Intel SSD 320 ဟာ Intel X25-M ရဲ့နောက်ဆက်တွဲဖြစ်ပြီး၊ ယနေ့အထိ လူကြိုက်အများဆုံး SSD ဖြစ်ပါတယ်။ SSD 320 (X25-M တတိယမျိုးဆက်လို့ လူသိများပါတယ်) ဟာ mainstream SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး အစ်ကိုကြီး SSD 510 ကတော့ enthusiast နေရာကို လိုက်မီစေပါတယ်။ Mainstream ဆိုတာ ပျင်းစရာကောင်းတယ်လို့ မဆိုလိုပါဘူး၊ SSD 320 ရဲ့ ပို့စ်တွေမှာ 270MB/s read speeds နဲ့ 220MB/s write speeds တွေကို ကိုးကားဖော်ပြထားပြီး ဒါဟာ အတော်လေး လေးစားဖွယ်ကောင်းပါတယ်။ SSD 320 ဟာ X25-M ရဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုလို့ ဆိုနိုင်ပေမယ့် Intel 25nm NAND နဲ့ 600GB အထိ သိုလှောင်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည်တွေလိုမျိုး အသစ်အဆန်းတွေ အများကြီး ရှိပါသေးတယ်။ ဒါဟာ consumer SSD တွေအတွက် ပထမဆုံးပါပဲ။
စွမ်းရည်က လူအများအတွက် အတော်လေး အရေးကြီးပါတယ်။ Intel SSD 320 ရဲ့ 2.5″ form factor (7mm drive height, 2.5mm shim) ဟာ 40GB, 80GB, 120GB, 160GB, 300GB နဲ့ 600GB capacities တွေနဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ အခြေခံအားဖြင့် boot drives တွေကနေ ကြီးမားတဲ့ (SSD စံနှုန်းတွေအရ) system drives တွေအထိ လူတိုင်းအတွက် အရသာတစ်မျိုးပါပဲ။ Intel ဟာ သေးငယ်တဲ့ notebooks၊ tablet တွေနဲ့ အလားတူပစ္စည်းတွေအတွက် 1.8″ form factor နဲ့ SSD 320 ကိုလည်း ရောင်းချပေးနေပါတယ်။ ဒါတွေကို 80GB, 160GB နဲ့ 300GB capacities တွေနဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ capacities အားလုံးမှာ Intel ရဲ့ကိုယ်ပိုင် 25nm NAND ပါဝင်ပြီး Tier 1 စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရမှု သမိုင်းကြောင်းရှည်လျားပါတယ်။
NAND ပြဿနာက အရေးကြီးပါတယ်။ controller ကနေ flash အထိ အစိတ်အပိုင်းတွေကို Intel က အပြည့်အဝ ထိန်းချုပ်ခွင့်ပေးထားပြီး Intel က သူတို့ရဲ့ firmware ကို အလွှာလိုက် ထပ်တိုးပေးထားပါတယ်။ Intel ဟာ power loss protection အပါအဝင် board မှာ အပြောင်းအလဲအသစ်တစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ consumer SSD တွေမှာ ရှားရှားပါးပါးတွေ့ရတဲ့ Intel ဟာ power loss ကြောင့် အန္တရာယ်ရှိတဲ့ shutdown ဖြစ်တဲ့အခါ data တွေကို drive မှာ သိမ်းဆည်းထားနိုင်အောင် capacitor အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြုပါတယ်။
25nm Intel NAND နဲ့ ပတ်သက်တဲ့ နောက်ထပ် အားသာချက်တစ်ခုကတော့ ဈေးနှုန်းပါပဲ။ StorageReview.com မှာ 25nm NAND ရဲ့ ကုန်ကျစရိတ် သက်သာမှုအကြောင်း ကောင်းကောင်း ပြောပြီးပါပြီ၊ ဒါပေမယ့် လက်လီရောင်းချမှုမှာတော့ သက်သာမှု သိပ်မတွေ့ရသေးပါဘူး။ Intel က SSD 320 series တွေနဲ့ ၃၀% အထိ ကုန်ကျစရိတ် သက်သာအောင် မြှင့်တင်ဖို့ ရဲရင့်တဲ့ ရပ်တည်ချက်ကို ကျင့်သုံးနေပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်ကို ရေးသားနေချိန်မှာ လက်လီရောင်းချတဲ့ လမ်းဘေးဈေးနဲ့ ရောင်းချတာမျိုး မရှိပေမယ့် Intel က လမ်းညွှန်ချက်တွေ ပေးထားပြီး ၁၀၀၀ ယူနစ်အတွက် ဈေးနှုန်းတွေကို အောက်ပါအတိုင်း ဖော်ပြထားပါတယ်- 40GB ကို $89၊ 80GB ကို $159၊ 120GB ကို $209၊ 160GB ကို $289၊ 300GB ကို $529 နဲ့ 600GB ကို $1,069 တို့ ဖြစ်ပါတယ်။ လက်လီရောင်းချမှုမှာတော့ ဈေးနှုန်းစာရင်းက သိပ်မတက်ဘူးလို့ ယူဆရင် 120GB SSD 320 ရဲ့ $209 ဟာ X25-M မှာ လက်ရှိ လမ်းဘေးဈေး $230 နဲ့ ယှဉ်ရင် အတော်လေး ဆွဲဆောင်မှု ရှိပါတယ်။
