StorageReview.com

HP Z2 Mini G1a သုံးသပ်ချက်- သီးခြား GPU မပါဘဲ GPT-OSS 120B ကို လည်ပတ်ခြင်း

end User  ◇  Workstation နှင့်

HP Z2 Mini G1a Workstation သည် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်မှု အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး ကျစ်လျစ်သော ကွန်ပျူတာစနစ်တွင် ရဲရင့်သော ခြေလှမ်းတစ်ရပ်ကို အမှတ်အသားပြုပါသည်။ 3D မော်ဒယ်လ်၊ AI ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုနှင့် ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုကဲ့သို့သော နယ်ပယ်များတွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ဤအစွမ်းထက်သည့် ကွန်ပျူတာသည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုနှင့် တိကျမှုကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ဤ workstation ၏ အဓိကအချက်မှာ AMD Ryzen AI Max PRO Series ပရိုဆက်ဆာဖြစ်ပြီး multitasking၊ rendering နှင့် local LLM များအတွက် အရှိန်မြှင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။

HP Z2 Mini G1a ဘေးပရိုဖိုင်

စနစ်ရဲ့ အဓိကအချက်အချာမှာ ၂၀၂၅ ခုနှစ် အစောပိုင်းမှာ မိတ်ဆက်ခဲ့တဲ့ ခေတ်မီ processor တစ်ခုဖြစ်တဲ့ AMD ရဲ့ Ryzen AI MAX+ Pro 395 ရှိပါတယ်။ CPU clock speed ဟာ 5.1 GHz အထိ မြှင့်တင်ပေးပြီး 16 cores ပါရှိတာကြောင့် ကောင်းမွန်တဲ့ compute performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ AMD Radeon 8060S integrated graphics နဲ့လည်း တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ ထို့အပြင် AI ထုတ်ကုန်အများစုလိုပဲ ပါဝင်တဲ့ neural processing unit ဟာ လိုအပ်ချက်များတဲ့ AI workloads တွေအတွက် TOPS ၅၀ ထပ်မံထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ Radeon 8060S integrated graphics က GPU-intensive workloads တွေမှာ ပြိုင်ဘက်တစ်ယောက်ဖြစ်စေပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ အသုံးပြုသူတွေက 96GB VRAM အထိ ခွဲဝေပေးနိုင်လို့ပါ။ ဒါကြောင့် ဦးဆောင် local LLM inferencing workloads တွေအပြင် rendering နဲ့ content creation တွေအတွက်ပါ ထူးခြားတဲ့ အားသာချက်တစ်ခု ရရှိစေမှာပါ။

HP Z2 Mini G1a AMD Ryzen AI Max Pro

အသုံးပြုသူများသည် HP Z2 Mini G1a ကို configure လုပ်သောအခါ ဤစနစ်သည် အခြားစနစ်များနှင့် ကွဲပြားစွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်။ CPU နှင့် GPU သည် အတူတကွ ချိန်ညှိသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ အခြေခံ configure တွင် Radeon 8040S ဂရပ်ဖစ်ပါသော AMD Ryzen AI Max Pro 380 နှင့် shared memory 32GB ပါဝင်သည်။ 128GB သို့ ရွှေ့ခြင်းကဲ့သို့သော memory ပိုများလာသောအခါ CPU နှင့် GPU ကိုပါ ပြောင်းလဲစေသည်။ ထိုပြောင်းလဲမှုသည် ၎င်းကို Radeon 8060S ဂရပ်ဖစ်ပါသော Ryzen AI Max+ Pro 395 နှင့် shared memory 128GB သို့ ရွှေ့ပေးသည်။

ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ ပါဝင်တဲ့ စနစ်ကတော့ Ryzen AI Max+ Pro 395 chipset ပါဝင်တဲ့ Z2 Mini G1a ဖြစ်ပြီး 16-core CPU နဲ့ Radeon 8060S ဂရပ်ဖစ်တွေကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပြီး နှစ်ခုစလုံးမှာ 128GB DDR5 ကို မျှဝေအသုံးပြုထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စနစ်မှာ dual 1TB SSD တွေနဲ့ စာရင်းဈေးနှုန်း $4,781 ပါရှိပေမယ့် လက်တွေ့ကျတဲ့ လမ်းပေါ်က ဈေးနှုန်းကတော့ အများကြီး သက်သာပါတယ်။ ဒီနှစ်အစောပိုင်းက ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ HP ZBook Ultra G1a နဲ့ပတ်သက်ပြီး ဈေးနှုန်းက အတော်လေး စိုးရိမ်စရာ ဖြစ်ခဲ့ပေမယ့် ကံကောင်းထောက်မစွာပဲ ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က သိသိသာသာ တိုးတက်လာခဲ့ပါတယ်။ လက်ရှိမှာ B&H က ထိပ်တန်း Z2 Mini G1a ကို 2TB SSD ပါဝင်တဲ့ $3,342.65 နဲ့ ရောင်းချနေပါတယ် ။

HP ZCentral Remote Boost

HP က သူ့ရဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workstation လိုင်းတွေမှာ ပေးစွမ်းတဲ့ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ feature တွေထဲက တစ်ခုက HP ZCentral Remote Boost ပါ။ HP ZCentral Remote Boost ဆိုတာ ကုမ္ပဏီရဲ့ remote connection software (ယခင်က HP Remote Graphics Software သို့မဟုတ် RGS လို့ လူသိများ)။ virtual machine (VM) တွေအစား physical workstation တွေနဲ့ အသုံးပြုဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာပါ။ အနှစ်ချုပ်အားဖြင့် Remote Boost က endpoint device တစ်ခုကို သင့်ရုံးခန်း ဒါမှမဟုတ် အိမ်က Z workstation နဲ့ ချိတ်ဆက်ပေးပြီး user တွေအနေနဲ့ endpoint device ကနေတစ်ဆင့် graphics intensive work တွေအတွက် system ကို access လုပ်နိုင်ပါတယ်။

အသုံးပြုသူများစွာသည် ဒေတာစင်တာ၊ ဒေတာဗီရို သို့မဟုတ် အလုပ်စားပွဲတွင်ပင် ရှိနေသည်ဖြစ်စေ မည်သည့်နေရာတွင်မဆို workstation တစ်ခုကို အသုံးချနိုင်သည်။ လက်ခံသူသည် ကွန်ရက်မှတစ်ဆင့် ပေးပို့သူစနစ်ကို ဆက်သွယ်နိုင်ပါက VPN များရှိနေချိန်တွင်ပင် ကွန်ပျူတာအရင်းအမြစ်များသည် အပြည့်အဝ အဝေးမှနေနိုင်သည်။

အလုံးစုံပြောရရင် HP Remote Boost နဲ့ ကျွန်တော်တို့မှာ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ end-user အတွေ့အကြုံတစ်ခု ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီအသုံးဝင်တဲ့ နည်းပညာကို အသေးစိတ်လေ့လာဖို့အတွက် How it Works: HP ZCentral Remote Boost ဆိုတဲ့ white paper ကို ဖတ်ရှုဖို့ အားပေးပါတယ်။

