SMART Storage Systems (ယခင် SMART Modular) သည် ခိုင်မာသော enterprise SSD ထုတ်ကုန်များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ XceedIOPS2 သည် ၎င်းတို့၏ SandForce SF-2500-based solution ဖြစ်ပြီး ရောနှောထားသော enterprise အသုံးပြုမှုအတွက် ရည်ရွယ်ပြီး Toshiba eMLC NAND ၏ ခံနိုင်ရည်ဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသည်။ SATA 6Gb/s interface တပ်ဆင်ထားသော XceedIOPS2 သည် 520MB/s sequential reads နှင့် 500 MB/s writes အထိ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး random I/O စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 60,000 IOPS အထိ ရှိသည်။ အပေါ်ဆုံးတွင် custom firmware၊ power protection features များနှင့် SMART ၏ အင်ဂျင်နီယာအဖွဲ့မှ အတွေ့အကြုံများကို အလွှာလိုက် ထည့်သွင်းထားသည်။ အခြားအဓိကအချက်များတွင် AES 256-bit encryption၊ ခိုင်မာသော 2.5 million hour MTBF၊ ငါးနှစ်အာမခံနှင့် 400GB SSD အတွက် 6PBW အထိ ခံနိုင်ရည်ရှိသည်။
XceedIOPS2 သည် Smart Storage Systems ၏ ထုတ်ကုန်အရောအနှောတွင် ၎င်းတို့၏ အဓိက SATA ကမ်းလှမ်းချက်အဖြစ် ကိုက်ညီပါသည်။ ကုမ္ပဏီသည် eMLC နှင့် MLC NAND ကို လုပ်ငန်းတွင် အလုပ်လုပ်စေရန် အပြည့်အဝ လုပ်ဆောင်ထားသည်မှာ ထင်ရှားပါသည်။ Smart သည် SLC NAND ပါသော စစ်ဘက်နှင့် စက်မှုလုပ်ငန်းအဆင့် SSD များကို ပေးဆောင်သော်လည်း ၎င်းတို့၏ အဓိက လုပ်ငန်းကမ်းလှမ်းချက်များတွင် MLC NAND ပါသော SATA-based XceedStor နှင့် SAS interface နှင့် MLC NAND ကို အသုံးပြုသည့် Optimus SSD များ ပါဝင်သည်။ eMLC နှင့် MLC NAND မှ ငါးနှစ်စာ ခံနိုင်ရည်ရှိရန် ကတိကဝတ်သည် NAND မည်မျှတိုးတက်လာပြီနှင့် Smart သည် ၎င်းတို့၏ drive များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်ကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။
eMLC NAND ရဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်ခြင်းဟာ SLC အစားထိုး drive တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဈေးနှုန်းသက်သာခြင်းရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးကို ရရှိစေပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်ရှုထောင့်ကနေကြည့်ရင် eMLC drive တွေဟာ SLC ရဲ့ ဆွေမျိုးတွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အခြေအနေအများစုမှာ တွဲလောင်းကျနေဆဲဖြစ်ပြီး၊ တစ်ဒေါ်လာရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် TCO ညီမျှခြင်းဟာ MLC solution တွေဆီ အများကြီး ယိမ်းယိုင်နေပါတယ်။ XCeedIOPS2 မှာ တစ်နေ့ကို drive ခုနစ်ခုလုံး ရေးသားပေးရင် ငါးနှစ်အာမခံ ပါရှိပါတယ်။ သူတို့ရဲ့ အမြင့်ဆုံး 400GB စွမ်းရည်မှာဆိုရင်၊ ၎င်းဟာ ၎င်းရဲ့ expected service window မှာ drive ကို 6PB ရေးသားပေးနိုင်ပါတယ်။
Smart မှ XceedIOPS2 ကို 1.8" နှင့် 2.5" SATA 6Gb/s configuration နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် ပေးဆောင်ပါသည်။ 1.8" နှင့် 2.5" SSD နှစ်မျိုးလုံးကို 50GB၊ 100GB၊ 200GB နှင့် 400GB capacities များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit မှာ 2.5" 200GB capacity ဖြစ်သည်။
စမတ်သိုလှောင်မှုစနစ်များ XCeedIOPS2 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းဆောင်ရည်များ -
- XceedIOPS2 SATA ၂.၅"
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – TX၂၁B၁၀၄၀၀GB၁၀၀၁
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – TX၂၁B၁၀၄၀၀GB၁၀၀၁
