ASUS ExpertCenter PN55 ကတော့ ASUS ရဲ့ commercial mini PC လိုင်းရဲ့ AMD ဘက်ခြမ်းဖြစ်ပြီး 130 x 130 x 34mm အရွယ်အစားရှိတဲ့ box တစ်ခုဖြစ်ပြီး Ryzen AI 400 Series processor၊ DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 2280 slot နှစ်ခုနဲ့ fingerprint reader နဲ့ Copilot key တစ်ခုနောက်မှာ dual 2.5GbE တို့ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ Radeon 860M graphics ပါဝင်တဲ့ Ryzen AI 7 450၊ DDR5-5600 64GB နဲ့ 1TB Micron 2500 Gen4 SSD တို့ကို 0.57 liters 120W brick နဲ့ အသုံးပြုထားပါတယ်။
450 က ပြီးခဲ့တဲ့ ဒီဇင်ဘာလက HP EliteDesk 8 Mini G1a မှာ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ Ryzen AI 7 350 ရဲ့ Gorgon Point refresh လုပ်ထားတဲ့ processor ပါ - Zen 5 နဲ့ Zen 5c ကြားမှာ core ရှစ်ခု ခွဲထားပြီး၊ Radeon 860M တစ်ခုတည်း၊ 50 TOPS XDNA 2 NPU တစ်ခုတည်း၊ boost clock ကို 5.0GHz ကနေ 5.1GHz ကို ရွှေ့ထားပြီး GPU ကို 3.0GHz ကနေ 3.1GHz ကို ရွှေ့ထားပါတယ်။ အနီးစပ်ဆုံး မိသားစု နှိုင်းယှဉ်ချက်ကတော့ ASUS NUC 16 Pro ဖြစ်ပြီး Intel ရဲ့ Core Ultra X7 358H မှာ 65W cTDP နဲ့ အဲဒီအပတ်မှာပဲ ရောက်ရှိလာတာကြောင့် ဒီသုံးသပ်ချက်က ASUS ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် အသေးစား စီးပွားဖြစ် desktop တွေကို နှစ်လမ်းသွား စမ်းသပ်မှုအဖြစ် ဆောင်ရွက်ပါတယ်။
ASUS ExpertCenter PN55 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | ASUS ExpertCenter PN55 (စမ်းသပ်ပြီး) |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| processor ကို | AMD Ryzen AI 7 450 (Ryzen AI 400 စီးရီး) 8 cores (4 Zen 5၊ 4 Zen 5c)၊ 16 threads 2.0GHz အခြေခံ၊ 5.1GHz အထိ မြှင့်တင်ပါ 8MB L2၊ 16MB L3 28W မူရင်း TDP၊ 15W မှ 54W (AMD) အထိ ပြင်ဆင်သတ်မှတ်နိုင်သည်။ ASUS သည် ၎င်း၏ spec စာမျက်နှာတွင် 45W cTDP နှင့် ၎င်း၏ မိတ်ဆက်ဗားရှင်းတွင် 40W ကို ဖော်ပြထားသည်။ |
| ဂရပ်ဖစ် | AMD Radeon 860M (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ RDNA 3.5) တွက်ချက်ယူနစ် ၈ ခု၊ 3.1GHz အထိ |
| NPU | AMD XDNA 2၊ TOPS ၅၀ အထိ Copilot+ PC |
| မှတ်ဉာဏ် | 64GB DDR5-5600 (2 x 32GB)၊ dual channel (စမ်းသပ်ပြီး)၊ 16GB ကို စမ်းသပ်ရန်အတွက် AMD Adrenalin မှတစ်ဆင့် GPU သို့ သတ်မှတ်ပေးထားသည်။ SO-DIMM slot နှစ်ခု; ASUS တွင် 8GB၊ 16GB နှင့် 32GB မော်ဂျူးများစာရင်းနှင့် အများဆုံး 64GB ရှိသည် |
| သိုလှောင်ခြင်း | 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD (Micron 2500၊ MTFDKBA1T0QGN၊ စမ်းသပ်ပြီး) M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot နှစ်ခု၊ တစ်ခုလျှင် 256GB မှ 2TB အထိ (ASUS)၊ ဒုတိယ slot သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် ဗလာဖြစ်နေသည် |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows 11 Pro (Copilot+ PC) |
| connectivity | |
| ရှေ့ပေါက်များ | ၁ x USB-C 10Gbps (USB 3.2 Gen 2) ၂ x USB-A 10Gbps (USB 3.2 Gen 2) ကွန်ဘို အသံဂျက် ပါဝါခလုတ်၊ Copilot ခလုတ် လက်ဗွေဖတ်စက် (အပေါ်)၊ Kensington သော့ပေါက် (ဘေး) |
| နောက်ဘက်လာနီညာများ | DisplayPort 2.1 ပါ၀င်သော USB4 40Gbps (USB-C) ၁ ခု နှင့် 100W ပါဝါထည့်သွင်းမှု 2x DisplayPort ၁.၄ HDMI 2.1 (FRL) ၁ ခု ၂ x USB-A 10Gbps (USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A 2.0 ဖြစ်သည် ၂x 2.5GbE (RJ-45) DC-in |
| display အထောက်အပံ့ | 4K မျက်နှာပြင် လေးခုအထိ (ASUS) |
| Network | Realtek RTL8125BG 2.5GbE ထိန်းချုပ်ကိရိယာနှစ်ခု |
| ကြိုးမဲ့ | MediaTek MT7925 Wi-Fi 7 (Gig+) ဘလူးတုသ် ၅.၀ |
| audio | Realtek codec၊ အတွင်းပိုင်း 1W မိုနိုစပီကာ၊ အတွင်းပိုင်းဒစ်ဂျစ်တယ်မိုက်ခရိုဖုန်း |
| ဒီဇိုင်းနှင့် စွမ်းအား | |
| ရှုထောင့် (W x ကို: D x ကို H ကို) | 130 x 130 x 34 မီလီမီတာ (5.12 x 5.12 x 1.34 လက်မ) |
| Volume ကို | 0.57 လီတာ |
| အလေးချိန် | ASUS သတ်မှတ်ချက်စာမျက်နှာအရ ၀.၆၂ ကီလိုဂရမ် (၁.၃၇ ပေါင်)၊ မိတ်ဆက်ပွဲတွင် ၀.၆ ကီလိုဂရမ် |
| Power ကထောက်ပံ့ရေး | 120W ပြင်ပ အဒက်တာ (19V, 6.32A) |
| လုံခွုံရေး | fTPM 2.0 (ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များတွင် သီးခြား TPM) လက်ဗွေစာဖတ်သူကို Kensington သော့ပေါက် MIL-STD-810H စမ်းသပ်ပြီး (ASUS) |
| သေတ္တာထဲမှာ | AC အဒက်တာနှင့် ပါဝါကြိုး၊ VESA ကွင်းနှင့် ဝက်အူများ |
| အာမခံချက် | ၁ နှစ် ကန့်သတ်ထားသည် (ASUS eShop စာရင်း) |
| စျေးနှုန်း | ဒေါ်လာ ၁,၃၄၉ (ASUS eShop၊ PN55-SYS731PETL0 တွင် 32GB DDR5-5600 နှင့် 1TB Gen4 SSD၊ Windows 11 Pro ပါရှိသည်)။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော 64GB configuration ကို ရေးသားချိန်တွင် အမေရိကန်လက်လီရောင်းချသူများတွင် မဖော်ပြထားပါ။ |
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
PN55 က ၅.၁၂ လက်မ စတုရန်းပုံစံ၊ ၃၄ မီလီမီတာ အမြင့်ရှိပြီး အနက်ရောင် အလူမီနီယမ်နဲ့ ပြုလုပ်ထားတာကြောင့် အလျားလိုက် အသွင်အပြင်ကောင်းမွန်ပြီး ရှေ့အနားမှာ ASUS လိုဂိုပါရှိပြီး port တွေရဲ့ အပေါ်ဘက်နဲ့ နောက်ကျောဘက်မှာ လေဝင်လေထွက်ပေါက်တွေ ဖောက်ထားပါတယ်။ အလေးချိန် ၀.၆၂ ကီလိုဂရမ်ရှိပြီး ၀.၇၅ ကီလိုဂရမ်ရှိတဲ့ NUC 16 Pro ထက် ပိုပေါ့ပါးပြီး ပိုသေးငယ်ပါတယ်။ ၀.၅၇ လီတာ အလေးချိန်ရှိပြီး ၀.၇၁ လီတာ အလေးချိန်ရှိပါတယ်။ အရွယ်အစားကတော့ ဒီနှစ်မှာ NUC Pro လိုင်းကနေ ထွက်ခွာသွားတဲ့ 4×4 အမျိုးအစားပါ။ ASUS က ကိုယ်ထည်ကို MIL-STD-810H အဆင့်သတ်မှတ်ချက်နဲ့ မော်နီတာရဲ့ နောက်ကျောဘက်မှာ VESA bracket နဲ့အတူ ရောင်းချပါတယ်။
ရှေ့ဘက်ခြမ်းမှာ ပါဝါခလုတ်၊ combo audio jack၊ 10Gbps မှာ USB-A port နှစ်ခု၊ 10Gbps မှာ USB-C port တစ်ခုနဲ့ ညာဘက်အဆုံးမှာ အဝိုင်း Copilot key တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ fingerprint reader က Copilot+ sign-in path ရဲ့ နောက်ဘက် top panel မှာ ရှိပါတယ်။ audio jack နဲ့ fingerprint reader ကတော့ NUC 16 Pro မှာ မပါတဲ့အရာ နှစ်ခုဖြစ်ပြီး မျှဝေအသုံးပြုရတဲ့ desk ဒါမှမဟုတ် နေ့စဉ်ပလပ်ထိုးရတဲ့ headset အတွက် နှစ်ခုစလုံးက အသံထက် ပိုအရေးကြီးပါတယ်။
နောက်ကျောဘက်တွင်၊ ဘယ်မှညာသို့ လှည့်ပတ်ကြည့်ရှုပါက DisplayPort 2.1 ပါဝင်ပြီး 100W ပါဝါထည့်သွင်းမှုကို လက်ခံသည့် 40Gbps မြန်နှုန်းရှိ USB4 port တစ်ခု၊ full-size DisplayPort 1.4 output နှစ်ခု၊ 2.5GbE jack နှစ်ခု၊ USB 2.0 Type-A တစ်ခု၊ 10Gbps မြန်နှုန်းရှိ USB-A တစ်ခု၊ HDMI 2.1 နှင့် DC input တို့ ပါဝင်သည်။ ASUS သည် DisplayPort နှစ်ခု၊ HDMI နှင့် USB4 port တစ်လျှောက်တွင် 4K display လေးခုအတွက် စနစ်ကို အဆင့်သတ်မှတ်သည်။ LAN port နှစ်ခုသည် Realtek RTL8125BG controller များပေါ်တွင် အလုပ်လုပ်ပြီး NUC 16 Pro သည် Intel I226-V silicon ကိုအသုံးပြုပြီး ASUS box နှစ်ခုစလုံးသည် ဒုတိယ port ကို production network မှ management network ကို သီးခြားခွဲထုတ်ထားသည်ဟု ထောက်ပြသည်။
