StorageReview.com

Toshiba PX04P NVMe SSD သုံးသပ်ချက် (၂.၅ လက်မ)

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Toshiba PX04P သည် အနိမ့်ဆုံး latency ဖြင့် တိုးချဲ့နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်သော server များနှင့် storage appliances များအတွက် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော NVMe SSD (Non-Volatile Memory Express Solid State Drives) စီးရီးတစ်ခုဖြစ်သည်။ PX04P စီးရီးကို 2.5” နှင့် half-height half-length add-in card (HHHL) form factor နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ form factor နှစ်မျိုးလုံးကို 800GB မှ 3.2TB အထိ စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး write-endurance လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် အရသာအမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။

ဒေတာစင်တာအများစုသည် အချို့သောအပလီကေးရှင်းများအတွက် အချို့သောဒရိုက်အမျိုးအစားများ လိုအပ်ပါသည်။ အချို့သောအပလီကေးရှင်းများသည် DWPD နိမ့်သောစွမ်းရည်များပါရှိသော ပိုမိုဖတ်ရှုရန်ပိုမိုလိုအပ်ပြီး အချို့မှာမူ ပိုမိုခံနိုင်ရည်ရှိသော ရေးသားရန်ပိုမိုလိုအပ်သောဒရိုက်များ လိုအပ်ပါသည်။ PX04P သည် စွမ်းရည်တစ်ခုစီအတွက် မတူညီသော SKU သုံးမျိုးဖြင့် လာပါသည်။ ဤ SKU များသည် မတူညီသောခံနိုင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်- 1DWPD၊ 3DWPD နှင့် 10DWPD (Toshiba သည် 25DWPD အထိ ဒရိုက်ကို စမ်းသပ်ခဲ့သော်လည်း ဝယ်လိုအားအကန့်အသတ်ရှိသောကြောင့် လက်ရှိတွင် SKU ကို မကမ်းလှမ်းပါ)။ ဖောက်သည်များသည် ၎င်းတို့၏အပလီကေးရှင်းများအတွက် လိုအပ်သော စွမ်းရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်လိုအပ်ချက်များကို ရွေးချယ်နိုင်သည်။ ပိုမိုဖတ်ရှုရန်ပိုမိုလိုအပ်ပြီး ပိုမိုမြင့်မားသောစွမ်းရည်လိုအပ်ချက်များရှိပါက 1DWPD ကို ရွေးချယ်မည်ဖြစ်သည်။ အခြားတစ်ဖက်တွင်မူ ၎င်းတို့တွင် ပိုမိုရေးသားရန်ပိုမိုလိုအပ်ပါက စွမ်းရည်၏ကုန်ကျစရိတ်ဖြင့် 10DWPD ကို ရွေးချယ်မည်ဖြစ်သည်။

PX04P စီးရီးအားလုံးတွင် ရွေးချယ်ထားသော ခံနိုင်ရည်အား မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ ၅ နှစ်အာမခံပါရှိပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်အတွက် PX04PMB320 သို့မဟုတ် 3.2TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ရှုပါမည်။

Toshiba PX04P စီးရီး PCIe NVMe SSD သတ်မှတ်ချက်များ-

  • ပုံစံအချက် ၂.၅ လက်မ (SFF-၈၆၃၉), HHHL
  • မော်ဒယ် #: PX04PMB320 | PX04PMB160 | PX04PMB080
  • စွမ်းဆောင်ရည်: 3.2TB | 1.6TB | 800GB
  • NAND အမျိုးအစား: MLC
  • interface
    • အမျိုးအစား: PCI Express 3.0
    • အမြန်နှုန်း: ၃၂ GT/s (Gen3 x၄)
  • performance
    • စဉ်ဆက်မပြတ် 128KiB စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု: 3,100 MiB/s
    • စဉ်ဆက်မပြတ် 128KiB စဉ်ဆက်မပြတ်ရေးသားမှု- 2,350 MiB/s
    • စဉ်ဆက်မပြတ် 4KiB ကျပန်းဖတ်ရှုမှု: 660,000 IOPS
    • စဉ်ဆက်မပြတ် 4KiB ကျပန်းရေးသားမှု: 185,000 IOPS
  • ယုံကြည်စိတ်ချရသော
    • MTTF: ၁,၂၀၀,၀၀၀ နာရီ
    • အာမခံ: ၅ နှစ်
    • DWPD: ၃
  • စွမ်းအား
    • ထောက်ပံ့ရေးဗို့အား: 3.3V ±10 % (အသင့်အနေအထား)၊ 12V ±10 %
    • ပါဝါသုံးစွဲမှု (အသင့်): 6W ပုံမှန်။
  • အတိုင်းအတာ (HxWxL): 15 x 69.85 x 100.45 မီလီမီတာ
  • အလေးချိန်: အများဆုံး ၁၅၀ ဂရမ်
  • ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
    • အပူချိန် (လည်ပတ်မှု): 0 မှ 40 °C
    • ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ (လည်ပတ်နေချိန်): 5 မှ 95% RH
    • တုန်ခါမှု (လည်ပတ်နေစဉ်): 21.27 m/s^2 {2.17 Grms} (5 မှ 800Hz)
    • တုန်ခါမှု (လည်ပတ်နေစဉ်): 9,800 m/s^2 {1,000G} (0.5ms ကြာချိန်)

