StorageReview.com

Dell Pro Max 16 သုံးသပ်ချက်- တန်ဖိုးသင့် Workstation တွင် Ryzen AI 9 HX 370 နှင့် RTX PRO 1000

end User  ◇  Workstation နှင့်

AMD ရဲ့ Ryzen AI 9 HX 370 PRO processor နဲ့ ပါဝါပေးထားတဲ့ Dell ရဲ့ Pro Max 16 workstation ဟာ အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ NVIDIA RTX PRO Blackwell ဂရပ်ဖစ်တွေကို သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး တန်ဖိုးသင့် package တစ်ခုမှာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါဟာ Dell ရဲ့ ကြာရှည်စွာ ရပ်တည်နေတဲ့ Precision brand ကို အစားထိုးတဲ့ entry-level မော်ဒယ်ဖြစ်ပေမယ့် ဒီစက်က ဘာမှ အခြေခံကျတဲ့ ခံစားချက်မျိုး မရှိပါဘူး။

မိုဘိုင်းပါဝါအသုံးပြုသူများ၊ အင်ဂျင်နီယာများ၊ ဂရပ်ဖစ်ဒီဇိုင်နာများနှင့် ဒေတာသိပ္ပံပညာရှင်များအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားသော Pro Max စီးရီးကို Base၊ Plus နှင့် Premiumဟူ၍ အဆင့်သုံးဆင့်ဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားပါသည်။ Base မော်ဒယ်သည် တစ်ဒေါ်လာလျှင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေးပြီး Plus သည် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားမှုကို ဦးစားပေးကာ Premium သည် အဆင့်မြင့်သတ်မှတ်ချက်များကို စတိုင်ကျစွာ ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သုံးသပ်နေသော ယူနစ်မှာ AMD-based Pro Max 16 ဖြစ်သော်လည်း Dell သည် Core Ultra 2-series H-class ချစ်ပ်များပါဝင်သော Intel အရသာကိုလည်း ပေးဆောင်ထားသည်။

Dell Pro Max 16 (AMD) ရှေ့

AMD နဲ့ Intel ဗားရှင်းတွေကြားမှာ ကွာခြားချက်အချို့ရှိပါတယ်။ Intel မော်ဒယ်က RTX PRO 2000 GPU အထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပြီး AMD ဗားရှင်းကတော့ RTX PRO 1000 အထိပဲ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပါတယ်။ မျက်နှာပြင်ရွေးချယ်မှုတွေလည်း ကွဲပြားပါတယ်- Intel က 400 nits အဆင့်သတ်မှတ်ထားတဲ့ FHD+ touch panel ကို ပေးစွမ်းပြီး AMD မော်ဒယ်ကတော့ 300 nits အဆင့်သတ်မှတ်ထားတဲ့ non-touch FHD+ screen ပါရှိပါတယ်။ ချိတ်ဆက်မှုလည်း ကွဲပြားပါတယ်- AMD က Wi-Fi 7 ကို စံအဖြစ် ပေးစွမ်းပြီး Intel မှာ Wi-Fi 6E ပါဝင်ပြီး Wi-Fi 7 နဲ့ မိုဘိုင်း broadband အတွက် ရွေးချယ်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။

မော်ဒယ်နှစ်ခုစလုံးတွင် dual M.2 slot များ၊ 64GB အထိ မန်မိုရီနှင့် TensorFlow၊ PyTorch နှင့် MATLAB ကဲ့သို့သော ISV အပလီကေးရှင်း ၁၀၀ ကျော်အတွက် အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်အပါအဝင် feature parity ပါရှိသည်။ AMD မော်ဒယ်တွင် ဂဟေဆက်ထားသော LPDDR5X ကို အသုံးပြုထားပြီး Intel တွင် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော CSoDIMM မော်ဂျူးများကို ရွေးချယ်ထားသည်ကို သတိပြုပါ။

အင်္ဂါရပ်ခွဲဝေမှုကို ဈေးနှုန်းတွင် ထင်ဟပ်စေသည်- AMD မော်ဒယ်သည် ဒေါ်လာ ၁၃၄၉ မှစတင်ပြီး Intel မော်ဒယ်သည် ဒေါ်လာ ၁၄၄၉ မှစတင်သည်။ ဈေးနှုန်းသည် Dell ၏ စီးပွားရေးစနစ်များအတွက် အဓိကဝယ်ယူမှုလမ်းကြောင်းဖြစ်သည့် channel partner အလိုက် ကွဲပြားမည်ဖြစ်သည်။

Dell Pro Max 16 (AMD) သတ်မှတ်ချက်များ

processor ​​ကို
  • AMD Ryzen AI 5 PRO 340 (6C/12T၊ 4.8GHz တာဘို၊ 45W)
  • AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8C/16T၊ 5.0GHz တာဘို၊ 45W)
  • AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 (12C/24T၊ 5.1GHz တာဘို၊ 45W)
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်
  • Windows ကို 11 Pro ကို
  • Ubuntu Linux 24.04 LTS
မှတ်ဉာဏ် 16/32/64GB of LPDDR5X-8400
ဂရပ်ဖစ်ကဒ်
  • AMD Radeon 840M (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
  • AMD Radeon 860M (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
  • AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
  • NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell 6GB GDDR7
  • NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell 8GB GDDR7
သိုလှောင်ခြင်း M.2 SSD ၁ ခု

