StorageReview.com

HP Z620 Workstation သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  Workstation နှင့်

HP workstation အားလုံးကဲ့သို့ပင် Z620 ကို ကြီးမားပြီး ရှုပ်ထွေးသော dataset များ၊ ရှုပ်ထွေးသော 3D မော်ဒယ်များနှင့် အလုပ်လုပ်သော၊ display များစွာ လိုအပ်သော သို့မဟုတ် ၎င်းတို့၏ ဝန်ထမ်းများအတွက် မြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရသော စနစ်တစ်ခုသာ လိုအပ်သော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများ၏ တိုးပွားလာနေသော လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ HP Z620 Workstation သည် ယခင်မျိုးဆက်စနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည် လေးဆပိုများပြီး၊ power supply ပိုမိုကြီးမားကာ single- သို့မဟုတ် dual-socket processor configuration များအတွက် ပံ့ပိုးမှုရှိသည်ဟု ဆိုသည်။ ၎င်းတွင် discrete processor core ၂၄ ခုအထိ တပ်ဆင်ထားသောကြောင့် Z620 သည် computing နှင့် visualization horsepower တွင် အတော်လေး powerful ဖြစ်သည်ဟု ထင်ရသည်။ ၎င်းသည် ထင်ရှားသော တည်ဆောက်ပုံနှင့် footprint ရှိသည့်အပြင် workstation သည် ၎င်း၏အလုပ်ကို လုပ်ဆောင်နေချိန်တွင် noise အနည်းငယ်သာ ထွက်ရှိသော်လည်း ဤအရာအားလုံးကို ပေးဆောင်သည်။

HP Z620 ရဲ့ နည်းပညာဆိုင်ရာ သတ်မှတ်ချက်များကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာ လေ့လာကြည့်မယ်ဆိုရင် Intel Xeon processor E5-2600 v2 နဲ့ E5-1600 v2 မိသားစုနှစ်မျိုးလုံးနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှု အပါအဝင် အထင်ကြီးလောက်စရာ hardware နဲ့ အထောက်အပံ့တွေကို ပြသထားပါတယ်။ ဒါ့အပြင် DIMM slot ၁၂ ခုပါဝင်တဲ့ နောက်ဆုံးမျိုးဆက် system memory 192GB အထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်သလို integrated 1866MHz DDR3 memory subsystem လည်း ပါဝင်တာကြောင့် Z620 ကို 64-bit environment အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ပါတယ်။ ပါဝါသုံးစွဲမှုအနေနဲ့ကတော့ HP workstation အသစ်ဟာ 800W 90% efficient power supply ကို အသုံးပြုထားပြီး high-end graphics card တွေအတွက်လည်း သင့်တော်ပါတယ်။ HP Z620 မှာ USB 3.0 port ၄ ခု၊ Thunderbolt 2 ၁ ခုနဲ့ HP IEEE 1394b FireWire PCIe card တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ အသုံးပြုသူများသည် ၎င်းတို့၏ HP Z620 Workstation ကို မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်၊ မြင့်မားသောစွမ်းရည်ရှိသော သိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်အမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးသည့် မတူညီသော SATA နှင့် SAS RAID configuration option များစွာဖြင့် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သည်။

ဒီ HP Workstation မှာ ရရှိနိုင်တဲ့ အထင်ကြီးစရာ အကောင်းဆုံး configure လုပ်နိုင်တဲ့ storage option ကတော့ HP Z Turbo Drives (256GB နဲ့ 512GB capacities) အတွက် option ပါပဲ၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ Z620 မှာ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်နဲ့ ပါဝါအများကြီး ထည့်ပေးလို့ပါ။ ဒီ PCIe drives တွေက ပုံမှန် high-performance SSDs တွေထက် စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်ဆအထိ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ဈေးနှုန်းလည်း အတူတူပါပဲ။ HP drives တွေကို Samsung XP941 platform ပေါ်မှာ အခြေခံထားပြီး အမြင့်ဆုံး read throughput 1170MB/s နဲ့ write 930MB/s အထိ ရရှိနိုင်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ HP Z620 တည်ဆောက်မှုမှာ Intel Xeon E5-2637 v2 4C 3.5GHz ၂ ခု၊ 8 x 8GB 1866MHz RDIMM ၈ ခု၊ NVIDIA K2000 ဂရပ်ဖစ်ကတ်တစ်ခု၊ boot storage အတွက် 256GB Micron SSD၊ primary storage အဖြစ် 512GB Z Turbo ၂ ခု၊ Windows 8.1၊ DVD optical drive နှင့် Thunderbolt add-in card တစ်ခုတို့ ပါဝင်ပြီး၊ အားလုံးရဲ့ ဈေးနှုန်းက $10,216 ဖြစ်ပါတယ်။

