BLUETTI Elite 400 သည် အိမ်တွင်းအရန်သိမ်းခြင်း၊ အဝေးမှအလုပ်လုပ်ခြင်း၊ စခန်းချခြင်းနှင့် အနီးအနားတွင် ယုံကြည်စိတ်ချရသော လျှပ်စစ်ဓာတ်အားမရှိသည့် အခြားအသုံးချမှုများအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားသော 3.84 kWh သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ဓာတ်အားပေးစက်ရုံတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ 3,840Wh LiFePO₄ ဘက်ထရီသည် ဖုန်းများနှင့် လက်တော့ပ်များကို အားသွင်းခြင်းထက် ပိုမိုလုပ်ဆောင်ရန် လုံလောက်သော သိုလှောင်ထားသော စွမ်းအင်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ရေခဲသေတ္တာများ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်ပစ္စည်းများ၊ ဒက်စ်တော့ကွန်ပျူတာများ၊ ရုပ်မြင်သံကြားများနှင့် အခြားအရေးကြီးသော စက်ပစ္စည်းများကို လည်ပတ်နိုင်သည်။
Key ကို Takeaways
- ဘီးတွေမှာ 3,840Wh: Elite 400 ဟာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ ပထမဆုံး BLUETTI ဖြစ်ပြီး ဘီးတွေနဲ့ တယ်လီစကုပ်လက်ကိုင်ပါရှိပါတယ်။ အလေးချိန်က ၈၅.၉၈ ပေါင် (၃၉ ကီလိုဂရမ်) ရှိပြီး လက်ကိုင်ကို ပြန်ရုပ်သိမ်းထားရင် ၁၇ x ၁၁.၃၄ x ၁၉.၂၉ လက်မနဲ့ ဆန့်ထားရင် ၄၁.၀၂ လက်မ ရှိပါတယ်။
- 740W ဝန်အောက်တွင် ဘက်ထရီသို့ 6ms: output မှာ Dell workstation နဲ့ဆိုရင် Quarch capture က utility ကနေ battery ကို 6ms transfer လုပ်နိုင်ပြီး 14.8ms ပြန်ပို့နိုင်ပြီး နှစ်ခုစလုံးက BLUETTI ရဲ့ 15ms rating အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး cycle နှစ်ခုလုံးမှာ workstation ကို အနှောင့်အယှက်မဖြစ်စေပါဘူး။
- 3.07kWh ပို့ဆောင်ပြီး 3.96kWh ပြန်ဖြည့်ရန်- လေမှုတ်စက်-ပန်ကာထုတ်လွှတ်မှုသည် ပိတ်မသွားမီ AC ပလပ်များမှ 3.07kWh ကို ဆွဲယူခဲ့ပြီး၊ သတ်မှတ်ထားသော စွမ်းရည်၏ 80 ရာခိုင်နှုန်းကို ရရှိခဲ့ပြီး 0 မှ 100 ရာခိုင်နှုန်းအထိ အားပြန်သွင်းခြင်းသည် နံရံမှ 3.96kWh ကို ဆွဲယူခဲ့သည်။
- ၂၆၀၀ ဝပ် ဆက်တိုက်၊ နံရံမှ ၁၈၀၀ ဝပ် AC ပလပ်ပေါက်လေးခုသည် အင်ဗာတာ၏ 2,600W ကန့်သတ်ချက်ကို မျှဝေကြပြီး AC အဝင်သည် အမြင့်ဆုံး 1,800W ရှိပြီး ၎င်းသည် ဂရစ်မှ ယူနစ်မှတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားသော ဝန်များသို့ အများဆုံးပေးပို့နိုင်ပြီး ဆိုလာစွမ်းအင်သည် 1,000W အထိ ပေါင်းထည့်ခြင်းဖြင့် 2,800W ပေါင်းစပ်အဝင်အမြင့်ဖြစ်သည်။
- Elite 300 ထက် port နည်းပါးခြင်း TT-30 RV outlet နဲ့ 12V/30A DC output မရှိတော့ဘဲ 100W USB-C port နှစ်ခု၊ 15W USB-A port နှစ်ခုနဲ့ AC outlet လေးခုဘေးမှာ 120W စီးကရက်မီးခြစ်ပေါက်တစ်ခု ကျန်ခဲ့ပြီး ဒေါ်လာ ၁၃၉၉ နဲ့ ငါးနှစ်အာမခံ ပေးထားပါတယ်။
ဘက်ထရီကြီးသည် ထိန်းချုပ်ထားသော ပိတ်ချိန်အတွက်သာမက ပြတ်တောက်မှုအတွင်း လည်ပတ်နေရန် စက်ပစ္စည်းများ လိုအပ်သော အသုံးပြုသူများအတွက်လည်း သင့်တော်ပါသည်။ အမှန်တကယ် လည်ပတ်ချိန်သည် ချိတ်ဆက်ထားသော ဝန်၊ အင်ဗာတာဆုံးရှုံးမှုများ၊ လည်ပတ်မှုအပူချိန်နှင့် ဆဲလ်ကျန်းမာရေးပေါ်တွင် မူတည်ပါသည်။
အင်ဗာတာသည် 120V တွင် 2,600W အထိ AC output ကို စဉ်ဆက်မပြတ်ထုတ်ပေးနိုင်သောကြောင့် Elite 400 သည် ချိတ်ဆက်ထားသော စုစုပေါင်းဝန်သည် ၎င်း၏ output ကန့်သတ်ချက်အတွင်း ရှိနေသရွေ့ သေးငယ်သော စက်ပစ္စည်းများ သို့မဟုတ် တစ်ဦးချင်း high-draw ပစ္စည်းများကို ထောက်ပံ့ပေးနိုင်သည်။ ကွန်ရက်ပစ္စည်းများ၊ မီးများနှင့် အားသွင်းကိရိယာများသည် မိုက်ခရိုဝေ့ဖ်၊ လျှပ်စစ်ရေနွေးအိုး၊ အပူပေးစက် သို့မဟုတ် အခြား resistive load များထက် သိသိသာသာ နေရာလွတ်ပိုပေးသည်။
