StorageReview.com

Samsung SM843 Enterprise SSD ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Samsung SM843 သည် PM830 မှ ဆင်းသက်လာသော entry နှင့် mainstream enterprise-class SSD အဖြစ် compute server boot drives များ၊ high-end client workstation လိုအပ်ချက်များနှင့် embedded application အချို့ကဲ့သို့သော read-intensive အခြေအနေများတွင် အသုံးပြုရန်အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ drive သည် SATA interface ကို အသုံးပြုထားပြီး 7mm drive အမြင့်ကို ပေးစွမ်းကာ in-house Samsung 20nm MLC NAND အပြင် Samsung controller နှင့် firmware stack ကိုလည်း အသုံးပြုထားသည်။ စိုးရိမ်မှုများကို လျှော့ချရန်အတွက် SM843 သည် 1PB (1000TB) write endurance ကို ပေးစွမ်းသည်။ ဒီဇိုင်းအရ SM843 သည် ၎င်း၏ client-focused ညီအစ်ကိုဝမ်းကွဲ 840 Pro နှင့် အတော်လေးဆင်တူ သော်လည်း core ကွာခြားချက်များကို SM843 တွင် over-provisioning ထည့်သွင်းထားပြီး ပိုမိုမြင့်မားသော endurance နှင့် read-meaty workloads များအတွက် ချိန်ညှိထားသော firmware ကို ပြသထားသည်။

အနှစ်ချုပ်အားဖြင့် Samsung ရဲ့ SM843 ဟာ enterprise SSD နယ်ပယ်မှာ မီးခိုးရောင်နေရာလေးတစ်ခုကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းပေးပါတယ်။ အဲဒီနေရာကတော့ client SSD တွေကို flash arrays နဲ့ servers တွေလို enterprise applications တွေထဲကို ဝင်ရောက်လာတာကို တွေ့ရပါတယ်။ Enterprise ဈေးကွက်ရဲ့ ဒီအပိုင်းမှာ ကုန်ကျစရိတ်က ဝယ်ယူမှုဆုံးဖြတ်ချက်ရဲ့ အဓိက မောင်းနှင်အားတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဝယ်သူအများစုကို client SSD တွေဆီ ဦးတည်စေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အခု Samsung နဲ့ တခြား storage ရောင်းချသူတွေဟာ သူတို့ရဲ့ ထုတ်ကုန်လိုင်းတွေကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုပြီး ဈေးကွက်ကို ပြန်လည်သိမ်းပိုက်နိုင်အောင် ကူညီပေးမယ့် ဖြေရှင်းချက်တွေကို ဖန်တီးနေကြပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုအပိုင်းကို ပိုမိုလွှမ်းခြုံထားပြီး client SSD အစားထိုးတွေနဲ့ ဈေးနှုန်းကို တတ်နိုင်သမျှ နီးစပ်အောင် ထိန်းသိမ်းထားဖို့ ကြိုးစားနေကြပါတယ်။ 

SM843 သည် SM1625 နှင့်အတူ လိုက်ပါသွားသော်လည်း SM843 ကို ဖတ်ရှုမှု လိုအပ်ချက်များအတွက် တည်ဆောက်ထားသော်လည်း SM1625 ကို ရေးသားမှု လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် ရည်ရွယ်ပါသည်။ SM1625 တွင် 12 Gbit/s bandwidth သို့ ရောက်ရှိစေရန် ပေါင်းစပ်နိုင်သော SAS 6 Gbit/s connector နှစ်ခု ပါရှိသည်။ SM1625 တွင် 100GB၊ 200GB၊ 400GB နှင့် 800 GB စွမ်းရည်များလည်း ရှိပါသည်။

SM1625 အဆင့်မြင့် SAS drive အသစ်နှင့်အတူ Samsung SM843 သည် 120GB၊ 240GB နှင့် 480GB စွမ်းရည်များဖြင့် ထွက်ရှိလာပြီး ယခုရရှိနိုင်ပါပြီ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်မှာ 240GB စွမ်းရည်ဖြစ်သည်။ 

