StorageReview.com

Corsair MP600 Pro SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

MP600 Core နဲ့အတူ Corsair ဟာ Corsair MP600 Pro နဲ့အတူ နောက်ထပ် PCIe Gen4 SSD တစ်ခုကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ Pro ဗားရှင်းဖြစ်တာကြောင့် ဒီ drive ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတယ်လို့ ဆိုထားပြီး 2TB စွမ်းရည်အတွက် 7GB/s read နဲ့ 6.55GB/s write တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ MP600 Pro ဟာ M.2 2280 form factor တစ်ခုဖြစ်ပြီး heat spreader အတွက် နေရာလွတ်ရှိရင် rig အများစုမှာ တပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီ drive ကို gamer တွေနဲ့ creative professional တွေလို အပိုစွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်သူတွေအတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။

Corsair mp600 pro 2tb နှိုင်းယှဉ်ချက်

Core ဗားရှင်းလိုပဲ Corsair MP600 Pro မှာ အပူဖြန့်စက်ကြီးတစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Hydro X ဗားရှင်းလည်း ရှိပါသေးတယ်။ ရေဘလောက်တစ်လျှောက် အရည်အအေးပေးစနစ်နဲ့ အရွယ်အစားကြီးမားတဲ့ အပိုပစ္စည်းတွေကို အဆင့်မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်မရှိပေမယ့် Hydro X ကတော့ မြင့်မားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုကြာကြာထိန်းထားနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဖြစ်နိုင်ပေမယ့် M.2 drive တွေရဲ့ အရွယ်အစားကြီးမားမှုက ကျွန်တော့်အတွက် အားနည်းချက်တစ်ခုလို့ ထင်ပါတယ်။ ဒီ “gum stick” drive တွေရဲ့ ဆွဲဆောင်မှုက အရမ်းသေးငယ်ပြီး နေရာသိပ်မယူတာပါပဲ။ 2.5” ဒါမှမဟုတ် AIC card တွေလို အရွယ်အစားကြီးမားတဲ့ drive တွေမှာ ထည့်သုံးနိုင်တဲ့အခါ ပစ္စည်းတွေ အများကြီးထည့်သုံးရင် အဲဒီအချက်ကို ကျော်လွှားသွားပုံရပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အပူဖြန့်စက်တွေက “အေးမြတဲ့အချက်” တစ်ခု ထပ်ထည့်ပေးပါတယ်။

Corsair MP600 Pro သည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးအတွက် 3D TLC NAND ကို အသုံးပြုထားသည်။ Corsair က 1400 TBW နှင့် သက်တမ်း ၂၈၀ နှစ် သို့မဟုတ် အာဖရိကဆင်များ၏ သက်တမ်း ၅.၄၉ နှစ်ဟု ဆိုသည်။ ဤထူးဆန်းသော နှိုင်းယှဉ်ချက်သည် ကျွန်ုပ်တို့ထံမှ မဟုတ်ဘဲ ကုမ္ပဏီမှ လာခြင်းဖြစ်သည်။

ဒီ drive ကို 1TB နဲ့ 2TB စွမ်းရည်နှစ်မျိုးနဲ့ ရရှိနိုင်ပြီး အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့ drive အတွက် ဒေါ်လာ ၂၄၄ နဲ့ ဝယ်ယူနိုင် ပါတယ် ။

Corsair MP600 Pro သတ်မှတ်ချက်များ

အပလီကေးရှင်း သုံးစွဲသူ ဖောက်သည်
SSD ဖော်မတ်မချရသေးသော စွမ်းရည် 2TB
form ကို Factor M.2 2280
NAND နည်းပညာ 3D TLC Nande
SSD အင်တာဖေ့စ် PCIe ဗိုလ်ချုပ်ကြီး 4.0 x4
SSD စမတ်ပံ့ပိုးမှု Yes
SSD အများဆုံး အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုနိုင်သော CDM 7,000MB/s အထိ
SSD အများဆုံး အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု CDM 6,550MB/s အထိ
အများဆုံး ကျပန်းရေးသားမှု QD32 IOMeter IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ
အများဆုံး ကျပန်းဖတ်ရှုမှု QD32 IOMeter IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ
ရှုထောင့် 80mm x ကို 23mm x ကို 15mm
အလေးချိန် 0.034kg
တည်မြဲခြင်း 1400TBW
TBW 1400
MTBF 1,700,000 နာရီ
ဗို့အား ၃.၃ ဗို့၊ +/- ၅%
DEVSLP PS4: <2mW
encryption AES 256-bit encryption
သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် + 40 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှကို C ° -85
SSD လည်ပတ်မှုအပူချိန် + 0 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှကို C ° 70
သိုလှောင်ခြင်းစို ၉၃% RH (၄၀°C)
operating စို ၉၃% RH (၄၀°C)
SSD Shock 1500, G
တုန်ခါမှု 20Hz~80Hz/1.52mm, 80Hz~2000Hz/20G

