ThinkPad P1 Gen 8 ကို အင်ဂျင်နီယာများ၊ ဆော့ဖ်ဝဲရေးသားသူများနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး စွမ်းအားပြည့်ဝသော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခေတ်မီဒီဇိုင်းကို ပေါင်းစပ်ထားကာ တောင်းဆိုမှုများသော workflow များကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းပေးပါသည်။ Intel Core Ultra 7 255H တပ်ဆင်ထားသော ThinkPad သည် TOPS ၁၃ ခုအထိ ပေးစွမ်းနိုင်သော built-in NPU မှတစ်ဆင့် AI ၏ စွမ်းအားကို အသုံးချပါသည်။ Lenovo သည် ၎င်းကို NVIDIA ၏ RTX PRO 2000 Blackwell GPU (8GB GDDR7) အသစ်နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုထားပြီး CAD၊ 3D modeling၊ simulation၊ GPU-accelerated AI workflow များနှင့် အဆင့်မြင့် ဗီဒီယိုထုတ်လုပ်ရေးတို့အတွက် စနစ်ကို သင့်လျော်စေပါသည်။ ဤကဲ့သို့သော လေးလံသော specs များရှိနေသော်လည်း Lenovo သည် အထင်ကြီးလောက်သော အလေးချိန်ပေါ့ပါးသော အထိအတွေ့နှင့် ခိုင်မာသော ချိတ်ဆက်မှုနှင့်အတူ ပရီမီယံတည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲဖြစ်သည်။
ThinkPad P1 Gen 8 သည် workstation အဆင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို မထိခိုက်စေဘဲ ရွေ့လျားနိုင်မှု လိုအပ်သော အဆင့်မြင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ ပညာရှင်များကို ပစ်မှတ်ထားသည်။ သာမန်အသုံးပြုသူများ သို့မဟုတ် အလွန်ပေါ့ပါးသော စားသုံးသူဈေးကွက်အတွက် ရည်ရွယ်ခြင်းမဟုတ်သော်လည်း ပတ်ဝန်းကျင်နှစ်မျိုးလုံး၏ စိန်ခေါ်မှုများကို အလွယ်တကူ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်သည်။
| processor ကို | Intel H Series Core Ultra 5 235H / 7 255H / 7 265H / 9 285H (Series 2); 16 cores အထိ; 5.4GHz အထိ |
| NPU | ပေါင်းစပ်ထားသော Intel AI Boost၊ TOPS ၁၃ ခုအထိ |
| ဂရပ်ဖစ် | ပေါင်းစပ်ထားသော Intel Arc 140T GPU; သီးခြား NVIDIA RTX PRO 1000 / 2000 Blackwell 8GB GDDR7 |
| မှတ်ဉာဏ် | 64GB LPDDR5x-7467 (1x LPCAMM2 slot၊ dual-channel) အထိ |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows 11 Pro/Home၊ Fedora Linux၊ Ubuntu Linux၊ RHEL 10 (၂၀၂၅ ခုနှစ်၊ နိုဝင်ဘာလတွင် အသိအမှတ်ပြုထားသည်) |
| မျက်နှာပြင် | ၁၆ လက်မ WUXGA IPS (၅၀၀ nits) / 3.2K Tandem OLED Touch (၆၀၀/၁၅၀၀ nits) / WQUXGA IPS (၈၀၀ nits) |
| သိုလှောင်ခြင်း | 8TB အထိ (2x M.2 2280 PCIe slot များ)၊ PCIe 5.0 x4 SSD နှင့် RAID 0/1 ကို ပံ့ပိုးပေးသည် |
| WiFi နှင့် Bluetooth | Intel Wi-Fi 7 BE201၊ 802.11be 2×2 + Bluetooth 5.4 |
| ဆိပ်ကမ်းများ | Thunderbolt 5 ၂ ခု၊ Thunderbolt 4 ၁ ခု၊ USB-A 10Gbps ၁ ခု၊ HDMI 2.1 ၁ ခု၊ SD Express 7.0၊ နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်းပေါက် |
| audio | စတီရီယိုစပီကာများ (2W x2)၊ Dolby Atmos၊ Dolby Voice ပါရှိသော dual-microphone array |
| ကင်မရာ | 5.0MP + IR ပါရှိသော privacy shutter၊ Computer Vision Human Presence Detection |
| keyboard ကို | ၆-တန်း၊ ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်သော၊ LED backlight၊ Copilot key၊ UltraNav (TrackPoint & glass Haptic Touchpad) |
| ဘက်ထရီ | 90Wh၊ အမြန်အားသွင်းစနစ် (၁ နာရီအတွင်း ၈၀%)၊ 140W USB-C GaN AC အဒက်တာ |
| အရွယ်အစားနှင့်အလေးချိန် | ၃၅၄.၃ x ၂၄၁.၀ x ၉.၉/၁၅.၈ မီလီမီတာ (၁၃.၉၅ x ၉.၄၉ x ၀.၃၉/၀.၆၂ လက်မ)၊ ၁.၈၄ ကီလိုဂရမ် (၄.၀၆ ပေါင်) မှစတင်သည် |
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Gen 8 ရဲ့ ဒီဇိုင်းဟာ Gen 7 နဲ့ ယေဘုယျအားဖြင့် တူညီနေပြီး၊ လေးထောင့်ပုံစံ ThinkPad အလှအပကို အနက်ရောင်နဲ့ ထိန်းသိမ်းထားသလို ရေရှည်တည်တံ့တဲ့ ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ အလူမီနီယမ်နဲ့ မဂ္ဂနီဆီယမ်တို့နဲ့ တည်ဆောက်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်အောင် ပြုလုပ်ထားပါတယ်။ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးက အံ့မခန်းဖြစ်ပြီး ကိုယ်ထည် ပျော့ပျောင်းမှု အနည်းဆုံးပဲ ရှိပါတယ်။ အလေးချိန်က 1.84 kg (4.06 lbs) သာရှိတာကြောင့် P1 Gen 8 ဟာ အဆင့်မြင့် discrete graphics တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ အပေါ့ပါးဆုံး workstation တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ရိုးရာ 16-inch mobile workstation အများစုထက် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူစေပါတယ်။