HP Z620 Workstation သတ်မှတ်ချက်များ

  • operating system
    • Windows 8.1 Pro 64
    • Windows 8.1 ဘာသာစကားတစ်ခုတည်း ၆၄ ခု
    • Windows 7 Professional 64 (Windows 8.1 Pro 64 မှ အဆင့်မြှင့်တင်ခွင့်များမှတစ်ဆင့် ရရှိနိုင်ပါသည်)
    • Windows 7 Professional 32 (Windows 8.1 Pro 64 မှ အဆင့်မြှင့်တင်ခွင့်များမှတစ်ဆင့် ရရှိနိုင်ပါသည်)
    • Windows 7 Ultimate 64
    • ဝင်းဒိုး ၇ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ၃၂
    • ဝင်းဒိုး ၇ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ၃၂
    • SUSE Linux Enterprise Desktop 11
    • Linux အတွက် HP ထည့်သွင်းကိရိယာ
  • processors
    • Intel Xeon E5-2643 (3.3GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-2620 (2GHz၊ 15MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-2697 v2 (2.7GHz၊ 30MB cache၊ 12 cores)
    • Intel Xeon E5-2695 v2 (2.4GHz၊ 30MB cache၊ 10 cores)
    • Intel Xeon E5-2690 v2 (3GHz၊ 25MB cache၊ 10 cores)
    • Intel Xeon E5-2680 v2 (2.8GHz၊ 25MB cache၊ 10 cores)
    • Intel Xeon E5-2670 v2 (2.5GHz၊ 25MB cache၊ 10 cores)
    • Intel Xeon E5-2667 v2 (3.3GHz၊ 25MB cache၊ 8 cores)
    • Intel Xeon E5-2660 v2 (2.2GHz၊ 25MB cache၊ 10 cores)
    • Intel Xeon E5-2650 v2 (2.6GHz၊ 20MB cache၊ 8 cores)
    • Intel Xeon E5-2643 v2 (3.5GHz၊ 25MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-2640 v2 (2GHz၊ 20MB cache၊ 8 cores)
    • Intel Xeon E5-2637 v2 (3.5GHz၊ 15MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-2630 v2 (2.6GHz၊ 15MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-2620 v2 (2.1GHz၊ 15MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-2609 v2 (2.5GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-2603 v2 (1.8GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-1660 (3.3GHz၊ 15MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-1650 (3.2GHz၊ 12MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-1620 (3.6GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-1607 (3GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-1603 (2.8GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-1680 v2 (3GHz၊ 25MB cache၊ 8 cores)
    • Intel Xeon E5-1660 v2 (3.7GHz၊ 15MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-1650 v2 (3.5GHz၊ 12MB cache၊ 6 cores)
    • Intel Xeon E5-1620 v2 (3.7GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
    • Intel Xeon E5-1607 v2 (3GHz၊ 10MB cache၊ 4 cores)
  • chipset
    • Intel က C602
  • Form ကိုအချက်
    • သိုလှောင်နိုင်သော မီနီတာဝါ
  • မှတ်ဉာဏ်
    • အများဆုံး မှတ်ဉာဏ်
      • 96GB 1600MHz DDR3 Unbuffered SDRAM
      • 96GB 1600MHz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော SDRAM
  • မှတ်ဉာဏ်နေရာများ
    • DIMM ၁၂ ခုအထိ (system board တွင် DIMM ၈ ခု၊ ဒုတိယ CPU နှင့် Memory Module တွင် DIMM ၄ ခု)
  • သိုလှောင်ခြင်း
    • အတွင်းပိုင်း ဒရိုက်ဘာ ဘေလ်များ
      • ၃.၅" သုံးခု
    • ပြင်ပ ဒရိုက်ဘာ ဘေလ်များ
      • ၅.၂၅ လက်မ နှစ်ခု
    • သိုလှောင်မှု ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
      • ပေါင်းစပ် SATA 6.0Gb/s; RAID0, 1, 10 အထောက်အပံ့ပါရှိသော ပေါင်းစပ် SATA 3.0Gb/s; LSI 9270-8i SAS 6.0Gb/s ROC RAID (ရွေးချယ်နိုင်သည်); LSI 9217-4i4e 8-port SAS 6.0Gb/s RAID (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
  • အလင်းတန်းဒရိုက်
    • SATA DVD-ROM
    • SATA SuperMulti DVD+/-RW
    • SATA Blu-ray ရေးသားသူ
  • ဂရပ်ဖစ်
    • ပရော်ဖက်ရှင်နယ် 2D:
      • NVIDIA NVS 310 (512MB)
      • NVIDIA NVS 315 (1GB)
      • NVIDIA NVS 510 (2GB)
    • ဝင်ပေါက် 3D:
      • NVIDIA Quadro 410 (512MB); NVIDIA Quadro K600 (1GB)
      • AMD FirePro V3900 (1GB)
    • အလယ်အလတ်တန်းစား 3D:
      • NVIDIA Quadro K2000 (2GB)
    • အဆင့်မြင့် 3D:
      • NVIDIA Quadro K4000 (3GB)
      • NVIDIA Quadro K5000 (4GB)
      • AMD FirePro W7000 (4GB)
      • NVIDIA Quadro K6000 (12GB)
    • မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည် GPU ကွန်ပျူတာ
      • NVIDIA Tesla K20c
      • NVIDIA Tesla K40
  • ချဲ့ထွင်မှု အင်္ဂါရပ်များ
    • ဆိပ်ကမ်းများ
      • 4 ကို USB 3.0
      • 5 ကို USB 2.0
      • ၂ IEEE ၁၃၉၄က
      • မိုက်ခရိုဖုန်း ၂ လုံး
      • နားကြပ် ၁ လုံး
      • RJ-45 ၁ ခု
      • အသံလိုင်း ၁ လိုင်း ဝင်ပါတယ်
      • အသံလိုင်း ၁ လိုင်းထွက်
      • ၁ လိုင်းဝင်
      • ၇.၄၈ PS/၄၅၀၀
      • (HP Thunderbolt 2 1-port PCIe ကတ် (ရွေးချယ်နိုင်သည်)၊ HP IEEE 1394b FireWire PCIe ကတ် (ရွေးချယ်နိုင်သည်)၊ internal USB 2.0 ၆ ခုကို သီးခြား 2×5 header ၃ ခုဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်)
  • expansion slot နှစ်ခု
    • PCIe Gen3 x16 ၁ ခု
    • PCIe Gen3 x8 ၁ ခု
    • PCIe Gen2 x8 ၁ ခု
    • PCIe Gen2 x4 ၁ ခု
    • ၁ PCI
    • ၁၄-in-၁ မီဒီယာကတ်ဖတ်စက် ၁ ခု (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
  • network interface
    • ပေါင်းစပ်ထားသော Intel 82579LM PCIe gigabit controller
    • Broadcom 5761 NetXtreme gigabit NIC (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
    • HP 361T PCIe dual-port gigabit NIC (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
    • Intel Gigabit CT Desktop NIC (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
    • HP X520 10 GbE နှစ်ထပ်ပေါက် အဒက်တာ (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
    • HP 10 GbE SFP+ SR transceiver (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
    • Intel Ethernet I210-T1 PCIe NIC (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
  • audio
    • ပေါင်းစပ်ထားသော High Definition Realtek ALC262၊ Creative Recon3D PCIe အသံကတ် (ရွေးချယ်နိုင်သည်)၊ HP Thin USB ပါဝါသုံး စပီကာများ (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
  • ပါဝါနှင့် လည်ပတ်မှုလိုအပ်ချက်များ
    • စွမ်းအင်ထိရောက်မှု
      • ENERGY STAR အရည်အချင်းပြည့်မီသော ဖွဲ့စည်းပုံများ ရရှိနိုင်ပါသည်
    • power supply
      • 800W ၉၀% ထိရောက်မှုရှိပြီး ကျယ်ပြန့်သော၊ တက်ကြွသော PFC
  • ရှုထောင့်နှင့်အလေးချိန်
    • အတိုင်းအတာ (အနံ x အနက် x အမြင့်): ၁၇.၁၅ စင်တီမီတာ x ၄၆.၄၈ စင်တီမီတာ x ၄၄.၄၅ စင်တီမီတာ (၆.၇၅" x ၁၈.၃" x ၁၇.၅")
    • အလေးချိန်: ၁၅.၅ ကီလိုဂရမ်မှစတင်သည် (၃၄.၂ ပေါင်မှစတင်သည်)
    • (အလေးချိန်အတိအကျသည် ပုံစံပေါ်မူတည်သည်။)
  • အာမခံ- HP ဝန်ဆောင်မှုများဖြင့် ကာကွယ်ထားပြီး ၃ နှစ် အပိုပစ္စည်း၊ ၃ နှစ် လုပ်အားနှင့် ၃ နှစ် ဆိုက်တွင်းဝန်ဆောင်မှု (၃/၃/၃) စံအာမခံတို့ ပါဝင်သည်။ စည်းကမ်းသတ်မှတ်ချက်များသည် နိုင်ငံအလိုက် ကွဲပြားသည်။ အချို့သော ကန့်သတ်ချက်များနှင့် ချွင်းချက်များ ရှိပါသည်။

