StorageReview.com

Dell XPS 16 Creator Edition သုံးသပ်ချက်- RTX Spark N1X သည် 17.8mm Chassis တွင် အပြည့်အဝ အမြန်နှုန်းကို ထိန်းသိမ်းထားသည်

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell XPS 16 Creator Edition သည် NVIDIA ၏ RTX Spark N1X ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော ပထမဆုံး XPS ဖြစ်သည်။ Dell သည် ၎င်း၏ အပါးလွှာဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် XPS ဟုခေါ်သော ချစ်ပ်ကို ထည့်သွင်းထားသည်- 3.2K Tandem OLED touch panel ပါရှိသော 17.8mm CNC အလူမီနီယမ် ကိုယ်ထည်၊ 99Wh ဘက်ထရီ၊ USB4 port သုံးခု၊ HDMI 2.1b နှင့် full-size SD reader တို့ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 20-core N1X၊ 64GB LPDDR5X-9400 CPU နှင့် GPU ကို ညီတူညီမျှခွဲဝေထားပြီး 1TB Gen4 SSD တို့ပါဝင်သော ဒေါ်လာ ၄,၇၉၉.၉၉ တန် တည်ဆောက်မှုဖြစ်သည်။

Dell XPS 16 Creator Edition ကို StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်တွင် 3200x2000 Tandem OLED မျက်နှာပြင်ဖွင့်ထားပြီး ၎င်းနောက်တွင် server rack များတပ်ဆင်ထားသည်။

Microsoft Surface Laptop Ultra ၊ HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 နှင့် Lenovo Pro 9n 15 တို့ပြီးနောက် ၎င်းသည် ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် ထုတ်လုပ်ခဲ့သော ပဉ္စမမြောက် RTX Spark နုတ်ဘုတ်ဖြစ်သည်။ N1X အတွင်းပိုင်းသည် HP မှ OmniBook တွင် ပါရှိသော 20-core၊ 6,144-core-GPU အစိတ်အပိုင်းဖြစ်သည်။ သို့သော် Dell ၏ ကိုယ်ထည်သည် 17.8mm ပြားတစ်ခုဖြစ်သော်လည်း HP ၏ အရွယ်အစားမှာ 15.7mm မှ 11.6mm အထိ လျော့နည်းသွားသောကြောင့် အအေးပေးဒီဇိုင်းများနှင့် တူညီသော ဆီလီကွန်အပေါ်တွင် အခြေခံ၍ တည်ဆောက်မှုဆုံးဖြတ်ချက်များအကြား နှိုင်းယှဉ်ချက်ဖြစ်သည်။

ရလဒ်အနေနဲ့ OmniBook ထက် multi-threaded CPU စွမ်းဆောင်ရည် ၅ ရာခိုင်နှုန်းလောက် လျော့နည်းသွားပြီး throttling လည်း မရှိပါဘူး။ အအေးပေးစနစ်က N1X ကို သူ့ရဲ့ အပြည့်အဝသတ်မှတ်ထားတဲ့ clock တွေမှာ လည်ပတ်စေပြီး အလုပ်တွေ ကြာရှည်ခံအောင် အဲဒီမှာ ရှိနေစေပါတယ်။ XPS ဟာ Cinebench 2026 multi-core မှာ ၆,၆၃၁ မှတ်နဲ့ OmniBook မှာ ၇,၀၀၁ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး မိနစ် ၃၀ loop အတွင်းမှာ ၆,၅၅၀ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ single-core ရမှတ် ၅၆၄.၅ မှတ်ဟာ RTX Spark notebook မှာ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ အမြင့်ဆုံးရမှတ်ဖြစ်ပြီး 122,872MB/s ရှိတဲ့ STREAM Triad bandwidth က ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုကို ဦးဆောင်နေပါတယ်။

GPU မှာဆိုရင် XPS ဟာ OmniBook ရဲ့ ၂ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၈ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း မန်မိုရီနဲ့ ကိုက်ညီပြီး MLPerf မှာ တူညီတဲ့ ဒေသတွင်း AI စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ လည်ပတ်ပါတယ်။ မော်ဒယ်ငယ်တွေကလည်း စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး FLUX.2 klein Q4_0 ပုံရိပ်တွေကို တခြား N1X notebook တွေထက် ပိုမြန်အောင် တစ်မိနစ်ကို ၁၁.၁၇ နှုန်းနဲ့ ထုတ်လုပ်ပေးပါတယ်။ SuperTuxKart ရဲ့ အကောင်းဆုံး တည်ငြိမ်တဲ့ frame rate ကို 148 fps မှာ ရရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ မန်မိုရီစည်းမျဉ်းတွေအရ 64GB configuration ဟာ tier S စက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ gpt-oss:20b နဲ့ 27B serving tier ကို လည်ပတ်နိုင်ပေမယ့် 35B coding-agent tier ကိုတော့ လည်ပတ်နိုင်မှာ မဟုတ်ပါဘူး။ 64GB Yoga နဲ့ အတန်းအစားတူပါပဲ။

Key ကို Takeaways

  • ဆီလီကွန် အတူတူပဲ၊ ပိုပါးတဲ့ အခွံ၊ စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းမှု နည်းတယ်- Cinebench 2026 multi-core မှာ 6,631 မှတ်ရထားပြီး 20-core N1X ပါဝင်တဲ့ 128GB HP OmniBook Ultra 16 ထက် ၅ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျနေပြီး 7-Zip မှာ 147.0 GIPS နဲ့ 150.6 စက္ကန့် နောက်ကျနေပါတယ်။ LLVM build မှာတော့ 232.4 စက္ကန့် နောက်ကျနေပြီး 218.1 စက္ကန့် နောက်ကျနေပါတယ်။ Blender ကတော့ မြင်ကွင်းသုံးခုမှာ 6 ရာခိုင်နှုန်းကနေ 7 ရာခိုင်နှုန်းအထိ နောက်ကျနေပါတယ်။
  • RTX Spark အုပ်စုရဲ့ အကောင်းဆုံး single-thread နဲ့ memory နံပါတ်တွေကတော့ - Cinebench single-core 564.5၊ STREAM Triad 122,872MB/s နှင့် Copy 130,689MB/s၊ memory latency 140.5 ns နှင့် Speedometer 36.5 တို့သည် ဤနှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် N1X notebook ငါးလုံးတွင် ထိပ်တန်းရလဒ်များဖြစ်သည်။
  • ဒေသတွင်း AI သည် OmniBook ၏ ၂ ရာခိုင်နှုန်းမှ ၈ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း ၎င်း၏ မှတ်ဉာဏ်လိုင်းအထိ လုပ်ဆောင်သည်။ MLPerf Client သည် Llama 3.1 8B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် 55.7 tokens ဖြင့် နှင့် Phi-4-mini ကို 96.2 ဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး၊ Codex coding agent သည် gpt-oss:20b ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် 58.5 tokens ဖြင့် လည်ပတ်ပြီး၊ llama-server သည် တစ်ပြိုင်နက်တည်းအသုံးပြုသူ ရှစ်ဦးတွင် Qwen3.8 27B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် စုစုပေါင်း tokens 31.9 အထိ တွန်းပို့ပြီး၊ FLUX.2 klein သည် တစ်မိနစ်လျှင် 11.17 image များဖြင့် ပုံဖော်ပေးသည်။ GPU အသုံးပြုနိုင်သော 30.5GB ဘတ်ဂျက်သည် 35B agent အဆင့်ကို ချန်လှပ်ထားသည်။
  • အလုပ်လည်ပတ်နေသရွေ့ အပြည့်အဝစွမ်းဆောင်ရည် Cinebench multi-core pass ဆယ်ခုကို မိနစ် ၃၀ အတွင်း 6,519 မှ 6,562 အကြားတွင် ရှိနေခဲ့ပြီး နောက်ဆုံး pass သည် အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး 3,083MHz ပျမ်းမျှ clock တွင် ရှိနေပြီး suite တွင် ရေရှည်စမ်းသပ်မှုတစ်ခုမျှ throttling အဆင့်ကို မပြသခဲ့ပါ။ ချစ်ပ်သည် OmniBook အသုံးပြုသည့် 98C target တွင် လည်ပတ်ပြီး ထိုအပူချိန်တွင် HP ၏ 3,239MHz သည် ၅ ရာခိုင်နှုန်းကို ရောက်ရှိစေခဲ့သည်။
  • Gen4 SSD က ဒီအားနည်းချက်ကို တားဆီးပေးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော specification ပါ။ 1TB SK hynix PVC10 သည် 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုများတွင် 300.1K IOPS ဖြင့် 6,502MB/s ဖတ်ရှုပြီး 5,670MB/s ရေးသားပြီး OmniBook ၏ Gen5 drive မှ 13,598MB/s နှင့် 449.0K IOPS ဖြင့် ဆက်တိုက်လုပ်ဆောင်သည်။ disk မှ cold model load များသည် 6.70 နှင့် 7.73 စက္ကန့်ကြာသည်။ Dell ၏ configurator သည် Gen5 drive ကို $6,999.99 128GB build တွင်သာ ထည့်သွင်းထားသည်။

Creator Edition ဘယ်မှာရှိလဲ

Dell ဟာ ဇွန်လတုန်းက Computex မှာ XPS 16 Creator Edition ကို ပြသခဲ့ပြီး အောက်တိုဘာလမှာ Dell.com မှာ မှာယူမှုတွေ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ Best Buy, Micro Center နဲ့ B&H တို့ကလည်း ရောင်းချနေပါတယ်။ Intel XPS 16 (DA16260) ရဲ့ဘေးမှာ Core Ultra Series 3 processors နဲ့ Arc graphics ပါဝင်တဲ့ ဒေါ်လာ ၂,၃၉၉.၉၉ ကနေ စတင်ပါတယ်။ 14.6mm chassis မှာ Core Ultra Series 2,399.99 processors နဲ့ Arc graphics တွေ ပါဝင်ပြီး Dell က Creator Edition ကို မိသားစုကို မစွန့်ခွာဘဲ discrete-class GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို တောင်းဆိုနေတဲ့ ဝယ်သူတွေအတွက် XPS အဖြစ် ထားရှိထားပါတယ်။

Dell က fixed configuration လေးခုကို စာရင်းပြုစုထားပြီး အားလုံးမှာ 3.2K OLED touch panel နဲ့ Windows 11 Home တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ အခြေခံဈေးနှုန်း $3,799.99 ကတော့ 18-core N1X ကို 5,120-core GPU၊ 32GB နဲ့ 512GB SSD တို့နဲ့ တွဲဖက်ထားပါတယ်။ $3,999.99 ကတော့ 20-core၊ 6,144-core အပိုင်းနဲ့ 1TB အထိ တိုးလာပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ $4,799.99 unit မှာ 64GB ထပ်တိုးလာပါတယ်။ ပြီးတော့ $6,999.99 မှာ 128GB နဲ့ 2TB Gen5 self-encrypting drive ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ lineup ထဲမှာ တစ်ခုတည်းသော Gen5 SSD ဖြစ်ပါတယ်။ အောက်ဆုံး configuration သုံးခုမှာ Gen4 drive တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ Dell က 4TB option ကို စီစဉ်ထားတယ်လို့ ပြောပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit မှာ Windows 11 Pro နဲ့အတူ ရောက်ရှိလာပါတယ်။

RTX Spark စနစ်မှာ မန်မိုရီဖွဲ့စည်းပုံက အရေးအကြီးဆုံးပါ။ N1X က သူ့ရဲ့ ပေါင်းစည်းထားတဲ့ LPDDR5X ကို firmware setting ကနေတစ်ဆင့် CPU နဲ့ GPU အကြား ခွဲဝေပေးပြီး GPU share က ဘယ် local မော်ဒယ်တွေနဲ့ ကိုက်ညီမလဲဆိုတာကို ဆုံးဖြတ်ပေးပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 64GB review unit ကို GPU အတွက် 32GB နဲ့ configure လုပ်ထားပြီး အသုံးပြုနိုင်တဲ့ 30.5GB ရှိတယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ gpt-oss:20b၊ 27B serving tier နဲ့ 20B image model တွေကို run ပေမယ့် 128GB OmniBook နဲ့ Surface Laptop Ultra တွေမှာ run တဲ့ 35B coding-agent tier အတွက် အရည်အချင်းမပြည့်မီပါဘူး။ 32GB ဖွဲ့စည်းပုံတွေက GPU ကို 12GB ခွဲဝေပေးပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ model-load ဒါမှမဟုတ် agent tier တွေကို support မလုပ်ပါဘူး။

