StorageReview.com

Dell Pro 7 14 Intel သုံးသပ်ချက်- Dell ရဲ့ အပါးလွှာဆုံး Pro Laptop မှာ ဘက်ထရီ ၂၆ နာရီကြာ အသုံးပြုနိုင်ခြင်း

end User  ◇  Workstation နှင့်

ပေါင် ၂.၈၀ အလေးချိန်နဲ့ အထူဆုံးနေရာမှာ ၁၆.၄၅ မီလီမီတာသာရှိတဲ့ Dell Pro 7 14 Intel ဟာ Dell က သူ့ရဲ့ စီးပွားဖြစ် Pro လိုင်းမှာ ထည့်သွင်းထားတဲ့ အပါးလွှာဆုံး လက်ပ်တော့တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ၁၄ လက်မ clamshell မျိုးဆက်ထက် ၁၇ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ပိုပါးလွှာပါတယ်။ အခွံမှာ အလူမီနီယမ် အပေါ်အဖုံးနဲ့ လက်ဖဝါးတင်ခုံကို မဂ္ဂနီဆီယမ် အောက်တံခါးနဲ့ တွဲဖက်ထားပြီး Dell ရဲ့ အတွင်းပိုင်းမှာ Intel vPro ပါတဲ့ Series 3 Intel Core Ultra 7 366H၊ 50 TOPS NPU ပါတဲ့ 16-core ချစ်ပ်၊ 64GB LPDDR5x-8533 မန်မိုရီနဲ့ 1 TB PCIe Gen5 SSD တို့ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ဒီလက်ပ်တော့လေးလုံးပါ စမ်းသပ်အုပ်စုမှာ ဈေးအကြီးဆုံးစက်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ Dell.com မှာ တပ်ဆင်ပြီးသား ဈေးနှုန်းက ဒေါ်လာ ၅၆၀၀ ဖြစ်ပါတယ်။

Dell Pro 7 14 Intel သုံးသပ်ချက်

ဒီလက်တော့ပ်ဟာ အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး PCMark 10 ရမှတ် ၈,၄၃၈ ရရှိခဲ့ပြီး ထိပ်တန်း Digital Content Creation subscore မှာ ရရှိခဲ့သလို Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုမှာ ၂၆ နာရီနဲ့ ၁၈ မိနစ်ကြာ လည်ပတ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ SK hynix Gen5 SSD ဟာ 3DMark Storage မှာ ရမှတ် ၃,၂၅၉ ရရှိခဲ့ပြီး 8.4 GB/s နီးပါး ဖတ်ရှုမှုလည်း ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Cinebench နဲ့ 7-Zip မှာ လေးခုထဲမှာ အနိမ့်ဆုံး multi-core ရလဒ်တွေကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး ၎င်းရဲ့ integrated Intel Graphics ဟာ SPECviewperf viewset အများစုမှာ Dell Pro 7 14 AMD နဲ့ Dell Pro 5 16 AMD တို့ရဲ့ Radeon 890M ထက် နောက်ကျခဲ့ပါတယ် ။ အပြတ်သားဆုံး နှိုင်းယှဉ်ချက်ကတော့ မိသားစုအတွင်းက လာတာပါ။ အဆင့်နိမ့် Pro 5 14 Intel မှာ အဆင့်မြင့် Core Ultra X7 368H နဲ့ Arc B390 ဂရပ်ဖစ်တွေကို ဒေါ်လာ ၁၀၈ လျော့နည်းစွာနဲ့ သယ်ဆောင်ထားပြီး GPU နဲ့ AI စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ အနိုင်ရရှိခဲ့ပါတယ်။

Pro 7 14 Intel အတွက် အခြေအနေကတော့ အဲဒီကိန်းဂဏန်းတွေကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားတာပါ။ Intel vPro ဟာ AMT out-of-band management၊ Hardware Shield နဲ့ Threat Detection Technology တွေကို Dell SafeBIOS အောက်မှာ အလွှာလိုက် ထည့်သွင်းထားပြီး quantum-resistant BIOS verification နဲ့ Trusted Device တွေကို ယူဆောင်လာကာ ၃၆ လကြာ ProSupport Next Business Day Onsite service နဲ့ စံ MIL-STD လိုအပ်ချက်တွေထက် ကျော်လွန်တဲ့ ကြံ့ခိုင်မှုစမ်းသပ်မှုတွေ ပါဝင်ပါတယ်။ render မိနစ်ထက် ဂရမ်နဲ့ ဖြုတ်ထားတဲ့ နာရီတွေကို ပိုရေတွက်တဲ့ အမှုဆောင်အရာရှိတွေနဲ့ မိုဘိုင်းပညာရှင်တွေက ပစ်မှတ်ထားတဲ့ ပရိသတ်ဖြစ်ပြီး ဒီသုံးသပ်ချက်က အပေါ့ပါးဆုံး Pro က သူ့ရဲ့ မောင်နှမတွေထက် သူ့ရဲ့ အားသာချက်ကို ရရှိမလားဆိုတာကို ဆန်းစစ်ပါတယ်။

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Dell Pro 7 14 Intel သည် AMD မော်ဒယ်ကဲ့သို့ ကျစ်လျစ်သော ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားပြီး အလူမီနီယမ် အပေါ်အဖုံးနှင့် လက်ဖဝါးတင်ခုံကို ပေါ့ပါးသော မဂ္ဂနီဆီယမ် အောက်ခြေတံခါးနှင့် တွဲဖက်ထားသည်။ Dell က ၎င်းကို ၎င်း၏ လက်ရှိ Pro လိုင်းတွင် အပါးလွှာဆုံး ၁၄ လက်မ နုတ်ဘုတ်ဟု ခေါ်ဆိုပြီး ရှေ့ဘက်တွင် ၁၀.၃ မီလီမီတာနှင့် အထူဆုံးနေရာတွင် ၁၆.၄၅ မီလီမီတာအထိ ရှိသည်။ ၎င်းသည် ယခင် ၁၄ လက်မ clamshell မျိုးဆက်ထက် ၁၇% အထိ ပါးလွှာသည်။