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်

အပြင်ပိုင်းကြည့်လျှင် HP Z620 သည် ယခင် Z Workstation များ (ဥပမာ Z420) နှင့် အလွန်ဆင်တူပြီး ရိုးရှင်းသော အပြင်အဆင်များ မပါဝင်သော်လည်း ကြံ့ခိုင်ပြီး သန့်ရှင်းသော ဒီဇိုင်းနှင့် သတ္တုအနက်ရောင် ကိုယ်ထည်တို့ဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ ရှေ့ panel အများစုတွင် အအေးဓာတ်ကို အများဆုံးရရှိစေရန် လေဝင်လေထွက်ကောင်းသော grid တစ်ခု ပါဝင်သည်။ ရှေ့ဘက်တွင် လက်ကိုင်တစ်ခု ထည့်သွင်းထားခြင်းက ကောင်းမွန်သော ထိတွေ့မှုတစ်ခုဟု ကျွန်ုပ်တို့ ထင်မြင်ယူဆခဲ့ပြီး၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ဤခိုင်ခံ့သော rig ကို ရုံးခန်းတစ်ဝိုက်တွင် အလွယ်တကူ ရွှေ့ပြောင်းနိုင်စေသောကြောင့် ဖြစ်သည်။ ရှေ့ panel တွင် USB port သုံးခု (2x 3.0၊ 1x 2.0)၊ မိုက်ခရိုဖုန်းနှင့် headphone connector၊ HD drive activity light၊ IEEE-3194a FireWire connector နှင့် optional optical drive ကဲ့သို့သော အစိတ်အပိုင်းအမျိုးမျိုး ပါရှိသည်။

နောက်ဘက်အကန့် အစိတ်အပိုင်းများတွင် အသံချိတ်ဆက်ကိရိယာများ၊ USB ပေါက်ခြောက်ပေါက် (၂x 3.0၊ ၄x 2.0)၊ RJ-45 ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်ကိရိယာများ (အောက်ခြေချိတ်ဆက်ကိရိယာကို AMT ဖွင့်ထားသည်)၊ ဟောင်းနွမ်းနေသော မောက်စ်နှင့် ကီးဘုတ်အတွက် PS/2 ချိတ်ဆက်ကိရိယာများနှင့် နောက်ထပ် IEEE-3194a FireWire ချိတ်ဆက်ကိရိယာတစ်ခု ပါဝင်သည်။ နောက်ဘက်ပန်ကာနှစ်ခုကိုလည်း မြင်နိုင်သည်။

Z620 ရဲ့ အတွင်းပိုင်းကို ဝင်ရောက်ဖို့ ဘေးဘက်အကန့်ကို ဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ HP က ပြောထားတဲ့အတိုင်း Workstation ဟာ အလွန်သေးငယ်တယ်ဆိုတာ ချက်ချင်းသိသာပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေနဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေကို ဖယ်ရှားဖို့အတွက် လက်တွေကို လှုပ်ရှားဖို့ နေရာအလုံအလောက်ရှိပါတယ်။ အတွင်းပိုင်းကိုလည်း ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်စွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး အပြင်အဆင်ကောင်းမွန်တဲ့အပြင် ကိရိယာတွေ (ဥပမာ ဝက်အူလှည့်) မလိုအပ်တဲ့အတွက် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းရတာလည်း အလွန်လွယ်ကူပါတယ်။

HP Z620 သည် Intel Xeon E5-2637 v2 4C 3.5GHz နှစ်ခုနှင့် 8GB 1866MHz RDIMM မှတ်ဉာဏ် ရှစ်ခုအပါအဝင် အင်္ဂါရပ်များနှင့် အစိတ်အပိုင်းများစွာကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်း၏ C602 chipset ဖြင့် ၎င်းသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် သိုလှောင်မှုရွေးချယ်စရာများစွာကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ motherboard သည် DIMM ၁၂ ခု (system board တွင် DIMM ၈ ခု၊ ဒုတိယ CPU & Memory Module တွင် DIMM ၄ ခု)၊ SATA devices ၆ ခု (ports 6Gb/s ၂ ခု + ports 3Gb/s ၄ ခု)၊ USB 2.0 ports ၁၁ ခု၊ USB 3.0 ၄ ခုနှင့် network ချိတ်ဆက်မှုအတွက် dual integrated Intel GbE LAN တို့အထိ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ motherboard တွင် ဂရပ်ဖစ်ကတ်များအတွက် x16 slot နှစ်ခု၊ x8 slot တစ်ခု၊ x4 slot တစ်ခုနှင့် x1 slot လေးခု ပါဝင်ပြီး နောက်ပိုင်းတွင် legacy support အတွက်ဖြစ်သည်။

