StorageReview.com

HP Z8 Fury G6i သုံးသပ်ချက်- Xeon တစ်ခု၊ Blackwell GPU လေးခုအထိ

end User  ◇  Workstation နှင့်

ပြီးခဲ့တဲ့ဆယ်စုနှစ်အများစုမှာ high-core workstation ဆွေးနွေးမှုကို AMD က အဓိကဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Threadripper PRO ဟာ Intel ရဲ့ Xeon-W လိုင်းက ပေးစွမ်းနိုင်တာထက် core counts, cache နဲ့ PCIe lanes တွေကို ကျော်လွန်ပြီး မြှင့်တင်ခဲ့ပါတယ်။ ယခင် Xeon-W flagship မှာ 60 cores ရှိပြီး AMD ကတော့ ဆက်လက်တိုးတက်နေပါတယ်။ ဒီနှစ် ဖေဖော်ဝါရီလမှာ မိတ်ဆက်ခဲ့တဲ့ Intel ရဲ့ Xeon 600 series ဟာ Granite Rapids-WS platform မှာ 128 PCIe 5.0 lanes နဲ့အတူ 86 cores အထိ ရောက်ရှိခဲ့တဲ့ ပထမဆုံး CPU ဖြစ်ပါတယ်။ HP Z8 Fury G6i ဟာ HP က ၎င်းနဲ့ ဆက်စပ်ပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ system တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။

HP Z8 Fury G6i ရှေ့မြင်ကွင်း။

HP သည် Z8 Fury G6i ကို CAD tower အစား AI workstation အဖြစ် ပုံဖော်ထားပြီး လက်ရှိစက်မှုလုပ်ငန်းခေတ်ရေစီးကြောင်းနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ Xeon 600 processor တစ်လုံးသည် NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition GPU (300-watt) လေးလုံးအထိ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပြီး aggregate VRAM 384 GB သို့မဟုတ် single-card စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံးရရှိရန် 600W RTX PRO 6000 Workstation Edition တစ်လုံးတည်းဖြင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်။ ဤပလက်ဖောင်းသည် channel ရှစ်ခုတွင် DDR5-6400 ECC မှတ်ဉာဏ် 2 TB အထိ၊ M.2 drive slot လေးခု (ထို့ထက်ပို၍ ရွေးချယ်နိုင်သည်) နှင့် 54-liter tower တွင် PCIe slot ကိုးခုအထိ ပံ့ပိုးပေးသည်။ HP သည် rack mounting kit (5RU) ကိုလည်း ပေးဆောင်ထားသောကြောင့် အဖွဲ့တစ်ဖွဲ့သည် အသုံးပြုမှုအခြေအနေအရ ၎င်းကို ဗဟိုချုပ်ကိုင်နိုင်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit က stack ရဲ့ အပေါ်ဆုံးအောက် တစ်ထစ်အောက်မှာ ရှိပါတယ်။ ၎င်းမှာ 64-core Xeon 696X ကို RTX PRO 6000 Max-Q ကတ်နှစ်ခုနဲ့ ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ 192 GB VRAM၊ 128 GB DDR5-6400 နဲ့ မြန်နှုန်းမြင့် Gen5 boot volume ကို Gen4 data drive သုံးခုနဲ့ ခွဲခြားထားတဲ့ four-drive NVMe layout အတွက် အသုံးပြုထားပါတယ်။ အဲဒီ configuration က ဒီ review က လုပ်ဆောင်တဲ့ မေးခွန်းကို ပုံဖော်ပေးပါတယ်- single high-core Xeon နဲ့ dense Blackwell GPU config တစ်ခုဟာ professional graphics၊ GPU rendering နဲ့ AI inference တွေမှာ ဘယ်လို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်သလဲ၊ ပြီးတော့ platform က ဘယ်နေရာမှာ အားသာချက်တွေ ပေးစွမ်းသလဲဆိုတာပါ။

Z8 Fury G6i ကို HP ဝက်ဘ်ဆိုက်တွင် ပြင်ဆင်သတ်မှတ်နိုင်ပြီး ဤသုံးသပ်ချက်ရေးသားချိန်တွင် ဒေါ်လာ ၇၉၀၀ ခန့်မှ စတင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြင်ဆင်သတ်မှတ်မှုမှာ ဒေါ်လာ ၇၄,၈၇၈ ဖြစ်သည်။ ဤစနစ်အများစုကို ကော်ပိုရိတ်ဝယ်ယူမှုမှတစ်ဆင့် ဝယ်ယူခြင်းဖြစ်ပြီး အရေအတွက်အလိုက် ဈေးနှုန်းများ ပိုမိုကောင်းမွန်မည်ကို သတိပြုသင့်သည်။

အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်

specification HP Z8 Fury G6i
ပရိုဆက်ဆာ ရွေးချယ်စရာများ (Intel W890 ချစ်ပ်ဆက်)
အဓိက မော်ဒယ် Intel Xeon 698X: 86 cores, 172 threads, 2.0GHz base, up to 4.8GHz Turbo Boost, 336MB L3 cache, 350W
မြင့်မားသော Core ရွေးချယ်စရာများ Intel Xeon 696X: 64 cores၊ 128 threads၊ 2.4GHz base၊ 4.8GHz အထိ Turbo၊ 336MB L3 cache၊ 350W
Intel Xeon 678X: 48 cores၊ 96 threads၊ 2.4GHz base၊ 4.9GHz အထိ Turbo၊ 192MB L3 cache၊ 300W
စွမ်းဆောင်ရည် Options ကို Intel Xeon 676X: 32 cores၊ 64 threads၊ 2.8GHz base၊ 4.9GHz အထိ Turbo၊ 144MB L3 cache၊ 275W
Intel Xeon 674X: 28 cores၊ 56 threads၊ 3.0GHz base၊ 4.9GHz အထိ Turbo၊ 144MB L3 cache၊ 270W
Intel Xeon 658X: 24 cores၊ 48 threads၊ 3.0GHz base၊ 4.9GHz အထိ Turbo၊ 144MB L3 cache၊ 250W
Intel Xeon 656: 20 cores၊ 40 threads၊ 2.9GHz base၊ 4.8GHz အထိ Turbo၊ 72MB L3 cache၊ 210W
Intel Xeon 654: 18 cores၊ 36 threads၊ 3.1GHz base၊ 4.8GHz အထိ Turbo၊ 72MB L3 cache၊ 200W
မှတ်ဉာဏ် & သိုလှောင်မှု
System ကိုမှတ်ဉာဏ် DIMM slot ၁၆ ခု၊ 2TB DDR5-6400 ECC မှတ်ပုံတင်ထားသော မှတ်ဉာဏ်အထိ
စုစုပေါင်းသိုလှောင်နိုင်မှု စုစုပေါင်းသိုလှောင်မှု 104TB အထိ
အတွင်းပိုင်း NVMe slot များ PCIe M.2 SSD စက်ပစ္စည်း ရှစ်ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးသည်
ရှေ့ခန်းသုံး သိုလှောင်ရုံ LED မီးများနှင့် အီးမေးလ်အကြောင်းကြားချက်များပါရှိသော ရှေ့ဘက်တွင် hot-swappable NVMe drive လေးခုအထိ
SATA ပံ့ပိုးမှု 4TB-12TB 7200RPM SATA Enterprise HDD အထောက်အပံ့၊ ရွေးချယ်နိုင်သော ပါးလွှာသော DVD-ROM/DVD-Writer
ရရှိနိုင်သော ဂရပ်ဖစ်များ
အလွန်အဆင့်မြင့် NVIDIA A800 (40GB GDDR6)
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell မျိုးဆက် (96GB GDDR7)
high-end NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell မျိုးဆက် (48GB GDDR7)
NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell မျိုးဆက် (32GB GDDR7)
အလယ်အလတ် NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell မျိုးဆက် (24GB GDDR7)
NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell မျိုးဆက် (16GB GDDR7)
entry NVIDIA RTX A1000 (8GB GDDR6)
I/O နှင့် ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု
ရှေ့ပေါက်များ ၄x USB Type-A 5Gbps (၁ ကြိမ် အားသွင်းခြင်း)
2x USB-C 20Gbps ပါသော ရွေးချယ်နိုင်သော ပရီမီယံ ရှေ့ I/O
1x နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ဂျက်
နောက်ဘက်လာနီညာများ USB Type-C 10Gbps ၁ ခု
USB အမျိုးအစား-A 5Gbps 5 ခု
ရွေးချယ်နိုင်သော Thunderbolt 5 USB-C 40Gbps port နှစ်ခု
Network ပေါင်းစပ်ထားသော Intel I219-LM PCIe GbE
ရွေးချယ်နိုင်သော 10GbE / 25GbE ကွန်ရက်မော်ဂျူးများနှင့် NIC များ
ရွေးချယ်နိုင်သော Wi-Fi 7 နှင့် Bluetooth 5.4
အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် ဆော့ဖ်ဝဲများ
ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများနှင့် အဆင့်မြင့် workstation workflow များအတွက် အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရ
HP ဆော့ဖ်ဝဲလ်အစုံ HP Anyware Pro
HP Z Remote Graphics Software (RGS)
HP ပံ့ပိုးမှုလက်ထောက်
HP Smart Sense
လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲမှု HP Wolf လုံခြုံရေး
HP သေချာတာပေါ့
HP Sure Click
HP Sure Sense
TPM 2.0
HP BIOSphere
ရေရှည်တည်တံ့မှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် EPEAT ရွှေတံဆိပ် အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
ENERGY STAR ပုံစံများ ရရှိနိုင်ပါသည်
60% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ်များ
20% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော သံမဏိ
80 Plus Platinum ပါဝါထောက်ပံ့မှုများ
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအသေးစိတ်ဖော်ပြချက်
ရှုထောင့် (H ကိုက x W x ကို: D) အများဆုံးဘေးဘက်အကန့်ပါ ၁၇.၅ x ၈.၆ x ၂၂ လက်မ (၄၄.၅ x ၂၁.၉၅ x ၅၅.၉ စင်တီမီတာ) မှ ၁၇.၅ x ၁၀ x ၂၂ လက်မ (၄၄.၅ x ၂၅.၃၅ x ၅၅.၉ စင်တီမီတာ) အထိ
အလေးချိန် ၄၈.၉ ပေါင် (၂၂.၂ ကီလိုဂရမ်) မှစတင်၍
Power ကထောက်ပံ့ရေး 1350W၊ 1700W သို့မဟုတ် 2700W PSU ရွေးချယ်စရာများ
Redundant နှင့် aggregate power configuration များ ရရှိနိုင်ပါသည်

