Lenovo ရဲ့ ThinkPad P14s Gen 7 မှာ Intel vPro ပါဝင်တဲ့ Series 3 Intel Core Ultra 7 366H နဲ့ NVIDIA ရဲ့ RTX PRO 1000 Blackwell Generation laptop GPU တို့ကို ၁၄.၅ လက်မ မိုဘိုင်း workstation ထဲမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး အလေးချိန်က ၃.၅၉ ပေါင်ကနေ စတင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ 64GB LPCAMM2 memory ကို customer-replaceable module တစ်ခုတည်းမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး 2TB PCIe Gen5 SSD နဲ့ 3K 120Hz display တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ configuration ဟာ mainstream business laptop တစ်လုံးလို သယ်ဆောင်သွားလာနိုင်တဲ့ chassis မှာ workstation graphics နဲ့ ISV certifications တွေ လိုအပ်နေတဲ့ engineers တွေနဲ့ content professionals တွေအတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။ ဒီ review ကို ရေးသားနေချိန်မှာ Lenovo က ညီမျှတဲ့ retail configuration ဖြစ်တဲ့ model 21XJ0038US ကို $4,703.16 နဲ့ ရောင်းချပေးနေပါတယ်။
ဒီ configuration က ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ပါတယ်။ P14s Gen 7 က PCMark 10 ရမှတ် 9,083 နဲ့ Cinebench R23 multicore ရလဒ် 18,546 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ၊ RTX PRO 1000 က Blender 4.5 ကို ပြီးခဲ့တဲ့နှစ် P14s Gen 6 မှာ RTX PRO 500 ထက် 29% လောက် ပိုကောင်းအောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး Stable Diffusion 1.5 INT8 မှာ UL Procyon ရဲ့ AI Image Generation suite ကို ပုံတစ်ပုံကို 2.5 စက္ကန့်အထိ မြှင့်တင်ပေးနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါအားလုံးကို လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုမှာ ၁၅ နာရီနဲ့ ၅၂ မိနစ် အသုံးပြုနိုင်ခဲ့ပြီး ယခင်ထက် လေးနာရီ ပိုရှည်ပါတယ်။
ဒီသုံးသပ်ချက်က ၁၄ လက်မ P-series ဟာ မျိုးဆက်တစ်ခုတည်းမှာ မည်မျှတိုးတက်လာခဲ့လဲ၊ 8GB GDDR7 workstation GPU ဘာတွေလုပ်နိုင်လဲ၊ ဘာတွေမလုပ်နိုင်ဘူးလဲဆိုတာကို ဆန်းစစ်ပါတယ်။ P14s Gen 7 ကို ၎င်းရဲ့ တိုက်ရိုက်ရှေ့ပြေးဖြစ်တဲ့ ပိုကြီးတဲ့ Dell Pro Max 16 မှာ တူညီတဲ့ RTX PRO 1000 GPU နဲ့ တူညီတဲ့ Core Ultra 7 366H processor ကို အသုံးပြုပေမယ့် discrete graphics မပါဝင်တဲ့ Dell Pro 7 14 တို့နဲ့ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
ThinkPad P14s Gen 7 ရဲ့ ဒီမျိုးဆက်မှာ ပိုကြီးတဲ့ ၁၄.၅ လက်မ ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားပေမယ့် မိုဘိုင်းလ် workstation အနေနဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူပါတယ်။ အလေးချိန်က ၃.၅၉ ပေါင်ကနေ စတင်ပြီး အကျယ်က ၃၂၅.၂ မီလီမီတာ၊ အနက်က ၂၂၆.၃ မီလီမီတာ ရှိပါတယ်။ ကိုယ်ထည်က ရှေ့ဘက်မှာ ၁၁.၇ မီလီမီတာရှိပြီး အထူက ၁၆.၂၂ မီလီမီတာအထိ ရှိပြီး Lenovo က နောက်ဘက်မှာ အများဆုံး အမြင့်က ၂၂.၂ မီလီမီတာလို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကြံ့ခိုင်မှုအတွက် MIL-STD-810H လုပ်ထုံးလုပ်နည်းတွေနဲ့လည်း စမ်းသပ်ထားပါတယ်။
P14s Gen 7 ကို လှန်လိုက်တဲ့အခါ အောက်ခြေ panel ကို ရိုးရှင်းစွာ မြင်တွေ့ရပြီး အအေးပေးပန်ကာတွေရဲ့အပေါ်မှာ လေဝင်လေထွက်ကောင်းတဲ့ နေရာကြီးနှစ်ခု ရှိပါတယ်။ ပတ္တာအနီးမှာ ရော်ဘာကြိုးရှည်တစ်ခုနဲ့ ရှေ့ဘက်မှာရှိတဲ့ ခြေထောက်သေးသေးနှစ်ခုက လက်တော့ပ်ကို တည်ငြိမ်နေစေပြီး အောက်မှာ လေဝင်လေထွက်အတွက် နေရာအလုံအလောက် ချန်ထားပေးပါတယ်။ panel ကို မြင်သာတဲ့ screw အများအပြားနဲ့ တပ်ဆင်ထားပြီး ဘက်ထရီ၊ LPCAMM2 မှတ်ဉာဏ်၊ SSD နဲ့ အအေးပေးစနစ်တွေကို ဝင်ရောက်ဖို့ ဖယ်ရှားနိုင်ပါတယ်။
အောက်ခြေ panel ကိုဖယ်ရှားခြင်းဖြင့် ဖောက်သည်များအစားထိုးနိုင်သော 75 Wh ဘက်ထရီ၊ Gen5 M.2 SSD နှင့် single LPCAMM2 memory module တို့ကို အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ LPCAMM2 သည် motherboard နှင့် အပြီးတိုင်ဂဟေဆက်ခြင်းမရှိဘဲ LPDDR5x memory ၏ အမြန်နှုန်းနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ P14s Gen 7 တွင် Altair၊ ANSYS၊ Autodesk၊ AVID၊ Bentley၊ Dassault၊ Nemetschek၊ PTC နှင့် Siemens မှ ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကိုလည်း ရရှိထားသည်။
အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှုနှင့် အာမခံ
P14s Gen 7 သည် အခြားပါးလွှာသော ၁၄ လက်မစက်များထက် ပိုမိုတိုးချဲ့ရန် နေရာလွတ်များ ချန်ထားပေးပါသည်။ LPCAMM2 slot တစ်ခုတည်းသည် 96GB အထိ မော်ဂျူးများကို လက်ခံသောကြောင့် မှတ်ဉာဏ်ကို တစ်သက်တာ ဂဟေဆက်မည့်အစား နှစ်ပေါင်းများစွာ ဖြန့်ကျက်ပြီးနောက် အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်း သို့မဟုတ် အစားထိုးခြင်းတို့ကို ပြုလုပ်နိုင်ပြီး Gen5 M.2 2280 bay သည် 2TB အထိ drive များကို လက်ခံသော်လည်း အသုံးပြုသူသည် ၎င်းကို ပိုကြီးသော အခြားတစ်ခုခုနှင့် လဲလှယ်နိုင်သည်။ ဘက်ထရီနှင့် ကီးဘုတ်ကိုလည်း ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်သောကြောင့် လက်တွေ့ကျသော ဝန်ဆောင်မှုသက်တမ်းသည် တံဆိပ်ခတ်ဒီဇိုင်းများ ခွင့်ပြုထားသည်ထက် များစွာကျော်လွန်ပါသည်။
Lenovo သည် လက်လီရောင်းချမှုပုံစံကို တစ်နှစ်စာ ပို့ဆောင်ရေး သို့မဟုတ် ယူဆောင်သွားနိုင်သော အာမခံဖြင့် အကျုံးဝင်ပြီး ပိုမိုမြန်ဆန်သော ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာမှု သို့မဟုတ် နေရာတွင် အကျုံးဝင်မှု လိုအပ်သော ယာဉ်အုပ်စုများအတွက် အဆင့်မြှင့်တင်မှုများအဖြစ် Premier Support၊ Premier Support Plus နှင့် မတော်တဆပျက်စီးမှုကာကွယ်မှုတို့ကို ရရှိနိုင်ပါသည်။
Display နှင့် Input
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ ထိပ်တန်း ၁၄.၅ လက်မ 3K IPS မျက်နှာပြင်ပါဝင်ပြီး 3072 x 1920 resolution၊ 16:10 aspect ratio၊ 500-nit brightness၊ 120 Hz refresh rate နဲ့ DCI-P3 coverage အပြည့်အဝပါဝင်ပါတယ်။ panel မှာ anti-glare finish၊ Eyesafe certification နဲ့ timing controller color calibration တို့ပါဝင်ပါတယ်။ Lenovo မှာ resolution ဒါမှမဟုတ် color coverage မလိုအပ်တဲ့သူတွေအတွက် lower-resolution WUXGA touch နဲ့ non-touch panel တွေကိုလည်း ရောင်းချပေးပါတယ်။
ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်တဲ့ ကီးဘုတ်မှာ LED backlighting နဲ့ သီးသန့် Copilot ခလုတ်တစ်ခု၊ ရင်းနှီးပြီးသား အနီရောင် TrackPoint နဲ့ touchpad အပေါ်က physical ခလုတ်သုံးခု ပါဝင်ပါတယ်။
trackpad ကိုယ်တိုင်က ၄.၅၃ လက်မ အကျယ်ရှိပြီး မှန်လို Mylar မျက်နှာပြင်နဲ့ ပြုလုပ်ထားပါတယ်။ နေ့စဉ် navigation နဲ့ Windows gestures တွေအတွက် နေရာအလုံအလောက်ရှိပေမယ့် အပေါ်က physical TrackPoint ခလုတ်သုံးခုက အမြင့်ကို အနည်းငယ်လျော့ကျစေပါတယ်။ ဒီ layout နဲ့ဆိုရင် ThinkPad ကို ရေရှည်အသုံးပြုသူတွေအနေနဲ့ ဘယ်၊ အလယ်၊ ညာ ခလုတ်တွေကို စွန့်လွှတ်စရာမလိုဘဲ trackpad နဲ့ အနီရောင် TrackPoint ကို ရွေးချယ်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။
5MP RGB နှင့် အနီအောက်ရောင်ခြည်ကင်မရာသည် Windows Hello မျက်နှာမှတ်မိခြင်းကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် ၎င်းသည် လျင်မြန်စွာအလုပ်လုပ်ပြီး လက်ဗွေဖတ်စက်ကို လက်လှမ်းစရာမလိုဘဲ အကောင့်ဝင်ခြင်းကို ပိုမိုလွယ်ကူစေသည်။ ၎င်းသည် ရှိနေခြင်းထောက်လှမ်းခြင်းကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် သင်ထွက်ခွာသွားသည့်အခါ လက်ပ်တော့ကို လော့ခ်ချနိုင်ပြီး သင်ပြန်လာသည့်အခါ နိုးထလာနိုင်သည်။ အသုံးမပြုသည့်အခါ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလုံခြုံရေးရှပ်တာတစ်ခုသည် ကင်မရာကို ဖုံးအုပ်ထားသည်။
ဆိပ်ကမ်းများနှင့်ဆက်သွယ်မှု
