StorageReview.com

Intel SSD DC S3700 Series Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Intel SSD DC S3700 သည် 6Gb/s SATA interface ကို MLC NAND၊ in-house controller နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုထားပြီး 2.5″ နှင့် 1.8″ form factor နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ S3700 ကို mainstream နှင့် high-performance enterprise market segments များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ဈေးနှုန်းသင့်တင့်မှု (ယခင်မော်ဒယ်ထက် MSRP ၄၀% လျော့နည်း) ရှိသောကြောင့် server compute သို့မဟုတ် flash array လိုအပ်ချက်တိုင်းနီးပါးအတွက် drive ကို သုံးစွဲနိုင်ပါသည်။ တပ်ဆင်ရလွယ်ကူခြင်းနှင့်အတူ Intel ၏ ဦးဆောင်ခံနိုင်ရည်နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော SSD များကို ပေးဆောင်သည့် အမွေအနှစ်သည် S3700 ကို အသုံးပြုမှုအမျိုးမျိုးအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိစေသည်။

Intel က ဒီတစ်ခါ စွမ်းဆောင်ရည်/ခံနိုင်ရည်ရှိမှုကိုပဲ ကြွားဝါနေတာ မဟုတ်ပါဘူး။ ဒီ drive က 4KB random read IOPS 75,000 နဲ့ random write IOPS 36,000 ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် Intel က 10% IOPS distribution ကြောင့် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ DC S3700 က ၉၉.၉% အတွက် latency <500μs နဲ့ ခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ response time တွေကိုလည်း မောင်းနှင်ပေးပါတယ်။

MLC NAND ကိုသုံးတဲ့ တခြားသူတွေလိုပဲ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုနဲ့ပတ်သက်ပြီး Intel က သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်ချဉ်းကပ်မှုကို အသုံးပြုပြီး NAND ကနေ write cycle တွေပိုများအောင် လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။ ကိုယ်ပိုင် controller၊ NAND နဲ့ software package တွေပိုင်ဆိုင်တာက အထောက်အကူဖြစ်စေတာတော့ အမှန်ပါပဲ။ Intel က သူတို့ရဲ့ NAND နားလည်မှုနဲ့ NAND စီမံခန့်ခွဲမှုကို High Endurance Technology (HET) လို့ခေါ်တဲ့အရာအတွက် ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ HET က DC S3700 ကို ပုံမှန် ၅ နှစ်သက်တမ်းမှာ Drive Writes per Day (DWPD) ၁၀ ခု ကိုင်တွယ်နိုင်အောင် ခွင့်ပြုပါတယ်။

DC S3700 သည် ပုံစံနှစ်မျိုးဖြင့် ထွက်ရှိလာပြီး 100GB၊ 200GB၊ 400GB နှင့် 800GB စွမ်းရည်များတွင် စံ 2.5″ နှင့် 200GB နှင့် 400GB စွမ်းရည်အမှတ်များတွင် embedded application များအတွက် ပိုမိုရည်ရွယ်သည့် 1.8″ ပုံစံဖြစ်သည်။ drive တစ်ခုစီတွင် full data path protection၊ AES 256-bit encryption နှင့် capacitor မှတစ်ဆင့် power loss protection တို့ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ drive သည် မှန်ကန်သောလည်ပတ်မှုကိုသေချာစေရန် boot လုပ်သည့်အခါ self-check များကိုလည်း လုပ်ဆောင်သည်။

အိမ်တွင်းမှတ်စုတစ်ခုအနေနဲ့ DC S3700 ဟာ Intel အတွက် အမည်ပေးမှု သဘောတူညီချက်အသစ်တစ်ခုကို စတင်လိုက်တယ်ဆိုတာ သတိပြုသင့်ပါတယ်။ ဘာကြောင့်လဲဆိုတော့ သူတို့ရဲ့ လက်ရှိ drive လိုင်း (ဥပမာ 320, 330, 520, 710, 910) မှာ ဘယ်ဟာက ဘယ်ဟာလဲဆိုတာကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မဖော်ပြထားလို့ပါ။ Consumer SSD တွေကို enterprise drive တွေနဲ့ ရောနှောထားပြီး SATA နဲ့ PCIe interface တွေကို ရောနှောထားတာကြောင့် ဂဏန်းသုံးလုံးပါ drive အမည်စာရင်းက ရှုပ်ထွေးနေပါတယ်။ Intel ဟာ အဆင့်သုံးဆင့် ပေါင်းစည်းမှုဆီကို ရွေ့လျားနေပြီး အုပ်စုတွေကို Data Center (DC), Professional (client) နဲ့ Consumer လို့ သတ်မှတ်ပါတယ်။