Samsung SM843 သတ်မှတ်ချက်များ

  • စွမ်းရည်
    • ၂၄၀ ဂစ်ဂါဘိုက် (MZ7PD120HAFV)
    • ၂၄၀ ဂစ်ဂါဘိုက် (MZ7PD240HAFV)
    • ၄၈၀ ဂစ်ဂါဘိုက် (MZ7PD480HAGM)
  • အဆက်မပြတ် ရိုက်ယူနိုင်သော ရုပ်ပုံ/အဖြူ (MB/s): 530/420
  • ကျပန်း R/W (IOPs): ၇၀,၀၀၀/၁၁,၅၀၀
  • ၂၀ nm Samsung MLC NAND
  • Samsung MDX S4LN021X01-8030 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
  • ပုံစံအချက်: ၂.၅", ၇ မီလီမီတာ
  • ဟို့စ် အင်တာဖေ့စ်: SATA 3.0 – 6Gb/s
  • ကုဒ်ဝှက်ခြင်း- AES-256
  • MTBF: ၂ သန်း နာရီ
  • ပြင်မရသော အစက်အပြောက်- ၁၀ တွင် ၁ ခု17
  • စွမ်းအား
    • တက်ကြွသောဖတ်ရှုခြင်း: 2.7W
    • တက်ကြွသောရေးသားမှု: 3.4W
    • အားလပ်ချိန်: 0.3W
  • ခံနိုင်ရည် (TBW): 1PB ကိုရေးပါ
  • ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ အတိုင်းအတာများ- ၁၀၀ မီလီမီတာ x ၆၉.၈၅ မီလီမီတာ x ၇ မီလီမီတာ
  • အလေးချိန်: 56g

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Samsung SM843 light-enterprise SSD အသစ်ရဲ့ ဒီဇိုင်းကို သုံးစွဲသူတွေကို ရည်ရွယ်ထားတဲ့ SSD 840 နဲ့ 840 Pro တို့နဲ့ အတူတူပဲ ကိုယ်ထည်ကို အခြေခံထားပါတယ်။ SM843 မှာ PM830 ကနေ အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ အသွင်အပြင် ရှိပေမယ့် Samsung ရဲ့ ရိုးရှင်းပြီး ရှင်းလင်းတဲ့ labeling အစဉ်အလာကို အခြေခံထားပါတယ်။ drive ရဲ့ အပေါ်ပိုင်းကို brushed metal နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး အောက်ခြေမှာတော့ drive အကြောင်း အဓိက အချက်အလက်တွေ ပါဝင်တဲ့ label တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ SM843 ဟာ data center application တွေမှာ visual drive monitoring အတွက် LED support ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

PM830 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SM843 ၏ ဒီဇိုင်းတိုးတက်မှုများထဲမှ တစ်ခုမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ကာကွယ်ထားသော SATA interface connector ဖြစ်သည်။ ကိုယ်ထည်ကိုလည်း ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ၎င်း၏ ကိုယ်ထည်ကို တပ်ဆင်ရန် အတွင်းပိုင်းပလတ်စတစ်ကလစ်များကို အသုံးပြုခဲ့သော PM830 နှင့်မတူဘဲ ကိုယ်ထည်ကို တပ်ဆင်ရန် စံဝက်အူများ ပါရှိသည်။ ၎င်းသည် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုကို ပိုမိုလွယ်ကူစေပြီး ပိုမိုကောင်းမွန်သော အသွင်အပြင်ကို ပေးစွမ်းသည်။

PM830 ရဲ့ ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ အပြင်အဆင်မှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ ပြောင်းလဲမှုတွေ ရှိပါတယ်။ SM843 မှာ K4P4G324EB-FGC2 မော်ဂျူးကနေ 256MB 2x-nm class DDR2 toggle-mode DRAM ပါတဲ့ Samsung MDX S4LN021X01-8030 controller အသစ်ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။

သိုလှောင်မှုကို 2x-nm 32GB Samsung K9HFGY8U5A-CCK0 NAND မော်ဂျူးရှစ်ခုဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားပြီး 240GB unformat စွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် အနည်းငယ်လွန်ကဲစွာ ပံ့ပိုးပေးထားသည်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