BLUETTI မှာ သီးခြား 5,200W surge rating နဲ့ 3,900W Power Lifting rating တွေကို ဖော်ပြထားပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းတွေက နားလည်ဖို့အရေးကြီးတဲ့ ရည်ရွယ်ချက်အမျိုးမျိုးအတွက်ပါ။ surge rating ဟာ တိုတောင်းတဲ့ load လိုအပ်ချက်တွေအတွက် အကျုံးဝင်ပါတယ်။ အသုံးမပြုခင်မှာ ထောက်ပံ့ပေးထားတဲ့ load တွေနဲ့ လည်ပတ်မှုကန့်သတ်ချက်တွေအကြောင်း BLUETTI ရဲ့ လမ်းညွှန်ချက်ကို စစ်ဆေးပါ။ ဘယ်ကိန်းဂဏန်းမှ unit ရဲ့ စဉ်ဆက်မပြတ် 2,600W rating ကို မြှင့်တင်ပေးတာမျိုး မရှိပါဘူး။
ချိတ်ဆက်မှုပုံစံတွင် NEMA 5-20R AC ပလပ်ပေါက်လေးခု၊ 100W USB-C ပေါက်နှစ်ခု၊ 15W USB-A ပေါက်နှစ်ခုနှင့် 120W စီးကရက်မီးခြစ်ပေါက်တစ်ခု ပါဝင်သည်။ ၎င်းသည် အိမ်သုံးပစ္စည်းများနှင့် သေးငယ်သော အီလက်ထရွန်းနစ်ပစ္စည်းများအတွက် အထွက်ပေါက်ကိုးခုကို ပေးစွမ်းသည်။ USB-C ချိတ်ဆက်မှုများသည် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော လက်ပ်တော့များနှင့် တက်ဘလက်များကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် AC ပလပ်ပေါက် သို့မဟုတ် ၎င်းတို့၏ နံရံအဒက်တာများကို အသုံးမပြုဘဲ ၎င်းတို့ကို အားသွင်းနိုင်စေပြီး AC-to-DC ပြောင်းလဲခြင်း အပိုမလိုအပ်ပါ။
ဆိုလာအားသွင်းခြင်းသည် 1,000W အထိ ထောက်ပံ့ပေးပြီး input range 12 မှ 60V နှင့် အမြင့်ဆုံးလျှပ်စီးကြောင်း 20A ရှိသည်။ AC နှင့် ဆိုလာအားသွင်းမှုပေါင်းစပ်ခြင်းသည် ကြော်ငြာထားသော input ceiling ကို 2,800W အထိ တိုးမြှင့်ပေးသည်။ ၎င်းသည် Elite 400 အား ၎င်း၏ပိုကြီးသောဘက်ထရီကို ပြန်လည်ဖြည့်တင်းရန် နည်းလမ်းများစွာပေးသော်လည်း အမှန်တကယ်ဆိုလာ input သည် panel configuration၊ နေရောင်ခြည်၊ အပူချိန်နှင့် အခြားအခြေအနေများပေါ်တွင် မူတည်ပါသည်။
Wi-Fi နဲ့ Bluetooth ချိတ်ဆက်မှုက BLUETTI အက်ပ်ကနေတစ်ဆင့် ယူနစ်ကို ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်စေပါတယ်။ pass-through charging လုပ်ဆောင်ချက်က ယူနစ်က ပြင်ပပါဝါရရှိနေချိန်မှာ ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ ပစ္စည်းတွေကို အလုပ်လုပ်စေပါတယ်။ ကြော်ငြာထားတဲ့ 15ms UPS transfer time က အိမ်-ရုံးနဲ့ networking backup အတွက် နောက်ထပ်အသုံးဝင်မှုတစ်ခု ထည့်ပေးပေမယ့် ချိတ်ဆက်ဖို့စီစဉ်ထားတဲ့ ပစ္စည်းတွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုကို အတည်ပြုတာ အကောင်းဆုံးပါပဲ။
BLUETTI Elite 400 ဈေးနှုန်းနှင့် အာမခံ
Elite 400 မှာ ငါးနှစ်အာမခံပါဝင်ပြီး ပြန်လည်သုံးသပ်ချိန်တွင် အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၁,၃၉၉ ဖြင့် ရောင်းချပါသည်။ နေရောင်ခြည်စွမ်းအင်သုံး သို့မဟုတ် ယာဉ်အခြေပြု စနစ်တစ်ခု၏ စုစုပေါင်းကုန်ကျစရိတ်ကို အကဲဖြတ်သည့်အခါ ရရှိနိုင်သော အစုအဝေးများနှင့် အားသွင်းဆက်စပ်ပစ္စည်းများကို သီးခြားစီ ထည့်သွင်းစဉ်းစားပါ။
Elite စီးရီးအတွင်းရှိ မော်ဒယ်များကို နှိုင်းယှဉ်ဝယ်ယူသူများအတွက် အရေးကြီးသောမေးခွန်းမှာ ၎င်းတို့ မည်မျှထပ်ဆောင်း runtime လိုအပ်သည်ဆိုသည့်အချက်ဖြစ်သည်။ Elite 400 ၏ ပိုကြီးသောဘက်ထရီသည် ၎င်း၏အရွယ်အစားနှင့် အလေးချိန်ကို ပိုမိုကြာရှည်စွာ ပြတ်တောက်မှုအတွက် သင့်လျော်စေနိုင်ပြီး အရန်ကူးယူရန် လိုအပ်ချက်တိုတောင်းသော အသုံးပြုသူများသည် ယူနစ်ငယ်တစ်ခုကို သိမ်းဆည်းရန်နှင့် သယ်ယူပို့ဆောင်ရန် ပိုမိုလွယ်ကူသည်ဟု တွေ့ရှိနိုင်ပါသည်။
BLUETTI Elite 400 သတ်မှတ်ချက်များ
