KIOXIA CM9-R သည် ရှစ်ဆက်မြောက်မျိုးဆက် BiCS FLASH ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော ပထမဆုံး enterprise SSD မိသားစုဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းရှိ 15.36TB E3.S မော်ဒယ်သည် ပမာဏအကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။ 25W ပုံမှန်တက်ကြွအဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိသော drive မှ 3,400K random read IOPS နှင့် 14,800 MB/s sequential read တို့ဖြစ်သည်။ Gen5 enterprise drive များသည် ၎င်းတို့၏ အဓိကကိန်းဂဏန်းများကို ရောက်ရှိရန် အမြင့်ဆုံး 20s အတွင်းသို့ ပုံမှန်တွန်းပို့လေ့ရှိပြီး CM9 မျိုးဆက်အတွက် KIOXIA ၏ ရည်ရွယ်ချက်မှာ BiCS8 ၏ CBA (CMOS directly Bonded to Array) ဒီဇိုင်းသည် ပါဝါအခွန်မပါဘဲ ထိပ်တန်း throughput ကို ပေးဆောင်သည်။

KIOXIA CM9-R 15.36TB သည် E3.S: BiCS FLASH၊ မျိုးဆက် ၈ တွင် ပုံမှန်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 25W ရှိသည်။
CM9-R သည် မိသားစု၏ 1 DWPD read-intensive arm တစ်ခုဖြစ်သည်။ 3 DWPD CM9-V mixed-use line သည် ၎င်းနှင့်အတူ တွဲဖက်အသုံးပြုထားသည်။ E3.S တွင် 1.92TB မှ 30.72TB အထိ သိုလှောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး 2.5-inch U.2 version အတွက် 61.44TB flagship သိုလှောင်နိုင်စွမ်းကို သီးသန့်ထားရှိသည်။ 7.68TB အောက်ရှိ စီးရီးတွင် BiCS generation 5 flash ပါရှိသည်။ 7.68TB၊ 15.36TB နှင့် 30.72TB မော်ဒယ်များသည် generation 8 တွင် ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ 15.36TB review unit (KCM9XRJE15T3) သည် စီးရီး၏ အကောင်းဆုံး write specs များဖြစ်သည့် 11,000 MB/s sequential write နှင့် 540K random write IOPS နှစ်ခုစလုံးသည် အခြားစွမ်းရည်မရှိဘဲ မျှဝေထားသော စွမ်းရည်ဖြစ်သည်။
ဒီ drive ဟာ PCIe 5.0 x4 ဖြစ်ပြီး high-availability topologies တွေအတွက် dual-port x2 support ပါဝင်ပြီး NVMe 2.0 နဲ့ NVMe-MI 1.2c နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ OCP Datacenter NVMe SSD v2.5 specification (လိုအပ်ချက်အားလုံးမဟုတ်ပါ) ကိုလည်း support လုပ်ပါတယ်။ Power-loss protection နဲ့ end-to-end data protection တွေက standard ဖြစ်ပြီး model matrix မှာ SIE၊ SED နဲ့ FIPS 140-3 SED security variants တွေ ရရှိနိုင်ပါတယ်။

EDSFF ချိတ်ဆက်ကိရိယာပါရှိသော E3.S 7.5mm အနားကွပ်၊ တူညီသောစီးရီးသည် 2.5-လက်မပုံစံအချက်အချာဖြင့် 61.44 TB အထိ လည်ပတ်သည်။
KIOXIA CM9-R သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | KIOXIA CM9-R 15.36TB (E3.S) |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| ပုံစံ | KCM9XRJE15T3 (SIE) KCM9DRJE15T3 (SED) KCM9FRJE15T3 (FIPS SED) |
| စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် | 15,360 GB ကို |
| form ကို Factor | E3.S၊ ၇.၅ မီလီမီတာ |
| interface | PCIe 5.0 (single x4၊ dual x2)၊ NVMe 2.0၊ NVMe-MI 1.2c |
| Nande | KIOXIA BiCS FLASH မျိုးဆက် ၈ 3D TLC (CBA) |
| စွမ်းဆောင်ရည် (တစ်ခုတည်းသော port x၄၊ အထိ) | |
| အဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း (128 KiB) | 14,800 MB / s |
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (128 KiB) | 11,000 MB / s |
| ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (၄ KiB) | 3,400K IOPS |
| ကျပန်းရေးသားခြင်း (၄ KiB) | 540K IOPS |
| ဖတ်ရန်/ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု (4 KiB QD1, အမျိုးအစား) | ၆၅ မိုက်ခရိုစက္ကန့် / ၁၀ မိုက်ခရိုစက္ကန့် |
| စွမ်းအားနှင့် ခံနိုင်ရည် | |
| ပါဝါ (တက်ကြွ / အသင့်ဖြစ်) | ၂၅ ဝပ် ပုံမှန် / ၅ ဝပ် ပုံမှန် |
| တည်မြဲခြင်း | ၀.၆ DWPD |
| အာမခံ/အာမခံ | 2,500,000 နာရီ / 5 နှစ် |
| အင်္ဂါရပ်များ | |
| ကာကွယ်မှု | ပါဝါဆုံးရှုံးမှုကာကွယ်ရေး အဆုံးမှအဆုံးဒေတာကာကွယ်မှု HA အတွက် နှစ်ထပ်ပေါက် |
| လိုက်နာခြင်း | OCP ဒေတာစင်တာ NVMe SSD v2.5 (တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း) |
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
ဤသုံးသပ်ချက်တွင် workload အားလုံးအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ test platform အဖြစ် Ubuntu 22.04.2 LTS ကို အသုံးပြုထားသော Dell PowerEdge R760 ကို အသုံးပြုထားပါသည်။ Serial Cables Gen5 JBOF တပ်ဆင်ထားသောကြောင့် U.2၊ E1.S၊ E3.S နှင့် M.2 SSD များနှင့် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ system configuration ကို အောက်တွင်ဖော်ပြထားပါသည်။
- Intel Xeon Gold 6430 (32-Core, 2.1GHz) ၂ ခု
- 16 x 64GB DDR5-4400 မှတ်ဉာဏ်
- 480GB Dell BOSS SSD
- စီးရီးကြိုးများ Gen5 JBOF
- NVIDIA L4
နှိုင်းယှဉ်ထားသော ဒရိုက်များ
- KIOXIA CD9P-R 7.68TB (၃ DWPD)
- Sandisk DC SN861 7.68TB (၃ DWPD)
- Solidigm PS1010 7.68TB (၃ DWPD)
- Solidigm PS1030 12.8TB (3 DWPD)
- မိုက်ခရွန် ၉၅၅၀ မက်စ် ၁၂.၈ တီဘီ (၃ DWPD)
- မိုက်ခရွန် ၉၅၅၀ မက်စ် ၁၂.၈ တီဘီ (၃ DWPD)
- Micron 9550 Pro 7.68TB (1 DWPD)
KIOXIA ရဲ့ CD9P-R နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုတာက အရေးအကြီးဆုံးပါပဲ- CD9P-R က data center positioning မှာ BiCS8 လုပ်ဆောင်တာတွေကို ပြသခဲ့ပြီး CM9-R ကတော့ အဲဒီ flash ရဲ့ enterprise flagship version ပါပဲ။
FIO စွမ်းဆောင်ရည်
128K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု (IODepth 16 / NumJobs 1)
