StorageReview.com

Dell Pro 7 14 AMD သုံးသပ်ချက်- ၂.၈ ပေါင်အလေးချိန်ရှိသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Laptop တွင် Ryzen AI 9 HX PRO 470 ပါဝင်ခြင်း

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell က ဒီအသုတ်မှာ Pro laptop လေးလုံး ပို့ပေးခဲ့ပြီး အရွယ်အစားနှစ်မျိုး၊ ထုတ်ကုန်အမျိုးအစားနှစ်မျိုးနဲ့ AMD နဲ့ Intel platform နှစ်မျိုးလုံး ပါဝင်ပါတယ်။ Pro 5 မော်ဒယ်နှစ်ခုက စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး laptop ဖော်မြူလာကို မတူညီတဲ့ လမ်းကြောင်းတွေကနေ ချဉ်းကပ်ပါတယ်- Pro 5 16 AMD မှာ ပိုကြီးတဲ့ chassis၊ အစားထိုးနိုင်တဲ့ DDR5 memory နဲ့ Ryzen AI 9 HX PRO 470 ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ compact Pro 5 14 Intel ကတော့ Core Ultra X7 368H ကို မြန်ဆန်တဲ့ LPCAMM2 memory နဲ့ Arc B390 graphics တွေနဲ့ ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ ပြီးတော့ Dell က ပိုပါးလွှာတဲ့ Pro 7 14 chassis ကို Intel ဒါမှမဟုတ် AMD processor တွေကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီမှာ သုံးသပ်ထားတဲ့ AMD မော်ဒယ်မှာ Pro 5 16 လိုပဲ 12-core, 24-thread Ryzen chip နဲ့ 55 TOPS NPU တွေ ပါဝင်ပေမယ့် 64GB LPDDR5x-8533 memory, Radeon 890M graphics, 1TB SSD နဲ့ 14-inch WUXGA display တို့နဲ့ တွဲဖက်ထားပါတယ်။
Dell Pro 7 14 AMD သုံးသပ်ချက်

အလွန်ကွဲပြားသော လက်ပ်တော့နှစ်ခုတွင် တူညီသော processor ကို ထည့်သွင်းခြင်းသည် chassis အရွယ်အစားနှင့် memory ရွေးချယ်မှုသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မည်သို့အကျိုးသက်ရောက်သည်ကို အသုံးဝင်သော လေ့လာတွေ့ရှိချက်တစ်ခု ရရှိစေပါသည်။ Pro 7 14 ၏ ပိုမိုမြန်ဆန်သော memory သည် Radeon 890M နှင့် local AI workloads များကို Pro 5 16 ၏ DDR5-5600 ထက် အားသာချက်ပေးသောကြောင့် အရွယ်အစားသေးငယ်သော လက်ပ်တော့သည် Blender စမ်းသပ်မှုများ၊ AI Computer Vision GPU စမ်းသပ်မှုနှင့် AI text-generation workloads လေးခုစလုံးကို ဦးဆောင်နိုင်စေပါသည်။ all-core workloads ရှည်သော Pro 5 16 သည် ပိုမိုကြီးမားသော Pro 5 16 ကို အကျိုးပြုပြီး Cinebench R23 multi-core တူညီသော processor ဖြင့် ၂၄% အသာရခဲ့သည်။ ဘက်ထရီသက်တမ်း ၁၉ နာရီနှင့် ၂၈ မိနစ်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 ထက် နာရီအတော်ကြာ ကျော်လွန်သော်လည်း Intel 14-inch စနစ်နှစ်ခုထက် များစွာနည်းပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ယူနစ်တွင် လေးခုတွင် အနှေးဆုံး SSD ရှိပြီး ၎င်း၏ Samsung BM9C1a သည် Intel လက်ပ်တော့များရှိ Gen5 drives များထက် များစွာနောက်ကျနေပါသည်။

ထိုစွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်များအပြင် Pro 7 14 AMD ကို နုတ်ဘုတ်အများအပြားကို ဖြန့်ကျက်စီမံခန့်ခွဲသည့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် အဓိကတည်ဆောက်ထားသည်။ AMD PRO တွင် DASH နှင့် AIM-T စီမံခန့်ခွဲမှုအင်္ဂါရပ်များ ပါဝင်ပြီး Dell တွင် SafeBIOS၊ SafeID၊ quantum-resistant BIOS verification နှင့် ၃၆ လ ProSupport Next Business Day Onsite ဝန်ဆောင်မှုတို့ကို ထည့်သွင်းထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ configuration သည် Dell.com တွင် single-unit ဈေးနှုန်း $5,377 ဖြစ်သော်လည်း volume ဝယ်ယူသူများသည် ယေဘုယျအားဖြင့် ပိုမိုနည်းပါးစွာ ပေးဆောင်လေ့ရှိသည်။ Pro 5 16 ထက် $729 premium သည် ပိုကြီးသော AMD မော်ဒယ်ထက် ပိုပါးလွှာပြီး ပေါ့ပါးသောဒီဇိုင်း၊ ပိုမိုမြန်ဆန်သော memory၊ ပိုမိုအားကောင်းသော integrated graphics နှင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော AI text-generation စွမ်းဆောင်ရည်တို့ကို ရရှိစေသည်။

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Dell Pro 7 14 သည် ကျစ်လစ်ပြီး မီးခိုးရောင်ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ရိုးရှင်းသောခံစားချက်မရှိဘဲ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး လက်ပ်တော့တစ်လုံးအတွက် သင့်လျော်ပါသည်။ 315.5 × 226 မီလီမီတာရှိသောကြောင့် အိတ်ထဲတွင် နေရာအနည်းငယ်သာယူပါသည်။ ရှေ့မျက်နှာပြင်သည် 10.3 မီလီမီတာအထူရှိပြီး အများဆုံးအထူ 16.45 မီလီမီတာအထိရှိသည်။ Dell ၏ အလေးချိန်မှာ 2.80 ပေါင်ဖြစ်သော်လည်း နောက်ဆုံးအလေးချိန်မှာ ဖွဲ့စည်းမှုအလိုက် ကွဲပြားပါသည်။ အဖုံးနှင့် လက်ဖဝါးတင်ခုံသည် ချောမွေ့သောအပြီးသတ်ရှိပြီး မဂ္ဂနီဆီယမ်အောက်ခြေတံခါးသည် စနစ်ကို ပေါ့ပါးစေပြီး ကိုယ်ထည်ကို ခိုင်မာသောခံစားချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။

