StorageReview.com

Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 သုံးသပ်ချက်- RTX PRO 2000 ကို ၄.၆ ပေါင် အလေးချိန်ရှိသော Workstation တွင် စမ်းသပ်မှုပြုလုပ်ခဲ့သည်

end User  ◇  Workstation နှင့်

ThinkPad P16v Gen 3 ကို Lenovo ရဲ့ workstation စီးရီးထဲမှာ ဘက်စုံသုံးနိုင်တဲ့ အလယ်အလတ်တန်းစား powerhouse တစ်ခုအဖြစ် ရပ်တည်ထားပြီး ultra-portable P1 နဲ့ desktop-replacement P16 အကြားက ကွာဟချက်ကို ပေါင်းကူးပေးပါတယ် ။ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ hardware သက်တမ်းကို ဦးစားပေးတဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေ၊ data scientists တွေနဲ့ power user တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ ဒီ “AI Ready” စက်ဟာ Intel ရဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် Core Ultra “Series 2” architecture ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ flagship Intel Core Ultra 9 285H တပ်ဆင်ထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit ဟာ localized AI workloads တွေအတွက် dedicated NPU ကို အသုံးပြုထားပြီး heavy-duty 3D rendering နဲ့ simulation အတွက် NVIDIA ရဲ့ RTX PRO 2000 Blackwell GPU ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ P1 ထက် ပိုလေးပေမယ့် P16v က thermal headroom သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး internal expansion ကိုလည်း ပိုမိုလွယ်ကူစေပါတယ်။

ThinkPad P16v Gen 3 မျက်နှာပြင်အပြည့်
specification  Lenovo ThinkPad P16v Gen 3
ခြုံငုံသုံးသပ်ချက်နှင့် ဈေးနှုန်း
ကုန်ပစ္စည်း Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 – AI အသင့် – ၁၆ လက်မ
ပုံစံ 21RS
စျေးနှုန်း $3,997.99
ပရိုဆက်ဆာနှင့် AI
processor ​​ကို Intel Core Ultra 9 285H (စီးရီး ၂)
16-core၊ 2.9 GHz အခြေခံ၊ 5.4 GHz အမြင့်ဆုံး Turbo
ပလပ်ဖောင်းနည်းပညာ Intel vPro Enterprise
NPU စွမ်းဆောင်ရည် Intel AI Boost (ထိပ်တန်း ၁၃ ခု)
ဂရပ်ဖစ်နှင့် မှတ်ဉာဏ်
သီးခြားဂရပ်ဖစ်များ NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell (8 GB GDDR7)
ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ် Intel Arc 140T
RAM ထည့်သွင်းပြီးပါပြီ ၃၂ GB (၁ x ၃၂ GB) DDR5 SDRAM
အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် ထောက်ပံ့ထားသည် 96 GB (စုစုပေါင်း slot ၂ ခု၊ ၁ ခု ရရှိနိုင်ပါသည်)
သိုလှောင်မှုနှင့် ပြသမှု
သိုလှောင်ခြင်း 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4
NVMe၊ စွမ်းဆောင်ရည်၊ TCG Opal Encryption 2
RAID ပံ့ပိုးမှု RAID 0၊ RAID 1
မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ IPS LED (1920 x 1200) WUXGA
၄၀၀ nits၊ ၁၆:၁၀ အချိုး၊ အလင်းပြန်မှု ဆန့်ကျင်ခြင်း
မျက်နှာပြင်အင်္ဂါရပ်များ မျက်နှာပြင်နှင့် ကိုယ်ထည်အချိုး ၈၇.၇%၊ AICCP အရောင်ချိန်ညှိခြင်း၊ DC မှိန်ခြင်း၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းခြင်း
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် အဝင်
interfaces ၂ x Thunderbolt 4 (ပါဝါပို့ဆောင်မှု 3.1)
HDMI 2.1 ၁ ခု (8K အထိ ပံ့ပိုးမှု)
USB 3.0 ၂ ခု (၁ ခု အမြဲတမ်းဖွင့်ထားသည်)
၁ x LAN (RJ-45)
၁ x နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ဂျက်
Network Wi-Fi 7 (Intel BE201)၊ Bluetooth 5.4၊ Gigabit Ethernet
input ဖုန်းများအတွက် ဂဏန်းကွက်ပါသည့် နောက်ခံမီးပါ ကီးဘုတ် (အင်္ဂလိပ်)
TrackPoint၊ UltraNav၊ Copilot ကီး
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် လုံခြုံရေး
ရှုထောင့် 14.2 x 9.8 x 1 လက်မ
အလေးချိန် 4.63 ပေါင်
လုံခွုံရေး Discrete TPM 2.0၊ လက်ဗွေဖတ်စက်၊ IR ကင်မရာ
လျှို့ဝှက်ရေးရှပ်တာ၊ အသံလှိုင်းဖြင့် လူရှိနေခြင်းကို ရှာဖွေခြင်း
ကြာရှည်ခံမှု MIL-STD-810H စမ်းသပ်ပြီး

ဒီဇိုင်း & တည်ဆောက်ပါ

P16v Gen 3 သည် ThinkPad မိသားစုတွင် ပါဝင်သော အထင်ကရ၊ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဆန်သော အလှအပကို ထိန်းသိမ်းထားသော်လည်း အနည်းငယ်ပိုမိုခိုင်ခံ့သော “Thunder Black” ကိုယ်ထည်ကို ရွေးချယ်ထားသည်။ P1 တွင်တွေ့ရသော ကာဗွန်ဖိုက်ဘာနှင့် မဂ္ဂနီဆီယမ်တို့နှင့်မတူဘဲ P16v သည် အပေါ်အဖုံးအတွက် အလူမီနီယမ်နှင့် အောက်ခြေအတွက် ခိုင်ခံ့သော polycarbonate-ABS ရောစပ်မှုကို အသုံးပြုထားသည်။ ၎င်းသည် အနည်းငယ်ထူသောပရိုဖိုင်း (၁ လက်မခန့်) ဖြစ်သော်လည်း တိကျသော MIL-STD-810H ကြာရှည်ခံမှုစံနှုန်းများနှင့် ကိုက်ညီကြောင်း သေချာစေသည်။ ၄.၆၃ ပေါင် (၂.၁ ကီလိုဂရမ်) အလေးချိန်ဖြင့် ၁၆ လက်မစက်အတွက် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော်လည်း ultrabook ထက် သိသိသာသာလေးသည်။

