StorageReview.com

Kingston FURY Renegade G5 SSD သုံးသပ်ချက်- ဟန်ချက်ညီသော Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

Kingston သည် FURY Renegade G5 ဖြင့် PCIe Gen5 SSD စားသုံးသူဈေးကွက်သို့ တရားဝင်ဝင်ရောက်လာခဲ့သည်။ 4TB အထိ သိုလှောင်နိုင်မှု (8TB အထိ ရရှိနိုင်မည်) ရှိပြီး၊ မြန်ဆန်သော loading time၊ မြန်ဆန်သော data access နှင့် တသမတ်တည်း ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုလားသော ဝါသနာရှင်များ၊ ဂိမ်းကစားသူများနှင့် content ဖန်တီးသူများအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။

Kingston FURY Renegade G5 ပက်ကေ့ချ်

Kingston FURY Renegade G5 အင်္ဂါရပ်များနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်

မကြာသေးမီကထွက်ရှိထားတဲ့ Gen5 SSD အားလုံးလိုပဲ Kingston FURY Renegade G5 ဟာ ရရှိနိုင်တဲ့ စွမ်းရည်အားလုံးမှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ဖို့ ရည်ရွယ်ထားပါတယ်။ 1TB မော်ဒယ်အတွက် အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမြန်နှုန်းဟာ 14,200MB/s အထိ စတင်ပြီး 2TB မော်ဒယ်အတွက် 14,700MB/s အထိ မြင့်တက်လာကာ 4TB မော်ဒယ်အတွက် အမြင့်ဆုံး 14,800MB/s အထိ မြင့်တက်သွားပါတယ်။ အစဉ်လိုက်ရေးသားစွမ်းဆောင်ရည်ကလည်း အလားတူ မြင့်တက်လာပြီး 1TB မော်ဒယ်က 11,000MB/s အထိ ပေးပို့နိုင်ပြီး 2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေက 14,000MB/s အထိ ပေးပို့နိုင်ပါတယ်။

Random 4K စွမ်းဆောင်ရည်ကလည်း အတူတူပဲ ကောင်းမွန်ပါတယ်။ 1TB ဗားရှင်းက read အတွက် 2,200,200 IOPS အထိနဲ့ write အတွက် 2,150,000 IOPS အထိ ရှိပါတယ်။ 2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေက read နဲ့ write လုပ်ဆောင်ချက်တွေအတွက် 2,200,000 IOPS အထိ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းတွေက သီအိုရီအရ ဒီ drive ကို လက်ရှိရရှိနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံး SSD တွေထဲမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး Crucial T705၊ Corsair MP700 PRO SE နဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ မကြာသေးမီက သုံးသပ်ထားတဲ့ SanDisk WD_BLACK SN8100 လို တခြား high-end Gen5 ထုတ်ကုန်တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင် နိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီကိန်းဂဏန်းတွေက ဖိအားအောက်မှာ ခံနိုင်ရည်ရှိမရှိနဲ့ system performance၊ application responsiveness နဲ့ user experience တွေမှာ အမှန်တကယ် တိုးတက်မှုတွေကို ဖော်ဆောင်ပေးနိုင်မလားဆိုတာကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နက်နဲတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေကနေ အတည်ပြုသွားမှာပါ။

Kingston FURY Renegade G5

Kingston သည် FURY Renegade G5 ကို အပူချိန်ထိန်းချုပ်ခြင်းမရှိဘဲ ကောင်းမွန်သော ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ ၎င်းအတွက် controller သည် 6-nanometer lithography ကို အသုံးပြုထားပြီး အပူချိန်နိမ့်တွင် လည်ပတ်နိုင်စေပြီး စွမ်းအင်ထိရောက်မှု ပိုမိုကောင်းမွန်စေပါသည်။ ဤနည်းလမ်းသည် အလူမီနီယမ် သို့မဟုတ် graphene အပူဖြန့်စက်များကဲ့သို့သော ပြင်းထန်သော အအေးပေးစနစ်များအတွက် မလိုအပ်ပါ။ ၎င်းသည် ရှည်လျားသော ဂိမ်းကစားခြင်း သို့မဟုတ် ဖိုင် rendering အလုပ်များကဲ့သို့သော ရှည်လျားသော အလုပ်ဝန်များအတွင်း လွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို ထိန်းသိမ်းရန် ကူညီပေးပြီး အပူစုပုံလာခြင်းသည် အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျဆင်းစေနိုင်သည်။

