Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 သည် စားပွဲနေရာများစွာမယူဘဲ အစွမ်းထက်သော workstation စွမ်းရည်များကို ပေးစွမ်းသည်။ သင်သည် ဗိသုကာ၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ဒီဇိုင်း၊ အချက်အလက်ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု သို့မဟုတ် ISV-အသိအမှတ်ပြုအက်ပ်များကို အားကိုးသော မည်သည့်အရာတွင်မဆို အလုပ်လုပ်နေပါက ဤစနစ်သည် ထိုနေရာတွင် ကောင်းမွန်စွာ ကိုက်ညီပါသည်။ ၎င်းကို သင့်စားပွဲကို မယူဘဲ တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်ကို ကိုင်တွယ်ရန် တည်ဆောက်ထားသောကြောင့် နေရာကျဉ်းကျဉ်းတွင် ပါဝါလိုအပ်သော အဖွဲ့များအတွက် သင့်လျော်ပါသည်။
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2: CPU ရွေးချယ်စရာများ
ThinkStation P3 Ultra Gen 2 မှာ Intel CPU ရွေးချယ်စရာ အများအပြား ပါဝင်တာကြောင့် သင့်ရဲ့ workflow နဲ့ ဘတ်ဂျက်နဲ့ ကိုက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။
Entry configuration များသည် Intel ၏ Core Ultra 5 processors များဖြင့် စတင်သည်။ ဤ CPU များသည် Intel ၏ hybrid core layout ကိုအသုံးပြုထားပြီး နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများ၊ multitasking နှင့် ပေါ့ပါးသောဖန်တီးမှုဆိုင်ရာအလုပ်များအတွက် လုံလောက်သောပါဝါထက်ပိုသည်။ သတ်မှတ်ထားသော Ultra 5 မော်ဒယ်ပေါ် မူတည်၍ core အရေအတွက် ၁၄ ခုအထိရောက်ရှိပြီး boost clocks များသည် 5.2 GHz အထိရှိသည်။ Ultra 5 ရွေးချယ်မှုအားလုံးတွင် Intel ၏ integrated graphics များပါဝင်ပြီး အထွေထွေ visual tasks များနှင့် ပေါ့ပါးသော content လုပ်ငန်းများအတွက် သင့်လျော်သည်။
| ပရိုဆက်ဆာအမည် | အရောင်များ | threads | base ကြိမ်နှုန်း | အများဆုံးကြိမ်နှုန်း | အဖုံး | မှတ်ဉာဏ်ပံ့ပိုးမှု | ပရိုဆက်ဆာ ဂရပ်ဖစ် |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Core Ultra 5 225 | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 10 | P-core 3.3GHz / E-core 2.7GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 4.9GHz / P-core 4.9GHz / E-core 4.4GHz အထိ | 20MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 5 225T | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 10 | P-core 2.5GHz / E-core 1.9GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 4.9GHz / P-core 4.9GHz / E-core 4.4GHz အထိ | 20MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 5 235 | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 14 | P-core 3.4GHz / E-core 2.9GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.2GHz / P-core 5.2GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 24MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 5 245K | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 14 | P-core 3.7GHz / E-core 3.6GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.2GHz / P-core 5.2GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 24MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 7 265 | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 20 | P-core 3.2GHz / E-core 1.8GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.3GHz / P-core 5.2GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 30MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 7 265K | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 20 | P-core 3.9GHz / E-core 2.7GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.5GHz / P-core 5.4GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 30MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 7 265T | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 20 | P-core 1.5GHz / E-core 1.2GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.3GHz / P-core 5.2GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 30MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 9 285 | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 24 | P-core 3.8GHz / E-core 2.5GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.7GHz / P-core 5.5GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 36MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 9 285K | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 24 | P-core 3.7GHz / E-core 2.9GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.7GHz / P-core 5.5GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 36MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
| Core Ultra 9 285T | ၂၄ (P-core ၈ ခု + E-core ၁၆ ခု) | 24 | P-core 1.4GHz / E-core 1.2GHz | အမြင့်ဆုံး Turbo 5.4GHz / P-core 5.3GHz / E-core 4.6GHz အထိ | 36MB Intel Smart Cache | DDR5-6400 | Intel ကဂရစ်ဖစ် |
ပိုမိုတောင်းဆိုမှုများသော workflow များအတွက်၊ စနစ်ကို Core Ultra 7 processors များဖြင့် configure လုပ်နိုင်ပါသည်။ ဤ CPU များသည် core count ကို 20 (8 P + 12 E) အထိ တိုးမြှင့်ပေးပြီး code compilation၊ media creation နှင့် CAD အလုပ်ကဲ့သို့သော task များအတွက် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။ K-series မော်ဒယ်များတွင် Boost clocks များသည် 5.5 GHz အထိ ရောက်ရှိသောကြောင့် လေးလံသော workloads များနှင့် ကြီးမားသော datasets များအတွင်း ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ turnaround လုပ်နိုင်ပါသည်။
