StorageReview.com

Samsung 9100 Pro 8TB သုံးသပ်ချက်- ကြီးမားသော စကေးဖြင့် ပရီမီယံ Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

ဒီနှစ်အစောပိုင်းမှာ 4TB Samsung 9100 Pro ကို စမ်းသပ်ခဲ့တုန်းက ကျွန်တော်တို့တွေ့ဖူးသမျှထဲမှာ စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံး Gen5 x4 SSD တွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် မြန်မြန်ဆန်ဆန် ထင်ရှားခဲ့ပြီး တချို့ကိစ္စတွေမှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ဇယားတွေမှာ benchmark အသစ်တစ်ခုကို သတ်မှတ်ပေးခဲ့ပါတယ်။ Samsung ရဲ့ in-house Presto controller နဲ့ eighth-generation V-NAND ကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ drive ဟာ AI မော်ဒယ်တွေ၊ ကြီးမားတဲ့ ဗီဒီယိုပရောဂျက်တွေနဲ့ next-generation gaming တွေကို ချွေးမထွက်ဘဲ ကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ throughput မျိုး ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ စတင်ရောင်းချချိန်မှာ 4TB ဗားရှင်းဟာ ရရှိနိုင်တဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်ဖြစ်ပေမယ့် Samsung က 8TB SKU ဟာ roadmap မှာ ရှိတယ်လို့ အလေးပေးပြောကြားခဲ့ပါတယ်။ အခုတော့ drive ကို နောက်ဆုံးတော့ ရောက်ရှိပါပြီ။

Samsung 9100 Pro 8TB ၏ အင်္ဂါရပ်များ

8TB 9100 Pro မှာ သေးငယ်တဲ့ စွမ်းရည်တွေနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် တူညီပြီး 14,800MB/s အထိ ဖတ်ရှုနှုန်း၊ 13,400MB/s ရေးသားနှုန်းနဲ့ 2,200K IOPS အထိ ရရှိနိုင်တဲ့ random workload တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ SSD က အရွယ်အစား ကြီးမားလာစေမှာပါ။ ဒါက Samsung ရဲ့ ပထမဆုံး M.2 drive တစ်ခုတည်းမှာ 8TB အထိ ရောက်ရှိတဲ့ consumer SSD ဖြစ်ပြီး 4TB version ရဲ့ စွမ်းရည်ကို နှစ်ဆတိုးစေတာကြောင့် high-performance drive တွေထဲမှာ ရှားရှားပါးပါးပဲ ရွေးချယ်စရာ ဖြစ်လာပါတယ်။ multi-terabyte dataset တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနေတဲ့ professional တွေ ဒါမှမဟုတ် overwhelming video project တွေနဲ့ creator တွေအတွက် ဒီအပိုနေရာက အရမ်းကောင်းပါတယ်။

Samsung 9100 Pro နှင့် ယခင်မျိုးဆက်များ

လက္ခဏာ 9100 Pro ကို 990 Pro ကို EVO ၇၅၀
စတင်နှစ် 2025 2022 2023
interface PCIe Gen5 x4 PCIe Gen4 x4 PCIe Gen4 x4 / Gen5 x2
NAND အမျိုးအစား သတ္တမမျိုးဆက် V-NAND TLC သတ္တမမျိုးဆက် V-NAND TLC သတ္တမမျိုးဆက် V-NAND TLC
controller ကို ပရက်စတို (၅ နာနိုမီတာ) ပါစကယ် (၈ နာနိုမီတာ) အိမ်တွင်း (Pascal-Lite)
အများဆုံးစွမ်းရည် 8TB အထိ 4TB အထိ 2TB အထိ
အစဉ်လိုက် ဖတ်/ရေး တစ်စက္ကန့်လျှင် ၅၀၀၀MB အထိ / တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၅၀၀၀MB အထိ / တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၅၀၀၀MB အထိ / တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄၂၀၀MB အထိ
ကျပန်းဖတ်/ရေး 2,200K / 2,600K IOPS အထိ 1,600K / 1,550K IOPS အထိ 700K / 800K IOPS အထိ
ပါဝါကိုအသုံး 990 Pro ထက် ၄၉% ပိုမြင့်သည် 980 Pro ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သည် 970 EVO Plus ထက် 70% အထိ ပိုကောင်းတယ်
ခံနိုင်ရည် (TBW) 4,800 တီဘီအထိ 2,400 တီဘီအထိ 1,200 တီဘီအထိ
အပူစုပ်စက် ရွေးချယ်မှု Yes Yes အဘယ်သူမျှမ
ပစ်မှတ်ပရိသတ် အဆင့်မြင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များ၊ AI၊ 8K ဗီဒီယို၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အလုပ်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများ အဓိကအသုံးပြုသူများ၊ ပေါ့ပေါ့ပါးပါးဂိမ်းကစားခြင်း၊ အထွေထွေအသုံးပြုမှု

