StorageReview.com

Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 သုံးသပ်ချက်- ၎င်း၏အဆင့်ထက် သာလွန်သော CPU ပါရှိသော RTX PRO 500 GPU

end User  ◇  Workstation နှင့်

Lenovo သည် ThinkPad P16s Gen 4 ကို မိုဘိုင်းပုံစံဖြင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ထို့ကြောင့် ဤစက်သည် ရိုးရာလက်တော့ပ်နှင့် စားပွဲပေါ်တွင်တင်ထားသော စက်အကြား ကွာဟချက်ကို ပေါင်းကူးပေးသည်။ နောက်ဆုံးပေါ် Intel Core Ultra “Series 2” H-series ပရိုဆက်ဆာများဖြင့် စွမ်းအားပေးထားသော ဤလက်တော့ပ်တွင် AI မောင်းနှင်သော ထုတ်လုပ်မှုတာဝန်များအတွက် TOPS ၁၃ ခုအထိ စွမ်းဆောင်နိုင်သော သီးသန့် NPU တစ်ခု ပါဝင်သည်။ ၁၆ လက်မ အရွယ်အစားသည် ကြီးမားသော workstation တစ်ခုကို ညွှန်ပြနေသော်လည်း Lenovo သည် အစပိုင်းအလေးချိန် ၄.၀၁ ပေါင် (၁.၈၂ ကီလိုဂရမ်) သာရှိသော ချောမွေ့သောပရိုဖိုင်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ထို့အပြင်၊ NVIDIA ၏ RTX PRO 500 Blackwell GPU နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုခြင်းဖြင့် Lenovo သည် ဒဏ္ဍာရီလာ ThinkPad ၏ ကြံ့ခိုင်မှုကို မထိခိုက်စေဘဲ ပါဝါနှင့် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုကို ဟန်ချက်ညီအောင် လိုအပ်သော အင်ဂျင်နီယာများနှင့် ကျန်းမာရေးစောင့်ရှောက်မှုဆရာဝန်များအတွက် တိကျသောကိရိယာတစ်ခုကို ဖန်တီးခဲ့သည်။

သစ်သားစားပွဲခုံပေါ်မှာ ကမ်းခြေနောက်ခံနဲ့ ပွင့်နေတဲ့ lenovo thinkpad p16s
specification Lenovo ThinkPad P16s မျိုးဆက် ၄
ယူနစ်ဖွဲ့စည်းပုံ
ထုတ်ကုန်အမည် Lenovo ThinkPad P16s မျိုးဆက် ၄
processor ​​ကို Intel Core Ultra 7 265H (5.3 GHz အထိ)
vPro အရည်အချင်းပြည့်မီမှု vPro Enterprise
ဂရပ်ဖစ် NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell
မှတ်ဉာဏ် 64 GB ကို RAM ကို
သိုလှောင်ခြင်း 2 TB SSD TCG Opal Encryption 2၊ NVMe၊ စွမ်းဆောင်ရည်
မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ OLED ထိတွေ့မျက်နှာပြင် 3840 x 2400 (WQUXGA)
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် လုံခြုံရေး
ကြိုးမဲ့ Wi-Fi 7၊ ဘလူးတုသ်
keyboard ကို ဂဏန်းကီးပတ်နှင့် Copilot ခလုတ်ပါသော အင်္ဂလိပ်ကီးဘုတ်
လုံခြုံရေးဝန်ဆောင်မှု ThinkShield Pro လုံခြုံရေး (၁ နှစ်)
ထောက်ပံ့ ၁ နှစ် Lenovo Premier ပံ့ပိုးမှု
စျေးနှုန်း
လက်လီဈေးနှုန်း $4,218.99

ဒီဇိုင်း & တည်ဆောက်ပါ

Lenovo သည် ThinkPad P16s Gen 4 ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ကြံ့ခိုင်မှုအတွက် တည်ဆောက်ထားပြီး အပေါ်နှင့်အောက် အဖုံးများအတွက် အလူမီနီယမ် ကိုယ်ထည်ဖြင့် တပ်ဆင်ထားသည်။ ပထမဦးစွာ၊ စက်ပစ္စည်းသည် MIL-STD-810H စစ်ဘက်အဆင့် စမ်းသပ်မှုကို အောင်မြင်ခဲ့ပြီး လယ်ကွင်းလုပ်ငန်း၏ ပုံမှန်တုန်ခါမှုနှင့် ပတ်ဝန်းကျင်ပြောင်းလဲမှုများကို အလွယ်တကူ ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း သေချာစေသည်။ ၎င်း၏ ကြမ်းတမ်းမှုရှိသော်လည်း၊ အလုပ်ရုံသည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အလေးချိန် 1.82 kg (4.01 lbs) ရှိပြီး အနောက်ဘက်တွင် 18.17mm အထိ သေးငယ်သော ပရိုဖိုင်ပါရှိသည်။

Lenovo P16s ရဲ့ အလူမီနီယမ် အပေါ်ပိုင်း

ထို့အပြင် Lenovo သည် ၎င်း၏ hardware တစ်လျှောက်လုံးတွင် ရေရှည်တည်တံ့မှုကို ဦးစားပေးခဲ့သည်။ အထူးသဖြင့် ထုတ်လုပ်သူသည် keycaps (85%)၊ speaker enclosures (90%)၊ batteries (90%) နှင့် 100W power adapters (90%) တို့တွင် Post-Consumer Content (PCC) ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ်ရာခိုင်နှုန်းမြင့်မားစွာကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ အလားတူပင်၊ အတွင်းပိုင်းအအေးပေးစနစ်သည် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ကြေးနီအပူဘလောက်ကို အသုံးပြုသည်။