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – TX၂၁B၁၀၄၀၀GB၁၀၀၁
- XceedIOPS2 SATA ၂.၅"
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – TX22D10100GB1001
- 200GB (186GB အသုံးပြုနိုင်သည်) – TX22D10200GB1001
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – TX22D10400GB1001
- XceedIOPS2 SATA ၂.၅"
- SandForce SF-2582 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- Toshiba 32nm Enterprise MLC NAND
- SATA 6Gb/s အင်တာဖေ့စ်
- performance
- စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း – 520 MB/s အထိ
- စဉ်ဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း – 500 MB/s အထိ
- IOPS ၆၀,၀၀၀ အထိ ကျပန်း 4K ရေးသားနိုင်ခြင်း
- ဝင်ရောက်ချိန် <၁.၀ မီလီစက္ကန့်
- ခံနိုင်ရည် eMLC (ငါးနှစ်သက်တမ်း)
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – ၆ ပီဘီဝပ်
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – ၆ ပီဘီဝပ်
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – ၆ ပီဘီဝပ်
- ဒေတာယုံကြည်စိတ်ချရမှု <၁၀ ယောက်တွင် ၁ ယောက်18 ဖတ်ပြီးသော bit များ
- အမှားပြင်ဆင်ခြင်း/အမှားထောက်လှမ်းခြင်း (BCH) – 512-byte sector တိုင်းအတွက် 55 bits
- ဒေတာချို့ယွင်းမှုပြန်လည်ရယူခြင်း – ဒေတာ NAND flash ဖျက်ခြင်း ၁ ခုအထိ
- ဓာတ်အားပြတ်တောက်မှု ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာခြင်း – EverGuard
- အပူချိန်စောင့်ကြည့်ခြင်း – သတိပေးချက်/အရေးကြီးသော အပူချိန်အပေါ် စွမ်းဆောင်ရည် ထိန်းချုပ်မှု
- ကုဒ်ဝှက်ခြင်း AES-256 (FIPS-197 အသိအမှတ်ပြု)၊ လုံခြုံရေး TCG-Enterprise
- စွမ်းအား
- Vcc ၃.၃ ± ၅% ၅ဗို့ ± ၅%
- တက်ကြွသော (ပုံမှန်) 1800 mA
- အားလပ်ချိန် 500 mA
- အဆင့်မြင့် ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှု – ပါဝါ ထိန်းချုပ်မှု
- ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
- ရှော့ခ် – 200g half-sine၊ 10msec၊ ဝင်ရိုးတစ်ခုစီတွင် 1 shock၊ X၊ Y၊ Z၊ ဦးတည်ရာတစ်ခုစီတွင်
- တုန်ခါမှု – 200g half-sine၊ 2msec၊ ဝင်ရိုးတစ်ခုစီတွင် 1 shock၊ X၊ Y၊ Z၊ ဦးတည်ချက်တစ်ခုစီတွင်
- လည်ပတ်မှုအပူချိန် 0°C မှ 70°C (အတွင်းပိုင်း)
- သိုလှောင်မှုအပူချိန် -၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၉၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်
- စိုထိုင်းဆ ၅% မှ ၉၅%၊ ငွေ့ရည်မပျော်ဝင်၊ ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ
- အမြင့် ၂၄,၃၈၄ မီတာ (၈၀,၀၀၀ ပေ)
- စက်နှင့်ဆိုင်သော
- အရှည် 78.5 မီလီမီတာ 100.2 မီလီမီတာ
- အနံ 54.0 mm 69.85 mm
- အမြင့် ၅.၀ မီလီမီတာ ၉.၅ မီလီမီတာ
- Firmware ဗားရှင်းကို ပြန်လည်သုံးသပ်ထားသည် – PRO6F4EC
ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း
Smart Storage Systems XceedIOPS2 သည် ငွေရောင်သတ္တုစပ်ဆေးဖြင့် သွန်းလောင်းထားသော သတ္တုအလွိုင်းအဖုံးဖြင့် ဖုံးအုပ်ထားသော အတော်လေးရိုးရှင်းသောပုံပန်းသဏ္ဌာန်ရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ အင်ဂျင်နီယာနမူနာတွင် အပိုင်းနံပါတ်၊ စီရီရယ်နံပါတ်၊ အသုတ်နံပါတ်နှင့် အခြေခံဒရိုက်အသေးစိတ်အချက်အလက်များအပါအဝင် ထုတ်ကုန်တံဆိပ်တစ်ခုတည်းကို ဘူး၏အပေါ်ဘက်အဖုံးတွင် ဖော်ပြထားသည်။ ဘူး၏အောက်ခြေသည် လုံးဝဗလာဖြစ်ပြီး အတွင်းပိုင်းဆားကစ်ဘုတ်ကို ဝင်ရောက်နိုင်သည့် ဝက်အူများကိုသာ ပြသထားသည်။
