Samsung ရဲ့ 990 SSD အသစ်ဟာ mainstream PCIe Gen4 drive အနေနဲ့ consumer lineup ထဲကို ပါဝင်လာပါပြီ။ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ တန်ဖိုးကို ဦးစားပေးတဲ့ drive တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ Samsung က ဒီ SSD ကို နောက်ဆုံးပေါ် ပါဝါအသက်သာဆုံး SSD လို့ ခေါ်ဆိုပြီး ပါဝါအသက်သာဆုံး SSD ထက် ၃၈% အထိ ပိုကောင်းတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ 990 PRO2TB မော်ဒယ်ကို 7,250MB/s sequential read နှင့် 6,450MB/s write ဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး random I/O 850K IOPS read နှင့် 1,200K IOPS write အထိ ရရှိနိုင်ပါသည်။ 1TB မော်ဒယ်ကို 7,150MB/s sequential read၊ 700K IOPS random read နှင့် 1,100K IOPS random write အထိ အနည်းငယ် လျှော့ချထားပါသည်။ drive ကို 1TB နှင့် 2TB စွမ်းရည်များဖြင့် MSRP များအလိုက် $269.99 နှင့် $529.99 ဖြင့် ရောင်းချပေးပါသည်။
နာမည်ကို ရိုးရှင်းစွာရှင်းပြသင့်ပါတယ်။ Samsung ရဲ့ 990 မိသားစုမှာ 990 PRO၊ 990 EVO နဲ့ 990 EVO Plus တို့ပါဝင်ပြီးသားပါ။ ရိုးရိုး “990” ကတော့ မျိုးဆက်သစ်တစ်ခုကို စတင်မယ့်အစား entry SSD အနေနဲ့ ဘေးချင်းယှဉ်လျက် ရှိနေပါတယ်။ Host Memory Buffer ကို အားကိုးတဲ့ DRAM မပါတဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ Samsung ရဲ့ in-house controller နဲ့ V-NAND (နောက်မှ အသေးစိတ်ထပ်ပြောပါမယ်) ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ PRO ရဲ့ ငါးနှစ်အာမခံနဲ့ ယှဉ်ရင် သုံးနှစ်အာမခံပါဝင်ပြီး 1TB နဲ့ 2TB စွမ်းရည်တွေမှာ 400TB နဲ့ 800TB writes အထိ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ Sequential read ဟာ 990 EVO Plus နဲ့ 7,250MB/s နှုန်းနဲ့ တူညီပေမယ့် 990 PRO ရဲ့ 7,450MB/s နှုန်းထက် နောက်ကျနေပါတယ်။ 850K IOPS random read rating ဟာ PRO ရဲ့ 1,400K နှုန်းအောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။ Samsung ရဲ့ ရည်ရွယ်ချက်က ဂဏန်းနှစ်ခုကို အခြေခံထားပါတယ်။ sequential writes က 990 EVO ထက် 50% ကျော်ပိုမြန်ပြီး 38% efficiency gain တိုးလာပါတယ်။ 2TB reads မှာ watt တစ်စက္ကန့်ကို 1,686MB/s နဲ့ Samsung ရဲ့ internal testing မှာ 990 PRO အတွက် watt တစ်စက္ကန့်ကို 1,221MB/s ရှိပါတယ်။ မြန်နှုန်းကို ဦးစားပေးတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေဟာ Samsung ရဲ့ Gen5 9100 PRO မိသားစုကို ပိုင်ဆိုင်ထားပြီးသားဖြစ်ပြီး၊ ကျွန်တော်တို့ မိတ်ဆက်တုန်းက ပြန်လည်သုံးသပ်ခဲ့ပြီး 8TB capacity နဲ့ ထပ်မံသုံးသပ်ခဲ့ပါတယ် ။ ဒါကြောင့် 990 ဟာ အဲဒီ drives တွေနဲ့ တိုက်ရိုက်ယှဉ်ပြိုင်ဖို့ ရည်ရွယ်ထားတာ မဟုတ်ပါဘူး။
Samsung ဟာ အရင်ကလည်း ဒီလိုအခြေအနေမျိုးကို ကြုံဖူးပါတယ်။ သူ့ရဲ့ ပထမဆုံး DRAM မပါဝင်တဲ့ NVMe drive ဖြစ်တဲ့ 980 ဟာ ၂၀၂၁ ခုနှစ်မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab မှာ ထွက်ရှိလာခဲ့ပြီး အထင်ကြီးစရာ စွမ်းဆောင်ရည်တွေ ရှိခဲ့ပါတယ်။ အထူးသဖြင့် စွမ်းရည်သေးငယ်တဲ့ drive တွေက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဇယားရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ ရှိနေပြီး lab မှာ အဆက်မပြတ် လှောင်ပြောင်ခံခဲ့ရပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဲဒီအချိန်ကစပြီး ဈေးကွက်က သိသိသာသာ ပြောင်းလဲသွားခဲ့ပါတယ်။ AI buildout က NAND နဲ့ DRAM ထောက်ပံ့မှုကို စုပ်ယူနေပြီး component ဈေးနှုန်းတွေ မြင့်တက်လာပြီး consumers တွေကလည်း အားနည်းချက်တွေကို ခံစားနေရပါတယ်။ အဲဒီပတ်ဝန်းကျင်မှာ ခိုင်မာတဲ့ sequential speed၊ ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပြီး သင့်တော်တဲ့ capacity ရှိတဲ့ Gen4 drive တစ်ခုဟာ ဈေးကွက်ပေါက်ဈေးနဲ့ ကိုက်ညီမယ်ဆိုရင် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။