HP Z2 Mini G1a သတ်မှတ်ချက်များ

အမျိုးအစား အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်
ရရှိနိုင်သော လည်ပတ်မှုစနစ်များ
  • Windows ကို 11 Pro ကို
  • Windows 11 Home – HP သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအတွက် Windows 11 Pro ကို အကြံပြုထားသည်
  • Linux အသင့်ဖြစ်ပါပြီ
  • Ubuntu ကို 24.04 LTS
ပရိုဆက်ဆာ မိသားစု AMD Ryzen AI Max PRO ပရိုဆက်ဆာ
ရရှိနိုင်သော ပရိုဆက်ဆာများ
  • AMD Radeon 8060S ဂရပ်ဖစ်နှင့် AMD Ryzen AI တို့ပါဝင်သည့် AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 (အမြင့်ဆုံး 5.1 GHz boost clock အထိ၊ 64 MB L3 cache၊ 16 cores၊ 32 threads)
  • AMD Radeon 8050S ဂရပ်ဖစ်နှင့် AMD Ryzen AI တို့ပါဝင်သည့် AMD Ryzen AI Max PRO 390 (အမြင့်ဆုံး boost clock 5.0 GHz အထိ၊ 64 MB L3 cache၊ 12 cores၊ 24 threads)
  • AMD Radeon 8050S ဂရပ်ဖစ်နှင့် AMD Ryzen AI တို့ပါဝင်သည့် AMD Ryzen AI Max PRO 385 (အမြင့်ဆုံး boost clock 5.0 GHz အထိ၊ 32 MB L3 cache၊ 8 cores၊ 16 threads)
  • AMD Radeon 8040S ဂရပ်ဖစ်နှင့် AMD Ryzen AI တို့ပါဝင်သည့် AMD Ryzen AI Max PRO 380 (အမြင့်ဆုံး boost clock 4.9 GHz အထိ၊ 16 MB L3 cache၊ 6 cores၊ 12 threads)
Neural Processing Unit AMD Ryzen AI (ထိပ်တန်း ၅၀)
ကုန်ပစ္စည်းအရောင် ဂျက်အနက်ရောင်
form ကို Factor mini ကို
အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် 128 GB LPDDR5X-8533 MT/s ECC၊ လွှဲပြောင်းမှုနှုန်း 8000 MT/s အထိရှိသည်
ပြည်တွင်းသိုလှောင်မှု
  • 512GB အထိ 4TB အထိ HP Z Turbo Drive PCIe NVMe M.2 SSD
  • 512GB အထိ 4TB အထိ HP Z Turbo Drive PCIe NVMe Opal 2 M.2 SSD
  • 256GB အထိ 1TB PCIe NVMe တန်ဖိုး M.2 SSD
  • 512GB အထိ 2TB PCIe NVMe FIPS 140-2 SED SSD
  • 512GB အထိ 2TB အထိ Citadel PCIe NVMe A-DEV FIPS 140-2
ရရှိနိုင်သော ဂရပ်ဖစ်များ
  • AMD Radeon 8060S ဂရပ်ဖစ်
  • AMD Radeon 8050S ဂရပ်ဖစ်
  • AMD Radeon 8040S ဂရပ်ဖစ်
audio ပေါင်းစပ်ထားသော မိုနိုစပီကာ၊ Realtek ALC3205-VA2-CG၊ 2.0W အတွင်းပိုင်း မိုနိုစပီကာ
expansion slot M.2 2280 PCIe 4×4 ၂ ခု၊ WLAN အတွက် M.2 2230 ၁ ခု
ပေါက်များနှင့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာများ
  • ဘက် - USB Type-C 10Gbps (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1) ၁ ခု၊ နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ကိရိယာ ၁ ခု၊ USB Type-A 10Gbps (အားသွင်းကိရိယာ ၁ ခု)
  • နောက်ဘက်: USB Type-A 10Gbps ၂ ခု၊ RJ-45 ၁ ခု၊ USB Type-C 40Gbps (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1) ပါ Thunderbolt 4 ၂ ခု၊ USB Type-A 480Mbps ၂ ခု၊ Mini DisplayPort 2.1 ၂ ခု
  • ရွေးချယ်နိုင်သော ပေါက်များ-
    • Flex IO အပေါ်ပိုင်း – dual USB Type-A 5Gbps၊ dual USB Type-C 10Gbps၊ 1 GbE LAN၊ 2.5 GbE LAN၊ 10GbE LAN၊ USB-အခြေပြု serial port၊ 1GbE Fiber LC NIC။
    • Flex IO အောက်ခြေ – 1 GbE LAN၊ 2.5 GbE LAN၊ serial port၊ ပြင်ပပါဝါခလုတ်၊ အဝေးထိန်း စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှုကိရိယာ။
ကီးဘုတ် ရွေးချယ်စရာများ HP USB Business Slim SmartCard CCID ကီးဘုတ်၊ HP 125 အနက်ရောင် ဝါယာကြိုးပါ ကီးဘုတ်၊ HP 320K ဝါယာကြိုးပါ ကီးဘုတ်
မောက်စ် ရွေးချယ်စရာများ HP Wired Desktop 128 Laser Mouse; HP Wired 320M Mouse; HP 125 Wired Mouse
ဆက်သွယ်ရေးဝန်ကြီး LAN: Realtek RTL8125BPH-CG 2.5 GbE; WLAN: MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) နှင့် Bluetooth 5.4
Software များ HP UEFI BIOS အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ် 2.7B; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit 10; Performance Advisor 3.0
လုံခြုံရေးစီမံခန့်ခွဲမှု HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen6; Sure Recover Gen4; HP Sure Admin; Hood Sensor Optional Kit; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Sure Sense Gen2; HP Sure Run Gen5; Microsoft Pluton; HP Wolf Pro Security Edition
စီမံခန့်ခွဲမှုအင်္ဂါရပ်များ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်မုဒ်၊ တိတ်ဆိတ်သောမုဒ်၊ ရက်ခ်မုဒ်၊ စွမ်းဆောင်ရည်မုဒ်
စွမ်းအား 300 W အတွင်းပိုင်းပါဝါအဒက်တာ၊ 92% အထိထိရောက်မှု၊ active PFC
ရှုထောင့် ၃.၄ x ၆.၆ x ၇.၉ လက်မ၊ ၈.၅၅ x ၁၆.၈ x ၂၀ စင်တီမီတာ (စံ desktop orientation)
အလေးချိန် ၅.၀၇ ပေါင် (၂.၃ ကီလိုဂရမ်) မှစတင်၍ ပက်ကေ့ဂျ်ကို ၉ ပေါင် (၄.၁ ကီလိုဂရမ်) မှစတင်သည်။
ဂေဟစနစ်ဆိုင်ရာ တံဆိပ်များ IT ECO ကြေငြာချက်၊ SEPA၊ ထိုင်ဝမ် အစိမ်းရောင် အမှတ်အသား၊ ဂျပန် PC အစိမ်းရောင် တံဆိပ်၊ FEMP၊ ရာသီဥတု+ ပါရှိသော EPEAT ရွှေ၊ ကိုရီးယား MEPS
စွမ်းအင်အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ် ENERGY STAR အသိအမှတ်ပြု
ရေရှည်တည်တံ့သောသက်ရောက်မှု အမြောက်အမြားထုပ်ပိုးမှုရရှိနိုင်ပါသည်။ ITE မှရရှိသော ၁၀% ပိတ်ထားသောကွင်းဆက်ပလတ်စတစ်၊ ထုတ်ကုန်ကာဗွန်ခြေရာ၊ အနည်းဆုံး ၆၅% သုံးစွဲပြီးနောက် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ်ပါဝင်သည်၊ အနည်းဆုံး ၂၀% စက်မှုလုပ်ငန်းသုံးပြီးနောက် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော သံမဏိပါဝင်သည်၊ QR ကုဒ်ဖွင့်ထားသော ထုတ်ကုန်ပေါ်တယ် (၂၀၂၅ ခုနှစ် ဒီဇင်ဘာလ)၊ စွမ်းအင်သုံးစွဲမှုအသစ် ဒိုင်ခွက်
display အထောက်အပံ့ မျက်နှာပြင်လေးခုကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ထောက်ပံ့ပေးသည်။ Mini DisplayPort တစ်ခုစီသည် မျက်နှာပြင်တစ်ခုစီကို မောင်းနှင်နိုင်ပြီး Thunderbolt port တစ်ခုစီသည် မျက်နှာပြင်နှစ်ခုကို မောင်းနှင်နိုင်သည်။

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

HP Z2 Mini G1a ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်ဟာ ချောမွေ့တဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ ရိုးရှင်းတဲ့ အပြင်အဆင်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ရှေ့ဘက် bezel မှာ အေးမြတဲ့ lattice framework ရှိပြီး တစ်ဖက်မှာ HP logo နဲ့ တစ်ဖက်မှာ power button ပါရှိပါတယ်။ lattice က လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး လေကို အဟန့်အတားမရှိဘဲ case ထဲကနေ လွတ်လပ်စွာ ဖြတ်သန်းစီးဆင်းစေပါတယ်။

HP Z2 Mini G1a ရှေ့

Z2 Mini G1a ရဲ့ တစ်ဖက်ခြမ်းမှာလည်း port အနည်းငယ် ပါဝင်ပြီး 15W output ရှိတဲ့ USB-C 10Gbps port တစ်ခု၊ 10GBps ချိတ်ဆက်မှုရှိတဲ့ USB-A port တစ်ခုနဲ့ headphone/microphone jack တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။

HP Z2 Mini G1a ဘေးထွက်

ဒီစနစ်ရဲ့နောက်ဘက်မှာ port အမျိုးအစားစုံလင်စွာရှိပါတယ်။ Mini DP 2.1 နှစ်ခု၊ USB 2.0 နှစ်ခု၊ USB 3.0 10 Gb/s နှစ်ခု၊ Thunderbolt 4 USB-C 40 Gb/s နှစ်ခု၊ 2.5 GbE port တစ်ခုနဲ့ power supply connection နဲ့ cable lock တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ power supply ကို အပြည့်အဝပေါင်းစပ်ထားတာကြောင့် AC power brick ကြီးကြီးတစ်ခု မလိုအပ်တော့ပါဘူး။ HP က customization ပိုမိုကောင်းမွန်စေမယ့် feature တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Flex IO slot နှစ်ခုကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးထားပါတယ်။ အပေါ်ဆုံး slot မှာ dual-port USB-A 5Gb/s combo ဒါမှမဟုတ် serial port ပါတဲ့ 1GbE NIC တစ်ခုခုကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ အောက်ဆုံး slot ကို serial port တစ်ခု၊ external power button တစ်ခုနဲ့ out-of-band (OOB) management အတွက် HP Remote System Controller မှတစ်ဆင့် နောက်ထပ် 1GbE NIC တစ်ခုနဲ့ configure လုပ်နိုင်ပါတယ်။