ကီးဘုတ်ဦးစားပေးမှုက ကိုယ်ပိုင်အမြင်ရှိပေမယ့် ThinkPad ရဲ့ input အတွေ့အကြုံက အဓိကအချက်အဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး ထိတွေ့မှုတုံ့ပြန်ချက် ပြီးပြည့်စုံမှု၊ LED backlighting နဲ့ ဖိတ်ကျမှုကို ခံနိုင်ရည်ရှိမှုတို့ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ စာရိုက်အရည်အသွေးမှာ Dell Pro Max ဒါမှမဟုတ် XPS နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။ AI ကို လျင်မြန်စွာဝင်ရောက်နိုင်ဖို့ သီးသန့် Copilot key က ဒီမျိုးဆက်မှာ အသစ်ထည့်သွင်းထားတဲ့ key တစ်ခုပါ။ ဂန္ထဝင်အနီရောင် TrackPoint နဲ့ ဖန်မျက်နှာပြင် haptic touchpad ကြီးတစ်ခုပါဝင်တဲ့ UltraNav စနစ်ကတော့ အရင်အတိုင်းပါပဲ။ စတီရီယိုစပီကာ (2W x 2) က Dolby Atmos ကို ပံ့ပိုးပေးပေမယ့် လက်တွေ့မှာတော့ အသံစွမ်းဆောင်ရည်က ပျမ်းမျှအဆင့်ပဲ ရှိပါတယ်။
စနစ်တွင် ပြည့်စုံပြီး ရှေ့ကိုမျှော်ကြည့်နိုင်သော port ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ပါရှိသည်။ ဘယ်ဘက်ခြမ်းတွင် Thunderbolt 5 port နှစ်ခု၊ USB-A (10Gbps) port တစ်ခု၊ HDMI output တစ်ခုနှင့် headphone/microcombo jack တစ်ခု ပါရှိသည်။ ညာဘက်ခြမ်းတွင် Thunderbolt 4 port တစ်ခု၊ SD Express 7.0 card reader တစ်ခုနှင့် Kensington Nano Security Slot တစ်ခု ပါရှိသည်။

မျက်နှာပြင်ရွေးချယ်မှုများသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်လိုအပ်ချက်အားလုံးကို ဖြည့်ဆည်းပေးပါသည်။ အသစ်ထွက်ရှိလာသော flagship 3.2K Tandem OLED panel သည် ထူးခြားသော contrast (1,000,000:1)၊ မြင့်မားသော brightness (1500 nits peak HDR) နှင့် variable 40–120Hz refresh rate တို့ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ အရောင်အရေးပါသောအလုပ်အတွက် 4K IPS နှင့် FHD+ IPS ရွေးချယ်မှုများသည် X-Rite မှ စက်ရုံတွင် ချိန်ညှိထားသော အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုများအဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါသည်။
ကင်မရာနှင့် လုံခြုံရေး
အဝေးထိန်းစနစ်ဖြင့် ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်နိုင်ရန်အတွက် ThinkPad P1 Gen 8 တွင် စံ 1080p အာရုံခံကိရိယာများထက် များစွာအဆင့်မြှင့်တင်ထားသော မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော 5.0MP ဝက်ဘ်ကင်မရာ ပါရှိပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များအတွင်း ကြည်လင်ပြတ်သားသော ရုပ်ထွက်များကို ပေးစွမ်းသည်။ ကင်မရာအစုံတွင် စက်ပိုင်းဆိုင်ရာ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလုံခြုံရေးရှပ်တာတစ်ခု ပါဝင်ပြီး အသံကြည်လင်ပြတ်သားမှုအတွက် Dolby Voice ပါရှိသော dual-microphone array နှင့် တွဲဖက်ထားသည်။
P1 Gen 8 ရဲ့ လုံခြုံရေးဟာ ခိုင်မာပြီး enterprise-grade ဖြစ်ပြီး physical၊ biometric နဲ့ firmware layer တွေ ပါရှိပါတယ်။ user authentication အတွက် ဒီ device မှာ Windows Hello ကနေတစ်ဆင့် လုံခြုံစိတ်ချရပြီး hands-free login ဝင်နိုင်အောင် infrared (IR) camera ပါရှိပါတယ်။ power button ထဲမှာ touch-style fingerprint reader တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပြီး လုံခြုံရေး ပိုမိုကောင်းမွန်စေဖို့ match-on-chip နည်းပညာကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒါကို Computer Vision Human Presence Detection က လိမ္မာပါးနပ်စွာ မြှင့်တင်ပေးထားပါတယ်။ ဒီဆန်းသစ်တဲ့ feature က user ထွက်သွားတဲ့အခါ workstation ကို အလိုအလျောက် lock ချပေးပြီး ပြန်လာတဲ့အခါ နှိုးပေးတာကြောင့် data လုံခြုံရေးနဲ့ power efficiency ကို မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။
