Sabrent သည် ၎င်း၏ Rocket 4 Plus SSD ကို ၎င်း၏ Phison PS5018-E18 controller နှင့် Micron B47R 3D NAND TLC မှတ်ဉာဏ်အတွက် firmware အသစ်ဖြင့် တိတ်တဆိတ် အဆင့်မြှင့်တင်ခဲ့သည်။ ဤအဆင့်မြှင့်တင်မှုများသည် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာတိုးတက်စေပြီး Kingston KC3000 လောက် မမြန်သော်လည်း ဈေးနှုန်းသင့်တင့်ပြီး နောက်ဆုံးတွင် ကောင်းမွန်သော multi-purpose PCIe Gen4x4 drive တစ်ခုဖြစ်သည်။
Sabrent Rocket 4 Plus ၏ သတ်မှတ်ချက်များ
ဒီအပ်ဒိတ်လုပ်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ဟာ ကျွန်တော်တို့သုံးသပ်ထားတဲ့ မူရင်း Rocket 4 Plus လိုပဲ Phison PS5018-E18 controller ကို အခြေခံထားပေမယ့ ် အခုတော့ firmware အပ်ဒိတ်လုပ်ပြီး အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ Micron B47R 3D NAND TLC memory ပါဝင်လာပါတယ်။
Sabrent က အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေရှိနေပေမယ့် drive ကို ကွဲပြားစွာ label တပ်တာမျိုး မလုပ်ပါဘူး။ ကိုယ်တိုင်တွေ့ရင်တောင်မှ အသစ်ထွက်တဲ့ NAND ဟုတ်မဟုတ် သိနိုင်ဖို့ memory chip တွေကို ကြည့်ရပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် Sabrent ရဲ့ အဆိုအရ လက်ရှိ R4P SSD အဟောင်းတွေအားလုံးကို အသစ်ထွက်တဲ့ R4P B47 SSD တွေနဲ့ အစားထိုးလိုက်ပါပြီ။ အသုံးပြုသူက စစ်ဆေးချင်ရင် Rocket Control Panel ကို ဖွင့ ်ပြီး Firmware version ကို စစ်ဆေးနိုင်ပါတယ်။ drive အဟောင်းတွေက RKT4P1.2 ဖြစ်ပြီး အသစ်တွေက R4PB47.2 ဖြစ်ပါတယ်။
Rocket 4 Plus ကို Amazon မှာ 1TB ($159 )၊ 2TB ($309) နဲ့ 4TB ($749) စွမ်းရည်တွေနဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ထိပ်တန်း drive အများစုဟာ 2TB အထိ အများဆုံးရနိုင်တဲ့အချိန်မှာ 4TB စွမ်းရည် ပိုကြီးတာကို မြင်ရတာ ကောင်းပါတယ်။ ဒီ drive ကို ၅ နှစ်အာမခံပေးထားပါတယ် (မှတ်ပုံတင်ထားရင် ပိုကောင်းပါတယ်)။
Sabrent က Rocket 4 Plus ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေနဲ့ ပတ်သက်ပြီး အနည်းငယ် ကွန်ဆာဗေးတစ်ဆန်ပေမယ့် တရားမျှတစွာပြောရရင် drive ထွက်ရှိပြီးကတည်းက အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေကို အပ်ဒိတ်မလုပ်ခဲ့ပါဘူး။ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်နေတဲ့ 4TB drive ကို 7GB/s sequential read နဲ့ 6.9GB/s write အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ပေးပေမယ့် 4K random read IOPS 650,000 နဲ့ 4K random write IOPS 700,000 ပဲ ရှိပါတယ်။ Kingston က သူ့ရဲ့ PS5018-E18-based KC3000 ကို read နဲ့ write နှစ်ခုလုံးမှာ IOPS ၁ သန်းအထိ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပါတယ်။
PlayStation 5 ရဲ့ storage ကို အဆင့်မြှင့်တင်မယ်ဆိုရင် Sabrent က Rocket 4 Plus ကို PlayStation 5 နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်တဲ့ heatsink နဲ့အတူ ရောင်းချပေးပါတယ်။ PlayStation 5 မှာ M.2 slot အတွက် active cooling စနစ် မပါဝင်တာကြောင့် heatsink မပါတဲ့ drive တွေဟာ ကြာရှည်စွာအသုံးပြုရင် အရမ်းပူပြီး အပူလွန်ကဲနိုင်တာကြောင့် heatsink ဟာ ပညာရှိရာရောက်တဲ့ ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ Sabrent က heatsink ကို သီးခြားရောင်းချပါတယ် ( Amazon မှာ ဒေါ်လာ ၂၀ နဲ့ ရနိုင်ပါတယ် )။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Samsung 980 Pro Heatsink သုံးသပ်ချက်မှာ heatsink တစ်ခုဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဘယ်လိုတိုးတက်ကောင်းမွန်စေနိုင်တယ်ဆိုတာကို ပြသထားပါတယ်။
အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော Rocket 4 Plus ၏ အပြည့်အစုံသတ်မှတ်ချက်များမှာ အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်သည်။
| စွမ်းရည် | 1TB၊ 2TB၊ 4TB |
| Nande | မိုက်ခရွန် B47R 3D NAND TLC |
| interface | PCIe Gen4x4 |
| အရွယ် | M.2 အမျိုးအစား-၂၂၈၀ |
| controller ကို | Phison PS5018-E18 |
| sequential ဖတ် | 7000MB / s နဲ့ |
| sequential Write |
|
| ကျပန်း 4K QD32 ဖတ်ရှုမှု IOPS |
|
| ကျပန်း 4K QD32 ရေးသားခြင်း IOPS | 700K |
| ပါဝါသုံးစွဲမှု R/W, ဝပ် |
|
| Power ကထောက်ပံ့ရေး | 3.3V |
