StorageReview.com

Dell Pro 14 Premium သုံးသပ်ချက်- Tandem OLED ပါရှိသော ၂.၅၅ ပေါင်အလေးချိန်ရှိသော မဂ္ဂနီဆီယမ် Flagship

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell Pro 14 Premium ကို Dell က သူ့ရဲ့ အကောင်းဆုံး commercial notebook လို့ ခေါ်ပါတယ်။ ၁၄ လက်မ၊ ၂.၅၄ ပေါင် အလေးချိန်ရှိတဲ့ မဂ္ဂနီဆီယမ် flagship notebook ဖြစ်ပြီး workstation အသုံးပြုသူတွေထက် မိုဘိုင်းလ်ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။ Dell Pro နဲ့ Dell Pro Plus လိုင်းတွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး လက်ရာမြောက်ပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုမှာ raw compute မဟုတ်ဘဲ enterprise security နဲ့ manageability ပါဝင်ပါတယ်။ chassis က ၉၀% recycled မဂ္ဂနီဆီယမ်နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး battery ကိုလည်း customer-replaceable လုပ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီ platform မှာ Intel vPro Enterprise၊ FIPS 140-3-certified TPM နဲ့ quantum-resistant BIOS verification တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

Tandem OLED မျက်နှာပြင်ဖွင့်ထားသည့် ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်တွင် Dell Pro 14 Premium ကို ဖွင့်ထားသည်

Dell က Pro 14 Premium ကို Intel Core Ultra Series 3 (Panther Lake) ကနေ ပရိုဆက်ဆာအလွှာသုံးမျိုးနဲ့ ရောင်းချပါတယ်။ အားလုံးက 8-core Core Ultra 5 335၊ 8-core Core Ultra 7 365 နဲ့ 16-core Core Ultra 7 366H တို့ပါ။ မျက်နှာပြင်တွေက 1920 x 1200 WUXGA LCD ကနေ 2880 x 1800 Tandem OLED touch panel အထိ ရှိပါတယ်။ မန်မိုရီက 64GB အထိ၊ storage က 2TB အထိ ရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit က 50 TOPS NPU၊ 8533 MT/s ရှိတဲ့ LPDDR5x 64GB၊ 1 TB TLC SSD နဲ့ Tandem OLED touch display ပါဝင်တဲ့ 366H ပါ။ အဲဒီ configuration က $2,409 ကနေစပြီး Dell.com မှာ စမ်းသပ်ထားတဲ့အတိုင်း $5,219 ကနေစပါတယ်။ ဒါပေမယ့် single-unit ဈေးနှုန်းက reference point တစ်ခုပါ။ ဤစက်ကို အကောင့်အဖွဲ့မှတစ်ဆင့် ယာဉ်အစီးရေများစွာ ဝယ်ယူရန် တည်ဆောက်ထားသည်။

CPU သုံးခုစလုံးမှာ တူညီတဲ့ integrated Intel Graphics ကို မျှဝေသုံးစွဲကြတာကြောင့် HP EliteBook X G2i မှာ 12 Xe-core Arc B390 step-up ပါဝင်ပေမယ့် ဒီ build ထက် ပိုမြန်တဲ့ graphics level မရှိပါဘူး။ 4 Xe-core iGPU က lineup တစ်ခုလုံးအတွက် အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး ဒီစက်ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပုံဖော်ပေးပါတယ်- dense office multitasking, collaboration နဲ့ on-device AI တွေပါ၊ GPU rendering ဒါမှမဟုတ် CAD viewports တွေ မဟုတ်ပါဘူး။ Dell ရဲ့ အကောင်းဆုံး build ကို ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး အောက်က ရလဒ်တွေက အဲဒီအမြင့်ဆုံး အနေအထားကို ပြသနေပါတယ်။

Dell Pro 14 Premium ၏ သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro 14 ပရီမီယံ
ပုံစံ Dell Pro 14 Premium (PA14260)
processor ​​ကို Intel Core Ultra 7 366H vPro Enterprise (Series 3)၊ 16 cores / 16 threads၊ 50 TOPS Intel AI Boost NPU
ဂရပ်ဖစ် ပေါင်းစပ်ထားသော Intel ဂရပ်ဖစ်၊ 4 Xe core များ
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPDDR5x၊ 8533 MT/s၊ dual-channel၊ onboard
သိုလှောင်ခြင်း 1TB TLC SSD (Samsung PM9C1b၊ PCIe Gen4 NVMe)
မျက်နှာပြင် ၁၄ လက်မ WQXGA (2880 x 1800) Tandem OLED touch၊ 400 nits၊ 100% DCI-P3၊ ComfortView Plus၊ ရောင်ပြန်ဟပ်မှု/အစွန်းအထင်းကာကွယ်မှု၊ Gorilla Glass
ကင်မရာ 8MP HDR + IR၊ 30 fps တွင် 1440p၊ ရှိနေခြင်းကို ထောက်လှမ်းခြင်း၊ ယာယီဆူညံသံလျှော့ချခြင်း၊ ကင်မရာရှပ်တာ
ကြိုးမဲ့ Intel Wi-Fi 7 BE211 2×2၊ ဘလူးတုသ် 6.0
keyboard ကို Copilot hotkey ပါရှိသော Zero-Lattice mini-LED backlit
ဆိပ်ကမ်းများ ပါဝါပို့ဆောင်မှုပါရှိသော Thunderbolt 4 / USB4 (40Gbps) ၂ ခု
1x ကို USB 3.2 ဗိုလ်ချုပ်ကြီး 1 အမျိုးအစား-တစ်ဦးက
1x HDMI ၁.၄
၁ x ၃.၅ မီလီမီတာ နားကြပ်ပေါက်
ဘက်ထရီ 3-cell, 60Wh, ExpressCharge နှင့် ExpressCharge Boost (အခြေခံ config များတွင် 40Wh 2-cell)
ပါဝါစ Adapter ကို 65W ကို USB-C မှာ
လုံခွုံရေး လက်ဗွေဖတ်စက်၊ Windows Hello IR ကင်မရာ၊ TPM 2.0 (FIPS 140-3 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်)၊ ကွမ်တမ်ခံနိုင်ရည်ရှိသော BIOS အတည်ပြုချက်၊ ကင်မရာရှပ်တာ
ကိုယ်ထည် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော မဂ္ဂနီဆီယမ် ၉၀%၊ ၂.၅၄ ပေါင် (၁.၁၅ ကီလိုဂရမ်) မှစတင်၍ ၁၂.၂၅ x ၈.၅၃ x ၀.၆၆-၀.၇၈ လက်မ
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် Windows 11 Pro၊ Copilot+ PC
အာမခံချက် ၃၆ လ ကန့်သတ်ထားသော ဟာ့ဒ်ဝဲအာမခံ
စျေးနှုန်း ဒေါ်လာ ၂,၄၀၉ မှစတင်၍; စမ်းသပ်ပြီးအဖြစ် ဒေါ်လာ ၅,၂၁၉ (ယူနစ်တစ်ခုတည်းပါ Dell.com)