Wireless ကတော့ MediaTek MT7925 Wi-Fi 7 ကတ်ဖြစ်ပြီး Bluetooth 5.4 ပါဝင်ကာ M.2 2230 slot မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ teardown မှာ မြင်နိုင်ပါတယ်။ ပါဝါကို 19V မှာ 120W external adapter ကနေ ထုတ်ပေးပြီး ASUS က USB4 port က 100W power input ကို လက်ခံတယ်လို့ ပြောပါတယ်။ ဒါကြောင့် output လုံလောက်တဲ့ USB-C display ဒါမှမဟုတ် dock က NUC 16 Pro ရဲ့ Thunderbolt port တွေမှာ မပါရှိတဲ့ brick မပါဘဲ system ကို run နိုင်ပါတယ်။ ဒီ review အတွက် acoustic ကို ကျွန်တော်တို့ မတိုင်းတာခဲ့ပါဘူး။ fan က ကြာရှည်ခံ load အောက်မှာတောင် အသံကြားရပြီး ဒီအရွယ်အစားရှိတဲ့ box အတွက်ကတော့ ဘာမှထူးခြားမှုမရှိပါဘူး။
ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုနှင့် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု
အောက်ခြေ panel ကို tool-less release latch နဲ့ ဖြုတ်လို့ရပေမယ့် NUC 16 Pro လောက်တော့ မကောင်းပါဘူး။ အတွင်းပိုင်း မျက်နှာပြင်မှာ SSD ပေါ်မှာ တပ်ဆင်ထားတဲ့ thermal pad ပါရှိပါတယ်။ အတွင်းပိုင်းမှာ board ရဲ့ အပေါ်ဘက်မှာ အနက်ရောင် shroud အောက်က DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 2280 slot နှစ်ခုနဲ့ ဘေးမှာ 2230 slot တစ်ခုမှာ Wi-Fi card တစ်ခုစီ ရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ unit မှာ အပေါ် M.2 slot မှာ 32GB DDR5-5600 module နှစ်ခုနဲ့ 1TB Micron 2500 ပါရှိပြီး အောက်က ဒုတိယ 2280 slot ကတော့ ဗလာဖြစ်ပြီး အဆုံးမှာ tool-free latch ပါရှိပါတယ်။ အဲဒီနေရာမှာ screw တစ်ခုက drive ကို ထိန်းထားပေးပါလိမ့်မယ်။
ASUS box နှစ်ခုကြားက အဓိကကွာခြားချက်ကတော့ SSD slot တွေပါ။ နှစ်ခုစလုံးမှာ slot နှစ်ခုပါပေမယ့် PN55 ရဲ့ slot နှစ်ခုစလုံးက PCIe 4.0 x4 ဖြစ်ပြီး NUC 16 Pro မှာ Gen5 တစ်ခုနဲ့ Gen4 တစ်ခုပါရှိပါတယ်။ စနစ်နှစ်ခုကြားက နောက်ထပ်ကွာခြားချက်တစ်ခုကတော့ မန်မိုရီပါ။ PN55 က SO-DIMM တွေကိုသုံးထားတာကြောင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ unit မှာရှိတဲ့ 64GB က အဆင့်မြှင့်တင်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ထားတဲ့ NUC 16 Pro မှာတော့ board နဲ့ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ 64GB LPDDR5X ပါရှိပါတယ်။
စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ AMD ရဲ့ Adrenalin software မှတစ်ဆင့် 64GB ထဲက 16GB ကို Radeon 860M မှာ dedicated frame buffer အနေနဲ့ သတ်မှတ်ပေးခဲ့ပါတယ်၊ ဒီ setting ကို ကျွန်တော်တို့ရဲ့ တခြား AMD integrated system တွေမှာ အသုံးပြုပါတယ်၊ ဒါကြောင့် benchmark report တွေမှာ system memory 48GB လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ဒီ setting က DirectML နဲ့ ROCm path တွေ spill မလုပ်ဘဲ load လုပ်နိုင်တဲ့ အကြီးဆုံး model ကို GPU မှာ local model တွေကို run ချင်တဲ့ ဝယ်သူတစ်ယောက် ဂရုစိုက်မယ့် setting ပါ။
ASUS ExpertCenter PN55 စွမ်းဆောင်ရည်
ကျွန်ုပ်တို့၏ ASUS ExpertCenter PN55 သုံးသပ်ချက်ယူနစ်တွင် AMD Ryzen AI 7 450 with Radeon 860M integrated graphics၊ GPU အတွက် 16GB သတ်မှတ်ထားသော DDR5-5600 64GB၊ 1TB Micron 2500 PCIe Gen4 SSD နှင့် Windows 11 Pro on AMD graphics driver 32.0.22042.25001 တို့ကို အသုံးပြုထားသည်။ benchmark အားလုံးကို Best Performance power plan ဖြင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ့် set ကတော့ ASUS NUC 16 Pro (Core Ultra X7 358H, Arc B390, 64GB LPDDR5X-8533) တို့ကို အဲဒီအပတ်မှာပဲ စမ်းသပ်ခဲ့တာပါ၊ Intel ချစ်ပ် 32GB ပါတဲ့ Lenovo Yoga Mini ၊ ယခင်မျိုးဆက် Ryzen AI 7 PRO 350 မှာ 32GB DDR5-5600 ပါတဲ့ HP EliteDesk 8 Mini G1a နဲ့ 18-core Snapdragon X2 Elite မှာ ပါတဲ့ ASUS Ascent QN10 တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ HP နဲ့ QN10 တို့ဟာ ဗားရှင်းနဲ့ setting တူညီတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာသာ ပေါ်လာတာကြောင့် ဇယားတချို့မှာ စနစ်သုံးခုနဲ့ အချို့မှာ ငါးခု ပါဝင်ပါတယ်။
PCMark ၀၄
PCMark 10 သည် UL Solutions ၏ အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် ထုတ်လုပ်နိုင်စွမ်း စံနှုန်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Essentials အုပ်စုတွင် အက်ပ်စတင်ချိန်၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ Productivity တွင် spreadsheet များနှင့် စာရွက်စာတမ်းတည်းဖြတ်ခြင်း၊ Digital Content Creation တွင် ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်း၊ rendering နှင့် visualization၊ နှင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို တိုင်းတာပြီး သုံးခုစလုံးကို အလုံးစုံရမှတ်အဖြစ် ပေါင်းထည့်သည်။
| PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini |
|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 8,385 | 9,513 | 10,369 |
| Essentials | 11,036 | 11,318 | 11,965 |
| productivity | 14,669 | 14,781 | 20,073 |
| ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု | 9,882 | 13,963 | 12,597 |
PN55 ရဲ့ ရမှတ်က စုစုပေါင်း ၈,၃၈၅ ဖြစ်ပြီး NUC 16 Pro ရဲ့ ၉,၅၁၃ ထက် ၁၂% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ရဲ့ ၁၀,၃၆၉ ထက် ၁၉% နောက်ကျနေပါတယ်။ အဖွဲ့တွေက ဇာတ်လမ်းကို ပြောပြပါတယ်- Essentials က ၁၁,၀၃၆ မှာ NUC ရဲ့ ၃% အတွင်း၊ Productivity က ၁၄,၆၆၉ မှာ ၁% အတွင်း၊ Digital Content Creation မှာ ၉,၈၈၂ ရမှတ်နဲ့ ကွာဟချက်က ၁၃,၉၆၃ မှာ ရှိပြီး ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်တာနဲ့ rendering workloads တွေက GPU မှာ လည်ပတ်ပြီး Radeon 860M က Arc B390 ထက် ၂၉% လျော့နည်းပါတယ်။ Yoga Mini ရဲ့ ၂၀,၀၇၃ Productivity ရမှတ်က သုံးခုထဲမှာ သိသိသာသာ ကွာခြားပါတယ်။ ASUS စနစ်နှစ်ခုက တစ်ခုနဲ့တစ်ခု တူညီပါတယ်။
Geekbench 7
Geekbench 7 သည် ဖိုင်ချုံ့ခြင်း၊ HTML5 နှင့် PDF rendering၊ ဓာတ်ပုံစစ်ထုတ်ခြင်း၊ ray tracing နှင့် machine learning inference အပါအဝင် တကယ့် application များအပေါ် ပုံစံပြုထားသော တိုတောင်းသော workloads များကို လုပ်ဆောင်ပြီး single-core နှင့် multi-core CPU ရမှတ်များကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ GPU compute စမ်းသပ်မှုများသည် OpenCL နှင့် Vulkan မှတစ်ဆင့် image processing၊ particle physics နှင့် machine learning kernels များကို လုပ်ဆောင်သည်။ Geekbench သည် Arm နှင့် x86 တွင် natively run သောကြောင့် Snapdragon-based QN10 သည် ဤနေရာတွင် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်သည်။
| Geekbench 7 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 (Radeon 860M) | ASUS NUC 16 Pro (Arc B390) | Lenovo Yoga Mini (Arc B390) | ASUS Ascent QN10 (အဒရီနို) |
|---|---|---|---|---|
| CPU Single-Core | 2,657 | 2,618 | 2,583 | 3,272 |
| CPU Multi-Core | 15,311 | 18,388 | 16,811 | 24,049 |
| GPU OpenCL | 25,199 | 55,273 | 51,571 | 30,982 |
| GPU Vulkan | 13,022 | 46,894 | 44,450 | 40,042 |