Samsung က ပေးဆောင်ရန် ငြင်းဆိုခဲ့သော spec တစ်ခုကတော့ NAND ကိုယ်တိုင်ပါ။ reviewer ရဲ့လမ်းညွှန်ချက်မှာ “Samsung V-NAND” ကိုသာ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ တိုက်ရိုက်မေးမြန်းတဲ့အခါ ကုမ္ပဏီက တရားဝင် specification တွေထက် component အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေကို ထုတ်ဖော်ပြောဆိုလို့မရကြောင်းနဲ့ rating performance နဲ့ “နောက်ဆုံးပေါ် Samsung V-NAND နည်းပညာ” ကို ပြန်ညွှန်ပြနေပါတယ်။ ဒါကြောင့် QLC အစား TLC ကို ညွှန်ပြနေတဲ့ စာကြောင်းတွေကြားမှာ ဖတ်ရဦးမှာပါ။ endurance spec က အဓိကအချက်ပါပဲ။ သုံးနှစ်အာမခံနဲ့ 400TB နဲ့ 800TB ဟာ တစ်နှစ်ကို write 133TB နဲ့ 267TB လောက်ရှိပြီး ငါးနှစ်တာကာလအတွင်း 990 PRO ရဲ့ 600TB နဲ့ 1,200TB တွေနဲ့ နှစ်စဉ်ခွင့်ပြုမှု အတူတူပါပဲ။ အဖြစ်နိုင်ဆုံးအဖြေကတော့ ဒီ drive မှာ bin နည်းတဲ့ Samsung TLC V-NAND ဒါမှမဟုတ် drive ကို ပိုတတ်နိုင်အောင် ကုန်ကျစရိတ်နည်းပြီး အာမခံတိုတောင်းတဲ့ option တစ်ခုခု ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။ သူတို့က foundation specification ဆိုတာ ဘာလဲဆိုတာ ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ လျှို့ဝှက်ထားတာ ထူးဆန်းပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်က 2TB မော်ဒယ် (MZ-V9V2T0) ဖြစ်ပြီး၊ firmware 0B2QLXL7 ကို အသုံးပြုထားတဲ့ pre-production sample တစ်ခုဖြစ်ပြီး အောက်မှာ အသေးစိတ်ဖော်ပြထားတဲ့ fio၊ GDS နဲ့ AI model-load testing တွေကနေတစ်ဆင့် ပြုလုပ်ထားပါတယ်။
Samsung 990 SSD သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | ဆမ်ဆောင်း ၉၈၀ ၁တီဘီ | ဆမ်ဆောင်း ၉၈၀ ၁တီဘီ |
|---|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | ||
| interface | PCIe 4.0 x4၊ NVMe 2.0 (PCIe 3.0 နှင့် ယခင်နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်) | |
| form ကို Factor | M.2 2280 အများဆုံး ၈၀.၁၅ x ၂၂.၁၅ x ၂.၃၈ (မီလီမီတာ) |
|
| controller ကို | Samsung ရဲ့ ကိုယ်ပိုင်ထိန်းချုပ်ကိရိယာ | |
| Nande | Samsung V-NAND | |
| Cache မှတ်ဉာဏ် | HMB (Host Memory Buffer)၊ DRAM မပါဝင်သော | |
| Model ကုဒ် | MZ-V9V1T0 | MZ-V9V2T0 |
| performance | ||
| sequential ဖတ် | 7,150MB/s အထိ | 7,250MB/s အထိ |
| sequential Write | 6,450MB/s အထိ | 6,450MB/s အထိ |
| ကျပန်းဖတ် | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ |
| ကျပန်း Write | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ |
| စွမ်းအားနှင့် ခံနိုင်ရည် | ||
| တက်ကြွသော ပါဝါ (ပျမ်းမျှ ဖတ်ရှုမှု) | 4.0W | 4.3W |
| တက်ကြွသော ပါဝါ (ပျမ်းမျှ ရေးသားမှု) | 3.7W | 3.8W |
| အားလပ်ချိန် ပါဝါ (ပုံမှန်) | 55mW PS3 (APST ဖွင့်ထားသည်) ၃ မီလီဝပ် PS4 (L1.2) |
|
| ခံနိုင်ရည် (TBW) | 400TB | 800TB |
| MTBF | 1.5 သန်းနာရီ | |
| အာမခံချက် | ၅ နှစ်ကန့်သတ်ထားပါတယ် | |
| အင်္ဂါရပ်များ | ||
| ပံ့ပိုးပေးသော အင်္ဂါရပ်များ | TRIM (OS ပံ့ပိုးမှု လိုအပ်သည်) အမှိုက်သိမ်းဆည်းခြင်း SMART |
|
| ဒေတာကိုလုံခြုံရေး | AES 256-bit အပြည့်အဝ ဒစ်ခ် ကုဒ်ဝှက်ခြင်း TCG/Opal V2.0 ကုဒ်ဝှက်ထားသော ဒရိုက် (IEEE1667) |
|
| Software များ | Samsung Magician 9.0 | |
| MSRP | $269.99 | $529.99 |
Samsung 990 SSD ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု
Samsung 990 သည် ရင်းနှီးပြီးသား M.2 2280 form factor ကို အသုံးပြုထားပြီး 80.15 x 22.15 x 2.38mm အထိ ရှိသည်။ ၎င်းတွင် single-sided design ရှိပြီး သီးသန့် heatsink option မပါဘဲ စတင်အသုံးပြုနိုင်သည်။ ၎င်းသည် notebook များ၊ compact PC များနှင့် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် M.2 cooling ပါရှိသော desktop motherboard များအတွက် သင့်လျော်စေသည်။ အလုံးစုံတည်ဆောက်ပုံမှာ ရိုးရှင်းပြီး Samsung သည် controller၊ NAND နှင့် supporting circuitry များကို PCB ၏တစ်ဖက်တွင် ထားရှိထားသည်။
ရှေ့ဘက်တံဆိပ်တွင် Samsung 990 အမှတ်တံဆိပ်၊ 2TB စွမ်းရည်၊ မော်ဒယ်နံပါတ်၊ firmware နှင့် လျှပ်စစ်ဆိုင်ရာ သတ်မှတ်ချက်များကို ပြသထားသည်။ အပူဖြန့်စက် မပါဝင်သောကြောင့် အအေးပေးခြင်းသည် စနစ်၏ လေစီးဆင်းမှုနှင့် သင်ပံ့ပိုးပေးသော M.2 heatsink ပေါ်တွင် မူတည်ပါသည်။
အညွှန်းကို ဖယ်လိုက်တဲ့အခါ Samsung ရဲ့ ကိုယ်ပိုင်ထိန်းချုပ်ကိရိယာကို M.2 connector အနီးမှာ မြင်တွေ့ရမှာဖြစ်ပြီး ပါဝါအစိတ်အပိုင်းတွေကို ပတ်ပတ်လည်မှာ ထုပ်ပိုးထားပါတယ်။ NAND က board ရဲ့ တစ်ဖက်စွန်းမှာ ရှိနေပြီး အလယ်မှာ အသုံးမပြုတဲ့ နေရာလွတ်တွေ အတော်များများ ချန်ထားပေးပါတယ်။ ဒါက DRAM မပါတဲ့ drive ဖြစ်တဲ့အတွက် PCB မှာ သီးခြား DRAM ချစ်ပ် မရှိပါဘူး။
drive ရဲ့နောက်ဘက်ကို စည်းမျဉ်းစည်းကမ်းဆိုင်ရာတံဆိပ်နဲ့ အများဆုံးနေရာယူထားပြီး အောက်မှာ active components တွေ မပါဝင်ပါဘူး။ ထပ်ပြောပါရစေ၊ 990 က single-sided layout ကိုသုံးထားတာကြောင့် M.2 slot ပတ်ပတ်လည်မှာ နေရာကျဉ်းတဲ့ ပါးလွှာတဲ့ laptop တွေနဲ့ compact system တွေမှာ ပိုလွယ်လွယ်ကူကူတပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်။
ဆော့ဖ်ဝဲလ်ပိုင်းမှာတော့ 990 ကို Samsung Magician 9.0 ကနေ စီမံခန့်ခွဲထားပြီး firmware update တွေ၊ drive health နဲ့ SMART monitoring၊ diagnostic scan တွေ၊ benchmarking နဲ့ secure erase တွေအပြင် drive ရဲ့ AES 256-bit encryption feature တွေအတွက် setup တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ HMB arrangement က user tuning မလိုအပ်တဲ့အတွက် 990 အတွက် configure လုပ်စရာ ဘာမှမရှိပါဘူး။ firmware ကို update ဖြစ်အောင် first boot မှာ install လုပ်သင့်ပြီး Magician ကလည်း တန်ဖိုးတိုးစေတဲ့ tool တစ်ခုပါ။
Samsung 990 စွမ်းဆောင်ရည်
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် bandwidth၊ IOPS နှင့် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပြီး SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားသည်။
အမြင့်ဆုံးပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်- Samsung 990 သည် sequential read 7,177 MB/s၊ sequential write 6,070 MB/s၊ random read IOPS 872K နှင့် random write IOPS 1.08M တို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး PCIe Gen4/Gen5 နှိုင်းယှဉ်အုပ်စု၏ အောက်ဆုံးအနီးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ Samsung 990 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 990 သည် sequential read တွင် ၄% ခန့် နောက်ကျကျန်ခဲ့သော်လည်း sequential write တွင် ၁၅.၇%၊ random read IOPS တွင် ၃၇.၇% နှင့် random write IOPS တွင် ၂၃.၀% နောက်ကျကျန်ခဲ့သည်။ အမြန်ဆုံး Gen5 drive ဖြစ်သည့် SanDisk SN8100 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကွာဟချက်မှာ သိသိသာသာ ကျယ်ပြန့်သွားပြီး 990 သည် sequential read throughput ၅၂% ခန့် လျော့နည်းပြီး sequential write throughput ၅၇% လျော့နည်းကာ random read စွမ်းဆောင်ရည် ၆၂% လျော့နည်းကာ random write စွမ်းဆောင်ရည် ၅၀% လျော့နည်းခဲ့သည်။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) | အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) | ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) |