Dell Pro 7 14 Intel ၏ ထောင့်မှန်ရိုက်ချက် သုံးသပ်ချက်

မီးခိုးရင့်ရောင်အပြီးသတ်နှင့် ရိုးရှင်းသောပုံသဏ္ဍာန်သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း၏အာရုံစိုက်မှုနှင့် ကိုက်ညီသော်လည်း သတ္တုတည်ဆောက်ပုံကြောင့် ပျော့ပျောင်းမှုမရှိစေပါ။ Dell က ၎င်း၏ကိုယ်ထည်ကို စံ MIL-STD လိုအပ်ချက်များထက် ကျော်လွန်၍ စမ်းသပ်ထားပြီးဖြစ်ကြောင်း ပြောကြားခဲ့ပြီး ၎င်းသည် ရုံးခန်းများ၊ အစည်းအဝေးခန်းများနှင့် လေဆိပ်များအကြား ၎င်း၏အချိန်အများစုကို သယ်ဆောင်ရန် အသုံးဝင်သည်ဟု ပြောကြားခဲ့သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သုံးသပ်ချက်အောက်ခြေ

Display နှင့် Input

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 1920 x 1200 resolution နဲ့ 16:10 aspect ratio ရှိတဲ့ ၁၄ လက်မ WUXGA display ပါရှိပါတယ်။ non-touch panel က 1 ကနေ 120 Hz အထိ variable refresh rate ကို ထောက်ပံ့ပေးပြီး 500 nits အထိ ရောက်ရှိကာ sRGB color space ရဲ့ 100% ကို ဖုံးအုပ်ထားပြီး anti-glare finish ကိုလည်း အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Dell ရဲ့ super-low-power panel တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး အောက်မှာပြထားတဲ့ PCMark 10 Modern Office battery test မှာ system ကို ၂၆ နာရီနဲ့ ၁၈ မိနစ် ခံနိုင်ရည်ရှိအောင် ကူညီပေးခဲ့ပါတယ်။

Dell မှာ software filter အချို့နဲ့ ဆက်စပ်နေတဲ့ အဝါရောင်ရင့်ရင့်ကို မသုံးဘဲ blue-light output ကို လျှော့ချဖို့အတွက် ComfortView Plus ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ စာသားနဲ့ interface element တွေက ဒီ resolution မှာ ကြည်လင်ပြတ်သားနေမှာဖြစ်ပြီး 120 Hz maximum refresh rate က scroll လုပ်တာနဲ့ အထွေထွေ navigation ကို standard 60 Hz business display ထက် ပိုချောမွေ့စေပါတယ်။

Mini-LED backlit keyboard က ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်ပြီး သီးသန့် AI key တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ layout က ရရှိနိုင်တဲ့ width ကို အသုံးပြုထားပြီး full-sized primary key တွေနဲ့ ညာဘက်မှာ numeric keypad နေရာမယူပါဘူး။ ကြီးမားတဲ့၊ တိကျတဲ့ touchpad တစ်ခု အောက်မှာ ရှိပြီး multi-finger gestures တွေအတွက် လုံလောက်တဲ့ နေရာပေးပါတယ်။

မျက်နှာပြင်အထက်တွင် 1440p နှင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ် ၃၀ ဖြင့် ရိုက်ကူးနိုင်သော 8MP RGB HDR နှင့် အနီအောက်ရောင်ခြည် ကင်မရာ ပါရှိသည်။ ၎င်းတွင် Windows Hello မျက်နှာမှတ်မိခြင်း၊ ရှိနေခြင်း ထောက်လှမ်းခြင်းနှင့် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ဆူညံသံလျှော့ချခြင်းတို့ကို ပံ့ပိုးပေးထားပြီး ကိုယ်ရေးကိုယ်တာအတွက် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ ရှပ်တာတစ်ခု ပါဝင်သည်။

ဆိပ်ကမ်းများနှင့်ဆက်သွယ်မှု

ဒီလောက်ပါးလွှာတဲ့ လက်တော့ပ်အတွက် port ရွေးချယ်မှုက ကောင်းပါတယ်။ ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာ 40Gbps အထိ USB4၊ DisplayPort 2.1 နဲ့ Power Delivery တို့ကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ Thunderbolt 4 Type-C port နှစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ HDMI 2.1 နဲ့ PowerShare ပါတဲ့ USB 3.2 Gen 1 Type-A port တွေကိုလည်း ဒီဘက်မှာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ configuration က ညာဘက်မှာ တတိယမြောက် USB Type-C port တစ်ခု ထပ်ထည့်ထားပါတယ်။ ဒီ connection က USB 3.2 Gen 2×2 ကို 20Gbps အထိ၊ DisplayPort 1.4 နဲ့ Power Delivery တွေနဲ့ support လုပ်ပါတယ်။ Dell က PowerShare ပါတဲ့ ဒုတိယ USB Type-A port အစား အစားထိုးအနေနဲ့ ပေးစွမ်းတာကြောင့် layout အတိအကျက ရွေးချယ်ထားတဲ့ configuration ပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ ညာဘက်မှာ headset jack၊ wedge-shaped security slot နဲ့ optional nano-SIM tray တို့ ပါဝင်ပြီး၊ optional smart-card reader slot ကတော့ support လုပ်ထားတဲ့ configuration တွေမှာ ဘယ်ဘက်မှာ ရှိပါတယ်။

ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုကို Intel Wi-Fi 7 BE211 2×2 adapter ဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားပြီး Bluetooth Core 6.0 နှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ လက်တော့ပ်ကို ပါဝင်သော 65W adapter ကို အသုံးပြု၍ USB-C မှတစ်ဆင့် အားသွင်းနိုင်ပြီး တစ်ဖက်တစ်ချက်စီတွင် ချိတ်ဆက်နိုင်ပါသည်။ ၎င်း၏ 70Wh ဘက်ထရီသည် ExpressCharge နှင့် ExpressCharge Boost ကို ပံ့ပိုးပေးသော်လည်း Dell က မြန်နှုန်းမြင့်အားသွင်းမှုမုဒ်နှစ်ခုလုံးအတွက် အနည်းဆုံး 100W adapter လိုအပ်ကြောင်း မှတ်ချက်ပြုထားသောကြောင့် ပါ၀င်သည့် 65W ယူနစ်သည် စံအမြန်နှုန်းဖြင့် အားသွင်းပါသည်။

လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု

ဒီစနစ်နဲ့ အလားတူ Pro 7 14 AMD ရဲ့ အဓိကကွာခြားချက်ကတော့ Intel vPro ပါ။ Intel Active Management Technology က out-of-band access ကို ပေးစွမ်းပြီး IT ဝန်ထမ်းတွေကို operating system မရနိုင်တဲ့အခါမှာတောင် system တစ်ခုကို diagnose လုပ်၊ configure လုပ်၊ support လုပ်နိုင်အောင် ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ ဒါက ရုံးအများအပြားမှာ laptop တွေကို စီမံခန့်ခွဲတဲ့ ကုမ္ပဏီတွေ ဒါမှမဟုတ် ဝန်ထမ်းတွေကို remote ကနေ အလုပ်လုပ်နိုင်အောင် ပံ့ပိုးပေးတဲ့ ကုမ္ပဏီတွေအတွက် အထူးအသုံးဝင်ပါတယ်။

Dell Pro 7 14 Intel အတွင်းပိုင်းသုံးသပ်ချက်

Intel Hardware Shield သည် operating system အောက်တွင် ကာကွယ်မှုများကို ထည့်သွင်းပေးထားပြီး Threat Detection Technology သည် လုံခြုံရေးဆော့ဖ်ဝဲလ်အား တိုက်ခိုက်မှုအချို့ကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးနိုင်ပါသည်။ Intel ၏ Stable IT Platform Program သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအား ကြီးမားသော ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် ပိုမိုခန့်မှန်းနိုင်သော hardware နှင့် driver platform တစ်ခုကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

Dell က SafeBIOS၊ Trusted Device နဲ့ quantum-resistant BIOS verification တွေကနေတစ်ဆင့် သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်လုံခြုံရေးနဲ့ စီမံခန့်ခွဲမှုအင်္ဂါရပ်တွေကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ configuration မှာ power button ထဲမှာ ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ fingerprint reader၊ Windows Hello အတွက် infrared camera၊ physical camera shutter နဲ့ FIPS 140-3 လိုအပ်ချက်တွေနဲ့ အသိအမှတ်ပြုထားတဲ့ TPM 2.0 တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

Dell Management Portal သည် Microsoft Intune နှင့် ပူးပေါင်း၍ ရှိပြီးသား cloud-management environment မှ Dell-specific setting များကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက် configuration တွင် အဝေးမှ ရောဂါရှာဖွေပြီးနောက် Next Business Day Onsite ဝန်ဆောင်မှုပါရှိသော ProSupport ၃၆ လလည်း ပါဝင်သည်။

Dell Pro 7 14 (Intel) သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro 7 14 (P714260)
ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
processor ​​ကို Intel vPro ပါဝင်သော စီးရီး ၃ Intel Core Ultra 7 366H
16 cores၊ 4.8 GHz အထိ
၅၅ TOPS NPU (ပူးတွဲပါ+ PC)
ဂရပ်ဖစ် Intel ဂရပ်ဖစ် (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ Xe core ၄ ခု)
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
Memory နှင့် Storage
မှတ်ဉာဏ် 64 GB LPDDR5x-8533၊ dual-channel၊ onboard
သိုလှောင်ခြင်း 1 TB စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် SSD၊ PCIe Gen5၊ SED အသင့်ဖြစ် (SK hynix PCB01)
မျက်နှာပြင်နှင့် ကင်မရာ
မျက်နှာပြင် ၁၄ လက်မ WUXGA (၁၉၂၀ x ၁၂၀၀)၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ VRR ၁ မှ ၁၂၀ Hz
၅၀၀ နစ်စ်၊ ၁၀၀% sRGB၊ ComfortView Plus၊ အလင်းပြန်မှုကာကွယ်ပေးခြင်း၊ ပါဝါအလွန်နည်းခြင်း
ကင်မရာ 8 MP RGB HDR + IR၊ 30fps တွင် 1440p
ရှိနေခြင်း ရှာဖွေခြင်း၊ ယာယီဆူညံသံ လျှော့ချခြင်း၊ ကင်မရာ ရှပ်တာ
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ထည့်သွင်းမှု
ကြိုးမဲ့ Intel Wi-Fi 7 BE211၊ 2×2၊ Bluetooth Core 6.0
keyboard ကို Mini-LED backlit၊ AI hotkey၊ ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်ခြင်း၊ အမေရိကန်အင်္ဂလိပ်
ဆိပ်ကမ်းများ ပါဝါပို့ဆောင်မှုနှင့် DisplayPort 2.1 ပါရှိသော Thunderbolt 4/USB4 (40Gbps) Type-C ၂ ခု
၁ x USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbps) Type-C ပါသည့် Power Delivery နှင့် DisplayPort 1.4 (ပြင်ဆင်သတ်မှတ်ထားသည့်အတိုင်း၊ အခြားရွေးချယ်စရာတစ်ခုမှာ PowerShare ပါသည့် ဒုတိယ USB 3.2 Gen 1 Type-A ဖြစ်သည်)
PowerShare ပါရှိသော USB 3.2 Gen 1 Type-A ၁ ခု
1x HDMI ၁.၄
1x ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ နားကြပ်ပေါက်
သပ်ပုံသဏ္ဍာန် သော့ခတ်ပေါက် ၁ ခု
ရွေးချယ်နိုင်သော nano-SIM tray နှင့် smart-card reader slot
လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု
လုံခွုံရေး ပါဝါခလုတ်ရှိ လက်ဗွေဖတ်စက် (Windows Hello)
TPM 2.0 FIPS 140-3 / TCG အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရ
ကွမ်တမ်ခံနိုင်ရည်ရှိသော BIOS အတည်ပြုခြင်း၊ ကင်မရာရှပ်တာ
စီမံခန့်ခွဲမှု Intel vPro (AMT၊ Hardware Shield၊ TDT၊ SIPP)
Dell SafeBIOS၊ ယုံကြည်စိတ်ချရသော စက်ပစ္စည်း၊ Dell စီမံခန့်ခွဲမှုပေါ်တယ်၊ Intune
တန်ခိုးနှင့်ရုပ်
ဘက်ထရီ ၃-ဆဲလ်၊ ၇၀ Wh၊ အမြန်အားသွင်းခြင်း / အမြန်အားသွင်းခြင်း မြှင့်တင်ခြင်း
ပါဝါစ Adapter ကို ၆၅ ဝပ် USB-C
ကိုယ်ထည် အလူမီနီယမ် အပေါ်ဖုံးနှင့် လက်တင်ခုံ၊ မဂ္ဂနီဆီယမ် အောက်ခြေဖုံး
၂.၈၀ ပေါင်မှစတင်၍; ၁၀.၃ မီလီမီတာမှ ၁၆.၄၅ မီလီမီတာအထိ အထူ
အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ၊ အာမခံနှင့် ဈေးနှုန်းများ
လက်မှတ် ENERGY STAR၊ Climate+ ပါရှိသော EPEAT Gold၊ TCO အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
စံ MIL-STD လိုအပ်ချက်များထက် ကျော်လွန်၍ စမ်းသပ်ပြီး
ဝန်ဆောင်မှု Dell ProSupport၊ နောက်လာမည့် လုပ်ငန်းရက်တွင် Onsite ဝန်ဆောင်မှု၊ ၃၆ လ
အခြေစိုက်စခန်းစျေး $2,359
စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း $၄,၆၄၈ (Dell.com တစ်လုံးဝယ်၊ လျှော့စျေးမရှိ)

