Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 သည် ယမန်နှစ်က ထုတ်လုပ်ခဲ့သော ပါဝါကြီး၏ နောက်ထပ်တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး အလွန်သေးငယ်သော 1-liter ဒီဇိုင်းဖြင့် အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။ မြန်နှုန်းနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို အလေးအနက်လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် တည်ဆောက်ထားပြီး နောက်ဆုံးပေါ် Intel Core ပရိုဆက်ဆာများ၊ NVIDIA RTX workstation ဂရပ်ဖစ်များ၊ မြန်နှုန်းမြင့် မှတ်ဉာဏ်နှင့် အဆင့်မြင့် သိုလှောင်မှု ရွေးချယ်စရာများ တပ်ဆင်ထားပါသည်။ ပုံမှန်အတိုင်း Lenovo သည် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းပံ့ပိုးမှုအတွက် စံနှုန်းကို သတ်မှတ်ပေးပါသည်။ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များနှင့် ကျောင်းသားများ အပါအဝင် မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ STEM နယ်ပယ်များနှင့် ကျန်းမာရေးစောင့်ရှောက်မှုတို့တွင် ပါဝါကြီးအသုံးပြုသူများအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ကျစ်လျစ်ပြီး နေရာချွေတာသောပုံစံဖြင့် ထူးချွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။
CPU ပံ့ပိုးမှု
P3 Tiny ကို Intel ရဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် Core Ultra (Series 2) ပရိုဆက်ဆာတွေနဲ့ မောင်းနှင်ထားပြီး ခေတ်မီစီးပွားရေးလုပ်ငန်း workloads တွေအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ထိရောက်မှုကို ဟန်ချက်ညီအောင် ပေးစွမ်းပါတယ်။ Core Ultra 5 ကနေ Core Ultra 9 အထိ ရွေးချယ်စရာအမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးတာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေအနေနဲ့ သူတို့ရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေအတွက် သင့်တော်တဲ့ ပါဝါအဆင့်ကို ရွေးချယ်နိုင်အောင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါတယ်။ ဒီပရိုဆက်ဆာတွေမှာ 24 cores အထိ၊ Intel Smart Cache 36 MB နဲ့ ခိုင်မာတဲ့ integrated graphics စွမ်းဆောင်ရည်တွေပါဝင်တဲ့ Intel ရဲ့ hybrid architecture ပါဝင်ပါတယ်။
ပရိုဆက်ဆာ ရွေးချယ်မှုများ
P3 Tiny မှာ Intel Core Ultra Processors (Series 2) ရွေးချယ်စရာ နည်းပါးပေမယ့် ကွဲပြားမှုနည်းတာကြောင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေအနေနဲ့ သူတို့ရဲ့ workload လိုအပ်ချက်ပေါ်မူတည်ပြီး သင့်တော်တဲ့ setup ကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ အောက်ပါဇယားမှာ support လုပ်ထားတဲ့ CPU တွေရဲ့ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုကို ပြသထားပါတယ်။
| Intel Core Ultra ပရိုဆက်ဆာ | cores / Threads | base ကြိမ်နှုန်း | မက်စ် Turbo ကြိမ်နှုန်း | အဖုံး |
|---|---|---|---|---|
| Intel Core Ultra 5 225 ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 10 တွင် Threads |
P-core 3.3 GHz / E-core 2.7 GHz | P-core 4.9 GHz / E-core 4.4 GHz | 20 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 5 225T ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 10 တွင် Threads |
P-core 2.5 GHz / E-core 1.9 GHz | P-core 4.9 GHz / E-core 4.4 GHz | 20 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 5 235 ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 14 တွင် Threads |
P-core 3.4 GHz / E-core 2.9 GHz | P-core 5.0 GHz / E-core 4.4 GHz | 24 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 5 235T ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 14 တွင် Threads |
P-core 2.2 GHz / E-core 1.6 GHz | P-core 5.0 GHz / E-core 4.4 GHz | 24 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 5 245 ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 14 တွင် Threads |
P-core 3.5 GHz / E-core 3.0 GHz | P-core 5.1 GHz / E-core 4.5 GHz | 24 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 5 245T ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 14 တွင် Threads |
P-core 2.2 GHz / E-core 1.7 GHz | P-core 5.1 GHz / E-core 4.5 GHz | 24 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 7 265 ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 20 တွင် Threads |
