StorageReview.com

ASUS NUC 16 Pro သုံးသပ်ချက်- 0.71 လီတာတွင် 65W Core Ultra X7 358H၊ Dual M.2 နှင့် Dual 2.5GbE

end User  ◇  Workstation နှင့်

ASUS NUC 16 Pro က NUC Pro လိုင်းကို 4×4 လက်မ အရွယ်အစားကနေ 5×4 လက်မအထိ တိုးမြှင့်ပေးခဲ့ပြီး ASUS က အပိုတစ်လက်မကို ဒုတိယ M.2 slot တစ်ခု၊ ဒုတိယ 2.5GbE port တစ်ခု၊ exhaust ပန်ကာနှစ်ခု၊ DIMM ပန်ကာတစ်ခုနဲ့ အပူပိုက်သုံးခုပါဝင်တဲ့ အအေးပေးစနစ်အတွက် အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ ASUS က ဒီကိုယ်ထည်မှာ 65W TDP ရှိတဲ့ Intel Core Ultra X7 358H နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားပြီး 64GB LPDDR5X-8533၊ Arc B390 ဂရပ်ဖစ်တွေနဲ့ 1TB Samsung PM9E1 Gen5 SSD တို့နဲ့အတူ 0.71 လီတာ ပမာဏနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။

StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် ASUS NUC 16 Pro ရှေ့မြင်ကွင်း၊ USB-A 10Gbps port နှစ်ခု၊ USB-C port နှင့် ပါဝါခလုတ်တို့ကို ပြသထားသည်

အဲဒီ 358H ဟာ ဒီလအစောပိုင်းက Lenovo Yoga Mini မှာ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ Panther Lake အစိတ်အပိုင်းနဲ့ အတူတူပါပဲ၊ ဒါကြောင့် ဒီသုံးသပ်ချက်ဟာ ပိုကြီးတဲ့ box၊ ပိုကြီးတဲ့ power budget နဲ့ နှစ်ဆပိုများတဲ့ memory တို့နဲ့ ချစ်ပ်ရဲ့လုပ်ဆောင်ချက်ကို စမ်းသပ်ချက်တစ်ခုအဖြစ် နှစ်ဆတိုးထားပါတယ်။ ASUS က ဒီစနစ်ကို edge နဲ့ business desktop အနေနဲ့ ပထမဆုံးရောင်းချပြီး network isolation အတွက် dual LAN၊ fTPM 2.0၊ Kensington slot၊ VESA bracket နဲ့ သုံးနှစ်အာမခံတို့ ပါဝင်ပါတယ်၊ ပြီးတော့ Copilot+ badge က 50 TOPS NPU ကနေ လာတာပါ။ compact system တွေအတွက် ကျွန်တော်တို့သုံးတဲ့ client suite ကနေတစ်ဆင့် ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။

ASUS NUC 16 Pro သတ်မှတ်ချက်များ

specification ASUS NUC 16 Pro (စမ်းသပ်ပြီး)
ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
processor ​​ကို ASUS အတွက် Intel Core Ultra X7 358H (Series 3), cTDP 65W
16 Cores (4 P-cores၊ 8 E-cores၊ 4 LPE-cores) 16 threads
P-core 1.9GHz အခြေခံ၊ 4.8GHz အထိ
18MB Intel Smart Cache
ဂရပ်ဖစ် Intel Arc B390 GPU (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ မျှဝေထားသော မှတ်ဉာဏ်)
Xe cores ၁၂ ခု၊ ray-tracing unit ၈ ခု
TOP ၅၀ အထိ
NPU Intel NPU 5၊ TOPS ၅၀ အထိ
Copilot+ PC
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPDDR5X-8533 (စမ်းသပ်ပြီးအတိုင်း onboard)
ASUS မှာ 32GB LPDDR5X နဲ့ DDR5-5600 SO-DIMM configuration တွေကိုလည်း စာရင်းပြုစုထားပြီး 2 x 64GB CSO-DIMM တွေနဲ့ 128GB အထိ သိမ်းဆည်းနိုင်ပါတယ်။
သိုလှောင်ခြင်း 1TB M.2 2280 PCIe Gen5 NVMe SSD (စမ်းသပ်ပြီးသည့်အတိုင်း Samsung PM9E1၊ MZVLC1T0HFLU)
M.2 2280 slot နှစ်ခု (PCIe 5.0 x4 တစ်ခု၊ PCIe 4.0 x4 တစ်ခု)၊ တစ်ခုစီတွင် 128GB မှ 8TB အထိ
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
connectivity
ရှေ့ပေါက်များ ၁ x USB-C 10Gbps (USB 3.2 Gen 2×1)
၂ x USB-A 10Gbps (USB 3.2 Gen 2)
Kensington သော့ပေါက် (ဘေး)
နောက်ဘက်လာနီညာများ DisplayPort 2.1 ပါရှိသော Thunderbolt 4 (USB-C) ၂ ခု
၂ x USB-A 10Gbps (USB 3.2 Gen 2)
2x HDMI 2.1 (TMDS နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်)
၂x 2.5GbE (RJ-45)
DC-in
audio HDMI နှင့် Thunderbolt မှတစ်ဆင့်သာ ဒစ်ဂျစ်တယ်အသံ၊ အန်နာလော့ဂျက် မပါဝင်ပါ
display အထောက်အပံ့ 4K မျက်နှာပြင် လေးခု သို့မဟုတ် 8K မျက်နှာပြင် နှစ်ခုအထိ (ASUS)
Network Intel I226-V 2.5GbE ထိန်းချုပ်ကိရိယာနှစ်ခု
ကြိုးမဲ့ Intel Wi-Fi 7 BE211 (Gig+)
ဘလူးတုသ် ၅.၀
ဒီဇိုင်းနှင့် စွမ်းအား
ရှုထောင့် (W x ကို: D x ကို H ကို) 144 x 117 x 42 မီလီမီတာ (5.67 x 4.61 x 1.65 လက်မ)
Volume ကို 0.71 လီတာ
အလေးချိန် LPDDR5X ပုံစံအတွက် ၀.၇၅ ကီလိုဂရမ် (၁.၆၅ ပေါင်)
အအေး Dual-exhaust CPU ပန်ကာများ၊ သီးသန့် DIMM ပန်ကာ၊ အပူပိုက်သုံးခု၊ နှစ်ဖက်စလုံးတွင် fin array များ (ASUS)
Power ကထောက်ပံ့ရေး စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း 150W ပြင်ပအဒက်တာ (19.5V, 7.7A)၊ ASUS သည် နိမ့်သောဖွဲ့စည်းပုံများတွင် 120W အဒက်တာကို စာရင်းသွင်းထားသည်
လုံခွုံရေး ဖမ်ဝဲ TPM 2.0
Kensington သော့ပေါက်
သေတ္တာထဲမှာ AC အဒက်တာနှင့် ပါဝါကြိုး၊ VESA ကွင်းနှင့် ဝက်အူများ၊ ကြိုးကလစ်
အာမခံချက် 3 အနှစ်
စျေးနှုန်း $2,699 (B&H, RNUC16GDKX76C4NU ပါဝင်ပြီး 32GB LPDDR5X နှင့် 1TB Gen4 SSD ပါဝင်သည်)။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော 64GB configuration ကို ရေးသားချိန်တွင် အမေရိကန်လက်လီရောင်းချသူများတွင် မဖော်ပြထားပါ။

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

144 x 117 x 42mm ရှိတဲ့ NUC 16 Pro ဟာ အဖုံးမှာ NUC လိုဂိုပါတဲ့ အနက်ရောင်ထောင့်မှန်စတုဂံပုံဖြစ်ပြီး LPDDR5X ပုံစံနဲ့ဆိုရင် 0.75kg လေးပြီး 0.65-liter Yoga Mini နဲ့ 0.7-liter Ascent QN10 ထက် အမျှင်တစ်မျှင်ပိုကြီးပါတယ်။ ASUS က 4×4 ကနေ 5×4 ကိုပြောင်းလိုက်တာကြောင့် အပူသိုလှောင်မှုနဲ့ ဒုတိယ SSD နဲ့ ဒုတိယ LAN port အတွက် နေရာပိုရလာပြီး အဲဒီ chassis မှာပဲ အမြင့်ဆုံး 65W Core Ultra X9 388H ကို သယ်ဆောင်နိုင်တယ်လို့ ပြောပါတယ်။

ASUS NUC 16 Pro ကို အပေါ်ဘက်ထောင့်မှ ကြည့်ပါ၊ အဖုံးပေါ်တွင် ASUS လိုဂို၊ ရှေ့ USB ပေါက်များနှင့် ဘေးဘက် အဝင်ပေါက်များ ပါရှိသည်

အရှေ့ဘက်မှာ ASUS အမှတ်တံဆိပ်ပါရှိပြီး 10Gbps မြန်နှုန်းရှိတဲ့ USB-C port တစ်ခုနဲ့ USB-A port နှစ်ခုကို တူညီတဲ့အမြန်နှုန်းနဲ့ အသုံးပြုနိုင်ကာ ဘေးဘက်မှာ Kensington slot ပါရှိပါတယ်။ စနစ်မှာ headphone jack မပါဝင်ပါဘူး။ ASUS က အသံကို digital only အဖြစ် စာရင်းသွင်းထားပြီး HDMI နဲ့ Thunderbolt ကနေတစ်ဆင့် အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ဒါက signage ဒါမှမဟုတ် kiosk တပ်ဆင်မှုနဲ့ ကိုက်ညီပြီး USB dongle ဒါမှမဟုတ် dock မပါဘဲ headset တပ်ချင်တဲ့ ဘယ်သူ့ကိုမဆို စိတ်အနှောင့်အယှက်ဖြစ်စေမှာပါ။

ASUS NUC 16 Pro ရဲ့ intake vent grille နဲ့ Kensington lock slot ပါရှိပါတယ်။ ASUS NUC 16 Pro ရဲ့ နောက်ဘက်: DC-in၊ HDMI 2.1 နှစ်ခု၊ Thunderbolt 4 နှစ်ခု၊ USB-A နှစ်ခုနဲ့ 2.5GbE port နှစ်ခု