lenovo ThinkPad P16v Gen 3 ကီးဘုတ် အနီးကပ်ပုံ

ကီးဘုတ်ဟာ ThinkPad ဒီဇိုင်းရဲ့ အခိုင်မာဆုံး အစိတ်အပိုင်းတွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲပါ။ 6-row၊ ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်တဲ့ ကီးဘုတ်က နက်ရှိုင်းတဲ့ ခရီးသွားလာမှုနဲ့ ထိတွေ့မှုတုံ့ပြန်ချက်ကို ပေးစွမ်းပြီး AI အကူအညီကို ချက်ချင်းပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ သီးသန့် Copilot ခလုတ်ကို ယခု ထည့်သွင်းပေးထားပါတယ်။ dual-input UltraNav စနစ်မှာ ဂန္ထဝင်အနီရောင် TrackPoint နဲ့ ကျယ်ဝန်းပြီး ချောမွေ့တဲ့ မျက်နှာပြင် touchpad တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ အသံကို Dolby Atmos ပါဝင်တဲ့ ရှေ့ဘက်စတီရီယိုစပီကာတွေက ကိုင်တွယ်ပေးတာကြောင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်အတွက် ကြည်လင်ပြတ်သားတဲ့ အလယ်အလတ်အသံကို ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် မီဒီယာထုတ်လုပ်မှုအတွက် လိုအပ်တဲ့ low-end punch မပါဝင်ပါဘူး။

lenovo ThinkPad P16v Gen 3 trackpad အနီးကပ်ပုံ

ချိတ်ဆက်နိုင်စွမ်းဟာ အထူးသဖြင့် ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု ဒါမှမဟုတ် စက်မှုလုပ်ငန်းသုံး ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ထူးခြားတဲ့ အင်္ဂါရပ်တစ်ခုပါ။ dongle တွေ လိုအပ်တဲ့ ပါးလွှာတဲ့ workstation တွေနဲ့ မတူဘဲ P16v မှာ သီးသန့် Gigabit Ethernet (RJ-45) port တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ၎င်းအပြင် Thunderbolt 4 port နှစ်ခု (Power Delivery 3.1 ကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့)၊ USB-A 3.2 Gen 1 port နှစ်ခုနဲ့ SD Express 7.0 card reader တစ်ခုတို့လည်း ပါဝင်တာကြောင့် data တွေကို မြန်မြန်ဆန်ဆန် ထုတ်ယူနိုင်ပါတယ်။ ဒီ port array က server room မှာပဲဖြစ်ဖြစ်၊ field office မှာပဲဖြစ်ဖြစ် P16v ဟာ သူ့ဘာသာသူ လုံလောက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ပါတယ်။

ကင်မရာနှင့် လုံခြုံရေး

5.0MP IR ကင်မရာက အဝေးထိန်းပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှုနဲ့ Windows Hello ကို ခွင့်ပြုပေးပြီး privacy shutter နဲ့ Ultrasonic Human Presence Detection တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ ကင်မရာက fixed focus နဲ့ temporal noise reduction (TNR) တွေကို အသုံးပြုပြီး အလင်းရောင်အားနည်းတဲ့ အခြေအနေတွေမှာတောင် high-fidelity video ကို ရရှိစေပါတယ်။ visual hardware အပြင် P16v Gen 3 မှာ ခေတ်မီပြီး multi-layered security architecture ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ အခြေခံမှာ TCG နဲ့ FIPS 140-2 စံနှုန်းတွေနဲ့ အသိအမှတ်ပြုထားတဲ့ discrete TPM 2.0 chip တစ်ခု ပါဝင်ပြီး power button ထဲမှာ ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ touch-style fingerprint reader နဲ့ တွဲဖက်အလုပ်လုပ်ပါတယ်။ ဒီ reader က biometric spoofing ကို ကာကွယ်ဖို့ match-on-chip နည်းပညာကို အသုံးပြုပါတယ်။

ThinkPad P16v Gen 3 ဘယ်ဘက် i/o

Firmware အဆင့်ကာကွယ်မှုသည်လည်း အလားတူခိုင်မာပြီး self-healing BIOS နှင့် NVMe၊ Power-on နှင့် Supervisor စကားဝှက်များအပါအဝင် ဝင်ရောက်ခွင့်ထိန်းချုပ်မှုအစုံအလင်ပါရှိသည်။ လက်တွေ့နယ်ပယ်တွင် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာလုံခြုံရေးအတွက်၊ ကိုယ်ထည်တွင် Kensington Nano Security Slot နှင့် ဟာ့ဒ်ဝဲကို ဝင်ရောက်အသုံးပြုသည့်အခါ IT စီမံခန့်ခွဲသူများအား အသိပေးသည့် အောက်ခြေအဖုံးကျူးကျော်ဝင်ရောက်မှုရှာဖွေသည့်စနစ်တို့ ပါဝင်သည်။ ကော်ပိုရိတ်အုပ်စုများအတွက်၊ ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များသည် Intel vPro Enterprise ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပြီး ခေတ်မီလုပ်ငန်းပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် လိုအပ်သော အဝေးထိန်းစီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် တည်ငြိမ်မှုအင်္ဂါရပ်များကို ပေးစွမ်းသည်။

