPS NPU လည်း ပါဝင်ပြီး CPU သို့မဟုတ် GPU ကို အပြည့်အဝမှီခိုစရာမလိုဘဲ local AI workloads များအတွက် system dedicated hardware ကို ပေးစွမ်းသည်။ ပိုကြီးသော 16-inch chassis သည် cooling system ကို အလုပ်လုပ်ရန် နေရာပိုပေးထားပြီး အောက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် သင်တွေ့မြင်ရမည့်အတိုင်း 16s များသည် B390-based system မှ ကျွန်ုပ်တို့မြင်တွေ့ခဲ့ရသမျှတွင် အားအကောင်းဆုံး multicore ရလဒ်များကို ရရှိထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက် configuration ကို Dell.com မှာ single-unit ဝယ်ယူမှုအနေနဲ့ $5,929.25 သတ်မှတ်ထားပြီး LPCAMM2 memory ရဲ့ 16GB ကနေ 64GB ကို ခုန်တက်မှုက အဲဒီစုစုပေါင်းရဲ့ $1,600 ဖြစ်ပါတယ်။ စီးပွားဖြစ်ဈေးနှုန်းတွေဟာ configuration၊ support agreements၊ volume နဲ့ account-level discounts တွေပေါ် မူတည်ပြီး သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်တာကြောင့် ဖော်ပြထားတဲ့ web price ကို ပုံမှန် fleet ဝယ်ယူမှုဈေးနှုန်းထက် reference point အဖြစ် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သဘောထားပါတယ်။ ဒီစနစ်ကို Dell Pro Precision 5 Series 16S product page မှတစ်ဆင့် ယခုရရှိနိုင်ပါပြီ ။

Dell Pro Precision 5 16s သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro Precision 5 16s (PW516260)
processor ​​ကို Intel Core Ultra X9 388H vPro (Series 3၊ 16 cores/16 threads၊ 5.1GHz အထိ၊ 50 TOPS NPU)
ဂရပ်ဖစ် Intel Arc Pro B390 (12 Xe cores, ပေါင်းစပ်ထားသည်)
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPCAMM2၊ ၈,၅၃၃ MT/s၊ ချန်နယ်နှစ်ခု
သိုလှောင်ခြင်း 1TB SED PCIe NVMe 2280 SSD၊ Gen5 x4
မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ QHD+/WQXGA (၂၅၆၀ x ၁၆၀၀)၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ ၅၀၀ nits၊ IPS၊ ၁၀၀% sRGB၊ တောက်ပမှုကာကွယ်ပေးခြင်း၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းခြင်း
ကင်မရာ အသုံးပြုသူရှိနေခြင်းကို ထောက်လှမ်းခြင်းပါရှိသော 8MP HDR RGB + IR
ကြိုးမဲ့ Intel Wi-Fi 7 BE211၊ 2×2
keyboard ကို အင်္ဂလိပ် အမေရိကန် နံပါတ်ကီးပတ်နှင့် Copilot ခလုတ်ပါသော နောက်ခံမီးပါသည့် နောက်ခံမီး
လုံခွုံရေး လက်ဗွေဖတ်စက်၊ စမတ်ကတ်ဖတ်စက်၊ ControlVault 3+၊ TPM 2.0
ဘက်ထရီ 3-cell၊ 70Wh ကြာရှည်ခံသော သက်တမ်း၊ ExpressCharge နှင့် ExpressCharge Boost
စွမ်းအား 100W USB-C အဒက်တာ
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
ကိုယ်ထည် အလူမီနီယမ် အပေါ်ဖုံး၊ လက်တင်ခုံနှင့် အောက်ခြေဖုံး
စနစ်များ စီမံခန့်ခွဲမှု Intel vPro ကို အသုံးပြု၍ရပါသည်
လက်မှတ် ENERGY STAR၊ Climate+ ပါရှိသော EPEAT Gold၊ TCO အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
အာမခံချက် အဝေးထိန်းရောဂါရှာဖွေပြီးနောက် အခြေခံ ၃၆ လ ဝန်ဆောင်မှု
စျေးနှုန်း စမ်းသပ်ပြီး $၅,၉၂၉.၂၅ (Dell.com တစ်လုံး)

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Dell Pro Precision 5 16s သည် အပေါ်အဖုံး၊ လက်ဖဝါးတင်ခုံနှင့် အောက်အဖုံးတစ်လျှောက်တွင် အလူမီနီယမ်ကို အသုံးပြုထားပြီး ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်ကို ခိုင်မာသောခံစားချက်ကို ပေးစွမ်းပြီး မိုဘိုင်းအလုပ်ရုံတစ်ခုအတွက် ဒီဇိုင်းကို ပါးလွှာစေသည်။ ၎င်း၏ အတိုင်းအတာမှာ ၁၄.၁၂ x ၉.၉၈ လက်မဖြစ်ပြီး အထူဆုံးနေရာတွင် ၀.၇၉ လက်မအထိ ရှိပြီး ၄.၂၀ ပေါင်မှ စတင်သည်။ ၃.၁၂ ပေါင်မှ စတင်သော ၁၄ လက်မ Pro Precision 5 14s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အပိုအရွယ်အစားနှင့် ၁.၁ ပေါင်ခန့် အလေးချိန်ကို အိတ်ထဲတွင် သတိပြုမိရန် လွယ်ကူသော်လည်း ပိုကြီးသော ကိုယ်ထည်သည် အသုံးပြုသူများကို မျက်နှာပြင်နှင့် ကီးဘုတ်နေရာ သိသိသာသာ ပိုများစေသည်။ AMD ဗားရှင်း ၁၆s သည် တူညီသော ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ပြင်ပဒီဇိုင်း၊ အတိုင်းအတာ၊ ကီးဘုတ်၊ port အပြင်အဆင်နှင့် ဝန်ဆောင်မှုဝင်ရောက်ခွင့်တို့သည် ပလက်ဖောင်းနှစ်ခုကြားတွင် အခြေခံအားဖြင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။

QHD+ မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် Windows 11 ဒက်စ်တော့ဖြင့် Dell Pro Precision 5 16s Intel ရှေ့သုံးပုံတစ်ပုံမြင်ကွင်း

၁၆ လက်မ မျက်နှာပြင်သည် 2560 x 1600 IPS panel ဖြစ်ပြီး 16:10 aspect ratio၊ 500-nit brightness၊ 100% sRGB coverage၊ anti-glare finish နှင့် low-blue-light support တို့ဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ ထိုပေါင်းစပ်မှုသည် ဤအရွယ်အစားရှိသော workstation အတွက် အထူးသဖြင့် spreadsheet ကြီးများ၊ development environments များ၊ timelines များ သို့မဟုတ် tool panel အများအပြားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်းဖွင့်ထားသော application များနှင့် အလုပ်လုပ်သည့်အခါတွင် ကောင်းမွန်စွာအလုပ်လုပ်ပါသည်။ 16:10 panel မှ အပိုဒေါင်လိုက်အခန်းသည် ရိုးရာ 16:9 မျက်နှာပြင်အပြင် အထူးအသုံးဝင်ပြီး 500-nit rating သည် overhead lighting အားကောင်းသော ရုံးခန်းများအတွက် မျက်နှာပြင်တောက်ပမှုကို လုံလောက်စွာပေးပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ configuration သည် non-touch ဖြစ်သည်။

Dell က ကိုယ်ထည်ရဲ့နောက်ဘက်မှာ ကျယ်ပြန့်တဲ့ ပတ္တာကို အသုံးပြုထားပြီး ယန္တရားအများစုကို ကီးဘုတ်ရဲ့ဘေးမှာ နေရာမယူဘဲ မျက်နှာပြင်ရဲ့နောက်မှာ ထည့်ထားလေ့ရှိပါတယ်။ အဖုံးက အတော်လေးပါးလွှာတာကြောင့် ဘေးကနေကြည့်ရင် 16s တွေကို ထူထဲတဲ့ပုံမပေါ်အောင် ကာကွယ်ပေးပြီး အလူမီနီယမ်တည်ဆောက်ပုံက ပုံမှန်ပလတ်စတစ်စီးပွားရေးမှတ်စုစာအုပ်ထက် မျက်နှာပြင်ကို ပိုမိုတောင့်တင်းစေပါတယ်။ 14s တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဒီဇိုင်းက အတော်လေးဆင်တူပေမယ့် အောက်ခြေက ပိုကျယ်တာကြောင့် ကီးဘုတ်၊ touchpad နဲ့ မျက်နှာပြင်ကို ကိုယ်ထည်အထူကို သိသိသာသာမတိုးစေဘဲ နေရာပိုပေးပါတယ်။