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Z8 Fury G6i သည် HP ၏ နောက်ဆုံးပေါ် workstation လိုင်းများတွင် နှစ်သက်ရာပုံစံကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး ကိုယ်ထည်မှ ရှေ့ fascia အထိ တစ်ပြေးညီ matte black finish ဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ မျက်နှာပြင်ကို လေစီးဆင်းမှုအတွက် tower ၏ အမြင့်တစ်လျှောက် ပြေးနေသော ပလတ်စတစ် diamond-mesh grille ဖြင့် လွှမ်းမိုးထားပြီး အပေါ်အနီးရှိ ရှေ့ I/O strip နှင့် အောက်ဘက်ရှိ metallic HP logo ဖြင့်သာ ပိုင်းခြားထားသည်။ tower သည် ကြီးမားပြီး ၄၈.၉ ပေါင်မှ စတင်ပြီး နောက်ဘက်လက်ကိုင်မပါဘဲ ၁၇.၅ x ၈.၆ x ၂၂ လက်မ ရှိပြီး အများဆုံးဘေးဘက် panel တပ်ဆင်ထားပါက ၁၇.၅ x ၁၀ x ၂၂ လက်မ အထိ ကြီးထွားလာသည်။ ထိုအလေးချိန်သည် dual-PSU၊ multi-GPU support ပါဝင်သော အထဲတွင် ပါဝင်သောကြောင့်ဖြစ်သော်လည်း ရလဒ်အနေဖြင့် တောင့်တင်းပြီး ကောင်းစွာ damped လုပ်ထားသော အကာအရံတစ်ခုသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အဆင့် workstation တစ်ခုကဲ့သို့ ခံစားရစေသည်။

သိုလှောင်ခြင်း

boot နှင့် မြန်နှုန်းမြင့် flash storage အတွက်၊ Z8 Fury G6i တွင် onboard PCIe Gen5 M.2 slot လေးခု (SSD0 မှ SSD3 အထိ အညွှန်းတပ်ထားသည်) ပါဝင်ပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် finned heatsink နှင့် tool-free blue latch တစ်ခု တပ်ဆင်ထားသည်။ HP သည် drive များကို 1, 2, 4 နှင့် 8TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရောင်းချသောကြောင့် slot လေးခုကို single boot drive မှ high-capacity NVMe array အထိ မည်သည့်အရာနှင့်မဆို ကိုက်ညီစေရန် ထည့်သွင်းနိုင်သည်။

အစုလိုက်သိမ်းဆည်းရန်အတွက် Z8 Fury G6i တွင် tool-free carriers ပါရှိသော internal 3.5-inch drive bays နှစ်ခုပါဝင်ပြီး screwdriver မပါဘဲ high capacity HDD များကို ထည့်သွင်းနိုင်ပါသည်။ bays များသည် SATA/power connectors များကို တပ်ဆင်ထားသော backplane ပေါ်တွင်တည်ရှိသောကြောင့် drives များသည် လျှောကျသည်နှင့် တိုက်ရိုက်ထိုင်နိုင်ပါသည်။

I/O နှင့် ချဲ့ထွင်မှု

Z8 Fury G6i မှာ workstation တွေအတွက် I/O port တွေ အတော်လေး စံသတ်မှတ်ထားပြီး USB Type-A 5 Gbps port လေးခု (အားသွင်းဖို့ တစ်ခု) နဲ့ 3.5 mm headphone/microphone combo port တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် HP ကတော့ premium front I/O setup ကို ပေးထားပြီး USB Type-A 5 Gbps port နှစ်ခု (အားသွင်းဖို့ တစ်ခု)၊ USB Type-C 20 Gbps port နှစ်ခု (နှစ်ခုစလုံး အားသွင်းဖို့) နဲ့ 3.5 mm headphone/microphone combo port တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ Front I/O configuration နှစ်ခုစလုံးမှာ I/O port တွေနဲ့အတူ SD card reader လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit မှာ premium front I/O package ပါဝင်ပါတယ်။

HP Z8 Fury G6i ရှေ့ပေါက်များ။

Z8 ရဲ့နောက်ဘက်မှာ GbE Ethernet port တစ်ခု၊ USB Type-A 5 Gbps port ငါးခု၊ USB Type-C 10 Gbps port တစ်ခုနဲ့ headphone/microphone combination port တစ်ခုပါဝင်တဲ့ standard I/O setup တစ်ခုကို ထပ်မံတွေ့ရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ standard I/O port တွေအနီးမှာ 10GBASE-T ဒါမှမဟုတ် Thunderbolt 5 port နှစ်ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးနိုင်တဲ့ Flex I/O port ကိုလည်း တွေ့ရပါတယ်။ အသုံးမပြုတဲ့အခါ chassis နဲ့ တစ်ပြေးညီ ခေါက်လို့ရတဲ့ ခေါက်လို့ရတဲ့ လက်ကိုင်တစ်ခုလည်း ပါရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် workstation ကို မတင်ဖို့ ဒါမှမဟုတ် နေရာပြောင်းဖို့အတွက် ခိုင်ခံ့တဲ့ ကိုင်ထားစရာနေရာတစ်ခု ပေးစွမ်းနိုင်ဖို့ ထွက်ပေါ်လာပါတယ်။

HP Z8 Fury G6i နောက်ကျောဘက်။

expansion slot တွေနဲ့ ပတ်သက်လာရင် Z8 Fury G6i မှာ PCIe slot စုစုပေါင်း ၉ ခု ပါရှိပါတယ်- PCIe 5 x16 ၄ ခု၊ PCIe 5 x8 ၃ ခု၊ PCIe 5 x4 ၁ ခု နဲ့ PCIe 4 x4 ၁ ခု တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ PCIe 5 x16 slot လေးခုက Z8 ကို NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q ကတ်လေးခုကို အပြည့်အဝ ထည့်သွင်းနိုင်အောင် ခွင့်ပြုပေးပါတယ်။

