StorageReview.com

Memblaze PBlaze6 6920 NVMe SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Memblaze PBlaze6 6920 သည် ကုမ္ပဏီ၏ NVMe SSD စီးရီးအသစ်ဖြစ်ပြီး PCIe Gen4 interface နှင့် ယူဆောင်လာနိုင်သည့် စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများ ပါဝင်သည်။ 6920 သည် 96-Layer NAND ကို အသုံးပြုထားသော U.2 drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤစီးရီးတွင် drive နှစ်ခုပါရှိပြီး PBlaze6 D6920 နှင့် PBlaze6 D6926 ဖြစ်ကာ၊ PBlaze6 D6920 သည် ခံနိုင်ရည်နိမ့်သော မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး၊ PBlaze6 D6926 သည် ခံနိုင်ရည်မြင့်မားသော မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး၊ PBlaze6 D6926 သည် ခံနိုင်ရည်မြင့်မားသော မော်ဒယ်ဖြစ်သည်။

Memblaze PBlaze6 6920

ဒီ drive ကို စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပြီး ခံနိုင်ရည်နည်းတဲ့ drive ကတော့ 3.84TB၊ 7.68TB နဲ့ 15.36TB စွမ်းရည်တွေနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။ ခံနိုင်ရည်မြင့်တဲ့ version ကတော့ 3.2TB၊ 6.4TB နဲ့ 12.8TB စွမ်းရည်တွေနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို 7.1GB/s read၊ 6.8GB/s write၊ 1.6 million IOPS read နဲ့ 500K IOPS write တွေ ရရှိမယ်လို့ Memblaze က ဖော်ပြထားပါတယ်။ ဒီ drive series အသစ်ဟာ database၊ searching၊ indexing၊ CDN၊ Cloud နဲ့ hyper-scale၊ SDS၊ deep learning၊ Big Data Analytics၊ HPC၊ ERP၊ SAP HANA၊ BOSS၊ banking၊ taxiing၊ high-frequency trading နဲ့ online payment တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်တယ်လို့ Memblaze က ဖော်ပြထားပါတယ်။ အားလုံးက အသုံးများတဲ့ အရာတွေပါ။

Memblaze PBlaze6 6920 pins

Memblaze ဟာ အထူးသဖြင့် အတိတ်ကာလက StorageReview စမ်းသပ်မှုကနေ ထွက်ပေါ်လာတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားမှုအတွက် လူသိများပါတယ်။ ဒါကြောင့် 7.1GB/s နဲ့ IOPS ၁.၆ သန်းကို မြင်တွေ့ရတာဟာ မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်းပါပဲ။ ဒါပေမယ့် Memblaze ဟာ data reliability နဲ့ write endurance မြင့်မားမှုအတွက်လည်း လူသိများပါတယ်။ application တွေဟာ read/write-intensive နဲ့ read-write ရောနှောအသုံးပြုလေ့ရှိတဲ့ ရေရှည်အသုံးပြုမှုမှာ write endurance မြင့်မားဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ PBlaze6 6920 series ဟာ weighted round-robin ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ queue တစ်ခုချင်းစီမှာ တူညီတဲ့ priority ပေးမယ့်အစား weighted round-robin ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက် ကွဲပြားတဲ့ application တွေဟာ storage device တွေကို မျှဝေအသုံးပြုတဲ့ scenario တွေအတွက် ကွဲပြားတဲ့ I/O service တွေကို ခွင့်ပြုပေးပါတယ်။

အခြားအင်္ဂါရပ်များတွင် Telemetry စံသတ်မှတ်ထားသော interface မှတစ်ဆင့် မှတ်တမ်းများကို စုဆောင်းနိုင်စွမ်း၊ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးခြင်းနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုကုန်ကျစရိတ်များကို လျှော့ချပေးနိုင်ခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ PBlaze6 6920 စီးရီးအသစ်သည် drive တစ်ခုကို ရပ်ဆိုင်းလိုက်သည်နှင့် မည်သူမျှ ၎င်းမှ မည်သည့်အချက်အလက်ကိုမျှ ရယူရန်နည်းလမ်းမရှိစေရန် မြှင့်တင်ထားသော လုံခြုံသော ဖျက်ခြင်းကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ drive ကို reset လုပ်စရာမလိုဘဲ drive များ၏ firmware ကို အပ်ဒိတ်လုပ်နိုင်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် D6920 7.68TB မော်ဒယ်ကိုကြည့်ရှုပါမည်။