Dell Pro 7 14 AMD သုံးသပ်ချက်အဖုံးအောက်ခြေ panel ကိုဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ အအေးခံပန်ကာတစ်ခုတည်း၊ အပူပိုက်တပ်ဆင်မှု၊ ကြိုးမဲ့ကတ်၊ M.2 SSD နဲ့ ကြီးမားတဲ့ 70Wh ဘက်ထရီတို့ကို ပေါ်လွင်စေပါတယ်။ LPDDR5x မှတ်ဉာဏ်ကို motherboard နဲ့ ဂဟေဆက်ထားပြီး အဆင့်မြှင့်တင်လို့မရပေမယ့် SSD၊ ကြိုးမဲ့ကတ်နဲ့ ဘက်ထရီကို ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းဖို့ ဒါမှမဟုတ် အစားထိုးဖို့အတွက် အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ Dell ဟာ modular အစိတ်အပိုင်းတွေကိုလည်း နေရာအတော်များများမှာ အသုံးပြုတာကြောင့် thin system အများစုထက် ပြုပြင်ရတာ ပိုလွယ်ကူစေပါတယ်။ ဖောက်သည်အစားထိုးနိုင်တဲ့ ဘက်ထရီဟာ ဒီ laptop တွေကို နှစ်အတော်ကြာ တပ်ဆင်အသုံးပြုဖို့ စီစဉ်ထားတဲ့ ကုမ္ပဏီတွေအတွက် အထူးအသုံးဝင်ပါတယ်။

Dell Pro 7 14 AMD အတွင်းပိုင်းသုံးသပ်ချက်

Display နှင့် Input

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review build မှာပါဝင်တဲ့ ၁၄ လက်မ WUXGA display ဟာ 1920 x 1200 resolution ရှိပြီး 16:10 aspect ratio ပိုမြင့်တာကြောင့် စာရွက်စာတမ်းတွေ၊ spreadsheet တွေနဲ့ web page တွေအတွက် vertical space ပိုပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါဟာ variable refresh rate support၊ 500-nit brightness၊ full sRGB coverage၊ anti-glare finish နဲ့ Dell ရဲ့ ComfortView Plus (Low Blue Light) certification တွေပါဝင်တဲ့ non-touch panel တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ super-low-power panel က battery life ကိုလည်း အထောက်အကူပြုပါတယ်။ PCMark 10 Modern Office test မှာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit ဟာ ၁၉ နာရီနဲ့ ၂၈ မိနစ် အသုံးခံပါတယ်။

Dell က မျက်နှာပြင်ကို Windows Hello မျက်နှာမှတ်မိခြင်း၊ ရှိနေခြင်းထောက်လှမ်းခြင်း၊ အချိန်ကာလဆူညံသံလျှော့ချခြင်းနှင့် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာကင်မရာရှပ်တာတို့ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် 8MP အနီအောက်ရောင်ခြည်ကင်မရာနှင့် တွဲဖက်ထားသည်။ Mini-LED backlit ကီးဘုတ်သည် ရရှိနိုင်သောအကျယ်ကို ကောင်းစွာအသုံးပြုထားပြီး full-sized primary keys များနှင့် ချိန်ညှိမှုများစွာမလိုအပ်သော ရင်းနှီးသောအပြင်အဆင်ဖြင့် အသုံးပြုထားသည်။ ဤ ၁၄ လက်မမော်ဒယ်တွင် numeric keypad မပါဝင်သော်လည်း အလယ်ဗဟိုရှိကီးဘုတ်နှင့် ကြီးမားသောတိကျမှု touchpad သည် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွက် နေရာအလုံအလောက်ပေးသည်။ ကင်မရာဟာ့ဒ်ဝဲအတွက် အပေါ်ဘက်တွင် အနည်းငယ်ထူသောအပိုင်း လိုအပ်သော်လည်း မျက်နှာပြင်ဘောင်များသည် ဘေးတစ်လျှောက်တွင် အတော်လေးကျဉ်းမြောင်းသည်။

ဆိပ်ကမ်းများနှင့်ဆက်သွယ်မှု

ဒီလောက်ပါးလွှာတဲ့ လက်တော့ပ်အတွက် port ရွေးချယ်မှုက ကောင်းမွန်ပါတယ်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review build မှာ USB Type-C ချိတ်ဆက်မှု သုံးခု ပါဝင်ပါတယ်။ ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာ USB4၊ DisplayPort 2.1 နဲ့ Power Delivery ပါတဲ့ Thunderbolt 4 port နှစ်ခု၊ HDMI 2.1 နဲ့ USB 3.2 Gen 1 Type-A port တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ ညာဘက်ခြမ်းမှာတော့ USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbps), DisplayPort 1.4 နဲ့ Power Delivery ပါတဲ့ တတိယမြောက် USB Type-C port တစ်ခု၊ headset jack နဲ့ wedge-shaped security slot တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ Dell က PowerShare ပါတဲ့ ဒုတိယမြောက် USB Type-A port အစား တတိယမြောက် Type-C ချိတ်ဆက်မှုကို ပေးစွမ်းတာကြောင့် layout အတိအကျက configuration ပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။

၎င်းတွင် MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 နှင့် ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုအတွက် Bluetooth တို့လည်း ပါဝင်သည်။ အားသွင်းခြင်းကို လက်တော့ပ်၏ တစ်ဖက်တစ်ချက်စီတွင် ချိတ်ဆက်နိုင်သော ပါ၀င်သည့် 65W adapter ကို အသုံးပြု၍ USB-C မှတစ်ဆင့် ပြုလုပ်နိုင်သည်။ 70Wh ဘက်ထရီသည် Dell မှ ရွေးချယ်စရာအဖြစ် ပေးဆောင်သည့် 100W adapter နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုသည့်အခါ ExpressCharge နှင့် ExpressCharge Boost တို့ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ပါ၀င်သည့် 65W adapter ဖြင့် စံအားသွင်းမှုကို အသုံးပြုနိုင်မည်ဖြစ်သည်။

လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု

Dell Pro 7 14 ကို စီမံခန့်ခွဲထားသော စီးပွားရေးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် တည်ဆောက်ထားပြီး ၎င်း၏တန်ဖိုးအများစုမှာ benchmark ဇယားများတွင် မပြသထားသော အင်္ဂါရပ်များမှ လာပါသည်။ AMD PRO စီမံခန့်ခွဲမှုတွင် DASH နှင့် AMD Integrated Management Technology သို့မဟုတ် AIM-T တို့ ပါဝင်ပြီး IT ဌာနများအား စနစ်များကို အဝေးမှ စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ configure လုပ်ခြင်းနှင့် ပံ့ပိုးခြင်းဆိုင်ရာ tools များကို ပေးစွမ်းပါသည်။ Dell Management Portal သည် Microsoft Intune နှင့်အတူလည်း လုပ်ဆောင်နိုင်ပြီး administrator များအား ရှိပြီးသား cloud-based device-management setup မှတစ်ဆင့် Dell-specific setting များကို စီမံခန့်ခွဲနိုင်စေပါသည်။