ဒေတာကာကွယ်မှုသည် ဟာ့ဒ်ဝဲမှစတင်သည်- စနစ်တွင် TCG နှင့် FIPS 140-2 အသိအမှတ်ပြုထားသော သီးခြား TPM 2.0 လုံခြုံရေးချစ်ပ်ပါရှိပြီး ရရှိနိုင်သော M.2 SSD ပုံစံများသည် Opal 2.0 self-encrypting drive နည်းပညာကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ ခိုးယူမှုကာကွယ်မှုကို Kensington Nano Security Slot မှတစ်ဆင့် ဖြေရှင်းထားသည်။ ကိုယ်ထည်တွင် အတွင်းပိုင်းအစိတ်အပိုင်းများကို ခွင့်ပြုချက်မရှိဘဲ ဝင်ရောက်ခြင်းမှ သတိပေးရန် အောက်ခြေအဖုံးခိုးယူမှုရှာဖွေခြင်း ပါဝင်သည်။ ထို့အပြင်၊ firmware ကို self-healing BIOS ဖြင့် လုံခြုံစေပြီး power-on၊ supervisor နှင့် NVMe password support ကဲ့သို့သော စံအင်္ဂါရပ်များဖြင့် လုံခြုံစေသည်။ ရွေးချယ်ထားသော ပုံစံများ၊ အထူးသဖြင့် Core Ultra 7 265H နှင့် Core Ultra 9 285H ပါသည့် ပုံစံများသည် Intel® vPro® Enterprise နည်းပညာအတွက်လည်း အရည်အချင်းပြည့်မီပြီး ကော်ပိုရိတ်ပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် မရှိမဖြစ်လိုအပ်သော အဆင့်မြင့် အဝေးထိန်းစီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် လုံခြုံရေးစွမ်းရည်များကို ပေးဆောင်သည်။
အဆင့်မြှင့်တင်မှုနှင့် အတွင်းပိုင်း
ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုကို ချောမွေ့စေပြီး အောက်ခြေ panel ကို စံ Phillips ခေါင်း screw ခြောက်ခုဖြင့် လုံခြုံအောင် ပြုလုပ်ထားသည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် အသုံးပြုသူများသည် LPDDR5X CAMM2 memory slot တစ်ခု (64GB အထိ ပံ့ပိုးပေးသည်) ကို အသုံးပြုနိုင်ပြီး အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှုနှင့် LPDDR memory ၏ ထိရောက်မှုအကြား မျှတမှုကို ပေးစွမ်းသည်။ Gen 4 M.2 2280 SSD slot နှစ်ခုသည် optional RAID configuration များပါရှိသော high-speed PCIe 5.0 drives များကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ 90Wh ဘက်ထရီကို အသုံးပြုသူ အစားထိုးနိုင်ပြီး ရေရှည်ပိုင်ဆိုင်မှုကို သေချာစေသည်။
Core Ultra CPU နှင့် Blackwell GPU ပေါင်းစပ်ဝန်ကို ကိုင်တွယ်ရန် အရည်သတ္တုကိုအသုံးပြုသည့် dual-fan thermal system ဖြင့် အအေးပေးစနစ်ကို စီမံခန့်ခွဲသည်။ ပေါ့ပါးသောဝန်များအောက်တွင်သာ ပန်ကာဆူညံသံသည် အနည်းငယ်သာရှိပြီး လေးလံသော rendering သို့မဟုတ် AI workloads များတွင်သာ ကြားနိုင်သည်။
performance
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ThinkPad P1 Gen 8 သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ အောက်ပါ သတ်မှတ်ချက်များ ပါဝင်ပါတယ်။
- စီပီယူ: Intel Core Ultra 7 255H (16-core)
- ဂရပ်ဖစ်: NVIDIA RTX PRO 2000 (8GB GDDR7)
- RAM - 32GB LPDDR5X
- မျက်နှာပြင်: ၁၆ လက်မ 3200×2000 Tandem OLED Touch
- ဈေးနှုန်း: ~$၄,၁၆၉.၀၀ (လက်လီ)
ThinkPad P1 Gen 8 ကို Dell Pro Max 16 ရဲ့ configuration နှစ်ခုနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ တစ်ခုက AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 နဲ့ နောက်တစ်ခုက Intel Core Ultra 7 265H တို့ ဖြစ်ပါတယ်။ AMD နဲ့ Intel CPU architectures နဲ့ GPU tiers တွေ မတူညီပေမယ့် ဒါတွေက P1 ရဲ့ အဓိကဈေးကွက်ပြိုင်ဘက်တွေကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။
Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်
Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။
Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 သည် AI CPU အလုပ်များတွင် Dell Pro Max 16 AMD ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး (ရမှတ်- ၁၅၅ vs. ၁၂၀) Intel Pro Max မော်ဒယ် (၁၅၃) ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ P1 သည် MobileNet V3 နှင့် ResNet 50 အလုပ်များတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး vision workloads များအတွက် CPU စွမ်းဆောင်ရည် သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ညွှန်ပြနေပါသည်။ integrated graphics များကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် Lenovo သည် ရမှတ် ၅၁၉ ဖြင့် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေပြီး Intel Pro Max ၏ ၂၇၅ ရမှတ်ကို ကျော်လွန်နေပါသည်။
| CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 155 | 120 | 153 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.93 ms | 1.21 ms | 0.98 ms |
| ResNet 50 | 8.52 ms | 9.75 ms | 8.83 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 25.76 ms | 30.81 ms | 25.53 ms |
| DeepLab V3 | 31.79 ms | 57.37 ms | 31.94 ms |
| ယိုလို V3 | 62.96 ms | 67.98 ms | 63.71 ms |
| REAL-ESRGAN | 2,661.25 ms | 3,470.93 ms | 2,683.72 ms |
| CPU ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | |||