Memblaze PBlaze6 6920 NVMe SSD သတ်မှတ်ချက်များ

PBlaze6 6920 စီးရီး D6920 D6926
အသုံးပြုသူစွမ်းရည် 3.84TB 7.68TB 15.36TB 3.2TB 6.4TB 12.8TB
Nande 96L 3D NAND
form ကို Factor ၂.၅ လက်မ U.2 ၂.၅ လက်မ U.2
interface PCIe 4.0 x 4 PCIe 4.0 x 4
ပရိုတိုကော NVMe 1.4
performance
128KB အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (GB/s, 25W) 6.7 7.1 7.1 6.7 7.1 7.1
128KB အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (GB/s, 35W) 6.7 7.1 7.1 6.7 7.1 7.1
128KB အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု (GB/s, 25W) 3.9 5.6 5.2 3.9 5.7 5.3
128KB အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု (GB/s, 35W) 3.9 6.8 6.6 3.9 6.8 6.7
စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (4KB) IOPS 900K 1600K 1600K 900K 1600K 1600K
စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းရေးသားမှု (4KB) IOPS တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ 165K 260K 305K 345K 480K 500K
နှောင့်နှေးမှု ဖတ်ခြင်း/ရေးခြင်း (μs) 78 / 11 78 / 11
တစ်သက်တာခံနိုင်ရည်ရှိမှု ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD
ပြင်ဆင်၍မရသော Bit Error Rate <10^-17
MTBF 2 သန်းနာရီ
Operating အပူချိန် ပတ်ဝန်းကျင်အပူချိန်: 0°C-35°C; အပူချိန်: 0°C-70°C
Power Consumption 25W

Memblaze PBlaze6 6920 စွမ်းဆောင်ရည်

Memblaze PBlaze6 6920 ဆာဗာ

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။

IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

HPE ProLiant DL365 Gen10 Plus ဖွဲ့စည်းပုံ-

  • ၂ x 7713 AMD Epyc Gen 3 CPU များ (64-Core, 2GHz)
  • ၃၂ x ၃၂GB DDR4 3200MHz
  • HPE Samsung PM1735 3.2GB U.3 Gen4 SSD ၁ ခု
  • ESXi 7.0u1

အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက် live production environments များတွင်တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ HPE/Samsung PM1735 အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarks များတွင် SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ပါရှိသော Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည် တို့ ပါဝင်သည် ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ application workloads များအတွက်၊ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီသည် တူညီသော configure လုပ်ထားသော VMs ၄ ခုကို လုပ်ဆောင်နေမည်ဖြစ်သည်။ PM1735 သည် U.3-ONLY variant ဖြစ်သောကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် HPE DL365 Gen10 Plus တွင် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး အခြားမော်ဒယ်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ Lenovo ThinkSystem SR635 တွင် စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်

SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။

ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application ပတ်ဝန်းကျင်များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။ TPC-C benchmark သည် database ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် storage infrastructure ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အစွမ်းသတ္တိများနှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာခြင်းနှင့် synthetic performance benchmarks များထက် ပိုမိုနီးကပ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကို တိုင်းတာသည်။

SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)

  • Windows Server 2012 R2
  • သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
  • SQL Server 2014
  • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
  • Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
  • RAM ဘာဖာ: 48GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
  • ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
  • နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်

SQL Server transactional benchmark နဲ့ဆိုရင် PBlaze6 ဟာ 3,162 TPS ကနေ 3,163.2 TPS အထိရှိတဲ့ တစ်ဦးချင်း VM တွေနဲ့ စုစုပေါင်း 12,650.6 TPS ရရှိတာကို တွေ့ရပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 sql server