အောက်ဖော်ပြပါ ကိန်းဂဏန်းများသည် ၂၀၂၆ ခုနှစ် အောက်တိုဘာလ ၃၁ ရက်နေ့အထိ BLUETTI ၏ Elite 400 အတွက် US ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာမှ ဆင်းသက်လာခြင်းဖြစ်ပြီး သုံးသပ်ချက်၏ နောက်ပိုင်းတွင် နှိုင်းယှဉ်မှုများသည် Elite 300 အတွက် တူညီသော စာမျက်နှာကို အသုံးပြုထားသည်။ ပုံနှိပ်ထားသော လက်စွဲစာအုပ်တွင် ကိုယ်ထည်ကို 427 x 286 x 490mm ဖြင့် ဖော်ပြထားကာ surge နှင့် storage အပူချိန် ကိန်းဂဏန်းများကို မဖော်ပြထားသောကြောင့် နှစ်ခုကွဲပြားသည့်အခါ ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာကို အသုံးပြုပါသည်။
| specification | BLUETTI Elite 400 |
|---|---|
| ဘက်ထရီ | |
| ပုံစံ | Elite 400 |
| ဘက်ထရီစွမ်းဆောင်ရည် | 3,840Wh |
| ဘက်ထရီဓာတုဗေဒ | LiFePO₄ (လီသီယမ်သံဖော့စဖိတ်) |
| Power က Output | |
| AC အဆက်မပြတ်ထွက်ရှိမှု | အများဆုံး ၂၆၀၀ ဝပ် (၁၂၀ ဗို့၊ ၅၀/၆၀ Hz) |
| ပါဝါမြင့်တက် | 5,200W |
| မြှင့်တင်နိုင်သော စွမ်းအား | 3,900W |
| output ports | |
| AC ဆိုင်ခွဲများ | AC ပလပ်ပေါက် ၄ ခု၊ အများဆုံး ၂၆၀၀ ဝပ် ပေါင်းစပ်ထားသည် (ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် NEMA 5-20R ပလပ်ပေါက်များ) |
| USB မှတ်-တစ်ဦးက | တစ်ခုချင်းစီတွင် အများဆုံး ၁၅ ဝပ် ၂ ခု၊ စုစုပေါင်း ၃၀ ဝပ် |
| USB မှတ်-C မှာ | အများဆုံး 2x 100W တစ်ခုစီ |
| 12V အထွက် | 1x စီးကရက်မီးခြစ် 120W Max |
| Charging | |
| AC input ကို | အများဆုံး ၁၈၀၀ ဝပ်၊ ၁၂၀ ဗို့ (IEC C14 ဝင်ပေါက်) |
| ဆိုလာထည့်သွင်းမှု | အများဆုံး ၁၀၀၀ ဝပ်၊ ၁၂ မှ ၆၀ ဗို့၊ အများဆုံး ၂၀ အေ။ |
| ပေါင်းစပ် AC + ဆိုလာထည့်သွင်းမှု | 2,800W အထိ |
| ယေဘုယျ | |
| ရှုထောင့် | လက်ကိုင်မပါ ၁၇ × ၁၁.၃၄ × ၁၉.၂၉ လက်မ (၄၃၂ × ၂၈၈ × ၄၉၀ မီလီမီတာ) လက်ကိုင်ပါ ၁၇ × ၁၁.၃၄ × ၄၁.၀၂ လက်မ (၄၃၂ × ၂၈၈ × ၁၀၄၂ မီလီမီတာ) |
| အလေးချိန် | 85.98 ပေါင် / 39 ကီလိုဂရမ် |
| သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် | 14℉ မှ 104℉ / -10 ℃ မှ 40 ℃ |
| အပူချိန်အားသွင်း | -၄ ဒီဂရီဖာရင်ဟိုက်မှ ၁၀၄ ဒီဂရီဖာရင်ဟိုက် / -၂၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် |
| UPS ကူးပြောင်းချိန် | 15ms |
| App ချိတ်ဆက်မှု | ဝိုင်ဖိုင်နှင့် Bluetooth |
| အာမခံချက် |
5 နှစ်များ |
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
BLUETTI Elite 400 သည် အခြားယူနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပိုမိုမြင့်မားပြီး သယ်ယူရလွယ်ကူသော ချဉ်းကပ်မှုကို အသုံးပြုထားပြီး ၎င်းသည် သယ်ယူပို့ဆောင်ရန်အတွက် ဘီးများပေါင်းစပ်ထားသော ပထမဆုံး BLUETTI ယူနစ်ဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ ဘောင်အတိုင်းအတာမှာ လက်ကိုင်ကို ပြန်ရုပ်သိမ်းထားလျှင် 17 × 11.34 × 19.29 လက်မ (432 × 288 × 490 မီလီမီတာ) ဖြစ်သည်။ လက်ကိုင်ကို ဆန့်ထုတ်လိုက်ခြင်းဖြင့် စုစုပေါင်းအမြင့်မှာ 41.02 လက်မ (1,042 မီလီမီတာ) အထိ တိုးလာသည်။ Elite 400 တွင် သိုလှောင်ခြင်း သို့မဟုတ် သယ်ယူပို့ဆောင်ခြင်းအတွက် ပြားချပ်ချပ်ထားနိုင်စေရန်အတွက် နောက်ဘက်တွင် ရော်ဘာအပြားများ ပါရှိသည်။
Elite 300 ရဲ့ 14.41 × 12.01 × 11.71 in (366 × 305 × 297.5 mm) နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် Elite 400 ကိုယ်ထည်က ၂.၅ လက်မလောက် ပိုကျယ်ပြီး ၃/၄ လက်မ ပိုတိမ်ကာ ၇.၆ လက်မ ပိုမြင့်ပေမယ့် 800Wh စွမ်းရည် ထပ်ထည့်ပေးထားပါတယ်။ နောက်ထပ်သိသာထင်ရှားတဲ့ ကွာခြားချက်တစ်ခုကတော့ Elite 300 မှာ ရှေ့နဲ့နောက်မှာ လေဝင်ပေါက်တွေ ပါရှိပြီး Elite 400 မှာတော့ သန့်ရှင်းရေးလုပ်ဖို့ ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့ ဘယ်နဲ့ညာ လေဝင်ပေါက်တွေဆီ ရွှေ့ပြောင်းထားပါတယ်။