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 519 | 439 | 275 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.80 ms | 0.83 ms | 1.05 ms |
| ResNet 50 | 2.45 ms | 3.20 ms | 4.18 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 7.14 ms | 9.43 ms | 10.69 ms |
| DeepLab V3 | 19.59 ms | 19.26 ms | 25.38 ms |
| ယိုလို V3 | 12.99 ms | 15.63 ms | 28.91 ms |
| REAL-ESRGAN | 224.14 ms | 286.48 ms | 1,033.83 ms |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပေးဆောင်ခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပြီး မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် ပြောင်းလဲနိုင်သောအချက်များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးသည်။ AI ဟာ့ဒ်ဝဲဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI အရှိန်မြှင့်ကိရိယာများအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
LLM လုပ်ငန်းတာဝန်များအတွက် P1 Gen 8 သည် အဓိကဖြစ်သည်။ Phi benchmark တွင် AMD ၏ 1,709 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 2,154 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး tokens 77.33 tok/s ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့သည်။ ဤလမ်းကြောင်းသည် Mistral နှင့် Llama3 စမ်းသပ်မှုများအတွက် အကျုံးဝင်ပြီး Lenovo သည် Dell မော်ဒယ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက output ကြာချိန်ကို 20–60% လျှော့ချပေးပါသည်။
| UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 2,154 | 1,709 | 1,057 |
| ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် | 0.427 ့ | 0.543 ့ | 0.578 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 38.047 ့ | 47.564 ့ | 110.643 ့ |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 1,998 | 1,538 | 1,001 |
| Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.663 | 0.865 ့ | 0.742 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 50.965 ့ | 66.150 ့ | 169.883 ့ |
| Llama3 အလုံးစုံရမှတ် | 1,745 | 1,375 | 914 |
| Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.674 ့ | 0.848 ့ | 0.682 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s | ၈.၇၁၂ tok/s |
| Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 58.518 ့ | 75.026 ့ | 196.199 ့ |
| Llama2 အလုံးစုံရမှတ် | - | - | 937 |
| Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | - | - | 1.341 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ | - | - | ၈.၇၁၂ tok/s |
| Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | - | - | 316.035 ့ |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
Image Generation (Stable Diffusion 1.5 FP16) တွင် P1 သည် 1,291 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး AMD (1,027) နှင့် Intel Pro Max (334) တို့ထက် များစွာသာလွန်ကာ Intel Pro Max ယူနစ်ထက် ၃-၄ ဆခန့် ပိုမိုမြန်ဆန်သော ရုပ်ပုံများကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။
| UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် | 1,291 | 1,027 | 334 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 77.457 ့ | 97.301 ့ | 298.677 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် | 15,336 | 13,504 | 1,934 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 16.301 ့ | 18.512 ့ | 129.216 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် | 1,008 | 785 | 356 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 594.719 ့ | 763.666 ့ | 1683.796 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
SPECviewperf ၁၅
SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) အပါအဝင် workloads အသစ်များကို မိတ်ဆက်ပေးသည့်အပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် SolidWorks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကိုလည်း မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။