ဒီဇိုင်းရှုထောင့်ကနေကြည့်ရင် Samsung ရဲ့ Presto 5nm controller၊ dynamic SLC caching ပါဝင်တဲ့ Intelligent TurboWrite 2.0 နဲ့ ဒီ capacity tier အသစ်မှာ 4,800 TBW အထိ တိုးချဲ့နိုင်တဲ့ endurance rating တွေကို ရရှိဦးမှာပါ။ 8TB မော်ဒယ်မှာ onboard DRAM (8GB of LPDDR4X) ပိုမိုပါဝင်ပြီး mapping overhead ကို ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် ထိန်းချုပ်ထားနိုင်ပါတယ်။

8TB မော်ဒယ်ရဲ့ အကြီးမားဆုံးအားသာချက်ကတော့ ကြီးမားတဲ့ AI မော်ဒယ်တွေကို ဒေသတွင်းမှာ သိမ်းဆည်းထားနိုင်ခြင်း၊ external storage ကို မှီခိုစရာမလိုဘဲ 8K ဗီဒီယို timeline တွေကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်ခြင်း ဒါမှမဟုတ် ကြီးမားတဲ့ ဂိမ်း library တစ်ခုကို ထည့်သွင်းနိုင်ခြင်းတို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ မှန်ကန်တဲ့ platform ရှိတဲ့ desktop အသုံးပြုသူတွေအတွက် ဒါဟာ all-in-one solution တစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ PlayStation 5 ပိုင်ရှင်တွေတောင် heatsink ဗားရှင်းကို ရွေးချယ်ရင် plug-and-play option ရရှိမှာဖြစ်ပေမယ့် 8TB heatsink မော်ဒယ်ရဲ့ 11.25mm z-height က သေးငယ်တဲ့ capacities တွေထက် အနည်းငယ်ပိုထူပါတယ်။

အဆုံးစွန်အားဖြင့်၊ 9100 Pro ဘယ်လောက်မြန်ပြီး ထိရောက်လဲဆိုတာကို 4TB မော်ဒယ်က ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ သက်သေပြခဲ့ပြီးဖြစ်လို့ ကျွန်တော်တို့ သိပြီးသားပါ။ 8TB ဗားရှင်းက ပါဝါသုံးစွဲသူတွေ မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်း ကြီးမားတဲ့ ဒေသတွင်းသိုလှောင်မှုရဲ့ အဆင်ပြေမှုနဲ့ တိုးချဲ့ပေးမှာ သေချာပါတယ်။

Samsung 9100 Pro 8TB ရရှိနိုင်မှု

8TB မော်ဒယ်တွေကို အခုရရှိနိုင်ပြီး ဒေါ်လာ ၉၉၉.၉၉ ဒါမှမဟုတ် heatsink ပါရင် ဒေါ်လာ ၁၀၁၉.၉၉ နဲ့ ရောင်းချပေးနေပါတယ်။ 1TB, 2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေကိုလည်း ထပ်မံရရှိနိုင်ပါတယ်။