နောက်ကျောဘက်မှာ DisplayPort 2.1 ပါတဲ့ Thunderbolt 4 port နှစ်ခု၊ USB-A 10Gbps port နှစ်ခု၊ HDMI 2.1 output နှစ်ခု၊ Intel I226-V controllers တွေမှာ 2.5GbE jack နှစ်ခုနဲ့ DC barrel input တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ HDMI port တွေနဲ့ Thunderbolt port နှစ်ခုစလုံးက display တွေကို drive လုပ်ပါတယ်။ ASUS က ဒီစနစ်ကို 4K monitor လေးခု ဒါမှမဟုတ် 8K panel နှစ်ခုအတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်။ Wireless ကတော့ Intel ရဲ့ Wi-Fi 7 BE211 card ဖြစ်ပြီး Bluetooth 6.0 ပါဝင်ပါတယ်။ ပါဝါကို external brick ကနေ ရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ unit ကို 7.7A မှာ 19.5V အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး 150W adapter နဲ့ ပါလာပြီး ASUS ကတော့ configuration နိမ့်တဲ့ 120W adapter ကို စာရင်းပြုစုထားပါတယ်။

ဒီ box ကို cross-shop လုပ်မယ့် consumer mini PC တွေနဲ့ ခွဲခြားပေးတဲ့ feature ကတော့ dual 2.5GbE ports တွေပါပဲ။ ASUS က network redundancy အတွက်နဲ့ point-of-sale ဒါမှမဟုတ် control network ကို management network ကနေ ခွဲထုတ်ဖို့အတွက် ပံ့ပိုးပေးထားပြီး Intel I226-V controllers နှစ်ခုတွဲသုံးထားတာကြောင့် Windows နဲ့ Linux မှာ port နှစ်ခုစလုံး အတူတူပဲ အလုပ်လုပ်ပါတယ်။ Yoga Mini နဲ့ QN10 မှာ single 2.5GbE port တစ်ခုစီ ပါရှိပါတယ်။

ASUS NUC 16 Pro ၏ အောက်ခြေတွင် intake grille၊ Intel Core Ultra X7 Copilot+ PC badge နှင့် 19.5V 7.7A input rating ကိုပြသသည့် regulatory label ပါရှိသည်။

ASUS မှာ VESA bracket နဲ့ screw တွေပါဝင်ပြီး overview material တွေမှာ CPU အတွက် exhaust fan နှစ်ခု၊ memory အတွက် ရည်စူးထားတဲ့ တတိယ fan တစ်ခု၊ heat pipes သုံးခုနဲ့ chassis ရဲ့ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ fin array တွေ ပါဝင်တယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ဒီ review အတွက် acoustic ကို ကျွန်တော်တို့ မတိုင်းတာခဲ့ပေမယ့် 358H ဟာ laptop ဒါမှမဟုတ် USB-C powered puck တစ်ခုရဲ့ အနိမ့်ဆုံး ကန့်သတ်ချက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် 65W cTDP မှာ လည်ပတ်နိုင်တဲ့ အကြောင်းရင်းဖြစ်ပြီး အောက်က performance အပိုင်းတွေမှာ အဲဒီ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားပါတယ်။

ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုနှင့် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု

M.2 slot များကို ပေါ်လွင်စေရန် ASUS NUC 16 Pro မှ tool-less အဖုံးကို မြှင့်တင်ခြင်း

ASUS က ကိုယ်ထည်ဒီဇိုင်းကို Tool-less 2.0 လို့ခေါ်ပြီး သိုလှောင်မှုနဲ့ မှတ်ဉာဏ်ကို ဝင်ရောက်နိုင်ဖို့ အဖုံးကို လွှတ်နိုင်တဲ့ လီဗာတစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ အထဲမှာ M.2 2280 slot နှစ်ခု ပါဝင်ပြီး တစ်ခုက PCIe 5.0 x4 နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပြီး နောက်တစ်ခုက PCIe 4.0 x4 နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ တစ်ခုစီကို 8TB အထိ drive တွေအတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit ကို Gen5 slot မှာ 1TB Samsung PM9E1 နဲ့ တင်ပို့ပါတယ်။

Gen5 NVMe slot မှာ Samsung PM9E1၊ ဗလာ Gen4 NVMe slot နဲ့ Intel BE211 Wi-Fi 7 ကတ်ပါတဲ့ ASUS NUC 16 Pro mainboard

ဝယ်ယူရာတွင် ဝယ်ယူသူတစ်ဦးအနေဖြင့် မန်မိုရီကို ရွေးချယ်သင့်သည့် တစ်ခုတည်းသောအချက်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖွဲ့စည်းပုံတွင် ဘုတ်နှင့် ဂဟေဆက်ထားသော 64GB LPDDR5X-8533 ပါရှိပြီး၊ ၎င်းသည် ဤစနစ်ကို တူညီသောအမြန်နှုန်းဖြင့် Yoga Mini ၏ စွမ်းရည်ထက် နှစ်ဆပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ဘုတ်တွင် SO-DIMM socket များ မပါဝင်သောကြောင့် နောက်ထပ်လုပ်ဆောင်ရန် နည်းလမ်းမရှိပါ။ ASUS သည် နောက်ပိုင်းတွင် တိုးချဲ့လိုသော ဝယ်ယူသူများအတွက် DDR5 မော်ဂျူးနှစ်ခုကို 128GB အထိ သိမ်းဆည်းနိုင်သည့် သီးခြား SO-DIMM ဖွဲ့စည်းပုံများကို ရောင်းချပါသည်။

ASUS NUC 16 Pro စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ASUS NUC 16 Pro သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Intel Core Ultra X7 358H with Arc B390 integrated graphics, 64GB LPDDR5X-8533, 1TB Samsung PM9E1 PCIe Gen5 SSD နဲ့ Windows 11 Pro တို့ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ benchmark အားလုံးကို Best Performance power plan မှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။

အသုံးဝင်ဆုံး နှိုင်းယှဉ်ချက်ကတော့ Lenovo Yoga Mini ပါ ။ အဲဒီမှာ Core Ultra X7 358H နဲ့ Arc B390 တို့ကို 0.65-liter အလူမီနီယမ်ပက်ခ်ထဲမှာ 32GB LPDDR5X-8533 နဲ့ Gen4 SSD ပါဝင်တဲ့ တူညီတဲ့ suite တစ်ခုတည်းနဲ့ ကျွန်တော်တို့ လည်ပတ်ခဲ့ပါတယ်။ နှစ်ခုကြားက ကွာဟချက်က silicon တူညီတဲ့အတွက် chassis၊ power limit နဲ့ memory ပါ။ ASUS ExpertCenter PN55 ကတော့ ASUS ရဲ့ AMD အစားထိုးတစ်ခုဖြစ်ပြီး Radeon 860M graphics ပါဝင်တဲ့ Ryzen AI 7 450၊ 64GB DDR5-5600 နဲ့ Gen4 SSD တို့ကို တစ်ပတ်တည်းမှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။

ASUS NUC 14 Pro သည် Arrow Lake NUC 15 Pro မတိုင်မီ မျိုးဆက်နှစ်ဆက်မှ Core Ultra 7 165H စနစ်ဖြစ်ပြီး ASUS Ascent QN10 သည် တူညီသော volume တွင် Snapdragon X2 Elite mini PC ဖြစ်ပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် ကျွန်ုပ်တို့တွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များရှိသည့် ဇယားများတွင် ပေါ်လာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် စနစ်တစ်ခုကို benchmark တွင် မလည်ပတ်ပါက၊ ၎င်းကို ထိုဇယားတွင် မထည့်သွင်းဘဲ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းလည်ပတ်မှုကို N/A အမှတ်အသားပြုထားသည်။

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် UL Solutions ၏ အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် ထုတ်လုပ်နိုင်စွမ်း စံနှုန်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Essentials အုပ်စုတွင် အက်ပ်စတင်ချိန်၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ Productivity တွင် spreadsheet များနှင့် စာရွက်စာတမ်းတည်းဖြတ်ခြင်း၊ Digital Content Creation တွင် ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်း၊ rendering နှင့် visualization၊ နှင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို တိုင်းတာပြီး သုံးခုစလုံးကို အလုံးစုံရမှတ်အဖြစ် ပေါင်းထည့်သည်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
ယေဘုယျအားရမှတ် 9,513 10,369 8,385
Essentials 11,318 11,965 11,036
productivity 14,781 20,073 14,669
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 13,963 12,597 9,882

 

NUC 16 Pro ဟာ စုစုပေါင်း ၉,၅၁၃ မှတ် ရရှိထားပြီး PN55 ထက် ၁၃% ပိုများကာ Yoga Mini ကတော့ ၁၀,၃၆၉ မှတ်နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ ချစ်ပ်တစ်ခုတည်းပေါ်က စနစ်နှစ်ခုအတွက် ဒီလိုကွာဟချက်ဟာ ပုံမှန်မဟုတ်ပါဘူး။ NUC ဟာ Digital Content Creation မှာ ၁၃,၉၆၃ မှတ်နဲ့ ၁၁% ဦးဆောင်နေပြီး ၁၂,၅၉၇ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်မှု ရမှတ် ၂၅,၉၃၄ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Yoga Mini ထက် Productivity မှာ ၂၆%၊ Essentials မှာ ၁၄,၇၈၁ မှတ်နဲ့ ၂၀,၀၇၃ မှတ် ရရှိထားပြီး ၅% လျော့နည်းနေပါတယ်။

Productivity gap ရဲ့ အကြောင်းရင်းကို ကျွန်တော်တို့ မခွဲခြားနိုင်ခဲ့ပါဘူး။ ဒီအဖွဲ့ဟာ LibreOffice မှာ Writing နဲ့ Spreadsheets workloads တွေကို လုပ်ဆောင်နေပြီး NUC ရဲ့ subscores ၁၁,၇၄၅ နဲ့ ၁၈,၆၀၄ တို့ဟာ PN55 ရဲ့ ၁၁,၆၁၉ နဲ့ ၁၈,၅၂၀ တွေနဲ့ ကိုက်ညီနေတာမို့ ASUS စနစ်နှစ်ခုဟာ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု ကိုက်ညီပြီး Yoga Mini ကတော့ အမြင့်ဆုံးမှာ ထူးချွန်ပါတယ်။ PN55 နဲ့ ယှဉ်ရင် NUC ရဲ့ Digital Content Creation ဦးဆောင်မှုက ၄၁% ရှိပြီး ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနဲ့ rendering စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Arc B390 က အများစုပါ။