RAID 0/1 ကို ထောက်ပံ့ပေးထားသည်

မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ ၁၆:၁၀၊ IPS

  • ၂၅၆၀×၁၆၀၀၊ ၃၀၀ နစ်၊ ထိတွေ့မှုမရှိ
  • ၂၅၆၀×၁၆၀၀၊ ၃၀၀ နစ်၊ ထိတွေ့မှုမရှိ
ကင်မရာ FHD အနီအောက်ရောင်ခြည်
ဆိပ်ကမ်းများ
  • 2x Thunderbolt ၃
  • USB 3.2 Type-A ၂ ခု (PowerShare ပါသည့် တစ်ခု)
  • HDMI 2.1
  • 1Gbps အီသာနက်
  • audio jack
  • microSD slot
  • စမတ်ကတ်ဖတ်စက် (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
ကြိုးမဲ့ကွန်ယက်အဖွဲ့ MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 ကို Bluetooth 5.4 ပါရှိ/မပါရှိ
ဘက်ထရီ
  • ၆-ဆဲလ် ၉၆Whr
  • ၆-ဆဲလ် ၉၆Whr
ပါဝါစ Adapter ကို အမျိုးအစား-C၊ 100W သို့မဟုတ် 130W
လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ
  • အနီအောက်ရောင်ခြည် ဝက်ဘ်ကင်မရာ
  • လက်ဗွေစာဖတ်သူကို
  • စမတ်ကတ်ဖတ်စက်
  • Control Vault ၃+
ရှုထောင့်နှင့်အလေးချိန်
  • အမြင့်: ၀.၇၅~၁.၀၁ လက်မ။
  • အကျယ်: ၁.၅ ။
  • အနက် : 10.08 လက်မ
  • စတင်အလေးချိန်: ၅.၆၃ ပေါင်
အာမခံချက် ပုံမှန်သုံးနှစ်၊ နောက်တစ်နေ့တွင် ဆိုက်တွင်းပြုပြင်ခြင်း

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Pro Max 16 ရဲ့ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးက MIL-STD-810H စမ်းသပ်မှုကို အောင်မြင်ပြီး နေ့စဉ်အသုံးပြုတဲ့အခါ ခိုင်ခံ့မှုရှိတယ်လို့ ယုံကြည်ရပါတယ်။ ဘယ်နေရာမှာမှ ကွေးညွှတ်မှု မရှိပါဘူး။ မျက်နှာပြင် ပတ္တာက ခံနိုင်ရည်နဲ့ ချိန်ညှိနိုင်စွမ်းကို သင့်တော်စွာ ရောစပ်ထားပါတယ်။

ဒီဇိုင်းပိုင်းအရ ဒီလက်တော့ပ်ဟာ အသုံးဝင်တဲ့အသွင်အပြင်ရှိပြီး အာရုံစိုက်မှုကို မဆွဲဆောင်နိုင်ပါဘူး။ စတိုင်ကျတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေကိုတော့ ဆွဲဆောင်နိုင်မှာမဟုတ်ပေမယ့် ဒါက ဒီစက်ရဲ့ အဓိကအချက်မဟုတ်ပါဘူး။ အတိုင်းအတာက 0.75~1.01 x 14.09 x 10.08 လက်မ (HWD) ဖြစ်ပြီး integrated graphics ပါဝင်တဲ့ 4.59 ပေါင်ကနေစတင်တဲ့ Pro Max 16 ဟာ တစ်ခါတစ်ရံခရီးသွားဖို့အတွက် လုံလောက်တဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူပါတယ်။ Dell ကလည်း ဒီမော်ဒယ်ရဲ့ 14 လက်မဗားရှင်းကို ပေးဆောင်ထားပေမယ့် သီးသန့် GPU တွေ မပါဝင်ပါဘူး။

Dell Pro Max 16 (AMD) ဒီဇိုင်း

Pro Max 16 က အသုံးဝင်တဲ့ပုံပေါက်ပေမယ့် တည်ဆောက်ပုံက အရမ်းကောင်းပါတယ်။

Dell သည် ဤလက်ပ်တော့များကို ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစား၍ မျက်နှာပြင်ဘောင်၊ စပီကာအိမ်နှင့် ဘက်ထရီဘောင်တို့တွင် အသုံးပြုပြီးသား ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ်ကို အသုံးပြု၍ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဘက်ထရီနှင့် ဇီဝအခြေခံ ရာဘာခြေထောက်များတွင်လည်း ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ကိုဘော့ကို အသုံးပြုသည်။ ထုပ်ပိုးမှုကို ၁၀၀% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော သို့မဟုတ် ပြန်လည်ပြည့်ဖြိုးမြဲပစ္စည်းများဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ Dell သည် မန်နေဂျင်းဘုတ်တွင် မော်ဂျူလာ USB-C ပေါက်များကို တပ်ဆင်ခြင်းဖြင့် အပိုခြေလှမ်းများ လှမ်းထားသည်။ ထို့ကြောင့် USB-C ချို့ယွင်းမှုတစ်စုံတစ်ရာ ဖြစ်ပေါ်ပါက မန်နေဂျင်းဘုတ်ကို အစားထိုးရန် မလိုအပ်ပါ။

ဘယ်ဘက် port များတွင် HDMI 2.1၊ USB-A (5Gbps)၊ Thunderbolt 4 (USB-C) နှစ်ခု၊ microSD ကတ် slot တစ်ခုနှင့် optional SmartCard slot တစ်ခု ပါဝင်သည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ ညာဘက်အစွန်းရှိ port များတွင် audio jack၊ USB-A (5Gbps)၊ 1Gbps Ethernet နှင့် wedge-shaped lock slot တစ်ခု ပါဝင်သည်။ 130W power adapter သည် Thunderbolt 4 port တစ်ခုခုနှင့် ချိတ်ဆက်နိုင်သည်။