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်

PX04P စီးရီးသည် PX04S စီးရီးနှင့် အတော်လေးဆင်တူသည်။ drive များတွင် 2.5”၊ 15mm z-height form factor ရှိသည်။ drive တစ်ခုလုံးသည် ငွေရောင်ဖြစ်ပြီး interface အနီးတွင် drive ၏ လေးပုံတစ်ပုံခန့်ကို နေရာယူထားသော အနက်ရောင် heat sink ပါရှိသည်။ drive အမျိုးအစား၊ မော်ဒယ်နံပါတ်နှင့် စွမ်းရည်ကို ဖော်ပြသည့် စတစ်ကာတစ်ခု ထိပ်တွင် ကပ်ထားသည်။

drive ကို လှန်လိုက်တဲ့အခါ အပူကို ဖြန့်ကျက်ဖို့ circuit board ကို ထိထားတဲ့ thermal pad တွေရှိတဲ့ နေရာတွေနားမှာ ချိုင့်ခွက်တွေပါတဲ့ အောက်ခြေသတ္တုပြားကို ပြသပါတယ်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။

IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drives များ-

အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက် live production environments များတွင် တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ ထို့ကြောင့် Toshiba PX04P 2.5” အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး benchmarks များမှာ SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ဖြင့် Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည် တို့ဖြစ်သည် ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ application workloads များအတွက် drive တစ်ခုစီသည် တူညီသော configure လုပ်ထားသော VM ၂-၄ ခုကို လည်ပတ်နေမည်ဖြစ်သည်။

StorageReview ရဲ့ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်ခြင်း protocol ဟာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ application environment တွေမှာတွေ့ရတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို တုပတဲ့ online transaction processing benchmark တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Transaction Processing Performance Council ရဲ့ Benchmark C (TPC-C) ရဲ့ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ TPC-C benchmark ဟာ database environment တွေမှာ storage infrastructure ရဲ့ performance strengths နဲ့ bottlenecks တွေကို တိုင်းတာတာနဲ့ ဆင်တူပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL Server VM ရဲ့ instance တစ်ခုချင်းစီဟာ 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ရဲ့ load အောက်မှာ transactional performance နဲ့ latency ကိုတိုင်းတာပါတယ်။

SQL Server Output ကိုကြည့်တဲ့အခါ စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အားလုံးက တစ်ခုနဲ့တစ်ခု အလွန်နီးကပ်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Toshiba drive ကတော့ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ တစ်ဦးချင်း VM တွေဟာ 3,145.95 TPS ကနေ 3,154.22 TPS အထိ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 12,596.01 TPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive ဖြစ်တဲ့ HGST SN100 ကတော့ 35 TPS လောက်ပဲ ပိုများပါတယ်။

15k user SQL Server benchmark အတွင်း ပျမ်းမျှ latency ရလဒ်များက drive များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ပိုမိုသိသာထင်ရှားသော ကွာခြားချက်ကို ပြသခဲ့သည်။ Toshiba drive တွင် ၎င်း၏ VM တစ်ခုချင်းစီတွင် latency ပိုမိုမြင့်မားပြီး 12ms မှ 25ms အထိရှိပြီး အခြား drive များထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများကာ အမြင့်ဆုံးပျမ်းမျှရမှတ် 20ms ရရှိစေခဲ့သည်။