Geekbench 7

Geekbench 7 သည် ဖိုင်ချုံ့ခြင်း၊ HTML5 နှင့် PDF rendering၊ ဓာတ်ပုံစစ်ထုတ်ခြင်း၊ ray tracing နှင့် machine learning inference အပါအဝင် တကယ့် application များအပေါ် ပုံစံပြုထားသော တိုတောင်းသော workloads များကို လုပ်ဆောင်ပြီး single-core နှင့် multi-core CPU ရမှတ်များကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ GPU compute စမ်းသပ်မှုများသည် OpenCL နှင့် Vulkan မှတစ်ဆင့် image processing၊ particle physics နှင့် machine learning kernels များကို လုပ်ဆောင်ပြီး ဂိမ်းများပြင်ပတွင် integrated GPU တစ်ခုက မည်မျှ general-purpose compute ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်ကို အသုံးဝင်သော လေ့လာဆန်းစစ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။ Geekbench သည် Arm နှင့် x86 တွင် natively run သောကြောင့် Snapdragon-based QN10 သည် ဤနေရာတွင် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်သည်။

Geekbench 7 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro (Arc B390) Lenovo Yoga Mini (Arc B390) ASUS ExpertCenter PN55 (Radeon 860M) ASUS NUC 14 Pro (Arc) ASUS Ascent QN10 (အဒရီနို)
CPU Single-Core 2,618 2,583 2,657 2,291 3,272
CPU Multi-Core 18,388 16,811 15,311 13,911 24,049
GPU OpenCL 55,273 51,571 25,199 27,790 30,982
GPU Vulkan 46,894 44,450 13,022 25,088 40,042

 

single-core ဟာ x86 စနစ်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အတော်လေး သာလွန်ပါတယ်။ NUC 16 Pro က 2,618 မှတ်၊ Yoga Mini က 2,583 မှတ်နဲ့ PN55 က 2,657 မှတ်တို့ဟာ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု ၃% အတွင်းမှာ ရှိနေပြီး QN10 ရဲ့ 3,272 မှတ်ထက် အားလုံး သာလွန်နေပါတယ်။ Multi-core မှာတော့ NUC ရဲ့ ပါဝါဘတ်ဂျက်ကို ပြသနေပါတယ်။ သူ့ရဲ့ 18,388 မှတ်ဟာ တူညီတဲ့ ချစ်ပ်ပေါ်က Yoga Mini ထက် 9% ပိုများပြီး PN55 ထက် 20% ပိုများကာ NUC 14 Pro ထက် 32% ပိုများပေမယ့် 18-core QN10 က 24,049 မှတ်နဲ့ ၃၁% ဦးဆောင်နေဆဲပါ။

GPU တွက်ချက်မှုရလဒ်များသည် Arc B390 ကို သိသိသာသာ အားသာချက်ပေးပါသည်။ OpenCL ရမှတ် ၅၅,၂၇၃ သည် Yoga Mini ထက် ၇% ပိုများပြီး QN10 ၏ Adreno ထက် ၇၈% ပိုများကာ PN55 ၏ Radeon 860M ရမှတ် ၂၅,၁၉၉ နှင့် NUC 14 Pro ၏ Arc အဟောင်းထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများပြီး ရမှတ် ၂၇,၇၉၀ ရှိသည်။ Vulkan ရမှတ် ၄၆,၈၉၄ သည် Yoga Mini ထက် ၅% ပိုများပြီး QN10 ထက် ၁၇% ပိုများကာ PN55 ၏ ၁၃,၀၂၂ ထက် ၃.၆ ဆပိုများပြီး ၎င်းသည် ဇယားတွင် အကြီးမားဆုံးကွာဟချက်ဖြစ်ပြီး ASUS integrated GPU နှစ်ခု မည်မျှကွာခြားသည်ကို ပြသသည့် ပထမဆုံးလက္ခဏာဖြစ်သည်။

Cinebench ၂

Cinebench 2026 ကို Maxon ရဲ့ Redshift engine ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားပြီး CPU မှာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ မြင်ကွင်းတစ်ခုကို ဖန်တီးပေးပါတယ်။ single-thread စမ်းသပ်မှုက per-core throughput ကို ခွဲထုတ်ပြီး multi-thread စမ်းသပ်မှုက run ရဲ့ အရှည်အတွက် core တိုင်းကို load လုပ်ပြီး package တစ်ခုလုံးမှာ clock တွေကို ထိန်းထားတဲ့ system တွေကို ဆုချပါတယ်၊ ပြီးတော့ MP ratio က system တစ်ခု ဘယ်လောက်ကောင်းကောင်း scale လုပ်လဲဆိုတာကို ပြသဖို့ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု ပိုင်းခြားပါတယ်။ 358H မှာ SMT မရှိတဲ့အတွက် single-thread က Intel system တွေမှာ single-core နဲ့ ညီမျှပါတယ်။ PN55 ကလည်း SMT active မှာ single-core score 661 ရရှိခဲ့တယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်၊ ဒါကြောင့် row ကို like နဲ့ like နှိုင်းယှဉ်နိုင်အောင် ထည့်မတွက်ထားပါဘူး။

Cinebench 2026 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
CPU Single Thread 508 509 489 444 639
CPU မျိုးစုံ Thread များ 4,741 4,473 3,861 3,684 6,476
MP အချိုး 9.34x 8.79x 7.89x 8.30x 10.13x

 

Single-thread က ၅၀၈ မှတ်ရထားပြီး Yoga Mini ရဲ့ ၅၀၉ မှတ်နဲ့ တူညီပြီး PN55 က ၄၈၉ မှတ်နဲ့ NUC 14 Pro က ၄၄၄ မှတ်နဲ့ အထက်မှာ ရှိနေပြီး QN10 က ၆၃၉ မှတ်နဲ့ အတော်လေး သာလွန်နေပါတယ်။ Multi-thread က chassis ကို မျှတစေတဲ့ ရလဒ်ပါ။ ၄,၇၄၁ မှတ်က Yoga Mini ထက် ၆% ပိုမြင့်ပြီး PN55 ထက် ၂၃% ပိုမြင့်ပြီး NUC 14 Pro ထက် ၂၉% ပိုမြင့်ပါတယ်။ 9.34x scaling ratio က x86 စနစ်တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး Yoga Mini က ၈.၇၉x နဲ့ PN55 က ၇.၈၉x ပဲ ရှိပါတယ်။ QN10 က Oryon cores ၁၈ ခုမှာ ၆,၄၇၆ မှတ်နဲ့ ၃၇% ပိုမြင့်နေပါတယ်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင်

3DMark CPU Profile benchmark သည် ပရိုဆက်ဆာက ပံ့ပိုးပေးသော thread တစ်ခုမှ အများဆုံးအထိ thread အရေအတွက် ခြောက်ခုဖြင့် တူညီသော ရူပဗေဒနှင့် simulation workload ကို လုပ်ဆောင်သည်။ ဖတ်ရှုခြင်းဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် core များ ချိတ်ဆက်လာသည်နှင့်အမျှ မည်သို့ တိုးချဲ့လာသည်နှင့် အပို thread များမှ မည်သည့်နေရာတွင် ရယူမှုရပ်တန့်သွားသည်ကို ပြသပြီး single-threaded နှင့် fully parallel အကြားရှိ application များ၏ အပြုအမူကို ခန့်မှန်းပေးသည်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
မက်စ်ချည်များ 10,380 9,004 8,093 7,680 9,544
16 တွင် Threads 10,388 8,929 8,094 6,899 9,118
8 တွင် Threads 6,642 6,185 6,842 5,617 5,327
4 တွင် Threads 4,357 4,184 4,496 3,582 3,209
2 တွင် Threads 2,304 2,244 2,315 1,914 1,702
1 Thread 1,176 1,159 1,178 1,002 857

 

thread တစ်ခု၊ နှစ်ခုနှင့် လေးခုတွင် x86 mini PC သုံးလုံးသည် တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ၃% အတွင်းတွင်ရှိပြီး PN55 သည် ၁,၁၇၈၊ ၂,၃၁၅ နှင့် ၄,၄၉၆ ဖြင့် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပြီး PN55 သည် thread ရှစ်ခုတွင်လည်း ၃% အားသာချက်ရှိသည်။ NUC 16 Pro သည် thread ၁၆ ခုလုံးကို load လုပ်ပြီးနောက် စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းသွားသည်- thread ၁၆ ခုတွင် ၁၀,၃၈၈ နှင့် အများဆုံးတွင် ၁၀,၃၈၀ သည် Yoga Mini ထက် ၁၅% သာလွန်ပြီး PN55 ထက် ၂၈% သာလွန်ကာ NUC 14 Pro ထက် ၃၅% သာလွန်ကာ ယခုအချိန်အထိ Intel system တိုင်းကို ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ဦးဆောင်ခဲ့သည့် QN10 ထက် ၉% သာလွန်သည်။ thread ၁၆ ခုမှ အများဆုံး thread အထိ flat line ကို ၁၆-thread အပိုင်းတွင် မျှော်လင့်ရသည်။

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip benchmark သည် open-source archiver ရှိ built-in စမ်းသပ်မှုကို အသုံးပြု၍ GIPS ရှိ compression နှင့် decompression throughput ကို တိုင်းတာသည်။ Compression သည် memory latency နှင့် cache အပြုအမူအပေါ် အာရုံခံနိုင်စွမ်းရှိပြီး decompression သည် core အရေအတွက်နှင့် clock speed ဖြင့် ပိုမိုတိုက်ရိုက်ချိန်ညှိပြီး စမ်းသပ်မှုသည် အစစ်အမှန် archiving လုပ်သကဲ့သို့ cores၊ cache နှင့် memory တို့ကို အတူတကွ load လုပ်သည်။ NUC 14 Pro ကို ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါ။