Dell Pro Max 16 (AMD) ဘယ်ဘက်ပေါက်များ Dell Pro Max 16 (AMD) ညာဘက်ပေါက်များ

မျက်နှာပြင်နှင့် စပီကာများ

ဒီမော်ဒယ်အတွက် Dell ရဲ့ မျက်နှာပြင်ရွေးချယ်မှုတွေမှာ မြင်ကွင်းကျယ်တဲ့ IPS panel တွေ ပါဝင်ပေမယ့် touch support တော့ မရှိပါဘူး။ အခြေခံမျက်နှာပြင်က 1920×1200 နဲ့ 60Hz refresh rate ရှိပြီး 2560×1600 120Hz panel နဲ့ ပြန်လည်သုံးသပ်နေပါတယ်။ နေ့စဉ်အသုံးပြုတဲ့အခါ မျက်နှာပြင်က အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာပြသပြီး scroll လုပ်ရတာ အလွန်ချောမွေ့တာကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ တခြားစနစ်တစ်ခုကနေ performance metrics တွေကို ဆွဲထုတ်နေချိန်မှာ spec sheet တစ်ခုကို ဘေးမှာထားရင်တောင် စာသားတွေနဲ့ အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေက ကြည်လင်ပြတ်သားပြီး ဖတ်ရလွယ်ကူပါတယ်။ HDR support မပါဝင်ပေမယ့် သင့်ရဲ့ workflow မှာ HDR-specific content ပါဝင်ရင်တော့ ကန့်သတ်ချက်တစ်ခုပါပဲ။ viewing angle တွေက အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။

စပီကာတွေက သင့်ကို အံ့အားသင့်စေမှာ မဟုတ်ပေမယ့် နေ့စဉ်အသုံးပြုဖို့အတွက်တော့ လုံလောက်ပါတယ်။ ဗီဒီယိုတွေကို တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုတာပဲဖြစ်ဖြစ်၊ နောက်ခံတေးဂီတဖွင့်တာပဲဖြစ်ဖြစ်၊ သူတို့က အလယ်အလတ်အသံပမာဏနဲ့ မျှတတဲ့အသံကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒါပေမယ့် သူတို့ကို မြှင့်လိုက်တဲ့အခါ အသံတွေ တုန်ခါသွားပြီး ဖိသိပ်ထားတဲ့ အသံအဆင့်ကို သတိထားမိပါလိမ့်မယ်။ ဘေ့စ်က အနည်းငယ်နက်နဲပေမယ့် treble က ဖိလိုက်ရင် အားနည်းသွားနိုင်ပါတယ်။ ဝေဖန်ပိုင်းခြားနားထောင်ဖို့အတွက် တည်ဆောက်ထားတာမဟုတ်ပေမယ့် လိုအပ်တဲ့အခါ လုံလောက်တဲ့အသံကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

input ဖုန်းများအတွက်

Dell ရဲ့ full-size keyboard မှာ အဖြူရောင် backlight နဲ့ numeric keypad ပါဝင်ပါတယ်။ ကံမကောင်းစွာပဲ၊ tactile feedback က သူ့ရဲ့ အားသာချက်မဟုတ်ပါဘူး။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ပျော့ပျောင်းတဲ့ဘက်ကို ရောက်နေတတ်ပြီး key တွေအောက်မှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွေးညွှတ်မှုတွေက စာရိုက်တဲ့အတွေ့အကြုံကို ထိခိုက်စေလို့ပါ။ tenkeyless layout တွေကို နှစ်သက်သူတစ်ယောက်အနေနဲ့ full-size deck က ကျဉ်းကျပ်တယ်လို့ ခံစားရပါတယ်။ ကျွန်တော်က key တွေကို ပိုကျယ်ဝန်းပြီး ပိုကောင်းတဲ့ spacing နဲ့ လဲလှယ်ဖို့ number pad ကို စွန့်လွှတ်မှာပါ။ keycap တွေက အနည်းငယ်သေးငယ်တာကြောင့် ကျွန်တော့်ရဲ့ မှတ်စုရေးတာနဲ့ ကောလိပ်အလုပ်အများစုကို လုပ်ဆောင်တဲ့ ကျွန်တော့်ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် Dell XPS 15 ထက် transition တွေက ပိုကျဉ်းတယ်လို့ ခံစားရစေပါတယ်။ အပေါ်ညာဘက်က power ခလုတ်ကို fingerprint reader အဖြစ်လည်း အသုံးပြုနိုင်ပြီး webcam ကတော့ biometric option အတွက် IR ကို ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။

Dell Pro Max 16 (AMD) ကီးဘုတ်

full-size backlit keyboard က အသုံးပြုရလွယ်ကူပေမယ့် ထိတွေ့ခံစားမှုကတော့ လိုအပ်ချက်တစ်ခု ကျန်နေပါသေးတယ်။

တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ အရွယ်အစားကြီးမားသော touchpad သည် ကောင်းမွန်သောတုံ့ပြန်မှုနှင့် စိတ်ကျေနပ်ဖွယ်ကောင်းသော ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ ကလစ်နှိပ်လုပ်ဆောင်ချက်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။

Dell Pro Max 16 (AMD) ထိတွေ့မျက်နှာပြင်

အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု

Philips ခေါင်းစွပ်ကိုးခုဖြင့် ခိုင်ခံ့အောင်ပြုလုပ်ထားသော Pro Max 16 ၏အောက်ခြေဘောင်ကို ဖြုတ်ရန် အချိန်ကုန်သော်လည်း အဆုံးစွန်အားဖြင့် ရိုးရှင်းပါသည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများတွင် M.2 2280 SSD နှစ်ခု၊ M.2 2230 ကြိုးမဲ့ကတ်နှင့် ဘက်ထရီတို့ ပါဝင်သည်။ ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း ဤ AMD မော်ဒယ်၏ မန်မိုရီကို LPDDR5X ဂဟေဆက်ထားသောကြောင့် အဆင့်မြှင့်တင်၍မရပါ။