တိကျသောအလုပ်များကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် Lenovo သည် ၁၆ လက်မ၊ ၁၆:၁၀ မျက်နှာပြင်များကို စိတ်ကြိုက်ပြုလုပ်ထားသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ ထိပ်တန်း WQUXGA OLED ရွေးချယ်မှုသည် 100,000:1 contrast ratio နှင့် 100% DCI-P3 color gamut ကို ပေးစွမ်းပြီး resolution နိမ့်သော WUXGA panel များသည် 500 nits brightness အထိ ပေးစွမ်းသည်။ တိကျမှုကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက် မော်ဒယ်များတွင် AICCP သို့မဟုတ် X-Rite factory-calibrated color ပါရှိသည်။ ထို့အပြင်၊ laptop တွင် numeric keypad နှင့် dedicated Copilot key ပါရှိသော 6-row spill-resistant keyboard၊ 115mm Mylar touchpad နှင့် classic TrackPoint တို့ ပါရှိသည်။ နောက်ဆုံးတွင်၊ Dolby Audio ပါရှိသော stereo 2W speakers များသည် 360° far-field dual-microphone array ဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားသော ကြည်လင်ပြတ်သားသော အသံကို ပေးစွမ်းသည်။ P16s Gen 4 တွင် SD card reader မပါဝင်ကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။ ကင်မရာများ သို့မဟုတ် field device များမှ data များကို ပုံမှန် offload လုပ်သော professionals များသည် USB adapter သို့မဟုတ် dock လိုအပ်မည်ဖြစ်သည်။

လီနိုဗို p16s ကီးဘုတ်

ပေါင်းစပ်အာရုံခံကိရိယာများ

စနစ်တွင် လုံခြုံရေးနှင့် ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေရန်အတွက် အထူးပြုအာရုံခံကိရိယာများ ပါဝင်သည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ အသုံးပြုသူများသည် ရွေးချယ်နိုင်သော Ultrasonic Human Presence Detection အာရုံခံကိရိယာကို IR ကင်မရာနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပြီး ခြေလှမ်းထွက်ခွာသွားသည့်အခါ workstation ကို အလိုအလျောက် လော့ခ်ချပြီး ပြန်လာသည့်အခါတွင် နှိုးနိုင်သည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ ဇီဝမက်ထရစ်လော့ဂ်အင်အတွက်၊ “match-on-chip” လက်ဗွေဖတ်စက်ကို ပါဝါခလုတ်တွင် တိုက်ရိုက်ပေါင်းစပ်ထားသည်။

p16s ကင်မရာနှင့် privacy shutter ပါသည့် ir

ကင်မရာနှင့် လုံခြုံရေး

ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နဲ့ ပတ်သက်ပြီး P16s Gen 4 မှာ 5.0 MP + IR ကင်မရာအထိ ပါဝင်ပြီး temporal noise reduction နဲ့ physical privacy shutter ပါဝင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် ThinkShield suite က encryption အတွက် discrete TPM 2.0 chip နဲ့ self-healing BIOS ပါဝင်တဲ့ လုံခြုံရေးကို စီမံခန့်ခွဲပေးပါတယ်။ အောက်ခြေအဖုံးကို tamper detection လုပ်ခြင်းက internal hardware ကို တစ်ယောက်ယောက်က ဝင်ရောက်အသုံးပြုရင် IT ကို သတိပေးခြင်းဖြင့် chassis ကို ပိုမိုကာကွယ်ပေးပါတယ်။ ထို့အပြင် ရွေးချယ်ထားတဲ့ မော်ဒယ်တွေမှာ ရရှိနိုင်တဲ့ Intel vPro platform က hardware-level remote management နဲ့ enterprise environment တွေအတွက် virtualization security ကို မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။

အဆင့်မြှင့်တင်မှုနှင့် အတွင်းပိုင်း

ဒီ workstation ရဲ့ အဓိကအာရုံစိုက်မှုကတော့ ကြာရှည်ခံမှုပဲဖြစ်လို့ Lenovo က RAM ကို 96GB အထိ ထောက်ပံ့ပေးတဲ့ DDR5 SODIMM/CSODIMM slot နှစ်ခုကို ထည့်သွင်းပေးထားပါတယ်။ ဒါကြောင့် အသုံးပြုသူတွေဟာ CSODIMM မော်ဂျူးတွေအတွက် 6400 MT/s အထိ မန်မိုရီကို configure လုပ်နိုင်ပါတယ်။ M.2 2280 slot တစ်ခုတည်းက သိုလှောင်မှုကို ကိုင်တွယ်ပေးပြီး PCIe 4.0 အမြန်နှုန်းနဲ့ လည်ပတ်နေပေမယ့် 2TB PCIe Gen 5 Performance SSD အထိ ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။

p16s မှတ်ဉာဏ်နှင့် m.2 အနီးကပ်မြင်ကွင်း

ပါဝါရွေးချယ်စရာများတွင် 57Wh သို့မဟုတ် 75Wh ဘက်ထရီပါဝင်သည်။ ဘက်ထရီနှစ်ခုစလုံးသည် Rapid Charge ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး 100W USB-C adapter ဖြင့် ၁ နာရီအတွင်း 80% အထိ ရောက်ရှိသည်။ ချိတ်ဆက်မှုအရ စနစ်တွင် Wi-Fi 7 နှင့် Bluetooth 5.4 ပါရှိသည်။ တနည်းအားဖြင့် အဆက်မပြတ်ဝင်ရောက်ရန် လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များသည် embedded eSIM လုပ်ဆောင်ချက်ပါရှိသော 4G LTE CAT16 ကတ်ကို ရွေးချယ်နိုင်သည်။