Dell သည် SafeBIOS၊ SafeID နှင့် Trusted Device မှတစ်ဆင့် hardware နှင့် firmware အကာအကွယ်အလွှာများစွာကို ထည့်သွင်းထားသည်။ SafeBIOS သည် BIOS ဆက်တင်များကို စောင့်ကြည့်ပြီး မမျှော်လင့်ထားသော ပြောင်းလဲမှုများကို ထောက်လှမ်းပေးပြီး SafeID သည် သီးသန့် hardware ရှိ အထောက်အထားများကို operating system မှ ဝေးဝေးတွင် သိမ်းဆည်းထားသည်။ Quantum-resistant BIOS အတည်ပြုခြင်းသည် firmware update များကို လက်ရှိနှင့် ပေါ်ပေါက်လာသော cryptographic ခြိမ်းခြောက်မှုများမှ ကာကွယ်ပေးသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review build တွင် fingerprint reader တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပြီး အနီအောက်ရောင်ခြည်ကင်မရာသည် နောက်ထပ် Windows Hello sign-in option တစ်ခုကို ပေးပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖွဲ့စည်းပုံတွင် Dell ProSupport နှင့် အဝေးမှ ရောဂါရှာဖွေပြီးနောက် ၃၆ လကြာ နောက်လုပ်ငန်းရက်တွင် ဝန်ဆောင်မှု ပါရှိသည်။ Dell သည် ဟာ့ဒ်ဝဲကို အစားထိုးရန် လိုအပ်သည်ဟု ဆုံးဖြတ်ပါက နည်းပညာရှင်တစ်ဦးကို ဖောက်သည်၏ တည်နေရာသို့ စေလွှတ်နိုင်ပြီး ဝန်ထမ်းတစ်ဦး၏ အဓိကလက်တော့ပ်မပါဘဲ ကျန်ရစ်ခဲ့သည့်အချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။

Dell Pro 7 14 (AMD) သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro 7 14 (P714265)
ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
processor ​​ကို AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470
12 cores / 24 threads၊ 5.2 GHz အထိ
၅၅ TOPS NPU (ပူးတွဲပါ+ PC)
ဂရပ်ဖစ် AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
Memory နှင့် Storage
မှတ်ဉာဏ် 64 GB LPDDR5x-8533၊ dual-channel၊ onboard
သိုလှောင်ခြင်း ၁ တီဘီ SSD (Samsung BM9C1a)
မျက်နှာပြင်နှင့် ကင်မရာ
မျက်နှာပြင် ၁၄ လက်မ WUXGA (1920 x 1200)၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ VRR
၅၀၀ နစ်စ်၊ ၁၀၀% sRGB၊ တောက်ပမှု ဆန့်ကျင်ပေးခြင်း၊ အပြာရောင်အလင်း နည်းခြင်း၊ ပါဝါ အလွန်နည်းခြင်း
ကင်မရာ 8 MP + IR (Windows Hello)
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ထည့်သွင်းမှု
ကြိုးမဲ့ MediaTek Wi-Fi 7 MT7925၊ ဘလူးတုသ်
keyboard ကို အင်္ဂလိပ် (အမေရိကန်) မီနီ-LED နောက်ခံမီး
ဆိပ်ကမ်းများ ၂ ခုပါ Thunderbolt 4 (USB4, DisplayPort 2.1, Power Delivery)၊ ၁ ခုပါ USB-C 3.2 Gen 2×2 (DisplayPort 1.4, Power Delivery)၊ ၁ ခုပါ USB 3.2 Gen 1 Type-A၊ ၁ ခုပါ HDMI 2.1၊ နားကြပ်ပေါက်၊ သပ်ပုံသဏ္ဍာန် သော့ခတ်ပေါက်။ တတိယ USB-C port မပါဝင်သော configuration များတွင် PowerShare ပါသည့် ဒုတိယ USB Type-A port ပါဝင်သည်။
လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်မှု
လုံခွုံရေး လက်ဗွေစာဖတ်သူကို
Dell SafeBIOS၊ SafeID၊ ယုံကြည်စိတ်ချရသော စက်ပစ္စည်း
ကွမ်တမ်ခံနိုင်ရည်ရှိသော BIOS အတည်ပြုခြင်း
စီမံခန့်ခွဲမှု AMD PRO စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည်၊ AMD DASH၊ AMD ပေါင်းစပ်စီမံခန့်ခွဲမှုနည်းပညာ
Dell စီမံခန့်ခွဲမှုပေါ်တယ်၊ မိုက်ခရိုဆော့ဖ် Intune
တန်ခိုးနှင့်ရုပ်
ဘက်ထရီ ၃-ဆဲလ်၊ ၇၀ Wh၊ သက်တမ်းရှည်၊ ExpressCharge / ExpressCharge မြှင့်တင်ခြင်း
ပါဝါစ Adapter ကို ၆၅ ဝပ် USB-C
ကိုယ်ထည် အလူမီနီယမ် (အပေါ်အဖုံး၊ လက်တင်ခုံ)၊ အလေးချိန်ပေါ့ပါးသော မဂ္ဂနီဆီယမ် (အောက်ခြေအဖုံး)
အလေးချိန် / အတိုင်းအတာ ၂.၈၀ ပေါင်မှစတင်၍; ၃၁၅.၅ x ၂၂၆ မီလီမီတာ; ၁၀.၃ မှ ၁၆.၄၅ မီလီမီတာ အထူ။
အာမခံနှင့် ဈေးနှုန်း
ဝန်ဆောင်မှု Dell ProSupport၊ နောက်လာမည့် လုပ်ငန်းရက်တွင် Onsite ဝန်ဆောင်မှု၊ ၃၆ လ
အခြေစိုက်စခန်းစျေး $2,279
စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း $၄,၆၄၈ (Dell.com တစ်လုံးဝယ်၊ လျှော့စျေးမရှိ)

စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း

Dell Pro 7 14 AMD ကို Dell ရဲ့ လက်ရှိ စီးပွားဖြစ် ထုတ်ကုန်တွေနဲ့ ဘယ်လို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ဖို့၊ ပိုကြီးတဲ့ Pro 5 16 AMD နဲ့ ၁၄ လက်မ Intel မော်ဒယ် နှစ်ခုလုံးနဲ့အတူ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ လက်တော့ပ် လေးလုံးစလုံးကို ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စံသတ်မှတ်ထားတဲ့ power profile ကို အသုံးပြုပြီး general productivity, CPU rendering, GPU compute, professional visualization, storage, AI နဲ့ battery workloads တွေမှာ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။

Pro 7 14 နှင့် Pro 5 16 တို့သည် Ryzen AI 9 HX PRO 470 နှင့် Radeon 890M တူညီစွာအသုံးပြုသော်လည်း အရွယ်အစားသေးငယ်သော မော်ဒယ်တွင် ပိုမိုမြန်ဆန်သော LPDDR5x-8533 မှတ်ဉာဏ်ပါရှိသောကြောင့် integrated graphics အများအပြား၊ မှတ်ဉာဏ်များစွာပါဝင်သော နှင့် AI စမ်းသပ်မှုများတွင် အားသာချက်ရရှိစေသည်။ ၎င်း၏ ပါးလွှာသော ကိုယ်ထည်သည် multi-core လုပ်ဆောင်ချက်ကို ထိန်းထားနိုင်စေပြီး Pro 5 16 ကို နေရာပိုပေးသည်။ Intel လက်ပ်တော့များနှင့် နှိုင်းယှဉ်မှုများသည် application အလိုက် ကွဲပြားသည်။ AMD သည် SPECviewperf CAD viewset အများအပြားတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး Intel ၏ Arc ဂရပ်ဖစ်သည် Blender GPU rendering တွင် ဦးဆောင်နေသည်။