အသံအတွက်၊ စုစုပေါင်း 4W output အတွက် အတွင်းပိုင်း 2W စပီကာနှစ်လုံးပါရှိပြီး အောက်ခြေအဖုံးကိုဖယ်ရှားလိုက်သောအခါ စပီကာမော်ဂျူးများကို အောက်ထောင့်များတွင် မြင်နိုင်သည်။ ၎င်းတို့၏နေရာချထားမှုသည် စပီကာဂရစ်များကို ကီးဘုတ်ကုန်းပတ်မှ ဝေးဝေးထားရှိပြီး အောက်ဘက်ကိုယ်ထည်တစ်လျှောက် အပေါက်များမှတစ်ဆင့် အသံကို ညွှန်ကြားပေးသည်။ ဤစနစ်သည် အဓိကအားဖြင့် ကွန်ဖရင့်၊ ဖုန်းခေါ်ဆိုမှုများနှင့် နေ့စဉ်မီဒီယာအသုံးပြုမှုအတွက် ရည်ရွယ်ထားပြီး အသံအတိုးအကျယ်ကို လျင်မြန်စွာချိန်ညှိရန်အတွက် ကီးဘုတ်ထိန်းချုပ်မှုများ ပါရှိသည်။ Dell သည် ကွန်ဖရင့်အတွက် စပီကာများကို dual digital-array microphones များနှင့်လည်း တွဲဖက်ထားသည်။

Copilot ခလုတ်ပါရှိသော Dell Pro Precision 5 16s Intel touchpad နှင့် palm rest အသေးစိတ်အချက်အလက်များ

ပိုကြီးတဲ့ ကီးဘုတ် deck ကို full numeric keypad နဲ့ ကောင်းကောင်းအသုံးပြုထားပြီး spreadsheet အလုပ်၊ ဘဏ္ဍာရေးဆိုင်ရာ application တွေ၊ အင်ဂျင်နီယာ software နဲ့ တခြားနံပါတ်တွေ များတဲ့ workload တွေအတွက် အသုံးဝင်တဲ့ ထပ်လောင်းတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit မှာ သီးသန့် Copilot key ပါတဲ့ backlit keyboard ပါရှိပြီး အပေါ်ညာဘက်ထောင့်က power ခလုတ်မှာလည်း fingerprint reader ပါရှိပါတယ်။ Dell က ကြီးမားတဲ့ clickpad ကို ဘယ်ဘက်ကို အနည်းငယ်ရွှေ့လိုက်တာကြောင့် notebook ရဲ့ အကျယ်တစ်ခုလုံးမှာ အလယ်ဗဟိုမှာထားမယ့်အစား အဓိက typing area နဲ့ ပိုနီးနီးကပ်ကပ် ကိုက်ညီစေပါတယ်။ ပိုကျယ်တဲ့ keyboard နဲ့ number pad ပါရင်တောင် palm-rest နေရာ အများကြီးကျန်ပါသေးတယ်။

ဂဏန်းကီးပတ်နှင့် ဖန်သားမျက်နှာပြင်ပါဝင်သော Dell Pro Precision 5 16s Intel ကီးဘုတ်ပြား

ဒီစက်ကနေ dock မပါဘဲ အလုပ်လုပ်ဖို့အတွက် port ရွေးချယ်မှုက အခိုင်မာဆုံး လက်တွေ့ကျတဲ့ ငြင်းခုံချက်ပါ။ Dell က port ကိုးခုနဲ့ slot တွေကို ဘေးနှစ်ဖက်မှာ တပ်ဆင်ပေးထားတာကြောင့် အထူဆုံးနေရာမှာ ၀.၇၉ လက်မရှိတဲ့ chassis အတွက် များပါတယ်။ အဲဒီထဲက အများစုဟာ ယှဉ်ပြိုင်မှုစနစ်တွေမှာ တိတ်တဆိတ် ဖြုတ်ချထားတဲ့ အမွေအနှစ်တွေ မဟုတ်ပါဘူး။ ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာ HDMI 2.1၊ USB-A port တစ်ခု၊ DisplayPort နဲ့ Power Delivery ပါတဲ့ Thunderbolt 4 USB-C port နှစ်ခုနဲ့ smart card reader တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

HDMI၊ USB-A၊ Thunderbolt USB-C နှစ်ခုနှင့် smart card slot ပါရှိသော Dell Pro Precision 5 16s Intel ဘယ်ဘက် port များ

ညာဘက်ခြမ်းမှာ 3.5mm နားကြပ်ပေါက်၊ ဒုတိယ USB-A port တစ်ခု၊ drop-jaw hinge မှာ Gigabit Ethernet ပါဝင်တာကြောင့် full-size RJ45 ကို ဒီလောက်ပါးလွှာတဲ့ chassis မှာ ထည့်သွင်းအသုံးပြုနိုင်ပြီး wedge lock slot တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ နားကြပ်ပေါက်ရှေ့က အလွတ်လေးမှာ card slot အစား eSIM cover လေးတစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။

နားကြပ်ပေါက်၊ USB-A၊ RJ45 Ethernet နှင့် သော့ခတ်ပေါက်ပါသည့် Dell Pro Precision 5 16s Intel ညာဘက်ပေါက်များ

အပိုဘာမှမလိုအပ်တဲ့ စားပွဲခုံတစ်ခုလုံးကို တပ်ဆင်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ မျက်နှာပြင်တွေကို HDMI 2.1 ဒါမှမဟုတ် Thunderbolt port တစ်ခုခုကနေ ချိတ်ဆွဲထားနိုင်ပါတယ်။ ကြိုးတပ်ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုအတွက် dongle ဒါမှမဟုတ် USB adapter မလိုအပ်ပါဘူး။ ပြီးတော့ USB-A port နှစ်ခုကို USB-C ကို ဘယ်တုန်းကမှ မပြောင်းလဲခဲ့တဲ့ peripheral တွေအတွက် တစ်ဖက်ကို တစ်ခုစီခွဲထားပါတယ်။ smart card reader ဟာ ပြိုင်ဘက်အများစု စွန့်လွှတ်ထားတဲ့ port တစ်ခုဖြစ်ပြီး အစိုးရ၊ ကျန်းမာရေးစောင့်ရှောက်မှုနဲ့ ဘဏ္ဍာရေးဆိုင်ရာ ဖြန့်ကျက်မှုတွေမှာ CAC ဒါမှမဟုတ် PIV login မဖြစ်မနေလိုအပ်တဲ့ လိုအပ်ချက်တစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲပါ။ layout မှာ တစ်ခုတည်းသော အငြင်းပွားစရာက USB-C port နှစ်ခုစလုံးက ဘယ်ဘက်မှာပဲ ရှိနေတာကြောင့် အားသွင်းရတာက ဘယ်ဘက်မှာပဲ ရှိပါတယ်။

မျက်နှာပြင်အထက်တွင် Dell တွင် dual-array microphones၊ user presence detection နှင့် physical privacy shutter ပါရှိသော 8MP HDR RGB နှင့် IR ကင်မရာ ပါဝင်သည်။ 8MP sensor သည် စီးပွားရေးမှတ်စုစာအုပ်များတွင် အသုံးများသော အခြေခံ 1080p webcam များထက် image resolution သိသိသာသာ မြင့်မားပြီး ဖုန်းခေါ်ဆိုမှုများနှင့် conferencing လုပ်နေစဉ်အတွင်း မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။ IR support သည် Windows Hello facial authentication ကို ပေးစွမ်းပြီး presence detection သည် support လုပ်ထားသော Windows features များနှင့်အတူ user ချဉ်းကပ်လာသည် သို့မဟုတ် ထွက်ခွာသွားသည်နှင့် notebook ကို wake လုပ်ရန် သို့မဟုတ် lock လုပ်ရန် လုပ်ဆောင်နိုင်သည်။ physical shutter ကို ကင်မရာအိမ်တွင် တိုက်ရိုက်တည်ဆောက်ထားပြီး display အထက်ရှိ slider ငယ်တစ်ခုဖြင့် ပိတ်နိုင်သည်။ Dell သည် 16s အတွက် ကင်မရာ configuration အများအပြားကို စာရင်းပြုစုထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit တွင် အသုံးပြုထားသော 8MP HDR RGB+IR setup သည် ထိုအဆင့်၏ ထိပ်ဆုံးတွင် ရှိနေသည်။