p16s အတွင်းပိုင်း
specification Lenovo ThinkPad P16s မျိုးဆက် ၄
performance
processor ​​ကို Intel Core Ultra 5 225H: 14 Cores (4P + 8E + 2LP E)၊ 14 Threads၊ အမြင့်ဆုံး 4.9GHz၊ 18MB Cache၊ 83 Overall TOPS
Intel Core Ultra 5 235H: 14 Cores (4P + 8E + 2LP E)၊ 14 Threads၊ အမြင့်ဆုံး 5.0GHz၊ 18MB Cache၊ 94 Overall TOPS
Intel Core Ultra 7 255H: 16 Cores (6P + 8E + 2LP E)၊ 16 Threads၊ အမြင့်ဆုံး 5.1GHz၊ 24MB Cache၊ 96 Overall TOPS
Intel Core Ultra 7 265H: 16 Cores (6P + 8E + 2LP E)၊ 16 Threads၊ အမြင့်ဆုံး 5.3GHz၊ 24MB Cache၊ 97 Overall TOPS
Intel Core Ultra 9 285H: 16 Cores (6P + 8E + 2LP E)၊ 16 Threads၊ အမြင့်ဆုံး 5.4GHz၊ 24MB Cache၊ 99 Overall TOPS
ဂရပ်ဖစ်များ (ပေါင်းစပ်ထားသည်) Intel Arc 130T GPU (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ မျှဝေထားသော မှတ်ဉာဏ်၊ မျှဝေထားသော CPU TDP)
Intel Arc 140T GPU (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ မျှဝေထားသော မှတ်ဉာဏ်၊ မျှဝေထားသော CPU TDP)
ဂရပ်ဖစ်များ (သီးခြား) NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell မျိုးဆက်: 6GB GDDR7၊ 35W TGP၊ 294 TOPS
NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell မျိုးဆက်: 8GB GDDR7၊ 35W TGP၊ 440 TOPS
NPU ပေါင်းစပ်ထားသော Intel AI Boost၊ TOPS ၁၃ ခုအထိ
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows ကို 11 Pro ကို
Windows ကို 11 မူလစာမျက်နှာ
Windows 11 ပင်မဘာသာစကားတစ်ခုတည်း
Ubuntu Linux
Red Hat Enterprise Linux 10 (အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရ)
မျက်နှာပြင်နှင့် မာလ်တီမီဒီယာ
Display Options များ ၁၆ လက်မ WUXGA (1920×1200) IPS၊ 400nits၊ တောက်ပမှု ဆန့်ကျင်ခြင်း၊ 16:10၊ 1200:1၊ 45% NTSC၊ 60Hz၊ အပြာရောင်အလင်း နည်းပါးခြင်း
၁၆ လက်မ WUXGA (1920×1200) IPS၊ 500nits၊ အလင်းပြန်မှု ဆန့်ကျင်ခြင်း၊ 16:10၊ 1200:1၊ 100% sRGB၊ 60Hz၊ ပါဝါနည်းခြင်း၊ Eyesafe 2.0 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ် ရရှိထားသည်။
၁၆ လက်မ WQUXGA (3840×2400) OLED၊ 400nits၊ Anti-reflection/Anti-smudge၊ 16:10၊ 100,000:1၊ 100% DCI-P3၊ 60Hz၊ Eyesafe 2.0 အသိအမှတ်ပြု၊ X-Rite Factory Color Calibration
ထိတွေ့မျက်နှာပြင် Add-on Film Touch (WQUXGA တွင် ၁၀-point touch) သို့မဟုတ် Non-touch
audio High Definition (HD) အသံ၊ Realtek ALC3287 codec; စတီရီယိုစပီကာများ၊ 2W x2၊ Dolby Audio; မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံးပါ array၊ 360° far-field၊ Dolby Voice
ကင်မရာ 5.0MP + IR သီးသန့်လုံခြုံရေးရှပ်တာနှင့် Ultrasonic Human Presence Detection ပါရှိသည်။
5.0MP + IR သီးသန့်လုံခြုံရေးရှပ်တာပါရှိသည်
ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလုံခြုံရေးရှပ်တာပါသည့် 5.0MP
မှတ်ဉာဏ် & သိုလှောင်မှု
အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် 96GB အထိ (2x 48GB DDR5 CSODIMM)
မှတ်ဉာဏ်ကဒ်ပြား DDR5 SODIMM / CSODIMM slot နှစ်ခု၊ dual-channel လုပ်ဆောင်နိုင်သည်
memory အမျိုးအစား DDR5-5600 SODIMM (8GB/16GB/32GB မော်ဂျူးများ)
DDR5-6400 CSODIMM (32GB/48GB မော်ဂျူးများ)
သိုလှောင်ခြင်း M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot တစ်ခု
2TB M.2 2280 Gen 5 Performance SSD တစ်ခုအထိ ပံ့ပိုးမှု
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ပေါက်များ
ဝိုင်ဖိုင် + ဘလူးတုသ် Intel Wi-Fi 7 BE201၊ 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.4 (ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များတွင် vPro ပံ့ပိုးမှု)
WWAN Quectel EM160R-GL၊ 4G LTE CAT16၊ eSIM ပါရှိသော M.2 ကတ်၊ Wireless WAN ကို 4G သို့ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သည်၊ သို့မဟုတ် ပံ့ပိုးမှုမရှိပါ
စံဆိပ်ကမ်းများ ၁ x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
၁ x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)၊ အမြဲတမ်းဖွင့်ထားသည်
USB PD 3.0 ပါရှိသော Thunderbolt™ 4 ၂ ခု
HDMI 2.1 ၁ ခု၊ 4K/60Hz အထိ
၁ x နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ဂျက် (၃.၅ မီလီမီတာ)
၁ x အီသာနက် (GbE RJ-45)
1x လုံခြုံရေးသော့ပေါက်
ရွေးချယ်နိုင်သော ဆိပ်ကမ်းများ 1x Nano-SIM ကတ်ပေါက် (WWAN မော်ဒယ်များ)
1x စမတ်ကတ်ဖတ်စက်
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် စွမ်းအား
ရှုထောင့် (WxDxH) ၃၆၁.၅ x ၂၄၈.၆ x ၁၂.၆/၁၈.၁၇ (ရှေ့/နောက်) မီလီမီတာ (၁၄.၂၄ x ၉.၇၉ x ၀.၄၉/၀.၇၁ လက်မ)
အလေးချိန် ၂.၉၅ ကီလိုဂရမ် (၆.၅ ပေါင်) မှစတင်၍
ဖြစ်ရပ်မှန်ပစ္စည်း အလူမီနီယမ် (အပေါ်)၊ အလူမီနီယမ် (အောက်)
ဘက်ထရီ 57Wh သို့မဟုတ် 75Wh အားပြန်သွင်းနိုင်သော Li-ion ဘက်ထရီ၊ အမြန်အားသွင်းမှုကို ပံ့ပိုးပေးသည် (၁ နာရီအတွင်း ၈၀% အထိ)
ပါဝါစ Adapter ကို 100W USB-C ပါးလွှာသော (3-pin) AC အဒက်တာ၊ PD 3.0 ကို ပံ့ပိုးပေးသည်

Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 စွမ်းဆောင်ရည်

ThinkPad P16s Gen 4 ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Procyon AI၊ SPECworkstation 4၊ SPECviewperf၊ Blender၊ LuxMark အပါအဝင် workstation နှင့် AI ကို အဓိကထားသော benchmark အမျိုးမျိုးနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် CPU၊ GPU နှင့် storage စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် system-level စမ်းသပ်မှုများစွာကို ပြုလုပ်ခဲ့ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက် configuration မှာ 16 cores နဲ့ 5.3 GHz အထိ boost speed ပါဝင်တဲ့ Intel Core Ultra 7 265H processor ကို တပ်ဆင်ထားပြီး 6GB GDDR7 memory ပါဝင်တဲ့ NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell Laptop GPU လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ Windows 11 ကိုအသုံးပြုနေချိန်မှာ system memory 64GB နဲ့ 2TB NVMe SSD လည်း ပါဝင်ပါတယ်။

ဤစံနှုန်းများတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ThinkPad P16s Gen 4 ကို အောက်ပါအတိုင်း နှိုင်းယှဉ်ခဲ့သည်-

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အစီရင်ခံထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

ThinkPad P16s Gen 4 သည် ၎င်း၏ ကိုယ်ထည်ကြီးပြီး အပူချိန်လျှော့ချနိုင်သော အပူချိန်ကြောင့် အနည်းငယ်ပိုမိုအားကောင်းသော AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားသည်။ CPU-based စမ်းသပ်မှုတွင် စနစ်သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၃၈ ရရှိခဲ့ပြီး အရွယ်အစားသေးငယ်သော P14s Gen 6 ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်ပြီး အဆင့်မြင့် P16v စနစ်နှင့် ကိုက်ညီသည်။ MobileNet V3 အတွက် 1.08 ms၊ ResNet 50 အတွက် 9.80 ms နှင့် Inception V4 အတွက် 28.44 ms အပါအဝင် ဘုံ vision မော်ဒယ်များတွင် latency ရလဒ်များသည် ထိရောက်မှုရှိနေသေးသည်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ Real-ESRGAN ကဲ့သို့သော ပိုလေးသော workloads များသည် P14s တွင် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်သည်။

GPU ရလဒ်များသည် တူညီသော RTX PRO 500 GPU ကိုအသုံးပြုသောအခါ စနစ်နှစ်ခုလုံးတွင် တူညီလုနီးပါးဖြစ်ပြီး P16s သည် P14s ၏ 355 နှင့်နှိုင်းယှဉ်ပါက 354 ရရှိထားသည်။ သို့သော်၊ အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ထားသော TensorRT စမ်းသပ်မှုများတွင် P16s သည် စုစုပေါင်းရမှတ် 484 ဖြင့် အနည်းငယ်သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး GPU throughput စဉ်ဆက်မပြတ်တိုးတက်လာကြောင်း ညွှန်ပြသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် P16s သည် P14s နှင့် အလွန်ဆင်တူသော AI အရှိန်မြှင့်မှုကို ပေးစွမ်းသော်လည်း အအေးပေးစွမ်းရည်အပိုရရှိခြင်းမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိပြီး ရှည်လျားသောအလုပ်များအတွင်း ပိုမိုမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းနိုင်စေပါသည်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 122 138 138
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.11 ms 0.98 ms 1.08 ms
ResNet 50 10.89 ms 9.57 ms 9.80 ms
စတင်ခြင်း V4 31.91 ms 28.26 ms 28.44 ms
DeepLab V3 39.42 ms 34.59 ms 35.51 ms
ယိုလို V3 74.45 ms 68.85 ms 69.87 ms
REAL-ESRGAN 4,161.76 ms 3,442.98 ms 3,016.11 ms
GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 355 490 354
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.05 ms 0.79 ms 1.03 ms
ResNet 50 3.77 ms 2.80 ms 3.73 ms
စတင်ခြင်း V4 10.13 ms 8.05 ms 10.37 ms
DeepLab V3 25.40 ms 19.54 ms 24.74 ms
ယိုလို V3 19.16 ms 12.70 ms 20.15 ms
REAL-ESRGAN 399.21 ms 256.57 ms 395.42 ms
TensorRT  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ယေဘုယျအားရမှတ် 438 681 484
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.76 ms 0.53 ms 0.64 ms
ResNet 50 3.33 ms 2.20 ms 3.05 ms
စတင်ခြင်း V4 9.53 ms 7.40 ms 8.67 ms
DeepLab V3 13.34 ms 7.97 ms 11.66 ms
ယိုလို V3 15.28 ms 7.94 ms 13.76 ms
REAL-ESRGAN 446.47 ms 289.54 ms 444.42 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင် တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

LLM workloads များအတွက်၊ P16s Gen 4 သည် ၎င်း၏ hardware tier အတွက် မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း တိကျစွာ လုပ်ဆောင်ပါသည်။ ၎င်းသည် P14s Gen 6 ၏ output speeds နှင့် token generation နှင့် အနီးကပ် တူညီပြီး Phi စမ်းသပ်မှုတွင် tokens/second ၄၇ ခန့်နှင့် Mistral တွင် tokens/second ၃၄ ခန့် ရရှိခဲ့သည်။ RTX PRO 2000 ၏ မြင့်မားသော VRAM နှင့် compute capacity သည် text generation အတွက် ထူးခြားသော အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းသောကြောင့် ၎င်းသည် P16v Gen 3 ထက် နောက်ကျနေသည်မှာ နားလည်နိုင်ပါသည်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
phi
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,307 1,952 1,339
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.685 ့ 0.456 ့ 0.672 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 45.671 တိုကင်/s 67.803 တိုကင်/s 47.070 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 64.004 ့ 43.235 ့ 62.210 ့
Mistral
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,137 1,745 1,113
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 1.196 ့ 0.751 ့ 1.292 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 33.960 တိုကင်/s 50.213 တိုကင်/s 34.884 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 87.809 ့ 59.136 ့ 86.295 ့
လာမာ ၂
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် - 1,552 -
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - 0.732 ့ -
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ - 43.409 တိုကင်/s -
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - 67.892 ့ -
လာမာ ၂
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် - - -
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - - -
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ - - -
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - - -

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှုသည် GPU ကို များစွာပင်ပန်းစေပြီး P16s Gen 4 ၏ RTX PRO 500 သည် RTX PRO 2000 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၎င်း၏ ကန့်သတ်ချက်များကို ဤနေရာတွင် ပြသထားသည်။ ၎င်းသည် low-power INT8 Stable Diffusion 1.5 စမ်းသပ်မှု (8,840 မှတ်ရရှိပြီး 3.5 စက္ကန့်ခန့်အတွင်း ရုပ်ပုံများကို ထုတ်ပေးနိုင်) ကို ထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သော်လည်း၊ FP16 စမ်းသပ်မှုတွင် P16v Gen 3 ထက် 34% ခန့် နောက်ကျကျန်နေပါသည်။ သို့သော် ၎င်းသည် P14s Gen 6 ထက် အနည်းငယ်သာလွန်နေဆဲဖြစ်ပြီး အပူအကာအရံကြီးခြင်း၏ အကျိုးကျေးဇူးကို အားကောင်းစေသည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 697 1,084 708
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 143.447 ့ 92.235 ့ 141.136 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 8,440 13,402 8,840
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 29.619 ့ 18.653 ့ 28.278 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် - 847 -
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် - 707.623 ့ -
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း - ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ -

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

P16s Gen 4 သည် အထူးသဖြင့် CPU-bound workloads များတွင် လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တစ်လျှောက်တွင် ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်အားသာချက်ကို ထူးထူးခြားခြား ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။ ၎င်းသည် Energy (1.28)၊ Financial Services (1.10)၊ Life Sciences (1.68) နှင့် Product Design (1.32) တို့တွင် စနစ်သုံးခုလုံးကို ဦးဆောင်နေပြီး ထိုကဏ္ဍများတွင် အဆင့်မြင့် P16v Gen 3 ကိုပင် ကျော်လွန်နေသည်။ AI & Machine Learning (1.60) နှင့် Media & Entertainment (1.60) တို့သည် P16v ၏နောက်တွင် ရှိနေပြီး Productivity & Development (1.07) သည် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် P16s သည် GPU horsepower ထက် CPU throughput က ပိုအရေးကြီးသော သိပ္ပံ၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဘဏ္ဍာရေးဆိုင်ရာ workloads များတွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ခိုင်မာသောအခြေအနေတစ်ခုကို တင်ပြသည်။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.45 1.63 1.60
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.13 1.12 1.28
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.95 0.98 1.10
ဘဝကသိပ္ပံ 1.51 1.62 1.68
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.53 1.60 1.60
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.16 1.27 1.32
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 0.87 1.09 1.07

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) အပါအဝင် workloads အသစ်များကို မိတ်ဆက်ပေးသည့်အပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် SolidWorks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကိုလည်း မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက P16s Gen 4 ဟာ SPECviewperf 15 မှာ မမျှော်လင့်ထားတဲ့ အပြုအမူတချို့ကို ပြသနေပါတယ်။ P14s Gen 6 လိုပဲ Ultra 7 265H နဲ့ RTX PRO 500 တွေ ပါရှိပေမယ့် 3dsmax၊ Blender နဲ့ medical လို viewset တွေမှာ သိသိသာသာ စွမ်းဆောင်ရည် နိမ့်ကျနေပါတယ်။ ဒီကွဲလွဲမှုက ဒီ chassis မှာ burst graphics performance ထက် quiet operation ကို ဦးစားပေးတဲ့ driver optimization အစောပိုင်းတွေ ဒါမှမဟုတ် အလွန် conservative thermal management profile တွေကြောင့် ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
3dsmax-08 18.26 30.54 8.98
ဘလင်းဒါ-၀၁ 30.19 47.62 13.83
ကာတီယာ-၀၇ 32.65 49.64 -
creo-04 87.59 133.91 62.24
စွမ်းအင်-၁ 34.95 57.13 11.90
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 19.64 27.82 -
မာယာ-၀၇ 86.42 122.09 37.79
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 74.06 105.90 26.81
solidworks-၂၀၁၁ 39.26 65.69 35.65
unreal_engine-01 40.99 57.02 31.12

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် သက်ဆိုင်ပြီး တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

OpenCL ray-tracing စွမ်းဆောင်ရည်မှာ P16s Gen 4 ဟာ ၎င်းနဲ့တန်းတူအတွက် ခိုင်မာတဲ့ရလဒ်တွေကို ရရှိထားပါတယ်။ Hallbench မှာ 10,449 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 ရဲ့ 9,344 မှတ်ထက် 11.8% ခန့် သာလွန်နေပေမယ့် P16v Gen 3 နဲ့ RTX PRO 2000 ရဲ့ 14,583 မှတ်အောက်မှာ နောက်ကျနေဆဲပါ။ Food ကဏ္ဍမှာလည်း အလားတူပုံစံနဲ့ ပေါ်လာပြီး P16s ဟာ P14s မှာ 3,543 မှတ်နဲ့ P16v မှာ 5,536 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် P16s ဟာ RTX PRO 500 GPU နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုတဲ့အခါ ပိုကြီးတဲ့ ကိုယ်ထည်ကြောင့် အကျိုးကျေးဇူးရရှိပြီး ray-tracing workloads တွေမှာ P14s ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပေမယ့် တသမတ်တည်း ဦးဆောင်နေပါတယ်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဟောလ်ဘန်ချ် 9,344 14,583 10,449
အစားအသောက်များ 3,543 5,536 3,892