CM9-R သည် ၎င်း၏ FIO run ကို ခိုင်မာသော steady-state 128K sequential write ရလဒ်ဖြင့် စတင်ခဲ့သည်- 230.4 µs တွင် 8,668.1 MB/s ဖြင့် စတင်ခဲ့ပြီး၊ Micron 9550 MAX (10,957.9 MB/s) နှင့် 9550 Pro (10,354.6 MB/s) တို့နောက်တွင် တတိယနေရာရရှိခဲ့ပြီး 6,370 မှ 7,127 MB/s အကြား အစုအဝေးရှိသော ကျန် field များနှင့် ሙሉသက်သာစွာ ကွာဟချက်ရှိသည်။ ၎င်း၏ CD9P-R 6,912.4 MB/s တွင် ယှဉ်လျှင် enterprise drive သည် 25% အားသာချက်ရှိပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် BiCS8 flash တူညီကိုအသုံးပြုသောကြောင့် အဓိပ္ပာယ်ရှိသော ကွာဟချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
128K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (IODepth 64 / NumJobs 1)
ဖတ်ရှုမှုဘက်ခြမ်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ဒေတာစုတွင် ဒရိုက်၏အဆင့်သတ်မှတ်ချက်နှင့် ဝေးကွာသော တစ်ခုတည်းသောရလဒ်ဖြစ်သည်။ IODepth 64 တွင် single worker တွင် CM9-R သည် 801.7 µs တွင် 9,974.6 MB/s ကို ပေးပို့ခဲ့ပြီး အုပ်စုတွင် နောက်ဆုံးဖြစ်ပြီး 14,800 MB/s spec နှင့် တူညီသော configuration တွင် တင်ထားသော ၎င်း၏ CD9P-R sibling 14,235.9 MB/s နှစ်ခုလုံးထက် များစွာနည်းသည်။ ၎င်းသည် single-job စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး အောက်ဖော်ပြပါ sweeps များသည် အလုပ်များကို အလုပ်များအနှံ့ ဖြန့်ကျက်ထားသည့်အခါ CM9-R ဖတ်ရှုမှုကို အပြည့်အဝအရှိန်အဟုန်ဖြင့် ပြသထားသည်။ သို့သော် single-stream large-block read patterns ရှိသော ဝယ်ယူသူများသည် ဤအပြုအမူကို သတိပြုပြီး ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် pipeline ကို စမ်းသပ်သင့်သည်။
64K ကျပန်းရေးပါ။
64K random write sweep ကြောင့် CM9-R ဟာ အုပ်စုထဲမှာ ဒုတိယနေရာရခဲ့ပြီး 9,635.3 MB/s (IODepth 8 / NumJobs 2, 103.4 µs သာ) နဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး Micron 9550 MAX ရဲ့ 10,878.1 MB/s ထက်သာ နောက်ကျခဲ့ပါတယ်။ low-queue-depth entry ဟာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး IODepth 1 / NumJobs 1 မှာ 18.4 µs မှာ 3,334.8 MB/s ရှိပြီး Solidigm PS1030 (2,901.7 MB/s at 21.1 µs) နဲ့ အခြားအရာအားလုံးထက် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ latency ceiling ကို ထိန်းချုပ်ထားနိုင်ခဲ့ပြီး sweep တစ်လျှောက်လုံး 1,942.5 µs မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး ပြိုင်ဘက်အများအပြားဟာ 2,300 µs ကျော်ခဲ့ပြီး PS1010 ကတော့ 6,000 µs နီးပါးအထိ မြင့်တက်ခဲ့ပါတယ်။
64K ကျပန်းဖတ်ပါ။