၎င်း၏ on-board storage ချိတ်ဆက်မှုတွင် SATA port ၆ ခု ပါရှိသည်- ၄ ခုသည် SATA2.0 3Gb/s ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး ကျန်နှစ်ခုသည် SATA3.0 6Gb/s ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ SATA 3.0 နှင့် 2.0 port နှစ်ခုလုံးကို RAID0၊ 1၊ 5 နှင့် 10 တွင် configure လုပ်နိုင်သည်။ RAID0၊ 1၊ 10 တွင် လုပ်ဆောင်နိုင်သော optional SAS controller LSI 9212-4i 4-port SAS 6Gb/s ကို တပ်ဆင်နိုင်သည်။

အလုံးစုံပြောရရင် Z620 ကို အလွန်ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်စွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး tool-less chassis၊ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်စွာ လည်ပတ်နိုင်တဲ့နည်းပညာနဲ့ expandability option တွေပါဝင်ပါတယ်။ နောက်ဆုံးတစ်ခုကတော့ user တွေကို upgrade လုပ်နိုင်စေပြီး သူတို့ရဲ့လိုအပ်ချက်တွေက ရှုပ်ထွေးမှုနဲ့ အရွယ်အစားတိုးလာစေပါတယ်။

မှုများကိုသုံးပါ

HP Z620 သည် မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေးလုပ်ငန်း၊ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အလုပ်ခွင် (CAD၊ အဆင့်မြင့်ကွန်ပျူတာ) နှင့် ပထဝီဝင်သတင်းအချက်အလက်စနစ်များ (GIS) ကိုအသုံးပြုသည့် လုပ်ငန်းများအပါအဝင် အသုံးပြုမှုအမျိုးမျိုးနှင့် ကိုက်ညီစေရန် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သော အလွန်ကောင်းမွန်သော workstation တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ GIS ကွန်ပျူတာစနစ်များသည် 3D ပုံရိပ်ဖော်ခြင်းနှင့် ဘူမိတည်နေရာမြေပုံရေးဆွဲခြင်းတို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်ပေါ်တွင် များစွာမူတည်သည်။ Z620 ကို ကြီးမားသောဒေတာအစုံများနှင့် ဘူမိတည်နေရာဆော့ဖ်ဝဲအပလီကေးရှင်းများကို စီမံဆောင်ရွက်ရန် လိုအပ်သော I/O၊ မှတ်ဉာဏ်၊ လုပ်ဆောင်ခြင်းနှင့် မြင်သာမှုစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် လိုအပ်သော ဟာ့ဒ်ဝဲကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်ပြီး တပ်ဆင်ထားနိုင်သည်။

HP Z မျက်နှာပြင်များ (သင့်အလုပ်ရုံကို configure လုပ်သည့်အခါ ထည့်သွင်းနိုင်သည်) ကို ၎င်း၏ ကြည်လင်ပြတ်သားသော IPS panel များ၊ ၁၇၈ ဒီဂရီ viewing angle များနှင့် mainstream မျက်နှာပြင်များ၏ ၁၀ ဆ အထိ contrast ratio တို့ကြောင့် အမြင့်ဆုံး image performance နှင့် accuracy ကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး GIS လုပ်ငန်းတွင် အရေးကြီးသော အရာအားလုံးဖြစ်သည်။ HP Z620 ကို ရှုပ်ထွေးသော 3D spatial model များနှင့် feature extraction များကို အရှိန်မြှင့်ရန် လိုအပ်သော processing power၊ memory performance နှင့် graphic capabilities များကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ရန် configure လုပ်နိုင်ပါသည်။ ထို့အပြင် GIS ကွန်ပျူတာများသည် အဆက်မပြတ် တင်းကျပ်သော system testing အောက်တွင် ရှိနေသောကြောင့် customer များသည် 3/3/3 (3 နှစ် parts၊ 3 နှစ် labor နှင့် 3 နှစ် onsite service) warranty ကို ဝယ်ယူနိုင်ပြီး စိတ်အေးချမ်းသာစွာ ဝယ်ယူနိုင်ပါသည်။

HP Z620 workstation ကို မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေးလုပ်ငန်းများအတွက်လည်း multi-core processors များ၊ မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည်ကြီးမားသော၊ အဆင့်မြင့် GPU များနှင့် I/O ချိတ်ဆက်မှုအတွက် Thunderbolt ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ဒစ်ဂျစ်တယ်လုပ်ငန်းစဉ်များတွင် တသမတ်တည်းအရောင်ကို ထိန်းသိမ်းပေးသည့် HP DreamColor နည်းပညာကဲ့သို့သော နည်းပညာများဖြင့် တည်ဆောက်ထားပြီး ၎င်းတို့အားလုံးသည် ချောမွေ့သောအလုပ်ထိရောက်မှုအတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ဤသတ်မှတ်ချက်များသည် အသုံးပြုသူများအား အသံဖိုင်များစွာ၊ 3D rendering ပရိုဂရမ်များနှင့် animation/3D/Visual Effects၊ ဂိမ်းဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု၊ ဓာတ်ပုံပညာ၊ ဂရပ်ဖစ်ဒီဇိုင်းနှင့် ဗီဒီယိုနှင့် ရုပ်ရှင်တည်းဖြတ်ခြင်းတို့တွင် လုပ်ငန်းသုံး အခြားအရင်းအမြစ်များစွာ အသုံးပြုသည့် အပလီကေးရှင်းများဖြင့် အလုပ်လုပ်နိုင်စေပါသည်။