7-Zip 24.09 (GIPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS Ascent QN10
ချုံ့ 95.224 93.603 88.176 96.729
ဖိသိပ်ခြင်း 91.939 81.927 94.485 120.205
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 93.581 87.765 91.331 108.467

 

NUC 16 Pro သည် GIPS compressing 95.224 နှင့် decompressing 91.939 ရရှိပြီး စုစုပေါင်း 93.581 ရရှိကာ Yoga Mini ထက် 7% ပိုများပြီး PN55 ထက် 2% ပိုများသည်။ စုစုပေါင်းအတွင်းရှိ ပုံစံသည် တစ်ခုချင်းစီတွင် မတူညီပါ- Yoga Mini သည် decompression တွင် 12% ဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး ၎င်းသည် စမ်းသပ်မှု၏ multi-core ဘက်ခြမ်းဖြစ်ပြီး PN55 သည် decompression တွင် NUC ထက် 94.485 ဖြင့် ဦးဆောင်ပြီး compression တွင် 88.176 ဖြင့် ပြန်လည်ရရှိခဲ့သည်။ QN10 ၏ 120.205 decompression rate သည် စုစုပေါင်း 108.467 ရရှိကာ NUC ထက် 16% ပိုများသည်။

y-cruncher

y-cruncher သည် Pi နှင့် အခြား constants များ၏ digit များကို တွက်ချက်ပေးသော multithreaded program တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU throughput နှင့် memory bandwidth အတွက် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး digit အရေအတွက်များလေ memory subsystem မှတစ်ဆင့် working set ကြီးများကို stream လုပ်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် standard Pi တွက်ချက်မှုကို 1 billion, 2.5 billion နှင့် 5 billion digit များနှင့်အတူ BBP digit-extraction formula ကို 1, 10 နှင့် 100 billion တွင် လုပ်ဆောင်ပြီး elapsed seconds ကို report လုပ်သောကြောင့် နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ digit 5 ​​billion run သည် 32GB Yoga Mini နှင့် QN10 တွင်ရှိသော memory ထက် ပိုမိုလိုအပ်သောကြောင့် 64GB ASUS system နှစ်ခုသာ ပြသသည်။

y-cruncher (စက္ကန့်၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
ပိုင် ၁၀ဘီ 27.823 28.755 26.037 36.561 71.531
ပိုင် ၁၀ဘီ 77.812 80.831 73.749 N / A 218.332
ပိုင် ၁၀ဘီ 174.318 N / A 166.959 N / A N / A
ပိုင် BBP 1B 1.665 1.799 1.849 2.306 5.844
ပိုင် BBP 10B 18.173 19.580 16.350 25.144 67.701
ပိုင် BBP 100B 213.223 223.731 183.800 296.970 778.722

 

y-cruncher ဟာ PN55 ရဲ့ အကောင်းဆုံး suite စမ်းသပ်မှုပါ။ Ryzen AI 7 450 ဟာ NUC 16 Pro အတွက် 27.823 စက္ကန့်နဲ့ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံကို ၂၆.၀၃၇ စက္ကန့်အတွင်း အပြီးသတ်နိုင်ပြီး ၆% ပိုမြန်ကာ ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံမှာ ၄% အားသာချက်ရှိပါတယ်။ BBP မှာ ကွာဟချက်ဟာ 100 ဘီလီယံမှာ ၁၄% အထိ တိုးလာပြီး 213.223 နဲ့ ဂဏန်း ၁၈၃.၈၀၀ ရှိပြီး ဒါက ရှည်လျားတဲ့ streaming workload မှာ AMD အပိုင်းရဲ့ memory path ကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။ NUC ဟာ Yoga Mini ကို row တိုင်းမှာ ၃% မှ ၅% အထိ သာလွန်ပြီး NUC 14 Pro ထက် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံမှာ ၃၁% ပိုမြန်ပါတယ်။

Blender ၂.၆၅

Blender ရဲ့ benchmark က Monster၊ Junkshop နဲ့ Classroom ဆိုတဲ့ standard scene သုံးခုကို Cycles engine နဲ့ render လုပ်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့က CPU နဲ့ GPU မှာ run ပြီး တစ်မိနစ်ကို sample တွေ report လုပ်တာမို့ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။ Intel system တွေက GPU မှာ oneAPI ကနေတစ်ဆင့် render လုပ်ပြီး PN55 ကို AMD ရဲ့ HIP backend ကနေတစ်ဆင့် render လုပ်ပါတယ်။ QN10 မှာ Blender GPU path မရှိပါဘူး၊ NUC 14 Pro ကတော့ CPU မှာပဲ run ပါတယ်။

Blender 5.2 (နမူနာ/မိနစ်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro (Arc B390၊ oneAPI) Lenovo Yoga Mini (Arc B390၊ oneAPI) ASUS ExpertCenter PN55 (Radeon 860M, HIP) ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
GPU ကို
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 559.84 544.64 96.50 N / A N / A
အမှိုက်ဆိုင် 468.21 372.30 85.91 N / A N / A
စာသင်ခန်း 418.02 393.19 68.76 N / A N / A
စီပီယူ
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 131.83 122.87 110.15 109.16 188.04
အမှိုက်ဆိုင် 97.69 89.19 84.30 81.08 133.21
စာသင်ခန်း 68.94 63.34 61.65 57.41 93.93

 

GPU မှာဆိုရင် Monster မှာ NUC 16 Pro ရဲ့ တစ်မိနစ်ကို နမူနာ ၅၅၉.၈၄ ခုက Yoga Mini ထက် ၃% ပိုများပြီး မှတ်ဉာဏ်အရမ်းများတဲ့ Junkshop မှာတော့ ၂၆% အထိ ကွာဟချက်ရှိလာပြီး ၃၇၂.၃၀ နဲ့ ၄၆၈.၂၁ ရှိပါတယ်။ Yoga Mini ကလည်း သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်သုံးသပ်ချက်မှာ တူညီတဲ့ GPU ပါတဲ့ Dell laptop ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ PN55 ရဲ့ HIP လမ်းကြောင်းကတော့ ရလဒ်အမျိုးအစားကွဲပြားပါတယ်- တစ်မိနစ်ကို နမူနာ ၉၆.၅၀၊ ၈၅.၉၁ နဲ့ ၆၈.၇၆ ခုက Arc B390 ကို Radeon 860M ထက် ၅.၅x မှ ၆.၁x အထိ မြန်စေပြီး PN5.5 ရဲ့ GPU က Monster ကို သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် CPU ထက် ပိုနှေးစေပါတယ်။

CPU မှာ NUC ဟာ Yoga Mini ထက် မြင်ကွင်းသုံးခုမှာ ၇% မှ ၁၀% အထိ ဦးဆောင်နေပြီး Monster မှာ PN55 နဲ့ NUC 14 Pro တို့က ၂၀% ခန့် ဦးဆောင်နေပါတယ်။ QN10 ဟာ CPU rendering မှာ တစ်မိနစ်ကို ၁၈၈.၀၄၊ ၁၃၃.၂၁ နဲ့ ၉၃.၉၃ samples တွေနဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး Monster မှာ NUC ထက် ၄၃% ပိုများပြီး Snapdragon အပိုင်းက Yoga Mini ထက် ၅၀% ခန့်သာလွန်နေပါတယ်။

LuxMark

LuxMark သည် LuxCoreRender ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအခြေခံအင်ဂျင်ပေါ်တွင်တည်ဆောက်ထားသော OpenCL benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် GPU ပေါ်တွင် Food နှင့် Hall မြင်ကွင်းများကို render လုပ်ကာ တစ်စက္ကန့်လျှင် နမူနာများအပေါ်အခြေခံ၍ ရမှတ်ကို တင်ပြပြီး OpenCL ကို အသုံးပြုပြီး vendor-specific API မပါဝင်သောကြောင့် integrated GPU တစ်ခုက ဂိမ်းအင်ဂျင်ပြင်ပတွင် compute-heavy rendering ကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို တရားမျှတစွာ တိုင်းတာနိုင်သော စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။

LuxMark v4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
ခန်းမ 3,518 3,430 1,917
အစားအသောက်များ 1,704 1,663 869

 

NUC 16 Pro ဟာ Hall မှာ 3,518 မှတ်နဲ့ Food မှာ 1,704 မှတ် ရရှိထားပြီး Yoga Mini ရဲ့ 3,430 နဲ့ 1,663 မှတ်ထက် ၂% မှ ၃% ပိုများပါတယ်။ GPU တူတဲ့ စနစ်နှစ်ခုဟာ ပိုလေးတဲ့ box မှာ thermal room နည်းနည်းပိုရှိတဲ့အခါ ပြသသင့်တဲ့ အကွာအဝေးပါ။ PN55 ကတော့ 1,917 နဲ့ 869 မှာ ရပ်တည်ခဲ့တာကြောင့် Arc B390 ဟာ OpenCL rendering မှာ Radeon 860M ထက် 1.8x မှ 2x အထိ ဦးဆောင်နေပြီး Geekbench OpenCL ရလဒ်နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။

V Ray

Chaos ရဲ့ V-Ray benchmark က V-Ray engine ရဲ့ rendering throughput ကို တိုင်းတာပြီး CPU test က vsamples ကို report လုပ်ပါတယ်။ ဒါက clock တွေကို ကြာရှည်ခံစေဖို့အတွက် တိုတိုနဲ့ intense render တစ်ခုပါ။ CPU test ကို system သုံးခုလုံးမှာ test လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ GPU test ကို ASUS unit နှစ်ခုမှာ test မလုပ်ခဲ့ပါဘူး။

V-Ray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
CPU (vsamples) 21,073 19,450 18,550