အခြား N1X နုတ်ဘုတ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Creator Edition သည် ၎င်း၏ မျက်နှာပြင်နှင့် port ရွေးချယ်မှုတွင် ထူးခြားသည်- 20 မှ 120Hz refresh rate ပြောင်းလဲနိုင်သော 3200×2000 Tandem OLED၊ full-size SD card reader၊ HDMI 2.1b နှင့် USB4 port သုံးခု။ 17.8mm နှင့် 4.45 ပေါင်ရှိသော OmniBook ထက် ပိုထူ ပြီး ရှေ့ဘက်တွင် 11.6mm သာရှိသော်လည်း အလေးချိန် 4.89 ပေါင်ရှိသည်။ 4.28 ပေါင်အလေးချိန်ရှိသော Yoga 9n ထက် ပိုထူပြီး ပိုလေးသည်။ 1TB configuration တွင် Gen4 SSD ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော OmniBook ၏ drive မှာ Gen5 ဖြစ်သည်။

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Creator Edition သည် CNC-machined အလူမီနီယမ် clamshell ဖြစ်ပြီး အရွယ်အစားမှာ 352.58 x 237.97 x 17.81mm ဖြစ်ပြီး အနည်းဆုံး 2.02kg (4.45 lb) အလေးချိန်ရှိပြီး Graphite finish တစ်ခုတည်းဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ Dell က ၎င်းကို ၎င်းတည်ဆောက်ခဲ့သမျှတွင် အပါးလွှာဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် XPS ဟု ခေါ်ဆိုပြီး ၎င်းအပါးလွှာမှုသည် အင်ဂျင်နီယာဆိုင်ရာ အောင်မြင်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ Dell သည် ယနေ့အထိ ၎င်း၏ အကြီးဆုံးနှင့် အပါးလွှာဆုံး ပန်ကာများနှင့် ယခင် XPS ဒီဇိုင်းများထက် ပိုကျယ်သော 8mm အပူပိုက်ကို တပ်ဆင်ထားပြီး N1X ကို ၎င်း၏ အထူဆုံးနေရာတွင် 0.7 လက်မသာရှိသော ကိုယ်ထည်တွင် ထည့်သွင်းထားသည်။

XPS အမှတ်အသားပါ Graphite အလူမီနီယမ်အဖုံးကို ပြသထားသည့် Dell XPS 16 Creator Edition ကို ခုံတန်းပေါ်တွင် ပိတ်လိုက်သည်

လက်ထဲမှာကိုင်ထားရင် MacBook Pro လိုပဲ သိပ်သည်းပြီး မာကျောတယ်လို့ ခံစားရတယ်။ လက်တင်ခုံမှာတပ်ဆင်ထားတဲ့ ဖန်သား touchpad နဲ့ Copilot key ပါတဲ့ backlit keyboard ပါဝင်ပါတယ်။ ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ အသေးစိတ်အချက်အလက်တစ်ခု ထင်ရှားပါတယ်။ လက်တင်ခုံက သတ္တုအပိုင်းအစတစ်ခု မဟုတ်ပါဘူး။ ပြားချပ်ချပ် keyboard deck နဲ့ ရှေ့အနားအပိုင်းက မြင်သာတဲ့ ချုပ်ရိုးနဲ့ အနည်းငယ် နှုတ်ခမ်းနဲ့ ဆုံတွေ့ပြီး လက်တင်ခုံပေါ်မှာ လက်တင်လိုက်တဲ့အခါ အောက်လက်ဖဝါးက ရှာတွေ့ပါတယ်။ ဒီလို ကောင်းမွန်စွာပြီးစီးထားတဲ့ စက်တစ်ခုမှာ ဒါက သေးငယ်တဲ့အရာတစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျွန်တော်တို့မှာရှိတဲ့ တည်ဆောက်မှုဆိုင်ရာ ညည်းညူချက်တစ်ခုတည်းပါပဲ။

backlit keyboard၊ Copilot key နှင့် glass touchpad ပါရှိသော Dell XPS 16 Creator Edition ကီးဘုတ်၏ အပေါ်မှအောက်သို့ မြင်ကွင်း

၁၆ လက်မ 3200×2000 Tandem OLED touch display မှာ refresh rate 20 မှ 120Hz အထိ ပြောင်းလဲနိုင်ပြီး density 142 PPI ရှိပါတယ်။ VESA DisplayHDR True Black 600 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရထားပြီး ပုံမှန်အားဖြင့် 400 nits နဲ့ အမြင့်ဆုံးမှာ 1,000 nits အထိ ရောက်ရှိကာ DCI-P3 ရဲ့ 100 ရာခိုင်နှုန်းကို လွှမ်းခြုံထားပြီး Pantone validation နဲ့ Delta E 2 အောက်ကို factory-calibrated လုပ်ထားပါတယ်။ ဒါဟာ Intel XPS 16 မှာ Dell အသုံးပြုတဲ့ panel အမျိုးအစားနဲ့ အတူတူပါပဲ၊ ဒီ resolution မှာ Windows က default အနေနဲ့ 200 ရာခိုင်နှုန်း scaling ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ Dell က 1,000,000:1 contrast ratio ကို ကိုးကားထားပါတယ်။

XPS နောက်ခံပုံပြသထားသည့် ၁၆ လက်မ Tandem OLED မျက်နှာပြင်ပါရှိသော ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်ရှိ Dell XPS 16 Creator Edition ရှေ့မြင်ကွင်း

port များသည် နှစ်ဖက်စလုံးတွင် လည်ပတ်ပြီး dock မပါဘဲ ဖန်တီးသူတစ်ဦး လိုအပ်သည်များကို အများအားဖြင့် ဖြည့်ဆည်းပေးပါသည်။ DisplayPort 2.1 နှင့် Power Delivery ပါရှိသော 40Gbps မြန်နှုန်းရှိသော USB4 Type-C port သုံးခု၊ HDMI 2.1b port တစ်ခု၊ full-size SDXC v7.1 card reader တစ်ခုနှင့် headset jack တစ်ခု ပါရှိသည်။ Dell ၏ မူပိုင်ခွင့်တင်ထားသော lock slot သည် Kensington lock ကို မည်သည့် Type-C port မှတစ်ဆင့်မဆို စက်ကို လုံခြုံစေနိုင်သည်။ Wireless တွင် MediaTek Wi-Fi 7 module နှင့် Bluetooth 6.0 တို့ ပါဝင်ပြီး ဘက်ထရီမှာ အကြီးဆုံးလေကြောင်းလိုင်းများက ခွင့်ပြုထားသည့် 99Wh pack ရှိသည်။

အဖုံးကို တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖွင့်ထားသော Dell XPS 16 Creator Edition ၏ ဘယ်ဘက်ခြမ်းတွင် USB-C port များနှင့် headset jack ကို ပြသထားသည် Dell XPS 16 Creator Edition ရဲ့ ညာဘက်ခြမ်းမှာ အဖုံးကို တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖွင့်ထားပြီး HDMI 2.1b port၊ USB-C port နဲ့ SD card reader တို့ကို ပြသထားပါတယ်။

ဝန်ဆောင်မှုရယူအသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် ပြုပြင်နိုင်မှုတို့သည် ဤအတန်းအစားတွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့ဖူးသမျှတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။ Creator Edition သည် အပေါ်မှဖွင့်နိုင်သည်- ဝက်အူလေးခုဖြင့် အပေါ်အဖုံးကို ဖြည်ပြီး ကီးဘုတ်နှင့် touchpad ကို ထိုအဖုံးတွင် ချိတ်ထားသောကြောင့် ဘက်ထရီ သို့မဟုတ် motherboard ကို မထိဘဲ ဖယ်ရှားနိုင်သည်။ I/O သည် motherboard နှင့် သီးခြား daughterboard နှစ်ခုပေါ်တွင် တည်ရှိပြီး USB-C port တစ်ခုစီသည် ဝက်အူနှစ်ခုဖြင့် တပ်ဆင်ထားသော သီးခြား module တစ်ခုဖြစ်သောကြောင့် ဟောင်းနွမ်းနေသော port သည် လဲလှယ်ရလွယ်ကူသော two-screw အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ HDMI port နှင့် ကျန် I/O များကို ၎င်းတို့၏ daughterboard များနှင့် တပ်ဆင်ထားသောကြောင့် port ချို့ယွင်းမှုကို mainboard မှ တားဆီးပေးပါသည်။

အပေါ်အဖုံးကိုဖယ်ရှားပြီး အဖုံးနှင့်တပ်ဆင်ထားသော ကိုယ်ထည်၊ ကီးဘုတ်နှင့် touchpad တို့ကိုဘေးတွင်ထားကာ ပန်ကာများ၊ ဘက်ထရီနှင့် mainboard တို့ကို ပေါ်လွင်စွာပြသထားသည့် Dell XPS 16 Creator Edition

အဖုံးကိုဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ အတွင်းပိုင်းအပြင်အဆင်က ရှင်းလင်းပါတယ်- Dell ရဲ့ အကြီးဆုံးနဲ့ အပါးဆုံးပန်ကာတွေကို နောက်ထောင့်တွေမှာထားပြီး N1X ပေါ်မှာ ဖြတ်သန်းသွားတဲ့ အပူပိုက်တစ်ခုနဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ 99Wh ဘက်ထရီက ကိုယ်ထည်ရဲ့ ရှေ့တစ်ဝက်ကို လက်ဖဝါးခုံအောက်က ဖြည့်ထားပါတယ်။ ပေါင်းစည်းထားတဲ့ မှတ်ဉာဏ်ကို N1X package ထဲမှာ ပေါင်းစပ်ထားတာကြောင့် အဆင့်မြှင့်တင်လို့မရပါဘူး။ SSD ကတော့ ဝယ်သူအနေနဲ့ နောက်မှ အစားထိုးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော အစိတ်အပိုင်းပါ။

အပေါ်အဖုံးကို ဖြုတ်လိုက်တဲ့အခါ Dell XPS 16 Creator Edition အတွင်းပိုင်း- အနောက်ထောင့်တွေမှာ ပန်ကာနှစ်လုံး၊ RTX Spark N1X အပေါ်က အပူပိုက်နဲ့ ကိုယ်ထည်ရဲ့ ရှေ့ဘက်ကို ဖြည့်ထားတဲ့ 99Wh ဘက်ထရီ