 

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Dell ရဲ့ ၉၀% ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ မဂ္ဂနီဆီယမ်ကိုယ်ထည်ကြောင့် ၂.၅၅ ပေါင်သာရှိတဲ့ Pro 14 Premium ဟာ လက်ကိုင်မှာ ကောင်းကောင်းသယ်ဆောင်နိုင်ပြီး သင့်အိတ်ကို ပေါ့ပါးစေပါတယ်။ ကိုယ်ထည်က အဖုံးကို ထောင့်တစ်နေရာကနေ ဖွင့်ဖို့ လုံလောက်တဲ့ မာကျောမှုကိုလည်း ပေးစွမ်းပါတယ်။

Dell Pro 14 Premium ပိတ်ထားသော၊ မဂ္ဂနီဆီယမ်အဖုံး၏ အပေါ်မှ မြင်ကွင်း

ရှေ့အနားတစ်လျှောက်မှာ Pro 14 Premium ဟာ ကိုယ်ထည်တစ်ခုလုံးရဲ့ အမြင့် ၃/၄ လက်မအောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။ ဝက်ဘ်ကင်မရာရှပ်တာအတွက် ကွေးညွှတ်နေတဲ့ ဆလိုက်ဒါကိုလည်း မြင်နိုင်ပြီး စတီရီယိုမိုက်ခရိုဖုန်းတွေကြားမှာ အလယ်ဗဟိုမှာ ရှိပါတယ်။

အဖုံးကို တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းပိတ်ထားသည့် Dell Pro 14 Premium ရှေ့ပရိုဖိုင်၊ ပါးလွှာသော မဂ္ဂနီဆီယမ်ကိုယ်ထည်ကို ပြသထားသည်

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ယခင် Pro Precision 7 16 နဲ့ဆင်တူစွာ ပဲ ကျဉ်းကျပ်စွာ နေရာချထားထားတဲ့ key layout ကို တွေ့ရပြီး ကွာဟချက် အနည်းဆုံးပါပဲ။ အသံစနစ်ရဲ့ တစ်ဝက်ပဲရှိတဲ့ top-firing speakers တွေကိုလည်း တွေ့ရပါတယ်။ touchpad ရဲ့ ရှေ့အစွန်းတစ်ဖက်တစ်ချက်စီမှာ bottom-firing speakers တစ်စုံ ထပ်ပါရှိပါတယ်။ ဒီ keyboard မှာ အလင်းရောင်နည်းတဲ့နေရာမှာ အသုံးပြုနိုင်အောင် zero-lattice mini-LED backlight လည်း ပါဝင်ပါတယ်။

အပေါ်မှကြည့်လျှင် Dell Pro 14 Premium Zero-Lattice ကီးဘုတ်နှင့် Collaboration Touchpad

ဒီမော်ဒယ်မှာ Pro Precision 7 16 ရဲ့ flashback တစ်ခုလို ဖန် touchpad ပါရှိပေမယ့် ဒီတစ်ခါတော့ haptic မဟုတ်တဲ့ ရိုးရာ diving-board-hinge-style touchpad ပါ။ haptic မဟုတ်ပေမယ့် ချောမွေ့တဲ့ finish နဲ့ sliding feel တော့ အတူတူပါပဲ။ Pro 14 Premium ရဲ့ configuration အချို့မှာ meeting control လွယ်ကူစေဖို့ collaboration touchpad ပါရှိပါတယ်။

Dell Pro 14 Premium haptic touchpad နှင့် palm rest အနီးကပ်မြင်ကွင်း

မျက်နှာပြင်အတွက်၊ အပေါ်ဘက်တွင် Gorilla Glass touch panel ပါရှိသော 3K tandem OLED ရှိသည်။ မျက်နှာပြင်သည် 100% brightness တွင် 400 nits ထုတ်လွှတ်ပေးပြီး anti-smudge coating ပါရှိသည်။ tandem OLED မျက်နှာပြင်များကို အသုံးပြုခြင်းသည် အရောင်ကြည်လင်ပြတ်သားမှုသာမက ပါဝါထိရောက်မှုနှင့် မျက်နှာပြင်သက်တမ်းကြာရှည်ခံမှုတို့ကိုလည်း အထောက်အကူပြုသည်။ Dell ၏ ကိန်းဂဏန်းများအရ tandem OLED သည် ရိုးရာ OLED panel ထက် အလေးချိန် ၄၉% လျော့ကျစေပြီး ပါဝါသုံးစွဲမှု ၂၄% ပိုမိုသက်သာသည်။

2880 x 1800 Tandem OLED မျက်နှာပြင်ပါရှိသော Dell Pro 14 Premium သည် တိုက်ရိုက်အသုံးပြုနိုင်သည်။

3K tandem OLED display ရဲ့အပေါ်မှာ ကင်မရာနဲ့ sensor package ကို မြင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီ notebook မှာ 8MP 1440p webcam နဲ့အတူ Windows Hello နဲ့ presence detection sensor တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ notebook မှာ ကျွန်တော်တို့မြင်ဖူးတဲ့ တခြား notebook တွေလို အရှေ့အနားမှာမဟုတ်ဘဲ အပေါ်အနားမှာ knurled slider ပါတဲ့ integral shutter တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

8MP HDR ကင်မရာဖြင့် Dell Pro 14 Premium အပေါ်ဘက်ဘောင်ကို အနီးကပ်ရိုက်ကူးခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ port ရွေးချယ်မှုအား ကြည့်လျှင် ဘယ်ဘက်အစွန်းတွင် HDMI 2.1 port နှင့် Thunderbolt 4 port နှစ်ခုလုံးအပြင် အားသွင်းမီးလည်း ပါရှိသည်။

HDMI 2.1 နှင့် Thunderbolt 4 port နှစ်ခုပါသည့် Dell Pro 14 Premium ဘယ်ဘက်ခြမ်း

ညာဘက်အစွန်းတစ်လျှောက်မှာတော့ နည်းနည်းပါးပြီး 3.5mm combination headphone jack၊ USB 3.2 Gen 1 Type-A port နဲ့ wedge-shaped lock slot တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ USB Type-A port မှာ Dell ရဲ့ Power Share feature လည်း ပါဝင်တာကြောင့် laptop အိပ်နေချိန်မှာ ဒါမှမဟုတ် ပါဝါပိတ်ထားချိန်မှာ peripheral ပစ္စည်းတွေ ဒါမှမဟုတ် cell phone ကို အားသွင်းဖို့အတွက် ပါဝါထွက်ရှိစေပါတယ်။