အတွင်းပိုင်းမှာလည်း ပါဝါနည်း DDR4 DRAM cache ပါဝင်ပြီး တုံ့ပြန်မှုမြန်ဆန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါတယ်။ သီးသန့် buck controller က ပါဝါကို စီမံခန့်ခွဲပေးပြီး အဓိက အစိတ်အပိုင်းတွေကို တည်ငြိမ်စွာ ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ ဒါကို 12-layer PCB မှာ ထည့်သွင်းထားပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်တာ ဒါမှမဟုတ် ဖိုင်ကြီးတွေ လွှဲပြောင်းတာလိုမျိုး ရှည်လျားတဲ့ workload တွေမှာ signal quality ကို တိုးတက်စေပြီး data integrity ကို ထိန်းသိမ်းပေးပါတယ်။ ဒီ drive မှာ Silicon Motion SM2508 controller ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။

Kingston FURY Renegade G5 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ

စွမ်းရည်ရွေးချယ်စရာများတွင် 1TB၊ 2TB နှင့် 4TB တို့ပါဝင်ပြီး ၂၀၂၅ ခုနှစ် တတိယသုံးလပတ်တွင် 8TB မော်ဒယ်ကို ထုတ်လုပ်ရန် စီစဉ်ထားသည်။ ဗားရှင်းတစ်ခုစီတွင် အလွန်အကျွံ ပံ့ပိုးပေးခြင်းမရှိဘဲ အသုံးပြုနိုင်သော သိုလှောင်မှုနေရာ အပြည့်အဝကို ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် စွမ်းရည်တိုင်း လိုအပ်သော အသုံးပြုသူများအတွက် အကျိုးရှိစေပါသည်။ ထို့အပြင် Kingston တွင် Acronis True Image ဆော့ဖ်ဝဲအတွက် drive တစ်ခုစီတွင် လိုင်စင်တစ်ခုစီ ပါဝင်ပြီး ဒေတာရွှေ့ပြောင်းခြင်း သို့မဟုတ် system cloning လုပ်ငန်းများကို ရိုးရှင်းစေသည်။ DirectStorage ပံ့ပိုးမှုကို ထည့်သွင်းထားသောကြောင့် ဂိမ်းတင်ချိန်ကို လျှော့ချနိုင်ပြီး တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော ဂိမ်းများတွင် ပိုမိုချောမွေ့သော asset streaming များကို ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။

Kingston FURY Renegade G5 အာမခံနှင့် ဈေးနှုန်း

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်က 2TB ဗားရှင်းကို အဓိကထားပါတယ်။ ဒီစာရေးနေချိန်မှာ Amazon ရဲ့ ဈေးနှုန်းကို အောက်ပါအတိုင်း ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာထားပါတယ် (affiliate link)။

  • Kingston 1TB FURY: ဒေါ်လာ ၅၉၉
  • Kingston 2TB FURY: ဒေါ်လာ ၅၉၉
  • Kingston 4TB FURY: ဒေါ်လာ ၅၉၉