Intel SSD DC S3700 စီးရီး သတ်မှတ်ချက်များ

  • စွမ်းရည်
    • 2.5 "
      • 100GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 200 MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 19,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 9,500 IOPS
      • 200GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 365 MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 32,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 16,500 IOPS
      • 400GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 460 MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 36,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 19,500 IOPS
      • 800GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 46-MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 36,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 20,000 IOPS
    • 1.8 "
      • 200GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 365 MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 32,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 16,500 IOPS
      • 400GB
        • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း- 500 MB/s အထိ
        • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 460 MB/s အထိ
        • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု- 75,000 IOPS / 36,000 IOPS အထိ
        • ကျပန်း 8K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု: 47,500 IOPS / 19,500 IOPS
    • Intel 25nm eMLC NAND
    • ဖတ်ရန်/ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု: 45 μs / 65 μs
    • အင်တာဖေ့စ် SATA 6Gb/s၊ SATA 3Gb/s နှင့် 1.5Gb/s တို့နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်
    • အမြင့်: ၂.၅ လက်မ 100GB၊ 200GB၊ 400GB နှင့် 800GB အထူ ၇.၀ မီလီမီတာ၊ ၁.၈ လက်မ ၅ မီလီမီတာ အထူ
    • အလေးချိန်: ၂.၅ လက်မ ၂၀၀,၄၀၀,၈၀၀ GB: ၇၃.၆ ဂရမ် ± ၂ ဂရမ်; ၂.၅ လက်မ ၁၀၀GB: ၇၀ ဂရမ် ± ၂ ဂရမ်; ၁.၈ လက်မ ၂၀၀, ၄၀၀GB: ၄၉ ဂရမ် ± ၂ ဂရမ်
    • သက်တမ်း: ပျက်ကွက်မှုအကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF) ၂ သန်း နာရီ
    • တစ်သက်တာခံနိုင်ရည်ရှိမှု- တစ်နေ့လျှင် Drive Write ၁၀ ခုအထိ
    • Power Consumption
      • တက်ကြွသော: ပုံမှန် 6 W အထိ
      • အားလပ်ချိန်: 650 mW ပုံမှန်
    • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0°C မှ 70°C အထိ

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Intel SSD DC S3700 သည် ယခင် SSD 710 စီးရီး ၏ လမ်းကြောင်းကို လိုက်နာပြီး ပါးလွှာသော 7mm z-height နှင့် 2.5″ form-factor ရှိသည်။ ဤပါးလွှာသောဒီဇိုင်းသည် နေရာလွတ်များသော dense flash arrays၊ blade servers သို့မဟုတ် embedded applications များကဲ့သို့သော နေရာများစွာတွင် ထည့်သွင်းနိုင်စေပါသည်။ ယနေ့ခေတ်တွင် 9.5mm သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုသော SSD အများစုတွင် အတွင်းပိုင်းတွင် နေရာလွတ်များစွာရှိပြီး ရိုးရာ 15mm enterprise hard drives များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော နေရာများတွင်သာ z-height ကြီးသောနေရာများကိုသာ အသုံးပြုထားသည်။

SSD DC S3700 ရဲ့ ကိုယ်ထည်က သတ္တုအလွိုင်းနဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး မပြီးဆုံးသေးတဲ့ သတ္တုကြောင့် မက်တယ်အသွင်အပြင်ရှိပါတယ်။ Intel ဟာ သူတို့ရဲ့ သိုလှောင်မှုထုတ်ကုန်တွေနဲ့ အလွန်ရိုးရှင်းတဲ့ ဒီဇိုင်းတွေကို အမြဲလုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ S3700 ကလည်း ခြွင်းချက်မဟုတ်ပါဘူး။ အပေါ်အဖုံးကို ဖြုတ်လိုက်ရင် အတွင်းပိုင်းက ဆားကစ်ဘုတ်တစ်ခုတည်းကို ပေါ်လွင်စေပါတယ်။ ဝက်အူပေါက်တွေနားမှာ ပိုမိုတောင့်တင်းစေဖို့အတွက် Intel က ဘူးထဲမှာ ပလတ်စတစ်အကာအရံတွေကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားဆဲဖြစ်ပေမယ့် ဒါကလွဲရင် ဒါက ရိုးရှင်းတဲ့ setup တစ်ခုပါ။

Intel SSD DC S3700 ရဲ့ အဓိကအချက်ကတော့ ဒီ drive မှာ အခုချိန်မှာ ထူးခြားနေတဲ့ PC29AS21CA0 SATA 6.0Gb/s controller အသစ်ပါ။ Hitachi SSD400M နဲ့ SSD400S.B မှာတွေ့ရတဲ့ SAS-based Intel/Hitachi controller (အပြင် PCIe Intel SSD 910 ) အပြင် ဒါဟာ Intel ရဲ့ ပထမဆုံး SATA 6.0Gb/s controller ဖြစ်ပြီး SSD 710 နဲ့ SSD 320 မှာတွေ့ရတဲ့ SATA 3.0Gb/s PC29AS21BA0 ရဲ့ ခြေရာကို လိုက်နေပါတယ် ။

Intel ဟာ SSD DC S3700 ထဲမှာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် NAND ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ 200GB စွမ်းရည်မှာ မတူညီတဲ့ စွမ်းရည်ရှိတဲ့ NAND အပိုင်း ၁၆ ပိုင်းကို ခွဲထားတဲ့ NAND 264GB ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါက ထူးဆန်းတဲ့ NAND အရေအတွက်ရှိတဲ့ ပထမဆုံး SSD မဟုတ်ပါဘူး၊ Hitachi SSD400M နဲ့ SSD400S.B တို့ဟာ controller ရဲ့ channel အားလုံးကို ဖြည့်သွင်းဖို့ မတူညီတဲ့ NAND အရွယ်အစားတွေကို အသုံးပြုခဲ့တာကြောင့်ပါ။

ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ အောက်ခြေကနေ ကြည့်ရင် ကျန်ရှိနေတဲ့ NAND ရှစ်ခုအပြင် PCB ရဲ့ cutout တွေမှာ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ capacitor တွေကိုလည်း ပြသထားပါတယ်။ ပါဝါပြတ်တောက်သွားတဲ့အခါ in-flight data ကို NAND ကို ပေးပို့ဖို့အတွက် ဒါတွေကို အသုံးပြုပါတယ်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

Intel SSD DC S3700 သည် Intel PC29AS21CA0 controller နှင့် SATA 6.0Gb/s interface ပါရှိသော Intel HET MLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

  • Intel SSD ၇၅၀ (200GB၊ Intel PC29AS21BA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
  • Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
  • ဟီတာချီ SSD400M (၄၀၀GB၊ Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
  • PureSi Kage S1 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
  • Kingston SSDNow E100 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)

Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked ပြုလုပ်ထားပါသည် ။ ThinkServer RD240 ကို အောက်ပါအတိုင်း configure လုပ်ထားပါသည်။

  • ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
  • Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
  • Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • LSI 9211 SAS/SATA 6.0Gb/s HBA

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။

  • 4K
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ၈K ၇၀/၃၀
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ဖိုင်ဆာဗာ
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
  • ဝက်ဘ်ဆိုက်
    • 100% ဖတ်ပါ။
    • ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး workload မှာ 100% 4K random write activity ကို အပြည့်အဝ saturation မှာ ထည့်သွင်းထားပြီး Intel SSD DC S3700 ကနေ IOPS 50,000 ကျော်ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး IOPS ၃၄,၀၀၀ လောက်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီစွမ်းဆောင်ရည်ဟာ SAS-equipped Hitachi SSD400M အပါအဝင် ဒီကဏ္ဍထဲက တခြား SSD တွေထက် အများကြီးသာလွန်ပါတယ်။

Intel SSD DC S3700 သည် 16T/16Q load ဖြင့် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ ပျမ်းမျှ response time 8ms ခန့်သာရှိခဲ့ပြီး SSD 710 ၏ 90ms+ ထက် များစွာနိမ့်ကျနေပါသည်။

မည်သည့် Enterprise SSD ၏ အရေးကြီးဆုံး အရည်အချင်းများထဲမှ တစ်ခုမှာ စဉ်ဆက်မပြတ် Enterprise Workload တစ်ခုအတွင်း အများဆုံး Latency အရ မည်သို့ပြုမူသည်ဆိုသည့်အချက်ဖြစ်သည်။ Intel က 1T/1Q 4K Random Read သို့မဟုတ် Write Load ဖြင့် အထင်ကြီးလောက်သော Sub-0.05ms Peak Response Times ရှိသည်ဟု ဆိုသော်လည်း ၎င်းသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာ Enterprise အခြေအနေများကို လုံးဝကိုယ်စားမပြုပါ။ 16T/16Q Load ၏ လေးလံသော Load ဖြင့်၊ Full Saturation ထက် များစွာကျော်လွန်သွားသောကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ Preconditioning လုပ်ငန်းစဉ်တစ်လျှောက်လုံးတွင် 400-500ms Peak Response Times ကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ ဤ Workload တွင်ပင် SATA-based Samsung SM825 နှင့် SAS-based Hitachi SSD400M နှစ်ခုစလုံးသည် အနည်းဆုံး အမြင့်ဆုံး Response Times ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့သည်။

SSD တစ်ခုစီရဲ့ တုံ့ပြန်မှုအချိန်တွေ ဘယ်လောက်တသမတ်တည်းရှိလဲဆိုတာကို ပြသတဲ့ latency standard deviation ကို လေ့လာကြည့်တဲ့အခါ Intel SSD DC S3700 ဟာ အတသမတ်တည်းအရှိဆုံး MLC SATA SSD ဖြစ်ကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့ပေမယ့် eMLC SAS-based Hitachi SSD400M ကတော့ အားသာချက်တစ်ခု ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုလုပ်ငန်းစဉ်ပြီးဆုံးသွားတဲ့အခါ steady-state ရောက်တဲ့အခါ drive တစ်ခုစီကို ကောင်းကောင်းတိုင်းတာဖို့အတွက် 100% write နဲ့ 100% read 4K random workload ကို တန်းဝင်ခဲ့ပါတယ်။ 16T/16Q workload နဲ့ Intel SSD DC S3700 ကနေ 33,830 IOPS read နဲ့ 33,016 IOPS write ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ SSD400M က ဒီလိုအခြေအနေတွေမှာ 4K random read performance ပိုမြင့်ပေမယ့် အမြင့်ဆုံး 4K write performance ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိက 4K random transfer စမ်းသပ်မှုတွင် 7.57ms read နှင့် 7.75ms write တိုင်းတာခဲ့ပြီး Intel သည် write average response time တွင် ဦးဆောင်နေသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ မူလ 4K ရလဒ်များကို တိုင်းတာသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပိုရှည်သော နမူနာကာလအတွင်း၊ အမြင့်ဆုံး read response time 370.9ms နှင့် အမြင့်ဆုံး write response time 513.7ms ကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ ၎င်းက DC S3700 ကို read နှင့် write peak latency နှစ်မျိုးလုံးတွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရှိသည်။