 

vsamples ရမှတ် ၂၁,၀၇၃ မှာ NUC 16 Pro ဟာ Yoga Mini ရဲ့ ၁၉,၄၅၀ ထက် ၈% ပိုများပြီး PN55 ရဲ့ ၁၈,၅၅၀ ထက် ၁၄% ပိုများတာကြောင့် တူညီတဲ့ စနစ်သုံးခုကြား Cinebench multi-thread ပျံ့နှံ့မှုနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် 8K Blackmagic RAW ဗီဒီယိုကို 12:1 ချုံ့မှုအချိုးဖြင့် ကုဒ်ဖြည်ပြီး CPU နှင့် GPU တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်အရေအတွက်ကို အစီရင်ခံပါသည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် ကင်မရာဗီဒီယိုဗီဒီယိုတည်းဖြတ်သူများနှင့် မည်သို့အလုပ်လုပ်သည်ကို တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းဖြစ်ပြီး integrated graphics များသည် CPU မှ တကယ့်အလုပ်ကို ဖယ်ရှားပေးနိုင်သည့် စမ်းသပ်မှုများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု (fps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
8K 12:1 CPU 76 67 65
8K 12:1 GPU 83 81 43

 

NUC 16 Pro သည် CPU တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 76 frames နှင့် GPU တွင် 83 frames ဖြင့် decode လုပ်နိုင်ပြီး Yoga Mini ထက် 13% နှင့် 2% ပိုများသည်။ PN55 သည် CPU ဘက်တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 65 frames ဖြင့် ကိုက်ညီသော်လည်း GPU တွင် 43 သို့ ကျဆင်းသွားသောကြောင့် OpenCL path သည် CPU path ထက် နှေးကွေးသော တစ်ခုတည်းသော စနစ်သည် AMD စနစ်ဖြစ်သည်။

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် AI-based video upscaling၊ denoising နှင့် frame interpolation အတွက် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသော application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်း၏ built-in benchmark ကို 1080p input တွင် လုပ်ဆောင်ပြီး Topaz မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို Apollo နှင့် Aion slow-motion မော်ဒယ်များနှင့်အတူ 1X၊ 2X နှင့် 4X scaling တွင် ချိန်တွယ်ကာ တစ်စက္ကန့်လျှင် frame များကို အစီရင်ခံပါသည်။ မော်ဒယ်များသည် GPU နှင့် ပံ့ပိုးပေးထားသည့်နေရာတွင် NPU ကို အားကိုးပြီး စမ်းသပ်မှုသည် လူများပေးချေသော စီးပွားဖြစ် application ကို ထင်ဟပ်စေသည်။ 16X Aion မော်ဒယ်သည် Intel system နှစ်ခုလုံးတွင် အပြီးသတ်မလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါ။

Topaz Video AI (fps မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 6.15 / 5.13 / 1.87 5.89 / 5.19 / 1.87 2.64 / 1.72 / 0.58
အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X 5.14 / 3.11 / 0.95 4.84 / 2.97 / 0.90 3.32 / 1.92 / 0.60
ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 6.46 / 6.09 / 2.48 6.04 / 5.94 / 2.42 2.87 / 2.01 / 0.78
ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X 3.34 / 2.26 / 1.49 3.18 / 2.15 / 1.45 1.09 / 0.72 / 0.53
Nyx 1X / 2X 1.58 / 1.53 1.50 / 1.46 1.28 / 1.08
Hyperion HDR 1X 3.16 3.06 10.35
၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast 8.82 / 25.48 8.08 / 22.91 3.77 / 13.46
16X Slowmo Aion DNF DNF 8.80

 

NUC 16 Pro ဟာ 1X passes တွေမှာ Yoga Mini ထက် ၄% မှ ၇% အထိ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ Artemis မှာ 5.89 frames per second နဲ့ Proteus မှာ 6.46 frames per second နဲ့ Proteus မှာ 6.04 frames per second ရှိပြီး APFast slow-motion model မှာ ၁၁% သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် headroom အနည်းငယ်ပိုရှိတဲ့ GPU လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ Intel system နှစ်ခုလုံးမှာ 4X passes တွေက 2.5 frames per second အောက်မှာပဲ ရှိနေတာကြောင့် Topaz အတွက် 1X နဲ့ 2X box တစ်ခုလိုပါပဲ။

PN55 ဟာ upscaling မော်ဒယ်တွေမှာ NUC ရဲ့နှုန်းရဲ့ ထက်ဝက်အောက်သာ လည်ပတ်ပါတယ်- Artemis 1X မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 2.64 frames နဲ့ Proteus 1X မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 2.87 frames နဲ့ Apollo မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 40% လောက်နဲ့ လည်ပတ်ပါတယ်။ တစ်ဖက်ကို အတန်းနှစ်တန်း ရောက်သွားပါတယ်- PN55 ဟာ Aion 16X မော်ဒယ်ကို တစ်စက္ကန့်ကို 8.80 frames နဲ့ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး Intel စနစ်နှစ်ခုစလုံး မအောင်မြင်ခဲ့ဘဲ Hyperion HDR မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 10.35 frames ရရှိခဲ့ကာ NUC မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 3.16 frames ရရှိခဲ့ပြီး AMD execution path က ပိုမြန်ပြီး ဒုတိယအကြိမ် လည်ပတ်မှုမှာလည်း ရလဒ်ကောင်းတွေ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

Procyon AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း

UL Solutions မှ Procyon AI Image Generation benchmark သည် hardware နှင့် အသင့်တော်ဆုံး inference engine မှတစ်ဆင့် Stable Diffusion 1.5 နှင့် Stable Diffusion XL inference ကို လုပ်ဆောင်ပြီး ရုပ်ပုံများ မည်မျှမြန်မြန်ထုတ်ပေးသည်ကို အခြေခံ၍ ရမှတ်ကို တင်ပြသည်။ FP16 စမ်းသပ်မှုများသည် တိကျမှုအပြည့်အဝဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး INT8 စမ်းသပ်မှုပရိုဖိုင်သည် ပလပ်ဖောင်းတွင် တစ်ခုပေးထားသည့် quantized model ကို အသုံးပြုသည်။ တူညီသော engine၊ device နှင့် precision ကိုသာ အသုံးပြုသည့်အခါတွင်သာ ရမှတ်များကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောကြောင့် ရလဒ်တစ်ခုစီတွင် ၎င်း၏ engine နှင့် device ပါရှိသည်။

Intel စနစ်နှစ်ခုနှင့် NUC 14 Pro သည် ၎င်းတို့၏ Arc GPU များတွင် OpenVINO ကိုအသုံးပြုပြီး QN10 သည် ၎င်း၏ Hexagon NPU တွင် INT8 ပရိုဖိုင်ကို QNN မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်သည်။ PN55 သည် Radeon 860M တွင် DirectML ဖြင့် ONNX Runtime မှတစ်ဆင့် အရာအားလုံးကို လုပ်ဆောင်ပြီး INT8 ပရိုဖိုင်တွင် AMD လမ်းကြောင်းသည် FP16 မော်ဒယ်ကို အစားထိုးသည် အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ထိုပလက်ဖောင်းတွင် INT8 Stable Diffusion လမ်းကြောင်းမရှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် ထိုတန်းရှိ ၎င်း၏ 1,906 သည် INT8 စမ်းသပ်မှုဆက်တင်များတွင် FP16 ရလဒ်ဖြစ်သည်။ NUC တွင် NPU image generation စမ်းသပ်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့ မလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါ။

Procyon AI Image Generation (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
SD ၁.၅ FP၁၆ ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၁၁၇ (ONNX DirectML၊ GPU) N / A N / A
SD 1.5 INT8 ပရိုဖိုင် ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၁,၉၀၆ (ONNX DirectML၊ GPU၊ FP၁၆ မော်ဒယ်) ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၁,၃၇၁ (QNN၊ NPU)
SD 1.5 INT8 (NPU) N / A ၂,၉၃၆ (OpenVINO၊ NPU) N / A N / A N / A
SDXL FP16 ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၆၄၆ (OpenVINO၊ GPU) ၁၁၇ (ONNX DirectML၊ GPU) N / A N / A

 

SD 1.5 FP16 စမ်းသပ်မှုမှာ NUC 16 Pro ဟာ 634 မှတ်ရပြီး Yoga Mini ထက် 3% သာလွန်ကာ 613 မှတ်ရထားပါတယ်။ INT8 profile မှာတော့ 7,725 မှတ်နဲ့ 7,119 မှတ်ရထားပါတယ်။ NUC 14 Pro ရဲ့ 1,004 မှတ်ထက် 9% သာလွန်ပြီး တူညီတဲ့အင်ဂျင်မှာ 7.7 ဆ ပိုများပြီး QN10 ရဲ့ NPU ရလဒ်ထက် 42% သာလွန်ပါတယ်။ SDXL FP16 မှာ NUC ရဲ့ 750 ဟာ Yoga Mini ရဲ့ 727 ထက် 3% သာလွန်ပါတယ်။ ရေရှည်မှာတော့ ပုံတစ်ပုံကို စက္ကန့် 50 နှုန်းနဲ့ ပုံတစ်ပုံ ၁၆ ပုံမှာ အပိုအအေးပေးစနစ်ပြသမှာဖြစ်ပြီး Yoga Mini က throttling လုပ်နေရင် အပိုအအေးပေးစနစ်ပြသမှာဖြစ်လို့ အနားသတ်သေးသေးလေးက မပြသဘူးလို့ ပြောပါတယ်။