performance

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ Dell ရဲ့ လက်ရှိ စီးပွားဖြစ် ထုတ်ကုန်စာရင်းနဲ့ ဘယ်လိုကိုက်ညီလဲဆိုတာ သိရဖို့အတွက် Pro 5 14 Intel နဲ့ AMD configuration နှစ်ခုလုံးနဲ့အတူ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ လက်တော့ပ်လေးလုံးစလုံးမှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စံ power profile ကို general productivity, CPU rendering, GPU compute, professional visualization, storage, AI နဲ့ battery workloads တွေမှာ အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။

Intel လက်တော့ပ်နှစ်လုံးကို Series 3 Core Ultra platform တစ်ခုတည်းမှာ တည်ဆောက်ထားပေမယ့် တူညီတာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ Pro 7 14 ရဲ့ Core Ultra 7 366H နဲ့ standard Intel Graphics တွေက Pro 5 14 ရဲ့ အဆင့်မြင့် X7 368H နဲ့ Arc B390 တွေထက် သာလွန်ပါတယ်။ AMD လက်တော့ပ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ချက်တွေကို workload အလိုက် ခွဲခြားကြည့်ရင် Intel စက်တွေက Blender GPU rendering နဲ့ AI text generation မှာ ဦးဆောင်နေပြီး Radeon 890M စနစ်တွေက SPECviewperf CAD viewset အများစုမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။

စမ်းသပ်စနစ်များ

specification Dell Pro 5 16 (AMD) Dell Pro 7 14 (AMD) Dell Pro 7 14 (Intel) Dell Pro 5 14 (Intel)
စီပီယူ Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Core Ultra 7 366H (16C) Core Ultra X7 368H (16C)
GPU ကို Radeon 890M Radeon 890M Intel ကဂရစ်ဖစ် Intel Arc B390
မှတ်ဉာဏ် GB ကို-64 5 DDR5600 ၃၂ GB LPDDR5x-8533 ၃၂ GB LPDDR5x-8533 ၆၄ ဂစ်ဂါဘိုက် LPCAMM၂-၈၅၃၃
သိုလှောင်ခြင်း SanDisk PC SN5100S 1 TB Samsung BM9C1a 1 TB သိုလှောင်မှု SK hynix PCB01 1 TB SK hynix PCB01 1 TB
မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ WQXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA
စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း $4,648 $5,377 $5,600 $5,492

UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ AI Computer Vision benchmark ရဲ့ CPU ပိုင်းမှာ ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 121 ရရှိခဲ့တာကြောင့် အုပ်စုကို အနည်းငယ်သာ ဦးဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ DeepLab V3 နဲ့ YOLO V3 မှာလည်း အမြန်ဆုံးရလဒ်တွေ ရရှိခဲ့ပေမယ့် Pro 5 14 Intel ဟာ MobileNet V3၊ ResNet 50၊ Inception V4 နဲ့ REAL-ESRGAN တို့မှာ ပိုမြန်ခဲ့ပါတယ်။ GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းနည်းပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 205 ရရှိခဲ့တာကြောင့် Radeon 890M စနစ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ နောက်မှာ ရှိနေပြီး Pro 5 14 Intel ရဲ့ ရမှတ် 398 အောက်ကို အတော်လေး နိမ့်ကျနေပါတယ်။ Pro 7 14 Intel ဟာ AMD လက်တော့ပ်တွေကို GPU workload အများအပြားမှာ ဦးဆောင်နေခဲ့ပေမယ့် နှေးကွေးတဲ့ REAL-ESRGAN ရလဒ် 1,309.49 ms ရလဒ်ကြောင့် စုစုပေါင်းရမှတ် ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 91 77 121 119
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.57 ms 1.79 ms 1.24 ms 1.09 ms
ResNet 50 13.64 ms 16.46 ms 11.57 ms 10.11 ms
စတင်ခြင်း V4 40.43 ms 51.10 ms 34.01 ms 29.77 ms
DeepLab V3 69.73 ms 74.74 ms 37.98 ms 50.18 ms
ယိုလို V3 99.38 ms 122.35 ms 81.22 ms 112.64 ms
REAL-ESRGAN 4,504.35 ms 5,383.21 ms 3,163.45 ms 2,884.51 ms
GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 214 243 205 398
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.56 ms 1.17 ms 1.04 ms 0.84 ms
ResNet 50 8.76 ms 7.93 ms 6.52 ms 2.94 ms
စတင်ခြင်း V4 22.46 ms 20.06 ms 20.72 ms 8.38 ms
DeepLab V3 38.40 ms 34.04 ms 26.53 ms 17.54 ms
ယိုလို V3 23.56 ms 21.92 ms 43.07 ms 19.14 ms
REAL-ESRGAN 570.35 ms 536.81 ms 1,309.49 ms 562.87 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် AI Text Generation workloads လေးခုလုံးတွင် AMD စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် အဆင်ပြေစွာ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Phi တွင် 689 မှတ်၊ Mistral တွင် 525 မှတ်၊ Llama3 တွင် 509 မှတ် နှင့် Llama2 တွင် 530 မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် ပထမဆုံးတိုကင်ရလဒ်များကို နှေးကွေးစေပြီး တိုကင်ထုတ်လုပ်မှုနှုန်း မြင့်မားစေခဲ့သည်။ Pro 5 14 Intel သည် workloads အားလုံးတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး ၎င်း၏ အဆင့်မြင့်ပရိုဆက်ဆာသည် Llama2 တွင် 21% ခန့်နှင့် Llama3 တွင် 39% ခန့် ဦးဆောင်နေသည်။ သို့သော် Pro 7 14 Intel သည် ဒေသတွင်း LLM workloads များအတွက် AMD မော်ဒယ်များထက် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
phi
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 371 427 689 904
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 5.052 ့ 4.286 ့ 1.843 ့ 1.158 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 27.163 တိုကင်/s 30.492 တိုကင်/s 34.172 တိုကင်/s 36.952 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 135.343 ့ 118.697 ့ 92.273 ့ 81.304 ့
Mistral
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 346 389 525 716
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 6.929 ့ 6.060 ့ 3.778 ့ 2.195 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 18.174 တိုကင်/s ၅၆.၆၄၇ တိုကင်/စက္ကန့် 22.843 တိုကင်/s 24.724 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 196.185 ့ 176.220 ့ 143.831 ့ 123.773 ့
လာမာ ၂
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 306 345 509 708
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 6.518 ့ 5.707 ့ 2.992 ့ 1.657 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ 15.050 တိုကင်/s 16.725 တိုကင်/s 19.104 တိုကင်/s 20.421 တိုကင်/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 224.176 ့ 199.931 ့ 161.290 ့ 142.814 ့
လာမာ ၂
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် 329 367 530 641
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 11.089 ့ 10.307 ့ 5.412 ့ 4.082 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ 8.878 တိုကင်/s 10.260 တိုကင်/s 11.230 တိုကင်/s 12.397 တိုကင်/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 381.464 ့ 334.648 ့ 278.109 ့ 245.572 ့