Dell Pro Max 16 (AMD) အောက်ခြေ Panel

အောက်ခြေ panel ကို Philips-head screws များဖြင့် လုံခြုံစွာ တပ်ဆင်ထားသည်။

Dell Pro Max 16 (AMD) အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု

အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများတွင် M.2 2280 SSD နှစ်ခု၊ M.2 2230 ကြိုးမဲ့ကတ်နှင့် ဘက်ထရီပက်တို့ ပါဝင်သည်။

performance benchmark

AMD Ryzen AI 9 HX 370 processor (12 cores/24 threads, 5.1 GHz turbo, 45W)၊ NVIDIA RTX PRO 1000 “Blackwell” ဂရပ်ဖစ်ကတ်၊ 64GB DDR5-8000 မန်မိုရီ နှင့် 2 TB SSD နှစ်ခု တပ်ဆင်ထားသည့် Pro Max 16 ကို ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ဤ single-unit configuration သည် Dell မှ တိုက်ရိုက် $4,691 ကျသင့်ပါသည်။ သို့သော် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းဝယ်ယူသူများသည် စိတ်ကြိုက်ဈေးနှုန်းများအတွက် ၎င်းတို့၏ channel partners များနှင့် တိုင်ပင်သင့်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ယူနစ်ဟာ Ryzen AI 5 PRO 340 (6 cores/12 threads)၊ integrated AMD Radeon graphics၊ 16GB RAM နဲ့ 256GB SSD ပါဝင်တဲ့ ဒေါ်လာ ၁၃၄၉ တန် အခြေခံမော်ဒယ်ထက် သိသိသာသာ ပိုအားကောင်းပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ယူနစ်မှာ 96Whr ဘက်ထရီ၊ အခြေခံမော်ဒယ်ရဲ့ 64Whr ကနေ အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ ဘက်ထရီ၊ လက်ဗွေဖတ်စနစ်၊ SmartCard slot နဲ့ Control Vault 3+ အပါအဝင် လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ စွမ်းဆောင်ရည် စံနှုန်းများတွင် Pro Max 16 သည် Pro Max 14 Premium (Core Ultra 9 285H၊ စမ်းသပ်ပြီး RTX PRO 2000) နှင့် Pro Max 16 Premium (Core Ultra 7 265H၊ Intel Arc 140T) တို့ဖြင့် Dell စီးရီးတစ်ခုလုံးနှင့် ရင်ဆိုင်ရမည်ဖြစ်သည်။ Core Ultra 9 285HX နှင့် RTX PRO 5000 ပါဝင်သော heavyweight plus မော်ဒယ်နှစ်ခုဖြစ်သည့် Pro Max 16 Plus နှင့် Pro Max 18 Plus တို့ကိုလည်း ထည့်သွင်းထားသည် ။ စွမ်းဆောင်ရည်အရ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်၏ Ryzen AI 9 HX 370 သည် Premium မော်ဒယ်များရှိ Core Ultra H-class ချစ်ပ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော်လည်း Plus မော်ဒယ်များရှိ Core Ultra HX silicon ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုကောင်းမွန်မည် မဟုတ်ပေ။

Pro Max 16 ရဲ့ ပန်ကာဆူညံသံဟာ နေ့စဉ်အလုပ်တွေအတွင်းမှာ မသိသာပေမယ့် စနစ်ဟာ ပေါ့ပါးတဲ့ အလုပ်ပမာဏတွေအောက်မှာတောင် တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်နေပါတယ်။ လိုအပ်ချက်များလာတဲ့အခါ ပန်ကာတွေဟာ အပူချိန်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတွေကို စီမံခန့်ခွဲဖို့ သင့်တော်စွာ လည်ပတ်ပါတယ်။ ရလဒ်အနေနဲ့ ဆူညံသံကို ကြားရပေမယ့် ဆူညံသံကိုတော့ ဘယ်တော့မှ မကြားရပါဘူး။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။

ဒီ CPU စမ်းသပ်မှုမှာ Pro Max 16 ရဲ့ Ryzen ချစ်ပ်ဟာ Pro Max 14 Premium ရဲ့ Core Ultra 9 285H နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့ စက်ရဲ့ ၁၂၇ မှတ်နဲ့ ရမှတ် ၁၂၀ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 16 Premium ဟာ Core Ultra 7 265H ကိုသုံးထားပေမယ့် ရမှတ် ၁၅၃ မှတ်ရရှိခဲ့တာကြောင့် သိသိသာသာ ပိုကောင်းခဲ့ပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ Plus မော်ဒယ်တွေမှာပါတဲ့ Core Ultra 9 285HX ချစ်ပ်တွေဟာ လုံးဝကွဲပြားတဲ့အဆင့်မှာ ရှိနေပြီး ပိုကြီးတဲ့ ၁၈ လက်မမော်ဒယ်မှာ အပူချိန်မြင့်တက်မှုကြောင့် (ရမှတ် ၁၉၅ မှတ်နဲ့ ၁၉၀ မှတ်) အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 120 153 127 195 190
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.21 ms 0.98 ms 1.12 ms 1.00 ms 0.97 ms
ResNet 50 9.75 ms 8.83 ms 7.05 ms 6.98 ms 7.29 ms
စတင်ခြင်း V4 30.81 ms 25.53 ms 10.55 ms 19.53 ms 20.76 ms
DeepLab V3 57.37 ms 31.94 ms 37.46 ms 24.15 ms 24.02 ms
ယိုလို V3 67.98 ms 63.71 ms 77.49 ms 44.53 ms 44.59 ms
REAL-ESRGAN 3,470.93 ms 2,683.72 ms 3,318.78 ms 1,934.18 ms 2,043.35 ms
CPU ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 439 275 266 156 149
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.83 1.05 ms 1.00 ms 1.35 ms 1.35 ms
ResNet 50 3.20 4.18 ms 4.54 ms 8.86 ms 8.90 ms
စတင်ခြင်း V4 9.43 ms 10.69 ms 12.07 ms 22.71 ms 27.60 ms
DeepLab V3 19.26 ms 25.38 ms 26.13 ms 37.80 ms 38.68 ms
ယိုလို V3 15.63 ms 28.91 ms 29.12 ms 54.03 ms 57.56 ms
REAL-ESRGAN 286.48 ms 1,033.83 ms 1,046.98 ms 1,878.42 ms 1,910.57 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပေးဆောင်ခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပြီး မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် ပြောင်းလဲနိုင်သောအချက်များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးသည်။ AI ဟာ့ဒ်ဝဲဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI အရှိန်မြှင့်ကိရိယာများအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