Dell XPS 16 Creator Edition သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell XPS 16 Creator Edition (စမ်းသပ်ပြီး DX16263)
ပလက်ဖောင်း
processor ​​ကို NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20-core NVIDIA Grace CPU (Arm)၊ 20 threads၊ 24MB L3
အခြေခံဖွဲ့စည်းပုံ: 18-core N1X
ဂရပ်ဖစ် NVIDIA Blackwell RTX GPU၊ 6,144 CUDA cores၊ N1X တွင် ပေါင်းစပ်ထားပြီး ပေါင်းစည်းထားသော မှတ်ဉာဏ်
အခြေခံဖွဲ့စည်းပုံ: 5,120-core GPU
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPDDR5X-9400 ပေါင်းစည်းထားပြီး ဂဟေဆက်ထားသည်။ 32GB GPU / 32GB စနစ်တွင် တင်ပို့ပြီး တိုင်းတာထားသည့်အတိုင်း 30.5GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည်။
ရွေးချယ်စရာများ- 32GB၊ 64GB၊ 128GB
သိုလှောင်ခြင်း 1TB SK hynix PVC10, M.2 PCIe 4.0 x4 TLC
ရွေးချယ်စရာများ- PCIe 4.0 x4 တွင် 512GB နှင့် 1TB၊ DRAM ပါသည့် PCIe 5.0 x4 တွင် 2TB၊ 128GB ပုံစံဖြင့်သာ၊ 4TB အထိ စီစဉ်ထားသည်
မျက်နှာပြင်
panel က ၁၆ လက်မ 3.2K (3200×2000) Tandem OLED touch၊ 142 PPI၊ 20 မှ 120Hz VRR၊ ပုံမှန် 400 nits / အမြင့်ဆုံး 1,000 nits၊ VESA DisplayHDR True Black 600၊ 100% DCI-P3၊ Delta E under 2၊ Pantone Validated၊ 1,000,000:1 contrast
connectivity
ဆိပ်ကမ်းများ ၃ x USB4 Type-C၊ 40Gbps၊ DisplayPort 2.1၊ ပါဝါပို့ဆောင်မှု၊ Kensington သော့ခလောက် အထောက်အပံ့
HDMI 1b x ကို 2.1
၁ x full-size SDXC v7.1 ကတ်ဖတ်စက်
1 x နားကြပ်ပေါက်
ကြိုးမဲ့ Bluetooth 6.0 ပါ၀င်တဲ့ MediaTek Wi-Fi 7 (802.11be)
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ
ဘက်ထရီ 99Wh
ရှုထောင့် ၂၇၀ x ၃၀၀ x ၃၄၀ မီလီမီတာ (၁၀.၆ x ၁၁.၈ x ၁၃.၄ လက်မ)
အလေးချိန် ၂.၀၂ ကီလိုဂရမ် (၄.၄၅ ပေါင်) မှစတင်၍
ကိုယ်ထည် CNC စက်ဖြင့်ပြုလုပ်ထားသော အလူမီနီယမ်၊ ဂရပ်ဖိုက်၊ ဖန် touchpad၊ backlit keyboard
operating system ရောင်းချပြီးသော Windows 11 Home (Copilot+ PC); ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်တွင် Windows 11 Pro
စျေးနှုန်း Dell.com မှာ စမ်းသပ်ထားတဲ့အတိုင်း $4,799.99; $3,799.99 (18-core, 32GB, 512GB)၊ $3,999.99 (20-core, 32GB, 1TB)၊ $6,999.99 (20-core, 128GB, 2TB)

 

စမ်းသပ်ခြင်း Setup နှင့်နည်းစနစ်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ 20-core RTX Spark N1X ကို 32/32 split မှာ configure လုပ်ထားတဲ့ 64GB LPDDR5X-9400 နဲ့ 1TB Gen4 SSD တို့ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ Windows 11 Pro 26H1၊ Best performance power mode နဲ့ Dell ရဲ့ default thermal mode တို့ကို အသုံးပြုပြီး benchmark တွေကို ပလပ်ထိုးထားရင်း လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို နောက်ပိုင်း update မှာ ဖော်ပြပေးသွားပါမယ်။

ရလဒ်များသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ scripted Windows client benchmark suite ဖြစ်သော sr-client 1.11 မှ ထွက်ပေါ်လာပြီး Peak profile တွင်၊ OEM ၏ drivers နှင့် utilities များပါရှိသော system တစ်ခုချင်းစီ၏ factory Windows image တွင် အပြီးသတ်လုပ်ဆောင်သည်။ suite သည် တူညီသော setting များကို အသုံးပြုသည်- Windows power mode ကို Best performance တွင်ထားရှိခြင်း၊ display ကို 50 ရာခိုင်နှုန်း brightness တွင်ထားရှိခြင်း၊ sleep နှင့် display timers အားလုံးကိုပိတ်ထားခြင်း၊ Windows Firewall နှင့် UAC prompts များကိုပိတ်ထားခြင်းနှင့် VBS နှင့် Memory Integrity ကို shipped အဖြစ်ထားခဲ့သည်။ ရလဒ်တစ်ခုစီသည် ထပ်ခါတလဲလဲ pass များ၏ median ဖြစ်ပြီး suite သည် ၎င်းကိုလက်ခံခြင်းမပြုမီ spread 2 ရာခိုင်နှုန်းကျော်သော စမ်းသပ်မှုကို ပြန်လည်လုပ်ဆောင်သည်။

နှိုင်းယှဉ်ချက်အစုံမှာ ဒီ suite ဗားရှင်းမှာ ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ RTX Spark notebook အများအပြားအပြင် x86 reference နှစ်ခုပါဝင်ပါတယ်။ HP OmniBook Ultra 16 ဟာ နှစ်ကြိမ်ပေါ်လာပါတယ်- 128GB unit နဲ့ GPU အတွက် 64GB နဲ့ 32GB unit နဲ့ 12GB အဖြစ်၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ configuration ဖြစ်တဲ့ 64GB နဲ့ 32GB GPU share နဲ့ တိုက်ရိုက်ကိုက်ညီပါတယ်။ Lenovo Pro 9n 15 မှာ Dell ရဲ့ $3,799.99 base configuration မှာ အသုံးပြုထားတဲ့ 18-core, 5,120-core-GPU bin ပါဝင်ပါတယ်။

Core Ultra X9 388H နှင့် Arc Pro B390 ပါဝင်သော Dell Pro Precision 5 16S နှင့် Ryzen AI 9 HX PRO 470 ပါဝင်သော Dell Pro 7 14 တို့သည် Dell ၏ 64GB x86 စက်များဖြစ်ပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် ၎င်းတို့၏ integrated GPU များကို 47GB ထက်ပို၍ ပေးနိုင်သည်။

configuration စီပီယူ မှတ်ဉာဏ် GPU ကို boot drive OS နှင့် ပါဝါမုဒ်
Dell XPS 16 Creator Edition (DX16263) NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20C / 20T (Arm)၊ 6,144-core GPU 64GB LPDDR5X-9400၊ 32GB GPU / 32GB system split၊ 30.5GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် ပေါင်းစပ်ထားသော Blackwell RTX၊ 6,144 cores SK hynix PVC10 1TB၊ Gen4 x4 Windows 11 Pro 26H1 (Arm64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်၊ Dell မူရင်းတင်ပို့မှုမုဒ်
HP OmniBook Ultra 16 (16-bk0xxx), 128GB NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20C / 20T (Arm)၊ 6,144-core GPU 128GB LPDDR5X-9400၊ 64GB / 64GB ခွဲထုတ်၊ 62.5GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် ပေါင်းစပ်ထားသော Blackwell RTX၊ 6,144 cores Sandisk PC SN8050S 2TB၊ Gen5 x4 Windows 11 Pro 26H1 (Arm64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်
Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (83N7) NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20C / 20T (Arm)၊ 6,144-core GPU 64GB LPDDR5X-9400၊ 32GB / 32GB ခွဲထုတ်၊ 32GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် ပေါင်းစပ်ထားသော Blackwell RTX၊ 6,144 cores Sandisk PC SN5100S 1TB၊ Gen4 x4 Windows 11 Home 26H1 (Arm64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်
HP OmniBook Ultra 16 (16-bk0xxx), 32GB NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20C / 20T (Arm)၊ 6,144-core GPU 32GB LPDDR5X-9400၊ 12GB GPU / 20GB စနစ်၊ 12GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် ပေါင်းစပ်ထားသော Blackwell RTX၊ 6,144 cores KIOXIA KBG80ZNV 1TB၊ Gen5 x4 Windows 11 Home 26H1 (Arm64)၊ HP စွမ်းဆောင်ရည်
Lenovo Pro 9n 15 (83SS) NVIDIA RTX Spark N1X၊ 18C / 18T (Arm)၊ 5,120-core GPU 32GB LPDDR5X-9400၊ 12GB GPU / 20GB စနစ်၊ 12GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် ပေါင်းစပ်ထားသော Blackwell RTX၊ 5,120 cores Samsung MZAL81T0 1TB၊ Gen4 x4 Windows 11 Pro 26H1 (Arm64)၊ Lenovo စွမ်းဆောင်ရည်
Dell Pro Precision 5 16S (PW516260) Intel Core Ultra X9 388H, 16C / 16T (4P + 8E + 4LPE) 64GB LPDDR5X-8533 LPCAMM2၊ 47.6GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် Intel Arc Pro B390 (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ 12 Xe cores) SK hynix PCB01 1TB၊ Gen5 x4 Windows 11 Pro 26H2 (x64)၊ Dell စွမ်းဆောင်ရည်
Dell Pro 7 14 (P714265) AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470, 12C / 24T 64GB LPDDR5X-8000၊ 32GB VGM၊ 47.8GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသည်) Samsung BM9C1a 1TB၊ Gen4 x4 Windows 11 Pro 25H2 (x64)၊ Dell စွမ်းဆောင်ရည်

 

ဇယားများတွင် အညွှန်းသုံးခု ထပ်ခါတလဲလဲ ပေါ်လာသည်။ N/A ဆိုသည်မှာ စမ်းသပ်မှုသည် ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့် မသက်ဆိုင်ပါ။ Not run ဆိုသည်မှာ ဟာ့ဒ်ဝဲသည် အရည်အချင်းမပြည့်မီသောကြောင့် စမ်းသပ်မှုစတင်ရန် suite မှ ငြင်းဆိုခြင်းကို ဆိုလိုသည်- ကျွန်ုပ်တို့၏ model-load၊ coding-agent၊ 27B serving နှင့် 20B image tiers များသည် အနည်းဆုံး GPU-usable memory 16GB လိုအပ်ပြီး 12GB စနစ်နှစ်ခုသည် ၎င်းတို့ထဲမှ တစ်ခုမျှ မဖယ်ရှားပါ။ suite မှ မှတ်စုတစ်ခုဖြင့် လက်ခံထားသော ရလဒ်ကို တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း အမှတ်အသားပြုသည်။ Dell Pro Precision 5 16S သည် CPU အပူချိန်များကို suite သို့ မဖော်ပြသောကြောင့် suite သည် ၎င်းကို thermal table မှ ချန်လှပ်ထားသည်။

ဒီ suite ဗားရှင်းအတွက် စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုက အသစ်ဖြစ်ပြီး RTX Spark အုပ်စုတစ်ခုလုံးနဲ့ ပထမဆုံးအကြိမ် ယှဉ်ကြည့်ရင် ပထမဆုံးအကြိမ် ပေါ်လာပါတယ်- llama-server throughput ကို မော်ဒယ်သုံးမျိုးမှာ တစ်ပြိုင်နက်တည်းအသုံးပြုသူ တစ်ဦးကနေ ရှစ်ယောက်အထိ ပေးနိုင်ပြီး FLUX.2 klein 4B၊ Z-Image Turbo 6B နဲ့ Qwen-Image 20B တွေမှာ stable-diffusion.cpp မှတစ်ဆင့် image generation ပြုလုပ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာပါတဲ့ HP 32GB နဲ့ Lenovo Pro 9n ရလဒ်တွေက 1.11 မှာ အသစ်ထွက်ရှိထားတဲ့အတွက် သူတို့ရဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေက အောက်တိုဘာ ၁၆ ရက်နေ့က သုံးသပ်ချက်တွေနဲ့ အနည်းငယ်ကွာခြားပါတယ်။

ဒေသတွင်း AI စွမ်းဆောင်ရည်

ဒီအပိုင်းရဲ့ ပတ်ပတ်လည်က frame က GPU က ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်တဲ့ 30.5GB ပါ။ အဲဒီထဲမှာ XPS ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ 128GB OmniBook ရဲ့ ၂ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၈ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း လည်ပတ်ပြီး GPU၊ memory bus နဲ့ drivers တွေက အတူတူပဲဖြစ်လို့ MLPerf နဲ့ small-model serving runs တွေမှာ ကိုက်ညီစေပါတယ်။ အထက်မှာ 128GB systems တွေက XPS စတင်လို့မရတဲ့ 35B coding-agent tier ကို လည်ပတ်ပါတယ်။ $4,799.99 နဲ့ $6,999.99 configurations တွေထဲက ဝယ်ယူသူတစ်ယောက်အတွက်၊ ပိုတဲ့ $2,200 က အဲဒီလိုင်းနဲ့ 2TB drive ပါတဲ့ Gen5 SSD ကို ဝယ်ယူပါတယ်။