Dell Pro 14 Premium ညာဘက်ခြမ်းတွင် USB Type-A port နှင့် lock slot ပါရှိသည်။

အောက်ခြေမှာ အအေးပေးစနစ်အတွက် လေဝင်ပေါက်ကောင်းကောင်းတစ်ခုနဲ့ display hinge မှာ နောက်ကနေ ထွက်လာတဲ့ လေထွက်ပေါက်တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ရှေ့ဘက်အစွန်းမှာလည်း ကီးဘုတ်ဘေးနားက အသံအရည်အသွေးကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ အောက်ခြေကနေ ထွက်လာတဲ့ စပီကာတွေကို တွေ့ရမှာပါ။ Dell က အောက်ခြေအဖုံးကို ဖြုတ်ဖို့ screw ၇ ခုပဲ အသုံးပြုထားပါတယ်။

လေဝင်လေထွက်ပေါက်များနှင့် စပီကာဂရစ်များပါရှိသော Dell Pro 14 Premium အောက်ခြေပြား

အတွင်းပိုင်းမှာတော့ ရှေ့နဲ့အလယ်ဗဟိုမှာ mainboard တစ်ခုလုံးနီးပါးအရွယ်အစားရှိတဲ့ အအေးပေးပန်ကာကြီးတစ်ခုရှိပြီး အပေါ်ညာဘက်ထောင့်မှာရှိပါတယ်။ အောက်မှာ 60Wh ဘက်ထရီကိုလည်းတွေ့ရပြီး အလုပ်ချိန်တစ်လျှောက်လုံး နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာတွေကို balanced power mode နဲ့ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ Dell ဟာ SSD နဲ့ ဘက်ထရီကို အလွယ်တကူလဲလှယ်နိုင်တဲ့အတွက် ဝန်ဆောင်မှုကောင်းမွန်မှုကိုလည်း အထူးအာရုံစိုက်ထားပါတယ်။

အောက်ခြေအဖုံးကို ဖယ်ရှားထားပြီး၊ 60Wh ဘက်ထရီကို ဆွဲဖြုတ်တပ်ထားသည့် အပေါက်များ၊ အအေးပေးပန်ကာနှင့် အပူပိုက်တို့ကို ပြသထားသည့် Dell Pro 14 Premium အတွင်းပိုင်း

Dell Pro 14 ပရီမီယံစွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ integrated Intel Graphics ပါဝင်တဲ့ Core Ultra 7 366H၊ 8533 MT/s မှာ LPDDR5x 64GB နဲ့ Windows 11 Pro မှာ 1 TB TLC SSD တို့ကို အသုံးပြုထားပြီး benchmark တွေကို Best Performance power mode မှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းစမ်းသပ်ခြင်းအတွက် စနစ်တွေကို Balanced power mode မှာ configure လုပ်ပြီး screen brightness ကို 50% သတ်မှတ်ပေးပါတယ်။

နှိုင်းယှဉ်ချက်များအတွက်၊ Pro 14 Premium ကို တူညီသော Core Ultra 7 366H ကို အသုံးပြုထားသော တူညီသော suite ဖြင့် စမ်းသပ်ထားသော စနစ်သုံးခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါမည်။ ၎င်းသည် premium commercial 14-inch အမျိုးအစားတွင် ၎င်း၏ အနီးစပ်ဆုံး cross-brand ပြိုင်ဘက် HP EliteBook X G2i နှင့် volume line ထက် Premium က သင့်အား မည်သည့်အရာကို ဝယ်ယူသည်ကို ပြသသည့် mainstream Dell Pro ဖြစ်သည်။ တတိယတစ်ခုမှာ Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 ဖြစ်ပြီး၊ ၎င်းသည် တူညီသော Panther Lake silicon ပေါ်တွင် discrete RTX PRO 1000 ပါရှိသော ၃.၆ ပေါင် မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် အမျိုးအစားတစ်ခု ပိုလေးသော်လည်း ဤ iGPU platform ထက် dedicated GPU ၏ အပိုထပ်ဆောင်းပါဝင်မှုထက် သာလွန်သည်။

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တစ်နေ့လုံး လုပ်ဆောင်ခြင်းကို တုပပေးသည်- အက်ပ်စတင်ခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်လုပ်ခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ စာရင်းဇယားများ၊ ရေးသားခြင်း၊ ဓာတ်ပုံနှင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် အလင်းပုံဖော်ခြင်း။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ယေဘုယျအားရမှတ် 8,482 9,209 8,438 9,083
Essentials 10,840 10,760 10,981 10,686
productivity 14,466 18,859 13,992 16,501
ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာဖန်တီးမှု 10,558 10,445 10,610 11,534

 

Pro 14 Premium ဟာ စုစုပေါင်း ရမှတ် ၈၄၈၂ ရရှိထားပြီး Dell Pro 7 14 Intel ရဲ့ ရမှတ် ၈၄၃၈ ထက် သာလွန်နေပေမယ့် HP EliteBook X G2i ရဲ့ ရမှတ် ၉၂၀၉ နဲ့ ThinkPad P14s Gen 7 ရဲ့ ရမှတ် ၉၀၈၃ တို့ထက် နောက်ကျနေပါတယ်။ HP နဲ့ ကွာခြားချက်ကတော့ Productivity အုပ်စုမှာ ရှိနေပြီး EliteBook ဟာ Dell ရဲ့ ရမှတ် ၁၄၄၆၆ နဲ့ ယှဉ်ရင် ၁၈၈၅၉ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ Shared silicon က ခန့်မှန်းထားတဲ့အတိုင်း Essentials နဲ့ Digital Content Creation တွေဟာ 366H စနစ်သုံးခုလုံးမှာ ဆက်စပ်နေပါတယ်။

PCMark 10 ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ

ဘက်ထရီစမ်းသပ်ခြင်းအတွက်၊ စနစ်ပိတ်သွားသည်အထိ PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုကို Balanced power mode တွင် 50% screen brightness ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပါသည်။

ခေတ်မီရုံးသုံးဘက်ထရီ Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
လည်ပတ်ချိန် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 16 နာရီ 30 မိနစ် 17 နာရီ 13 မိနစ် 26 နာရီ 18 မိနစ် 15 နာရီ 52 မိနစ်

 