PN55 ဟာ image generation table ရဲ့ row တိုင်းမှာ trail ဖြစ်နေပြီး SD 1.5 FP16 မှာ 201 မှတ်ဟာ NUC ရဲ့ score ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံအောက်ပဲ ရှိပြီး INT8 profile မှာ 1,906 မှတ်ဟာ လေးပုံတစ်ပုံဖြစ်ပြီး SDXL 117 မှတ်ဟာ NUC မှာ 50 မှတ်နဲ့ ပုံတစ်ပုံကို 318 စက္ကန့်ကြာပါတယ်။ အဲဒီထဲက DirectML path ဖြစ်ပြီး Radeon 860M ကတော့ တစ်ချို့ပါ။ Procyon ရလဒ်တွေက ဒီနှစ်ခုကို မခွဲခြားထားပေမယ့် mini PC မှာ local Stable Diffusion ကို လိုချင်တဲ့ ဝယ်သူတစ်ယောက်အတွက်တော့ Arc B390 ထက် throughput ၃ ဆ ကနေ ၆ ဆ အထိ ရပါတယ်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision benchmark သည် MobileNet V3၊ ResNet 50၊ Inception V4၊ DeepLab V3၊ YOLO V3 နှင့် Real-ESRGAN တို့ကို လုပ်ဆောင်ပြီး ခြောက်မျိုးလုံး၏ inference throughput ကို ထင်ဟပ်စေသော ရမှတ်ကို တင်ပြသည်။ ၎င်းသည် အင်ဂျင်များစွာမှတစ်ဆင့် CPU၊ GPU သို့မဟုတ် NPU ကို ပစ်မှတ်ထားနိုင်ပြီး အင်ဂျင်၊ စက်ပစ္စည်းနှင့် တိကျမှုကို တူညီစွာအသုံးပြုသည့်အခါတွင်သာ ရလဒ်များသည် စနစ်များတစ်လျှောက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် NUC 16 Pro ကို Windows ML မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် Yoga Mini၊ PN55 နှင့် NUC 14 Pro တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်မှုများစွာကို ပေးစွမ်းပြီး Intel NPU ကို ဖော်ထုတ်ပေးသည့် လမ်းကြောင်းဖြစ်သည့် OpenVINO မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ PN55 ၏ NPU သည် AMD ၏ Ryzen AI အင်ဂျင်မှတစ်ဆင့် integer precision ဖြင့် လုပ်ဆောင်သောကြောင့် ၎င်း၏ 2,031 သည် ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်တန်းတွင် ရှိနေပြီး Intel NPU ၏ float16 ရလဒ်နှင့် မနှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါ။ QN10 ၏ SNPE ရလဒ်များသည် ၎င်းတို့ထဲမှ မည်သည့်ရလဒ်နှင့်မျှ နှိုင်းယှဉ်၍မရဘဲ ချန်လှပ်ထားသည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro
WinML (float32)
စီပီယူ 156 139 113 107
GPU ကို 413 373 184 135
OpenWINE
စီပီယူ (float32) 130 118 N / A N / A
GPU (float32) 591 550 N / A N / A
NPU (float16) 1,259 1,205 N / A N / A
AMD Ryzen AI
NPU (ကိန်းပြည့်) N / A N / A 2,031 N / A

 

Windows ML မှတစ်ဆင့် NUC 16 Pro သည် CPU တွင် ၁၅၆ မှတ်နှင့် GPU တွင် ၄၁၃ မှတ်ရရှိပြီး Yoga Mini ထက် ၁၂% နှင့် ၁၁% ပိုများကာ PN55 ၏ GPU ရလဒ် ၁၈၄ ထက် ၂.၂ ဆပိုများပြီး NUC 14 Pro ၏ ၁၃၅ ထက် ၃.၁ ဆပိုများသည်။ OpenVINO သို့ပြောင်းခြင်းဖြင့် GPU ကို ၅၉၁ အထိမြှင့်တင်ပေးပြီး NPU ကို ၁၂၅၉ တွင်တွေ့ရှိရပြီး အကောင်းဆုံး GPU ရလဒ်ကို ၂.၁ ဆရရှိစေပြီး Yoga Mini ၏ ၁၂၀၅ ထက် ၄% ပိုများသောကြောင့် NPU တိုးတက်မှုသည် 358H စနစ်နှစ်ခုလုံးတွင် အတူတူပင်ဖြစ်ပြီး ASUS box သည် ၎င်း၏ပုံမှန်ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်ကို အပေါ်မှထပ်လောင်းပေးသည်။

PN55 ရဲ့ Ryzen AI NPU ရလဒ် 2,031 ဟာ Intel NPU ရဲ့ 1,259 ထက် 61% ပိုများပေမယ့် Intel ဘက်က float16 နဲ့ ယှဉ်ရင် integer precision မှာ ထုတ်လုပ်ထားတာဖြစ်လို့ မှန်ကန်စွာဖတ်ရှုရမှာက NPU နှစ်ခုစလုံးဟာ ဒီမော်ဒယ်အတန်းအစားအတွက် သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် box ထဲမှာ အမြန်ဆုံး device ဖြစ်ပြီး AMD path ဟာ workload ကို ပမာဏသတ်မှတ်တဲ့အခါ ရမှတ်ပိုမြင့်ပါတယ်။

Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation benchmark သည် Phi၊ Mistral၊ Llama 3 နှင့် Llama 2 ဟူသော ဒေသခံဘာသာစကားမော်ဒယ်လေးခုကို ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့်ကိုက်ညီသော inference engine မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တစ်ခုချင်းစီအတွက် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ်နှင့်အတူ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန်နှင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင်များထွက်ရှိချိန်ကို အစီရင်ခံပါသည်။ UL ၏ရမှတ်သည် နှစ်မျိုးလုံးကို ထင်ဟပ်စေသောကြောင့် လျင်မြန်စွာတုံ့ပြန်ပြီး တည်ငြိမ်သောနှုန်းဖြင့် stream လုပ်သည့် စက်ပစ္စည်းသည် ၎င်း၏ raw token rate အသင့်အတင့်ဖြစ်လျှင်ပင် ရမှတ်ကောင်းများရရှိပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် NUC 16 Pro ကို GPU နှင့် NPU တွင် OpenVINO မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး GPU တွင် PN55 ကို ONNX Runtime မှတစ်ဆင့် DirectML ဖြင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် ထိုပလက်ဖောင်းပေါ်ရှိ မော်ဒယ်လေးခုလုံးကို ပြီးပြည့်စုံစေသည့် တစ်ခုတည်းသော အင်ဂျင်ဖြစ်သည်။ Yoga Mini ကို ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါ။

Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း ASUS NUC 16 Pro GPU (OpenVINO) ASUS NUC 16 Pro NPU (OpenVINO) ASUS ExpertCenter PN55 GPU (ONNX DirectML)
phi
နိုင်ပြီ 1,970 852 332
ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် 0.305 1.097 6.152
အထွက်တိုကင်များ 46.24 31.04 26.54
Mistral
နိုင်ပြီ 1,884 590 289
ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် 0.350 2.627 8.930
အထွက်တိုကင်များ 27.27 20.05 16.32
မီးတောက် ၂
နိုင်ပြီ 1,819 622 259
ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် 0.322 1.889 8.384
အထွက်တိုကင်များ 26.18 17.99 13.87
မီးတောက် ၂
နိုင်ပြီ 1,821 541 296
ပထမဆုံး တိုကင် (များ) အတွက် အချိန် 0.618 4.532 13.670
အထွက်တိုကင်များ 15.14 9.82 8.88

 

Arc B390 မှာ NUC 16 Pro ဟာ Phi မှာ 0.305 စက္ကန့်အတွင်း ပထမဆုံးတိုကင်နဲ့ 46.24 တိုကင်ရရှိပြီး 1,970 မှတ်ရရှိကာ ပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်သုံးမျိုးကတော့ 1,819 နဲ့ 1,884 ကြားမှာရှိပြီး 0.62 စက္ကန့်အောက်မှာ ပထမဆုံးတိုကင်တွေရရှိကာ Mistral မှာ 27.27 စက္ကန့်ကနေ Llama 2 မှာ 15.14 အထိ ကျဆင်းသွားပါတယ်။

NPU လမ်းကြောင်းသည် မော်ဒယ်တိုင်းကို ပြီးမြောက်စေသော်လည်း GPU ၏ ထက်ဝက်အောက်သာ ရရှိသည်- Phi တွင် 852 မှတ်၊ ပထမဆုံးတိုကင်များသည် 1.1 မှ 4.5 စက္ကန့်နှင့် GPU ၏ တိုကင်နှုန်း၏ သုံးပုံနှစ်ပုံမှ လေးပုံသုံးပုံအထိ ရှိသည်။ ဤချစ်ပ်တွင် NPU သည် ဒေသတွင်း LLM များအတွက် တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်ပြီး ပါဝါနည်းသော ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပြီး GPU သည် အမြန်ဆုံးဖြစ်သည်။

PN55 ရဲ့ output rate တွေက ရမှတ်တွေက အကြံပြုထားတာထက် ပိုနီးစပ်ပါတယ်- Phi မှာ တစ်စက္ကန့်ကို 26.54 tokens ဟာ NUC ရဲ့ GPU rate ရဲ့ 57% ဖြစ်ပြီး Llama 2 မှာ 8.88 is 59% ဖြစ်ပြီး LPDDR5X-8533 နဲ့ DDR5-5600 အကြား memory bandwidth gap ကို ခြေရာခံပါတယ်။ ပထမဆုံး token ရဖို့ အချိန်၊ Phi မှာ 6.2 စက္ကန့် နဲ့ Llama 2 မှာ 13.7 စက္ကန့်၊ NUC ရဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေရဲ့ 20x မှ 25x အထိ ကြာမြင့်တာကြောင့် ရမှတ်တွေ ကျဆင်းသွားပြီး ဒါက ဒီ GPU မှာ DirectML path ရဲ့ prompt-processing cost ဖြစ်ပါတယ်။

Radeon 860M တူညီတဲ့ HP EliteDesk 8 Mini G1a ဟာ ပြီးခဲ့တဲ့ ဒီဇင်ဘာလက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်မှာ Phi မှာ first token ကို ၇.၇ စက္ကန့်နဲ့ ရောက်ရှိခဲ့တာကြောင့် ဒီလမ်းကြောင်းပေါ်က AMD စနစ်နှစ်ခုမှာ ဒီလုပ်ဆောင်ချက်က တသမတ်တည်းပါပဲ။ interactive assistant တစ်ယောက်အတွက် first-token wait က user ခံစားရတဲ့ နံပါတ်ဖြစ်ပြီး local LLM အလုပ်အတွက် Intel box ကို ရွေးချယ်ဖို့ အရှင်းလင်းဆုံး အကြောင်းပြချက်ပါပဲ။