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ Stable Diffusion 1.5 စမ်းသပ်မှုတွေမှာ AMD စနစ်နှစ်ခုနဲ့ နီးစပ်ခဲ့ပြီး FP16 မှာ 258 မှတ်နဲ့ INT8 မှာ 3,575 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီရလဒ်တွေက AMD လက်တော့ပ်တွေထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပြီး workload နှစ်ခုလုံးမှာ image-generation အချိန်တွေက တစ်စက္ကန့် ဒါမှမဟုတ် တစ်စက္ကန့်ထက် နည်းပါတယ်။ Stable Diffusion XL မှာ ပိုသာလွန်ခဲ့ပြီး သူ့ရဲ့ 268 မှတ်ဟာ Pro 7 14 AMD ရဲ့ 177 ထက် 51% ခန့် ပိုများပြီး သူ့ရဲ့ 139.410 စက္ကန့် image-generation အချိန်ကလည်း သိသိသာသာ ပိုမြန်ပါတယ်။ Pro 5 14 Intel ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းကို ကွာခြားချက်များစွာနဲ့ ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်ပြီး Intel ဂရပ်ဖစ်ဖွဲ့စည်းပုံနှစ်ခုကြားက ကွာခြားချက်ကို ဒီမှာ အထူးသိသာထင်ရှားစေပါတယ်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 255 247 258 635
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 391.577 ့ 404.455 ့ 386.614 ့ 157.296 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 3,598 3,521 3,575 7,693
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 69.478 ့ 70.985 ့ 69.911 ့ 32.495 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 173 177 268 646
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 3,448.478 ့ 3,379.388 ့ 2,230.563 ့ 928.747 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အထွေထွေစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် အုပ်စုအတွင်း အမြင့်ဆုံး PCMark 10 ရမှတ် ၈,၄၃၈ ရရှိခဲ့ပြီး AMD စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် ၂% ခန့် သာလွန်ကာ Pro 5 14 Intel ထက် ၆% သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Essentials စမ်းသပ်မှုတွင်လည်း ၁၀,၉၈၁ မှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Digital Content Creation တွင် ၁၀,၆၁၀ မှတ်ဖြင့် ပထမနေရာရရှိခဲ့ပြီး ဒုတိယအမြန်ဆုံးစနစ်ထက် ၈% သာလွန်သည်။ ၎င်း၏ ထုတ်လုပ်မှုရမှတ် ၁၃,၉၉၂ မှတ်သည် AMD လက်ပ်တော့များထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း အလုံးစုံရလဒ်အရ ရုံးသုံးနှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုလုပ်ငန်းများတွင် အလွန်ကောင်းမွန်သော တုံ့ပြန်မှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ပြသနေသည်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
ယေဘုယျအား 8,268 8,237 8,438 7,945
Essentials 10,870 10,783 10,981 10,751
productivity 14,322 14,366 13,992 13,821
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 9,852 9,792 10,610 9,158

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် single-core နှင့် multi-core workloads များအတွက် သီးခြားရမှတ်များဖြင့် အသုံးများသော အလုပ်များကို ရောနှောအသုံးပြု၍ ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ Geekbench 6 single-core မှာ 2,862 မှတ်ရခဲ့ပြီး အုပ်စုထဲမှာ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပေမယ့် ဦးဆောင်နေတဲ့ Pro 5 16 AMD ထက် ၄% သာ နောက်ကျခဲ့ပါတယ်။ multi-core ရမှတ် ၁၆,၇၈၇ ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 14 Intel ရဲ့ ၁% အတွင်းနဲ့ AMD စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် ၁၄% ဝန်းကျင် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါဟာ Pro 7 14 Intel အတွက် အားကောင်းတဲ့ multi-core ရလဒ်တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး Core Ultra 7 366H ဟာ ပိုတိုပြီး ရောနှောနေတဲ့ workload တွေမှာ ကောင်းကောင်း လုပ်ဆောင်နိုင်တယ်ဆိုတာ ပြသနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ပိုရှည်ပြီး ရေရှည်စမ်းသပ်မှုတွေမှာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Single-Core ဖြစ်သည် 2,989 2,888 2,862 2,968
Multi-Core ပါ 14,348 14,768 16,787 16,874