P-core 2.4 GHz / E-core 1.8 GHz | P-core 5.2 GHz / E-core 4.6 GHz | 30 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 7 265T ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 20 တွင် Threads |
P-core 1.5 GHz / E-core 1.2 GHz | P-core 5.2 GHz / E-core 4.6 GHz | 30 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 9 285 ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 24 တွင် Threads |
P-core 2.5 GHz / E-core 1.9 GHz | P-core 5.4 GHz / E-core 4.6 GHz | 36 MB Intel® Smart Cache |
| Intel Core Ultra 9 285T ပရိုဆက်ဆာ | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) 24 တွင် Threads |
P-core 1.4 GHz / E-core 1.2 GHz | P-core 5.3 GHz / E-core 4.6 GHz | 36 MB Intel® Smart Cache |
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
ThinkStation P3 Tiny Gen 2 သည် Lenovo ၏ ကျစ်လစ်သိပ်သည်းသော အင်ဂျင်နီယာပညာကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး အလွန်သေးငယ်သောပုံစံဖြင့် workstation အဆင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ 179 x 182.9 x 37mm သာရှိသော ဤ 1-liter စနစ်သည် ကျဉ်းကျပ်သော ရုံးခန်းအစီအစဉ်များ သို့မဟုတ် လူစည်ကားသော စားပွဲများပေါ်တွင် ပါဝါ သို့မဟုတ် အအေးပေးမှုကို မထိခိုက်စေဘဲ အလွယ်တကူ တပ်ဆင်နိုင်ပါသည်။ ဒီဇိုင်းသည် ရိုးရှင်းပြီး သန့်ရှင်းသော မျဉ်းကြောင်းများ၊ မက်တီအနက်ရောင်အပြီးသတ်နှင့် သိမ်မွေ့သော အနီရောင်အသားပေးမှုများဖြင့် Lenovo ၏ ရင်းနှီးပြီးသား ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အလှအပကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။
အရွယ်အစားကြီးမားပေမယ့် P3 Tiny မှာ ကောင်းမွန်တဲ့ hardware တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ configuration မှာ NVIDIA RTX A1000 GPU ပါဝင်တာကြောင့် CAD၊ 3D modeling၊ rendering နဲ့ AI workloads တွေအတွက် workstation-grade performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အားနည်းချက်တစ်ခုကတော့ VESA mounting support မရှိတာကြောင့် monitor နဲ့ တိုက်ရိုက်တပ်ဆင်လို့မရပါဘူး။ Lenovo က vertical stand တစ်ခု ထည့်သွင်းပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီပြဿနာကို လျော့ပါးစေပြီး အပေါ်နဲ့ နောက်ဘက် vents တွေကနေတစ်ဆင့် လေစီးဆင်းမှုကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါတယ်။
ရှေ့ဘက်အကန့်မှာ၊ အပြင်အဆင်က ပြီးခဲ့တဲ့နှစ်က P3 Tiny နဲ့ ဆင်တူပါတယ်။ ၎င်းမှာ အောက်ပါတို့ပါဝင်ပါတယ်-
- ၃.၅ မီလီမီတာ ပေါင်းစပ် အသံပေါက် (နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း)
- USB-A 10Gbps port နှစ်ခု (တစ်ခုတွင် အမြဲတမ်းဖွင့်ထားသော အားသွင်းစနစ်ပါဝင်သည်)
- ဒေတာအမြန်လွှဲပြောင်းခြင်း သို့မဟုတ် ဆက်စပ်ပစ္စည်းများအတွက် USB-C 10Gbps port တစ်ခု
- ပါဝါခလုတ်နှင့် ဒစ်ခ်လုပ်ဆောင်ချက် LED
နောက်ဘက် I/O ကလည်း လက်တွေ့ကျပြီး ချိတ်ဆက်မှု အပြည့်အဝ ဖြန့်ကျက်ထားပါတယ်၊ အဲဒါတွေကတော့ -
- ပါဝါ connector ကို
- DisplayPort 1.4 နှင့် HDMI 2.1 TMDS
- USB-A 5Gbps တစ်ခုနှင့် USB-A 10Gbps port သုံးခု (တစ်ခုတွင် Smart Power On ပါရှိသည်)
- ဝါယာကြိုးဖြင့် ချိတ်ဆက်ထားသော ကွန်ရက်အတွက် Ethernet (RJ-45)
- အနာဂတ်ဖွဲ့စည်းပုံများအတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေမည့် punch-out expansion slot နှစ်ခု (ဤမော်ဒယ်တွင် ၎င်းတို့ကို RTX A1000 ဖြင့် နေရာယူထားသည်)
အဖုံးကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ Lenovo က အတွင်းပိုင်း ကုဗစင်တီမီတာတိုင်းကို ဘယ်လိုအကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ထားလဲဆိုတာကို မြင်တွေ့ရပါတယ်။ အတွင်းပိုင်း အပြင်အဆင်မှာ CPU အတွက် စိတ်ကြိုက်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ အအေးပေးစက်တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ စင်ပေါ်မှာတင် ရောင်းချနေတဲ့ အအေးပေးစက်တွေနဲ့ မတူဘဲ၊ ဒီအစိတ်အပိုင်းတွေကို P3 Tiny ရဲ့ ကျဉ်းမြောင်းတဲ့ လေစီးဆင်းမှုလမ်းကြောင်းအတွက် တိကျစွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။