Lenovo သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ် workloads များတွင် ဦးဆောင်နေပါသည်။ 3ds Max တွင် P1 သည် ၃၁.၅၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး AMD (၂၀.၈၄) နှင့် Intel Pro Max (၈.၅၀) ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားပါသည်။ Blender၊ CATIA နှင့် Maya တို့တွင် P1 သည် သိသိသာသာ မြင့်မားသော ရမှတ်များကို အဆက်မပြတ် ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး CAD နှင့် 3D modeling အတွက် သာလွန်ကောင်းမွန်သော GPU အရှိန်မြှင့်တင်မှုကို ပြသနေပါသည်။
| SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| 3dsmax-08 | 31.52 | 20.84 | 8.50 |
| ဘလင်းဒါ-၀၁ | 43.10 | 34.79 | 6.55 |
| ကာတီယာ-၀၇ | 56.04 | - | 9.86 |
| creo-04 | 149.12 | 115.03 | 23.65 |
| စွမ်းအင်-၁ | 64.32 | 52.27 | 8.09 |
| လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ | 32.92 | 26.16 | 2.98 |
| မာယာ-၀၇ | 124.26 | 108.05 | 27.67 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ | 116.47 | 90.64 | 14.50 |
| solidworks-၂၀၁၁ | 73.04 | 57.16 | 12.06 |
| unreal_engine-01 | 63.83 | 51.95 | 17.17 |
LuxMark
LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် သက်ဆိုင်ပြီး တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။
P1 ရဲ့ NVIDIA RTX PRO 2000 GPU ဟာ Hallbench မှာ 17,505 မှတ်နဲ့ Food စမ်းသပ်မှုမှာ 6,676 မှတ် ရရှိထားပြီး AMD (12,664 / 4,680) နဲ့ Intel Pro Max (5,116 / 2,055) တို့ထက် သာလွန်ပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ ray-tracing စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် rendering workloads တွေအတွက် သိသိသာသာ သာလွန်ပါတယ်။
| LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 17,505 | 12,664 | 5,116 |
| အစားအသောက်များ | 6,676 | 4,680 | 2,055 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
CPU စွမ်းဆောင်ရည်က ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပါတယ်။ Lenovo က ဖိသိပ်မှုအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 8.63 GIPS ကိုပြသထားပြီး AMD (4.95 GIPS) ထက်သာလွန်ပြီး Intel Pro Max (8.28 GIPS) ထက်အနည်းငယ်သာလွန်ပါတယ်။ decompression အတွက် Lenovo က 8.19 GIPS ရရှိပြီး AMD အတွက် 6.02 GIPS နဲ့ Intel အတွက် 8.06 GIPS ရရှိကာ ဖိုင်ဖိသိပ်မှုတာဝန်များအတွက် single-threaded နဲ့ multithreaded CPU စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားမှုကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| compression | |||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1,304% | 2,230% | 1,307% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1,304% | 2,231% | 1,310% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| decompress | |||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1,371% | 2,109% | 1,248% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1,274% | 2,106% | 1,257% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | |||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 1,289% | 2,169% | 1,283% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် Blackmagic RAW codec ဖြင့် ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်ကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ဒီကုဒ်လုပ်ပြီး ဖွင့်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU အခြေခံ လုပ်ဆောင်မှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။
Lenovo သည် GPU decoding ကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး 8K OPENCL playback တွင် 144 FPS ရရှိကာ AMD (46 FPS) နှင့် Intel Pro Max (54 FPS) တို့ထက် များစွာသာလွန်သော်လည်း CPU-only playback မှာ အလားတူ (81 FPS) ဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် P1 သည် GPU အရှိန်မြှင့်ထားသော ဗီဒီယို workflow များအတွက် အလွန်သင့်လျော်ပါသည်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| 8K CPU | 81 | 75 | 82 |
| 8K OPENCL | 144 | 46 | 54 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။