Samsung 9100 Pro 8TB အသေးစိတ်ဖော်ပြချက် 

အောက်ဖော်ပြပါဇယားတွင် Samsung 9100 PRO စီးရီး ထုတ်ကုန်စာရင်းကို ဖော်ပြထားပြီး စံနှင့် အပူစုပ်စက် မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးတွင် ရရှိနိုင်သော စွမ်းရည်များ၊ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများ၊ ပါဝါသုံးစွဲမှု၊ ခံနိုင်ရည်နှင့် အဓိကအင်္ဂါရပ်များကို မီးမောင်းထိုးပြထားသည်။

specification Samsung က 9100 PRO အပူစုပ်စက်ပါသော Samsung 9100 PRO
interface PCIe® 5.0 x4၊ NVMe™ 2.0
form ကို Factor M.2 (2280)၊ M.2 (အပူစုပ်စက်ပါ ၂၂၈၀)
Nande Samsung V-NAND TLC (V8)
controller ကို Samsung အိမ်တွင်း ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
Cache မှတ်ဉာဏ် 1GB / 2GB / 4GB / 8GB LPDDR4X (စွမ်းရည်အပေါ် အခြေခံ၍)
စွမ်းရည် 1TB၊ 2TB၊ 4TB၊ 8TB
အစဉ်လိုက် ဖတ်/ရေး 1TB: 14,700 / 13,300 MB/s
2TB: 14,700 / 13,400 MB/s
4TB: 14,800 / 13,400 MB/s
8TB: 14,800 / 13,400 MB/s
ကျပန်း ဖတ်/ရေး (QD32) 1TB–2TB: 1,850K / 2,600K IOPS
4TB–8TB: 2,200K / 2,600K IOPS
ပါဝါ (တက်ကြွ) 1TB: 7.6W (ညာဘက်) / 7.2W (ဘယ်ဘက်)
2TB: 8.1W (ညာဘက်) / 7.9W (ဘယ်ဘက်)
4TB: 9.0W (ညာဘက်) / 8.2W (ဘယ်ဘက်)
8TB: နောက်မှသိရပါမည်
စက်ပစ္စည်း အိပ်စက်ခြင်း (L1.2) 1TB: 4.0mW / 3.3mW
2TB: 4.8mW / 4.0mW
4TB: 6.5mW / 5.7mW
8TB: နောက်မှသိရပါမည်
ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်သော TurboWrite 2.0 1TB: 114GB
2TB: 226GB
4TB: 442GB
8TB: နောက်မှသိရပါမည်
ဒေတာ Encryption AES 256-bit၊ TCG/Opal v2.0၊ MS eDrive (IEEE1667)
ခံနိုင်ရည် (TBW) 1TB- 600 TBW
2TB- 1,200 TBW
4TB- 2,400 TBW
8TB- 4,800 TBW
အာမခံချက် 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ

Samsung 9100 Pro 8TB စွမ်းဆောင်ရည်

benchmark တွေမစခင်မှာ Samsung 9100 Pro 8TB နဲ့ Gen4 SSD အနည်းငယ်နဲ့အတူ စမ်းသပ်ထားတဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ Gen5 drive တွေရဲ့စာရင်းကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤဒရိုက်များကို ၎င်းတို့၏ လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် ကြီးမားသော AI မော်ဒယ်များကို မည်မျှမြန်မြန်ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် BlackMagic Design စမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါမည်။

benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။

  • CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
  • မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
  • RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
  • GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
  • OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop

အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်

FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။

Samsung 9100 PRO စီးရီးကို အခြား PCIe Gen5 drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်သောအခါ ရလဒ်များသည် တသမတ်တည်းရှိမှုနှင့် စွမ်းရည်များအကြား စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော အပေးအယူအချို့ကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါသည်။ 8TB မော်ဒယ်သည် 4TB ၏ အစဉ်လိုက်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အများအားဖြင့် ထင်ဟပ်စေပြီး ဖတ်ရှုမှုနှင့် ရေးသားမှုအမြန်နှုန်းများသည် 14.6GB/s နှင့် 13.3GB/s အသီးသီးနီးပါး တူညီကြသည်။ ကွာခြားချက်များက ပြသနေသည်မှာ ကျပန်း workloads များတွင်ဖြစ်သည်။ 4TB drive သည် ဖတ်ရှုမှုနှင့် ရေးသားမှုနှစ်မျိုးလုံးအတွက် 2.73M IOPS ဖြင့် ထင်ရှားသော 4K ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် အုပ်စုကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ပြိုင်ဘက်များစွာကို ကျော်ဖြတ်ခဲ့သည်။ 8TB သည် အားကောင်းနေဆဲဖြစ်သော်လည်း ကျပန်းဖတ်ရှုမှုတွင် 2.25M IOPS ဖြင့် အနည်းငယ်နိမ့်သော်လည်း ကျပန်းရေးသားမှုတွင် 4TB နှင့် 2.74M IOPS တူညီပြီး အနည်းငယ်သာ ကျော်လွန်ခဲ့သည်။