နောက်ထပ် application benchmark မှာ SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားတဲ့ Percona MySQL OLTP database ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နဲ့ ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကို တိုင်းတာပါတယ်။ Percona နဲ့ MariaDB တို့ဟာ သူတို့ရဲ့ database တွေရဲ့ နောက်ဆုံးထွက် version တွေမှာ Fusion-io flash-aware application API တွေကို အသုံးပြုနေကြပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုအတွက် device တစ်ခုချင်းစီကို သူတို့ရဲ့ "legacy" block-storage mode တွေနဲ့ စမ်းသပ်ပါတယ်။

တစ်စက္ကန့်လျှင် ပျမ်းမျှငွေပေးငွေယူ benchmark တွင် Toshiba သည် အလုံးစုံ အခိုင်မာဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ကျန်ကုမ္ပဏီများထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ တစ်ဦးချင်း VM များသည် 1,671.9 TPS မှ 1,748.24 TPS အထိ ရှိပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 6,777.71 TPS ရရှိခဲ့သည်။

ပျမ်းမျှ latency က Toshiba ရဲ့ နောက်ထပ် အားကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။ တစ်ဦးချင်း VM တွေမှာ latency 18.3ms မှ 19.14ms အကြားရှိပြီး ပျမ်းမျှရမှတ် 18.89ms ရရှိခဲ့ပြီး ဒီ VM တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံးရမှတ် ဖြစ်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံး MySQL latency အခြေအနေ (99th percentile latency) အရ Toshiba ဟာ ကျန်တဲ့ pack တွေထက် သာလွန်ပြီး latency 35.97ms မှ 36.64ms အထိနဲ့ ပျမ်းမျှရမှတ် 36.46ms ရှိတဲ့ individual VM တွေနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် drive သည် ၎င်း၏ workload နှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်လာသည်နှင့်အမျှ ကွဲပြားသည်၊ ဆိုလိုသည်မှာ benchmark များ တိကျမှန်ကန်ကြောင်း သေချာစေရန်အတွက် fio synthetic benchmark တစ်ခုစီမတိုင်မီ flash storage ကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ရမည်ဖြစ်သည် ။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသော load နှင့် thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခု၏ exceptional queue ဖြင့် steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းပြီးဆုံးသည်နှင့်၊ ကိရိယာတစ်ခုစီကို thread/queue depth profile များစွာတွင် အကွာအဝေးအလိုက် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များပြားသောအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကိုပြသပါသည်။ Toshiba PX04P အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic workload analysis သည် ထုတ်လုပ်သူသတ်မှတ်ချက်များနှင့် benchmarks များတွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် profile နှစ်ခုကို အသုံးပြုပါသည်။ synthetic workloads များသည် production workloads များတွင်တွေ့မြင်ရသည့် လုပ်ဆောင်ချက်ကို 100% ကိုယ်စားမပြုနိုင်ကြောင်းနှင့် တစ်နည်းနည်းဖြင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် မဖြစ်ပွားသည့် အခြေအနေများတွင် drive ကို မှားယွင်းစွာပုံဖော်ထားကြောင်း ထည့်သွင်းစဉ်းစားရန် အရေးကြီးပါသည်။ 

  • 4k
    • ၁၀၀% ဖတ်ပြီး ၁၀၀% ရေး
  • 8k
    • ၇၀% ဖတ်/၃၀% ရေးသား

ကျွန်ုပ်တို့၏ throughput 4k write preconditioning စမ်းသပ်မှုတွင် Toshiba သည် ထိပ်ပိုင်းအနီးမှစတင်၍ 195K IOPS ဝန်းကျင်တွင် steady-state သို့ရောက်ရှိသော pack ၏ကျန်အပိုင်းများထက် ကျော်လွန်၍ ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထပ်မံပြသခဲ့သည်။

ပျမ်းမျှ latency preconditioning ကလည်း အလားတူအနေအထားကို ပြသနေပါတယ်။ Toshiba ဟာ 1ms အောက်ကစပြီး 1.3ms ဝန်းကျင်မှာ steady-state ကို ရောက်ရှိလာတဲ့ တခြား drive တွေထက် သာလွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထပ်မံပြသခဲ့ပါတယ်။

အမြင့်ဆုံး latency ဖြင့် Toshiba drive သည် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် 16ms ဝန်းကျင်တွင် ပြီးဆုံးကာ အတည်ငြိမ်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။