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

ThinkPad P16s Gen 4 က ဒီနေရာမှာ အမှန်တကယ် ထွန်းတောက်နေပါတယ်။ အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင်ပဲ စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် (96.484 GIPS vs 92.891 GIPS) မှာ P14s Gen 6 ထက်သာမက Ultra 9 285H တပ်ဆင်ထားတဲ့ P16v Gen 3 ထက်ပါ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ Ultra 7 265H နဲ့ ၁၆ လက်မ အအေးပေးစနစ် ပေါင်းစပ်မှုကြောင့် လေးလံတဲ့ ဖိသိပ်မှုနဲ့ ဖိအားလျှော့ချရေး လုပ်ငန်းတွေအတွက် အံ့မခန်း ရေရှည်တည်တံ့တဲ့ multi-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေမှာပါ။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,272% 1,221% 1,340%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,290% 1,260% 1,198%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,255% 1,252% 1,198%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,254% 1,217% 1,236%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 1,272% 1,238% 1,275%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် Blackmagic RAW codec ဖြင့် ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်ကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကုဒ်ဖွင့်ပြီး ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU အခြေခံ လုပ်ဆောင်မှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။

P16s Gen 4 သည် CPU decoding စွမ်းဆောင်ရည်ကို အားကောင်းစေပြီး 8K CPU စမ်းသပ်မှုတွင် 74 FPS ရရှိသည်။ ၎င်းသည် P14s Gen 6 ထက် 65 FPS သာလွန်စေသော်လည်း P16v Gen 3 ထက် 76 FPS အနည်းငယ်နောက်ကျသည်။ GPU ဘက်တွင် P16s သည် ဤအုပ်စုတွင် 86 FPS ဖြင့် အားအကောင်းဆုံး OpenCL ရလဒ်ကို ရရှိခဲ့ပြီး P16v ထက် 84 FPS ဖြင့် အနည်းငယ်သာ ကျော်လွန်ခဲ့ပြီး P14s များကို 63 FPS ဖြင့် ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ဦးဆောင်နေသည်။ ဤရလဒ်များသည် P16s ကို မိုဘိုင်း RAW ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်များအတွက် အလွန်စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်ပလက်ဖောင်းတစ်ခုဖြစ်စေသည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
8K CPU 65 76 74
8K OPENCL 63 84 86

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် အလွန်တသမတ်တည်းရှိသည်။ P16s Gen 4 ၏ PCIe Gen 5 Performance SSD သည် slot ကန့်သတ်ချက်ကြောင့် PCIe 4.0 အမြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်ပြီး 5,169 MB/s read နှင့် 4,624 MB/s write ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ခေတ်မီ enterprise workstation များအတွက် မျှော်မှန်းထားသည့် အကွာအဝေးအတွင်း သက်တောင့်သက်သာရှိကာ ဖိုင်များကို မြန်ဆန်စွာလွှဲပြောင်းခြင်းနှင့် application loading time များကို မြန်ဆန်စွာရရှိစေရန် သေချာစေသည်။

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဖတ် 5,159.6 MB / s 5,023.4 MB / s 5,169.3 MB / s
ရေးသား 4,794.1 MB / s 4,675.3 MB / s 4,624.5 MB / s

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

CPU rendering မှာတော့ P16s Gen 4 ဟာ Blender suite တစ်လျှောက်မှာ အလွန်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲပါ။ Monster မှာဆိုရင် တစ်မိနစ်ကို sample ၁၂၀.၂၃ မှတ်ရခဲ့ပြီး P16v Gen 3 က ၁၂၈.၂၄ နဲ့ P14s Gen 6 က ၁၁၈.၇၁ ကြားထဲမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Junkshop မှာတော့ P16s က ၇၇.၉၉ နဲ့ အလယ်အလတ်မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး P16v ထက် ၇၉.၁၈ နဲ့ အနည်းငယ်နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး P14s တွေထက် ၇၃.၆၈ နဲ့ ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်။ Classroom မှာတော့ P16s က တစ်မိနစ်ကို sample ၆၁.၀၄ နဲ့ ဦးဆောင်နေခဲ့ပြီး P14s နှစ်ခုလုံးထက် ၅၈.၁၁ နဲ့ P16v ၅၇.၆၂ ထက် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် P16s တွေက CPU rendering လုပ်ဆောင်ချက်ကို အလွန်ဟန်ချက်ညီအောင် ပြသထားပြီး မတူညီတဲ့ scene complexity တွေမှာ တည်ငြိမ်စွာ အားကောင်းနေစေဖို့ thermal headroom လုံလောက်စွာ ပါဝင်ပါတယ်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 118.71 128.24 120.23
အမှိုက်ဆိုင် 73.68 79.18 77.99
စာသင်ခန်း 58.11 57.62 61.04

GPU ပိုင်းမှာတော့ P16s Gen 4 ဟာ P14s Gen 6 နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အတူတူပါပဲ။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးမှာ RTX PRO 500 GPU တူညီတာကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ဒီလိုဖြစ်မယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။ Monster မှာ 917.81 မှတ်ရခဲ့ပြီး P14s ကတော့ 903.13 မှတ်၊ Junkshop မှာ 628.51 မှတ်နဲ့ 620.11 မှတ်၊ Classroom မှာ 538.79 မှတ်နဲ့ 527.76 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ P16v Gen 3 ဟာ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ RTX PRO 2000 ကြောင့် အဆင့်သုံးဆင့်စလုံးမှာ သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေဆဲပါ။ ဒါပေမယ့် P16s ကတော့ သူ့ရဲ့ hardware အတန်းအစားအတွင်းမှာတော့ GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခိုင်မာစွာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 903.13 1,300.29 917.81
အမှိုက်ဆိုင် 620.11 643.87 628.51
စာသင်ခန်း 527.76 607.69 538.79