စမ်းသပ်စနစ်များ

specification Dell Pro 5 16 (AMD) Dell Pro 7 14 (AMD) Dell Pro 7 14 (Intel) Dell Pro 5 14 (Intel)
စီပီယူ Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Core Ultra 7 366H (16C) Core Ultra X7 368H (16C)
GPU ကို Radeon 890M Radeon 890M Intel ကဂရစ်ဖစ် Intel Arc B390
မှတ်ဉာဏ် GB ကို-64 5 DDR5600 ၃၂ GB LPDDR5x-8533 ၃၂ GB LPDDR5x-8533 ၆၄ ဂစ်ဂါဘိုက် LPCAMM၂-၈၅၃၃
သိုလှောင်ခြင်း SanDisk PC SN5100S 1 TB Samsung BM9C1a 1 TB သိုလှောင်မှု SK hynix PCB01 1 TB SK hynix PCB01 1 TB
မျက်နှာပြင် ၁၆ လက်မ WQXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA ၁၀.၉၅ လက်မ WUXGA
စမ်းသပ်ပြီး ဈေးနှုန်း $4,648 $5,377 $5,600 $5,492

UL Procyon: AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ UL Procyon AI Computer Vision GPU benchmark မှာ စုစုပေါင်း 243 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်မှုမှာ ဒုတိယအမြန်ဆုံး စနစ် ဖြစ်လာခဲ့ပါတယ်။ Dell Pro 5 16 AMD ရဲ့ 214 မှတ်ထက် 14% ခန့် သာလွန်ခဲ့ပြီး 205 မှတ် ရရှိခဲ့တဲ့ Dell Pro 7 14 Intel ထက် 18.5% ဦးဆောင်နေပါတယ်။ ရှေ့မှာ ရှိနေတဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်ကတော့ Dell Pro 5 14 Intel ဖြစ်ပြီး 398 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး 64% သိသိသာသာ အားသာချက် ရှိပါတယ်။ ထိပ်ဆုံးနေရာကို မရခဲ့ပေမယ့် Pro 7 14 AMD ဟာ ultraportable business notebook အတွက် ခိုင်မာတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် software ရဲ့ မတူညီတဲ့ machine vision workloads တွေမှာ ဟန်ချက်ညီတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ပိုကောင်းပါတယ်။

CPU ဘက်မှာတော့ Dell Pro 7 14 AMD ဟာ စုစုပေါင်းရမှတ် ၇၇ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 AMD ရဲ့ ၉၁ မှတ်နဲ့ Intel configuration နှစ်ခုစလုံးမှာ ၁၂၁ မှတ်နဲ့ ၁၁၉ မှတ် အသီးသီး ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် ဒီ system ဟာ ပိုကြီးတဲ့ AMD notebook ထက် ၁၅% လောက် နောက်ကျနေပြီး ဦးဆောင်နေတဲ့ Intel Pro 7 14 ထက် ၃၆% လောက် နောက်ကျနေပါတယ်။ Intel ရဲ့ software optimization တွေက CPU-based inference မှာ အားသာချက်တစ်ခု ဆက်လက်ပေးစွမ်းနေချိန်မှာ AMD ရဲ့ GPU-accelerated ရလဒ်တွေက ပိုပြီးယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိတဲ့ ပုံရိပ်ကို ပေါ်လွင်စေပြီး professional computer vision application တွေအတွက် ခေတ်မီ AI accelerator တွေကို အသုံးချဖို့ရဲ့ အရေးပါမှုကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 91 77 121 119
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.57 ms 1.79 ms 1.24 ms 1.09 ms
ResNet 50 13.64 ms 16.46 ms 11.57 ms 10.11 ms
စတင်ခြင်း V4 40.43 ms 51.10 ms 34.01 ms 29.77 ms
DeepLab V3 69.73 ms 74.74 ms 37.98 ms 50.18 ms
ယိုလို V3 99.38 ms 122.35 ms 81.22 ms 112.64 ms
REAL-ESRGAN 4,504.35 ms 5,383.21ms 3,163.45 ms 2,884.51 ms
GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 214 243 205 398
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.56 ms 1.17 ms 1.04 ms 0.84 ms
ResNet 50 8.76 ms 7.93 ms 6.52 ms 2.94 ms
စတင်ခြင်း V4 22.46 ms 20.06 ms 20.72 ms 8.38 ms
DeepLab V3 38.40 ms 34.04 ms 26.53 ms 17.54 ms
ယိုလို V3 23.56 ms 21.92 ms 43.07 ms 19.14 ms
REAL-ESRGAN 570.35 ms 536.81 ms 1,309.49 ms 562.87 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်ကြီးများ၏ ရှုပ်ထွေးမှုနှင့် variable အရေအတွက်ကို လျှော့ချနေစဉ် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲ စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI hardware ဦးဆောင်သူများဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများကို ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI accelerator များအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် UL Procyon AI Text Generation workloads အားလုံးတွင် Dell Pro 5 16 AMD ထက် အဆက်မပြတ် တိုးတက်ကောင်းမွန်လာခဲ့ပြီး Ryzen AI 9 HX PRO 470 platform ၏ ချိန်ညှိမှုနှင့် အကောင်အထည်ဖော်မှု၏ အကျိုးကျေးဇူးများကို မီးမောင်းထိုးပြခဲ့သည်။ Phi စမ်းသပ်မှုတွင် Pro 7 14 AMD သည် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် ၄၂၇ ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 ၏ ၃၇၁ ထက် ၁၅% တိုးတက်ကောင်းမွန်လာခဲ့သည်။ Mistral (၃၈၉ vs ၃၄၆၊ +၁၂%)၊ Llama3 (၃၄၅ vs ၃၀၆၊ +၁၃%) နှင့် Llama2 (၃၆၇ vs ၃၂၉၊ +၁၂%) တို့တွင် အလားတူတိုးတက်မှုများကို တွေ့ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ပထမတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန် နည်းပါးခြင်းနှင့် ဘုတ်အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် တိုကင်ထုတ်လုပ်မှုနှုန်း မြင့်မားခြင်းတို့ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး local LLM inference အတွက် AMD-based systems နှစ်ခုတွင် ပိုမိုအားကောင်းစေသည်။