64K reads မှာ CM9-R ဟာ အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး single-stream opening ကို ရရှိခဲ့ပြီး IODepth 1 / NumJobs 1 မှာ 45.6 µs မှာ 1,359.0 MB/s ရရှိခဲ့ပြီး CD9P-R (1,334.0 MB/s) ထက်တောင် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ ကျန်တဲ့ field တွေကတော့ အဲဒီထက်ဝက်လောက်ကနေ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ အံ့သြစရာကောင်းတာက concurrency ဘယ်လောက်လိုအပ်လဲဆိုတာပါပဲ။ drive ဟာ IODepth 4 / NumJobs 8 မှာ latency 148.7 µs သာရှိတာကြောင့် 13,402.4 MB/s အမြင့်ဆုံးကို ရောက်ရှိခဲ့ပြီး field အများစုကတော့ သူတို့ရဲ့ latency ကို ရောက်ရှိဖို့ IODepth 32 configuration တွေ လိုအပ်ပါတယ်။ deep-queue crown ကတော့ Solidigm PS1030 ကို 14,162.9 MB/s နဲ့ ရောက်ရှိခဲ့ပေမယ့် အုပ်စုထဲက ဘယ်အရာကမှ concurrency နည်းတဲ့ အချိန်မှာ 64K reads ကို KIOXIA drive နှစ်ခုလောက် ဝန်ဆောင်မပေးနိုင်ပါဘူး။
16K အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း
ပရိုဂရမ်းမင်းမှတ်စုတစ်ခု- ကျွန်ုပ်တို့၏ 16K လွှမ်းခြုံမှုသည် ယခုအခါ ကျပန်းမဟုတ်ဘဲ အစဉ်လိုက်ဖြစ်နေပြီး၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ Micron 9550 MAX သုံးသပ်ချက် တွင် ကျွန်ုပ်တို့ ပထမဆုံးဖော်ထုတ်ခဲ့ပြီး အဖွဲ့တစ်ခုလုံးတွင် သယ်ဆောင်နေရသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် အလတ်စား sequential streams များသည် အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများကို လွှမ်းမိုးထားပြီး၊ အထူးသဖြင့် ကျပန်း hits များကို ပြန့်ကျဲစေမည့်အစား အစီအစဉ်တကျ data များကို run များတွင် ရွှေ့ပေးသည့် AI pipelines များကြောင့်ဖြစ်သည်။
ဒီပြောင်းလဲမှုက CM9-R နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ သူ့ရဲ့ 10,812.2 MB/s အမြင့်ဆုံးဟာ Micron 9550 MAX ရဲ့ 10,970.8 MB/s ပြီးရင် ဒုတိယအများဆုံးဖြစ်ခဲ့ပေမယ့် 9550 MAX မှာ IODepth 32 / NumJobs 4 နဲ့ 181.9 µs လိုအပ်ခဲ့ပေမယ့် CM9-R ကတော့ IODepth 1 / NumJobs 16 မှာ latency 22.8 µs နဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ခဲ့ပြီး တခြားနေရာတွေမှာ ဒီ drive ကို သတ်မှတ်ပေးသလိုပါပဲ။ Single-worker latency 10.4 µs ကလည်း အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး IODepth 1 မှ 32 အထိ နေရာသုံးခုမှာ 10,400 MB/s ကို ရှင်းလင်းခဲ့ပါတယ်။
၁၆K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း
ဖတ်ရှုမှုတွင် CM9-R သည် IODepth 32 / NumJobs 8 တွင် 13,393.2 MB/s ရရှိခဲ့ပြီး ၎င်း၏ CD9P-R ညီအစ်မ 13,819.7 MB/s ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး IODepth 16 / NumJobs 8 တွင် တူညီသော 13,390.1 MB/s ရရှိခဲ့ပြီး latency ၏ ထက်ဝက်ဖြစ်သော 149.0 နှင့် 298.3 µs တို့ကို ထိရောက်စွာ ပေးပို့နိုင်ခဲ့သည်။ အမှန်အတိုင်း ဝန်ခံရလျှင် random စမ်းသပ်မှုများနှင့် မတူဘဲ single-stream 16K sequential reads များသည် KIOXIA အတွဲထက် 32 µs နီးပါးရှိသော Sandisk SN861 (12.5 µs) နှင့် Micron (13.9 မှ 21.3 µs) တို့ကို ပိုမိုနှစ်သက်ခဲ့သည်။ parallelism ကို မိတ်ဆက်ပြီးသည်နှင့် CM9-R သည် ကောင်းစွာ scaled လုပ်ခဲ့ပြီး IODepth 4 / NumJobs 16 တွင် 12,400 MB/s ရရှိခဲ့ပါသည်။