ထိပ်တန်းအဆင့်မှာ Lenovo က Core Ultra 9 configuration တွေကို core ၂၄ ခုအထိ ပါဝင်ပြီး rendering၊ simulation နဲ့ data analysis လိုမျိုး အလုပ်တွေအတွက် ပါဝါအလုံအလောက် ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ Ultra 9 မော်ဒယ်တွေက 5.7 GHz အထိ ရောက်ရှိနိုင်ပြီး DDR5-5600 ဒါမှမဟုတ် DDR5-6400 ကို ထောက်ပံ့ပေးတာကြောင့် ပိုကြိုးစားလုပ်ဆောင်နေချိန်မှာ system ကို responsive ဖြစ်နေစေပါတယ်။ အဲဒီပါဝါတွေ အများကြီးရှိနေပေမယ့် Ultra 9 option တွေက P3 Ultra SFF Gen2 ရဲ့ compact cooling design ထဲမှာ အဆင်ပြေပြေ တပ်ဆင်နိုင်ဆဲဖြစ်ပြီး သေးငယ်တဲ့ footprint မှာတင် powerful setup တစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။
GPU ရွေးချယ်စရာများ
Lenovo သည် ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 အတွက် အဓိကထားသော GPU ရွေးချယ်မှုအစုံကို ပေးဆောင်ထားပြီး Core Ultra ပရိုဆက်ဆာများတွင် ထည့်သွင်းထားသော Intel ဂရပ်ဖစ်များမှသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NVIDIA ကတ်များစွာအထိ အမျိုးမျိုးရှိသည်။ ဤရွေးချယ်မှုများသည် ပေါ့ပါးသောရုံးလုပ်ငန်းနှင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာအလုပ်များမှသည် လေးလံသော 3D၊ CAD နှင့် AI အလုပ်များအထိ အရာအားလုံးကို လွှမ်းခြုံထားသည်။
ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ Intel GPU ဟာ အထွေထွေထုတ်လုပ်မှု၊ ပေါ့ပါးတဲ့မီဒီယာအလုပ်တွေနဲ့ multi-display setup တွေအတွက် ကောင်းမွန်ပါတယ်။ ပါဝါသုံးစွဲမှုကို နည်းပါးစေပြီး GPU အရှိန်မြှင့်ထားတဲ့ application တွေကို မှီခိုအားထားစရာမလိုတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် လုံလောက်ပါတယ်။
| ဂရပ်ဖစ် | မှတ်ဉာဏ် | စွမ်းအား | connector | form ကို Factor | SLI / NV လင့်ခ် |
|---|---|---|---|---|---|
| NVIDIA RTX A400 | 4GB GDDR6 | 50W | ၄× မီနီ DP ၁.၄a | အထိုင်တစ်ခုတည်း | အဘယ်သူမျှမ |
| NVIDIA RTX A1000 | 8GB GDDR6 | 50W | ၄× မီနီ DP ၁.၄a | အထိုင်တစ်ခုတည်း | အဘယ်သူမျှမ |
| NVIDIA RTX 4000 SFF Ada မျိုးဆက် | ECC ပါရှိသော 20GB GDDR6 | 70W | ၄× မီနီ DP ၁.၄a | နှစ်ထပ် slot | အဘယ်သူမျှမ |
| NVIDIA RTX 2000 Ada မျိုးဆက် | ECC ပါရှိသော 16GB GDDR6 | 70W | ၄× မီနီ DP ၁.၄a | နှစ်ထပ် slot | အဘယ်သူမျှမ |
တကယ့် workstation ဂရပ်ဖစ်တွေ လိုအပ်သူတွေအတွက် Lenovo က Gen 2 chassis မှာ NVIDIA discrete GPU သုံးခု ထောက်ပံ့ပေးထားပါတယ်။ entry option ကတော့ 8GB GDDR6 ပါတဲ့ NVIDIA RTX A1000 ဖြစ်ပြီး CAD၊ ဒီဇိုင်းနဲ့ GPU-assisted workflows တွေအတွက် ခိုင်မာတဲ့ အစပြုချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ RTX 2000 Ada မှာ 8GB GDDR6 ပါတဲ့ CUDA၊ RT နဲ့ Tensor စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ယူဆောင်လာတာကြောင့် real-time modeling၊ visualization နဲ့ heavy raster work တွေအတွက် ပိုမိုသင့်တော်ပါတယ်။
အမြင့်ဆုံးအဆင့်မှာ စနစ်ကို RTX 4000 SFF Ada Generation နဲ့ တပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီကတ်က rendering၊ AI အလုပ်၊ simulation နဲ့ ဒီဇိုင်းပရောဂျက်ကြီးတွေအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ 20GB GDDR6 ပါဝင်တဲ့ compact 70W ကတ်တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ Gen2 Ultra အတွက် ရရှိနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံး GPU ဖြစ်ပြီး workstation အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့နေရာမှာ CUDA စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ လိုအပ်ချက်ရှိတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ခြေလှမ်းတစ်ရပ်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
Memory နှင့် Storage
Lenovo က ThinkStation P3 Ultra Gen 2 SFF ကို မှတ်ဉာဏ်နဲ့ သိုလှောင်မှုမှာ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပြီး၊ ဒါက မတူညီတဲ့ အလုပ်အကိုင်တွေမှာ ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်ရတဲ့ အဓိက အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုပါ။ ပရိုဆက်ဆာနဲ့ ဖွဲ့စည်းပုံပေါ်မူတည်ပြီး DDR5-5600 ဒါမှမဟုတ် DDR5-6400 အထိ မြန်နှုန်းတွေနဲ့ slot နှစ်ခုမှာ DDR5 SO-DIMM မှတ်ဉာဏ် 128GB အထိ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ ပုံမှန်ထုတ်လုပ်မှုနဲ့ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ workloads အတွက် စံ non-ECC မှတ်ဉာဏ် ဒါမှမဟုတ် simulation၊ အင်ဂျင်နီယာ ဒါမှမဟုတ် ဘဏ္ဍာရေးပုံစံထုတ်ခြင်းလိုမျိုး အပလီကေးရှင်းတွေမှာ ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် ECC မှတ်ဉာဏ်ကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ ECC က မှတ်ဉာဏ်အမှားအယွင်းလေးတွေကို ထောက်လှမ်းပြီး ပြင်ဆင်ပေးနိုင်တာကြောင့် ရေရှည်လုပ်ဆောင်နေတဲ့ ဒါမှမဟုတ် အာရုံခံနိုင်တဲ့ workloads တွေကို တည်ငြိမ်အောင် ထိန်းသိမ်းပေးနိုင်ပါတယ်။ ဖွဲ့စည်းပုံနဲ့ CPU ပံ့ပိုးမှုပေါ်မူတည်ပြီး စနစ်က တည်ငြိမ်မှုအတွက် မှတ်ဉာဏ်အမြန်နှုန်းကို အလိုအလျောက် ချိန်ညှိပေးပါလိမ့်မယ်။