သို့သော် Intel ၏ ပြိုင်ဘက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Dell Pro 7 14 AMD သည် workload အားလုံးတွင် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Intel-based Dell Pro 7 14 သည် Phi၊ Mistral၊ Llama3 နှင့် Llama2 တို့တွင် အသီးသီး 689၊ 525၊ 509 နှင့် 530 ရမှတ်များ ရရှိခဲ့ပြီး AMD မော်ဒယ်ထက် 35% မှ 61% အထိ အားသာချက်များ ရှိသည်။ Dell Pro 5 14 သည် Phi တွင် 904 ရမှတ်၊ Mistral တွင် 716 ရမှတ်၊ Llama3 တွင် 708 ရမှတ် နှင့် Llama2 တွင် 641 ရမှတ်များဖြင့် အုပ်စုကို ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ Intel ၏ စနစ်များသည်လည်း ပထမဆုံးတိုကင်သို့ ရောက်ရှိရန် အချိန်ကို သိသိသာသာ လျှော့ချပေးခဲ့ပြီး Pro 5 14 သည် Pro 7 14 AMD တွင် 4.286 စက္ကန့်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Phi တွင် 1.158 စက္ကန့်သာ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး တစ်ချိန်တည်းမှာပင် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော တိုကင် throughput ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
phi
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 371 427 689 904
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 5.052 ့ 4.286 ့ 1.843 ့ 1.158 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 27.163 တိုကင်/s 30.492 တိုကင်/s 34.172 တိုကင်/s 36.952 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 135.343 ့ 118 ့ 92.273 ့ 81.304 ့
Mistral
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 346 389 525 716
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 6.929 ့ 6.060 ့ 3.778 ့ 2.195 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 18.174 တိုကင်/s ၅၆.၆၄၇ တိုကင်/စက္ကန့် 22.843 တိုကင်/s 24.724 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 196.185 ့ 176 ့ 143.831 ့ 123.773 ့
လာမာ ၂
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 306 345 509 708
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 6.518 ့ 5.707 2.992 ့ 1.657 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ 15.050 တိုကင်/s 16.725 တိုကင်/s 19.104 တိုကင်/s 20.421 တိုကင်/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 224.176 ့ 199 ့ 161.290 ့ 142.814 ့
လာမာ ၂
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် 329 367 530 641
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 11.089 ့ 10.307 ့ 5.412 ့ 4.082 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ 8.878 တိုကင်/s 10.260 တိုကင်/s 11.230 တိုကင်/s 12.397 တိုကင်/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 381.464 ့ 334 ့ 278.109 ့ 245.572 ့

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် UL Procyon AI Image Generation benchmark တွင် အလယ်အလတ်အဆင့်ရလဒ်များကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့သော်လည်း အခြားဦးဆောင်မှုမရှိသောစနစ်များနှင့် အလွန်အမင်းယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သည်။ Stable Diffusion 1.5 (FP16) တွင်၊ ၎င်းသည် ပုံတစ်ပုံလျှင် 25.3 စက္ကန့်ဖြင့် ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းဖြင့် စုစုပေါင်းရမှတ် 247 ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro 7 14 Intel (258) ထက် 4% ခန့်နောက်ကျပြီး Dell Pro 5 16 AMD (255) ထက် 3% ခန့်နောက်ကျနေသည်။ သို့သော် Dell Pro 5 14 သည် သိသိသာသာထူးခြားပြီး ရမှတ် 635 ရရှိခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် 9.8 စက္ကန့်ဖြင့် ရုပ်ပုံများကို 2.6 ဆခန့်ပိုမိုမြန်ဆန်စွာထုတ်လုပ်ပေးခဲ့သည်။

Stable Diffusion 1.5 (INT8) ကလည်း အလားတူဇာတ်လမ်းတစ်ပုဒ်ကို ပြောပြခဲ့ပါတယ်။ Dell Pro 7 14 AMD ဟာ 3,521 မှတ်ရခဲ့ပြီး Dell Pro 5 16 AMD (3,598) နဲ့ Dell Pro 7 14 Intel (3,575) တို့ကို အခြေခံအားဖြင့် တူညီစေခဲ့ပြီး စနစ်သုံးခုကို ခွဲခြားထားတဲ့ ပျံ့နှံ့မှု ၃% အောက်သာ ရှိပါတယ်။ ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းတွေကလည်း အတူတူနီးပါးဖြစ်ပြီး ပုံတစ်ပုံကို စက္ကန့် ၈.၆၉ ကနေ ၈.၈၇ အထိ ရှိပါတယ်။ ဒီတစ်ခါလည်း Dell Pro 5 14 ဟာ သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေပြီး ရမှတ် ၇,၆၉၃ မှတ်နဲ့ ပုံတစ်ပုံကို စက္ကန့် ၄.၀၆ အထိ လျှော့ချပေးနိုင်ခဲ့ပြီး ကျန်တဲ့နယ်ပယ်တွေထက် နှစ်ဆကျော် ပိုမြန်ပါတယ်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 255 247 258 635
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 391.577 ့ 404.455 ့ 386.614 ့ 157.296 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 3,598 3,521 3,575 7,693
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 69.478 ့ 70.985 ့ 69.911 ့ 32.495 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 173 177 268 646
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 3,448.478 ့ 3,379.388 ့ 2,230.563 ့ 928.747 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ စာရေးခြင်း၊ ဓာတ်ပုံတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ပုံဖော်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အထွေထွေစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ PCMark 10 မှာ စုစုပေါင်း 8,237 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro 7 14 Intel ရဲ့ ဦးဆောင်ရမှတ် 8,438 နဲ့ ၂.၅% အတွင်းမှာ ရှိနေပါတယ်။ Essentials မှာ လက်တော့ပ်လေးလုံးဟာ AMD မော်ဒယ်က 10,783 မှတ် ရရှိခဲ့ပေမယ့် Productivity မှာတော့ 14,366 မှတ်နဲ့ ပထမနေရာကို ရောက်ရှိသွားခဲ့ပါတယ်။ Digital Content Creation ကတော့ 9,792 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 ထက် 60 မှတ်သာ နောက်ကျပေမယ့် Pro 7 14 Intel ထက် 818 မှတ် နောက်ကျနေပါတယ်။ ရုံးလုပ်ငန်းအတွက် Pro 7 14 AMD ဟာ တခြား Dell မော်ဒယ်တွေလိုပဲ စွမ်းဆောင်ရည် ကောင်းမွန်ပြီး အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး Productivity ရလဒ်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
ယေဘုယျအား 8,268 8,237 8,438 7,945
Essentials 10,870 10,783 10,981 10,751
productivity 14,322 14,366 13,992 13,821
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 9,852 9,792 10,610 9,158