4K ကျပန်းရေးပါ။
CM9-R သည် IODepth 8 / NumJobs 16 တွင် latency 84.6 µs ဖြင့် 1,502.9K IOPS သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Micron 7600 MAX (1,781.2K), Solidigm PS1030 (1,595.8K) နှင့် 9550 MAX (1,544.2K) တို့နောက်တွင် အုပ်စုတွင် စတုတ္ထနေရာ၌ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး KIOXIA မှ fixed queue depth တွင် သတ်မှတ်ထားသော 540K အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ထက် ၂.၈ ဆ နီးပါး မြင့်မားခဲ့သည်။ queue depth 1 တွင် ၎င်းသည် 115.8K IOPS နှင့် 8.2 µs ဖြင့် field တစ်ခုလုံးကို ဦးဆောင်နေပြီး ဤအုပ်စုရှိ drive များထဲတွင် ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သော အမြန်ဆုံး small-block write response ဖြစ်သည်။
4K ကျပန်းဖတ်ပါ။
deep-queue 4K read sweep ကတော့ CM9-R ရဲ့ အားအနည်းဆုံးဇယားပါ- IODepth 16 / NumJobs 16 အမြင့်ဆုံးမှာ 1,973.4K IOPS၊ ရှစ်ခုထဲက ခုနစ်ခုမြောက်ဖြစ်ပြီး Micron 7600 MAX ထက်သာလွန်ပြီး Sandisk SN861 ရဲ့ အုပ်စုဦးဆောင် 2,555.6K ထက် အများကြီးနိမ့်ပါတယ်။ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်အခြေအနေကို သတိပြုပါ- KIOXIA ရဲ့ 3,400K IOPS spec ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ sweep ရဲ့ IODepth 32 / NumJobs 16 ceiling ထက်ကျော်လွန်တဲ့ queue depth မှာ တိုင်းတာထားတာဖြစ်လို့ ဒီကွာဟချက်ကို လိုငွေပြမှုအဖြစ် မဟုတ်ဘဲ စမ်းသပ်မှုဖွဲ့စည်းပုံမှာ ကွာခြားချက်အဖြစ် ကျွန်ုပ်တို့ သဘောထားပေမယ့် SN861 နဲ့ PS1030 လို drive တွေကတော့ တူညီတဲ့ sweep အတွင်းမှာ သိသိသာသာ ပိုတွေ့ရှိပါတယ်။ ဇယား၏ ကျန်တစ်ဝက်မှာ CM9-R နှင့် သက်ဆိုင်သည်- queue depth 1 တွင် 29.3 µs တွင် 33.6K IOPS ဖြစ်ပြီး အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး 4K read latency ဖြစ်ပြီး ဇွန်လတွင် တူညီသော လက္ခဏာကို ၎င်း၏ လက်မှတ်အဖြစ် ပြုလုပ်ခဲ့သော CD9P-R ထက် အနည်းငယ် သာလွန်သည်။
GDSIO စွမ်းဆောင်ရည်
GPU Direct Storage reads များသည် CM9-R ၏ thread scaling သည် ဇွန်လတွင် ၎င်း၏ CD9P-R ညီအစ်မနှင့် တူညီသော စရိုက်လက္ခဏာကို ပြသသည့်နေရာများဖြစ်သည်။ KIOXIA drives နှစ်ခုသည် 16K block-size segment တစ်လျှောက်လုံးတွင် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး CM9-R ၏ အမြင့်ဆုံး 16K ရလဒ် 136.4K IOPS သည် အုပ်စုတစ်ခုလုံးတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး CD9P-R ၏ 134.2K ထက် ကျော်လွန်ပြီး အောက်ဆုံးရှိ Solidigm အတွဲ (PS1030 သည် 101.2K ကို