ပေါင် ၉၀ နီးပါးရှိတဲ့ Elite 400 ဟာ အတော်လေးလေးတဲ့ ဘက်ထရီကိရိယာတစ်ခုပါ။ ဒါကြောင့် ဘီးတွေနဲ့ ဆန့်ထုတ်နိုင်တဲ့ လက်ကိုင်ဟာ ဒီဇိုင်းရဲ့ အရေးပါတဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး အထူးသဖြင့် သိုလှောင်ရုံနဲ့ ၎င်းရဲ့ စွမ်းအားပေးပစ္စည်းတွေကြား ဒါမှမဟုတ် နေရာတစ်ခုကနေ တစ်ခုကို ရွှေ့ပြောင်းဖို့အတွက်ပါ။ ဒါပေမယ့် ထည့်သွင်းစဉ်းစားရမယ့်အချက်တစ်ခုကတော့ ဒီယူနစ်ဟာ လှိမ့်မယ့် မျက်နှာပြင်ပါပဲ၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ဘီးတွေက သိပ်မကျယ်သလို သိပ်မမြင့်တဲ့အတွက် ကျောက်စရစ် ဒါမှမဟုတ် ပျော့ပျောင်းတဲ့ မြေပြင်လိုမျိုး မျက်နှာပြင်တွေက အထူးသဖြင့် အလေးချိန်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် အကောင်းဆုံးမဟုတ်ပါဘူး။
လှိမ့်သွားလာနိုင်မှုက အိမ်၊ ကားဂိုဒေါင် ဒါမှမဟုတ် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ အထောက်အကူဖြစ်စေပေမယ့် မတင်နိုင်တဲ့အချက်တစ်ခုကတော့ ရှိနေပါတယ်။ ဒီယူနစ်က လေးလံပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာတော့ ပြိုင်ဘက်တွေထက် ပိုပေါ့ပါးပြီး BLUETTI က တခြားယူနစ်တွေထက် ၃၅% အထိ ပိုပေါ့ပါးတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။
NEMA 5-20R ပလပ်ပေါက်လေးခုသည် စံအိမ်သုံးပစ္စည်းများနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော 20A ပလပ်များအတွက် ချိတ်ဆက်မှုများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်းတို့၏ ပေါင်းစပ်အထွက်သည် အင်ဗာတာ၏ 2,600W ကန့်သတ်ချက်နှင့် ကိုက်ညီနေဆဲဖြစ်သည်။ ပလပ်ပေါက်အမျိုးအစားသည် ပလပ်ပေါက်တစ်ခုစီတွင် ထိုပမာဏကို သီးခြားစီ မပေးစွမ်းနိုင်ပါ။
BLUETTI ရဲ့ စာရွက်စာတမ်းမှာ ပလပ်ပေါက်လေးခုကို ဘယ်လိုချိတ်ဆက်ထားလဲဆိုတာ မဖော်ပြထားတဲ့အတွက် ကျွန်တော်တို့ စစ်ဆေးကြည့်တော့ မျှဝေထားတဲ့ လိုင်းပေါ်မှာ panel နောက်မှာ ချိတ်ဆက်ထားပြီး ကြားနေလိုင်းနဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ inverter ရဲ့ 2,600W ကန့်သတ်ချက်ကသာ ပေါင်းစပ်ဆွဲအားမှာ တစ်ခုတည်းသော အမြင့်ဆုံးပါဝါပါ။ NEMA 5-20R receptacle ကို 20A အတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး 120V မှာ 2,400W ဒါမှမဟုတ် 80 ရာခိုင်နှုန်းစည်းမျဉ်းအောက်မှာ 1,920W မှာ 2,400W ဖြစ်ပြီး ပလပ်ပေါက်တစ်ခုချင်းစီရဲ့ အကာအကွယ်ကို မတွေ့ရှိခဲ့ပါဘူး။ ဒါကြောင့် ပလပ်ပေါက်တစ်ခုတည်းကို အခြေခံအားဖြင့် ၎င်းရဲ့ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ထက် ပိုတောင်းနိုင်ပါတယ်။ plug-in device အနည်းငယ်သာ အဲဒီလောက်ဆွဲအားများပေမယ့် လေးလံတဲ့ဝန်တစ်ခုကို 1,920W အောက်မှာ အဆက်မပြတ်ထားပြီး ကျန်တာကို တခြားပလပ်ပေါက်တွေမှာ ဖြန့်ကျက်ထားပါတယ်။
ချိတ်ဆက်မှုငယ်များတွင် 100W အထိ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော USB-C port နှစ်ခုနှင့် 15W အထိ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော USB-A port နှစ်ခု ပါဝင်သည်။ 120W စီးကရက်မီးခြစ်ပေါက်သည် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော မော်တော်ကားဆက်စပ်ပစ္စည်းများနှင့် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ပစ္စည်းကိရိယာများအတွက် DC ချိတ်ဆက်မှုကို ပေးပါသည်။