ThinkPad P16v Gen 3 ညာဘက် i/o

အဆင့်မြှင့်တင်မှုနှင့် အတွင်းပိုင်း

P16v အတွက် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုသည် အဓိကကွာခြားချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ရေရှည်ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အသုံးပြုမှုကို အထောက်အကူပြုသည့် မော်ဂျူလာအဆင့်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် စနစ်တွင် အများဆုံး 96GB မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည်ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် DDR5 slot နှစ်ခု (SODIMM နှင့် CSODIMM နှစ်မျိုးလုံးကို ပံ့ပိုးပေးသည်) ပါရှိသည်။ စနစ်သည် မြန်နှုန်းမြင့် DDR5-6400 CSODIMM မော်ဂျူးများကို အသုံးပြုနိုင်ပြီး ဒေတာများစွာပါဝင်သော AI နှင့် simulation လုပ်ငန်းများကို မှတ်ဉာဏ်-bandwidth ကန့်သတ်ချက်မရှိစေကြောင်း သေချာစေသည်။

lenovo ThinkPad P16v Gen 3 အတွင်းပိုင်း

စုစုပေါင်းသိုလှောင်မှု 4TB အထိ ပံ့ပိုးပေးသည့် M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot နှစ်ခုဖြင့် သိုလှောင်မှုအလားအလာမှာလည်း အထင်ကြီးစရာကောင်းလောက်အောင် ကောင်းမွန်ပါသည်။ ဤ slot များသည် RAID 0/1 configuration များကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် အသုံးပြုသူများသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် အရေးကြီးဒေတာထပ်ဆင့်အသုံးပြုမှုအကြား ရွေးချယ်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။ တည်ဆောက်မှုပစ္စည်းများပင်လျှင် တာရှည်ခံမှုနှင့် ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုတို့၏ ဟန်ချက်ညီမှုကို ထင်ဟပ်စေပါသည်။ အပေါ်အဖုံးကို ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော အလူမီနီယမ် ၇၅% ဖြင့် ပြုလုပ်ထားပြီး PC-ABS အောက်ခြေအဖုံးနှင့် အတွင်းပိုင်း C-cover သည် Post-Consumer Content (PCC) ပလတ်စတစ် ၃၀% ကို အသုံးပြုထားသည်။ ဤအတွင်းပိုင်းများကို စွမ်းအားပေးသည့် 90Wh Li-ion ဘက်ထရီသည် Rapid Charge ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး ပေးထားသော 140W USB-C GaN adapter ဖြင့် အသုံးပြုသည့်အခါ တစ်နာရီအတွင်း 80% စွမ်းရည်သို့ ရောက်ရှိနိုင်သည်။

lenovo ThinkPad P16v Gen 3 အတွင်းပိုင်း အနီးကပ်မြင်ကွင်းတွင် m.2 2280 slot နှစ်ခုနှင့် sodimm ram တစ်လုံးကို အသုံးပြုထားသည်။

Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 စွမ်းဆောင်ရည်

ThinkPad P16v Gen 3 ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် Procyon AI၊ SPECworkstation 4၊ SPECviewperf၊ Blender၊ LuxMark အပါအဝင် workstation နှင့် AI ကို အဓိကထားသော benchmark အမျိုးမျိုးနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် CPU၊ GPU နှင့် storage စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် system-level စမ်းသပ်မှုများစွာကို ကျွန်ုပ်တို့ ပြုလုပ်ခဲ့ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက် configuration မှာ 16 cores နဲ့ 5.38 GHz အထိ boost speed ရှိတဲ့ Intel Core Ultra 9 285H processor တပ်ဆင်ထားပြီး 8GB GDDR7 memory ပါဝင်တဲ့ NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell Laptop GPU လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ Windows 11 ကိုအသုံးပြုနေချိန်မှာ system memory 32GB နဲ့ 1TB Samsung NVMe SSD တို့ကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါတယ်။

ဤစံနှုန်းများတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ThinkPad P16v Gen 3 ကို အောက်ပါအတိုင်း နှိုင်းယှဉ်ခဲ့သည်-

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အစီရင်ခံထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

ThinkPad P16v Gen 3 သည် စမ်းသပ်ထားသော စနစ်သုံးခုတွင် အားအကောင်းဆုံး AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး အဓိကအားဖြင့် ၎င်း၏ ပိုမိုအစွမ်းထက်သော RTX PRO 2000 GPU နှင့် အဆင့်မြင့် Core Ultra 9 285H processor တို့ကြောင့်ဖြစ်သည်။ Procyon AI Computer Vision benchmark တွင် စနစ်သည် CPU overall score 138 ရရှိခဲ့ပြီး P16s Gen 4 နှင့် တူညီသော်လည်း ပိုသေးငယ်သော P14s Gen 6 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်သည်။ တစ်ဦးချင်း မော်ဒယ် latency ရလဒ်များသည် MobileNet V3 အတွက် 0.98 ms၊ ResNet 50 အတွက် 9.57 ms နှင့် Inception V4 အတွက် 28.26 ms ဖြင့် အဆက်မပြတ် မြန်ဆန်နေဆဲဖြစ်ပြီး Real-ESRGAN ကဲ့သို့သော ပိုလေးသော workloads များသည် RTX PRO 500 စနစ်များထက် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ပြီးမြောက်ပါသည်။

စနစ်၏ အကြီးမားဆုံး အားသာချက်မှာ GPU inference workloads များတွင် ထင်ရှားပါသည်။ RTX PRO 2000 ဖြင့် ပါဝါပေးထားသော P16v သည် GPU overall score 490 ရရှိခဲ့ပြီး RTX PRO 500 တွင် ရမှတ် 355 ခန့် ရရှိသော P14s နှင့် P16s ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ပါသည်။ TensorRT စမ်းသပ်မှုတွင် ဤကွာဟချက်သည် ပိုမိုကျယ်ပြန့်လာပြီး P16v သည် overall score 681 ရရှိခဲ့ပြီး YOLO V3 နှင့် DeepLab V3 ကဲ့သို့သော မော်ဒယ်များတွင် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်သော ရလဒ်များကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် P16v သည် မိုဘိုင်း workstation တွင် ပိုမိုလေးလံသော AI vision workloads သို့မဟုတ် ကြီးမားသော inference pipelines များကို လုပ်ဆောင်နေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်အရှိဆုံး ရွေးချယ်မှုတစ်ခုအဖြစ် ထင်ရှားပါသည်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 122 138 138
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.11 ms 0.98 ms 1.08 ms
ResNet 50 10.89 ms 9.57 ms 9.80 ms
စတင်ခြင်း V4 31.91 ms 28.26 ms 28.44 ms
DeepLab V3 39.42 ms 34.59 ms 35.51 ms
ယိုလို V3 74.45 ms 68.85 ms 69.87 ms
REAL-ESRGAN 4,161.76 ms 3,442.98 ms 3,016.11 ms
GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 355 490 354
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.05 ms 0.79 ms 1.03 ms
ResNet 50 3.77 ms 2.80 ms 3.73 ms
စတင်ခြင်း V4 10.13 ms 8.05 ms 10.37 ms
DeepLab V3 25.40 ms 19.54 ms 24.74 ms
ယိုလို V3 19.16 ms 12.70 ms 20.15 ms
REAL-ESRGAN 399.21 ms 256.57 ms 395.42 ms
TensorRT  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ယေဘုယျအားရမှတ် 438 681 484
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.76 ms 0.53 ms 0.64 ms
ResNet 50 3.33 ms 2.20 ms 3.05 ms
စတင်ခြင်း V4 9.53 ms 7.40 ms 8.67 ms
DeepLab V3 13.34 ms 7.97 ms 11.66 ms
ယိုလို V3 15.28 ms 7.94 ms 13.76 ms
REAL-ESRGAN 446.47 ms 289.54 ms 444.42 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင် တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