HP Z2 Mini G1a နောက်ဘက်ပေါက်များ

HP Z2 Mini G1a ကို အတွင်းပိုင်းသို့ ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုရန်အတွက် အပေါ်အဖုံးကို နောက်ကျောဘက်ရှိ လက်ချောင်းဖြင့် ချိတ်၍ အဆင်ပြေစွာ လျှောချနိုင်ပါသည်။

HP Z2 Mini G1a ဝန်ဆောင်မှု

ပန်ကာကြီး + အပူစုပ်စက်ပေါင်းစပ်မှုက motherboard အများစုကို ဖုံးအုပ်ထားပြီး AMD Ryzen CPU/GPU ပေါင်းစပ်မှုကို အအေးပေးပါတယ်။ system RAM ကို ဂဟေဆက်ထားပြီး ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းလို့မရပေမယ့် Z2 Mini G1a မှာ PCIe Gen4 M.2 slot နှစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါတွေကို ပန်ကာတပ်ဆင်မှုနဲ့ အပူစုပ်စက်ကို ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ ဝက်အူသေးသေးနှစ်ခုကို ဖယ်ရှားပြီး ပန်ကာတပ်ဆင်မှုကို မြှောက်ခြင်းဖြင့် ဝင်ရောက်နိုင်ပါတယ်။

HP Z2 Mini G1a အတွင်းပိုင်း

အလွန်အကျွံအသုံးပြုနေစဉ်အတွင်း ပန်ကာဆူညံသံအချို့ သိသိသာသာထွက်ပေါ်လာသော်လည်း ပိုကြီးသော workstation တွင်တွေ့ရနိုင်သည့်အသံကဲ့သို့ ထင်ရှားသည် သို့မဟုတ် ပြင်းထန်သည်မဟုတ်ပါ။

HP Z2 Mini G1a SSD များ

HP Z2 Mini G1a စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်၊ HP Z2 Mini G1a ကို ကျွန်ုပ်တို့ယခင်ကရေးသားခဲ့သော HP ZBook Ultra G1a 14″ လက်ပ်တော့ နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားပါသည် ။ workstation နှင့် လက်ပ်တော့ နှစ်ခုစလုံးတွင် တူညီသော အစိတ်အပိုင်းများပါရှိသောကြောင့် desktop form factor သည် ပိုမိုကြီးမားသော power envelope နှင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော cooling တို့နှင့် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်ကို ကျွန်ုပ်တို့မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် AI inference engine များ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို အသေးစိတ်ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။ ရောင်းချသူများစွာထံမှ engine များကို ပေါင်းစပ်အသုံးပြုခြင်းဖြင့် စက်ပစ္စည်း၏စွမ်းရည်များကို တိကျစွာထင်ဟပ်စေသော စွမ်းဆောင်ရည်ရမှတ်များကို ပေးပါသည်။ benchmark သည် CPU၊ GPU နှင့် NPU အပါအဝင် မတူညီသော hardware အမျိုးအစားများတစ်လျှောက် ၎င်းတို့၏ AI acceleration စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်ခြင်းဖြင့် အဆင့်မြင့် neural network မော်ဒယ်များကို အကဲဖြတ်ပြီး အသုံးပြုသူများအား workload အရွယ်အစားနှင့် အခြေအနေအမျိုးမျိုးတွင် နှိုင်းရထိရောက်မှုကို အကဲဖြတ်နိုင်စေပါသည်။

လက်တွေ့ကမ္ဘာ AI workloads များကို ထင်ဟပ်စေရန်အတွက်၊ benchmark သည် ခေတ်မီကွန်ပျူတာအမြင်လုပ်ငန်းများနှင့် သက်ဆိုင်မှုရှိသောကြောင့် ရွေးချယ်ထားသော ကွဲပြားသော neural network မော်ဒယ်ခြောက်ခုကို အသုံးပြုထားသည်။ MobileNet V3 သည် ရုပ်ပုံများတွင် subject identification အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ကျစ်လစ်ပြီး mobile-focused မော်ဒယ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး Inception V4 သည် ပိုမိုနက်ရှိုင်းပြီး ရှုပ်ထွေးသော architecture ကို အသုံးပြု၍ တူညီသောလုပ်ငန်းကို လုပ်ဆောင်သည်။

YOLO V3 (သင်တစ်ကြိမ်သာကြည့်သည်) သည် အရာဝတ္ထုဖြစ်နိုင်ခြေများကို အချိန်နှင့်တပြေးညီ ခန့်မှန်းခြင်းဖြင့် အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်းတွင် အထူးပြုသည်။ MobileNet V2 ပေါ်တွင်တည်ဆောက်ထားသော DeepLab V3 သည် semantic image segmentation နှင့် pixel clustering ကို အာရုံစိုက်သည်။ တွက်ချက်မှုအရ အလိုအပ်ဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်သော Real-ESRGAN သည် ရုပ်ပုံများကို 250×250 မှ 1,000×1,000 resolution အထိ မြှင့်တင်ပေးသည်။ နောက်ဆုံးအနေဖြင့် ResNet 50 သည် deep neural network များကို ပိုမိုထိရောက်စွာ လေ့ကျင့်နိုင်စေသည့် ခိုင်မာသော classification model တစ်ခုဖြစ်သည်။

HP Z2 Mini G1a ဟာ CPU စမ်းသပ်မှုမှာ HP ZBook Ultra G1a 14″ ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပါတယ်။ Workstation က ಒಟ್ಟಾರೆ 227 ရမှတ်ရပြီး Laptop က ಒಟ್ಟಾರೆ 186 ရမှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ အမျိုးအစားတစ်ခုချင်းစီအလိုက် အချိုးကျတဲ့ Workstation ကနေ သိသိသာသာ ပိုမြန်တဲ့အချိန်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ REAL-ESRGAN စမ်းသပ်မှုကနေ အကောင်းဆုံးပြသခဲ့ပြီး Workstation ကနေ 1,892.10 ms နဲ့ Mobile Platform ကနေ 2,138.97 ms ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အမြန်နှုန်းကွာခြားချက်ကို တစ်လျှောက်လုံး ထင်ရှားစွာတွေ့မြင်နိုင်ပေမယ့် ရမှတ်တွေက Workstation ကို အသာရစေပေမယ့် နှစ်ခုစလုံးက အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ရမှတ်တွေနဲ့ အဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။

GPU စမ်းသပ်မှုအတွင်း laptop သည် overall score 583 ဖြင့် workstation ၏ 528 ရှိပြီး အမြင့်ဆုံးရမှတ်မှာ 583 ဖြစ်သည်။ Radeon 8060S integrated graphics သည် system နှစ်ခုလုံးတွင် high performance metrics များကို ပြသသည်။ သို့သော် notebook တွင် ရလဒ်များသည် အမျိုးအစားအများစုတွင် အနည်းငယ်ပိုမြန်သည်။ တစ်ခုတည်းသောခြွင်းချက်မှာ MobileNet V3 ဖြစ်ပြီး laptop ၏ 0.46 ms ထက် workstation သည် 0.42 ms ရရှိခဲ့သည်။ သို့သော် ကျန်ရလဒ်များအားလုံးတွင် ဆန့်ကျင်ဘက်ဖြစ်သည်။ workload အများဆုံးကိုကြည့်လျှင် REAL-ESRGAN သည် workstation တွင် 211.76 ms အချိန်ရှိပြီး notebook ထက် 11 ms နောက်ကျပြီး 200.40 ms ရှိသည်။