3DMark ဂိမ်းစံနှုန်းများ

3DMark ရဲ့ ဂိမ်းစမ်းသပ်မှုတွေက Arc B390 ကို မတူညီတဲ့ resolution နဲ့ feature level တွေမှာ workload တွေကို render လုပ်ရာမှာ အထောက်အကူပြုပါတယ်။ Night Raid နဲ့ Wild Life တို့ကို integrated နဲ့ mobile-class GPU တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ Fire Strike ကတော့ 1080p မှာ DirectX 11 စမ်းသပ်မှုပါ။ Time Spy ကတော့ 1440p မှာ DirectX 12 ကို ရွှေ့ထားပါတယ်။ Solar Bay ကတော့ workload ပေါ့ပါးတဲ့ နေရာမှာ ray tracing ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ Steel Nomad, Port Royal နဲ့ Speed ​​Way တို့ဟာ discrete card တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ DirectX 12 နဲ့ ray-tracing စမ်းသပ်မှုတွေထဲမှာ လေးလံပါတယ်။

integrated GPU အတွက်၊ လေးလံသောစမ်းသပ်မှုများသည် discrete hardware သို့အကွာအဝေးကို အများအားဖြင့်ပြသပြီး ပေါ့ပါးသောစမ်းသပ်မှုများတွင် ကစားနိုင်သောနှုန်းထားများဖြင့် မည်သည့်အရာကိုလုပ်ဆောင်သည်ကိုပြသသည်။ PN55 ကို Night Raid တွင်မလုပ်ဆောင်ခဲ့ဘဲ NUC 14 Pro သည် Night Raid နှင့် Wild Life ကိုကျော်သွားခဲ့သည်။

3DMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
ညစီးနင်း 49,434 45,900 N / A N / A N / A
တောရိုင်းဘဝ 44,129 42,152 17,671 N / A 19,996
မီးဘေးသင့် 14,980 14,076 6,714 6,591 9,949
မီးလျှံတိုက်ခိုက်မှု ဂရပ်ဖစ် / ရူပဗေဒ 17,715 / 30,934 16,841 / 26,944 7,398 / 29,522 7,137 / 28,289 10,615 / 25,253
အချိန်သူလျှို 7,697 7,308 3,135 3,643 4,014
Time Spy ဂရပ်ဖစ် / CPU 7,085 / 15,082 6,774 / 13,225 2,784 / 11,046 3,269 / 10,403 3,590 / 12,141
ဆိုလာပင်လယ်အော် 26,979 27,236 12,456 11,630 21,561
သံမဏိ Nomad 1,628 1,595 573 611 1,042
ဆိပ်ကမ်းတော်ဝင် 4,213 4,091 1,409 1,429 1,520
မြန်နှုန်းမြင့်လမ်း 925 975 419 335 324

 

NUC 16 Pro နဲ့ Yoga Mini တို့ဟာ ဂရပ်ဖစ်စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်နဲ့ အဆင့်ချင်းလဲလှယ်နိုင်ပြီး GPU တစ်ခုတည်းနဲ့လည်း တူညီတဲ့အဆင့်ကို ရရှိသင့်ပါတယ်။ NUC ဟာ Time Spy ဂရပ်ဖစ်ရမှတ် ၇၀၈၅ နဲ့ ၅% ဦးဆောင်နေပြီး ၆၇၇၄ မှတ်၊ Fire Strike ဂရပ်ဖစ်ရမှတ် ၅% နဲ့ ၁၇၇၁၅ မှတ်၊ Wild Life နဲ့ Port Royal ရမှတ် ၃% မှ ၅% အထိ ရရှိထားပါတယ်။ Yoga Mini ကတော့ Solar Bay မှာ ၁% နဲ့ Speed ​​Way မှာ ၅% သာလွန်နေပါတယ်။ PN55 နဲ့ ယှဉ်ရင် Arc B390 ဟာ Radeon 860M ရဲ့ Time Spy ဂရပ်ဖစ်ရမှတ်ထက် ၂.၅ ဆ၊ Fire Strike ဂရပ်ဖစ်ရမှတ်မှာ ၂.၄ ဆ၊ Wild Life မှာ ၂.၅ ဆ၊ Solar Bay မှာ ၂.၂ ဆ နဲ့ Port Royal မှာ ၃ ဆ ရရှိထားပါတယ်။

QN10 ရဲ့ Adreno ဟာ ASUS စနစ်နှစ်ခုကြားမှာ ရှိပါတယ်- NUC က Fire Strike ဂရပ်ဖစ်မှာ ၆၇%၊ Time Spy ဂရပ်ဖစ်မှာ ၉၇% နဲ့ Port Royal မှာ ၂.၈x နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး NUC 14 Pro ရဲ့ Arc အဟောင်းကလည်း PN55 ရဲ့ အဆင့်လောက်မှာ ရှိပါတယ်။ CPU ရမှတ်ခွဲတွေကလည်း NUC ကို အကျိုးပြုပါတယ်။ Fire Strike Physics ရမှတ် ၃၀,၉၃၄ ဟာ Yoga Mini ထက် ၁၅% ပိုများပြီး အုပ်စုထဲမှာ အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး Time Spy CPU ရမှတ် ၁၅,၀၈၂ ဟာ Yoga Mini ထက် ၁၄% ပိုများပြီး PN55 ထက် ၃၇% ပိုများပါတယ်။

Steel Nomad က 1,628 နဲ့ Speed ​​Way က 925 မှာ ရှိနေပြီး သီးခြားကတ်တစ်ခုနဲ့တော့ ဝေးနေသေးတာကြောင့် လက်ရှိဂိမ်းတွေအတွက် 1080p စနစ်ဖြစ်ပြီး setting ကို လျှော့ချထားပါတယ်။ Night Raid က 49,434 နဲ့ Wild Life က 44,129 မှာ ရှိပြီး ဂိမ်းအဟောင်းတွေနဲ့ ဂိမ်းပေါ့ပါးတဲ့ ဂိမ်းတွေကို အဆင်ပြေပြေ လည်ပတ်နိုင်ပါတယ်။

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် လုပ်ငန်းစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် 3ds Max၊ Blender၊ CATIA၊ Creo၊ Maya၊ Siemens NX၊ SolidWorks၊ Unreal Engine နှင့် Enscape မှ ရယူထားသော workloads များနှင့်အတူ စွမ်းအင်နှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization viewset များကို ပြန်လည်ပြသပြီး တစ်ခုချင်းစီအတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် frame များကို အစီရင်ခံပါသည်။ ရလဒ်များကို တူညီသော resolution တွင် run များနှင့်သာ နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။

ASUS စနစ်နှစ်ခုလုံးကို 4K မှာ လည်ပတ်ခဲ့ပြီး Yoga Mini အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ 1080p ထက် ပိုလေးတဲ့အတွက် Yoga Mini ကို ဒီဇယားမှာ မပါဝင်ပါဘူး။ ဒီနံပါတ်တွေကို အဲဒီသုံးသပ်ချက်နဲ့ ယှဉ်ပြီး မသတ်မှတ်သင့်ပါဘူး။

SPECviewperf 15 (4K၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro ASUS ExpertCenter PN55
3dsmax-08 11.87 10.25
ဘလင်းဒါ-၀၁ 12.33 6.91
ကာတီယာ-၀၇ 8.25 9.07
creo-04 24.55 25.68
စွမ်းအင်-၁ 6.30 9.06
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 4.03 DNF
မာယာ-၀၇ 33.90 18.29
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 9.72 16.40
snx-05 42.68 36.84
solidworks-၂၀၁၁ 19.69 15.95
unreal_engine-01 30.62 15.95

 

4K မှာ Arc B390 ဟာ DCC နဲ့ game-engine viewset တွေမှာ Radeon 860M ထက် အကျယ်ဆုံး margin တွေနဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်- maya-07 က တစ်စက္ကန့်ကို 33.90 frames နဲ့ 18.29 frames၊ unreal_engine-01 က တစ်စက္ကန့်ကို 30.62 frames နဲ့ 15.95 frames နဲ့ blender-01 က တစ်စက္ကန့်ကို 12.33 frames နဲ့ 6.91 frames တွေနဲ့ အသီးသီး 78% ကနေ 92% အထိ သာလွန်နေပါတယ်။ CAD viewset တွေကတော့ ပိုနီးစပ်ပြီး solidworks-08 မှာ NUC က 23% နဲ့ snx-05 မှာ 16% နဲ့ creo-04 နဲ့ catia-07 မှာ PN55 က အနည်းငယ် သာလွန်နေပါတယ်။

PN55 ဟာ volumetric viewset နှစ်ခုဖြစ်တဲ့ medical-04 က 16.40 နဲ့ 9.72 မှာ ရရှိခဲ့ပြီး energy-04 က 9.06 နဲ့ 6.30 မှာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါတွေက memory-bandwidth-heavy workloads တွေဖြစ်ပြီး AMD အပိုင်းကလည်း y-cruncher မှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ enscape-01 viewset ဟာ PN55 မှာ score မရရှိပါဘူး။ 4K မှာ ဒီဂဏန်းတွေထဲက ဘယ်ဂဏန်းမှ သက်တောင့်သက်သာရှိတဲ့ CAD workstation ကို မဖော်ပြပါဘူး။ 1080p မှာ Yoga Mini က maya-07 မှာ 80.28 ရရှိခဲ့ပြီး အဲဒီ GPU ဟာ အသုံးပြုရလွယ်ကူတဲ့ viewport system တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ suite တွင် အကျယ်ပြန့်ဆုံး စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများမှ ရယူထားသော workload ၅၀ ကျော်ကို လုပ်ဆောင်ပြီး CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် storage အတွက် hardware subsystem ရမှတ်များနှင့် AI နှင့် machine learning၊ စွမ်းအင်၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ life sciences၊ မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်းနှင့် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုအတွက် industry vertical ရမှတ်များအဖြစ် စီစဉ်ပေးသည်။ ရမှတ်တစ်ခုစီသည် reference workstation နှင့် နှိုင်းယှဉ်သော အချိုးဖြစ်သည်။ NUC 16 Pro နှင့် PN55 သည် workload ၂၃ ခုလုံးကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ Yoga Mini တွင် Octave workload မအောင်မြင်ခဲ့သဖြင့် ၎င်း၏ CPU subsystem နှင့် Productivity နှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုရမှတ်များကို တွက်ချက်၍မရခဲ့ပါ။