စီမံခန့်ခွဲခဲ့သည်) ထက် များစွာသာလွန်သည်။ 1M segment တွင် CM9-R သည် 6.06 GiB/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး CD9P-R ၏ 6.16 GiB/s ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး Solidigm PS1010 နှင့် Micron 9550 MAX သည် 6.05 GiB/s ဖြင့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ 44.5 µs ၏ single-thread 16K read latency သည် အုပ်စုအလယ်တွင် ရှိနေပြီး CD9P-R နှင့် ထိရောက်စွာ တူညီသည်။ Sandisk SN861 သည် single-thread edge ကို 26.1 µs တွင် ထိန်းထားနိုင်သည်။
CM9-R ဟာ တိတ်တဆိတ် write sweep နေရာမှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ 5.51 GiB/s အမြင့်ဆုံး (1M block, 16 threads) ဟာ စာရွက်ပေါ်မှာ Micron 9550 MAX ရဲ့ 5.69 GiB/s ပြီးရင် ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် မျဉ်းနှစ်ကြောင်းရဲ့ပုံသဏ္ဍာန်ကတော့ တကယ့်ဇာတ်လမ်းပါပဲ။ 9550 MAX ဟာ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ volatility window မှာ 1M/64 မှာ 2.2 GiB/s လောက်အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး CM9-R ကတော့ 1M segment တစ်ခုလုံးမှာ အုပ်စုထဲမှာ အတည်ငြိမ်ဆုံးမျဉ်းကို ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Solidigm drives နှစ်ခုလုံးမှာ ပြသခဲ့တဲ့ 128K high-thread collapse ကိုလည်း ရှောင်ရှားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ 21.4 µs ရဲ့ single-thread 16K write latency က CD9P-R ကို အုပ်စုရဲ့ အကောင်းဆုံးအဖြစ် သတ်မှတ်ခဲ့ပါတယ်။ GPU နဲ့ ကပ်လျက် write streams တွေကို ရေရှည်တည်တံ့စေဖို့အတွက် ဒါက bench မှာ အခန့်မှန်းရဆုံး drive ပါ။
DLIO စစ်ဆေးရေးဂိတ် စွမ်းဆောင်ရည်
ကျွန်ုပ်တို့၏ DLIO checkpoint စမ်းသပ်မှုသည် pass သုံးကြိမ်တွင် ထပ်ခါတလဲလဲ လေ့ကျင့်ရေး checkpoint များကို ရေးသားပြီး ၎င်းသည် မြန်နှုန်းကဲ့သို့ပင် တသမတ်တည်းရှိမှုကို စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး pass ပထမနှင့် pass တတိယကြားကွာဟချက်သည် drive ၏ FTL သည် စဉ်ဆက်မပြတ်ဖိအားအောက်တွင် အလုပ်လုပ်သည့်အခါ မည်သို့ပြုမူသည်ကို ပြသသည်။ ဤဒေတာအပေါ် မှတ်ချက်တစ်ခု- checkpoint အရေအတွက်သည် drive စွမ်းရည်နှင့် ညီမျှသောကြောင့် 15.36TB CM9-R ကဲ့သို့သော drive ကြီးများသည် တစ်ကြိမ်လျှင် checkpoint များ ပိုမိုမှတ်တမ်းတင်ပြီး တစ်ကြိမ်လျှင် ရလဒ်များသည် drive များတစ်လျှောက် point-for-point တူညီမှုမရှိပါ။ ထို့ကြောင့် အောက်ပါဇယားတွင် pass ပျမ်းမျှများကို တင်ပြထားပြီး drive တစ်ခုစီ၏ run ကို တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ကိန်းဂဏန်းတစ်ခုအဖြစ် ပုံမှန်ဖြစ်စေသည်။ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။ ပထမ pass တွင် နှိုင်းယှဉ်အုပ်စုတစ်ခုလုံးသည် ၄၅၉-၄၆၅ စက္ကန့်အပိုင်းအခြားအတွင်း ကျရောက်ပြီး CM9-R သည် ၄၆၂.