HP Z2 Mini G1a နှင့် HP ZBook Ultra G1a 14″ နှစ်မျိုးစလုံးသည် NPU စမ်းသပ်မှုတွင် ကောင်းမွန်စွာ လည်ပတ်နိုင်ခဲ့သည်။ workstation မှ စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၇၆၁ မှတ်နှင့် notebook မှ ၁၇၇၃ မှတ် ရရှိခဲ့ရာ ZBook မိုဘိုင်းပလက်ဖောင်းသည် ဤနေရာတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်ပုံရသည်။ သို့သော် DeepLab V3 နှင့် REAL-ESRGAN မှလွဲ၍ အမျိုးအစားတိုင်းလိုလိုတွင် ကွာခြားချက်မှာ မီလီစက္ကန့်၏ ရာပုံတစ်ပုံသာရှိသည်။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် AI inferencing အတွက် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားပြီး စွမ်းဆောင်ရည်တွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင် ကောက်ချက်ချခြင်း (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
CPU အချိန်များ
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 227 186
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.75 ms 1.09 ms
ResNet 50 5.99 ms 6.84 ms
စတင်ခြင်း V4 17.12 ms 19.80 ms
DeepLab V3 21.20 ms 28.27 ms
ယိုလို V3 36.58 ms 41.64 ms
REAL-ESRGAN 1,892.10 ms 2,138.97 ms
GPU အချိန်များ
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 528 583
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.42 ms 0.46 ms
ResNet 50 3.85 ms 3.27 ms
စတင်ခြင်း V4 15.15 ms 11.62 ms
DeepLab V3 10.98 ms 10.72 ms
ယိုလို V3 12.64 ms 10.57 ms
REAL-ESRGAN 211.76 ms 200.40 ms
NPU Times
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 1,761 1,773
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.27 ms 0.27 ms
ResNet 50 0.83 ms 0.82 ms
စတင်ခြင်း V4 1.72 ms 1.71 ms
DeepLab V3 4.31 ms 4.22 ms
ယိုလို V3 3.17 ms 3.15 ms
REAL-ESRGAN 100.05 ms 100.83 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် variable factor များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများအတွက် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်းစမ်းသပ်မှုများ ပြီးမြောက်ပြီးနောက်၊ ရလဒ်များအရ HP Z2 Mini G1a သည် HP ZBook Ultra G1a ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည့် တသမတ်တည်းပုံစံကို ပြသနေသော်လည်း ကွာခြားချက်များမှာ အနည်းငယ်သာရှိနေဆဲဖြစ်သည်။ ဥပမာအားဖြင့် Phi benchmark တွင် Z2 Mini သည် ZBook ၏ ၉၂၂ နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စုစုပေါင်းရမှတ် ၉၆၅ ရရှိခဲ့သည်။ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိရန်အချိန်သည် Z2 Mini အတွက် ၁.၈၉၈ စက္ကန့်နှင့် ZBook အတွက် ၁.၉၅၆ စက္ကန့်ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့ပြီး နီးပါးတူညီခဲ့သည်။ တစ်စက္ကန့်လျှင် အထွက်တိုကင်များသည် ၆၈.၉၆၇ နှင့် ၆၄.၉၈၆ အသီးသီးဖြင့် အလားတူနီးကပ်ခဲ့သည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများက Z2 Mini သည် လုပ်ငန်းတာဝန်များကို အနည်းငယ်ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ လုပ်ဆောင်သော်လည်း စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် ကောက်ချက်ချစဉ်အတွင်း နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော တုံ့ပြန်မှုကို ပေးဆောင်ကြောင်း အကြံပြုထားသည်။

ဤလမ်းကြောင်းသည် Mistral နှင့် Llama3 စမ်းသပ်မှုများတွင် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါသည်။ Z2 Mini သည် ၈၅၀ နှင့် ၇၆၆ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ZBook သည် ၈၂၉ နှင့် ၇၅၆ မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ Output speed နှင့် token latency တို့သည်လည်း အလားတူ နီးကပ်သော အနားသတ်များဖြင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်သည်။ ဤတသမတ်တည်းရလဒ်များက စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် အထူးသဖြင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများအောက်တွင် အလတ်စားမော်ဒယ်များကို လည်ပတ်သည့်အခါ အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်များကို ပေးဆောင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

Llama2 စမ်းသပ်မှုသည် အလုံးစုံ အနီးစပ်ဆုံးရလဒ်များကို ထုတ်ပေးခဲ့သည်။ Z2 Mini သည် ပထမအဆင့်သို့ ရောက်ရှိရန် အချိန် ၃.၈၁၃ စက္ကန့်ဖြင့် ၉၃၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး၊ ZBook သည် ၃.၈၆၀ စက္ကန့်ဖြင့် ၉၂၉ မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များကြားရှိ သေးငယ်သောကွာဟချက်သည် ခေတ်မီ AI workloads များကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်များသည် မည်မျှနီးကပ်စွာ ကိုက်ညီသည်ကို အားဖြည့်ပေးပါသည်။

အလုံးစုံပြောရရင် Z2 Mini ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ အနည်းငယ်သာ ရပ်တည်နိုင်ပေမယ့် TensorRT ကို အသုံးပြုပြီး LLM တွေကို လုပ်ဆောင်တဲ့အခါ စနစ်နှစ်ခုစလုံးဟာ တန်းတူနီးပါး စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတယ်လို့ အချက်အလက်တွေက ပြသနေပါတယ်။ ဒီကွာခြားချက်တွေဟာ synthetic benchmark တွေမှာ ထင်ရှားနိုင်ပေမယ့် အသုံးပြုမှုအခြေအနေအများစုမှာ အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကွာဟချက်တွေ ဖြစ်ပေါ်လာဖို့ မဖြစ်နိုင်ပါဘူး။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 965 922
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 1.898 စက္ကန့် 1.956 စက္ကန့်
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 68.967 တိုကင်/s 64.986 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 52.666 စက္ကန့် 55.501 စက္ကန့်
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 850 829
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 2.734 စက္ကန့် 2.783 စက္ကန့်
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 43.358 တိုကင်/s 41.992 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 81.716 စက္ကန့် 84.065 စက္ကန့်
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 766 756
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 2.545 စက္ကန့် 2.578 စက္ကန့်
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ 36.752 တိုကင်/s 36.243 တိုကင်/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 91.987 စက္ကန့် 93.200 စက္ကန့်
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် 936 929
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 3.813 စက္ကန့် 3.860 စက္ကန့်
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ 24.685 တိုကင်/s 24.619 တိုကင်/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 136.077 စက္ကန့် 136.720 စက္ကန့်

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ မတူညီသော ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

လက်တွေ့ကမ္ဘာအသုံးပြုမှုကိုတုပရန်အတွက်၊ benchmark သည် စံသတ်မှတ်ထားသော စာသား prompts အစုံမှ ရုပ်ပုံများကိုထုတ်ပေးပြီး စက်ပစ္စည်းအားလုံးတွင် တသမတ်တည်းရှိသော text-to-image AI workload ကိုဖန်တီးပေးသည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် အလုံးစုံရမှတ်၊ စုစုပေါင်းထုတ်လုပ်မှုအချိန်နှင့် ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းအပါအဝင် အဓိကစွမ်းဆောင်ရည်မက်ထရစ်များကို ပေးစွမ်းပြီး မော်ဒယ်များနှင့် hardware configuration များအကြား ရိုးရှင်းပြီးထိရောက်သော နှိုင်းယှဉ်မှုကို ဖြစ်စေသည်။

HP Z2 Mini G1a နှင့် HP ZBook Ultra G1a နှစ်မျိုးလုံးသည် Procyon AI Image Generation Benchmark တွင်ပါဝင်သော ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှုစမ်းသပ်မှုသုံးခုအနက် နှစ်ခုကို လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ အထူးသဖြင့် စနစ်နှစ်ခုလုံးသည် FP16 တိကျမှုကို အသုံးပြု၍ Stable Diffusion 1.5 နှင့် ပိုမိုခက်ခဲသော Stable Diffusion XL FP16 စမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ Stable Diffusion 1.5 ၏ INT8 ဗားရှင်းကို မည်သည့် configuration တွင်မဆို ပံ့ပိုးမထားပါ။

Stable Diffusion 1.5 FP16 စမ်းသပ်မှုတွင် Z2 Mini သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၇၂၅၊ စုစုပေါင်းထုတ်လုပ်မှုအချိန် ၁၃၇.၈၁၅ စက္ကန့်နှင့် ပုံတစ်ပုံထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်း ၈.၆၁၃ စက္ကန့်ဖြင့် အလုပ်ပမာဏကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ ZBook သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် ၆၄၈၊ စုစုပေါင်းအချိန် ၁၅၄.၂၀၃ စက္ကန့်နှင့် ပုံတစ်ပုံထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်း ၉.၆၃၈ စက္ကန့် ရရှိခဲ့သည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများအရ စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် Ryzen AI Max+ PRO 395 ပရိုဆက်ဆာနှင့် Radeon 8060S GPU တူညီသော်လည်း Z2 Mini သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်တွင် အသင့်အတင့်ဦးဆောင်နေကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