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် single-core နှင့် multi-core workloads များအတွက် သီးခြားရမှတ်များဖြင့် အသုံးများသော အလုပ်များကို ရောနှောအသုံးပြု၍ ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ Geekbench 6 single-core မှာ 2,888 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး လက်တော့ပ်လေးလုံးစလုံးမှာ 127 မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် အနည်းငယ်ကျဉ်းမြောင်းတဲ့ အကွာအဝေးအတွင်းမှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ multi-core ရမှတ် 14,768 ဟာ ပိုကြီးတဲ့ Pro 5 16 ထက် 420 မှတ်ပိုများပေမယ့် စနစ်နှစ်ခုစလုံးမှာ Ryzen AI 9 HX PRO 470 ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ 16-core Intel မော်ဒယ်နှစ်ခုဟာ စမ်းသပ်မှုရဲ့ ဒီအပိုင်းမှာ ပိုမြန်ပြီး 17,000 မှတ်အောက်ပဲ ရရှိခဲ့ပေမယ့် Pro 7 14 AMD ဟာ ပါးလွှာတဲ့ 14 လက်မ လက်တော့ပ်အတွက် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိနေဆဲပါ။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Single-Core ဖြစ်သည် 2,989 2,888 2,862 2,968
Multi-Core ပါ 14,348 14,768 16,787 16,874

Cinebench R23 နှင့် 2024

Cinebench သည် single-core နှင့် multi-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် သီးခြားစမ်းသပ်မှုများဖြင့် ပရိုဆက်ဆာသည် ရှုပ်ထွေးသောမြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန်ပုံဖော်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ Cinebench R23 single-core မှာ 1,946 မှတ်နဲ့ multi-core မှာ 15,173 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 ကတော့ multi-core စမ်းသပ်မှုမှာ 24% ခန့် ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ လက်တော့ပ်နှစ်လုံးစလုံးဟာ Ryzen AI 9 HX PRO 470 တူညီစွာ အသုံးပြုထားတဲ့အတွက် 16 လက်မ မော်ဒယ်မှာ ရရှိနိုင်တဲ့ အပူခန်း အပိုပါဝင်မှုက ၎င်းရဲ့ ရမှတ်မြင့်မားရခြင်းရဲ့ အကြောင်းရင်း ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။ Cinebench 2024 မှာလည်း အလားတူပုံစံအတိုင်း လိုက်လုပ်ခဲ့ပြီး Pro 7 14 AMD ဟာ single-core မှာ 105 မှတ်နဲ့ multi-core မှာ 847 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 မှာတော့ 119 မှတ်နဲ့ 1,055 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီကွာခြားချက်တွေ ရှိနေပေမယ့်လည်း ၎င်းရဲ့ 2024 multi-core ရလဒ်ဟာ Intel လက်တော့ပ်နှစ်လုံးစလုံးကို ကျော်လွန်သွားခဲ့ပါတယ်။

Cinebench (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
R23 Single-Core 2,029 1,946 2,043 2,010
R23 မာလ်တီ-ကော် 18,764 15,173 14,640 16,915
၂၀၂၄ Single-Core 119 105 116 122
၂၀၂၄ မာလ်တီ-ကော်ပိုရိတ် 1,055 847 683 807

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip benchmark သည် processor သည် thread များစွာကို အသုံးပြု၍ data ကို မည်မျှမြန်မြန် compress နှင့် decompress လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ GIPS ရမှတ်များ မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ 7-Zip မှာ 90.2 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5 16 ရဲ့နောက်မှာ 103.9 GIPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Pro 5 14 Intel ရဲ့ 89.4 GIPS ကို ကျဉ်းမြောင်းစွာ ကျော်ဖြတ်ပြီး Pro 7 14 Intel ထက် 9 GIPS သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ AMD လက်တော့ပ်ကြီးဟာ ကြာရှည်ဖိသိပ်မှုအတွင်းမှာ အားသာချက်ရှိခဲ့ပေမယ့် Pro 7 14 ဟာ 14 လက်မစနစ်သုံးခုထဲမှာ အကောင်းဆုံးရလဒ်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

7-Zip (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် (GIPS) 103.9 90.2 81.2 89.4

y-cruncher

y-cruncher သည် ပရိုဆက်ဆာသည် Pi ဂဏန်းများစွာကို မည်မျှမြန်မြန် တွက်ချက်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာပြီး CPU နှင့် မှတ်ဉာဏ်ပေါ်တွင် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးဖြစ်စေသည်။ ရလဒ်များကို စက္ကန့်ပိုင်းဖြင့် တိုင်းတာသောကြောင့် အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ y-cruncher စမ်းသပ်မှုကို ၂၅.၁၉၉ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Pro 5 16 ထက် ၀.၀၃၉ စက္ကန့်သာ နောက်ကျခဲ့သည်။ AMD မော်ဒယ်ကြီးသည် တွက်ချက်မှု တိုးလာသည်နှင့်အမျှ အကွာအဝေး ပိုမိုရရှိလာပြီး Pro 7 14 ၏ ၇၉.၃၉၃ စက္ကန့်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၂.၅ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုကို ၇၃.၃၂၀ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံတွင် Pro 7 14 သည် ၁၇၇.၇၇၆ စက္ကန့် ကြာမြင့်ခဲ့ပြီး Pro 5 16 ထက် ၁၄ စက္ကန့်ခန့် ပိုကြာသော်လည်း Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် ၂၇ စက္ကန့်ခန့် ပိုမြန်သည်။

y-cruncher — စက္ကန့်များ (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
1 ဘီလီယံ 25.160 25.199 34.775 29.405
2.5 ဘီလီယံ 73.320 79.393 104.586 90.719
5 ဘီလီယံ 163.768 177.776 240.554 204.685

Blender 5.1.1 (GPU)

Blender benchmark သည် GPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom ဟူသော 3D မြင်ကွင်းသုံးမျိုးကို အသုံးပြု၍ တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တင်ပြထားသောကြောင့် ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ရှိ Radeon 890M သည် Monster တွင် တစ်မိနစ်လျှင် sample ၁၄၀.၉ ခု၊ Junkshop တွင် ၁၂၂.၀ ခု နှင့် Classroom တွင် ၁၀၅.၆ ခု ရရှိခဲ့ပါသည်။ Laptop နှစ်ခုစလုံးတွင် တူညီသော GPU ကို အသုံးပြုသော်လည်း Pro 5 16 ထက် ထိုရလဒ်များသည် ၉% မှ ၁၈% အထိ ပိုမိုမြန်ဆန်ပါသည်။ Radeon 890M သည် system memory ကို မျှဝေအသုံးပြုသောကြောင့် Pro 7 14 ၏ ပိုမိုမြန်ဆန်သော LPDDR5x-8533 memory သည် ဤနေရာတွင် အထောက်အကူဖြစ်ဖွယ်ရှိသည်။ သို့သော် Intel laptop နှစ်ခုစလုံးသည် Blender တွင် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး Arc B390 တပ်ဆင်ထားသော Pro 5 14 သည် မြင်ကွင်းသုံးခုစလုံးကို ဦးဆောင်နေပါသည်။

Blender 5.1.1 GPU — နမူနာ/မိနစ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 129.8 140.9 253.6 366.6
အမှိုက်ဆိုင် 103.1 122.0 189.3 312.6
စာသင်ခန်း 91.1 105.6 153.0 244.4