XceedIOPS2 မှာ 9.5mm drive z-height ပါဝင်ပြီး consumer နဲ့ SATA enterprise SSD တွေမှာ စံသတ်မှတ်ထားပါတယ်။ Intel SSD 710 ကလွဲလို့ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ enterprise-focused SSD အများစုမှာ 2.5-inch enterprise-grade hard drive တွေရဲ့ အထူနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ 15mm z-height ပါရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ပိုပါးလွှာတဲ့ ဒီဇိုင်းကို အသုံးပြုခြင်းရဲ့ အားသာချက်ကတော့ blade server တွေ ဒါမှမဟုတ် enterprise workload နဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ mobile system တွေလိုမျိုး ပိုပါးလွှာတဲ့ device တွေက ဒီ SSD ကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။
XceedIOPS2 ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ စံ SATA ချိတ်ဆက်မှုကို ပြသထားပြီး ဒီ SSD မှာ 500MB/s ထက်ပိုတဲ့ မြန်နှုန်းတွေကို မြှင့်တင်ပေးနိုင်ပါတယ်။ ဒီ interface ဟာ စားသုံးသူနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး စနစ်တွေအထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ ပလက်ဖောင်းတွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။
XceedIOPS2 ကို ဖြုတ်တပ်ရတာက တပ်ဆင်စဉ်မှာ Smart က အသုံးပြုတဲ့ အပူပျံ့နှံ့စေတဲ့ ပစ္စည်းကြောင့် အတော်လေး ခက်ခဲပါတယ်။ အသုံးပြုသူအတွက် ဒါက အကောင်းဆုံးပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် သုံးသပ်ချက်အနေနဲ့ ဓာတ်ပုံရိုက်ကူးရာမှာ အခက်အခဲဖြစ်စေနိုင်ပါတယ်။ အောက်မှာ မြင်တွေ့ရတဲ့အတိုင်း NAND အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုစီနဲ့ controller မှာ drive ကို တပ်ဆင်တဲ့အခါ ကော်အဖြစ် လုပ်ဆောင်ပေးတဲ့ အပူလျှပ်ကူးပစ္စည်း အနည်းငယ်ကို ကပ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်အတွက် drive ကို ပျက်စီးမှု နည်းပါးစေဖို့အတွက် အပူပစ္စည်းတွေကို အပြည့်အဝ ထိန်းသိမ်းထားဖို့အတွက် drive ရဲ့ အတွင်းပိုင်း ဓာတ်ပုံတစ်ခုကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။
အထူ ၁.၅ မီလီမီတာအောက်သာရှိတဲ့ case ဟာ အတွင်းပိုင်းအစိတ်အပိုင်းအားလုံးအတွက် heatsink အဖြစ်ဆောင်ရွက်ပါတယ်။ circuit board ရဲ့ နှစ်ဖက်စလုံးက controller နဲ့ NAND ကနေ အပူကို case ရဲ့ အပေါ်နဲ့အောက်တစ်ဝက်ကို ထုတ်လွှတ်ပေးပါတယ်။
Smart Storage Systems သည် XceedIOPS2 SSD အတွင်းရှိ Toshiba 32nm eMLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ 200GB စွမ်းရည်တွင် NAND အပိုင်း ၁၆ ပိုင်းပါဝင်ပြီး တစ်ဦးချင်းစွမ်းရည် 16GB ရှိသည်။ ၎င်းသည် 200GB မော်ဒယ်ကို 256GB ၏ raw capacity နှင့် 186GB အသုံးပြုနိုင်သော space ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး SSD တွင် 28% over-provisioned level ရှိသည်။
XceedIOPS2 အတွင်းအသုံးပြုထားသော controller သည် SandForce SF-2582 ဖြစ်ပြီး နောက်ထပ် SDRAM buffer မလိုအပ်ဘဲ စီးပွားဖြစ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင် လည်ပတ်မှုအပူချိန် 70C အထိရှိသည်။ controller သည် AES-256 နှင့် TCG Encryption ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးသည်။