Elite 300 ရဲ့ ချိတ်ဆက်မှုရွေးချယ်မှုနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပေးသွင်းထားတဲ့ Elite 400 သတ်မှတ်ချက်တွေမှာ TT-30 RV outlet နဲ့ high-current 12V/30A ချိတ်ဆက်မှုကို မထည့်သွင်းထားပါဘူး။ ဒါကြောင့် ချိတ်ဆက်မှုလိုအပ်ချက်တွေကို အနီးကပ်လေ့လာသင့်ပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် RV ဒါမှမဟုတ် DC-powered တပ်ဆင်မှုအတွက် မော်ဒယ်နှစ်ခုထဲက တစ်ခုကို ရွေးချယ်တဲ့သူတွေအတွက်ပါ။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Elite 300 သုံးသပ်ချက် မှာ အစောပိုင်းမော်ဒယ်ရဲ့ ချိတ်ဆက်မှုတွေကို အသေးစိတ်ဖော်ပြထားပါတယ်။ BLUETTI က Elite 400 ရွေးချယ်မှုမှာ ဒီ port တွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားခြင်း အကြောင်းရင်းကို မပေးထားပေမယ့် Elite 300 မှာလို “RV Ready” ဈေးကွက်ရှာဖွေရေးနဲ့ ဒီယူနစ်ကို မသတ်မှတ်ပါဘူး။ ယူနစ်နှစ်ခုကြားမှာ တူညီတဲ့ ထုတ်ကုန်မိသားစုထဲက ယူနစ်တစ်ခုတည်းမှာပဲ အဲဒီ port တွေကို မြင်တွေ့ရတာ အံ့သြစရာပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် အဲဒါကို သိပ်ပြီး အာရုံစိုက်မနေဖို့ ကြိုးစားပါမယ်။
AC အားသွင်းစနစ်က IEC C14 inlet ကို အသုံးပြုပြီး နံရံကနေ 1,800W အထိ ဆွဲယူနိုင်ပါတယ်။ BLUETTI ရဲ့ ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာမှာ သီးခြား bypass rating မဖော်ပြထားတဲ့အတွက် 1,800W input က ပလပ်ထိုးထားချိန်မှာ grid ကနေ ယူနစ်ကို ဘယ်လောက်ထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်မလဲဆိုတာ စီစဉ်ရမယ့် ကိန်းဂဏန်းပါ။ inverter ရဲ့ 2,600W က ဘက်ထရီက ဘယ်လောက်ထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်လဲဆိုတာနဲ့ သက်ဆိုင်ပါတယ်။ inlet ရဲ့ တစ်ဖက်တစ်ချက်စီမှာ grounding screw နဲ့ 20 amp resettable circuit breaker ကိုလည်း မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။
အသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် အင်တာဖေ့စ်
Elite 400 သည် BLUETTI အက်ပ်မှတစ်ဆင့် Wi-Fi နှင့် Bluetooth ချိတ်ဆက်မှုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်းသည် ပါဝါစက်ရုံသည် စားပွဲအောက်တွင်ရှိသည့်အခါ၊ စက်ပစ္စည်းများဘေးတွင်ရှိသည့်အခါ သို့မဟုတ် သင်စောင့်ကြည့်နေသော စက်ပစ္စည်းများနှင့် ဝေးကွာနေသည့်အခါတွင် ဖုန်းမှ ယူနစ်ကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်စေပါသည်။ အက်ပ်သည် မည်သည့်နေရာမှမဆို Wi-Fi ပါဝါစက်ရုံများကို စီမံခန့်ခွဲရန်လည်း ပံ့ပိုးပေးပြီး ပြင်းထန်သောရာသီဥတုသတိပေးချက်များကို ပေါင်းစပ်ထည့်သွင်းထားပြီး ဖြစ်နိုင်ချေရှိသော လျှပ်စစ်ပြတ်တောက်မှုမတိုင်မီ ဘက်ထရီကို ပြန်လည်အားသွင်းရန် ဦးစားပေးလုပ်ဆောင်ပါသည်။
နေ့စဉ် အရန်သိမ်းဆည်းခြင်းအတွက် အသုံးဝင်ဆုံးအချက်အလက်များမှာ ဘက်ထရီ၏ အားသွင်းအခြေအနေ၊ ဝင်ရောက်လာသော ပါဝါ၊ ချိတ်ဆက်ထားသော ဝန်နှင့် ခန့်မှန်းခြေ လည်ပတ်ချိန်တို့ဖြစ်သည်။ ဤဖတ်ရှုမှုများသည် စက်ပစ္စည်းသုံးစွဲမှုပြောင်းလဲမှုများသည် ရရှိနိုင်သော အရန်သိမ်းဆည်းမှုဝင်းဒိုးကို မည်သို့အကျိုးသက်ရောက်စေသည်ကို အသုံးပြုသူများအား နားလည်ရန် ကူညီပေးသည်။ ဆိုလာ/PV အဝင်အထွက်ကို အသုံးပြုသည့်အခါ အက်ပ်သည် ခန့်မှန်းခြေ လစဉ် ပါဝါချွေတာမှုကိုလည်း ပြသနိုင်သည်။