AI စာသားထုတ်လုပ်သည့် workloads များသည် စနစ်သုံးခုကြားတွင် ရှင်းလင်းသော ခွဲခြားမှုကို ပြသသည်။ ThinkPad P16v Gen 3 သည် ၎င်း၏ RTX PRO 2000 GPU နှင့် အဆင့်မြင့် Core Ultra 9 processor ကြောင့် ပြတ်ပြတ်သားသား ဦးဆောင်နေသည်။ Phi မော်ဒယ်စမ်းသပ်မှုတွင် P16v သည် စုစုပေါင်းရမှတ် 1,952 ရရှိခဲ့ပြီး P14s Gen 6 (1,307) နှင့် P16s Gen 4 (1,339) ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အမြန်ဆုံး response time များကိုလည်း ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် 67.8 tokens ဖြင့် time-to-first-token ကို 0.456 စက္ကန့်ဖြင့် ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့ပြီး RTX PRO 500 စနစ်များရှိ 0.67 စက္ကန့် response time များထက် သိသိသာသာ ပိုမြန်သည်။

Mistral မော်ဒယ် benchmark မှာလည်း အလားတူလမ်းကြောင်း ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး P16v က 1,745 မှတ်ရခဲ့ပြီး P14s မှာ 1,137 နဲ့ P16s မှာ 1,113 မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ Token ထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းက GPU အားသာချက်ကို ထပ်မံမီးမောင်းထိုးပြနေပြီး P16v က တစ်စက္ကန့်ကို တိုကင် ၅၀ ကျော် ထုတ်လုပ်ပေးနေပြီး ကျန်စနစ်နှစ်ခုကတော့ အလယ်အလတ် ၃၀ အတွင်းမှာ ရှိနေပါသေးတယ်။ P16v ဟာ ပိုကြီးတဲ့ Llama3 စမ်းသပ်မှုဖွဲ့စည်းပုံကို လုပ်ဆောင်နိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသောစနစ်လည်းဖြစ်ပြီး ဒေသတွင်း LLM စမ်းသပ်မှုနဲ့ AI-assisted development workflows အတွက် အစွမ်းဆောင်နိုင်ဆုံးပလက်ဖောင်းအဖြစ် ၎င်းရဲ့ရပ်တည်မှုကို ခိုင်မာစေပါတယ်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
phi
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,307 1,952 1,339
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.685 ့ 0.456 ့ 0.672 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 45.671 တိုကင်/s 67.803 တိုကင်/s 47.070 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 64.004 ့ 43.235 ့ 62.210 ့
Mistral
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,137 1,745 1,113
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 1.196 ့ 0.751 ့ 1.292 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 33.960 တိုကင်/s 50.213 တိုကင်/s 34.884 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 87.809 ့ 59.136 ့ 86.295 ့
လာမာ ၂
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် - 1,552 -
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - 0.732 ့ -
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ - 43.409 တိုကင်/s -
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - 67.892 ့ -
လာမာ ၂
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် - - -
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - - -
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ - - -
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - - -

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း workloads များတွင် GPU စွမ်းဆောင်ရည်သည် ပို၍ပင်အရေးကြီးလာပါသည်။ P16v Gen 3 သည် သိသိသာသာ ကွာခြားချက်ဖြင့် ထပ်မံဦးဆောင်နေပြီး P14s တွင် ၆၉၇ နှင့် P16s တွင် ၇၀၈ ရမှတ်ဖြင့် ၁၀၈၄ မှတ်ဖြင့် Stable Diffusion 1.5 (FP16) ရမှတ်ကို ရရှိခဲ့သည်။ လက်တွေ့တွင် P16v သည် ပုံတစ်ပုံလျှင် ၅.၇၇ စက္ကန့်ဖြင့် ရုပ်ပုံများကို ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး RTX PRO 500 စနစ်များသည် ပုံတစ်ပုံလျှင် ၉ စက္ကန့်ခန့် ကြာမြင့်ခဲ့သည်။

INT8 အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ထားသော စမ်းသပ်မှုသည် အလားတူပုံစံကို ပြသသည်။ P16v သည် ရမှတ် ၁၃,၄၀၂ ရရှိခဲ့ပြီး P14s (8,440) နှင့် P16s (8,840) ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ ထို့အပြင်၊ P16v သည် ဤဖွဲ့စည်းပုံတွင် ပိုလေးသော Stable Diffusion XL workload ကို လုပ်ဆောင်နိုင်သည့် တစ်ခုတည်းသော စက်ဖြစ်ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် ၄၄ စက္ကန့်ခန့်ဖြင့် rendering များကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်သည်။ ဤရလဒ်များသည် P16v ကို AI image generation အတွက် အားအကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုဖြစ်စေပြီး RTX PRO 500 စနစ်များသည် ပိုမိုပေါ့ပါးသော generative workloads များအတွက် ပိုမိုသင့်လျော်နေဆဲဖြစ်သည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 697 1,084 708
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 143.447 ့ 92.235 ့ 141.136 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 8,440 13,402 8,840
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 29.619 ့ 18.653 ့ 28.278 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် - 847 -
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် - 707.623 ့ -
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း - ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ -

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECworkstation ရလဒ်များက စနစ်တစ်ခုစီသည် စက်မှုလုပ်ငန်းအလိုက် workload များတွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ပြသနေပါသည်။ P16v သည် AI & Machine Learning (1.63) နှင့် Productivity & Development (1.09) ကဲ့သို့သော compute-heavy နယ်ပယ်များတွင် အားကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး P14s နှင့် P16s နှစ်ခုလုံးထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပါသည်။ သို့သော် P16s များသည် Life Sciences (1.68) နှင့် Energy (1.28) ကဲ့သို့သော နယ်ပယ်များတွင် တစ်ခါတစ်ရံတွင် ဦးဆောင်နေပြီး အနည်းငယ်ကွဲပြားသော ချိန်ညှိမှုနှင့်အတူ အလားတူ CPU ဗိသုကာမှ အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိဖွယ်ရှိသည်။

P14s များသည် အမျိုးအစားအများစုတွင် ပိုကြီးသောစနစ်များထက် ယေဘုယျအားဖြင့် နောက်ကျကျန်နေသော်လည်း ၎င်း၏ ကိုယ်ထည်သေးငယ်ခြင်းနှင့် ပိုမိုသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ဒီဇိုင်းကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် ၎င်း၏ရလဒ်များသည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် ရလဒ်များအရ P16v သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတွင် အမျှတဆုံး workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး P16s သည် CPU မောင်းနှင်သော သိပ္ပံနှင့် အင်ဂျင်နီယာလုပ်ငန်းများတွင် အနီးကပ်ဆုံး နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.45 1.63 1.60
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.13 1.12 1.28
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.95 0.98 1.101
ဘဝကသိပ္ပံ 1.51 1.62 1.68
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.53 1.60 1.60
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.16 1.27 1.32
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 0.87 1.09 1.07

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) အပါအဝင် workloads အသစ်များကို မိတ်ဆက်ပေးသည့်အပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် SolidWorks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကိုလည်း မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECviewperf 15 ရလဒ်များက စနစ်တစ်ခုစီသည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် 3D ဂရပ်ဖစ် workloads များကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို ပြသသည်။ P16v သည် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် အားကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး creo-04 (133.91)၊ maya-07 (122.09) နှင့် medical-04 (105.90) ​​ကဲ့သို့သော compute-intensive rendering task များတွင် ဦးဆောင်နေပြီး blender-01 (47.62) နှင့် unreal_engine-01 (57.02) ကဲ့သို့သော workloads အသစ်များတွင်လည်း ထိပ်ဆုံးမှ ဦးဆောင်နေသည်။ P14s သည် ၎င်း၏ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော form factor နှင့် P16s များနှင့် မျှဝေထားသော GPU tier ကြောင့် အမျိုးအစားအများစုတွင် နောက်ကျကျန်နေသော်လည်း ကျိုးကြောင်းဆီလျော်စွာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိသည်။ P16s သည် P14s ကဲ့သို့ RTX PRO 500 ကို သယ်ဆောင်ထားသော်လည်း catia-07 သို့မဟုတ် enscape-01 အတွက် ရလဒ်များကို မတင်သွင်းခဲ့ဘဲ ထို workloads များတွင် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ခြင်းကို ကန့်သတ်ထားသည်။ အလုံးစုံသော် P16v သည် စမ်းသပ်ထားသော viewset အားလုံးတွင် အတည်ငြိမ်ဆုံးနှင့် အမြင့်ဆုံးဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပြီး အဓိကအားဖြင့် ၎င်း၏ RTX PRO 2000 GPU မှ မောင်းနှင်သော်လည်း P14s နှင့် P16s များသည် သိသိသာသာ နောက်တွင် အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်ကို ရယူထားသည်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
3dsmax-08 18.26 30.54 8.98
ဘလင်းဒါ-၀၁ 30.19 47.62 13.83
ကာတီယာ-၀၇ 32.65 49.64 -
creo-04 87.59 133.91 62.24
စွမ်းအင်-၁ 34.95 57.13 11.90
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 19.64 27.82 -
မာယာ-၀၇ 86.42 122.09 37.79
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 74.06 105.90 26.81
solidworks-၂၀၁၁ 39.26 65.69 35.65
unreal_engine-01 40.99 57.02 31.12

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် သက်ဆိုင်ပြီး တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

Ray-tracing စွမ်းဆောင်ရည်က P16v ရဲ့ GPU အားသာချက်ကို ပိုမိုအားကောင်းစေပါတယ်။ Hallbench မြင်ကွင်းမှာ P16v က ၁၄,၅၈၃ မှတ်ရပြီး P14s မှာ ၉,၃၄၄ နဲ့ P16s မှာ ၁၀,၄၄၉ မှတ်ရထားပါတယ်။ Food မြင်ကွင်းမှာလည်း အလားတူပုံစံအတိုင်း P16v က ၅,၅၃၆ မှတ်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး အသီးသီး ၃,၅၄၃ နဲ့ ၃,၈၉၂ မှာ မြင့်တက်လာပါတယ်။

RTX PRO 500 စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် အသင့်အတင့် rendering workloads များအတွက် စွမ်းဆောင်နိုင်ဆဲဖြစ်သော်လည်း RTX PRO 2000 သည် ray-traced rendering တွင် သိသာထင်ရှားသော စွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။ visualization သို့မဟုတ် lighting simulation တွင် အလုပ်လုပ်နေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက်၊ ကွာခြားချက်သည် render previews များကို ပိုမိုမြန်ဆန်စေပြီး iteration cycles များကို ပိုမိုတိုတောင်းစေနိုင်သည်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဟောလ်ဘန်ချ် 9,344 14,583 10,449
အစားအသောက်များ 3,543 5,536 3,892

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

CPU ကို အာရုံစိုက်ထားသော workloads များက စနစ်များအကြား ပိုမိုဟန်ချက်ညီသော နှိုင်းယှဉ်မှုကို ပြသသည်။ P16s Gen 4 သည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 96.48 GIPS ဖြင့် 7-Zip benchmark တွင် ဦးဆောင်နေပြီး P16v သည် 92.89 GIPS နှင့် P14s များသည် 86.57 GIPS ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။ ဤရလဒ်များသည် ပါးလွှာသောစနစ်များတွင်ပင် အလားတူ CPU ဗိသုကာလက်ရာများသည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သောရလဒ်များကို မည်သို့ထုတ်ပေးနိုင်သည်ကို မီးမောင်းထိုးပြနေသည်။