ဘေးဘက်အကန့်ကို ဖယ်ရှားထားသော HP Z8 Fury G6i အတွင်းပိုင်း မြင်ကွင်း။

ဒီ board မှာ 2x 10GbE ဒါမှမဟုတ် 2x 25GbE LAN တွေအတွက် optional add-in module ကိုလက်ခံတဲ့ dedicated network MCIO connector ကိုလည်း ဖော်ထုတ်ထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit မှာ module မပါဘဲ ပါလာတာကြောင့် slot ကိုဖွင့်ထားပေမယ့် standard PCIe expansion slot ကိုမသုံးဘဲ higher-speed networking ထည့်သွင်းဖို့အတွက် HP က ပံ့ပိုးပေးတဲ့လမ်းကြောင်းပါ။

HP သည် အပေါ်ဆုံး slot ရှိ tool-free PCIe retention latch ကို ကတ်ကိုလွှတ်ရန် လွှဲပေးသည့် pivoting bar နှင့် တွဲထားသောကြောင့် အပေါ်ဆုံး GPU သည် PCIe slot lock ကို မထိခိုက်စေဘဲ သန့်ရှင်းစွာ ဖြုတ်နိုင်သည်။

ကိုယ်ထည်ရဲ့ ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာလည်း ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့ dual removable power supply တွေကို redundant ဒါမှမဟုတ် cumulative configuration နဲ့ configure လုပ်နိုင်ပြီး စုစုပေါင်း 2700W အထိ ရှိပါတယ်။ 350W TDP CPU နဲ့ 1200W GPU ပါဝင်တဲ့ အမြင့်ဆုံး spec buildout လို configuration တွေကို ထောက်ပံ့ပေးဖို့အတွက် single RTX PRO 6000 Blackwell card ဒါမှမဟုတ် 4x RTX Pro 6000 Blackwell Max-Q (300W) ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။ power supply setup က ထူးခြားတာက 15-A ဒါမှမဟုတ် 20-A 120V circuit တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်တာထက် ကျော်လွန်တဲ့ high-end configuration တွေကို support လုပ်နိုင်ပြီး 240V circuit ကို ပြောင်းရွှေ့ဖို့ မလိုအပ်ပါဘူး။ discrete 120V circuit နှစ်ခု ထောက်ပံ့ပေးနိုင်တဲ့ နေရာတွေအတွက်ဆိုရင် dual-PSU configuration ကနေ hardware ကို အဲဒီ environment မှာ run လို့ရပါတယ်။

HP Z8 Fury G6i ဖြုတ်တပ်နိုင်သော ပါဝါထောက်ပံ့မှုများ။

စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း

HP Z8 Fury G6i ဘေးဘက်အကန့်။

ယူနစ် သတ်မှတ်ချက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ပါ

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ HP Z8 Fury G6i သုံးသပ်ချက်ယူနစ်ဟာ အောက်ပါသတ်မှတ်ချက်များနဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

  • စီပီယူ: Intel Xeon 696X (64c/128t)
  • GPU: NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition ၂ ခု
  • RAM: 128 GB DDR5-6400 ECC (4×32 GB)
  • သိုလှောင်မှု:
    • Boot Drive: 1x 2 TB HP Z Turbo Drive PCIe 5×4 M.2 SSD
    • ဒေတာဒရိုက်များ- 2 TB HP Z Turbo Drive PCIe 4×4 TLC M.2 SSD ၃ ခု

နှိုင်းယှဉ်ချက် သတ်မှတ်ချက်များ

နှိုင်းယှဉ်ရလဒ်များအတွက်၊ HP Z8 Fury G6i ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရာတွင် 128 GB DDR5 RAM နှင့် NVIDIA RTX 4090 တို့ဖြင့် ယှဉ်ပြိုင်ခဲ့ပါသည်။ ဤပလက်ဖောင်းတွင် Z8 နှင့် အတန်းအစားတူ Xeon 6-series workstation CPU ပါရှိသော်လည်း core အရေအတွက် 24 cores/48 threads နည်းပါးပါသည်။ ထို့အပြင်၊ Z8 ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်သုံးသပ်ထားသော Dell Precision 7875 နှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရာ တွင်လည်း 96-core/192-thread AMD Threadripper 9995WX၊ 512 GB DDR5-5200 ECC RAM နှင့် dual NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell GPU များ ပါဝင်သော Z8 ကို ယှဉ်ပြိုင်ခဲ့ပါသည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။

CPU AI ကွန်ပျူတာအမြင် အလုံးစုံရမှတ်

Procyon AI Computer Vision CPU benchmark မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ စုစုပေါင်းရမှတ် 207 ရရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform (248) နဲ့ Dell Precision 7875 (157) ကြားမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ HP စနစ်ဟာ Xeon platform ထက် 16.5% နောက်ကျနေပြီး AMD-based Precision workstation ထက် 31.8% သာလွန်တာကြောင့် ကွန်ပျူတာ vision မော်ဒယ်အမျိုးမျိုးမှာ CPU inference စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားတာကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

GPU AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ်

၎င်း၏ dual NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q GPU များကို အသုံးပြုထားသော HP Z8 Fury G6i သည် Procyon AI Computer Vision GPU ရမှတ် ၁၁၅၁ ရရှိထားသည်။ ၎င်းသည် Dell Precision 7875 ၏ ၁,၆၁၉ ရမှတ်ထက် နိမ့်သော်လည်း HP platform သည် သိသာထင်ရှားသော AI အရှိန်မြှင့်တင်မှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး GPU-based computer vision စွမ်းဆောင်ရည်တွင် Dell workstation ထက် ၂၉% ခန့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

CPU ရလဒ်များ HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
CPU ရလဒ်များ
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 207 248 157
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 3.74 ms 1.26 ms 5.74 ms
ResNet 50 5.34 ms 4.58 ms 6.52 ms
စတင်ခြင်း V4 17.16 ms 14.86 ms 20.42 ms
DeepLab V3 29.18 ms 26.29 ms 47.75 ms
ယိုလို V3 23.23 ms 26.20 ms 21.97 ms
REAL-ESRGAN 837.83 ms 1113.34 ms 1288.54 ms
GPU ရလဒ်များ
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 1,151 N / A 1,619
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.61 ms N / A 0.45 ms
ResNet 50 0.96 ms N / A 0.82 ms
စတင်ခြင်း V4 2.31 ms N / A 2.16 ms
DeepLab V3 21.00 ms N / A 6.60 ms
ယိုလို V3 4.74 ms N / A 3.48 ms
REAL-ESRGAN 49.81 ms N / A 47.33 ms

Blender 4.5 CPU

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို CPU နှင့် GPU တစ်လျှောက် Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

Blender CPU benchmark မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ ရောထွေးနေပေမယ့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိတဲ့ ရလဒ်တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Intel Xeon 658x platform နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် HP system ဟာ သိသိသာသာ ပိုမြန်ပြီး မြင်ကွင်းသုံးခုလုံးမှာ ၉၀% ခန့် တိုးတက်မှုတွေ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် AMD ပါဝါသုံး Dell Precision 7875 ဟာ workload ပေါ်မူတည်ပြီး ၅၀-၆၆% ခန့် HP ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ဦးဆောင်နေဆဲပါ။ ဒီလိုပဲ ဖြစ်ပေမယ့် Z8 Fury ဟာ Xeon နှိုင်းယှဉ်မှု system ထက် အဆင်ပြေပြေ သာလွန်ကောင်းမွန်နေချိန်မှာပဲ high-core-count Threadripper Pro workstation နဲ့ ကွာဟချက်ကို ကျဉ်းမြောင်းစေခဲ့တဲ့ ခိုင်မာတဲ့ CPU rendering platform တစ်ခုအဖြစ် ခိုင်မာစွာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 694.751 365.315 1039.121
အမှိုက်ဆိုင် 449.356 234.081 744.601
စာသင်ခန်း 347.940 186.163 574.705