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

P16s Gen 4 သည် ပြီးစီးသွားသော workload တိုင်းတွင် အုပ်စု၏ အားအကောင်းဆုံး y-cruncher ရလဒ်များကို ရရှိခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုကို ၂၇.၄၇၂ စက္ကန့်ဖြင့် အပြီးသတ်ခဲ့ပြီး P16v Gen 3 သည် ၃၂.၆၉၀ စက္ကန့်နှင့် P14s Gen 6 သည် ၃၄.၀၅၆ စက္ကန့်ဖြင့် ရှေ့တွင် ရှိနေသည်။ ထိုအားသာချက်မှာ ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံဖြင့် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး P16s သည် ၈၁.၇၀၂ စက္ကန့်ဖြင့် မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး P16v တွင် ၉၂.၂၀၃ နှင့် P14s တွင် ၉၆.၂၇၃ စက္ကန့်နှင့် ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံဖြင့် ထပ်မံမှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး အသီးသီး ၂၀၇.၇၂၉ နှင့် ၂၁၆.၄၈၇ စက္ကန့်ဖြင့် ၁၈၆.၁၄၁ စက္ကန့်ဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ဤအစုံတွင် ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည့် တစ်ခုတည်းသော စနစ်လည်းဖြစ်ပြီး ၄၀၅.၉၇၈ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးဆုံးခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များက P16s သည် Ultra 7 265H ကို လုံလောက်သော thermal headroom နှင့် ပေါင်းစပ်ထားပြီး အလွန်အားကောင်းသော long-duration compute performance ကို ထိန်းသိမ်းထားကြောင်း ပြသနေပါသည်။

Y-Cruncher (အချိန်နည်းနည်းပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
1 ဘီလီယံ 34.056 ့ 32.690 ့ 27.472 ့
2.5 ဘီလီယံ 96.273 ့ 92.203 ့ 81.702 ့
5 ဘီလီယံ 216.487 ့ 207.729 ့ 186.141 ့
10 ဘီလီယံ - - 405.978 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 မှာ P16s Gen 4 ဟာ ဒီအုပ်စုမှာ CPU multi-core ရမှတ် ၁၅,၈၂၃ နဲ့ အားအကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး၊ P16v Gen 3 ရဲ့ အဆင့်မြင့် Ultra 9 processor ပါဝင်ပေမယ့်လည်း ၁၅,၁၈၅ နဲ့ အသာရခဲ့ပါတယ်။ Single-core စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ စနစ်သုံးခုလုံးမှာ အတော်လေး နီးစပ်နေပြီး P16s က ၂,၈၂၆ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ GPU ဘက်မှာဆိုရင် OpenCL ရမှတ် ၆၇,၄၅၃ ဟာ P14s Gen 6 ရဲ့ ၆၆,၇၈၄ နဲ့ အတော်လေး တူညီနေပြီး၊ သူတို့ရဲ့ shared RTX PRO 500 graphics ကြောင့် မျှော်လင့်ရပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် P16s ဟာ GPU compute ထက် CPU throughput တည်ငြိမ်မှုမှာ အထင်ရှားဆုံး ဖြစ်ပါတယ်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
စီပီယူ
CPU Single-Core 2,713 2,921 2,826
CPU Multi-Core 12,781 15,185 15,823
GPU ကို
GPU OpenCL 66,784 104,861 67,453

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

GPU-accelerated rendering benchmark တစ်ခုအနေနဲ့ V-Ray ရလဒ်တွေက မျှော်လင့်ချက်တွေနဲ့ တစ်ထပ်တည်းကျပါတယ်။ P16s Gen 4 (2,114) ဟာ P14s Gen 6 နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အတူတူပဲဖြစ်ပြီး P16v မှာ ပါဝင်တဲ့ RTX PRO 2000 ထက် နောက်ကျနေပါတယ်။

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 2,122 3,233 2,114

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအပါအဝင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

P16s Gen 4 သည် 8,667 မှတ်ဖြင့် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ရရှိထားပြီး ultra-mobile P14s နှင့် P16v အကြားတွင် အပြည့်အဝ နေရာယူထားသည်။ ၎င်းသည် နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ရှုပ်ထွေးသော ရုံးသုံးအပလီကေးရှင်းများအတွက် စနစ်တုံ့ပြန်မှု အလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း အတည်ပြုပါသည်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 8,382 9,007 8,667

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် single-threaded စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ threads ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

CPU Profile က thread count တွေမှာ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ scaling behavior အချို့ကို ဖော်ပြပေးပါတယ်။ အများဆုံးနဲ့ thread ၁၆ ခုမှာ P16s Gen 4 (10,448 နဲ့ 10,423) ဟာ P16v Gen 3 (11,218 နဲ့ 10,882) ရဲ့ နောက်မှာ ရှိနေပြီး၊ နောက်ဆုံးမှာ ပိုမြင့်တဲ့ Ultra 9 processor ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်းပါပဲ။ ဒါပေမယ့် thread ၈ ခုနဲ့ အောက်မှာတော့ P16s ဟာ P16v ထက် သာလွန်နေပြီး thread ၈ ခုမှာ ၇,၄၀၃ နဲ့ ၇,၀၄၉ ရရှိခဲ့ပြီး thread ၄ ခုမှာ ၄,၀၃၉ နဲ့ ၄,၅၉၅ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Single-thread စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ စနစ်သုံးခုလုံးမှာ ထိရောက်စွာ တူညီပြီး Meteor Lake architecture ကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။

3DMark CPU (ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
မက်စ်ချည်များ 10,377 11,218 10,448
16 တွင် Threads 10,294 10,882 10,423
8 တွင် Threads 7,525 7,049 7,403
4 ချည် 4,400 4,039 4,595
2 ချည် 2,389 2,349 2,416
1 ချည် 1,222 1,224 1,227

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းအခြေအနေများတွင် သင့်သိုလှောင်မှု မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးကာ တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပါသည်။

သိုလှောင်မှုစနစ်ခွဲသည် ဂိမ်းပုံစံ တင်ခြင်း၊ သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ထည့်သွင်းခြင်း လုပ်ငန်းများကို ချောမွေ့စွာ ကိုင်တွယ်ပြီး 1,797 မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် လေးလံသော အလုပ်များစွာကို တစ်ပြိုင်နက်လုပ်ဆောင်ခြင်းအောက်တွင် drive ၏ ကျပန်းဖတ်ရှု/ရေးသားခြင်း လုပ်ငန်းများကို ထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထပ်မံအတည်ပြုပေးသည်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 1,700 1,895 1,797