Dell Pro Precision 5 16s Intel 8MP IR ဝက်ဘ်ကင်မရာ၊ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလုံခြုံရေးရှပ်တာ ပါရှိသည်။

လက်ဗွေဖတ်စက်နှင့် IR ကင်မရာအပြင်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ configuration ပါရှိသော လုံခြုံရေး hardware တွင် smart card reader၊ TPM 2.0 နှင့် Dell ControlVault 3+ တို့လည်း ပါဝင်သည်။ ဤ configuration တွင် NFC reader မပါဝင်ပါ၊ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားသော 14s unit နှင့် ကွာခြားချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ Intel vPro Enterprise သည် remote administration နှင့် hardware-assisted security features များကို အသုံးပြုသည့် အဖွဲ့အစည်းများအတွက် နောက်ထပ်အလွှာတစ်ခု ထပ်ထည့်ပေးပြီး IT ဌာနများအား external hardware မလိုအပ်ဘဲ authentication နှင့် management options များစွာကို ပေးပါသည်။

အောက်ခြေအဖုံးကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ motherboard မှာ အရာအားလုံးကို အပြီးအပိုင်တပ်ဆင်မယ့်အစား အဓိကအစိတ်အပိုင်းအတော်များများကို အလွယ်တကူအသုံးပြုနိုင်တာကို တွေ့ရပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ configuration မှာ 70Wh long-lifecycle battery ဟာ chassis ရဲ့အောက်ပိုင်းတစ်ဝက်လောက်ကို ဖြန့်ကျက်ထားပြီး customer တွေက အစားထိုးအသုံးပြုနိုင်သလို LPCAMM2 memory module၊ M.2 SSD၊ WLAN card၊ fan နဲ့ အခြားအစိတ်အပိုင်းတွေကိုလည်း အစားထိုးနိုင်ပါတယ်။ အောက်မှာ processor ဧရိယာကို ဖုံးအုပ်ထားတဲ့ cooling fan နဲ့ heat pipe ကြီးတစ်ခုကိုလည်း မြင်တွေ့နိုင်ပြီး LPCAMM2 module နဲ့ storage ကိုလည်း အဖုံးကိုဖယ်ရှားလိုက်တာနဲ့ တိုက်ရိုက်ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်အောင် အနီးအနားမှာ ထားရှိပါတယ်။ Dell က battery၊ memory၊ SSD၊ WLAN card၊ fan၊ speakers နဲ့ fingerprint reader တို့ကို customer တွေက အစားထိုးနိုင်တဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေအဖြစ် တရားဝင်ခွဲခြားထားပြီး notebook ရဲ့သက်တမ်းတစ်လျှောက် ပြုပြင်မွမ်းမံမှုတွေနဲ့ အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေမှာ IT ဌာနတွေကို ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါတယ်။

70Wh ဘက်ထရီ၊ LPCAMM2 မှတ်ဉာဏ်နှင့် ပန်ကာတစ်လုံးတည်းဖြင့် အအေးပေးသည့်စနစ်ပါရှိသော Dell Pro Precision 5 16s Intel အတွင်းပိုင်း

Dell Pro Precision 5 16s စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Core Ultra X9 388H ပါဝင်တဲ့ Arc Pro B390 ဂရပ်ဖစ်၊ 8533 MT/s ရှိတဲ့ LPCAMM2 64GB နဲ့ Windows 11 Pro မှာ 1TB Gen5 SED SSD တို့ကို အသုံးပြုထားပြီး benchmark တွေကို Best Performance power mode မှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းစမ်းသပ်ခြင်းအတွက် စနစ်တွေကို Balanced power mode မှာ configure လုပ်ပြီး screen brightness ကို 50% သတ်မှတ်ပေးပါတယ်။

နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်များအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် တူညီသောစက်၏ AMD ဗားရှင်းဖြစ်သည့် Dell Pro Precision 5 16s AMD (Ryzen AI 9 HX PRO 475, Radeon 890M, 64GB)၊ step-up Dell Pro Precision 7 16 (Core Ultra 9 386H, NVIDIA RTX PRO 3000 Blackwell 12GB, 64GB, dual-drive RAID 0) နှင့် Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (Core Ultra 7 366H, RTX PRO 1000, 64GB) တို့ကို external workstation reference အဖြစ် ထည့်သွင်းထားသည်။ comp cell အနည်းငယ်ကို system သည် workload တစ်ခုကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်သည့်နေရာတွင် N/A အဖြစ် အမှတ်အသားပြုထားသည်။ 7 16 Geekbench 6 run တွင် tamper detection မှ invalid flag တစ်ခု ပါလာပြီး၊ ၎င်းကို ကျွန်ုပ်တို့ ပြန်လည်သုံးသပ်ပြီး false positive အဖြစ် သတ်မှတ်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ Cinebench CPU ရလဒ်များကို ထပ်ခါတလဲလဲ run ခြင်းဖြင့် အတည်ပြုခဲ့သည်။ ဤ unit ၏ CPU နှင့် GPU ကို မျှဝေအသုံးပြုသည့် Dell Pro Precision 5 14s Intel ကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ရလဒ်များသည် suite တစ်လျှောက် ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွင်း ရောက်ရှိလာသောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းကို ဇယားများမှ ချန်ထားခဲ့ပြီး ကိုယ်ထည်ကွာခြားချက်ပေါ်လာသည့်နေရာများကို ဖော်ပြခဲ့ပါသည်။

QHD+ မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် Windows 11 ဒက်စ်တော့ဖြင့် Dell Pro Precision 5 16s Intel ရှေ့သုံးပုံတစ်ပုံမြင်ကွင်း

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် ယေဘုယျစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အလုံးစုံရမှတ်ကို Essentials၊ Productivity နှင့် Digital Content Creation subscores များက ထောက်ခံထားပြီး စနစ်တစ်ခု၏ အားသာချက်များကို ပြသသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

PCMark ၀၄ Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ယေဘုယျအားရမှတ် 9,994 8,627 8,901 9,083
Essentials 12,106 10,744 9,671 10,686
productivity 15,505 14,574 16,381 16,501
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 14,433 11,127 12,081 11,534

 

စုစုပေါင်း ၉,၉၉၄ မှတ်နဲ့ 5 16s Intel ဟာ ဒီအုပ်စုကို အဆင်ပြေပြေ ဦးဆောင်နေပြီး ဈေးကြီးတဲ့ 7 16 ထက် ၁၂% နဲ့ AMD twin ထက် ၁၆% ပိုများပါတယ်။ ဒါပေမယ့် သူ့ရဲ့ ၁၄ လက်မ ညီအစ်မရဲ့ ၁၀,၀၀၀ မှတ်ပြည့်ဖို့ ခြောက်မှတ်ပဲ လိုတော့တာပါ။ သူ့ရဲ့ Digital Content Creation ရမှတ် ၁၄,၄၃၃ မှတ်ဟာ လေးခုထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး 7 16 နဲ့ ThinkPad ကတော့ Productivity subscore မှာ အဆင့် ၁ နေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။