Blender 4.5 GPU

GPU မှာ rendering လုပ်တဲ့အခါ HP Z8 Fury G6i နဲ့ Dell Precision 7875 တို့ဟာ အတော်လေး အသာစီးရနေပါတယ်။ HP စနစ်ဟာ Monster (+1.3%) နဲ့ Junkshop (+1.2%) မြင်ကွင်းတွေမှာ အနည်းငယ် အားသာချက်ရှိနေချိန်မှာ Dell workstation ကတော့ Classroom မှာ ၀.၅% အောက်နဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် dual RTX PRO 6000 platform နှစ်ခုကြားက GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ အခြေခံအားဖြင့် အတူတူပါပဲ၊ ပုံမှန် benchmark ကွဲလွဲမှုအတွင်း ကျရောက်လောက်အောင် သေးငယ်တဲ့ ကွာခြားချက်တွေ ရှိပါတယ်။

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 7351.497 7259.413
အမှိုက်ဆိုင် 3992.506 3943.343
စာသင်ခန်း 3648.637 3665.272

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များတွင် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 သို့မဟုတ် 11 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာပါဝင်သော ရမှတ်ပေးစနစ် (အဆင့်မြင့် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ်များမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

အသုံးများသော ထုတ်လုပ်မှု၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုနှင့် ရုံးလုပ်ငန်းဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများတွင် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာသည့် PCMark 10 တွင် HP Z8 Fury G6i သည် ရမှတ် ၇,၇၄၂ ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်နှစ်ခုလုံး၏ နောက်တွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform (9,657) (၂၀% ခန့်) နှင့် AMD-based Dell Precision 7875 (၁၁,၄၃၃) (၃၂% ခန့်) နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Z8 Fury ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workstation များနှင့် အရှိန်မြှင့်ထားသော compute workloads များအတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသော်လည်း PCMark 10 ရလဒ်များအရ ယှဉ်ပြိုင်ပလက်ဖောင်းများသည် desktop-oriented tasks များ ရောနှောမှုတွင် ပိုမိုအားကောင်းသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ပြသနေသည်။

PCMark10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ယေဘုယျအားရမှတ် 7,742 9,657 11,433

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် Blackmagic RAW codec ဖြင့် ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းကို စနစ်တစ်ခု၏ ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။

HP Z8 Fury G6i သည် Blackmagic RAW Speed ​​Test တွင် အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး CPU နှင့် GPU decoding စွမ်းဆောင်ရည်တွင် နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်နှစ်ခုလုံးကို ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ 8K CPU စမ်းသပ်မှုတွင် HP သည် 311 FPS သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform (205 FPS) ထက် ၅၂% ခန့် ပိုမိုကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး Dell Precision 7875 (158 FPS) ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှစ်ဆနီးပါး မြှင့်တင်ပေးခဲ့သည်။ Xeon platform မှ 181 FPS နှင့် Precision 7875 မှ 276 FPS တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက HP သည် 650 FPS ရရှိခဲ့သည့်အတွက် 8K GPU စမ်းသပ်မှုတွင် ကွာဟချက်သည် ပိုမိုကျယ်ပြန့်လာခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် Z8 Fury ၏ မြင့်မားသော resolution Blackmagic RAW playback နှင့် editing workflows များအတွက် ထူးကဲသောစွမ်းရည်ကို မီးမောင်းထိုးပြနေသည်။

Blackmagic RAW (FPS မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
8K CPU
311 205 158
8k GPU 650 181 276

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် HP Z8 Fury G6i သည် အလွန်အမင်းယှဉ်ပြိုင်နိုင်သည့် နောက်ထပ်နယ်ပယ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဒေတာသိမ်းဆည်းရန်အတွက် 2TB PCIe Gen5 HP Z Turbo boot drive နှင့် 2TB PCIe Gen4 HP Z Turbo SSD သုံးခုတပ်ဆင်ထားသော စနစ်သည် ၎င်း၏ primary drive တွင် 8,911.5 MB/s read နှင့် 8,166.5 MB/s write စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ 9,111.4 MB/s read နှင့် 9,292.0 MB/s write ရရှိခဲ့သော Dell Precision 7875 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက HP သည် read throughput တွင် 2.2% သာရှိပြီး write throughput တွင် 12.1% ခန့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

HP စနစ်တွင် 4,136.8 MB/s read နှင့် 5,149.3 MB/s write ရရှိသော secondary storage volume တစ်ခုလည်း ပါဝင်သောကြောင့် active project data၊ scratch disk များနှင့် ကြီးမားသော media workloads များအတွက် bandwidth လုံလောက်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ Dell workstation သည် primary drive benchmark တွင် အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိသော်လည်း Z8 Fury သည် တောင်းဆိုမှုများသော content creation၊ AI နှင့် professional visualization workflows များအတွက် လုံလောက်သော storage performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့သည်။

DiskSpeedTest (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ဖတ် 8,911.5 MB / s 9,111.4 MB / s
ရေးသား 8,166.5 MB / s 9,292.0 MB / s
ဒုတိယဒစ်ခ်စမ်းသပ်မှု
ဖတ် 4,136.8 MB / s N / A
ရေးသား 5,149.3 MB / s N / A

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် single-threaded စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ threads ၈ ခုပေါ်ရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports အခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

3DMark CPU Profile benchmark အရ HP Z8 Fury G6i သည် thread count များတွင် ခိုင်မာသော scaling ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့သော်လည်း စမ်းသပ်မှု suite တစ်လျှောက်လုံးတွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော platform နှစ်ခုလုံးထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Max Threads တွင် HP သည် 15,792 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform (16,890) ထက် 6.5% ခန့် နောက်ကျကျန်နေပြီး AMD-based Dell Precision 7875 (27,670) ထက် 43% နောက်ကျကျန်နေပါသည်။ ဤလမ်းကြောင်းသည် thread-count နိမ့်သော စမ်းသပ်မှုများတွင် ဆက်လက်တည်ရှိခဲ့ပြီး HP သည် Xeon system ၏ 5–10% အတွင်း ရောက်ရှိလာသော်လည်း high-core-count Threadripper Pro workstation ထက် များစွာနောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

3DMark CPU (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090)
Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
မက်စ်ချည်များ 15,792 16,890 27,670
16 တွင် Threads 11,241 13,022 15,378
8 တွင် Threads 6,635 7,185 8,477
4 တွင် Threads 3,594 3,751 4,701
2 တွင် Threads 1,816 1,944 2,378
1 တွင် Threads 895 990 1,237

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးကာ တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပါသည်။

3DMark Storage Benchmark မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ စုစုပေါင်းရမှတ် ၂၉၄၄ ရရှိခဲ့ပြီး Dell Precision 7875 ရဲ့ ၃၂၂၁ ရလဒ်နဲ့ နီးစပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် HP စနစ်ဟာ Dell workstation ထက် ၈.၆% ခန့် နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး ဂိမ်းတင်ခြင်း၊ ဖိုင်လွှဲပြောင်းခြင်းနဲ့ အခြားသိုလှောင်မှုများပြားတဲ့ workloads တွေအတွက် သိုလှောင်မှုတုံ့ပြန်မှုကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါတယ်။ HP စနစ်ရဲ့ secondary drive ဟာလည်း လေးစားဖွယ်ကောင်းတဲ့ ရမှတ် ၂၀၆၇ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ယေဘုယျအားရမှတ် 2,944 3,221
စုစုပေါင်းရမှတ် (ဒုတိယ Drive) 2,067 N / A

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် သက်ဆိုင်ပြီး တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

LuxMark မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ Dell Precision 7875 နဲ့ အလွန်နီးစပ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Food ကဏ္ဍမှာတော့ HP ဟာ ၄၁,၄၇၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Dell ရဲ့ ၄၁,၉၈၁ မှတ်နဲ့ ၁.၂% သာ နောက်ကျကျန်ခဲ့ပါတယ်။ Hall workload မှာ HP ဟာ ၉၅,၄၁၄ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Precision 7875 နဲ့ ၁၀၁,၈၀၈ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ၆.၃% ခန့် ကွာခြားခဲ့ပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် Z8 Fury ဟာ ray-traced rendering workload တွေမှာ Dell workstation ရဲ့ GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ညီမျှတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ရလဒ်တွေက ပြသနေပါတယ်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
အစားအသောက်များ 41,476 41,981
ခန်းမ 95,414 101,808