Smart Storage System ရဲ့ EverGuard Power Failure Recovery စနစ်မှာ တစ်ခါတစ်ရံ Enterprise SSD တွေမှာ တွေ့ရလေ့ရှိတဲ့ super-capacitor အစား OxiCap Niobium Oxide Capacitor ၃၂ လုံးကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒါတွေကို ပါဝါစစ်ထုတ်ခြင်းအပြင် ဝင်လာတဲ့ ပါဝါပျောက်ဆုံးခြင်း သို့မဟုတ် အနှောင့်အယှက်ဖြစ်ခြင်းမှာ ပါဝါကို ထိန်းထားပေးတဲ့အတွက် ပို့ဆောင်မှုဒေတာကို NAND သို့ ပေးပို့နိုင်ပါတယ်။ 227uF capacitor တွေရဲ့ ပေါင်းစပ် capacitance ဟာ စုစုပေါင်း 0.007F ရှိပါတယ်။ Smart မှာ ပါဝါပတ်လမ်းက controller ကို လည်ပတ်နေစေမယ့် အချိန်ပမာဏ ဒါမှမဟုတ် အားသွင်းချိန်ကို မဖော်ပြထားပေမယ့် ပါဝါပြတ်တောက်မှုမှာ ဒေတာဆုံးရှုံးမှုကို ကာကွယ်ဖို့ လုံလောက်ပါတယ်။ ဒီ capacitor အမျိုးအစားကို အသုံးပြုခြင်းရဲ့ နောက်ထပ်အဓိကအကျိုးကျေးဇူးတစ်ခုကတော့ လည်ပတ်နေစဉ်အတွင်း SSD ရဲ့ အပူအလွှာကို 70C အထိ မြှင့်တင်ထားတာကြောင့် အအေးပေးစနစ်လိုအပ်ချက်တွေကို လျှော့ချပေးနိုင်ပါတယ်။ ဒါဟာ အရေးကြီးတဲ့ အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ဒေတာစင်တာအများစုဟာ စုစုပေါင်းလျှပ်စစ်အသုံးပြုမှုရဲ့ အများစုကို ဖွဲ့စည်းထားတာကြောင့် အအေးပေးစနစ်ကုန်ကျစရိတ်တွေကို လျှော့ချဖို့ နည်းလမ်းရှာဖွေနေကြပါတယ်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းစံနှုန်းများ
Smart Storage Systems XceedIOPS2 သည် Toshiba 32nm eMLC NAND၊ SandForce SF-2582 controller နှင့် 6.0Gb/s SATA interface ကိုအသုံးပြုသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 200GB ဖြစ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD များတွင် မကြာသေးမီကစမ်းသပ်ထားသော enterprise SSD များပါဝင်သည်- Micron P300 (100GB၊ Marvell 9174၊ Micron 34nm SLC NAND၊ SATA)၊ Toshiba MKx001GRZB (400GB၊ Marvell 9032၊ Toshiba 32nm SLC NAND၊ SAS)၊ Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ SATA) နှင့် Hitachi Ultrastar SSD400M (400GB၊ Intel EW29AA31AA1 controller၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ SAS)။ Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked လုပ်ထားသည် ။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ဖော်ပြသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက block transfer ကြီးတွေနဲ့ sequential write environment မှာ speed ကို လေ့လာပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုက IOMeter နဲ့ 2MB transfer size ကို 4k sector alignment နဲ့ အသုံးပြုပြီး queue depth ၄ နဲ့ performance ကို တိုင်းတာပါတယ်။ Smart Storage Systems က သူတို့ရဲ့ 200GB XceedIOPS အတွက် အမြင့်ဆုံး burst read speed 520MB/s နဲ့ write speed 500MB/s ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုက steady-state performance ကို တိုင်းတာတဲ့အတွက် constant workload environment မှာရှိတဲ့ enterprise drive အားလုံးကို နှိုင်းယှဉ်ဖို့အတွက် burst figure တွေအစား တိုင်းတာတဲ့အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တိုင်းတာမှုတွေက ကြော်ငြာထားတဲ့ ပမာဏထက် နည်းပါလိမ့်မယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ခဏတာ ဒါမှမဟုတ် burst recording အစား ကွဲပြားတဲ့ ရှည်လျားတဲ့ activity ကို ကိုယ်စားပြုလို့ပါ။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ large-block sequential transfer test မှာ read speed 531MB/s နဲ့ steady-state write speed 217MB/s တို့ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ read speed တွေက Smart ရဲ့ 520MB/s ထက် သာလွန်ပေမယ့်၊ အရင်က ဖော်ပြခဲ့သလို steady-state write speed တွေကတော့ 500MB/s burst rating အောက်မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။ ဒီ test မှာ SandForce SF-2500 processor ရဲ့ အစွမ်းသတ္တိကို XceedIOPS2 က read speed မှာ ဦးဆောင်နေတာ ထင်ရှားပါတယ်။