သို့သော် P16v သည် compression နှင့် decompression workloads နှစ်မျိုးလုံးတွင် ခိုင်မာသော တသမတ်တည်းရှိမှုကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး ၎င်း၏ high-end processor configuration နှင့် စဉ်ဆက်မပြတ် thermal headroom မှ အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိထားသည်။ လေးလံသော compile jobs များ သို့မဟုတ် ကြီးမားသော archive operations များကို လုပ်ဆောင်နေသော user များအတွက်၊ 16-inch systems နှစ်ခုစလုံးသည် P14s ထက် အနည်းငယ်ပိုမိုအားကောင်းသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,272% 1,221% 1,340%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,290% 1,260% 1,198%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,255% 1,252% 1,198%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,254% 1,217% 1,236%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 1,272% 1,238% 1,275%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် Blackmagic RAW codec ဖြင့် ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်ကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကုဒ်ဖွင့်ပြီး ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU အခြေခံ လုပ်ဆောင်မှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။

ဗီဒီယို decoding workloads များသည် ပိုကြီးသောစနစ်များအတွက် အသင့်အတင့်အားသာချက်ရှိကြောင်း ပြသနေပါသည်။ 8K CPU စမ်းသပ်မှုတွင် P16v သည် 76 fps ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး P16s များသည် 74 fps ဖြင့် အနီးကပ်လိုက်နေပြီး P14s များသည် 65 fps ဖြင့် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါသည်။ GPU အရှိန်မြှင့်ခြင်းသည် OpenCL စမ်းသပ်မှုတွင် P16s များသည် P16v ထက် အနည်းငယ်သာလွန်နေပြီး 86 fps မှ 84 fps အထိ ကွာဟချက်ပိုမိုကျဉ်းမြောင်းစေသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် 16-inch စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် high-resolution media workflows အတွက် ပိုမိုအားကောင်းသောရွေးချယ်မှုများဖြစ်ပြီး P16v သည် CPU decoding တွင် အနည်းငယ်ဦးဆောင်နေပြီး P16s များသည် GPU-assisted playback ရလဒ်ကို ထိပ်ဆုံးမှရပ်တည်နေပါသည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
8K CPU 65 76 74
8K OPENCL 63 84 86

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို စနစ်သုံးခုလုံးတွင် တင်းကျပ်စွာ အုပ်စုဖွဲ့ထားပြီး၊ ဖွဲ့စည်းမှုတစ်ခုစီတွင် မြန်နှုန်းမြင့် PCIe NVMe drive ကို အသုံးပြုထားသည်။ P16s သည် အမြန်ဆုံး ဖတ်ရှုမှုရလဒ်ကို 5,169.3 MB/s ဖြင့် ရရှိပြီး P14s သည် အမြန်ဆုံး ရေးသားမှုအမြန်နှုန်းကို 4,794.1 MB/s ဖြင့် မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။ P16v သည် တိုင်းတာမှုနှစ်ခုလုံးတွင် 5,023.4 MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 4,675.3 MB/s ရေးသားမှုတို့ဖြင့် နီးကပ်စွာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ လက်တွေ့တွင်၊ သိုလှောင်မှုသည် ဤစနစ်များအကြား အဓိကကွာခြားချက်မဟုတ်ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် သုံးခုစလုံးသည် မီဒီယာတည်းဖြတ်ခြင်း၊ ဖိုင်ကြီးများကို လွှဲပြောင်းခြင်းနှင့် ဒေသတွင်းဒေတာစုများကို ကိုင်တွယ်ခြင်းအပါအဝင် လိုအပ်ချက်များသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အလုပ်များအတွက် လုံလောက်သော bandwidth ကို ပေးစွမ်းသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း  Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဖတ် 5,159.6 MB / s 5,023.4 MB / s 5,169.3 MB / s
ရေးသား 4,794.1 MB / s 4,675.3 MB / s 4,624.5 MB / s

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

Blender ရလဒ်များအရ စနစ်များတွင် CPU rendering စွမ်းဆောင်ရည် အတော်လေးဆင်တူကြောင်း ပြသထားပြီး ၎င်းတို့၏ အနီးကပ်ဆက်စပ်နေသော processor architectures ကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ThinkPad P16v Gen 3 သည် Monster (128.24 samples/min) နှင့် Junkshop (79.18) မြင်ကွင်းများတွင် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး P16s Gen 4 ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး P16s သည် Classroom မြင်ကွင်းတွင် (61.04) ဦးဆောင်နေသည်။ ကွာခြားချက်များသည် အလုံးစုံအားဖြင့် အသင့်အတင့်သာသောကြောင့် CPU-based rendering workloads များသည် ဤခေတ်မီ Intel platform များတွင် အလားတူအတိုင်းအတာရှိကြောင်း အကြံပြုထားသည်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 118.71 128.24 120.23
အမှိုက်ဆိုင် 73.68 79.18 77.99
စာသင်ခန်း 58.11 57.62 61.04

P16v ရဲ့ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ RTX PRO 2000 GPU ကြောင့် GPU rendering က ပိုကြီးတဲ့ ကွာဟချက်ကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။ Monster scene မှာ P16v ဟာ တစ်မိနစ်ကို sample 1,300 အထိ ရောက်ရှိပြီး သူတို့ရဲ့ RTX PRO 500 GPU တွေနဲ့ P14s (903) နဲ့ P16s (918) တို့ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ပါတယ်။ Junkshop နဲ့ Classroom scene တွေမှာလည်း အလားတူ အားသာချက်တွေ ပေါ်လာပြီး GPU-accelerated rendering workloads တွေမှာ P16v ဟာ ထင်ရှားတဲ့ ဦးဆောင်သူဖြစ်ကြောင်း အတည်ပြုပေးပါတယ်။

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 903.13 1,300.29 917.81
အမှိုက်ဆိုင် 620.11 643.87 628.51
စာသင်ခန်း 527.76 607.69 538.79