MLPerf ကလိုင်းယင့် v2.0

MLPerf Client သည် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini တို့ကို prompt အမျိုးအစားငါးခုမှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး အမျိုးအစားများတစ်လျှောက် geometric mean အဖြစ် ပထမဆုံး token နှင့် ၎င်းနောက် token rate သို့ အချိန်ကို အစီရင်ခံပြီး Llama 3.1 8B ကို data analyst agent အဖြစ်နှင့် software engineering agent အဖြစ် multiple turns များမှတစ်ဆင့် tools များကို ခေါ်ဆိုသည့် agentic scenarios များဖြင့် လုပ်ဆောင်သည်။ engine သည် N1X စနစ်များပေါ်ရှိ CUDA တွင် llama.cpp၊ Arc Pro B390 တွင် Intel ၏ native OpenVINO path နှင့် Radeon 890M တွင် WindowsML ဖြစ်သောကြောင့် x86 column နှစ်ခုသည် မတူညီသော silicon တွင် မတူညီသော runtimes များဖြစ်သည်။

RTX Spark N1X ပါဝင်သော Dell XPS 16 Creator Edition တွင် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini အတွက် MLPerf Client v2.0 တိုကင်နှုန်းထားများကို 128GB နှင့် 32GB configuration များတွင် HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပြထားပြီး၊ XPS တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၅၅.၇ နှင့် ၉၆.၂ ရှိသည်။ Dell XPS 16 Creator Edition နှင့် နှိုင်းယှဉ်မှတ်စုစာအုပ်ငါးခုတွင် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini အတွက် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ MLPerf Client v2.0 အချိန်ဇယား၊ XPS အတွက် Llama တွင် 0.313 စက္ကန့်
MLPerf ကလိုင်းယင့် v2.0 Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
လာမာ ၃.၁ ၈ဘီ၊ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန်၊ ဂျီဩမေတြီ (s၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 0.313 0.275 0.348 0.277 0.303 0.214 3.146
လာမာ ၃.၁ ၈ဘီ၊ တိုကင်နှုန်း၊ ဂျီဩမေတြီပျမ်းမျှ (tok/s) 55.7 56.5 54.4 56.1 55.0 26.9 18.0
Phi-4-mini၊ ပထမဆုံးတိုကင်အတွက်အချိန်၊ geomean (s၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 0.139 0.129 0.155 0.122 0.134 0.180 1.901
Phi-4-mini၊ တိုကင်နှုန်း၊ ဂျီအိုမီယန် (tok/s) 96.2 97.0 91.8 95.0 94.9 41.5 29.5
ဒေတာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူ အေးဂျင့်၊ အဆုံးမှအဆုံး (များသော၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 54.7 53.3 60.0 53.4 57.0 84.7 N / A
ဒေတာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူ အေးဂျင့်၊ တိုကင်နှုန်း (tok/s) 48.6 48.6 45.5 48.6 46.9 25.7 N / A
SWE အေးဂျင့်၊ အဆုံးမှအဆုံး (များလေ၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 46.7 45.5 51.7 46.6 49.2 65.9 N / A
SWE အေးဂျင့်၊ တိုကင်နှုန်း (tok/s) 46.3 46.8 43.4 46.0 44.9 25.1 N / A

 

XPS သည် Llama 3.1 8B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် 55.7 တိုကင်နှုန်းဖြင့် နှင့် Phi-4-mini ကို 96.2 ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး OmniBook တွင် 56.5 နှင့် 97.0 နှင့် Yoga တွင် 54.4 နှင့် 91.8 ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။ N1X စနစ်ငါးခုသည် Llama decode တွင် တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ၄ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်းနှင့် Phi-4-mini တွင် ၆ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း ရှိသည်။ ထိုတင်းကျပ်သောအုပ်စုဖွဲ့မှုသည် ၎င်းတို့၏ shared memory subsystem ကို ထင်ဟပ်စေသည်- ငါးခုစလုံးသည် LPDDR5X-9400 ကို အသုံးပြုပြီး ဤသေးငယ်သော မော်ဒယ်များသည် bandwidth-bound ဖြစ်သည်။ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိရန်အချိန်သည် OmniBooks ကို အနည်းငယ်အကျိုးပြုသည်- Llama တွင် 0.275 စက္ကန့်နှင့် XPS တွင် 0.313 စက္ကန့်။

Dell ရဲ့ x86 စက်တွေကတော့ ဒီမှာ အတန်းအစားကွဲပြားပါတယ်။ Arc Pro B390 က OpenVINO မှတစ်ဆင့် Llama ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၆.၉ တိုကင်နှုန်းဖြင့် ထုတ်လုပ်ပြီး Radeon 890M က WindowsML မှတစ်ဆင့် ၁၈.၀ နှုန်းဖြင့် ထုတ်လုပ်ပါတယ်။ Dell Pro 7 14 က ပထမဆုံးတိုကင်ရရှိဖို့ ၃.၁၄၆ စက္ကန့်ကြာမြင့်ခဲ့ပြီး N1X စနစ်တိုင်းက တစ်စက္ကန့်ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံအောက်မှာပဲ ကြာမြင့်ခဲ့ပါတယ်။ ကိုယ်စားလှယ်လုပ်ဆောင်မှုတွေက အစီအစဉ်အတိုင်းပါပဲ- XPS မှာ အဆုံးထိ ၅၄.၇ စက္ကန့်နဲ့ ၄၆.၇ စက္ကန့်၊ Precision 5 16S မှာ ၈၄.၇ စက္ကန့်နဲ့ ၆၅.၉ စက္ကန့် ဖြစ်ပါတယ်။

မော်ဒယ်တင်ခြင်းနှင့် ကုဒ်သွင်းခြင်းအေးဂျင့်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ မော်ဒယ်-load စမ်းသပ်မှုက gpt-oss:20b (12.8GB download) မှာ Ollama ကို စတင်အသုံးပြုချိန်ကနေ ပထမဆုံး token အထိ တိုင်းတာပြီး SSD ကနေ အေးအောင်လုပ်ပြီး page cache ကနေ နွေးအောင်လုပ်ပါတယ်။ coding-agent စမ်းသပ်မှုက fixed set of task တွေကနေတစ်ဆင့် 64K context ရှိတဲ့ မော်ဒယ်တစ်ခုတည်းနဲ့ Codex CLI ကို လုပ်ဆောင်ပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးဟာ GPU-usable memory 16GB ကနေ စတင်တာကြောင့် 12GB HP နဲ့ Lenovo Pro 9n တို့က သူတို့ကို မလည်ပတ်နိုင်ပါဘူး။ 40GB လောက် လိုအပ်တဲ့ 35B tier ကတော့ ဇယားထဲက 64GB system တိုင်းအတွက် မဖြစ်နိုင်ပါဘူး။ အဲဒါကို OmniBook နဲ့ Surface Laptop Ultra reviews တွေမှာ ကျွန်ုပ်တို့ ဖော်ပြခဲ့ပါတယ်။

Dell XPS 16 Creator Edition မှာ ပထမဆုံး token ကို 128GB နဲ့ 32GB configuration တွေမှာ HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နဲ့ Dell Pro Precision 5 16S တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် Olama gpt-oss:20b အေးပြီးနွေးတဲ့ load ရဲ့ဇယား၊ XPS မှာ အေးတာ ၇.၇၃ စက္ကန့်နဲ့နွေးတာ ၃.၆၉ စက္ကန့်၊ 12GB system နှစ်ခုကို မလည်ပတ်ဘူးလို့အမှတ်အသားပြုထားပါတယ်။ Dell XPS 16 Creator Edition နှင့် နှိုင်းယှဉ်မှတ်စုစာအုပ်လေးခုတွင် 64K context တွင် gpt-oss:20b ဖြင့် Codex CLI coding agent ထုတ်လုပ်မှုနှုန်းဇယား၊ XPS တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 58.5 tokens
မော်ဒယ်တင်ခြင်းနှင့် ကုဒ်ရေးအေးဂျင့်၊ gpt-oss:20b Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
မော်ဒယ်ကို ပထမဆုံးတိုကင်သို့ တင်ပါ (တိုကင်များ များလေ၊ တိုကင်နည်းလေ ပိုကောင်းလေ)
SSD မှ အအေးခံခြင်း 7.73 6.70 7.55 မပြေးပါ မပြေးပါ 6.29 10.94
စာမျက်နှာကက်ရှ်မှ နွေးထွေးသော ဝန် 3.69 3.68 3.70 မပြေးပါ မပြေးပါ 4.21 5.14
အအေးခံနေစဉ်အတွင်း ဖတ်ရှုမှုပမာဏ (MB/s) 2,372 3,211 2,486 မပြေးပါ မပြေးပါ 3,263 1,731
ဒရိုက်ဗ် အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုနိုင်မှု အမြင့်ဆုံးပမာဏ (MB/s) 5,778 13,681 6,239 မပြေးပါ မပြေးပါ 12,425 2,096
Codex CLI ကုဒ်ရေးအေးဂျင့်၊ 64K အခြေအနေ
ထုတ်လုပ်မှုနှုန်း (tok/s) 58.5 57.1 56.0 မပြေးပါ မပြေးပါ 17.0 20.2
လုပ်ငန်းတာဝန်များ (၄ ခုအနက်) အောင်မြင်ပြီးမြောက်ခြင်း 3 2 2 မပြေးပါ မပြေးပါ 4 2
ကိရိယာခေါ်ဆိုမှုများ 35 22 34 မပြေးပါ မပြေးပါ 40 28
နံရံအချိန် (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 360.1 215.9 310.8 မပြေးပါ မပြေးပါ 1,079.7 1,327.6
အသုံးပြုသူဘေးရှိ အေးဂျင့် (ရှေ့တွင် အမြန်နှုန်းပြကိရိယာ)
အေးဂျင့်ထုတ်လုပ်နှုန်း (tok/s) 52.7 54.1 52.8 မပြေးပါ မပြေးပါ 18.0 18.9
အေးဂျင့်လည်ပတ်နေချိန်တွင် Speedometer ရမှတ် 13.1 14.8 14.7 မပြေးပါ မပြေးပါ 27.2 19.4
မြန်နှုန်းပြကိရိယာ နှေးကွေးခြင်း (x၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 2.79 2.35 2.35 မပြေးပါ မပြေးပါ 1.57 1.91

 

N1X စနစ်များတွင် GPU နှင့် driver တို့သည် တူညီသောအလုပ်များကို လုပ်ဆောင်သောကြောင့် နွေးထွေးသော load များသည် ၃.၇ စက္ကန့်ခန့်တွင် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။ SSD တွင် အေးသော load များသည် သီးခြားစီဖြစ်သည်- XPS သည် ၎င်း၏ Gen4 drive မှ 2,372MB/s ဖြင့် ဖတ်ရှုရန် ၇.၇၃ စက္ကန့်ကြာပြီး OmniBook ၏ Gen5 drive တွင် 3,211MB/s ဖြင့် ၆.၇၀ စက္ကန့်ကြာသည်။ မော်ဒယ် load တစ်ခုစီ၏ ကွာခြားချက် တစ်စက္ကန့်သည် workflow ပြဿနာမဟုတ်ဘဲ 1TB drive ၏ ceiling တွင် ပထမဆုံးပြသသည့်နေရာဖြစ်သည်။