- CPU သည် သေးငယ်ပြီး ပရိုဖိုင်နည်းသော heatsink နှင့် blower fan ကို အသုံးပြုထားပြီး ၎င်းသည် လေကို သိပ်သည်းသော fin stack မှတစ်ဆင့် တိုက်ရိုက် စီးဆင်းစေပြီး နောက်ဘက်သို့ လေမှုတ်ထုတ်သည်။
- GPU မှာ အစိတ်အပိုင်းတွေကြားက အပူဝင်ရောက်စွက်ဖက်မှုကို ကာကွယ်ပေးတဲ့ သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် အအေးခံအဖုံးပါရှိပါတယ်။
စနစ်ကို လှန်လိုက်တဲ့အခါ Lenovo ရဲ့ လူသိများတဲ့ အဆင့်မြှင့်တင်ရလွယ်ကူတဲ့ အပြင်အဆင်ကို သင်တွေ့ရပါလိမ့်မယ်။ အောက်ခြေအဖုံးမှာ tool-free ပါဝင်ပြီး memory နဲ့ storage အတွက် ရှင်းရှင်းလင်းလင်း label လုပ်ထားတဲ့ slot တွေကို ဖော်ပြပေးပါလိမ့်မယ်။ dual-channel configuration တွေကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ DDR5 SO-DIMM socket နှစ်ခုနဲ့ 128GB DDR5 memory (2 x 64GB) အထိ ထောက်ပံ့ပေးထားပါတယ်။ DDR5 6400 CSODIMM module တွေကို ထောက်ပံ့ပေးထားပါတယ်။
သိုလှောင်မှုအတွက် P3 Tiny Gen 2 သည် PCIe 4.0 သို့မဟုတ် PCIe 5.0 interfaces များကို အသုံးပြု၍ M.2 NVMe SSD သုံးခုအထိ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ PCIe 5.0 drive တစ်ခုစီသည် 2TB အထိ သိုလှောင်နိုင်စွမ်းကို ပံ့ပိုးပေးပြီး Gen 4 drives များသည် တစ်ခုလျှင် 1TB အထိ သိုလှောင်နိုင်သည်။ ၎င်းသည် အပြည့်အဝဖြည့်သွင်းသည့်အခါ 6TB အထိ သိမ်းဆည်းခွင့်ပြုသည်။ ဤ drives များကို အပူပေးပြားငယ်များနှင့် မျှဝေထားသော သတ္တုဒိုင်းဖြင့် အအေးပေးထားပြီး ဖိုင်ကြီးကြီးမားမားလွှဲပြောင်းခြင်း သို့မဟုတ် ဒေတာဘေ့စ်လည်ပတ်မှုများအတွင်း အပူချိန်တည်ငြိမ်မှုကို ထိန်းသိမ်းရန် ကူညီပေးသည်။ RAID 0၊ 1 နှင့် 5 configuration များကို စွမ်းဆောင်ရည် သို့မဟုတ် redundancy ပိုမိုကောင်းမွန်စေရန် ပံ့ပိုးပေးသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 32GB DDR5-6400 မော်ဂျူးတစ်ခုနဲ့ 1TB PCIe 5.0 x4 NVMe SSD တစ်ခုပါဝင်ပြီး ဒုတိယမန်မိုရီ slot နဲ့ နောက်ထပ် M.2 bay နှစ်ခုစလုံးကို တိုးချဲ့ဖို့အတွက် ဖွင့်ထားပေးပါတယ်။ ဒီ modular ဒီဇိုင်းက အနာဂတ်အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေကို ရိုးရှင်းစေပြီး ဝှက်ထားတဲ့ screw တွေမပါဘဲ စံအစိတ်အပိုင်းတွေကို မြန်မြန်ဆန်ဆန် ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်စေပါတယ်။
အံ့သြစရာကောင်းတာက ဒီသေးငယ်တဲ့ပုံစံစနစ်က CPU ရဲ့ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကိုလည်း မထိခိုက်စေပါဘူး။ ပရိုဆက်ဆာကို motherboard နဲ့ တိုက်ရိုက်ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ compact workstation တွေနဲ့ mini PC အများစုနဲ့မတူဘဲ၊ P3 Tiny Gen 2 မှာ တကယ့် CPU socket တစ်ခုပါရှိပါတယ်။ ဆိုလိုတာက processor ကို နောက်ပိုင်းမှာ လဲလှယ်နိုင်သလို အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်ပြီး စက်ရဲ့သက်တမ်းကို တိုးချဲ့ပေးပြီး power user တွေက စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုထိန်းချုပ်နိုင်ပါတယ်။ အဲဒီလို အဆင့်မြှင့်တင်မှုမျိုးက ကြီးမားတဲ့ ဖြန့်ကျက်မှုတွေအတွက် လက်တွေ့မကျပေမယ့် သေးငယ်တဲ့စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေ ဒါမှမဟုတ် သူတို့ရဲ့ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုတန်ဖိုးကို တိုးချဲ့ချင်တဲ့ တစ်ဦးချင်းပညာရှင်တွေက ဒီရွေးချယ်မှုကို နှစ်သက်ကြပါလိမ့်မယ်။ tool မပါဘဲ အသုံးပြုနိုင်မှုနဲ့ modular internal layout ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ Lenovo ရဲ့ အင်ဂျင်နီယာပညာက ဒီလိုသေးငယ်တဲ့ workstation အတွက် အထင်ကြီးလောက်စရာ ရှေ့ကိုမျှော်တွေးထားပါတယ်။
ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ
P3 Tiny Gen 2 သည် ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များစွာဖြင့် အပြစ်အနာအဆာကင်းသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workflow ကို သေချာစေသည်။ ဤအစွမ်းထက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို Adobe၊ ANSYS၊ Autodesk၊ Bentley၊ Dassault Systèmes၊ Nemetschek၊ PTC နှင့် Siemens အပါအဝင် စက်မှုလုပ်ငန်းထိပ်တန်းကုမ္ပဏီများမှ တင်းကြပ်စွာစမ်းသပ်ပြီး အတည်ပြုထားသည်။ ၎င်းသည် သင်၏ မစ်ရှင်အရေးကြီးသော အပလီကေးရှင်းများ၏ ချောမွေ့ပြီး အနှောင့်အယှက်ကင်းသော လည်ပတ်မှုကို အာမခံပါသည်။ ဤသည်မှာ Lenovo သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အဆင့် လိုက်ဖက်ညီမှုနှင့် လုပ်ငန်းအဆင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် အမြင့်ဆုံးစံနှုန်းကို ချမှတ်ပုံဖြစ်သည်။
| ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ |
|---|
| Adobe က |
| သရဝဏ် |
| ANSI |
| Autodesk |
| Bentley |
| Dassault စနစ် |
| Nemetschek |
| PTC |
| Siemens |
အလုပ်ရုံ သတ်မှတ်ချက်များ
| component | specification |
|---|---|
| processor ကို |
|
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် |
|
| ဂရပ်ဖစ် |
|
| မှတ်ဉာဏ် |
|
| သိုလှောင်ခြင်း |
|
| audio |
|
| ချိတ်ဆက်မှု / ပေါက်များ |
|
| ကြိုးမဲ့ |
|
| ပုံစံ |
|
| သဘာဝပတ်ဝန်းကျင်အားမပျက်စီး |
|
| အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ / မှတ်ပုံတင်များ |
|
| Power ကထောက်ပံ့ရေး |
|
| လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု |
|
| အာမခံချက် |
|
| Box ထဲမှာဘာရှိလဲ |
|
ဟာ့ဒ်ဝဲ ချို့ယွင်းချက်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ Lenovo ပေးပို့လိုက်တဲ့ ThinkStation P3 Tiny configuration ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit မှာ 5.6GHz အထိ Max Turbo speed နဲ့ 24 cores (8 performance နဲ့ 16 efficiency cores) ပါဝင်တဲ့ Intel Core Ultra 9 285 processor တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ 32GB DDR5-6400 memory နဲ့ 1TB PCIe 5.0 x4 NVMe SSD တို့နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတဲ့ ဒီ configuration ဟာ raw processing power၊ multitasking capability နဲ့ fast storage performance တို့ကို ဟန်ချက်ညီညီ ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ professional workloads တွေကနေ နေ့စဉ် computing အထိ အရာအားလုံးကို မြန်နှုန်းနဲ့ တည်ငြိမ်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။
အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်:
- ပရိုဆက်ဆာ: Intel Core Ultra 9 285, 24 (8 P-core + 16 E-core) 24 Threads, Max Turbo up to 5.1GHz
- လည်ပတ်မှုစနစ်- Windows 11 Pro 64-bit
- ဂရပ်ဖစ်: NVIDIA RTX A1000 8GB
- မှတ်ဉာဏ်: 1x 32GB SO-DIMM DDR5-6400 Non-ECC
- သိုလှောင်မှု: 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0 x4 Performance NVMe Opal ၁ ခု
- WLAN: Intel Wi-Fi 7 BE200 2×2 BE vPro နှင့် Bluetooth 5.4
- ပါဝါထောက်ပံ့မှု: 330W၊ 90% ထိရောက်မှု
UL Procyon AI ကောက်ချက်စံနှုန်း
Procyon AI Inference Benchmark သည် မတူညီသောပလက်ဖောင်းများတွင် AI Inference အကဲဖြတ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သောစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ထိပ်တန်း AI ဟာ့ဒ်ဝဲရောင်းချသူများနှင့် ပူးပေါင်း၍ တီထွင်ထားသောကြောင့် ၎င်းသည် variable မော်ဒယ်များနှင့် စနစ်ဖွဲ့စည်းမှုများမှ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးပြီး တသမတ်တည်း၊ ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်သော benchmarking ကိုဖွင့်ပေးပါသည်။ CPU၊ GPU သို့မဟုတ် AI accelerators များကို တိုင်းတာရန် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ထားသောကြောင့် မတူညီသောစနစ်များသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာ AI လုပ်ငန်းများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အဓိပ္ပာယ်ရှိသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။
P3 Tiny Gen 2 သည် ၎င်း၏ အစ်ကိုအရင်းများထက် CPU တွက်ချက်မှုတွင် ၁၈၄ မှတ်သာ ရရှိခဲ့ပြီး P3 Ultra တွင် ၁၅၇ မှတ်နှင့် Tower တွင် ၁၉၆ မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ GPU ဘက်တွင်မူ ၂၉၄ မှတ် ရရှိခဲ့သောကြောင့် Ultra (627) ၏ ထက်ဝက်အောက်နှင့် Tower (1,168) ၏ လေးပုံတစ်ပုံထက် နည်းသည်။ TensorRT စမ်းသပ်မှုများအရ Tiny အတွက် ၅၃၂ မှတ်၊ (Ultra) အတွက် ၁၀၃၁ မှတ်နှင့် (Tower) အတွက် ၁,၇၀၆ မှတ် ရရှိခဲ့ကြသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် Tiny အတွင်းရှိ A1000 GPU သည် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း RTX 4000 နှင့် 5000 Ada ကတ်များ၏ AI throughput တွင် သိသိသာသာ အားနည်းနေပါသည်။
| CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 184 | 157 | 196 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.98 ms | 0.99 ms | 0.94 ms |
| ResNet 50 | 7.47 ms | 8.52 ms | 6.83 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 18.94 ms | 25.57 ms | 19.66 ms |
| DeepLab V3 | 24.97 ms | 31.42 ms | 24.89 ms |
| ယိုလို V3 | 44.46 ms | 58.88 ms | 43.43 ms |
| REAL-ESRGAN | 2,586.87 ms | 2,565.34 ms | 2,019.39 ms |
| GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 294 | 627 | 1,168 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.11 ms | 0.56 ms | 0.46 ms |
| ResNet 50 | 4.99 ms | 2.26 ms | 1.07 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 14.49 ms | 6.04 ms | 2.71 ms |
| DeepLab V3 | 23.79 ms | 14.73 ms | 12.27 ms |
| ယိုလို V3 | 23.02 ms | 9.17 ms | 4.63 ms |
| REAL-ESRGAN | 538.75 ms | 246.78 ms | 81.82 ms |
| TensorRT ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 532 | 1,031 | 1,706 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.55 ms | 0.31 ms | 0.24 ms |
| ResNet 50 | 2.45 ms | 1.42 ms | 0.94 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 7.43 ms | 4.41 ms | 2.76 ms |
| DeepLab V3 | 9.44 ms | 4.52 ms | 3.92 ms |
| ယိုလို V3 | 12.01 ms | 5.22 ms | 3.09 ms |
| REAL-ESRGAN | 602.72 ms | 278.46 ms | 84.04 ms |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် ကြီးမားသော မော်ဒယ်များနှင့် variable factor များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ်တွင် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်ခွင့်ပြုသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည် အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည်။ အောက်တွင် တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
LLM လုပ်ငန်းတာဝန်များအတွက် P3 Tiny သည် များစွာနှေးကွေးပြီး အဆင့်မြင့်မော်ဒယ်များတွင် ၂,၃၀၃ နှင့် ၄,၃၄၄ ရမှတ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၁,၁၁၇ (Phi) ရရှိထားသည်။ ၎င်းသည် တိုကင်များကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၃၉ ခန့်ဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး Ultra တွင် ၈၁ ခုနှင့် Tower တွင် ၁၆၁ ခု ထုတ်ပေးသည်။ Mistral နှင့် Llama မော်ဒယ်များတွင် အလားတူ scaling ဖြစ်ပေါ်ပြီး Tiny တွင် တိုကင်ထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်း ၂-၄ ဆခန့် နှေးကွေးသည်။ RTX A1000 တွင် Ada ကတ်များပေးစွမ်းသည့် raw FP16 tensor power မရှိပါ။
| UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 1,117 | 2,303 | 4,344 |
| ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် | 0.808 ့ | 0.395 ့ | 0.218 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ | 39.379 တိုကင်/s | 81.784 တိုကင်/s | 160.757 တိုကင်/s |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 27.734 ့ | 35.869 ့ | 18.356 ့ |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 3,045 | 1,977 | 4,136 |
| Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 1.398 ့ | 0.666 ့ | 0.314 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ | 27.734 တိုကင်/s | 57.102 တိုကင်/s | 117.784 တိုကင်/s |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 107.361 ့ | 51.942 ့ | 25.142 ့ |
| Llama3 အလုံးစုံရမှတ် | 837 | 1,759 | 3,611 |
| Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 1.412 ့ | 0.628 ့ | 0.301 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ | 24.323 တိုကင်/s | 47.884 တိုကင်/s | 96.565 တိုကင်/s |
| Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 121.980 ့ | 61.189 ့ | 30.285 ့ |
| Llama2 အလုံးစုံရမှတ် | - | 1,770 | 3,942 |
| Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | - | 1.106 ့ | 0.502 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ | - | 25.617 တိုကင်/s | 57.623 တိုကင်/s |
| Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | - | 112.746 ့ | 50.269 ့ |
UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
P3 Tiny သည် Stable Diffusion 1.5 (FP16) စမ်းသပ်မှုတွင် ၅၅၈ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် ၁၁.၂ စက္ကန့်ဖြင့် Ultra တွင် ၄.၇ စက္ကန့်နှင့် Tower တွင် ၁.၇ စက္ကန့်ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ INT8 ၏ ကောက်ချက်ချချက်အရ ပုံတစ်ပုံလျှင် ၄.၆ စက္ကန့်ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး ၁.၈ စက္ကန့်နှင့် ၀.၆၈ စက္ကန့်ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်တူညီကြောင်း ပြသထားသည်။ RTX A1000 သည် ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှု workloads များတွင် RTX 4000 Ada ၏ ၂၅% ခန့်နှင့် RTX 5000 Ada ၏ ၁၅% ခန့် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပါသည်။
| UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် | 558 | 1,316 | 3,734 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 179.144 ့ | 75.986 ့ | 26.779 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် | 6,793 | 17,263 | 45,881 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 36.798 ့ | 14.482 ့ | 5.449 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် | - | 1,061 | 3,293 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | - | 565.015 ့ | 182.179 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | - | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များအား ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်စေပါသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI/ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခုပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။
P3 Tiny က ဟန်ချက်ညီပေမယ့် အသင့်အတင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ဒေါင်လိုက်ကြည့်ရင် ပျမ်းမျှ 1.3–1.9 ဝန်းကျင်မှာ ရှိပြီး Ultra က 1.3–2.5 နဲ့ Tower က 1.5–2.8 မှာ အနည်းငယ်ပိုမြင့်ပါတယ်။ ဒါက Tiny ရဲ့ GPU အရှိန်မြှင့်တင်မှု အကန့်အသတ်နဲ့ အအေးပေးစနစ် နည်းပါးတာကို ထင်ဟပ်စေပြီး လေးလံတဲ့ workstation ထက် ပိုပြီး ကျစ်လျစ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဖြစ်စေပါတယ်။
| SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 1.33 | 2.11 | 2.49 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 1.62 | 1.52 | 2.44 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 1.80 | 2.51 | 2.84 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 1.89 | 2.28 | 2.69 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 1.77 | 2.28 | 2.46 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.29 | 1.29 | 1.50 |
လပ်စ်မာ့ခ်
Luxmark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။
Tiny ရဲ့ A1000 GPU ဟာ Hallbench မှာ 7,423 နဲ့ Food မှာ 2,860 ရရှိထားပြီး RTX 4000 မှာ 15,054 / 5,612 နဲ့ RTX 5000 မှာ 26,792 / 12,562 ရရှိထားပါတယ်။ အဲဒါက entry-level pro GPU ကနေ mid-end နဲ့ high-end workstation card တွေကို ပြောင်းရွှေ့တဲ့အခါ ပုံမှန်အားဖြင့် ၂-၄ ဆ စွမ်းဆောင်ရည်ကွာဟချက်ပါ။
| Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 7,423 | 15,054 | 26,792 |
| အစားအသောက်များ | 2,860 | 5,612 | 12,562 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
CPU-based compression ဟာ system အားလုံးမှာ တသမတ်တည်းရှိပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ အားလုံးက Core Ultra 9 285 ကိုပဲ အသုံးပြုကြလို့ပါ။ Tiny ရဲ့ total rating က ~110–144 GIPS ရှိပြီး Ultra ရဲ့ ~162 GIPS ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပေမယ့် တကယ့်လက်တွေ့မှာ ကွာခြားချက်တွေက အနည်းငယ်သာရှိတာကြောင့် အတော်လေးနီးစပ်ပါတယ်။ Tiny မှာ multi-core scaling က thermal ကန့်သတ်ချက်ပိုများတယ်လို့ ထင်ရပြီး ဒါက ကွာဟချက်ကို ရှင်းပြပါတယ်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| compression | |||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,030% | 2,129% | 1,899% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,007% | 2,116% | 1,894% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| decompress | |||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,243% | 2,263% | 2,191% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,232% | 2,243% | 1,979% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | |||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 2,120% | 2,179% | 1,937% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | |
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW Speed Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်ခုလုံးအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။
8K playback အတွက် Tiny က 86 fps (CPU) နဲ့ 61 fps (GPU) ကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်ပြီး Ultra က 114/129 fps နဲ့ Tower က 125/179 fps တွေ ပေးအပ်ပါတယ်။ GPU decoding က A1000 နဲ့ RTX 5000 Ada ကြားမှာ ၃ ဆ နီးပါး ညီမျှပြီး ပိုကြီးတဲ့ စနစ်တွေမှာ high-resolution video workflows တွေအတွက် အကျိုးကျေးဇူးတွေကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသနေပါတယ်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| 8K CPU | 86 | 114 | 125 |
| 8K OpenCL | 61 | 129 | 179 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။
သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်က အလုံးစုံကောင်းမွန်ပါတယ်။ P3 Tiny ရဲ့ 6,742 MB/s read speeds နဲ့ 5,782 MB/s write speeds တွေက Tower ရဲ့ 7,304/7,006 MB/s ထက် ၁၀% လောက်ပဲ နှေးကွေးတာကြောင့် Lenovo က အလားတူ မြန်နှုန်းမြင့် NVMe drives တွေကို စီးရီးအားလုံးမှာ အသုံးပြုခဲ့တယ်ဆိုတာ ပြသနေပါတယ်။
| ဒစ်ခ် မြန်နှုန်း စမ်းသပ်ခြင်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| ဖတ် | 6,742.0 MB / s | 7,229.8 MB / s | 7,304.2 MB / s |
| ရေးသား | 5,781.6 MB / s | 6,094.6 MB / s | 7,006.2 MB / s |
Blender ၂.၆၅
Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
CPU rendering မှာတော့ Tiny က လေးစားဖွယ်ကောင်းလောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းပါတယ် (ဥပမာ Monster မှာ samples/min 179 နဲ့ Ultra မှာ 202)။ ဒါပေမယ့် GPU rendering ကတော့ Tiny မှာ samples/min 581၊ Ultra မှာ 1,763 နဲ့ Tower မှာ 3,885 ရရှိပြီး ကွာဟချက်ကို သိသိသာသာ ကျယ်ပြန့်စေပါတယ်။ အဲဒါက high-end GPU တွေမှာ rendering မှာ ၃ ဆ ကနေ ၇ ဆ အထိ ပိုမြန်ပါတယ်။
| Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 179.31 | 202.9 | 163.7 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 110.79 | 133.4 | 106.8 |
| စာသင်ခန်း | 77.45 | 100.0 | 80.9 |
| Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ များလေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) ( NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 581.75 | 1,763.2 | 3,884.68 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 363.47 | 888.7 | 1,743.56 |
| စာသင်ခန်း | 323.37 | 906.0 | 1,876.89 |
y-cruncher
y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။
ဂဏန်းတွက်ချက်မှုအတွက် Tiny သည် 1B ဂဏန်းများကို 24.1 စက္ကန့်ဖြင့် တွက်ချက်ပြီး Ultra ၏ 19.5 စက္ကန့်ထက် နှေးကွေးသော်လည်း Tower ၏ 22.1 စက္ကန့်နှင့် ဆင်တူသည်။ Ultra သည် 5B စမ်းသပ်မှုအပိုင်းအခြားတစ်လျှောက်လုံးတွင် အဆက်မပြတ်ပိုမိုမြန်ဆန်နေပြီး ပိုမိုကောင်းမွန်သော thermal headroom နှင့် CPU boost clocks များကို ကြာရှည်ခံကြောင်း ပြသသည်။
| y-cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| 1 ဘီလီယံ | 24.063 ့ | 19.524 ့ | 22.112 ့ |
| 2.5 ဘီလီယံ | 67.223 ့ | 55.207 ့ | 68.345 ့ |
| 5 ဘီလီယံ | 154.892 ့ | 122.528 ့ | 146.977 ့ |
| 10 ဘီလီယံ | - | 273.903 ့ | 340.904 ့ |
| 25 ဘီလီယံ | - | - | - |
| 50 ဘီလီယံ | - | - | - |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် CPU နှင့် GPU workloads နှစ်မျိုးလုံးကို လွှမ်းခြုံထားသည့် overall system performance ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။