Intel SSD 320 ဟာ Intel ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ SSD Toolbox နဲ့လည်း တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ အဲဒီ Toolbox မှာ drive optimization, secure erase, drive health reporting စတဲ့ အသုံးပြုရလွယ်ကူတဲ့ tool အများအပြား ပါဝင်ပါတယ်။ Intel က system drive အဟောင်းကနေ Intel SSD အသစ်ကို ကူးပြောင်းဖို့အတွက် အခမဲ့ migration tool တစ်ခုကိုလည်း ပေးထားပါတယ်။
Intel ဟာ SSD 320 ကို X25-M ထက် ကောင်းမွန်တဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်အောင် အများကြီး ကြိုးစားထားပါတယ်။ ဒီ feature တွေက သုံးစွဲသူတွေကို ဆွဲဆောင်နိုင်ပေမယ့် SSD 320 ဟာ power loss protection နဲ့ AES 128-bit encryption လိုမျိုး corporate-friendly feature တွေနဲ့ enterprise အများအပြားမှာ အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာတော့ SSD 320 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းဖို့ လိုအပ်နေပါသေးတယ်။ X25-M နဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် next generation SSD တွေနဲ့ ဘယ်လို ယှဉ်နိုင်မလဲဆိုတာ ကြည့်ရအောင်။
Intel SSD 320 သတ်မှတ်ချက်များ
- ပုံစံအချက်များ- ၁.၈ လက်မနှင့် ၂.၅ လက်မ
- Capacity — 80/160/300 GB (1.8-inch), 40/80/120/160/300/600 GB (2.5-inch)
- Intel က
- Intel 25nm NAND MLC ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ်
- SATA 3Gb/s အင်တာဖေ့စ်
- စဉ်ဆက်မပြတ် ဖတ်ရှုမှု မြန်နှုန်း- 270 MB/s အထိ
- စဉ်ဆက်မပြတ် စဉ်ဆက်မပြတ်ရေးသားမှု- 220 MB/s အထိ
- AES 128-bit encryption
- Intel SSD Toolbox
- OS-aware hot plug/ဖယ်ရှားခြင်း
- ပိုမိုကောင်းမွန်သော ပါဝါဆုံးရှုံးမှုဒေတာကာကွယ်မှု
- ပါဝါ – တက်ကြွ – 4W အထိ (TYP)၊ အားလပ်ချိန်: 700 mW (DIPM မဟုတ်)
- မပြင်ဆင်နိုင်သော Bit Error Rate (UBER): ၁၀ ခုလျှင် ၁ ကဏ္ဍ16 ဖတ်ပြီးသော bit များ
- ပျက်ကွက်မှုများကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF): 1,200,000 နာရီ
- တစ်သက်တာခံနိုင်ရည်ရှိမှု – 60 TBW အထိ
- အလေးချိန်: ၁.၈ လက်မ: ၄၉ ဂရမ်အထိ၊ ၂.၅ လက်မ ၇ မီလီမီတာ: ၈၂ ဂရမ်အထိ၊ ၂.၅ လက်မ ၉.၅ မီလီမီတာ: ၈၈ ဂရမ်အထိ
- 3 နှစ်အာမခံ
aesthetics
Intel SSD 320 အသစ်ဟာ X25-M ရဲ့ အရင် X7-M နဲ့ အတော်လေး ဆင်တူပေမယ့် SSD ဒီဇိုင်းတွေ အများကြီး မပြောင်းလဲတာကို ကြည့်ရင် အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ case ကလည်း ငွေရောင် alloy ဒီဇိုင်းနဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး အမြင့် ၇ မီလီမီတာ ရှိပြီး 9.5 မီလီမီတာ အမြင့်ရှိတဲ့ enclosure တွေထဲမှာ တပ်ဆင်နိုင်အောင် shim တစ်ခု ထပ်ထည့်ထားပါသေးတယ်။ အောက်မှာ မြင်တွေ့ရတဲ့အတိုင်း screw တိုတိုလေးတွေနဲ့ shim မပါဘဲ ရိုးရှင်းတဲ့ကိစ္စပါ။ တခြားပြောင်းလဲမှုတွေ မရှိဘဲ drive သေးသေးလေးပဲ ကိုင်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။
အောက်ခြေက ဘာစတစ်ကာမှ မပါဘူး။ အပေါ်ဆုံးစတစ်ကာကတော့ Intel က နှစ်ပေါင်းများစွာ အသုံးပြုခဲ့တဲ့ တစ်ခုတည်းသောအရာဖြစ်ပြီး မော်ဒယ်နံပါတ်၊ စွမ်းရည်၊ စီရီရယ်နံပါတ်၊ firmware ဗားရှင်း စတဲ့ အရေးကြီးတဲ့ အချက်အလက်တွေကို စာရင်းပြုစုထားပါတယ်။ စတစ်ကာရဲ့ ကွေးညွှတ်နေတဲ့ အချင်းဝက်ပုံသဏ္ဍာန်ကိုတောင် မပြောင်းလဲခဲ့ပါဘူး၊ အရောင်ကိုတောင် မပြောင်းလဲခဲ့ပါဘူး။