| Operating အပူချိန် | ၀~၇၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် |
| TBW |
|
| အာမခံချက် | မှတ်ပုံတင်ခြင်းနှင့်အတူ ၅ နှစ် |
Sabrent Rocket 4 Plus စွမ်းဆောင်ရည်
ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤ drive ၏ 4TB ဗားရှင်းကို ပြန်လည်သုံးသပ်ပြီး အောက်ပါ PCIe Gen4x4 drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နေပါသည်။
- Corsair MP600 Pro XT
- Kingston KC3000
- Sabrent Rocket 4 Plus (2TB)
- Samsung က 980 Pro ကို
- Seagate Firecuda 530
- အနောက်တိုင်း ဒစ်ဂျစ်တယ် SN850
SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Benchmark Factory for Databases မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application environments များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။
TPC-C benchmark သည် synthetic performance benchmark များထက် database environment များတွင် storage infrastructure ၏ performance strengths နှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာရာတွင် ပိုမိုနီးစပ်ပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုချင်းစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကိုတိုင်းတာသည်။
SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)
- Windows Server 2012 R2
- သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
- SQL Server 2014
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
- Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
- RAM ဘာဖာ: 48GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
- နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်
SQL ပျမ်းမျှ latency မှစတင်၍ Rocket 4 Plus ၏ 3ms ပျမ်းမျှ latency သည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး ဇယား၏ထိပ်ဆုံးအနီးတွင်ရှိပြီး အခြား Phison E18 drives များနှင့် တန်းတူဖြစ်သည်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ storage devices တွေကို baseline လုပ်ဖို့ အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples comparison လုပ်ရတာ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ scripting engine သည် ကြီးမားသော compute testing cluster တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash arrays နှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workloads များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmarks များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workloads များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 5% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့်၊ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
- VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ
4k random read ကနေစပြီး update လုပ်ထားတဲ့ 4TB Rocket 4 Plus ဟာ မူရင်း 2TB ဗားရှင်းထက် စွမ်းဆောင်ရည် အများကြီးတိုးတက်လာပြီး မူရင်းဗားရှင်းရဲ့ 296K IOPS နဲ့ 431µs ထက် latency 231µs ရှိပြီး 549K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ Seagate FireCuda 530 ကတော့ Western Digital SN850 ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းပေမယ့် ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
Random write 4k နောက်တစ်ခုကတော့ update လုပ်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus က မူရင်းဗားရှင်းနဲ့ ယှဉ်ရင် အထင်ကြီးစရာပါပဲ။ 455K IOPS နဲ့ 275µs latency ရှိပြီး မူရင်း drive က 227K IOPS နဲ့ 558µs latency ပိုများပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Phison E18-based Corsair MP600 Pro XT နဲ့ Seagate FireCuda 530 နှစ်ခုစလုံးက ပိုကောင်းပါတယ်။
sequential read 64K ဆီကို ရွေ့လျားနေတဲ့အတွက်၊ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ဟာ မူရင်း drive ရဲ့ 4.89GB/s နဲ့ 408µs ထက် latency 368µs နဲ့ 5.41GB/s အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Kingston KC3000 ကတော့ 301µs မှာ 6.62GB/s အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ရဲ့ Sequential write 64K ဟာ အထင်ကြီးစရာအကောင်းဆုံး ပြသမှုဖြစ်ပြီး latency 103µs မှာ 1.85GB/s အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ FireCuda 530 နဲ့ Force MP600 Pro XT တို့ဟာ latency မြင့်မားပေမယ့် throughput မြင့်မားခဲ့ပါတယ်။ မူရင်း Rocket 4 Plus ကတော့ ဖုန်မှုန့်ထဲမှာပဲ ကျန်ခဲ့ပါတယ်။