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

y-cruncher benchmark သည် ကြီးမားသော သင်္ချာတွက်ချက်မှုများကို လုပ်ဆောင်ခြင်းဖြင့် raw CPU compute စွမ်းဆောင်ရည်ကို အလေးပေးဖော်ပြသည်။ ဤနေရာတွင် P16s Gen 4 သည် အမြန်ဆုံးရလဒ်များကို ပေးစွမ်းပြီး ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံစမ်းသပ်မှုကို ၂၇.၄၇ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး P16v သည် ၃၂.၆၉ စက္ကန့်နှင့် P14s ထက် ၃၄.၀၆ စက္ကန့်ဖြင့် သာလွန်ခဲ့သည်။ ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံတွင် အလားတူပုံစံရှိပြီး P16s သည် ၈၁.၇၀ စက္ကန့်နှင့် P16v တွင် ၉၂.၂၀ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံတွင် ၁၈၆.၁၄ စက္ကန့်နှင့် ၂၀၇.၇၃ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ P16s သည် ဤစမ်းသပ်မှုအစုံတွင် ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည့် တစ်ခုတည်းသောစနစ်လည်းဖြစ်သည်။ P16v သည် ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နေဆဲဖြစ်သော်လည်း P16s သည် မြင့်မားသော CPU stress workloads များအောက်တွင် အားအကောင်းဆုံး ရေရှည်တည်တံ့သော scaling ကို ပြသသည်။

Y-Cruncher (အချိန်နည်းနည်းပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
1 ဘီလီယံ 34.056 ့ 32.690 ့ 27.472 ့
2.5 ဘီလီယံ 96.273 ့ 92.203 ့ 81.702 ့
5 ဘီလီယံ 216.487 ့ 207.729 ့ 186.141 ့
10 ဘီလီယံ - - 405.978 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 သည် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြန်ပြသပေးသည်။ P16v Gen 3 သည် single-core စွမ်းဆောင်ရည်တွင် 2,921 မှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး P16s သည် 15,823 မှတ်ဖြင့် အားအကောင်းဆုံး multi-core ရမှတ်ကို ရရှိထားပြီး P16v ၏ 15,185 မှတ်ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ P14s သည် စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် နောက်ကျနေသော်လည်း workstation အမျိုးအစား စက်ပစ္စည်းငယ်တစ်ခုအတွက်မူ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

GPU တွက်ချက်မှုရလဒ်များက အကြီးမားဆုံးကွာဟချက်ကို ပြသနေသည်။ P16v သည် OpenCL ရမှတ် 104,861 ဖြင့် သိသိသာသာမြင့်မားပြီး P14s (66,784) နှင့် P16s (67,453) ထက် များစွာသာလွန်သည်။ ၎င်းသည် တွက်ချက်မှုများစွာပါဝင်သော workloads များတွင် RTX PRO 2000 GPU ၏ အားသာချက်ကို ထပ်မံထင်ဟပ်စေသည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
စီပီယူ
CPU Single-Core 2,713 2,921 2,826
CPU Multi-Core 12,781 15,185 15,823
GPU ကို
GPU OpenCL 66,784 104,861 67,453

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

V-Ray benchmark သည် V-Ray 6 အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ GPU rendering စွမ်းရည်ကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။ P16v Gen 3 သည် 3,233 ရမှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး P14s တွင် 2,122 နှင့် P16s တွင် 2,114 ရမှတ်တို့ဖြင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သိသာထင်ရှားသည်။ ဤ 50% ခန့် စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက်သည် RTX PRO 2000 မှ ပံ့ပိုးပေးသော အပို rendering horsepower ကို ထင်ဟပ်စေသည်။

ဗိသုကာပုံစံ visualization သို့မဟုတ် product rendering ကဲ့သို့သော application များတွင် V-Ray ဖြင့်အလုပ်လုပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက်၊ P16v သည် RTX PRO 500 configuration များထက် သိသာထင်ရှားသော စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 2,122 3,233 2,114

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအပါအဝင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ရုံးလုပ်ငန်းများနှင့် ပေါ့ပါးသော အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုကဲ့သို့သော အသုံးများသော ထုတ်လုပ်မှုဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများတွင် အထွေထွေစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ P16v သည် ရမှတ် ၉,၀၀၇ ဖြင့် အုပ်စုကို ထပ်မံဦးဆောင်နေပြီး P16s သည် ၈,၆၆၇ နှင့် P14s သည် ၈,၃၈၂ ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။

ကွာခြားချက်များသည် နှိုင်းယှဉ်လျှင် သေးငယ်သော်လည်း စနစ်သုံးခုစလုံးသည် နေ့စဉ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြင့်မားစွာ ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။ သေးငယ်သော P14 များပင် ခေတ်မီထုတ်လုပ်မှု ပမာဏအတွက် လုံလောက်သော ပါဝါထက်ပို၍ ပေးစွမ်းနိုင်သည်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 8,382 9,007 8,667

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြင့် အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

3DMark CPU Profile သည် processor တစ်ခုချင်းစီသည် မတူညီသော thread အရေအတွက်များတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ P16v သည် အမြင့်ဆုံး thread ရမှတ် ၁၁,၂၁၈ ဖြင့် ရရှိပြီး P16s (10,448) နှင့် P14s (10,377) ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ သို့သော် P16s သည် thread နိမ့်သော အခြေအနေများတွင် ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး 4-thread နှင့် 2-thread စမ်းသပ်မှုများတွင် ဦးဆောင်နေပြီး ၎င်းသည် thread ပေါ့ပါးသော workloads များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထင်ဟပ်စေနိုင်သည်။

အလုံးစုံသော် စနစ်အားလုံး၏ ရလဒ်များသည် အလွန်နီးကပ်နေဆဲဖြစ်ပြီး၊ အလားတူ CPU ဗိသုကာများနှင့် လိုင်းတစ်လျှောက်တွင် multithreaded scaling အားကောင်းမှုကို ညွှန်ပြနေသည်။

3DMark CPU (ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
မက်စ်ချည်များ 10,377 11,218 10,448
16 တွင် Threads 10,294 10,882 10,423
8 တွင် Threads 7,525 7,049 7,403
4 ချည် 4,400 4,039 4,595
2 ချည် 2,389 2,349 2,416
1 ချည် 1,222 1,224 1,227

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းအခြေအနေများတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသောစွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နောက်ဆုံးပေါ်သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် စနစ်သုံးခုလုံးတွင် အလွန်ဆင်တူပါသည်။ P16v သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 1,895 ရရှိပြီး P16s များသည် 1,797 နှင့် P14s များသည် 1,700 ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။ ဤရလဒ်များသည် ဂိမ်းကြီးများကို ထည့်သွင်းခြင်း၊ ဖိုင်လွှဲပြောင်းခြင်းနှင့် အပလီကေးရှင်းများစွာ တင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်သည့် မြန်ဆန်သော NVMe SSD စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြနေသည်။