SSD 320 ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ service-mode pin တွေ မပါဘဲ SATA power နဲ့ data connection အတူတူပဲ ရှိပါတယ်။ firmware update လုပ်ခြင်းအားလုံးကို hardware ဝင်ရောက်စွက်ဖက်မှုမရှိဘဲ software နဲ့ပဲ လုပ်ဆောင်ပါတယ်။
တပ်ဖြူ
300GB Intel SSD 320 ကို ဖြုတ်ဖို့က Phillips head screwdriver လေးနဲ့ အရမ်းလွယ်ပါတယ်။ ထောင့်တွေမှာ ရှိတဲ့ screw လေးခုကို ဖြုတ်လိုက်ရင် shim နဲ့ အပေါ်အဖုံးက အလွယ်တကူ မြှောက်တက်သွားပါတယ်။ အဲဒါကို ဖြုတ်လိုက်ရင် circuit board ရဲ့ အောက်ခြေကို တွေ့ရမှာဖြစ်ပြီး ဒီကိစ္စမှာတော့ NAND အပိုင်းအစတွေပဲ ပါဝင်ပါတယ်။ အရင် 160GB X25-M မှာ အောက်ခြေက ဗလာပါပဲ။
SSD ဈေးကွက်မှာ ဖြစ်ပျက်နေတဲ့ အခြေအနေတွေအရ "အဟောင်းကို ထုတ်ပြီး အသစ်နဲ့ အစားထိုး" လို့ ပြောရုံနဲ့ စတင်နိုင်ပါတယ်။ Intel SSD 320 မှာတော့ Intel ဟာ အကောင်းဆုံးအလုပ်လုပ်ခဲ့တဲ့ PC29AS21BA0 controller ကို ဆက်လက်အသုံးပြုခဲ့ပြီး firmware အသစ်နဲ့ အလုပ်လုပ်ဖို့ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားပါတယ်။ ဒီ controller ဟာ နှစ်ပေါင်းများစွာ အလွန်ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့ပြီး နောက်ထပ်လည်း အသုံးဝင်မှုတွေ အများကြီးရှိနေသေးတယ်ဆိုတာ ထပ်မံသက်သေပြခဲ့ပါတယ်။
ဖလက်ရှ်မှာ 25nm Intel 29F16B08CCME1 16GB အပိုင်းအစ အနှစ်ဆယ် ပါဝင်ပြီး၊ Intel ရဲ့ အဆိုအရ Intel NAND Factory ကနေ ရွေးချယ်တဲ့အခါ "အကောင်းဆုံး" ဖြစ်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ကိုယ်တိုင်လုပ်တဲ့အခါ ဘယ်သူက ဘာရမလဲဆိုတာ ကိုယ်တိုင်ဆုံးဖြတ်နိုင်ပြီး ဒီကိစ္စမှာတော့ Intel က အရည်အသွေးအမြင့်ဆုံး အပိုင်းအစတွေကို သူတို့ကိုယ်တိုင် ရွေးချယ်ပါတယ်။ ဒါက သုံးစွဲသူအတွက် ဘာပဲဖြစ်ပါစေ၊ Intel ပစ္စည်းတွေကို ဝယ်ရင် အကောင်းဆုံး Intel အစိတ်အပိုင်းတွေကို ရရှိမှာပါ။
Intel SSD 320 မှာ ယခင်စားသုံးသူမော်ဒယ်တွေမှာ မမြင်ဖူးသေးတဲ့ နောက်ထပ်အင်္ဂါရပ်နှစ်ခုရှိပါတယ်။ ပထမတစ်ခုကတော့ 64MB Hynix Mobile SDR 666Mhz H55S5162EFR-60M ဖြစ်ပြီး သေချာကြည့်လိုက်ရင် ယခင် RAM တွေထက် အများကြီးသေးငယ်တာကို သိနိုင်ပါတယ်။ ဘာကြောင့်လဲဆိုတော့ notebook/desktop အဆင့် DDR မှတ်ဉာဏ်ကို အသုံးပြုတာနဲ့မတူဘဲ Mobile SDR ကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် နေရာအများကြီး နည်းပါးတယ်လို့ မြင်တွေ့ရပါတယ်။ ဒီ RAM ကို 320 မှာ ပွဲဦးထွက်မြင်တွေ့ရတာ အံ့သြစရာပါပဲ။ အဲဒီ SSD 310 မှာ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ အရွယ်အစားကန့်သတ်ချက်တွေရှိတဲ့ mSATA form factor အစား 320 မှာ ပွဲဦးထွက်မြင်တွေ့ရတာ အံ့သြစရာပါပဲ။
နောက်ထပ်ပြောင်းလဲမှုကတော့ ပါဝါပြတ်တောက်သွားတဲ့အခါ SSD က cache ထဲမှာသိမ်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို NAND မှာ ဆက်လက်ရေးသားနိုင်အောင် capacitor တွေထည့်သွင်းထားတာပါ။ တခြား enterprise-class SSD တွေမှာတွေ့ခဲ့ရတဲ့ နောက်ဆုံးပေါ် super-capacitor နည်းပညာတော့ မဟုတ်ပေမယ့် ပါဝါပြတ်တောက်သွားတဲ့အခါ cache content တစ်ခုလုံးကို NAND မှာရေးသားဖို့ လုံလောက်တယ်လို့ ဆိုကြပါတယ်။
SSD ရဲ့အောက်ခြေက အတော်လေး ဗလာဖြစ်နေပြီး ဂဟေဆက်ထားတဲ့ 25nm 16GB NAND အပိုင်းဆယ်ပိုင်းကို မထည့်ရင်ပေါ့။ အမိုက်စားပစ္စည်းတွေအားလုံးကို အပေါ်ဘက်မှာ ထားရှိပါတယ်။
ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ
300GB Intel SSD 320 ကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Dell XPS 9000 test bed မှာ standard Intel ICH10R AHCI interface ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး လက်ရှိမျိုးဆက် SSD တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ခဲ့ပါတယ်။ တချို့က Vertex 3 ဒါမှမဟုတ် Intel SSD 510 လို drive တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် မျှတမှုမရှိဘူးလို့ ပြောကြပေမယ့် ဒီနှစ်ထွက်ရှိမယ့် drive အသစ်တွေမှာတော့ အားလုံးပါဝင်ပါတယ်။ ဝယ်သူတချို့ကတော့ SATA 6Gb/s drive တွေကို legacy SATA 3Gb/s interface တွေနဲ့တောင် စဉ်းစားနေကြပါတယ်။ အကောင်းဆုံးနှိုင်းယှဉ်မှုကတော့ ဒုတိယမျိုးဆက် X25-M ဖြစ်ပြီး SSD 320 က အစားထိုးထားပါတယ်။ X25-M ရဲ့ spec sheet ကို ပြန်သတိရရင် ကြော်ငြာထားတဲ့ 100MB/s sequential write speeds လောက်ပဲ ရှိတယ်လို့ မှတ်မိကြမှာပါ။ SSD 320 က နှစ်ဆကျော်ပိုများပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark တွေမှာ ဘယ်လိုဖြစ်လာမလဲဆိုတာ မြင်ချင်ပါတယ်။
ကြော်ငြာထားတဲ့ sequential read speed 270MB/s နဲ့ write speed 220MB/s တွေနဲ့ တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ဖို့အတွက် 2MB sequential transfer profile ပါတဲ့ IOMeter ကို အသုံးပြုပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုက drive တစ်ခုကနေ ဖိုင်တစ်ခုကိုယူပြီး နောက်တစ်ခုမှာ ကူးယူမလားဆိုတာနဲ့ ဆက်စပ်နေပါတယ်။
ဖိုင်လွှဲပြောင်းမှုစမ်းသပ်မှုတွင် Intel SSD 320 သည် ကြော်ငြာထားသော 270/220MB/s အမြန်နှုန်းနှင့် အလွန်နီးစပ်ခဲ့ပြီး 260MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 207MB/s ရေးသားမှု မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ ရေးသားမှုအမြန်နှုန်းသည် ယခင်မျိုးဆက် 160GB X25-M ထက် နှစ်ဆတိုးလာခဲ့သည်။
နောက်စမ်းသပ်မှုမှာ Intel SSD 320 ရဲ့ ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းတွေကို ကြည့်ပေမယ့် 2MB လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစားကိုပဲ ထိန်းထားပါတယ်။
အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ SSD 320 ဟာ X25-M ထက် တစ်စက္ကန့်ကို 1MB သာ လျော့နည်းသွားပြီး read speed 221MB/s သာ ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် write speed ကတော့ X25-M အဟောင်းထက် နှစ်ဆကျော် ပိုများပြီး 206MB/s သာ ရှိပါတယ်။
နောက်ထပ် synthetic benchmark မှာ 4K အဆင့်မှာ random read/write performance ကို လွှမ်းခြုံထားပြီး SSD တွေအတွက်ကတော့ အဓိက selling point တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဂဏန်းတွေ မြင့်လာတာက သီအိုရီအရ စွမ်းဆောင်ရည် ပိုကောင်းလာတယ်လို့ ဆိုလိုပေမယ့် တစ်ခါတလေမှာ ဂဏန်းကွာခြားချက်တွေက ညွှန်ပြသလောက် လက်တွေ့ benchmark တွေမှာ သက်ရောက်မှု မရှိပါဘူး။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ 4K sector boundaries တွေနဲ့ ချိန်ညှိထားတဲ့ 4K ကို အသုံးပြုပြီး IOMeter နဲ့ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်ပါတယ်။
queue depth 1 မှာ random 4K transfer performance က အရင် X25-M ထက် နှေးကွေးပေမယ့် read မှာတော့ သိပ်မကွာပါဘူး။ ဒါပေမယ့် ကျဆင်းသွားတဲ့ အပိုင်းကတော့ random write speed ပါ။ အသစ်ထွက် 25nm-based SSD 320 က 38MB/s ရပြီး အရင် 34nm-based X25-M က 65MB/s ရခဲ့ပါတယ်။