Single-core က PN55 ရဲ့ အကောင်းဆုံး Geekbench လိုင်းပါ။ 2,657 မှတ်က NUC 16 Pro ထက် 1% ပိုများပြီး Yoga Mini ထက် 3% ပိုများပါတယ်။ QN10 ရဲ့ 3,272 မှတ်ကသာ အုပ်စုထဲမှာ ပိုများပါတယ်။ Multi-core 15,311 မှတ်က NUC ထက် 17% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ထက် 9% နောက်ကျပါတယ်။ အဲဒါက core ရှစ်ခုကြားက ကွာဟချက်လောက်ရှိပြီး အဲဒီထဲက လေးခုက Zen 5c နဲ့ 16-core Intel အပိုင်းဖြစ်ပြီး QN10 က 57% ဦးဆောင်နေပါတယ်။
GPU compute row တွေမှာ Radeon 860M ကျဆင်းသွားပါတယ်။ OpenCL ရမှတ် ၂၅,၁၉၉ ဟာ NUC ရဲ့ ၅၅,၂၇၃ ရဲ့ ၄၆% နဲ့ QN10 ရဲ့ Adreno ရဲ့ ၈၁% ရှိပြီး Vulkan ရမှတ် ၁၃,၀၂၂ ဟာ NUC ရဲ့ ၄၆,၈၉၄ ရဲ့ ၂၈% နဲ့ QN10 ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံ ရှိပါတယ်။ Vulkan ရမှတ်ကွာဟချက်ဟာ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ အကြီးမားဆုံးဖြစ်ပြီး နောက်ဆက်တွဲ GPU စမ်းသပ်မှုတိုင်းအတွက် ပုံစံကို သတ်မှတ်ပေးပါတယ်။
Cinebench ၂
Cinebench 2026 ကို Maxon ရဲ့ Redshift engine ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားပြီး CPU မှာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ မြင်ကွင်းတစ်ခုကို ဖန်တီးပေးပါတယ်။ single-thread စမ်းသပ်မှုက per-core throughput ကို ခွဲထုတ်ပြီး multi-thread စမ်းသပ်မှုက run တစ်လျှောက်လုံး core တိုင်းကို load လုပ်ကာ MP ratio က system တစ်ခု ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း scale လုပ်လဲဆိုတာကို ပြသဖို့ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု ပိုင်းခြားပါတယ်။ PN55 ကလည်း SMT active ဖြစ်နေတဲ့ single-core score 661 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ SMT မရှိတဲ့ Intel system တွေနဲ့ row တွေကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်အောင် single-thread figure ကို အသုံးပြုပါတယ်။
| Cinebench 2026 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|
| CPU Single Thread | 489 | 508 | 509 | 639 |
| CPU မျိုးစုံ Thread များ | 3,861 | 4,741 | 4,473 | 6,476 |
| MP အချိုး | 7.89x | 9.34x | 8.79x | 10.13x |
Single-thread ဟာ ၄၈၉ မှတ်နဲ့ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး 358H စနစ်နှစ်ခုဖြစ်တဲ့ ၅၀၈ နဲ့ ၅၀၉ တို့ထက် ၄% နောက်ကျပြီး QN10 ထက် ၂၃% နောက်ကျပါတယ်။ Multi-thread ဟာ ၃,၈၆၁ မှတ်နဲ့ NUC 16 Pro ရဲ့ ၄,၇၄၁ မှတ်နဲ့ Yoga Mini ရဲ့ ၁၄% နောက်ကျပြီး 7.89x scaling ratio ဟာ NUC ရဲ့ ၉.၃၄x နဲ့ QN10 ရဲ့ ၁၀.၁၃x တို့ထက် အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ PN55 ရဲ့ core ရှစ်ခုထဲက လေးခုဟာ 3.6GHz ceiling ရှိတဲ့ Zen 5c ဒီဇိုင်းငယ်လေးဖြစ်ပြီး ဒါက ဒါကို ပြသတဲ့ စမ်းသပ်မှုပါ။
3DMark CPU ပရိုဖိုင်
3DMark CPU Profile benchmark သည် ပရိုဆက်ဆာက ပံ့ပိုးပေးသော thread တစ်ခုမှ အများဆုံးအထိ thread အရေအတွက် ခြောက်ခုဖြင့် တူညီသော ရူပဗေဒနှင့် simulation workload ကို လုပ်ဆောင်သည်။ ဖတ်ရှုခြင်းဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် core များ ချိတ်ဆက်လာသည်နှင့်အမျှ မည်သို့ တိုးချဲ့လာသည်နှင့် အပို thread များမှ မည်သည့်နေရာတွင် ရယူမှုရပ်တန့်သွားသည်ကို ပြသပြီး single-threaded နှင့် fully parallel အကြားရှိ application များ၏ အပြုအမူကို ခန့်မှန်းပေးသည်။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|
| မက်စ်ချည်များ | 8,093 | 10,380 | 9,004 | 9,544 |
| 16 တွင် Threads | 8,094 | 10,388 | 8,929 | 9,118 |
| 8 တွင် Threads | 6,842 | 6,642 | 6,185 | 5,327 |
| 4 တွင် Threads | 4,496 | 4,357 | 4,184 | 3,209 |
| 2 တွင် Threads | 2,315 | 2,304 | 2,244 | 1,702 |
| 1 Thread | 1,178 | 1,176 | 1,159 | 857 |
thread တစ်ခုကနေ ရှစ်အထိ PN55 ဟာ ဇယားထဲက စနစ်တိုင်းကို ဦးဆောင်နေပါတယ်။ thread တစ်ခုမှာ ၁၁၇၈ ခုနဲ့ နှစ်ခုမှာ ၂၃၁၅ ခု ရရှိထားပြီး NUC 16 Pro နဲ့ တစ်မှတ်အတွင်း တူညီနေပြီး thread လေးခုနဲ့ ရှစ်ခုမှာ NUC ထက် ၃% ပိုများပြီး Yoga Mini ထက် ၇% မှ ၁၁% ပိုများကာ QN10 ရဲ့ Oryon cores တွေက scale ကျယ်ပေမယ့် စတင်နှေးကွေးတာကြောင့် ၂၈% မှ ၄၀% ပိုများပါတယ်။ crossover မှာ thread ၁၆ ခု ပါဝင်ပြီး PN55 ရဲ့ 8,094 ဟာ NUC ထက် ၂၂% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ထက် ၉% နောက်ကျပြီး max-threads row ကလည်း thread ၁၆ ခုမှာ ထိပ်ဆုံးက ရှိနေတာကြောင့် ထပ်တူကျပါတယ်။
browser၊ document suite နဲ့ background service အနည်းငယ်ကို အသုံးပြုတဲ့ business desktop အတွက် one-to-eight-thread row တွေက အရေးကြီးဆုံးဖြစ်ပြီး PN55 က လေးခုထဲမှာ အားအကောင်းဆုံးပါ။ 16-thread row က 28W-class chip ရဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ယှဉ်ရင် 65W chip ရဲ့ ဈေးနှုန်းပါ။
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip benchmark သည် open-source archiver ရှိ built-in စမ်းသပ်မှုကို အသုံးပြု၍ GIPS ရှိ compression နှင့် decompression throughput ကို တိုင်းတာသည်။ Compression သည် memory latency နှင့် cache အပြုအမူအပေါ် အာရုံခံနိုင်စွမ်းရှိပြီး decompression သည် core count နှင့် clock speed တို့ဖြင့် ပိုမိုတိုက်ရိုက်ချိန်ညှိသည်။ စမ်းသပ်မှုသည် version-independent ဖြစ်သောကြောင့် HP EliteDesk 8 Mini G1a သည် ဤနေရာတွင် ဇယားနှင့် ပူးပေါင်းပါသည်။
| 7-Zip (GIPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|---|
| ချုံ့ | 88.176 | 95.224 | 93.603 | 86.365 | 96.729 |
| ဖိသိပ်ခြင်း | 94.485 | 91.939 | 81.927 | 94.100 | 120.205 |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | 91.331 | 93.581 | 87.765 | 90.233 | 108.467 |
PN55 သည် GIPS compressing 88.176 နှင့် decompressing 94.485 ရရှိပြီး စုစုပေါင်း 91.331 ရရှိကာ NUC 16 Pro ထက် ၂% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ထက် ၄% သာလွန်ကာ HP ထက် ၁% သာလွန်သည်။ AMD စနစ်နှစ်ခုသည် ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အမွှာများနီးပါးဖြစ်သည်- HP သည် 94.100 တွင် decompress လုပ်ကာ 86.365 တွင် compress လုပ်သောကြောင့် 450 ၏ အပို 100MHz သည် compression တွင် ၂% ခန့်သာလွန်ပြီး decompression တွင် ဘာမှမရရှိပါ။ PN55 ၏ decompression rate သည် x86 အုပ်စုတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး QN10 ၏ 120.205 သည် စုစုပေါင်း 108.467 အထိ ရောက်ရှိစေသည်။
y-cruncher
y-cruncher သည် Pi နှင့် အခြား constants များ၏ digit များကို တွက်ချက်ပေးသော multithreaded program တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU throughput နှင့် memory bandwidth အတွက် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး digit အရေအတွက်များလေ memory subsystem မှတစ်ဆင့် working set ကြီးများကို stream လုပ်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် standard Pi တွက်ချက်မှုကို 1 billion, 2.5 billion နှင့် 5 billion digit များနှင့်အတူ BBP digit-extraction formula ကို 1, 10 နှင့် 100 billion တွင် လုပ်ဆောင်ပြီး elapsed seconds ကို report လုပ်သောကြောင့် နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ HP review သည် Pi တွက်ချက်မှုများကိုသာ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး 5 billion digit run သည် 32GB Yoga Mini နှင့် QN10 ထက် memory ပိုမိုလိုအပ်ပါသည်။