၈ စက္ကန့်ဖြစ်သည်။ ခွဲဝေမှုကို နောက်မှပြုလုပ်သည်။ သုံးဆင့်ကျော်သွားတဲ့အခါ CM9-R ဟာ ၅၈၀.၉ စက္ကန့်မှာ ရပ်တန့်သွားပြီး အုပ်စုရဲ့ နောက်ဘက်ကို အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ Solidigm PS1030 ရဲ့ ၅၉၉.၂ စက္ကန့်ထက် ပိုမြန်ပေမယ့် Sandisk SN861 (၅၅၃.၃)၊ Micron 9550 MAX (၅၅၅.၃) နဲ့ သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် CD9P-R (၅၇၀.၆) တို့ထက် နောက်ကျနေပါတယ်။
| မောင်း | Pass 1 ပျမ်းမျှ (စက္ကန့်) | Pass 2 ပျမ်းမျှ (စက္ကန့်) | Pass 3 ပျမ်းမျှ (စက္ကန့်) |
|---|---|---|---|
| Sandisk DC SN861 7.68TB | 461.3 | 558.6 | 553.3 |
| မိုက်ခရွန် ၉၅၅၀ မက်စ် ၁၂.၈ တီဘီ | 462.8 | 558.9 | 555.3 |
| မိုက်ခရွန် ၉၅၅၀ ပရို ၇.၆၈ တီဘီ | 461.4 | 577.9 | 559.7 |
| Solidigm PS1010 7.68TB | 458.8 | 561.1 | 564.6 |
| မိုက်ခရွန် ၉၅၅၀ မက်စ် ၁၂.၈ တီဘီ | 464.2 | 581.5 | 567.3 |
| KIOXIA CD9P-R 7.68TB | 464.7 | 575.6 | 570.6 |
| KIOXIA CM9-R 15.36TB | 462.8 | 571.9 | 580.9 |
| Solidigm PS1030 12.8TB | 462.3 | 578.0 | 599.2 |
pass-three အနေအထားဟာ သတိပေးချက်ထက် အဓိပ္ပာယ်ဖွင့်ဆိုချက်နဲ့ ထိုက်တန်ပါတယ်။ 1 DWPD read-intensive drive ကို checkpoint write တွေကို ရေရှည်လုပ်ဆောင်ဖို့အတွက် ဝယ်ယူထားခြင်းမရှိပါဘူး၊ FIO ရလဒ်တွေက drive ရဲ့ တကယ့်ငြင်းခုံချက်ကို သယ်ဆောင်ထားပါတယ်- read နဲ့ write နှစ်ခုလုံးမှာ group ရဲ့ အကောင်းဆုံး low-queue-depth latency ကို အဆက်မပြတ် ပေးပို့ပေးပါတယ်။ မှတ်သားစရာကတော့ CM9-R ဟာ သူ့ရဲ့ pass တွေမှာ တဖြည်းဖြည်းနဲ့ ခန့်မှန်းလို့ရတဲ့ ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး drive တစ်ခု rotation မှာရှိနေတာနဲ့ checkpoint scheduling က ဂရုစိုက်တဲ့ GDS write line နဲ့ အတူတူပဲ တည်ငြိမ်မှုကို ပြသနေပါတယ်။ checkpoint burst လိုအပ်နေတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေဟာ Micron 9550 မိသားစု ကို ကြည့်ရှုသင့်ပါတယ် ဒါမှမဟုတ် CM9-V mixed-use sibling ကို စောင့်သင့်ပါတယ်။
ကောက်ချက်
KIOXIA CM9-R 15.36TB သည် BiCS8 ပါဝင်သော ပထမဆုံး enterprise-class SSD ဖြစ်ပြီး စီးရီးသည် ၎င်း၏ အကောင်းဆုံး write performance ကို ပေးစွမ်းသည့် capacity point တွင် စမ်းသပ်ထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ data များက ၎င်းကို ရှင်းလင်းသော framing ကို ပေးစွမ်းသည်- ကျွန်ုပ်တို့ run လုပ်သော workload တိုင်းတွင် နှိုင်းယှဉ်အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး low-queue-depth latency ဖြစ်သည်။ queue depth 1 တွင် ၎င်းသည် 4K reads (29.3 µs တွင် 33.6K IOPS)၊ 4K writes (8.2 µs တွင် 115.8K IOPS)၊ 16K sequential writes (10.4 µs