SanDisk SN8100၊ Kingston Fury Renegade G5 သို့မဟုတ် SK hynix Platinum P51 ကဲ့သို့သော အခြား flagship Gen5 ရွေးချယ်မှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Samsung ၏ 9100 PRO စီးရီးသည် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်သည်။ အထူးသဖြင့် 4TB မော်ဒယ်သည် ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်တွင် အားသာချက်ကို တွန်းအားပေးပြီး 8TB သည် ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းရည်များသို့ တိုးချဲ့ခြင်းသည် အစဉ်လိုက် throughput ကို ဆုံးရှုံးခြင်းမဟုတ်ကြောင်း ပြသသည်။

FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q)
SanDisk SN8100 2TB 15,000MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Samsung 9100 Pro 4TB 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) 13,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Samsung 9100 Pro 8TB 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) 13,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
SK hynix Platinum P51 2TB 14,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) 13,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Crucial T710 2TB 14,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) 13,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Crucial T705 2TB 14,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) 12,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Phison PS5028-E28 2TB 14,00MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.60ms) 14,000MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 13,800GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) 13,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
PNY CS2150 2TB 10,400GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.80ms) 8,801MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.95ms) ၁.၃၇၉M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၇၁ ms) ၁.၆၂၃ IOPS (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၃၂ မီလီစက္ကန့်)
အရေးကြီးသော P510 1TB ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) 9,961MB/s (ပျမ်းမျှ 0.80 ms နှောင့်နှေးမှု) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
Samsung 990 Pro 2TB 7,483MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) 7,197MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms)
WD SN5100 2TB 7,329MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.14ms) 6,740MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.24ms) 415K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 1.23ms) 931K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.55ms)
WD SN850X 2TB 6,632MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) 7,235MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms)

ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်

ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ်စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့်ဆက်စပ်သော အလုပ်များအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် large datasets များကို processing လုပ်ခြင်းအတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော loading သည် မော်ဒယ်အား data များကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။

ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုက drive တစ်ခုချင်းစီက လက်တွေ့ကမ္ဘာ AI workloads တွေကို ဘယ်လိုကိုင်တွယ်သလဲဆိုတာကို မီးမောင်းထိုးပြပါတယ်။ Samsung 9100 PRO 8TB က ၂.၆၀ စက္ကန့် (DeepSeek R1 7B)၊ ၃.၆၄ စက္ကန့် (Llama 3.2 11B) နဲ့ ၄.၄၆ စက္ကန့် (DeepSeek R1 32B) ရရှိခဲ့ပြီး 4TB မော်ဒယ်က ၂.၆၂ စက္ကန့်၊ ၃.၆၀ စက္ကန့် နဲ့ ၄.၃၇ စက္ကန့် အသီးသီး ရရှိခဲ့ပါတယ်။ လက်တွေ့မှာ 4TB က ၁၁B နဲ့ ၃၂B မှာ ဦးဆောင်နေပေမယ့် မော်ဒယ်နှစ်ခုကြားက ကွာဟချက်က ၀.၀၉ စက္ကန့်ထက် မပိုပါဘူး။

ထိပ်ဆုံးမှာ SK hynix Platinum P51 2TB က 2.55s / 3.58s / 4.18s နဲ့ အုပ်စုကို ဦးဆောင်နေပြီး SanDisk SN8100 2TB က 2.57s / 3.59s / 4.29s နဲ့ အနီးကပ်လိုက်နေပါတယ်။ ဒါကြောင့် Samsung ရဲ့ 9100 PRO စီးရီးကို အမြန်ဆုံး Gen5 drives တွေနဲ့ အကွာအဝေးမှာ ရှိနေပြီး အများစုမှာ 0.05–0.10 စက္ကန့်သာ နောက်ကျနေပါတယ်။

ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) DeepSeek R1 7B မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း DeepSeek R1 32B
SK hynix Platinum P51 2TB 2.5481 3.5809 4.1790
SanDisk SN8100 2TB 2.5702 3.5856 4.2870
Phison PS5028-E28 2TB 2.5730 3.6380 4.3407
Crucial T710 2TB 2.6138 3.6942 4.4588
Samsung 9100 Pro 8TB 2.6039 3.6352 4.4561
Samsung 9100 Pro 4TB 2.6173 3.6017 4.3735
PNY CS2150 2TB 2.8107 3.6820 4.8962
Crucial T705 2TB 2.8758 3.6312 5.1080
Samsung 990 Pro 2TB 2.8758 3.6312 5.1080
အရေးကြီးသော P510 1TB 2.8817 3.6631 5.0594
WD SN5100 2TB 2.9940 3.6650 5.5808
WD SN850X 2TB 3.0082 3.6543 5.4844
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု 3.1843 4.8009 4.6523
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 3.2135 4.9504 7.2108

3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု

3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။

GDeflate compression ကိုဖွင့်ထားပြီး VRAM သို့ storage ဖြင့် သိမ်းဆည်းနိုင်သော်လည်း SK hynix Platinum P51 (26.32GB/s), SanDisk SN8100 (26.11GB/s) နှင့် Phison PS5028-E28 (26.22GB/s) အပါအဝင် ထိပ်တန်း drive များအားလုံးသည် 25–26GB/s အတိုင်းအတာအတွင်း clustered လုပ်ထားသည်။ Samsung 9100 PRO 8TB သည် 25.39GB/s ဖြင့် အနီးကပ်လိုက်နေပြီး 4TB သည် 23.77GB/s ဖြင့် အနည်းငယ် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

DirectStorage ကိုဖွင့်ထားပြီး uncompressed storage-to-VRAM လွှဲပြောင်းမှုတွေမှာ Samsung ရဲ့ 8TB မော်ဒယ်ဟာ 11.00GB/s ရှိခဲ့ပြီး 4TB ကတော့ 11.26GB/s ရှိခဲ့ပါတယ်။ DirectStorage ကိုပိတ်ထားတဲ့အခါ throughput ကျဆင်းသွားပြီး 8TB က 8.48GB/s နဲ့ 4TB က 8.92GB/s ရှိခဲ့ပါတယ်။ storage-to-RAM လွှဲပြောင်းမှုမှာတော့ 8TB က 11.75GB/s (DS ဖွင့်ထား) နဲ့ 8.83GB/s (DS ပိတ်ထား) ရှိပြီး 4TB ရဲ့ 11.62GB/s နဲ့ 9.48GB/s နဲ့ နီးပါးတူညီပါတယ်။

GDeflate decompression bandwidth နံပါတ်များသည်လည်း ခိုင်မာသော တသမတ်တည်းရှိမှုကို ပြသခဲ့ပြီး Samsung 9100 PRO 4TB သည် 66.61GB/s ရောက်ရှိခဲ့ပြီး အုပ်စုတွင် အမြင့်ဆုံးများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်ပြီး 8TB သည် 63.46GB/s ဖြင့် အနည်းငယ်နိမ့်ကျခဲ့သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် Samsung မော်ဒယ်နှစ်ခုစလုံးသည် Gen5 ရလဒ်များ၏ အထက်တန်းလွှာတွင် ရှိနေပြီး SK hynix နှင့် SanDisk ကဲ့သို့သော ဦးဆောင်သူများနှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး 8TB ကဲ့သို့သော စွမ်းရည်မြင့် drive များပင် DirectStorage ဖြင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ဂိမ်း loading အရှိန်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သေးကြောင်း ပြသခဲ့သည်။

3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth
SK hynix Platinum P51 2TB 26.32 11.20 7.75 12.85 9.46 64.68
Phison PS5028-E28 2TB 26.22 10.89 7.46 11.15 9.86 65.58
SanDisk SN8100 2TB 26.11 12.94 7.63 12.94 9.78 64.51
Crucial T710 2TB 2TB 25.96 10.60 7.57 12.70 9.76 64.07
Crucial T705 2TB 25.75 10.71 8.79 12.03 8.83 66.36
Samsung 9100 Pro 8TB 25.39 11.00 8.48 11.75 8.83 63.46
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 24.03 11.23 7.57 12.18 8.72 63.15
Samsung 9100 Pro 4TB 23.77 11.26 8.92 11.62 9.48 66.61
Kingston FURY Renegade G52TB 23.29 10.03 7.44 11.81 9.63 65.79
အရေးကြီးသော P510 1TB 19.63 8.33 6.92 9.06 7.49 66.22
PNY CS2150 2TB 19.49 8.60 6.98 9.22 7.70 62.43
WD SN850X 2TB 15.28 11.11 8.93 6.78 6.27 64.96
WD SN5100 2TB 15.22 11.06 5.83 6.70 6.34 65.61
Samsung 990 Pro 2TB 14.18 11.28 8.84 6.57 6.20 65.71

BlackMagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

BlackMagic Disk Speed ​​Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ BlackMagic Disk Speed ​​Test တွင် Samsung 9100 PRO 8TB သည် ಒಟ್ಟಾರೆಯ ...

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ လက်ရှိ BlackMagic disk speed leaderboard က ဒီလိုပါ။

BlackMagic Disk Speed ​​(MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) MB/s ဖတ်ရှုခြင်း MB/s ရေးသားရန်
Phison PS5028-E28 2TB 11,216.1 10,570.7
Samsung 9100 Pro 8TB 10,557.3 10,554.7
SanDisk SN8100 2TB 10,005.2 10,581.0
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု 9,665.0 10,831.0
Samsung 9100 Pro 4TB 9,542.3 9,907.9
Crucial T710 2TB 9,415.3 10,688.2
SK hynix Platinum P51 2TB 9,241.0 9,109.0
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 9,149.2 10,466.6
Crucial T705 2TB 8,464.2 10,256.4
အရေးကြီးသော P510 1TB 7,853.9 7,939.6
PNY CS2150 2TB 6,625.5 7,299.5
WD SN850X 2TB 5,862.6 5,894.8
Samsung 990 Pro 2TB 5,769.5 5,842.9
WD SN5100 2TB 5,394.6 5,865.8

PCMark10 သိုလှောင်မှု

PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်သော လက်တွေ့ကျသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။

PCMark 10 မှာ Samsung 9100 PRO 8TB ဟာ ရမှတ် ၇,၆၀၂ နဲ့ ရှစ်နေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Samsung 9100 PRO 4TB ကတော့ ရမှတ် ၇၅၅၂ နဲ့ နဝမနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီ drive နှစ်ခုစလုံးဟာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိပေမယ့် Phison PS5028-E28 2TB (ပထမနေရာ ၉,၃၄၇) နဲ့ Crucial T705 2TB (ဒုတိယနေရာ ၈,၇၈၃) လိုမျိုး ထိပ်တန်း Gen5 ပြိုင်ဘက်တွေရဲ့ နောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။

PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ယေဘုယျအားရမှတ်
Phison PS5028-E28 2TB 9,347
Crucial T705 2TB 2TB 8,783
SK hynix Platinum P51 2TB 8,665
SanDisk SN8100 2TB 8,644
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 8,247
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု 8,062
Crucial T710 2TB 7.918
Samsung 9100 Pro 8TB 7,602
Samsung 9100 Pro 4TB 7,552
Samsung 990 Pro 2TB 7,173
အရေးကြီးသော P310 2TB 6,436
WD SN5100 2TB 6,379
PNY CS2150 2TB 6,070
WD SN850X 2TB 4,988

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။

3DMark Storage Benchmark မှာ Samsung 9100 PRO 4TB ဟာ စုစုပေါင်းရမှတ် ၄,၇၇၉ နဲ့ ရှစ်နေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ Samsung 9100 PRO 8TB ကတော့ ၄၅၁၆ နဲ့ နဝမနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီ drive နှစ်ခုစလုံးဟာ ဂိမ်းကစားနိုင်စွမ်း ကောင်းမွန်ပေမယ့် SanDisk SN8100 2TB (ပထမနေရာ ၆,၀၄၇) နဲ့ Phison PS5028-E28 2TB (ဒုတိယနေရာ ၅,၈၇၉) တို့လို ဦးဆောင်နေတဲ့ drive တွေထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။