| y-cruncher (စက္ကန့်၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|---|
| ပိုင် ၁၀ဘီ | 26.037 | 27.823 | 28.755 | 29.418 | 71.531 |
| ပိုင် ၁၀ဘီ | 73.749 | 77.812 | 80.831 | 109.052 | 218.332 |
| ပိုင် ၁၀ဘီ | 166.959 | 174.318 | N / A | 204.316 | N / A |
| ပိုင် BBP 1B | 1.849 | 1.665 | 1.799 | N / A | 5.844 |
| ပိုင် BBP 10B | 16.350 | 18.173 | 19.580 | N / A | 67.701 |
| ပိုင် BBP 100B | 183.800 | 213.223 | 223.731 | N / A | 778.722 |
ဒါက PN55 ရဲ့ အကောင်းဆုံး suite စမ်းသပ်မှုပါ။ Pi ရဲ့ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံကို ၂၆.၀၃၇ စက္ကန့်အတွင်း တွက်ချက်နိုင်ပြီး NUC 16 Pro ထက် ၆% ပိုမြန်ပြီး Yoga Mini ထက် ၉% ပိုမြန်ကာ HP ထက် ၁၁% ပိုမြန်ပါတယ်။ ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံမှာ ၁၆၆.၉၅၉ စက္ကန့်က NUC ထက် ၄% ပိုမြန်ပြီး HP ရဲ့ ၂၀၄.၃၁၆ ထက် ၁၈% ပိုမြန်ပါတယ်။ BBP မှာ ဂဏန်းအရေအတွက်နဲ့အမျှ အားသာချက်က တိုးလာပါတယ်။ ၁၀ ဘီလီယံမှာ ၁၀% မှ ၁၀၀ ဘီလီယံမှာ ၁၄% အထိ တိုးလာပြီး ၁၈၃.၈၀၀ စက္ကန့်က NUC မှာ ၂၁၃.၂၂၃ နဲ့ ယှဉ်ရင် ပိုများပါတယ်။
လည်ပတ်မှုရှည်လာတာနဲ့အမျှ HP ဟာ ပိုနှေးသွားပါတယ်။ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံမှာ ၁၁% နဲ့ ၂.၅ ဘီလီယံမှာ ၃၂% ရှိပြီး ၃၅၀ နဲ့ ၄၅၀ ကြားက clock ကွာခြားချက်ထက် ပိုကြီးတဲ့ ကွာဟချက်ဖြစ်ပြီး ကျွန်တော်တို့ သီးခြားခွဲထုတ်မထားတဲ့ ကွာဟချက်တစ်ခုပါ။ ပိုမြန်တဲ့ LPDDR5X-8533 ပါတဲ့ Intel စနစ်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် AMD အပိုင်းရဲ့ အနိုင်ရမှုက raw bandwidth ထက် memory controller နဲ့ cache မှာ ပိုပါတယ်။ BBP 1B row က NUC က ၁၀% ပိုယူတဲ့ line တစ်ခုပါ။
Blender ၂.၆၅
Blender ရဲ့ benchmark က Monster၊ Junkshop နဲ့ Classroom ဆိုတဲ့ standard scene သုံးခုကို Cycles engine နဲ့ render လုပ်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့က CPU နဲ့ GPU မှာ run ပြီး တစ်မိနစ်ကို sample တွေ report လုပ်တာမို့ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။ PN55 က AMD ရဲ့ HIP backend ကနေတစ်ဆင့် GPU မှာ render လုပ်ပါတယ်။ QN10 မှာ Blender GPU path မရှိပါဘူး။ HP review မှာ Blender 4.3 ကို run ထားတာကြောင့် ဒီဇယားမှာ မပါဝင်ပါဘူး။
| Blender 5.2 (နမူနာ/မိနစ်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 (Radeon 860M, HIP) | ASUS NUC 16 Pro (Arc B390၊ oneAPI) | Lenovo Yoga Mini (Arc B390၊ oneAPI) | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|
| GPU ကို | ||||
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 96.50 | 559.84 | 544.64 | N / A |
| အမှိုက်ဆိုင် | 85.91 | 468.21 | 372.30 | N / A |
| စာသင်ခန်း | 68.76 | 418.02 | 393.19 | N / A |
| စီပီယူ | ||||
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 110.15 | 131.83 | 122.87 | 188.04 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 84.30 | 97.69 | 89.19 | 133.21 |
| စာသင်ခန်း | 61.65 | 68.94 | 63.34 | 93.93 |
GPU မှာ Radeon 860M က Monster ကို တစ်မိနစ်ကို sample ၉၆.၅၀၊ Junkshop ကို ၈၅.၉၁ နဲ့ Classroom ကို ၆၈.၇၆ နဲ့ render လုပ်တာကြောင့် Arc B390 ကို NUC 16 Pro မှာ PN5.5 ရဲ့ rate ထက် ၅.၅x မှ ၆.၁x အထိ မြန်စေပြီး Yoga Mini မှာတော့ ၄.၃x မှ ၅.၇x အထိ မြန်စေပါတယ်။ PN55 ရဲ့ GPU က Monster ကို သူ့ရဲ့ CPU ထက် ပိုနှေးစေတာကြောင့် ဒီ system မှာ Cycles ကို CPU မှာ ထားသင့်ပါတယ်။
CPU မှာဆိုရင် PN55 က တစ်မိနစ်ကို နမူနာ ၁၁၀.၁၅၊ ၈၄.၃၀ နဲ့ ၆၁.၆၅ ခု ရရှိထားပြီး Cinebench ပျံ့နှံ့မှုနဲ့အညီ NUC ထက် ၁၁% မှ ၁၆% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ထက် ၃% မှ ၁၀% နောက်ကျပါတယ်။ QN10 ကတော့ 18 cores မှာ ၅၂% မှ ၇၁% စောပါတယ်။
LuxMark
LuxMark သည် LuxCoreRender ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအခြေခံအင်ဂျင်ပေါ်တွင်တည်ဆောက်ထားသော OpenCL benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် GPU ပေါ်တွင် Food နှင့် Hall မြင်ကွင်းများကို render လုပ်ကာ တစ်စက္ကန့်လျှင် နမူနာများအပေါ်အခြေခံ၍ ရမှတ်ကို တင်ပြပြီး OpenCL ကို အသုံးပြုပြီး vendor-specific API မပါဝင်သောကြောင့် integrated GPU တစ်ခုက ဂိမ်းအင်ဂျင်ပြင်ပတွင် compute-heavy rendering ကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို တရားမျှတစွာ တိုင်းတာနိုင်သော စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။
| LuxMark v4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a |
|---|---|---|---|---|
| ခန်းမ | 1,917 | 3,518 | 3,430 | 1,461 |
| အစားအသောက်များ | 869 | 1,704 | 1,663 | 706 |
PN55 ဟာ Hall မှာ 1,917 မှတ်နဲ့ Food မှာ 869 မှတ်ရထားပြီး NUC 16 Pro ရဲ့ 3,518 မှတ်နဲ့ 1,704 မှတ်ရဲ့ 54% နဲ့ 51% ရရှိထားပြီး Yoga Mini နဲ့ ယှဉ်ရင် အဲဒီအချိုးရဲ့ 3% အတွင်းမှာပဲ ရှိပါတယ်။ HP ရဲ့ Radeon 860M နဲ့ ယှဉ်ရင် PN55 ဟာ Hall မှာ 31% နဲ့ Food မှာ 23% သာလွန်နေပြီး 100MHz GPU clock bump က ရှင်းပြထားတာထက် ပိုမြင့်တဲ့ အကွာအဝေးပါ။ driver အသစ်၊ frame buffer ပိုကြီးပြီး memory 64GB ပါတာက သင့်တော်ပြီး အောက်က Procyon ရလဒ်တွေကလည်း အဲဒီအတိုင်းပဲ ညွှန်ပြနေပါတယ်။
V Ray
Chaos မှ V-Ray benchmark သည် V-Ray engine တွင် rendering throughput ကို တိုင်းတာပြီး CPU စမ်းသပ်မှုသည် vsamples အစီရင်ခံစာများ ပေးပို့သည်။ ၎င်းသည် clock များကို ရေရှည်တည်တံ့စေရန် အထောက်အကူပြုသည့် တိုတောင်းပြီး ပြင်းထန်သော render တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဇယားရှိ စနစ်သုံးခုတွင် CPU စမ်းသပ်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး GPU စမ်းသပ်မှုကို ASUS ယူနစ်နှစ်ခုတွင် မလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါ။
| V-Ray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini |
|---|---|---|---|
| CPU (vsamples) | 18,550 | 21,073 | 19,450 |
vsamples 18,550 မှာ PN55 ဟာ NUC 16 Pro ရဲ့ 21,073 ထက် 12% နောက်ကျပြီး Yoga Mini ရဲ့ 19,450 ထက် 5% နောက်ကျပြီး Cinebench ပြသခဲ့တာထက် ကွာဟချက်ကျဉ်းမြောင်းပြီး Blender CPU ပျံ့နှံ့မှုနဲ့လည်း နီးစပ်ပါတယ်။
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် 8K Blackmagic RAW ဗီဒီယိုကို 12:1 ချုံ့မှုအချိုးဖြင့် ကုဒ်ဖြည်ပြီး CPU နှင့် GPU တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်အရေအတွက်ကို အစီရင်ခံပါသည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် ကင်မရာဗီဒီယိုဗီဒီယိုတည်းဖြတ်သူများနှင့် မည်သို့အလုပ်လုပ်သည်ကို တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းဖြစ်ပြီး integrated graphics များသည် CPU မှ တကယ့်အလုပ်ကို ဖယ်ရှားပေးနိုင်သည့် စမ်းသပ်မှုများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု (fps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a |