XPS မှာ တစ်စက္ကန့်ကို တိုကင် ၅၈.၅ နဲ့ ထုတ်လုပ်ထားတဲ့ coding agent ဟာ N1X အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး OmniBook နဲ့ Yoga မှာ နှစ်ခုနဲ့ ယှဉ်ရင် task လေးခုထဲက သုံးခုကို အောင်မြင်ခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ wall time ပိုရှည်တဲ့ စက္ကန့် ၃၆၀ ဟာ tool call ၂၂ ခု ပြုလုပ်ခဲ့တဲ့ OmniBook က tool call ၃၅ ခု ပြုလုပ်ရာကနေ လာတာပါ။ Agent run တွေက deterministic မဟုတ်တဲ့အတွက် generation rate ကို comparable metric အနေနဲ့ အသုံးပြုပြီး sanity check အနေနဲ့ pass count ကို အသုံးပြုပါတယ်။ Precision 5 16S ဟာ task လေးခုလုံးကို တစ်စက္ကန့်ကို တိုကင် ၁၇.၀ နဲ့ အောင်မြင်ခဲ့ပြီး ၁၀၈၀ စက္ကန့် လိုအပ်ပါတယ်။

နောက်ခံတွင် agent ကို လည်ပတ်နေပြီး ရှေ့မျက်နှာပြင်တွင် Speedometer ကို လည်ပတ်နေချိန်တွင် XPS သည် browser ကို OmniBook တွင် 2.35x နှင့် Precision တွင် 1.57x ထက် 2.79x နှေးကွေးစေခဲ့ပြီး agent ကိုယ်တိုင်က ၁၀ ရာခိုင်နှုန်းခန့် လျော့ကျခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် N1X စနစ်များသည် x86 စက်များထက် ရှေ့မျက်နှာပြင်တွင် ပိုမိုနှေးကွေးစွာ သက်ရောက်မှုရှိပါသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် agent သည် browser လိုအပ်သော memory bus တစ်ခုတည်းကို ပြည့်နှက်နေစေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

RAG နှင့် LLM ဝန်ဆောင်မှု

RAG စမ်းသပ်မှုသည် embedding model မှတစ်ဆင့် passage corpus တစ်ခုကို စုပ်ယူပြီး ၎င်းနှင့်ပြန်လည်ရယူကာ Ollama ဖြင့် မေးခွန်းများကိုဖြေဆိုကာ အဆင့်တိုင်းတွင် throughput နှင့် တိကျမှုကို အစီရင်ခံသည်။ serving စမ်းသပ်မှုသည် llama-server ကို Ministral 3 3B နှင့် 8B တွင် 4,096-token prompts များနှင့် Qwen3.8 27B ကို 8,192-token prompts များတွင် လုပ်ဆောင်ပြီး GPU memory တွင် ကိုက်ညီသော concurrency ကို ရှာဖွေကာ user များထည့်သွင်းသည်နှင့်အမျှ စုစုပေါင်း output throughput ကို အစီရင်ခံသည်။

Dell XPS 16 Creator Edition တွင် RAG စက္ကန့်တိုင်း ဖတ်ရှုသည့် စာပိုဒ်များနှင့် အဖြေထုတ်ပေးသည့် တိုကင်များ၏ ဇယားကို 128GB နှင့် 32GB ဖွဲ့စည်းပုံများပါရှိသော HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် XPS သည် စက္ကန့်တိုင်း ဖတ်ရှုသည့် စာပိုဒ် ၁၀၄.၄ ပိုဒ်နှင့် စက္ကန့်တိုင်း တိုကင် ၉၅.၀ ကြိမ် ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ Dell XPS 16 Creator Edition နှင့် နှိုင်းယှဉ်မှတ်စုစာအုပ်ငါးအုပ်တွင် တစ်ပြိုင်နက်တည်းတောင်းဆိုမှုတစ်ခု၊ နှစ်ခုနှင့် လေးခုတွင် llama-server Ministral 3 3B Q8_0 output throughput ၏ဇယား၊ XPS တွင် လေးခုတွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 146.4 tokens ရောက်ရှိသည်။ Dell XPS 16 Creator Edition၊ HP OmniBook Ultra 16 128GB၊ Lenovo Yoga 9n နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့တွင် တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှု တစ်ခု၊ လေးခုနှင့် ရှစ်ခုတွင် llama-server Qwen3.8 27B output throughput ၏ဇယား၊ XPS တွင် ရှစ်ခုတွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၃၁.၉ တိုကင်နှုန်း
RAG (Ollama) နှင့် လာမာ-ဆာဗာ Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
အဝတ်စုတ်
စုပ်ယူမှု (အပိုင်း/စက္ကန့်) 104.4 111.5 114.5 110.7 113.5 81.4 52.3
ထည့်သွင်းမှုနှုန်း (တိုကင်များ/စက္ကန့်) 16,901 18,049 18,538 17,927 18,380 13,188 8,465
ပြန်လည်ရယူခြင်း @၅ (%) 82.8 82.8 82.8 82.8 82.7 82.7 82.7
အဖြေတောင်းဆိုမှု စီမံဆောင်ရွက်ခြင်း (တိုကင်များ/စက္ကန့်) 6,251 7,103 5,835 7,136 6,179 2,154 970
အဖြေထုတ်ပေးခြင်း (တိုကင်များ/စက္ကန့်) 95.0 103.4 91.1 101.5 94.9 48.4 42.2
မေးခွန်းမှ အဖြေသို့၊ စာမျက်နှာ ၅၀ (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 0.25 0.23 0.27 0.23 0.25 0.99 1.58
ဝန်ကြီးဌာန ၃ 3B ကျိုးကြောင်းဆင်ခြင်ခြင်း Q8_0၊ ဝင်ပေါက် ၄,၀၉၆ / ထွက်ပေါက် ၁,၀၂၄
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 57.8 57.5 56.8 57.4 54.8 22.4 18.3
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 95.8 93.7 92.8 94.2 93.2 36.2 29.9
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 146.4 148.8 143.2 147.6 146.0 38.2 45.3
၄ ခု တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ TTFT အလယ်အလတ် (ms၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 1,505 1,382 1,647 1,447 1,548 8,706 8,546
Ministral 3 8B Reasoning၊ ဝင်ပေါက် ၄,၀၉၆ / ထွက်ပေါက် ၁,၀၂၄
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 40.6 41.5 39.7 40.9 40.1 15.5 13.4
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 96.3 104.1 96.9 104.7 103.3 24.5 29.0
Qwen3.8 27B၊ အတွင်း ၈,၁၉၂ / အပြင် ၁၀၂၄
ကိုက်ညီသော တူညီမှုများ 8 8 8 မပြေးပါ မပြေးပါ 8 8
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 12.4 12.6 12.5 မပြေးပါ မပြေးပါ 4.9 3.6
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 27.5 28.1 27.4 မပြေးပါ မပြေးပါ 10.9 6.9
၈ တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ အထွက် (tok/s) 31.9 33.8 31.4 မပြေးပါ မပြေးပါ 12.1 7.5
၈ ခု တစ်ပြိုင်နက်တည်း၊ TTFT အလယ်အလတ် (များသည်၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 24.3 24.3 24.4 မပြေးပါ မပြေးပါ 77.8 128.0

 

XPS မှာ RAG အဖြေထုတ်ပေးမှုဟာ တစ်စက္ကန့်ကို 95.0 tokens ရှိပြီး OmniBook မှာ 103.4 နဲ့ Yoga မှာ 91.1 ရှိခဲ့ပါတယ်။ ingest ကတော့ တစ်စက္ကန့်ကို 104.4 passages ဖြစ်ပြီး 104.4 မှ 114.5 အထိရှိတဲ့ အုပ်စုရဲ့ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ ပြန်လည်ရယူခြင်း အရည်အသွေးဟာ မော်ဒယ်တွေရဲ့ ဂုဏ်သတ္တိတစ်ခုဖြစ်ပြီး ငါးကြိမ်မှာ 82.8 ရာခိုင်နှုန်း ပြန်လည်သိမ်းဆည်းမှုမှာ နေရာတိုင်းနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ မေးခွန်းတွေက စက္ကန့်လေးပုံတစ်ပုံအတွင်း ပြန်ရောက်လာခဲ့ပါတယ်။ Precision 5 16S က တစ်စက္ကန့်လိုအပ်ပြီး Pro 7 က စက္ကန့်ခွဲအတွင်း ရောက်ရှိလာခဲ့ပါတယ်။

Serving က 64GB configuration က ဘယ်လောက်ထိ သိမ်းဆည်းထားနိုင်လဲဆိုတာကို ပြသပါတယ်။ Ministral 3 3B ဟာ အသုံးပြုသူတစ်ဦးအတွက် တစ်စက္ကန့်ကို တိုကင် ၅၇.၈ ခုကနေ လေးခုမှာ စုစုပေါင်း ၁၄၆.၄ ခုအထိ တိုးချဲ့ခဲ့ပြီး၊ အဆင့်တိုင်းမှာ OmniBook ရဲ့ ၂ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်းမှာပဲ ရှိပါတယ်။ Qwen3.8 27B ဟာ XPS ရဲ့ 30.5GB မှာ တစ်ပြိုင်နက်တည်း အသုံးပြုသူ ရှစ်ယောက်နဲ့ ကိုက်ညီပြီး တစ်စက္ကန့်ကို စုစုပေါင်း တိုကင် ၃၁.၉ ခု ပေးပို့နိုင်ပြီး 128GB စက်မှာ ၃၃.၈ ခုသာ ပေးပို့နိုင်ပါတယ်။ 12GB စနစ်တွေက 27B မော်ဒယ်ကို မဖွင့်နိုင်ခဲ့ပါဘူး။ Precision 5 16S ဟာလည်း တူညီတဲ့ မော်ဒယ်မှာ အသုံးပြုသူ ရှစ်ယောက်နဲ့ ကိုက်ညီပြီး တစ်စက္ကန့်ကို တိုကင် ၁၂.၁ ခု ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး၊ 8K prompts မှာ ပထမဆုံး တိုကင်ကို ၇၈ စက္ကန့်နဲ့ XPS မှာ ၂၄ ခု ပေးပို့နိုင်ပါတယ်။

ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

ပုံရိပ်စမ်းသပ်မှုကို မော်ဒယ်သုံးမျိုးတွင် stable-diffusion.cpp ကို 1024×1024 ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး FLUX.2 klein 4B ကို အဆင့်လေးဆင့်၊ Z-Image Turbo 6B ကို အဆင့်ရှစ်ဆင့် နှင့် Qwen-Image 20B ကို အဆင့်နှစ်ဆယ်ဖြင့် လုပ်ဆောင်ကာ ရုပ်ပုံနွေးထွေးမှုပြုလုပ်ပြီးနောက် တစ်မိနစ်လျှင် ရုပ်ပုံများကို အစီရင်ခံပါသည်။ N1X နှင့် Arc စနစ်များသည် Vulkan backend ကို အသုံးပြုပြီး Radeon 890M သည် ROCm 10.1 ကို အသုံးပြုပြီး 20B မော်ဒယ်သည် 16GB အဆင့် လိုအပ်ပါသည်။

Dell XPS 16 Creator Edition တွင် FLUX.2 klein 4B၊ Z-Image Turbo 6B နှင့် Qwen-Image 20B အတွက် တစ်မိနစ်လျှင် 1024x1024 နှုန်းဖြင့် stable-diffusion.cpp ပုံများ၏ဇယားကို 128GB နှင့် 32GB configuration များတွင် HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားပြီး၊ XPS တွင် တစ်မိနစ်လျှင် 11.17 FLUX.2 klein ပုံများ ပါဝင်သည်။
stable-diffusion.cpp၊ ၁၀၂၄×၁၀၂၄ (တစ်မိနစ်လျှင် ပုံများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
FLUX.2 အသေးစား 4B၊ Q4_0၊ အဆင့် ၄ ဆင့် 11.17 11.01 9.89 11.16 10.40 0.20 1.79
FLUX.2 klein 4B, BF16, 4 အဆင့် 10.36 11.09 9.80 မပြေးပါ မပြေးပါ 0.32 1.77
FLUX.2 klein 4B၊ Q4_0၊ ပုံတစ်ပုံလျှင် စက္ကန့် (ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 5.4 5.5 6.1 5.4 5.8 299.9 33.5
Z-Image Turbo 6B၊ Q4_0၊ အဆင့် ၈ ဆင့် 3.83 4.03 3.71 မပြေးပါ မပြေးပါ 0.26 0.67
Z-Image Turbo 6B၊ BF16၊ အဆင့် ၈ ဆင့် 3.89 4.19 3.86 မပြေးပါ မပြေးပါ 0.19 0.19
Qwen-Image 20B၊ Q4_0၊ အဆင့် ၂၀ 0.49 0.50 0.48 မပြေးပါ မပြေးပါ မပြေးပါ 0.10
Qwen-Image 20B၊ Q4_0၊ ပုံတစ်ပုံလျှင် စက္ကန့် (ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 122 119 124 မပြေးပါ မပြေးပါ မပြေးပါ 612