Samsung SM843 သည် Samsung 20nm MLC NAND နှင့် SATA 6.0Gb/s interface ပါရှိသော Samsung MDX S4LN021X01-8030 controller ကိုအသုံးပြုသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

  • Intel SSD DC S3700 (200GB၊ Intel PC29AS21CA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm HET MLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
  • Samsung SSD 840 Pro (512GB၊ 300mhz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 2x nm Toggle NAND Flash၊ 6.0Gb/s SATA)
  • မိုက်ခရွန် P400e (၉၆၀GB၊ Marvell ၉၁၈၇ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Micron 25nm MLC NAND Flash၊ 6.0Gb/s SATA)
  • Intel SSD ၇၅၀ (240GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm MLC NAND Flash၊ 6.0Gb/s SATA)
  • Intel SSD ၇၅၀ (300GB၊ Intel PC29AS21BA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm MLC NAND Flash၊ 6.0Gb/s SATA)

နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များကို တစ်ဦးချင်းသုံးသပ်ချက်များတွင် အဘယ်ကြောင့် ရွေးချယ်ရသည်ကို ဆွေးနွေးရန် အချိန်ယူခဲသည်။ သို့သော် ဤကိစ္စတွင် SM843 သည် ကောင်းစွာသတ်မှတ်ထားခြင်းမရှိသော ဈေးကွက်ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် စားသုံးသူ SSD များကို enterprise ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ဖြန့်ကျက်ထားသည်ကို မကြာခဏတွေ့ရသည်။ ဥပမာ Pure Storage သည် Samsung 830 ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး Whiptail သည် Intel SSD 320 နှင့် Micron m4 ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး hybrid array များသည် ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် သို့မဟုတ် ကုန်စည်ပြပွဲကြမ်းပြင်တွင် Intel SSD 320s၊ SSD 520s နှင့် အခြား client-based ကမ်းလှမ်းမှုအမျိုးမျိုးဖြင့် မကြာခဏပေါ်လာလေ့ရှိသည်။ Enterprise array များသည် ၎င်းတို့သည် နှိုင်းယှဉ်လျှင် ဈေးသက်သာပြီး အလုပ်ပြီးမြောက်ရန် "ယုံကြည်စိတ်ချရမှု" ရှိသောကြောင့် ဤ client drive များသို့ များသောအားဖြင့် သွားလေ့ရှိသည်။ drive တစ်ခု ပျက်ကွက်ပါက ၎င်းကို လွှင့်ပစ်ပြီး အခြားတစ်ခုထဲသို့ ထည့်လိုက်ပါ။ ကျန်ဒေတာများသည် hard drive များတွင် မကြာခဏရှိနေသည့် အခြေအနေများတွင် ဤ SSD များကို အသုံးပြုနေကြောင်း မှတ်သားထားရန်လည်း အရေးကြီးသောကြောင့် software management layer နှင့် တွဲဖက်ထားသော စားသုံးသူ drive များပင်လျှင် စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်သော တိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းသည်၊ ထိုစွမ်းဆောင်ရည်သည် ပိုမိုစျေးကြီးသော enterprise-grade SSD များထက် များစွာနိမ့်ကျနေသော်လည်း။ ဒါကြောင့် SM843 မှာ ထင်ရှားတဲ့ပြိုင်ဘက်အနည်းငယ်သာရှိပေမယ့် ဒီနယ်ပယ်မှာကစားနေတဲ့ client-based drive အများအပြားလည်းရှိပါတယ်။ ဒီ read intensive low-end enterprise market မှာတော့ ပြိုင်ဆိုင်မှုတိုးလာတာကိုတွေ့ရပါလိမ့်မယ်။ Micron ဟာ ဒီနယ်ပယ်အတွက် သူတို့ရဲ့ next generation drive ကိုထွက်ရှိတော့မှာဖြစ်ပြီး တခြား storage vendors တွေဆီက ကုန်ကျစရိတ်နည်းတဲ့ enterprise drive တစ်ခုဖန်တီးဖို့က roadmap မှာသေချာပေါက်ရှိနေတယ်ဆိုတာ ကျွန်တော်တို့ကြားသိရပါတယ်။ 