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ Intel Xeon 658x platform နဲ့ အလွန်ဆင်တူတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး AMD ပါဝါသုံး Dell Precision 7875 ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ CPU စမ်းသပ်မှုတွေမှာ HP ဟာ single-core မှာ 2,333 မှတ်နဲ့ multi-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 21,110 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Xeon စနစ်ရဲ့ ၂% အတွင်းမှာပဲ ရှိနေပြီး single-core မှာ Precision 7875 ထက် 28% ခန့်နဲ့ multi-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 26% ခန့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။

GPU ဘက်မှာ HP ဟာ OpenCL မှာ ၂၉၁,၇၂၇ မှတ်နဲ့ Vulkan မှာ ၂၇၆,၂၀၁ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Dell Precision 7875 ကတော့ အသီးသီး ၃၃၀,၇၆၅ မှတ်နဲ့ ၃၀၉,၁၄၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်ရင် HP ဟာ OpenCL မှာ ၁၂% ခန့်နဲ့ Vulkan မှာ ၁၁% ခန့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။

GeekBench (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
CPU တစ်လုံးတည်းသော Core 2,333 2,383 3,240
CPU Multi-Core 21,110 21,447 28,618
GPU OpenCL 291,727 N / A 330,765
GPU Vulkan 276,201 N / A 309,146

Y-Cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

HP Z8 Fury G6i သည် Y-Cruncher benchmark တွင် အထူးကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform ထက် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး AMD-based Dell Precision 7875 နှင့် အလွန်အမင်း ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သည်။ dataset ငယ်များတွင် HP သည် စမ်းသပ်ထားသော အမြန်ဆုံးစနစ်ဖြစ်ပြီး ဂဏန်း ၂၅၀ သန်းကို ၁.၂၀၃ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Xeon platform ထက် ၃၀% ခန့် ပိုမြန်ပြီး Precision 7875 ထက် ၅၀% နီးပါး ပိုမြန်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းသည် ဂဏန်း ၅၀၀ သန်းနှင့် ၁ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုများတစ်လျှောက် ဆက်လက်တည်ရှိခဲ့ပြီး HP သည် ဦးဆောင်မှုကို ထိန်းသိမ်းထားခဲ့သည်။

workload size တွေ တိုးလာတာနဲ့အမျှ Dell Precision 7875 ရဲ့ memory capacity ပိုများလာပြီး core count ပိုများလာတာက သူတို့ရဲ့ အားသာချက်ကို ပြသလာပါတယ်။ ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံ ဂဏန်းမှာ HP က ၁၇.၀ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Dell ထက် ၁၂% လောက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Xeon platform ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ ပိုကြီးတဲ့ dataset တွေမှာ ကွာဟချက်က ကျယ်လာပြီး Precision 7875 က ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံ၊ ၁၀ ဘီလီယံ နဲ့ ၂၅ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ ၂၁% မှ ၂၇% အထိ ဦးဆောင်နေပါတယ်။

Y-Cruncher (ကြာချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
250 သန်း 1.203 ့ 1.711 ့ 2.369 ့
500 သန်း 2.667 ့ 3.758 ့ 4.281 ့
1 ဘီလီယံ 6.042 ့ 8.312 ့ 7.617 ့
2.5 ဘီလီယံ 17.047 ့ 23.065 ့ 15.188 ့
5 ဘီလီယံ 37.890 ့ 54.207 ့ 29.795 ့
10 ဘီလီယံ 82.983 ့ 118.898 ့ 61.572 ့
25 ဘီလီယံ 232.832 ့ 326.454 ့ 169.289 ့
50 ဘီလီယံ N / A N / A 371.039 ့
100 ဘီလီယံ N / A N / A 844.503 ့

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

7-Zip Compression Benchmark မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ စမ်းသပ်ထားတဲ့ စနစ်တွေထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး အလုံးစုံရလဒ်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ကြည့်ရင် HP ဟာ 344.964 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform ရဲ့ 250.083 GIPS ထက် ၃၈% ခန့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး Dell Precision 7875 ထက် များစွာသာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ HP ဟာ Resulted Compression Rating မှာလည်း ဦးဆောင်နေပြီး Xeon platform ရဲ့ 233.557 GIPS နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 340.875 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး ၄၆% ခန့် ကွာခြားမှုရှိပါတယ်။

decompression ရလဒ်များသည်လည်း အလားတူပုံစံအတိုင်း လိုက်လံခဲ့ပြီး HP သည် Resulated Decompression Rating 349.054 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး Xeon platform တွင် 266.608 GIPS ရရှိခဲ့သည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း (128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 5,483% 4,038% 6,445%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 5,461% 4,037% 701%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 6,029% 4,688% 728%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 5,990% 4,657% 749%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 5,726% 4,347% 725%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

V Ray

V-Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန် ကူညီပေးရန်အတွက် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

V-Ray benchmark မှာ HP Z8 Fury G6i က ၂၈၂၃၇ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Dell Precision 7875 ရဲ့ ၃၀၃၅၆ ရလဒ်နဲ့ နီးစပ်ခဲ့ပါတယ်။ HP က ၇% ခန့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးက ပရော်ဖက်ရှင်နယ် visualization နဲ့ content creation workloads တွေအတွက် အလားတူ rendering စွမ်းရည်တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

V-Ray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) HP Z8 Fury G6i (Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု) Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
နိုင်ပြီ 28,237 30,356

SPECworkstation 4.0 ရလဒ်များ

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်သည့် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်ပြီး ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX Runtime-based inference tests များကဲ့သို့သော AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် စက်မှုလုပ်ငန်း verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

HP Z8 Fury G6i သည် SPECworkstation 4.0 တွင် အလုံးစုံရလဒ်ကောင်းများ ရရှိခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းထက် workload အများစုတွင် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး AMD စွမ်းအင်သုံး Dell Precision 7875 နှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သည်။ စက်မှုလုပ်ငန်း ဒေါင်လိုက်စမ်းသပ်မှုများတွင် HP သည် AI & Machine Learning (+၁၁%)၊ စွမ်းအင် (+၇၁%)၊ ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှုများ (+၉၀%)၊ Life Sciences (+၄၆%)၊ မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး (+၉%) နှင့် ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း (+၈%) တို့တွင် Xeon စနစ်ကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ အဆင့်မြင့် workstation ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံနှင့် dual professional GPU များ၏ အကျိုးကျေးဇူးများကို မီးမောင်းထိုးပြခဲ့သည်။

hardware subsystem ရမှတ်များတွင် HP သည် CPU စွမ်းဆောင်ရည် (+၂၇%)၊ Accelerator စွမ်းဆောင်ရည် (+၂%) နှင့် Graphics စွမ်းဆောင်ရည် (+၄၃%) တို့တွင် Xeon platform ထက် အားသာချက်များကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး storage စွမ်းဆောင်ရည်တွင်သာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Dell Precision 7875 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက HP သည် ယေဘုယျအားဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သော်လည်း AI & Machine Learning (3.82 vs 4.42)၊ Life Sciences (5.01 vs 5.34) နှင့် Accelerator စွမ်းဆောင်ရည် (6.27 vs 7.51) တို့တွင် အတော်လေး နီးကပ်နေခဲ့သည်။

SPEC workstation ၄ HP Z8 Fury G6i
Intel Xeon 696X | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု
Intel Xeon 658X စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း
128 GB RAM | NVIDIA RTX 4090
Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
စက်မှုလုပ်ငန်း ဒေါင်လိုက်ရမှတ်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 3.82 3.44 4.42
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 6.11 3.57 10.11
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 5.48 2.89 8.03
ဘဝကသိပ္ပံ 5.01 3.44 5.34
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 3.61 3.31 4.82
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 2.97 2.75 3.97
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.05 1.35 1.72
ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ် ရမှတ်များ
စီပီယူ 3.21 2.52 4.58
တိုး။ မြန်စေသောအရာ 6.27 6.16 7.51
ဂရပ်ဖစ် 11.17 7.82 15.07
သိုလှောင်ခြင်း 1.03 1.52 1.29