HP Z620 workstation သည် ၎င်းတို့၏ ပရောဂျက်များ (ဥပမာ BIM နှင့် CAD) ကို အချိန်မီ ပြီးမြောက်စေရန် မြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်၊ ချဲ့ထွင်နိုင်မှု နှင့် အမြင့်ဆုံး ယုံကြည်စိတ်ချရမှုတို့အပေါ် မှီခိုနေရသော ဗိသုကာ၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆောက်လုပ်ရေး (AEC) လုပ်ငန်းအတွက်လည်း သင့်လျော်ပါသည်။ ထို့အပြင်၊ Z620 သည် tool-free build ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ ထိန်းသိမ်းရလွယ်ကူပြီး AEC လုပ်ငန်းတွင် အရေးကြီးသော HP Performance Advisor နှင့် HP Remote Graphics Software တို့ ပါဝင်သည်။ Performance Advisor သည် လုပ်ငန်းများအား ၎င်းတို့၏ workstation ၏ hardware နှင့် software configuration ၏ စုစည်းထားသော အစီရင်ခံစာကို ရယူနိုင်စေပြီး အသုံးပြုရလွယ်ကူပြီး ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်သော interface ကို အသုံးပြု၍ ၎င်းတို့၏ စနစ်ကို လွယ်ကူသော အဆင့်အနည်းငယ်ဖြင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် application အတွက် ချိန်ညှိနိုင်စေပါသည်။ ၎င်းသည် bottleneck များကို ကာကွယ်ရန် memory၊ CPU နှင့် အခြား resource များ အသုံးပြုမှုကိုလည်း ဖော်ထုတ်ပြီး ခြေရာခံပေးပါသည်။ Remote Graphics Software (RGS) software သည် အလုပ်သမားများအား ၎င်းတို့၏ Z620 Workstation ၏ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို မည်သည့်နေရာမှမဆို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်စွမ်းကို ပေးစွမ်းသည်။ ထို့အပြင်၊ အလုပ်သမားများသည် ၎င်း၏ share screen လုပ်ဆောင်ချက်ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဖော်ကိုင်ဖက်များစွာနှင့် တစ်ပြိုင်နက်တည်း ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်နိုင်ပြီး၊ ၎င်းတို့အား grant view-only သို့မဟုတ် full interactive access ရွေးချယ်ခွင့် ပေးပါသည်။

ဂရပ်ဖစ်

HP Z620 သည် GPU ပါဝါနှင့်ပတ်သက်လာလျှင် အလွန်ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး၊ ၎င်းသည် လွတ်လပ်သောဆော့ဖ်ဝဲရောင်းချသူများမှ အသိအမှတ်ပြုထားသော အဆင့်မြင့်ဂရပ်ဖစ်ကတ်များနှင့် GPU ရွေးချယ်မှုများဖြင့် ဂရပ်ဖစ်များနှင့် လေးလံသောစီးပွားရေးလုပ်ငန်းအသုံးချမှုများ ပုံဖော်ရန်အတွက် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ အသုံးပြုသူများသည် ၎င်းတို့၏စနစ်ကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နေစဉ်တွင် NVIDIA နှင့် AMD မှ hardware အမျိုးမျိုးကို ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်- ပရော်ဖက်ရှင်နယ် 2D အဆင့် (NVIDIA NVS စီးရီး)၊ အခြေခံအဆင့် 3D (NVIDIA Quadro 410 နှင့် NVIDIA Quadro K600; AMD FirePro V3900)၊ အလယ်အလတ်အဆင့် 3D (NVIDIA Quadro K2000)၊ အဆင့်မြင့်အဆင့် 3D (NVIDIA Quadro K4000, K5000, K6000; AMD FirePro W7000) နှင့် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည် GPU ကွန်ပျူတာကတ်များ (NVIDIA Tesla K20c နှင့် K40)။

အသုံးပြုသူများသည် ၎င်းတို့၏စနစ်များကို ဂရပ်ဖစ်ကတ်လေးကတ်အထိ တပ်ဆင်နိုင်သော်လည်း တတိယနှင့် စတုတ္ထကတ်များသည် ဒုတိယကတ်များနှင့် ကိုက်ညီရမည်ဖြစ်သည်။ ဤရွေးချယ်မှုအဆင့်သည် Z620 ကို ကျယ်ပြန့်သော စီးပွားရေးလိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်စေပါသည်။ အမြင့်ဆုံး HD resolution တွင် မျက်နှာပြင်များစွာကို ပံ့ပိုးပေးရန်ဖြစ်စေ၊ ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းအားကို မြှင့်တင်ရန်ဖြစ်စေဖြစ်သည်။ ဆိုလိုသည်မှာ GPU များနှင့် ဂရပ်ဖစ်ကတ်များသည် အခြေခံမော်ဒယ်တွင် မပါဝင်ပါ။

သိုလှောင်ခြင်း

အထက်တွင် မီးမောင်းထိုးပြထားသော ပစ်မှတ်ထား ပရိသတ်များ၏ လိုအပ်ချက်အမျိုးမျိုးနှင့် ကိုက်ညီစေရန် HP Z620 တွင် သိုလှောင်မှုရွေးချယ်စရာများစွာ ပါရှိသည်။ ၎င်းကို 3.5" internal drive bays သုံးခုနှင့် 5.25" external accessed bays နှစ်ခုဖြင့် တည်ဆောက်ထားသောကြောင့် အသုံးပြုသူများသည် SATA 7.2K/10K၊ SAS 10K/15K နှင့် SSDs အပါအဝင် သိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်အမျိုးမျိုးမှ ရွေးချယ်နိုင်စေပါသည်။ အောက်ပါ drives များကို HP Z620 Workstations များတွင် ထည့်သွင်းနိုင်ပါသည်-

SATA HDD ပါ

  • 500GB SATA 7200RPM 6Gb/s 3.5" HDD 
  • 500GB SATA 7200RPM SED SFF HDD 
  • 1TB SATA 7200RPM 6Gb/s 3.5" HDD 
  • 2.0TB SATA 7200RPM 6Gb/s 3.5" HDD 
  • 3.0TB SATA 7200RPM 6Gb/s 3.5" HDD 
  • 250GB SATA 10kRPM SFF HDD
  • 500GB SATA 10kRPM SFF HDD
  • 1TB SATA 10kRPM SFF HDD 