ThinkPad P14s Gen 7 မှာ Thunderbolt 4 USB-C port နှစ်ခုနဲ့ 5Gbps USB Type-A port နှစ်ခုပါဝင်ပြီး တစ်ခုကတော့ always-on charging ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် HDMI 2.1 TMDS၊ Gigabit Ethernet၊ SD Express 8.0 card reader နဲ့ ပေါင်းစပ် audio jack တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ built-in Ethernet နဲ့ high-speed SD card reader တွေဟာ mobile workstation တွေမှာ အထူးသဖြင့် အသုံးဝင်ပြီး (ရှားပါတယ်)၊ ချိတ်ဆက်မှုနှစ်ခုလုံးအတွက် adapter တွေ မကြာခဏ လိုအပ်တတ်ပါတယ်။ optional smart-card reader လည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။
ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုအတွက် Intel Wi-Fi 7 BE211 2×2 adapter ပါရှိပြီး Bluetooth 6 ပါရှိပါတယ်။ Lenovo မှာ eSIM support နဲ့ optional NFC ပါဝင်တဲ့ Snapdragon X61 5G connectivity ကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ပါဝင်တဲ့ ပါးလွှာတဲ့ 100 W adapter ကို အသုံးပြုပြီး USB-C ကနေတစ်ဆင့် အားသွင်းနိုင်ပါတယ်။
လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု
Core Ultra 7 366H သည် Intel vPro နှင့် Active Management Technology ကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် IT အဖွဲ့များအနေဖြင့် operating system ရရှိနိုင်ခြင်းမရှိသည့်တိုင် laptop ကို ရောဂါရှာဖွေခြင်း၊ configure လုပ်ခြင်းနှင့် support လုပ်ခြင်းတို့ကို out-of-band access ပေးပါသည်။ Intel Hardware Shield သည် operating system ကို ကာကွယ်ပေးပြီး Threat Detection Technology သည် တိုက်ခိုက်မှုအချို့ကို ဖော်ထုတ်ရန် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော security software နှင့်အတူ လုပ်ဆောင်ပြီး Stable IT Platform Program သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအား ပိုမိုကြီးမားသော deployments များတွင် ပိုမိုတသမတ်တည်းရှိသော hardware နှင့် software platform ကို ပေးပါသည်။
Lenovo သည် ထိုစွမ်းရည်များကို ၎င်း၏ ThinkShield လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များဖြင့် တည်ဆောက်ထားပြီး ၎င်းတွင် သီးခြား TPM 2.0 ချစ်ပ်နှင့် Self-Healing BIOS ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖွဲ့စည်းပုံတွင် touch-style fingerprint reader၊ Windows Hello facial recognition နှင့် presence detection တို့လည်း ပါဝင်ပြီး (အစောပိုင်းက ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း) သင်ထွက်ခွာသည့်အခါ laptop ကို lock ချနိုင်ပြီး သင်ပြန်လာသည့်အခါ ၎င်းကို wake လုပ်နိုင်သည်။ physical webcam shutter နှင့် Kensington lock slot တို့သည် ပိုမိုတိုက်ရိုက်လုံခြုံရေးရွေးချယ်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး ရွေးချယ်ထားသော ဖွဲ့စည်းပုံများတွင် NFC ရရှိနိုင်ပါသည်။
နေ့စဉ်စီမံခန့်ခွဲမှုအတွက် Lenovo သည် driver၊ firmware နှင့် system updates များကို ကိုင်တွယ်ရန် Commercial Vantage ကို ကြိုတင်ထည့်သွင်းထားပြီး P series သည် power၊ thermal နှင့် process setting များကို professional application များနှင့် ကိုက်ညီစေသည့် အခမဲ့ utility တစ်ခုဖြစ်သည့် Lenovo Performance Tuner ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ out-of-band access vPro မှ ပံ့ပိုးပေးသည့်နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုခြင်းဖြင့် IT သည် P14s Gen 7 ကို ၎င်း၏ ဝန်ဆောင်မှုသက်တမ်းတစ်လျှောက်လုံး အဝေးမှ ပံ့ပိုးပေးခြင်း၊ အပ်ဒိတ်လုပ်ခြင်းနှင့် ပြဿနာရှာဖွေခြင်းတို့ကို ပြုလုပ်နိုင်ပါသည်။
Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (21XJ0032US) |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| processor ကို | Intel vPro ပါဝင်သော စီးရီး ၃ Intel Core Ultra 7 366H 16 cores၊ 4.8 GHz အထိ ၅၅ TOPS NPU (ပူးတွဲပါ+ PC) |
| ဂရပ်ဖစ် | NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell Generation Laptop GPU၊ 8GB GDDR7 ပေါင်းစပ်ထားသော Intel ဂရပ်ဖစ် |
| မှတ်ဉာဏ် | 64GB LPDDR5x-7467 LPCAMM2 slot ၁ ခု၊ ဖောက်သည်အစားထိုးနိုင်သည်၊ 96GB အထိ |
| သိုလှောင်ခြင်း | 2TB PCIe Gen5 NVMe SSD (SK hynix) |
| မျက်နှာပြင် | ၁၄.၅ လက်မ 3K (၃၀၇၂ x ၁၉၂၀) IPS၊ ၁၆:၁၀ ၅၀၀ နစ်စ်၊ ၁၂၀ Hz၊ ၁၀၀% DCI-P3၊ အလင်းပြန်မှု ဆန့်ကျင်ပေးခြင်း၊ မျက်လုံးအတွက် ဘေးကင်းခြင်း |
| connectivity | |
| ဆိပ်ကမ်းများ | ၂ x Thunderbolt 4 (USB-C) ၂ x USB-A 3.1 5Gbps (၁ ခု အမြဲတမ်းဖွင့်ထားသည်) HDMI 2.1 (TMDS) RJ45 ဂစ်ဂါဘစ် အီသာနက် SD Express 8.0 ကတ်ဖတ်စက် မိုက်ခရိုဖုန်း/နားကြပ် ပေါင်းစပ်ဂျက် ရွေးချယ်နိုင်သော စမတ်ကတ်ဖတ်စက် |
| ကြိုးမဲ့ | Intel Wi-Fi 7 BE211 2×2 + Bluetooth 6 eSIM ပါ၀င်တဲ့ ရွေးချယ်နိုင်တဲ့ Snapdragon X61 5G |
| ကင်မရာ | လျှို့ဝှက်ရေးရှပ်တာပါရှိသော 5MP RGB + IR Windows Hello၊ ရှိနေကြောင်း သိရှိနိုင်ခြင်း |
| စွမ်းအားနှင့်တည်ဆောက်မှု | |
| ဘက်ထရီ | 75Wh၊ ဖောက်သည်အစားထိုးနိုင်သည်၊ အမြန်အားသွင်းခြင်း 100W USB-C ပါးလွှာသော အဒက်တာ |
| ကိုယ်ထည် | ၃.၅၉ ပေါင် / ၁.၆၃ ကီလိုဂရမ်မှစတင်၍ MIL-STD-810H စမ်းသပ်ပြီး |
| လုံခြုံရေးနှင့်ဆော့ဖ်ဝဲ | |
| လုံခွုံရေး | Intel vPro (AMT၊ Hardware Shield၊ TDT၊ SIPP) Lenovo ThinkShield၊ dTPM 2.0၊ အလိုအလျောက်ကုသပေးသော BIOS ထိတွေ့လက်ဗွေဖတ်စက်၊ ဝက်ဘ်ကင်မရာ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာရှပ်တာ |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows ကို 11 Pro ကို |
| အာမခံချက် | ၁ နှစ်စာ ပို့ဆောင်ရေး သို့မဟုတ် ယူဆောင်သွားခြင်း (လက်လီရောင်းချမှု ပုံစံ) Premier Support၊ Premier Support Plus၊ ADP ရွေးချယ်နိုင်သည် |
| စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း | $၄,၇၀၃.၁၆ (Lenovo.com ဝဘ်ဈေးနှုန်း; ခန့်မှန်းတန်ဖိုး $၅,၅၉၉.၀၀) |
performance
ThinkPad P14s Gen 7 ကို ဆက်စပ်ပြီးပြောရရင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ မကြာသေးမီက လက်တော့ပ်စမ်းသပ်မှုက စနစ်သုံးခုနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ThinkPad P14s Gen 6 ဟာ Core Ultra 7 265H နဲ့ RTX PRO 500 Blackwell တို့ကို အခြေခံထားတဲ့ တိုက်ရိုက်ရှေ့ပြေးမော်ဒယ်ဖြစ်ပါတယ်။ Dell Pro Max 16 မှာ AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 နဲ့ တွဲဖက်ထားတဲ့ ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်မှာ RTX PRO 1000 Blackwell GPU တူညီစွာ ပါရှိပါတယ်။ Dell Pro 7 14 မှာ P14s Gen 7 လိုပဲ Core Ultra 7 366H processor ကိုအသုံးပြုထားပြီး integrated graphics ကိုသာ အသုံးပြုထားတာကြောင့် discrete GPU က ဘာတွေထပ်ထည့်ပေးလဲဆိုတာကို ခွဲခြားသိရှိနိုင်ပါတယ်။
ဤသုံးသပ်ချက်သည် ယခင်ဗားရှင်းများနှင့်အတူ ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark suite ထဲသို့ ဝင်ရောက်လာသည့် Cinebench 2026 နှင့် Geekbench 7 တို့ကို ထည့်သွင်းထားသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံးသုံးသပ်ချက်လည်းဖြစ်သည်။ နှိုင်းယှဉ်စနစ်များသည် ထိုစမ်းသပ်မှုများမတိုင်မီက ရှိခဲ့သည့်နေရာတွင် ယူနစ်များ ဓာတ်ခွဲခန်းသို့ ပြန်ရောက်သည်နှင့် ၎င်းတို့၏ row များသည် ဖြည့်သွားမည်ဖြစ်သည်။
စမ်းသပ်စနစ်များ
| configuration | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| စီပီယူ | Core Ultra 7 366H (16C) | Core Ultra 7 265H (16C) | Ryzen AI 9 HX PRO 370 (12C/24T) | Core Ultra 7 366H (16C) |
| GPU ကို | RTX PRO 1000 Blackwell 8GB | RTX PRO 500 Blackwell 6GB | RTX PRO 1000 Blackwell 8GB | Intel ဂရပ်ဖစ် (ပေါင်းစပ်ထားသည်) |
| မှတ်ဉာဏ် | 64GB LPCAMM2 LPDDR5x-7467 | 32GB DDR5 | 64GB LPDDR5x-8400 | 64GB LPDDR5x-8533 |