အမြင့်ဆုံး latency က တစ်ကြိမ်သာ အမြင့်ဆုံးကို ပြသပေမယ့် standard deviation က drive က ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးမှာ ဘယ်လိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိလဲဆိုတာကို ပြသပါတယ်။ အတည်ငြိမ်ဆုံး output အရ Intel SSD DC S3700 က ကျွန်ုပ်တို့အုပ်စုမှာ Hitachi SSD400M ပြီးရင် ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။

8K profile 70/30% read/write spread နှင့် constant 16T/16Q load ကို အသုံးပြု၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး ရောနှောထားသော workload တွင် Intel SSD DC S3700 မှ အမြင့်ဆုံးနှုန်း 44,000 IOPS ခန့်ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး 16,000 IOPS ခန့်အထိ လျော့ကျသွားခဲ့သည်။ ယခင်မျိုးဆက် Intel SSD 710 မှ steady-state speed 3,000 IOPS နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၎င်းသည် ပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 preconditioning curve တွင် ပျမ်းမျှ latency ကို တိုင်းတာရာတွင် DC S3700 မှ steady-state အနီးသို့ 16ms ခန့် မြန်နှုန်းကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး SSD 710 မှ 70-80ms သာ ရရှိခဲ့သည်။

အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်ကို နိမ့်အောင်ထားရမယ့်အချိန်ရောက်တဲ့အခါ Intel SSD DC S3700 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 8K 70/30 preconditioning workload မှာ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပြီး အချိန်တွေက 300-500ms ကြားမှာ ကွဲပြားပါတယ်။ ဒါဟာ 2,000ms အထိ တိုင်းတာနိုင်တဲ့ SSD 710 ထက် ကြီးမားတဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပေမယ့် Hitachi SSD400M ကတော့ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်းမှာ အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်ကို 100ms အောက်မှာပဲ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 ကြိုတင်အခြေအနေကွေးရှိ latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Intel SSD DC S3700 သည် လက်ရှိ enterprise SATA SSD များထဲတွင် အောက်ဆုံးအဆင့်တွင် ရှိနေသော်လည်း ၎င်းအစားထိုးခဲ့သော SSD 710 ထက် များစွာသာလွန်နေဆဲဖြစ်သည်။ ဤ workload တွင် ဦးဆောင်သူမှာ Hitachi SSD400M ဖြစ်ပြီး အတိုင်းအတာတစ်ခုအထိ Samsung SM825 သည် ဤ workload တွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော တည်ငြိမ်မှုကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4K write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread၊ 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် workload intensity ကို 2 thread နှင့် 2 queue မှ 16 thread နှင့် 16 queue အထိ တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8K 70/30 test တွင် Intel SSD DC S3700 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အခြားနှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များထက် ရှင်းလင်းသော အားသာချက်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး ဤအမျိုးအစားရှိ အခြားမည်သည့်အရာထက်မဆို သိသိသာသာ မြင့်မားသောနှုန်းဖြင့် အထွတ်အထိပ်သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ QD32 ထက် မြင့်မားသော workloads များတွင် interface သည် bottleneck ဖြစ်လာခဲ့ပြီး SAS-based Hitachi SSD400M သည် thread နှင့် queue count အမြင့်ဆုံးအထိ ပိုမိုနိမ့်သော်လည်း ပိုမိုတသမတ်တည်းရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ မတူညီသော load 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် ပျမ်းမျှ latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ DC S3700 အသစ်သည် SSD 710 ထက် မည်မျှတိုးတက်မှုရှိသည်ကို သင်လျင်မြန်စွာမြင်နိုင်သည်။ ထုတ်ကုန်အများစုသည် ယခင်မျိုးဆက် မော်ဒယ်များထက် linear တိုးတက်မှုကို ပေးဆောင်သော်လည်း၊ S3700 သည် စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ကြီးမားသော အဆမတန် ခုန်တက်မှုကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး၊ မူရင်း SATA 3.0Gb/s controller ၏ အသက်အရွယ်ကို ပြသနေပေမည်။

အများဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကိုကြည့်လျှင် QD အဆင့် ၃၂ အောက်၌ပင် SAS-based Hitachi SSD400M သည် SATA-based Intel DC S3700 အသစ်ထက် အားသာချက်ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။ သို့သော် အခြား enterprise SATA SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Intel SSD DC S3700 သည် ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Intel SSD DC S3700 သည် အခြား SATA နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များထက် QD32 ပေါ်ရှိ load များကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်ခဲ့သော်လည်း ဤ workload တွင် latency grouping ပိုမိုတင်းကျပ်သော SSD400M နှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခြင်း မရှိသေးပါ။

နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ 16T/16Q saturation load မြင့်မားတဲ့ Intel SSD DC S3700 ဟာ 20,000 IOPS အောက် burst speed နဲ့ စတင်ခဲ့ပြီး 11,000 IOPS ဝန်းကျင် steady-state speed နဲ့ တဖြည်းဖြည်း လျော့ကျသွားခဲ့ပါတယ်။ ဒီအုပ်စုထဲက တခြား SATA drive တွေထက် ပိုမြင့်တဲ့ speed ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး SAS-based Hitachi SSD400M ရဲ့ နောက်မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency ရှုထောင့်သို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ S3700 သည် ယခင် SSD 710 ထက် များစွာ တိုးတက်လာသည်ကို မြင်တွေ့နိုင်ပါသည်။ ထိရောက်သော queue depth 256 ရှိသော ပျမ်းမျှ latency သည် 80-90ms အကြား တိုင်းတာခဲ့သော်လည်း ယခုအခါ 25ms အောက်သို့ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