CPU ရလဒ်တွေက အတော်လေး တူညီပါတယ်- Tiny အတွက် single-core 3,194 နဲ့ multi-core 17,572 ရရှိခဲ့ပြီး ကျန်တာတွေက 3,155/20,334 နဲ့ 3,175/21,033 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ GPU OpenCL ရမှတ်တွေကတော့ သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွာဟချက်တွေ ရှိပါတယ်- 55,345 (Tiny) ၊ 122,981 (Ultra) နဲ့ 244,185 (Tower) တို့ဖြစ်ပြီး A1000 ရဲ့ entry-level ရပ်တည်မှုကို အတည်ပြုပေးပါတယ်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| CPU Single-Core | 3,194 | 3,155 | 3,175 |
| CPU Multi-Core | 17,572 | 20,334 | 21,033 |
| GPU OpenCL | 55,345 | 122,981 | 244,185 |
Cinebench ၂
Cinebench 2024 သည် GPU စွမ်းဆောင်ရည် အကဲဖြတ်ခြင်းကို ထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် R23 ၏ benchmark စွမ်းရည်များကို တိုးချဲ့ပေးသည်။ ၎င်းသည် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် GPU-based rendering workloads များကို ပေါင်းစပ်ထည့်သွင်းနေစဉ် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်စမ်းသပ်နေပါသည်။
CPU စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ စနစ်တိုင်းမှာ တည်ငြိမ်နေပြီး Tiny မှာ 1,551 (multi-core) နဲ့ 138 (single-core) ရရှိထားပါတယ်။ GPU စမ်းသပ်မှုက 4,399 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 12,222 (Ultra) နဲ့ 23,746 (Tower) ရရှိထားပါတယ်။ A1000 ဟာ RTX 5000 Ada ရဲ့ render ရမှတ်ရဲ့ 18% လောက် ရရှိထားပြီး GPU အဆင့်ကွာခြားချက်ကို အမြဲတမ်း အလေးပေးဖော်ပြနေပါတယ်။
| Cinebench ၂၀၂၄ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) |
| Multi-Core ပါ | 1,551 | 1,727 | 1,851 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 138 | 139 | 142 |
| GPU ကို | 4,399 | 12,222 | 23,746 |
ကောက်ချက်
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 ဟာ အသုံးပြုရတာ ပျော်စရာကောင်းတဲ့ စနစ်တွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် အဆုံးသတ်သွားခဲ့ပါတယ်။ 1-liter chassis မှာ socket လုပ်ထားတဲ့ Intel Core Ultra CPU၊ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်တဲ့ DDR5 memory နဲ့ NVMe drive သုံးခုအထိ ထည့်သွင်းနိုင်တဲ့ နေရာတွေ ပါဝင်ပါတယ်။ အဲဒီပေါင်းစပ်မှုကြောင့် RAM လျှော့ချတာ၊ storage 6TB အထိ တိုးချဲ့တာ၊ ဒါမှမဟုတ် support လုပ်ထားတဲ့ stack အတွင်းမှာ processor တွေကို လဲလှယ်တာပဲဖြစ်ဖြစ် ဒီ box ဟာ တခြား compact desktop တွေထက် အသုံးဝင်တဲ့ သက်တမ်းကို ပိုမိုကြာရှည်စေပါတယ်။
နေ့စဉ်နဲ့အမျှ P3 Tiny Gen 2 ဟာ ကျုံ့ဝင်သွားတဲ့ ညှိနှိုင်းမှုတစ်ခုထက် "တကယ့်" workstation တစ်ခုလို ခံစားရပါတယ်။ RTX A1000 ဟာ entry-level GPU တစ်ခုဆိုတာ ရှင်းပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် CAD၊ visualization နဲ့ ပေါ့ပါးတဲ့ content ဖန်တီးမှုအတွက် အထူးသဖြင့် မြန်ဆန်တဲ့ PCIe Gen5 storage နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုတဲ့အခါ လုံးဝလုံလောက်ပါတယ်။ ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်တွေနဲ့ TPM၊ vPro option တွေနဲ့ ခိုင်မာတဲ့ Linux support လိုမျိုး enterprise feature တွေကြောင့်လည်း professional environment ထဲကို အလွယ်တကူ ဝင်ရောက်နိုင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit ဟာ footprint ကို သေးငယ်စေပြီး လေစီးဆင်းမှုကို သန့်ရှင်းစေနိုင်တဲ့ vertical stand ပါရှိပြီး Lenovo မှာ desk ကနေ လုံးဝခွာစရာမလိုတဲ့ setup တွေအတွက် VESA နဲ့ TIO style mounting option တွေကိုလည်း ပေးထားပါတယ်။
အပေးအယူတွေက ရိုးရှင်းပါတယ်။ သင်ဟာ လေးလံတဲ့ 3D၊ ကြီးမားတဲ့ AI ဒါမှမဟုတ် သိပ်သည်းတဲ့ GPU rendering တွေမှာ နေထိုင်တယ်ဆိုရင် အဆင့်မြင့် ဂရပ်ဖစ်တွေပါတဲ့ P3 Ultra ဒါမှမဟုတ် P3 Tower က ပိုသင့်တော်ပါတယ်။ တကယ့် အဆင့်မြှင့်တင်မှုလမ်းကြောင်းတွေနဲ့ ဝန်အားအောက်မှာ ခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေပါတဲ့ ကျစ်လျစ်တဲ့ workstation တစ်ခုကို လိုချင်တဲ့ တခြားသူတွေအတွက် ThinkStation P3 Tiny Gen 2 က အရွယ်အစား၊ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုတို့ကို အလွန်ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ဟန်ချက်ညီမှုကို ရရှိစေပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Desktop Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်သည် ။




အမေဇုံ