Cinebench R23 နှင့် 2024

Cinebench သည် single-core နှင့် multi-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် သီးခြားစမ်းသပ်မှုများဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန်ပုံဖော်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် Cinebench R23 တွင် ခိုင်မာသော single-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ရမှတ် 2,043 ဖြင့် အုပ်စုကို ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း ၎င်း၏ multi-core ရမှတ် 14,640 သည် စနစ်လေးခုတွင် အနိမ့်ဆုံးဖြစ်သည်။ အလားတူပုံစံသည် Cinebench 2024 သို့ သယ်ဆောင်သွားပြီး ၎င်း၏ single-core ရမှတ် 116 သည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိသော်လည်း ၎င်း၏ multi-core ရမှတ် 683 သည် အခြားလက်တော့ပ်များထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Pro 5 14 Intel သည် R23 multi-core တွင် 16% ခန့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Cinebench 2024 multi-core တွင် 18% ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ပိုကြီးသော Pro 5 16 AMD သည် ထိုဦးဆောင်မှုများကို အသီးသီး 28% နှင့် 54% အထိ တိုးချဲ့ခဲ့သည်။

Cinebench (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
R23 Single-Core 2,029 1,946 2,043 2,010
R23 မာလ်တီ-ကော် 18,764 15,173 14,640 16,915
၂၀၂၄ Single-Core 119 105 116 122
၂၀၂၄ မာလ်တီ-ကော်ပိုရိတ် 1,055 847 683 807

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် 7-Zip benchmark တွင် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 81.2 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး စနစ်လေးခုတွင် နောက်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Pro 5 14 Intel ထက် ၉% ခန့်၊ Pro 7 14 AMD ထက် ၁၀% လျော့နည်းပြီး ပိုကြီးသော Pro 5 16 AMD ထက် ၂၂% လျော့နည်းသည်။ ရလဒ်သည် Cinebench တွင်တွေ့မြင်ခဲ့ရသည့် လမ်းကြောင်းအတိုင်းဖြစ်ပြီး ပါးလွှာသောကိုယ်ထည်သည် ၎င်း၏ core အားလုံးကို ကြာရှည်စွာအလုပ်များစေသည့် workloads များအတွင်း Core Ultra 7 366H ကို ကန့်သတ်ထားသည်။

7-Zip (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် (GIPS) 103.9 90.2 81.2 89.4

y-cruncher

y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ဂဏန်းများစွာကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ ရလဒ်များကို စက္ကန့်ပိုင်းဖြင့် တိုင်းတာသောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် y-cruncher workloads သုံးခုလုံးတွင် အနှေးကွေးဆုံးစနစ်ဖြစ်ပြီး ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံတွက်ချက်မှုကို ၃၄.၇၇၅ စက္ကန့်၊ ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံစမ်းသပ်မှုကို ၁၀၄.၅၈၆ စက္ကန့်နှင့် ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံစမ်းသပ်မှုကို ၂၄၀.၅၅၄ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ Pro 5 14 Intel သည် ၁၅% ခန့်ပိုမိုမြန်ဆန်ခဲ့ပြီး Ryzen စနစ်နှစ်ခုသည် workload တိုးလာသည်နှင့်အမျှ ၎င်းတို့၏အားသာချက်ကို တိုးချဲ့ခဲ့သည်။ ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံတွင် Pro 5 16 AMD သည် တွက်ချက်မှုကို ၃၂% ခန့်ပိုမိုမြန်ဆန်စွာပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Pro 7 14 ၏သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသောဒီဇိုင်းနှင့် ပိုကြီးသော AMD စနစ်၏ CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကြား ကွာခြားချက်ကိုပြသသည်။

y-cruncher — စက္ကန့်များ (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
1 ဘီလီယံ 25.160 25.199 34.775 29.405
2.5 ဘီလီယံ 73.320 79.393 104.586 90.719
5 ဘီလီယံ 163.768 177.776 240.554 204.685

Blender 5.1.1 (GPU)

Blender benchmark သည် GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom ဟူသော 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် Radeon 890M စနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Blender တွင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး Monster တွင် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၂၅၃.၆ ခု၊ Junkshop တွင် ၁၈၉.၃ ခု နှင့် Classroom တွင် ၁၅၃.၀ ခု ရရှိခဲ့ပါသည်။ ထိုရလဒ်များအရ ၎င်းသည် Pro 7 14 AMD ထက် ၄၅% မှ ၈၀% အထိ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ Pro 5 14 Intel ၏ Arc B390 သည် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး Monster တွင် ၄၅%၊ Junkshop တွင် ၆၅% နှင့် Classroom တွင် ၆၀% ဖြင့် Pro 7 14 Intel ထက် ဦးဆောင်နေပါသည်။ ၎င်းသည် Blender GPU rendering အတွက် AMD လက်ပ်တော့များထက် ခိုင်မာသော အားသာချက်တစ်ခု ရရှိစေသော်လည်း အဆင့်မြင့် Intel ဂရပ်ဖစ်ဖွဲ့စည်းပုံနှင့် ယှဉ်နိုင်မည် မဟုတ်ပါ။

Blender 5.1.1 GPU — နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 129.8 140.9 253.6 366.6
အမှိုက်ဆိုင် 103.1 122.0 189.3 312.6
စာသင်ခန်း 91.1 105.6 153.0 244.4

V-Ray နှင့် LuxMark

LuxMark သည် OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသော မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး V-Ray GPU သည် V-Ray အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်ပရိုဆက်ဆာသည် မြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန် ဖန်တီးနိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel သည် V-Ray နှင့် LuxMark တွင် ရောထွေးနေသော ရလဒ်များကို ထုတ်ပေးခဲ့သည်။ ၎င်း၏ LuxMark Hall ရမှတ် ၂,၁၆၈ သည် Pro 5 14 Intel ပြင်ပတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး AMD စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် အနည်းငယ်သာလွန်သော်လည်း ၎င်း၏ Food ရမှတ် ၈၈၀ သည် နောက်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ V-Ray တွင်လည်း အလားတူပင်ဖြစ်ပြီး ၎င်း၏ 775 vpaths ရလဒ်သည် Pro 7 14 AMD ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး Pro 5 14 Intel ထက် ၁၆% ခန့်နိမ့်ကျသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် ၎င်း၏ စံ Intel Graphics သည် အချို့သော workloads များတွင် Radeon 890M နှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန် လုံလောက်သော compute စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း application အလိုက် ရလဒ်များ သိသိသာသာ ကွဲပြားသည်။