| သိုလှောင်ခြင်း | SK hynix 2TB (Gen5) | 1TB NVMe | 2x 2TB NVMe | SK hynix PCB01 1TB (Gen5) |
| ဘက်ထရီ | 75Wh | 75Wh | 96Wh | 70Wh |
| စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း | $4,703 | မထုတ်ဝေခဲ့ပါ။ | $4,691 | $5,600 |
UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင်
Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်၏ တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။ အလုံးစုံရမှတ်များအတွက်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး၊ မော်ဒယ်တစ်ခုချင်းစီအတွက်၊ ပျမ်းမျှ inference အချိန်များကို milliseconds ဖြင့် တွက်ချက်ပြီး နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် benchmark ၏ CPU အပိုင်းကို စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၃၄ ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်သုံးခုလုံးထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် REAL-ESRGAN တွင် အမြန်ဆုံး CPU ရလဒ်ကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကို 2,848.37 ms ဖြင့် အပြီးသတ်ခဲ့သည်။ Core Ultra 7 366H သည် ကျန် CPU workloads များတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပြီး ရလဒ်များသည် တူညီသော processor ကို အသုံးပြုသည့် Dell Pro 7 14 ၏ ရလဒ်များနှင့် ယေဘုယျအားဖြင့် နီးစပ်ပါသည်။
GPU စွမ်းဆောင်ရည်သည် မျိုးဆက်တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ပိုမိုကြီးမားသော တိုးတက်မှုကို ပြသခဲ့ပြီး၊ တပ်ဆင်ထားသော RTX PRO 1000 သည် Windows ML တွင် 426 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ရှိ RTX PRO 500 ထက် 20% ပိုများပြီး Dell Pro 7 14 ၏ integrated graphics ထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများခဲ့သည်။ TensorRT သို့ပြောင်းရွှေ့ခြင်းဖြင့် P14s Gen 7 ၏ စုစုပေါင်းရမှတ်သည် 600 အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး ၎င်း၏ရှေ့ပြေးမော်ဒယ်ထက် 37% ဦးဆောင်ခဲ့သည်။
| CPU ရလဒ်များ၊ Windows ML (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 134 | 122 | 120 | 121 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.28 ms | 1.11 ms | 1.21 ms | 1.24 ms |
| ResNet 50 | 10.08 ms | 10.89 ms | 9.75 ms | 11.57 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 29.94 ms | 31.91 ms | 30.81 ms | 34.01 ms |
| DeepLab V3 | 35.09 ms | 39.42 ms | 57.37 ms | 37.98 ms |
| ယိုလို V3 | 69.31 ms | 74.45 ms | 67.98 ms | 81.22 ms |
| REAL-ESRGAN | 2,848.37 ms | 4,161.76 ms | 3,470.93 ms | 3,163.45 ms |
| GPU ရလဒ်များ၊ Windows ML (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500) | Dell Pro Max 16 (Radeon 890M) | Dell Pro 7 14 (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 426 | 355 | 439 | 205 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.98 ms | 1.05 ms | 0.83 ms | 1.04 ms |
| ResNet 50 | 3.31 ms | 3.77 ms | 3.20 ms | 6.52 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 8.58 ms | 10.13 ms | 9.43 ms | 20.72 ms |
| DeepLab V3 | 19.77 ms | 25.40 ms | 19.26 ms | 26.53 ms |
| ယိုလို V3 | 14.93 ms | 19.16 ms | 15.63 ms | 43.07 ms |
| REAL-ESRGAN | 312.96 ms | 399.21 ms | 286.48 ms | 1,309.49 ms |
| TensorRT ရလဒ်များ၊ NVIDIA GPU များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500) |
|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 600 | 438 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.59 ms | 0.76 ms |
| ResNet 50 | 2.24 ms | 3.33 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 7.51 ms | 9.53 ms |
| DeepLab V3 | 8.82 ms | 13.34 ms |
| ယိုလို V3 | 10.69 ms | 15.28 ms |
| REAL-ESRGAN | 355.17 ms | 446.47 ms |
UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင် ၂
Procyon AI Computer Vision 2 Benchmark သည် BLIP image captioning၊ ConvNeXt classification၊ DETR object detection၊ ESRGAN super-resolution နှင့် SAM2.1 segmentation အပါအဝင် vision နှင့် multimodal workloads အသစ်များကို အကဲဖြတ်သည်။ ရလဒ်များကို throughput အဖြစ် အစီရင်ခံသောကြောင့် မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ benchmark သည် accelerator တစ်ခုစီတွင် ရရှိနိုင်သော optimal inference engine ကို အသုံးပြုသည်။
RTX PRO 1000 သည် BLIP နှင့် SAM2.1 workloads များတွင် အခိုင်မာဆုံးရလဒ်များဖြင့် အမြင့်ဆုံးရမှတ် ၁၉၅၄ ရရှိခဲ့သည်။ NPU သည် ရမှတ် ၁၄၆၉ ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး ESRGAN ရှိ discrete GPU ထက် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၄.၀၄ ကြိမ်နှုန်းဖြင့် ၇.၁၆ ကြိမ်နှုန်းဖြင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက မြန်ဆန်ခဲ့ပြီး ConvNeXt တွင်လည်း အနည်းငယ် ဦးဆောင်နေပါသည်။
ဤရလဒ်များသည် accelerator တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံးရရှိနိုင်သော software path ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် engine-match တိုက်ရိုက်မဟုတ်ပါ။ NPU သည် OpenVINO ကို INT8 precision တွင် run ခဲ့ပြီး RTX PRO 1000 သည် FP16 တွင် TensorRT ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး Intel integrated GPU သည် FP16 တွင် OpenVINO ကို အသုံးပြုခဲ့သည်။
| ThinkPad P14s Gen 7 CV2 ရလဒ်များ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | NPU (OpenVINO, int8) | RTX PRO 1000 (TensorRT၊ fp16) | Intel ဂရပ်ဖစ် (OpenVINO, fp16) |
|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 1,469 | 1,954 | 822 |
| BLIP ဒီကုဒ်ဒါ (it/s) | 213.328 | 246.559 | 141.832 |
| BLIP အန်ကုဒ်ဒါ (it/s) | 53.368 | 121.213 | 74.825 |
| ConvNeXt (ပုံများ/များ) | 1,062.34 | 1,029.56 | 335.37 |
| DETR (၎င်း/များ) | 103.982 | 104.226 | 47.240 |
| ESRGAN (၎င်း/များ) | 14.039 | 7.160 | 4.059 |
| SAM2.1 ဒီကုဒ်ဒါ (it/s) | 138.932 | 465.709 | 215.827 |
| SAM2.1 အင်ကုဒ်ဒါ (it/s) | 8.730 | 39.288 | 9.891 |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် ONNX Runtime နှင့် DirectML ကိုအသုံးပြု၍ RTX PRO 1000 တွင် ဤ benchmark ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး Phi တွင် 1,618 မှတ်နှင့် Mistral တွင် 1,397 မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ထိုရလဒ်များသည် P14s Gen 6 ထက် 24% နှင့် 23% အသီးသီး သာလွန်ကြောင်း ပြသခဲ့သော်လည်း၊ ပိုကြီးသော Dell Pro Max 16 သည် GPU တူညီသော်လည်း ပြီးမြောက်ခဲ့သော မော်ဒယ်တိုင်းတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ ပိုကြီးသော ကိုယ်ထည်နှင့် ပိုမြင့်သော ပါဝါကန့်သတ်ချက်များကြောင့် RTX PRO 1000 သည် ဤစဉ်ဆက်မပြတ် workloads များအတွင်း ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းနိုင်ခဲ့သည်။
RTX PRO 1000 စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Llama2 စမ်းသပ်မှုကို မပြီးမြောက်နိုင်ခဲ့ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် 13-billion-parameter မော်ဒယ်သည် ဤဆော့ဖ်ဝဲလမ်းကြောင်းမှတစ်ဆင့် ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ် 12GB ခန့် လိုအပ်ပြီး GPU တွင် 8GB သာရှိသည်။ integrated graphics ပါသည့် စနစ်များသည် စမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်ရန် shared system memory လုံလောက်စွာ ငှားရမ်းနိုင်ပြီး P14s Gen 7 ၏ အကန့်အသတ်ရှိသော VRAM သည် ၎င်းကို မည်သို့တားဆီးနိုင်သည်ကို ပြသသည့် ကောင်းမွန်သော ဥပမာတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။
| AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| ဖီရမှတ် | 1,618 | 1,307 | 1,709 | 689 |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi တိုကင်များ | 55.126 | 45.671 | 61.895 | 34.172 |
| မစ်စထရယ် ရမှတ် | 1,397 | 1,137 | 1,538 | 525 |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral တိုကင်များ | 40.287 | 33.960 | 44.929 | 22.843 |
| လာမာ ၂ ရမှတ် | 1,252 | - | 1,375 | 509 |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 တိုကင်များ | 35.278 | - | 39.475 | 19.104 |
| လာမာ ၂ ရမှတ် | DNF (8GB VRAM) | - | DNF | 530 |
UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
RTX PRO 1000 သည် ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်မှု workloads သုံးခုလုံးတွင် ယခင်မျိုးဆက်ထက် များစွာတိုးတက်မှုရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Stable Diffusion 1.5 FP16 ကို ပုံတစ်ပုံလျှင် 6.623 စက္ကန့်နှင့် INT8 ဗားရှင်းကို 2.519 စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ရမှတ် 943 နှင့် 12,403 ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် P14s Gen 6 ရှိ RTX PRO 500 ထက် 35% မှ 47% အထိ မြင့်မားခဲ့သည်။
ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ် 8GB ထပ်တိုးလာခြင်းကြောင့် P14s Gen 7 သည် ယခင်မော်ဒယ်၏ 6GB GPU တွင် မလည်ပတ်နိုင်သော Stable Diffusion XL ကို ပြီးမြောက်နိုင်စေခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ပုံတစ်ပုံလျှင် ၄၈.၉၇၂ စက္ကန့်အတွင်း ထိုအလုပ်ပမာဏကို ပြီးမြောက်စေခဲ့သည်။ Dell Pro Max 16 သည် တူညီသော GPU ဖြင့် ၈% မှ ၉% အထိ ပိုမိုမြန်ဆန်ခဲ့ပြီး Dell Pro 7 14 ၏ integrated graphics သည် P14s Gen 7 ၏ ရမှတ်များ၏ လေးပုံတစ်ပုံမှ သုံးပုံတစ်ပုံခန့်ကို ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့သည်။
| AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက် | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| SD ၁.၅ (FP၁၆) ရမှတ် | 943 | 697 | 1,027 | 258 |
| SD ၁.၅ (FP၁၆) အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| SD ၁.၅ (INT၈) ရမှတ် | 12,403 | 8,440 | 13,504 | 3,575 |
| SD ၁.၅ (INT၈) အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| SDXL (FP16) ရမှတ် | 765 | - | 785 | 268 |
| SDXL (FP16) မြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | - | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
PCMark ၀၄
PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အထွေထွေစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် အုပ်စုတွင် အမြင့်ဆုံး PCMark 10 ရမှတ် 9,083 ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ထက် 8% သာလွန်ကာ Dell Pro 7 14 ထက် 7.6% သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ ထုတ်လုပ်မှုရမှတ် 16,501 သည် အားအကောင်းဆုံး တစ်ဦးချင်းရလဒ်ဖြစ်ပြီး Digital Content Creation ရမှတ် 11,534 ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။ Essentials ရလဒ်သည် အခြားစနစ်များနှင့် ပိုမိုနီးစပ်သော်လည်း ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ်အရ ထပ်တိုးလာသော ဂရပ်ဖစ်ပါဝါသည် နေ့စဉ်တုံ့ပြန်မှုကို အမှန်တကယ်မထိခိုက်ကြောင်း ပြသနေသည်။
| PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအား | 9,083 | 8,382 | 8,438 |
| Essentials | 10,686 | - | 10,981 |
| productivity | 16,501 | - | 13,992 |
| ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု | 11,534 | - | 10,610 |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဘုံလုပ်ဆောင်ချက်များ ရောနှောအသုံးပြု၍ တိုင်းတာပြီး single-core နှင့် multi-core workloads များအတွက် သီးခြားရမှတ်များအပြင် GPU များအတွက် OpenCL compute ရမှတ်တို့ဖြင့် တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ single-core မှာ ၂၈၀၈ မှတ်နဲ့ multi-core မှာ ၁၆၃၁၉ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro 7 14 မှာ တူညီတဲ့ Core Ultra 7 366H ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ Dell ဟာ စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးမှာ အနည်းငယ်ပိုမြန်ပေမယ့် CPU workloads တိုတောင်းတဲ့အချိန်မှာ စနစ်နှစ်ခုဟာ အလွန်ဆင်တူတယ်လို့ ခံစားရလောက်အောင် ကွာခြားမှုနည်းပါးပါတယ်။
RTX PRO 1000 သည် OpenCL တွင် 87,537 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ထက် 31% ပိုမိုကောင်းမွန်လာပြီး ပိုကြီးသော Dell Pro Max 16 ရှိ GPU တူညီမှုကို 8% ပိုမိုကောင်းမွန်စေခဲ့သည်။ P14s Gen 7 တွင် RTX PRO 1000 သည် OpenCL ရှိ Intel integrated GPU ထက် လေးဆနီးပါးပိုမိုမြန်ဆန်သည်။ ၎င်းသည် Vulkan တွင် 73,204 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး integrated GPU အတွက် 26,886 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| Single-Core ဖြစ်သည် | 2,808 | 2,713 | 2,875 | 2,862 |
| Multicore | 16,319 | 12,781 | 15,319 | 16,787 |
| GPU OpenCL (dGPU) | 87,537 | 66,784 | 81,098 | - |
| GPU OpenCL (iGPU) | 23,565 | - | - | 23,741 |
| GPU Vulkan (dGPU) | 73,204 | - | - | - |
| GPU Vulkan (iGPU) | 26,886 | - | - | 25,533 |
Geekbench 7
ဤသုံးသပ်ချက်မှစတင်၍ နှိုင်းယှဉ်ဒေတာတည်ဆောက်မှုအနေဖြင့် Geekbench 6 နှင့်အတူ Geekbench 7 ကို suite တွင် ထည့်သွင်းထားပါသည်။ Geekbench 7 CPU ရမှတ်များကို AMD Ryzen 7700 မှ သတ်မှတ်ထားသော အခြေခံရမှတ် 2,500 နှင့် ချိန်ညှိထားပြီး GPU ရမှတ်များကို NVIDIA GeForce RTX 4060 မှ သတ်မှတ်ထားသော အခြေခံရမှတ် 100,000 နှင့် ချိန်ညှိထားသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး ရမှတ်နှစ်ဆလေ စွမ်းဆောင်ရည်နှစ်ဆတိုးလာလေဖြစ်သည်။ တစ်ဦးချင်း workload များအကြောင်း အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို Primate Labs ၏ CPU နှင့် GPU workload စာရွက်စာတမ်းတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။ Geekbench 7 သည် workload အသစ်များနှင့် အခြေခံရမှတ်အသစ်များကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ၎င်း၏ရမှတ်များသည် Geekbench 6 ရလဒ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။
ThinkPad P14s Gen 7 နှင့် Dell Pro 7 14 တို့သည် Geekbench 7 CPU စမ်းသပ်မှုများတွင် အကြိတ်အနယ်ရှိခဲ့သည်။ Dell သည် single-core တွင် ၂% နှင့် multicore တွင် ၁% အောက်ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး ရမှတ် ၂,၅၈၉ နှင့် ၁၇,၈၀၅ ရှိပြီး ThinkPad အတွက် ၂,၅၃၃ နှင့် ၁၇,၆၅၁ ရှိသည်။ RTX PRO 1000 သည် CUDA တွင် ၁၁၄,၄၆၉ ရရှိခဲ့ပြီး Geekbench 7 ၏ desktop RTX 4060 ရည်ညွှန်းရမှတ် ၁၀၀,၀၀၀ ကို ကျော်လွန်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ OpenCL ရမှတ်မှာ ၇၅,၃၄၀ ဖြစ်ပြီး Intel integrated GPU မှာ ရမှတ် ၂၃,၀၂၆ ရှိသည်။ Vulkan မှာ RTX PRO 1000 ဟာ 70,067 ရရှိခဲ့ပြီး integrated GPU မှာတော့ 23,177 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Dell Pro 7 14 မှာ ပါဝင်တဲ့ integrated graphics တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 20% သာ ကွာခြားပါတယ်။ စမ်းသပ်မှု မှတ်စုတစ်ခုကတော့ Geekbench 7 ဟာ ဒီ platform ပေါ်က device selector မှာ GPU နှစ်ခုကို ပြောင်းပြန်အစီအစဉ်နဲ့ label လုပ်ထားပါတယ်။ ဒါကြောင့် ဒီ Vulkan ရလဒ်တွေကို ထပ်ခါတလဲလဲ run ခြင်းနဲ့ Dell cross-check ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် အတည်ပြုခဲ့ပါတယ်။