Lenovo P1 သည် 5,316 MB/s read speeds နှင့် 4,728 MB/s write speeds ရှိသော မြန်ဆန်သော storage ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး AMD မော်ဒယ် (5,037 / 4,923 MB/s) ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သော်လည်း Intel Pro Max (6,938 / 6,684 MB/s) ထက် နိမ့်ကျပါသည်။
| Disk Speed Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| ဖတ် | 5,316.0MB / s နဲ့ | 5,037.0MB / s နဲ့ | 6,938.6MB / s နဲ့ |
| ရေးသား | 4,728.4MB / s နဲ့ | 4,923.1MB / s နဲ့ | 6,684.1MB / s နဲ့ |
Blender ၂.၆၅
Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
ဒီ CPU စမ်းသပ်မှုက ပြင်းထန်ပြီး Pro Max Plus လက်တော့ပ်တွေမှာတွေ့ရတဲ့ ပိုအားကောင်းတဲ့ Core HX ချစ်ပ်တွေကို ဆုချီးမြှင့်ပါတယ်။ Pro Max 16 Premium ရဲ့ ရမှတ်တွေက Pro Max 14 Premium ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းပေမယ့် Pro Max 16 Plus ထက် ထက်ဝက်ကျော်လောက်ပဲ ကောင်းတာပါ။
Blender မှာ CPU rendering အတွက် Lenovo က AMD (135.1) နဲ့ Intel Pro Max (107.9) တို့နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် Monster scenes တွေက 124.07 samples/min မှာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိပါတယ်။ Lenovo က မြင်ကွင်းအမျိုးအစားအားလုံးမှာ Intel Pro Max ထက် သာလွန်ပေမယ့် AMD HX CPU ကတော့ multithreaded workloads မှာ အနည်းငယ်သာ အားသာချက် ရှိနေပါတယ်။
| Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 124.07 | 135.1 | 107.9 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 85.67 | 92.5 | 73.1 |
| စာသင်ခန်း | 65.83 | 75.3 | 53.8 |
y-cruncher
y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။
Lenovo သည် Pi ကို လျင်မြန်စွာ တွက်ချက်ပြီး ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံကို ၂၆.၆၆၆ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ပြီး AMD အတွက် ၂၁.၈၅၆ စက္ကန့်နှင့် Intel Pro Max အတွက် ၄၀.၃၇၀ စက္ကန့်သာ ပြီးမြောက်ကာ မြင့်မားသော multithreaded integer စွမ်းဆောင်ရည်ကို အလေးပေးဖော်ပြထားသည်။ Intel Pro Max ထက် ပိုမိုမြန်ဆန်သော်လည်း high-thread workloads များတွင် AMD HX ချစ်ပ်များထက် အနည်းငယ်နှေးကွေးသည်။
| Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 26.666 ့ | 21.856 ့ | 40.370 ့ |
| 2.5 ဘီလီယံ | 78.836 ့ | 61.851 ့ | 109.487 ့ |
| 5 ဘီလီယံ | 177.286 | 137.051 ့ | - |
| 10 ဘီလီယံ | - | 313.942 ့ | - |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးပါသည်။ Pro Max 16 သည် single-core စမ်းသပ်မှုတွင် Premium မော်ဒယ်များနှင့် ၎င်းတို့၏ Core Ultra 2-series H-class ချစ်ပ်များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သော်လည်း Plus မော်ဒယ်များရှိ မြင့်မားသော HX ချစ်ပ်များနှင့် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ခြင်း မရှိပါ။ multi-core နံပါတ်များသည် Pro Max 16 ၏ အားသာချက်နှင့် မကိုက်ညီပါ။ ၎င်းသည် Premium မော်ဒယ်များ၏ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Plus လက်ပ်တော့များနှင့် အတန်းအစားတူ မဟုတ်ပါ။ OpenCL စမ်းသပ်မှုသည် အခြားစမ်းသပ်မှုများတွင် တွေ့ရှိရသည့် ပုံစံများကို လိုက်နာခဲ့ပြီး Pro Max 16 သည် Pro Max 14 Premium ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သော်လည်း integrated-GPU Pro Max 16 Premium ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။
single-core စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ThinkPad P1 Gen 8 (2,719) သည် Dell configuration များထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး AMD (2,875) နှင့် Intel Pro Max (2,844) မော်ဒယ်နှစ်ခုလုံး၏ နောက်တွင် အနည်းငယ်သာရှိသည်။ သို့သော် ThinkPad သည် multi-core workloads များတွင် သိသိသာသာ ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာသည်။ ရမှတ် 16,899 ဖြင့် Dell AMD unit (15,319) ထက် သာလွန်ပြီး Dell Intel Pro Max (17,310) ထက် အနည်းငယ်နိမ့်ကျနေပြီး ၎င်း၏ ကိုယ်ထည်ပါးလွှာသော်လည်း လေးလံသော multitasking ကို ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း သက်သေပြနေသည်။ သို့သော် အထင်ရှားဆုံး စံနှုန်းမှာ GPU စွမ်းဆောင်ရည်ဖြစ်သည်။ ThinkPad ၏ NVIDIA RTX PRO 2000 သည် OpenCL ရမှတ် 102,494 ရရှိပြီး Dell AMD (81,098) နှစ်ခုလုံးထက် သာလွန်ပြီး Dell Intel Pro Max (43,255) ၏ ရမှတ်ထက် နှစ်ဆကျော် ပိုများသည်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| CPU Single-Core | 2,719 | 2,875 | 2,844 |