သိုလှောင်မှုအတွက် P3 Ultra SFF Gen2 သည် M.2-only layout ကိုအသုံးပြုပြီး configuration နှင့် adapter card ပေါ် မူတည်၍ M.2 PCIe SSD လေးခုအထိ ထောက်ပံ့ပေးသည်။ slot အတိအကျကွဲပြားသော်လည်း configuration များတွင် onboard slot သုံးခုနှင့် expansion card မှတစ်ဆင့် နောက်ထပ် M.2 slot များပါဝင်နိုင်သည်။ Lenovo သည် Gen 4 နှင့် Gen 5 စွမ်းဆောင်ရည် SSD နှစ်မျိုးလုံးကို 256GB မှ 4TB အထိ ပေးဆောင်ထားပြီး slot တစ်ခုစီသည် drive-level လုံခြုံရေးအတွက် Opal 2.0 ကို ထောက်ပံ့ပေးသည်။
RAID ပံ့ပိုးမှုကို ပေါင်းစပ်ထားသော NVMe controller မှတစ်ဆင့် ရရှိနိုင်ပြီး configuration ပေါ်မူတည်၍ RAID 0၊ RAID 1 သို့မဟုတ် RAID 5 ကို ခွင့်ပြုသည်။ ဤ layout သည် active project များ၊ large datasets များ သို့မဟုတ် temporary storage အတွက် fast-boot drive တစ်ခုကို အပို SSD များနှင့် တွဲဖက်ရန် လွယ်ကူစေသည်။
ဒီစနစ်ကို Intel W880 chipset ပေါ်မှာ အခြေခံတည်ဆောက်ထားပြီး GPU slot နဲ့ M.2 storage အတွက် PCIe Gen 4 ချိတ်ဆက်မှုကို ပံ့ပိုးပေးပြီး Gen 5 support ကို သတ်မှတ်ထားတဲ့ storage configuration တွေမှာ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ပါဝါအတွက် Lenovo က 170W၊ 230W၊ 245W နဲ့ 330W external adapter တွေကို ပေးစွမ်းပြီး အားလုံးက 90% efficiency ရှိတယ်လို့ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပါတယ်။ 245W unit က autosensing model တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျန်တာတွေက universal 100V မှ 240V input ကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။
စနစ်သည် ရွေးချယ်နိုင်သော Aspeed BMC မှတစ်ဆင့် အဝေးမှ စီမံခန့်ခွဲမှုကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် IT အဖွဲ့များသည် စနစ်ကျန်းမာရေးကို စစ်ဆေးနိုင်ပြီး လုပ်ငန်းခွင်တွင် ရှိနေစရာမလိုဘဲ အပ်ဒိတ်များ ပေးပို့နိုင်မည်ဖြစ်သည်။ လုံခြုံရေးဘက်တွင် Lenovo ၏ ThinkShield သည် TPM 2.0၊ self-healing BIOS နှင့် Smart USB Protection အပါအဝင် ဒေတာနှင့် ဟာ့ဒ်ဝဲကို လုံခြုံစွာထားရှိရန် ကာကွယ်မှုအလွှာများစွာကို ထည့်သွင်းထားသည်။
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | အသေးစိတ် |
|---|---|
| ပရိုဆက်ဆာ ရွေးချယ်မှုများ | Intel Core Ultra 5 / Ultra 7 / Ultra 9 ပရိုဆက်ဆာများ၊ 24 cores အထိ။ ထောက်ပံ့ထားသော မော်ဒယ်များတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်- Ultra 5 ၂၂၅၊ ၂၂၅T၊ ၂၃၅၊ ၂၄၅K Ultra 7 265, 265K, 265T Ultra 9 285, 285K, 285T 5.7 GHz အထိ Boost clocks တွေ မြှင့်တင်ပေးနိုင်ပါတယ်။ |
| chipset | အင်တယ် W880 |
| ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ် | Intel ဂရပ်ဖစ် (Core Ultra CPU အားလုံးတွင် ပေါင်းစပ်ထားသည်) |
| သီးခြား GPU ရွေးချယ်စရာများ | NVIDIA RTX A400: 4GB GDDR6၊ 50W၊ slot တစ်ခုတည်း NVIDIA RTX A1000: 8GB GDDR6၊ 50W၊ slot တစ်ခုတည်း NVIDIA RTX 2000 Ada မျိုးဆက်: ECC ပါ 16GB GDDR6၊ 70W၊ dual slot NVIDIA RTX 4000 SFF Ada မျိုးဆက်- ECC ပါ 20GB GDDR6၊ 70W၊ dual slot |
| မှတ်ဉာဏ်ပံ့ပိုးမှု | 128GB အထိ DDR5 အထိရှိသည် |
| မှတ်ဉာဏ်ကဒ်ပြား | ၄ × DDR5 SODIMM slot များ |
| မှတ်ဉာဏ်အမြန်နှုန်းများ | DDR5-5600 နှင့် DDR5-6400 |
| ECC ပံ့ပိုးမှု | ဟုတ်ကဲ့ (ECC SODIMM ကို ပံ့ပိုးပေးသည်) |
| သိုလှောင်မှုအထောက်အပံ့ | M.2 NVMe သာ (၂.၅ လက်မ bay မပါဝင်ပါ) ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံပေါ် မူတည်၍ 4 × M.2 slot အထိ ပံ့ပိုးပေးသည်။ PCIe Gen 4 နှင့် Gen 5 တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်။ RAID 0 နှင့် RAID 1 ကို M.2 drives များတွင် ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ |
| expansion slot | riser ပေါ်မူတည်ပြီး PCIe slot ၃ ခုအထိ: PCIe 4.0 x16၊ PCIe 4.0 x8၊ ထို့အပြင် ရွေးချယ်နိုင်သော serial card သို့မဟုတ် Thunderbolt 4 card။ |
| ရှေ့ပေါက်များ | ၂ × USB-C 20Gbps ၄ × USB-A 10Gbps ၁ × ၃.၅ မီလီမီတာ အသံပေါက် |
| နောက်ဘက်လာနီညာများ | ၄ × USB-A 10Gbps ၂ × DisplayPort ၁.၄ ၁ × ဂစ်ဂါဘစ် အီသာနက် (RJ-45) ရွေးချယ်နိုင်သည်- Thunderbolt 4 × ၁ ခု ရွေးချယ်နိုင်သည်- စီရီရယ်ပို့တ် (၁-ပို့တ် သို့မဟုတ် ၄-ပို့တ် ဗားရှင်းများ) |
| Ethernet | ၁ × ဂစ်ဂါဘစ် အီသာနက် (I219-LM) |
| ကြိုးမဲ့ | Intel Wi-Fi 7 BE200 + Bluetooth 5.4 |
| audio | Realtek ALC888Q မှာ line-out နဲ့ microphone support ပါဝင်ပါတယ်။ |
| ပါဝါထောက်ပံ့ရေး Options ကို | ၅၃၀ ဝပ် (၆၆%) ၅၃၀ ဝပ် (၆၆%) ၂၄၅ ဝပ် (၉၀%၊ အလိုအလျောက် အာရုံခံခြင်း) ၅၃၀ ဝပ် (၆၆%) |
| လုံခွုံရေး | TPM 2.0 အလိုအလျောက် ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာသည့် BIOS စမတ် USB ကာကွယ်မှု Kensington သော့ပေါက် |
| စီမံခန့်ခွဲမှု | အဝေးထိန်းစောင့်ကြည့်ခြင်းနှင့် စီမံခန့်ခွဲခြင်းအတွက် ရွေးချယ်နိုင်သော Aspeed BMC။ |
| လည်ပတ်မှုစနစ်များ | Windows ကို 11 Pro ကို Ubuntu Linux Red Hat လုပ်ငန်း Linux |
| ရှုထောင့် | × 87 223 202 မီလီမီတာ× |
| အလေးချိန် | ခန့်မှန်းခြေ ၁၉.၂ ကီလိုဂရမ် (၄၂.၃ ပေါင်) |
| ကြာရှည်ခံမှု | MIL-STD-810H အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရရှိထားပြီး |
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2: ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု
ThinkStation P3 Ultra Gen 2 SFF တွင် ဆန်းသစ်ပြီး သိပ်သည်းသော ဒီဇိုင်းပါရှိပြီး workstation အဆင့် ပါဝါကို 87 x 223 x 202 mm အရွယ်အစားရှိ ကျစ်လျစ်သော ကိုယ်ထည်ထဲသို့ ထည့်သွင်းထားသည်။ အလေးချိန် 3.6 kg (7.9 lbs) ခန့်ရှိသော စနစ်သည် ခိုင်ခံ့ပြီး လေစီးဆင်းမှုကို အထောက်အကူပြုသည့် ပျားအုံပုံစံ ရှေ့မျက်နှာပြင်ပါရှိသောကြောင့် စတူဒီယို သို့မဟုတ် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ကိုက်ညီသော ထူးခြားပြီး ကြမ်းတမ်းသော အသွင်အပြင်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ကိုယ်ထည်သည် MIL-STD-810H စမ်းသပ်မှုကို အောင်မြင်ထားသောကြောင့် တုန်ခါမှု၊ အပူနှင့် ဖုန်မှုန့်များကို ပြဿနာမရှိဘဲ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်။
ရှေ့ panel layout မှာ USB-C 20 Gbps port နှစ်ခု၊ USB-A 10 Gbps port တစ်ခုနဲ့ headphone/mic combo jack တစ်ခု ပါဝင်တာကြောင့် မကြာခဏအသုံးပြုတဲ့ ချိတ်ဆက်မှုတွေကို မြန်မြန်ဆန်ဆန် ဝင်ရောက်နိုင်ပါတယ်။ Thunderbolt 4 ကို optional rear expansion card တစ်ခုကနေတစ်ဆင့်သာ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ နောက်ကျောဘက်မှာ USB-A 10 Gbps port လေးခု၊ DisplayPort 1.2 output သုံးခုနဲ့ Gigabit Ethernet jack တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ optional expansion card တွေမှာ rear Thunderbolt 4 port ဒါမှမဟုတ် serial connectivity တစ်ခု ထည့်သွင်းနိုင်တာကြောင့် system ကို professional setup အလိုက် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်ပါတယ်။
အတွင်းပိုင်းသို့ ဝင်ရောက်ရန်အတွက်၊ ကိုယ်ထည်လက်ချွန်များကို ပွင့်လင်းသောအနေအထားသို့ တွန်းပါ၊ ၎င်းသည် လျှောထွက်သင့်သည်။
စနစ်ကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ Lenovo ရဲ့ dual-zone cooling layout ကိုတွေ့ရပါလိမ့်မယ်။ P3 Ultra Gen 2 မှာ GPU နဲ့ CPU ဧရိယာတွေကို ပိုင်းခြားထားတဲ့ ပုံသွင်းထားတဲ့ လေစီးဆင်းမှုပြွန်တွေကို အသုံးပြုထားပြီး လတ်ဆတ်တဲ့လေကို အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုချင်းစီတစ်လျှောက် တိုက်ရိုက်ပို့ဆောင်ပေးပြီး နောက်ဘက် exhaust ကနေတစ်ဆင့် အပြင်ကို ထွက်သွားစေပါတယ်။ ဒီ layout က CPU နဲ့ GPU ကို အပူလွန်ကဲမှုမဖြစ်အောင် ကာကွယ်ပေးပြီး စနစ်ကို load အောက်မှာ တည်ငြိမ်နေစေဖို့ ကူညီပေးပါတယ်။
ဒီမှာ ဘယ်ဘက်အစွန်းတစ်လျှောက်မှာ DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခုကို တွေ့ရမှာဖြစ်ပြီး CPU backplate နဲ့ system fan blower တို့က အလယ်ဗဟိုဧရိယာကို ဖြည့်ထားပါတယ်။ ဒီဘက်ခြမ်းမှာလည်း Wi-Fi module ရဲ့ wiring တွေ ထားရှိပါတယ်။ CPU ကို အသုံးပြုသူက အစားထိုးအသုံးပြုနိုင်တယ်ဆိုတာ သတိပြုသင့်ပါတယ်။
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 စွမ်းဆောင်ရည်
ကျွန်ုပ်တို့သည် benchmark ရလဒ်များကို အောက်ပါစနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါမည်။
P3 Tower နဲ့ P3 Tiny တို့ဟာ P3 Ultra အတွက် တရားဝင်နှိုင်းယှဉ်ချက်တွေအဖြစ် ဆောင်ရွက်ပေးပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ဒီ platform ဟာ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ ဘယ်လိုတိုးချဲ့နိုင်လဲဆိုတာကို ပြသပေးလို့ပါ။ Tower က Ultra 9 285 ဟာ ပိုကြီးတဲ့ chassis နဲ့ အဆင့်မြင့် GPU (NVIDIA RTX 5000 Ada) နဲ့ ဘာတွေလုပ်ဆောင်နိုင်လဲဆိုတာကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ၊ P3 Tiny ကတော့ အအေးပေးစနစ်နဲ့ GPU ပါဝါ (NVIDIA RTX A1000) တွေ ပိုကန့်သတ်ထားတဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည် ဘယ်လိုပြောင်းလဲသွားလဲဆိုတာကို ပြသပေးပါတယ်။
အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်:
- ပရိုဆက်ဆာ: Intel Core Ultra 9 285, 24 (8 P-core + 16 E-core) 24 Threads, Max Turbo up to 5.1GHz
- လည်ပတ်မှုစနစ်- Windows 11 Pro 64-bit
- ဂရပ်ဖစ်: NVIDIA RTX 4000 Ada
- မှတ်ဉာဏ်: 2 x 32GB SO-DIMM DDR5 Non-ECC
- သိုလှောင်မှု: 1TB Samsung PM9E1 PCIe 5.0 SSD ၁ ခု
ဤသုံးသပ်ချက်ကို ရေးသားချိန်တွင် BHPhoto သည် ဤတည်ဆောက်ပုံကို ဒေါ်လာ ၄၁၂၈ ဖြင့် အတိအကျဖော်ပြထားသည် ။
UL Procyon AI ကောက်ချက်စံနှုန်း
Procyon AI Inference Benchmark သည် မတူညီသောပလက်ဖောင်းများတွင် AI inference အကဲဖြတ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သောစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ထိပ်တန်း AI hardware ရောင်းချသူများနှင့် ပူးပေါင်း၍ တီထွင်ထားသောကြောင့် variable model များနှင့် system configuration များမှ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးပြီး တသမတ်တည်း၊ ထပ်ခါတလဲလဲ benchmarking ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။ CPU၊ GPU သို့မဟုတ် AI accelerators များကို တိုင်းတာရန် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ထားသောကြောင့် မတူညီသောစနစ်များသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာ AI လုပ်ငန်းများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အဓိပ္ပာယ်ရှိသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။
