HP ရဲ့ ZBook Ultra G1a 14 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒေသတွင်း AI အကောင်းဆုံး လက်ပ်တော့စာရင်းမှာ 128GB unified memory နဲ့ 96GB ကို GPU နဲ့ ခွဲဝေပေးနိုင်တာကြောင့် အရွယ်အစားကြီးမားတဲ့ မော်ဒယ်တွေအတွက် အကောင်းဆုံးနေရာကို ရရှိထားပါတယ် ။ discrete-GPU လက်ပ်တော့တွေ မထိနိုင်တဲ့ မော်ဒယ်တွေကို ထည့်သွင်းထားတဲ့ HP ZBook Ultra G3a 16 အသစ်ဟာ အဲဒီပမာဏကို 192GB အထိ မြှင့်တင်ပေးပြီး GPU အတွက် 160GB အထိ တိုးမြှင့်ပေးထားပြီး ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်ကို ရွှေ့ပြောင်းပေးကာ စွမ်းအင်ဘတ်ဂျက်ကို နှစ်ဆနီးပါး တိုးမြှင့်ပေးပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့မှာ ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ pre-production unit တစ်ခုရှိပြီး benchmark တွေက နောက်လမှာ hardware တင်ပို့ဖို့ စောင့်နေချိန်မှာ အစိတ်အပိုင်းစာရင်းတစ်ခုတည်းကပဲ leaderboard ရဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရွှေ့ပြောင်းတော့မယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။
HP က ZBook Ultra G3a 16 ကို ဒီနေ့ ကြေညာလိုက်ပြီး အောက်တိုဘာလမှာ ရရှိနိုင်မယ့် ထုတ်ကုန်နဲ့ ဈေးနှုန်းတွေကို ပို့ဆောင်ခါနီးမှာ ကြေညာပေးသွားမှာပါ။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ bench ပေါ်က unit မှာ pre-production label နဲ့ clean Windows install ပါရှိပါတယ်။ အခု ကျွန်တော်တို့ လုပ်နိုင်တာတွေကတော့ hardware ကို လျှောက်ကြည့်ပြီး အောက်ခြေအဖုံးအောက်မှာ ဘာရှိလဲဆိုတာ ပြပြီး ပို့ဆောင်ရေးစနစ်တွေ ရောက်လာတာနဲ့ ဘာတွေ တိုင်းတာဖို့ စီစဉ်ထားလဲဆိုတာကို ပြသရုံပါပဲ။
ပေါင်းစည်းမှတ်ဉာဏ် 192GB၊ GPU အတွက် 160GB
ဒီစနစ်ကို နံပါတ်တစ်ခုက သတ်မှတ်ပေးပါတယ်- မှတ်ဉာဏ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ယူနစ်က Strix Halo PRO stack ရဲ့ ထိပ်တန်းဖြစ်တဲ့ AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 နဲ့ တွဲဖက်ထားပြီး 16 cores, 32 threads နဲ့ 5.2GHz boost clock တို့နဲ့အတူ CPU ပတ်လည်မှာ 192GB LPDDR5X-8533 ဂဟေဆက်ထားပါတယ်။ အဲဒီ pool ရဲ့ 160GB အထိကို integrated Radeon 8065S GPU အတွက် ရည်စူးထားပြီး Ryzen AI NPU မှာ TOPS 55 ခု ထပ်ထည့်ထားပါတယ်။ HP က AMD နဲ့ စနစ်ကို ပူးတွဲအင်ဂျင်နီယာလုပ်ထားတယ်လို့ ပြောပြီး configuration က LLM တွေကို ဒေသတွင်းမှာ 300B parameters အထိ လုပ်ဆောင်နိုင်ပြီး agent အများအပြားအတွက်လည်း နေရာလွတ်ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ HP က ဒါကို ဒေသတွင်း agent တွေထဲမှာ စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံး laptop လို့လည်း ခေါ်ဆိုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ laptop တွေရဲ့ GPU memory capacity ကို သြဂုတ်လက နှိုင်းယှဉ်ချက်အပေါ် အခြေခံပြီး အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။
