NVMe SSD များသည် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်များအဖြစ် ရောက်ရှိလာခဲ့သည်။ ၎င်းတို့သည် SAS နှင့် SATA drive များကို ကြီးမားသော ခုန်ပျံကျော်လွှားမှုဖြင့် စတင်ခဲ့သော်လည်း မကြာသေးမီနှစ်များအတွင်း ဗားရှင်းတစ်ခုစီတွင် စွမ်းဆောင်ရည်အနည်းငယ် ပိုမိုတိုးတက်လာခဲ့သည်။ PCIe 3.0 တွင် အမြင့်ဆုံးကန့်သတ်ချက်ရှိပြီး လက်ရှိ drive များသည် ၎င်းတို့ကို ထိခိုက်စေပါသည်။ သို့သော် ယခုအခါ ဒုတိယမျိုးဆက် AMD EPYC 7002 CPU များ နှင့်အတူ PCIe 4.0 ရောက်ရှိလာပြီး KIOXIA သည် CM6 SSD များဖြင့် ၎င်းကို အသုံးချနေပါသည်။
KIOXIA က CM6 နဲ့ CD6 ဆိုတဲ့ PCIe 4.0 drives အသစ်တွေကို ပြီးခဲ့တဲ့ Flash Memory Summit မှာ demo အနေနဲ့ ကြေငြာခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီအချိန်တုန်းကတော့ ပထမဆုံး PCIe 4.0 SSD တွေဖြစ်ပြီး အခုရေးနေတဲ့အချိန်အထိ CM6 SSD series ဟာ enterprise အတွက် PCIe 4.0 SSD အနည်းငယ်ထဲက တစ်ခုဖြစ်နေဆဲပါ။ drives အသစ်တွေရဲ့ အဓိကအချက်ကတော့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားလာမှာဖြစ်ပြီး 6.9GB/s အထိ မြန်နှုန်းနဲ့ 1.4 million IOPS read ရရှိမယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒါတွေက သီအိုရီအရ အထင်ကြီးလောက်စရာ ကိန်းဂဏန်းတွေပါ။ drives တွေမှာ in-band NVMe-MI, persistent event log နဲ့ namespace granularity တို့လည်း ပါဝင်ပါတယ်။
KIOXIA CM6 သည် U.3 form factor ဖြစ်ပြီး SFF-TA-1001 နှင့် ကိုက်ညီသောကြောင့် tri-mode enabled backplane များတွင် အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ CM6 တွင် 800GB မှ 30.72TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ drive များသည် အသုံးပြုသူများ၏ လိုအပ်ချက်ပေါ် မူတည်၍ read-intensive (CM6-R) နှင့် mixed use (CM6-V) အရသာဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအတွက် သီးခြားမော်ဒယ်များအပြင် Sanitize Instat Erase (SIE)၊ Self-Encrypting Drive (SED) နှင့် FIPS 140-2 (Level 2) မော်ဒယ် အပါအဝင် လုံခြုံသောဗားရှင်းအမျိုးမျိုးလည်း ရှိပါသည်။ drive ကို dual ported ဖြင့် ရရှိနိုင်မှုမြင့်မားစေရန်လည်း ပြုလုပ်ထားပါသည်။
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်တော်တို့က 6.4TB စွမ်းရည်ရှိတဲ့ KIOXIA CM6-V ကို ကြည့်နေပါတယ်။
KIOXIA CM6 PCIe 4.0 သတ်မှတ်ချက်များ
| ပုံစံ | CM6-R (ဖတ်ရှုရန် အထူးပြု) | CM6-V (ရောနှောအသုံးပြုမှု) |
| form ကို Factor | ၂.၅ လက်မ ၁၅ မီလီမီတာ Z-အမြင့် | |
| စွမ်းရည် ၁ | 960GB၊ 1.92TB၊ 3.84TB၊ 7.68TB၊ 15.36TB၊ 30.72TB | 800GB၊ 1.6TB၊ 3.2TB၊ 6.4TB၊ 12.8TB |
| interface | PCIe Gen3 / 4၊ 1×4 နှင့် 2×2 | |
| လိုက်နာခြင်း | PCIe 4.0 နှင့် NVMe 1.4 | |
| NAND အမျိုးအစား | KIOXIA BiCS FLASH96-layer 3D TLC | |
| sequential ဖတ် | Gen3 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ Gen4 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ |
Gen3 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ Gen4 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ |
| sequential Write | Gen3 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ Gen4 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ |
Gen3 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ Gen4 = တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ |
| ကျပန်းဖတ် | Gen3 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ Gen4 = 1.4M IOPS အထိ |
Gen3 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ Gen4 = 1.4M IOPS အထိ |
| ကျပန်း Write | Gen3 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ Gen4 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ |
Gen3 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ Gen4 = IOPS ၃၅၀,၀၀၀ အထိ |
| Power Consumption | တက်ကြွနေသည်: 20W; အားလပ်နေသည်: <5W | |
| တည်မြဲခြင်း | DWPD ၃ ခုကို ၅ နှစ် | DWPD ၃ ခုကို ၅ နှစ် |
| ပြင်မရသော BER | ဖတ်ရှုမှု 10^17 bits လျှင် 1 sector | |
| MTTF / AFR | ၂.၅ သန်း နာရီ / ၀.၃၅% | |
| Operating အပူချိန် | 0 မှ 70C | |
performance
စမ်းသပ်ခန်း