|---|---|---|---|---|
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 15,000MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Kingston FURY Renegade G5 | 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 13,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| SK hynix Platinum P51 | 14,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော T705 | 14,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 12,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| TEAMGROUP GE Pro 2TB | 13,900MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.60ms) | 12,800MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.65ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 13,800MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) | 13,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| TEAMGROUP GC Pro 2TB | 13,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | 12,700MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.66ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| PNY CS2150 | 10,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.80ms) | 8,801MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.95ms) | ၁.၃၇၉M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၇၁ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Corsair MP700 မိုက်ခရို 4TB | 9,169MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.91ms) | 7,948MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.06ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော P510 | 8,835MB/s (ပျမ်းမျှ 0.90 ms နှောင့်နှေးမှု) | 9,961MB/s (ပျမ်းမျှ 0.80 ms နှောင့်နှေးမှု) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| မိုက်ခရွန် 3610 2TB | 6,839MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.23ms) | 9,673MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.87ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 990 Pro ကို | 7,483MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 7,197MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 7,197MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | 6,376MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.31ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| ဆမ်ဆောင်း ၉၈၀ ၁တီဘီ | 7,177MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.17ms) | 6,070MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.38ms) | 872K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| WD SN850X 2TB | 6,632MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) | 7,235MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
| မိုက်ခရွန် 2600 2TB | 5,702MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.47ms) | 6,612MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.27ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B ဟူသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့် ဆက်စပ်သော လုပ်ငန်းများအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် large datasets များကို processing လုပ်ခြင်းအတွက် အရေးကြီးပါသည်။ loading ပိုမြန်ခြင်းက မော်ဒယ်အား data များကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်များကို လျှော့ချပေးပါသည်။