၁၆ နာရီနဲ့ ၃၀ မိနစ်မှာ Pro 14 Premium ဟာ အုပ်စုထဲက တခြား premium OLED စက်တွေနဲ့ အတူတူပဲ band မှာ ရှိနေပါတယ်။ EliteBook X G2i ဟာ Dell ရဲ့ 60Wh နဲ့ ယှဉ်ရင် 68Wh ဘက်ထရီနဲ့ ၁၇:၁၃ နာရီ လည်ပတ်ခဲ့ပါတယ်။ Dell Pro 7 14 ရဲ့ 26:18 aspect ratio က resolution နိမ့်တဲ့ LCD နောက်ကွယ်မှာ silicon က ဘာတွေလုပ်နိုင်လဲဆိုတာကို ပြသနေပါတယ်။ ဒါကြောင့် ဆယ်နာရီကွာဟချက်ဟာ platform ချို့ယွင်းချက်မဟုတ်ဘဲ 2880 x 1800 Tandem OLED panel ရဲ့ ဈေးနှုန်းပါပဲ။ ၁၆ နာရီခွဲကြာ အလုပ်လုပ်တဲ့ တစ်နေ့လုံး အနားသတ်နဲ့ ကြည်လင်ပြတ်သားနေဆဲဖြစ်ပြီး panel က ဒီ configuration ရဲ့ အဓိကအချက်ပါပဲ။

Dell ရဲ့ Express Charge လုပ်ဆောင်ချက်ကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် မိနစ် ၂၃ အတွင်းမှာ ၀-၅၀%၊ မိနစ် ၄၈ အတွင်းမှာ ၀-၈၀% နဲ့ ၁ နာရီနဲ့ ၃၃ အတွင်းမှာ ၀-၁၀၀% အားပြန်သွင်းနိုင်မှုကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ အားအပြည့်သွင်းထားရုံနဲ့ ၁၆ နာရီကျော် အသုံးပြုနိုင်ဖို့အတွက် မိနစ် ၃၀ အတွင်း အလုပ်ချိန်တစ်ရက်လုံး အသုံးပြုနိုင်ပြီး ၀% ကနေစပြီး ပြောင်းလဲမှုအချို့ ရှိလာမှာပါ။

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် single-core၊ multi-core နှင့် GPU compute workloads များကို လွှမ်းခြုံထားသော cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 Premium (Intel ဂရပ်ဖစ်) HP EliteBook X G2i (Intel ဂရပ်ဖစ်) Dell Pro 7 14 Intel (Intel ဂရပ်ဖစ်) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
CPU Single-Core 2,894 2,804 2,862 2,808
CPU Multi-Core 16,763 16,390 16,787 16,319
GPU OpenCL 23,861 24,453 23,741 87,537
GPU Vulkan 26,456 26,528 25,533 73,204

 

Premium သည် 366H အုပ်စုတွင် single-core ရမှတ် 2,894 နှင့် multi-core ရမှတ် 16,763 ဖြင့် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး ပြိုင်ပွဲသုံးခုလုံး၏ 2.5% ခန့်အတွင်း ရရှိထားသည်။ GPU တွက်ချက်မှုသည် iGPU ဇာတ်လမ်းကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြောပြသည်- OpenCL နှင့် Vulkan တို့သည် တူညီသော 4 Xe-core ဂရပ်ဖစ်တွင် HP နှင့် Pro 7 14 တို့၏ ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွင်း ရှိပြီး P14s Gen 7 ၏ RTX PRO 1000 သည် သုံးဆခန့် သာလွန်သည်။

Geekbench 7

Geekbench 7 သည် workloads နှင့် scoring scale ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသောကြောင့် ရမှတ်များသည် Geekbench 6 နှင့် နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။

Geekbench 7 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 Premium (Intel ဂရပ်ဖစ်) HP EliteBook X G2i (Intel ဂရပ်ဖစ်) Dell Pro 7 14 Intel (Intel ဂရပ်ဖစ်) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
CPU Single-Core 2,609 2,527 2,589 2,533
CPU Multi-Core 17,878 17,345 17,805 17,651
GPU OpenCL 23,849 23,737 23,876 75,340
GPU Vulkan 23,451 23,036 23,484 70,067

 

ဤတွင် Premium သည် CPU တိုင်းတာမှုနှစ်ခုလုံးတွင် single-core 2,609 နှင့် multi-core 17,878 ဖြင့် နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်သုံးခုလုံးကို ဦးဆောင်နေပါသည်။ EliteBook (2,527 / 17,345) နှင့် Pro 7 14 (2,589 / 17,805) ရှိ တူညီသော 366H ၏ အနားသတ်များသည် သေးငယ်သော်လည်း တသမတ်တည်းရှိပြီး ၎င်းတို့သည် အုပ်စုတွင် အပေါ့ပါးဆုံးကိုယ်ထည်မှ ထွက်ပေါ်လာခြင်းဖြစ်သည်။ GPU ရလဒ်များသည် 4 Xe cluster နှင့် ထပ်တူကျပြီး iGPU စနစ်သုံးခုသည် ၂% အောက်သာ ကွာခြားပါသည်။

Cinebench ၂

Cinebench 2026 သည် CPU ပေါ်တွင် ထုတ်လုပ်မှုမြင်ကွင်းကို ဖော်ပြရန် Maxon ၏ Redshift အင်ဂျင်ကို အသုံးပြုသည်။ GPU စမ်းသပ်မှုသည် ဤပေါင်းစပ်ပလက်ဖောင်းများ ခွဲဝေပေးသည်ထက် ဂရပ်ဖစ်မှတ်ဉာဏ် ပိုမိုလိုအပ်သောကြောင့် discrete-GPU ကွန်ပျူတာပေါ်တွင်သာ လုပ်ဆောင်သည်။

Cinebench 2026 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
CPU Single Thread 508 494 511 502
CPU မျိုးစုံ Thread များ 3,857 4,060 3,807 4,492
GPU ကို N / A N / A N / A 34,437

 

Single-thread က 508 မှာ ရှိနေပြီး 366H အုပ်စုကို Pro 7 14 ရဲ့ 511 နဲ့ HP ရဲ့ 494 ကြားမှာ ပိုင်းခြားထားပါတယ်။ Multi-thread က 3,857 မှာ Pro 7 14 ထက် အသာရပေမယ့် EliteBook ရဲ့ 4,060 ထက် နောက်ကျနေပါတယ်။ HP ရဲ့ thermal tuning က ဒီ chassis ထက် သာလွန်နေပြီး P14 တွေက 4,492 မှာ အားလုံးကို ကျော်ဖြတ်ပြီး cooling mass ပိုသုံးရပါတယ်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင်