3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ယေဘုယျအားရမှတ်
SanDisk SN8100 2TB 6,047
Phison PS5028-E28 2TB 5,879
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု 5,670
Crucial T705 2TB 5,100
Crucial T710 2TB 5,083
SK hynix Platinum P51 2TB 5,082
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB 4,828
Samsung 9100 Pro 4TB 4,779
Samsung 9100 Pro 8TB 4,516
WD SN5100 2TB 4,192
Crucial P510 1TB 2TB 4,148
PNY CS2150 2TB 4,193
Samsung 990 Pro 2TB 4,128
WD SN850X 2TB 3,962
အရေးကြီးသော P310 2TB 3,848

GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု

ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။

GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ

ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။

AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။

ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။

ရလဒ်များ

ကျွန်ုပ်တို့၏ GDSIO စမ်းသပ်မှုတွင် Samsung 9100 Pro 8TB သည် block size များတွင် ခိုင်မာပြီး တသမတ်တည်းရှိသော throughput ကို ပြသခဲ့သော်လည်း ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် 4TB မော်ဒယ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အနည်းငယ်ရောထွေးနေပါသည်။ 16K block size (128 queue depth) တွင် 8TB သည် 3.4GiB/s read (220K IOPS) နှင့် 2.4GiB/s write (155K IOPS) သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် 4TB (3.4GiB/s, 226K IOPS) နှင့် read speed နီးပါးတူညီသော်လည်း 4TB ၏ 2.3GiB/s (161K IOPS) ထက် write throughput တွင် အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိသည်။ 128K block size သို့ ရွေ့လျားသောအခါ 8TB သည် 5.9GiB/s တွင် sequential write တွင် 4TB နှင့် တူညီသော်လည်း 4TB သည် 8TB ၏ 5.9GiB/s ထက် 5.2GiB/s တွင် ပိုမိုအားကောင်းသော read performance ကို ပြသခဲ့ပြီး capacities များအကြား ကွဲပြားမှုအချို့ကို ပေါ်လွင်စေခဲ့သည်။

အကြီးဆုံး 1M block size မှာ စွမ်းရည်နှစ်ခုစလုံးဟာ တည်ငြိမ်တဲ့ sequential performance ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး 8TB က 6.0GiB/s read နဲ့ 6.1GiB/s write တွေကို မှတ်တမ်းတင်နိုင်ခဲ့ပြီး 4TB က 6.3GiB/s read နဲ့ 6.1GiB/s write တွေကို ထုတ်လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် drive နှစ်ခုစလုံးဟာ စဉ်ဆက်မပြတ် large-block transfer တွေမှာ တန်းတူညီမျှဖြစ်နေပေမယ့် 4TB မှာတော့ read bandwidth မှာ အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိပါတယ်။

အခြား drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 9100 Pro 8TB သည် Phison PS5028-E28 နှင့် Kingston FURY Renegade G5 ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်း Gen5 မော်ဒယ်များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး 128K workloads များတွင် ပိုမိုမြင့်မားသော တည်ငြိမ်မှုကို ရရှိခဲ့ကာ ယခင်မျိုးဆက် Samsung 990 Pro နှင့် WD SN850X ကဲ့သို့သော Gen4 drive များသည် block size တိုင်းတွင် သိသိသာသာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် 9100 Pro 8TB သည် 4TB မော်ဒယ်နှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း အချို့သော workloads များတွင် အနည်းငယ်သာ အပြန်အလှန် လဲလှယ်နိုင်ခဲ့သည်။

အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။

GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု
Phison PS5028-E28 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Kingston FURY Renegade G5 2TB သိုလှောင်မှု ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Crucial T710 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Lexar Professional NM1090 PRO 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
SanDisk SN8100 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Samsung 9100 Pro 4TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Samsung 9100 Pro 8TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Crucial T705 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၂.၃GiB/s (.၈၃၆ms) IOPS: ၁၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
SK hynix Platinum P51 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၆.၂ GiB/s (20.126မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၄K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
Samsung 990 Pro 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
PNY CS2150 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၁.၈GiB/s (၁.၁၀၇ms) IOPS: ၁၁၅.၃K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
အရေးကြီးသော P510 1TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
WD SN850X 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K
WD SN5100 2TB ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K