 

XPS သည် FLUX.2 klein image များကို တစ်မိနစ်လျှင် ၁၁.၁၇ (တစ်မိနစ်လျှင် ၅.၄ စက္ကန့်) ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး N1X notebook များထဲတွင် အကောင်းဆုံးရလဒ်ဖြစ်ပြီး OmniBook ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ Qwen-Image 20B သည် တစ်မိနစ်လျှင် ၀.၄၉ (တစ်မိနစ်လျှင် နှစ်မိနစ်ခန့်) ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး 64GB memory budget သည် ၎င်းကို ဖြစ်နိုင်စေပြီး 12GB system များက ကြိုးစား၍မရပါ။ x86 integrated GPU များသည် ဤ backend များမှတစ်ဆင့် ဤ workload တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခြင်းမရှိပါ။ Arc Pro B390 သည် Vulkan တွင် FLUX image လျှင် ၃၀၀ စက္ကန့် လိုအပ်ပြီး ROCm တွင် Radeon 890M 34 လိုအပ်သည်။

CPU စွမ်းဆောင်ရည်

XPS မှာရှိတဲ့ Grace cores ၂၀ ဟာ OmniBook တွေလိုပဲ instruction set နဲ့ clock တွေ အတူတူပဲ အလုပ်လုပ်တာကြောင့် CPU အပိုင်းက chassis ကို တိုင်းတာပါတယ်။ single-threaded work မှာ XPS ဟာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အကောင်းဆုံး N1X system ပါ။ all-core work မှာ စမ်းသပ်မှုပေါ်မူတည်ပြီး HP ကို ​​၂ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၉ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ပေးစွမ်းပါတယ်- 7-Zip မှာ ၂ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Stockfish နဲ့ primesieve မှာ ၉ ရာခိုင်နှုန်းလောက် ပေးစွမ်းပြီး အောက်က thermal အပိုင်းက အကြောင်းရင်းကို ရှင်းပြထားပါတယ်။

Dell ရဲ့ x86 စက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် N1X ဟာ multi-threaded throughput နဲ့ memory bandwidth မှာ ဦးဆောင်နေပေမယ့် single-threaded Python နဲ့ vector-heavy GROMACS နဲ့ OpenBLAS runs မှာတော့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Panther Lake နဲ့ Zen 5 cores တွေမှာ SIMD units ပိုကျယ်ပါတယ်။

Dell XPS 16 Creator Edition RTX Spark N1X နှင့် 128GB နှင့် 32GB configuration များရှိ HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့ကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် Cinebench 2026 single-core၊ multi-core နှင့် sustained-loop ရမှတ်များ၏ဇယား။ XPS သည် single-core 564.5 နှင့် multi-core 6,631 ရမှတ်များရရှိခဲ့သည်။
Cinebench ၂၀၂၆ (အမှတ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
single-core 564.5 561.4 551.7 560.9 519.5 534.6 464.8
Multi Core 6,631 7,001 6,303 6,976 6,369 4,754 4,045
စဉ်ဆက်မပြတ် ကွင်းဆက်၊ ပထမအကြိမ် 6,539 7,014 6,269 6,940 6,171 4,634 4,029
စဉ်ဆက်မပြတ်လည်ပတ်မှု၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ 6,550 6,970 6,296 6,957 6,243 4,413 4,057
တည်ငြိမ်/ပထမဆုံး 1.002 0.994 1.004 1.002 1.012 0.952 1.007
ပျမ်းမျှ CPU နာရီ၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ (MHz) 3,083 3,239 3,043 3,270 3,305 3,283 2,902

 

XPS ဟာ single-core 564.5 နဲ့ multi-core 6,631 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ single-core ရလဒ်ဟာ OmniBook ရဲ့ 561.4 နဲ့ Yoga ရဲ့ 551.7 ထက် သာလွန်နေပြီး Precision 5 16S မှာ Core Ultra X9 388H ကို 534.6 နဲ့ အနိုင်ယူထားပါတယ်။ ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုမှာ အမြန်ဆုံး x86 single-core ရလဒ်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ Multi-core ဟာ 128GB OmniBook ထက် ၅ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျပြီး 32GB ထက် ၅ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျပြီး Yoga ထက် ၅ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျပါတယ်။ ဒါ့အပြင် တူညီတဲ့ chip cooler နဲ့ နှေးကွေးတဲ့ Yoga ထက် ၅ ရာခိုင်နှုန်း ပိုများပါတယ်။

မိနစ် ၃၀ ကြာ loop မှာ multi-core pass ဆယ်ခုကို သုံးမိနစ်လောက်ခြားပြီး လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး XPS ဟာ ဆယ်ခုလုံးမှာ 6,519 နဲ့ 6,562 အကြား ရရှိခဲ့ပြီး ၄၃ မှတ် ပျံ့နှံ့ကာ နောက်ဆုံး pass အမြင့်ဆုံးက 3,083MHz ပျမ်းမျှနာရီမှာ ရှိပါတယ်။ throttling curve ကို အစီရင်ခံဖို့ မလိုအပ်ပါဘူး။ XPS ဟာ ပထမမိနစ်တွေမှာ operating temperature ကို ရောက်ရှိပြီး အဲဒီကနေ clock တူညီနေပေမယ့် ရမှတ်ကတော့ မရွေ့ပါဘူး။ OmniBook ကတော့ 7,014 ကနေ 6,970 steady state အထိ တူညီတဲ့ loop ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး 98C တူညီတဲ့ အပူချိန်မှာ 3,239MHz ရရှိထားပြီး multi-core gap ရဲ့ စုစုပေါင်းပါပဲ။

Dell XPS 16 Creator Edition နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသော နုတ်ဘုတ်ငါးခုအတွက် 7-Zip ဖိသိပ်ခြင်း၊ ဖြည်ခြင်းနှင့် thread အားလုံးတွင် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်များ၊ XPS တွင် စုစုပေါင်း GIPS ၁၄၇.၀ နှင့် HP OmniBook Ultra 16 128GB တွင် ၁၅၀.၆ ရရှိထားသည်။
7-Zip (GIPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
ချုံ့ပါ၊ ချည်မျှင်အားလုံး 154.4 157.6 151.5 160.3 147.0 116.3 96.4
ချည်မျှင်အားလုံးကို ဖြေလျှော့ပါ 139.6 143.7 139.8 145.1 129.5 100.6 114.1
စုစုပေါင်း၊ ချည်မျှင်အားလုံး 147.0 150.6 145.6 152.7 138.3 108.3 105.2
စုစုပေါင်း၊ ချည်တစ်ခု 9.13 9.10 9.12 9.12 8.92 9.86 8.99
Prism အောက်မှာ စုစုပေါင်း၊ thread အားလုံး၊ x64 တည်ဆောက်မှု 122.0 126.4 124.7 128.6 115.6 N / A N / A
Prism အောက်မှာ စုစုပေါင်း၊ thread တစ်ခု၊ x64 build 8.40 8.34 8.28 8.35 7.86 N / A N / A

 

7-Zip ရဲ့ native Arm build ဟာ XPS မှာ 147.0 GIPS၊ OmniBook မှာ 150.6 နဲ့ Precision 5 16S မှာ 108.3 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Windows ရဲ့ Prism emulation အောက်မှာ တူညီတဲ့ benchmark ရဲ့ x64 build ဟာ 122.0 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး thread အားလုံးမှာ 17 ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ thread တစ်ခုမှာတော့ 8 ရာခိုင်နှုန်း penalty ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါဟာ port မလုပ်ရသေးတဲ့ application တစ်ခုရဲ့ ကုန်ကျစရိတ်ဖြစ်ပါတယ်။ emulated လုပ်ရင်တောင် N1X ဟာ native code ကို run နေတဲ့ x86 Dells နှစ်ခုလုံးထက် သာလွန်နေပါတယ်။

Dell XPS 16 Creator Edition RTX Spark N1X နှင့် HP OmniBook Ultra 16၊ Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16၊ Lenovo Pro 9n 15 နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တို့ကို 128GB နှင့် 32GB configuration များဖြင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသော Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom တို့တွင် Blender 4.5 CPU render နမူနာများ၏ တစ်မိနစ်လျှင် ပြသထားသော ဇယား။ Dell XPS 16 Creator Edition မှာ x265 နဲ့ SVT-AV1 ပါတဲ့ HandBrake 4K60 software encode speed နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ထားတဲ့ notebook ငါးခုရဲ့ ဇယား၊ XPS မှာ 38.8 နဲ့ 14.0 fps
ပုံဖော်ခြင်းနှင့် ကုဒ်သွင်းခြင်း Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
Blender 4.5 CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 198.9 211.4 201.8 211.8 189.8 129.1 112.9
အမှိုက်ဆိုင် 119.1 127.7 121.2 127.0 111.8 88.9 79.5
စာသင်ခန်း 86.7 92.8 89.2 93.4 84.3 62.8 59.8
HandBrake 4K60 (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များလေ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
x265၊ အလတ်စား၊ q22၊ ဆော့ဖ်ဝဲ 38.8 40.6 38.7 42.8 38.1 29.6 26.8
SVT-AV1၊ ကြိုတင်သတ်မှတ် 8၊ q30၊ ဆော့ဖ်ဝဲ 14.0 15.4 15.1 15.9 15.3 81.7 68.5
HEVC၊ NVENC ဟာ့ဒ်ဝဲ အင်ကုဒ်ဒါ 138 136 138 138 140 N / A N / A
HEVC၊ မီဒီယာဖောင်ဒေးရှင်း ဟာ့ဒ်ဝဲ အန်ကုဒ်ဒါ 61 53 54 56 58 N / A 112
HEVC၊ အမြန်ချိန်ကိုက် ဟာ့ဒ်ဝဲကုဒ်ဒါ N / A N / A N / A N / A N / A 128 N / A

 

Blender ရဲ့ CPU scene သုံးခုဟာ OmniBook ထက် ၆ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၇ ရာခိုင်နှုန်းအထိ နောက်ကျပြီး Precision 5 16S ထက် ၃၄ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၅၄ ရာခိုင်နှုန်းအထိ နောက်ကျပါတယ်။ HandBrake ရဲ့ software x265 encode က 38.8 fps မှာ ရှိနေပြီး အုပ်စုထဲမှာလည်း ရှိနေပါတယ်။ SVT-AV1 ရဲ့ 14.0 fps ရလဒ်ဟာ N1X notebook တိုင်းမှာ ကျွန်တော်တို့ မြင်တွေ့ခဲ့ရတဲ့အတိုင်း ထပ်တူကျပါတယ်။ Arm build ဟာ x86 system တွေရဲ့ rate ရဲ့ ငါးပုံတစ်ပုံကနေ ခြောက်ပုံတစ်ပုံအထိ ပြေးပြီး Pro 7 14 မှာ 68.5 fps နဲ့ Precision မှာ 81.7 fps တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် တူညီပါတယ်။ ဒီ fix ကို Dell ရဲ့ upstream မှာ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ NVENC က N1X system တိုင်းမှာ HEVC ကို 138 fps မှာ ကိုင်တွယ်ပါတယ်။