အခြေအနေအရ G1a 14 မှာ 128GB ပါဝင်ပြီး Radeon 8060S မှာ 96GB အထိ သတ်မှတ်ပေးနိုင်ပါတယ်။ အဲဒါက LM Studio နဲ့ Ollama မှာ DeepSeek-R1 70B နဲ့ QwQ 32B ကို load လုပ်ဖို့နဲ့ Gemma 3 27B ကို တစ်စက္ကန့်ကို 8.96 tokens နဲ့ run ဖို့ လုံလောက်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် Procyon နံပါတ်တွေက ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ RTX PRO laptop တွေထက် နောက်ကျနေပေမယ့် large-model အမျိုးအစားကို ရွေးချယ်ခဲ့တာပါ။ G3a မှာ GPU-addressable memory 64GB ထပ်ထည့်ထားပါတယ်။ ဒါဟာ Ryzen AI Max system မှာရော၊ desktop မှာပါ မြင်ဖူးသမျှထဲမှာ အကြီးမားဆုံး GPU memory allocation လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ဇူလိုင်လတုန်းက DGX Spark နဲ့ ယှဉ်ပြီး Ryzen AI Halo desktop နဲ့ silicon family တူတူမှာ ပါဝင်ပါတယ်။
မန်မိုရီစွမ်းရည်က ဘယ်မော်ဒယ်တွေ load လုပ်လဲဆိုတာကို ဆုံးဖြတ်ပေးပေမယ့် ဘယ်လောက်မြန်မြန် run လဲဆိုတာကိုတော့ မဆုံးဖြတ်ပါဘူး။ G1a မှာတော့ မန်မိုရီတစ်ခုတည်းနဲ့ ဝယ်ယူထားတဲ့ မော်ဒယ်အရွယ်အစားနဲ့ 55W ပါဝါဘတ်ဂျက်က အရှိန်အဟုန်ကို သတ်မှတ်ပေးပြီး G3a ရဲ့ GPU တစ်ခုတည်းနဲ့လည်း အဲဒီညီမျှခြင်းကို မပြောင်းလဲပါဘူး။
55W မှ 100W အထိ အပူချိန်ပြန်လည်ဒီဇိုင်းရေးဆွဲခြင်း
G3a 16 ရှိ HP ၏ အပူချိန်ဒီဇိုင်းအသစ်သည် 100W အထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပြီး ယခင် Zbook များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက များစွာ မြင့်မားပါသည်။ အပူဖြန့်စက်ပြားတစ်ခုတည်းသည် SoC နှင့် မန်မိုရီပက်ကေ့ဂျ်များကို ဖုံးအုပ်ထားပြီး တစ်ဖက်တစ်ချက်စီတွင် Delta ပန်ကာနှစ်လုံးသည် နောက်ဘက်အစွန်းတစ်လျှောက်ရှိ ကြေးနီအပူပိုက်များဖြင့် ထောက်ပံ့ပေးထားသော ကျယ်ပြန့်သော ရေဒီယေတာမှတစ်ဆင့် လေထုတ်လွှတ်ပါသည်။
96Wh အသုံးပြုသူအစားထိုးနိုင်သော ဘက်ထရီသည် ကိုယ်ထည်၏ အောက်ပိုင်းသုံးပုံတစ်ပုံကို ဖြည့်ထားပြီး HP အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော runtime သည် ၁၄ နာရီအထိ အသုံးပြုနိုင်ကာ 180W GaN adapter ဖြင့် မိနစ် ၃၀ တွင် ၅၀% အားသွင်းနိုင်သည်။ သိုလှောင်မှုမှာ PCIe Gen5 x4 M.2 slot တစ်ခုတည်းဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် 2TB SK hynix PCB01 ဖြင့် ထည့်သွင်းထားပြီး 8TB အထိ ပြင်ဆင်နိုင်သည်။ dataset များအတွက် ဒုတိယ drive တစ်ခုကို မှီခိုနေပါက ၁၆ လက်မ workstation ရှိ slot တစ်ခုသည် သိထားသင့်သော်လည်း bay တစ်ခုတွင် Gen5 8TB သည် ထိုနေရာအများစုကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ HP သည် ကီးဘုတ်ကို အပြည့်အဝဖြုတ်စရာမလိုဘဲ IT မှ လဲလှယ်အသုံးပြုနိုင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ၎င်း၏သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသောလိုင်းတစ်လျှောက် ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုတွန်းအားပေးမှု၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်ကြောင်းလည်း မှတ်ချက်ပြုသည်။
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