SPECworkstation 4 (SPEC အချိုး၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55
ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ်များ
စီပီယူ 1.42 DNF 1.08
ဂရပ်ဖစ် 1.80 1.60 2.04
တိုး။ မြန်စေသောအရာ 2.37 2.25 1.96
သိုလှောင်ခြင်း 1.97 1.11 1.06
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.52 1.44 1.29
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.52 1.34 1.17
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 1.12 1.01 1.03
ဘဝကသိပ္ပံ 1.71 1.42 1.29
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.67 1.40 1.30
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.81 1.52 1.32
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.25 DNF 1.00

 

NUC 16 Pro ဟာ Yoga Mini ထက် ရမှတ်တိုင်းမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Graphics မှာ 1.80 vs 1.60၊ Accelerator မှာ 2.37 vs 2.25 နဲ့ Storage မှာ 1.97 vs 1.11 တို့မှာ အသီးသီး ရပ်တည်နေပါတယ်။ Gen5 drive က အဓိက ကွာခြားချက်ပါ။ AI နဲ့ Machine Learning မှာ 6% ကနေ Life Sciences, Media and Entertainment, နဲ့ Product Design မှာ 19% ကနေ 20% အထိ ကွာခြားပြီး multi-core workloads တွေဖြစ်တဲ့ Life Sciences, Media and Entertainment, နဲ့ Product Design မှာ 1.42 ရမှတ်က PN55 ရဲ့ 1.08 ထက် 31% သာလွန်နေပါတယ်။

PN55 ဟာ Viewport Graphics workload ရဲ့ အားသာချက်အရ NUC ရဲ့ 1.80 နဲ့ ယှဉ်ရင် Graphics 2.04 မှာ တစ်ကြောင်းပဲ ရှိပြီး Financial Services မှာ Yoga Mini နဲ့ အမှတ်အနည်းငယ်အတွင်းမှာပဲ ရှိနေပါတယ်။ တခြားနေရာတွေမှာ NUC ဟာ AMD စနစ်ထက် ၁၀% မှ ၃၅% အထိ သာလွန်ပါတယ်။ OpenFOAM workload က NUC မှာ 7.93 ratio နဲ့ PN55 မှာ 4.93 ratio ရှိပြီး စနစ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ တခြား workload အားလုံးထက် အများကြီးသာလွန်ပါတယ်။ SPEC reference system နဲ့ ယှဉ်ရင် workload ရဲ့ ဝိသေသလက္ခဏာတစ်ခုအဖြစ် ကျွန်ုပ်တို့ ဖတ်ရှုခဲ့ရပြီး ကျွန်ုပ်တို့က အလေးချိန်မချပါဘူး။

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

ကျွန်ုပ်တို့သည် သိုလှောင်မှုကို နည်းလမ်းနှစ်မျိုးဖြင့် တိုင်းတာပါသည်။ ဂိမ်းတင်ခြင်း၊ ထည့်သွင်းခြင်း၊ သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့၏ መልእክትများကို ပြန်လည်ပြသပြီး နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု၏ ရောနှောနေသော၊ မြန်ဆန်သောဝင်ရောက်မှုအတွက် တစ်ခုတည်းသောရမှတ်ကို ထုတ်လုပ်ပေးသည့် 3DMark Storage benchmark ဖြင့် စတင်ပါသည်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် megabytes ဖြင့် အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း throughput ကို အစီရင်ခံသည့် ရိုးရှင်းသော sequential စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ NUC 16 Pro တွင် ၎င်း၏ PCIe 5.0 slot တွင် 1TB Samsung PM9E1 ပါရှိပြီး Gen4 drives များသည် ပုံမှန်အတန်းအစားတွင် Gen5 အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။

သိုလှောင်ခြင်း ASUS NUC 16 Pro Lenovo Yoga Mini ASUS ExpertCenter PN55 ASUS NUC 14 Pro ASUS Ascent QN10
3DMark သိုလှောင်မှု 3,391 2,540 2,471 1,887 2,393
Blackmagic ရေးသားမှု (MB/s) 9,863.2 5,151.1 4,518.4 N / A N / A
Blackmagic ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 9,505.2 5,276.6 4,903.6 N / A N / A

 

PM9E1 ဟာ 3DMark Storage မှာ 3,391 မှတ်ရထားပြီး Yoga Mini ရဲ့ KIOXIA Gen4 drive ထက် 34% ပိုများကာ PN55 ရဲ့ Micron 2500 ထက် 37% ပိုများကာ NUC 14 Pro ထက် 80% ပိုများပါတယ်။ အစဉ်လိုက်ကိန်းဂဏန်းတွေက မျိုးဆက်ကွာဟချက်ကို ရိုးရှင်းစေပါတယ်။ Yoga Mini မှာ 9,863MB/s write နဲ့ 9,505MB/s read ရှိပြီး PN55 မှာ 4,518 နဲ့ 4,904 အသီးသီးရှိတာကြောင့် NUC ရဲ့ drive ဟာ Gen4 စနစ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ နှုန်းထက် နှစ်ဆလောက်နဲ့ ဖိုင်ကြီးတွေကို ရွှေ့ပေးပါတယ်။ 3DMark trace average 52 microseconds မှာ 570MB/s ဟာ PN55 ရဲ့ 73 microseconds မှာ 425MB/s ထက် သာလွန်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

ASUS NUC 16 Pro က Yoga Mini မေးခဲ့တဲ့ မေးခွန်းကို ဖြေပေးပါတယ်။ Core Ultra X7 358H နဲ့ Arc B390၊ 65W cTDP၊ 150W brick နဲ့ 5×4 chassis အတွက် အရွယ်အစားရှိတဲ့ fan stack တို့နဲ့ multi-core နဲ့ sustained စမ်းသပ်မှုတွေမှာ puck ထက် ၅% မှ ၁၅% အထိ တသမတ်တည်း ပိုများပြီး memory နဲ့ Gen5 drive က နှစ်ဆပိုများပြီး ကျန်တာတွေကို လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။ Geekbench multi-core က 18,388 နဲ့ ၉% ပိုများပြီး Cinebench multi-thread က 4,741 နဲ့ 9.34x scaling ratio၊ 3DMark CPU Profile က max threads မှာ ၁၅% နဲ့ Blender ရဲ့ Junkshop scene က GPU မှာ ၂၆% ပိုများပြီး graphics စမ်းသပ်မှုတိုင်းက ဘယ်နည်းနဲ့မဆို ၅% အတွင်း ရောက်သွားတာပါ။

ASUS NUC 16 Pro သည် ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်တွင် အဖုံးကို ခေါက်၍ဖွင့်နိုင်သည်။

ASUS ရဲ့ PN55 နဲ့ ယှဉ်ရင် NUC အတွက် split က အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် ကောင်းမွန်ပါတယ်။ Ryzen AI 7 450 က row တိုင်းမှာ y-cruncher ကို အနိုင်ရရှိထားပြီး 7-Zip မှာ သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် အားသာချက်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး lightly threaded CPU Profile က လည်ပတ်ပြီး သူ့ရဲ့ NPU က integer precision မှာ Procyon computer vision မှာ ရမှတ်တွေ မြင့်မားစွာ ရရှိပါတယ်။ GPU နဲ့ ထိတွေ့တဲ့ အရာအားလုံးက NUC ကို ၂ ဆ ဒါမှမဟုတ် ၂ ဆ ပိုများစေပါတယ်- Time Spy graphics ကို ၂.၅x၊ LuxMark ကို ၁.၈x မှ ၂x၊ Blender GPU ကို ၅.၅x မှ ၆x၊ Stable Diffusion ကို ၃x မှ ၄x နဲ့ local LLM တွေမှာ first token ကို တစ်စက္ကန့်ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံအတွင်း ရရှိပြီး PN5.5 က ခြောက်ကနေ ဆယ့်လေးအထိ ကြာပါတယ်။

အားနည်းချက်တွေကတော့ နားကြပ်ပေါက် မပါတာ၊ LPDDR5X configuration မှာ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ မန်မိုရီနဲ့ B&H မှာ စာရင်းတင်ထားတဲ့ 32GB နဲ့ 1TB Gen4 စနစ်အတွက် ဒေါ်လာ ၂,၆၉၉ နဲ့ ရောင်းချတဲ့ ဈေးနှုန်းဖြစ်ပြီး ဒီဈေးနှုန်းနဲ့ desktop အများအပြား ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ 64GB configuration ကတော့ US စာရင်းမှာ မရှိသေးပါဘူး။ Snapdragon-based Ascent QN10 ဟာ ဒီအရွယ်အစားမှာ CPU throughput ရွေးချယ်မှုကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး Arm မှာ အလုပ်လုပ်တဲ့ အလုပ်အတွက် Geekbench multi-core မှာ ၃၁% နဲ့ Blender CPU မှာ ၄၃% ပိုများပါတယ်။

dual 2.5GbE၊ M.2 slot နှစ်ခု၊ Gen5 SSD တစ်ခုနှင့် mini PC အတန်းအစားတွင် အခိုင်မာဆုံး integrated GPU ကို လိုချင်သော စီးပွားရေးလုပ်ငန်း သို့မဟုတ် edge desk တစ်ခုအတွက်၊ သုံးနှစ်အာမခံနှင့် ဘူးထဲတွင် VESA bracket တစ်ခုပါရှိသော NUC 16 Pro သည် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ဖူးသမျှတွင် အပြည့်စုံဆုံး 358H စနစ်ဖြစ်ပြီး ချစ်ပ်မှ အကောင်းဆုံးရရှိစေသည့် စနစ်လည်း ဖြစ်ပါသည်။

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး အလုံးစုံ Mini PC

ဦးဆောင်သူစာရင်း- ASUS NUC 16 Pro သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PC ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ಒಟ್ಟಾರೆ Mini PC ဆုကို ရရှိထားသည်။

ASUS NUC 16 Pro ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။