|---|---|---|---|---|
| 8K 12:1 CPU | 65 | 76 | 67 | 58 |
| 8K 12:1 GPU | 43 | 83 | 81 | 34 |
PN55 သည် CPU တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ် ၆၅ နှုန်းဖြင့် decode လုပ်နိုင်ပြီး Yoga Mini ထက် ၃% နောက်ကျပြီး NUC 16 Pro ထက် ၁၄% နောက်ကျကာ GPU တွင် ၄၃ နှုန်းဖြင့် decode လုပ်နိုင်ပြီး Intel စနစ်များ၏ ၈၁ မှ ၈၃ ထက် ထက်ဝက်ခန့်ရှိသည်။ ၎င်းသည် CPU တွင် HP ထက် ၁၂% စောပြီး GPU တွင် ၂၆% စောပြီး HP ကဲ့သို့ပင် OpenCL path သည် CPU path ထက် နှေးကွေးသော စနစ်တစ်ခုဖြစ်သောကြောင့် ဤ box ပေါ်ရှိ Resolve သည် processor တွင် BRAW decode ကို ချန်ထားသင့်သည်။
ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI
Topaz Video AI သည် AI-based video upscaling၊ denoising နှင့် frame interpolation အတွက် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသော application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်း၏ built-in benchmark ကို 1080p input တွင် လုပ်ဆောင်ပြီး Topaz မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို Apollo နှင့် Aion slow-motion မော်ဒယ်များနှင့်အတူ 1X၊ 2X နှင့် 4X scaling တွင် ချိန်တွယ်ကာ တစ်စက္ကန့်လျှင် frame များကို အစီရင်ခံပါသည်။ မော်ဒယ်များသည် GPU နှင့် ပံ့ပိုးပေးထားသည့်နေရာတွင် NPU ကို အားကိုးနေရပြီး စမ်းသပ်မှုသည် လူများပေးချေသော စီးပွားဖြစ် application တစ်ခုကို ထင်ဟပ်စေသည်။
| Topaz Video AI (fps မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini |
|---|---|---|---|
| အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X | 2.64 / 1.72 / 0.58 | 6.15 / 5.13 / 1.87 | 5.89 / 5.19 / 1.87 |
| အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X | 3.32 / 1.92 / 0.60 | 5.14 / 3.11 / 0.95 | 4.84 / 2.97 / 0.90 |
| ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X | 2.87 / 2.01 / 0.78 | 6.46 / 6.09 / 2.48 | 6.04 / 5.94 / 2.42 |
| ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X | 1.09 / 0.72 / 0.53 | 3.34 / 2.26 / 1.49 | 3.18 / 2.15 / 1.45 |
| Nyx 1X / 2X | 1.28 / 1.08 | 1.58 / 1.53 | 1.50 / 1.46 |
| Hyperion HDR 1X | 10.35 | 3.16 | 3.06 |
| ၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast | 3.77 / 13.46 | 8.82 / 25.48 | 8.08 / 22.91 |
| 16X Slowmo Aion | 8.80 | N / A | N / A |
upscaling မော်ဒယ်တွေမှာ PN55 ဟာ NUC 16 Pro ရဲ့နှုန်းရဲ့ ၃၃% မှ ၆၅% အထိ လည်ပတ်ပါတယ်- Artemis 1X မှာ တစ်စက္ကန့်ကို ၂.၆၄ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ ၆.၁၅ ဖရိမ်နှုန်း၊ Proteus 1X မှာ ၂.၈၇ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ ၆.၄၆ ဖရိမ်နှုန်း၊ Iris 1X မှာ ၃.၃၂ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ ၅.၁၄ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ Gaia မှာ ၁.၀၉ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ ၃.၃၄ ဖရိမ်နှုန်းတို့ ဖြစ်ပါတယ်။ 4X pass တွေက တစ်စက္ကန့်ကို ၀.၅ မှ ၀.၈ ဖရိမ်နှုန်းအထိ ကျဆင်းသွားတာကြောင့် Topaz အလုပ်အတွက် 1X box တစ်ခုဖြစ်ပြီး Apollo slow motion က ၃.၇၇ ဖရိမ်နှုန်းနဲ့ NUC ရဲ့နှုန်းရဲ့ ၄၃% ရှိပါတယ်။
ဇယားထဲက အတန်းနှစ်တန်းက PN55 ရဲ့ပုံစံအတိုင်းပါပဲ။ 16X Aion slow-motion မော်ဒယ်မှာ တစ်စက္ကန့်ကို ဖရိမ် ၈.၈၀ ရလဒ်ရတဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်ဖြစ်ပြီး Hyperion HDR မှာတော့ တစ်စက္ကန့်ကို ဖရိမ် ၁၀.၃၅ ရရှိခဲ့ပြီး NUC မှာ ၃.၁၆ နဲ့ Yoga Mini မှာ ၃.၀၆ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက Topaz မော်ဒယ်တစ်ခုတည်းမှာ AMD execution path က ကျယ်ပြန့်တဲ့ အနားသတ်နဲ့ ပိုမြန်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်ပါ။
Procyon AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း
UL Solutions မှ Procyon AI Image Generation benchmark သည် hardware နှင့် အသင့်တော်ဆုံး inference engine မှတစ်ဆင့် Stable Diffusion 1.5 နှင့် Stable Diffusion XL inference ကို လုပ်ဆောင်ပြီး ရုပ်ပုံများ မည်မျှမြန်မြန်ထုတ်ပေးသည်ကို အခြေခံ၍ ရမှတ်ကို တင်ပြသည်။ တူညီသော engine၊ device နှင့် precision ကိုအသုံးပြုသည့်အခါတွင်သာ ရမှတ်များကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောကြောင့် ရလဒ်တစ်ခုစီတွင် ၎င်း၏ engine နှင့် device ပါရှိသည်။
PN55 နှင့် HP သည် Radeon 860M တွင် DirectML ဖြင့် ONNX Runtime မှတစ်ဆင့် လည်ပတ်ပြီး Intel သည် ၎င်းတို့၏ Arc GPU များတွင် OpenVINO မှတစ်ဆင့် စနစ်များကို လုပ်ဆောင်ပြီး QNN10 သည် QNN မှတစ်ဆင့် ၎င်း၏ Hexagon NPU တွင် INT8 profile ကို လည်ပတ်သည်။ INT8 profile တွင် AMD path သည် FP16 မော်ဒယ်ကို အစားထိုးသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ထို platform တွင် INT8 Stable Diffusion path မရှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်၊ ထို့ကြောင့် ထိုတန်းရှိ PN55 ၏ 1,906 သည် INT8 စမ်းသပ်မှုဆက်တင်များတွင် FP16 ရလဒ်ဖြစ်သည်။ HP သုံးသပ်ချက်သည် SD 1.5 FP16 စမ်းသပ်မှုကိုသာ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။
| Procyon AI Image Generation (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | HP EliteDesk 8 Mini G1a (Radeon 860M) | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|---|
| SD ၁.၅ FP၁၆ | ၁၁၇ (ONNX DirectML၊ GPU) | ၁၁၇ (ONNX DirectML၊ GPU) | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | N / A |
| SD 1.5 INT8 ပရိုဖိုင် | ၁,၉၀၆ (ONNX DirectML၊ GPU၊ FP၁၆ မော်ဒယ်) | N / A | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | ၁,၃၇၁ (QNN၊ NPU) |
| SD 1.5 INT8 (NPU) | N / A | N / A | N / A | ၂,၉၃၆ (OpenVINO၊ NPU) | N / A |
| SDXL FP16 | ၁၁၇ (ONNX DirectML၊ GPU) | N / A | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) | N / A |
SD 1.5 FP16 မှာ PN55 ဟာ ပုံတစ်ပုံကို ၃၁.၀ စက္ကန့်နဲ့ ၂၀၁ မှတ်ရပြီး HP ရဲ့ ၁၆၉ ဟာ ၃၆.၉ စက္ကန့်နဲ့ ၁၉% သာလွန်ပြီး NUC 16 Pro ရဲ့ ၆၃၄ ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံဖြစ်တဲ့ ၉.၈ စက္ကန့်နဲ့ ရမှတ်တွေ ရထားပါတယ်။ INT8 profile ဟာ ပုံတစ်ပုံကို ၁၆.၄ စက္ကန့်နဲ့ ၁,၉၀၆ စက္ကန့်နဲ့ NUC မှာ ၇,၇၂၅ စက္ကန့်နဲ့ ၄.၀ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ရရှိပြီး SDXL ဟာ ၁၁၇ စက္ကန့်နဲ့ ၅၀ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပုံတစ်ပုံကို ၃၁၈ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ရရှိပါတယ်။ HP နှိုင်းယှဉ်ချက်မှာ 450 နဲ့ သူ့ရဲ့ လက်ရှိ driver ဟာ ဒီလမ်းကြောင်းမှာ 350 ထက် အဆင့်တစ်ဆင့် ပိုများတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ Intel နှိုင်းယှဉ်ချက်မှာတော့ လမ်းကြောင်းကိုယ်တိုင်က အမြင့်ဆုံးအဆင့်ပဲလို့ ဆိုပါတယ်။ Arc B390 ဟာ throughput ကို ၃ ဆ မှ ၆ ဆ အထိ ပေးစွမ်းနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။
Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်
Procyon AI Computer Vision benchmark သည် MobileNet V3၊ ResNet 50၊ Inception V4၊ DeepLab V3၊ YOLO V3 နှင့် Real-ESRGAN တို့ကို လုပ်ဆောင်ပြီး ခြောက်ခုစလုံး၏ inference throughput ကို ထင်ဟပ်စေသော ရမှတ်ကို တင်ပြသည်။ ၎င်းသည် အင်ဂျင်များစွာမှတစ်ဆင့် CPU၊ GPU သို့မဟုတ် NPU ကို ပစ်မှတ်ထားနိုင်ပြီး ရလဒ်များသည် အင်ဂျင်၊ စက်ပစ္စည်းနှင့် တိကျမှုတူညီသည့်အခါတွင်သာ စနစ်များတစ်လျှောက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်။ Intel စနစ်များနှင့် ကိုက်ညီသော CPU နှင့် GPU တွင် Windows ML မှတစ်ဆင့် PN55 ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး AMD ၏ Ryzen AI အင်ဂျင်မှတစ်ဆင့် NPU တွင် integer precision ဖြင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် Intel NPU ၏ float16 OpenVINO ရလဒ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရဘဲ ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်တန်းတွင် ရှိနေသည်။
| Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini |
|---|---|---|---|
| WinML (float32) | |||
| စီပီယူ | 113 | 156 | 139 |
| GPU ကို | 184 | 413 | 373 |
| OpenWINE | |||
| စီပီယူ (float32) | N / A | 130 | 118 |
| GPU (float32) | N / A | 591 | 550 |
| NPU (float16) | N / A | 1,259 | 1,205 |
| AMD Ryzen AI | |||
| NPU (ကိန်းပြည့်) | 2,031 | N / A | N / A |
Windows ML မှတစ်ဆင့် PN55 သည် CPU တွင် ၁၁၃ မှတ်နှင့် GPU တွင် ၁၈၄ မှတ်၊ NUC 16 Pro ၏ ၇၂% နှင့် ၄၅% နှင့် Yoga Mini ၏ ၈၁% နှင့် ၄၉% ရရှိခဲ့သည်။ NPU သည် ခေါင်းစဉ်ဖြစ်သည်- Ryzen AI အင်ဂျင်မှတစ်ဆင့် ၂,၀၃၁ မှတ်သည် PN55 ၏ GPU ထက် ၁၁ ဆ ပိုများပြီး Intel NPU ၏ ၁၂၅၉ ထက် ၆၁% ပိုများသည်၊ AMD run ကို integers များအဖြစ် quantized လုပ်ထားပြီး Intel run ကို float16 ဖြစ်သည်ဟူသော တိကျသောသတိပေးချက်ရှိသည်။ NPU နှစ်ခုစလုံးသည် ဤမော်ဒယ်အတန်းအစားအတွက် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် box တွင် အမြန်ဆုံး device ဖြစ်ပြီး XDNA 2 path သည် ၎င်းအတွက် workload ကို quantized လုပ်သောအခါ ရမှတ်များ ပိုမိုမြင့်မားသည်။
Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း
Procyon AI Text Generation benchmark သည် Phi၊ Mistral၊ Llama 3 နှင့် Llama 2 ဟူသော ဒေသခံဘာသာစကားမော်ဒယ်လေးခုကို ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့်ကိုက်ညီသော inference engine မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တစ်ခုချင်းစီအတွက် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ်နှင့်အတူ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန်နှင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင်များထွက်ရှိချိန်ကို အစီရင်ခံပါသည်။ UL ၏ရမှတ်သည် နှစ်မျိုးလုံးကို ထင်ဟပ်စေသောကြောင့် လျင်မြန်စွာတုံ့ပြန်ပြီး တည်ငြိမ်သောနှုန်းဖြင့် stream လုပ်သည့် စက်ပစ္စည်းသည် ၎င်း၏ raw token rate အသင့်အတင့်ဖြစ်လျှင်ပင် ရမှတ်ကောင်းများရရှိပါသည်။
PN55 မှာ၊ AMD integrated graphics ပေါ်က မော်ဒယ်လေးခုလုံးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ လမ်းကြောင်းဖြစ်တဲ့ GPU မှာ DirectML နဲ့ ONNX Runtime ကို run ပါတယ်။ HP ရဲ့ GPU ရလဒ်တွေကို တူညီတဲ့လမ်းကြောင်းမှာ သုံးသပ်ချက်နဲ့ NUC 16 Pro ရဲ့ GPU နဲ့ NPU ရလဒ်တွေကို OpenVINO ကနေတစ်ဆင့် ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ Yoga Mini ကို ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ မ run ခဲ့ပါဘူး။
| Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း | ASUS ExpertCenter PN55 GPU (ONNX DirectML) | HP EliteDesk 8 Mini G1a GPU (ONNX DirectML) | ASUS NUC 16 Pro GPU (OpenVINO) | ASUS NUC 16 Pro NPU (OpenVINO) |
|---|---|---|---|---|
| phi | ||||
| နိုင်ပြီ | 332 | 301 | 1,970 | 852 |
| ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် | 6.152 | 7.692 | 0.305 | 1.097 |
| အထွက်တိုကင်များ | 26.54 | 27.22 | 46.24 | 31.04 |
| Mistral | ||||
| နိုင်ပြီ | 289 | 242 | 1,884 | 590 |
| ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် | 8.930 | 13.678 | 0.350 | 2.627 |
| အထွက်တိုကင်များ | 16.32 | 17.53 | 27.27 | 20.05 |
| မီးတောက် ၂ | ||||
| နိုင်ပြီ | 259 | 206 | 1,819 | 622 |
| ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် | 8.384 | 12.731 | 0.322 | 1.889 |
| အထွက်တိုကင်များ | 13.87 | 13.31 | 26.18 | 17.99 |
| မီးတောက် ၂ | ||||
| နိုင်ပြီ | 296 | 234 | 1,821 | 541 |
| ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် | 13.670 | 21.500 | 0.618 | 4.532 |
| အထွက်တိုကင်များ | 8.88 | 8.73 | 15.14 | 9.82 |
PN55 ရဲ့ output rate တွေက အတန်းအစားအတွက် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပါတယ်- Phi မှာ တစ်စက္ကန့်ကို ၂၆.၅၄ tokens ဟာ NUC 16 Pro ရဲ့ GPU rate ရဲ့ ၅၇%၊ Mistral မှာ ၁၆.၃၂ is ၆၀% နဲ့ Llama 2 မှာ ၈.၈၈ is ၅၉% ဖြစ်ပြီး DDR5-5600 နဲ့ LPDDR5X-8533 အကြား bandwidth gap ကို ခြေရာခံပြီး rate တိုင်းဟာ တူညီတဲ့ silicon မှာ HP ရဲ့ ၇% အတွင်းမှာပဲ ရှိပါတယ်။ ပထမဆုံး token ရဖို့ အချိန်ကြောင့် ရမှတ်တွေ ကျဆင်းသွားပါတယ်- Phi မှာ ၆.၂ စက္ကန့်နဲ့ Llama 2 မှာ ၁၃.၇ စက္ကန့်နဲ့ NUC ရဲ့ GPU မှာ ၀.၃ နဲ့ ၀.၆ စက္ကန့်၊ ပထမဆုံးစကားလုံးမတိုင်ခင် ၂၀x မှ ၂၂x အထိ စောင့်ရပါတယ်။
HP ဟာ Phi မှာ ၇.၇ စက္ကန့်နဲ့ Llama 2 မှာ ၂၁.၅ စက္ကန့် ကြာမြင့်ခဲ့တာကြောင့် PN55 ဟာ စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို ၂၀% ကနေ ၃၆% အထိ လျှော့ချပေးနိုင်ပြီး ဒီလမ်းကြောင်းပေါ်က AMD စနစ်နှစ်ခုမှာ ဒီလုပ်ဆောင်ချက်က တသမတ်တည်းရှိပါတယ်- DirectML မှတစ်ဆင့် Radeon 860M မှာ prompt processing က ကုန်ကျစရိတ်ဖြစ်ပြီး token stream စတင်လိုက်တာနဲ့ အဆင်ပြေပါတယ်။ interactive assistant တစ်ယောက်အတွက် အဲဒီ first-token wait က user ခံစားရတဲ့ နံပါတ်ဖြစ်ပြီး local LLM အလုပ်အတွက် Intel box ကို ရွေးချယ်ဖို့ အရှင်းလင်းဆုံး အကြောင်းပြချက်ပါပဲ။
3DMark ဂိမ်းစံနှုန်းများ