အလုပ်လုပ်တဲ့ပုံစံနဲ့ အားသွင်းတဲ့ပုံစံတွေကိုလည်း ယူနစ်ဆက်တင်များမှာ အလွယ်တကူ ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်ပါတယ်။ အားသွင်းတဲ့ပုံစံတွေရဲ့ အဓိကကွာခြားချက်တွေကတော့ အပူနဲ့ဆူညံသံတွေပါပဲ- တိတ်ဆိတ်တဲ့အားသွင်းမှုက ပိုနှေးပြီး ပန်ကာတွေကို မမြှင့်တင်ပေးဘဲ၊ တာဘိုက အေးမြနေအောင် ပန်ကာတွေကို မြှင့်တင်ပေးပြီး စံသတ်မှတ်ချက်ကတော့ အလယ်မှာ ရှိပါတယ်။ ဝန်အားများတဲ့ ဆားကစ် ဒါမှမဟုတ် မတည်ငြိမ်တဲ့ အရင်းအမြစ်မှာ ရှိနေရင် အများဆုံးဇယားကွက်အားသွင်းမှု လျှပ်စီးကြောင်းကို လျှော့ချဖို့ စိတ်ကြိုက်ရွေးချယ်မှုတစ်ခုကိုလည်း သတ်မှတ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီမီနူးမှာပဲ Power lifting ကိုလည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။
သင်ဟာ တခြား BLUETTI ယူနစ်တစ်ခုကို အသုံးပြုဖူး ဒါမှမဟုတ် ပိုင်ဆိုင်ဖူးတယ်ဆိုရင် ဒါက ရင်းနှီးနေမှာပါ။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ Elite 400 မှာ ကျွန်တော်တို့ မမြင်ဖူးတဲ့ အက်ပ်လုပ်ဆောင်ချက်အသစ်တွေ မပါဝင်လို့ပါ။
ပါဝါစမ်းသပ်ခြင်း
Elite 400 ရဲ့ 3,840Wh အဆင့်သတ်မှတ်ချက်က ၎င်းရဲ့ ဘက်ထရီစွမ်းရည်ကို ဖော်ပြပါတယ်။ AC outlet တွေမှာ ပေးပို့တဲ့ စွမ်းအင်ဟာ inverter losses တွေနဲ့ unit ကိုယ်တိုင်လည်ပတ်ဖို့ လိုအပ်တဲ့ စွမ်းအင်ကြောင့် နည်းပါးပါလိမ့်မယ်။ ပေးပို့တဲ့ စွမ်းအင်ကို တိုင်းတာခြင်းက runtime ကို ခန့်မှန်းဖို့အတွက် ပိုမိုအသုံးဝင်တဲ့ အခြေခံတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။
discharge စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် တသမတ်တည်း inductive load ကိုပေးစွမ်းရန်အတွက် ကြီးမားသော blower fan တစ်ခုကို အသုံးပြုပြီး unit ပိတ်မသွားမီ output power ကိုတိုင်းတာရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ power meter ကို အလယ်တွင်ထားရှိပါသည်။ ဘက်ထရီလုံးဝကုန်မသွားမီ discharge လုပ်ချိန်တွင် 3.07kWh ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့ရှိခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော 3,840Wh ထက် အတော်လေးနည်းပါသည်။ 0% မှ 100% အထိ recharge cycle တွင် ဘက်ထရီကို လုံးဝပြန်သွင်းရန် နံရံမှ စုစုပေါင်း 3.96kWh ဆွဲယူခဲ့သည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့ရှိခဲ့ပါသည်။
backup testing အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Quarch power analyzer ကနေတစ်ဆင့် Dell T2 workstation ကို ချိတ်ဆက်ပြီး 740 W လောက် ဆွဲယူနိုင်တဲ့ benchmark တစ်ခုကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး ဝင်လာတဲ့ AC power ကို အနှောင့်အယှက်ပေးခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီလည်ပတ်မှုသို့ ကူးပြောင်းမှုတိုင်းတာချက်က 6ms ဖြစ်ပြီး BLUETTI ရဲ့ ကြော်ငြာထားတဲ့ 15ms rating အတွင်း အတော်လေး မြန်ဆန်ပြီး Elite 300 ရဲ့ 8ms ထက် 2ms ပိုမြန်ပါတယ်။
ဝင်ရောက်လာသော လျှပ်စစ်ဓာတ်အားကို ပြန်လည်ရရှိခြင်းဖြင့် ယူနစ်သည် လိုင်းနှင့် ပြန်လည်ထပ်တူကျသောအခါ አዲስအကြိမ်ကြိမ် ဆူညံသံများ ထွက်ပေါ်လာပြီး ၎င်းကို အောက်တွင် ဖမ်းယူထားသည့်အတိုင်း ပြုလုပ်ခဲ့သည်။ အနှောင့်အယှက်ပေးသည့် አዲስကြိမ်လုံးတွင် ချိတ်ဆက်ထားသော workstation သည် ဝန်အားအောက်တွင် ထိခိုက်မှုမရှိပါ။
BLUETTI ရဲ့ အသုံးပြုသူလက်စွဲမှာ UPS လုပ်ဆောင်ချက်ဟာ ဒေတာဆာဗာတွေ ဒါမှမဟုတ် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် UPS လိုအပ်တဲ့ workstation တွေလိုမျိုး စက်ပစ္စည်းတွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားတာ မဟုတ်ဘူးလို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ workstation ဟာ transfer နှစ်ခုစလုံးကို ပြဿနာမရှိဘဲ ဖြတ်သန်းခဲ့ပေမယ့် အနှောင့်အယှက်ဖြစ်စေတဲ့ shutdown က ကုန်ကျစရိတ်များတဲ့ စနစ်တစ်ခုအတွက်ကတော့ dedicated online UPS ဟာ ပိုပြီး စိတ်ချရတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုအဖြစ် ဆက်လက်ရှိနေပါတယ်။