SATA နှင့် SAS enterprise drive တစ်ခုစီ၏ အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Intel SSD DC S3700 ၏ အမြင့်ဆုံး latency ကို eMLC-based SandForce SATA SSD များနှင့် 300ms အကွာအဝေးတွင် တိုင်းတာတွေ့ရှိခဲ့ပါသည်။ ယခင် SS 710 သည် 2,000ms အထိ အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာခဲ့ပြီး Samsung SM825 နှင့် Hitachi SSD400M တို့သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း 200ms နှင့် 100ms သာ ရရှိခဲ့သည်။

Drive တစ်ခုချင်းစီရဲ့ response time တွေကို ဘယ်လောက် တသမတ်တည်း ထိန်းသိမ်းထားနိုင်လဲဆိုတာကို latency standard deviation ကို ပြောင်းလဲကြည့်တဲ့အခါ S3700 ရဲ့ output ဟာ ပြိုင်ဘက် SandForce-powered enterprise model တွေနဲ့ အလွန်ဆင်တူတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပြီး ဒီ workload မှာ Samsung SM825 ထက် အနည်းငယ် ပိုတသမတ်တည်း ရှိပါတယ်။ Hitachi SSD400M က saturation workload မြင့်မားတဲ့နေရာမှာ အားသာချက် သိသိသာသာ ရှိနေပါတယ်။

drive တစ်ခုစီသည် preconditioning အဆင့်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် thread နှင့် queue အရေအတွက်ကို 2T/2Q မှ 16T/16Q အထိ ချိန်ညှိခဲ့သည့် workload အမျိုးမျိုးထဲသို့ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ Intel SSD DC S3700 သည် I/O စွမ်းဆောင်ရည်တွင် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေပြီး SandForce SSD များ၏ အမြန်နှုန်းနှစ်ဆကို ပေးစွမ်းသည်။

Intel SSD DC S3700 တွင် ပျမ်းမျှ latency ကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ တိုင်းတာထားပြီး 16T/8Q အထိ ဝန်အများစုအတွက် response time များသည် 10ms အောက်တွင် ရှိနေပါသည်။

အများဆုံး latency ရှုထောင့်သို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Intel SSD DC S3700 သည် အခြား eMLC SATA-based SSD များနှင့် တစ်ပြေးညီ ရေးဆွဲခဲ့သော်လည်း SAS-based Hitachi SSD400M သည် scaled thread/queue level အများစုအတွက် ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံး response time များကို 100ms အောက်တွင် ထိန်းသိမ်းထားခဲ့သည်။ thread နှင့် queue အရေအတွက် တိုးလာသည်နှင့်အမျှ S3700 သည် အခြား SATA enterprise SSD များနှင့်အတူ 300ms အထိ အမြင့်ဆုံးသို့ စတင်ရောက်ရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server workload တွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ SATA drives များသည် queue depth 32 ကို ကျော်လွန်သွားသောကြောင့် latency consistency တွင် သိသာထင်ရှားသော ကွာခြားချက်ကို ကျွန်ုပ်တို့ မြင်တွေ့နိုင်သည်။ S3700 သည် အခြား SATA-based enterprise drives များထက် အားသာချက်တစ်ခု ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း queue depth 32 ကျော်တွင် SAS-based SSD400M နှင့် နီးစပ်နိုင်ခြင်း မရှိပါ။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု workload သည် ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ရန် 100% write သို့ ပြောင်းပြန်လှန်ပါသည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အပြင်းထန်ဆုံး workload ဖြစ်သော်လည်း 100% write နှင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများနှင့် အမှန်တကယ် ကိုက်ညီမှုမရှိပါ။ ဤအပိုင်းတွင် Intel SSD DC3700 သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD များထက် များစွာပိုမိုမြင့်မားပါသည်။

S3700 မှ ထိရောက်သော queue အနက် 256 ရှိသော ဤခက်ခဲသော preconditioning load တွင် ပျမ်းမျှ latency သည် 40ms ခန့်ရှိပြီး ယခင် SSD 710 မော်ဒယ်တွင် 300-350ms အထိရှိသည်။

Intel SSD DC S3700 သည် preconditioning stage အတွင်း ယခင် workloads များတွင် SAS-based SSD400M ထက် ၎င်း၏အားသာချက် ဆုံးရှုံးခဲ့ရသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ 250ms အောက်သာ တိုင်းတာနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 1,000 မှ 2,750ms အတွင်းရှိသော ယခင်မျိုးဆက် Intel enterprise SSD ထက် များစွာတိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။