အလားတူပုံစံတစ်ခုသည် Stable Diffusion XL FP16 စမ်းသပ်မှုတွင် ပေါ်လာသည်။ Z2 Mini သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၅၇၀ ရရှိခဲ့ပြီး စက္ကန့် ၁၀၅၂.၄၆၈ ဖြင့် benchmark ကို အပြီးသတ်ခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် စက္ကန့် ၆၅.၇၇၉ ဖြင့် ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့သည်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် ZBook သည် ရမှတ် ၄၅၁ ဖြင့် စုစုပေါင်းအချိန် ၁,၃၂၉.၅၉၂ စက္ကန့်ဖြင့် ရုပ်ပုံအမြန်နှုန်း ၈၃.၁၀၀ ဖြင့် ပြီးဆုံးခဲ့သည်။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် ဤအရွယ်အစားကြီးမားသော မော်ဒယ်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်သော်လည်း Z2 Mini သည် အလုပ်များကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်စေပြီး တူညီသော ဟာ့ဒ်ဝဲကန့်သတ်ချက်များအောက်တွင် အနည်းငယ်ပိုမိုကောင်းမွန်သော optimized စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 725 648
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 137.815 စက္ကန့် 154.203 စက္ကန့်
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် N / A N / A
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် N / A N / A
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း N / A N / A
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 570 451
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 1,052.468 စက္ကန့် 1,329.592 စက္ကန့်
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

ရလဒ်များအရ Z2 Mini သည် အမျိုးအစားအများစုတွင် ယေဘုယျအားဖြင့် ရမှတ်များ ပိုမိုမြင့်မားပြီး ရေရှည်အလုပ်ပမာဏများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်အားသာချက် အနည်းငယ်ရှိကြောင်း ထင်ဟပ်စေသည်။ စွမ်းအင်စမ်းသပ်မှုတွင် Z2 Mini သည် ZBook အတွက် ၂.၂၀ ရမှတ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၂.၅၀ ရမှတ်ရရှိခဲ့သည်။ Financial Services သည် workstation အတွက် ၂.၃၅ ရမှတ်နှင့် laptop အတွက် ၁.၆၀ ရမှတ်ဖြင့် ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော ကွာဟချက်ကို ပြသခဲ့သည်။ Life Sciences သည် အလားတူလမ်းကြောင်းကို လိုက်ခဲ့ပြီး Z2 Mini သည် ၂.၆၀ နှင့် ZBook သည် ၂.၂၀ ရမှတ်ရရှိခဲ့သည်။ Media and Entertainment သည် ၂.၂၂ နှင့် ၁.၉၀ ရမှတ်များ ရရှိခဲ့ပြီး Product Design သည် workstation အတွက် ၂.၀၀ ရမှတ်နှင့် laptop အတွက် ၁.၇၄ ရမှတ်များ ရရှိခဲ့သည်။

ZBook က Productivity and Development မှာ သာလွန်ခဲ့တဲ့ တစ်ခုတည်းသော ဖြစ်ရပ်ကတော့ Z2 Mini ရဲ့ 1.00 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 1.03 မှတ် ရရှိခဲ့တဲ့ ရမှတ်ပါ။ ဒီကွာခြားချက်တွေက သိသာထင်ရှားတာမျိုး မဟုတ်ပေမယ့် Z2 Mini က workstation-class application တွေမှာ အနည်းငယ် ပိုမိုတသမတ်တည်း throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်တယ်လို့ အကြံပြုထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် system နှစ်ခုစလုံးက processor နဲ့ GPU တူညီတာကို မျှဝေအသုံးပြုကြပါတယ်။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)

HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)

HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 2.50 2.20
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 2.35 1.60
ဘဝကသိပ္ပံ 2.60 2.20
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 2.22 1.90
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 2.00 1.74
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.00 1.03

လပ်စ်မာ့ခ်

Luxmark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကို အသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် ဆာဗာများနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

HP Z2 Mini G1a နှင့် HP ZBook Ultra G1a နှစ်ခုစလုံးသည် ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး Ryzen AI Max+ PRO 395 နှင့် Radeon 8060S တွဲဖက်အသုံးပြုထားသည့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထင်ဟပ်စေခဲ့သည်။ Hallbench မြင်ကွင်းတွင် Z2 Mini သည် ရမှတ် ၈,၄၇၇ ရရှိခဲ့ပြီး ZBook ၏ ၇,၈၃၃ ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့သည်။ အလားတူပင်၊ Food မြင်ကွင်းတွင် workstation အတွက် ရမှတ် ၃,၉၄၃ နှင့် laptop အတွက် ၃,၉၁၅ ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် အနည်းငယ်သာ ကွဲလွဲမှုကို ပြသနေပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် ပေါ့ပါးသောမှ အလယ်အလတ် 3D rendering workloads များအတွက် သင့်လျော်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

ထူးခြားသည်မှာ စက်ပစ္စည်းနှစ်ခုစလုံးသည် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော မှတ်ဉာဏ်ခွဲဝေမှုမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိပြီး CPU နှင့် GPU လုပ်ငန်းတာဝန်များအကြား RAM ကို တက်ကြွစွာမျှဝေနိုင်စေပါသည်။ ဤစွမ်းရည်သည် ပြင်းထန်သော ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မသက်ဆိုင်သော ကျစ်လစ်သိပ်သည်းသောပုံစံများတွင်ပင် ၎င်းတို့၏ rendering လုပ်ငန်းတာဝန်များကို ထိရောက်စွာကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို အထောက်အကူပြုပါသည်။

Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
ဟောလ်ဘန်ချ် 8,477 7,833
အစားအသောက်များ 3,943 3,915

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို အာရုံစိုက်၍ HP Z2 Mini G1a နှင့် HP ZBook Ultra G1a နှစ်ခုစလုံးသည် ခိုင်မာပြီး အနီးကပ်ကိုက်ညီသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဖိသိပ်မှုပြုလုပ်စဉ်တွင် Z2 Mini သည် ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 139.298 GIPS ကို ရရှိခဲ့ပြီး ZBook ၏ 139.617 GIPS ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပါသည်။ သို့သော် ဖိသိပ်မှုလျှော့ချရာတွင် Z2 Mini သည် ZBook တွင် 174.046 GIPS နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 163.969 GIPS ဖြင့် ပိုမိုမြင့်မားသော ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ရရှိခဲ့ပါသည်။

workloads နှစ်ခုလုံးကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် Z2 Mini အတွက် စုစုပေါင်း rating 151.634 GIPS နှင့် ZBook အတွက် GIPS 156.832 ရှိသည်။ ဤရလဒ်များက စနစ်နှစ်ခုလုံးသည် compression-heavy workflows များကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်စွမ်း မြင့်မားသော်လည်း ZBook သည် အထူးသဖြင့် decompression အဆင့်များအတွင်း overall throughput တွင် အနည်းငယ် အားသာချက်ရှိကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
ချုံ့
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 2,734% 2,868%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,718% 2,855%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ဖိသိပ်ခြင်း
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 2,343% 2,904%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,414% 2,887%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 2,566% 2,871%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။

8K CPU စမ်းသပ်မှုတွင် HP Z2 Mini G1a သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် frame 124 ရရှိခဲ့ပြီး HP ZBook Ultra G1a ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် raw CPU-based decoding task များတွင် workstation အတွက် အနည်းငယ်အားသာချက်ရှိကြောင်း ဖော်ပြသည်။ သို့သော် OpenCL ကိုအသုံးပြု၍ GPU-accelerated ရလဒ်များသည် ဆန့်ကျင်ဘက်လမ်းကြောင်းကို ပြသသည်။ ZBook သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် frame rate 74 ရှိပြီး Z2 Mini တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် frame rate 78 အနည်းငယ်ပိုများသည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
8K CPU 124 FPS 102 FPS
8K OPENCL 74 FPS 78 FPS

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

HP Z2 Mini G1a မှာ PCIe Gen4 slot နှစ်ခုပါဝင်ပြီး နှစ်ခုစလုံးကို အလွယ်တကူ ရယူအသုံးပြုနိုင်ပြီး အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်ပါတယ်။ သင့်ရဲ့ build မှာ ဘယ်အစိတ်အပိုင်းကို ရယူထားလဲပေါ်မူတည်ပြီး SSD စွမ်းဆောင်ရည် အနည်းငယ် ပြောင်းလဲသွားနိုင်ပါတယ်။

Disk Speed ​​​​Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)

HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)