| သတ်မှတ်ချက် / စမ်းသပ်မှု | BLUETTI Elite 400 | BLUETTI Elite 300 | BLUETTI Elite 200 V2 |
|---|---|---|---|
| ဘက်ထရီ စွမ်းဆောင်ရည် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ | 3,840Wh | 3,014.4Wh | 2,073.6Wh |
| ပေးပို့သော AC စွမ်းအင်ကို တိုင်းတာထားသည် | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ |
| တိုင်းတာထားသော အားပြန်သွင်းစွမ်းအင် | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ | ၁၇ ကီလိုဝပ်နာရီ |
| ဘက်ထရီသို့ တိုင်းတာထားသော လွှဲပြောင်းမှု | 6ms | 8ms | မတိုင်းတာထား |
| တိုင်းတာထားသော လွှဲပြောင်းမှု | 14.8ms | 8.25ms | မတိုင်းတာထား |
အပိုစွမ်းရည်ကို ပေးပို့သောစွမ်းအင်တွင် ပြသထားသည်- Elite 300 အတွက် 2.67kWh နှင့် Elite 200 V2 အတွက် 1.91kWh ရှိပြီး Elite 300 ထက် အသုံးပြုနိုင်သော စွမ်းအင် ၁၅ ရာခိုင်နှုန်းခန့် ပိုမိုပြီး အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော စွမ်းရည် ၂၇ ရာခိုင်နှုန်း ပိုမိုပါသည်။ အရန်စမ်းသပ်မှုမှ 740W workstation load တွင် 3.07kWh သည် Elite 300 အတွက် 3.6 နာရီခန့်နှင့် လေးနာရီကျော်ကျော်သာ ကြာမြင့်ပြီး 100W networking load တွင် 27 နာရီနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကွာဟချက်မှာ ၃၀ နာရီခန့်ဖြစ်သည်။
Elite 400 သည် ယူနစ်ငယ်များထက် ၎င်း၏ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် နည်းပါးသည်- 3,840Wh ၏ ၈၀ ရာခိုင်နှုန်းနှင့် Elite 300 တွင် ၈၉ ရာခိုင်နှုန်းနှင့် Elite 200 V2 တွင် ၉၂ ရာခိုင်နှုန်းရှိပြီး ၎င်းကို ပြန်ဖြည့်ရန် 3.96kWh ကို အသုံးပြုသောအခါ၊ နှစ်လမ်းသွား စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ၇၈ ရာခိုင်နှုန်းနီးပါး ရှိသည်။
အဲဒီ runtime နဲ့ ယှဉ်ရင် Elite 400 က ၂၈ ပေါင် (၅၇.၉၈ ပေါင်နဲ့ ၈၅.၉၈ ပေါင်) ပိုလေးပြီး ဘီးတွေပါရမယ်၊ အရွယ်အစားတူပေမယ့် ၇.၆ လက်မ ပိုရှည်တဲ့ chassis၊ ချိတ်ဆက်မှုနှစ်ခု နည်းသွားတယ် (TT-30 နဲ့ 12V/30A output တွေ မပါတော့ဘူး၊ Elite 300 ရဲ့ 140W USB-C port က ဒုတိယ 100W port ဖြစ်လာတယ်)၊ 1,200W နဲ့ ယှဉ်ရင် 1,000W ဆိုလာ input နဲ့ သြဂုတ်လမှာ review လုပ်တုန်းက Elite 300 ရဲ့ $1,199 နဲ့ ယှဉ်ရင် $1,399 ပဲ ရှိတယ်။ AC input ကတော့ အတူတူပဲ- နှစ်ခုလုံးမှာ 1,800W ပဲ ရှိပါတယ်။

BLUETTI Elite 300၊ Apex 300 နှင့် Elite 400
ကောက်ချက်
BLUETTI Elite 400 သည် Elite စီးရီးတွင် ပိုကြီးသောဘက်ထရီနှင့် ကွဲပြားသော ရွေ့လျားနိုင်မှုချဉ်းကပ်မှုကို ယူဆောင်လာပါသည်။ ၎င်း၏ 3,840Wh စွမ်းရည်၊ 2,600W AC အဆက်မပြတ်ထွက်ရှိမှုနှင့် ဘီးများပေါင်းစပ်ထားခြင်းကြောင့် အိမ်သုံးပစ္စည်းများ၊ ကွန်ရက်ပစ္စည်းများ သို့မဟုတ် လျှပ်စစ်ပြတ်တောက်မှုတွင် အသုံးပြုနေသော အလုပ်ရုံတစ်ခုကို သိမ်းဆည်းရန်အတွက် လက်တွေ့ကျသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်စေသည်။ အဝေးထိန်းလက်ကိုင်ကြောင့် ယူနစ်ကို သိုလှောင်ရာနေရာနှင့် ၎င်း၏လည်ပတ်ရာနေရာအကြား အလေးချိန်အပြည့်အဝကို သယ်ဆောင်စရာမလိုဘဲ ရွှေ့ပြောင်းရလွယ်ကူစေသည်။