SAS/SATA enterprise SSD အားလုံးကို Lenovo ThinkServer RD630 ကိုအခြေခံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒုတိယမျိုးဆက် enterprise testing platform မှာ benchmark လုပ်ထားပါတယ် ။ ဒီ Linux-based testing platform အသစ်မှာ LSI 9207-8i HBA လိုမျိုး နောက်ဆုံးပေါ် interconnect hardware အပြင် အကောင်းဆုံး flash performance အတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ I/O scheduling optimization တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ synthetic benchmark တွေအတွက် Linux အတွက် FIO version 2.0.10 နဲ့ Windows အတွက် version 2.0.12.2 တို့ကို အသုံးပြုပါတယ်။

  • ၂ x Intel Xeon E5-2620 (2.0GHz, 15MB Cache, 6-cores)
  • Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit၊ Windows Server 2012 Standard၊ CentOS 6.3 64-bit
    • 100GB Micron RealSSD P400e Boot SSD
  • LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (boot SSDs အတွက်)
  • LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (SSD သို့မဟုတ် HDD များကို benchmarking လုပ်ရန်အတွက်)
  • Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0 အဒက်တာ
  • Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0 အဒက်တာ

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။

  • 4K
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ၈K ၇၀/၃၀
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ဖိုင်ဆာဗာ
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
  • ဝက်ဘ်ဆိုက်
    • 100% ဖတ်ပါ။
    • ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက 16T/16Q load နဲ့ 100% 4K random write performance ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ဒီ setting မှာ Samsung SM843 ရဲ့ bursting nature က ထင်ရှားပြီး အုပ်စုထဲမှာ အမြင့်ဆုံး peak transfer speed က 62,000 IOPS ရှိပြီး steady-state ကိုရောက်တဲ့အခါ 12,500 IOPS နီးပါး လျော့ကျသွားခဲ့ပါတယ်။ write activity အဆင့်မြင့်တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ Micron P400m ဒါမှမဟုတ် Intel DC S3700 လောက်တော့ မအားကောင်းပေမယ့် Samsung ရဲ့ 4K write 11,500 IOPS ရှိတဲ့ spec-sheet နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။

လေးလံသော 16T/16Q ဝန်ဖြင့် Samsung SM843 သည် burst တွင် 4.1ms တိုင်းတာပြီးနောက် steady-state အနီးသို့ရောက်ရှိလာသည်နှင့်အမျှ 20.5ms အထိ နိမ့်ကျစွာ ချိန်ညှိခဲ့သည်။

SSD တစ်ခုစီကြားရှိ အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် over-provisioning အဆင့် အနည်းဆုံးရှိသော Samsung SM843 သည် steady-state တွင် 400-750ms အကြားရှိသော စားသုံးသူကို အာရုံစိုက်ထားသော SSD 840 Pro နှင့် အလားတူ အများဆုံး response time များ ရှိသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4k random write workload ရဲ့ latency consistency ကို လေ့လာကြည့်မယ်ဆိုရင် Samsung SM843 ဟာ over-provisioning မြင့်မားတာကြောင့် SSD 840 Pro ထက် သာလွန်ခဲ့ပေမယ့် write-oriented enterprise SSD ကိုတော့ မယှဉ်နိုင်ခဲ့ပါဘူး။

၆ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုပြုလုပ်ပြီးနောက် Samsung SM843 သည် 512GB 840 Pro အောက်တွင် ဒုတိယအမြင့်ဆုံး 4K random read performance ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ write performance တွင် Intel DC S3700 ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