LLVM 21.1.4 အပြည့်အဝတည်ဆောက်ချိန်ဇယား၊ Dell XPS 16 Creator Edition တွင် ၂၃၂.၄ စက္ကန့်၊ HP OmniBook Ultra 16 128GB တွင် ၂၁၈.၁ စက္ကန့်နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တွင် ၃၄၈.၆ စက္ကန့် Dell XPS 16 Creator Edition နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသော notebook ငါးခုအတွက် core အားလုံးတွင် N=20000 နှင့် N=40000 နှင့် DGEMM M=8000 တွင် OpenBLAS double-precision LU solve ၏ဇယား၊ XPS တွင် DGEMM သည် 355 GFLOPS တွင်ရှိသည်။ LPDDR5X-9400 ပါဝင်သော Dell XPS 16 Creator Edition တွင် STREAM Copy နှင့် Triad မှတ်ဉာဏ် bandwidth၊ 122,872MB/s နှင့် Dell Pro Precision 5 16S တွင် 83,038MB/s Triad ၏ဇယား
ဆော့ဖ်ဝဲရေးသားသူ၊ သိပ္ပံနည်းကျနှင့် မှတ်ဉာဏ်စမ်းသပ်မှုများ Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
LLVM 21.1.4 အပြည့်အစုံတည်ဆောက်ထားသည် (များလေ၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 232.4 218.1 230.1 224.1 247.9 348.6 437.2
Stockfish၊ ချည်မျှင်တစ်ခု (Mnps) 1.74 1.73 1.73 1.74 1.69 1.86 1.96
Stockfish၊ ချည်မျှင်အားလုံး (Mnps) 13.87 15.19 12.98 15.02 14.38 15.02 14.74
primesieve 1e11၊ ချည်တစ်ခု (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 12.03 12.02 12.02 12.01 12.34 9.55 6.67
primesieve 1e12၊ ချည်အားလုံး (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 10.39 9.53 10.71 9.45 10.45 11.34 14.95
pyperformance go (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 111.6 111.2 110.6 110.6 114.1 69.6 76.5
pyperformance nbody (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 80.8 80.4 80.3 80.5 82.6 52.4 61.8
pyperformance regex_compile (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 84.9 84.4 84.4 84.5 86.7 65.2 70.6
အမြန်နှုန်းပြကိရိယာ 3.1 36.5 34.8 34.5 35.2 34.0 42.9 36.9
GROMACS benchMEM (ns/day) 17.41 17.48 17.35 16.95 16.86 23.28 21.72
OpenBLAS LU ဖြေရှင်းချက် N=20000၊ cores အားလုံး (GFLOPS) 315 322 292 328 304 503 378
OpenBLAS DGEMM M=8000၊ core အားလုံး (GFLOPS) 355 374 305 380 361 527 390
တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုမှု မိတ္တူ (MB/s) 130,689 127,283 119,804 128,365 125,011 73,809 42,001
STREAM Triad (MB/s) 122,872 120,783 112,952 121,515 117,986 83,038 45,108
မှတ်ဉာဏ် နှောင့်နှေးမှု၊ 4K စာမျက်နှာများ (ns၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 140.5 143.6 141.2 141.9 141.6 115.2 148.3
Core-to-core latency၊ ပျမ်းမျှ (ns၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 159.9 162.3 161.4 159.7 164.8 89.0 50.9

 

LLVM တည်ဆောက်မှုဟာ ၂၃၂.၄ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးစီးခဲ့ပြီး OmniBook ရဲ့ ၂၁၈.၁ ထက် ၇ ရာခိုင်နှုန်း ပိုရှည်ပြီး Precision 5 16S ရဲ့ ၃၄၈.၆ ထက် သုံးပုံတစ်ပုံ ပိုမြန်ပါတယ်။ Speedometer ၃၆.၅ စက္ကန့်ဟာ အကောင်းဆုံး N1X ရလဒ်ဖြစ်ပြီး X9 388H ရဲ့ ၄၂.၉ ထက် နည်းပါတယ်။ single-threaded Python benchmarks တွေကလည်း Surface နဲ့ HP reviews တွေနဲ့ အတူတူပါပဲ။ Grace cores တွေက Panther Lake, nbody နဲ့ regex_compile တွေထက် ၃၀ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၆၀ ရာခိုင်နှုန်း ပိုရှည်ပါတယ်။

မန်မိုရီဟာ N1X ရဲ့ x86 စက်တွေထက် အထင်ရှားဆုံး hardware အားသာချက်ဖြစ်ပြီး XPS မှာ အကောင်းဆုံးရှိပါတယ်။ STREAM Triad မှာ 122,872MB/s နဲ့ Copy မှာ 130,689MB/s ရရှိပြီး Precision 5 16S မှာ 83,038 နဲ့ 73,809 ရရှိကာ Pro 7 14 မှာ 50,000 အောက် ရရှိပါတယ်။ Latency ကတော့ 140.5 ns နဲ့ Panther Lake မှာ 115.2 ရရှိပြီး core-to-core ပျမ်းမျှ 160 ns ဟာ N1X ထဲက 10-core cluster နှစ်ခုကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ GROMACS နဲ့ OpenBLAS တို့က x86 ကို ဦးစားပေးပါတယ်- တစ်နေ့ကို 23.28 vs 17.41 ns နဲ့ GFLOPS 527 vs 355 GFLOPS ရရှိပြီး x86 cores ရဲ့ ပိုကျယ်ပြန့်တဲ့ vector units တွေနဲ့ Ryzen မှာ AVX-512 ရရှိပါတယ်။

ဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် GPU ကုဒ်သွင်းခြင်း

SuperTuxKart 1.5 ဂိမ်းဟာ platform တိုင်းမှာ run နိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော ဂိမ်းဖြစ်ပြီး vsync ကိုပိတ်ထားရင် 1080p Ultra မှာ ပျမ်းမျှနဲ့ တည်ငြိမ်တဲ့ frame rate တွေကို ဖော်ပြပေးပါတယ်။ 6,144-core Blackwell GPU အတွက် ပေါ့ပါးတဲ့ workload ဖြစ်တာကြောင့် စမ်းသပ်မှုက ဂိမ်းကစားနိုင်စွမ်းထက် driver တွေနဲ့ GPU clock တွေကို ပိုပြီးစစ်ဆေးပါတယ်။

Dell XPS 16 Creator Edition RTX Spark N1X မှာ SuperTuxKart 1080p Ultra ရဲ့ ပျမ်းမျှနဲ့ တည်ငြိမ်တဲ့ frame rate တွေကို 128GB နဲ့ 32GB configuration တွေမှာ HP OmniBook Ultra 16, Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16, Lenovo Pro 9n 15, နဲ့ Dell Pro Precision 5 16S တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ထားတဲ့ ဇယား။ XPS မှာ ပျမ်းမျှ 230.6 fps ရှိပါတယ်။
SuperTuxKart 1.5၊ 1080p Ultra (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
ပျမ်းမျှ FPS 230.6 219.5 208.0 231.6 212.9 168.0 84.9
တည်ငြိမ်သော FPS 148 143 115 144 135 88 61

 

XPS ဟာ ပျမ်းမျှ 230.6 fps နဲ့ တည်ငြိမ်တဲ့ 148 fps ရရှိခဲ့ပြီး အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး တည်ငြိမ်တဲ့ frame rate ဖြစ်ပြီး 32GB OmniBook ရဲ့ အမြင့်ဆုံးပျမ်းမျှ 231.6 နဲ့ 1 fps အတွင်းမှာပဲ ရှိပြီး memory split တူညီတဲ့ GPU မှာ Yoga ထက် 11 ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပါတယ်။ Dell ရဲ့ thermal design က အနည်းဆုံး GPU clock တွေကို CPU clock တွေလိုပဲ ထိန်းထားနိုင်ပြီး Precision ရဲ့ Arc Pro B390 က 168.0 fps နဲ့ Pro 7 14 ရဲ့ Radeon 890M က 84.9 fps မှာ ရှိပြီး 3D load မှာ N1X နဲ့ Dell ရဲ့ x86 integrated graphics အကြား အကွာအဝေးကို ပြသပါတယ်။

Media Foundation မှတစ်ဆင့် hardware HEVC လမ်းကြောင်းသည် XPS တွင် N1X စနစ်များထဲတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး NVENC တွင် 138 fps ဖြင့် လည်ပတ်ခဲ့သည်။

အပူချိန်ထိန်းကိရိယာများနှင့် ဝန်အားအောက်ရှိနာရီများ

ဒီ suite က စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ CPU အပူချိန်နဲ့ clock ကို မှတ်တမ်းတင်ပေးပြီး XPS ရဲ့ log က ကျွန်တော်တို့ မှတ်တမ်းတင်ဖူးသမျှထဲမှာ အပြားဆုံးပါပဲ။ CPU စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ အမြင့်ဆုံး ၉၈C၊ မိနစ် ၃၀ loop မှာ ပျမ်းမျှ ၉၇.၃C နဲ့ MLPerf၊ serving၊ image generation၊ RAG နဲ့ ဂိမ်းတွေမှာ ၉၆ မှ ၉၈C အထိ ရှိပါတယ်။ အဲဒါက N1X အတွက် Dell ရဲ့ firmware set တွေရဲ့ target ဖြစ်ပြီး HP သုံးတဲ့ firmware set တစ်ခုတည်းပါပဲ။ နောက်ဘက် fan နှစ်ခုနဲ့ heat pipe က clock ကို ကျဉ်းမြောင်းတဲ့ band မှာ ပေါလောမျောနေအောင် ချစ်ပ်ကို ထိန်းထားပေးတာကြောင့် မိနစ် ၃၀ loop ရဲ့ ဆယ်ကြိမ်စလုံးဟာ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု ၀.၇ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း ရောက်သွားစေပါတယ်။

HP ရဲ့ firmware ကလည်း wedge chassis မှာ အလားတူလုပ်ဆောင်ပြီး စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ 300MHz လောက်ပိုများပြီး 7-Zip မှာ 29MHz နဲ့ RAG မှာ 307MHz အထိရောက်ရှိကာ XPS က image generation နဲ့ SuperTuxKart မှာ clock ပိုမြင့်ပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ Yoga ကတော့ chip ကို 70s နဲ့ 80s အနိမ့်ပိုင်းမှာထားရှိပြီး Cinebench multi-core မှာ 5 ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ GPU စမ်းသပ်မှုတွေမှာ 3 မှ 11 ရာခိုင်နှုန်းအထိ ပေးစွမ်းပါတယ်။

စမ်းသပ်နေစဉ်အတွင်း အမြင့်ဆုံး CPU အပူချိန် / ပျမ်းမျှ CPU နာရီ (MHz) Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
Cinebench ၂ 98C / 2,910 98C / 2,971 71C / 2,807 98C / 2,948 90C / 2,946 မရှိပါ / ၁၅၀ 81C / 3,888
စဉ်ဆက်မပြတ် လည်ပတ်မှု (၃၀ မိနစ်) 98C / 3,080 98C / 3,227 71C / 3,024 98C / 3,252 90C / 3,294 မရှိပါ / ၁၅၀ 73C / 2,921
7-Zip 98C / 2,849 98C / 2,878 75C / 2,742 98C / 2,843 80C / 2,863 မရှိပါ / ၁၅၀ 73C / 3,744
Blender 98C / 3,033 98C / 3,237 79C / 3,048 98C / 3,168 88C / 3,220 မရှိပါ / ၁၅၀ 76C / 3,095
HandBrake 98C / 2,700 98C / 2,856 86C / 2,750 98C / 2,781 91C / 2,974 မရှိပါ / ၁၅၀ 80C / 3,278
LLVM တည်ဆောက်မှု 98C / 3,030 98C / 3,161 80C / 3,079 98C / 3,186 84C / 3,038 မရှိပါ / ၁၅၀ 73C / 3,056
ဂရိုမက်စ် 98C / 3,132 98C / 3,296 83C / 3,218 98C / 3,320 88C / 3,364 မရှိပါ / ၁၅၀ 70C / 2,990
MLPerf ကလိုင်းယင့် 96C / 2,219 93C / 2,269 70C / 1,994 93C / 2,170 76C / 2,052 မရှိပါ / ၁၅၀ 68C / 3,152
LLM ဝန်ဆောင်မှု 98C / 1,646 93C / 1,798 77C / 1,550 90C / 2,028 77C / 1,998 မရှိပါ / ၁၅၀ 70C / 2,052
ပုံရိပ်မျိုးဆက် 97C / 1,662 94C / 1,630 80C / 1,710 84C / 2,117 71C / 2,550 မရှိပါ / ၁၅၀ 85C / 2,125
အဝတ်စုတ် 97C / 2,467 93C / 2,774 84C / 2,708 94C / 2,781 76C / 2,779 မရှိပါ / ၁၅၀ 77C / 2,631
Super Tux Kart 96C / 1,997 95C / 1,952 66C / 1,961 92C / 2,006 72C / 2,107 မရှိပါ / ၁၅၀ 68C / 2,230