Kingston FURY Renegade G5 သတ်မှတ်ချက်များ

specification အသေးစိတ်
form ကို Factor M.2 2280
interface PCIe 5.0 x4 NVMe
စွမ်းရည် ၁,၀၂၄GB၊ ၂,၀၄၈GB၊ ၄,၀၉၆GB (၈,၁၉၂GB သည် ၂၀၂၅ ခုနှစ် တတိယသုံးလပတ်တွင် ထွက်ရှိမည်)
controller ကို ဆီလီကွန်လှုပ်ရှားမှု SM2508
Nande 3D TLC (Kioxia BiCS8)
DRAM ကက်ရှ် ဟုတ်ကဲ့ (DDR4)
အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း (အများဆုံး) 14,800MB/s အထိ
အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (အများဆုံး) 14,000MB/s အထိ
ကျပန်း 4K ဖတ်/ရေး ၂.၂M / ၂.၂M IOPS အထိ
ခံနိုင်ရည် (TBW) ၁.၀ ပီဘီ (၁ တီဘီ)၊ ၂.၀ ပီဘီ (၂ တီဘီ)၊ ၄.၀ ပီဘီ (၄ တီဘီ)
Power Consumption ပျမ်းမျှ: 0.27W၊ အများဆုံး: 6.6–9.5W
operating Temp ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 70
သိုလှောင်ခြင်း Temp ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 40 ဖို့ကို C ° -85
ရှုထောင့် 80 22 2.3 မီလီမီတာ
အလေးချိန် ၇.၃ ဂရမ် (၁ တီဘီ)၊ ၇.၇ ဂရမ် (၂ တီဘီ/၄ တီဘီ)
တုန်ခါမှု (လည်ပတ်မှု) ၂ ဂျီ (၁၀-၅၀၀ ဟက်ဇ်)
တုန်ခါမှု (လည်ပတ်မှုမရှိ) ၂ ဂျီ (၁၀-၅၀၀ ဟက်ဇ်)
MTBF 2,000,000 နာရီ
အာမခံချက် နည်းပညာပံ့ပိုးမှုဖြင့် ၅ နှစ်

Kingston FURY Renegade G5 performance

တုနှိုင်း

စံနှုန်းများထဲသို့ မ၀င်မီ၊ FURY Renegade G5 နှင့် ၎င်းတို့၏ သက်ဆိုင်ရာ PCIe မျိုးဆက်နှင့်အတူ စမ်းသပ်ထားသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များစာရင်းကို ဤနေရာတွင် ဖော်ပြထားပါသည်။

ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် FURY Renegade G5 ရဲ့ 2TB မော်ဒယ် ကို အဓိကထားပါတယ် ။

လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ဤ drives များကို စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့ ပြုလုပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် AI မော်ဒယ်ကြီးများကို မည်မျှမြန်မြန်ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာများကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို ကြည့်ရှုရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် Blackmagic Design ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။

benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။

  • CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
  • မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
  • RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
  • GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
  • OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop

အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်

FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workload များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော device များ သို့မဟုတ် configuration များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပြီး SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားသည်။

Kingston FURY Renegade G5 အောက်ခြေ

FIO burst စမ်းသပ်မှုတွင် Kingston FURY Renegade G5 SSD သည် PCIe Gen5 drives များထဲတွင် အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင် ရှိပြီး ဤနှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် ပါဝင်သော Gen4 မော်ဒယ်များထက် များစွာသာလွန်သော ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။

အစဉ်လိုက်စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုများတွင် Kingston FURY Renegade G5 သည် Gen5 SSD အတွက် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Samsung 9100 Pro နှင့် 14.6GB/s read speed တူညီပြီး SanDisk SN8100 ၏ 14.1GB/s write result နှင့် ညီမျှသည်။ ၎င်း၏ read latency 0.57ms နှင့် write latency 0.59ms တို့သည် မှတ်တမ်းတင်ထားသော အနိမ့်ဆုံးများထဲတွင် ပါဝင်သည်။ Crucial T705 နှင့် Samsung 9100 Pro ကဲ့သို့သော အခြား Gen5 drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Renegade သည် latency consistency ပိုမိုကောင်းမွန်ပြီး Samsung 990 Pro နှင့် WD SN850X ကဲ့သို့သော Gen4 မော်ဒယ်များထက် အမြန်နှုန်းနှင့် တုံ့ပြန်မှုနှစ်မျိုးလုံးတွင် သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။

ကျပန်း 4K လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် FURY Renegade G5 သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း နှစ်မျိုးလုံးအတွက် IOPS ၂.၀၂၈ သန်း ရောက်ရှိပြီး ပျမ်းမျှ latency ၀.၂၅ ms ရှိသည်။ ၎င်းသည် Gen4 drive အားလုံးထက် ရှေ့ရောက်နေပြီး IOPS ၂.၇ သန်းကျော်ရှိသော Crucial T705 နှင့် Samsung 9100 Pro ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်း Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသည်။ raw IOPS တွင် ဇယားထိပ်ဆုံးသို့ မရောက်ရှိသော်လည်း Renegade သည် latency နည်းပါးပြီး ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် ခိုင်မာသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။

FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q)
ဆန်ဒစ် SN8100 15,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Kingston FURY Renegade G5 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Samsung 9100 Pro 4TB 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) 13,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Crucial T705 2TB 14,400 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) 12,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
အရေးကြီးသော P510 1TB ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Samsung 990 Pro 2TB 7,483 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
WD SN850X 2TB 6,632 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) 7,235 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms)

ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်

ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive သည် large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့်ဆက်စပ်သော အလုပ်များအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် ကျယ်ပြန့်သော dataset processing အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ loading ပိုမြန်ခြင်းဆိုသည်မှာ မော်ဒယ်သည် data ကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်နိုင်ပြီး AI responsiveness ကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးသည်ဟု ဆိုလိုသည်။

Kingston FURY Renegade G5 သည် LLM load time testing တွင် လေးစားဖွယ်ကောင်းသော်လည်း ဦးဆောင်မှုမပြသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ DeepSeek R1 7B မော်ဒယ်ဖြင့် load လုပ်ရန် ပျမ်းမျှ ၃.၁၈ စက္ကန့်ကြာပြီး ၎င်းသည် Gen5 ပြိုင်ဘက်အများစုနှင့် Samsung 990 Pro နှင့် Crucial P510 ကဲ့သို့သော Gen4 drive အချို့ထက်ပင် နှေးကွေးသည်။ Meta Llama 3.2 11B Vision မော်ဒယ်ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကွာဟချက်သည် ပိုမိုထင်ရှားလာပြီး Renegade သည် ပျမ်းမျှ load time ၄.၈၀ စက္ကန့်သာ မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး စမ်းသပ်ထားသော drive အားလုံးတွင် အနှေးဆုံးရလဒ်ဖြစ်သည်။

ပိုကြီးတဲ့ DeepSeek R1 32B မော်ဒယ်အတွက် Renegade ရဲ့ load time က ၄.၆၅ စက္ကန့်ဖြစ်ပြီး Crucial P510၊ T705 နဲ့ WD SN850X တို့ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပေမယ့် SanDisk SN8100 နဲ့ Samsung 9100 Pro တို့ထက်တော့ နောက်ကျနေဆဲပါ။ Renegade က ရေရှည်နဲ့ burst I/O task တွေမှာ အားကောင်းစွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ပေမယ့် AI model loading လိုမျိုး large file access scenarios တွေမှာ real-world latency က တခြား high-end Gen5 SSD တွေထက် optimization နည်းပါတယ်။

ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) DeepSeek R1 7B မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း DeepSeek R1 32B
ဆန်ဒစ် SN8100 2.5702 3.5856 4.2870
Samsung 9100 Pro 4TB 2.6173 3.6017 4.3735
Crucial T705 2TB 2.8758 3.6312 5.1080
Samsung 990 Pro 2TB 2.8758 3.6312 5.1080
အရေးကြီးသော P510 1TB 2.8817 3.6631 5.0594
WD SN850X 2TB 3.0082 3.6543 5.4844
Kingston FURY Renegade G5 3.1843 4.8009 4.6523

3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု

3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။

Kingston FURY Renegade G5 သည် 3DMark DirectStorage benchmark တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်သော်လည်း အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါသည်။ GDeflate compression ကိုဖွင့်ထားသော “Storage to VRAM” စမ်းသပ်မှုတွင် ၎င်းသည် 23.29GB/s (Gen4 drive အားလုံးထက် ပိုမြန်သော်လည်း Gen5 ပြိုင်ဘက်အများစုထက် နောက်ကျနေသည်) သို့ ရောက်ရှိပြီး SanDisk SN8100 သည် 26.11GB/s ဖြင့် ဦးဆောင်နေပါသည်။ DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသော uncompressed data transfers တွင် Renegade သည် 10.03GB/s ရရှိပြီး ၎င်း၏ Gen5 drive များထက် ထပ်မံနိမ့်ကျနေသော်လည်း Crucial P510 ထက် အားသာချက်ရှိနေပါသည်။ DirectStorage ကိုပိတ်ထားသောအခါ ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် 7.44GB/s သို့ ကျဆင်းသွားပြီး Gen5 အုပ်စု၏ ကျန် drive များနှင့် ပိုမိုနီးကပ်စွာ ကိုက်ညီသော်လည်း အသင့်အတင့်သာ ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