SATA SSD များ

  • HP 128GB SATA 6Gb/s SSD
  • HP 256GB SATA 6Gb/s SSD
  • HP 256GB SATA 6Gb/s SED SSD
  • HP 512GB SATA 6Gb/s SSD
  • Intel Pro 1500 180GB SATA SSD
  • Samsung SM843T 240GB SATA SSD
  • Samsung SM843T 480GB SATA SSD

PCIe သိုလှောင်မှု

  • HP Z Turbo Drive 256GB PCIe SSD
  • HP Z Turbo Drive 512GB PCIe SSD

HP သည် RAID0, 1, 5, 10 နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော 6Gb/s port ၂ ခုနှင့် 3Gb/s port ၄ ခု တပ်ဆင်ထားသော Integrated 6-channel SATA controller ဖြင့် RAID ပံ့ပိုးမှုကို ပေးဆောင်သည်။ ထို့အပြင် RAID0, 1, 10 စွမ်းရည်ရှိသော optional SAS controller၊ LSI 9212-4i 4-port SAS 6Gb/s လည်း ပါရှိသည်။

အထက်ဖော်ပြပါ သိုလှောင်မှု ရွေးချယ်စရာအားလုံးတွင် အကြီးမားဆုံး အကျိုးသက်ရောက်မှု ပေးနိုင်သည့် တစ်ခုမှာ HP Z Turbo Drive (256GB နှင့် 512GB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်) ဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် boot up၊ တွက်ချက်မှုနှင့် ဂရပ်ဖစ်တုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို လျှော့ချရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ၎င်းတို့၏ M.2 PCIe-based SSD သိုလှောင်မှု ဖြေရှင်းချက် (Samsung XP941) ဖြစ်သည်။ ဤ PCIe drive များကို Z620 ၏ PCIe အခြေခံအဆောက်အအုံနှင့် တိုက်ရိုက်ချိတ်ဆက်ခြင်းဖြင့် ဖိုင်ကြီးများကို ကိုင်တွယ်ရန်နှင့် ပိတ်ဆို့မှုများကို လျှော့ချရန်လည်း တည်ဆောက်ထားပြီး အသုံးပြုသူများအား HP Z Turbo Drive ကို အခြားစွမ်းရည်မြင့် drive များနှင့် ပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် ၎င်းတို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေါင်းစပ်နိုင်စွမ်း ပေးပါသည်။ Z Turbo drive များသည် Boot နှင့် Data device နှစ်မျိုးလုံးအနေဖြင့် သိုလှောင်မှု ပုံစံများကို ပံ့ပိုးပေးမည်ဖြစ်သည်။

HP Z Turbo Drives များသည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများက ပေးဆောင်သည့် အရင်းအမြစ်အများဆုံး workloads များကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ကိုင်တွယ်နိုင်သော အလွန်အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်စွမ်းရည်များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ HP သည် 256GB နှင့် 512GB မော်ဒယ်များအတွက် အမြင့်ဆုံး sequential read/write speeds များကို 1.08GB/s/800MB/s နှင့် 1.17GB/s/930MB/s အသီးသီးဖြင့် ကိုးကားထားပြီး 120K/60K နှင့် 122K/72K read and write IOPS ကိုလည်း ကိုးကားဖော်ပြထားပါသည်။ ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို 146TB နှင့် 292TB write endurance (Total Bytes Written) နှင့် ပေါင်းစပ်လိုက်သောအခါ HP Z Turbo Drive ပါဝင်လာခြင်းက Z620 workstation တွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုများစွာကို ပေါင်းထည့်ပေးပါသည်။ ထို့အပြင် HP Z Turbo သည် ယနေ့ခေတ်စျေးကွက်တွင် client grade SSD များအတွက် အမြင့်ဆုံးစျေးနှုန်း/စွမ်းဆောင်ရည်အချိုးများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။

စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို အလယ်အလတ်တန်းစား StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါ သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-

  • OCZ Vertex 460 (240GB၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
  • Crucial/Micron M550  (512GB၊ 400MHz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 1x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)
  • Intel SSD ၇၅၀ (၄၈၀GB၊ Intel PC29AS21CA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ ၂၀nm Intel MLC NAND၊ SATA)
  • Samsung SSD 850 Pro (1TB Samsung 32 layer 3D V-NANDND၊ Samsung MEX S4LN045X01-803 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ SATA)
  • SanDisk လွန်ကဲ Pro ကို (၉၆၀GB၊ SanDisk 1Ynm၊ eX2 ABL MLC ဖလက်ရှ်၊ SATA)
  • OCZ RevoDrive 350 (၄၈၀GB၊ ၁၉nm Toshiba MLC ဖလက်ရှ်၊ PCIe)

IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုထားသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ကိန်းဂဏန်းအားလုံးသည် SATA-based ဖြစ်ကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။

2MB sequential performance ကိုတိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ HP Z Turbo Drive ဟာ SATA ပြိုင်ဘက်တွေထက် အမြန်နှုန်းကို သုံးဆတိုးမြှင့်ခဲ့ပြီး RAID0 မှာ read နဲ့ write speed 1,527.9MB/s နဲ့ 1,420.8MB/s အသီးသီးရှိကာ ထိပ်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ RAID မဟုတ်တဲ့ configuration မှာ Z Turbo ဟာ read 1,117.4MB/s နဲ့ write 891.9MB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ OCZ RevoDrive 350 480GB Repeating ကတော့ read 1,399.0MB/s နဲ့ write 1,317.2MB/s နဲ့ အကောင်းဆုံးရလဒ်တွေ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုမှာ HP Z Turbo Drive ဟာ အလွန်မြန်ဆန်တဲ့ RAID0 (1,436.1MB/s read နဲ့ 1,264.4MB/s write) နဲ့ Non-RAID speeds (908.4MB/s read နဲ့ 846.8MB/s write) တို့ကို ရရှိခဲ့ပြီး RAID 0 ဟာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ Repeating configuration မှာ OCZ RevoDrive 350 480GB drive ကတော့ နောက်တစ်ကြိမ် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။