16T/16Q ဝန်အားမြင့်မားတဲ့အတွက် Samsung SM843 နဲ့ SSD 840 Pro တို့ဟာ ကျွန်တော်တို့နှိုင်းယှဉ်ခဲ့တဲ့အုပ်စုထဲမှာ read latency အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပြီး 3.57ms သာရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ပျမ်းမျှ write latency ကတော့ write-targeted enterprise SSD ထက် 20.61ms သာရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 4k စမ်းသပ်မှုတွင် အမြင့်ဆုံး latency ကိုကြည့်သောအခါ၊ peak write latency နည်းပါးရခြင်း၏ အဓိကအကြောင်းရင်းမှာ over-provisioning မြင့်တက်လာခြင်းဖြစ်သည်ကို သတိပြုရန် အရေးကြီးပါသည်။ 100% read activity တွင် Samsung SM843 သည် 21.8ms အမြင့်ဆုံးကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး ၎င်း၏ steady-state peak write latency သည် 700.9ms ပိုမိုမတ်စောက်ခဲ့သည်။

စားသုံးသူကို အာရုံစိုက်ထားသော SSD 840 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ထပ်ထည့်ထားသော OP သည် SM843 အား write latency standard deviation ကို နိမ့်ကျစေရန် ကူညီပေးခဲ့သော်လည်း write activity တိုးမြှင့်ရန် ရည်ရွယ်သည့် Intel DC S3700 ထက် ပိုမိုမြင့်မားနေဆဲဖြစ်သည်။

8K profile 70/30% read/write spread နှင့် constant 16T/16Q load ကို အသုံးပြုသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး ရောနှောထားသော workload တွင်၊ SM843 မှ အမြင့်ဆုံးနှုန်း 41,000 IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး ၎င်းသည် steady-state speed 14,000 IOPS သို့ လျော့ကျသွားခဲ့သည်။

16T/16Q load ဖြင့် Samsung SM843 သည် burst တွင် ပျမ်းမျှ latency 6.5ms ခန့်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး steady-state အနီးသို့ ရောက်သည်နှင့် 18.2ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 preconditioning စမ်းသပ်မှု၏ အမြင့်ဆုံး latency အပိုင်းတွင် SM843 သည် pack ၏အလယ်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး steady-state တွင် 80-120ms အကြား တိုင်းတာခဲ့သည်။

entry-enterprise SSD အမျိုးအစားမှာ latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် Samsung SM843 ဟာ OP ထပ်ထည့်ထားတာကြောင့် SSD 840 Pro ထက် တိုးတက်မှုကို ပြသနိုင်ခဲ့ပေမယ့် pack ရဲ့ အောက်ဆုံးကို ရောက်သွားခဲ့ပါတယ်။

100% 4K write test မှာ ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့တဲ့ fixed 16 thread 16 queue max workload နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်၊ ကျွန်တော်တို့ ရောနှောထားတဲ့ workload profile တွေက thread/queue ပေါင်းစပ်မှု အမျိုးမျိုးမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ 2 threads နဲ့ 2 queue ကနေ 16 threads နဲ့ 16 queue အထိ workload intensity ကို တိုင်းတာပါတယ်။ ချဲ့ထွင်ထားတဲ့ 8K 70/30 test မှာ Samsung SM843 ဟာ 2T/2Q မှာ 6,547 IOPS ကနေ 16T/16Q မှာ 14,020 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် SSD သည် steady-state သို့ဝင်ရောက်ပြီးနောက် SM843 သည် 2T/2Q တွင် ပျမ်းမျှ latency 0.6ms ရှိပြီး 16T/16Q တွင် 18.25ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

Samsung SM843 ရဲ့ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုမှာ 2T/2Q ကနေ 16T/8Q အထိ workloads တွေအတွက် 20ms လောက် တိုင်းတာရာမှာ အမြင့်ဆုံး latency က အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် 16T/16Q မှာတော့ latency က 137ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Samsung SM843 သည် Micron နှင့် Intel entry-enterprise SSD များနှင့် နီးကပ်စွာရှိနေပြီး 16T/16Q မှလွဲ၍ နေရာအားလုံးတွင် P400m ကို ကျော်လွန်သွားခဲ့သည်။

နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ 16T/16Q saturation load မြင့်မားတဲ့အတွက် Samsung SM843 ဟာ 11,000 IOPS နီးပါး steady-state speed အထိ လျော့ကျသွားခင်မှာ 31,000 IOPS ရှိတဲ့ အမြင့်ဆုံး transfer speed တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server preconditioning စမ်းသပ်မှုတွင် Samsung SM843 မှ ပျမ်းမျှ latency သည် burst တွင် 8ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state တွင် 23ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

Samsung SM843 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် steady-state အနီးသို့ ရောက်ရှိလာသည်နှင့်အမျှ အများဆုံး latency သည် 120 မှ 200ms အောက်တွင် ရှိသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် latency consistency သို့ အာရုံစိုက်လိုက်သောအခါ၊ Samsung SM843 သည် SSD 840 Pro နှင့် Intel DC S3700 တို့၏နောက်တွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

SATA SSD တစ်ခုစီတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ ၆ နာရီကြာ File Server ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုလုပ်ငန်းစဉ်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 2T/2Q အကြား 16T/16Q အထိ အတိုင်းအတာရှိသော မတူညီသော workloads များသို့ ကူးပြောင်းခဲ့ပါသည်။ over-provisioning ပမာဏ အလွန်နည်းပါးသော Samsung SM843 သည် 2T/2Q တွင် 5,005 IOPS မှ 16T/16Q တွင် 10,981 IOPS အထိ အတိုင်းအတာရှိသော pack ၏ အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် Samsung SM843 မှ ပျမ်းမျှ latency သည် 2T/2Q တွင် 0.79ms အကြားရှိပြီး 16T/16Q တွင် 23.3ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် Samsung SM843 သည် scaling workloads များတွင် ၎င်း၏ peak response time များကို အတော်လေးနိမ့်ကျအောင်ထားခဲ့ပြီး 16T/16Q တွင် 177ms အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Intel နှင့် Samsung နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စားသုံးသူထုတ်ကုန်များနှင့် ကိုက်ညီစေသည်။

latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် over-provisioning အနည်းငယ်သာရှိသော်လည်း Samsung SM843 သည် 16T/16Q မှလွဲ၍ နေရာအများစုတွင် Intel DC S3700 နှင့် နီးစပ်နေနိုင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး preconditioning workload ဟာ ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို precondition လုပ်ဖို့အတွက် 100% write ကိုပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ ဒါက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အပြင်းထန်ဆုံး workload ဖြစ်ပေမယ့် 100% write နဲ့ လက်တွေ့အခြေအနေတွေနဲ့ တကယ်ကိုက်ညီမှုမရှိပါဘူး။ ဒီအပိုင်းမှာ Samsung SM843 ဟာ entry-enterprise SSD တွေထဲမှာ အမြင့်ဆုံး burst speed ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး steady-state အနီးရောက်တဲ့အခါ pack ရဲ့အလယ်ကို လျှော့ချလိုက်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server preconditioning စမ်းသပ်မှုတွင် ပျမ်းမျှ latency သည် drive သည် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ 100ms ခန့်တွင် ကျဆင်းသွားပြီး over-provisioning မရှိဘဲ SSD 840 Pro ထက် နိမ့်နေခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖိစီးမှုများသော 100% write Web Server preconditioning run တွင် Samsung SM843 မှ အများဆုံး latency သည် steady-state အနီးသို့ 600 မှ 1,000ms အထိရှိပြီး၊ ၎င်းသည် write activity ပမာဏပိုမိုများပြားစေရန် ရည်ရွယ်သည့် အခြား enterprise SSD များထက် ပိုမိုမြင့်မားပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Samsung SM843 သည် SSD 840 Pro ထက် over-provisioning ထပ်မထည့်ဘဲ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။