Hitachi SSD400M နှင့် Intel SSD DC S3700 တို့သည် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များတွင် တိုင်းတာမှုတူညီသော်လည်း စံသွေဖည်မှုသို့ပြောင်းလဲသောအခါ SAS-based SSD400M သည် S3700 ထက် အားသာချက်ပေးခဲ့သည်။ သို့သော် S3700 သည် SATA enterprise SSD အုပ်စုတွင် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ဆဲဖြစ်ပြီး SSD 710 ထက် များစွာတိုးတက်မှုရှိသည်။

Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် SSD တစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် workload ကို 100% read သို့ပြန်ပြောင်းခဲ့သည်။ read-only အခြေအနေများတွင် Intel DC S3700 သည် queue depths နိမ့်သောထိရောက်မှုတွင် အမြင့်ဆုံး I/O စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း QD64 ထက်မြင့်သောအဆင့်များတွင် SSD400M ထက် နိမ့်ကျသွားခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server workload တွင် Intel SSD DC S3700 သည် queue depths 128 အောက်တွင် 5ms ပျမ်းမျှ latency ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး eMLC SAS-based Hitachi SSD400m ဖြင့် အပြိုင်အဆိုင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server profile ရှိ အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုချိန်ကို ကြည့်သောအခါ၊ Intel SSD DC S3700 သည် SATA SSD အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်အချို့ကို ပေးဆောင်သည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့ရှိခဲ့သော်လည်း၊ 32 အောက် queue depth level များတွင် 200ms ကျော် မြင့်တက်နေဆဲဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် QD128 အထိ စမ်းသပ်မှုကြာချိန်တစ်လျှောက် 25ms အောက် ပေးဆောင်သည့် SAS-based Hitachi SSD400m နှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် ဖြစ်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server workload ရှိ latency standard deviation ကို လေ့လာကြည့်လျှင် Intel SSD DC S3700 သည် ၎င်း၏ latency ကို 32 ၏ effective queue depth တွင် တသမတ်တည်း ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သော်လည်း ထိုထက်ကျော်လွန်သော အဆင့်များတွင် သိသိသာသာ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

Intel DC S3700 နှင့် SAS ယှဉ်ပြိုင်မှု

ကျွန်ုပ်တို့သည် သုံးသပ်ချက်များတွင် ထုတ်ကုန်များကို နှိုင်းယှဉ်လေ့ရှိသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ယှဉ်ပြိုင်နေသော ဈေးကွက်အပိုင်းအခြားရှိ ထုတ်ကုန်များကို ထိပ်တိုက်နှိုင်းယှဉ်ခြင်းသည် သင်ခန်းစာယူစရာဖြစ်သည်။ သို့သော် ဤကိစ္စတွင်ကဲ့သို့ မျဉ်းကြောင်းများသည် တစ်ခါတစ်ရံ မှုန်ဝါးနေပါသည်။ Intel သည် S3700 သည် HPC အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအပါအဝင် entry၊ mainstream နှင့် performance enterprise computing အတွက် အကောင်းဆုံး drive တစ်ခုဖြစ်သည်ဟု အခိုင်အမာပြောဆိုထားသည်။ အဓိကအားဖြင့် enterprise တွင် ကန့်သတ်ချက်များစွာရှိသော SATA interface ကို ရွေးချယ်ရန် ဆုံးဖြတ်ချက်ချခြင်းကြောင့်ဖြစ်သည်။ SATA interface သည် queue depth 32 တွင် အမြင့်ဆုံးဖြစ်သည် (SAS သည် အများစုတွင် 256 အထိ မြင့်မားသည်) ဆိုလိုသည်မှာ တောင်းဆိုမှုများသည် ထိုအဆင့်ပျမ်းမျှထက်ကျော်လွန်သောအခါ ကျွန်ုပ်တို့၏ workloads အားလုံးတွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည့်အတိုင်း peak latency မြင့်တက်သွားသည်။

SAS ရဲ့ နောက်ထပ်အားသာချက်ကြီးတစ်ခုကတော့ တစ်ချိန်တည်းမှာ တူညီတဲ့ drive နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ controller နှစ်ခုပါဝင်တဲ့ high availability scenarios တွေအတွက် dual-port modes တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ခြင်းပါပဲ။ တစ်ခု offline ဖြစ်သွားရင် hardware အပိုမပါဘဲ standard SATA interface မှာလို SSD နဲ့ ချိတ်ဆက်မှု ပြတ်တောက်မသွားပါဘူး။ SAS drive အချို့မှာလည်း single-link connection ထက် total bandwidth တိုးမြှင့်ဖို့အတွက် wide-port configuration တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ Intel SSD DC S3700 ဟာ တခြား SATA ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အရမ်းမြန်ပေမယ့် thread နဲ့ queue level တွေ တိုးလာတာကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် MLC နဲ့ SLC-based SAS SSD တွေကို မိတ်ဆက်လိုက်တဲ့အခါ ဇာတ်လမ်းက ပြောင်းလဲသွားပါလိမ့်မယ်။

SSD တစ်ခုစီသည် steady-state သို့ရောက်ရှိပြီးနောက် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark များ၏ အဓိက post-preconditioning အပိုင်းများကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါသည်။ ဤအပိုင်း၏ ရည်ရွယ်ချက်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Intel SSD DC S3700 ကို အသစ်ထွက် SAS high-performance SSD များ၏ throughput ဇယားများတွင် ထည့်သွင်းခဲ့ပါသည်။ queue depths မြင့်မားသောအခါတွင်လည်း သိသာထင်ရှားသော latency ကွာခြားချက်များရှိပြီး ၎င်းတို့သည် သိသာထင်ရှားသောအချက်တစ်ချက်ဖြစ်သည်၊ သို့သော် အလွယ်တကူနှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် thread နှင့် queue အရေအတွက်အမျိုးမျိုးတွင် raw I/O speed ကို အသုံးပြုထားပါသည်။