V-Ray နှင့် LuxMark

LuxMark သည် OpenCL မှတစ်ဆင့် ရှုပ်ထွေးသော မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးခြင်းဖြင့် GPU တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး V-Ray GPU သည် V-Ray အင်ဂျင်ကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်ပရိုဆက်ဆာသည် မြင်ကွင်းတစ်ခုကို မည်မျှမြန်မြန် ဖန်တီးနိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် LuxMark Hall တွင် 2,042 မှတ်၊ LuxMark Food တွင် 1,050 မှတ် နှင့် V-Ray GPU တွင် 784 vpaths ရရှိခဲ့သည်။ LuxMark Hall သည် Pro 5 16 နှင့် Pro 7 14 Intel ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး ၎င်း၏ Food ရလဒ်သည် ထိုစနစ်နှစ်ခုလုံးကို ကျော်လွန်ပြီး Arc B390 တပ်ဆင်ထားသော Pro 5 14 ထက်သာလွန်သည်။ V-Ray သည် Pro 7 14 AMD သည် Pro 7 14 Intel ထက်သာလွန်သော်လည်း အုပ်စုတစ်ခုလုံးတွင် နီးကပ်စွာ ရရှိခဲ့သည်။ Radeon 890M သည် ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် အတော်လေးကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း Arc B390 သည် LuxMark မြင်ကွင်းနှစ်ခုလုံးတွင် အားသာချက်ကြီးတစ်ခု ရရှိခဲ့သည်။

GPU တွက်ချက်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
LuxMark — ခန်းမ 2,125 2,042 2,168 3,287
LuxMark — အစားအစာ 982 1,050 880 1,585
V-Ray GPU (vpaths) 861 784 775 919

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် CAD၊ 3D မော်ဒယ်လ်၊ rendering၊ အင်ဂျင်နီယာနှင့် ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ visualization အတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများအပေါ် အခြေခံ၍ viewset များကို အသုံးပြု၍ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ အပလီကေးရှင်းများနှင့် ဂရပ်ဖစ်ဗိသုကာများအကြား စွမ်းဆောင်ရည်မှာ သိသိသာသာ ကွဲပြားနိုင်သော်လည်း ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် SPECviewperf 15 ၏ CAD ကို အဓိကထားသော အပိုင်းများတွင် အထူးကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး 3ds Max (24.69), CATIA (21.21), Creo (45.70) နှင့် Siemens NX (51.84) တို့တွင် အုပ်စုကို ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Enscape (8.29) နှင့် Maya (53.64) တို့တွင် AMD စနစ်နှစ်ခုကို ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း Arc B390 တပ်ဆင်ထားသော Pro 5 14 သည် စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးတွင် 14.28 နှင့် 82.42 ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရမှတ်များ ရရှိခဲ့သည်။ Pro 5 14 Intel သည် Blender (21.19) နှင့် Unreal Engine (38.77) တွင်လည်း ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ Pro 7 14 AMD သည် Energy (25.08), Medical (60.50) နှင့် SolidWorks (32.02) တို့တွင် Pro 5 16 နှင့် နီးကပ်စွာ ရှိနေခဲ့ပြီး Radeon 890M စနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် အင်ဂျင်နီယာ viewset များတွင် Pro 7 14 Intel ထက် များစွာပိုမြန်သည်။

SPECviewperf 15 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3dsmax-08 23.21 24.69 9.58 20.21
ဘလင်းဒါ-၀၁ 19.89 20.85 9.11 21.19
ကာတီယာ-၀၇ 20.16 21.21 5.27 10.27
creo-04 44.27 45.70 18.27 32.53
စွမ်းအင်-၁ 25.39 25.08 3.68 10.78
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 8.02 8.29 6.22 14.28
မာယာ-၀၇ 48.67 53.64 49.54 82.42
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 65.45 60.50 9.91 22.96
snx-05 51.67 51.84 37.74 46.22
solidworks-၂၀၁၁ 33.12 32.02 11.86 23.60
unreal_engine-01 26.61 26.29 21.36 38.77

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ သိုလှောင်မှု၊ AI၊ ထုတ်ကုန်ဒီဇိုင်း၊ အင်ဂျင်နီယာ၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် အခြားပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး DNF သည် စနစ်သည် ထိုအမျိုးအစားအတွက် လိုအပ်သော workload အားလုံးကို မပြီးမြောက်ဟု ဆိုလိုသည်။

Dell Pro 7 14 AMD သည် Graphics subsystem (2.41) တွင် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Pro 5 16 ကို ကျဉ်းမြောင်းစွာကျော်ဖြတ်ကာ Intel လက်ပ်တော့နှစ်လုံးထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ CPU ရမှတ် (1.00) သည် လေးခုတွင် အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပြီး AI နှင့် Machine Learning (1.29)၊ Energy (1.13)၊ Financial Services (0.88) နှင့် Life Sciences (1.08) တို့သည် အုပ်စု၏အလယ်အလတ်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ Product Design (1.18) နှင့် Productivity and Development (0.72) တို့သည်လည်း အခြားစနစ်များထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ Storage (0.55) သည် အားအနည်းဆုံးရလဒ်ဖြစ်ပြီး ဤစနစ်တွင် Samsung SSD နှေးကွေးမှုကို ထင်ဟပ်စေပြီး မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေးတို့က မပြီးဆုံးခဲ့ပါ။

SPECworkstation 4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
CPU (လက်အောက်ခံစနစ်) 1.09 1.00 1.08 1.19
ဂရပ်ဖစ် (စနစ်ခွဲ) 2.36 2.41 0.82 1.68
သိုလှောင်မှု (စနစ်ခွဲ) 0.89 0.55 1.68 1.76
AI & စက်သင်ယူမှု 1.37 1.29 1.18 1.36
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.24 1.13 0.90 1.18
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.98 0.88 0.78 0.78
ဘဝကသိပ္ပံ 1.34 1.08 1.04 1.34
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး DNF DNF 1.16 DNF
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.34 1.18 1.41 1.64
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 0.78 0.72 1.04 1.10

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

3DMark Storage သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းဖိုင်များကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဂိမ်းနှင့်သက်ဆိုင်သော အလုပ်များအတွင်း SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို အသုံးပြု၍ SSD ၏ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာသည်။