စက်အားလုံးက စမ်းသပ်မှုတိုင်းကို ပြီးမြောက်ခဲ့တာ မဟုတ်ပါဘူး။ Pro Max 16 ဟာ မျှော်မှန်းထားတဲ့အတိုင်း Plus မော်ဒယ်တွေရဲ့ output နဲ့ မကိုက်ညီပေမယ့် Premium စက်နှစ်မျိုးလုံး၊ အထူးသဖြင့် စမ်းသပ်ထားတဲ့အတိုင်း integrated graphics ကို အားကိုးရတဲ့ Pro Max 16 Premium ထက် အဆင်ပြေပြေ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 14 Premium ဟာ RTX PRO 2000 ကို အသုံးပြုထားတဲ့ Pro Max 16 ရဲ့ RTX PRO 1000 ကို အသုံးပြုထားပေမယ့် Pro Max 14 Premium နဲ့ ကိုက်ညီ ဒါမှမဟုတ် တစ်ခါတစ်ရံ သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 16 ရဲ့ ကတ်က power rating ပိုများတာကြောင့် ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,709 1,057 1,613 4,475 4,083
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.543 ့ 0.578 ့ 0.533 ့ 0.237 ့ 0.274 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၁၇၈.၆၁၄ tok/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 47.564 ့ 110.643 ့ 53.421 ့ 16.314 ့ 17.133 ့
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,538 1,001 1,579 4,295 3,993
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.865 ့ 0.742 ့ 0.789 ့ 0.347 ့ 0.370 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 66.150 ့ 169.883 ့ 67.557 ့ 21.665 ့ 22.887 ့
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 1,375 914 1,387 3,763 3,547
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.848 ့ 0.682 ့ 0.796 ့ 0.344 ့ 0.370 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 75.026 ့ 196.199 ့ 77.103 ့ 25.165 ့ 26.319 ့
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် - 937 - 4,155 4,044
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - 1.341 ့ - 0.546 ့ 0.558 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ - ၈.၇၁၂ tok/s - ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - 316.035 ့ - 42.506 ့ 43.855 ့

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

ဤရလဒ်များသည် အထက်ဖော်ပြပါ AI Text Generation ရလဒ်များနှင့် ဆင်တူပါသည်။ ဤနေရာတွင် Pro Max 16 တွင် သီးသန့် GPU ရှိနေခြင်းကြောင့် Pro Max 16 Premium ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိစေခဲ့သည်။ Pro Max 14 Premium နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Stable Diffusion 1.5 INT8 တွင် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း FP16 နှင့် XL စမ်းသပ်မှုများတွင် အနည်းငယ် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 1,027 334 1,112 3,687 3,540
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 97.301 ့ 298.677 ့ 89.883 ့ 27.119 ့ 28.245 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 13,504 1,934 11,830 44,101 39,329
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 18.512 ့ 129.216 ့ 21.132 ့ 5.669 ့ 6.356 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 785 356 903 3,170 3,017
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 763.666 ့ 1683.796 ့ 663.886 ့ 189.260 ့ 198.869 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) ကဲ့သို့သော workloads အသစ်များအပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် Solidworks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကို မိတ်ဆက်ပေးသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

ဒီစမ်းသပ်မှုရဲ့ GPU ကိုဗဟိုပြုတဲ့သဘောသဘာဝကြောင့် RTX PRO 1000 ပါတဲ့ Pro Max 16 နဲ့ RTX PRO 2000 ပါတဲ့ Pro Max 14 Premium တို့ကို အာရုံစိုက်မိပြန်ပြီး RTX PRO 2000 ပါတဲ့ Pro Max 14 Premium က စမ်းသပ်မှုအားလုံးမှာ အနည်းငယ်ပိုမြန်တာကို သက်သေပြခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 16 Premium ရဲ့ integrated graphics က ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းကို တားဆီးပေးခဲ့ပြီး Plus မော်ဒယ်တွေကတော့ သူတို့ရဲ့ high-wattage RTX PRO 5000 ကတ်တွေနဲ့ ဦးဆောင်သွားခဲ့ပါတယ်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
3dsmax-08 20.84 8.50 28.50 98.71 97.60
ဘလင်းဒါ-၀၁ 34.79 6.55 38.68 83.23 79.46
ကာတီယာ-၀၇ - 9.86 48.64 113.18 107.91
creo-04 115.03 23.65 121.82 247.79 238.60
စွမ်းအင်-၁ 52.27 8.09 58.10 170.27 161.60
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 26.16 2.98 29.44 86.70 84.84
မာယာ-၀၇ 108.05 27.67 112.22 232.48 224.80
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 90.64 14.50 105.84 210.51 206.08
solidworks-၂၀၁၁ 57.16 12.06 64.01 145.56 143.13
unreal_engine-01 51.95 17.17 56.10 93.46 87.22

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကို အသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် ဆာဗာများနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