ပျမ်းမျှ LLM Loading Time: AI model loading သည် Samsung 990 ၏ အားအနည်းဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး drive သည် workload သုံးခုလုံးတွင် အောက်ဆုံး သို့မဟုတ် အနီးတွင် ပြီးဆုံးခဲ့သည်။ DeepSeek R1 7B အတွက် 5.06 စက္ကန့်၊ Meta Llama 3.2 11B Vision အတွက် 7.61 စက္ကန့် နှင့် DeepSeek R1 32B အတွက် 7.86 စက္ကန့် မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ အမြန်ဆုံး drive ဖြစ်သော SK hynix Platinum P51 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Samsung 990 သည် 7B မော်ဒယ်ကို load လုပ်ရန် 99% ခန့် ပိုကြာပြီး 11B Vision မော်ဒယ်ကို load လုပ်ရန် 112% ပိုကြာကာ 32B မော်ဒယ်ကို load လုပ်ရန် 88% ပိုကြာသည်။ ပို၍စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော ရလဒ်မှာ Samsung 990 Pro ဖြစ်ပြီး ၎င်း၏တန်ဖိုးတူညီအစ်ကိုနှင့်အတူ ဤဇယားများ၏ အောက်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်- 990 သည် Pro ထက် 7B load တွင် 1% ခန့် သာလွန်ပြီး 11B Vision မော်ဒယ်တွင် 15% နှင့် 32B မော်ဒယ်တွင် 8% နောက်ကျကျန်ခဲ့သည်။ Samsung ရဲ့ Gen4 drive တွေက ဒီ workload မှာ ဘယ်လိုပဲ စွန့်လွှတ်ပါစေ၊ သူတို့က အတူတူ စွန့်လွှတ်ကြတာမို့ AI model loading အတွက် Pro ကို ခြေလှမ်းလိုက်တာက သိပ်အရေးမကြီးပါဘူး။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | DeepSeek R1 7B | မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | DeepSeek R1 32B |
|---|---|---|---|
| SK hynix Platinum P51 | 2.5481 | 3.5809 | 4.1790 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 2.5702 | 3.5856 | 4.2870 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 2.6173 | 3.6017 | 4.3735 |
| PNY CS2150 | 2.8107 | 3.6820 | 4.8962 |
| Crucial T705 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 2.8817 | 3.6631 | 5.0594 |
| TEAMGROUP GE Pro 2TB | 2.9092 | 3.9136 | 4.8974 |
| TEAMGROUP GC Pro 2TB | 2.9379 | 3.9267 | 4.8188 |
| WD SN850X 2TB | 3.0082 | 3.6543 | 5.4844 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 3.1843 | 4.8009 | 4.6523 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 3.1889 | 3.7083 | 5.4844 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 3.2135 | 4.9504 | 7.2108 |
| မိုက်ခရွန် 2600 2TB | 3.3178 | 3.9174 | 5.9060 |
| Corsair MP700 မိုက်ခရို 4TB | 3.4694 | 5.2106 | 5.3990 |
| မိုက်ခရွန် 3610 2TB | 3.5348 | 5.3853 | 5.5731 |
| ဆမ်ဆောင်း ၉၈၀ ၁တီဘီ | 5.0645 | 7.6087 | 7.8619 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 5.1255 | 6.6051 | 7.3021 |
ဤ testbench တွင် ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှ တစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များအား CPU ကို ကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာ လျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ၊ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံအဖြစ်လုပ်ဆောင်ပြီး latency ကိုတိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲစေတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါတယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ ဒေတာကို တိုက်ရိုက်ဝင်ရောက်ခွင့်ပြုခြင်းဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီ direct path က ဒေတာရွေ့လျားမှု overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်တဲ့ ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ဖြစ်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