လက်တွေ့အသုံးပြုရာတွင် စနစ်သုံးခုစလုံးသည် ခိုင်မာသော PCIe NVMe သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သောကြောင့် စနစ်များအကြား ကွာခြားချက်များကို မသိသာနိုင်ပေ။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
နိုင်ပြီ 1,700 1,895 1,797

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက် PCMark 10 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် ပုံမှန်အလုပ်ချိန်အတွင်း ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးသည့် Modern Office benchmark ပါဝင်သည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်သည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် အထောက်အကူဖြစ်စေသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤချဉ်းကပ်မှုသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

ThinkPad P16s Gen 4 က အခြားစနစ်တွေထက် ၆ နာရီ ၅၁ မိနစ် နောက်ကျနေပြီး အဓိကအားဖြင့် 75Wh ဘက်ထရီ ပိုသေးငယ်တာကြောင့်ပါ။ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေနဲ့ ThinkPad P16v Gen 3 က ပိုကြီးတဲ့ 90Wh pack ကနေ အကျိုးကျေးဇူးရပြီး စမ်းသပ်မှုမှာ ၁၂ နာရီနဲ့ အရှည်ကြာဆုံး runtime ကို ရောက်ရှိစေပြီး P14s Gen 6 က P16s လိုပဲ 75Wh စွမ်းရည်နဲ့ ၁၁ နာရီ ၄၈ မိနစ်နဲ့ နီးကပ်စွာ လိုက်နေပါတယ်။

PCMark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၂၄ နာရီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

ကောက်ချက်

ThinkPad P16v Gen 3 သည် Lenovo ၏ မိုဘိုင်း workstation စီးရီးတွင် အရေးကြီးသော အခန်းကဏ္ဍမှ အောင်မြင်စွာ ဖြည့်ဆည်းပေးခဲ့သည်။ ၎င်းသည် P14s ကဲ့သို့သော ပါးလွှာသော စနစ်များထက် GPU နှင့် AI စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း ပိုကြီးသော P16 desktop-replacement မော်ဒယ်များထက် ပိုမိုသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အသုံးပြုရလွယ်ကူပါသည်။ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads အများစုအတွက် ဤဟန်ချက်ညီမှုသည် ၎င်းကို စီးရီးတွင် အလက်တွေ့ကျဆုံး configuration များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်စေသည်။

အပေါ်ဆုံးအသေးစိတ်ဓာတ်ပုံ p16v အလူမီနီယမ်

ဂရပ်ဖစ်နှင့် AI benchmark အားလုံးနီးပါးတွင် RTX PRO 2000 GPU သည် ရှင်းလင်းသော အားသာချက်တစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။ SPECviewperf၊ LuxMark နှင့် Procyon AI suite ကဲ့သို့သော စမ်းသပ်မှုများသည် RTX PRO 500 တပ်ဆင်ထားသော စနစ်များထက် အဓိပ္ပာယ်ရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများကို အဆက်မပြတ်ပြသသည်။ ဤကွာခြားချက်များသည် ray tracing၊ generative AI inference နှင့် real-time visualization workloads ကဲ့သို့သော GPU-accelerated tasks များတွင် အထူးသဖြင့် ထင်ရှားသည်။ CAD၊ 3D modeling၊ machine-learning experimentation သို့မဟုတ် AI-assisted development တွင် လုပ်ကိုင်နေသော ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များသည် compute headroom အပိုမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိမည်ဖြစ်သည်။

စမ်းသပ်ထားသော စနစ်များတွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်သည် ပိုမိုညီမျှစွာ ကိုက်ညီပါသည်။ Core Ultra 9 285H သည် ခိုင်မာသော multithreaded စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသော်လည်း SPECworkstation နှင့် compression ရလဒ်များက P16s ရှိ အလားတူ Intel architectures များသည် CPU-heavy scenarios များတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိကြောင်း ညွှန်ပြနေပါသည်။ ထို့ကြောင့် P16v ၏ အားသာချက်မှာ အဓိကအားဖြင့် ၎င်း၏ ပိုမိုအားကောင်းသော graphics hardware နှင့် အနည်းငယ်ပိုကြီးသော thermal envelope တို့မှ လာခြင်းဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် ရှည်လျားသော workloads များအတွင်း ပိုမိုမြင့်မားသော GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းနိုင်စေပါသည်။

စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားခြင်းအပြင် P16v သည် ThinkPad workstation များနှင့် ရိုးရာအစဉ်အလာအရ ဆက်စပ်နေသော အားသာချက်များကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။ စနစ်သည် ကီးဘုတ် ergonomics ကောင်းမွန်သော၊ ခိုင်မာသော enterprise လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များနှင့် Ethernet နှင့် Thunderbolt 4 အပါအဝင် port အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည်။ အတွင်းပိုင်းချဲ့ထွင်မှုသည် အဓိကအချက်အဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော memory နှင့် dual M.2 storage slot များက ရေရှည်ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အသုံးပြုမှုအတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါသည်။

အလုံးစုံပြောရရင် ThinkPad P16v Gen 3 ဟာ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုကို မထိခိုက်စေဘဲ တကယ့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေးတဲ့ ဟန်ချက်ညီတဲ့ မိုဘိုင်းလ် workstation တစ်ခုအဖြစ် ထင်ရှားပါတယ်။ အလွန်ပါးလွှာတဲ့ workstation တွေထက် GPU အရှိန်မြှင့်တင်မှုနဲ့ ဒေသတွင်း AI စွမ်းရည်တွေ ပိုမိုလိုအပ်ပေမယ့် desktop အစားထိုးကိရိယာရဲ့ အရွယ်အစားနဲ့ အလေးချိန်ကို မလိုချင်သူတွေအတွက် P16v ဟာ ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်ကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။

ThinkPad P16v Gen 3 (16″ Intel) မိုဘိုင်းလ် ဝ্যাပစ ...

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Laptop Battery Life Leaderboard တွင် #17 နေရာတွင် ရပ်တည်လျက်ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Mobile Workstations leaderboard တွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်သည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Conor Houser