single-worker) နှင့် 64K reads (45.6 µs တွင် 1,359.0 MB/s) တို့တွင် field ကို ပြတ်ပြတ်သားသား ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ပြိုင်ဘက်များ လိုအပ်သော concurrency ၏ အစိတ်အပိုင်းအနည်းငယ်ဖြင့် ၎င်း၏ 64K read peak သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ GPU Direct Storage တွင်၊ ၎င်းသည် အဖွဲ့၏ အကောင်းဆုံး small-block read IOPS ကို 136.4K ဖြင့် ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ပြိုင်ဘက်များစွာတွင် မြင်တွေ့ရသည့် မြင့်မားသော thread မတည်ငြိမ်မှုမရှိဘဲ bench ပေါ်တွင် အတည်ငြိမ်ဆုံး write line ကို 5.51 GiB/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့လုပ်ဆောင်ခဲ့သော workloads အားလုံးတွင် အဖွဲ့၏ အနိမ့်ဆုံး queue-depth-1 latency မှာ 25W (ပုံမှန်) ဖြစ်သည်။
deep-queue 4K read peak 1,973.4K IOPS သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ sweep တွင် ရှစ်ခုအနက် ခုနစ်ခုမြောက်နေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည် (KIOXIA ၏ 3,400K အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှု ceiling ထက်ကျော်လွန်သော queue depths တွင် တိုင်းတာသော်လည်း ပြိုင်ဘက်များသည် တူညီသော sweep တွင် ပိုမိုတွေ့ရှိခဲ့သည်) နှင့် single-worker 128K sequential read 9,974.6 MB/s သည် ၎င်း၏ rating မှ ခွဲထွက်နေသော ရလဒ်တစ်ခုတည်းသာ ဖြစ်သည်။
latency-sensitive read tiers၊ OLTP frontends၊ dual-port HA infrastructure ပေါ်ရှိ virtualized estates နှင့် synthetic deep-queue peaks များထက် real-world queue depths များတွင် response time က ပိုအရေးကြီးသည့် read-heavy AI serving အတွက်၊ CM9-R သည် BiCS8 ၏ CBA ဒီဇိုင်းသည် class ကိုပြောင်းလဲစေသည်ဟူသော အခိုင်မာဆုံးငြင်းခုံချက်ဖြစ်သည်။ ရေရှည်တည်တံ့သော heavy-write pipelines များသည် CM9-V သို့မဟုတ် ဤအုပ်စုရှိ mixed-use drives များကို ကြည့်ရှုသင့်သည်။ ကျန်အားလုံးသည် အရေးကြီးသည့်အခါ အမြန်ဆုံးတုံ့ပြန်သည့် drive ကို E3.S တွင် 30.72TB နှင့် 2.5-inch တွင် 61.44TB အထိ လည်ပတ်သည့် capacity stack တွင် ရရှိကြသည်။
CM9-R ရဲ့ queue-depth-1 sweep ဟာ leaderboard မှာလည်း နေရာတစ်နေရာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အခုဆိုရင် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Best for Latency-Critical Workloads မှာ ရရှိထားပါတယ်။ အကောင်းဆုံး Enterprise SSD များ စာမျက်နှာ။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- KIOXIA CM9-R သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Enterprise SSD များ စာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး Low-Latency Enterprise SSD ကို ရရှိထားသည်။




အမေဇုံ