| Geekbench 7 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|
| CPU Single-Core | 2,533 | 2,589 |
| CPU မာလ်တီကော် | 17,651 | 17,805 |
| GPU CUDA (RTX PRO 1000) | 114,469 | - |
| GPU OpenCL (dGPU) | 75,340 | - |
| GPU OpenCL (iGPU) | 23,026 | 23,876 |
| GPU Vulkan (dGPU) | 70,067 | - |
| GPU Vulkan (iGPU) | 23,177 | 23,484 |
Cinebench R23
Cinebench သည် single-core နှင့် multi-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် သီးခြားစမ်းသပ်မှုများဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန်ပုံဖော်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 နှင့် Dell Pro 7 14 တို့သည် single-core ရလဒ်များကို အသီးသီး 2,056 နှင့် 2,043 အသီးသီး ရရှိခဲ့ကြသည်။ multicore တွင် ကွာခြားချက်မှာ များစွာကြီးမားပြီး ThinkPad သည် 18,546 ရမှတ်ဖြင့် Dell ထက် 27% သာလွန်ခဲ့သည်။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Core Ultra 7 366H ကို အသုံးပြုထားသော်လည်း P14s Gen 7 ၏ ပိုထူသော workstation ကိုယ်ထည်နှင့် အအေးပေးစနစ်သည် ပရိုဆက်ဆာအား ၎င်း၏ core အားလုံး အလုပ်များနေချိန်တွင် ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းနိုင်စေပါသည်။
| Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|
| Single-Core ဖြစ်သည် | 2,056 | 2,043 |
| Multicore | 18,546 | 14,640 |
Cinebench ၂
Cinebench 2024 သည် CPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် Redshift render engine ကို အသုံးပြုပြီး single-core နှင့် multicore စမ်းသပ်မှုများကို သီးခြားစီ ပြုလုပ်ပါသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် single-core တွင် 123 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro 7 14 ထက် 6% သာသာသာသာရှိသည်။ ၎င်း၏ multicore ရမှတ် 1,118 သည် Dell ၏ 683 ထက် 64% ပိုများပြီး ရေရှည် rendering တွင် အားသာချက်များစွာရှိကြောင်း ပြသနေသည်။ Cinebench 2024 သည် ၎င်း၏ GPU စမ်းသပ်မှုအတွက် RTX PRO 1000 ကို မတွေ့ရှိခဲ့သော်လည်း အသစ်ထွက် Cinebench 2026 တွင် ၎င်းကို မှန်ကန်စွာ မှတ်မိခဲ့သည်။
| Cinebench 2024 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|
| Single-Core ဖြစ်သည် | 123 | 116 |
| Multicore | 1,118 | 683 |
Cinebench ၂
ဤသုံးသပ်ချက်သည် R23 နှင့် 2024 နှင့်အတူ ပေါင်းစပ်ထားသော Cinebench 2026 ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံးအကြိမ်အသုံးပြုခြင်းဖြစ်သည်။ Cinebench 2026 သည် Maxon ၏ Redshift render engine ကို အသုံးပြု၍ CPU နှင့် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပြီး နောက်ဆုံးပေါ် Cinema 4D 2026 ကုဒ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသည်။ ၎င်းကို စက်တစ်ခုသည် CPU ဝန်အားမြင့်မားစွာ အောက်တွင် တည်ငြိမ်မှုရှိမရှိ၊ notebook ၏ အအေးပေးစနစ်သည် render အလုပ်များကို ပိုမိုကြာရှည်စွာ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုရှိမရှိနှင့် ၎င်းသည် လိုအပ်ချက်များသော လက်တွေ့ကမ္ဘာ 3D အလုပ်ကို မည်သို့ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို ပြသရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ကုဒ်နှင့် compiler သည် အရှိန်မြှင့်ထားသော scene rendering ကို ပြောင်းလဲစေသောကြောင့် Cinebench 2026 ရမှတ်များသည် ချိန်ညှိထားသော အကွာအဝေးကို အသုံးပြုပြီး ယခင် Cinebench ဗားရှင်းများမှ ရမှတ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ CPU multicore စမ်းသပ်မှုမှာ ၄,၄၉၂ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး တူညီတဲ့ processor ကိုသုံးထားတဲ့ Dell Pro 7 14 ထက် ၁၈% ပိုများပါတယ်။ Dell ဟာ single-core မှာ ၅၀၂ နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ၅၁၁ မှတ်နဲ့ အနည်းငယ်ပိုမြန်ပေမယ့် ThinkPad ကတော့ Dell ရဲ့ ၇.၄၅ ဆနဲ့ ယှဉ်ရင် ၈.၉၆ ဆ ပိုမြင့်တဲ့ multicore scaling ratio ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ်။
Cinebench 2026 သည် GPU ရမှတ် ၃၄,၄၃၇ ရရှိထားသည့် RTX PRO 1000 ကိုလည်း ရှာဖွေတွေ့ရှိခဲ့သည်။ Dell ၏ integrated Intel Graphics သည် benchmark ၏ GPU လိုအပ်ချက်များနှင့် မကိုက်ညီဘဲ စမ်းသပ်မှု၏ ထိုအပိုင်းကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပေ။
| Cinebench 2026 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|
| GPU ကို | 34,437 | DNF (Intel ဂရပ်ဖစ်များကို ပံ့ပိုးမထားပါ။) |
| CPU Multi-Thread | 4,492 | 3,807 |
| CPU Single-Thread | 502 | 511 |
3DMark CPU ပရိုဖိုင်
3DMark CPU Profile benchmark သည် fixed thread count များတွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို single thread မှ ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးအထိ တိုင်းတာပြီး core များ ပိုမိုအသုံးပြုလာသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့တိုးတက်လာသည်ကို ပြသသည်။ ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် အမြင့်ဆုံး thread စမ်းသပ်မှုတွင် ရမှတ် ၁၀,၅၀၀ ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း P14s Gen 6 နှင့် Dell Pro Max 16 နှစ်ခုစလုံးသည် ၁.၂% အတွင်းတွင် ရှိသည်။ Dell Pro 7 14 သည် ၉,၆၉၉ ရမှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ရရှိနိုင်သော thread တိုင်း အသက်ဝင်နေချိန်တွင် စနစ်လေးခုစလုံးသည် တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ၈% ခန့်အတွင်း ရှိနေသည်။
P14s Gen 6 သည် ရှစ်ခုပါ thread စမ်းသပ်မှုတွင် 7,525 မှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး Gen 7 တွင် 6,550 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ Dell Pro 7 14 သည် 6,450 မှတ်ဖြင့် အနီးကပ်လိုက်ရှိနေသည်။ ရလဒ်များသည် လေးခု၊ နှစ်ခုနှင့် တစ်ခု thread တွင် ထပ်မံတင်းကျပ်လာခဲ့ပြီး စနစ်လေးခုကို အနည်းငယ်သာ ကွာဟခဲ့သည်။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| မက်စ်ချည်များ | 10,500 | 10,377 | 10,396 | 9,699 |
| 16 တွင် Threads | 10,421 | 10,294 | 9,879 | 9,679 |
| 8 တွင် Threads | 6,550 | 7,525 | 7,214 | 6,450 |
| 4 တွင် Threads | 4,219 | 4,400 | 4,445 | 4,240 |
| 2 တွင် Threads | 2,251 | 2,389 | 2,310 | 2,230 |
| 1 Thread | 1,165 | 1,222 | 1,173 | 1,163 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ 7-Zip benchmark မှာ စုစုပေါင်း 90.445 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ထက် ၄.၅% သာလွန်ကာ Dell Pro 7 14 မှာ တူညီတဲ့ Core Ultra 7 366H ထက် ၁၁% သာလွန်ပါတယ်။ workstation chassis က silicon တစ်ခုတည်းကနေ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုကြာရှည်ခံတဲ့ နောက်ထပ်ဖြစ်ရပ်တစ်ခုပါ။ မျိုးဆက်တိုးတက်မှုဟာ compression ကနေ အပြည့်အဝရလာတာပါ။ Gen 7 ဟာ 90.364 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး ယခင်မျိုးဆက်က 78.199 ရရှိခဲ့ပြီး decompression ရလဒ်ကတော့ Gen 6 ထက် အနည်းငယ်နိမ့်ပါတယ်။ Dell Pro Max 16 ဟာ စုစုပေါင်း 118.766 GIPS နဲ့ ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်။ ဘာကြောင့်လဲဆိုတော့ Ryzen AI 9 HX PRO 370 မှာ 24 threads ပါရှိတာကြောင့် 16-thread Intel chips တွေထက် threaded workload အတွက် ပိုသင့်တော်လို့ပါ။
| 7-Zip GIPS (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| compression | 90.364 | 78.199 | 110.458 | - |
| decompress | 90.526 | 92.580 | 127.034 | - |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | 90.445 | 86.572 | 118.766 | 81.2 |