ဤရလဒ်များသည် SPECviewperf 15 နှင့် ကိုက်ညီပြီး Pro Max 16 သည် Hallbench နှင့် Food တွင် အသီးသီး ၂၁% နှင့် ၁၇% ပိုမြန်သော Pro Max 14 Premium ထက် သိသိသာသာ နိမ့်ကျနေပါသည်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဟောလ်ဘန်ချ် 12,664 5,116 15,278 29,605 29,019
အစားအသောက်များ 4,680 2,055 5,488 13,042 12,684

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

Compression နဲ့ Decompression နံပါတ်တွေက သိမ်မွေ့တဲ့ဇာတ်လမ်းတွေကို ပြောပြပါတယ်။ Pro Max 16 နဲ့ Premium မော်ဒယ်တွေကြားမှာ compression ကွာခြားချက်အနည်းငယ်သာရှိပြီး Pro Max 16 က နှစ်ခုကြားမှာ slot ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် decompression စမ်းသပ်မှုက Pro Max 16 အတွက် သိသာထင်ရှားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အားသာချက်ကို ပြသနေပြီး Pro Max 16 Premium ထက် ၂၅% ပိုများပြီး Pro Max 14 Premium ထက် အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် ၄၁% ပိုများပါတယ်။ အတွေ့အကြုံအရ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ မှတ်ဉာဏ်စွမ်းဆောင်ရည်ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်နေပြီး Pro Max 16 ရဲ့ AMD Ryzen ချစ်ပ်က အားသာချက်ရှိပုံရပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်မှာ ပါဝင်ပြီး Pro Max 16 က Pro Max 16 Premium ထက် ၁၁% ပိုများပြီး Pro Max 14 Premium ထက် ၂၃% ပိုများပါတယ်။ အမှန်တော့ Pro Max 16 ဟာ ၁၄% ပဲပိုမြန်တဲ့ Pro Max 16 Plus ထက် သိပ်မကွာပါဘူး။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 2,230% 1,307% 1,355% 1,905% 1,799%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,231% 1,310% 1,301% 1,891% 1,805%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 2,109% 1,248% 1,275% 2,226% 2,187%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,106% 1,257% 1,248% 2,242% 2,202%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 2,169% 1,283% 1,274% 2,067% 2,004%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်ခုလုံးအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။

CPU စမ်းသပ်မှုအရ Pro Max 16 ကို Premium မော်ဒယ်များကြားတွင် ထားရှိခဲ့ပြီး Pro Max 16 Premium ၏ Core Ultra 7 265H ထက် စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်သော်လည်း Pro Max 14 Premium ၏ Core Ultra 9 285H ထက် စွမ်းဆောင်ရည်သာလွန်ခဲ့သည်။ သို့သော် OpenCL စမ်းသပ်မှုတွင် Pro Max 14 Premium ၏ 112 fps နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက တစ်စက္ကန့်လျှင် frames 46 (fps) သာရှိသောကြောင့် သိသိသာသာ စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်ခဲ့သည်။ Plus မော်ဒယ်များသည် အတိုင်းအတာများစွာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
8K CPU 75 82 64 128 130
8K OPENCL 46 54 112 168 184

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

ဤလက်တော့ပ်များကို သိုလှောင်မှုဒရိုက်ဗ်မော်ဒယ်အမျိုးမျိုးဖြင့် တင်ပို့နိုင်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကွဲပြားနိုင်သောကြောင့် ဤရလဒ်များအတွက် အချိန်များစွာမပေးတော့ပါ။ OEM Gen4 ဒရိုက်ဗ်တစ်ခုအတွက် Pro Max သည် ဖတ်ရှုမှုတွင် 5GB/s ကျော်ရရှိပြီး ရေးသားမှုတွင် တူညီလုနီးပါး စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပါသည်။

Disk Speed ​​​​Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဖတ် 5,037.0MB / s နဲ့ 6,938.6MB / s နဲ့ 4,268.8MB / s နဲ့ 7,776.1MB / s နဲ့ 7,755.6MB / s နဲ့
ရေးသား 4,923.1MB / s နဲ့ 6,684.1MB / s နဲ့ 5,000.7MB / s နဲ့ 6,022.0MB / s နဲ့ 5,734.7MB / s နဲ့

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

ဒီ CPU စမ်းသပ်မှုက ပြင်းထန်ပြီး Pro Max Plus လက်တော့ပ်တွေမှာတွေ့ရတဲ့ ပိုအားကောင်းတဲ့ Core HX ချစ်ပ်တွေကို ဆုချီးမြှင့်ပါတယ်။ Pro Max 16 Premium ရဲ့ ရမှတ်တွေက Pro Max 14 Premium ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းပေမယ့် Pro Max 16 Plus ထက် အနည်းငယ်သာ ပိုကောင်းပါတယ်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 135.1 107.9 105.8 237.1 208.48
အမှိုက်ဆိုင် 92.5 73.1 69.1 150.7 131.17
စာသင်ခန်း 75.3 53.8 49.2 94.5 92.26

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

ဤစမ်းသပ်မှုရလဒ်များသည် Pro Max 16 ၏ အထင်ကြီးစရာအကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Premium မော်ဒယ်များ၏ ထက်ဝက်ကျော်အချိန်အတွင်း စမ်းသပ်မှုများကို ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Plus မော်ဒယ်များထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သော်လည်း တစ်ခုမှလွဲ၍ Pro Max 18 Plus နှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံဖြင့် စမ်းသပ်မှုသာလွန်ခဲ့သည်။

Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
1 ဘီလီယံ 21.856 ့ 40.370 ့ 37.877 ့ 20.081 ့ 22.782 ့
2.5 ဘီလီယံ 61.851 ့ 109.487 ့ 110.787 ့ 59.228 ့ 64.209 ့
5 ဘီလီယံ 137.051 ့ - 243.553 ့ 142.822 ့ 150.615 ့
10 ဘီလီယံ 313.942 ့ - 539.174 ့ 311.805 ့ 332.901 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးပါသည်။ Pro Max 16 သည် single-core စမ်းသပ်မှုတွင် Premium မော်ဒယ်များနှင့် ၎င်းတို့၏ Core Ultra 2-series H-class ချစ်ပ်များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သော်လည်း Plus မော်ဒယ်များရှိ မြင့်မားသော HX ချစ်ပ်များနှင့် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ခြင်း မရှိပါ။ multi-core နံပါတ်များသည် Pro Max 16 ၏ အားသာချက်နှင့် မကိုက်ညီပါ။ ၎င်းသည် Premium မော်ဒယ်များ၏ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Plus လက်ပ်တော့များနှင့် အတန်းအစားတူ မဟုတ်ပါ။ OpenCL စမ်းသပ်မှုသည် အခြားစမ်းသပ်မှုများတွင် တွေ့ရှိရသည့် ပုံစံများကို လိုက်နာခဲ့ပြီး Pro Max 16 သည် Pro Max 14 Premium ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သော်လည်း integrated-GPU Pro Max 16 Premium ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
CPU Single-Core 2,875 2,844 2,841 2,977 3,032
CPU Multi-Core 15,319 17,310 16,732 20,717 20,978
GPU OpenCL 81,098 43,255 99,633 240,530 245,286

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို မြှင့်တင်ခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်း အပါအဝင် အလုပ်အမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-မြှင့်တင်ခြင်း algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

Pro Max 16 ဟာ Pro Max 14 နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပြီး အခြေအနေအနည်းငယ်မှာတောင် ပိုကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် အဓိကအားဖြင့် အဲဒီမော်ဒယ်နဲ့ ပိုအားကောင်းတဲ့ RTX PRO 2000 ရဲ့ အရိပ်အောက်မှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ဒီလို ကြာရှည်ခံတဲ့ workload တွေက အစွမ်းထက်တဲ့ ကွန်ပျူတာတွေကို ဆုချီးမြှင့်ပါတယ်။ Plus မော်ဒယ်တွေရဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ကြည့်လိုက်ရုံနဲ့ အဲဒါကို အတည်ပြုနိုင်ပါတယ်။

Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ပုံစံ 1X 2X 4X 1X 2X 4X 1X 2X 4X 1X 2X 4X 1X 2X 4X
အာတေမိ 5.74 3.99 1.47 4.81 3.35 1.20 5.56 2.48 0.99 31.10 16.94 4.22 29.50 12.34 3.36
Iris က 5.89 3.70 1.47 3.87 2.37 0.75 6.65 3.46 2.94 27.77 16.07 4.16 27.25 4.40 3.74
Proteus 5.63 4.31 1.47 4.96 3.71 1.47 6.73 11.41 3.03 28.56 18.70 4.70 27.34 16.92 4.66
GAIA 2.43 1.64 0.93 1.95 1.33 0.93 2.97 1.83 0.42 38.53 5.88 4.27 7.85 5.61 3.91
Nyx 2.42 2.12 - .93 0.73 - 2.50 1.93 - 0.86 - - 7.86 - -
နစ်စ် ဖာ့စ် 4.51 - - 1.71 - - 5.07 - - 19.64 - - 18.31 - -
Rhea - - 0.33 - - 0.56 - - - - - 3.20 - - 3.14
RXL - - 0.30 - - 0.58 - - - - - 3.06 - - 3.03
Hyperion HDR 14.39 - - 2.04 - - 10.99 - - 19.39 - - 19.12 - -
Apollo 8.77 - - 4.23 - - 7.50 - - 33.49 - - 33.14 - -
AION တို့ဖြစ်တယ် - - - - - - 25.15 - - 25.06 - - 24.35 - -
အေပီဖတ်စ် 27.34 - - 13.47 - - 20.53 - - 43.90 - - 59.29 - -
Chronos 1.17 - - 2.88 - - 3.44 - - 20.43 - - 19.92 - -
CHFast 6.71 - - 4.04 - - 5.75 - - 30.88 - - 27.82 - -

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ၈ ခု၏ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

12 cores ပါဝင်တဲ့ Pro Max 16 ရဲ့ Ryzen AI 9 HX 370 ဟာ 8-thread စမ်းသပ်မှုမှာ ဒီအုပ်စုနဲ့ အပြိုင်ဖြစ်ခဲ့ပြီး Core H-class Premium မော်ဒယ်တွေထက် ရလဒ်တွေ နည်းပါးခဲ့ပြီး Core Ultra HX-powered Plus မော်ဒယ်တွေက လုံးဝ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ Max Threads စမ်းသပ်မှုမှာ Pro Max 16 Premium ရဲ့ Core Ultra 7 265H ထက် 10% လောက် နှေးကွေးခဲ့ပါတယ်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
မက်စ်ချည်များ  10,396  11,593  11,214  16,497 16,832
16 တွင် Threads  9,879  11,658  10,536 13,224 13,658
8 တွင် Threads  7,214  7,984  7,010 7,658 9,028
4 ချည်  4,445  4,604  4,388 4,583 4,799
2 ချည်  2,310  2,391  2,309 2,435 2,464
1 ချည်  1,173  1,225  1,198 1,234 1,263

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

CrystalDiskMark သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုကဲ့သို့ပင်၊ ဤလက်တော့ပ်များရှိ drive မော်ဒယ်ကို အာမမခံနိုင်သောကြောင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုရလဒ်များကို ကျွန်ုပ်တို့ အလွန်အမင်းမှီခိုမည်မဟုတ်ပါ။ ဆိုလိုသည်မှာ Pro Max 16 သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် ၂,၄၅၉ ဖြင့် အုပ်စုတွင် ဦးဆောင်နေပြီး ဒုတိယအကောင်းဆုံး Pro Max 18 Plus သည် ၂,၃၆၈ ရရှိခဲ့သည်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 2,459 1,014 2,174 2,368 2,172