thread အရေအတွက်တိုးလာတာနဲ့အမျှ read ဘက်ခြမ်းရဲ့ throughput က တဖြည်းဖြည်းတက်လာပါတယ်။ 1M block size မှာ Samsung 990 ဟာ single thread မှာ 2.27 GiB/s ကနေစတင်ပြီး thread ၆၄ ခုနဲ့ 2.89 GiB/s အထိအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး 128 thread မှာ 2.79 GiB/s အထိရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ 128K block size ကလည်း အလားတူ curve တစ်ခုနောက်ကို လိုက်ခဲ့ပြီး thread ၁ ခုမှာ 1.21 GiB/s ကနေ 128 thread မှာ 2.12 GiB/s အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး 75% ခန့်တိုးတက်မှုရှိခဲ့ပါတယ်။ 16K block size က ကွဲပြားစွာပြုမူခဲ့ပါတယ်။ single thread (0.82 GiB/s) မှာအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး concurrency ကိုမိတ်ဆက်ပေးလိုက်တာနဲ့ သိသိသာသာကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး thread ၈ ခုကစပြီး 0.3 GiB/s လောက်မှာတည်ငြိမ်သွားခဲ့ပါတယ်။ ဒီပုံစံဟာ raw bandwidth အစား per-operation overhead ပေါ်မှာ saturating လုပ်နေတဲ့ small block I/O နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။
thread အရေအတွက်နှင့်အတူ latency မြင့်တက်လာပြီး မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း ချိန်ညှိထားသည်။ 1M တွင် thread တစ်ခုတွင် ပျမ်းမျှ latency သည် 430 microseconds မှ 128 thread တွင် 44.7 milliseconds အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် 100x တိုးလာကာ တစ်ပြိုင်နက်တည်း GPUDirect Storage thread များ ပိုမိုများပြားလာခြင်းကြောင့် queue depth တိုးလာသည်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။ 128K နှင့် 16K block အရွယ်အစားများသည်လည်း 128 thread တွင် 7.4 milliseconds နှင့် 6.2 milliseconds အသီးသီးသို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး တူညီသော မြင့်တက်မှုလမ်းကြောင်းကို ပြသခဲ့သည်။ မှတ်သားစရာကောင်းသည်မှာ 16K သည် single-thread သုံးခု (18 microseconds) တွင် အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပြီး ၎င်း၏ overall throughput ceiling အနိမ့်ဆုံးဖြစ်သော်လည်း per-operation payload သေးငယ်သည်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။
ရေးသားမှုပမာဏသည် block အရွယ်အစားအလိုက် ကွဲပြားသည်။ 1M block အရွယ်အစားသည် ထင်ရှားပြီး single thread တွင် 0.32 GiB/s မှ thread 8 ခုတွင် 3.89 GiB/s အထိ ခုန်တက်သွားပြီးနောက် queueing overhead တိုးလာသည်နှင့်အမျှ 128 thread တွင် 3.63 GiB/s အထိ အနည်းငယ်လျော့ကျသွားသည်။ 128K နှင့် 16K block အရွယ်အစားများသည် thread အတိုင်းအတာတစ်လျှောက်တွင် တသမတ်တည်းရှိနေခဲ့ပြီး concurrency မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ 0.3 GiB/s အနီးတွင် ရှိနေခဲ့သည်။ ၎င်းသည် write path သည် ထိုအရွယ်အစားများတွင် bandwidth ထက် per-I/O overhead သို့မဟုတ် controller queuing ဖြင့် ကန့်သတ်ထားကြောင်း ညွှန်ပြသည်။