ဖတ် 4,549.3 MB / s 4,547.3 MB / s
ရေးသား 5,344 MB / s 4,264.8 MB / s

Blender Benchmark

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

HP Z2 Mini G1a သည် စမ်းသပ်ထားသော မြင်ကွင်းသုံးခုလုံးတွင် HP ZBook Ultra G1a ထက် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ Monster ပရောဂျက်တွင် Z2 Mini သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၂၂၄.၃ ခု ရရှိခဲ့ပြီး ZBook တွင် ၁၈၉.၂၉ ခု ရရှိခဲ့သည်။ Junkshop မြင်ကွင်းတွင် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁၄၉.၅ ခုနှင့် ၁၂၉.၄၂ ခု အသီးသီး ရရှိခဲ့သည်။ နောက်ဆုံးတွင် Classroom မြင်ကွင်းတွင် Z2 Mini သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁၁၆.၃ ခု ရရှိခဲ့ပြီး ZBook သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၉၄.၁၄ ခု ရရှိခဲ့သည်။

Blender Benchmark CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ
အမှိုက်ဆိုင် ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ
စာသင်ခန်း ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ

Blender ရဲ့ OptiX engine ကိုသုံးပြီး GPU-based rendering ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ စနစ်နှစ်ခုကြားက စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်း ပိုမိုမျှတလာတာကို တွေ့ရပါတယ်။ Monster scene မှာ HP ZBook Ultra G1a ဟာ တစ်မိနစ်ကို sample ၆၆၁.၅၀ render လုပ်နိုင်ပြီး Z2 Mini ရဲ့ တစ်မိနစ်ကို sample ၆၁၆.၁ ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပါတယ်။ ဒါက device နှစ်ခုလုံးမှာ Radeon 8060S graphics တွေ တူညီနေပေမယ့်လည်း ဒီ scene မှာ ZBook အတွက် GPU ဘက်ခြမ်းမှာ အနည်းငယ်အားသာချက်ရှိတယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။

သို့သော် Junkshop နှင့် Classroom စမ်းသပ်မှုများတွင် Z2 Mini သည် အနည်းငယ်သာ ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၃၅၀.၆ နှင့် ၃၄၂.၇ ခု အသီးသီးရရှိခဲ့ပြီး ZBook သည် တူညီသော မြင်ကွင်းများတွင် ၃၄၁.၉၂ နှင့် ၃၃၃.၂၆ မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ဤကွာခြားချက်များသည် နှိုင်းယှဉ်လျှင် အနည်းငယ်သာဖြစ်ပြီး မျှော်မှန်းထားသော ကွဲလွဲမှုအတွင်း ကျရောက်နေပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် OptiX အောက်တွင် အနီးကပ်ကိုက်ညီသော GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

Blender Benchmark GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ များလေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ
အမှိုက်ဆိုင် ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ
စာသင်ခန်း ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ ၃၃၃.၂၆ နမူနာ/မီတာ

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

HP Z2 Mini G1a မက်ထရစ်များသည် HP ZBook Ultra G1a 14″ နှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ workstation သည် တွက်ချက်မှုတိုးမြှင့်မှုအားလုံးတွင် သိမ်မွေ့သောအားသာချက်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး 1-billion-size စမ်းသပ်မှုသည် 12.965 စက္ကန့်ဖြင့် စတင်ခဲ့သည်။ 2.5-billion နှင့် 5-billion စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးတွင် ကွာဟချက်သည် စက္ကန့်အနည်းငယ် ပိုကျယ်လာသည်။ 2.5 billion အတွက် 34.533 စက္ကန့်နှင့် 5 billion အတွက် 75.021 စက္ကန့်ရလဒ်များသည် ခိုင်မာပါသည်။ workstation သည် 10-billion-digits အပိုင်းကို ပြီးမြောက်သောအခါ 160.252 စက္ကန့် ပြီးစီးမှုဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး အဓိကအားဖြင့် laptop ၏ ပါဝါကန့်သတ်ချက်အနည်းငယ်ကြောင့် ZBook ထက် 11 စက္ကန့် ပိုမြန်ခဲ့သည်။

Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
1 ဘီလီယံ 12.965 စက္ကန့် 12.93 စက္ကန့်
2.5 ဘီလီယံ 34.533 စက္ကန့် 34.91 စက္ကန့်
5 ဘီလီယံ 75.021 စက္ကန့် 78.19 စက္ကန့်
10 ဘီလီယံ 160.252 စက္ကန့် 171.72 စက္ကန့်

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

HP Z2 Mini G1a ရဲ့ ရလဒ်တွေက ဒီမှာ အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ CPU ရမှတ်တွေက လက်တော့ပ်နဲ့ တူညီပြီး Single-Core 2,862 နဲ့ Multi-Core 12,210 ရရှိထားပါတယ်။ အရင်က ပြောခဲ့တဲ့ အကြောင်းပြချက်တွေနဲ့ GPU OpenCL ရမှတ်က 91,591 မှာ ပိုများလာပါတယ်။ ပေးထားတဲ့ ရမှတ်တွေအရ CPU များတဲ့ အလုပ်တွေက ဒီစနစ်အတွက် ပြဿနာမရှိဘူးလို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။ GPU အတွက်ကတော့ Radeon 8060S integrated graphics တွေက ၂၀၁၉ ခုနှစ်ဝန်းကျင်က ထွက်ရှိခဲ့တဲ့ ဂရပ်ဖစ်ကတ်အသစ်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပြီး mini workstation တွေအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
CPU Single-Core 2,862 2,825
CPU Multi-Core 17,210 17,562
GPU OpenCL 91,591 85,337

Cinebench R23

Cinebench R23 သည် 3D rendering workloads များတွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် အသိအမှတ်ပြုထားသော benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ Cinema 4D engine ကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် processor သည် single-threaded နှင့် multithreaded task နှစ်မျိုးလုံးကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာပြီး overall responsiveness နှင့် parallel processing capabilities များအကြောင်း ထိုးထွင်းသိမြင်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။

multi-core စမ်းသပ်မှုတွင် HP Z2 Mini G1a သည် ရမှတ် ၃၇,၁၅၆ ရရှိခဲ့ပြီး ၂၉,၁၁၂ ရရှိခဲ့သော HP ZBook Ultra G1a ထက် သိသိသာသာ သာလွန်နေပါသည်။ ၎င်းသည် Z2 Mini သည် ၎င်း၏ကိုယ်ထည်တွင် ပိုမိုသင့်လျော်သော အပူချိန်အခြေအနေများကြောင့် ပိုမိုလေးလံသော၊ multithreaded rendering workloads များကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ခံနိုင်ရည်ရှိကြောင်း ညွှန်ပြနေပါသည်။

single-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် ရလဒ်များ အတူတူနီးပါး ရရှိခဲ့ကြသည်။ Z2 Mini သည် ၂၀၂၀ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ZBook သည် ၁၉၈၄ မှတ်ဖြင့် အနီးကပ် လိုက်မီခဲ့သည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများက ကိရိယာနှစ်ခုစလုံးသည် viewport interaction သို့မဟုတ် basic modeling operations ကဲ့သို့သော lightly threaded task များတွင် အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
Multi-Core ပါ 37,156 29,112
Single-Core ဖြစ်သည် 2,020 1,984

Cinebench ၂

Cinebench 2024 သည် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်အာရုံစိုက်ခြင်းနှင့်အတူ GPU-based rendering စမ်းသပ်မှုများကို မိတ်ဆက်ပေးခြင်းဖြင့် R23 ၏အခြေခံပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသည်။ ဤအပိုင်းအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် CPU ရမှတ်များကိုသာ စစ်ဆေးပြီး စနစ်တစ်ခုစီသည် ခေတ်မီ 3D rendering လုပ်ငန်းများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။

multi-core စမ်းသပ်မှုတွင် HP Z2 Mini G1a သည် 1,906 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး HP ZBook Ultra G1a ၏ 1,579 မှတ်ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် R23 တွင်တွေ့မြင်ခဲ့ရသည့်ပုံစံအတိုင်းဖြစ်ပြီး Z2 Mini သည် ပိုမိုထိရောက်သော multithreaded throughput ကို ပြသခဲ့ပြီး load အောက်တွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်မှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိနိုင်ဖွယ်ရှိသည်။

Single-core ရလဒ်များသည် နီးပါးတူညီပါသည်။ Z2 Mini သည် ၁၁၂ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ZBook သည် ၁၁၁ မှတ်ဖြင့် တစ်မှတ်သာနောက်ကျကျန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ပေါ့ပါးသောတည်းဖြတ်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီအပလီကေးရှင်းအပြန်အလှန်ဆက်သွယ်မှုများကဲ့သို့သော တစ်ဦးချင်း thread များပေါ်တွင်မှီခိုသော အလုပ်များအတွက် အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြနေသည်။

Cinebench 2024 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z2 Mini G1a (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S) HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ (Ryzen AI Max+ PRO 395 | Radeon 8060S)
Multi-Core ပါ 1,906 1,579
Single-Core ဖြစ်သည် 112 111