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

ဒီစမ်းသပ်မှုက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Pro Max 16 ရဲ့ RTX PRO 1000 ဟာ Pro Max 14 Premium မှာရှိတဲ့ RTX PRO 2000 ထက် 12.5% ​​လောက် နှေးကွေးတာကို ပြသနေပြီး၊ ဒါက workflow အများစုကို သိသိသာသာ သက်ရောက်မှုရှိမှာ မဟုတ်ပါဘူး။ (ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်တုန်းက Pro Max 16 Premium မှာ NVIDIA GPU မပါဝင်တာကြောင့် ဒီစမ်းသပ်မှုကို မပြီးမြောက်ခဲ့ပါဘူး။)

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 2,787 3,186 8,191 7,804

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက် PCMark 10 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်ပါသည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် ကူညီပေးပါသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤနည်းလမ်းသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် ဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

Pro Max 16 က ၁၆ နာရီနဲ့ ၂ မိနစ်အထိ အသုံးခံတာကြောင့် တကယ်ကို အထင်ကြီးစရာပါပဲ။ Premium မော်ဒယ်တွေကတော့ သိပ်မကောင်းပါဘူး။ Pro Max 16 Premium က integrated graphics သုံးထားပေမယ့် ၁၀ နာရီနဲ့ ၂ မိနစ်ပဲ အသုံးခံပါတယ်။ Plus မော်ဒယ်တွေကတော့ ခန့်မှန်းထားတဲ့အတိုင်း Pro Max 16 Plus က ၆ နာရီနဲ့ ၂၁ မိနစ်ပဲ အသုံးခံတာကြောင့် အခြေအနေ ပိုဆိုးသွားပါတယ်။

PCMark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 16 AMD (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370) (NVIDIA RTX PRO 1000) Dell Pro Max 16 Premium (Intel Core Ultra 7 265H) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

နောက်ဆုံးထင်မြင်ချက်များ

Dell ရဲ့ Pro Max 16 က ပရီမီယံအဆင့် ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုမလိုဘဲ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်နဲ့ AI workloads တွေအတွက် တံခါးဖွင့်ပေးပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ Ryzen AI 9 HX 370 processor ဟာ Intel ရဲ့ Core Ultra 2-series H-class chips တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး တစ်ခါတစ်ရံမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ထက် သာလွန်ပေမယ့် မကြာခဏဆိုသလို အနည်းငယ်နောက်ကျကျန်နေတတ်ပါတယ်။ AMD ဗားရှင်းရဲ့ ဈေးနှုန်းသက်သာမှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ဒီအပေးအယူက ကျိုးကြောင်းဆီလျော်တယ်လို့ ခံစားရပါတယ်။ GPU ပိုင်းမှာတော့ RTX PRO 1000 Blackwell GPU ဟာ အထူးအားကောင်းတာမျိုး မဟုတ်ပေမယ့် အဓိက ပရော်ဖက်ရှင်နယ် application တွေအတွက် ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်တွေ ရရှိထားပြီး entry-level စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

ဒီလက်တော့ပ်ရဲ့ AMD ဗားရှင်းမှာ Intel ဗားရှင်းမှာ ရရှိနိုင်တဲ့ အင်္ဂါရပ်တွေ အများကြီး မပါဝင်တာကို တွေ့ရတော့ ကျွန်တော်တို့ စိတ်ပျက်မိပါတယ်။ အဲဒါတွေကတော့ display option တွေ၊ upgrade လုပ်လို့ရတဲ့ memory၊ mobile broadband နဲ့ RTX PRO 2000 GPU တို့ပါပဲ။ ဒါပေမယ့် ဈေးနှုန်းကွာခြားမှုက အဲဒီအားနည်းချက်တွေကို လျော့ပါးစေပါတယ်။ ကီးဘုတ်ကလည်း ပိုပြီး ထိတွေ့ကိုင်တွယ်လို့ရတဲ့ အထိအတွေ့ကနေ အကျိုးကျေးဇူးရနိုင်ပေမယ့် အသုံးပြုလို့တော့ ရပါတယ်။

Pro Max 16 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ ဘက်ထရီသက်တမ်းပါပဲ။ Premium နဲ့ အထူးသဖြင့် Plus ညီအစ်ကိုတွေထက် ဘက်ထရီသက်တမ်း အများကြီးပိုခံပါတယ်။ ဒါကြောင့် ပါဝါသုံးစွဲမှု အကန့်အသတ်ရှိတဲ့ edge deployments တွေအတွက် အထူးဆွဲဆောင်မှုရှိပါတယ်။ အားလုံးကို ခြုံပြောရရင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး ကုန်ကျစရိတ်သက်သာတဲ့ workstation တစ်ခုကို ရှာဖွေနေတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေအတွက် ယှဉ်ပြိုင်မှုအားကောင်းတဲ့ ထုတ်ကုန်တစ်ခုပါပဲ။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးရှိသော မိုဘိုင်းလ် Workstation StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: Discrete GPU ပါ၀င်သည့် အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်း

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 16 သည် အကောင်းဆုံးမိုဘိုင်း Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးအရှိဆုံးရွေးချယ်မှုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံးလက်တော့ပ် ဘက်ထရီသက်တမ်း ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် Discrete GPU ပါရှိသော အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်းကိုလည်း ရရှိထားသည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Dylan Dougherty

ကွန်ရက်စီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အထူးပြုသော IT ပညာရှင်နှင့် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦး။