StorageReview.com

Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 သုံးသပ်ချက်- စစ်မှန်သော Workstation Laptop တွင် RTX PRO 5000 ၏ စွမ်းအား

end User  ◇  Workstation နှင့်

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 ဟာ Intel ရဲ့ Core Ultra 9 275HX နဲ့ NVIDIA ရဲ့ RTX PRO 5000 တို့ကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားတဲ့ အဆင့်မြင့် မိုဘိုင်း workstation တစ်လုံးဖြစ်ပြီး ၁၆ လက်မ 3200 x 2000 Tandem OLED touchscreen နဲ့ တွဲဖက်ထားပါတယ်။ ဒါဟာ GPU အရှိန်မြှင့်မှု၊ core အရေအတွက် မြင့်မားတဲ့ CPU တွေ၊ မှတ်ဉာဏ် pool ကြီးတွေနဲ့ PCIe Gen5 storage တွေကို အားကိုးရတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ ၅.၆ ပေါင် အလေးချိန်ရှိတဲ့ workstation-replacement system တစ်ခုဖြစ်ပြီး ဒီစနစ်အားလုံးဟာ လိုအပ်ချက်များတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workflow တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံး ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် CAD နဲ့ simulation မှာ အလုပ်လုပ်နေတဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေ၊ visualization specialists တွေ၊ local inference pipelines တွေကို လည်ပတ်နေတဲ့ AI developer တွေနဲ့ high-resolution media တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနေတဲ့ content creator တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံး ဖြစ်စေပါတယ်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 ရှေ့မျက်နှာပြင် ဖွင့်ထားသည်

Core Ultra 9 275HX သည် P16 Gen 3 တွင် core ၂၄ ခု ပါဝင်ပြီး 5.4 GHz အထိ မြန်နှုန်းရှိသော Performance core ရှစ်ခုနှင့် 4.6 GHz အထိ မြန်နှုန်းရှိသော efficiency core ၁၆ ခုအဖြစ် ပိုင်းခြားထားပြီး L3 cache 36 MB ဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသည်။ 13 TOPS အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော Intel ၏ AI Boost NPU ကို ထည့်သွင်းလိုက်ခြင်းသည် AI-assisted software အတွက် အရှိန်မြှင့်တင်မှုအလွှာတစ်ခုကို မိတ်ဆက်ပေးပြီး CPU၊ GPU နှင့် NPU အရင်းအမြစ်များတစ်လျှောက် workload ဖြန့်ဝေမှုကို ဖွင့်ပေးပါသည်။

စနစ်တွင် SO-DIMM slot လေးခုတွင် 2 x 16 GB configuration ဖြင့် 32 GB DDR5-5600 ပါရှိပြီး simulation workloads၊ assembly ကြီးများနှင့် virtualized development environment များအတွက် 192 GB အထိ တိုးချဲ့အသုံးပြုနိုင်သည်။ သိုလှောင်မှုတွင် PCIe 5.0 x4 slot တွင် တပ်ဆင်ထားသော 1 TB M.2 NVMe SSD နှင့် PCIe 4.0 x4 M.2 2280 slot နှစ်ခု ထပ်မံပါဝင်သည်။

ဂရပ်ဖစ်အတွက် P16 Gen 3 ကို TSMC ရဲ့ 5nm 4N လုပ်ငန်းစဉ်ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားတဲ့ Blackwell 2.0 (GB203) ဗိသုကာကို အခြေခံထားတဲ့ NVIDIA RTX PRO 5000 ရဲ့ မိုဘိုင်းဗားရှင်းနဲ့ ပါဝါပေးထားပါတယ်။ ဒီချစ်ပ်မှာ ထရန်စစ္စတာ ၄၅.၆ ဘီလီယံကို ၃၇၈ mm² die ထဲမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး 95W TDP ရှိပါတယ်။ 256-bit interface မှာ 24GB GDDR7 မန်မိုရီ ပါဝင်ပြီး 28 Gbps မှာ bandwidth 896GB/s ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ base clock ကို 1095 MHz မှာ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး 1740 MHz အထိ boost လုပ်နိုင်ပြီး PCIe 5.0 x16 ကနေတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုအတွက် VRAM 24GB ဟာ အတော်လေး များပြားပါတယ်။ အထူးသဖြင့် rendering၊ simulation နဲ့ AI-assisted workflows တွေမှာ memory ကန့်သတ်ချက်တွေက ပရောဂျက်အရွယ်အစားကို သတ်မှတ်ပေးလေ့ရှိပါတယ်။

GPU တွင် streaming multiprocessor ၈၂ ခုတွင် shading units ၁၀,၄၉၆ ခု၊ Tensor Cores ၃၂၈ ခုနှင့် RT cores ၈၂ ခု ပါဝင်သည်။ L1 cache ကို SM တစ်ခုလျှင် 128 KB ဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားပြီး ကြီးမားသော 64 MB L2 cache ဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသည်။ FP32 နှင့် FP16 အတွက် သီအိုရီဆိုင်ရာ compute throughput ကို 36.53 TFLOPS ဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး FP64 အတွက် 570.7 GFLOPS ရှိသည်။ API ပံ့ပိုးမှုတွင် DirectX 12 Ultimate၊ Shader Model 6.8၊ OpenGL 4.6၊ Vulkan 1.4၊ OpenCL 3.0 နှင့် CUDA 12.0 တို့ ပါဝင်ပြီး လက်ရှိ professional rendering engines၊ simulation platforms နှင့် CUDA-driven compute tools များနှင့် ချိန်ညှိပေးသည်။

ချိတ်ဆက်မှုနဲ့ I/O အတွက် အဓိကအထူးခြားဆုံးအချက်ကတော့ Thunderbolt 5 port နှစ်ခု (80 Gb/s အထိ) နဲ့ Thunderbolt 4 port (40 Gb/s) တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် high-speed external storage array တွေ၊ multi-display docking setup တွေနဲ့ အနာဂတ် high-bandwidth peripherals တွေအတွက် လွယ်ကူစေမှာပါ။ HDMI 2.1 က direct display output ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး SD Express card reader ပါဝင်တာကြောင့် media workflow တွေအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ networking ပိုင်းမှာတော့ Wi-Fi 7 (2×2 MU-MIMO) နဲ့ 2.5 GbE RJ45 port တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 သတ်မှတ်ချက်များ

specification Lenovo ThinkPad P16 မျိုးဆက် ၂
performance
processor ​​ကို Intel Core Ultra 9 275HX
စီပီယူ ၂၄-Core:
၂.၇ မှ ၅.၄ GHz စွမ်းဆောင်ရည် (၈ ကော်ပတာ)
၂.၁ မှ ၄.၆ GHz စွမ်းဆောင်ရည် (၁၆ ကော်ပတ်စ်)
သီးသန့် AI Core များ ဟုတ်ကဲ့: အပေါ်ပိုင်း ၁၃ ခု
L3 ကက်ရှ် 36 ကို MB
GPU ကို 24 GB GDDR7 VRAM ပါရှိသော NVIDIA RTX PRO 5000
ထည့်သွင်း RAM ကို 32 GB ကို
RAM ကိုအမျိုးအစား 5600 MT/s DDR5
RAM ဖွဲ့စည်းမှု / စွမ်းရည် ၂x အသုံးပြုသူအစားထိုးနိုင်သော 16 GB မော်ဂျူး / ၄ ခု slot များသည် 192 GB (SO-DIMM) အထိ ပံ့ပိုးပေးသည်။
vPro ပံ့ပိုးမှု အဘယ်သူမျှမ
မျက်နှာပြင်
panel ကိုအမျိုးအစား OLED
အရွယ် 16 "
aspect ratio 16:10
native ဆုံးဖြတ်ချက် X ကို 3200 2000
ထိတွေ့မျက်နှာပြင် Yes
အပြီးသတ် anti-တောက်ပ
အမြင့်ဆုံးတောက်ပမှု ၆၀၀ နစ်/စီဒီ/မီတာ2
အရောင်အစအဆုံးအကုန် 100% DCI-P3
Refresh Rate 120 Hz
ပြောင်းလဲနိုင်သော ပြန်လည်ဆန်းသစ်မှုနည်းပညာ ပြောင်းလဲနိုင်သော ပြန်လည်စတင်မှုနှုန်း (VRR)
သိုလှောင်မှုနှင့် ချဲ့ထွင်မှု
ထည့်သွင်းထားသော စုစုပေါင်းသိုလှောင်မှု 1 တီဘီ
သိုလှောင်မှုဒရိုက်အမျိုးအစား ၁ TB / M.2 NVMe SSD
သိုလှောင်မှုချဲ့ထွင် ၁ x M.2 အပေါက် ၂၂၈၀ (PCIe 5.0 x၄) [နေရာယူထားသည်]
၂x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [ရရှိနိုင်သည်]
သွင်းအားစု/အထွက်များ
သွင်းအားစုများ / ရလဒ်များ ၁ x USB-C (Thunderbolt 5) / ပါဝါပေးပို့မှုကို ပံ့ပိုးပေးသည်
၁ x USB-C (Thunderbolt 4) / ပါဝါပေးပို့မှုကို ပံ့ပိုးပေးသည်
USB-A 3.1/3.2 Gen 2 ၁ ခု / ပါဝါပေးပို့မှုကို ပံ့ပိုးပေးသည်
USB-A 3.1/3.2 Gen 2 ၁ ခု
မျက်နှာပြင် အဝင်/အထွက် HDMI 2.1 အထွက်ပေါက် ၁ ခု
audio I / O ၁x ၁/၈″ / ၃.၅ မီလီမီတာ နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း အဝင်/အထွက်
ကွန်ရက် အဝင်/အထွက် ၁ x RJ45 (2.5 GbE)
Built-in Speaker များ ဟုတ်ကဲ့: 2x 2 W
တပ်ဆင်ထားသော မိုက်ခရိုဖုန်းများ ဟုတ်သည်- ၉၇.၈
မီဒီယာ/မှတ်ဉာဏ်ကတ် အပေါက် တစ်ခုတည်းသော အပေါက်: SD (သတ်မှတ်မထားသော အမျိုးအစား)
ဆက်သွယ်ရေးဝန်ကြီး
ဝိုင်ဖိုင် MU-MIMO ပံ့ပိုးမှုပါရှိသော Wi-Fi 7 (802.11be) (2 x 2)
ဘလူးတုသ် ဘလူးတုသ် ၅.၀
ဆယ်လူလာပံ့ပိုးမှု အဘယ်သူမျှမ
GPS စနစ် အဘယ်သူမျှမ
webcam ဟုတ်ကဲ့: အသုံးပြုသူဘက်သို့ မျက်နှာမူထားသော 5 MP
ဘက်ထရီ
ဘက်ထရီဓာတုဗေဒ လစ်သီယမ်-အိုင်းယွန်း ပိုလီမာ (LiPo)
စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် 99.9 Wh
ကီးဘုတ်နှင့်မောက်စ်
keyboard ကို နောက်ခံမီးပါရှိသော built-in full-size ကီးဘုတ်
ကိရိယာညွှန်ပြခြင်း မင်္ဂလာပါ
ယေဘုယျ
လုံခွုံရေး သီးသန့်ဟာ့ဒ်ဝဲ TPM လုံခြုံရေးချစ်ပ်၊ မျက်နှာမှတ်မိခြင်း၊ လက်ဗွေဖတ်စက်၊ Kensington သော့ပေါက်၊ ဝက်ဘ်ကင်မရာပိတ်ဆို့ခြင်း
Power ကထောက်ပံ့ရေး USB-C ပါသည့် 180 W
input ပါဝါ ၁၀၀ မှ ၂၄၀ VAC၊ ၅၀ / ၆၀ Hz
လက်မှတ် ENERGY STAR 9.0၊ EPEAT Gold၊ RoHS၊ TCO အသိအမှတ်ပြု Gen 10
ရှုထောင့် ၁၄.၂၅ x ၉.၉၂ x ၁.၁၇ လက်မ / ၃၆.၂ x ၂၅.၂ x ၂.၉၇ စင်တီမီတာ
အလေးချိန် 5.6 ပေါင် / 2.5 ကီလိုဂရမ်

Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 တည်ဆောက်ပုံနှင့် ဒီဇိုင်း

ThinkPad P16 Gen 3 သည် သွားရင်းလာရင်း ကွန်ပျူတာစွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားစွာ လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အသုံးပြုသူများအတွက် ဒက်စ်တော့ကွန်ပျူတာကို အစားထိုးရန် တည်ဆောက်ထားသော အရွယ်အစားပြည့် ၁၆ လက်မ မိုဘိုင်းလ် workstation တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၅.၆ ပေါင် (၂.၅ ကီလိုဂရမ်) အလေးချိန်ရှိသောကြောင့် ပေါ့ပါးသော စက်မဟုတ်သော်လည်း ၁၇ သို့မဟုတ် ၁၈ လက်မ workstation စနစ်အများစုထက် ပိုမိုကိုင်တွယ်ရလွယ်ကူပါသည်။ ဒီဇိုင်းသည် အလွန်ပါးလွှာသော တည်ဆောက်ပုံထက် တာရှည်ခံမှု၊ ဖွဲ့စည်းပုံနှင့် ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုကို အာရုံစိုက်သည့် Lenovo ၏ ရင်းနှီးသော ThinkPad ချဉ်းကပ်မှုကို လိုက်နာသည်။ ဤလက်တော့ပ်ကို လက်တွေ့လုပ်ငန်းခွင်ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် နေ့စဉ်အသုံးပြုရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။

မျက်နှာပြင်နှင့် ရှေ့

P16 Gen 3 မှာ ၁၆ လက်မ 3200 × 2000 Tandem OLED panel ကို 16:10 aspect ratio နဲ့ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ Resolution နဲ့ vertical workspace ဟာ CAD၊ timeline editing နဲ့ coding environment တွေလို use case တွေမှာ အရမ်းအရေးကြီးပြီး 2000-pixel height က ရိုးရာ 16:9 panel တွေထက် screen area ပိုသုံးနိုင်ပါတယ်။ display က multi-touch input ကို support လုပ်သလို 600 nits ရဲ့ peak brightness rating၊ 100% DCI-P3 color coverage၊ DisplayHDR 600 certification နဲ့ 120 Hz အထိ variable refresh rate တို့လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ Tandem OLED ဆိုတာ panel ဟာ light-emitting layer တစ်ခုအစား နှစ်ခုကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် brightness level မြင့်မားစေပြီး layer တစ်ခုစီရဲ့ workload ကို လျှော့ချပေးပါတယ်။

မျက်နှာပြင်အထက်တွင် 5MP အသုံးပြုသူဘက်သို့ မျက်နှာမူထားသော ဝက်ဘ်ကင်မရာတစ်ခုနှင့်အတူ မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံးပါရှိသည်။

ကီးဘုတ်နှင့် ထည့်သွင်းမှု

P16 မှာ ThinkPad workstation စီးရီးလိုပဲ full-size backlit keyboard ပါဝင်ပြီး သီးသန့် numeric keypad တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 အဖုံးဖွင့် ကီးဘုတ်

၎င်းသည် Lenovo ၏ ပုံမှန် workstation အပြင်အဆင်ကို လိုက်နာပြီး သီးသန့် numeric keypad ပါရှိသော 6-row ဒီဇိုင်းအပြည့်အစုံကို အခြေခံ၍ တည်ဆောက်ထားသည်။ အင်ဂျင်နီယာအသုံးချမှုများ၊ ဘဏ္ဍာရေးပုံစံထုတ်ခြင်းနှင့် CAD input အတွက် physical numpad ရှိခြင်းသည် အလွန်အရေးကြီးပါသည်။ ခလုတ်ခရီးသွားခြင်းကို 1.5 mm ဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသောကြောင့် ပိုမိုပါးလွှာသော ထုတ်လုပ်မှုစနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက deck ကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းသောခံစားချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ကီးဘုတ်သည် ဖိတ်ကျမှုကိုလည်း ခံနိုင်ရည်ရှိပြီး ဝန်ထမ်းများသည် အလုပ်ချိန်ပိုကြာသည့် စတူဒီယိုနှင့် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်တွင် ရှိရန် ကောင်းမွန်သောအကာအကွယ်တစ်ခုဖြစ်သည်။

Lenovo သည် touchpad အထက်ရှိ ခလုတ်သုံးခုပါ အစီအစဉ်ဖြင့် TrackPoint ကိုလည်း ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး (အနီရောင် track ခလုတ်အပါအဝင်) home row မှ ထွက်ခွာစရာမလိုဘဲ cursor ကို တိကျစွာ ထိန်းချုပ်နိုင်စေပါသည်။ LED backlighting သည် စံသတ်မှတ်ချက်ဖြစ်ပြီး ယခုအခါ အပြင်အဆင်တွင် Copilot key ပါဝင်လာပါပြီ။

အတွင်းပိုင်း ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့် ချဲ့ထွင်နိုင်မှု

အစောပိုင်းက ကျွန်ုပ်တို့ ဆွေးနွေးခဲ့သည့်အတိုင်း P16 Gen 3 တွင် Intel ၏ Core Ultra 9 275HX ပရိုဆက်ဆာကို ပေါင်းစပ်ထားပြီး 5.4 GHz အထိ လည်ပတ်နိုင်သော Performance core ရှစ်ခုနှင့် 4.6 GHz အထိ လည်ပတ်နိုင်သော Efficiency core ဆယ့်ခြောက်ခုအဖြစ် ပိုင်းခြားထားသော core ၂၄ ခု ပါဝင်ပြီး L3 cache 36 MB ဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားသည်။ မှတ်ဉာဏ်ကို SO-DIMM slot လေးခုတွင် 2 x 16GB အစီအစဉ်ဖြင့် DDR5-5600 32 GB ဖြင့် ပြင်ဆင်ထားပြီး 192GB အထိ တိုးချဲ့နိုင်သည်။ သိုလှောင်မှုတွင် PCIe 5.0 ×4 slot တွင် တပ်ဆင်ထားသော 1TB M.2 NVMe SSD ပါဝင်သည်။ တိုးချဲ့ရန်အတွက် PCIe 4.0 ×4 M.2 2280 slot နှစ်ခု ထပ်မံရရှိနိုင်ပါသည်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 အတွင်းပိုင်း

ဘယ်၊ ညာ နှင့် နောက်ဘက် I/O

P16 မှာ port တွေ လုံလောက်စွာပါဝင်တာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေအနေနဲ့ အဖြစ်အများဆုံး အလုပ်တွေအတွက် external hub တွေ မလိုအပ်ပါဘူး။

  • 80Gb/s အထိ မြန်နှုန်းနှင့် Power Delivery ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် Thunderbolt 5 port နှစ်ခု
  • 40Gb/s အထိ မြန်နှုန်းနှင့် ပါဝါပို့ဆောင်မှုကို ပံ့ပိုးပေးသည့် Thunderbolt 4 port တစ်ခု
  • USB-A 3.2 Gen 2 port နှစ်ခု
  • HDMI 2.1 အထွက်တစ်ခု
  • 2.5 GbE RJ45 Ethernet အပေါက်တစ်ခု
  • SD Express 8.0 ကတ်ဖတ်စက် တစ်ခု
  • ၃.၅ မီလီမီတာ နားကြပ်ပေါက် တစ်ခု

အစောပိုင်းက ဆွေးနွေးခဲ့သည့်အတိုင်း Thunderbolt 5 ၏ Thunderbolt 4 ထက် bandwidth ပိုများလာခြင်းကြောင့် bandwidth မြင့်မားသော display အများအပြားကို လည်ပတ်ရန်၊ မြန်ဆန်သော external NVMe storage နှင့် ချိတ်ဆက်ရန်နှင့် bandwidth ကန့်သတ်ချက်များကို စိတ်ပူစရာမလိုဘဲ single-cable dock ကို အသုံးပြုရန် ပိုမိုလွယ်ကူစေသည်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 ဘေးတိုက်မြင်ကွင်း

ကြိုးမဲ့ချိတ်ဆက်မှုတွင် 2×2 MU-MIMO ပံ့ပိုးမှုပါရှိသော Wi-Fi 7 (802.11be) နှင့် Bluetooth 5.4 ပါဝင်သည်။

အောက်ခြေနှင့် ပါဝါ

ပါဝါကို 99.9 Wh လီသီယမ်-အိုင်းယွန်း ပိုလီမာ ဘက်ထရီမှ ရရှိပြီး လေကြောင်းလိုင်းအများစု လက်ဆွဲအိတ်များတွင် ခွင့်ပြုထားသည့် 100 Wh ကန့်သတ်ချက်အောက်တွင်သာ ရှိသည်။ HX-class processor နှင့် workstation-grade GPU ဖြင့် တည်ဆောက်ထားသော စနစ်တွင် ထိုဘက်ထရီကို ခရီးသွားခြင်း၊ အစည်းအဝေးများနှင့် စားပွဲမှ ခဏတာ ဝေးကွာသွားခြင်းအတွက် ရည်ရွယ်ထားပြီး ကြာရှည်စွာ လေးလံသော အလုပ်ဝန်များအတွက် ပလပ်ထိုးထားသော ပါဝါ adapter ပေါ်တွင် မူတည်နေဆဲဖြစ်သည်။

ပေါင်းစပ်စပီကာများကို 2 x 2 W အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး ၎င်းသည် ကွန်ဖရင့်နှင့် အထွေထွေမီဒီယာအသုံးပြုမှုအတွက် လုံလောက်ပါသည်။ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အသံလုပ်ငန်းသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်နားကြပ်များအပေါ် များစွာမူတည်ပါသည်။

Lenovo ရဲ့ ThinkPad P16 Gen 3 စွမ်းဆောင်ရည်

ThinkPad P16 Gen 3 ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များတစ်လျှောက် CPU နှင့် GPU စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးကို အလေးပေးဖော်ပြရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော workstation၊ AI၊ rendering၊ storage နှင့် အထွေထွေ compute benchmarks များစုစည်းမှုကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက် configuration မှာ 24 cores နဲ့ 5.38 GHz အထိ boost speed ပါဝင်တဲ့ Intel Core Ultra 9 275HX processor ကို တပ်ဆင်ထားပြီး NVIDIA ရဲ့ RTX PRO 5000 Blackwell Laptop GPU နဲ့ 24GB GDDR7 memory တို့လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ system ကို 128GB system memory နဲ့ 4TB Samsung NVMe SSD တို့နဲ့လည်း configure လုပ်ထားပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုများတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ThinkPad P16 Gen 3 ကို အောက်ပါစနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ခဲ့သည်-

  • Dell Pro Max 18 Plus Intel Core Ultra 9 285HX processor နှင့် NVIDIA RTX PRO 5000 GPU တို့ဖြင့် ဖွဲ့စည်းထားသည်။
  • HP ZBook Fury G1i Intel Core Ultra 9 285HX processor နှင့် NVIDIA RTX PRO 5000 GPU တို့ဖြင့် ဖွဲ့စည်းထားသည်။

CPU နှင့် GPU အခြေခံများသည် Dell နှင့် HP စနစ်များအကြား အများအားဖြင့် ချိန်ညှိထားဆဲဖြစ်သော်လည်း Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 သည် ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်ဒီဇိုင်းဦးစားပေးမှုများကို ထင်ဟပ်စေသည့် အနည်းငယ်ကွဲပြားသော ချိန်ညှိမှုပရိုဖိုင်ကို မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ Dell သည် ၎င်း၏ RTX PRO 5000 ကို 175 W ceiling နှင့် 1807 MHz ဂရပ်ဖစ်နာရီဖြင့် ပြင်ဆင်ထားပြီး HP သည် 150 W အမြင့်ဆုံး TDP တွင် 1740 MHz clock ကို သတ်မှတ်ထားသည်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Lenovo သည် RTX PRO 5000 ကို 105W ၏ သိသိသာသာနိမ့်သော GPU TDP ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး အပူချိန်နှင့် ရေရှည်လည်ပတ်ချိန်ကို ဦးစားပေးသည်။

CPU ဘက်တွင်၊ Dell နှင့် HP configuration နှစ်ခုစလုံးသည် Intel Core Ultra 9 285HX ကို အားကိုးနေရပြီး Lenovo စနစ်မှာ Intel Core Ultra 9 275HX သို့ အနည်းငယ် လျှော့ချထားသည်။ မန်မိုရီ configuration သည် မတူညီသော platform ချဉ်းကပ်မှုများကိုလည်း ထင်ဟပ်စေသည်။ Dell သည် ၎င်း၏ CAMM2 အကောင်အထည်ဖော်မှုကို 7200 MT/s အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော်လည်း ဤစနစ်တွင် 6400 MT/s ဖြင့် လည်ပတ်နေပြီး HP သည် 5600 MT/s အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော်လည်း 4400 MT/s ဖြင့် လည်ပတ်နေသော ရိုးရာ SODIMM မှတ်ဉာဏ်ကို ဆက်လက်အသုံးပြုထားသည်။ Lenovo သည် အလားတူ SODIMM ချဉ်းကပ်မှုကို လိုက်နာပြီး 4400 MT/s ဖြင့်လည်း လည်ပတ်နေသည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ရုပ်ပုံခွဲခြားခြင်း၊ အရာဝတ္ထုရှာဖွေခြင်း၊ အပိုင်းခွဲခြင်းနှင့် super-resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်း၊ လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းသည်။

Procyon AI Computer Vision benchmark မှာ ThinkPad P16 Gen 3 ဟာ ခိုင်မာပေမယ့် ဦးဆောင်သူထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေတဲ့ CPU ရလဒ်တွေကို ရရှိပြီး Dell စနစ်မှာ ၁၉၅ မှတ်နဲ့ HP မှာ ၁၈၅ မှတ်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၆၀ ရရှိထားပါတယ်။ ဒီကွာခြားချက်ဟာ အဓိကအားဖြင့် ပြိုင်ဘက်စနစ်တွေမှာ အသုံးပြုထားတဲ့ Core Ultra 9 285HX processor အသစ်ကြောင့် ဖြစ်ပါတယ်။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက P16 ဟာ YOLO V3 လိုမျိုး မော်ဒယ်အချို့မှာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး နှိုင်းယှဉ်စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် inference အချိန်ပိုမြန်ပါတယ်။ GPU ဘက်မှာ ရလဒ်တွေက အလုံးစုံနီးစပ်ပြီး P16 ရဲ့ RTX PRO 5000 ဟာ မော်ဒယ်အများစုမှာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး GPU မောင်းနှင်တဲ့ ကွန်ပျူတာအမြင် workloads တွေဟာ ဒီ high-end မိုဘိုင်း workstation platform တွေမှာ အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်ရှိမယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 160 195 185
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.06 ms 1.00 ms 0.94 ms
ResNet 50 8.82 ms 6.98 ms 7.46 ms
စတင်ခြင်း V4 23.17 ms 19.53 ms 20.47 ms
DeepLab V3 29.73 ms 24.15 ms 25.74 ms
ယိုလို V3 29.73 ms 44.53 ms 45.50 ms
REAL-ESRGAN 2697.37 ms 1,934.18 ms 2,281.80 ms
GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 863 1,032 890
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.56 ms 0.55 ms 0.57 ms
ResNet 50 1.49 ms 1.20 ms 1.54 ms
စတင်ခြင်း V4 4.19 ms 3.00 ms 4.11 ms
DeepLab V3 13.78 ms 13.05 ms 12.78 ms
ယိုလို V3 7.11 ms 5.63 ms 6.78 ms
REAL-ESRGAN 110.63 ms 88.56 ms 100.18 ms
TensorRT ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ယေဘုယျအားရမှတ် 1,010 1,609 1,014
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.43 ms 0.26 ms 0.43 ms
ResNet 50 1.65 ms 0.98 ms 1.69 ms
စတင်ခြင်း V4 6.08 ms 3.01 ms 5.26 ms
DeepLab V3 5.03 ms 3.97 ms 5.89 ms
ယိုလို V3 5.83 ms 3.22 ms 5.76 ms
REAL-ESRGAN 116.46 ms 90.17 ms 110.30 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် ပြောင်းလဲနိုင်သောအချက်များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချနေစဉ်တွင် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ AI ဟာ့ဒ်ဝဲဦးဆောင်သူများနှင့်အတူ တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများ ပေးအပ်နိုင်ရန် ဒေသတွင်း AI အရှိန်မြှင့်ကိရိယာများအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးပါသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

Procyon AI Text Generation benchmark မှာ local LLM inference အတွက် ThinkPad P16 Gen 3 က ရလဒ်ကောင်းတွေ ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် 285HX processor အသစ်သုံးတဲ့ စနစ်တွေထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။ Phi၊ Mistral၊ Llama3 နဲ့ Llama2 လိုမျိုး မော်ဒယ်တွေမှာ P16 က စွမ်းဆောင်ရည် တသမတ်တည်း ထိန်းသိမ်းထားပေမယ့် token generation rate တွေကတော့ Dell နဲ့ HP စနစ်တွေထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။ Time-to-first-token က ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး inference startup time တွေက တုံ့ပြန်မှုကောင်းမွန်ကြောင်း သေချာစေပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် စနစ်က local LLM performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး RTX PRO 5000 ရဲ့ 24GB VRAM ပါဝင်ပါတယ်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
phi
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 3,482 4,475 3,904
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.298 ့ 0.237 ့ 0.265 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ 141.217 တိုကင်/s 185.118 တိုကင်/s 157.446 တိုကင်/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 21.262 ့ 16.314 ့ 19.025 ့
Mistral
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 3,432 4,295 3,823
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.418 ့ 0.347 ့ 0.379 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ 108.118 တိုကင်/s 140.546 တိုကင်/s 121.511 တိုကင်/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 27.881 ့ 21.665 ့ 24.843 ့
လာမာ ၂
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 3,115 3,763 3,418
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.387 ့ 0.344 ့ 0.357 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ 92.363 တိုကင်/s 119.741 တိုကင်/s 102.637 တိုကင်/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 32.204 ့ 25.165 ့ 29.068 ့
လာမာ ၂
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် 3, 407 4,155 3,711
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.627 ့ 0.546 ့ 0.566 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ 53.8924 တိုကင်/s 69.709 တိုကင်/s 57.620 တိုကင်/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 54.436 ့ 42.506 ့ 50.608 ့

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

Procyon AI Image Generation ရလဒ်များသည် အလားတူပုံစံကို ပြသနေပြီး ThinkPad P16 Gen 3 သည် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း processor အသစ်ကို အသုံးပြုသည့် စနစ်များထက် နောက်ကျနေဆဲဖြစ်သည်။ Stable Diffusion 1.5 FP16 workloads အတွက် P16 သည် ပုံတစ်ပုံလျှင် ၂.၃ စက္ကန့်ခန့်ဖြင့် ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပေးပြီး INT8 workloads များသည် throughput ကို ပုံတစ်ပုံလျှင် တစ်စက္ကန့်ကျော်အထိ တိုးတက်စေသည်။ Stable Diffusion XL သည် သိသိသာသာ ပိုလေးနေဆဲဖြစ်ပြီး ထုတ်လုပ်မှုအချိန်များသည် ပုံတစ်ပုံလျှင် ၁၆ စက္ကန့်ကျော် ဖြစ်သော်လည်း ၎င်းသည် မိုဘိုင်း GPU များအတွက် အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင်ပင် ပုံမှန်အတိုင်း ရှိနေသေးသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် P16 သည် ဒေသတွင်း diffusion မော်ဒယ်များဖြင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုနှင့် စမ်းသပ်ချက်များအတွက် ခိုင်မာသော generative AI စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 2,702 3,687 3,120
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 37.005 ့ 27.119 ့ 32.043 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 30,210 44,101 32,824
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 8.275 ့ 5.669 ့ 7.616 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 2,310 3,170 2,701
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 256.640 ့ 189.260 ့ 222.133 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းပြီး ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

ဤနေရာတွင် ThinkPad P16 Gen 3 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads အမျိုးမျိုးတွင် ဟန်ချက်ညီသော workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည် (ယေဘုယျအားဖြင့် အခြားစနစ်နှစ်ခုထက် နောက်ကျကျန်နေသော်လည်း)။ AI & Machine Learning တွင် 2.14 နှင့် Energy တွင် 1.99 ကဲ့သို့သော ရမှတ်များသည် Dell နှင့် HP စနစ်များထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး ထိုပလက်ဖောင်းများ၏ ဤ benchmark တွင်ရှိသော CPU စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက်ကို ပြသနေသည်။ ၎င်းသည် Life Sciences တွင် 2.31 ရမှတ်ဖြင့် အထူးကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး Dell configuration ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး HP စနစ်နှင့် နီးစပ်ပါသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် ရလဒ်များအရ P16 Gen 3 သည် workstation workloads အများစုတွင် တူညီသောစွမ်းဆောင်ရည်အတန်းအစားတွင် ရှိနေစေပြီး အင်ဂျင်နီယာ၊ မီဒီယာနှင့် ဒေတာအခြေပြု application များအတွက် ခိုင်မာသောစွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းသည် (၎င်းသည် အုပ်စုတွင် ဦးဆောင်မှုမရှိလျှင်ပင်)။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
စက်မှုဒေါင်လိုက်များ
AI & စက်သင်ယူမှု 2.14 2.48 2.26
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.99 2.49 2.20
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 1.41 1.66 1.63
ဘဝကသိပ္ပံ 2.31 1.50 2.46
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 2.37 2.66 2.51
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 2.02 2.35 2.16
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.10 1.35 1.19

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) အပါအဝင် workloads အသစ်များကို မိတ်ဆက်ပေးသည့်အပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် SolidWorks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကိုလည်း မိတ်ဆက်ပေးထားသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECviewperf 15 ရလဒ်များအရ ThinkPad P16 Gen 3 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ် workloads များတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိကြောင်း ပြသထားသည်။ စနစ်သည် Blender trace တွင် အထူးသဖြင့် ထင်ရှားပြီး စမ်းသပ်ထားသော စနစ်များထဲတွင် အမြင့်ဆုံးရမှတ်ကို ရရှိသည်။ CAD နှင့် CATIA၊ Creo နှင့် Solidworks ကဲ့သို့သော ဒီဇိုင်းကို အဓိကထားသော workloads များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်သည် Dell စနစ်ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်တူတွင် ရှိနေပါသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် P16 သည် ခိုင်မာသော GPU viewport စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားသည်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
3dsmax-08 82.16 98.71 87.03
ဘလင်းဒါ-၀၁ 95.53 83.23 78.03
ကာတီယာ-၀၇ 92.60 113.18 100.55
creo-04 192.46 247.79 238.38
စွမ်းအင်-၁ 125.66 170.27 153.43
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 68.15 86.70 77.57
မာယာ-၀၇ 200.26 232.48 217.67
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 173.61 210.51 183.39
solidworks-၂၀၁၁ 114.57 145.56 110.66
unreal_engine-01 69.74 93.46 79.85

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကိုအသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများဖြင့် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် server များနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် သက်ဆိုင်ပြီး တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

ဤတွင် ThinkPad P16 Gen 3 သည် အခြားစနစ်နှစ်ခုကြားတွင် ထပ်မံကျရောက်ပြန်သည်။ Hallbench စမ်းသပ်မှုတွင် ရမှတ် ၂၅,၆၄၀ နှင့် Food scene တွင် ၁၀,၇၅၄ ဖြင့် P16 ရှိ RTX PRO 5000 သည် ray-tracing throughput ကို အားကောင်းစေသည်။ Dell စနစ်သည် ရမှတ်များ မြင့်မားသော်လည်း P16 သည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး အချို့ကိစ္စများတွင် HP စနစ်ထက် သာလွန်သည်။ ဆိုလိုသည်မှာ P16 Gen 3 တွင် rendering နှင့် lighting simulation workloads များအတွက် ခိုင်မာသော GPU compute စွမ်းရည်အချို့ရှိသည်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဟောလ်ဘန်ချ် 25,640 29,605 26,594
အစားအသောက်များ 10,754 13,042 11,500

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

Compression နှင့် decompression ရလဒ်များက ၎င်းကို Dell စနစ်ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျစေသော်လည်း စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 127.8 GIPS ဖြင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။ CPU အသုံးပြုမှုအဆင့်များသည် ပရိုဆက်ဆာသည် ၎င်း၏ရရှိနိုင်သော core များကို လေးလံသော workload များအောက်တွင် ထိရောက်စွာ အသုံးချကြောင်း ညွှန်ပြနေပြီး ဖိုင်မော်ကွန်းတင်ခြင်း၊ ဆော့ဖ်ဝဲလ်စုစည်းခြင်းနှင့် အချက်အလက်ချုံ့ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေပါသည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,973% 1,905% 1,796%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,965% 1,891% 1,780%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,997% 2,226% 2,208%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 2,040% 2,242% 2,213%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 2,007% 2,067% 1,997%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုသည် Blackmagic RAW codec ဖြင့် ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်ကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိသော ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ဒီကုဒ်လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based လုပ်ဆောင်မှုများအတွက် frame rate များကို အစီရင်ခံပါသည်။

ThinkPad P16 Gen 3 သည် Blackmagic RAW Speed ​​Test တွင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်း workloads များအတွက် ကောင်းမွန်သော စွမ်းရည်များကို ပြသနေပါသည်။ CPU decoding test တွင် စနစ်သည် 8K playback အတွက် 104 FPS သို့ ရောက်ရှိပြီး မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုအတွက် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါသည်။ GPU အရှိန်မြှင့်ခြင်းသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုတိုးတက်စေပြီး OpenCL ဖြင့် 143 FPS ရရှိခဲ့သည်။ Dell နှင့် HP စနစ်များတွင် GPU နံပါတ်များ မြင့်မားနေသော်လည်း P16 သည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်း workflows များအတွက် လုံလောက်သော throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်ဆဲဖြစ်သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
8K CPU 104 128 112
8K OPENCL 143 168 182

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

ဤနေရာတွင် စွမ်းဆောင်ရည်သည် အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး 8GB/s နီးပါး sequential read speeds နှင့် 6GB/s write speeds ဖြင့် ရှိပါသည်။ ဤရလဒ်များသည် Dell စနစ်၏ read စွမ်းဆောင်ရည်ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် HP စနစ်ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ထိုကဲ့သို့သော throughput သည် high-end PCIe Gen5 NVMe drives များ၏ ပုံမှန်ဖြစ်ပြီး P16 သည် dataset ကြီးများ၊ resolution မြင့် media ဖိုင်များနှင့် လိုအပ်ချက်များသော project workloads များကို storage bottlenecks မရှိဘဲ ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း သေချာစေသည်။

Disk Speed ​​​​Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဖတ် 7,926.1 MB / s 7,776.1 MB / s 6,554.2 MB / s
ရေးသား 5,932.1 MB / s 6,022.0 MB / s 5,728.0 MB / s

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

CPU rendering စွမ်းဆောင်ရည်သည် Dell စနစ်ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း (မြင်ကွင်းပေါ်မူတည်၍) HP စနစ်နှင့် တန်းတူ သို့မဟုတ် သာလွန်နေပါသည်။ GPU rendering သည် RTX PRO 5000 ကို ကောင်းမွန်သော throughput ဖြင့်ပြသသော်လည်း Dell စနစ်သည် ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ Blender ဖြင့်အလုပ်လုပ်သော ဖန်တီးသူများအတွက် P16 တွင် viewport အလုပ်နှင့် GPU rendering နှစ်ခုလုံးအတွက် လုံလောက်သောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 210.22 237.1 203.91
အမှိုက်ဆိုင် 126.17 150.7 132.23
စာသင်ခန်း 93.70 94.5 88.19

 

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 3,361.80 3,928.6 3,710.99
အမှိုက်ဆိုင် 1,866.04 2,150.1 2,056.19
စာသင်ခန်း 1,694.35 2010.2 1,888.38

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

ဤနေရာတွင် ThinkPad P16 Gen 3 သည် Dell စနစ်ထက် အဆက်မပြတ်နောက်ကျကျန်နေသော်လည်း စမ်းသပ်မှုများစွာတွင် HP ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံနှင့် အလွန်နီးစပ်နေပါသည်။ workload အရွယ်အစားသည် ဂဏန်းတစ်ဘီလီယံမှ ဆယ်ဘီလီယံအထိ တိုးလာသည်နှင့်အမျှ စနစ်သည် scaling လုပ်ဆောင်ချက်ကို တသမတ်တည်း ထိန်းသိမ်းထားသည်။ ဆိုလိုသည်မှာ မြင့်မားသော တွက်ချက်မှုဝန်များအောက်တွင် တည်ငြိမ်ပြီး ရေရှည်တည်တံ့သော CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆိုလိုသည်။

Y-Cruncher (အချိန်နည်းနည်းပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
1 ဘီလီယံ 23.067 ့ 20.081 ့ 22.042 ့
2.5 ဘီလီယံ 67.517 ့ 59.228 ့ 64.911 ့
5 ဘီလီယံ 156.655 ့ 142.822 ့ 161.295 ့
10 ဘီလီယံ 356.414 ့ 311.805 ့ 359.489 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

ဤနေရာရှိ ရလဒ်များက ThinkPad P16 Gen 3 အတွက် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော ဟန်ချက်ညီမှုကို ပြသနေသည်။ single-core စွမ်းဆောင်ရည်တွင်၊ စနစ်သည် စမ်းသပ်ထားသော စနစ်သုံးခုတွင် အမြင့်ဆုံးရမှတ်ကို ရရှိထားပြီး per-core စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် တုံ့ပြန်မှု အလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။ Multi-core စွမ်းဆောင်ရည်သည် Dell စနစ်ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး ပရိုဆက်ဆာများအကြား မျိုးဆက်ကွာခြားချက်များကို ထင်ဟပ်စေသည်။ GPU OpenCL ရလဒ်များသည် P16 ကို ပြိုင်ဘက်စနစ်နှစ်ခုကြားတွင် ထားရှိကာ RTX PRO 5000 မှ ကောင်းမွန်သော တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနေသည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
စီပီယူ
CPU Single-Core 3,024 2,977 3,010
CPU Multi-Core 17,860 20,717 18,694
GPU ကို
GPU OpenCL 220,751 240,530 194,740

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

ThinkPad P16 Gen 3 ဟာ 7,182 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး Dell နဲ့ HP စနစ်တွေထက် အနည်းငယ်နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ ကွာခြားချက်က သိသာထင်ရှားပေမယ့် စနစ်ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်အတန်းအစားတူပါပဲ။ ဒါက P16 ဟာ အထူးသဖြင့် GPU အရှိန်မြှင့်မှုကို အသုံးပြုတဲ့အခါ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ray-traced rendering workloads တွေကို ထိထိရောက်ရောက် ကိုင်တွယ်နိုင်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 7,182 8,191 7,820

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ပိုမိုချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်းကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-enhancing algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

Dell စနစ်သည် raw throughput တွင် ယေဘုယျအားဖြင့် ဦးဆောင်နေသော်လည်း၊ ThinkPad သည် Artemis၊ Iris နှင့် Proteus ကဲ့သို့သော မော်ဒယ်များတွင် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနေဆဲဖြစ်သည်။ တွက်ချက်မှုအားကောင်းသော မော်ဒယ်များအတွက် scaling factor များလာသည်နှင့်အမျှ frame rate များ သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားမည်ဟု မျှော်လင့်ရသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် စနစ်သည် AI-driven video enhancement နှင့် upscaling task များကို ကိုင်တွယ်နိုင်သော်လည်း၊ လေးလံသော workload များသည် ပိုမိုမြန်ဆန်သော GPU သို့မဟုတ် CPU များမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိမည်ဖြစ်သည်။

Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ပုံစံ 1X 2X 4X 1X 2X 4X 1X 2X 4X
အာတေမိ 18.29 10.12 3.33 31.10 16.94 4.22 25.22 10.87 3.42
Iris က 22.26 11.63 3.13 27.77 16.07 4.16 23.31 12.85 3.43
Proteus 18.02 11.48 3.03 28.56 18.70 4.70 24.45 13.22 3.68
GAIA 5.67 4.48 2.70 38.53 5.88 4.27 27.18 5.06 3.21
Nyx 9.55 - - 0.86 - - 0.78 - -
နစ်စ် ဖာ့စ် 17.94 - - 19.64 - - 17.39 - -
Rhea - - 2.76 - - 3.20 - - 2.81
RXL - - 3.00 - - 3.06 - - 2.74
Hyperion HDR 18.96 - - 19.39 - - 18.76 - -
Apollo 20.65 - - 33.49 - - 28.35 - -
AION တို့ဖြစ်တယ် 25.12 - - 25.06 - - 22.73 - -
အေပီဖတ်စ် 30.71 - - 43.90 - - 38.21 - -
Chronos 14.10 - - 20.43 - - 18.25 - -
CHFast 21.45 - - 30.88 - - 26.17 - -

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအပါအဝင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

PCMark 10 ရလဒ်များအရ ThinkPad P16 Gen 3 သည် စမ်းသပ်ထားသော စနစ်များထဲတွင် အမြင့်ဆုံး ಒಟ್ಟಾರೆစနစ်ရမှတ် ၁၀,၆၁၈ ရရှိကြောင်း ပြသထားသည်။ ၎င်းသည် ထုတ်လုပ်မှုအပလီကေးရှင်းများ၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုနှင့် ဝဘ်လုပ်ငန်းများအပါအဝင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အလွန်ကောင်းမွန်သော တုံ့ပြန်မှုကို ညွှန်ပြနေသည်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 10,618 8,581 8,667

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် ပရိုဆက်ဆာစွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြင့် အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး 1-4-thread ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 သည် ယှဉ်ပြိုင်သည့်စနစ်များနှင့် ကိုက်ညီသည် သို့မဟုတ် သာလွန်သည့် 8-thread နှင့် 16-thread စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့သော အလယ်အလတ်တန်းစား thread workloads များတွင် အထူးကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။ thread အရေအတွက် အများဆုံးတွင် Dell စနစ်သည် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး processor အသစ်၏ အားသာချက်ကို ထပ်မံထင်ဟပ်စေသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် P16 သည် မတူညီသော workloads များတွင် CPU scalability ကို ပေးစွမ်းနိုင်ဆဲဖြစ်သည်။

3DMark CPU (ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
မက်စ်ချည်များ 14,868 16,497 16,297
16 တွင် Threads 13,785 13,224 13,868
8 တွင် Threads 8,433 7,658 7,275
4 ချည် 4,758 4,583 4,865
2 ချည် 2,458 2,435 2,476
1 ချည် 1,267 1,234 1,264

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းအခြေအနေများတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသောစွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နောက်ဆုံးပေါ်သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

ဤနေရာတွင် ThinkPad P16 Gen 3 သည် 1,945 မှတ်ရရှိပြီး Dell နှင့် HP စနစ်များထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါသည်။ ဤကွာခြားချက်ရှိသော်လည်း ဂိမ်းထည့်သွင်းမှုများ၊ ကြီးမားသောပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းနှင့် ဒေတာ streaming ကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော workloads များကို အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်သော မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော NVMe storage ကို ရရှိစေသည်။ Blackmagic စမ်းသပ်မှုတွင် အစောပိုင်းက မြင်တွေ့ခဲ့ရသော ခိုင်မာသော sequential speeds များက P16 တွင် storage စွမ်းဆောင်ရည်သည် အလွန်မြန်ဆန်နေဆဲဖြစ်ကြောင်း ထပ်မံအတည်ပြုပါသည်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 1,945 2,368 2,304

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက် PCMark 10 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်သည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် အထောက်အကူဖြစ်စေပါသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤချဉ်းကပ်မှုသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

ThinkPad P16 Gen 3 အတွက် ဘက်ထရီစမ်းသပ်မှုအရ ကောင်းမွန်သောရလဒ်များကို ပြသထားပြီး PCMark Modern Office workload တွင် ၇ နာရီခန့် ခံနိုင်ရည်ရှိသည်။ ၎င်းသည် တူညီသောစမ်းသပ်မှုတွင် ငါးနာရီအောက်သာရှိသော Dell နှင့် HP စနစ်နှစ်ခုလုံးထက် သိသိသာသာ သာလွန်သည်။ အဆင့်မြင့် CPU နှင့် GPU hardware ပါရှိသော မိုဘိုင်း workstation အတွက်၊ ဤသည်မှာ အလွန်လေးစားဖွယ်ရလဒ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး Lenovo သည် ပေါ့ပါးသောထုတ်လုပ်မှုတာဝန်များတွင် ထိရောက်မှုအတွက် စနစ်ကို ကောင်းစွာချိန်ညှိထားကြောင်း ညွှန်ပြသည်။

Pmark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၂၄ နာရီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

ကောက်ချက်

Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 သည် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော GPU စွမ်းဆောင်ရည်၊ ခေတ်မီပလက်ဖောင်းအင်္ဂါရပ်များနှင့် workstation အဆင့် တိုးချဲ့နိုင်မှုတို့ကို ဟန်ချက်ညီအောင်ထိန်းညှိပေးသည့် အစွမ်းထက်မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုဖြစ်သည်။ Intel ၏ Core Ultra 9 275HX နှင့် NVIDIA ၏ RTX PRO 5000 ၏ 24GB GDDR7 မှတ်ဉာဏ်တို့ဖြင့် တည်ဆောက်ထားသော ဤစနစ်ကို 3D rendering၊ AI inference၊ simulation နှင့် high-resolution media production ကဲ့သို့သော GPU-accelerated workloads များကို လုပ်ဆောင်နေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark suite တစ်လျှောက်တွင် P16 Gen 3 သည် Core Ultra 9 285HX processor အသစ်တပ်ဆင်ထားသော Dell Pro Max 18 Plus နှင့် HP ZBook Fury G1i စနစ်များနှင့် အတန်းအစားတူတွင် အဆက်မပြတ် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ CPU အများအပြားအသုံးပြုသော စမ်းသပ်မှုများစွာတွင်၊ AI inference၊ rendering နှင့် compression ကဲ့သို့သော workloads များတွင် ထင်ရှားသော processor အသစ်သည် အသင့်အတင့် ဦးဆောင်နေပါသည်။ သို့သော်၊ ကွာခြားချက်များသည် ယေဘုယျအားဖြင့် သိသာထင်ရှားလွန်းခြင်းထက် တိုးမြင့်လာခြင်းဖြစ်ပြီး P16 သည် မကြာခဏ ယှဉ်ပြိုင်သည့် စနစ်နှစ်ခုကြားတွင် ကျရောက်လေ့ရှိသည်။ RTX PRO 5000 ကြောင့် GPU-driven workloads များသည် အလွန်အမင်း ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ဆဲဖြစ်ပြီး SPECviewperf ရှိ Blender viewport trace ကဲ့သို့သော အချို့ကိစ္စများတွင်ပင် စနစ်သည် ဦးဆောင်နေပါသည်။ Lenovo စနစ်အသစ်သည် platform balance ကိုလည်း ပြသထားသည်။ PCIe Gen5 NVMe drive မှ storage စွမ်းဆောင်ရည်သည် reads အတွက် 8 GB/s နီးပါးရှိပြီး project datasets ကြီးများနှင့် media files များကို လျင်မြန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း သေချာစေသည်။ SO-DIMM slot လေးခုတွင် 192GB အထိ memory expandability သည် CAD assembly ကြီးများ၊ simulation datasets များနှင့် virtualized development environments များကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော workloads များအတွက် system ကို လုံလောက်သော ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ PCMark Modern Office စမ်းသပ်မှုမှာ P16 ဟာ ခုနစ်နာရီလောက် runtime ရောက်ရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်မှုစနစ်နှစ်ခုလုံးကို သိသိသာသာကျော်လွန်ခဲ့ပါတယ်။ HX processor နဲ့ high-end GPU ပါတဲ့ workstation-class laptop တစ်လုံးအတွက် အဲဒီထိရောက်မှုက အတော်လေးအထင်ကြီးစရာကောင်းပါတယ်။ အစည်းအဝေးတွေ၊ ခရီးသွားလာခြင်းနဲ့ လေးလံတဲ့အလုပ်ဝန်တွေကြားက အဝေးကနေအလုပ်လုပ်ခြင်းတွေအတွက် စနစ်ကို ပိုပြီးလက်တွေ့ကျစေပါတယ်။

အလုံးစုံပြောရရင် ThinkPad P16 Gen 3 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark အများစုမှာ ထိပ်ဆုံးနေရာကို မရရှိခဲ့ပေမယ့် ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်တူမှာ အမြဲတမ်းရှိနေပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ display၊ အစွမ်းထက်တဲ့ GPU resource များ၊ များပြားလှတဲ့ memory နဲ့ ခေတ်မီ I/O တွေနဲ့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ အင်ဂျင်နီယာတွေ၊ ဖန်တီးသူတွေနဲ့ developer တွေအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ workstation platform တစ်ခုကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

ThinkPad P16 Gen 3 Intel (16″) မိုဘိုင်းလ် ဝ্যাပစ ...

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းအလုပ်ရုံများ နှင့် ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်းများအတွက် အကောင်းဆုံးလက်ပ်တော့ များတွင် စမ်းသပ်ပြီးသားဖြစ်သည် ။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။