100% 4K ကျပန်းရေးသားခြင်း သို့မဟုတ် ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း အခြေအနေတွင် Intel SSD DC 3700 သည် အဆင့်မြင့် SAS ပြိုင်ဘက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် အတော်လေး ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး ဒုတိယအမြန်ဆုံး 4K steady-state speed ရှိသည်။ 16T/16Q load တွင် ဖတ်ရှုမှု throughput သို့ focus ကို ပြောင်းလဲသောအခါ ဤအမျိုးအစားရှိ SSD များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်၏ 1/2 မှ 1/3 အထိသာ ပေးစွမ်းနိုင်သည်။

2T/2Q မှ 16T/16Q အထိ ဝန်အားများ ချိန်ညှိသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် Intel SSD DC S3700 သည် QD32 နှင့်အောက်အဆင့်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ကြောင်း ပြသသော်လည်း QD64 နှင့်အထက်အဆင့်များတွင်မူ SAS ယှဉ်ပြိုင်မှုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက DC S3700 သည် သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server workload တွင် SSD DC S3700 ၏ အားသာချက်သည် 16 အောက် effective queue depths တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိသော်လည်း၊ အဆင့်မြင့်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် SAS SSD များသည် ၎င်းကို လျင်မြန်စွာ ကျော်လွန်သွားပါသည်။

စမ်းသပ်မှု၏ ဤအပိုင်းတွင် 100% ဖတ်ရှုထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server workload သို့ လှည့်ကြည့်လျှင် Intel SSD DC S3700 သည် 2T/2Q load တွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ထွက်ရှိလာသော်လည်း 22,500 IOPS ခန့်တွင် လျင်မြန်စွာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိပြီးနောက် ပိုမိုမြင့်မားသော QD အဆင့်များတွင် 16,500 IOPS သို့ ကျဆင်းသွားသည်။

ကောက်ချက်

Intel SSD DC S3700 Series ဟာ Intel ဟာ လွန်ခဲ့တဲ့နှစ်တွေက X25 series SSD တွေနဲ့ ဈေးကွက်ကို ဦးဆောင်ခဲ့စဉ်က အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့တဲ့ အရာအားလုံးကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ အဲဒီအချိန်တုန်းက သူတို့ဟာ ကိုယ်ပိုင်အစိတ်အပိုင်းတွေနဲ့ နည်းပညာတွေနဲ့ လွှမ်းမိုးထားခဲ့ပြီး တခြားသူတွေက အချိန်အတော်ကြာအောင် မကျော်လွှားနိုင်ခဲ့ပါဘူး။ S3700 ဟာ ဒီလိုနည်းနဲ့ အချိန်ကို နောက်ပြန်လှည့်လိုက်ပါတယ်။ အနည်းဆုံးတော့ SATA နယ်ပယ်မှာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်ပိုင်းမှာတော့ လွှမ်းမိုးထားတဲ့ ထုတ်ကုန်တစ်ခုပါပဲ။ Intel က သူတို့ရဲ့ ပထမဆုံး enterprise SSD ကို စတင်မိတ်ဆက်ပြီးကတည်းက enterprise storage နယ်ပယ်မှာ အများကြီး ပြောင်းလဲသွားခဲ့ပါတယ်။ ကစားသမားအများအပြားဟာ အလွန်ယှဉ်ပြိုင်မှုရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကမ်းလှမ်းချက်တွေနဲ့ ဈေးကွက်ထဲကို ဝင်ရောက်လာခဲ့ကြပြီး ထုတ်လုပ်သူတွေက MLC NAND SLC နဲ့ဆင်တူတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို ပေးစွမ်းဖို့ IP ကို ​​တီထွင်လာတာနဲ့အမျှ ဈေးနှုန်းတွေ ဆက်လက်ကျဆင်းနေပါတယ်။ ဒီလိုယှဉ်ပြိုင်မှုတွေကြားမှာ Intel ဟာ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ DC S3700 ရဲ့ မယုံနိုင်လောက်အောင် စားသုံးသူတွေလို စတင်ရောင်းချတဲ့ ဈေးနှုန်းတွေနဲ့ SATA နယ်ပယ်မှာ အလွန်မြန်ဆန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေနဲ့ အာရုံစိုက်မှုများစွာကို ရရှိနေပါတယ်။