SPECviewperf ၁၅ ရလဒ်များ

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) အပါအဝင် workloads အသစ်များကို မိတ်ဆက်ပေးသည့်အပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် SolidWorks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကိုလည်း မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECviewperf 15 မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ ခိုင်မာတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး စနစ်နှစ်ခုစလုံးမှာ dual RTX PRO 6000 GPU တွေကို အသုံးပြုထားပေမယ့် Dell Precision 7875 နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ဆဲပါ။ HP ဟာ စွမ်းအင်နဲ့ ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ workloads တွေမှာ အထူးအားကောင်းပြီး 116.75 vs. 114.42 နဲ့ 136.95 vs. 136.06 အသီးသီး ရရှိခဲ့တာကြောင့် အဲဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ အနည်းငယ် အားသာချက်ရခဲ့ပါတယ်။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးဟာ Blender (90.38 vs. 90.83) နဲ့ Enscape (52.22 vs. 52.53) တို့မှာ ထိရောက်စွာ တူညီနေပြီး ၁% အောက်သာ ကွာခြားပါတယ်။

Dell workstation သည် Creo (+၄၆%)၊ Unreal Engine (+၄၂%)၊ CATIA (+၁၉%)၊ SolidWorks (+၁၆%) နှင့် Maya (+၁၇%) အပါအဝင် အင်ဂျင်နီယာနှင့် CAD-အခြေပြု workloads အများအပြားတွင် ပိုမိုကြီးမားသော ဦးဆောင်မှုများကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ သို့သော် HP သည် benchmark suite တစ်လျှောက်တွင် အလွန်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး visualization၊ rendering နှင့် simulation-oriented workloads များတွင် အထူးကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

ပမာဏ HP Z8 Fury G6i
Intel Xeon 696X | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု
Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
ပေါင်းစပ်ရမှတ်များ
3dsmax-08 86.06 92.80
ဘလင်းဒါ-၀၁ 90.38 90.83
ကာတီယာ-၀၇ 94.77 112.41
creo-04 155.15 227.18
စွမ်းအင်-၁ 116.75 114.42
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 52.22 52.53
မာယာ-၀၇ 137.90 162.04
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 136.95 136.06
snx-05 N / A 93.87
solidworks-၂၀၁၁ 154.40 178.68
unreal_engine-01 68.35 96.86

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်းကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ ဗီဒီယိုမြှင့်တင်ခြင်း algorithms အမျိုးမျိုးတွင် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းလင်းစွာ မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

Topaz Video AI မှာ HP Z8 Fury G6i ဟာ suite ရဲ့ video enhancement နဲ့ upscaling model တွေမှာ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Dell Precision 7875 ဟာ ယေဘုယျအားဖြင့် တောင်းဆိုမှုအများဆုံး AI workloads တွေမှာ ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်။ အသုံးများတဲ့ 1X enhancement model တွေမှာ HP ဟာ Artemis မှာ 37.5 FPS၊ Iris မှာ 37.4 FPS နဲ့ Proteus မှာ 38.5 FPS ရရှိခဲ့ပြီး Dell workstation ကတော့ အဲဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ 25–40% ခန့် ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် HP ဟာ Gaia model မှာ ထင်ရှားတဲ့ အောင်ပွဲတစ်ခုကို ရရှိခဲ့ပြီး Dell system မှာ 14.7 FPS နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 16.3 FPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ယင်းလမ်းကြောင်းသည် ပိုလေးသော 2X နှင့် 4X upscaling workloads များတွင် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး Dell platform သည် ယေဘုယျအားဖြင့် throughput မြင့်မားစွာ ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ high-end CPU နှင့် ပိုမိုကြီးမားသော memory configuration ၏ အားသာချက်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။ သို့သော် HP သည် motion interpolation စမ်းသပ်မှုများစွာတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး 4X Slowmo APFast (52.9 FPS vs. 34.8 FPS) နှင့် 4X Slowmo Chronos (37.0 FPS vs. 33.0 FPS) တို့တွင် Dell ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။

အလုံးစုံသော် ရလဒ်များအရ HP Z8 Fury G6i သည် Topaz Video AI ၏ ကျယ်ပြန့်သော မြှင့်တင်မှု မော်ဒယ်များတွင် ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် AI ဗီဒီယို လုပ်ဆောင်သည့် workstation တစ်ခုအဖြစ် ပြသနေပါသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ Dell Precision 7875 သည် ယေဘုယျအားဖြင့် တွက်ချက်မှုအရ အလွန်အမင်း သုံးစွဲသော upscaling နှင့် restoration workloads များတွင် ဦးဆောင်နေပါသည်။

စမ်းသပ်ခြင်း / မော်ဒယ် HP Z8 Fury G6i
(Intel Xeon 696x | 128 GB RAM | NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q ၂ ခု)
Dell Precision 7875 (AMD 9995WX 96C | 512 GB RAM | 2x NVIDIA RTX PRO 6000 Max-Q)
စံနှုန်းရလဒ်များ – ၄ ဆ
အာတေမိ 37.49 fps 46.87 fps
Iris က 37.35 fps 52.63 fps
Proteus 38.49 fps 48.19 fps
GAIA 16.30 fps 14.71 fps
Nyx 15.35 fps 22.90 fps
နစ်စ် ဖာ့စ် 34.83 fps 50.42 fps
Nyx XL N / A 3.66 fps
Hyperion HDR 21.55 fps 28.57 fps
စံနှုန်းရလဒ်များ – ၄ ဆ
အာတေမိ 13.45 fps 22.99 fps
Iris က 13.24 fps 20.24 fps
Proteus 13.28 fps 23.67 fps
GAIA 11.83 fps 10.36 fps
Nyx 11.89 fps 18.81 fps
စံနှုန်းရလဒ်များ – ၄ ဆ
အာတေမိ 3.49 fps 6.53 fps
Iris က 3.71 fps 6.53 fps
Proteus 3.71 fps 6.40 fps
GAIA 3.61 fps 6.04 fps
Rhea 3.63 fps 5.71 fps
RXL 3.64 fps 5.84 fps
အနှေးပြကွက် စံနှုန်းများ
၄ ဆ နှေးကွေးသော မို – အပိုလို 30.15 fps 37.51 fps
၄ ဆ နှေးကွေးသော တေးဂီတ – APFast 52.91 fps 34.78 fps
၄X နှေးကွေးသော မော်မို – ခရိုနော့စ် 36.99 fps 33.00 fps
၄ ဆ နှေးကွေးသော မြန်နှုန်း – CHFast 28.66 fps 38.86 fps
16X Slowmo – Aion 24.69 fps 37.29 fps

HP Z8 Fury G6i vLLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း

HP Z8 Fury G6i ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဘာသာစကားကြီးများအတွက် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် အသုံးပြုလေ့ရှိသော high-throughput inference နှင့် serving engine များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည့် vLLM Online Serving benchmark ကို အသုံးပြု၍ configuration များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ vLLM online serving benchmark သည် လည်ပတ်နေသော vLLM server သို့ concurrent request များပေးပို့ခြင်းဖြင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာ production workloads များကို တုပပြီး load conditions အမျိုးမျိုးအောက်တွင် total token throughput (tokens per second)၊ first token သို့ရောက်ရှိချိန်နှင့် output token တစ်ခုလျှင်အချိန် အပါအဝင် key metrics များကို တိုင်းတာပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် dense architectures မှ micro-scaling data types အထိ မော်ဒယ်အမျိုးမျိုး ပါဝင်သည်။ စမ်းသပ်မှုများသည် workload scenarios သုံးမျိုးဖြစ်သည့် Equal ISL/OSL၊ Prefill Heavy နှင့် Decode Heavy တို့တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်။ ဤ scenarios များသည် balanced input နှင့် output loads များမှ compute-intensive prompt processing နှင့် memory-bandwidth-bound token generation အထိ ကွဲပြားသော real-world serving patterns များကို ကိုယ်စားပြုသည်။

HP Z8 Fury G6i ကို benchmark လုပ်ဖို့အတွက်၊ dual-GPU configuration (2x NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell) ကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီစနစ်ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Dell Precision 7875 သုံးသပ်ချက်မှာ အသုံးပြုခဲ့တဲ့ NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell ကတ်တွေနဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့တာကြောင့်၊ ရလဒ်တွေက workstation နှစ်ခုကြား တိုက်ရိုက် platform-to-platform နှိုင်းယှဉ်မှုကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

GPT-OSS-120B

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): Dell သည် အသုတ် ၃၂ တွင် အနည်းငယ်သာ ဦးဆောင်ခဲ့သည် (၄,၄၀၉ vs ၄,၃၄၁)၊ ထို့နောက် အသုတ် ၂၅၆ တွင် HP သည် ၁၂,၆၀၄ vs ၁၁,၈၄၈ tok/s (၆%) ခန့်) သို့ မြင့်တက်ခဲ့သည်။