random access profile သို့ ရွေ့လျားနေသော်လည်း 2MB ၏ ကြီးမားသော block transfer အရွယ်အစားကို ထိန်းသိမ်းထားခြင်းဖြင့် multi-user environment တွင် စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့ကွဲပြားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စတင်မြင်တွေ့လာရပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ယခင် sequential transfer benchmark တွင် အသုံးပြုခဲ့သည့် queue depth level 4 ကို ထိန်းသိမ်းထားပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ large-block random transfer test မှာ XceedIOPS2 ဟာ 536MB/s read speed နဲ့ steady-state write speed 68MB/s ရှိတဲ့ ခိုင်မာတဲ့ read speed ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ read speed တွေက enterprise SSD တွေထဲမှာ ဦးဆောင်နေပေမယ့် write speed တွေကတော့ package ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။
4K ရဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ random access transfer size ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ၊ array တစ်ခုတည်းကို access လုပ်တဲ့ VM အများအပြားပါဝင်တဲ့ server setting လိုမျိုး လေးလံတဲ့ random access environment တစ်ခုမှာ တွေ့ရှိရနိုင်တဲ့ packet size နဲ့ ပိုနီးစပ်လာပါတယ်။ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ ချဲ့ထွင်ထားတဲ့ 4K read performance နဲ့ queue depth ၁ ကနေ အများဆုံး ၆၄ အထိ ဘယ်လို scale လုပ်လဲဆိုတာကို ကျွန်တော်တို့ လေ့လာကြည့်ပါတယ်။
queue depths ၁၆ အောက်ရောက်တဲ့အခါမှာတော့ Smart Storage Systems XceedIOPS2 ဟာ SandForce controller ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ random 4K read performance ကို အသုံးချရာမှာ အခက်အခဲမရှိပါဘူး။ XceedIOPS2 ရဲ့ မြန်နှုန်းဟာ ၄၂၀၈ IOPS ရှိပြီး နောက်ဆုံးမှာ ၅၄၃၈၆ IOPS အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ ဒီထက်သာလွန်တဲ့ drive တစ်ခုတည်းကတော့ SAS-interfaced Toshiba SLC SSD ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုသည် static queue depth 32 တွင် 4K random write performance ကို ကြည့်ရှုပြီး drive များသည် steady-state သို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ရလဒ်များကို မှတ်တမ်းတင်ပြီး ပျမ်းမျှထားသည်။ IOPS စွမ်းဆောင်ရည်သည် steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ကောင်းမွန်သော metric တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း၊ နောက်ထပ်စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော အခြားနယ်ပယ်တစ်ခုမှာ ပျမ်းမျှနှင့် peak latency ဖြစ်သည်။ peak latency ကိန်းဂဏန်းများ မြင့်မားခြင်းသည် အချို့သော request များကို heavy continuous access အောက်တွင် backup လုပ်နိုင်ကြောင်း ဆိုလိုသည်။
စဉ်ဆက်မပြတ် workload အောက်တွင် XceedIOPS2 သည် ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 35MB/s ဖြင့် steady-state 4K random speed 8,961 IOPS ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအတွင်း ပျမ်းမျှ latency မှာ 3.57ms ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုအတွင်း အမြင့်ဆုံး latency မှာ 96ms ဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် static queue depth 32 ရှိသော server mixed-workloads စီးရီးတွင် enterprise drive နှစ်ခုလုံးကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်၏အစတွင်ရှိသော synthetic benchmark များကဲ့သို့ပင်၊ ဤစမ်းသပ်မှုများကို steady state တွင်လည်း တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် 67% read မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် 100% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။