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက် PCMark 10 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် ပုံမှန်အလုပ်ချိန်အတွင်း ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးသည့် Modern Office benchmark ပါဝင်သည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်သည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် အထောက်အကူဖြစ်စေသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤချဉ်းကပ်မှုသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

P16s Gen 4 ရဲ့ အစွမ်းထက်တဲ့ အတွင်းပိုင်းပစ္စည်းတွေက သူတို့ရဲ့ ဈေးနှုန်းကို ပြသနေတဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်းပါ။ Modern Office benchmark မှာ ၆ နာရီ ၅၁ မိနစ် အသုံးပြုနိုင်ပေမယ့် P14s Gen 6 (၁၁ နာရီ ၄၈ မိနစ်) ထက် နာရီအနည်းငယ် လျော့နည်းနေပါတယ်။ ဒါဟာ ဝပ်အားမြင့်မားတဲ့ Core Ultra 7 265H processor နဲ့ တက်ကြွတဲ့ ၁၆ လက်မ မျက်နှာပြင်ကို ပါးလွှာတဲ့ ကိုယ်ထည်ထဲမှာ ထည့်သွင်းထားဖို့ မလွဲမသွေ လဲလှယ်ရမယ့် အခွင့်အရေးပါပဲ။ စနစ်က ၈၀% အထိ မြန်မြန်ပြန်ပြည့်စေဖို့ Rapid Charge ကို ပံ့ပိုးပေးပေမယ့် တစ်နေ့လုံး လယ်ကွင်းလုပ်ငန်း၊ ဓာတ်ခွဲခန်းရှည်တွေ ဒါမှမဟုတ် အစည်းအဝေးတွေကို စီစဉ်နေတဲ့ ပညာရှင်တွေအတွက် 100W adapter ကို အဆင်သင့်ဆောင်ထားဖို့ လိုအပ်ပါလိမ့်မယ်။

PCMark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၂၄ နာရီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

ကောက်ချက်

ThinkPad P16s Gen 4 ဟာ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုနဲ့ workstation အဆင့် ပါဝါကြားက ကွာဟချက်ကို ပေါင်းကူးပေးဖို့ ရည်ရွယ်ထားပြီး အချက်အလက်တွေအရ ယေဘုယျအားဖြင့် အောင်မြင်တယ်ဆိုတာ သက်သေပြနေပြီး သတိပေးချက်အနည်းငယ်လည်း ရှိပါတယ်။

p16s တစ်ဝက်ပိတ်နေသော ဘေးထောင့်

ကွန်ပျူတာပိုင်းမှာတော့ ဒီစက်က မမျှော်လင့်ထားတဲ့ စွမ်းအားအပြည့်နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် စက်တစ်လုံးပါ။ 7-Zip compression၊ y-cruncher နဲ့ Geekbench 6 multi-core testing လို CPU-bound workloads တွေမှာ P16s မှာရှိတဲ့ Core Ultra 7 265H က ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ရုံသာမက ThinkPad P16v Gen 3 မှာရှိတဲ့ Core Ultra 9 285H ထက်လည်း သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်က ဒီ silicon ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အပြည့်အဝ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး multithreaded စွမ်းဆောင်ရည်ကို အံ့မခန်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ ဒဏ္ဍာရီလာ tactile keyboard နဲ့ trackpad ဒီဇိုင်းနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် developer တွေ၊ data scientists တွေနဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေအတွက် ပါဝါပလပ်ပေါက်နဲ့ ဝေးဝေးမှာ ရှိနေရင် ကြီးမားတဲ့ local calculation တွေကို လုပ်ဆောင်နေတဲ့ နေ့စဉ် driver တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။

သို့သော် စနစ်၏ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ဘက်ထရီသက်တမ်းသည် ၎င်း၏ကန့်သတ်ချက်များကို ဖော်ပြနေပါသည်။ 35W NVIDIA RTX PRO 500 ပါဝင်မှုသည် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် အလင်းအရှိန်မြှင့်တင်မှုအတွက် တိကျစွာ ချိန်ညှိထားသည်။ ၎င်းသည် AI တွက်ချက်မှုတာဝန်များနှင့် ပါဝါနည်းပုံရိပ်ထုတ်လုပ်မှုကို ကောင်းစွာကိုင်တွယ်နိုင်သော်လည်း လေးလံသော 3D rendering နှင့် ရှုပ်ထွေးသော viewport navigation အောက်တွင် ရုန်းကန်ရသည်။ ထို့အပြင် ၅ နာရီနှင့် ၄၃ မိနစ်ကြာ ဘက်ထရီသက်တမ်းရှိသောကြောင့် ၎င်းသည် တစ်နေကုန်လမ်းပေါ်တွင် မောင်းနှင်ရန် အဆင်မပြေပါ။ အထင်ကြီးလောက်သော တွက်ချက်မှုစွမ်းအားသည် ultra-mobile အခြားရွေးချယ်စရာများထက် ဘက်ထရီကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ကုန်ဆုံးစေသည်။

p16s ပိတ်ထားသည်၊ နောက်ဘက်

အဆုံးစွန်အားဖြင့် ThinkPad P16s Gen 4 သည် ပြင်းထန်သော 3D animation သို့မဟုတ် လေးလံသော CAD simulation များအတွက် desktop အစားထိုးပစ္စည်းမဟုတ်ပါ။ ယင်းအစား၊ ၎င်းသည် ပစ်မှတ်ထား တိကျသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ကြီးမားသော CPU compute၊ ခိုင်မာသော AI acceleration နှင့် ၎င်းတို့၏ခါးကို မထိခိုက်စေမည့် form factor တွင် ထိတွေ့မှုယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို လိုအပ်သော IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များ၊ ကွန်ရက်လုံခြုံရေး ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူများနှင့် အင်ဂျင်နီယာများအတွက်၊ P16s Gen 4 သည် မိုဘိုင်း workstation အတွက် အကောင်းဆုံးနေရာတစ်ခုဖြစ်သည်။ အားသွင်းကိရိယာကို ထုပ်ပိုးရန် မမေ့ပါနှင့်။

ThinkPad P16s Gen 4 (16″ Intel) မိုဘိုင်းလ် ဝ্যাပစ ...

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Conor Houser