y-cruncher
y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ၏ ဂဏန်းအမြောက်အမြားကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ ရလဒ်များကို စက္ကန့်ပိုင်းဖြင့် တိုင်းတာသောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် ၎င်း၏ရှေ့ပြေးနှင့် Dell Pro 7 14 ထက် shared y-cruncher workload တိုင်းကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ဂဏန်းတစ်ဘီလီယံတွက်ချက်မှုကို စက္ကန့် ၂၆.၆၈၅ တွင်၊ ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံစမ်းသပ်မှုကို စက္ကန့် ၇၆.၇၈၇ တွင် နှင့် ဂဏန်းငါးဘီလီယံစမ်းသပ်မှုကို စက္ကန့် ၁၇၂.၉၉၄ တွင် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံ workload ကို ပြီးမြောက်အောင်လုပ်ဆောင်သည့် တစ်ခုတည်းသော ၁၄ လက်မစနစ်လည်းဖြစ်သော်လည်း Ryzen စွမ်းအင်သုံး Dell Pro Max 16 သည် shared test size အားလုံးတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ခဲ့သည်။
BBP စမ်းသပ်မှုများသည် လက်ရှိတွင် P14s Gen 7 အတွက် single-system reference data ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်းသည် တစ်ဘီလီယံ hexadecimal-digit workload ကို ၁.၆၂၁ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ၁၀ ဘီလီယံတွင် ၁၈.၂၀၀ စက္ကန့်နှင့် ၁၀၀ ဘီလီယံတွင် ၂၁၉.၉၆၉ စက္ကန့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။
| စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်း y-cruncher (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 26.685 | 34.056 | 21.856 | 34.775 |
| 2.5 ဘီလီယံ | 76.787 | 96.273 | 61.851 | 104.586 |
| 5 ဘီလီယံ | 172.994 | 216.487 | 137.051 | 240.554 |
| 10 ဘီလီယံ | 392.083 | - | 313.942 | - |
| BBP ၁၀၀ ဘီလီယံ (hex) | 1.621 | - | - | - |
| BBP ၁၀၀ ဘီလီယံ (hex) | 18.200 | - | - | - |
| BBP ၁၀၀ ဘီလီယံ (hex) | 219.969 | - | - | - |
Blender
Blender benchmark သည် 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးဖြစ်သည့် Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom တို့ကို အသုံးပြု၍ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် CPU နှင့် GPU တစ်ခုစီတွင် စမ်းသပ်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ထုတ်ဝေထားသော comp data နှင့် ကိုက်ညီစေရန် Blender 4.5 ကို နှိုင်းယှဉ်ဇယားများတွင် အသုံးပြုထားပြီး P14s Gen 7 ၏ Blender 5.1.1 အပြည့်အဝ run ကိုလည်း လိုက်လံပြသထားသည်။ ရမှတ်များကို Blender ဗားရှင်းများတွင် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဗားရှင်းအကူးအပြောင်းကာလအတွင်း Blender 5.0 နှင့် 5.1 ကိုလည်း run ခဲ့ပြီး ၎င်းတို့၏ GPU ရလဒ်များသည် 5.1.1 ကိန်းဂဏန်းများကို ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွင်း ခြေရာခံသည်။
Blender 4.5 မှာ RTX PRO 1000 ဟာ P14s Gen 6 မှာ RTX PRO 500 ထက် ၂၃% မှ ၂၉% အထိ သာလွန်ပြီး ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample ၁,၁၆၅.၁၄ ခု၊ Junkshop မှာ ၇၆၀.၂၀ ခု နဲ့ Classroom မှာ ၆၄၈.၅၅ ခု ရရှိခဲ့ပါတယ်။ discrete GPU ဟာ Monster မှာ P14s Gen 7 ရဲ့ Intel integrated graphics ထက် ၄.၇ ဆခန့် ပိုမြန်ပြီး ကျန်တဲ့ မြင်ကွင်းနှစ်ခုမှာလည်း အလားတူ ကြီးမားတဲ့ ကွာဟချက်တွေ ရှိပါတယ်။
CPU rendering က Core Ultra 7 366H ကို P14s Gen 6 နဲ့ Dell Pro Max 16 ကြားမှာ ထားရှိခဲ့ပါတယ်။ Blender 5.1.1 စမ်းသပ်မှုအသစ်မှာ RTX PRO 1000 ဟာ processor နဲ့ integrated GPU နှစ်ခုလုံးထက် scene သုံးခုလုံးမှာ အများကြီးပိုမြန်ပါတယ်။ Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample 957.71 ခု၊ Junkshop မှာ 817.23 ခု နဲ့ Classroom မှာ 647.05 ခု ရရှိခဲ့ပါတယ်။ မှတ်ချက်တစ်ခုကတော့ 5.1.1 ရလဒ်တွေကို Blender 4.5 နဲ့ တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်လို့မရပါဘူး၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ volume-rendering algorithm အသစ်နဲ့ အခြား performance update တွေအပါအဝင် Cycles rendering engine ကို ပြောင်းလဲမှုတွေလုပ်တဲ့အခါ hardware တစ်ခုတည်းမှာတောင် render speed တွေကို ထိခိုက်နိုင်လို့ပါ။
| Blender 4.5 CPU၊ နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 |
|---|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 129.73 | 118.71 | 135.1 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 86.80 | 73.68 | 92.5 |
| စာသင်ခန်း | 63.82 | 58.11 | 75.3 |
| Blender 4.5 GPU၊ နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500) | ThinkPad P14s Gen 7 (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 1,165.14 | 903.13 | 248.24 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 760.20 | 620.11 | 148.45 |
| စာသင်ခန်း | 648.55 | 527.76 | 131.09 |
| Blender 5.1.1၊ နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 7 (Intel ဂရပ်ဖစ်) | ThinkPad P14s Gen 7 (CPU) | Dell Pro 7 14 (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 957.71 | 241.13 | 132.53 | 253.6 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 817.23 | 186.52 | 102.44 | 189.3 |
| စာသင်ခန်း | 647.05 | 148.14 | 70.30 | 153.0 |
LuxMark
LuxMark သည် OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသော မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှု စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ LuxMark သည် စနစ်တစ်ခုစီရှိ ရရှိနိုင်သော OpenCL စက်ပစ္စည်းအားလုံးတွင် အလုပ်လုပ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် LuxMark Hall တွင် ၁၁,၃၄၂ မှတ်နှင့် Food တွင် ၄,၁၀၃ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်း၏ Hall ရလဒ်သည် P14s Gen 6 ထက် ၂၁% ပိုများပြီး Food ရလဒ်မှာ ၁၆% တိုးတက်လာခဲ့သည်။ ပိုကြီးသော Dell Pro Max 16 သည် တူညီသော RTX PRO 1000 ဖြင့် စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ၁၂,၆၆၄ မှတ်နှင့် ၄,၆၈၀ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ LuxMark သည် စနစ်တစ်ခုစီတွင် ရရှိနိုင်သော OpenCL device တိုင်းကို အသုံးပြုသောကြောင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် သီးခြား GPU တစ်ခုတည်းထက် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကိုယ်စားပြုသည်။
| LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000 + iGPU) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500 + iGPU) | Dell Pro Max 16 (RTX PRO 1000 + iGPU) | Dell Pro 7 14 (Intel) (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|---|
| LuxMark ခန်းမ | 11,342 | 9,344 | 12,664 | 2,168 |
| LuxMark အစားအသောက် | 4,103 | 3,543 | 4,680 | 880 |
V Ray