 

ဝယ်ယူသူများအတွက် လက်တွေ့ကျသော ဖတ်ရှုမှုမှာ XPS သည် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကန့်အသတ်မရှိ ထိန်းထားနိုင်သည်- မိနစ် ၃၀ render သို့မဟုတ် agent session ရှည်တစ်ခုသည် ပထမမိနစ်နှင့် အတူတူပင် မြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်ပြီး ချစ်ပ်သည် ၎င်း၏ operating spec အတွင်းတွင် အချိန်ပြည့်ရှိနေသည်၊ OmniBook တွင် တူညီသော 98C တွင်ရှိသကဲ့သို့ပင်။

ကျွန်တော်တို့လုပ်ခဲ့တဲ့ စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ပန်ကာတွေက ဝန်အားနောက်မကျခဲ့ပါဘူး၊ ပြီးတော့ အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး single-core၊ memory bandwidth၊ FLUX.2 klein Q4_0 နဲ့ SuperTuxKart steady-rate ရလဒ်တွေမှာ ဇယားတွေက ပြသနေပါတယ်။ OmniBook က စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ အပူချိန်တူတဲ့ ချစ်ပ်ကနေ 300MHz လောက် ပိုရပြီး HP ရဲ့ အအေးပေးဒီဇိုင်းက 5 ရာခိုင်နှုန်း ကွာခြားမှုရှိပါတယ်။

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

ကျွန်ုပ်တို့ယူနစ်ရှိ 1TB drive သည် PCIe 4.0 x4 ပေါ်ရှိ SK hynix PVC10 ဖြစ်ပြီး Dell ၏ configurator သည် 512GB build နှင့် 1TB build နှစ်ခုလုံးအတွက် Gen4x4 TLC drive များကို စာရင်းပြုစုထားသည်။ လိုင်းတွင် တစ်ခုတည်းသော Gen5 drive မှာ $6,999.99 configuration တွင် DRAM ပါရှိသော 2TB self-encrypting drive ဖြစ်ပြီး Dell သည် 64GB ဖြင့် မကမ်းလှမ်းပါ။ fio စမ်းသပ်မှုများသည် boot volume တွင် 25GiB footprint ကို QD32 တွင် 128K sequential နှင့် QD32 တွင် 4K random ဖြင့် jobs ၄၊ ၈ နှင့် ၁၆ ခုတွင် file system မှတစ်ဆင့်နှင့် raw device ကို ဆန့်ကျင်သည်။

Dell XPS 16 Creator Edition 1TB SK hynix PVC10 အတွက် ဖိုင်စနစ်နှင့် raw device မှတစ်ဆင့် fio 128K sequential read နှင့် 25GB footprint တွင် sequential write ကို XPS တွင် 6,502MB/s read ဖြင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသော notebook ငါးခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပြထားသော ဇယား Dell XPS 16 Creator Edition 1TB SK hynix PVC10 အတွက် ဖိုင်စနစ်နှင့် raw device မှတစ်ဆင့် fio 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုနှင့် အမြင့်ဆုံးအလုပ်အရေအတွက်တွင် ကျပန်းရေးသားမှုဇယား၊ 300,063 IOPS ဖိုင်စနစ်ဖတ်ရှုမှုကို နှိုင်းယှဉ်ထားသော notebook ငါးခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။
fio၊ 25GiB footprint Dell XPS 16 Creator Edition (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 128GB) Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 (N1X 20C, 64GB) HP OmniBook Ultra 16 (N1X 20C၊ 32GB) Lenovo Pro 9n 15 (N1X 18C, 32GB) Dell Pro Precision 5 16S (X9 388H, B390) Dell Pro 7 14 (Ryzen AI 9 HX PRO 470)
128K စဉ်ဆက်မပြတ်၊ QD32
အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုခြင်း၊ ဖိုင်စနစ် (MB/s) 6,502 13,598 6,884 10,620 7,004 9,456 6,564
အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုခြင်း၊ raw device (MB/s) 6,507 12,490 6,958 10,002 7,193 9,012 6,588
အဆင့်ဆင့်ရေးသားမှု (MB/s) 5,670 11,899 5,860 9,531 4,520 9,257 5,050
4K ကျပန်း၊ QD32
ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း၊ ဖိုင်စနစ်၊ အမြင့်ဆုံး (IOPS) 300,063 449,043 410,338 293,120 300,437 778,094 627,962
ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း၊ raw device၊ peak (IOPS) 873,625 1,898,651 722,368 1,403,656 920,303 1,285,510 660,209
ကျပန်းရေးသားမှု၊ ဖိုင်စနစ်၊ အထွတ်အထိပ် (IOPS) 256,856 234,888 64,948 225,114 183,675 649,544 42,149
ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း၊ အလုပ် ၁၆ ခု၊ p99 နှောင့်နှေးမှု (အမေရိကန်၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 545 1,286 774 1,188 782 971 1,794
ကျပန်းရေးသားမှု၊ အလုပ် ၁၆ ခု၊ p99 နှောင့်နှေးမှု (အမေရိကန်၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 2,769 2,146 40,108 2,769 9,634 1,057 58,982
မောင်းနှင်အပူချိန်၊ အမြင့်ဆုံး (C) 58 52 65 64 77 N / A 76

 

PVC10 ဟာ 6,502MB/s read speed နဲ့ 5,670MB/s write speed ရှိပြီး file system ကနေ 4K random read speed မှာ 300.1K IOPS၊ raw device နဲ့ ယှဉ်ရင် 873.6K နဲ့ random write speed မှာ 256.9K တို့ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါတွေက Gen4 နံပါတ်တွေဖြစ်ပြီး ဇယားမှာ အကောင်းဆုံး p99 read latency က 545 microseconds ရှိပြီး drive က 58C မှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ သူတို့ဟာ OmniBook ရဲ့ Gen5 SN8050S ရဲ့ sequential work (13,598MB/s နဲ့ 11,899MB/s) ရဲ့ ထက်ဝက်ပဲ ရှိပြီး Precision 5 16S ရဲ့ Gen5 PCB01 ထက် 778.1K IOPS မှာ random read speed မှာ အတော်လေး နောက်ကျနေပါတယ်။

SD slot ကနေ 8K ဗီဒီယိုတွေကို load လုပ်နေတဲ့ creator တစ်ယောက် ဒါမှမဟုတ် 20GB မော်ဒယ်ကို disk ကနေ ဆွဲထုတ်နေတဲ့ AI developer တစ်ယောက်အတွက် Gen4 drive ဟာ စက်ရဲ့ အောက်ဆုံးအပိုင်းမှာ ရှိတဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုပါ။ Dell မှာ Gen5 drive တစ်ခု ရှိတာကြောင့် Gen4 ကို $4,799.99 နဲ့ ရောင်းချတာဟာ ထုတ်ကုန်ရဲ့ ဆုံးဖြတ်ချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး 64GB build မှာ 1TB Gen5 option က ပြဿနာကို ဖြေရှင်းပေးနိုင်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

XPS 16 Creator Edition မှာ 17.8mm အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်နဲ့ 20-core RTX Spark N1X အပြည့်အဝပါဝင်ပြီး HP ရဲ့ OmniBook Ultra 16 ထက် multi-threaded CPU စွမ်းဆောင်ရည် ၅ ရာခိုင်နှုန်းခန့် ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး GPU မှာ ၂ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၈ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်း လည်ပတ်ကာ MLPerf နဲ့ မော်ဒယ်အသေးစားတွေမှာ အဆင့်တူဖြစ်ပြီး FLUX.2 klein Q4_0 နဲ့ SuperTuxKart steady frame rate မှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်မှုအရ single-core နဲ့ memory bandwidth ရလဒ်အကောင်းဆုံး၊ N1X notebook တွေထဲမှာ browser score အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး အလုပ်ဖြစ်သမျှကာလပတ်လုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။

ကီးဘုတ်ပြားနှင့် ရှေ့အနားတို့ ဆုံရာ ချုပ်ရိုးကို ပြသထားသည့် Dell XPS 16 Creator Edition လက်ဖဝါးတင်ခုံနှင့် ကီးဘုတ်ထောင့်၏ အနီးကပ်မြင်ကွင်း

ဒေါ်လာ ၄,၇၉၉.၉၉ နဲ့ 64GB Creator Edition က N1X notebook တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံး display နဲ့ port set၊ အစိတ်အပိုင်းကို ခံစားရစေတဲ့ chassis နဲ့ 20B နဲ့ 27B မော်ဒယ်တွေကို ကောင်းကောင်းကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ memory budget တို့ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ သူ့ရဲ့ အားသာချက်နှစ်ခုကတော့ ကျန်တဲ့ hardware တွေနဲ့ယှဉ်ရင် နောက်ကျနေတဲ့ 1TB Gen4 SSD ပါ။ palm rest ရဲ့ အနားသတ်က တပ်ဆင်မှုနဲ့ အပြီးသတ် အနည်းငယ် ချော်ထွက်စေတဲ့ တစ်ခုတည်းသောနေရာပါ။ ဒေါ်လာ ၆,၉၉၉.၉၉ နဲ့ 128GB, 2TB configuration က memory နဲ့ drive ပြဿနာကို ဖြေရှင်းပေးပြီး AI developer တွေအတွက်ကတော့ Creator Edition ကို ဝယ်ယူသင့်ပါတယ်။

Dell XPS 16 Creator Edition မှ ဖယ်ရှားထားသော USB-C port module တစ်ခုသည် open chassis အထက်တွင် ရှိနေပြီး port တစ်ခုစီကို အစားထိုးနိုင်သော screw နှစ်ခုပါသည့် အပိုင်းဖြစ်သည်။

နောက်ဆုံးစကားကတော့ ဝန်ဆောင်မှုဒီဇိုင်းအကြောင်းပါ။ Dell က Creator Edition ကို အပေါ်ကနေ screw လေးခုနဲ့ ဖွင့်နိုင်အောင် တည်ဆောက်ထားပြီး keyboard နဲ့ touchpad ကို cover ပေါ်မှာ တပ်ထားကာ I/O ကို daughterboard တွေပေါ် ရွှေ့ထားပါတယ်။ USB-C port တစ်ခုစီကို screw နှစ်ခုစီနဲ့ သီးခြား module တစ်ခုမှာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ဒါကြောင့် ကျွန်တော်တို့မြင်ဖူးသမျှထဲမှာ ပြုပြင်ရအလွယ်ကူဆုံး RTX Spark notebook ဖြစ်လာပါတယ်။ ဒေါ်လာ ၄၇၉၉.၉၉ တန် စက်မှာဆိုရင် screw နှစ်ခုပဲ တပ်ဆင်ရတဲ့ port တစ်ခုဟာ downtime ကို လျှော့ချဖို့အတွက် အများကြီး တန်ပါတယ်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell XPS 16 Creator Edition သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်း၏ RTX Spark အပိုင်းတွင် Also Tested အောက်တွင် ပေါ်လာသည်။

Dell XPS 16 Creator Edition ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။