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ PCIe Gen4 Enterprise SSD အသစ်သုံးသပ်ချက်တွေဟာ application tests တွေနဲ့ synthetic benchmarks တွေအတွက် Lenovo ThinkSystem SR635 ကို အသုံးပြုထားပါတယ် ။ ThinkSystem SR635 ဟာ ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်ထားတဲ့ single-CPU AMD platform တစ်ခုဖြစ်ပြီး high-performance local storage ကို ဖိအားပေးဖို့ လိုအပ်တဲ့ CPU power ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ PCIe Gen4 U.2 bays ပါဝင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော platform လည်းဖြစ်ပါတယ် (လက်ရှိဈေးကွက်ထဲက အနည်းငယ်သော platform တွေထဲက တစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်)။ Synthetic စမ်းသပ်မှုတွေဟာ CPU resources အများကြီး မလိုအပ်ပေမယ့် Lenovo platform တစ်ခုတည်းကိုပဲ အသုံးပြုထားပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးမှာ ရည်ရွယ်ချက်ကတော့ storage vendor ရဲ့ maximum drive specs တွေနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ local storage ကို အကောင်းဆုံးပြသဖို့ပါပဲ။
PCIe Gen4 Synthetic နှင့် Application Platform (Lenovo ThinkSystem SR635)
- AMD 7452 (2.35GHz x 32 Cores) ၁ လုံး
- 8 x 64GB DDR4-3200MHz ECC DRAM
- CentOS 7.7 1908
- ESXi 6.7u3
PCIe Gen3 အပလီကေးရှင်းပလက်ဖောင်း ( Lenovo ThinkSystem SR850 )
- Intel Platinum 8160 CPU ၄ လုံး (2.1GHz x 24 Cores)
- 16 x 32GB DDR4-2666Mhz ECC DRAM
- RAID 930-8i 12Gb/s RAID ကတ် ၂ ခု
- NVMe Bay ၈ ခု
- VMware ESXI 6.7u3
PCIe Gen3 Synthetic ပလက်ဖောင်း ( Dell PowerEdge R740xd )
- Intel Gold 6130 CPU ၂ ခု (2.1GHz x 16 Cores)
- 4 x 16GB DDR4-2666MHz ECC DRAM
- ၁ x PERC 730 2GB 12Gb/s RAID ကတ်
- ထပ်ထည့် NVMe အဒက်တာ
- Ubuntu-16.04.3-desktop-amd64
ပလက်ဖောင်းအသစ်တစ်ခုအပေါ် ပထမဆုံးသုံးသပ်ချက်အစုံဖြစ်တာကြောင့်၊ ယခင် drive ရလဒ်များကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ၎င်းတို့သည် ပလက်ဖောင်းအဟောင်းတွင် စမ်းသပ်နေသောကြောင့် ၁၀၀% တူညီမှုမရှိပါ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic စမ်းသပ်မှုကွာခြားချက်များသည် ရလဒ်များတွင် များစွာသော ကွဲလွဲမှုများ ရှိမည်မဟုတ်သော်လည်း single CPU AMD platform နှင့် Quad CPU Intel platform တွင် အလုပ်လုပ်သော application workloads များသည် အတိုင်းအတာတစ်ခုအထိ ရှိနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ MySQL စမ်းသပ်မှုများတွင် Gen4 KIOXIA ထုတ်ကုန်အသစ်များထဲမှ တစ်ခုက ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း SQL server latency တွင် ပျမ်းမျှဖြစ်သည်။ Gen4 drive နှစ်ခုသာ ကျွန်ုပ်တို့ထုတ်ဝေနိုင်ခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောဒေတာများစွာ မရှိသော်လည်း ဤရလဒ်များကိုကြည့်ရှုရာတွင် မှတ်သားထားရမည့်အချက်ဖြစ်သည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော SSD များ၏ အားသာချက်ကို ရယူရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း မြှင့်တင်ထားပြီး ယခုအခါ peak thread အရေအတွက်မြင့်မားသော စမ်းသပ်မှုရလဒ်များကို ပြသနေပါသည်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။
IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။
အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက် live-production environments များတွင် တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ ထို့ကြောင့် KIOXIA CM6 အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarks များမှာ SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ပါရှိသော Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည် တို့ဖြစ်သည် ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ application workloads များအတွက် drive တစ်ခုစီသည် တူညီသော configure လုပ်ထားသော VM ၄ ခုကို လည်ပတ်နေမည်ဖြစ်သည်။
SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume။ system-resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို ယခင်က စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application ပတ်ဝန်းကျင်များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။ TPC-C benchmark သည် database ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် storage infrastructure ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အစွမ်းသတ္တိများနှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာခြင်းနှင့် synthetic performance benchmarks များထက် ပိုမိုနီးကပ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကို တိုင်းတာသည်။
SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)
- Windows Server 2012 R2
- သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
- SQL Server 2014
-
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
- Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
- RAM ဘာဖာ: 48GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
-
- ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
- နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်
ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server transactional benchmark အတွက် KIOXIA CM6 သည် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ထက် 10.6 TPS သာရှိသော်လည်း 12,633.6 TPS ဖြင့် စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
SQL Server ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် CM6 တွင် ပျမ်းမျှ latency 5.5ms ရှိပြီး ၎င်း၏ဝမ်းကွဲ CD6 SSD နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။

နောက်ထပ် application benchmark တွင် SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားသော Percona MySQL OLTP database ပါဝင်သည် ။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကိုပါ တိုင်းတာသည်။
Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ test under database (270GB) ဖြစ်သည်။ system-resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။
Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)
- CentOS 6.3 64-bit
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
-
- ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
- ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
- RAM ဘာဖာ: 24GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
-
- ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
- ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Sysbench transactional benchmark ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် KIOXIA CM6 ဟာ 8,632 TPS ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့နဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ pack မှာ စတုတ္ထနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။
Sysbench ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် CM6 သည် 14.82ms ဖြင့် စတုတ္ထနေရာရရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေမှာ latency (99th percentile) အတွက် CM6 က အဆင်ပြေတဲ့နေရာမှာ ရှိနေပြီး စတုတ္ထနေရာမှာ 29.86ms ရှိနေပါတယ်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
သိုလှောင်မှုစက်ပစ္စည်းများကို benchmarking လုပ်ရာတွင် application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။ တကယ့် workload များကို ပြီးပြည့်စုံစွာ ကိုယ်စားပြုခြင်းမဟုတ်သော်လည်း synthetic test များသည် repeatability factor ရှိသော baseline storage စက်ပစ္စည်းများကို ပြိုင်ဘက်ဖြေရှင်းချက်များအကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစွာပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။ ဤ workload များသည် “four corners” စမ်းသပ်မှုများ၊ common database transfer size စမ်းသပ်မှုများမှသည် မတူညီသော VDI ပတ်ဝန်းကျင်များမှ capture များကို ခြေရာခံခြင်းအထိ မတူညီသော testing profile အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် scripting engine ပါရှိသော common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပါသည်။ ၎င်းသည် flash arrays များနှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော stable write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- 64K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- 64K အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားခြင်း၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
- VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ
နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး VDBench Workload Analysis, Random 4K Read မှာ KIOXIA CM6 ဟာ latency 150µs မှာ 846,288 IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် drive ဟာ ထိပ်ဆုံးနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။
PCIe 4.0 drives အသစ်တွေဟာ မြင့်မားတဲ့ load ကို ခံနိုင်ရည်ရှိပြီး သူတို့ဘာလုပ်နိုင်လဲဆိုတာကို ကြည့်ဖို့ နည်းနည်းလေး ပိုမကြိုးစားရင် မှားသွားပါလိမ့်မယ်။ ဒါကြောင့် Random 4K Read high load နဲ့ CM6 ဟာ latency 337.9µs မှာ 1,507,564 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ CD6 driver ထက် အများကြီးပိုကောင်းပါတယ်။
Random 4K write အတွက်ကတော့ အလုံးစုံ တတိယနေရာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 490K IOPS အထိ latency 100µs အောက်နဲ့ လည်ပတ်ခဲ့ပြီး latency 226.4µs မှာ 548,169 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
Random 4K write high load ကြောင့် CM6 သည် 549,103 IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ယခုတစ်ကြိမ်တွင် CD6 ထက် နောက်ကျပြီး 922µs latency ရှိသည်။
sequential workloads များသို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ CM6 သည် latency 325µs သာရှိပြီး 64K read တွင် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 97,779 IOPS သို့မဟုတ် 6.11GB/s ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။



ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုအစုံမှာ ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workloads များဖြစ်သည်- SQL၊ SQL 90-10 နှင့် SQL 80-20။ SQL ဖြင့်စတင်၍ KIOXIA CM6 သည် 119µs ၏ latency တွင် အမြင့်ဆုံး 266,458 IOPS ဖြင့် ಒಟ್ಟಾರೆဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
SQL 90-10 အတွက် CM6 သည် 119.2µs latency ဖြင့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 265,276 IOPS ဖြင့် ဒုတိယနေရာရရှိခဲ့သည်။
SQL 80-20 သည် CM6 အား 263,819 IOPS 119.4µs ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ပထမနေရာရရှိခြင်းဖြင့် ပြသရန် အခွင့်အရေးပေးခဲ့သည်။
နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Oracle workloads တွေဖြစ်တဲ့ Oracle, Oracle 90-10 နဲ့ Oracle 80-20 တို့ပါ။ Oracle ကနေစပြီး CM6 ဟာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 271,230 IOPS နဲ့ latency 128.6µs နဲ့အတူ ပထမနေရာကို ပြန်လည်ရရှိခဲ့ပါတယ်။
Oracle 90-10 သည် CM6 တွင် ဒုတိယနေရာ၌ ရှိနေပြီး အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 202,341 IOPS နှင့် latency 107.4µs သာရှိသည်။
CM6 သည် Oracle 80-20 တွင် အမြင့်ဆုံး 206,733 IOPS ဖြင့် latency 104.7µs ဖြင့် ပထမနေရာသို့ ထပ်မံရောက်ရှိခဲ့သည်။
ထို့နောက် ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI clone စမ်းသပ်မှု Full နှင့် Linked သို့ ပြောင်းသွားခဲ့သည်။ VDI Full Clone (FC) Boot အတွက် CM6 သည် 223,668 IOPS နှင့် latency 153.5µs ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
VDI FC Initial Login အတွက် CM6 သည် 154,836 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် 189µs latency ဖြင့် တတိယနေရာသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDI FC Monday Login benchmark မှာ CM6 ဟာ 98,867 IOPS အမြင့်ဆုံးနဲ့ 158.4µs latency နဲ့ တတိယနေရာမှာ ရှိနေတာကို တွေ့ရပါတယ်။
VDI Linked Clone (LC) Boot အတွက် KIOXIA CM6 သည် latency 137.7µs တွင် IOPS 115,058 အမြင့်ဆုံးရမှတ်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးသို့ ပြန်လည်ရောက်ရှိခဲ့သည်။
VDI LC Initial Login ကို ဇယားမှာ ဖတ်ရတာ နည်းနည်းခက်ပေမယ့် CM6 က 38,848 IOPS အမြင့်ဆုံးနဲ့ latency 202.4µs နဲ့ အလယ်အလတ်မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး နောက်ပိုင်းမှာတော့ တချို့နေရာတွေ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။
နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI LC Monday Login က CM6 ကို အမြင့်ဆုံးရမှတ် 96,008 IOPS နဲ့ latency 162.5µs နဲ့ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထပ်မံရရှိစေခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