Web Server စမ်းသပ်မှုမှာ SSD တစ်ခုစီရဲ့ preconditioning အဆင့်ပြီးသွားတဲ့အခါ၊ workload ကို 100% read ပြန်ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ read-only အခြေအနေတွေမှာ Samsung SM843 ဟာ သူ့ရဲ့စစ်မှန်တဲ့အရောင်တွေကိုပြသပြီး entry-enterprise SSD အတန်းအစားကိုလုံးဝလွှမ်းမိုးထားပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ 2T/2Q မှာ 15,903 IOPS မှ 4T/16Q မှာ 27,184 IOPS အထိမြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် Intel S3700 (18.7% lead) နဲ့ ဒီအမျိုးအစားထဲက တခြား light-enterprise drive အားလုံးထက် အများကြီးသာလွန်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ read-only Web Server ရှိ Samsung SM843 မှ ပျမ်းမျှ latency ကို 2T/2Q တွင် 0.248ms မှ 16T/16Q တွင် 9.47ms အထိ ချိန်ညှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Samsung SM843 သည် 20ms အောက်ရှိ အနိမ့်ဆုံး latency ကို ပေးစွမ်းခဲ့သော်လည်း Intel SSD များသည် ၎င်းတို့၏ အမြင့်ဆုံး response time များကို နိမ့်ကျအောင် ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည့် 16T/16Q တွင် 113ms အထိ မြင့်တက်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Samsung SM843 သည် light-enterprise pack ၏ ကျန်အပိုင်းများကို အကောင်းဆုံး latency consistency ဖြင့် ကျော်လွှားရာတွင် အခက်အခဲမရှိခဲ့ပေ။

ကောက်ချက်

Samsung SM843 သည် Enterprise SSD ဈေးကွက်တွင် ထူးခြားသော အနေအထားတစ်ခုနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ Samsung သည် အခြေခံအားဖြင့် entry-enterprise အဖြစ် ယေဘုယျအားဖြင့် သတ်မှတ်ထားသည့် အဆင့်ထက်နိမ့်သော အဆင့်တစ်ခု ဖန်တီးရန် ကူညီပေးနေပါသည်။ SM843 သည် read-intensive အခြေအနေများတွင် အများအားဖြင့် ဖြန့်ကျက်ထားသော Enterprise-built SSD ကို လိုချင်သူများအတွက် ဈေးနှုန်းအခြေခံ တန်ဖိုးရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး တစ်ချိန်တည်းမှာပင် ဤ Enterprise အခြေအနေများထဲသို့ ခိုးဝင်လေ့ရှိသော client drive များထက် ပိုမိုခံနိုင်ရည်ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

အခြား client သို့မဟုတ် entry-enterprise SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SM843 သည် ချိန်ညှိထားသော မြင့်မားသော read workloads များတွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း mainstream enterprise SSD နှင့် ယှဉ်နိုင်ခြင်းမရှိပါ။ သို့သော် တရားမျှတစွာပြောရလျှင် ၎င်း၏ ရည်ရွယ်ချက်မဟုတ်ပါ။ client drive များထက် read စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်ရှိမှုအပြင် Samsung ၏ အခြားအဓိကရောင်းချမှုအချက်မှာ ဈေးနှုန်းဖြစ်သည်။ SM843 သည် mainstream enterprise SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သိသာထင်ရှားသော ကုန်ကျစရိတ်အားသာချက်ရှိသည်။ SM843 သည် Intel S3700 တွင် ရောင်းချလေ့ရှိသော $2-2.5/GB နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက $1/GB နီးပါးဖြင့် ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ဤဈေးနှုန်းသည် အလွန်နိမ့်ကျသောကြောင့် 240GB SM843 ကို consumer 256GB SSD 840 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ်သောအခါ လက်လီဈေးနှုန်းကွာခြားချက် $20 ခန့်ရှိပြီး ၎င်းသည် အတော်လေးနည်းပါးပါသည်။ 200GB Intel DC S3700 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဝယ်ယူသူများသည် Samsung အတွက် ၎င်းတို့သုံးစွဲမည့်ပမာဏထက် နှစ်ဆခန့် သုံးစွဲရန် လိုအပ်မည်ဖြစ်သော်လည်း ထို drive များသည် ပိုမိုခံနိုင်ရည်ရှိမှုနှင့် ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။