ဒီဇိုင်းပိုင်းအရ G3a 16 ဟာ Z ပုံစံဖြစ်ပြီး အထူ ၁၇.၉ မီလီမီတာရှိတဲ့ Eclipse Gray အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး အလေးချိန် ၄.၂ ပေါင်ကနေ စတင်ကာ Fury နဲ့ Studio လိုင်းတွေလိုပဲ ရိုးရှင်းတဲ့ အပြီးသတ်ဒီဇိုင်းနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။ G1a 14 ကတော့ အလေးချိန် ၃.၃ ပေါင်သာရှိပြီး ပါဝါရဲ့ ထက်ဝက်အောက်သာ လျော့နည်းပြီး မျက်နှာပြင်သေးငယ်ပါတယ်။ G3a မှာတော့ မျက်နှာပြင်နှစ်လက်မ၊ အအေးပေးစနစ်ကြီးနဲ့ ဘက်ထရီကြီးတစ်လုံးကို တစ်ပေါင်အောက်နဲ့ ထပ်မံထည့်သွင်းထားပါတယ်။
ဒီ deck မှာ HP ရဲ့ DuraKeys coating ပါတဲ့ spill-resistant backlit keyboard၊ ကြီးမားတဲ့ Precision touchpad နဲ့ four-speaker Poly Studio audio system အတွက် key တွေရဲ့ ဘေးတစ်ဖက်တစ်ချက်စီမှာ speaker grill တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit မှာ ၁၆ လက်မ WQUXGA panel၊ 120Hz မှာ 3840×2400 IPS နဲ့ HP DreamColor calibration နဲ့ 100% DCI-P3 coverage ပါဝင်တဲ့ 500 nits တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ HP မှာ 500 nits ရှိတဲ့ 2.8K OLED touch option၊ 100% Adobe RGB ပါဝင်တဲ့ 2.5K panel နဲ့ pixel တွေထက် battery life ကို လိုချင်တဲ့ ဝယ်ယူသူတွေအတွက် lower-power WUXGA panel တို့ကိုလည်း ဖော်ပြထားပါတယ်။
ဘယ်ဘက်အစွန်းမှာ HDMI 2.1၊ Thunderbolt 4 port at 40Gbps၊ Power Delivery နဲ့ DisplayPort 1.4 ပါတဲ့ 10Gbps USB-C port နဲ့ headphone jack ပါရှိပါတယ်။ ညာဘက်အစွန်းမှာ ဒုတိယ Thunderbolt 4 port၊ 10Gbps USB-A port နဲ့ nano security lock slot တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ Wireless ကတော့ MediaTek Wi-Fi 7 with Bluetooth 6.0 ဖြစ်ပြီး HP က HP Go connectivity service အပါအဝင် 5G WWAN ကို option အနေနဲ့ ပေးထားပါတယ်။ webcam ကတော့ Windows Hello ပါတဲ့ 5MP IR unit ဖြစ်ပြီး OS list မှာ Windows 11 Pro နဲ့အတူ Ubuntu 26.04 LTS ပါဝင်ပါတယ်။
စိတ်ရှုပ်ထွေးမှု၊ Revit နှင့် HP ၏ ကျွမ်းကျင်မှုများ
Perplexity Computer ကို G3a 16 မှာ MCP connector နဲ့ Autodesk Revit ထဲကို ပို့ဆောင်ပေးတာကြောင့် ဒေသတွင်းမော်ဒယ်တစ်ခုဟာ cloud endpoint ကို proprietary files တွေ မပို့ဘဲ စက်ပေါ်က project data တွေကို ဆန့်ကျင်ပြီး အလုပ်လုပ်နိုင်ပြီး အသုံးပြုသူတွေဟာ သူတို့ရွေးချယ်တဲ့အခါ cloud model ကို လွှဲပြောင်းပေးနိုင်ပါတယ်။ HP နဲ့ Perplexity တို့ဟာ HP customer တွေအတွက်သာ သီးသန့် task-based Skills တွေကို ပူးတွဲတီထွင်ခဲ့ကြပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ pre-production unit ဟာ သန့်ရှင်းတဲ့ Windows image နဲ့ ရောက်ရှိလာပြီး ဒါက ဒီအဆင့်မှာ ပုံမှန်ပါပဲ၊ ဒါကြောင့် shipping build မှာရှိတဲ့ Perplexity stack နဲ့ Revit connector ကို ကြည့်ပါမယ်။ application ဘက်မှာ HP က Autodesk Revit 2027၊ Autodesk 3ds Max နဲ့ Chaos Enscape visualization အတွက် support list တွေ ရှိပါတယ်၊ AEC buyers တွေက ဒီ system target လုပ်ပြီး run နေတဲ့ design နဲ့ visualization workloads တွေပါ။
“ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များသည် အစွမ်းထက်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော၊ ၎င်းတို့အလုပ်လုပ်ပုံတွင် ပေါင်းစပ်ထားသော AI အတွေ့အကြုံများ လိုအပ်ပါသည်” ဟု HP ၏ Advanced Compute and Solutions ၏ အကြီးတန်းဒုတိယဥက္ကဋ္ဌနှင့် ဌာနခွဲဥက္ကဋ္ဌ Jim Nottingham က ပြောကြားခဲ့သည်။ HP သည် G3a 16 ကို ZGX Nano နှင့် ZGX Fury အပါအဝင် ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော ဒေသတွင်း AI အစုစု၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအဖြစ် သတ်မှတ်ပြီး HP Boost နှင့် HP Remote System Controller တို့နှင့်အတူ မှာယူနိုင်ပြီဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် ပြန်လည်သုံးသပ်ရန် ရှိနေပါသည်။ HP သည် cloud မှ Z workstation များသို့ AI workloads များ ရွှေ့ပြောင်းခြင်း၏ ကုန်ကျစရိတ်ကို ပုံစံပြုရန် HP သည် HP.com တွင် Local AI Value Calculator တစ်ခုကိုလည်း ထုတ်ဝေနေပါသည်။ ထိုအမျိုးအစား၏ စားပွဲဘက်ခြမ်းအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktops leaderboard သည် ZGX Nano နှင့် ၎င်း၏ GB10 နှင့် Strix Halo ရွယ်တူများကို ကျွန်ုပ်တို့ဤနေရာတွင် လုပ်ဆောင်မည့် စမ်းသပ်မှုများတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ပေးပါသည်။
HP ZBook Ultra G3a 16 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | HP ZBook Ultra G3a 16 |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| processor ကို | စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 (16C/32T၊ 5.2GHz အထိ၊ 64MB L3) Ryzen AI Max PRO 490၊ 485 နှင့် 480 ဖွဲ့စည်းပုံများ ရရှိနိုင်ပါသည် |
| ဂရပ်ဖစ် | AMD Radeon 8065S ပေါင်းစပ်ထားသည် (SKU နိမ့်များတွင် 8050S နှင့် 8040S) |
| NPU | AMD Ryzen AI၊ 55 TOPS (နိမ့်သော SKU များတွင် 50 TOPS) |
| မှတ်ဉာဏ် | 192GB LPDDR5X-8533 ပေါင်းစည်းမှုအထိ GPU အတွက် 160GB အထိ သီးသန့်ထားရှိနိုင်သည် |
| သိုလှောင်ခြင်း | ၁ x M.2 PCIe Gen5 x4 NVMe၊ 8TB အထိ စမ်းသပ်ပြီး 2TB SK hynix PCB01 |
| မျက်နှာပြင် | ၁၆ လက်မ WQUXGA 3840×2400 IPS၊ 120Hz၊ 500 nits၊ 100% DCI-P3၊ HP DreamColor (စမ်းသပ်ပြီး) ၁၆ လက်မ 2.8K 2880×1800 OLED touchscreen၊ 120Hz အထိ၊ 500 nits၊ 100% DCI-P3 ၁၆ လက်မ 2.5K 2560×1600၊ 120Hz အထိ၊ 400 nits၊ 100% Adobe RGB ၁၆ လက်မ WUXGA 1920×1200၊ ၄၀၀ nits၊ ပါဝါနည်း၊ ၁၀၀% sRGB |
| connectivity | |
| ပေါက်များ (ဘယ်ဘက်) | HDMI 1 x ကို 2.1 ၁ x Thunderbolt 4 (USB-C၊ 40Gbps၊ PD၊ DisplayPort 2.1) ၁ x USB-C 10Gbps (PD၊ DisplayPort 1.4) 1 x နားကြပ် / မိုက်ကရိုဖုန်း combo |
| ဆိပ်ကမ်းများ (ညာဘက်) | ၁ x Thunderbolt 4 (USB-C၊ 40Gbps၊ PD၊ DisplayPort 2.1) USB-A 10Gbps ၁ ခု ၁ x နာနို လုံခြုံရေး သော့ခတ်ပေါက် |