3DMark CPU Profile သည် thread တစ်ခုတည်းမှ ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးပမာဏအထိ တူညီသော workload ကို ချိန်ညှိပေးပြီး thread များထည့်သွင်းသည်နှင့်အမျှ စွမ်းဆောင်ရည်မည်သို့ တိုးတက်လာသည်ကို ပြသသည်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
မက်စ်ချည်များ 9,625 9,179 9,699 10,500
16 တွင် Threads 9,321 8,995 9,679 10,421
8 တွင် Threads 5,857 5,814 6,450 6,550
4 တွင် Threads 3,892 3,812 4,240 4,219
2 တွင် Threads 2,143 2,095 2,230 2,251
1 Thread 1,147 1,108 1,163 1,165

 

ကွေးညွှတ်မှုအပြည့်က အခြား 366H စက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ကျဉ်းမြောင်းပါတယ်- Pro 7 14 ရဲ့ ၅% အတွင်း ခြေလှမ်းတိုင်းမှာ ရှိနေပြီး thread ၂ ခုအထက်မှာ EliteBook ထက် သာလွန်နေပြီး Max Threads ရမှတ် ၉,၆၂၅ ရရှိထားပါတယ်။ P14s တွေက ကွေးညွှတ်မှုထိပ်မှာ ၉% ခန့် ဦးဆောင်နေပြီး ပိုလေးတဲ့ အပူချိန်အဖုံးနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip ရဲ့ built-in benchmark က core အားလုံးရဲ့ GIPS မှာ compression နဲ့ decompression throughput ကို တိုင်းတာပေးပါတယ်။

7-Zip 24.09 (GIPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ချုံ့ 86.300 89.259 83.281 90.364
ဖိသိပ်ခြင်း 79.533 86.189 76.774 90.526
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 82.916 87.724 81.2 90.445

 

Premium ရဲ့ GIPS စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၈၂.၉၁၆ ဟာ Pro 7 14 ရဲ့ ၈၁.၂ နဲ့ EliteBook ရဲ့ ၈၇.၇၂၄ ကြားမှာ ရှိပြီး P14 တွေက ၉၀.၄၄၅ နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။ Decompression က ၇၉.၅၃၃ GIPS နဲ့ အားနည်းတဲ့ တစ်ဝက်ဖြစ်ပြီး ၈၆.၃၀၀ မှာ compression က အုပ်စုဦးဆောင်သူရဲ့ ၄% အတွင်းမှာ ရှိပါတယ်။

y-cruncher

y-cruncher သည် Pi ကို ပုံသေဂဏန်းအရေအတွက်အထိ တွက်ချက်ပြီး စံလုပ်ဆောင်မှုများတွင် မှတ်ဉာဏ် bandwidth နှင့် BBP လုပ်ဆောင်မှုများတွင် သန့်စင်သော CPU throughput ကို အလေးထားသည်။

y-cruncher (စက္ကန့်၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ပိုင် ၁၀ဘီ 34.930 34.920 34.775 26.685
ပိုင် ၁၀ဘီ 102.429 97.527 104.586 76.787
ပိုင် ၁၀ဘီ 227.217 N / A 240.554 172.994
ပိုင် BBP 1B 1.905 1.842 1.835 1.621
ပိုင် BBP 10B 23.152 22.451 21.280 18.200
ပိုင် BBP 100B 292.475 269.011 301.611 219.969

 

Premium ဟာ 5-billion-digit run ကို 227.2 စက္ကန့်နဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး 32GB EliteBook မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့တဲ့ run တစ်ခုဖြစ်ပြီး Pro 7 14 ရဲ့ 240.6 စက္ကန့်ကို P14 တွေထက် နောက်ကျနေခဲ့ပါတယ်။ BBP ရလဒ်တွေကလည်း အစီအစဉ်အတိုင်းပါပဲ။ အများဆုံး run မှာ မှတ်ချက်တစ်ခုကတော့ 64GB တပ်ဆင်ပေးထားပေမယ့် test time မှာ memory မလုံလောက်လို့ 10B standard test ကို ကျော်သွားခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 ကတော့ memory configuration တစ်ခုတည်းနဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။

Blender

Blender 5.2 ရဲ့ benchmark က Monster၊ Junkshop နဲ့ Classroom မြင်ကွင်းတွေကို GPU နဲ့ CPU နှစ်ခုလုံးမှာ တစ်မိနစ်ကို နမူနာရမှတ်တွေနဲ့ ဖော်ပြပေးပါတယ်။

Blender 5.2 (နမူနာ/မိနစ်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 Premium (Intel ဂရပ်ဖစ်) HP EliteBook X G2i (Intel ဂရပ်ဖစ်) Dell Pro 7 14 Intel (Intel ဂရပ်ဖစ်) Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
GPU ကို
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 236.31 250.14 254.40 922.95
အမှိုက်ဆိုင် 181.84 154.95 189.59 795.65
စာသင်ခန်း 149.74 149.90 152.73 625.62
စီပီယူ
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 110.11 118.87 107.87 131.08
အမှိုက်ဆိုင် 77.31 84.95 78.06 97.76
စာသင်ခန်း 52.17 57.45 53.90 68.45

 

GPU rendering ဟာ ​​4 Xe စနစ်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အများကြီးသာပါတယ်။ Monster မှာ Premium ရဲ့ 236.31 ဟာ Pro 7 14 ထက် 7% လောက် သာလွန်နေပြီး Junkshop မှာ 181.84 ရရှိထားတဲ့ EliteBook ကတော့ 17% လောက် ဦးဆောင်နေပြီး EliteBook ကတော့ တူညီတဲ့ thermal band အတွင်းမှာ နေရာယူထားပါတယ်။ CPU runs ကတော့ EliteBook ထက် ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။ ဒီထဲက ဘယ်ဟာမှ rendering machine တွေ မဟုတ်ပါဘူး၊ P14s column မှာ workstation GPU တစ်ခုရဲ့ ကွာဟချက်ကို ပြသထားပါတယ်- GPU scene တိုင်းမှာ 4x လောက် ရှိပါတယ်။

LuxMark

LuxMark v4 သည် OpenCL-based LuxCoreRender engine ဖြင့် Hall Bench နှင့် Food မြင်ကွင်းများကို ဖန်တီးပေးသည်။

LuxMark v4 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ခန်းမ 2,577 2,481 2,168 11,342
အစားအသောက်များ 1,094 1,058 880 4,103

 

Hall မှာ ၂၅၇၇ မှတ်နဲ့ Food မှာ ၁၀၉၄ မှတ်နဲ့ Premium ဟာ အုပ်စုထဲမှာ အကောင်းဆုံး iGPU နံပါတ်တွေကို ရရှိထားပြီး EliteBook ထက် ၄% လောက် သာလွန်ပြီး Pro 7 14 ထက် ၁၉-၂၄% သာလွန်ပါတယ်။ ဒါက ဒီ chassis မှာ volume Dell ထက် iGPU clocks တွေ ပိုကောင်းတာကို အရှင်းဆုံး ပြသနေပါတယ်။