Prefill Heavy (8k/1k): နီးပါးတူညီသည်၊ HP အနည်းငယ်ရှေ့ရောက်နေသည်၊ အသုတ် ၂၅၆ တွင် ၁၈,၉၅၄ tok/s (၇%) နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၂၀,၃၄၇ အထိ မြင့်တက်လာသည်။

Decode Heavy (1k/8k): တစ်လျှောက်လုံးနီးပါး တူညီနေပြီး HP သည် 5,445 တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး batch 256 တွင် 5,275 tok/s (၃%) ခန့်) ရှိသည်။

GPT-OSS-20B

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): Dell သည် အသုတ် ၈ တွင် အနည်းငယ် ဦးဆောင်ခဲ့သည် (၃,၀၈၅ vs ၃,၀၇၁)၊ ထို့နောက် HP သည် အသုတ် ၂၅၆ တွင် ၂၄,၁၃၁ vs ၂၂,၀၃၄ tok/s (၁၀% ခန့်) ဖြင့် လွှမ်းမိုးခဲ့သည်။

Prefill Heavy (8k/1k): တစ်လျှောက်လုံး HP သည် ရှေ့ရောက်နေပြီး 35,193 သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး batch 256 တွင် 31,982 tok/s ရှိပြီး suite တွင် အမြင့်ဆုံး absolute throughput ဖြစ်ပြီး Dell ထက် 10% ခန့် ပိုများသည်။

Decode Heavy (1k/8k): အသုတ် ၁၆ တွင် အခြေခံအားဖြင့် ကိုက်ညီမှုရှိပြီး၊ HP သည် အသုတ် ၂၅၆ တွင် 9,985 tok/s (၅%) ခန့်) နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 10,461 အထိ အနည်းငယ် ရှေ့ရောက်နေခဲ့သည်။

Qwen3 Coder 30B FP8

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): Dell သည် HP ၏ batch-8 ကျဆင်းမှုကို (၁,၇၈၃ vs ၅၃၉) တွင် ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း HP သည် batch ၁၆ တွင် ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာပြီး 18,435 tok/s မှ 256 တွင် 13,577 tok/s အထိ တဖြည်းဖြည်း ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး ၃၆% HP အားသာချက်ဖြစ်သည်။

Prefill Heavy (8k/1k): တစ်လျှောက်လုံး HP မြင့်တက်နေပြီး အသုတ် ၁၂၈ တွင် ၁၃,၆၆၁ tok/s (၈% ခန့်) ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် အသုတ် ၂၅၆ တွင် လျော့ကျသွားခဲ့သည်။

Decode Heavy (1k/8k): HP သည် အပြည့်အဝကွေးညွှတ်မှုတွင် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 3,908 ဖြင့် ပြီးဆုံးခဲ့ပြီး အသုတ် 256 တွင် 3,464 tok/s (13%) ခန့်) ဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။

Qwen3 ကုဒ်ဒါ 30B BF16

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): အစောပိုင်းတွင်ပင် (HP သည် batch-8 တွင် ၄၅၇ သို့ သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားသည်)၊ ထို့နောက် HP သည် 14,282 tok/s အထိ မြင့်တက်ခဲ့ပြီး Dell ၏ batch 256 တွင် 10,171 ရှိခဲ့ပြီး ၄၀% အားသာချက်ဖြစ်သည်။

Prefill Heavy (8k/1k): အသုတ် ၃၂ တွင် အနီးကပ် ခြေရာခံပြီးနောက် HP သည် ကွဲထွက်သွားပြီး 13,485 vs 11,789 tok/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ နှစ်ခုစလုံးသည် အသုတ် ၂၅၆ (HP 12,011 vs 9,381) တွင် ကျဆင်းခဲ့ပြီး HP သည် ၂၈% ဦးဆောင်နေသည်။

Decode Heavy (1k/8k): ကွေးညွှတ်မှုအများစုအတွက် HP သည် ရှေ့ရောက်နေပြီး 3,409 တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး အသုတ် 128 တွင် 3,019 tok/s (13%) ခန့်ရှိသည်။

မစ်စထရယ် အသေးစား ၂၄ဘီ

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): အသုတ် ၆၄ (၄,၇၄၅ vs ၄,၇၃၀) တွင် အခြေခံအားဖြင့် ထပ်တူကျနေပြီး၊ အသုတ် ၂၅၆ တွင် HP သည် ထိပ်ဆုံးတွင် 8,766 vs 8,261 tok/s (၆% ခန့်) ရှိခဲ့သည်။

Prefill Heavy (8k/1k): အကြိတ်အနယ် ကိုက်ညီပြီး၊ နှစ်ခုစလုံးသည် အသုတ် ၆၄ (HP 6,789 vs Dell 6,627) တွင် အထွတ်အထိပ်သို့ ရောက်ရှိပြီးနောက်၊ ပိုမိုမြင့်မားသော အသုတ်များတွင် သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားကာ၊ အမြင့်ဆုံးတွင် HP သည် ၂% သာ ရှိသည်။

Decode Heavy (1k/8k): နီးပါးတူညီသောမျဉ်းကွေးများ။ Dell သည် အသုတ် ၆၄ တွင်ပင် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး HP သည် 1,894 တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး အသုတ် ၁၂၈ တွင် 1,831 tok/s (၃%) ခန့်) ရှိခဲ့သည်။ အလုံးစုံအားဖြင့် အနီးစပ်ဆုံးကိုက်ညီသော မော်ဒယ်ဖြစ်သည်။

လာမာ ၃.၁ ၈ဘီ (FP၈)

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): Dell သည် အသုတ် ၁ တွင် အစောပိုင်းတွင် ၄၂၇ vs ၃၄၂ tok/s ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး အသုတ် ၁၆ (၅,၀၅၀ vs ၂၃၁၀) တွင်လည်း ဦးဆောင်နေခဲ့ပြီး အသုတ် ၈ တွင် HP ရမှတ် ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ အသုတ် ၃၂ တွင် HP သည် အပြင်းအထန် ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာခဲ့ပြီး အသုတ် ၂၅၆ တွင် Dell ၏ ၁၆,၈၃၃ vs နှိုင်းယှဉ်ပါက ၂၃,၀၀၄ tok/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၃၇% HP အားသာချက်ရှိသည်။

Prefill Heavy (8k/1k): နှစ်ခုစလုံးသည် အပြိုင်အဆိုင် ယှဉ်ပြိုင်ခဲ့ကြပြီး Dell သည် အသုတ် ၁ တွင် အနည်းငယ်သာ ဦးဆောင်နေခဲ့ပြီး (1,803 vs 1,682)။ HP သည် အသုတ် ၄ တွင် လွှဲပြောင်းယူခဲ့ပြီး အသုတ် ၂၅၆ တွင် 21,693 tok/s ရောက်ရှိခဲ့ပြီး 18,822 tok/s ရှိပြီး ၁၅% ခန့် မြင့်မားခဲ့သည်။

Decode Heavy (1k/8k): HP သည် တည်ငြိမ်သော အကွာအဝေးဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး 6,287 tok/s ဖြင့် ပြီးဆုံးကာ batch 256 တွင် Dell ၏ 5,429 ရှိပြီး 16% တိုးတက်မှုရှိသည်။

လာမာ ၃.၁ ၈ဘီ BF၁၆

Equal ISL/OSL (၂၅၆/၂၅၆): အသုတ် ၄ တွင် (တစ်ခုလျှင် ၁၁၀၉ ခုခန့်) တူညီစွာရှိနေပြီး၊ HP ကျဆင်းမှုအတွင်း Dell သည် အသုတ် ၈ မှ ၁၆ အထိ ခေတ္တဦးဆောင်နေပါသည်။ အသုတ် ၃၂ မှ HP led တွင် 17,921 tok/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး အသုတ် ၂၅၆ တွင် ၁၃,၇၈၉ tok/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၃၀% ပိုများပါသည်။

Prefill Heavy (8k/1k): မျဉ်းကွေးများသည် အတူတူနီးပါးဖြစ်ပြီး HP သည် တစ်လျှောက်လုံး အနည်းငယ် ရှေ့ရောက်နေပါသည်။ နှစ်ခုစလုံးသည် အသုတ် ၁၂၈ တွင် အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည် (HP 12,542 vs Dell 11,639)၊ ထို့နောက် အသုတ် ၂၅၆ တွင် လျော့ကျသွားခဲ့သည်။