ကောက်ချက်

Samsung ရဲ့ 9100 Pro ဟာ ဒီနှစ်အစောပိုင်းမှာ 4TB ဗားရှင်းကို စမ်းသပ်ခဲ့တုန်းက အထင်ကြီးလောက်စရာ ဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။ 8TB မှာ ထပ်ထည့်ထားတာက အရွယ်အစားပါ။ ပိုသေးတဲ့ မော်ဒယ်မှာ မြင်တွေ့ခဲ့ရတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်၊ တသမတ်တည်းရှိမှုနဲ့ ထိရောက်မှုအဆင့်ကို ထိန်းသိမ်းထားစဉ်မှာပဲ အများဆုံးစွမ်းရည်ကို နှစ်ဆတိုးစေပါတယ်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark တွေမှာ 8TB drive ဟာ ပစ်မှတ်အတိုင်း မှန်ကန်နေခဲ့ပါတယ်။ sequential throughput မှာ 4TB နဲ့ ကိုက်ညီပြီး တချို့ကိစ္စတွေမှာ random write workloads မှာ အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ LLM load time နဲ့ DirectStorage စမ်းသပ်မှုတွေမှာ capacity နှစ်ခုကြားက အပြန်အလှန်လုပ်ဆောင်ပုံ နီးစပ်ပေမယ့် ကွာခြားချက်တွေက အသုံးပြုသူအများစု မသိလိုက်လောက်အောင် သေးငယ်ပါတယ်။ အဓိကအချက်ကတော့ Samsung ဟာ ​​စွမ်းဆောင်ရည်ကို မထိခိုက်စေဘဲ ဒါမှမဟုတ် thermal ဒါမှမဟုတ် power tradeoff ကြီးကြီးမားမား မဖြစ်စေဘဲ drive ကို 8TB အထိ တိုးချဲ့ခဲ့တာပါပဲ။

ဟုတ်ပါတယ်၊ 8TB မော်ဒယ်က ဈေးကြီးမှာမို့ လူတိုင်းက M.2 slot တစ်ခုတည်းမှာ ဒီလောက် storage များများစားစား မလိုအပ်ပါဘူး။ multi-terabyte dataset တွေနဲ့ အလုပ်လုပ်နေတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေ၊ 8K ပရောဂျက်ကြီးတွေရှိတဲ့ creator တွေ ဒါမှမဟုတ် တစ်ပြိုင်နက်တည်း ကြီးမားတဲ့ library ကို install လုပ်ချင်တဲ့ gamer တွေအတွက် drive သေးသေးလေးတွေနဲ့ မယှဉ်နိုင်တဲ့ အခွင့်အလမ်းတွေကို ဖွင့်ပေးပါတယ်။ PlayStation 5 အသုံးပြုသူတွေတောင် heatsink ဗားရှင်းကို အသုံးပြုရင် အားသာချက်ရနိုင်ပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် 8TB ဒီဇိုင်းရဲ့ z-height ပိုထူတာက build အချို့မှာ အကန့်အသတ်ရှိနိုင်ပါတယ်။

အဓိကအချက်ကတော့ Samsung က 9100 Pro ဟာ 4TB မော်ဒယ်ရဲ့ အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မဆုံးရှုံးဘဲ အရွယ်အစား တိုးချဲ့နိုင်တယ်ဆိုတာ သက်သေပြခဲ့ပါတယ်။ 4TB ဗားရှင်းက စိတ်အားထက်သန်သူတွေအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ ဟန်ချက်ညီမှုကို ပေးစွမ်းနေဆဲဖြစ်ပေမယ့် 8TB ကတော့ သိုလှောင်မှု ကန့်သတ်ချက်တွေကို လုံးဝဖယ်ရှားချင်တဲ့ power user တွေအတွက် flagship ရွေးချယ်မှုပါပဲ။ 990 Pro ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုကောင်းမွန်လာခြင်း၊ ခံနိုင်ရည်ကောင်းမွန်ခြင်းနဲ့ Samsung ရဲ့ ငါးနှစ်အာမခံတို့ကြောင့် 9100 Pro စီးရီးဟာ Gen5 SSD နယ်ပယ်မှာ အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲပါ။

Samsung 9100 Pro စီးရီး ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် စားသုံးသူ SSD

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Samsung 9100 Pro 8TB သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး SSD များနှင့် Hard Drive များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် စားသုံးသူ SSD ကို ရရှိထားသည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။