နောက်အပိုင်းမှာ 4K-write လုပ်ဆောင်ချက်တွေအတွက် ပျမ်းမျှနဲ့ အမြင့်ဆုံး response time တွေကို ကြည့်ရှုတဲ့ 4K write latency ကို ကြည့်ပါမယ်။ ဒီနေရာမှာ write speed မြင့်တဲ့ drive တွေက response time နိမ့်တဲ့ (ပိုမြန်တဲ့) ကို ပြသပါလိမ့်မယ်။
25nm Intel SSD 320 ဟာ SSD 510 ထက် ပျမ်းမျှ response time 0.101ms သာရှိပါတယ်။ ဒါက 160GB X25-M ထက် (နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ရင်) အများကြီး နှေးကွေးပါတယ်။ SSD 320 ရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ဟာ အားလုံးထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး အမြင့်ဆုံး response time 26.8ms ရှိပြီး X25-M မတိုင်ခင်က 284ms အထိ မြင့်တက်ခဲ့ပါတယ်။
CrystalDiskMark 3.0 ကို အသုံးပြု၍ ကျွန်ုပ်တို့သည် 300GB Intel SSD 320 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျပန်းဒေတာဖြင့် တိုင်းတာခဲ့သည်။ ဤနယ်ပယ်တွင် ရလဒ်များသည် IOMeter ကို အသုံးပြု၍ ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည့်အရာနှင့် အလွန်ကိုက်ညီပါသည်။
IOMeter စမ်းသပ်မှုများ၏ နောက်ဆုံးအုပ်စုတွင်၊ ဒေတာဘေ့စ်စွမ်းဆောင်ရည်မှသည် workstation ဝန်များအထိ အမျိုးမျိုးသော အသုံးပြုသူအခြေအနေများကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာရှိ လမ်းကြောင်းများကဲ့သို့ လက်တွေ့မကျသော်လည်း၊ အချို့သော drive များသည် queue လုပ်ထားသော လိုအပ်ချက်များ၏ အမျိုးမျိုးသော အဆင့်များကို မည်သို့ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို ပြသရန် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် NCQ-စွမ်းရည်များကို အလေးပေးဖော်ပြပြီး အချို့သော controller များသည် ကြီးမားသော workload များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် Intel SSD 320 သည် 160GB Intel X25-M အဟောင်းနှင့် အလွန်ကိုက်ညီစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။
လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ
StorageReview မှာ အသစ်အဆန်းဖြစ်နေရင်၊ ကျွန်တော်တို့ အာရုံစိုက်ဖို့ကြိုးစားတဲ့ တစ်ခုကတော့ ဘယ် drive မဆို လက်တွေ့အခြေအနေအောက်မှာ ဘယ်လိုလုပ်ဆောင်နိုင်မလဲဆိုတာပါပဲ။ ပျမ်းမျှအသုံးပြုသူအတွက်၊ မြင့်မားတဲ့ random 4K write speed တွေကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲဖို့ ကြိုးစားရတာ အတော်လေးခက်ခဲပါတယ်။ ရောနှောနေတဲ့ random activity တွေကို မကိုင်တွယ်နိုင်ရင် sequential speed မြင့်မားတဲ့ drive တစ်ခုဟာ လက်တွေ့ဘဝမှာ ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်မယ်လို့ ယူဆဖို့လည်း အဓိပ္ပာယ်မရှိပါဘူး။ ပုံမှန်အလုပ်ဝန်တွေအောက်မှာ drive တွေ ဘယ်လိုလုပ်ဆောင်နိုင်လဲဆိုတာကို တကယ်မြင်ဖို့အတွက် device ကို ပေးပို့နေတဲ့ traffic အတိအကျကို မှတ်တမ်းတင်ပြီး drive တွေကို တစ်ခုနဲ့တစ်ခု နှိုင်းယှဉ်ဖို့ အသုံးပြုရပါမယ်။ ဒီအကြောင်းကြောင့် HTPC၊ Productivity နဲ့ Gaming scenarios တွေပါဝင်တဲ့ StorageMark 2010 traces တွေကို အသုံးပြုပြီး စာဖတ်သူတွေကို drive တစ်ခုရဲ့ အခြေအနေအောက်မှာ ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း လုပ်ဆောင်နိုင်လဲဆိုတာ သိရှိနိုင်အောင် ကူညီပေးပါတယ်။