P3 Ultra သည် တည်ငြိမ်သော CPU inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး MobileNet 0.99 ms နှင့် ResNet 50 ကဲ့သို့သော ပိုလေးသော မော်ဒယ်များသည် 8.52 ms ဖြင့် ရရှိသည်။ Inception V4 (25.57 ms) နှင့် DeepLab V3 (31.42 ms) ကဲ့သို့သော workload များသည် မော်ဒယ်အရွယ်အစား တိုးလာသည်နှင့်အမျှ latency တိုးလာမည်ဟု မျှော်လင့်ရသည်။ REAL-ESRGAN သည် 2,565 ms သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၎င်း၏ရှုပ်ထွေးမှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားပါက ပုံမှန်ဖြစ်သည်။ Ultra သည် CPU မော်ဒယ်အများစုတွင် Tower နှင့် Tiny နှစ်မျိုးလုံးထက် သာလွန်သော်လည်း ကွာဟချက်များ အနည်းငယ်သာရှိသည်။
| CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 157 | 196 | 184 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.99 ms | 0.94 ms | 0.98 ms |
| ResNet 50 | 8.52 ms | 6.83 ms | 7.47 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 25.57 ms | 19.66 ms | 18.94 ms |
| DeepLab V3 | 31.42 ms | 24.89 ms | 24.97 ms |
| ယိုလို V3 | 58.88 ms | 43.43 ms | 44.46 ms |
| REAL-ESRGAN | 2,565.34 ms | 2,019.39 ms | 2,586.87 ms |
RTX 4000 Ada ကို အသုံးပြုထားချိန်မှာ Ultra ဟာ MobileNet အတွက် 0.56 ms၊ ResNet 50 အတွက် 2.26 ms နဲ့ Inception V4 အတွက် 6.04 ms စတဲ့ GPU အချိန်တွေကို ကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ YOLO V3 ဟာ 9.17 ms နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး REAL-ESRGAN ဟာ 246.78 ms မှာ ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါတွေက ကျစ်လျစ်တဲ့ စနစ်တစ်ခုအတွက် ခိုင်မာတဲ့ ရလဒ်တွေဖြစ်ပြီး Tiny ထက် သက်တောင့်သက်သာသာနဲ့ သာလွန်ပါတယ်။ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ GPU ပါဝင်တဲ့ Tower ဟာ အထူးသဖြင့် ပိုလေးတဲ့ ကွန်ရက်တွေမှာ မော်ဒယ်တစ်ခုချင်းစီကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ အပြီးသတ်ပေးပါတယ်။
| GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 တာဝါ Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 627 | 1,168 | 294 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.56 ms | 0.46 ms | 1.11 ms |
| ResNet 50 | 2.26 ms | 1.07 ms | 4.99 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 6.04 ms | 2.71 ms | 14.49 ms |
| DeepLab V3 | 14.73 ms | 12.27 ms | 23.79 ms |
| ယိုလို V3 | 9.17 ms | 4.63 ms | 23.02 ms |
| REAL-ESRGAN | 246.78 ms | 81.82 ms | 538.75 ms |
TensorRT က Ultra ရဲ့ အရှိန်ကို မြှင့်တင်ပေးပြီး MobileNet ကို 0.31 ms၊ ResNet 50 ကို 1.42 ms နဲ့ Inception V4 ကို 4.41 ms အထိ လျှော့ချပေးပါတယ်။ DeepLab V3 က 4.52 ms နဲ့ ပြီးသွားပြီး YOLO V3 က 5.22 ms နဲ့ ပြီးသွားပါတယ်။ REAL-ESRGAN က 278 ms အထိ သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားပါတယ်။ Ultra က Tower နဲ့ Tiny ကြားမှာ ရှိနေပြီး အရွယ်အစားနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ အမြန်နှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေါင်းစပ်ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Tower ကတော့ RTX 5000 Ada တပ်ဆင်ထားတာကြောင့် ပိုမိုကျယ်ပြန့်တဲ့ ဦးဆောင်မှုကို ရရှိစေပါတယ်။
| TensorRT ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် | 1,031 | 1,706 | 532 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.31 ms | 0.24 ms | 0.55 ms |
| ResNet 50 | 1.42 ms | 0.94 ms | 2.45 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 4.41 ms | 2.76 ms | 7.43 ms |
| DeepLab V3 | 4.52 ms | 3.92 ms | 9.44 ms |
| ယိုလို V3 | 5.22 ms | 3.09 ms | 12.01 ms |
| REAL-ESRGAN | 278.46 ms | 84.04 ms | 602.72 ms |
UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် ကြီးမားသော မော်ဒယ်များနှင့် variable factor များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ်တွင် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်ခွင့်ပြုသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည် အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည်။ အောက်တွင် တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
စာသားထုတ်လုပ်ခြင်းစမ်းသပ်မှုများအတွင်း Ultra ၏ RTX 4000 Ada သည် မော်ဒယ်များတွင် ခိုင်မာသော throughput ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ Phi သည် ၎င်း၏ပထမဆုံး token ကို 0.395 s ဖြင့် output ထုတ်ပေးပြီး ပျမ်းမျှ 82 tokens/s ခန့်ရှိသည်။ Mistral သည် 0.666 s တွင် အနည်းငယ်နှေးကွေးစွာ စတင်ပြီး 57 tokens/s ခန့် ထုတ်လုပ်ပေးပြီး Llama3 သည် 48 tokens/s ခန့်ဖြင့် output ထုတ်ပေးသည်။ Llama2 သည် စတင်ရန် 1.1 s တွင် ပိုကြာပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် 26 tokens ခန့်ဖြင့် လည်ပတ်သည်။ Ultra သည် Tower နှင့် Tiny အကြားတွင် အမြဲတမ်းရှိနေပြီး တုံ့ပြန်မှုတွင် Tower နှင့် ပိုမိုနီးကပ်သည်။
| UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 2,303 | 4,344 | 1,117 |
| ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် | 0.395 ့ | 0.218 ့ | 0.808 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ | 81.784 တိုကင်/s | 160.757 တိုကင်/s | 39.379 တိုကင်/s |
| Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 35.869 ့ | 18.356 ့ | 27.734 ့ |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် | 1,977 | 4,136 | 3,045 |
| Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.666 ့ | 0.314 ့ | 1.398 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ | 57.102 တိုကင်/s | 117.784 တိုကင်/s | 27.734 တိုကင်/s |
| Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 51.942 ့ | 25.142 ့ | 107.361 ့ |
| Llama3 အလုံးစုံရမှတ် | 1,759 | 3,611 | 837 |
| Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 0.628 ့ | 0.301 ့ | 1.412 ့ |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ | 47.884 တိုကင်/s | 96.565 တိုကင်/s | 24.323 တိုကင်/s |
| Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 61.189 ့ | 30.285 ့ | 121.980 ့ |
| Llama2 အလုံးစုံရမှတ် | 1,770 | 3,942 | - |
| Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ | 1.106 ့ | 0.502 ့ | - |
| တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ | 25.617 တိုကင်/s | 57.623 တိုကင်/s | - |
| Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် | 112.746 ့ | 50.269 ့ | - |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်
Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။
P3 Ultra သည် FP16 Stable Diffusion 1.5 ကို ပုံတစ်ပုံလျှင် ၄.၇၅ စက္ကန့်ဖြင့် ကိုင်တွယ်ပြီး တစ်ခုလုံးကို ၇၆ စက္ကန့်ခန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်သည်။ INT8 inference သည် များစွာပိုမြန်ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် ၁.၈၁ စက္ကန့်အထိ ကျဆင်းသွားကာ စုစုပေါင်း ၁၄.၄၈ စက္ကန့်ဖြစ်သည်။ Stable Diffusion XL သည် ပိုလေးပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် ၃၅.၃၁ စက္ကန့်နှင့် စုစုပေါင်း ၅၆၅ စက္ကန့်ကြာသည်။ ဤအမြန်နှုန်းများသည် Ultra ကို Tiny ထက် များစွာသာလွန်စေပြီး ပိုမိုအားကောင်းသော GPU ကြောင့် Tower သည် ပိုမိုမြန်ဆန်နေဆဲဖြစ်သည်။
| UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် | 1,316 | 3,734 | 558 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 75.986 ့ | 26.779 ့ | 179.144 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် | 17,263 | 45,881 | 6,793 |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 14.482 ့ | 5.449 ့ | 36.798 ့ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် | 1,061 | 3,293 | - |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် | 565.015 | 182.179 ့ | - |
| တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ | - |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များအား ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်စေပါသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI/ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခုပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။
SPECworkstation ရဲ့ အမျိုးအစားတွေမှာ Ultra က စွမ်းအင်မှာ ၂.၁၁ မှတ်၊ ဇီဝသိပ္ပံမှာ ၂.၅၁ မှတ် နဲ့ မီဒီယာနဲ့ ဖျော်ဖြေရေးမှာ ၂.၂၈ မှတ် အပါအဝင် ကောင်းမွန်တဲ့ ရမှတ်တွေကို ရရှိထားပါတယ်။ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်းကတော့ ၂.၂၈ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ Tower က အမျိုးအစားတိုင်းမှာ ဦးဆောင်နေပြီး Tiny က နောက်မှာ နောက်ကျနေပေမယ့် Ultra ကတော့ ပုံမှန်အတိုင်း အလယ်အလတ်အဆင့်မှာပဲ ရှိပါတယ်။
| SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 2.11 | 2.49 | 1.33 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 1.52 | 2.44 | 1.62 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 2.51 | 2.84 | 1.80 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 2.28 | 2.69 | 1.89 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 2.28 | 2.46 | 1.77 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.29 | 1.50 | 1.29 |
လပ်စ်မာ့ခ်
Luxmark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။
P3 Ultra ရဲ့ RTX 4000 Ada ဟာ Luxmark ရလဒ်တွေမှာ ကောင်းမွန်တဲ့ ရလဒ်တွေ ရရှိခဲ့ပြီး Hallbench မှာ ၁၅,၀၅၄ မှတ်နဲ့ Food ကဏ္ဍမှာ ၅,၆၁၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းတွေက Ultra ဟာ ကျစ်လျစ်တဲ့ workstation တစ်ခုအတွက် ray-traced workloads တွေကို သင့်တင့်လျောက်ပတ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ကိုင်တွယ်နိုင်တယ်ဆိုတာ ညွှန်ပြနေပါတယ်။ သူ့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က Tiny ရဲ့ နိမ့်ကျတဲ့ GPU ထက် အများကြီး သာလွန်နေပြီး Tower ကတော့ သဘာဝအတိုင်း သာလွန်နေပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် Ultra ဟာ visualization၊ lighting previews နဲ့ နေ့စဉ် professional workflows တွေမှာ GPU-accelerated rendering အတွက် လုံလောက်တဲ့ ray-tracing throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
| Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 15,054 | 26,792 | 7,423 |
| အစားအသောက်များ | 5,612 | 12,562 | 2,860 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