mainstream enterprise အမျိုးအစားမှာ စွမ်းဆောင်ရည်နှိုင်းယှဉ်ချက်အနေနဲ့ Samsung SM843 ဟာ ထိပ်တန်း Intel S3700 ရဲ့ write-performance ရဲ့ ၁/၃ လောက်သာ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ random 4k write workloads တွေမှာ SM843 ဟာ 12,417 IOPS ရှိပြီး Intel S3700 ကတော့ 33,013 IOPS ရှိပါတယ်။ read workloads တွေကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုတဲ့အခါ SM843 ဟာ အုပ်စုကို လွှမ်းမိုးထားပါတယ်။ Random 4K read performance ဟာ 71,609 IOPS မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး Intel ကတော့ 64,345 IOPS နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ Web Server profile မှာတော့ SM843 ဟာ 27,184 IOPS မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး Intel S3700 ကတော့ 22,776 IOPS နဲ့ ထပ်မံနောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် သူ့ရဲ့ နှစ်ဆဈေးနဲ့ရတဲ့ drive နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်တောင် SM843 ဟာ သင့်တော်တဲ့နေရာမှာ ကောင်းကောင်းရပ်တည်နေပါတယ်။ 

စံ client SSD များထက် မြင့်မားသော read performance နှင့် အနည်းငယ်တိုးတက်ကောင်းမွန်သော endurance သာ လိုအပ်သော ပတ်ဝန်းကျင်များအတွက်၊ Samsung SM843 ကို အလားတူ capacity consumer SSD များထက် ကုန်ကျစရိတ်သက်ရောက်မှု အနည်းဆုံးဖြင့် ထိုကဏ္ဍအတွက် ပြီးပြည့်စုံစွာ ချိန်ညှိထားပါသည်။ Intel SSD 320 နှင့် 520 သို့မဟုတ် Micron P400e အပါအဝင် ဤနေရာတွင် ရိုးရာအားဖြင့် အသုံးပြုသော SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Samsung SM843 သည် ပိုမိုမြင့်မားသော read performance နှင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော mixed workload performance ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤဈေးကွက်ကဏ္ဍသည် ကုန်ကျစရိတ်အပေါ် လုံးဝနီးပါး မူတည်နေသောကြောင့် SM843 ၏ ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ဈေးနှုန်းသည် ဤကဏ္ဍထက် ပုံမှန်ပေးဆောင်လေ့ရှိသော ခံနိုင်ရည်မြင့်မားမှု ထပ်လောင်းပေါင်းထည့်ခြင်းဖြင့် အနိုင်ရသူဖြစ်စေပါသည်။ အခြားထုတ်လုပ်သူများက ပေးဆောင်သော mainstream enterprise SSD များသည် write-heavy workloads များတွင် ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သော်လည်း၊ ၎င်းသည် သိသာထင်ရှားသော ကုန်ကျစရိတ်ပရီမီယံဖြင့် လာပါသည်၊ ထိုမော်ဒယ်များက ပေးဆောင်သော မြင့်မားသော performance ကို မလိုအပ်ပါက ၎င်းသည် သည်းခံရန် ခက်ခဲနိုင်ပါသည်။

Pros

  • ထိပ်တန်းစာဖတ်စွမ်းဆောင်ရည်
  • client SSD အပိုင်းမှာ အမြင့်ဆုံးခံနိုင်ရည်ရှိမှု
  • စားသုံးသူ SSD များထက် ဈေးနှုန်းအနည်းငယ် ပိုသက်သာခြင်း

အားနည်းချက်များ

  • 480GB အထက် စွမ်းရည်များတွင် မရရှိနိုင်ပါ

အောက်ဆုံးလိုင်း

Samsung SM843 သည် ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်များစွာဖြင့် ခံနိုင်ရည်နည်းပါးသော လုပ်ငန်းပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိတည်ဆောက်ထားသော drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤဈေးကွက်တွင် client SSD များသည် ယေဘုယျအားဖြင့် လွှမ်းမိုးထားလေ့ရှိသော်လည်း Samsung သည် စစ်မှန်သော လုပ်ငန်းဒီဇိုင်းဖြေရှင်းချက်ကို ယူဆောင်လာပြီး ဤကဏ္ဍတွင် ရရှိနိုင်သော အကောင်းဆုံး drive ကို ရရှိစေသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။