အိုလာမာ ဂျီမာ၃ လိုင်စင်ရ စွမ်းဆောင်ရည်

HP Z2 Mini G1a သည် လက်တွေ့ကမ္ဘာ workload များအောက်တွင် large language model (LLM) inference ကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက်၊ ဤသုံးသပ်ချက်၏ စွမ်းဆောင်ရည်အပိုင်းများကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော prompt ဖြင့် Ollama ကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ စမ်းသပ်ထားသော မော်ဒယ်များသည် 1.5B မှ 70B parameters အထိ ကျယ်ပြန့်ပြီး Gemma3 variants များကို သက်ဆိုင်သည့်နေရာတွင် အသုံးပြုသည်။ ဤ workload သည် GPU နှင့် CPU အရင်းအမြစ်နှစ်ခုလုံးကို ဖိအားပေးသည်၊ အထူးသဖြင့် memory capacity၊ inference throughput နှင့် compute stability ကို စိန်ခေါ်သည့် ရှည်လျားသော prompt sequences များတွင် ဖြစ်သည်။

Ollama 1.5B နှင့် 7B ကဲ့သို့သော မော်ဒယ်ငယ်များသည် လျင်မြန်စွာ လုပ်ဆောင်ပြီး အသီးသီး ၄.၇၆ စက္ကန့်နှင့် ၃၆.၆၅ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ နှစ်မျိုးလုံးအတွက် လျင်မြန်သော အကဲဖြတ်မှုသည် ထိရောက်မှုရှိပြီး 1.5B မော်ဒယ်အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၇၁၆.၉၉ နှင့် 7B အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၇၉၉.၂၉ ရှိသည်။ သို့သော် မော်ဒယ်အရွယ်အစား တိုးလာသည်နှင့်အမျှ အထွက်အကဲဖြတ်မှုနှုန်း ကျဆင်းသွားသည်။ 1.5B တွင် အထွက်တိုကင်များကို တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၁၁၂.၁၈ ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး 7B မော်ဒယ်မှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၃၆.၈၆ ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။

မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း မော်ဒယ်အရွယ်အစားတိုးလာသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းသွားသည်။ 14B မော်ဒယ်သည် ပြီးမြောက်ရန် စက္ကန့် ၆၅ နီးပါးကြာမြင့်ခဲ့ပြီး ထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းသည် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၁၈.၉၀ အထိ နှေးကွေးသွားခဲ့သည်။ 32B မော်ဒယ်သည် ပိုမိုသိသာထင်ရှားသော နှေးကွေးမှုကို တွေ့မြင်ခဲ့ရပြီး စုစုပေါင်း စက္ကန့် ၉၄.၂၉ ကြာမြင့်ခဲ့ပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၉.၃၈ ဖြင့် အထွက်နှုန်းထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။ တွက်ချက်မှုအရ အခက်ခဲဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်သည့် 70B မော်ဒယ်သည် စက္ကန့် ၁၆၄.၇၃ ကြာမြင့်ခဲ့ပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၄.၂၄ သာ ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။

KV caching optimization များကြောင့် ကနဦး prompt အကဲဖြတ်မှုသည် အရွယ်အစားအားလုံးတွင် ထိရောက်မှုရှိနေဆဲဖြစ်သော်လည်း၊ မော်ဒယ်အရွယ်အစားနှင့် မှတ်ဉာဏ်ဝယ်လိုအားများလာသည်နှင့်အမျှ စုစုပေါင်းထုတ်လုပ်မှုအချိန်နှင့် token output rate များ ကျဆင်းသွားသည်ကို ကြိုတင်ခန့်မှန်းနိုင်သည်။ HP Z2 Mini G1a သည် 70B tier အထိ တိုးချဲ့နိုင်ကြောင်း ပြသခဲ့သော်လည်း အသုံးပြုသူများသည် ရှည်လျားသော သို့မဟုတ် ရှုပ်ထွေးသော prompt များအတွက် 14B ထက်ကျော်လွန်သော တုံ့ပြန်မှုတွင် သိသိသာသာနှေးကွေးသွားမည်ဟု မျှော်လင့်သင့်သည်။

အိုလာမာ ၇၀ဘီ စုစုပေါင်းကြာချိန် (များ) ဝန်အားကြာချိန် (ms) အချက်ပြ အကဲဖြတ်အရေအတွက် (တိုကင်များ) အကဲဖြတ်ချိန် (ms) ချက်ချင်းအကဲဖြတ်နှုန်း တန်ဖိုးဖြတ်အရေအတွက် (တိုကင်များ) အကဲဖြတ်ကြာချိန် (များ) အကဲဖြတ်နှုန်း
HP Z2 Mini g1a 4.76 ့ 17.21 ms 22  30.68 ms ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့် 528 4.71 ့ ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့်
အိုလာမာ ၇၀ဘီ
HP Z2 Mini g1a 36.65 ့ 18.21 ms 22 27.52 ms ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့် 1349 36.06 ့ ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့်
အိုလာမာ ၇၀ဘီ
HP Z2 Mini g1a 64.97 ့ 18.66 ms 22 28.41 ms ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့် 1227 64.92 ့ ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့်
အိုလာမာ ၇၀ဘီ
HP Z2 Mini g1a 94.29 ့ 73.83 ms 22 69.27 ms ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့် 883 94.14 ့ ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့်
အိုလာမာ ၇၀ဘီ
HP Z2 Mini g1a 164.73 ့ 21.97 ms 22 38.90 ms ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့် 699 164.67 ့ ၄.၂၄ တာကာ/စက္ကန့်

OpenAI ရဲ့ GPT-OSS 120B မော်ဒယ်အသစ်အတွက် ပံ့ပိုးမှု

ရက်အနည်းငယ်က OpenAI သည် ၎င်း၏ ပထမဆုံး open-source LLM ထုတ်ဝေမှုများကို ကြာမြင့်စွာအတွင်း ထုတ်ပြန်ခဲ့သည်- GPT-OSS 120B နှင့် 20B မော်ဒယ်များ။ GPT-OSS 120B သည် MXFP4 quantization ဖြင့် natively လေ့ကျင့်ထားသော ပထမဆုံး မော်ဒယ်များထဲမှ တစ်ခုအဖြစ် တိုးတက်မှုတစ်ခုကို ကိုယ်စားပြုသည်။ OpenAI ၏ အဆိုအရ မော်ဒယ်များသည် MXFP4 format သို့ MoE weight quantization ဖြင့် post training ကို ပြုလုပ်ပြီး parameter တစ်ခုလျှင် 4.25 bits အထိ အလေးချိန်လျှော့ချပေးသည်။ MoE weight များသည် စုစုပေါင်း parameter အရေအတွက်၏ 90% ကျော်ရှိသောကြောင့် ဤ aggressive quantization သည် 120B မော်ဒယ်ကို single 80GB H100 GPU သို့မဟုတ် ကျွန်ုပ်တို့၏ကိစ္စတွင် Ryzen AI Max+ PRO 395 တွင် 96GB shared memory ဖြင့် တပ်ဆင်နိုင်စေပါသည်။ ဤစက်မှုလုပ်ငန်းခေတ်ရေစီးကြောင်းများနှင့် ကိုက်ညီမှုသည် အထူးအရေးကြီးပါသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် တိကျမှုနည်းသော Mixture of Experts မော်ဒယ်များသည် ပိုမိုရေပန်းစားလာပြီး compute နိမ့်သော device များသည် inference တွင် ထူးချွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်စေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

ဤ native MXFP4 လေ့ကျင့်မှုသည် အရေးကြီးသော အားသာချက်တစ်ခုကိုလည်း ပေးစွမ်းသည်။ AI Max+ PRO 395 တွင် ဖြန့်ကျက်ရန်အတွက် Int4 သို့ နောက်ထပ် quantizing လုပ်သောအခါ၊ BF16 မှ Int4 သို့ quantizing လုပ်သည့်အခါ ပုံမှန်တွေ့ရလေ့ရှိသော များပြားလှသော ဆုံးရှုံးမှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အရည်အသွေး ယိုယွင်းမှု အနည်းငယ်သာရှိသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် GPT-OSS 120B သည် AI Max+ PRO 395 တွင် သင်အသုံးပြုနိုင်သော အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော မော်ဒယ်များထဲမှ တစ်ခုအဖြစ် ရပ်တည်နေပြီး အရည်အသွေး အပြည့်အဝနီးပါးကို ပေးစွမ်းသည်။