synthetic benchmarks တွေလိုပဲ၊ Intel SSD 320 ကို Plextor M2၊ OCZ Vertex 3၊ Intel X25-M နဲ့ Intel SSD 510 တွေနဲ့ ယှဉ်ပြီး စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ SATA 6.0Gbps မြန်နှုန်းရှိတဲ့ drives တွေအတွက်၊ interface အနေနဲ့ LSI MegaRAID 9260-8i ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး၊ 3.0Gbps မြန်နှုန်းတွေကို Intel ICH10R interface မှတစ်ဆင့် AHCI mode မှာ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။
ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ပါဝင်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပါးတဲ့ IOps နဲ့ MB/s နှုန်းထားတွေ မြင့်မားတာကို ပိုနှစ်သက်ပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို ရေးသားထားတာ 2,986MB နဲ့ ဖတ်ရှုထားတာ 1,924MB မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
Intel SSD 320 ကနေ ဇယားထိပ်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို မြင်ရမယ်လို့ မမျှော်လင့်ထားပေမယ့် X25-M နဲ့ ယှဉ်ရင် သိသာထင်ရှားတဲ့ တိုးတက်မှုတွေကိုပဲ ကျွန်တော်တို့ ရှာဖွေနေခဲ့တာပါ။ အဲဒီကိစ္စနဲ့ ပတ်သက်ပြီး SSD 320 ဟာ ကောင်းကောင်း စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး ယခင်မျိုးဆက် မော်ဒယ်ထက် HTPC မှာ ၂၀% ပိုမြန်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် SATA 3.0Gbps ထက် Intel SSD 510 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်ကို မရောက်နိုင်သေးပါဘူး။ ၄၁% နောက်ကျကျန်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတအပိုနှစ်နာရီဖြင့် ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီကြာခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။ ဤလမ်းကြောင်းတွင် drive တွင် 4,830MB ရေးသားထားပြီး 2,758MB ဖတ်ရှုထားသည်ကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
HTPC လမ်းကြောင်းမှာ ကျွန်တော်တို့တွေ့ခဲ့ရတဲ့ ရလဒ်တွေအတိုင်း Intel SSD 320 ဟာ X25-M ရဲ့ အရင်ဗားရှင်းထက် ၂၆% တိုးတက်လာပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တူညီတဲ့ 3.0Gbps interface မှာတော့ Intel SSD 510 ထက် ၁၉% နောက်ကျနေဆဲပါ။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ရှိပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ ဒီ trace မှာ drive ထဲကို 426MB ရေးသားထားပြီး 7,235MB ဖတ်ရှုထားတာကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
ဖတ်ရှုမှုများပြားသော Gaming trace တွင် အသစ်ထွက်ရှိလာသော 300GB Intel SSD 320 သည် SATA 3.0Gbps bus ကို ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 243MB/s ဖြင့် ပြည့်နှက်စေရန် ပြဿနာမရှိခဲ့ပေ။ ၎င်းသည် 160GB X25-M ထက် 36% ပိုများပြီး နောက်ဆုံးတွင် 250GB Intel SSD 510 နှင့် 3.0Gbps ကျော် ညီမျှခဲ့သည်။
Power Consumption
အထက်မှာ ဖော်ပြခဲ့သလိုပဲ Intel SSD 320 မှာ capacitor အများအပြား ထည့်သွင်းထားတာကြောင့် ပါဝါပြတ်တောက်မှုမှာ data ပျက်စီးမှုကို ကာကွယ်ပေးပါတယ်။ ဒီလိုဖြစ်လာစေဖို့အတွက် အထူးသဖြင့် consumer-grade budget မှာ Intel က enterprise SSD တွေမှာ တွေ့ရလေ့ရှိတဲ့ super-capacitor အစား tantalum-based KEMET Organic Capacitors (KO-CAP) ခြောက်လုံးကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ဒါတွေက ဈေးသက်သာပေမယ့် ပိုအရေးကြီးတာက ရည်ရွယ်ထားတဲ့အလုပ်ကို ပြီးမြောက်အောင်လုပ်ဖို့ပါပဲ။ mobile SDR memory နဲ့ တွဲဖက်လိုက်တဲ့အခါ cache အတွက် ပါဝါလိုအပ်ချက်က 0.003F လောက်ရှိတဲ့ capacitor ခြောက်ခုအထိ နည်းပါးပါတယ် (Viking Modular SSD မှာ 0.18F capacitor နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်)။ အလုံးစုံပြောရရင် အလုပ်လုပ်နိုင်ရင် capacitor ဘယ်လောက်ပဲရှိရှိ အရေးမကြီးပါဘူး။