SQL Server ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် PBlaze6 6920 သည် တစ်ဦးချင်း VM များနှင့်အတူ 1ms မှ 3ms အထိရှိသော စုစုပေါင်း latency 2.25ms ရှိသည်။ ၎င်းသည် ယခုအချိန်အထိ စမ်းသပ်ထားသော အခြား Gen4 drive အားလုံးထက် သာလွန်စေသည်။

Memblaze PBlaze6 6920 sql server ပျမ်းမျှ latency

Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်

နောက်ထပ် application benchmark တွင် SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားသော Percona MySQL OLTP database ပါဝင်သည် ။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကိုပါ တိုင်းတာသည်။

Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ test under database (270GB) ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။

Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)

  • CentOS 6.3 64-bit
  • Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
  • ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
  • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
  • ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
  • RAM ဘာဖာ: 24GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
  • ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
  • ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Sysbench transactional benchmark ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Memblaze drive ဟာ တစ်ဦးချင်း VM တွေရဲ့ TPS ၂,၈၅၆ ကနေ ၂,၈၈၉ အထိရှိတဲ့ စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၁,၄၇၈ TPS ရရှိထားပါတယ်။ ဒါကြောင့် တခြား drive တွေထက် အများကြီးသာလွန်နေပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 စနစ်စမ်းသပ်ခြင်း Sysbench ပျမ်းမျှ latency အရ Memblaze ဟာ တစ်ဦးချင်း VM တွေနဲ့ 11.07ms မှ 11.2ms အထိ ရှိတဲ့ စုစုပေါင်း 11.15ms ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီ drive က latency အနိမ့်ဆုံးနဲ့ ပထမနေရာမှာ ရှိနေပါသေးတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 Sysbench ပျမ်းမျှ latency

ကျွန်ုပ်တို့၏ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency (99th percentile) အတွက် Memblaze PBlaze6 6920 drive သည် အခြား drive များထက် 20.2ms လျော့နည်းသော စုစုပေါင်းအချိန်ရှိသည်။

Memblaze PBlaze6 6920 Sysbench 99

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic tests တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုတွေ လုပ်ဖို့ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash array များနှင့် တစ်ဦးချင်း storage device များအပါအဝင် storage device အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speed များကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • 64K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • 64K အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားခြင်း၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး VDBench Workload Analysis, Random 4K Read မှာ Kioxia CM6 (high-load) က Memblaze PBlzae6 6920 နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပြီး high-load လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ Memblaze ရဲ့ high load အတွက် latency 343µs သာရှိတဲ့ 1,484,363 IOPS အမြင့်ဆုံးကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။ ပုံမှန် load အတွက် latency 146µs ရှိတဲ့ 862,778 IOPS အမြင့်ဆုံးကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 4k ဖတ်ရှုမှု

4K ရေးသားမှုတွင် Kioxia သည် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့ပြီး Memblaze PBlaze6 6920 သည် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ အမြင့်ဆုံး မြန်နှုန်းအတွက် 6920 သည် 867µs ၏ latency တွင် 584,267 IOPS ကို ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပုံမှန် မြန်နှုန်းအောက်တွင် PBlaze6 သည် 215µs ၏ latency တွင် 580,117 IOPS ကို ရောက်ရှိခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze6 6920 4k ရေးလိုက်ပါ။ 64K sequential workloads ကိုပြောင်းတဲ့အခါ read ကနေစပါတယ်။ Memblaze က latency 588µs မှာ 108,587 IOPS ဒါမှမဟုတ် 6.79GB/s နဲ့ high-load peak ရရှိပြီး ထိပ်ဆုံးကရပ်တည်နေပါတယ်။ normal load မှာ drive က latency 313µs မှာ 102,035 IOPS ဒါမှမဟုတ် 6.38GB/s နဲ့ ဒုတိယနေရာရပ်တည်နေပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 64k ဖတ်ရှုမှု 64K write ဖြင့် Kioxia CD6 သည် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သော်လည်း normal load Memblaze သည် 53,164 IOPS သို့မဟုတ် 3.3GB/s latency 293µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ High-load သည် 52,174 IOPS သို့မဟုတ် 3.26GB/s ဖြင့် 1.2ms latency ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze6 6920 64k ရေးလိုက်ပါ။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုများမှာ ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workloads များဖြစ်သည်- SQL၊ SQL 90-10 နှင့် SQL 80-20။ SQL ဖြင့်စတင်၍ Memblaze သည် 128µs latency တွင် 247,494 IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ဒုတိယနေရာရရှိခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze6 6920 sql