Smart Storage Systems XceedIOPS2 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Database profile စမ်းသပ်မှုတွင် 10,968 IOPS သို့မဟုတ် 86MB/s ၏ steady-state speed ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အခြား high-performance eMLC မော်ဒယ်များ၏ အောက်ဆုံးအဆင့်တွင် ရှိသော်လည်း eMLC တပ်ဆင်ထားသော Intel SSD 710 ထက် သာလွန်ပါသည်။
နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။
XceedIOPS2 သည် File Server အခြေအနေတွင် steady-state speed 13,195 IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး eMLC တပ်ဆင်ထားသော Samsung SM825 နှင့် Hitachi SSD400M တို့နှင့် အနီးကပ်တူညီပြီး Intel SSD 710 ထက် သာလွန်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။
ဖတ်ရှုရန်သာလိုအပ်သောပတ်ဝန်းကျင်တွင် Smart XceedIOPS2 သည် ၎င်း၏ခြေထောက်များကို အနည်းငယ်ဆန့်ထုတ်ပြီး enterprise SSD pack ၏ထိပ်သို့ ရွှေ့နိုင်ခဲ့သည်။ ဤ workload တွင် XceedIOPS2 သည် 18,570 IOPS သို့မဟုတ် 284MB/s အမြန်နှုန်းကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က 8K transfers တွေကို အသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read ရောနှောထားတဲ့ workstation တစ်ခုကို ကြည့်ပါတယ်။
workstation ပတ်ဝန်းကျင်မှာ XceedIOPS2 ဟာ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ထားတဲ့ eMLC enterprise-grade SSD တွေထဲမှာ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Ultrastar SSD400M အောက်မှာ 16,608 IOPS ဒါမှမဟုတ် 130MB/s အမြန်နှုန်းနဲ့ ရပ်တည်နေပါတယ်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ပါဝါသုံးစွဲမှု
ဒေတာစင်တာ သို့မဟုတ် အခြားသိပ်သည်းစွာထုပ်ပိုးထားသော သိုလှောင်မှုပတ်ဝန်းကျင်အတွက် drive များကို ရွေးချယ်ရာတွင် SSD များ သို့မဟုတ် hard drive များကိုကြည့်သည့်အခါ ကုမ္ပဏီများစိတ်ဝင်စားသော တိုင်းတာမှုတစ်ခုတည်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည်မဟုတ်ပါ။ အချို့ကိစ္စများတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုသည် အလွန်အရေးကြီးသောကြောင့် စဉ်ဆက်မပြတ် workload အောက်တွင် drive တစ်ခု မည်သို့လုပ်ဆောင်မည်ကို သိလိုခြင်းသည် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်၏ Enterprise Power အပိုင်းတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ယခင်က read နှင့် write speed များကို စမ်းသပ်ရန်အသုံးပြုခဲ့သော အခြေအနေများအောက်တွင် drive တစ်ခုချင်းစီကို ကြည့်ရှုပါသည်။ ၎င်းတွင် queue depth ၄ ခုဖြင့် sequential နှင့် random 2MB transfers များနှင့် queue depth ၃၂ ခုတွင် small random 4K read and write transfers များ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့ပင် drive ကို ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်အခြေအနေတွင်ထားရှိရန် ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို steady-state တွင်တိုင်းတာနေပါသည်။