| ကြိုးမဲ့ | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) ပါ၀င်ပြီး Bluetooth 6.0 ပါဝင်ပါတယ်။ ရွေးချယ်နိုင်သော 5G WWAN (HP R18၊ HP Go) နှင့် LTE LPWAN |
| ကင်မရာနှင့် အသံ | 5MP အနီအောက်ရောင်ခြည် AI ကင်မရာ သီးခြား amplifier များပါရှိသော stereo speakers ၄ ခု၊ dual-array microphones (Poly Studio) |
| တန်ခိုးနှင့်ရုပ် | |
| Sustained Power | 100W အထိ (G1a: 55W) |
| ဘက်ထရီ | 96Wh 6-cell၊ အသုံးပြုသူ အစားထိုးနိုင်သည် ၁၄ နာရီအထိ (HP အဆင့်သတ်မှတ်ချက်)၊ မိနစ် ၃၀ ဖြင့် ၅၀% အားသွင်းနိုင်သည် |
| ပါဝါစ Adapter ကို | 180W သို့မဟုတ် 140W USB-C GaN |
| ရှုထောင့် | ၁၄.၀၂ x ၉.၄၅ x ၀.၇၀ လက်မ (၃၅.၆ x ၂၄.၀ x ၁.၇၉ စင်တီမီတာ) |
| အလေးချိန် | ၄.၂ ပေါင် (၁.၉ ကီလိုဂရမ်) မှစတင်၍ |
| လည်ပတ်မှုစနစ်များ | Windows 11 Pro၊ Windows 11 Home၊ FreeDOS၊ Ubuntu 26.04 LTS |
| အသုံးပြုနိုင်မှု | ၂၀၂၆ ခုနှစ် အောက်တိုဘာလတွင် ဈေးနှုန်းကို ကြေညာမည် |
ကျွန်ုပ်တို့ နောက်ထပ် စမ်းသပ်မည့်အရာ
G1a 14 သည် လက်ပ်တော့တွင် unified-memory idea ကို သက်သေပြခဲ့သည်- discrete-GPU notebook များတွင် load မလုပ်နိုင်သော မော်ဒယ်များသည် ပေါင် ၃.၃ စက်ပေါ်တွင် ဒေသတွင်းတွင် လည်ပတ်သည်။ ၎င်းတွင် လိုအပ်ချက်မှာ ထုတ်လုပ်မှုအမြန်နှုန်းဖြစ်ပြီး ကြီးမားသော မော်ဒယ်များသည် တစ်စက္ကန့်လျှင် 55W envelope အတွင်း single-digit tokens များကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ G3a 16 သည် ထိုကန့်သတ်ချက်ထက် ပိုမိုလိုအပ်သော power user များအတွက် တိုက်ရိုက်ရည်ရွယ်သည်။ 160GB GPU ခွဲဝေမှုသည် G1a ကို ၎င်း၏အမျိုးအစားတွင် ရရှိခဲ့သော capacity lead ကို တိုးချဲ့ပေးပြီး 100W thermal budget သည် Strix Halo လက်ပ်တော့တစ်ခုအနေဖြင့် leaderboard ရှိ RTX PRO စက်များနှင့် throughput gap အချို့ကို ဖြည့်ဆည်းရန် ပထမဆုံးအခွင့်အရေးဖြစ်သည်။ ထို gap မည်မျှပိတ်သွားသည်ကို full review တွင် ဖော်ထုတ်ပါမည်။
အောက်တိုဘာလမှာ ပို့ဆောင်ရေးစနစ်တွေ ရောက်လာတဲ့အခါ၊ ဖြစ်နိုင်ချေများတာက၊ ဦးဆောင်သူစာရင်းမှာ လက်တော့ပ်တိုင်းကို အဆင့်သတ်မှတ်ပေးတဲ့ UL Procyon AI Text Generation suite ကို ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်သွားမှာဖြစ်ပြီး၊ ပြီးရင် 70B-class နဲ့ ပိုကြီးတဲ့ မန်မိုရီ pool ဖိတ်ခေါ်တဲ့ မော်ဒယ်တွေနဲ့ LM Studio နဲ့ Ollama ထဲကို တွန်းပို့ပြီး ကြာရှည်ခံတဲ့ နာရီတွေ၊ ပါဝါနဲ့ ဘက်ထရီတွေကို တိုင်းတာသွားမှာပါ။ 100W ဘတ်ဂျက်က မျိုးဆက်တစ်ခုအတွက် ခံနိုင်ရည်ရှိရင်၊ ဒီစနစ်က G1a မှာ ရှိပြီးသား မော်ဒယ်ကြီး အမျိုးအစားရဲ့ အပေါ်ဆုံးမှာ အလုံးစုံနေရာတစ်ခုအတွက် အခြေအနေတစ်ခု ရှိပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- HP ZBook Ultra G3a 16 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Laptops for Local AI နှင့် Best Mobile Workstations ဦးဆောင်သူစာရင်းများတွင် On the Horizon အဖြစ် စာရင်းသွင်းထားပြီး ၎င်း၏ အပြည့်အဝသုံးသပ်ချက်ပြီးနောက် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်သို့ ဝင်ရောက်လာခဲ့သည်။




အမေဇုံ