SQL 90-10 မှာ Memblaze ဟာ 262,647 IOPS အမြင့်ဆုံးနဲ့ 121µs latency နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နေတာကို ထပ်မံတွေ့ရပါတယ်။

SQL 80-20 အတွက် Memblaze သည် 100µs အောက်မှစတင်၍ 260,215 IOPS တွင်အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိပြီး latency 121µs ရှိသည်။

နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Oracle workloads တွေဖြစ်တဲ့ Oracle၊ Oracle 90-10 နဲ့ Oracle 80-20 တို့ပါ။ Oracle ကနေစပြီး Memblaze ဟာ အမြင့်ဆုံး 280,460 IOPS နဲ့ latency 125µs နဲ့အတူ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 oracle

Oracle 90-10 တွင် Memblaze သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 201,129 IOPS ဖြင့် latency 108µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာသို့ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

Oracle 80-20 Memblaze သည် အမြင့်ဆုံး 205,118 IOPS နှင့် latency 106µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် တစ်ဖန်ရပ်တည်ခဲ့သည်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ VDI clone စမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked ကို ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ VDI Full Clone အတွက် ပထမဆုံး boot လုပ်ရမှာပါ။ Memblaze က 229,874 IOPS နဲ့ latency 150µs နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။

VDI FC Initial Login အတွက် PBlaze6 သည် 180µs latency တွင် 163,243 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ဒုတိယနေရာသို့ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

VDI FC Monday Login သည် Memblaze ကို 107,414 IOPS အမြင့်ဆုံးဖြင့် 146µs latency ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ထားရှိခဲ့သည်။

VDI Linked Clone (LC) Boot အတွက် Memblaze သည် CM6 ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။ အမြင့်ဆုံးအနေဖြင့် drive သည် 108,491 IOPS နှင့် latency 146µs ရှိသည်။

VDI LC Initial Login သည် Memblaze ကို 58,314 IOPS အမြင့်ဆုံးနှင့် 133µs latency ဖြင့် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်စေခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI LC Monday Login Memblaze နဲ့အတူ စမ်းသပ်မှုအစောပိုင်းမှာ 1ms ကျော်ခဲ့ပေမယ့် latency 190µs နဲ့ အမြင့်ဆုံး IOPS 82,576 နဲ့ တတိယနေရာကို ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Memblaze PBlaze6 6920 NVMe SSD စီးရီးသည် ကုမ္ပဏီမှ နောက်ဆုံးပေါ် enterprise drive ဖြစ်ပြီး PCIe Gen4 ကို ပထမဆုံးအကြိမ်အဖြစ် အသုံးပြုထားသည်။ စီးရီးတွင် D6920 (ဤနေရာတွင် ပြန်လည်သုံးသပ်ထားသည်) နှင့် D6926 ဟူ၍ drive နှစ်ခုပါဝင်သည်။ drive နှစ်ခုကြား ကွာခြားချက်မှာ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုနှင့် ရလဒ်အနေဖြင့် စွမ်းရည်ဖြစ်သည်။ စွမ်းရည်အကြောင်းပြောရလျှင် စီးရီး၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်မှာ U.2 footprint တွင် 15.36TB ဖြစ်သည်။ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အများဆုံးကိုးကားထားသော နံပါတ်များမှာ 7.1GB/s နှင့် 1.6 million IOPS ဖြစ်သည်။ Memblaze တွင် ဤ drive သည် အသုံးပြုမှုကိစ္စများစွာအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်ကြောင်းနှင့် ၎င်းသည် enterprise workloads အများစု (သို့မဟုတ် အားလုံး) နှင့် ကိုက်ညီနိုင်ကြောင်း ပြောရန် ပိုမိုလွယ်ကူပေမည်။

စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Memblaze PBlaze6 6920 SSD ကို ကျွန်ုပ်တို့မှာရှိတဲ့ PCIe Gen4 enterprise SSD တွေနဲ့ ယှဉ်ပြီး စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ application workload analysis နဲ့ VDBench နှစ်ခုလုံးကို လေ့လာခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Memblaze ဟာ SQL Server transactional မှာ စုစုပေါင်း 12,650.6 TPS နဲ့ ပျမ်းမျှ latency မှာ စုစုပေါင်း 2.25ms နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေတာကို တွေ့ရပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ Sysbench မှာ စုစုပေါင်း 11,478 TPS၊ ပျမ်းမျှ latency 11.15ms နဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ 20.2ms တို့နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။

VDBench ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ Memblaze ဟာ အကြိမ်ပေါင်းများစွာ ပထမရခဲ့ပြီး ကျန်တဲ့စမ်းသပ်မှုအများစုမှာတော့ ဒုတိယနေရာမှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ အဓိကအချက်တွေကတော့ 4K read high-load မှာ IOPS ၁.၅ သန်း၊ 4K read မှာ IOPS ၈၆၃K၊ 4K write high-load မှာ IOPS ၅၈၄K နဲ့ 4K write မှာ IOPS ၅၈၀K တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ အစဉ်လိုက်လုပ်ဆောင်မှုအရ 64K read high-load မှာ 6.79GB/s၊ 64K read မှာ 6.38GB/s၊ 64K write high-load မှာ 3.26GB/s နဲ့ 64K write မှာ 3.3GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SQL စမ်းသပ်မှုမှာ 247K IOPS၊ SQL 90-10 မှာ 263K IOPS နဲ့ SQL 80-20 မှာ 260K IOPS အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့တာကို တွေ့ရပါတယ်။ Oracle မှာ 280K IOPS၊ Oracle 90-10 မှာ 201K IOPS နဲ့ Oracle 80-20 မှာ 205K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDI Clone စမ်းသပ်မှုတွေဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked တွေပါ။ Full Clone မှာ boot မှာ 230K IOPS၊ Initial Login မှာ 163K IOPS နဲ့ Monday Login မှာ 107K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ Linked Clone မှာ boot မှာ 108K IOPS၊ Initial Login မှာ 58K IOPS နဲ့ Monday Login မှာ 83K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 NVMe SSD စီးရီးဟာ ကုမ္ပဏီရဲ့ ပထမဆုံး PCIe Gen4 drive ဖြစ်ပြီး နောက်ထပ် ထိပ်တန်းထွက်ရှိမှုတစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ drive ဖြစ်တဲ့ D6920 ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ထိပ်ဆုံး ဒါမှမဟုတ် အနီးမှာ ရှိနေပါတယ်။ Memblaze ရဲ့ အမေရိကန်ဖြန့်ချိမှုအများစုဟာ Micron အမှတ်တံဆိပ် SSD တွေကနေတစ်ဆင့် ဖြစ်တာကြောင့် Memblaze ရဲ့နာမည်ကို လူတိုင်းမသိကြပါဘူး။ ဒါပေမယ့် Memblaze ကို အာရုံမစိုက်ဘူးဆိုရင် သာမန် hot-swappable form factor မှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဂရုစိုက်မယ်ဆိုရင် အခွင့်အလမ်းတွေ အများကြီး လွဲချော်သွားမှာပါ။ သူတို့ရဲ့ SSD တွေဟာ ပြီးခဲ့တဲ့ နှစ်အနည်းငယ်အတွင်း ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ ရောက်ရှိလာခဲ့တဲ့ မည်သည့်အမှတ်တံဆိပ်ထက်မဆို အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်ကို ရရှိထားပါတယ်။ D6920 ကလည်း ကွဲပြားမှုမရှိဘဲ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုအစီအစဉ်တစ်လျှောက်လုံးမှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ drive တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ရလဒ်အနေနဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Editor's Choice ဆုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။

Memblaze PBlaze6 6920 စီးရီး ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။