စတင်အသုံးပြုချိန်မှလွဲ၍ အခြေအနေအားလုံးတွင် Smart Storage Systems XceedIOPS2 သည် 5.65 ဝပ် သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသော ပါဝါကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ XceedIOPS2 အတွက် ပါဝါအသုံးစွဲဆုံးလုပ်ဆောင်ချက်မှာ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ 5.65 ဝပ်ကို အသုံးပြု၍ ကျပန်း QD32 4K ဖတ်ရှုခြင်း ဖြစ်သည်။ ဒုတိယမှာ အစဉ်လိုက် 2MB QD4 ရေးသားခြင်း၊ တတိယမှာ ကျပန်း QD32 4K ရေးသားခြင်း နှင့် 2MB QD4 ဖတ်ရှုခြင်းက စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ လေးလံသောရေးသားခြင်းနှင့် ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း Smart Storage Systems XceedIOPS2 သည် SAS 6.0Gb/s Toshiba MKx001GRZB လိုအပ်သော ပါဝါပမာဏအောက်တွင်သာ အသုံးပြုခဲ့ပြီး Hitachi Ultrastar SSD400M နှင့် နီးစပ်သော အခြားနေရာများတွင် ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။
ဒေတာစင်တာပတ်ဝန်းကျင်တွင် eMLC SSD အတွက် ကြီးမားသောတွန်းအားမှာ GB တစ်ခုလျှင်ကုန်ကျစရိတ်နှင့် IOPS/Watt ဝန်းကျင်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် queue depth 32 တွင် pure random 4K read တွင် 9,621 IOPS/watt ရှိကြောင်း တွက်ချက်ခဲ့ပြီး တည်ငြိမ်သော 4K random write ကိုကြည့်လျှင် 2,246 IOPS/watt သို့ကျဆင်းသွားသည်။ ၎င်းသည် SLC Micron P300 တွင် 38,481 IOPS/watt read သို့မဟုတ် 16,385 IOPS/watt read၊ SLC Toshiba MKx001GRZB တွင် 3,082 IOPS/watt write၊ eMLC Samsung SM825 တွင် 14,980 IOPS/watt read၊ 2,043 IOPS/watt write သို့မဟုတ် eMLC Hitachi Ultrastar SSD400M တွင် 19,484 IOPS/watt read၊ 6,150 IOPS/watt write တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ SSD သို့မဟုတ် hard drive ဝယ်ယူရာတွင် ထည့်သွင်းစဉ်းစားသည့် ပါဝါနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် ရောစပ်မှု (သို့မဟုတ် တိုက်ရိုက်စွမ်းဆောင်ရည်) ကို ရှာဖွေခြင်းသည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း၏ လိုအပ်ချက်များအပေါ်တွင် အမှန်တကယ် မူတည်ပါသည်။
ကောက်ချက်
Smart Storage Systems (Smart Modular) သည် အိမ်သုံးနာမည်မဟုတ်သော်လည်း၊ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် ၎င်းတို့သည် အရည်အသွေးနှင့် ဆန်းသစ်တီထွင်မှုအတွက် လူသိများသည်။ XceedIOPS2 သည် လုပ်ငန်းသုံး SSD ဈေးကွက်တွင် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသောနေရာကို ဖြည့်ဆည်းပေးထားပြီး SandForce SF-2500 စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် eMLC NAND ပါရှိသော SATA interface ကို ပေးဆောင်ထားပြီး တစ်နေ့လျှင် drive write ခုနစ်ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးနိုင်သည်။ XceedIOPS2 သည် မည်သည့် SAS သို့မဟုတ် SATA enterprise SSD မှမဆို အကောင်းဆုံး 2MB sequential နှင့် random read scores များကို တင်ဆောင်ထားပြီး interface မှ ပေးစွမ်းနိုင်သမျှကို နှိုင်းယှဉ်လျှင် ပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။ ထိုကဲ့သို့သော read performance သည် မြန်ဆန်သော read များ လိုအပ်သည့် web နှင့် file serving ကဲ့သို့သော application များအတွက် ကောင်းမွန်သော နိမိတ်လက္ခဏာဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် queue depths နိမ့်သောနေရာတွင် အားအကောင်းဆုံး random 4K read performance ကိုလည်း ပေးဆောင်ပြီး အခြားနှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD များထက် posting speeds ၂-၄ ဆ မြင့်မားပါသည်။