GPU တွက်ချက်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
LuxMark — ခန်းမ 2,125 2,042 2,168 3,287
LuxMark — အစားအစာ 982 1,050 880 1,585
V-Ray GPU (vpaths) 861 784 775 919

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization တို့တွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရရှိသော viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည်မှာ သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ SPECviewperf 15 တစ်လျှောက်လုံး ရုန်းကန်ခဲ့ရပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် visualization viewset အများစုမှာ အနိမ့်ဆုံးရလဒ်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အကြီးမားဆုံးကွာဟချက်တွေဟာ CATIA၊ Creo၊ Energy၊ Siemens NX နဲ့ SolidWorks လိုမျိုး CAD-focused စမ်းသပ်မှုတွေမှာ ပေါ်ပေါက်ခဲ့ပြီး Radeon 890M စနစ်တွေက အဆပေါင်းများစွာ ပိုမြန်လေ့ရှိပါတယ်။ Enscape၊ Maya နဲ့ Unreal Engine တို့မှာ ပိုပြီးယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် Pro 5 14 Intel ဟာလည်း အဲဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ အတော်လေး ဦးဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက Pro 7 14 Intel ဟာ CAD၊ အင်ဂျင်နီယာ ဒါမှမဟုတ် GPU များတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတွေမှာ ပုံမှန်အလုပ်လုပ်သူတွေအတွက် မသင့်တော်ပါဘူး။

SPECviewperf 15 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3dsmax-08 23.21 24.69 9.58 20.21
ဘလင်းဒါ-၀၁ 19.89 20.85 9.11 21.19
ကာတီယာ-၀၇ 20.16 21.21 5.27 10.27
creo-04 44.27 45.70 18.27 32.53
စွမ်းအင်-၁ 25.39 25.08 3.68 10.78
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 8.02 8.29 6.22 14.28
မာယာ-၀၇ 48.67 53.64 49.54 82.42
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 65.45 60.50 9.91 22.96
snx-05 51.67 51.84 37.74 46.22
solidworks-၂၀၁၁ 33.12 32.02 11.86 23.60
unreal_engine-01 26.61 26.29 21.36 38.77

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး DNF သည် စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်ဟု ဆိုလိုသည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ SPECworkstation 4 မှာ ပိုမိုဟန်ချက်ညီတဲ့ ရလဒ်တွေကို ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး CPU subsystem မှာ 1.08 မှတ်နဲ့ storage မှာ 1.68 မှတ် ရရှိခဲ့တာကြောင့် အုပ်စုအများစုနဲ့ နီးစပ် ဒါမှမဟုတ် ရှေ့မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Graphics ကတော့ 0.82 မှတ်နဲ့ အားအနည်းဆုံးနေရာဖြစ်ပြီး Radeon 890M စနစ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ နောက်ကျကျန်နေပြီး Pro 5 14 Intel ရဲ့ ရမှတ်ရဲ့ ထက်ဝက်လောက်သာ ရှိပါတယ်။ AI နဲ့ Machine Learning၊ Energy နဲ့ Life Sciences တွေမှာလည်း နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Pro 5 14 နဲ့ Financial Services ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ Media နဲ့ Entertainment workload ကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်ဖြစ်ပြီး 1.16 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ storage ရမှတ်ကောင်းတာက အထောက်အကူဖြစ်စေခဲ့ပေမယ့် graphics စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းတာက workstation workload အများစုမှာ အကန့်အသတ်ဖြစ်စေခဲ့ပါတယ်။

SPECworkstation 4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
CPU (လက်အောက်ခံစနစ်) 1.09 1.00 1.08 1.19
ဂရပ်ဖစ် (စနစ်ခွဲ) 2.36 2.41 0.82 1.68
သိုလှောင်မှု (စနစ်ခွဲ) 0.89 0.55 1.68 1.76
AI & စက်သင်ယူမှု 1.37 1.29 1.18 1.36
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.24 1.13 0.90 1.18
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.98 0.88 0.78 0.78
ဘဝကသိပ္ပံ 1.34 1.08 1.04 1.34
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး DNF DNF 1.16 DNF
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.34 1.18 1.41 1.64
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 0.78 0.72 1.04 1.10

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။

Dell Pro 7 14 Intel မှာပါဝင်တဲ့ SK hynix PCB01 ဟာ အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး storage ရလဒ်တွေထဲက အချို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး 3DMark Storage မှာ ရမှတ် 3,259 နဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test မှာလည်း 8,398.6 MB/s read နဲ့ 8,934.5 MB/s write ရရှိခဲ့ပြီး write ရလဒ် အမြန်ဆုံးဖြစ်ပြီး sequential read မှာ Pro 5 14 Intel ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါတယ်။ Pro 7 14 AMD နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် Intel မော်ဒယ်ဟာ 3DMark Storage မှာ သုံးဆကျော် ပိုမြန်ပြီး sequential write speed နှစ်ဆကျော် ပိုမြန်ပါတယ်။

သိုလှောင်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3DMark သိုလှောင်မှု (ရမှတ်) 2,477 894 3,259 3,144
Blackmagic ဒစ်ခ် — ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 4,758.0 3,103.4 8,398.6 8,609.6
Blackmagic Disk — ရေးသားရန် (MB/s) 5,166.5 4,034.3 8,934.5 8,747.3