အခု VDI full clone စမ်းသပ်မှုတွေကို ဆက်သွားကြရအောင်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ boot profile မှာ update လုပ်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ဟာ 280µs မှာ 122K IOPS ရရှိခဲ့ပြီး KC3000 ရဲ့ 130K IOPS နဲ့ 264µs တို့ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါတယ်။ အခုထိ စမ်းသပ်မှုအားလုံးမှာလိုပဲ မူရင်း Rocket 4 Plus ဟာ 290µs မှာ 111K IOPS ရရှိခဲ့တာထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ Western Digital SN850 ဟာလည်း ပြိုင်ဘက်တွေထက် ဆက်လက်သာလွန်နေပါတယ်။
VDI ကနဦးဝင်ရောက်မှုဇယားသည် ဒရိုက်ဗ်များသည် မတည်ငြိမ်သောရလဒ်များကို တင်ပြထားသောကြောင့် နားမလည်နိုင်လောက်အောင် ဖြစ်နေသော်လည်း၊ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော Rocket 4 Plus သည် အဓိက မြင့်တက်မှုများကို ရှောင်ရှားနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် စမ်းသပ်မှုကို 28.8K IOPS နှင့် 1,040µs တွင် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် မူရင်း Rocket 4 Plus ထက် များစွာပိုမိုတည်ငြိမ်သည်။
VDI တနင်္လာနေ့ login မှာလည်း ဒီ drive အများစုမှာ စမ်းသပ်မှု မတည်ငြိမ်မှုကို ပြသခဲ့ပြီး spikes တွေ အများကြီး ရှိခဲ့ပါတယ်။ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ဟာ ဇယားထိပ်ဆုံး IOPS မတင်ခဲ့ပေမယ့် latency အတော်လေး နိမ့်ကျနေခဲ့ပါတယ်။ နောက်ဆုံးပြသခဲ့တာက 26.5K IOPS နဲ့ 601µs ပါ။
ကောက်ချက်
Sabrent ရဲ့ အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ Rocket 4 Plus ဟာ controller firmware အသစ်နဲ့ Micron B47R memory ကြောင့် ဒုတိယအကြိမ်မြောက်မှာ ပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားလာပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုအရ မူရင်း drive ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုကောင်းမွန်လာတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။
စမ်းသပ်မှုအထူးခြားချက်များမှာ 4K random read တွင် 549K IOPS၊ 4K random write တွင် 455K IOPS၊ 64k sequential read တွင် 5.41GB/s နှင့် 64k sequential write တွင် 1.85GB/s တို့ဖြစ်သည်။ အခြားအားသာချက်များမှာ PlayStation 5 အတွက် custom heatsink ( $20 ဖြင့် သီးခြား ဝယ်ယူနိုင် ပြီး Sabrent မဟုတ်သော drive များနှင့် အသုံးပြုနိုင်သည်) ပါရှိခြင်းနှင့် 4TB အထိ သိုလှောင်မှုစွမ်းရည်များတွင် ရရှိနိုင်ခြင်းတို့ဖြစ်သည်။
၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည် တိုးတက်လာသော်လည်း Rocket 4 Plus သည် Phison E18 drives များထဲတွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ ၎င်းကို Kingston KC3000၊ Seagate FireCuda 530 နှင့် Corsair MP600 Pro XT တို့က ကျော်လွန်လေ့ရှိသည်။ ၎င်း၏ဂုဏ်ယူစရာမှာ Rocket 4 Plus သည် Kingston နှင့် Seagate ထက် စျေးသက်သာပြီး Corsair ကဲ့သို့ ကြီးမားသော heatsink မပါရှိပါ။
၎င်း၏ အခက်ခဲဆုံးပြိုင်ဘက်မှာ Western Digital SN850 ဖြစ်နိုင်သည်။ ၎င်းသည် ထူးချွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး 2TB စွမ်းရည်တွင် Sabrent ထက် သိသိသာသာနိမ့်သောစျေးနှုန်းရှိသည်။ WD SN850 နှင့် Samsung 980 Pro တို့သည် 4TB မော်ဒယ်ဖြင့် မထွက်လာသောကြောင့် Sabrent Rocket 4 Plus သည် M.2 form-factor တွင် စွမ်းရည်ပိုမိုလိုအပ်သော ဝယ်ယူသူများအတွက် အားသာချက်တစ်ခုပေးသည်။
အလုံးစုံပြောရရင် Rocket 4 Plus ဟာ သင့်တင့်တဲ့ Gen4 consumer SSD တစ်လုံးဖြစ်ပေမယ့် Phison E18 drive တွေထဲမှာတော့ ထူးခြားမှုမရှိပါဘူး။ Sabrent ရဲ့ ဦးတည်ချက်ကတော့ Sony Playstation 5 လို platform တွေမှာ SSD တွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတဲ့ integrated solution တွေကို ပေးဆောင်ဖို့ပါပဲ။ ဒါကြောင့် PC gaming နယ်ပယ်ထက် ကျော်လွန်ပြီး ကျယ်ပြန့်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။





အမေဇုံ