ပိုသေးငယ်သော 4K ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုများသို့ ပြောင်းလဲသောအခါ၊ PCIe drive များကို read column ရှိ ၎င်းတို့၏ SATA နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အဆင့်သို့ ယာယီလျှော့ချခဲ့သည်။ RAID0 (24.3MB/s read, 99.7MB/s write) နှင့် non-RAID (27.2MB/s read, 112.0MB/s write) ရှိ HP Z Turbo Drive သည် packet ၏ အလယ်တွင် စွမ်းဆောင်ရည် ရရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုမှာ 4K Random Transfers IOPS ကို ကြည့်ရှုပါမယ်။ ဒီ setting မှာ HP Z Turbo Drive ဟာ read ပိုင်းမှာ အောက်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပြီး write မှာတော့ ထိပ်ဆုံးက ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ် (28,678.6IOPS RAID0, 25,534.1IOPS non-RAID)။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K Write Latency စမ်းသပ်မှုတွေအရ HP Z Turbo Drive ဟာ ပျမ်းမျှ latency အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပေမယ့် အများဆုံး latency ကတော့ အနည်းငယ်ပိုများပြီး အလယ်အလတ်လောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုမှာ 1QD ကနေ 64QD အထိ 100% read activity နဲ့ 4k random workload ကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ဒီ setting မှာ HP Z Turbo Drive ဟာ နှစ်ဆမြန်တဲ့ ရလဒ်တွေ ရရှိခဲ့တဲ့ OCZ RevoDrive ကို မထိနိုင်ခဲ့ပါဘူး။ HP Turbo Drive ရဲ့ non-RAID configuration က အကောင်းဆုံးရလဒ်တွေကို ရရှိခဲ့ပြီး 28,634IOPS ကနေ 77,029IOPS အထိ ရရှိခဲ့ပေမယ့် RAID0 နဲ့အတူ အောက်ခြေမှာ ရပ်တည်နေဆဲပါ။

write activity ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် OCZ RevoDrive 350 ဟာ QD1 မှာ 14,116.2IOPS နဲ့ ဇယားတွေကို ဆက်လက်လွှမ်းမိုးထားပြီး QD64 Random မှာတော့ 113,084IOPS ကျော်နဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ HP Z Turbo Drive ကတော့ တိုးတက်မှုကို ပြသခဲ့ပြီး non-RAID configuration မှာ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Q64 IOPS 112,749 နဲ့ ရပ်တည်နေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးမှာ queue depth ၁ ကနေ ၁၂၈ အထိရှိတဲ့ server mixed-workload စီးရီးထဲက hard drive တွေကို နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုချင်းစီမှာ database profile နဲ့ ၆၇% read ကနေ web server profile မှာ ၁၀၀% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှု မြင့်မားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ mixed workload အများစုမှာ HP Z Turbo Drive ဟာ OCZ RevoDrive ထက် အများကြီး နောက်ကျနေပါတယ်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ database profile ဖြစ်ပြီး 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ HP Z Turbo Drive RAID0 (Q1 9,462IOPS မှ Q128 56,398IOPS) နဲ့ non-RAID configuration (Q1 7,493IOPS မှ Q128 50,896IOPS) တို့ဟာ pack ရဲ့ အပေါ်ပိုင်းအလယ်မှာ ရှိနေပါတယ်။ OCZ RevoDrive 350 က သိသိသာသာ ကွာခြားချက်နဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။

နောက်ပရိုဖိုင်က ဖိုင်ဆာဗာတစ်ခုကို ကြည့်တယ်၊ 80% read နဲ့ 20% write workload က 512-byte ကနေ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size တွေမှာ ပြန့်ကျဲနေတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုရဲ့ spread က အရမ်းနီးစပ်တယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ HP Z Turbo Drive non-RAID က OCZ drive ရဲ့ Q1 မှာ 6,085IOPS နဲ့ Q128 မှာ 55,862IOPS နဲ့ hot ဖြစ်လို့ပဲ။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစားများ ကွဲပြားပြီး read-only ဖြစ်သည်။ OCZ RevoDrive 350 သည် ၎င်း၏ Repeating configuration တွင် သိသိသာသာ ကွာခြားချက်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာသို့ ထပ်မံရောက်ရှိခဲ့သည်။ HP Z Turbo Drive non-RAID configuration သည် Q128 ဖြင့် တတိယနေရာ ရရှိခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က workstation activity ကိုကြည့်တယ်၊ 8K transfers တွေကိုသုံးပြီး 20% write နဲ့ 80% read mixture ရှိတယ်။ QD1 မှာ OCZ HP Z Turbo Drive (non-RAID) ဟာ 6,865IOPS ကနေစတင်ပြီး 62,584IOPS နဲ့အဆုံးသတ်ခဲ့ပြီး ဇယားတွေမှာ တစ်ဖန်ပြန်လည်လွှမ်းမိုးထားတဲ့ OCZ drive ပြီးရင် တတိယနေရာအတွက် လုံလောက်ပါတယ်။

စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ဤအခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။

ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ HTPC ပရိုဖိုင်တွင်၊ HP Z Turbo Drive သည် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာမြှင့်တင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ RAID0 configuration သည် IOPS (17,990) နှင့် throughput (843.8MB/s) နှစ်မျိုးလုံးတွင် ထိပ်ဆုံးနေရာ၌ ရပ်တည်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ပျမ်းမျှ latency သည် 0.41ms ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာနှင့် အနည်းငယ်သာ ကွာဟခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှု လမ်းကြောင်းကလည်း အလားတူ ဇာတ်လမ်းတစ်ပုဒ်ကို ပြောပြခဲ့ပြီး HP Z Turbo Drive RAID0 က ဒီတစ်ခါမှာတော့ ဇယားတွေကို သိသိသာသာ လွှမ်းမိုးထားပြီး 777.5MB/s၊ 25,891IOPS နဲ့ ပျမ်းမျှ 0.289ms ရရှိထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဖတ်ရှုမှုပြင်းထန်တဲ့ Gaming track မှာ HP Z Turbo Drive က အံ့မခန်း ကိန်းဂဏန်းတွေကို တင်ခဲ့ပေမယ့် ပထမနေရာကိုတော့ အနည်းငယ် လွဲချော်ခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ RAID configuration က 905.1MB/s နဲ့ 18,260IOPS ရှိပြီး ပျမ်းမျှ latency 0.39ms ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် HP Z Turbo drive တွေကို gaming solution တွေအဖြစ် မကြွားဝါထားတဲ့အတွက် ဒီရလဒ်တွေက ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