| CPU Multi-Core | 16,899 | 15,319 | 17,310 |
| GPU OpenCL | 102,494 | 81,098 | 43,255 |
ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI
Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို မြှင့်တင်ခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်း အပါအဝင် အလုပ်အမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-မြှင့်တင်ခြင်း algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။
Lenovo သည် AI ဗီဒီယို မြှင့်တင်မှုတွင် ထူးချွန်သည်။ Artemis မော်ဒယ်အတွက် 1X တွင် AMD တွင် 5.74 FPS နှင့် Intel Pro Max တွင် 4.81 FPS တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 9.92 FPS ရရှိပြီး Iris၊ Proteus နှင့် အခြားမော်ဒယ်များတွင် အလားတူတိုးတက်မှုများကို တွေ့ရှိရသည်။ P1 သည် AMD ထက် ~2x–3x ပိုမိုမြင့်မားသော FPS ကို အဆက်မပြတ် ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး တောင်းဆိုမှုများသော AI ဗီဒီယိုအလုပ်များအတွက် Intel Pro Max ထက် သိသိသာသာ ပိုမိုမြင့်မားသည်။
| Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ပုံစံ | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X |
| အာတေမိ | 9.92 | 7.47 | 2.64 | 5.74 | 3.99 | 1.47 | 4.81 | 3.35 | 1.20 |
| Iris က | 12.29 | 7.16 | 2.27 | 5.89 | 3.70 | 1.47 | 3.87 | 2.37 | 0.75 |
| Proteus | 9.97 | 7.58 | 2.76 | 5.63 | 4.31 | 1.47 | 4.96 | 3.71 | 1.47 |
| GAIA | 3.27 | 2.28 | 1.66 | 2.43 | 1.64 | 0.93 | 1.95 | 1.33 | 0.93 |
| Nyx | 4.81 | 4.10 | - | 2.42 | 2.12 | - | .93 | 0.73 | - |
| နစ်စ် ဖာ့စ် | 10.50 | - | - | 4.51 | - | - | 1.71 | - | - |
| Rhea | - | - | 1.78 | - | - | 0.33 | - | - | 0.56 |
| RXL | - | - | 1.75 | - | - | 0.30 | - | - | 0.58 |
| Hyperion HDR | 19.74 | - | - | 14.39 | - | - | 2.04 | - | - |
| Apollo | 14.32 | - | - | 8.77 | - | - | 4.23 | - | - |
| AION တို့ဖြစ်တယ် | 17.91 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| အေပီဖတ်စ် | 56.57 | - | - | 27.34 | - | - | 13.47 | - | - |
| Chronos | 8.06 | - | - | 1.17 | - | - | 2.88 | - | - |
| CHFast | 12.72 | - | - | 6.71 | - | - | 4.04 | - | - |
3DMark CPU
3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ၈ ခု၏ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။
Lenovo သည် multithreaded workloads များတွင် ကောင်းစွာ ချိန်ညှိနိုင်ပြီး max threads တွင် ၁၁,၅၅၈ မှတ်နှင့် 8 threads တွင် ၇,၈၂၂ မှတ် ရရှိကာ AMD (10,396 / 7,214) ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်သော်လည်း Intel Pro Max (11,593 / 7,984) ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပါသည်။ Single-thread စွမ်းဆောင်ရည်မှာ AMD ၁,၁၇၃ မှတ်နှင့် Intel Pro Max ၁,၂၂၅ မှတ် ရှိပြီး အားကောင်းပါသည်။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| မက်စ်ချည်များ | 11,558 | 10,396 | 11,593 |
| 16 တွင် Threads | 11,562 | 9,879 | 11,658 |
| 8 တွင် Threads | 7,822 | 7,214 | 7,984 |
| 4 ချည် | 4,593 | 4,445 | 4,604 |
| 2 ချည် | 2,403 | 2,310 | 2,391 |
| 1 ချည် | 1,230 | 1,173 | 1,225 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။
Lenovo ရဲ့ storage ဟာ 1,897 မှာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး Intel Pro Max (1,014) ထက် ပိုမြန်ပေမယ့် AMD (2,459) ထက် နိမ့်တာကြောင့် ဂိမ်းတင်တာနဲ့ ဖိုင်အများကြီးသုံးတဲ့ အလုပ်တွေအတွက် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။
| 3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| နိုင်ပြီ | 1,897 | 2,459 | 1,014 |
V Ray
V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။