Ultra သည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 162.530 GIPS ရှိပြီး CPU အသုံးပြုမှု 2,179% ခန့်ဖြင့် ခိုင်မာသော compression စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ တစ်ဦးချင်း compression pass များသည် ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် 161-162 GIPS အထိရောက်ရှိပြီး decompression သည် 162.5 GIPS အထိရောက်ရှိသည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် Tiny ထက်သာလွန်ပြီး အရွယ်အစားကွာခြားသော်လည်း Tower နှင့် အတော်လေးနီးကပ်သည်။ CPU များသော compression workloads များအတွက် Ultra သည် Ultra 9 285 processor မှ မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) | ||
| compression | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,129% | 1,899% | 2,030% | ||
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,116% | 1,894% | 2,007% | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| decompress | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,263% | 2,191% | 2,243% | ||
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,243% | 1,979% | 2,232% | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | |||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 2,179% | 1,937% | 2,120% | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ||
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW Speed Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing အတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။
RAW စမ်းသပ်မှုမှာ Ultra က 8K CPU ဗီဒီယိုကို 114 fps မှာ decode လုပ်နိုင်ပြီး 8K OpenCL ကို 129 fps မှာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းတွေက Tower နဲ့ Tiny ကြားမှာ ရှိပြီး 8K အရည်အသွေး လိုအပ်ချက်များတဲ့ ရုပ်ရှင်တွေနဲ့ အလုပ်လုပ်သူတွေအတွက် အလယ်အလတ်တန်းစား အတွေ့အကြုံကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
|---|---|---|---|
| 8K CPU | 114 | 125 | 86 |
| 8K OPENCL | 129 | 179 | 61 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။
Ultra ရဲ့ သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်က 7,229MB/s read နဲ့ 6,094MB/s write ဖြစ်ပြီး high-end PCIe Gen 4 SSD တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။ Tower က အနည်းငယ်မြင့်ပြီး Tiny ကတော့ နောက်ကျနေပါတယ်။
Ultra ရဲ့ ရလဒ်တွေအရ ဖိုင်ကြီးတွေ လွှဲပြောင်းတာနဲ့ bandwidth မြင့်တဲ့ မီဒီယာလုပ်ငန်းတွေကို ပံ့ပိုးပေးနိုင်ပါတယ်။
| Disk Speed Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| ဖတ် | 7,229.8 MB / s | 7304.2 MB / s | 6,742.0 MB / s |
| ရေးသား | 6,094.6 MB / s | 7006.2 MB / s | 5,781.6 MB / s |
Blender ၂.၆၅
Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
Ultra ဟာ Blender ရဲ့ CPU မြင်ကွင်းတွေမှာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ်။ Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample ၂၀၂.၉ ခု၊ Junkshop မှာ ၁၃၃.၄ ခု နဲ့ Classroom မှာ ၁၀၀ မှတ် ရရှိပြီး Tower နဲ့ Tiny နှစ်ခုစလုံးထက် သာလွန်ပါတယ်။
| Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 202.9 | 163.7 | 179.31 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 133.4 | 106.8 | 110.79 |
| စာသင်ခန်း | 100.0 | 80.9 | 77.45 |
GPU rendering အတွက် Ultra ဟာ Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample ၁,၇၆၃ ခု၊ Junkshop မှာ ၈၈၉ ခု နဲ့ Classroom မှာ ၉၀၆ ခု ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒီရမှတ်တွေက Tiny ထက် အများကြီးသာလွန်ပေမယ့် Tower မှာတော့ ပိုကြီးတဲ့ RTX 5000 Ada က throughput နှစ်ဆကျော် ထုတ်လုပ်ပေးပါတယ်။ Ultra က သူ့ရဲ့အဆင့်အတန်းနဲ့ footprint အတွက် ခိုင်မာတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနေဆဲပါ။
| Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ များလေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 1,763.2 | 3,884.68 | 581.75 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 888.7 | 1,743.56 | 363.47 |
| စာသင်ခန်း | 906.0 | 1,876.89 | 323.37 |
y-cruncher
y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။
P3 Ultra သည် အလွန်ကောင်းမွန်သော စဉ်ဆက်မပြတ် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားပြီး ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံကို ၁၉.၅၂၄ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး ဂဏန်း ၁၀ ဘီလီယံကို ၂၇၃.၉ စက္ကန့်အတွင်း လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် Tower နှင့် Tiny နှစ်ခုလုံးထက် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး Ultra သည် ရှည်လျားသော၊ အဆင့်များစွာပါသော အလုပ်များအတွင်း clock တည်ငြိမ်မှုကို မြင့်မားစွာ ထိန်းသိမ်းထားကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
| Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 19.524 ့ | 22.112 ့ | 24.063 ့ |
| 2.5 ဘီလီယံ | 55.207 ့ | 68.345 ့ | 67.223 ့ |
| 5 ဘီလီယံ | 122.528 ့ | 146.977 ့ | 154.892 ့ |
| 10 ဘီလီယံ | 273.903 ့ | 340.904 ့ | - |
| 25 ဘီလီယံ | - | - | - |
| 50 ဘီလီယံ | - | - | - |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။
Ultra ဟာ single-core မှာ 3,155 မှတ်နဲ့ multi-core မှာ 20,334 မှတ် ရရှိထားပြီး Tower နဲ့ နီးစပ်ပေမယ့် multithreaded စွမ်းဆောင်ရည်မှာတော့ Tiny ထက် သာလွန်နေပါတယ်။ OpenCL ရမှတ် 122,981 မှတ် ရရှိထားတာကလည်း RTX 4000 Ada ထက် မျှော်လင့်ထားတဲ့ တိုးတက်မှုကို ပြသနေပြီး Tiny ရဲ့ ပိုသေးတဲ့ GPU ထက် အများကြီး သာလွန်နေပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် Ultra ဟာ ဟန်ချက်ညီတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