HP သည် Z620 Workstation ကို မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေးလုပ်ငန်း၊ ဗိသုကာ၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆောက်လုပ်ရေး (AEC)၊ အဆင့်မြင့်ကွန်ပျူတာ၊ ဇီဝသိပ္ပံ၊ ဗီဒီယိုစောင့်ကြည့်ခြင်းနှင့် ပထဝီဝင်သတင်းအချက်အလက်စနစ် (GIS) ကိုအသုံးပြုသော လုပ်ငန်းများအပါအဝင် စီးပွားရေးနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ပတ်ဝန်းကျင်များစွာ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် configure လုပ်နိုင်သော အလွန်စွယ်စုံရစနစ်တစ်ခုအဖြစ် ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် workstation လုပ်ငန်းတွင် ၎င်း၏လွှမ်းမိုးမှုကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။ HP ၏ Z620 Workstation သည် ၎င်း၏ processor နှင့် memory ရွေးချယ်စရာများစွာအပြင် အလွန်တိကျသော configure လုပ်နိုင်စွမ်းအတွက် GPU စာရင်းကျယ်ပြန့်စွာပါဝင်သောကြောင့် ဤမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်အခြေအနေများတွင် ထူးချွန်သည်။ NVIDIA Quadro 410၊ NVIDIA Quadro K600 နှင့် FirePro V3900 ဖြင့် entry level 3D မှ NVIDIA Tesla K20c နှင့် K40 ဖြင့် ultra high-end GPU computing card များအထိ၊ Z620 ကို မတူညီသောစက်မှုလုပ်ငန်းများစွာတွင် အသုံးပြုမှုကိစ္စအမျိုးမျိုးအတွက် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သည်။

HP Z620 ကို ၎င်း၏ ကိရိယာမဲ့ဗိသုကာလက်ရာနှင့် တိုးချဲ့ရန်အချိန်တိုင်း အဆင့်မြှင့်တင်ရန် လွယ်ကူသော (သို့သော် သေးငယ်သော) ဝင်ရောက်နိုင်မှုတို့ဖြင့် တိုးချဲ့မှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစား၍ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ကိုယ်ထည်အဖုံးကို ဖယ်ရှားလိုက်သည်နှင့် အလွန်သေးငယ်ပုံရသော်လည်း အစိတ်အပိုင်းများကို တပ်ဆင်ခြင်း သို့မဟုတ် ဖြုတ်ခြင်းအတွက် ပြဿနာမရှိခဲ့ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ကျွန်ုပ်တို့၏လက်များသည် လိုအပ်သောနေရာတွင် အလွယ်တကူ အံဝင်ခွင်ကျဖြစ်စေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ထို့အပြင်၊ အတွင်းပိုင်းကို အလွန်ဂရုတစိုက်နှင့် ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်စွာ စီစဉ်ထားပြီး မကြာခဏအသုံးပြုသော အစိတ်အပိုင်းများကို အလွယ်တကူရယူနိုင်သော နေရာများတွင် ထည့်သွင်းထားသည်။ 

သိုလှောင်မှုတိုးချဲ့ခြင်းနှင့် အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းစွမ်းရည်များသည် ကြီးထွားလာသောစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် အလွန်အရေးကြီးပြီး HP သည် Z620 Workstation အတွက် 3.5" internal drive bays သုံးခုနှင့် 5.25" bays နှစ်ခုပါရှိသော SSD၊ HDD နှင့် PCIe ရွေးချယ်စရာများစွာကို ပေးဆောင်ခြင်းဖြင့် ၎င်းတို့နားလည်ကြောင်း ရှင်းရှင်းလင်းလင်းပြောကြားခဲ့သည်။ အရေးကြီးဆုံးမှာ boot up၊ တွက်ချက်မှုနှင့် ဂရပ်ဖစ်တုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို လျှော့ချရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော HP Z Turbo Drive ရွေးချယ်မှု (256GB နှင့် 512GB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်) ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်အပိုင်းကို RAID0 နှင့် single Z Turbo Drive configuration နှစ်ခုလုံးတွင် ဤ drives များကို အခြေခံထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ 2MB sequential/random transfer performance test များတွင် အထင်ကြီးလောက်သော ကိန်းဂဏန်းများဖြင့် မီးမောင်းထိုးပြခဲ့သည်။ Z Turbo Drive တစ်ခုစီတွင် 1.5GB/s read နှင့် 1.4GB/s write မြင့်မားစွာ ပါရှိပြီး ၎င်းသည် project scratch space အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ရိုးရာ SATA SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဤ SSD တစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာ traces များတွင် ထူးကဲသောစွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ သတိပြုမိပါသည်။

Pros

  • မယုံနိုင်လောက်အောင် ဘက်စုံသုံးနိုင်ခြင်း၊ HP Z Turbo Drives များသည် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကို ပေါင်းထည့်ပေးသည်
  • မတူညီသော စက်မှုလုပ်ငန်းများရှိ အသုံးပြုမှုကိစ္စများစွာ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သည်
  • ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်သော ဒီဇိုင်းသည် ချောမွေ့စွာ အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ချဲ့ထွင်ခြင်းအတွက် အထောက်အကူပြုသည်

အားနည်းချက်များ

  • Legacy PCI slot သည် အသုံးပြုသူအချို့အတွက် ချဲ့ထွင်မှုကို ကန့်သတ်ထားသည်

အောက်ဆုံးလိုင်း

၎င်း၏ ကျယ်ပြန့်သော processor၊ storage နှင့် memory ရွေးချယ်စရာများဖြင့် HP Z620 Workstation သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများနှင့် အသုံးပြုသူများအား ပလက်ဖောင်းတစ်ခုလုံးတွင် ထိပ်တန်းနည်းပညာကို အသုံးပြုထားသည့် မယုံနိုင်လောက်အောင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။

HP workstation များ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။