V Ray

V-Ray ရဲ့ GPU benchmark ဟာ vpaths တွေမှာ path-traced rendering throughput ကို တိုင်းတာပါတယ်။

V-Ray GPU (vpaths၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
CUDA အင်ဂျင် 793 850 775 1,568
RTX အင်ဂျင် N / A N / A N / A 2,589

 

793 vpaths ရလဒ်က သူ့ရဲ့ 366H comps နှစ်ခုကို ပိုင်းခြားထားပြီး Pro 7 14 ရဲ့ 775 ထက် အရင်ဖြစ်ပြီး EliteBook ရဲ့ 850 ထက် နောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။ RTX အင်ဂျင်တန်းက P14s တစ်ခုတည်းနဲ့ သက်ဆိုင်ပြီး ဘာမှ ပေါင်းစပ်မထားပါ။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် CPU နှင့် GPU ပေါ်ရှိ 8K BRAW 12:1 decode throughput ကို တိုင်းတာပေးပြီး timeline scrubbing ကို တည်းဖြတ်ရန်အတွက် လက်တွေ့ကျသော proxy တစ်ခုဖြစ်ပါသည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု (fps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
8K 12:1 CPU 68 72 68 77
8K 12:1 GPU 48 48 48 96

 

CPU decode ကို 68 fps နဲ့ GPU decode ကို 48 fps နဲ့ လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်မှုတွေဟာ Pro 7 14 နဲ့ တစ်ထပ်တည်းကျပြီး EliteBook ရဲ့ 6% အတွင်းမှာပဲ ရှိပါတယ်။ 4 Xe system တိုင်းဟာ GPU decode အတွက် 48 fps မှာ အလုပ်လုပ်ပြီး P14 တွေကတော့ နှစ်ဆပိုမြန်ပါတယ်။

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် upscaling၊ denoising၊ frame interpolation နှင့် slow-motion မော်ဒယ်များတွင် ၎င်း၏ built-in benchmark ကို 1080p input တွင် လုပ်ဆောင်သည်။

Topaz Video AI (fps မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
အာတီမစ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 2.57 / 2.62 / 0.99 2.45 / 2.48 / 0.91 2.51 / 2.53 / 0.95 5.17 / 3.19 / 1.12
အိုင်းရစ် ၁X / ၂X / ၄X 2.44 / 1.41 / 0.43 2.44 / 1.40 / 0.43 2.38 / 1.37 / 0.42 5.91 / 3.12 / 1.01
ပရိုတီးယပ်စ် ၁X / ၂X / ၄X 2.60 / 2.84 / 1.10 2.59 / 2.86 / 1.11 2.52 / 2.76 / 1.06 4.78 / 3.14 / 1.05
ဂါယာ ၁X / ၂X / ၄X 1.36 / 0.92 / 0.70 1.34 / 0.91 / 0.69 1.31 / 0.89 / 0.67 1.62 / 1.13 / 0.79
Nyx 1X / 2X 0.73 / 0.73 0.72 / 0.72 0.71 / 0.71 2.40 / 2.09
Hyperion HDR 1X 2.15 2.08 2.02 14.56
၄ ဆ နှေးကွေးသော Apollo / APFast 4.61 / 16.14 4.61 / 16.06 3.08 / 14.64 10.39 / 29.94
16X Slowmo Aion DNF DNF DNF N / A

 

366H စနစ်သုံးခုကို ဤနေရာတွင် လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းအရ အပြန်အလှန်လဲလှယ်နိုင်ပြီး Premium သည် 0.70 fps တွင် Gaia 4X အပါအဝင် အတန်းအများစုတွင် ရာဂဏန်းအနည်းငယ်ရှေ့တွင်ရှိသည်။ 16X Slowmo Aion မော်ဒယ်သည် ဤ stack ရှိ integrated-graphics စနစ်တိုင်းတွင်ကဲ့သို့ပင် ဤယူနစ်တွင် ပြီးပြည့်စုံစွာ မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပေ။ ဤ workloads များသည် P14s-class hardware သို့မဟုတ် ပိုမိုကောင်းမွန်သော hardware လိုအပ်သည်။ iGPU နံပါတ်များသည် ပြီးပြည့်စုံမှုအတွက်ဖြစ်သည်။

UL Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation သည် local LLM လေးခု (Phi၊ Mistral၊ Llama3၊ Llama2) ကို လုပ်ဆောင်ပြီး generation စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရလဒ်များတွင် ပြသထားသည့်အတိုင်း စက်လေးလုံးလုံးတွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် CPU မော်ဒယ်တစ်ခုတည်းကိုသာ အသုံးပြုနေပါသည်။ အများစုအတွက် ကျွန်ုပ်တို့သည် အတော်လေးနီးစပ်သော ရလဒ်များကို တွေ့မြင်ရပြီး EliteBook X G2i သည် ပိုကြီးသော မော်ဒယ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အပူဒဏ်ကို ခံရနိုင်သည်။

Procyon AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (IGPU / RTX PRO 1000)
phi 1,121 1,082 1027 1071 / 1,618
Mistral 1,111 1,053 1027 1058 / 1,397
လာမာ ၂ 1,099 952 1014 1047 / 1,252
လာမာ ၂ 1,053 993 1009 ၁၀၁၂ / DNF

 

ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ Premium ဟာ မော်ဒယ်လေးမျိုးစလုံးမှာ ပြိုင်ဘက်သုံးမျိုးစလုံးကို ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Pro 7 မှာ ၁၄ မှတ်ရခဲ့ပြီး Phi မှာ ၁၀၂၇ မှတ်နဲ့ Llama3 မှာ ၁၀၉၉ မှတ်ရခဲ့ပြီး ၁၀၁၄ မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ 50 TOPS NPU မှာလည်း ဒီ suite ကို ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး မော်ဒယ်လေးမျိုးစလုံးမှာ ၈၃၁ / ၇၁၇ / ၆၉၇ / ၅၉၃ မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက iGPU လမ်းကြောင်းထက် နှေးကွေးပေမယ့် ပါဝါသုံးစွဲမှုရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအနေနဲ့သာ ရရှိနိုင်ပြီး Copilot+ workloads တွေကို trade-off အနေနဲ့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။