3DMark ရဲ့ ဂိမ်းစမ်းသပ်မှုတွေက Radeon 860M ကို မတူညီတဲ့ resolution နဲ့ feature level တွေမှာ workload တွေကို render လုပ်နိုင်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။ Wild Life ကို integrated နဲ့ mobile-class GPU တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ Fire Strike က 1080p မှာ DirectX 11 စမ်းသပ်မှုပါ။ Time Spy က 1440p မှာ DirectX 12 ကို ပြောင်းသွားပါတယ်။ Solar Bay က workload ပိုပေါ့ပါးတဲ့နေရာမှာ ray tracing ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ပြီးတော့ Steel Nomad၊ Port Royal နဲ့ Speed Way တို့က discrete card တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ DirectX 12 နဲ့ ray-tracing စမ်းသပ်မှုတွေထဲမှာ လေးလံပါတယ်။ PN55 ကို Night Raid မှာ မလုပ်ဆောင်ထားတာကြောင့် အဲဒီအတန်းကို ချန်လှပ်ထားပါတယ်။
| 3DMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|
| တောရိုင်းဘဝ | 17,671 | 44,129 | 42,152 | 19,996 |
| မီးဘေးသင့် | 6,714 | 14,980 | 14,076 | 9,949 |
| မီးလျှံတိုက်ခိုက်မှု ဂရပ်ဖစ် / ရူပဗေဒ | 7,398 / 29,522 | 17,715 / 30,934 | 16,841 / 26,944 | 10,615 / 25,253 |
| အချိန်သူလျှို | 3,135 | 7,697 | 7,308 | 4,014 |
| Time Spy ဂရပ်ဖစ် / CPU | 2,784 / 11,046 | 7,085 / 15,082 | 6,774 / 13,225 | 3,590 / 12,141 |
| ဆိုလာပင်လယ်အော် | 12,456 | 26,979 | 27,236 | 21,561 |
| သံမဏိ Nomad | 573 | 1,628 | 1,595 | 1,042 |
| ဆိပ်ကမ်းတော်ဝင် | 1,409 | 4,213 | 4,091 | 1,520 |
| မြန်နှုန်းမြင့်လမ်း | 419 | 925 | 975 | 324 |
Radeon 860M ဟာ Fire Strike ဂရပ်ဖစ်မှာ 7,398 မှတ်၊ Time Spy ဂရပ်ဖစ်မှာ 2,784 မှတ် နဲ့ Wild Life မှာ 17,671 မှတ် ရရှိထားပြီး NUC 16 Pro မှာ Arc B390 ရဲ့ 39% မှ 42% အထိ အသီးသီး ရရှိထားပြီး QN10 ရဲ့ Adreno ရဲ့ 70% မှ 88% အထိ ရရှိထားပါတယ်။ Port Royal ရဲ့ 1,409 မှတ်ဟာ QN10 ရဲ့ 7% အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး Speed Way ရဲ့ 419 မှတ်ကတော့ 29% သာလွန်တာကြောင့် ray-tracing စမ်းသပ်မှုတွေမှာ AMD အပိုင်းဟာ Snapdragon GPU မှာ အသာရနေပြီး Intel ထက် 2.2x မှ 3x အထိ နောက်ကျနေပါတယ်။
တူညီတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ CPU subscores တွေက ဇာတ်လမ်းကို ကွဲပြားစွာ ပြောပြပါတယ်။ Fire Strike Physics ရမှတ် ၂၉,၅၂၂ ဟာ NUC ရဲ့ ၅% အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး Yoga Mini ထက် ၁၀% ပိုများပြီး Time Spy CPU ရမှတ် ၁၁,၀၄၆ ဟာ NUC ရဲ့ ၁၅,၀၈၂ ထက် ၂၇% နောက်ကျတယ်လို့ Cinebench မှာ ပြသထားတဲ့ multi-thread gap အတိုင်းပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ Steel Nomad ရမှတ် ၅၇၃ နဲ့ Speed Way ရမှတ် ၄၁၉ တို့ဟာ discrete-card စမ်းသပ်မှုတွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတာ မဟုတ်ပါဘူး။ Wild Life နဲ့ Fire Strike တို့က ဂိမ်းဟောင်းတွေနဲ့ ဂိမ်းပေါ့ပါးတဲ့ ဂိမ်းတွေကို setting တွေကို လျှော့ချပြီး 1080p မှာ run တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။
SPECviewperf ၁၅
SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် 3ds Max၊ Blender၊ CATIA၊ Creo၊ Maya၊ Siemens NX၊ SolidWorks၊ Unreal Engine နှင့် Enscape မှ ရယူထားသော workloads များနှင့်အတူ energy နှင့် medical visualization viewset များကို ပြန်လည်ပြသပြီး တစ်ခုချင်းစီအတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် frame များကို အစီရင်ခံပါသည်။ ရလဒ်များကို resolution တူညီသော run များနှင့်သာ နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ASUS စနစ်နှစ်ခုလုံးကို 4K တွင် run ခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် Yoga Mini အတွက် ကျွန်ုပ်တို့အသုံးပြုခဲ့သော 1080p ထက် ပိုမိုလေးလံသောကြောင့် Yoga Mini သည် ဤဇယားတွင် မပါဝင်ပါ။ enscape-01 viewset အတွက် PN55 ရလဒ်မရှိပါ။
| SPECviewperf 15 (4K၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro |
|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 10.25 | 11.87 |
| ဘလင်းဒါ-၀၁ | 6.91 | 12.33 |
| ကာတီယာ-၀၇ | 9.07 | 8.25 |
| creo-04 | 25.68 | 24.55 |
| စွမ်းအင်-၁ | 9.06 | 6.30 |
| လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ | N / A | 4.03 |
| မာယာ-၀၇ | 18.29 | 33.90 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ | 16.40 | 9.72 |
| snx-05 | 36.84 | 42.68 |
| solidworks-၂၀၁၁ | 15.95 | 19.69 |
| unreal_engine-01 | 15.95 | 30.62 |
PN55 သည် 4K တွင် ရမှတ်ရထားသော viewset ဆယ်ခုအနက် လေးခုကို ရယူထားသည်။ medical-04 သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် 16.40 frames ဖြင့် NUC 16 Pro ၏ 9.72 ထက် 69% သာလွန်ပြီး energy-04 သည် 9.06 တွင် 44% သာလွန်သည်။ AMD အပိုင်းသည် y-cruncher တွင် ဦးဆောင်နေပြီး catia-07 ထက် 10% နှင့် creo-04 ထက် 5% သာလွန်သည့် volumetric workloads နှစ်ခုဖြစ်သည်။ Arc B390 သည် DCC နှင့် game-engine viewset များကို အကျယ်ဆုံး အနားသတ်များဖြင့် ရယူထားသည်- maya-07 သည် 33.90 နှင့် 18.29၊ unreal_engine-01 သည် 30.62 နှင့် 15.95 နှင့် blender-01 သည် 12.33 နှင့် 6.91 တွင် ရှိသည်။ 4K တွင် ဤနှုန်းထားများထဲမှ မည်သည့်နှုန်းထားမှ သက်တောင့်သက်သာရှိသော CAD workstation ကို မဖော်ပြပါ။
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ suite တွင် အကျယ်ပြန့်ဆုံး စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရယူထားသော workload ၅၀ ကျော်ကို လုပ်ဆောင်ပြီး CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် storage အတွက် hardware subsystem ရမှတ်များနှင့် AI နှင့် machine learning၊ စွမ်းအင်၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ life sciences၊ မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်းနှင့် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုအတွက် industry vertical ရမှတ်များအဖြစ် စီစဉ်ပေးသည်။ ရမှတ်တစ်ခုစီသည် reference workstation နှင့် နှိုင်းယှဉ်သော အချိုးဖြစ်သည်။ PN55 နှင့် NUC 16 Pro တွင် လိုင်းတိုင်းတွင် ရမှတ်များရှိသည်။ Yoga Mini ၏ CPU နှင့် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုရမှတ်များကို ၎င်း၏သုံးသပ်ချက်တွင် တွက်ချက်ထားခြင်းမရှိဘဲ HP သုံးသပ်ချက်တွင် ပြသထားသော vertical ရမှတ်ခြောက်ခုကို ဖော်ပြခဲ့သည်။
| SPECworkstation 4 (SPEC အချိုး၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a |
|---|---|---|---|---|
| ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ်များ | ||||
| စီပီယူ | 1.08 | 1.42 | N / A | N / A |
| ဂရပ်ဖစ် | 2.04 | 1.80 | 1.60 | N / A |
| တိုး။ မြန်စေသောအရာ | 1.96 | 2.37 | 2.25 | N / A |
| သိုလှောင်ခြင်း | 1.06 | 1.97 | 1.11 | N / A |
| စက်မှုဒေါင်လိုက်များ | ||||
| AI & စက်သင်ယူမှု | 1.29 | 1.52 | 1.44 | N / A |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 1.17 | 1.52 | 1.34 | 1.01 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 1.03 | 1.12 | 1.01 | 1.02 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 1.29 | 1.71 | 1.42 | 1.02 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 1.30 | 1.67 | 1.40 | 1.06 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 1.32 | 1.81 | 1.52 | 0.98 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.00 | 1.25 | N / A | 0.64 |