ဤတိကျမှုနည်းသော ဗိသုကာပုံစံခေတ်ရေစီးကြောင်းကို အသုံးချခြင်းဖြင့် Z2 Mini G1a သည် ရိုးရာအားဖြင့် သုံးဆပိုမိုကုန်ကျမည့် (NVIDIA RTX 6000 Pro with 96GB VRAM ကဲ့သို့) enterprise-grade hardware လိုအပ်သည့်အရာကို ကြီးမားသော LLM စမ်းသပ်ချက်များအတွက် အသုံးပြုနိုင်သော workstation solution အဖြစ်သို့ ပြောင်းလဲပေးပါသည်။

LM Studio မှာပြထားတဲ့အတိုင်း စနစ်က 96GB VRAM ပါတဲ့ Radeon 8060S GPU ကို ထောက်လှမ်းပြီး မော်ဒယ်လုပ်ဆောင်မှုနဲ့ လိုက်ဖက်ညီမှုကို အတည်ပြုပါတယ်။ ဒီ configuration က KV cache ကို GPU memory ကို offload လုပ်နိုင်အောင်လည်း ပံ့ပိုးပေးတာကြောင့် ရှည်လျားတဲ့ prompts တွေ ဒါမှမဟုတ် ရှည်လျားတဲ့ conversation တွေအတွက် inference efficiency ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါတယ်။ OpenAI ရဲ့ တင်းကျပ်တဲ့ မော်ဒယ် guardrails တွေကို ဖွင့်ထားခြင်းအားဖြင့် LLM workloads တွေ များနေတဲ့အချိန်မှာတောင် စနစ်ဟာ overload ကနေ ကာကွယ်ပေးထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ထည့်သွင်းထားသော runtime extension pack များတွင် ROCm llama.cpp (Windows)၊ Vulkan llama.cpp (Windows)၊ CPU llama.cpp (Windows) နှင့် Harmony framework တို့ပါဝင်သည်။ CUDA ကိုလည်း စာရင်းပြုစုထားသော်လည်း NVIDIA GPU လိုအပ်ပြီး စနစ်တွင် AMD Radeon 8060S တပ်ဆင်ထားသောကြောင့် အသုံးမပြုနိုင်ပါ။

ဒီလုပ်ဆောင်ချက်အတွက် အောက်ကပုံမှာ အစောပိုင်းက ရည်ညွှန်းထားတဲ့ OpenAI GPT OSS 120B မော်ဒယ်ကို သူ့ရဲ့ format၊ architecture နဲ့ အရွယ်အစားတွေနဲ့အတူ ပြသထားပါတယ်။ GGUF format ကို အသုံးပြုထားပြီး စုစုပေါင်းအရွယ်အစား 63.39 GB ရှိပြီး full GPU offload အတွက် configure လုပ်ထားပါတယ်။

အသုံးပြုမှုအရ HP Z2 Mini G1a သည် 120B parameter model ကိုအသုံးပြုရာတွင် အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး 40 tokens/sec နီးပါးနှုန်းထားကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် LLM နှင့် အသေးစိတ်ဆွေးနွေးမှုများစွာကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ VRAM ကန့်သတ်ချက်များကြောင့် စနစ်များစွာတွင် အကန့်အသတ်ရှိသော မော်ဒယ်ငယ်များကို အသုံးပြုခြင်းထက် တုံ့ပြန်မှုအရည်အသွေးမှာ များစွာပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။

LLM ကိုလည်ပတ်နေတဲ့ system stats တွေကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် GPU ဟာ 100W အောက်မှာပဲ power သုံးနေတာကိုတွေ့ရပြီး GPU နဲ့ CPU ရဲ့ အပူချိန်က 51-54°C မှာရှိနေခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

HP Z2 Mini G1a ဟာ ဒီနှစ်မှာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ အံ့သြစရာအကောင်းဆုံး စနစ်တွေထဲက တစ်ခုပါ။ စာရွက်ပေါ်မှာတော့ integrated graphics ပါတဲ့ compact desktop တစ်လုံးလိုပါပဲ။ လက်တွေ့မှာတော့ ဒီ workstation ငယ်လေးဟာ အထူးသဖြင့် AI workloads တွေမှာ မျှော်လင့်ထားတာထက် စွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြဲတမ်း ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒေါ်လာ ၃၃၀၀ ဝန်းကျင် ဈေးနဲ့ဆိုရင် high-end discrete GPU တွေ တပ်ဆင်ထားတဲ့ စနစ်တွေ အပါအဝင် ပိုကြီးပြီး ပိုစျေးကြီးတဲ့ စနစ်တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။

ဒီစနစ်က ဒီနှစ်အစောပိုင်းက ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ HP ZBook Ultra G1a ၁၄ လက်မ လက်တော့ပ်ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ဖို့ အခွင့်အရေးလည်း ပေးပါတယ် ။ အဲဒီအချိန်တုန်းက ဈေးနှုန်းမြင့်မားမှုနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ညံ့ဖျင်းမှုတွေကြောင့် အထူးသဖြင့် AI ကို အဓိကထားတဲ့ အလုပ်တွေမှာ စိတ်ပျက်ခဲ့ရပါတယ်။ အလားတူ AMD ဟာ့ဒ်ဝဲကို အသုံးပြုထားပေမယ့် လက်တော့ပ်ဟာ ကောက်ချက်ချရာမှာ ရုန်းကန်ခဲ့ရပြီး AI စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ ဈေးကွက်ရှာဖွေရေး ပြောဆိုချက်တွေနဲ့ မကိုက်ညီဘူးလို့ ကျွန်တော်တို့ အလေးပေးပြောကြားခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ စိတ်မဝင်စားဘဲ ထွက်သွားခဲ့ကြပါတယ်။

လအနည်းငယ်နဲ့ software update အကြီးအကျယ်လုပ်ရုံနဲ့ ဘယ်လောက်ကွာခြားသွားမလဲ။ AMD ရဲ့ drivers တွေနဲ့ runtime support တွေကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်နေတာကြောင့် Ryzen AI Max+ Pro 395 ဟာ ကျွန်တော်တို့မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်း လုပ်ဆောင်နိုင်ပါပြီ။ shared memory 128GB နဲ့ VRAM အနေနဲ့ 96GB အထိ ရရှိနိုင်တဲ့ Z2 Mini G1a ဟာ OpenAI ရဲ့ GPT-OSS 120B လို ဒေသတွင်းမော်ဒယ်ကြီးတွေကို အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် လွယ်ကူစွာ လည်ပတ်နိုင်ပါတယ်။ အရင်တုန်းက ဒီလိုစွမ်းဆောင်ရည်မျိုးအတွက် RTX 6000 ဒါမှမဟုတ် အလားတူ GPU ပါတဲ့ ဒေါ်လာ ၁၀၀၀၀ တန် workstation တစ်ခု လိုအပ်ခဲ့ပါတယ်။ အခုတော့ ဈေးနှုန်းရဲ့ အနည်းငယ်သာရှိတဲ့ compact chassis မှာ တပ်ဆင်နိုင်ပါပြီ။

HP Z2 Mini G1a ရှေ့

HP သည် အစိတ်အပိုင်းရွေးချယ်မှုများထက်ပို၍ ချီးကျူးခံထိုက်ပါသည်။ Z2 Mini G1a ကို အပူချိန်စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားခြင်း၊ port ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိခြင်း၊ Flex IO နှင့် HP ZCentral Remote Boost ကဲ့သို့သော ရွေးချယ်နိုင်သော အင်္ဂါရပ်များဖြင့် သေချာစွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင် အဓိပ္ပာယ်ရှိသောတန်ဖိုးကို ပေါင်းထည့်ပေးပါသည်။

ဒီစနစ်က အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့ workstation တစ်ခု ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့အရာအပေါ် မျှော်လင့်ချက်တွေကို ပြန်လည်သတ်မှတ်ပေးပါတယ်။ ၎င်းမှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ ဒေသတွင်း AI စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်တဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ တကယ်ဖြစ်မလာနိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းတွေကို ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ ဒါကြောင့်ပဲ HP Z2 Mini G1a ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Editor's Choice ဆုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အရမ်းကောင်းပါတယ်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး Mini Workstation StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: Discrete GPU မပါဘဲ အကောင်းဆုံး Local AI Desktop

ဦးဆောင်သူစာရင်း- HP Z2 Mini G1a သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Desktops for Local AI ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် Best Without a Discrete GPU နေရာကို ရယူထားသည်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- HP Z2 Mini G1a သည် အကောင်းဆုံး Desktop Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Mini Workstation နေရာကို ရယူထားသည်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- ဤစနစ်အမျိုးအစားအတွက် အရွယ်အစားလမ်းညွှန်ချက်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ RAM၊ GPU နှင့် Agentic AI အတွက်သိုလှောင်မှု လမ်းညွှန်တွင်ရှိသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။