Standard Deviation ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Toshiba drive က အနည်းငယ် တည်ငြိမ်မှုနည်းပြီး Intel drive ပြီးရင် ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ Toshiba က 1.4ms ဝန်းကျင်နဲ့ ပြီးဆုံးခဲ့ပါတယ်။

drive များကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးသည်နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ မူလ 4k synthetic benchmarks သို့ ပြောင်းပါ။ throughput အနေဖြင့် Toshiba သည် 198,842 IOPS ဖြင့် အခိုင်မာဆုံး write performance ရှိသော်လည်း ၎င်း၏ read performance သည် 382,932 IOPS ဖြင့် အခြား drive များထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

Toshiba အတွက်လည်း ပျမ်းမျှ latency က အလားတူအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ write latency မှာ 1.284ms နဲ့ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် read latency မှာတော့ 0.667ms နဲ့ အဆင့်နိမ့်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။

အမြင့်ဆုံး latency ဖြင့် Toshiba သည် read latency 1.524ms နှင့် write latency 17.869ms ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာကို ထပ်မံရယူခဲ့သည်။ နှစ်ခုစလုံးတွင် Toshiba သည် အခြား drive အားလုံးကို အလွယ်တကူ အနိုင်ယူခဲ့သည်။

Toshiba သည် 0.04ms အချိန်ဖြင့် အကောင်းဆုံး read latency ရှိပြီး 1.795ms ဖြင့် ဒုတိယအကောင်းဆုံး write latency ရှိကြောင်း Standard Deviation မှ ပြသခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် workload မှာ 8k transfers တွေကို 70% read operations နဲ့ 30% write operations အချိုးနဲ့ အသုံးပြုပါတယ်။ အဓိကစမ်းသပ်မှုတွေဆီ မပြောင်းခင် preconditioning ရလဒ်တွေနဲ့ စတင်ပါမယ်။ throughput ပိုင်းမှာ Toshiba က အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ စမ်းသပ်မှုကို စတင်ခဲ့ပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာ 190K IOPS ဝန်းကျင် steady-state နဲ့ ထိပ်ဆုံးကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency နဲ့အတူ အဲဒီအဆင့်ကို မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။ drive ဟာ အမြင့်ဆုံးအဆင့်နားမှာ စတင်ခဲ့ပြီး (ဒါပေမယ့် 1ms ဝန်းကျင်မှာပဲ ရှိပါသေးတယ်) ထိပ်ဆုံးနေရာမှာ 1.35ms ဝန်းကျင်နဲ့ အဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။

အမြင့်ဆုံး latency ရှိရင် မေးခွန်းထုတ်စရာ မလိုပါဘူး။ Toshiba က ဒီ benchmark မှာ အကောင်းဆုံး drive ဖြစ်ပြီး အစကနေ အဆုံးအထိ 14.5ms ဝန်းကျင်မှာ steady-state နဲ့ အဆုံးသတ်ထားပါတယ်။

Standard Deviation မှာ Toshiba က အစအဆုံး ဦးဆောင်နေပေမယ့် Intel drive က အနီးကပ်လိုက်နေခဲ့ပါတယ်။ Toshiba က 1.1ms ဝန်းကျင်မှာ steady-state မှာ ပြီးဆုံးခဲ့ပါတယ်။

drives တွေကို အပြည့်အဝ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးတဲ့နောက်မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အဓိက 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုကို ပြုလုပ်ခဲ့ပါတယ်။ throughput ပိုင်းမှာ Toshiba ဟာ စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး နောက်ဆုံးမှာတော့ 169,252 IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာကို ရောက်ရှိသွားခဲ့ပါတယ်။

Toshiba ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency က ထိပ်ဆုံး ဒါမှမဟုတ် ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပြီး 1.37ms နဲ့ ပထမနေရာ ရရှိကာ ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

အမြင့်ဆုံး latency က Toshiba ဟာ အစကနေ အဆုံးအထိ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထပ်မံပြသခဲ့ပါတယ်။ အဆုံးနားမှာ မြင့်တက်လာပေမယ့် 16.39ms နဲ့ အပြီးသတ်ပြီး ထိပ်ဆုံးနေရာကို ဘယ်တော့မှ မဆုံးရှုံးခဲ့ပါဘူး။