PN55 ရဲ့ NUC 16 Pro ထက် သာလွန်တဲ့အချက်တစ်ခုကတော့ Viewport Graphics workload ကြောင့် Graphics မှာ 2.04 vs 1.80 ရှိပြီး Financial Services မှာလည်း NUC နဲ့ တစ်မှတ်အကွာမှာ တူညီနေပါတယ်။ တခြားနေရာတွေမှာတော့ Intel box က 9% vs 37% သာလွန်နေပါတယ်- CPU က 1.42 vs 1.08၊ Accelerator က 2.37 vs 1.96၊ multi-core verticals တွေဖြစ်တဲ့ Life Sciences၊ Media and Entertainment နဲ့ Product Design တို့မှာ 28% vs 37% သာလွန်နေပါတယ်။ Storage က 1.06 vs 1.97 ပဲဖြစ်ပြီး NUC ရဲ့ Gen5 drive ကလွဲလို့ ဘာမှမရှိပါဘူး။
တူညီတဲ့ GPU နဲ့ အရင်ချစ်ပ်မှာရှိတဲ့ HP နဲ့ ယှဉ်ရင် PN55 ဟာ စွမ်းအင်မှာ ၁၆%၊ ဇီဝသိပ္ပံမှာ ၂၆%၊ မီဒီယာနဲ့ ဖျော်ဖြေရေးမှာ ၂၃%၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်းမှာ ၃၅% နဲ့ ထုတ်လုပ်မှုနဲ့ ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုမှာ ၅၆% သာလွန်နေပါတယ်။ ဒါဟာ clock bump က ရှင်းပြထားတာထက် ပိုကြီးမားတဲ့ ခြေလှမ်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး LuxMark လိုပဲ 64GB memory နဲ့ တစ်နှစ်ကြာ driver workload တွေကြောင့် ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။ OpenFOAM workload က PN55 မှာ ၄.၉၃ ratio နဲ့ NUC မှာ ၇.၉၃ ratio ရှိပြီး စနစ်နှစ်ခုလုံးက တခြား workload အားလုံးထက် အများကြီးသာလွန်ပါတယ်။ SPEC reference system နဲ့ ယှဉ်ရင် workload ရဲ့ ဝိသေသလက္ခဏာတစ်ခုအနေနဲ့ ဒါကို ဖတ်ရပြီး အလေးချိန်မများပါဘူး။
သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု
ကျွန်ုပ်တို့သည် သိုလှောင်မှုကို နည်းလမ်းနှစ်မျိုးဖြင့် တိုင်းတာပါသည်။ ဂိမ်းတင်ခြင်း၊ ထည့်သွင်းခြင်း၊ သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့၏ መልእክትများကို ပြန်လည်ပြသပြီး နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု၏ ရောနှောနေသော၊ မြန်ဆန်သောဝင်ရောက်မှုအတွက် တစ်ခုတည်းသောရမှတ်ကို ထုတ်လုပ်ပေးသည့် 3DMark Storage benchmark ဖြင့် စတင်ပါသည်။ Blackmagic Disk Speed Test သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် megabytes ဖြင့် အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း throughput ကို အစီရင်ခံသည့် ရိုးရှင်းသော sequential စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ PN55 တွင် Phison controller ပေါ်ရှိ Gen4 x4 drive ဖြစ်သည့် 1TB Micron 2500 ပါရှိသည်။
| သိုလှောင်ခြင်း | ASUS ExpertCenter PN55 | ASUS NUC 16 Pro | Lenovo Yoga Mini | HP EliteDesk 8 Mini G1a | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|---|---|---|---|
| 3DMark သိုလှောင်မှု | 2,471 | 3,391 | 2,540 | N / A | 2,393 |
| Blackmagic ရေးသားမှု (MB/s) | 4,518.4 | 9,863.2 | 5,151.1 | 4,410.3 | N / A |
| Blackmagic ဖတ်ရှုမှု (MB/s) | 4,903.6 | 9,505.2 | 5,276.6 | 4,889.6 | N / A |
Micron 2500 ဟာ 3DMark Storage မှာ 2,471 မှတ်ရထားပြီး Yoga Mini ရဲ့ KIOXIA Gen4 drive နဲ့ QN10 ထက် 3% သာလွန်ပြီး NUC 16 Pro ရဲ့ Gen5 Samsung PM9E1 ထက် 27% သာလွန်ပါတယ်။ Sequential throughput က 4,518MB/s write နဲ့ 4,904MB/s read ဖြစ်ပြီး HP ရဲ့ 4,410 နဲ့ 4,890 တွေနဲ့ တူညီပြီး PM9E1 ရဲ့ 9,863 နဲ့ 9,505 တို့ရဲ့ ထက်ဝက်လောက်ရှိပါတယ်။ 73 microseconds မှာ trace average 425MB/s က NUC ရဲ့ 52 microseconds မှာ 570MB/s နဲ့ ယှဉ်ရင် နေ့စဉ်အသုံးပြုလို့ရတဲ့ trace average ဖြစ်ပြီး ဒုတိယ M.2 slot က အရေးကြီးရင် Gen4 drive ကို ထားဖို့နေရာပါ။
ကောက်ချက်
ASUS ExpertCenter PN55 ဟာ ဒီလမှာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ ASUS commercial mini PC နှစ်ခုထဲမှာ ပိုသေးငယ်၊ ဈေးသက်သာပြီး ဝန်ဆောင်မှုပိုပေးနိုင်တဲ့ PC တစ်လုံးဖြစ်ပြီး စီးပွားရေး desktop အများစုလုပ်ဆောင်တဲ့ အလုပ်တွေမှာ 65W Intel box နဲ့ ယှဉ်နိုင်ပါတယ်။ single-core Geekbench မှာ၊ thread တစ်ခုကနေ ရှစ်ခုအထိ CPU Profile row တိုင်းမှာ၊ 7-Zip decompression မှာ၊ y-cruncher Pi computation တိုင်းမှာ၊ volumetric SPECviewperf viewset တွေမှာ NUC 16 Pro ကို ဦးဆောင်နေပြီး၊ သူ့ရဲ့ NPU ဟာ integer precision မှာ အုပ်စုထဲမှာ Procyon computer vision score အမြင့်ဆုံးရရှိထားပါတယ်။
Ryzen AI 7 450 က အားသာချက်ပေးတဲ့နေရာကတော့ ဒုတိယ thread ရှစ်ခုနဲ့ GPU ပါ။ Cinebench multi-thread က NUC ထက် ၁၉% နောက်ကျပြီး CPU Profile မှာ ၁၆ thread မှာ ၂၂% နောက်ကျပါတယ်။ Zen 5c ရဲ့ ထက်ဝက်ဖြစ်ပြီး ပါဝါကန့်သတ်ချက်မြင့်တဲ့ Intel cores ၁၆ ခုနဲ့ ယှဉ်ရင် ပိုမြန်ပါတယ်။ Radeon 860M က OpenCL၊ LuxMark၊ Blackmagic RAW GPU decode နဲ့ 3DMark graphics တွေမှာ Arc B390 ရဲ့ ၃၉% မှ ၅၄% အထိ ရရှိပြီး Blender Cycles မှာတော့ ၁၇% ရရှိပါတယ်။ local LLM က first token အတွက် ခြောက်စက္ကန့်ကနေ ၁၄ စက္ကန့်အထိ စောင့်ပြီး Intel GPU ကတော့ တစ်စက္ကန့်ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံကို စောင့်ပါတယ်။
ယခင်မျိုးဆက် 350 ရှိ HP EliteDesk 8 Mini G1a နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 450 နှင့် ၎င်း၏ လက်ရှိ driver stack သည် သိသိသာသာ တိုးတက်မှုတစ်ခု ဖြစ်သည်- y-cruncher တွင် ၁၁% မှ ၃၂% ပိုမြန်သည်၊ LuxMark တွင် ၂၃% မှ ၃၁%၊ SPECworkstation verticals တွင် ၁၆% မှ ၅၆%၊ Stable Diffusion 1.5 တွင် ၁၉% နှင့် first-token wait ၂၀% မှ ၃၆% ပိုတိုသည်။ Ryzen AI 7 box နှစ်ခုကြားတွင် 450 ကို ယူပါ။ PN55 နှင့် 358H system အကြားတွင် မေးခွန်းမှာ အသုံးပြုသူသည် GPU မည်မျှအလုပ်လုပ်သနည်း၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းသည် လုံးဝကွာခြားချက်ဖြစ်သောကြောင့်ဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒေသတွင်း AI leaderboard ရှိ desktop များသည် ဤ mini များ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ထက် ပိုမိုလေးလံသော workloads များရှိသူတိုင်းအတွက် နောက်တစ်ဆင့်ဖြစ်သည်။
ASUS eShop မှာ 32GB နဲ့ 1TB Windows 11 Pro configuration အတွက် ဒေါ်လာ ၁၃၄၉ နဲ့ ရောင်းချပေးမှာဖြစ်ပြီး SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ Gen4 M.2 slot နှစ်ခု၊ dual 2.5GbE၊ dock ကနေ စနစ်ကို ပါဝါပေးနိုင်တဲ့ USB4 port တစ်ခု၊ fingerprint reader နဲ့ headphone jack တို့ပါဝင်တဲ့ PN55 ဟာ managed office desk အတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ တပ်ဆင်ထားတဲ့ box တစ်ခုဖြစ်ပြီး စာရင်းထဲက NUC 16 Pro ရဲ့ ဈေးနှုန်းရဲ့ ထက်ဝက်လောက်သာ ရှိပါတယ်။ GPU ပါတဲ့ မော်ဒယ်တွေကို မောင်းနှင်နေတဲ့ creator ဒါမှမဟုတ် developer တစ်ယောက်အတွက် NUC 16 Pro ဟာ ဒီ PC အမျိုးအစားမှာ သူ့ရဲ့ premium ကို ရရှိပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- ASUS ExpertCenter PN55 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PC ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးအရှိဆုံး Mini PC ကို ရရှိထားသည်။




အမေဇုံ