CPU/GPU rendering အတွက် Lenovo သည် AMD (2,787) နှင့် Intel Pro Max (3,186) တို့ထက် သာလွန်သော 3,518 မှတ် ရရှိထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် VFX နှင့် ဗိသုကာဆိုင်ရာ visualization အတွက် သာလွန်ကောင်းမွန်သော ပေါင်းစပ် rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနေပါသည်။
| Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| နိုင်ပြီ | 3,518 | 2,787 | 3,186 |
PCMark ဘက်ထရီ
မိုဘိုင်းစနစ်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက် PCMark 10 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်ပါသည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် ကူညီပေးပါသည်။
စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤနည်းလမ်းသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် ဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။
Lenovo P1 သည် AMD (၁၆ နာရီ ၂ မိနစ်) ထက် ပိုတိုပြီး ၁၂ နာရီ ၅၉ မိနစ်တွင် အလွန်ကောင်းမွန်သော ခံနိုင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း Intel Pro Max (၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်) ထက် သိသိသာသာ ပိုကောင်းပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် လက်တွေ့ဘက်ထရီသက်တမ်းအကြား မျှတမှုကို ပေးစွမ်းပါသည်။
| PCMark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 (Intel Core Ultra 7 255H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) | Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) |
|---|---|---|---|
| အချိန်ကုန်သွားပြီ | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် | ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် |
ကောက်ချက်
Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 သည် ultrabook ကဲ့သို့ ရွေ့လျားနိုင်သော ကိုယ်ထည်ဖြင့် workstation အဆင့် ပါဝါကို တောင်းဆိုသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ထိပ်တန်းရွေးချယ်မှုအဖြစ် ၎င်း၏ဂုဏ်ပုဒ်ကို အောင်မြင်စွာ ကာကွယ်နိုင်ခဲ့သည်။ Intel Core Ultra 7 ကို NVIDIA ၏ RTX PRO 2000 Blackwell ဗိသုကာနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုခြင်းဖြင့် Lenovo သည် ၎င်း၏အလေးချိန်အတန်းအစားထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စက်တစ်ခုကို ဖန်တီးခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် P1 Gen 8 သည် ပြိုင်ဘက်များနှင့် အဆက်မပြတ် ထင်ရှားပေါ်လွင်ခဲ့သည်။ ရှုပ်ထွေးသော AI လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို ကိုင်တွယ်ခြင်းဖြစ်စေ၊ မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော 3D မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြစ်စေ ဤစနစ်သည် Dell Pro Max 16 ဖွဲ့စည်းမှုထက် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ သို့သော် ဤစွမ်းဆောင်ရည်သည် ကုန်ကျစရိတ်တစ်ခု ရှိပါသည်။ လက်လီဈေးနှုန်း ~$4,169 ဖြင့် ThinkPad သည် Dell Pro Max 16 AMD နှင့် Intel ဗားရှင်းများထက် သိသာထင်ရှားသော အပိုဆုကြေးကို ရရှိစေသည်။
ဒါပေမယ့် ပါဝါကြီးသုံးစွဲသူတွေအတွက်တော့ ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုရဲ့ အကျိုးအမြတ်က ရှင်းနေပါတယ်။ 3.2K OLED ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး၊ အံ့သြဖွယ်ကောင်းတဲ့ စာရိုက်အတွေ့အကြုံနဲ့ ၁၃ နာရီနီးပါး ဘက်ထရီသက်တမ်းအတွက် ပေးချေနေရတာဖြစ်ပြီး အလေးချိန် ၁.၈၄ ကီလိုဂရမ်ကနေ စတင်ပါတယ်။ ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ဈေးနှုန်းမြင့်မားပေမယ့် စားပွဲမှာ ကြိုးချည်ထားဖို့ ငြင်းဆန်တဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေနဲ့ ဖန်တီးမှုပညာရှင်တွေအတွက် P1 Gen 8 က ဒီဈေးနှုန်းကို အလျှော့မပေးတဲ့ အင်ဂျင်နီယာအောင်မြင်မှုတစ်ခုအဖြစ် သက်သေပြနေပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 သည် ၎င်း၏ဆက်ခံသူ ThinkPad P1 Gen 9 သည် ၂၀၂၆ ခုနှစ် အောက်တိုဘာလတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်း Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် နေရာယူ သည်အထိ ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး ပရီမီယံ ပါးလွှာပေါ့ပါးသော ထုတ်ကုန်ဖြစ်ခဲ့သည် ။ Gen 8 ကို Also Tested အောက်တွင် ဖော်ပြထားသည်။




အမေဇုံ