PCMark 10 ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ

PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ cutoff point သို့ရောက်ရှိသည်အထိ ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်ပြီး Balanced mode တွင် 50% display brightness တွင် လုပ်ဆောင်သည်။ ၎င်းသည် ဓာတုဗေဒနည်းဖြင့် idle drain လုပ်ခြင်းထက် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ အကျဉ်းချုပ်ဖြစ်သောကြောင့် တစ်နေ့လုံး ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းအားရှိသော အလုပ်သည် ဘက်ထရီအား မည်မျှလုပ်ဆောင်သည်ကို အနီးကပ်ခြေရာခံသည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုရှည်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
လည်ပတ်ချိန် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 24 နာရီ 43 မိနစ် 15 နာရီ 5 မိနစ် 11 နာရီ 43 မိနစ် 15 နာရီ 52 မိနစ်

 

ဒါက Pro Precision fleet တစ်ခုလုံးရဲ့ အကြာဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်းပါ။ ၂၄ နာရီနဲ့ ၄၃ မိနစ်မှာ 5 16s Intel ဟာ dGPU တပ်ဆင်ထားတဲ့ 7 16 ထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများပြီး AMD version တူညီတဲ့ chassis ထက် ကိုးနာရီနဲ့ ၃၈ မိနစ်ပိုရှည်ကာ ThinkPad ထက် ကိုးနာရီနီးပါးပိုရှည်ပြီး ပိုကြီးပြီး resolution မြင့်တဲ့ panel ပါဝင်ပေမယ့်လည်း သူ့ရဲ့ 14-inch twin ထက်တောင် ၅၃ မိနစ်ပိုရှည်ပါတယ်။ တူညီတဲ့ 70Wh pack နဲ့ 16-inch chassis thermals တွေကြောင့်ပါ။ တစ်နေကုန် လယ်ကွင်းလုပ်ငန်းအတွက် ဒီ unit က ရွေးချယ်သင့်တဲ့ unit ပါ။

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် single-core နှင့် multi-core workloads အတွက် သီးခြားရမှတ်များအပြင် OpenCL နှင့် Vulkan မှတစ်ဆင့် GPU compute ရမှတ်များဖြင့် ဘုံလုပ်ဆောင်ချက်များကို ရောနှောအသုံးပြု၍ processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ 7 16 CPU run ကို benchmark ၏ tamper detection မှ မမှန်ကန်ကြောင်း အလံပြခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းကို ပြန်လည်သုံးသပ်ပြီး flag ကို false positive အဖြစ် သဘောထားခဲ့သောကြောင့် ၎င်း၏ရမှတ်များကို အောက်တွင် ထည့်သွင်းထားသည်။

Geekbench 6 Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
CPU Single-Core 2,969 2,854 2,915 2,808
CPU Multi-Core 17,401 14,169 17,280 16,319
GPU OpenCL 57,998 37,520 131,492 87,537
GPU Vulkan 63,015 53,969 104,344 73,204

 

X9 388H ဟာ CPU လည်ပတ်မှု စံနှုန်းနှစ်ခုလုံးမှာ ဦးဆောင်နေပြီး Core Ultra 9 386H ထက် single-core ၂% နဲ့ multi-core ၁% အောက် သာလွန်နေပါတယ်။ Arc Pro B390 ရဲ့ Vulkan ရမှတ် ၆၃၀၁၅ ဟာ ဒီ iGPU ကနေ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး OpenCL ရလဒ်ကိုတောင် ကျော်လွန်သွားပါတယ်။ RTX PRO 3000 ဟာ GPU compute ရဲ့ scale ကို reset လုပ်ထားပြီး OpenCL ရဲ့ review unit ထက် နှစ်ဆကျော် ပိုများပါတယ်။

Geekbench 7

နှိုင်းယှဉ်ဒေတာတည်ဆောက်နေစဉ် Geekbench 7 သည် Geekbench 6 နှင့်အတူ ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ၎င်း၏ CPU ရမှတ်များကို AMD Ryzen 7700 မှ သတ်မှတ်ထားသော 2,500 အခြေခံအမှတ်ဖြင့် ချိန်ညှိထားပြီး GPU ရမှတ်များကို NVIDIA GeForce RTX 4060 မှ သတ်မှတ်ထားသော 100,000 အခြေခံအမှတ်ဖြင့် ချိန်ညှိထားသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး ရမှတ်နှစ်ဆတိုးလေ စွမ်းဆောင်ရည်နှစ်ဆတိုးလေဖြစ်သည်။ Geekbench 7 သည် workload အသစ်များနှင့် အခြေခံအမှတ်အသစ်များကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ၎င်း၏ရမှတ်များသည် Geekbench 6 ရလဒ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။

Geekbench 7 Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
CPU Single-Core 2,733 2,659 2,652 2,533
CPU Multi-Core 18,965 16,641 18,648 17,651
GPU OpenCL 54,247 31,874 96,919 75,340
GPU Vulkan 47,436 * 104,229 70,067
GPU CUDA N / A N / A 174,559 114,469

 

*AMD unit ရဲ့ Vulkan run ဟာ Geekbench 7 မှာ workload validation မအောင်မြင်ဘဲ သက်ဆိုင်ရာ subtest အတွက် သုညရမှတ် ပေးခဲ့ပါတယ်။ ရလဒ်ကို ကျွန်ုပ်တို့ ပယ်ဖျက်ပြီး clean run ရရှိနိုင်တဲ့အခါ ဇယားကို အပ်ဒိတ်လုပ်ပါမယ်။ သီးခြားစီအနေနဲ့ dual-GPU 7 16 မှာ Geekbench ရဲ့ Vulkan device selector က ရွေးချယ်ထားတဲ့ GPU နဲ့ ဆန့်ကျင်ဘက် GPU မှာ workload ကို လုပ်ဆောင်ပါတယ်။ အထက်ပါရမှတ်တွေကို အလုပ်လုပ်တဲ့ device ကို ရည်ညွှန်းပါတယ်။

သုံးသပ်ချက်ရဲ့ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်တဲ့ အံ့အားသင့်စရာကတော့ 18,965 multi-core ရမှတ်နဲ့ 5 16s Intel ဟာ Core Ultra 9 ပါဝင်တဲ့ 7 16 နဲ့ single-core ဦးဆောင်မှု 2,733 အပါအဝင် စနစ်တိုင်းကို အနိုင်ယူထားပါတယ်။ GPU ဘက်မှာ Arc Pro B390 ရဲ့ OpenCL ရမှတ်ဟာ Geekbench 7 ရဲ့ RTX 4060 အခြေခံရမှတ်ရဲ့ ထက်ဝက်ကျော်သာရှိပြီး RTX PRO 3000 ကတော့ Vulkan မှာ အခြေခံရမှတ်ကို ကျော်လွန်ပြီး CUDA မှာ လေးပုံသုံးပုံထက် သာလွန်ပါတယ်။

Cinebench ၂

Cinebench 2026 သည် Cinebench လိုင်း၏ လက်ရှိထွက်ရှိမှုဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ အစီရင်ခံသည့် တစ်ခုတည်းသော ဗားရှင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Maxon ၏ Redshift render engine ကို အသုံးပြု၍ CPU နှင့် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်သည်။ ၎င်းကို နောက်ဆုံးပေါ် Cinema 4D 2026 ကုဒ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားပြီး CPU ဝန်အားမြင့်မားသောအခါတွင် စက်တစ်ခုသည် တည်ငြိမ်မှုရှိမရှိ၊ notebook ၏ အအေးပေးစနစ်သည် ပိုမိုရှည်လျားသော render အလုပ်များကို ခံနိုင်ရည်ရှိမှုရှိမရှိနှင့် ၎င်းသည် လိုအပ်ချက်များသော လက်တွေ့ကမ္ဘာ 3D အလုပ်များကို မည်သို့ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို ပြသရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ကုဒ်နှင့် compiler သည် အရှိန်မြှင့်ထားသော scene rendering ကို ပြောင်းလဲစေသောကြောင့် Cinebench 2026 ရမှတ်များသည် ချိန်ညှိထားသော အကွာအဝေးကို အသုံးပြုပြီး ယခင် Cinebench ဗားရှင်းများမှ ရမှတ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။ ၎င်း၏ GPU စမ်းသပ်မှုသည် လက်ရှိ NVIDIA နှင့် AMD hardware ကို ပံ့ပိုးပေးသော်လည်း Intel integrated graphics များတွင် မလည်ပတ်နိုင်သေးဘဲ 7 16 ၏ CPU ရလဒ်များကို ထပ်ခါတလဲလဲ လည်ပတ်ခြင်းဖြင့် အတည်ပြုခဲ့သည်။