Corsair MP600 Pro ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

ဖော်ပြထားတဲ့အတိုင်း Corsair MP600 Pro မှာ ဗားရှင်းနှစ်မျိုးရှိပါတယ်။ အရည်အအေးပေးပိုက်ပါတဲ့ Hydro မော်ဒယ်နဲ့ ကျွန်တော်တို့မှာ ရှိတဲ့ မော်ဒယ်ပါ။ သုံးသပ်နေတဲ့ ဗားရှင်းက MP600 Core နဲ့ တော်တော်လေး ဆင်တူပါတယ်။ တစ်ဖက်မှာ ကုမ္ပဏီအမှတ်တံဆိပ်ပါတဲ့ အပူဖြန့်စက် ပါရှိပါတယ်။

Corsair mp600 pro 2tb ပွင့်နေသည်

အပူဖြန့်စက်အောက်တွင် NAND packs များနှင့် Phison E16 controller ရှိသည်။

Corsair mp600 pro 2tb ဒစ်ဂျစ်တယ်

Corsair MP600 Pro စွမ်းဆောင်ရည်

စမ်းသပ်ခန်း

ကျွန်ုပ်တို့သည် NVME Gen4 SSD အသစ်များကို စမ်းသပ်ခြင်းသို့ ရွှေ့ပြောင်းလာသည်နှင့်အမျှ interface အသစ်ကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် platform ပြောင်းလဲမှု လိုအပ်ခဲ့သည်။ Lenovo သည် front-mount U.2 bays အထိ အပါအဝင် PCIe Gen4 ပံ့ပိုးမှုဖြင့် အုပ်စုတွင် ရှေ့ဆုံးမှ ရပ်တည်နေသော်လည်း အချို့မှာ edge-card ပံ့ပိုးမှုကိုသာ ပေးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Gen4 သုံးသပ်ချက်များတွင် AMD 7742 CPU နှင့် 512GB 3200Mhz DDR4 မှတ်ဉာဏ် တပ်ဆင်ထားသော Lenovo ThinkSystem SR635 server ကို အသုံးပြုထားပါသည်။

NVMe ကို edge-card slot ရှိ M.2 မှ PCIe adapter ကတ်မှတစ်ဆင့် natively စမ်းသပ်ထားပြီး U.2 drives များကို ရှေ့ဘက်တွင် load လုပ်ထားသည်။ virtualized server ကမ်းလှမ်းချက်များအတွင်း consistency၊ scalability နှင့် flexibility testing တို့ဖြင့် end-user workflow ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ထင်ဟပ်စေသည်။ အသေးငယ်ဆုံး QD1 (Queue-Depth 1) အဆင့်များတွင်သာမက drive ၏ load range တစ်ခုလုံးတွင် drive latency ကို အဓိကထားထားသည်။ အသုံးများသော consumer benchmarks အများစုသည် end-user workload profiles များကို လုံလောက်စွာ မဖမ်းယူနိုင်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ ဤသို့ပြုလုပ်ပါသည်။

SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်

SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။

ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Benchmark Factory for Databases မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application environments များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။

TPC-C benchmark သည် synthetic performance benchmark များထက် database environment များတွင် storage infrastructure ၏ performance strengths နှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာရာတွင် ပိုမိုနီးစပ်ပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုချင်းစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကိုတိုင်းတာသည်။

SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)

  • Windows Server 2012 R2
  • သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
  • SQL Server 2014
  • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
    • Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
    • RAM ဘာဖာ: 48GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
    • ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
    • နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်

SQL Server ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်လျှင် Corsair MP600 Pro တွင် 3ms latency ရှိသောကြောင့် pack ၏ထိပ်ဆုံးနှင့်နီးသည်။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ storage devices တွေကို baseline လုပ်ဖို့ အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples comparison လုပ်ရတာ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash arrays နှင့် တစ်ဦးချင်း storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workloads များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ QLC SSD များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် လုံခြုံသော erase ဖြင့် စတင်ပြီးနောက် drive သည် application workloads ငယ်များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive ကို drive စွမ်းရည်၏ 1% သို့ partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

4K random read မှာ Corsair MP600 Pro ဟာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 302,924 IOPS နဲ့ latency 421µs နဲ့အတူ သတ္တမနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

4K random write အတွက် MP600 Pro သည် 225,165 IOPS နှင့် latency 563µs ဖြင့် စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး အနည်းငယ် ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

အစီအစဉ်တကျ လုပ်ဆောင်တဲ့ workloads တွေဆီ ပြောင်းသွားတဲ့အခါ 64K စမ်းသပ်မှုတွေကို ကြည့်ပါတယ်။ read မှာ MP600 Pro ဟာ latency 401µs မှာ 79,608 ဒါမှမဟုတ် 4.98GB/s နဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။