UL Procyon AI ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Image Generation သည် Stable Diffusion throughput ကို တိုင်းတာသည်။ SD 1.5 သည် FP16 နှင့် INT8 တိကျမှုဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး NPU တွင် INT8 ထပ်မံလုပ်ဆောင်ကာ ပိုမိုလေးလံသော SDXL FP16 workload ပါဝင်သည်။

Procyon AI Image Generation (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
SD ၁.၅ FP၁၆ 253 258 258 943
SD ၁.၅ INT၈ 3,604 3,529 3,575 12,403
SD 1.5 INT8 (NPU) 2,888 N / A N / A N / A
SDXL FP16 DNF 307 268 765

 

SD 1.5 ရလဒ်များသည် iGPU စနစ်သုံးခုလုံးတွင် engine-matched (OpenVINO) ဖြစ်ပြီး ထိရောက်စွာ တူညီနေသည်- FP16 တွင် ၂၅၃ မှတ်နှင့် INT8 တွင် ၃,၆၀၄ မှတ်၊ နောက်ပိုင်းတွင် နှစ်ခုစလုံးထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်သည်။ NPU INT8 ရမှတ်သည် ၂,၈၈၈ မှတ်ဖြစ်ပြီး iGPU throughput ၏ ၈၀% ခန့်ရှိသည်။ SDXL FP16 သည် အပြင်ဘက်ဆုံးဖြစ်သည်- ရမှတ်သည် စနစ်ကို နှစ်ကြိမ် crash လုပ်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့သည် lab မူဝါဒအရ ၎င်းကို ကျော်သွားခဲ့သည်၊ EliteBook သည် တူညီသော silicon ပေါ်တွင် ၃၀၇ မှတ်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သော workload ဖြစ်သည်။ မည်သို့ပင်ဖြစ်စေ၊ လက်တွေ့ကျသောအချက်မှာ SDXL-class မော်ဒယ် loads များသည် ဤ iGPU အဆင့်ကို ကျော်လွန်သွားသည့်နေရာများဖြစ်သည်။

UL Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision သည် WinML အောက်တွင် inference model ခြောက်ခုကို လုပ်ဆောင်ပြီး ရိုးရာ vision workloads များ၏ CPU နှင့် GPU view ကို ပေးစွမ်းသည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင် (WinML၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
စီပီယူ 120 126 121 134
GPU ကို 213 205 205 426

 

ဒီမှာ အနည်းငယ်ကွဲပြားတာကို မြင်နိုင်ပေမယ့် Pro 14 Premium၊ EliteBook X G2i နဲ့ Pro 7 14 တို့ဟာ P14s Gen 7 ရဲ့ GPU စမ်းသပ်မှုမှာ အကြီးမားဆုံးကွာဟချက်နဲ့အတူ အတော်လေးနီးကပ်နေခဲ့ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် Pro 14 Premium ဟာ P14s Gen7 နဲ့ မယှဉ်နိုင်ခင်အထိ GPU စမ်းသပ်မှုမှာ အနည်းငယ်ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်။

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် 3ds Max၊ Blender၊ CATIA၊ Creo၊ Maya၊ Siemens NX၊ SolidWorks နှင့် အခြားကုမ္ပဏီများမှ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် visualization viewset များကို FHD တွင် ဤနေရာတွင် လည်ပတ်ပါသည်။

SPECviewperf 15 (FHD၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 (RTX PRO 1000)
3dsmax-08 9.41 8.70 9.58 28.20
ဘလင်းဒါ-၀၁ 9.23 9.26 9.11 40.69
ကာတီယာ-၀၇ 5.46 5.66 5.27 43.36
creo-04 18.49 18.85 18.27 107.59
စွမ်းအင်-၁ 3.60 3.62 3.68 45.79
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 6.20 6.29 6.22 25.45
မာယာ-၀၇ 48.77 52.56 49.54 112.84
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 9.79 9.97 9.91 86.38
snx-05 37.99 37.45 37.74 103.61
solidworks-၂၀၁၁ 11.77 12.37 11.86 53.63
unreal_engine-01 21.81 21.47 21.36 49.24

 

viewset ဆယ့်တစ်ခုစလုံးက ရမှတ်တွေကို ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး 366H စနစ်သုံးခုဟာ တစ်ခုချင်းစီရဲ့ ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွင်းမှာပဲ ရှိနေပါတယ်။ 48.77 မှာရှိတဲ့ maya-07 နဲ့ 37.99 မှာရှိတဲ့ snx-05 တို့ဟာ ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ viewport အလုပ်အတွက် ဒီသုံးခုထဲက တစ်ခုကိုမှ ဘယ်သူမှ မဝယ်သင့်ပါဘူး၊ ပြီးတော့ P14s ကော်လံ၊ 2.5x မှ 8x အထိဟာ အသိအမှတ်ပြု workstation ဂရပ်ဖစ်တွေဆီ တက်လှမ်းဖို့အတွက် ပမာဏသတ်မှတ်ထားတဲ့ အငြင်းအခုံပဲ ဖြစ်ပါတယ်။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4 သည် တကယ့် application workloads များကို hardware subsystem ရမှတ်များနှင့် industry vertical ရမှတ်များအဖြစ် ပေါင်းစပ်ပေးသည်။

SPECworkstation 4 (SPEC အချိုး၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
ဟာ့ဒ်ဝဲ ဆပ်စနစ်များ
စီပီယူ 1.15 1.16 1.08 1.35
ဂရပ်ဖစ် 0.82 0.80 0.82 4.51
တိုး။ မြန်စေသောအရာ N / A 1.46 N / A 3.26
သိုလှောင်ခြင်း 0.96 1.65 1.68 1.67
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 1.15 1.16 1.18 1.65
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 0.91 1.02 0.90 1.69
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 0.77 0.79 0.78 0.96
ဘဝကသိပ္ပံ 1.17 1.14 1.04 1.82
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး DNF 1.24 1.16 1.81
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.29 1.47 1.41 1.89
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 0.86 0.93 1.04 1.34

 

CPU 1.15 မှာ EliteBook နဲ့ တူညီပြီး Pro 7 14 ထက် ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Graphics 0.82 မှာ 4 Xe ရလဒ်က ရင်းနှီးပြီးသားပါ။ Storage subsystem က 0.96 မှာ outlier ဖြစ်ပြီး computing တိုင်းအတွက် 1.65-1.6868 ရှိပြီး နောက်အပိုင်းမှာ အသေးစိတ်ရှင်းပြမယ့် hardware ကွာခြားချက်က တကယ့်ပါပဲ။ HandBrake workload က ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်နိုင်လို့ Media & Entertainment vertical က ရမှတ်မရခဲ့ပါဘူး။ workload ၂၃ ခုမှာ ၂၂ ခုကို ရမှတ်ပေးခဲ့ပါတယ်။