Decode Heavy (1k/8k): HP သည် အနည်းငယ်သာရှိပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အမြတ်အစွန်းဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး အသုတ် ၁၂၈ တွင် 3,225 tok/s (၇%) ခန့်) ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

ပလက်ဖောင်းကွာခြားချက်များ- HP ဘာကြောင့် ရှေ့ရောက်နေတာလဲ။

workstation နှစ်ခုစလုံးသည် တူညီသော 2x RTX PRO 6000 Blackwell GPU များကို အသုံးပြုထားပြီး မည်သည့် platform မှ NVLink ကို မထောက်ပံ့သောကြောင့် tensor-parallel inference အတွင်း အပြန်အလှန် GPU ဆက်သွယ်မှုအားလုံးသည် PCIe မှတစ်ဆင့် သွားလာပါသည်။ Dell Precision 7875 တွင် PCIe Gen 5 x16 slot တစ်ခုပါရှိပြီး ဒုတိယ GPU သည် Gen 4 x16 တွင် လည်ပတ်နေပြီး HP Z8 Fury G6i သည် GPU slot အားလုံးသို့ PCIe Gen 5 x16 အပြည့်အဝ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

vLLM ရဲ့ scheduler နဲ့ token processing တွေက GPU မှာမဟုတ်ဘဲ CPU မှာ လည်ပတ်တာကြောင့် host CPU ကလည်း အခန်းကဏ္ဍကနေ ပါဝင်ပါတယ်။ HP ရဲ့ Intel Xeon 6 platform က Threadripper PRO မှာမရှိတဲ့ architectural အားသာချက်တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ platform ကွာခြားချက်တွေဟာ အရွယ်အစားသေးငယ်ပြီး quantized model တွေမှာ အထင်ရှားဆုံးဖြစ်ပြီး HP က 30-37% နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး GPT-OSS-120B လို MoE model ကြီးတွေမှာ GPU compute time က အဓိကအချက်ဖြစ်တဲ့ single digits နိမ့်တဲ့အဆင့်ကို ရောက်ရှိသွားပါတယ်။

ကောက်ချက်

HP Z8 Fury G6i သည် Intel သည် high-core workstation ဆွေးနွေးပွဲတွင် ပြန်လည်ပါဝင်လာကြောင်း HP ၏ ကြေငြာချက်ဖြစ်သည်။ Granite Rapids-WS Xeon 600 စီးရီးကို အခြေခံ၍ တည်ဆောက်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်သည် 64-core Xeon 696X ကို NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q ကတ်နှစ်ခု၊ 128 GB DDR5-6400 နှင့် four-drive NVMe layout တို့နှင့်အတူ တွဲဖက်ထားပြီး ရိုးရာ CAD tower အစား AI workstation အဖြစ် တည့်တည့်မတ်မတ် နေရာယူထားသည်။ တည်ဆောက်ပုံသည် HP ၏ လက်ရှိဒီဇိုင်းဘာသာစကားကို ထင်ဟပ်စေသည်- full-height diamond-mesh grille ပါရှိသော uniform matte black chassis၊ tool-free NVMe latches၊ ဖြုတ်တပ်နိုင်သော dual power supplies၊ ခေါက်နိုင်သော နောက်ဘက်လက်ကိုင်နှင့် Max-Q ကတ်လေးကတ်အထိ တိုးချဲ့နိုင်သော nine-slot, four-PCIe-Gen5-x16 layout တို့ဖြင့် တွဲဖက်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark များတွင် Z8 Fury သည် ၎င်း၏ platform ၏ အားသာချက်များသည် အရေးကြီးသည့်နေရာတွင် ပြတ်သားသော အောင်ပွဲများကို ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Blackmagic RAW Speed ​​Test ကို 311 FPS (8K CPU) နှင့် 650 FPS (GPU) ဖြင့် လွှမ်းမိုးထားခဲ့ပြီး 7-Zip compression တွင် 344.96 GIPS ဖြင့် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်ခဲ့ကာ Y-Cruncher dataset ငယ်များတွင် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Intel Xeon 658x platform ထက် vertical အားလုံးနီးပါးထက် သာလွန်သော SPECworkstation 4.0 ရလဒ်များကို ရရှိခဲ့သည်။ Blender နှင့် LuxMark ရှိ GPU rendering သည် shared RTX PRO 6000 silicon ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားထားသည့်အတိုင်း Dell Precision 7875 နှင့် ထိရောက်စွာ တူညီနေခဲ့သည်။

HP Z8 Fury G6i ကို အတွင်းထဲမှာ gps ဖြုတ်ထားပါတယ်။

အခြေအနေပေးတဲ့နေရာမှာတော့ ပုံစံက တသမတ်တည်းပါပဲ။ Dell ရဲ့ 96-core Threadripper PRO ဟာ Blender CPU၊ ပိုကြီးတဲ့ Y-Cruncher runs၊ 3DMark CPU နဲ့ Topaz Video AI မော်ဒယ်အများအပြား အပါအဝင် multithreaded နဲ့ memory-bound workloads တွေမှာ ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်ပြီး core count ပိုများပြီး memory 512 GB ပိုများတာကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ vLLM inference ရလဒ်တွေက platform ရဲ့ အငြင်းပွားမှု စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းလာတဲ့နေရာပါ။ dual RTX PRO 6000 ကတ်တွေကို တူညီစွာ run တဲ့အခါ HP ဟာ သေးငယ်ပြီး quantized မော်ဒယ်တွေမှာ မြင့်မားတဲ့ concurrency မှာ 30 ရာခိုင်နှုန်းကနေ 40 ရာခိုင်နှုန်းအထိ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး GPT-OSS-120B လို MoE မော်ဒယ်ကြီးတွေမှာ single digits နိမ့်ကျသွားပါတယ်။ ဘယ် platform မှ NVLink ကို support မလုပ်တဲ့အတွက် အဲဒီကွာဟချက်က HP ရဲ့ full PCIe Gen5 x16 နဲ့ GPU slot တိုင်းဆီကို ဦးတည်သွားပြီး Xeon 6 host က Threadripper PRO ထက် vLLM ရဲ့ CPU-side scheduling ကို ပိုမိုထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်ပါတယ်။

ပြင်ဆင်သတ်မှတ်ထားသည့်အတိုင်း $52,139 ဖြင့် Z8 Fury G6i သည် ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုတစ်ခုဖြစ်သော်လည်း ဝယ်ယူသူအများစုသည် ကော်ပိုရိတ်လမ်းကြောင်းများမှတစ်ဆင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ပမာဏစျေးနှုန်းကို မြင်တွေ့ရမည်ဖြစ်သည်။ သင်ရရှိသည်မှာ သေချာစွာအင်ဂျင်နီယာပြုလုပ်ထားပြီး ဝန်ဆောင်မှုမြင့်မားသော AI workstation တစ်ခုဖြစ်ပြီး workload ပေါ်မူတည်၍ အကောင်းဆုံး Threadripper PRO towers များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပြီး PCIe-bound multi-GPU ကောက်ချက်တွင် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေပါသည်။ Intel ကို စံသတ်မှတ်ပြီး GPU-accelerated AI အလုပ်ကို ဦးစားပေးသည့် အဖွဲ့အစည်းများအတွက် HP Z8 Fury G6i သည် ၎င်းကိုယ်တိုင်အတွက် ခိုင်မာသောအကြောင်းပြချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။

HP Z8 Fury G6i ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Multi-GPU Workstation

ဦးဆောင်သူစာရင်း- HP Z8 Fury G6i သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Desktops for Local AI ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Multi-GPU Platform နေရာကို ရယူထားသည်။ ၎င်းတွင်ပါဝင်သော RTX PRO 6000 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Enterprise GPUs ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Enterprise Inference GPU ကို ရယူထားသည်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- ဤစနစ်အမျိုးအစားအတွက် အရွယ်အစားလမ်းညွှန်ချက်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ RAM၊ GPU နှင့် Agentic AI အတွက်သိုလှောင်မှု လမ်းညွှန်တွင်ရှိသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။