64K ရေးသားမှုတွင် MP600 Pro သည် latency 675µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံး 20,290 IOPS သို့မဟုတ် 1.27GB/s ဖြင့် စတုတ္ထနေရာသို့ ပြန်လည်ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ drive တွေကို ပိုပြီးအလေးပေးလုပ်ဆောင်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ VDI benchmark တွေကို ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ Boot၊ Initial Login နဲ့ Monday Login တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ Boot စမ်းသပ်မှုကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Corsair MP600 Pro ဟာ အမြင့်ဆုံး 93,086 IOPS နဲ့ latency 368µs နဲ့အတူ သတ္တမနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

VDI Initial Login မှာ MP600 Pro ဟာ အမြင့်ဆုံး 42,230 IOPS နဲ့ latency 706µs ဖြင့် စတုတ္ထနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI Monday Login မှာ Corsair drive ဟာ အမြင့်ဆုံး 19,714 IOPS နဲ့ latency 809µs နဲ့အတူ ဆဋ္ဌမနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နတ်သမီးပုံပြင်

Corsair MP600 Pro ကို ထပ်မံစမ်းသပ်ရန်အတွက် Lenovo ThinkStation P620 တွင် Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည် ။

ဒီမှာ MP600 Pro ဟာ 5.2GB/s read နဲ့ 5.96GB/s write ရရှိတာကို တွေ့ရပါတယ်။ read score က အထင်ကြီးစရာကောင်းပေမယ့် write ကတော့ တခြားထိပ်တန်း PCIe Gen4 drives တွေထက် နှစ်ဆပိုများပါတယ်။

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်း
မောင်း ဖတ် ရေးသား
Corsair MP600 Pro 5.2GB / s နဲ့ 5.96GB / s နဲ့
Samsung 980 Pro 2TB 5.28GB / s နဲ့ 4.34GB / s နဲ့
Samsung 980 Pro 1TB 5.14GB / s နဲ့ 2.85GB / s နဲ့
XPG GAMMIX S70 4.75GB / s နဲ့ 4.92GB / s နဲ့
Sabrent Rocket 4 2TB 3.88GB / s နဲ့ 3.72GB / s နဲ့
Sabrent Rocket 4 Plus 2TB 5.34GB / s နဲ့ 5.9GB / s နဲ့
T-Force Cardea Ceramic C440 3.94GB / s နဲ့ 4.07GB / s နဲ့
ဆီလီကွန် ပါဝါ US70 1TB 3.97GB / s နဲ့ 3.88GB / s နဲ့

ကောက်ချက်

Corsair MP600 Pro သည် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းရန် ရည်ရွယ်သည့် M.2 SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ Corsair MP600 Core နှင့် ဆင်တူပုံရသော်လည်း Pro သည် Core ၏ QLC ထက် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ကောင်းမွန်သောခံနိုင်ရည်အတွက် TLC NAND ကို အသုံးပြုထားသည်။ drive သည် 7GB/s read နှင့် 6.55GB/s write speeds ရှိပြီး 1TB နှင့် 2TB စွမ်းရည်များ ပါရှိသည်။ အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုချင်သူများအတွက် အရည်ဖြင့်အအေးပေးသည့် Hydro X ဗားရှင်းလည်း ရှိပါသည်။

စွမ်းဆောင်ရည်အတွက်၊ SQL Server latency၊ VDBench Workloads နှင့် Blackmagic ပုံစံဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ Application Workload Analysis ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ SQL Server latency အတွက် Corsair MP600 Pro သည် စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ latency 3ms ရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ VDBench စမ်းသပ်မှုများတွင် MP600 Pro သည် 4K read တွင် 303K IOPS၊ 4K write တွင် 225K IOPS၊ 64K read တွင် 4.98GB/s (PCIe Gen4 drives များထဲမှ အမြင့်ဆုံးရမှတ်) နှင့် 64K write တွင် 1.27GB/s တို့၏ အထူးခြားဆုံးရလဒ်များကို မြင်တွေ့ခဲ့ရသည်။ VDI အတွက် drive သည် boot တွင် 93K IOPS၊ Initial Login တွင် 42K IOPS နှင့် Monday Login တွင် 20K IOPS ရရှိခဲ့သည်။ Blackmagic အတွက် drive သည် 5.2GB/s read နှင့် 5.96GB/s write တို့ကို ရရှိခဲ့ပါသည်။

Corsair MP600 Pro ဟာ အလုံးစုံကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ M.2 SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုမှာ တကယ်ကို တောက်ပခဲ့ပါတယ်။ 64K read နဲ့ Blackmagic မှာ MP600 Pro ဟာ ယခင် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive ကို အမှန်တကယ် တောက်ပပြီး အနိုင်ယူခဲ့ပါတယ်။ MP600 Core လိုပဲ drive မှာ တပ်ဆင်နိုင်တဲ့နေရာကို ကန့်သတ်ထားတဲ့ ကြီးမားတဲ့ အပူဖြန့်စက်တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။

Amazon မှာ Corsair SSD တွေ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။