raw throughput ကို နှိုင်းယှဉ်ရမယ့်အချိန်ရောက်ရင် Intel SSD DC S3700 ဟာ enterprise SATA နယ်ပယ်မှာ အတော်လေးအောင်မြင်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ controller အသစ်နဲ့ NAND configuration က အလားတူ enterprise SSD တွေထက် အမြန်နှုန်းပိုမိုမြင့်မားစေပြီး ဈေးနှုန်းကလည်း ယှဉ်ပြိုင်မှုထက် များစွာနိမ့်ကျနေပါတယ်။ enterprise ဈေးကွက်မှာတော့ throughput တစ်ခုတည်းကို အာရုံစိုက်တာမဟုတ်ဘဲ အမြင့်ဆုံး latency နဲ့ latency standard deviation တို့က SSD ဟာ ၎င်းနဲ့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ application တွေနဲ့ platform တွေနဲ့ ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း အပြန်အလှန်ဆက်သွယ်နိုင်လဲဆိုတာမှာ အရေးပါတဲ့အခန်းကဏ္ဍကနေ ပါဝင်နေပါတယ်။ အမြင့်ဆုံး response time နဲ့ latency consistency ကတော့ SAS ထုတ်ကုန်အများစုနဲ့ ယှဉ်ရင် Intel အားနည်းချက်တစ်ခုပါပဲ။

မေးခွန်းထုတ်စရာ ဈေးကွက်ကတော့ latency နည်းပါးပြီး data availability မြင့်မားတဲ့ performance enterprise space ပါ။ Intel မှာ drive ကို ဒီမှာ ယှဉ်ပြိုင်ဖို့ ရည်မှန်းထားပေမယ့် interface က drive ရဲ့ utility ကို ကန့်သတ်ထားတာကြောင့် မဖြစ်နိုင်ပါဘူး။ SAS drive တွေက သူတို့ရဲ့ dual-port operating mode တွေနဲ့ ပိုပြီးပြင်းထန်တဲ့ workload တွေကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကြောင့် ဈေးကွက်ကို လွှမ်းမိုးထားပါတယ်။ ဒါက SATA အတွက် ခက်ခဲတဲ့ နယ်ပယ်တစ်ခုပါ။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ သူ့ရဲ့ performance က SAS ရဲ့ အမြင့်ဆုံးနေရာအောက်မှာ ရှိနေပြီး SATA က dual-port connection နဲ့ SAS ရဲ့ end-to-end data protection ကို လွတ်သွားလို့ပါ။ ဒါတွေက high-end enterprise environment demand ရဲ့ feature တွေပါ။ entry price နည်းရင်တောင် သူတို့ရဲ့ နှစ်သက်မှုကို မပြောင်းလဲနိုင်ပါဘူး။

နောက်ဆုံးမှာတော့ Intel ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ကုန်ကျစရိတ်ကြောင့် အချို့ကိစ္စတွေမှာ မြန်နှုန်းမြင့် HDD မီဒီယာတွေကို အစားထိုးသွားမှာ သေချာပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် boot နဲ့ အခြား entry enterprise workloads တွေအတွက်ပါ။ ဒါပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည် workloads တွေအတွက်တော့ DC S3700 ဟာ ပြင်းထန်ပြီး အမြဲတမ်းတက်ကြွတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ အလုပ်တွေကို ကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ SAS SSD တွေနဲ့ ခန့်မှန်းရခက်ပါတယ်။ S3700 ဟာ flash array ဈေးကွက်မှာလည်း စီးပွားရေးတိုးတက်လာမှာဖြစ်ပြီး Intel ကိုအသုံးပြုသူအများစုဟာ SSD 320 မှာ အသုံးပြုကြပါတယ်။ S3700 ရဲ့ ပြင်းထန်တဲ့ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်လာတာကြောင့် နောက်နှစ်အတွင်း array ထုတ်လုပ်သူတွေဟာ S3700 ကို ပြောင်းရွှေ့အသုံးပြုလာတာကို မြင်တွေ့ရတာ အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။

Pros

  • အမြန်ဆုံး SATA-အခြေခံ enterprise SSD
  • အလွန်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ဈေးနှုန်း
  • သိပ်သည်းဆအများဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသော 2.5″ 7mm နှင့် 1.8″ 5mm form-factor များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်

အားနည်းချက်များ

  • SATA interface သည် ဝန်အားမြင့်မားသော လုပ်ငန်းအခြေအနေများတွင် latency ကို သိသိသာသာ ကန့်သတ်ထားသည်
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု တောင်းဆိုချက်များသည် လုပ်ငန်းပမာဏ workloads များတွင် လက်တွေ့မကျပါ (1T/1Q 4K)

အောက်ဆုံးလိုင်း

Intel SSD DC S3700 သည် SATA interface ကိုအသုံးပြုသော enterprise SSD နယ်ပယ်အတွက် အမြင့်ဆုံးစံချိန်သစ်တစ်ခုကို တင်လိုက်ပါသည်။ Intel သည် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် controller၊ NAND နှင့် မြင့်မားသောခံနိုင်ရည်နည်းပညာများဖြင့် ဆန်းသစ်တီထွင်မှုသို့ ပြန်လည်ရောက်ရှိလာခြင်းကို မိတ္တူကူးသူများ ပြည့်နှက်နေသော ဈေးကွက်တွင် ကြိုဆိုပါသည်။ S3700 သည် SATA-based enterprise SSD အားလုံးအတွက် စံနှုန်းကို မြှင့်တင်ပေးသော်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် SAS SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက S3700 သည် ၎င်းတို့၏ အလွန်နိမ့်သော max latency နှင့် မြင့်မားသော IO throughput တို့ကို မြင့်မားသော workloads များအောက်တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခြင်းမရှိပါ။

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။