|---|---|---|---|
| CPU Single-Core | 3,155 | 3,175 | 3,194 |
| CPU Multi-Core | 20,334 | 21,033 | 17,572 |
| GPU OpenCL | 122,981 | 244,185 | 55,345 |
Cinebench ၂
Cinebench 2024 သည် GPU စွမ်းဆောင်ရည် အကဲဖြတ်ခြင်းကို ထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် R23 ၏ benchmark စွမ်းရည်များကို တိုးချဲ့ပေးသည်။ ၎င်းသည် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်စမ်းသပ်သော်လည်း GPU ၏ rendering task များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည့် စမ်းသပ်မှုများလည်း ပါဝင်သည်။
Ultra က multi-core မှာ ၁၇၂၇ မှတ်နဲ့ single-core မှာ ၁၃၉ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ RTX 4000 Ada နဲ့ဆိုရင် GPU ရမှတ်က ၁၂၂၂၂ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ CPU-plus-GPU rendering လုပ်ဆောင်ချက် ရောနှောထားရင် Ultra က အလယ်အလတ်အဆင့် output အနေနဲ့ သင့်တင့်ပါတယ်။
| Cinebench 2024 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 4000 Ada) | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX 5000 Ada မျိုးဆက်) | Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (Intel Core Ultra 9 285) (NVIDIA RTX A1000) |
|---|---|---|---|
| Multi-Core ပါ | 1,727 | 1,851 | 1,511 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 139 | 142 | 138 |
| GPU ကို | 12,222 | 23,746 | 4,399 |
ကောက်ချက်
Lenovo ThinkStation P3 Ultra Gen 2 SFF ဟာ Lenovo ရဲ့ workstation လိုင်းမှာ အထူးသဖြင့် တူညီတဲ့လိုင်းကနေ ThinkStation P3 Tiny နဲ့ အချိန်ဖြုန်းပြီးနောက်မှာ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့နေရာတစ်ခုနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ် ။ စနစ်နှစ်ခုစလုံးဟာ သူတို့ရဲ့အရွယ်အစားက အကြံပြုထားတာထက် ပိုမိုတဲ့ပါဝါကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး CPU အများအပြားကို အသုံးပြုတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ စက်နှစ်ခုဟာ အလွန်နီးကပ်တယ်လို့ ခံစားရပါတယ်။ Ultra က 3D အလုပ်၊ AI inference နဲ့ VRAM ကို အားကိုးတဲ့ မည်သည့်အရာမဆို GPU-accelerated workloads တွေမှာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုအတွင်းမှာ GPU မှာ နေရာပိုရှိတာကြောင့် Ultra မှာ အချို့အလုပ်တွေကို သိသိသာသာ ပိုမြန်စွာ ပြီးမြောက်တာကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။
Ultra ရဲ့ ကျစ်လစ်တဲ့ ကိုယ်ထည်က ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် သေးငယ်တဲ့ workstation တစ်ခုရဲ့ အဖိုးတန် အကျိုးကျေးဇူးအားလုံးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ် နေရာချထားမှု၊ သန့်ရှင်းတဲ့ footprint နဲ့ လုံလောက်တဲ့ ချိတ်ဆက်မှု အပါအဝင်ပါ။ Ultra က Tiny နဲ့ အတူတူပဲ စွယ်စုံရမှုအဆင့်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ SODIMM slot နှစ်ခုမှာ 128GB DDR5 အထိ ထောက်ပံ့ပေးထားပြီး Intel Core Ultra processor အမျိုးအစား အများအပြား ပါဝင်ပါတယ်။ external power adapter နဲ့ Lenovo ရဲ့ ပိုကြီးတဲ့ tower မော်ဒယ်တွေထက် GPU မြင့်မားပေမယ့် Ultra က သူ့ရဲ့ အရွယ်အစားအတွက် ခိုင်မာတဲ့ CPU နဲ့ GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
အထင်ရှားဆုံးကတော့ Ultra ဟာ GPU အများအပြားသုံးတဲ့ အလုပ်တွေကို ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း ကိုင်တွယ်နိုင်လဲဆိုတာပါပဲ။ ဒေသတွင်းဘာသာစကား မော်ဒယ်တွေကို လည်ပတ်တာလိုမျိုး အလုပ်တွေဟာ အပို VRAM ကနေ ချက်ချင်း အကျိုးကျေးဇူးရရှိတာကြောင့် Ultra ဟာ ဒီလို အရှိန်မြှင့်စနစ်ကို အားကိုးနေရတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ ပိုကြီးတဲ့ စနစ်တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ မကိုက်ညီပေမယ့် RTX 4000 Ada ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံက Ultra ကို ထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွေအတွက် တရားဝင် workstation တစ်ခု ဖြစ်စေဖို့ လုံလောက်တဲ့ ပါဝါကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ပါဝါအလုံအလောက်ပါဝင်တဲ့ ကျစ်လစ်တဲ့စနစ်တစ်ခုကို ရှာဖွေနေတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် P3 Ultra SFF Gen 2 ဟာ အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။ ပိုသေးငယ်တဲ့သေတ္တာထဲမှာ workstation-class စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး setup အများစုနဲ့ အလွယ်တကူ ကိုက်ညီပါတယ်။ သင့်ရဲ့ workloads တွေက GPU power နဲ့အတူ များပြားလာရင်တောင် tower class က ရေရှည်ဖြေရှင်းချက်အတွက် ပိုကောင်းပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ရောနှောထားတဲ့အလုပ်တွေ၊ CPU-driven ပရောဂျက်တွေနဲ့ နေ့စဉ်ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အလုပ်တွေအတွက် Ultra က အရွယ်အစား၊ မြန်နှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို မျှတအောင် ပေးစွမ်းပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 သည် အကောင်းဆုံး Desktop Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Small Form Factor နေရာကို ရယူထားသည်။





အမေဇုံ