system memory transfer တွေမှာ Renegade က ပိုကောင်းတဲ့ parity ကို ပြသနေပါတယ်။ DirectStorage ကိုဖွင့်ထားရင် RAM ကို 11.81GB/s ရောက်ပြီး Crucial T705 ရဲ့ 12.03GB/s နဲ့ အနီးစပ်ဆုံးတူညီပြီး Gen4 SSD အားလုံးထက် သာလွန်ပါတယ်။ DirectStorage ကိုပိတ်ထားရင်တောင် 9.63GB/s ကိုပဲ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး Samsung 9100 Pro နဲ့ နီးပါးတူညီပါတယ်။ GDeflate decompression bandwidth က 65.79 GB/s ရှိပြီး စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အားလုံးရဲ့ အကွာအဝေးနဲ့ အတော်လေး ကိုက်ညီပါတယ်။

Renegade သည် DirectStorage လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် ယုံကြည်စိတ်ချစွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း raw bandwidth တွင် Gen5 pack ထက် မသာလွန်ပါ။

3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth
ဆန်ဒစ် SN8100 26.11 12.94 7.63 12.94 9.78 64.51
Crucial T705 2TB 25.75 10.71 8.79 12.03 8.83 66.36
Samsung 9100 Pro 4TB 23.77 11.26 8.92 11.62 9.48 66.61
Kingston FURY Renegade G5 23.29 10.03 7.44 11.81 9.63 65.79
WD SN850X 2TB 15.28 11.11 8.93 6.78 6.27 64.96
Samsung 990 Pro 2TB 14.18 11.28 8.84 6.57 6.20 65.71
အရေးကြီးသော P510 1TB 19.63 8.33 6.92 9.06 7.49 66.22

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။

Kingston FURY Renegade G5 သည် 10,831 MB/s write ကိုပြသပြီး စမ်းသပ်ထားသော drive များထဲတွင် အမြန်ဆုံးဖြစ်ပြီး 8K ဗီဒီယိုရိုက်ကူးခြင်း သို့မဟုတ် uncompressed RAW workflows ကဲ့သို့သော bandwidth မြင့်မားသောအလုပ်များကို အနည်းဆုံးနှောင့်နှေးမှုဖြင့် အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ ၎င်း၏ read speed သည် 9,665 MB/s ရှိပြီး SanDisk SN8100 ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး Samsung 9100 Pro ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ read-throughput အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်မဟုတ်သော်လည်း ဦးဆောင် Gen5 drive များနှင့် အနီးစပ်ဆုံးကွာခြားချက်ကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။

Samsung 990 Pro နှင့် WD SN850X ကဲ့သို့သော Gen4 ပြိုင်ဘက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Renegade သည် read နှင့် write လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်သည်။ Gen4 မော်ဒယ်များသည် ယေဘုယျအားဖြင့် 5,800–5,900 MB/s ဝန်းကျင်တွင် အများဆုံးရရှိသည့် write speed တွင် အထူးသဖြင့် သိသာထင်ရှားသည်။

Blackmagic Disk Speed ​​(MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) MB/s ဖတ်ရှုခြင်း MB/s ရေးသားရန်
ဆန်ဒစ် SN8100 10,005.2 10,581.0
Kingston FURY Renegade G5 9,665.0 10,831.0
Samsung 9100 Pro 4TB 9,542.3 9,907.9
Crucial T705 2TB 8,464.2 10,256.4
အရေးကြီးသော P510 1TB 7,853.9 7,939.6
WD SN850X 2TB 5,862.6 5,894.8
Samsung 990 Pro 2TB 5,769.5 5,842.9

PCMark10 သိုလှောင်မှု

PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်၍ လက်တွေ့ကျသော အသိအမြင်များကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာနှိုင်းယှဉ်ရန် ကူညီပေးသည်။

Kingston FURY Renegade G5 သည် ရမှတ် 8,062၊ bandwidth 1,177.86 MB/s နှင့် ပျမ်းမျှ access time 0.19µs ရှိသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော Crucial T705 (8,783) နှင့် SanDisk SN8100 (8,644) တို့ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း အခြား Gen5 နှင့် Gen4 drive များထက် များစွာသာလွန်သည်။