Dell Pro 7 14 AMD မှာ ပါတဲ့ 1TB Samsung BM9C1a ဟာ 3DMark Storage မှာ 894 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး တခြား drive သုံးခုထက် အများကြီး နောက်ကျနေပါတယ်။ Blackmagic Disk ဟာ Intel laptop နှစ်ခုလုံးမှာ တပ်ဆင်ထားတဲ့ SK hynix Gen5 drive တွေရဲ့ 8,000MB/s ကျော်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 3,103.4MB/s read နဲ့ 4,034.3MB/s write ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီကွာဟချက်အများစုဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review build မှာ သတ်မှတ်ထားတဲ့ SSD ကြောင့် ဖြစ်ပေမယ့် Dell ရဲ့ spec sheet မှာ Gen5 SSD တွေဟာ Pro 7 ရဲ့ AMD version မှာ Gen4 speed နဲ့ လည်ပတ်တာကြောင့် အဆင့်မြှင့်တင်ထားတဲ့ configuration တွေတောင် Intel unit တွေရဲ့ sequential number တွေနဲ့ ကိုက်ညီမှာ မဟုတ်ပါဘူး။ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် storage က ဒီ configuration ရဲ့ အားနည်းချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး အထူးသဖြင့် $5,377 ဈေးနှုန်းကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ပိုကောင်းပါတယ်။

သိုလှောင်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3DMark သိုလှောင်မှု (ရမှတ်) 2,477 894 3,259 3,144
Blackmagic ဒစ်ခ် — ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 4,758.0 3,103.4 8,398.6 8,609.6
Blackmagic Disk — ရေးသားရန် (MB/s) 5,166.5 4,034.3 8,934.5 8,747.3

ဘက်ထရီ

PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုသည် ဘက်ထရီသည် စမ်းသပ်မှု၏ ဖြတ်တောက်မှုအမှတ်သို့ ရောက်ရှိသည်အထိ ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အထပ်ထပ်လုပ်ဆောင်သည်။ လည်ပတ်ချိန်ပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Dell Pro 7 14 AMD ဟာ PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုမှာ ၁၉ နာရီနဲ့ ၂၈ မိနစ် အသုံးခံပြီး Balanced mode မှာ ၅၀% display brightness မှာ အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက ၁၆ လက်မ Pro 5 ထက် လေးနာရီကျော် ပိုကြာပေမယ့် ၁၄ လက်မ Intel စနစ်နှစ်ခုလုံး ခုနစ်နာရီလောက် နောက်ကျပါတယ်။ လက်တော့ပ်လေးလုံးစလုံးမှာ 70Wh ဘက်ထရီကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာတွေ ပေါ့ပါးနေချိန်မှာ Intel configuration တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အားသာချက်ကိုလည်း နှိုင်းယှဉ်ကြည့်နိုင်ပါတယ်။ အဲဒီကွာဟချက်ရှိနေပေမယ့် Pro 7 14 AMD ဟာ ပလပ်ပေါက်ကနေ ဝေးရာကို ရှည်လျားတဲ့တစ်နေ့တာအတွက် လုံလောက်တဲ့ runtime ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

ဘက်ထရီ — PCMark 10 Modern Office (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
runtime ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ် ၂ နာရီ ၃၁ မိနစ်

ကောက်ချက်

Dell Pro 7 14 AMD သည် ကောင်းမွန်သော integrated graphics နှင့် local AI စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ၁၄ လက်မ laptop ကို လိုချင်သော စီးပွားရေးအသုံးပြုသူများအတွက် သင့်လျော်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ Ryzen AI 9 HX PRO 470 နှင့် 64GB LPDDR5x-8533 မှတ်ဉာဏ်တို့သည် အထူးသဖြင့် ကောင်းစွာအလုပ်လုပ်ခဲ့ပြီး Blender၊ SPECviewperf viewset အများအပြား၊ Procyon AI Computer Vision GPU စမ်းသပ်မှုနှင့် AI text-generation workloads လေးခုလုံးတွင် AMD အတွဲကို ဦးဆောင်ရန် ကူညီပေးခဲ့သည်။ ၎င်းသည် PCMark 10 Productivity ကိုလည်း ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော single-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ရုံးလုပ်ငန်း၊ လေးလံသော multitasking၊ CAD application များနှင့် support လုပ်ထားသော local AI tools များအတွက် မြန်နှုန်းများစွာကို ပေးစွမ်းသည်။

ကိုယ်ထည်သေးငယ်ခြင်းက multi-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရေရှည်တည်တံ့စေရန် ကန့်သတ်ချက်များဖြစ်စေပြီး Pro 5 16 သည် တူညီသော processor ကိုသုံးသော်လည်း Cinebench R23 multi-core ကို ၂၄% ခန့်ပိုမိုမြန်ဆန်စွာပြီးမြောက်စေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်ယူနစ်၏ Samsung BM9C1a SSD သည် Dell drive လေးခုတွင် အနှေးကွေးဆုံးဖြစ်ပြီး Intel စနစ်များရှိ Gen5 SSD များထက် များစွာနောက်ကျကျန်ခဲ့သည်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းသည် ၁၉ နာရီနှင့် ၂၈ မိနစ်အထိရောက်ရှိခဲ့ပြီး တစ်နေကုန်အလုပ်လုပ်ရန်အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်သော်လည်း ၁၄ လက်မ Intel မော်ဒယ်နှစ်ခုသည် ၂၇ နာရီနီးပါး ခံသည်။ rendering workloads ရှည်ခြင်း၊ storage မြန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဘက်ထရီသက်တမ်းအများဆုံးကို ဦးစားပေးသော ဝယ်ယူသူများသည် အခြား Dell configuration သုံးခုတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သောရွေးချယ်မှုများရှိသည်။

ဈေးနှုန်းက အကြီးမားဆုံး စိုးရိမ်စရာ ဖြစ်နိုင်တယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Pro 7 14 AMD သုံးသပ်ချက်တည်ဆောက်မှုဟာ စီးပွားဖြစ်လျှော့စျေးတွေ မပါခင် ဒေါ်လာ ၅၃၇၇ ကုန်ကျပြီး Pro 5 16 ထက် ဒေါ်လာ ၇၂၉ ပိုပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဲဒီပရီမီယံက ပိုပါးလွှာပြီး ပိုသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ ဒီဇိုင်း၊ ပိုမြန်တဲ့ မန်မိုရီ၊ ပိုအားကောင်းတဲ့ integrated graphics နဲ့ ပိုကောင်းတဲ့ AI text-generation စွမ်းဆောင်ရည်တွေအတွက် ပေးဆောင်ပါတယ်။ Dell က AMD PRO manageability၊ သူ့ရဲ့ စီးပွားဖြစ်လုံခြုံရေး tools တွေနဲ့ နောက်လုပ်ငန်းရက် သုံးနှစ်စာ onsite support တွေနဲ့လည်း ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားပါတယ်။ compact AMD laptop မှာ အဲဒီ feature တွေ လိုအပ်နေတဲ့ ကုမ္ပဏီတွေအတွက် Pro 7 14 မှာ ခိုင်မာတဲ့ case ရှိပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဓိကထား ဝယ်ယူသူတွေဟာ Pro 5 16 ကနေ သူတို့ရဲ့ငွေအတွက် ပိုရပါလိမ့်မယ်။

ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ- Dell Pro 7 14

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro 7 14 AMD သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Laptop Battery Life Leaderboard တွင် #8 နေရာတွင် ရပ်တည်လျက်ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Laptop များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်သည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။