ရေးသားမှုတွင် နှောင့်နှေးမှုသည် ဖတ်ရှုမှုများထက် ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် 128K တွင် thread တစ်ခုတည်းတွင် 382 မိုက်ခရိုစက္ကန့်မှ 128 thread များတွင် 51.0 မီလီစက္ကန့်အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး ရေးသားခြင်း သို့မဟုတ် ဖတ်ရှုခြင်း စမ်းသပ်မှုတွင် မှတ်တမ်းတင်ထားသည့် အမြင့်ဆုံးပမာဏဖြစ်သည်။ 1M block အရွယ်အစားသည် ပုံမှန်မဟုတ်သော ကျဆင်းမှုကို ပြသခဲ့ပြီး နှောင့်နှေးမှုသည် thread တစ်ခုတည်းတွင် 3.06 မီလီစက္ကန့်မှ thread လေးခုတွင် 1.03 မီလီစက္ကန့်အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ ၎င်းသည် single-thread run သည် write path ကို မပြည့်ဝသေးဘဲ thread 128 တွင် 34.4 မီလီစက္ကန့်အထိ တဖြည်းဖြည်း မြင့်တက်လာခြင်းကြောင့် ဖြစ်နိုင်သည်။ 16K block အရွယ်အစားသည် အတည်ငြိမ်ဆုံးဖြစ်ပြီး block အရွယ်အစားသုံးခုတွင် အနိမ့်ဆုံး အမြင့်ဆုံးဖြစ်သည့် 9.1 မီလီစက္ကန့်ဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Samsung 990 ဟာ ဇယားထိပ်ဆုံးကို မလိုက်နိုင်ဘဲ ကိန်းဂဏန်းတွေက အဲဒါကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသနေပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့တဲ့ FIO စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ 990 Pro ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး sequential read မှာ ၄% ကွာဟချက်ကနေ random read IOPS မှာ ၃၈% လိုငွေပြမှုအထိ ရှိခဲ့ပြီး ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုအုပ်စုမှာ အမြန်ဆုံး Gen4 နဲ့ Gen5 drive တွေထက် အတော်လေး နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ AI model loading ကလည်း အလားတူဇာတ်လမ်းကို ပြောပြပါတယ်။ 990 နဲ့ 990 Pro တို့ဟာ အတူတကွ အောက်ခြေမှာ အဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။ 990 ဟာ သူ့ရဲ့ Pro ညီအစ်ကို DeepSeek R1 7B load မှာ သာလွန်ခဲ့ပြီး ပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေမှာ ၈% ကနေ ၁၅% အထိ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ လိုအပ်ချက်များတဲ့ workload တွေအတွက် peak throughput လိုအပ်တဲ့သူတွေဟာ Samsung ရဲ့ တခြား lineup တွေကို ရှာဖွေသင့်ပါတယ်။ Gen5 9100 Pro ကနေ စတင်ပါတယ်။
ဒါပေမယ့် ဈေးကွက်ထဲက အမြန်ဆုံး drive တွေနဲ့ 990 ကို ယှဉ်ကြည့်ရင် drive ရဲ့ အဓိကအချက်ကို လွဲချော်နေပါတယ်။ ဒါက benchmark supremacy မဟုတ်ဘဲ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ တန်ဖိုးကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ mainstream Gen4 SSD တစ်ခုပါ။ သူ့ရဲ့ အစစ်အမှန် predecessor ဖြစ်တဲ့ 990 EVO နဲ့ ယှဉ်ရင် ကောင်းမွန်တဲ့ upgrade တစ်ခုပါပဲ။ Sequential write တွေက 50% ကျော် ပိုမြန်ပြီး power efficiency က 38% ပိုမြင့်ပါတယ်။ ပြီးတော့ drive က 990 EVO Plus လိုပဲ sequential read speed ကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ Samsung က NAND အပေါ်မှာ တိတ်တိတ်လေးနေဖို့ ရွေးချယ်ခဲ့ပေမယ့် endurance rating တွေက QLC design ထက် ကျွမ်းကျင်တဲ့ TLC implementation ကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။
Gen5 speed တွေ ဒါမှမဟုတ် Pro-tier random I/O မလိုအပ်တဲ့ ဝယ်ယူသူတွေနဲ့ အလုပ်လုပ်နိုင်တဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့၊ ပါဝါသက်သာတဲ့ Gen4 drive ကို လိုချင်တဲ့သူတွေအတွက် 990 ဟာ EVO လိုင်းကနေ အဆင့်မြှင့်တင်မှုလမ်းကြောင်းတစ်ခုပါပဲ။ မှတ်သားစရာက 990 Pro ကို အဆင့်မြှင့်လိုက်ရုံနဲ့ AI model loading အတွက် ဘာမှမဝယ်နိုင်တာကြောင့် နှစ်ခုထဲက ရွေးချယ်မှုက AI နဲ့ ဆက်စပ်တဲ့အရာတွေထက် random I/O နဲ့ sustained write တွေအပေါ် မူတည်ပါတယ်။ 1TB အတွက် $269.99 နဲ့ 2TB အတွက် $529.99 ရှိတဲ့ MSRP တွေက drive ရဲ့ entry positioning ထက် လက်ရှိ memory market ကို ပိုပြီးထင်ဟပ်စေတာကြောင့် 990 ရဲ့ တန်ဖိုးကို နောက်ဆုံးမှာ လမ်းပေါ်က ဈေးနှုန်းတွေနဲ့ ဆုံးဖြတ်သွားမှာပါ။ raw performance ကို ဦးစားပေးရင် ဝယ်ဖို့ တွန်းအားမဟုတ်ပေမယ့် လုပ်ရမယ့်အရာကို လုပ်ပါတယ်။









အမေဇုံ