Samsung 990 Pro နှင့် WD SN850X ကဲ့သို့သော Gen4 မော်ဒယ်ဟောင်းများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Renegade သည် အလုံးစုံတုံ့ပြန်မှုနှင့် throughput တွင် ရှင်းလင်းသောအားသာချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်းသည် လက်တွေ့အသုံးချမှုအခြေအနေများတွင် Crucial P310 နှင့် P510 ကဲ့သို့သော mainstream Gen5 drives များထက်လည်း သာလွန်သည်။

PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ယေဘုယျအားရမှတ်
Crucial T705 2TB 8,783
ဆန်ဒစ် SN8100 8,644
Kingston FURY Renegade G5 8,062
Samsung 9100 Pro 4TB 7,552
Samsung 990 Pro 2TB 7,173
အရေးကြီးသော P310 2TB 6,436
အရေးကြီးသော P510 1TB 6,450
WD SN850X 2TB 4,988

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။

Kingston FURY Renegade G5 သည် 3DMark Storage benchmark တွင် 5,670 မှတ်ရရှိထားပြီး ရလဒ်များ၏ထိပ်ဆုံးအနီးတွင်ရပ်တည်နေပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် Gen4 drive အများစုထက်ပိုမိုမြင့်မားသည်။ ၎င်းသည် Crucial T705 (5,100), Samsung 990 Pro (4,128) နှင့် WD SN850X (3,962) ထက်သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး ဂိမ်းတင်ခြင်း၊ ဖိုင်ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် save လုပ်ဆောင်ခြင်းကဲ့သို့သော ပုံမှန်ဂိမ်းသိုလှောင်မှု workloads များကို ပိုမိုထိရောက်စွာကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်းပြသသည်။

ဒါပေမယ့် ရမှတ် ၆၀၄၇ နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေတဲ့ SanDisk SN8100 ထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။ ဒီလိုဖြစ်နေပေမယ့်လည်း Renegade ဟာ Crucial P310 နဲ့ P510 လို အလယ်အလတ်တန်းစား Gen5 တွေထက် အားသာချက် ရှိနေပါသေးတယ်။ ဒီဖုန်းတွေက တကယ့်ဂိမ်းကစားတဲ့အခါ တုံ့ပြန်မှုပိုင်းမှာတော့ တိုးတက်မှု အနည်းငယ် ရှိနိုင်ပါတယ်။

3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ယေဘုယျအားရမှတ်
ဆန်ဒစ် SN8100 6,047
Kingston FURY Renegade G5 5,670
Crucial T705 2TB 5,100
Samsung 9100 Pro 4TB 4,779
အရေးကြီးသော P510 1TB 4,148
Samsung 990 Pro 2TB 4,128
WD SN850X 2TB 3,962
အရေးကြီးသော P310 2TB 3,848

GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု

ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။

GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ

ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။

AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။

ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။

ရလဒ်များ

စမ်းသပ်ပြီးသား SSD တွေထဲမှာ Kingston FURY Renegade G5 ဟာ အထူးသဖြင့် အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့နဲ့ အလတ်စား block transfer တွေမှာ တည်ငြိမ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ 128 queue depth မှာ 16K read test ဟာ 3.7GiB/s နဲ့ 242K IOPS ကို ရရှိပြီး latency 0.526ms ရှိပြီး throughput နဲ့ efficiency မှာ တခြား drive တွေထက် သာလွန်ပါတယ်။ ဒီ block size မှာ write performance ကလည်း 2.4GiB/s နဲ့ 154.7K IOPS အထိ ရောက်ရှိတာကြောင့် ပြိုင်ဘက်အများစုထက် သာလွန်နေပြီး data block အသေးစားတွေကို latency နည်းပါးစွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်တယ်လို့ ပြသနေပါတယ်။