စံသွေဖည်မှုက Toshiba မှာ အစကနေ အဆုံးအထိ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတယ်ဆိုတာကို ပြသခဲ့ပြီး Intel ကလည်း တစ်ဖန် ပြန်လည်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Toshiba က 1.07ms နဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

PX04P စီးရီးသည် Toshiba ၏ ပထမဆုံး NVMe SSD ဖြစ်သည်။ drive သည် ပုံစံနှစ်မျိုးဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသည်- 2.5” သို့မဟုတ် HHHL ဖြစ်ပြီး 800GB မှ 3.2TB အထိ သိုလှောင်နိုင်စွမ်းရှိသည်။ NVMe drive တစ်ခုဖြစ်သောကြောင့် SAS SSD များထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် latency နည်းပါးမှုကို ပေးစွမ်းမည်ဖြစ်သည်။ Toshiba သည် write-intensive application များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ခံနိုင်ရည်ရှိစေရန် drive အတွက် SKU များစွာကိုလည်း ပေးဆောင်သည်။ drive များ၏ စွမ်းရည်ကို မြှင့်တင်ရန်အတွက် တစ်နေ့လျှင် drive ရေးသားမှုကို ၁ ကြိမ်အထိ လျှော့ချနိုင်သည်။ 

စွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ application workload analysis မှာ Toshiba PX04P ဟာ application tests တွေမှာ ရောထွေးနေတဲ့အရာတစ်ခုပါပဲ။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL benchmark မှာ အနိမ့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ် (စုစုပေါင်း TPS 12,596.01 နဲ့ latency အတွက် ပျမ်းမျှရမှတ် 20ms)။ ဒါပေမယ့် Sysbench မှာတော့ အကောင်းဆုံးရမှတ်တွေရခဲ့ပါတယ် (6,777.71 TPS၊ 18.89ms ပျမ်းမျှ latency နဲ့ အဆိုးဆုံး MySQL latency 36.46ms)။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ synthetic benchmarks ကိုပြောင်းကြည့်တဲ့အခါ Toshiba ဟာ ပိုကောင်းပြီး ပိုပြီးတသမတ်တည်းလုပ်ဆောင်နိုင်တာကို တွေ့ရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 4k tests တွေမှာ Toshiba ဟာ 198,842 IOPS write throughput၊ 1.284ms ပျမ်းမျှ write latency နဲ့ 1.524ms read နဲ့ 17.869ms write တွေနဲ့ အမြင့်ဆုံး latency မှာ ထိပ်ဆုံးကရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 8k 70/30 write စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Toshiba ဟာ 169,252 IOPS (စုစုပေါင်းဒုတိယ) နဲ့ 14.5ms နဲ့ အကောင်းဆုံး max latency နဲ့ နောက်ထပ်အားကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။

ယေဘုယျအားဖြင့် ဤသည်မှာ Toshiba မှ အလွန်အရည်အချင်းပြည့်ဝသော ပထမဆုံး NVMe ကြိုးပမ်းမှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ အထူးသဖြင့် latency အမျိုးအစားများတွင် ပေါင်းစပ်ရလဒ်များသည် အလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ သို့သော် application စမ်းသပ်မှုများသည် ပိုင်းခြားထားသည်။ drive သည် Sysbench တွင် ကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း SQL Server တွင် အချို့သောပြဿနာများ ကြုံတွေ့ခဲ့ရသည်။ Toshiba သည် ၎င်းတို့၏ firmware တွင် ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေသောကြောင့် ထိုပြဿနာကို ထိပ်တိုက်ဖြေရှင်းရန် ကြိုးစားလိမ့်မည်ဟု မျှော်လင့်ပါသည်။ 

Pros

  • 1DWPD မှ 10DWPD အထိ ခံနိုင်ရည်ရွေးချယ်စရာများ
  • အကောင်းဆုံး Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်
  • အထူးသဖြင့် ရေးသားမှုများတွင် ခိုင်မာသော ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်

အားနည်းချက်များ

  • SQL စွမ်းဆောင်ရည်ညံ့ဖျင်းခြင်း

The Bottom Line

Toshiba PX04P စီးရီးသည် စွမ်းရည်နှင့် ခံနိုင်ရည် ရွေးချယ်စရာများစွာဖြင့် ရရှိနိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် NVMe drive တစ်ခုဖြစ်သည်။

Toshiba PX04P စီးရီး ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview သတင်းလွှာအတွက် စာရင်းသွင်းပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။