write-performance ပိုင်းမှာတော့ drive ဟာ 2MB နဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုမှာ package ရဲ့ အောက်ပိုင်းတစ်ဝက်လောက်မှာ ပြီးဆုံးခဲ့ပါတယ်။ SF-2582 ဟာ uncompressible data မှာ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်မရှိတာကြောင့် အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ enterprise usage profile တွေမှာ drive ဟာ database နဲ့ workstation profile တွေမှာ အနည်းငယ်နောက်ကျကျန်နေပေမယ့် file server နဲ့ web server profile တွေမှာ အလွန်ယှဉ်ပြိုင်မှုရှိတဲ့ ရမှတ်တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး SLC SAS Toshiba eSSD ကသာ သိသိသာသာ အနိုင်ယူထားပါတယ်။ တိုက်ရိုက်ယှဉ်ပြိုင်နေတဲ့ Hitachi Ultrastar SSD400M နဲ့ Samsung SM825 တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် XceedIOPS2 ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Intel SSD 710 နဲ့ ယှဉ်ရင် သိသိသာသာ တိုးတက်မှုရှိပါတယ်။
ဤအမျိုးအစား drive configuration ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော သို့မဟုတ် အနည်းဆုံး ညီမျှသော စွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် Smart သည် ၎င်းတို့၏ အင်ဂျင်နီယာအစွမ်းသတ္တိများကို အခြားနယ်ပယ်များတွင်လည်း ပြသနိုင်သည်။ XceedIOPS2 သည် အပူချိန် ပျံ့နှံ့မှု အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး လည်ပတ်မှု အပူချိန် မြင့်မားသောကြောင့် အအေးခံစရိတ် နည်းပါးစေသည်။ eMLC NAND မှ ရရှိနိုင်သော ခံနိုင်ရည်ရှိမှု၏ ထင်ရှားသော အကျိုးကျေးဇူးလည်း ရှိပြီး eMLC/MLC drive အားလုံး မလုပ်နိုင်သည့် read နှင့် write activity နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် setting များတွင် drive ကို အလွန်ကောင်းမွန်သော operator ဖြစ်စေသည်။ ထုတ်ကုန်အမျိုးမျိုးကို ကမ်းလှမ်းသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် XceedIOPS2 သည် Tier 1 enterprise အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် အလွန်ဆွဲဆောင်မှုရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်လက္ခဏာများဖြင့် အလွန်ကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။
Pros
- အလွန်ကောင်းမွန်သော ကြီးမားသော ဘလောက်ဖတ်နှုန်းများ
- အလွန်အားကောင်းသော low queue-depth random 4K read speeds
- မြင့်မားသော အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော လည်ပတ်မှုအပူချိန်ဖြင့် ကောင်းမွန်သော အပူဒီဇိုင်း
- အခြား eMLC enterprise-grade SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည် ကောင်းမွန်ခြင်း
အားနည်းချက်များ
- ပျမ်းမျှထက် အနည်းငယ်ပိုမိုမြင့်မားသော ဓာတ်အားလိုအပ်ချက်များ
- အချို့သော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် eMLC ကမ်းလှမ်းမှုများထက် ရေးသားရန် အလွန်အမင်း စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းသည်
အောက်ဆုံးလိုင်း
စွမ်းဆောင်ရည်ရှုထောင့်ကနေကြည့်ရင် XceedIOPS2 မှာ အားသာချက်တွေရှိပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် မြန်နှုန်းမြှင့်တင်ဖို့ ချုံ့နိုင်စွမ်းအဆင့်တစ်ခုပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ workloads တွေမှာပါ၊ ပြီးတော့ read ပိုင်းမှာလည်း ယေဘုယျအားဖြင့် ခိုင်မာပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် တစ်နေ့ကို drive ခုနစ်ကြိမ်ဖြည့်သွင်းနိုင်မှုရဲ့ ခံနိုင်ရည်နဲ့ eMLC NAND ရဲ့ ကုန်ကျစရိတ်သက်သာမှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားမယ်ဆိုရင် Smart အတွက် တန်ဖိုးအဆိုပြုချက်က အတော်လေးအားကောင်းလာပါတယ်။




အမေဇုံ