128K နှင့် 1M block အရွယ်အစားများတွင် FURY Renegade G5 သည် ၎င်း၏ အလုံးစုံ ဦးဆောင်မှုကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် 128K reads အတွက် 5.9GiB/s နှင့် writes အတွက် 5.8 GiB/s မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး၊ အခြား high-end Gen5 SSD များနှင့် ကိုက်ညီသည် သို့မဟုတ် အနည်းငယ်သာ ကျော်လွန်သည်။ ၎င်းသည် 1M block အရွယ်အစား read speed 6.5GiB/s နှင့် write speed 6.3 GiB/s ရှိပြီး SN8100 နှင့် နီးပါးတူညီပြီး Crucial T705 နှင့် Gen4 မော်ဒယ်အားလုံးထက် သာလွန်သော ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်များတွင် ထပ်မံရပ်တည်နေသည်။

အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။

GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု
Kingston FURY Renegade G5 ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
ဆန်ဒစ် SN8100 ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
Samsung 9100 Pro 4TB ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
Crucial T705 2TB ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
Samsung 990 Pro 2TB ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
အရေးကြီးသော P510 1TB ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K
WD SN850X 2TB ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K

ကောက်ချက်

စားသုံးသူ PCIe Gen5 SSD များသည် ပိုမိုအသုံးများလာသည်နှင့်အမျှ အသုံးပြုသူများသည် ယခုအခါ စဉ်းစားရမည့် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော ရွေးချယ်စရာအချို့ရှိလာပါသည်။ ထင်ရှားပေါ်လွင်စေရန်အတွက် မြန်နှုန်း၊ ပါဝါထိရောက်မှု၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် ဈေးနှုန်းတို့ကို ကောင်းစွာပေါင်းစပ်ထားရန် လိုအပ်ပါသည်။ Kingston ၏ FURY Renegade Gen5 သည် ဤနယ်ပယ်သို့ မျှတသောချဉ်းကပ်မှုဖြင့် ဝင်ရောက်လာသော်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်တန်ဖိုးရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် Kingston FURY Renegade G5 သည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရွေးချယ်စရာတစ်ခုအဖြစ် ရပ်တည်နေပါသည်။ ၎င်း၏ဈေးနှုန်းမှာ 4TB စွမ်းရည်အတွက် ဒေါ်လာ ၆၀၀ ကျော်ဖြစ်ပြီး SanDisk SN8100 အတွက် ဒေါ်လာ ၅၅၀ နှင့် Crucial T705 အတွက် ဒေါ်လာ ၃၈၉ (ဤသုံးသပ်ချက်ထုတ်ဝေချိန်အထိ) ဖြစ်သည်။

FURY Renegade G5 သည် DirectStorage၊ GPU Direct Storage နှင့် PCMark စမ်းသပ်မှုများ အပါအဝင် မတူညီသော workloads များတွင် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။ ၎င်းသည် ကြီးမားသော အအေးပေးစနစ်များကို မှီခိုခြင်းမရှိဘဲ ခိုင်မာပြီး ရေရှည်တည်တံ့သော throughput နှင့် ထိရောက်သော thermal အပြုအမူကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ၎င်းသည် random read IOPS နှင့် DirectStorage bandwidth ကဲ့သို့သော နယ်ပယ်များတွင် SanDisk SN8100 နှင့် Crucial T705 ထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarking စမ်းသပ်မှုအများစုတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်သည်။ full-capacity ရွေးချယ်မှုများ (ယခုနှစ်နှောင်းပိုင်းတွင် ထွက်ရှိရန် စီစဉ်ထားသည့် 8TB မော်ဒယ် အပါအဝင်) သည် သိုလှောင်မှု လိုအပ်ချက်များသော အသုံးပြုသူများအတွက် ခိုင်မာသော ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

တန်ဖိုးရှုထောင့်ကနေကြည့်ရင် Crucial T705 က တစ်ဒေါ်လာကို အများဆုံးအမြန်နှုန်းရှာနေတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်ပြီး SN8100 ကတော့ workload အများစုမှာ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုယှဉ်ပြိုင်နိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Renegade G5 က ဂိမ်းကစားခြင်း၊ ဖန်တီးမှုပရောဂျက်များ သို့မဟုတ် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုအဖြစ် ထင်ရှားပြီး ကနဦးထွက်ရှိပြီးနောက် ဈေးနှုန်းကျဆင်းမှုရှိမရှိ စောင့်ကြည့်ရမယ့် ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။

Amazon မှာ Renegade G5 (တွဲဖက်လင့်ခ်)

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။