V-Ray GPU သည် vpaths တွင် ဖော်ပြထားသော V-Ray အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်ပရိုဆက်ဆာသည် မြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန် ဖန်တီးနိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် discrete-GPU စနစ်များတွင် အသုံးပြုသော CUDA အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ V-Ray GPU တွင် vpaths 1,568 ရရှိသောကြောင့် ရလဒ်များသည် integrated graphics သာပါဝင်သော notebook များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ဆဲဖြစ်သည်။ ကတ်၏ ray-tracing hardware ကို အသုံးပြုသည့် V-Ray ၏ RTX အင်ဂျင်သို့ ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် တူညီသော RTX PRO 1000 ကို vpaths 2,589 အထိ မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပြီး အင်ဂျင်ပြောင်းလဲမှုတစ်ခုတည်းမှ ၆၅% တိုးလာခြင်းဖြစ်သည်။ ထိုခြားနားချက်သည် နှိုင်းယှဉ်ကော်လံအတွက်လည်း အရေးကြီးသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် Dell Pro Max 16 ကိန်းဂဏန်းကို RTX အင်ဂျင်ဖြင့် ဖမ်းယူထားသည်ဟု ကျွန်ုပ်တို့ ယုံကြည်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။ RTX PRO 1000 စက်နှစ်လုံးကြားရှိ တကယ့်ကွာဟချက်သည် ဇယားက အကြံပြုထားသည်ထက် များစွာသေးငယ်သည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များအတွက် စမ်းသပ်မှုအသစ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး မှတ်တမ်းများအတွက် ရှိသင့်သလောက် အချက်အလက်များကို ကောင်းမွန်စွာ မဖော်ပြထားပါ။ အနာဂတ်တွင် အင်ဂျင်နှစ်ခုလုံးကို dedicated-GPU စနစ်များတွင် ဖမ်းယူသွားပါမည်။
| V-Ray GPU၊ vpaths (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500) | Dell Pro Max 16 (RTX PRO 1000) | Dell Pro 7 14 (Intel) (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|---|
| V-Ray GPU | 1,568 | 2,122 | 2,787 | 775 |
| V-Ray GPU၊ RTX အင်ဂျင် | 2,589 | - | - | - |
SPECviewperf ၁၅
SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization တို့တွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရရှိသော viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည်မှာ သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
RTX PRO 1000 သည် P14s Gen 6 ထက် မြင်ကွင်းတိုင်းနီးပါးတွင် ကြီးမားသောတိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး CATIA တွင် ၃၃% တိုးလာမှုလည်း ပါဝင်သည်။ ၎င်းသည် P14s Gen 7 ကို Dell Pro 7 14 ၏ integrated graphics များထက် များစွာသာလွန်စေခဲ့ပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads အများအပြားတွင် လေးဆမှ ၁၂ ဆအထိ ကွာဟချက်များ ပြသခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် စံစီးပွားရေးလက်တော့ပ်ထက် workstation GPU ကို ရွေးချယ်ရန် အခိုင်မာဆုံးငြင်းခုံချက်များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။
ပိုကြီးတဲ့ Dell Pro Max 16 ဟာ Creo၊ Energy၊ Enscape၊ Medical၊ SolidWorks နဲ့ Unreal Engine အပါအဝင် viewset အများအပြားမှာ ပိုမြန်ပါတယ်။ P14s Gen 7 ဟာ 3ds Max၊ Blender၊ Maya နဲ့ CATIA နှိုင်းယှဉ်မှုမှာ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ဒီအရွယ်အစားရှိတဲ့ workstation အတွက် အလုံးစုံကောင်းမွန်တဲ့ ရလဒ်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။
| SPECviewperf 15 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | ThinkPad P14s Gen 6 (RTX PRO 500) | Dell Pro Max 16 (RTX PRO 1000) | Dell Pro 7 14 (Intel) (Intel ဂရပ်ဖစ်) |
|---|---|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 28.20 | 18.26 | 20.84 | 9.58 |
| ဘလင်းဒါ-၀၁ | 40.69 | 30.19 | 34.79 | 9.11 |
| ကာတီယာ-၀၇ | 43.36 | 32.65 | DNF | 5.27 |
| creo-04 | 107.59 | 87.59 | 115.03 | 18.27 |
| စွမ်းအင်-၁ | 45.79 | 34.95 | 52.27 | 3.68 |
| လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ | 25.45 | 19.64 | 26.16 | 6.22 |
| မာယာ-၀၇ | 112.84 | 86.42 | 108.05 | 49.54 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ | 86.38 | 74.06 | 90.64 | 9.91 |
| snx-05 | 103.61 | - | - | 37.74 |
| solidworks-၂၀၁၁ | 53.63 | 39.26 | 57.16 | 11.86 |
| unreal_engine-01 | 49.24 | 40.99 | 51.95 | 21.36 |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး DNF သည် စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်ဟု ဆိုလိုသည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် SPECworkstation workloads ၂၃ ခုလုံးကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း အခြားစနစ်များက မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပေ။ ၎င်း၏ Graphics subsystem ရမှတ် ၄.၅၁ သည် Dell Pro 7 14 ၏ ၀.၈၂ ထက် ငါးဆကျော်ပိုများပြီး Accelerator ရမှတ် ၃.၂၆ သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ထုတ်ဝေထားသော verticals အားလုံးတွင် P14s Gen 6 ကို ဦးဆောင်နေပြီး Financial Services တွင် ၀.၉၅ နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အနီးစပ်ဆုံးရလဒ်မှာ ၀.၉၆ ဖြစ်သည်။
အားအကောင်းဆုံးတိုးတက်မှုများသည် စွမ်းအင်၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ AI နှင့် စက်သင်ယူမှုနှင့် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုတို့တွင် ပေါ်လွင်ခဲ့သည်။ ThinkPad သည် Dell Pro 7 14 ကို မဦးဆောင်ခဲ့သည့် တစ်ခုတည်းသော subsystem ဖြစ်သော်လည်း ၎င်းတို့၏ရမှတ်များအကြား ကွာခြားချက်မှာ မပြောပလောက်ပါ။
| SPECworkstation 4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|
| CPU (လက်အောက်ခံစနစ်) | 1.35 | - | 1.08 |
| ဂရပ်ဖစ် (စနစ်ခွဲ) | 4.51 | - | 0.82 |
| သိုလှောင်မှု (စနစ်ခွဲ) | 1.67 | - | 1.68 |
| အရှိန်မြှင့်စက် (စနစ်ခွဲ) | 3.26 | - | - |
| AI & စက်သင်ယူမှု | 1.65 | 1.45 | 1.18 |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 1.69 | 1.13 | 0.90 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 0.96 | 0.95 | 0.78 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 1.82 | 1.51 | 1.04 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 1.81 | 1.53 | 1.16 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 1.89 | 1.16 | 1.41 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.34 | 0.87 | 1.04 |
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် CPU နှင့် GPU တွင် စနစ်တစ်ခုသည် Blackmagic RAW ဗီဒီယိုကို တစ်စက္ကန့်လျှင် မည်မျှဖရိမ်များကို ကုဒ်ဖွင့်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ 12:1 ဖိသိပ်မှုတွင် 8K ရလဒ်များကို ကျွန်ုပ်တို့ ကိုးကားပါသည်။ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 သည် CPU စမ်းသပ်မှုကို 77 fps ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Dell Pro Max 16 ထက် 75 fps ဖြင့် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ RTX PRO 1000 သည် CUDA မှတစ်ဆင့် 96 fps သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ထက် 52% တိုးတက်လာပြီး Dell စနစ်နှစ်ခုလုံးမှ OpenCL ရလဒ်များကို နှစ်ဆတိုးစေခဲ့သည်။
Dell Pro 7 14 ဟာ CPU ကနေတစ်ဆင့် 68 fps နဲ့ OpenCL ကနေတစ်ဆင့် integrated graphics ကနေတစ်ဆင့် 48 fps decode လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် သူ့ရဲ့ CPU ရလဒ်ဟာ ThinkPad နဲ့ အတော်လေးနီးစပ်ပေမယ့် GPU acceleration ရနိုင်တဲ့အခါ RTX PRO 1000 က P14s Gen 7 ကို အားသာချက်ကြီးတစ်ခု ပေးစွမ်းပါတယ်။
| Blackmagic RAW 8K၊ fps (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| စီပီယူ | 77 | 65 | 75 | 68 |
| GPU ကို | ၉၆ (CUDA) | ၄၈ (OpenCL) | ၄၈ (OpenCL) | ၄၈ (OpenCL) |
ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI
Topaz Video AI benchmark သည် အပလီကေးရှင်း၏ မြှင့်တင်မှုမော်ဒယ်များတစ်လျှောက် 1080p input တွင် လည်ပတ်သည့် frames per second ဖြင့် AI ဗီဒီယို upscaling နှင့် frame-interpolation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ Dell Pro Max 16 နဲ့ တူညီတဲ့ RTX PRO 1000 မှာ အတော်လေး နီးစပ်နေပေမယ့် ပိုကြီးတဲ့ Dell ကတော့ enhancement မော်ဒယ်တွေမှာ ယေဘုယျအားဖြင့် ၁၀% မှ ၂၅% အထိ ပိုမြန်ပါတယ်။ P14s တွေမှာ Artemis၊ Iris နဲ့ Proteus တို့က တစ်စက္ကန့်ကို တစ်ဖရိမ်လောက်ပဲ လည်ပတ်တာကြောင့် 4X upscaling မှာ ကွာခြားချက်က ပိုသိသာလာပါတယ်။