capacitor array ရဲ့ နောက်ထပ်အလုပ်တစ်ခုကတော့ hot-swap လုပ်ခံရရင် drive ကိုကာကွယ်ဖို့ပါ။ hot-swap အခြေအနေတွေမှာ၊ အခြေအနေအချို့မှာ onboard အစိတ်အပိုင်းတွေဟာ device က သတ်မှတ်ထားတာထက် ပိုပြီး ပါဝါဆွဲပြီး ပျက်စီးသွားနိုင်ပါတယ်။ ဒီ capacitor တွေဟာ backup power ပေးဖို့နဲ့ ပုံမှန်အခြေအနေတွေမှာ startup current တွေကို ပျော့ပျောင်းစေဖို့ double-duty ကို ဆွဲပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးရဲ့ နောက်ဆုံးရလဒ်တွေက end user အတွက် data နဲ့ device ရဲ့ တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို ညီမျှစေပါတယ်။
Intel သည် SSD 320 ကို အမြင့်ဆုံးတက်ကြွသောပါဝါသုံးစွဲမှုနှုန်း 4W နှင့် idle အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 0.7W ဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ခဲ့သည်။ ဤပြောဆိုချက်များကို စမ်းသပ်ရန်နှင့် constant write၊ constant write နှင့် random read အခြေအနေများအောက်တွင် drive မည်မျှကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်သည်ကိုကြည့်ရှုရန် ကျွန်ုပ်တို့သည် workload generator အဖြစ် IOMeter ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုအတွင်း SATA-power rail မှ ပါဝါဆွဲယူမှုကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ အောက်ပါတို့သည် ကျွန်ုပ်တို့မှတ်တမ်းတင်ထားသော ပျမ်းမျှတန်ဖိုးများဖြစ်သည်။
အစဉ်လိုက်ရေးသားစမ်းသပ်မှုအတွင်း တိုင်းတာရရှိသော အမြင့်ဆုံးပါဝါနှုန်းမှာ 2.9 ဝပ်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ပေးထားသော အမြင့်ဆုံးသတ်မှတ်ချက်ထက် အနည်းငယ်လျော့နည်းနေသော်လည်း 300GB drive ၏ တွေ့ရှိချက်များသည် အကြီးဆုံး 600GB စွမ်းရည်ဗားရှင်းထက် နည်းပါးနိုင်သည်။ ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း ပါဝါသုံးစွဲမှုမှာ 1.58 ဝပ်ရှိပြီး ကျပန်းဖတ်ရှုမှုမှာ 0.84 ဝပ်သို့ ကျဆင်းသွားသည်။ အားလပ်ချိန်ပါဝါသည် 0.7 ဝပ်ဟုဆိုချက်နှင့် ကိုက်ညီပြီး အားလပ်ချိန်၌ထားသောအခါ 0.67 ဝပ်ရှိသည်။ ဤတန်ဖိုးများသည် အောက်တွင်ပြထားသည့် 160GB X25-M အဟောင်းတွင် ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့သည့်အရာနှင့် အလွန်ဆင်တူသည်။
အာမခံချက်
Intel သည် X25-M တွင်ကဲ့သို့ပင် 300GB SSD 320 အတွက် စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း ၃ နှစ်အာမခံကို ပေးဆောင်ပါသည်။ Intel သည် အလွန်အသုံးဝင်သော Intel SSD Toolbox လည်း ပါဝင်ပြီး ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများအား SSD အတွက် ၎င်းတို့၏စနစ်များကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်နိုင်စေခြင်း၊ write speeds ကို ထိန်းသိမ်းရန် အပတ်စဉ် free-space “sanitations” မှတစ်ဆင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းခြင်း၊ စုစုပေါင်း writes အပါအဝင် SMART data များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်ခြင်းနှင့် data အားလုံးအတွက် drives များကို wipe လုပ်နိုင်သည့် feature တို့ကို ပေးဆောင်ပါသည်။
ကောက်ချက်