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

3DMark ရဲ့ Storage Benchmark နဲ့ Blackmagic Disk Speed ​​Test တို့နဲ့ storage ကို ကျွန်တော်တို့ လေ့လာကြည့်ပါမယ်။

သိုလှောင်ခြင်း Dell Pro 14 ပရီမီယံ HP EliteBook X G2i Dell Pro 7 14 Intel Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄
3DMark သိုလှောင်မှု 1,913 3,156 3,259 3,094
Blackmagic ရေးသားမှု (MB/s) 4,574.1 8,949.2 8,934.5 8,262.3
Blackmagic ဖတ်ရှုမှု (MB/s) 4,954.5 7,919.3 8,398.6 8,511.5

 

ဒါက တည်ဆောက်မှုထဲမှာ အရှင်းလင်းဆုံး ကုန်ကျစရိတ် သက်သာစေတဲ့ အချက်ပါ။ 1TB Samsung PM9C1b ဟာ Gen4 တန်ဖိုးရှိတဲ့ drive တစ်ခုဖြစ်ပြီး 4,954.5 MB/s reads နဲ့ 4,574.1 MB/s writes တွေကို ပြသထားပါတယ်။ Gen5 drives တွေရဲ့ နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်သုံးခုစလုံးမှာ 8,000-8,900 MB/s ခန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 3DMark Storage ရမှတ်က 1,913 ရရှိထားပြီး သူတို့ရဲ့ 3,094-3,259 ရရှိထားပါတယ်။ ဒီစက်က ပစ်မှတ်ထားတဲ့ ရုံးနဲ့ ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှု workloads တွေအတွက်ကတော့ ခံစားချက်မှာ ကွာခြားချက်က ရှားပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် comput set မှာ အနှေးဆုံး drive ကို ပို့ဆောင်ပေးတဲ့ flagship config ကိုလည်း သိထားသင့်ပြီး အထက်ဖော်ပြပါ SPECworkstation ရဲ့ storage subsystem ရမှတ်ကလည်း အတူတူပါပဲ။ အသုံးပြုသူအများစုက ဒီစနစ်ကို Gen5 SSD နဲ့ configure လုပ်ရင် အပြည့်အဝ အားသာချက်ရနိုင်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Pro 14 Premium ဟာ Dell ရဲ့ အပေါ့ပါးဆုံး commercial laptop တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံး build ဖြစ်ပြီး configuration ကလည်း အဲဒီ framing ပေါ်မှာ အများစု သက်ရောက်မှုရှိပါတယ်။ 366H မှာ ဒီ silicon မှာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ဖူးသမျှ system တွေထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး Geekbench 7 CPU numbers တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ LuxMark ရဲ့ ဖော်ပြချက်အရ chassis ဟာ Pro 7 14 ထက် iGPU clocks တွေကို ပိုကောင်းအောင် ထောက်ပံ့ပေးတယ်လို့ သိရပါတယ်။ Tandem OLED panel၊ vPro Enterprise နဲ့ customer-replaceable battery တို့နဲ့ဆိုရင် ၂.၅ ပေါင်လောက် လေးပါတယ်။ စမ်းသပ်ထားတဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်း ၁၆ နာရီခွဲက premium panel နဲ့တောင် mobility brief ကို ဖြည့်ဆည်းပေးပါတယ်။ panel ထက် runtime ကို တန်ဖိုးထားတဲ့သူတွေက WUXGA LCD ကို ရွေးချယ်ပြီး Pro 7 14 ရဲ့ ၂၆ နာရီ class ကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။

မဂ္ဂနီဆီယမ်အဖုံးပေါ်တွင် Dell လိုဂိုပါရှိသော Dell Pro 14 Premium ၏ နောက်ဘက် လေးပုံသုံးပုံမြင်ကွင်း

အပေးအယူတွေကတော့ ဂရပ်ဖစ်အမြင့်နဲ့ SSD ပါ။ 4 Xe iGPU က လိုင်းတစ်ခုလုံးမှာ ထိပ်တန်းဂရပ်ဖစ်ရွေးချယ်မှုဖြစ်တာကြောင့် rendering၊ viewports ဒါမှမဟုတ် local AI image generation တွေနဲ့ ထိတွေ့ရတဲ့ workload တွေအတွက် upsell path မရှိပါဘူး။ အဲဒီဝယ်သူက mobile workstation ကို ပြောင်းသွားပါတယ်။ Gen4 PM9C1b ကတော့ စမ်းသပ်ပြီးသား ဒေါ်လာ ၅၂၁၉ နဲ့ တွက်ချက်ထားတဲ့အတွက် ထင်ရှားတဲ့ ဆုံးဖြတ်ချက်တစ်ခုပါ။ ဝယ်သူအများစုက Gen5 အစိတ်အပိုင်းကို ရွေးချယ်သင့်ပါတယ်။

အလူမီနီယမ်အခွံလောက် ခိုင်ခံ့မှုမရှိပေမယ့် မဂ္ဂနီဆီယမ်ကိုယ်ထည်က သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူစေပြီး ခိုင်ခံ့မှုကောင်းမွန်ပါတယ်။ မျက်နှာပြင်က အနီးအနားက မီးအိမ်ကနေ ရောင်ပြန်ဟပ်မှုအနည်းငယ်သာ ပြသပေမယ့် Tandem OLED panel ရဲ့ ပုံရိပ်အရည်အသွေးက ဖြည့်ဆည်းပေးပါတယ်။ ဂရပ်ဖစ်ဒီဇိုင်း ဒါမှမဟုတ် CAD အလုပ်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတွေအတွက် မဟုတ်ပေမယ့် Pro 14 Premium ဟာ သွားရင်းလာရင်း အလုပ်လုပ်ဖို့၊ အစည်းအဝေးတွေကြားမှာ အလုပ်လုပ်ဖို့ ဒါမှမဟုတ် အိမ်ယူသွားဖို့ ပေါ့ပါးပြီး ပရိုဖိုင်နည်းတဲ့ ကိုယ်ထည်ကြောင့် ရုံးသုံးအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။
Dell Pro 14 Premium ဟာ အခုဆိုရင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ နံပါတ် ၁၁ မှာ ရှိနေပါတယ်။ လက်တော့ပ်ဘက်ထရီသက်တမ်းဇယား ၎င်း၏ ၁၅ နာရီ ၅ မိနစ် ရလဒ်ဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ တွင် ပေါ်လာသည် အကောင်းဆုံး စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး လက်တော့ပ်များ လွှမ်းခြုံ။

Dell Pro 14 ပရီမီယံ ထုတ်ကုန် စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ဒီလန် ဘရိုင်ယန်