1X မှာဆိုရင် P14s Gen 7 ရဲ့ အဓိက မြှင့်တင်မှု မော်ဒယ်တွေဟာ 4.78 နဲ့ 5.91 fps ကြားမှာ လည်ပတ်ခဲ့ပြီး တိုတောင်းတဲ့ preview ကို စစ်ဆေးဖို့ လုံလောက်ပေမယ့် real-time playback နဲ့တော့ နီးစပ်မှု မရှိပါဘူး။ 4X စမ်းသပ်မှုတွေကို batch jobs အနေနဲ့ လည်ပတ်စေတာက ပိုကောင်းပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် Gaia လို ပိုလေးတဲ့ မော်ဒယ်တွေကို အသုံးပြုတဲ့အခါပေါ့။
| Topaz ဗီဒီယို AI၊ fps (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 (RTX PRO 1000) |
|---|---|---|
| အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X | 5.17 / 3.19 / 1.12 | 5.74 / 3.99 / 1.47 |
| အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X | 5.91 / 3.12 / 1.01 | 5.89 / 3.70 / 1.47 |
| ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X | 4.78 / 3.14 / 1.05 | 5.63 / 4.31 / 1.47 |
| ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X | 1.62 / 1.13 / 0.79 | 2.43 / 1.64 / 0.93 |
| Nyx 1X / 2X | 2.40 / 2.09 | 2.42 / 2.12 |
| Hyperion HDR 1X | 14.56 | 14.39 |
| ၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast | 10.39 / 29.94 | 8.77 / 27.34 |
သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု
3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။
2TB SK hynix Gen5 SSD သည် P14s Gen 6 ၏ 3DMark Storage ရမှတ်ထက် နှစ်ဆနီးပါး မြင့်မားပြီး 1,700 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 3,094 ရရှိထားသည်။ Blackmagic Disk Speed Test တွင် 8,511.5 MB/s reads နှင့် 8,262.3 MB/s writes ကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။ ထိုရလဒ်များသည် Dell Pro 7 14 ရှိ Gen5 SK hynix drive နှင့် နီးစပ်ပြီး sequential read speed တွင် နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်ကြီးနှစ်ခုလုံးထက် 3.5 GB/s ခန့် သာလွန်သည်။
| သိုလှောင်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| 3DMark သိုလှောင်မှု (ရမှတ်) | 3,094 | 1,700 | 2,459 | 3,259 |
| Blackmagic ဒစ်ခ် ဖတ်ရှုမှု (MB/s) | 8,511.5 | 5,159.6 | 5,037.0 | 8,398.6 |
| Blackmagic ဒစ်ခ် ရေးသားမှု (MB/s) | 8,262.3 | 4,794.1 | 4,923.1 | 8,934.5 |
ဘက်ထရီ
PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ ဖြတ်တောက်မှတ်သို့ရောက်ရှိသည်အထိ 50% မျက်နှာပြင်တောက်ပမှုတွင် Balanced mode တွင် ရုံးသုံးအလုပ်များကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်သည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုရှည်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ PCMark 10 Modern Office မှာ ၁၅ နာရီနဲ့ ၅၂ မိနစ် အသုံးခံပြီး 75 Wh ဘက်ထရီစွမ်းရည်ကိုပဲ အသုံးပြုထားပေမယ့် ယခင်ဗားရှင်းထက် လေးနာရီကျော် ပိုအသုံးခံပါတယ်။ ပိုလင်းတဲ့ 3K 120 Hz မျက်နှာပြင်နဲ့ ပိုအားကောင်းတဲ့ discrete GPU ပါဝင်တာကြောင့် မျိုးဆက်သစ် တိုးတက်မှုကို အထူးကြိုဆိုပါတယ်။
Dell Pro Max 16 က 96Wh ဘက်ထရီပိုကြီးပေမယ့် ၁၀ မိနစ်ပဲ ပိုခံပါတယ်။ Dell Pro 7 14 က ၂၆ နာရီနဲ့ ၁၈ မိနစ်အထိ အသုံးခံခဲ့ပြီး ပါဝါနည်း WUXGA display နဲ့ integrated graphics တွေကြောင့် အသုံးခံပါတယ်။ ThinkPad configuration က resolution မြင့်တဲ့ display ကို discrete workstation GPU နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ အဲဒီ hardware က P14s Gen 7 ကို graphics performance ပိုပေးပေမယ့် battery life လည်း သိသိသာသာ လျော့ကျသွားပါတယ်။
| ဘက်ထရီ၊ PCMark 10 ခေတ်မီရုံး | ThinkPad P14s Gen 7 | ThinkPad P14s Gen 6 | Dell Pro Max 16 | Dell Pro 7 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| ဘက်ထရီစွမ်းဆောင်ရည် | 75Wh | 75Wh | 96Wh | 70Wh |
| runtime | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် | ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် |
ကောက်ချက်
ThinkPad P14s Gen 7 ဟာ ဒီထုတ်ကုန်လိုင်းမှာ နှစ်ပေါင်းများစွာ မြင်တွေ့ခဲ့ရတာထက် မျိုးဆက်တစ်ခုစာ ခြေလှမ်းကြီးတစ်ခုကို လှမ်းလိုက်ပြီး အလေးချိန်မတိုးဘဲ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ Geekbench 6 multicore စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ ၂၈% တိုးတက်ကောင်းမွန်လာပြီး Blender GPU rendering ဟာလည်း ၂၉% အထိ မြင့်တက်လာကာ Gen5 SSD ဟာ ယခင်မော်ဒယ်ရဲ့ 3DMark Storage ရမှတ်ထက် နှစ်ဆနီးပါး မြင့်တက်လာပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ RTX PRO 1000 ဟာ ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ်ကို 6GB ကနေ 8GB အထိ တိုးမြှင့်ပေးတာကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Stable Diffusion XL စမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်အောင်မြင်စေခဲ့ပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လေးနာရီကျော် တိုးတက်ကောင်းမွန်လာစေခဲ့ပါတယ်။ ကိုယ်ထည်ကလည်း ဆီလီကွန်ကနေ ပိုမိုရရှိလာပါတယ်။ ပါးလွှာတဲ့ Dell Pro 7 14 ထဲက Cinebench R23 multicore မှာ 14,640 မှတ်ရရှိခဲ့တဲ့ Core Ultra 7 366H ဟာ ဒီမှာ 18,546 မှတ်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး အအေးပေးစနစ်ကြောင့် ၂၇% တိုးလာပါတယ်။
ပေါင် ၃.၅၉ အလေးချိန်ရှိတဲ့ လက်တော့ပ်ထဲမှာ workstation hardware တပ်ဆင်တာက တကယ့်အပေးအယူတွေ ပါဝင်နေဆဲပါ။ RTX PRO 1000 ရဲ့ 8GB ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ်ဟာ Llama2 13B workload အတွက် မလုံလောက်ပါဘူး၊ ပြီးတော့ တူညီတဲ့ GPU ဟာ ပိုကြီးတဲ့ Dell Pro Max 16 မှာ ပိုမြန်ပါတယ်။ ရုံးလုပ်ငန်းနဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို အာရုံစိုက်သူတွေအတွက် Dell Pro 7 14 ကနေ ၁၀ နာရီခန့် ပိုအသုံးပြုနိုင်ပေမယ့် အဲဒီစနစ်မှာ ThinkPad ရဲ့ သီးခြား GPU နဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်အပလီကေးရှင်းတွေမှာ ၎င်းရဲ့စွမ်းဆောင်ရည် မပါဝင်ပါဘူး။
စားပွဲကနေ ဝေးဝေးမှာ ပုံမှန်အလုပ်လုပ်ရတဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေ၊ ဒီဇိုင်နာတွေနဲ့ ဖန်တီးသူတွေအတွက် P14s Gen 7 မှာ ISV အသိအမှတ်ပြု ဂရပ်ဖစ်၊ အစားထိုးနိုင်တဲ့ LPCAMM2 မှတ်ဉာဏ်၊ မြန်ဆန်တဲ့ Gen5 သိုလှောင်မှုနဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ လက်တော့ပ်မှာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတွေအတွက် လုံလောက်တဲ့ GPU စွမ်းဆောင်ရည်တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် SPECworkstation 4 workloads ၂၃ ခုလုံးကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ဒေါ်လာ ၄,၇၀၃ နဲ့ ရောင်းချပေးတာကြောင့် ပိုကြီးတဲ့ Dell Pro Max 16 မှာ တူညီတဲ့ GPU နဲ့ ဒေါ်လာအနည်းငယ်သာ ကွာဟပါတယ်။ ပိုကြီးတဲ့ workstation ဟာ GPU workloads တွေကို ကြာရှည်စွာ အသုံးပြုနေချိန်မှာ ပိုမြန်ပြီး ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ် ပိုမိုပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် P14s ဟာ ပိုလေးတဲ့ မိုဘိုင်း workstation ကို သယ်ဆောင်စရာမလိုဘဲ ရုံးသုံး လက်တော့ပ်ထက် ပိုလိုအပ်သူတိုင်းအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။
ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 သည် အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် Discrete GPU ပါသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မဖြစ်သည်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 သည် ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Laptop များတွင် အကောင်းဆုံး Ultraportable နေရာကို ရယူထားသည်။




အမေဇုံ