အရန်ကူးယူစမ်းသပ်မှုက သန့်ရှင်းစွာလုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Dell workstation တစ်ခုဟာ ဝန်အားအောက်မှာ 740W ခန့် သုံးစွဲနေချိန်မှာ ဘက်ထရီပါဝါကို 6ms ကူးပြောင်းမှုနဲ့ BLUETTI ရဲ့ ကြော်ငြာထားတဲ့ 15ms အတွင်း utility power ကို ပြန်ပြောင်းတဲ့ 14.8ms ကူးပြောင်းမှုကို ကျွန်တော်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ စမ်းသပ်ထားတဲ့ cycle နှစ်ခုလုံးမှာ အပြောင်းအလဲနှစ်ခုလုံးအတွင်း workstation ကို အနှောင့်အယှက်မဖြစ်စေတာကို ကျွန်တော်တို့ တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီကိုပြောင်းတာက Elite 300 ရဲ့ 8ms ထက် ပိုမြန်ပြီး utility ကိုပြန်ပြောင်းတာက 8.25ms ထက် ပိုနှေးပြီး waveform မှာ ပိုဆူညံပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ အသုံးပြုထားတဲ့ workstation အတွက် အဲဒီကွာခြားချက်က ပြဿနာမဖြစ်စေပါဘူး။
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာဒီဇိုင်းတွင် ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်ထည့်သွင်းစဉ်းစားမှုများပါရှိသည်။ ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် ပေါင် ၈၆ (၃၉ ကီလိုဂရမ်) ရှိသော Elite 400 သည် လှေကားများ၊ ယာဉ်တင်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် မြင့်မားသောသိုလှောင်ရာနေရာများပါဝင်သည့်အခါတွင် လေးလံနေဆဲဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ဘီးများသည် အစိုင်အခဲမျက်နှာပြင်များတစ်လျှောက် ရွေ့လျားမှုကို ပိုမိုလွယ်ကူစေသော်လည်း ၎င်းတို့၏အရွယ်အစားနှင့် အကျယ်သည် ပျော့ပျောင်းသောမြေ သို့မဟုတ် ကျောက်စရစ်ခဲများအတွက် မသင့်တော်ပါ။ လှိမ့်ဝင်နိုင်သောအကာအရံသည် ရှင်းလင်းသောလမ်းကြောင်းရရှိနိုင်သည့် အိမ်၊ ကားဂိုဒေါင် သို့မဟုတ် အလုပ်ခွင်တစ်ဝိုက်တွင် အသုံးဝင်ဆုံးဖြစ်သည်။
Elite 400 သည် Elite 300 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ချိတ်ဆက်မှုအချို့တွင် အပေးအယူလုပ်ပါသည်။ ၎င်းတွင် အိမ်သုံး AC ပလပ်ပေါက်လေးခုနှင့် 100W USB-C port နှစ်ခု ပါဝင်သော်လည်း TT-30 RV ပလပ်ပေါက်နှင့် သီးသန့် 12V/30A DC output မပါဝင်ပါ။ ထိုချိတ်ဆက်မှုများကို အသုံးပြုသော ဝယ်ယူသူများသည် Elite 300 သည် ဘက်ထရီသေးငယ်သော်လည်း ၎င်းတို့၏ စက်ပစ္စည်းနှင့် ပိုမိုသင့်လျော်သည်ဟု တွေ့ရှိနိုင်ပါသည်။ အမြဲတမ်းချိတ်ဆက်ထားသော တပ်ဆင်မှုကို စီစဉ်သည့်အခါ 1,800W AC input ceiling ကိုလည်း ထည့်သွင်းစဉ်းစားပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် နံရံမှ ယူနစ်မှတစ်ဆင့် ထောက်ပံ့ပေးနိုင်သောကြောင့်ဖြစ်ပြီး မည်သည့်လေးလံသော ဝန်ကိုမဆို 20A ပလပ်ပေါက်တစ်ခု၏ 1,920W continuous rating အောက်တွင် ထားရှိပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ပလပ်ပေါက်လေးခုသည် 2,600W inverter ကို တစ်ပလပ်ပေါက်လျှင် ကာကွယ်မှုမရှိဘဲ မျှဝေအသုံးပြုသောကြောင့်ဖြစ်သည်။
ဒေါ်လာ ၁,၃၉၉ ဖြင့် Elite 400 သည် အရန်ကူးယူခြင်းလုပ်ငန်းကို ပိုမိုကြာရှည်စွာလုပ်ဆောင်လိုသူများနှင့် ယူနစ်ကို လှိမ့်ထည့်ရာတွင် အဆင်ပြေစေရန် ဦးစားပေးသူများအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဘက်ထရီကြီးကြီးအား မကြာခဏ မတင်ဘဲ အသုံးပြုနိုင်သည့် အဆင့်တစ်ခုတည်းဖြင့် အိမ်သုံး သို့မဟုတ် အလုပ်ခွင် အရန်ကူးယူခြင်းအဖြစ် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ ထပ်တိုးစွမ်းရည်သည် အသုံးဝင်သော်လည်း တိုင်းတာထားသော စွမ်းအင်ပေးပို့မှု၊ ချိတ်ဆက်မှုလိုအပ်ချက်များနှင့် သယ်ယူပို့ဆောင်ရေးအခြေအနေများသည် ၎င်းနှင့် အရွယ်အစားသေးငယ်သော Elite မော်ဒယ်များအကြား ရွေးချယ်မှုကို လမ်းညွှန်ပေးသင့်သည်။




အမေဇုံ