Intel က စားသုံးသူများနှင့် စီးပွားရေးအသုံးပြုသူများသည် ဈေးနှုန်းတူ၊ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် 6.0Gbps မော်ဒယ်များအစား SSD 320 အသစ်ကို ဝယ်ယူရန် အဘယ်ကြောင့် စဉ်းစားသင့်သည်ကို အလွန်ကောင်းမွန်သော ငြင်းခုံချက်တစ်ခု ပြုလုပ်ထားသည်။ ၎င်းတို့သည် ယခင်မျိုးဆက် Intel X25-M ထက် ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာ မြှင့်တင်နိုင်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 စမ်းသပ်မှုများတွင် ၁၉% မှ ၃၆% အထိ ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ တိုးတက်လာသည်ကို တွေ့ရှိရသည်။
Intel ဟာ hot-swap အခြေအနေတွေမှာ incoming start-up current တွေကို ပျော့ပျောင်းစေဖို့ capacitor တွေ ထည့်သွင်းခြင်းအားဖြင့် data နဲ့ device ရဲ့ ခိုင်မာမှုကိုလည်း အကြီးအကျယ် တွန်းအားပေးခဲ့ပြီး onboard cache ရဲ့ content တွေကို NAND မှာ write out လုပ်နိုင်အောင် drive ကို အချိန်ကြာကြာ ဖွင့်ထားခြင်းအားဖြင့်လည်း လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Intel SSD ဝယ်ယူသူတွေဟာ အကောင်းဆုံး 25nm NAND ကို ရရှိကြတယ်လို့ သူတို့က ဆက်လက်ပြောဆိုထားပါတယ်။ Intel ဟာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်စက်ရုံတွေကနေ ထွက်လာတဲ့ ထုတ်ကုန်ကို ပထမဆုံး စမ်းသပ်အသုံးပြုခဲ့တဲ့အတွက်ပါ။ အလုံးစုံပြောရရင် Intel SSD 320 ဟာ ယခင်မျိုးဆက် X25-M ထက် ကဏ္ဍအားလုံးနီးပါးမှာ သိသိသာသာ တိုးတက်မှုကို တွေ့ရပါတယ်။
ကြီးမားတဲ့ SATA 3.0Gb/s installed-base ဟာ မကြာခင်အနာဂတ်မှာ ဘယ်မှမသွားတော့ဘူးဆိုတာ ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် Intel မှာ SSD 320 ကိုရောင်းချဖို့ ကြီးမားတဲ့ဈေးကွက်တစ်ခုရှိပါတယ်။ SSD 320 ဟာ Intel ရဲ့ portfolio ရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုသာဖြစ်ပြီး mSATA SSD 310၊ SATA 6.0Gb/s SSD 510 နဲ့ X25-M/V မော်ဒယ်တွေပါဝင်တဲ့ စတိုးဆိုင်တွေမှာ ရောင်းချနေဆဲဖြစ်ကြောင်းလည်း မမေ့သင့်ပါဘူး။ စားသုံးသူအများစုနဲ့ အလုပ်ခွင်မှာ ရုန်းကန်နေရသူတွေအတွက် SSD 320 ဟာ အမြန်ဆုံး hard drive ထက် အများကြီးပိုမြန်ပါတယ်။ တခြား SSD တွေလောက်တော့ မမြန်ပေမယ့် Intel က ယုံကြည်စိတ်ချရမှု၊ လိုက်ဖက်ညီမှုနဲ့ SSD toolbox လိုမျိုး သေးငယ်တဲ့အရာတွေအတွက် အဓိကအမှတ်တွေရထားပါတယ်။
Pros
- အလွန်မြင့်မားသော ယုံကြည်စိတ်ချရမှု
- X25-M ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုကောင်းမွန်လာခြင်း
- စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအဆင့် ဒေတာကာကွယ်မှု
- ကြီးမားသောစွမ်းရည်များ ပေးဆောင်ထားသည်
- Intel သည် NAND စုဆောင်းငွေများကို ဝယ်ယူသူများထံ လွှဲပြောင်းပေးခဲ့သည်။
အားနည်းချက်များ
- အခြားစွမ်းဆောင်ရည်အခြေခံ SSD များကဲ့သို့ မြန်ဆန်မှုမရှိသေးပါ။
အောက်ဆုံးလိုင်း
နောက်ဆုံးတော့ Intel SSD 320 ဟာ SATA 3Gb/s စွမ်းဆောင်ရည်မှာ X25-M ထက်သာလွန်ဖို့ လိုအပ်ခဲ့ပြီး အလွယ်တကူ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Intel ဟာ ပါဝါကာကွယ်မှုနဲ့ ကြီးမားတဲ့ 600GB စွမ်းရည်တွေနဲ့အတူ ဝယ်သူရဲ့ပိုက်ဆံအိတ်ကို မထိခိုက်စေဘဲ အားသာချက်အသစ်တွေကို ထည့်သွင်းခဲ့ပါတယ်။ SSD 320 ဟာ SATA 6Gb/s မော်ဒယ်အသစ်တွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုလို့မရပေမယ့် အဲဒါက အဓိကအချက်မဟုတ်ပါဘူး။ 320 ဟာ enterprise SSD တွေအပြင် SATA 3Gb/s interface ကို အသုံးပြုနေဆဲဖြစ်တဲ့ consumer စက်တွေမှာပါ အဆင်ပြေတဲ့ နေရာတစ်ခုကို ရှာတွေ့နိုင်ပါတယ်။


















အမေဇုံ