KIOXIA CM6 သည် enterprise အတွက် ပထမဆုံး PCIe 4.0 SSD များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။ drive အသစ်များတွင် 6.9GB/s အထိနှင့် 1.4 million IOPS အထိ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကတိပေးထားသည်။ CM6 သည် dual ported ဖြစ်ပြီး drive တွင် မြင့်မားသောရရှိနိုင်မှုအဆင့်ကို ပေါင်းထည့်ပေးသည်။ drive သည် 800GB မှ 30.72TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး စွမ်းရည်ရွေးချယ်စရာ ၉ မျိုးရှိသည်။ CM6 တွင် read-intensive နှင့် mixed-use မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးရှိပြီး DWPD ၁ ခုနှင့် ၃ ခု အသီးသီးပါရှိသည်။ ထို့အပြင် SSD တွင် secure မော်ဒယ်ရွေးချယ်စရာအမျိုးမျိုးပါရှိသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Application Workload Analysis နဲ့ VDBench တို့ကို ခြွင်းချက်အနည်းငယ်နဲ့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Houdini စမ်းသပ်မှုကို ကျော်သွားခဲ့ရပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ စမ်းသပ်မှု platform က Intel ဖြစ်ပြီး KIOXIA drives တွေက Gen3 ports တွေကြောင့် အခက်အခဲရှိနိုင်လို့ပါ။ VDBench မှာတော့ drives အသစ်တွေကို ပိုပြီး လေးလံစေဖို့အတွက် load ပိုများတဲ့ စမ်းသပ်မှုကို ထည့်သွင်းခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Application Workload Analysis မှာ SQL Server နဲ့ Sysbench ကို run ခဲ့ပါတယ်။ SQL Server နဲ့ CM6 ဟာ TPS နဲ့ average latency နှစ်ခုလုံးမှာ 12,633.6 TPS နဲ့ 5.5ms ရရှိခဲ့ပြီး၊ ရမှတ်က အရမ်းကောင်းနေဆဲပါ။ Sysbench နဲ့ ယှဉ်ရင် drive ဟာ 8,632 TPS၊ average latency 14.82ms နဲ့ worst-case scenario latency မှာ 29.86ms ဖြင့် စတုတ္ထနေရာမှာ ထပ်မံရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
VDBench မှာ drive က တကယ်ကို တောက်ပြောင်ခဲ့ပါတယ်။ CM6 က ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark အတော်များများမှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ အခြေခံအကျဆုံးအချက်တွေကတော့ 4K read မှာ 846K IOPS၊ 4K read high load မှာ 1.5 million IOPS၊ 4K write မှာ 548K IOPS၊ 4K write high load မှာ 549K IOPS၊ 64K read မှာ 6.1GB/s၊ 64K read high load မှာ 6.3GB/s နဲ့ 64K write နဲ့ 64K write high load နှစ်ခုလုံးမှာ 3.1GB/s တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ SQL ဟာ SQL 90-10 မှာ 266K IOPS၊ SQL 80-20 မှာ 264K IOPS အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပါတယ်။ Oracle က Oracle 90-10 မှာ 271K IOPS၊ 202K IOPS နဲ့ Oracle 80-20 မှာ 207K IOPS အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပါတယ်။ VDI FC က ကျွန်တော်တို့ကို 224K IOPS boot၊ 155K IOPS Initial Login နဲ့ 99K IOPS ပေးခဲ့ပါတယ်။ VDI LC က 115K IOPS boot၊ 39K IOPS Initial Login နဲ့ 96K IOPS Monday Login တွေ ပေးခဲ့ပါတယ်။
ဤသုံးသပ်ချက်နှင့် CD6 ၏ သုံးသပ်ချက်သည် PCIe 4.0 နှင့် ဈေးကွက်သို့ ပိုမိုဝင်ရောက်လာသည်နှင့်အမျှ သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ အနာဂတ်ကို တိကျစွာ လေ့လာသုံးသပ်ထားပါသည်။ PCIe 4.0 အတွက် ရှေ့မှနောက်သို့ ပံ့ပိုးမှုပေးသည့် server ရောင်းချသူများစွာ မရှိသေးဘဲ Lenovo သည် ဤစာရေးချိန်တွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် တစ်ခုတည်းသော တစ်ဦးတည်းသာ ရှိပါသည်။ Lenovo သည် KIOXIA CM6 ကဲ့သို့သော သိုလှောင်မှုထုတ်ကုန်များကို မျှော်လင့်ထားပြီး ဒုတိယမျိုးဆက် AMD EPYC 7002 ပရိုဆက်ဆာများမှ ပေးဆောင်သော အားသာချက်အားလုံးကို လျင်မြန်စွာ အသုံးချနိုင်ခဲ့သည်။ သို့သော် KIOXIA အတွက် ၎င်းသည် ၎င်းတို့အား အခြားသူများထက် ရှေ့ရောက်နေစေသည့် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော နေရာတွင် ထားရှိသော်လည်း ၎င်းတို့၏ drive ၏ အလားအလာအပြည့်အဝကို AMD အခြေခံ server အသစ်များနှင့်သာ ရရှိနိုင်သည် (Intel သည် ဂိမ်းတွင် ပါဝင်ရန် ဆုံးဖြတ်သည်အထိ)။ ယခုအချိန်တွင် CM6 သည် အမွေအနှစ်ပစ္စည်းများတွင် ဆက်လက်အလုပ်လုပ်နေဦးမည်ဖြစ်ပြီး ကုမ္ပဏီများ အဆင့်မြှင့်တင်လာသည်နှင့်အမျှ ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထုတ်ဖော်ပြသရန် အသင့်ဖြစ်နေမည်ဖြစ်သည်။




အမေဇုံ