ဘက်ထရီ

PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ ဖြတ်တောက်မှုအမှတ်သို့ ရောက်ရှိသည်အထိ ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်သည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုမှာ ၂၆ နာရီနဲ့ ၁၈ မိနစ် အသုံးခံပြီး Pro 5 14 Intel ထက် မိနစ် ၃၀ သာ နောက်ကျပြီး Pro 7 14 AMD ထက် ခုနစ်နာရီနီးပါး ပိုရှည်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Pro 5 16 AMD ထက် ၁၁ နာရီနီးပါး အသုံးခံပါတယ်။ ဒါဟာ သုံးသပ်ချက်မှာ အကောင်းဆုံးရလဒ်တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ပါဝါပလပ်ကနေ ဝေးရာမှာ အမြဲအလုပ်လုပ်သူတိုင်းအတွက် အဓိကအားသာချက်တစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်။

ဘက်ထရီ — PCMark 10 Modern Office (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
runtime ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ်

ကောက်ချက်

Dell Pro 7 14 Intel ဟာ Dell ရဲ့ လမ်းပေါ်မှာ ထုတ်လုပ်ထားတဲ့ လက်တော့ပ်ဖြစ်ပြီး အဲဒီအချက်တွေအရ စွမ်းဆောင်ရည် ကောင်းမွန်ပါတယ်။ Dell ရဲ့ စီးပွားဖြစ် ထုတ်ကုန်လိုင်းမှာ အပါးလွှာဆုံး ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားပြီး AMD twin ပရိုဆက်ဆာကို ပေါင် ၂.၈၀ နဲ့ ၁၆.၄၅ မီလီမီတာ အလေးချိန်ရှိကာ PCMark 10 Modern Office မှာ ၂၆ နာရီနဲ့ ၁၈ မိနစ် အသုံးပြုနိုင်ပြီး အဲဒီ twin ပရိုဆက်ဆာထက် ခုနစ်နာရီနီးပါး ပိုကြာပါတယ်။ ဒီအုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး PCMark 10 ရမှတ်က ၈,၄၃၈ ဖြစ်ပြီး Digital Content Creation subscore အမြင့်ဆုံး ရရှိထားပါတယ်။ Gen5 SSD ဟာ 3DMark Storage ကို ၃,၂၅၉ နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး read speed က ၈.၄GB/s နီးပါး ရှိပါတယ်။ Intel vPro ဟာ AMT out-of-band access, Hardware Shield, Threat Detection Technology နဲ့ SIPP တို့ကို ယူဆောင်လာပေးပါတယ်။ AMD ပရိုဆက်ဆာနဲ့ ယှဉ်လို့မရတဲ့ စီမံခန့်ခွဲမှု စွမ်းရည်တွေ ပါဝင်ပေမယ့် Pro 5 14 မှာတော့ အတူတူပါပဲ။ စာရွက်စာတမ်းတွေ၊ browser တွေ၊ video call တွေနဲ့ လေဆိပ်တွေမှာ အလုပ်လုပ်ရတဲ့ တစ်နေ့တာအတွက် ဒီပရိုဆက်ဆာဟာ ဒီအုပ်စုထဲမှာ အခိုင်မာဆုံး စက်ဖြစ်ပါတယ်။

အဓိက လဲလှယ်မှုကတော့ ပါးလွှာတဲ့ ကိုယ်ထည်နဲ့ Core Ultra 7 366H က Cinebench နဲ့ 7-Zip မှာရှိတဲ့ စနစ်လေးခုထဲမှာ multi-core ရမှတ် အနိမ့်ဆုံး ရရှိထားပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ integrated Intel Graphics ဟာ SPECviewperf CAD စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ Radeon 890M စနစ်တွေထက် အတော်လေး နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ Pro 5 14 Intel က configure လုပ်တဲ့အခါ ဒေါ်လာ ၁၀၈ သက်သာတဲ့ ကုန်ကျစရိတ်နဲ့ အဆင့်မြင့် Core Ultra X7 368H နဲ့ Arc B390 ဂရပ်ဖစ်တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်တာကြောင့် နှိုင်းယှဉ်မှုကို ပိုပြီး ခက်ခဲစေပါတယ်။ ဒါကြောင့် GPU နဲ့ local AI workloads အများစုမှာ အားသာချက်ကြီးတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။ Pro 5 16 AMD ကလည်း ဒေါ်လာ ၉၅၂ သက်သာပြီး CPU များတဲ့ workloads ရှည်တွေအတွက် ပိုအားကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ပိုကြီး၊ ပိုလေးပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်း သိသိသာသာ နည်းပါးပါတယ်။

ဒါကြောင့် Pro 7 14 Intel ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ထက် မိုဘိုင်းလ်၊ ခံနိုင်ရည်နဲ့ စီမံခန့်ခွဲနိုင်စွမ်းတွေကို အဆင့်သတ်မှတ်တဲ့ မော်တော်ကားတွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံးပါပဲ။ အဲဒီဦးစားပေးတွေကို ပြောင်းပြန်လှန်ပစ်တဲ့ ဝယ်ယူသူတွေမှာ ပိုကောင်းတဲ့အဖြေတွေ ရှိပါတယ်။ GPU နဲ့ AI အလုပ်လုပ်ဖို့အတွက် Pro 5 14 Intel က ဒေါ်လာ ၁၀၈ လျော့နည်းပြီး ဒါမှမဟုတ် CPU throughput ကို ကြာရှည်ခံစေဖို့ Pro 5 16 AMD က ဒေါ်လာ ၉၅၂ လျော့နည်းပါတယ်။ အိတ်တစ်လုံးနဲ့ IT အဖွဲ့တစ်ဖွဲ့နဲ့ လက်တော့ပ်ကို အချိန်ဇုန်သုံးခုကနေ စီမံခန့်ခွဲရတဲ့ အမှုဆောင်အရာရှိတစ်ယောက်အတွက် ဒါက ရွေးချယ်သင့်တဲ့ ရွေးချယ်မှုပါပဲ။

ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ- Dell Pro 7 14

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး အလုံးစုံ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Laptop StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: ပါးလွှာသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Laptop တွင် အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်း

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro 7 14 Intel သည် အကောင်းဆုံးစီးပွားရေး လက်တော့ပ် စာရင်းတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံးအလုံးစုံစီးပွားရေးလက်တော့ပ်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံးလက်တော့ပ်ဘက်ထရီသက်တမ်း စာရင်းတွင် ပါးလွှာသောစီးပွားရေးလက်တော့ပ်တွင် အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်းကိုလည်း ရရှိထားသည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။