Cinebench ၂ Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
CPU Single Thread 535 471 518 502
CPU မျိုးစုံ Thread များ 4,618 4,767 3,873 4,492
GPU ကို N / A 5,667 51,517 34,437

 

review unit က single thread ကို 535 မှာရပြီး laptop ကနေ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ Cinebench 2026 single-thread ရလဒ်ထဲမှာ အကောင်းဆုံးပါပဲ။ AMD twin ရဲ့ 24 threads က multi-thread စမ်းသပ်မှုမှာ 3% ပိုသာပါတယ်။ GPU မှာဆိုရင် RTX PRO 3000 ရဲ့ 51,517 က support လုပ်ထားတဲ့ renderer တွေအတွက် 7 16 ရှိနေတာကို သက်သေပြနေပါတယ်။ ThinkPad မှာ RTX PRO 1000 ရဲ့ ထက်ဝက်လောက်မြန်ပါတယ်။

7-Zip ချုံ့ခြင်း

built-in 7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပေးပြီး၊ 128MB dictionary ဖြင့် ဆယ်ကြိမ် pass များအတွင်း လုပ်ဆောင်သည်။ Decompression သည် thread အရေအတွက်နှင့်အတူ ချိန်ညှိလေ့ရှိပြီး compression သည် memory latency ပေါ်တွင် မူတည်သောကြောင့် တစ်ဝက်စီသည် မကြာခဏ မတူညီသောဇာတ်လမ်းများကို ပြောပြလေ့ရှိသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

7-Zip ၂၄.၀၉ (GIPS) Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ချုံ့ 96.281 85.627 96.202 90.364
ဖိသိပ်ခြင်း 97.246 117.863 95.896 90.526
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 96.764 101.745 96.049 90.445

 

AMD unit ရဲ့ 24-thread decompression က စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒါပေမယ့် review unit က compression ကို အပြတ်အသတ်အနိုင်ရပြီး စုစုပေါင်း 96.764 မှတ်ရထားပြီး 7 16 ထက် သာလွန်နေပြီး သူ့ရဲ့ 14-inch twin ကို ၄% သာလွန်နေပါတယ်။ ဒါက ပိုကြီးတဲ့ chassis က အလားတူ silicon ကနေ ဘာတွေဝယ်ယူလဲဆိုတာကို အရှင်းလင်းဆုံး ဥပမာတစ်ခုပါပဲ။

y-cruncher

y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ၏ ဂဏန်းများစွာကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ဆပ်စနစ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ BBP သည် Pi ၏ hexadecimal ဂဏန်းများကို ထုတ်ယူရန် လုပ်ဆောင်သည်။ ရလဒ်များသည် စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်းဖြစ်သောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ AMD ယူနစ်သည် 5-ဘီလီယံနှင့် 10-ဘီလီယံ-ဂဏန်းများကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် integrated GPU အတွက် ၎င်း၏ မှတ်ဉာဏ်ကြိုတင်မှာယူမှုသည် ထိုအရွယ်အစားများ လိုအပ်သည်ထက် လျော့နည်းသော ရရှိနိုင်သော pool ကို လျော့နည်းစေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

y-cruncher (စက္ကန့်၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ပိုင် ၁၀ဘီ 26.422 22.840 31.557 26.685
ပိုင် ၁၀ဘီ 80.463 64.242 101.524 76.787
ပိုင် ၁၀ဘီ 183.822 N / A 226.255 172.994
ပိုင် ၁၀ဘီ 407.658 N / A 500.875 392.083
ပိုင် BBP 1B 1.635 1.100 1.639 1.621
ပိုင် BBP 10B 19.036 12.277 21.512 18.200
ပိုင် BBP 100B 234.797 140.284 291.628 219.969

 

AMD unit ရဲ့ SMT thread တွေက ပြီးမြောက်တဲ့ run တိုင်းမှာ လွှမ်းမိုးထားပြီး ThinkPad က Pi size အကြီးဆုံးမှာ review unit ထက် အနည်းငယ်သာလွန်နေပါတယ်။ အံ့သြစရာကောင်းတာက 7 16 က size အားလုံးမှာ အုပ်စုတစ်ခုလုံးရဲ့ နောက်မှာရှိနေပြီး review unit ထက် ၂၃% နောက်ကျနေပြီး 10 billion digits ပဲရှိပါတယ်။ ဒီရလဒ်က SPEC run တွေမှာ memory throughput နိမ့်ကျတာနဲ့ ကိုက်ညီပြီး Cinebench rerun တွေနဲ့အတူ ပြန်လည်လေ့လာသင့်ပါတယ်။

Blender

Blender benchmark သည် 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးကို အသုံးပြု၍ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်- Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး CPU နှင့် GPU နှစ်မျိုးလုံးတွင် စမ်းသပ်ပါသည်။ Blender ဗားရှင်းများတွင် ရမှတ်များကို နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ၊ ထို့ကြောင့် suite မှ ဗားရှင်းဟောင်းများကို ဖြတ်တောက်ပြီး လက်ရှိ Blender 5.2 ရလဒ်များကို ဤနေရာတွင် တင်ပြထားပါသည်။ GPU ကိန်းဂဏန်းများသည် စနစ်တစ်ခုစီ၏ အမြန်ဆုံး renderer ဖြစ်ပြီး NVIDIA စနစ်နှစ်ခုရှိ discrete card နှင့် 5 16s အစုံရှိ integrated GPU တို့ဖြစ်သည်။

ဘလင်းဒါ ၅.၂ (နမူနာ/မိနစ်) Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
GPU ကို
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 572.84 123.00 1,555.53 922.95
အမှိုက်ဆိုင် 468.85 101.21 1,257.01 795.65
စာသင်ခန်း 420.48 82.84 1,000.62 625.62
စီပီယူ
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 138.88 130.86 137.49 131.08
အမှိုက်ဆိုင် 94.97 99.74 101.34 97.76
စာသင်ခန်း 65.39 74.18 69.26 68.45

 

RTX PRO 3000 က Monster ကို တစ်မိနစ်ကို နမူနာ ၁၅၅၅.၅၃ နဲ့ render လုပ်နိုင်ပြီး ThinkPad မှာရှိတဲ့ RTX PRO 1000 ထက် ၆၉ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပြီး Arc Pro B390 ထက် သုံးဆနီးပါး သာလွန်ပါတယ်။ 7 16 ရဲ့ dGPU premium က support လုပ်ထားတဲ့ renderer မှာ ဝယ်ယူနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ integrated GPU တွေထဲမှာ review unit က Radeon 890M ထက် မြင်ကွင်းသုံးခုလုံးမှာ လေးဆကျော် ဦးဆောင်နေပြီး RTX PRO 3000 ရဲ့ ၃၇ ရာခိုင်နှုန်းမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။ discrete graphics မပါဝင်တဲ့ system တစ်ခုအတွက် လေးစားဖွယ်ကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ပါပဲ။ CPU rendering က လေးခုကို ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်သာ ကွာခြားပြီး review unit က Monster ကို အပြည့်အဝ အနိုင်ယူထားပါတယ်။

LuxMark

LuxMark သည် LuxCoreRender ကိုအခြေခံ၍ OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် စနစ်တစ်ခုစီရှိ ရရှိနိုင်သော OpenCL စက်ပစ္စည်းအားလုံးတွင် Food နှင့် Hall မြင်ကွင်းများကို လုပ်ဆောင်သောကြောင့် single-GPU စနစ်များကို ထို GPU တွင် အမှတ်ပေးထားပြီး dual-GPU စနစ်များကို discrete နှင့် integrated GPU များတွင် အတူတကွ render လုပ်ပါသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

LuxMark v4 Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000 + iGPU) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000 + iGPU)
ခန်းမ 3,505 2,058 19,300 11,342
အစားအသောက်များ 1,713 1,034 7,624 4,103

 

Hall မှာ review unit က single-GPU system တွေထဲမှာ 70% ဦးဆောင်နေပြီး 14-inch twin နဲ့ တူညီနေပါတယ်။ 7 16 ရဲ့ RTX PRO 3000 နဲ့ iGPU output ကတော့ 19,300 နဲ့ ကွဲပြားတဲ့ အတန်းအစားမှာ ရှိပါတယ်။

V Ray

Chaos V-Ray သည် ray-traced rendering throughput ကို vpaths များဖြင့် အစီရင်ခံပြီး မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် CUDA နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော engine ကို စနစ်တိုင်းတွင် လည်ပတ်သောကြောင့် ရလဒ်များသည် integrated graphics များသာပါသော notebook များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ဆဲဖြစ်သည်။ discrete GPU မပါဝင်သော စနစ်များတွင် V-Ray သည် ၎င်း၏ device field တွင် processor name ကို အစီရင်ခံသော်လည်း ထိုလမ်းကြောင်းသည် integrated graphics များတွင် execute လုပ်သည်။ သီးသန့် NVIDIA hardware တွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ကတ်၏ ray tracing cores များကို ချိတ်ဆက်ပြီး သီးခြားအစီရင်ခံသည့် V-Ray ၏ RTX engine ကိုလည်း ဖမ်းယူသည်။

V-Ray GPU (vpaths) Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
CUDA အင်ဂျင် 946 1,039 2,469 1,568
RTX အင်ဂျင် N / A N / A 3,891 2,589

 

Radeon 890M ဟာ integrated matchup ကို ၁၀% ပိုရပြီး Arc Pro B390 ထက်သာတဲ့ GPU စမ်းသပ်မှုအနည်းငယ်ထဲက တစ်ခုပါ။ 7 16 ရဲ့ RTX PRO 3000 က အဓိကဖြစ်ပြီး RTX engine မှာ vpaths ၃၈၉၁ ခုက ThinkPad ရဲ့ RTX PRO 1000 ထက် အဲဒီ mode မှာပဲ ၅၀% ပိုမြင့်ပါတယ်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင်

3DMark CPU Profile benchmark သည် fixed thread count များတွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို single thread မှ ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးအထိ တိုင်းတာပြီး core များ ပိုမိုအသုံးပြုလာသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့တိုးတက်လာသည်ကို ပြသသည်။ ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
မက်စ်ချည်များ 10,748 9,267 10,557 10,500
8 တွင် Threads 6,818 6,573 5,996 6,550
4 တွင် Threads 4,483 4,238 4,261 4,219
1 Thread 1,210 1,178 1,185 1,165

 

review unit က thread အရေအတွက်တိုင်းကို အနိုင်ယူထားပြီး 10,748 max threads score က ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ဖူးသမျှ Pro Precision unit တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး တူညီတဲ့ silicon နဲ့ထုတ်ထားတဲ့ 14-inch twin ထက် 4.6% ပိုများပါတယ်။

3DMark သိုလှောင်မှုနှင့် Blackmagic ဒစ်ခ်အမြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။ နှစ်မျိုးလုံးတွင် မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

သိုလှောင်ခြင်း Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
3DMark သိုလှောင်မှု 2,804 2,325 2,189 3,094
Blackmagic ရေးသားမှု (MB/s) 7,660.2 5,070.5 7,387.8 8,262.3
Blackmagic ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 8,418.1 5,071.2 6,776.2 8,511.5

 

သုံးသပ်ချက်ယူနစ်ရဲ့ SK hynix PCB01 က Gen5 ရမှတ်တွေကို ကောင်းကောင်းပြသခဲ့ပေမယ့် ၁၄ လက်မ အမွှာရဲ့ Micron 4600 က ဒီတစ်ခုတည်းနဲ့ ယှဉ်နိုင်ခဲ့ပြီး 9.8 GB/s နီးပါးရရှိခဲ့ပြီး 3DMark Storage မှာ 3,093 ရရှိခဲ့ပြီး 2,804 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Drive assignments တွေက မိသားစုအတွင်းမှာ ကွဲပြားပါတယ်- AMD အမွှာရဲ့ SanDisk SN7100S က နှစ်ဖက်စလုံးမှာ 5 GB/s နီးပါးရရှိခဲ့ပြီး 7 16 ရဲ့ dual-drive RAID 0 volume က ဒီ traces တွေမှာ ဘာမှမရရှိခဲ့ဘဲ reads မှာတောင် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ storage-sensitive workflows ရှိတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေဟာ သူတို့ရဲ့ configuration က ဘယ် SSD နဲ့ တင်ပို့လဲဆိုတာကို သတိထားသင့်ပါတယ်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် CPU နှင့် GPU တွင် စနစ်တစ်ခုသည် Blackmagic RAW ဗီဒီယိုကို တစ်စက္ကန့်လျှင် မည်မျှဖရိမ်များကို ကုဒ်ဖွင့်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် 12:1 ဖိသိပ်မှုတွင် 8K ရလဒ်များကို ကိုးကားပြီး မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
8K 12:1 CPU (fps) 77 74 77 77
8K 12:1 GPU (fps) 87 49 137 96

 

CPU decode က 74 မှ 77 fps မှာ group တစ်ခုလုံးမှာ flat ဖြစ်ပါတယ်။ GPU မှာ 7 16 RTX PRO 3000 က CUDA မှာ 137 fps နဲ့ run ပြီး review unit ရဲ့ OpenCL မှာ 87 fps က real-time 8K playback ကို ကောင်းကောင်းရှင်းလင်းစေပြီး Radeon 890M ကတော့ 49 fps မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI benchmark ဟာ application ရဲ့ enhancement model တွေမှာ frame per second နဲ့ AI video upscaling နဲ့ frame-interpolation per second ကို တိုင်းတာပေးပြီး 1080p input မှာ run ပါတယ်။ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။ 16X Slowmo Aion model က Intel-graphics Precisions, ဒီ unit နဲ့ 7 16 နှစ်ခုလုံးမှာ ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် AMD twin ကတော့ ပြဿနာမရှိဘဲ run နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

Topaz ဗီဒီယို AI (fps) Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 6.24 / 5.21 / 1.90 3.72 / 2.21 / 0.78 12.38 / 8.94 / 3.15 5.17 / 3.19 / 1.12
အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X 5.29 / 3.19 / 0.96 4.91 / 2.72 / 0.92 13.06 / 7.49 / 2.32 5.91 / 3.12 / 1.01
ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 6.45 / 6.09 / 2.47 3.99 / 2.70 / 1.18 12.06 / 8.60 / 2.66 4.78 / 3.14 / 1.05
ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X 3.30 / 2.26 / 1.51 1.87 / 1.34 / 0.96 3.73 / 2.66 / 2.02 1.62 / 1.13 / 0.79
Nyx 1X / 2X 1.56 / 1.57 1.87 / 1.53 3.59 / 3.08 2.40 / 2.09
Hyperion HDR 1X 3.23 11.48 15.58 14.56
၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast 8.48 / 22.00 6.08 / 17.59 18.04 / 30.60 10.39 / 29.94
16X Slowmo Aion DNF 9.05 DNF N / A

 

7 16 ရဲ့ RTX PRO 3000 ဟာ upscaling မော်ဒယ်တွေထဲမှာ ဦးဆောင်နေပြီး Artemis နဲ့ Proteus မှာ review unit ထက် နှစ်ဆလောက်ပိုများပါတယ်။ ပိုစိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက ဇယားရဲ့အလယ်အလတ်အဆင့်ပါ။ Arc Pro B390 ဟာ Artemis, Proteus နဲ့ Gaia မှာ RTX PRO 1000 ကို အနိုင်ယူပြီး interpolation မော်ဒယ်တွေနဲ့ Hyperion HDR တို့ကို ဆုံးရှုံးခဲ့ပါတယ်။ ဒါက 14s မှာ ကျွန်တော်တို့တွေ့ခဲ့ရတဲ့ ကွာဟချက်နဲ့ အတူတူပါပဲ။ Intel graphics မှာ Aion ပျက်ကွက်မှုက ဒီမှာ ထပ်ခါတလဲလဲဖြစ်နေပါတယ်၊ driver team အတွက်လည်း တစ်ခုပါပဲ။

UL Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် Phi၊ Mistral၊ Llama3 နှင့် Llama2 ကဲ့သို့သော ဒေသတွင်းမော်ဒယ်လေးခုတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပြီး မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ စနစ်လေးခုစလုံးသည် ၎င်းတို့၏ GPU များတွင် DirectML ဖြင့် ONNX Runtime မှတစ်ဆင့် မော်ဒယ်များကို လည်ပတ်စေခဲ့သည်။

Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
phi 893 434 2,244 1,618
Mistral 646 403 2,062 1,397
လာမာ ၂ 669 357 1,859 1,252
လာမာ ၂ 750 390 1,990 DNF

 

7 16 က ဒီစားပွဲကို ပိုင်ဆိုင်ထားပြီး 12GB ကတ်ကလည်း Llama2 ကို 1,990 နဲ့ အပြီးသတ်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် 8GB RTX PRO 1000 က မော်ဒယ်ကို မတင်နိုင်ခဲ့ပါဘူး။ integrated GPU တွေထဲမှာ Arc Pro B390 က Phi နဲ့ Llama2 မှာ Radeon 890M ထက် နှစ်ဆလောက် သာလွန်ပြီး review unit ရဲ့ 64GB memory pool က အရာအားလုံးကို ပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။ shared-memory platform တွေက local AI အတွက် အားသာချက်ရှိပါတယ်။

UL Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာပြီး MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များဖြင့် image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ WinML runs များသည် CPU နှင့် GPU တွင် float32 ကိုအသုံးပြုပြီး vendors များတစ်လျှောက် အလားတူမြင်ကွင်းကို ပေးစွမ်းသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် Computer Vision 2 suite အသစ်ကို vendors တစ်ခုချင်းစီ၏ native path မှတစ်ဆင့်လည်း run လုပ်သည်- Intel NPU များတွင် int8 တွင် OpenVINO နှင့် ၎င်းတို့၏ iGPU များတွင် fp16 တွင် fp16 တွင် TensorRT၊ RTX PRO 3000 တွင် fp16 တွင် TensorRT နှင့် AMD NPU တွင် Ryzen AI။ ထိုရလဒ်များကို တိကျမှုနှင့် runtime သည် platform အလိုက်ကွဲပြားသောကြောင့် သီးခြားစီဖော်ပြထားသည်။ ရမှတ်များမြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် (WinML) Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
စီပီယူ 143 114 122 134
GPU ကို 410 245 553 426

 

Procyon AI ကွန်ပျူတာ Vision 2 (မူရင်း runtimes) Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16
NPU (int8) 1,630 1,189 1,614
iGPU (fp16) 1,529 N / A 837
dGPU (TensorRT fp16) N / A N / A 3,470

 

Vendor-neutral WinML view မှာ review unit က အကောင်းဆုံး CPU score ကို တင်ထားပြီး graphics မှာ ThinkPad ရဲ့ dGPU ရဲ့ 4% အတွင်းပဲ ရှိပါတယ်။ native path တွေမှာ review unit မှာရှိတဲ့ Intel AI Boost NPU တွေနဲ့ 7 16 တွေက တစ်ခုနဲ့တစ်ခု 1% အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး Ryzen AI NPU ထက် သုံးပုံတစ်ပုံကျော် သာလွန်ပါတယ်။ review unit ရဲ့ iGPU က သူ့ရဲ့ NPU နဲ့ နီးပါး တူညီပါတယ်။ 7 16 ရဲ့ iGPU score 837 ဟာ 5-series unit တွေရဲ့ B390 class အပိုင်းကနေ လာတာမဟုတ်ဘဲ Core Ultra 9 386H ရဲ့ integrated Arc အသေးကနေ လာတာကို သတိပြုပါ။ RTX PRO 3000 ရဲ့ TensorRT ရလဒ်က 3,470 မှာ အားလုံးထက် သာလွန်နေပါတယ်။

UL Procyon AI ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ ပါဝါမြင့် GPU များအထိ AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနည်းလမ်းတစ်ခုကို ပေးစွမ်းပြီး စမ်းသပ်မှုသုံးခုဖြင့် ပံ့ပိုးပေးသည်- ပါဝါမြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL FP16၊ ပါဝါအသင့်အတင့်ရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 FP16 နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 INT8။ benchmark သည် platform တစ်ခုချင်းစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference path ကို အသုံးပြုသည်- Intel system များပေါ်ရှိ OpenVINO၊ Radeon GPU များပေါ်ရှိ AMD-optimized DirectML pipeline နှင့် NVIDIA GPU များပေါ်ရှိ TensorRT။ INT8 စမ်းသပ်မှုသည် ပံ့ပိုးပေးထားသည့်နေရာတွင် Intel ၏ quantized SD 1.5 model ကိုအသုံးပြုသည်။ AMD pipeline သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော quantized run ကို မပေးဆောင်ပါ။ 7 16 သည် ၎င်း၏ RTX PRO 3000 ပေါ်ရှိ TensorRT မှတစ်ဆင့် ဤ suite ကို လုပ်ဆောင်သည်။ ဤအချီတွင် အသစ်အနေဖြင့် Intel NPU တွင် INT8 workload ကိုလည်း လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။

Procyon AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Dell Pro Precision 7 16 (RTX PRO 3000) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
SD ၁.၅ FP၁၆ 638 316 1,424 943
SD ၁.၅ INT၈ 7,778 2,855 17,287 12,403
SDXL FP16 738 200 1,273 765
SD 1.5 INT8 NPU 2,881 2,870 N / A N / A

 

SDXL ပုံတစ်ပုံကို ၅၀.၈ စက္ကန့်နဲ့ review unit ဟာ RTX PRO 1000 ရဲ့ ၄% အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး ၁၄ စက္ကန့်ရလဒ်ကို ထင်ဟပ်စေပြီး volume လိုအပ်သူတွေအတွက် 7 16 ရဲ့ TensorRT run က ပုံတစ်ပုံကို ၂၉.၄ စက္ကန့်နဲ့ ၁၂၇၃ run ပါတယ်။ NPU 2,881 run က iGPU ရဲ့ INT8 throughput ရဲ့ ၃၇% လောက်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် GPU ကိုတော့ လွတ်စေပါတယ်။ workloads တွေက batch size နဲ့ step count တွေကို မတူညီအောင် အသုံးပြုထားတာကြောင့် FP16 နဲ့ INT8 row တွေကြားမှာ score တွေကို နှိုင်းယှဉ်လို့မရပါဘူး။

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization တို့တွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရရှိသော viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို 1080p တွင် ပြန်လည်ပြသထားသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ 7 16 သည် SPECviewperf ကို ၎င်း၏ မူရင်း 4K resolution ဖြင့် လည်ပတ်ခဲ့ပြီး FHD လည်ပတ်မှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရသောကြောင့် ဤဇယားတွင် ချန်လှပ်ထားခဲ့သည်။ enscape-01 viewset သည် AMD twin တွင် ထူးထူးခြားခြား ရမှတ်နိမ့်ကျမှုကိုလည်း ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး ၎င်းသည် driver ပြန်လည်သုံးသပ်သင့်သော ရမှတ်တစ်ခုဖြစ်သည်။

SPECviewperf 15 (FHD) Dell Pro Precision 5 16s Intel (Arc Pro B390) Dell Pro Precision 5 16s AMD (Radeon 890M) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
3dsmax-08 21.46 26.23 28.20
ဘလင်းဒါ-၀၁ 23.15 23.17 40.69
ကာတီယာ-၀၇ 26.35 22.70 43.36
creo-04 68.14 49.42 107.59
စွမ်းအင်-၁ 38.86 29.69 45.79
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 15.24 8.45 25.45
မာယာ-၀၇ 85.61 53.48 112.84
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 70.91 73.31 86.38
snx-05 80.24 61.33 103.61
solidworks-၂၀၁၁ 32.99 36.40 53.63
unreal_engine-01 42.15 27.38 49.24

 

Radeon 890M ကို viewset ၁၁ ခုမှာ ၇ ခုနဲ့ ယှဉ်နိုင်ပြီး certified CAD နဲ့ engineering traces (creo, maya, snx, energy) တွေက Arc Pro driver stack ကို အကောင်းဆုံးပြသထားပါတယ်။ သူ့ရဲ့ 14-inch twin နဲ့မတူဘဲ catia-07 ကို 26.35 နဲ့ ပြတ်ပြတ်သားသား ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ RTX PRO 1000 က ဇယားကို အပြတ်အသတ် အနိုင်ယူထားပါတယ်။ မှတ်တမ်းအရ 7 16 native-4K ဟာ creo-04 မှာ 114.70 နဲ့ solidworks-08 မှာ 63.99 ရရှိခဲ့ပြီး pixel လေးဆပိုများပေမယ့်လည်း ရရှိခဲ့တဲ့အတွက် FHD နဲ့ ညီမျှတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေက ပိုမြင့်နေဦးမှာပါ။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို စက်မှုလုပ်ငန်း verticals ခုနစ်ခုအဖြစ် အုပ်စုဖွဲ့ထားသော real applications များကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး N/A ဆိုသည်မှာ စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်နိုင်ဟု ဆိုလိုသည်။ SPECworkstation အတွင်းရှိ standalone 7-Zip workload သည် AMD twin နှင့် 7 16 နှစ်ခုလုံးတွင် ပျက်ကွက်ခဲ့ပြီး ၎င်းတို့၏ CPU subsystem နှင့် Productivity နှင့် Development ရမှတ်များကို ဖိနှိပ်ထားသည်။ AMD twin ကို ပြန်လည်အသုံးပြုခြင်းသည် အလားတူပျက်ကွက်မှုကို ပြန်လည်ဖြစ်ပေါ်စေပြီး အထက်ဖော်ပြပါ ကျွန်ုပ်တို့၏ သီးခြား 7-Zip အပိုင်းသည် ထိုအချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။

SPEC workstation ၄ Dell Pro Precision 5 16s Intel Dell Pro Precision 5 16s AMD Dell Pro Precision 7 16 Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ်များ
ဂရပ်ဖစ် 2.67 2.65 6.54 4.51
တိုး။ မြန်စေသောအရာ 2.25 2.31 3.88 3.26
သိုလှောင်ခြင်း 1.80 1.00 1.30 1.67
စီပီယူ 1.34 N / A N / A 1.35
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.47 1.45 1.76 1.65
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.55 1.38 1.87 1.69
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.94 1.29 1.03 0.96
ဘဝကသိပ္ပံ 1.84 1.47 2.03 1.82
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.60 1.48 1.87 1.81
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.75 1.41 1.87 1.89
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.35 N / A N / A 1.34

 

review unit ဟာ စနစ်လေးခုထဲမှာ အကောင်းဆုံး Storage subsystem ရမှတ်ကို ရရှိထားပါတယ်။ 7 16 ရဲ့ Graphics subsystem ရမှတ် 6.54 က dGPU ကွာဟချက်ကို အကျယ်ဆုံးပြသနေပြီး review unit နဲ့ သူ့ရဲ့ AMD twin က ဒေါင်လိုက်တွေကို ပိုင်းခြားထားပြီး Financial Services မှာ AMD က ဦးဆောင်နေပြီး review unit က Life Sciences နဲ့ Product Design မှာ အတော်လေး ဦးဆောင်နေပါတယ်။ ThinkPad နဲ့ ယှဉ်ရင် review unit က Life Sciences ကိုယူပြီး productivity ရမှတ်တွေကို ပိုင်းခြားပြီး အဆုံးထိ နောက်ကျမကျန်အောင် လဲလှယ်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Dell Pro Precision 5 16s Intel ဟာ B390-based system မှာ ကျွန်တော်တို့မြင်ဖူးသမျှထဲမှာ အခိုင်မာဆုံး CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ Pro Precision lineup တစ်လျှောက်မှာ အရှည်ကြာဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်းကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ 18,965 Geekbench 7 multicore ရမှတ်ဟာ Core Ultra 9 ပါဝင်တဲ့ Pro Precision 7 16 ထက်တောင် သာလွန်ခဲ့ပြီး 7-Zip compression ကလည်း အုပ်စုထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ PCMark 10 ကလည်း 9,994 နဲ့ အတူတူပဲ အားကောင်းခဲ့ပြီး 10,000 မှတ်ထက် ခြောက်မှတ်နည်းပြီး 14 လက်မ Intel မော်ဒယ်ထက် ၂၅ မှတ် နောက်ကျနေပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းက ၂၄ နာရီနဲ့ ၄၃ မိနစ်မှာ ပိုပြီးအထင်ကြီးစရာကောင်းလောက်အောင် ကြာရှည်ခံပြီး Pro Precision 7 16 ထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများပြီး ThinkPad P14s Gen 7 ထက် ကိုးနာရီနီးပါး ပိုများကာ 14s Intel ထက် ၅၃ မိနစ် ပိုရှည်ပါတယ်။ QHD+ display ပိုကြီးပေမယ့်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။

Pro Precision အမှတ်တံဆိပ်နှင့် intake vents များပြသထားသည့် Dell Pro Precision 5 16s Intel အောက်ခြေ

Arc Pro B390 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်နှင့် AI စမ်းသပ်မှုများတွင်လည်း ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး၊ ခိုင်မာသော အသိအမှတ်ပြု ISV ရလဒ်များ၊ Topaz upscaling စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခြင်း၊ RTX PRO 1000 ၏ ၄% အတွင်း SDXL ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်မှုနှင့် NPU ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်မှုရမှတ် 2,881 အပါအဝင်ဖြစ်သည်။

Pro Precision မော်ဒယ်တွေထဲက ရွေးချယ်တဲ့အခါ workload ပေါ်မူတည်ပါတယ်။ AMD 16s တွေက thread များများသုံး rendering နဲ့ y-cruncher တွေမှာ အားသာချက်ရှိပြီး Intel မော်ဒယ်ကတော့ single-threaded work, graphics, AI, storage နဲ့ battery testing တွေမှာ ပိုကောင်းပါတယ်။ GPU စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ ပိုလိုအပ်တဲ့ ဝယ်ယူသူတွေဟာ Blender မှာ ၂.၇ ဆလောက် ပိုမြန်ပြီး V-Ray, local AI text generation နဲ့ BRAW processing တွေမှာ အများကြီး ပိုမြန်တဲ့ Pro Precision 7 16 ကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဲဒီ configuration က ဒေါ်လာ ၁၉၀၀ ကနေ ၂၃၀၀ လောက် ပိုကုန်ကျပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်း ထက်ဝက်တောင် မပိုပါဘူး။ Intel 14s တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 16s တွေက QHD+ display ပိုကြီး၊ numeric keypad၊ CPU ရလဒ် အနည်းငယ် ပိုကောင်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်း ၅၃ မိနစ် ထပ်ပေါင်းထားပေမယ့် ಒಟ್ಟಾರೆ စွမ်းဆောင်ရည်က အရမ်းဆင်တူပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ပိုကြီးပြီး ပိုလေးပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit ကတော့ SSD နှေးပါတယ်။ 16s များသည် IT အဖွဲ့များအား ကောင်းမွန်သော ဝန်ဆောင်မှုကို ရယူအသုံးပြုနိုင်စေသည့်အပြင် ဖောက်သည်အစားထိုးနိုင်သော ဘက်ထရီနှင့်အတူ အစားထိုးနိုင်သော LPCAMM2 မှတ်ဉာဏ်၊ SSD၊ WLAN ကတ်၊ ပန်ကာနှင့် အခြားအတွင်းပိုင်း အစိတ်အပိုင်းများပါရှိသည်။

ဖွဲ့စည်းပုံ ရွေးချယ်စရာများနှင့် လက်ရှိဈေးနှုန်းများအတွက် Dell Pro Precision 5 Series 16S ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာသို့ ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုပါ ။

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး ဘက်ထရီသက်တမ်းရှိသော မိုဘိုင်း Workstation StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် Workstation ဘက်ထရီသက်တမ်း

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Precision 5 16s Intel သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ဘက်ထရီသက်တမ်း နေရာကို ရယူထားသည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Laptop ဘက်ထရီသက်တမ်း ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstation ဘက်ထရီသက်တမ်းကိုလည်း ရယူထားသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။